عمل اسلیو معده در یزد

عمل اسلیو معده در یزد

فهرست مطالب

راهنمای ارائه ی توضیحات کلی در ارتباط با عمل اسلیو معده در یزد ، اسلیو معده چگونه انجام می گیرد و بهتر است در چه مراکزی انجام گیرد؟، مواردی هستند که در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت.

چاقی یکی از دیگر دغدغه های مردم امروزه به شمار می رود. بسیاری از افرادی که به اضافه وزن دچار هستند راه های مختلفی را برای کاهش وزن خود امتحان می کنند.

عمل اسلیو معده در یزد
عمل اسلیو معده در یزد

راه هایی هم چون رژیم های غذایی، ورزش های مخصوص، انجام عمل های جراحی، استفاده از داروها  و هم چنین قرص های لاغری و…. از جمله مواردی است که برای کاهش وزن از آن ها استفاده می شود.

اما در کنار تمام این موارد، انجام عمل های جراحی بهترین نتیجه دهی را بر روی افراد مختلف داشته است. هر چند انجام عمل جراحی سختی های خود را دارد و هر فردی نمی تواند آن را تحمل کند

اما نسبت به سایر روش های دیگر به تازگی طرفدار بیشتری پیدا کرده است. در این مقاله جزئیات یکی از عمل های جراحی که به تازگی در کشور طرفداران بسیاری پیدا کرده است و در زمره ی بهترین نوع عمل های جراحی قرار می گیرد را بیان خواهیم کرد و بهترین مراکزی که به صورت تخصصی به انجام این عمل می پردازند را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

آنچه که در این مقاله می خوانیم پیرامون پاسخ به رایج ترین سوالاتی است که برای کاهش وزن به وسیله عمل های جراحی اسلیو معده وجود دارد.

این سوالات به شرح زیر است:

 1. جراحی اسلیو معده چیست و چگونه انجام می گیرد؟
 2. چه افرادی می توانند عمل اسلیو معده را انجام دهند؟ یا به عبارت دیگر چه افرادی از انجام عمل جراحی اسلیو معده منع شده اند؟
 3. جراحی اسلیو معده چه مزایایی نسبت به سایر روش های دیگر دارد؟
 4. در چه مراکزی می توان عمل جراحی اسلیو معده را انجام داد و هزینه ی انجام این عمل چقدر است؟

چاقی یکی از مهم ترین گرفتاری هایی است که در حال حاضر افراد زیادی با آن دست و پنجه نرم می کنند. هر چه تکنولوژی در دنیا بیشتر پیشرفت کند و نیروی کار ماشینی جایگزین نیروی انسانی شود، رفته رفته عارضه ی چاقی بیشتر شده و ممکن است هر فردی را گرفتار کند.

اگر شخص به وزن خود بی توجه باشد، رژیم های غذایی مناسب را در چرخه ی زندگی خود به کار نبرد و آنگونه که نیاز بدن است ورزش نکند، خیلی زود به اضافه وزن دچار می شود و بعد از آن به دنبال راه هایی برای کاهش وزن می گردد.

به عبارت دیگر چاق شدن راحت است اما لاغر شدن خیر! امروزه روش های بسیاری پیش روی افراد قرار دارد که با کار بردن آن ها و انتخاب بهترین روش برای لاغری، می توانند به وزن دلخواه خود برسند.

نکته ای که حائز اهمیت است، اراده و خواست شخص است که تا چه مقدار بر روی رسیدن به هدف خود پافشاری می کند.

از این روش ها، انجام عمل جراحی اسلیو است. این عمل بر خلاف سایر عمل ها جوابدهی آن قطعی تر است و شخص را کمتر اذیت می کند.

در این مقاله تمامی نکاتی که مربوط به انجام عمل اسلیو معده است را با یکدیگر بررسی می کنیم تا بتوانید قبل از انجام آن، اطلاعات کاملی در این خصوص داشته باشید. با ما همراه باشید با مقاله عمل اسلیو معده در یزد.

جراحی اسلیو معده چیست و چگونه انجام می گیرد؟

لغت اسلیو در زبانهای خارجه ” جیب ” معنا می شود و دلیل اینکه بر روی این نوع جراحی کلمه ی اسلیو نام نهاده شده است، به شکل آستین شدن معده پس از انجام عمل جراحی است.

عمل جراحی اسلیو معده یکی از مدل های متنوع عمل های جراحی می باشد که به شکلی تخصصی به مشکل چاقی و اضافه وزن در اشخاص مختلف می پردازد.

جراحی اسلیو معده چیست و چگونه انجام می گیرد؟
جراحی اسلیو معده چیست و چگونه انجام می گیرد؟

هدف اصلی از انجام این عمل، کم کردن از گنجایش و حجم  معده به مقدار خیلی زیاد در شخص و نیز به ایجاد یک محدودیت الزامی برای دریافت مقدار مواد غذایی کمتر در  معده وی می باشد.

این نوع از جراحی های معده به دلیل ظرافت و شرایط حساسی که دارا می باشند، توسط افراد فوق تخصص و یا متخصص های خبره در زمینه ی انجام عمل های جراحی باید صورت گیرد.

در بدن همه ی انسان ها هورمونی به نام گرلین وجود دارد که در ایجاد اشتهای شخص مهم ترین وظیفه را به دوش می کشد.

این هورمون که به نام هورمون گرسنگی نیز شناخته می شود، توسط قسمتی از بافت های معده ساخته و در بدن شخص پخش می  شود که نتیجه ی این امر احساس گرسنگی و مراجعه برای رفع این حس می باشد.

در هنگام انجام عمل جراحی اسلیو معده ، مقداری در حدود هشتاد درصد از بخش قابل انعطاف و ارتجاعی معده  شخص که شامل قسمت هایی است که مسئولیت ترشح هرمونی به نام  گرلین را دارند، از بدن شخص جدا شده و باقی قسمت های معده را با منگنه هایی موسوم به تیتانیومی  کوچک می کنند.

با انجام این روش سعی دارند که هورمون ترشح کننده ی اشتها را کاهش دهند و استفاده از خوراکی ها در بدن شخص کاهش یابد. نتیجه ی این امر از بین رفتن چربی های قدیم و کاهش وزن خواهد بود.

یا به عبارت دیگر شخص مورد نظر  بعد از انجام عمل اسلیو معده به خاطر اینکه ترشح هورمون گرلین در بدن او بسیار کم تر شده است و سایز معده ی او نیز کوچکتر گشته است، میل  بسیار کمی به استفاده از حجم های زیاد غذا را  داشته و حتی این احتمال وجود دارد که  اصلا تمایلی به خوردن در خود احساس نکند.

نکته

انجام این عمل جراحی سبب می شود که شخص مورد نظر، تا انتهای زندگی خود، دیگر شبیه قبل از عمل، تمایلی به خوردن زیاد نداشته باشد.

نکته
نکته

این عمل در سال های ابتدایی، سبب کم شدن  بسیار زیاد وزن شخص می شود  و با ادامه  این روند و اراده ای که او از خود نشان می دهد، به تدریج به وزن دلخواه خود نزدیک و نزدیک تر می شود.

در افرادی که چاقی آنها بیش از حد مجاز است،( افرادی با شاخص توده های چربی بیشتر از 45 درصد در بدن) نمی توانند خطرات احتمالی ناشی از بی هوشی های طولانی مدت در عمل هایی مانند بای پس معده و یا اثنی عشر را که ممکن است 2 تا 4 ساعت به طول بیانجامد، را بپذیرند.

لذا برای این افراد جراحان روشی از جراحی را معرفی کرده اند که تمام کارهایی که در آن جراحی ها صورت میگیرد را در دو مرحله انجام می دهند.

در عمل اسلیو معده در گام ابتدایی به  کم کردن سایز معده  یا جدا سازی قسمت عمده  معده پرداخته  شده و باعث کم شدن ترشح هورمون گرلین می شوند.

در گام بعدی که معمولا  یک سال با زمان انجام عمل اول باید فاصله داشته باشد، با توجه به مقدار کاهش وزن او و هم چنین شرایط بدنی شخص اعمال نهایی بر روی روده ی شخص صورت می گیرد.

در صورتی که شخص بعد از گذشت یک سال به مقدار مناسبی  وزن کم کرده باشد، دیگر احتیاجی به انجام گام دوم جراحی نمی باشد و فقط با انجام یک گام از اسلیو معده شخص به هدف مورد نظر خود خواهد رسید.

در هر صورت کاهش شخص ممکن است شخص را برای مدتی به وزن دلخواه برساند، اما اگر نکات لازم را رعایت نکند و آن جور که باید اراده به خرج ندهد، دوباره به وزن سابق خود باز می گردد. اما به طور کلی گام های زیر را می توان به عنوان مراحل اصلی این عمل محسوب کرد:

گام اول- فرایند بیهوش کردن بیمار و ایجاد برش های لازم بر روی شکم بیمار برای انجام عمل

ابتدایی ترین مرحله برای انجام هر نوع عمل جراحی، بیهوش کردن بیمار و ایجاد برش هایی بر روی ناحیه مورد نظر می باشد. در این گام پزشک متخصص بیهوشی شخص را بیهوش کرده و پزشک معالجه کننده با تجهیزات ویژه ای  برشی هایی را بر روی پوست ایشان  می زند.

سپس به وسیله تجهیزاتی، نوک تیز به نام تروکار، شکاف ها را گشوده، رگ های خونی را یافته و یک سری حفره در شکم وی به وجود خواهند آورد. در گاهی مواقع نیز از بی حسی نخاعی استفاده می کنند و شخص را بیهوش نمی کنند.

شما در حال مطالعه مقاله عمل اسلیو معده در یزد هستید

گام دوم- حجیم کردن شکم بیمار با کمک گاز دی اکسید کربن

در این گام به پر کردن شکم با استفاده از  گاز co2 اقدام می شود. این روش به جراحان کمک می کند که راحت تر و بهتر اجزای شکم را مشاهده کنند و عمل خود را بهتر انجام بدهند.

بعد از انجام این کار، با کمک گرفتن از  وسیله ای به  نام لاپاراسکوپ که به یک دوربین کوچک و دارای چراغ نیز مجهز است، درون  شکم را مورد بررسی قرار داده و به ادامه ی انجام عمل خود می پردازند.

از طرفی علی رغم اینکه دستگاه لاپاراسکوپ داخل شکم شخص قرار دارد، اما هنوز نمی توان آن طور که باید، درون شکم را دید، زیرا جایگاه کبد در بدن شخص به شکلی است که قسمت بالایی معده و مری را پوشش می دهد.

برای حل این معضل، پزشکان با ایجاد انقباض در کبد شخص، از حجم آن کاسته و می توانند به سادگی به تمام معده دسترسی پیدا کنند.

گام دوم- حجیم کردن شکم بیمار با کمک گاز کربن دی اکسید
گام دوم- حجیم کردن شکم بیمار با کمک گاز کربن دی اکسید

گام سوم- جداسازی معده از اندام های روده بزرگ و طحال بیمار

جهت این که پزشکان قادر باشند  معده، روده ی بزرگ و طحال را از هم جدا سازند، می بایست ارتباط اصلی که بین انحنای بزرگ است یا بخش ستون فقرات و دیافراگم بدن را به هم اتصال داده است را از معده جدا کنند.

در این مرحله توجه به این امر بسیار حیاتی است که قسمت هایی مانند رگ های خونی، عصب های واگ که در قسمت چپ معده واقع شده اند نباید جدا شده یا کوچکترین آسیبی ببینند.

گام چهارم- تقسیم کردن معده به منظور ساختن یک معده ی جدید در بدن فرد

پزشک معالج در این مرحله با فرستادن دستگاهی به نام بوژی به داخل مجاری پیلوریک فرد، یک برش حفره ای شکمی در معده ی شخص ایجاد می کند. یا به عبارت دیگر در اصطلاح پزشکی به آن آنترم ضخیم می گویند. بعد از اینکه ایجاد برش ها انجام شد، قسمت های زاید معده را حذف کرده و معده ی جدیدی جایگزین معده ی قبلی شخص می شود.

شما در حال مطالعه مقاله عمل اسلیو معده در یزد هستید

گام پنجم- بخیه زدن و بستن بافت های برش زده برای ساخت معده ی جدید

تنها قسمتی که از معده ی سابق شخص باقی مانده است، یک حجم آستین مانند است که پس از دوخته شدن فقط ظرفیتی معادل 150 لیتر خواهد داشت.

در هر حال ممکن است که قسمت های بخیه زده شده دچار خونریزی شود، لذا پزشکان برای جلوگیری از این موضوع، همه جای دوخت ها را با کمک نوعی از مواد می پوشانند تا از نشتی  و خونریزی و یا بروز هر گونه مسئله ای جلوگیری شود.

گام پنجم- بخیه زدن و بستن بافت های برش زده برای ساخت معده ی جدید
گام پنجم- بخیه زدن و بستن بافت های برش زده برای ساخت معده ی جدید

گام نهایی و ششم- خارج کردن بخش های اضافی و برش داده شده از معده

برای این منظور، بخش هایی از معده که باقی است و استفاده خاصی نیز از آن ها نمی شود را از بدن شخص خارج کرده و در انتها به کلی نواحی برش داده شده بدن را به صورت لایه لایه بخیه می زنند.

چه افرادی میتوانند عمل اسلیو معده را انجام دهند؟یا به عبارت دیگر چه افرادی از انجام عمل جراحی اسلیو معده منع شده اند؟

مطابق با توضیحات ارائه شده در قسمت بالا، محدودیتی برای انجام عمل در افراد مختلف وجود ندارد و تمام کسانی که به معضل چاقی دچار هستند می توانند عمل اسلیو معده را انجام بدهند.

از طرفی اقدام برای رفع چاقی با توجه به شرایط بدن هر شخص می تواند در جلوگیری از ابتلا به بیماری های خطرناکی مانند سرطان بسیار موثر واقع شود.

اما به طور کلی پزشکان یک سری نکات ایمنی را در نظر می گیرند تا درطول انجام روند عمل جراحی، خطری بیماران را تهدید نکند.

شما در حال مطالعه مقاله عمل اسلیو معده در یزد هستید

این شرایط که توسط پزشک متخصص و معالج شخص باید تشخیص داده شود، به شرح زیر است:

 • حداقل سن لازم برای انجام عمل 8 سال می باشد. به عبارت دیگر افراد با سن کمتر از 8 سال حق ندارند به انجام عمل اسلیو معده اقدام نمایند.
 • مقدار شاخص BMI یا توده ی بدنی شخص متقاضی باید از عدد 30 بالاتر باشد
 • فرد بیش از 5 سال با عارضه ی چاقی دست و پنجه نرم کرده باشد.
 • فرد متقاضی در گذشته رژیم های غذایی و دیگر متدها را برای کم کردن وزن امتحان کرده باشد و موفق نشده باشد که به نتیجه ی خوبی دست یابد.
 • فرد مبتلا به بیمارهایی که سبب چاقی می شود، مبتلا نباشد.
 • فرد متقاضی در هیچ صورت نباید به مشروبات الکی اعتیاد داشته باشد و از این مواد استفاده کند.
 • قادر به همکاری با پزشک خود باشد و تا زمانی که به نتیجه ی مطلوب نرسیده است رژیم های غذایی را دنبال نماید.
 • فرد به بیماری های تنفسی که ممکن است در هنگام بیهوشی خطر آفرین شود، مبتلا نباشد.
 • تمامی آزمایش های مربوطه مانند اشعه ایکس، نوار قلب و…. بیانگر نبود هیچ گونه خطری باشد.
این شرایط که توسط پزشک متخصص و معالج شخص باید تشخیص داده شود، به شرح زیر است:
این شرایط که توسط پزشک متخصص و معالج شخص باید تشخیص داده شود، به شرح زیر است:

و…. بسیاری موارد دیگر که پزشک معالج شخص با توجه به شرایط بدنی او هم چنین سابقه بیماری و درانی شخص تصمیم گیری می کند. نکته ای که در خصوص انجام این عمل حائز اهمیت است

اطلاع دقیق از نحوه انجام عمل و شرایط بعد از عمل می باشد. زیرا  ادامه ی مراحل درمانی عمل جراحی اسلیو معده، منوط به  اقدامات و نتایجی است که در طی این یک سال در بدن فرد به دست آمده است.

شما در حال مطالعه مقاله عمل اسلیو معده در یزد هستید

جراحی اسلیو معده چه مزایایی نسبت به سایر روش های دیگردارد؟

روش های گوناگونی وجود دارد که با انجام عمل های جراحی به کاهش وزن در شخص می پردازند. این روش ها به شرح زیر است:

 • عمل جراحی بای پس معده
 • عمل جراحی انحراف بیلو پانکراتیک
 • عمل جراحی لاپاراسکوپی باندینگ شکمی قابل تنظیم
 • عمل جراحی اسلیومعده یا گاسترکتومی
 • عمل جراحی پلیک اسلیو معده
 • عمل جراحی بای پس روده یا جابجاکردن دوازدهه
 • عمل جراحی لیپوماتیک یا پیکرتراشی
 • عمل جراحی لیپوساکشن یا لیپوپلاستی
 • و عمل جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی
جراحی اسلیو معده چه مزایایی نسبت به سایر روش های دیگردارد؟
جراحی اسلیو معده چه مزایایی نسبت به سایر روش های دیگردارد؟

هر کدام از این روش ها مزایا و ویژگی های مخصوص به خود را دارد و به هر فردی نوع خاصی از آنها پیشنهاد می شود. اما در میان تمامی این روش ها اسلیو به تازگی طرفدار بیشتری پیدا کرده است.

گزینش جراحی اسیو معده در بین انواع دیگر جراحی های در خصوص لاغری و کاهش وزن، شامل مزایای بسیاری است.

شما در حال مطالعه مقاله عمل اسلیو معده در یزد هستید

این فواید و نکات مثبت به شرح زیر است:

 • کم شدن از مقدار گرسنگی در شخص و به وجود آمدن احساس بی اشتهایی زیاد در افرادی که به پرخوری دچار هستند.
 • مدت زمان انجام عمل آن کوتاه تر است نسبت به عمل های مشابه نظیر بای پس معده
 • حفظ کردن ساختار روده اصلی در مسیر گوارشی
 • عدم پدیدار شدن مشکلات گوارشی که به دلیل نبود روده ممکن است در بدن شخص رخ بدهد.
 • حفظ قسمت اصلی پیلور معده
 • احتیاج نداشتن به انجام تنظیمات خاص
 • احتیاج نداشتن به وجود هیچ گونه جسم خارجی در معده
 • دست یابی به نتیجه ی بهتر در 18 ماه پس از انجام عمل
این فواید و نکات مثبت به شرح زیر است:
این فواید و نکات مثبت به شرح زیر است:

و…. بسیاری موارد دیگر. احتمال مواجه شدن با عدم نتیجه و عدم دریافت موفقیت در عمل هایی نظیر اسلیو معده بسیار کمتر از سایر روش ها می باشد.

هر چند این متد نیز مانند مابقی عمل های جراحی مربوط به کاهش وزن و درمان چاقی های مفرط، احتمال بازگشت پذیری بسیار اندکی دارد.

البته در صورتی که شخص به طور کامل تمام نکات ایمنی و موارد گفته شده توسط پزشک را رعایت کند. فقط نکته ای که در این زمینه حائز اهمیت است، توجه به مقدار مورد نیاز مود مغذی مانند پروتئین، ویتامین و…. در بدن است که شخص باید آن را به طور کامل دریافت و مصرف کند.

شما در حال مطالعه مقاله عمل اسلیو معده در یزد هستید

در چه مراکزی می توان عمل جراحی اسلیو معده را انجام داد و هزینه ی انجام این عمل چقدر است؟

جراحی اسلیو معده با توجه به حساس بودن و ظرافتی که دارد و هم چنین تجهیزاتی که برای انجام عمل احتیاج دارد، نمی تواند داخل مطب یا مرکز درمانی کوچک انجام شود.

کلینک های بیمارستان هایی که در تهران به صورت تخصصی به انجام این عمل می پردازند با داشتن جدید ترین تجهیزات و متخصص ترین پرسنل، ریسک انجام این عمل ها را تا حد زیادی کاهش می دهند.

لذا توصیه می شود اگر شما در شهر های کوچک تری نسبت به تهران مانند شهر یزد، اصفهان، زاهدان، شیراز و…. زندگی می کنید و قصد انجام عمل اسلیو معده را دارید، برای تضمین سلامت خود به کلینیک های تخصصی در تهران مراجعه کنید.

در چه مراکزی می توان عمل جراحی اسلیو معده را انجام داد و هزینه ی انجام این عمل چقدر است؟
در چه مراکزی می توان عمل جراحی اسلیو معده را انجام داد و هزینه ی انجام این عمل چقدر است؟

لذا می توان گفت شما برای انجام عمل جراحی اسلیو در تهران می توانید به بیمارستان های دولتی و بیمارستان های خصوصی مراجعه کنید. بیمارستان های دولتی به دلیل شلوغی، کمتر بودن تجهیزات و یا قدیمی بودن آن ها نسبت به بیمارستان های خصوصی تقاضای کمتری دارند.

همچنین به دلیل اینکه پزشکان متخصص حداکثر یک یا دو روز را به بیمارستان های دولتی اختصاص می دهند، زمان زیادی را باید در صف انتظار منتظر بنشینید.

در عوض بیمارستان های خصوصی با مجهز بودن به جدید ترین و پیشرفته ترین تکنولوژی ها و دستگاه ها، میتوانند گزینه ی بسیار مناسبی برای انجام عمل جراحی اسلیو به شمار بروند.

شما در حال مطالعه مقاله عمل اسلیو معده در یزد هستید

هزینه ی انجام عمل اسلیو:

انجام عمل جراحی اسلیو با توجه به مراکز متفاوت انجام آن هزینه های مختلفی را شامل می شود. هر چه یک کلینیک یا بمارستان، خدمات بیشتری ارائه دهد و از دستگاه ها و لوازم با کیفیت تری استفاده کند، هزینه ی انجام آن به نسبت افزایش می یابد.

در هر صورت، هزینه ی انجام عمل جراحی اسلیو با توجه نتیجه دهی، در مقایسه با سایر عمل های دیگر بسیار مناسب تر و به صرفه تر می باشد.

هزینه ی انجام عمل اسلیو:
هزینه ی انجام عمل اسلیو:

از طرفی این عمل اگر جنبه ی عمل های زیبایی داشته باشد شامل بیمه نمی شود و شخص باید هزینه را به طور کامل پرداخت کند.

در صورتی که اگر انجام این عمل با هدف درمانی و جلوگیری از بروز مشکلات دیگر صورت گیرد و پزشک معالج علت آن را گواهی کند، بخشی از هزینه را می توان از اداره بیمه دریافت کرد.

و در پایان سخن نهایی:

تهران پیشرفته ترین شهر کشور در زمینه ی انجام بسیاری از عمل های جراحی است. به دلیل وجود بیمارستان های مجهز و پیشرفته و خدمات رسانی پزشکان متخصص و با تجربه، سالیانه افراد بسیار زیادی برای انجام انواع مختلف عمل های جراحی به تهران مراجعه کرده و جراحی خود را انجام می دهند.

و در پایان سخن نهایی:
و در پایان سخن نهایی:

اسلیو معده از جمله جدیدترین روش های درمان چاقی به شمار می رود که امروزه در کشور انجام می شود. به همین دلیل است که در شهرهای دیگر غیر از تهران، به تعداد خیلی محدود انجام می شود

و پزشکان در شهرهای کوچک تجربه ی لازم را برای انجام این عمل ها کسب نکرده اند. لذا توصیه می شود برای تضمین سلامت خود حتما به کلینیک های درمانی و متخصص در تهران مراجعه کرده و با کسب مشاوره از متخصص ترین پزشکان، مطمئن ترین عمل را انجام دهید.

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید