عمل اسلیو معده در کرمانشاه

عمل اسلیو معده در کرمانشاه

فهرست مطالب

در این مقاله قصد داریم عمل اسلیو معده در کرمانشاه را برای شما عزیزان مورد بررسی قرار دهیم:

اگر ساکن اهواز هستید،لطفا صفحه مربوط به بهترین جراح اسلیو معده در اهواز را مطالعه کنید.

یکی از موضوعات و مشکلاتی که از گذشته تا به امروز همیشه در بین انسان ها وجود داشته، چاقی است، چاقی بیش از حد نه تنها از نظر ظاهری زیبا نبوده، بلکه زمینه ای برای پیدایش سایر بیماری ها خواهد بود

لذا افرادی که از چاقی و اضافه وزن های بالا در رنج هستند، کماکان به دنبال راهی برای رهایی و از بین بردن این مشکل می باشند، یکی از روش هایی که می تواند به این افراد در این زمینه کمک کند عمل جراحی اسلیو معده است.

عمل اسلیو معده در کرمانشاه
عمل اسلیو معده در کرمانشاه

در عمل اسلیو معده با حذف بخشی از معده بیمار می تواند به راحتی، بر پرخوری که موجب چاقی می شود، غلبه کرده و از این طریق وارد روند کاهش وزن شود

به عبارت دیگر می توان گفت که عمل اسلیو معده موجب ایجاد تغییرات اساسی و اصولی در سبک زندگی و نوع تغذیه بیمار می شود و بیمار از این طریق می تواند به وزن ایده آل و نرمال خود دست پیدا کند.

در این مقاله می خواهیم چگونگی انجام عمل اسلیو معده و نیز تاثیرات و مزیت های آن در زندگی بیمار را مورد بررسی قرار دهیم، لذا برای این که بیشتر با این نوع عمل جراحی آشنا شوید تا پایان مقاله با ما همراه باشید:

در این مقاله به سوالات ذیل پاسخ خواهیم داد:

عمل اسلیو معده چیست و چه تاثیرات و نتایجی در پی دارد؟

عمل جراحی اسلیو معده چگونه و در طی چه مراحلی انجام می شود؟

عمل اسلیو معده چه مزایایی دارد؟

اقدامات مهم برای آمادگی قبل از جراحی اسلیو معده کدام موارد می باشند؟

بیمار قبل از انجام عمل اسلیو معده می بایست چه آزمایشاتی انجام دهد؟

بعد از عمل اسلیو معده سبک زندگی چگونه خواهد بود و چه انتظاراتی می توانیم از این نوع جراحی داشته باشیم؟

نکات مهمی که بیمار باید بعد از عمل اسلیو معده بداند کدام موارد می باشند؟

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده شامل چند مرحله می شود؟

آیا بعد از عمل اسلیو معده امکان بارداری وجود دارد؟

آیا بعد از عمل اسلیو معده امکان بازگشت وزن و دوباره چاق شدن وجود دارد؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عمل اسلیو معده در کرمانشاه با ما همراه باشید.

عمل اسلیو معده چیست و چه تاثیرات و نتایجی در پی دارد؟

عمل جراحی اسلیو معده یکی از روش های موسوم برای کاهش وزن و لاغری می باشد، این روش در حقیقت نوعی درمان برای از بین بردن چاقی و اضافه وزن های بسیار بالا است، در این نوع جراحی حجم معده بیمار کمتر شده تا از این طریق فرد نتواند غذای زیادی بخورد و بدین ترتیب وارد روند کاهش وزن و لاغری شود.

این نوع جراحی علاوه بر این که موجب درمان چاقی می شود، بلکه از مبتلا شدن فرد به بیماری های مرتبط با چاقی نیز جلوگیری خواهد کرد.

عمل اسلیو معده چیست و چه تاثیرات و نتایجی در پی دارد؟
عمل اسلیو معده چیست و چه تاثیرات و نتایجی در پی دارد؟

بخشی از معده به نام فوندوس با تولید و ترشح هورمون گرلین پیغام گرسنگی را به مغز ارسال می کند و این هورمون در افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند، به میزان بیشتری تولید می شود

لذا جراحان از طریق حذف این ناحیه از معده علاوه بر این که حجم معده را کاهش می دهند، از تولید بیش از اندازه هورمون گرلین نیز ممانعت می کنند.

در جراحی اسلیو معده بیمار دیگر مانند قبل احساس گرسنگی نداشته و حتی در ماه های اول بعد از جراحی نیز بیمار با کم اشتهایی فراوانی روبه رو خواهد شد که این امر خود موجب کاهش وزن بسیار زیادی در ماه های اولیه جراحی اسلیو معده خواهد شد.

در جراحی اسلیو معده حدود 75 الی 80 درصد از حجم معده حذف خواهد شد و فقط لوله کوچک و موزی شکلی از آن باقی خواهد ماند،

البته ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که قسمت عمده و آناتومیک معده که ساختار اصلی آن را تشکیل می دهد از بین نخواهد رفت (مانند آنتروم- پیلور و عصب های تحریک واگ)، در واقع با حذف حدود 75 الی 80 درصدی حجم معده، هیچگونه اختلالی در هضم، جذب و روند طبیعی و کارکرد معده وارد نخواهد شد.

عمل اسلیو معده به دلیل این که فاقد هرگونه عوارض خطرناک بوده و موجب کاهش وزن چشمگیری در بیمار می شود، در بین افرادی که دارای اضافه وزن بالا هستند، بسیار محبوبیت دارد،

افرادی که تحت این عمل جراحی قرار می گیرند، بعد از گذراندن دوره نقاهت با مصرف مقدار کمی مواد غذایی سیر شده و میزان کالری مصرفی آن ها به حداقل ممکن می رسد و این وضعیت تا حدود 2 سال ادامه خواهد داشت.

در این نوع جراحی لاغری بیمار بعد از 6 ماه بیش از نیمی از اضافه وزن خود را از دست داده و در طی 2 سال به وزن ایده آل و نرمال خود می رسد.

عمل اسلیو معده چه تاثیراتی دارد؟

مطابق تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است، بیشتر افرادی که تحت عمل اسلیو معده قرار گرفته اند، بعد از گذشت یک سال توانسته اند به میزان حداقل 50 درصد کاهش وزن داشته باشند

البته همانگونه که پیشتر نیز گفتیم، در ماه های اولیه بعد از جراحی اسلیو معده کاهش وزن در بیمار به صورت چشمگیری قابل مشاهده است، ولیکن بعد از گذشت حدود 2 الی 5 سال بعد از جراحی ممکن است، بیمار به میزان اندکی افزایش وزن داشته باشد که این مورد از نظر پزشکان کاملا طبیعی می باشد.

عمل اسلیو معده چه تاثیراتی دارد؟
عمل اسلیو معده چه تاثیراتی دارد؟

عمل اسلیو معده در کنترل بیماری هایی که بر اثر چاقی و اضافه وزن به وجود می آیند بسیار تاثیرگذار است و موجب بهبودی بیماری هایی مانند دیابت- فشارخون- مشکلات کلسترول و بیماری های قلبی و عروقی خواهد شد، حتی در برخی موارد نیز بر خلق و خوی و رفتار روحی بیمار تاثیرات فراوانی داشته است.

در ادامه مقاله به چگونگی انجام این نوع جراحی و تاثیرات مثبتی که برای بیمار در پی دارد، می پردازیم.

عمل جراحی اسلیو معده چگونه و در طی چه مراحلی انجام می شود؟

این نوع عمل جراحی معمولا به روش لاپاروسکوپی انجام خواهد شد و بیهوشی برای این نوع جراحی به صورت عمومی می باشد، مدت زمان مورد نیاز برای انجام این عمل در حدود یک ساعت می باشد.

مراحل انجام عمل جراحی اسلیو معده به شرح ذیل می باشد:

مراحل انجام عمل جراحی اسلیو معده به شرح ذیل می باشد:
مراحل انجام عمل جراحی اسلیو معده به شرح ذیل می باشد:
 • ایجاد شکاف پس از بیهوش کردن عمومی بیمار

در این مرحله ابتدا بیمار را بیهوش کرده و سپس 3 الی 5 شکاف کوچک را در ناحیه شکم ایجاد می کنند و در شکاف های ایجاد شده ابزار تروکار را قرار می دهند، در حقیقت این تروکارها برای ایجاد مسیر عمل جراحی می باشند که از طریق آنها می توان ابزارهای جراحی را به کار برد.

( تروکارها ابزارهای جراحی نوک تیزی هستند که از طریق آن ها می توان به راحتی به رگ های خونی و حفره های داخلی بدن دسترسی پیدا کرد)

ایجاد شکاف پس از بیهوش کردن عمومی بیمار
ایجاد شکاف پس از بیهوش کردن عمومی بیمار
 • پر کردن شکم بیمار با گاز دی اکسید کربن

در این مرحله برای اینکه اجزای داخلی شکم برای پزشک جراح به راحتی قابل رویت باشند، شکم بیمار را با گاز دی اکسید کربن پر می کنند، بدین طریق دیواره شکم بیمار بالا می آید و جراح قادر است، با استفاده از لاپاروسکوپ (میله ای که یک چراغ و دوربین به آن متصل است) حفره های شکمی را از طریق مانیتور ببیند

سپس جراح با استفاده از رترکتور (نوعی منقبض کننده با عنوان لاتین Retractor) کبد را به بخش بالایی معده هدایت می کند تا از این طریق بتواند تمام قسمت های معده را بهتر مشاهده کند، زیرا کبد در حالت عادی در بدن انسان یک بخش از معده را مخفی می کند.

 • جداسازی معده از طحال و روده بزرگ بیمار

در این مرحله جراح چندین عضو داخلی را از هم جدا می کند، معده به صورت کامل از طحال و روده بزرگ جدا شده و انحنای بزرگ معده و نواحی که دیافراگم را به ستون فقرات متصل می کند نبایستی هیچگونه ارتباطی با هم داشته باشند، البته لازم است که بدانید قسمت سمت چپ عصب واگ و همچنین رگ هایی که در ناحیه چپ معده قرار دارند، دست نخورده باقی می مانند.

 • عمل تقسیم کردن معده برای به وجود آوردن معده ای جدید

در این مرحله جراح یک وسیله اندازه گیری به نام بوژی را به داخل مجرای پیلوری می فرستد، سپس آنتروم ضخیم که همان حفره شکمی است، در اطراف بوژی به صورت برعکس بریده شده و معده جدید ایجاد می گردد.

 • طول معده جدید دوخته و بسته می گردد

بعد از این که عمل برش به اتمام رسید از طریق همان ابزار بوژی امتداد معده جدید بسته شده و یک معده جدید شبیه به موز به وجود می آید، معده جدید دارای حجم بسیار کمی در حدود 150 میلی لیتر است، برای جلوگیری از خطر نشت و خونریزی امتداد معده دوخته شده جدید را با یک سری مواد خاصی می پوشانند.

 • خارج کردن قسمت اضافی معده از شکم

در نهایت معده برش خورده و اضافی را از طریق تروکار از بدن خارج می کنند.

عمل اسلیو معده چه مزایایی دارد؟

این عمل جراحی دارای فواید و مزایای فراوانی است که مهم ترین این مزایا عبارتند از:

میزان مواد غذایی مصرفی بیمار در مقایسه با دوران قبل از جراحی بسیار کم و محدود می شود.

بیمار بعد از انجام این جراحی بسیار سریع سیر شده و مدت زمان زیادی این احساس سیری در وی باقی می ماند.

عمل اسلیو معده چه مزایایی دارد؟
عمل اسلیو معده چه مزایایی دارد؟

فورا پس از انجام این جراحی، کاهش وزن در بیمار شروع می شود.

عمل جراحی اسلیو معده در مقایسه با سایر روش هایی که برای کاهش وزن به کار می روند، تاثیر گذاری بیشتر و عوارض بسیار کمتری دارد.

با انجام این نوع جراحی ساختار آناتومی معده و نیز هضم و جذب طبیعی مواد غذایی هیچگونه تغییر نخواهد کرد، زیرا در این نوع جراحی بر روی دستگاه گوارش هیچگونه تغییراتی اعمال نمی شود.

در جراحی اسلیو معده روده بیمار سالم و دست نخورده باقی می ماند، لذا عمل هضم و جذب با هیچگونه مشکلی روبرو نخواهد شد.

بعد از انجام عمل اسلیو معده به منظور تاثیر گذاری بیشتر می توان هر نوع جراحی دیگری مانند بای پس معده و یا سوئیچ دوازده را انجام داد. به عبارتی دیگر اسلیو معده هیچگونه محدودیتی برای انجام هر نوع عمل دیگری در آینده به وجود نمی آورد.

این روش برای بیمار هیچگونه حساسیت و یا آلرژی را به وجود نمی آورد، زیرا در این روش جراحی، بر خلاف برخی روش های دیگر هیچگونه جسم خارجی در بدن بیمار قرار داده نمی شود.

اکنون که با مزایای عمل اسلیو معده آشنا شدید پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله عمل اسلیو معده در کرمانشاه ما را همراهی کنید.

اقدامات مهم برای آمادگی قبل از جراحی اسلیو معده کدام موارد می باشند؟

قبل از اینکه تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار گیرید، می بایست سبک زندگیتان را تغییر دهید و اقدامات لازم جهت آماده سازی خود برای انجام این جراحی را انجام دهید، در ادامه اقدامات مهمی که در این زمینه می بایست انجام شود، را مورد بررسی قرار می دهیم:

اقدامات مهم برای آمادگی قبل از جراحی اسلیو معده کدام موارد می باشند؟
اقدامات مهم برای آمادگی قبل از جراحی اسلیو معده کدام موارد می باشند؟
 • درباره جراحی اسلیو معده بیشتر بدانید و تحقیق کنید

برای این منظور می توانید به سایت های پزشکی و یا کتاب هایی در این زمینه مراجعه کنید و اطلاعات لازم در این مورد را کسب نمایید، همچنین می توانید از افرادی که قبلا تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند، سوال کنید و تحقیق کنید، از این طریق با روند انجام این جراحی و نیز تغییراتی که در رویه زندگیتان می بایست اعمال کنید، آشنا می شوید.

شما هم اکنون در حال خواندن مقاله عمل اسلیو معده در کرمانشاه هستید.

 • مصرف سیگار و یا هر نوع دخانیاتی که دارای نیکوتین و تنباکور است، را می بایست ترک کنید

مطابق تحقیقات انجام شده در این زمینه استعمال هر نوع دخانیاتی مانند نیکوتین و یا تنباکو قبل از جراحی اسلیو معده (و سایر روش های جراحی لاغری) ممکن است، عوارض جدی را برای بیمار در پی داشته باشد، لذا بر این اساس بیمارانی که قصد دارند، این نوع عمل جراحی را انجام دهند می بایست از سه ماه قبل از جراحی از هر نوع دخانیاتی پاک باشند.

مصرف سیگار و یا هر نوع دخانیاتی که دارای نیکوتین و تنباکور است، را می بایست ترک کنید
مصرف سیگار و یا هر نوع دخانیاتی که دارای نیکوتین و تنباکور است، را می بایست ترک کنید

اکنون که با مضرات سیگار قبل از عمل اسلیو شدید پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله عمل اسلیو معده در کرمانشاه ما را همراهی کنید.

 • تغییر در رژیم غذایی

بهتر است، برای اینکه از این جراحی نتیجه بگیرید قبل از جراحی نوع رژیم غذایی خود را تغییر دهید و آن را به سه وعده اصلی و دو میان وعده محدود کنید، وعده صبحانه را کامل بخورید و آخرین وعده غذایی با زمان قبل از خواب می بایست حدود 4 ساعت فاصله داشته باشد.

حتما می بایست رژیم غذایی تان از مواد مغذی سرشار از پروتئین، میوه و سبزیجات تشکیل شود.

و تا جایی که امکان دارد، از مصرف مواد غذایی حاوی قند زیاد- غذاهای پر چرب- فست فود و غذاهای رستورانی پرهیز کنید.

تغییر در رژیم غذایی
تغییر در رژیم غذایی
 • آب و غذای روزانه خود را کنترل نمایید

با ثبت عادات غذایی می توانید عادات بد تغذیه ای خود را شناسایی کرده و آن ها را ترک کنید.

 • آب بیشتری بنوشید و سایر نوشیدنی ها را تا حد ممکن محدود کنید

از نظر علمی چنین به اثبات رسیده است که بدن هر فرد بالغ، روزانه به میزان 64 اونس آب نیاز دارد، لذا می بایست سعی کنید، از مصرف نوشیدنی هایی مانند نوشابه- آب میوه- الکل و انواع نوشیدنی های انرژی زا و همچنین قهوه پرهیز کنید و تا جایی که امکان دارد، مصرف نوشیدنی های کافئین دار را کاهش دهید و سعی کنید، در طی روز آب زیادی بنوشید.

از مصرف مایعات در زمان وعده های غذایی پرهیز کنید، مایعات را می بایست 30 دقیقه بعد از هر وعده غذایی بنوشید.

 • در برنامه روزانه تان ورزش مداوم را قرار دهید

اگر اهل ورزش نیستید و یا این که تاکنون هیچگونه فعالیت ورزشی نداشته اید سعی کنید، فعالیت فیزیکی حتی اگر کوتاه، ولی به صورت پیوسته را در برنامه روزانه خود قرار دهید. مانند پیاده روی های کوتاه مدت- ورزش های نشسته و یا هر نوع فعالیت فیزیکی که خودتان دوست دارید و به آن علاقمند هستید.

و هر روز چند دقیقه به زمان ورزشتان نسبت به روزهای قبل اضافه کنید. حتما به این نکته توجه داشته باشید، به صورت مداوم انجام دادن فعالیت های ورزشی از میزان شدت آن ها مهم تر می باشد.

در برنامه روزانه تان ورزش مداوم را قرار دهید
در برنامه روزانه تان ورزش مداوم را قرار دهید
 • به خودتان قول دهید که دیگر چاق نخواهید شد

چاق نشدن در دوران قبل از جراحی اسلیو معده از اهمیت زیادی بر خوردار است، برای این منظور می بایست از پرخوری و زیاده خوری غذاها و خوراکی هایی که دوست دارید، قبل از تغییر در سبک و رویه زندگی و نیز قبل از شروع رژیم غذاییتان پرهیز کنید.

می توانید برای کاهش وزن (در حد چندین کیلو) قبل از عمل با متخصص تغذیه مشاوره داشته باشید.

 • در انتخاب غذا تجدید نظر کنید

برای این منظور می توانید اینگونه شروع کنید:

به این فکر کنید که غذایی که می خورید برای سوخت و ساز بدنتان است و با خود تصور کنید که بدنتان در برابر آن مواد غذایی چه واکنشی ممکن است، از خود نشان دهد،

از این طریق می توانید هوشمندانه و به طرز صحیحی غذایتان را انتخاب و میل می کنید، نه این که هر مواد غذایی را که جلوی دستتان باشد، بخورید. حتما این عادت را نیز در خود پرورش هید که آرام غذا بخورید و آن را کاملا بجویید و مزه مزه کنید.

 • روی سلامت احساسی و ذهنی خود تمرکز داشته باشید

بر روی عواملی که بر روی تغییر وزن و رویه زندگیتان می تواند تاثیر گذار باشند، تمرکز بیشتری داشته باشید.

می توانید از طریق یادداشت های روزانه تغییرات انگیزشی و سلامتی را در زندگیتان به وجود آورید، بهتر است، در این راه با افرادی که در این زمینه به شما انرژی مثبت می بخشند در ارتباط باشید، این افراد از طریق حمایت کردن و تشویق شما باعث می شوند که بهتر بتوانید در این راه موفق شوید.

 • آیا بیمه هزینه عمل اسلیو معده را تامین می کند؟

جواب این سوال بله است، بیمه از 50 الی 100 درصد هزینه این نوع عمل جراحی را تقبل می کند.

آیا بیمه هزینه عمل اسلیو معده را تامین می کند؟
آیا بیمه هزینه عمل اسلیو معده را تامین می کند؟

بیمار قبل از انجام عمل اسلیو معده می بایست چه آزمایشاتی انجام دهد؟

آزمایشاتی که می بایست قبل از انجام عمل اسلیو معده انجام شود، شامل موارد ذیل می باشند:

 • آزمایش ادرار
 • شمارش پلاکت های خون
 • آزمایش پانل خون: نوعی آزمایش است که شامل چندین نوع آزمایش کامل خون می شود، در واقع این نوع آزمایش در حدود 20 ماده شیمیایی درون خون را نشان می دهد.
 • برخی از جراحان ممکن است، از بیمار بخواهند قبل از عمل، سونوگرافی کامل شکم را انجام دهند، سونوگرافی کیسه صفرا برای این جراحان بسیار حائز اهمیت است، زیرا از این طریق می توانند در صورت وجود سنگ در کیسه صفرا، خطرات ناشی از آن را در زمان جراحی اسلیو معده کنترل کنند.
 • آندوسکوپی معده
 • عکس برداری از قفسه سینه
 • الکتروکاردیگرافی یا همان نوار قلب
 • آزمایش عملکردریه
 • ارزیابی های کاردیوگرافی
 • مشاوره روانپزشکی
 • مشاوره متخصص قلب و عروق
 • و در نهایت مشاوره متخصص بیهوشی

هدف از انجام این آزمایشات چیست؟

قبل از انجام عمل اسلیو معده یک بررسی دقیق و کامل از سلامت بیمار صورت می پذیرد، از این طریق می توان به راحتی از عوارض احتمالی ناشی از این نوع عمل جراحی جلوگیری کرد.

یکی از مهم ترین مواردی که می بایست قبل از این جراحی از آن اطلاع داشت، نحوه عملکرد مناسب تیروئید است، زیرا کم کاری غده تیروئید بعد از عمل اسلیو معده ممکن است، منجر به مرگ بیمار شود.

از طریق این نوع آزمایشات می توان تشخیص داد که آیا بیمار مبتلا به دیابت هست یا خیر؟ زیرا دیابت ممکن است، در بدن برخی افراد به صورت نهان وجود داشته باشد و همانطور که می دانید یکی از عوامل پیدایش دیابت نوع 2 چاقی و اضافه وزن می باشد، لذا از این طریق می توان به راحتی قبل از انجام جراحی در صورتی که بیمار به دیابت مبتلا باشد، آن را کنترل نمود.

هدف از انجام این آزمایشات چیست؟
هدف از انجام این آزمایشات چیست؟

لازم است بدانید که قند خون موجب افزایش فشار قلب می شود، لذا در این آزمایشات حتما قلب را نیز به صورت دقیق و کامل مورد ارزیابی قرار می دهند.

اگر چنانچه بیمار دچار نقص عملکرد کبدی، مشکلات تنفسی، وجود مایعات بیش از حد در بافت ها، اختلال در نمک و مواد معدنی مایعات بدن و یا سطح غیر طبیعی چربی خون باشد، از طریق این آزمایشات قابل تشخیص می باشد و می توان تمامی این موارد را قبل از انجام جراحی کنترل نمود و از بروز هر نوع خطر و عوارضی جلوگیری کرد.

بعد از عمل اسلیو معده سبک زندگی چگونه خواهد بود و چه انتظاراتی می توانیم از این نوع جراحی داشته باشیم؟

اگر شما نیز در گروه افرادی هستید که به دنبال راهی برای کاهش وزن هستید و قصد دارید، عمل اسلیو معده را انجام دهید، لازم است که بدانید این روش همانطور که پیشتر نیز گفتیم، دارای مزایا و فوایدی بسیاری است که پس از انجام جراحی از آن ها بهره مند خواهید شد:

بعد از انجام جراحی اسلیو معده تغییرات فراوانی در رویه و سبک زندگیتان رخ می دهد که داشتن اطلاعات لازم در خصوص این تغییرات بسیار حائز اهمیت می باشد.

از جمله تغییرات مهمی که بعد از عمل ایجاد می شود، می توان به طریقه غذا خوردن- زمان غذا خوردن- ماهیت غذا و همچنین حسی که در مورد خودتان دارید، اشاره کرد.

عمل اسلیو معده یکی از تاثیرگذارترین روش ها برای کاهش وزن می باشد و برای اینکه بعد از این جراحی زندگی بهتری داشته باشید، می بایست رژیم غذایی سالمی را دنبال کنید و همچنین حتما می بایست فعالیت های ورزشی را به صورت مدام و منظم انجام دهید، از این طریق می توانید با سرعت بیشتری کاهش وزن داشته و همچنین نسبت به زندگیتان احساس بهتر و خوشایندی داشته باشید.

حالا که با سبک زندگی پس از عمل اسلیو آشنا شدید پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله عمل اسلیو معده در کرمانشاه ما را همراهی کنید.

بعد از جراحی چه تفاوت هایی در خوردن و آشامیدن بیمار به وجود خواهد آمد؟

در حدود 2 الی 3 هفته بعد از جراحی اسلیو، بیمار می بایست فقط غذاهای مایع و انواع پوره را در برنامه غذایی خود داشته باشد، سپس به مرور می تواند غذاهای نرم را نیز به رژیم غذایی خود اضافه کند.

و تقریبا بعد از گذشت 6 هفته قادر است، به رژیم غذایی عادی خود برگردد، بعد از این که بیمار رژیم غذایی عادی خود را شروع کرد، در ابتدا بعد از خوردن چند لقمه اولیه احساس سیری خواهد کرد و علت آن نیز کم شدن حجم و گنجایش معده می باشد.

بعد از جراحی چه تفاوت هایی در خوردن و آشامیدن بیمار به وجود خواهد آمد؟
بعد از جراحی چه تفاوت هایی در خوردن و آشامیدن بیمار به وجود خواهد آمد؟

معده بعد از این که به صورت کامل بهبودی لازم را پیدا کرد و حجم آن در مقایسه با دوره نقاهت نیز بیشتر شد، تنها گنجایش 240 میلی لیتر را خواهد داشت، در صورتی که معده آدمی در حالت طبیعی گنجایش 1 لیتر را دارد.

به این نکته توجه داشته باشید، در زمانی که غذای جامد می خورید، حتما هر لقمه را به آرامی و در حدود 20 الی 30 مرتبه بجویید به صورتی که غذا قبل از این که بلعیده شود، به بافتی نرم و پوره ای تبدیل شده باشد. فراموش نکنید که بعد از جراحی اسلیو دریچه ورودی معده بسیار کوچک شده است

لذا نباید غذا را قبل از این که به صورت کامل بجویید قورت دهید، زیرا ممکن است، این دریچه مسدود شده و دچار حالت استفراغ و تهوع و یا درد در قسمت استخوان جناغ شوید.

3 وعده غذایی بزرگ را به 6 وعده کوچک تغییر دهید و سعی کنید که زمان خوردن در هر وعده غذایی در حدود 30 دقیقه طول بکشد (زمان مورد نظر جهت جوییدن کامل و درست هر لقمه غذایی 2 تا 3 دقیقه می باشد)

بعد از جراحی اسلیو معده از خوردن چه مواد غذایی باشد، باید پرهیز کرد؟

بعد از جراحی اسلیو از خوردن انواع تنقلات به عنوان میان وعده می بایست خودداری کنید، برخی از غذاها مانند برنج- پاستا- انواع غذاهای خشک- گوشت و … در صورتی که به درستی جویده نشوند، ممکن است، موجب ایجاد درد و ناراحتی شوند.

می بایست حتما روزانه 8 لیوان آب بنوشید.

از نوشیدن مایعات در زمان وعده غذایی پرهیز کنید، بهتر است، برای این منظور از یک ساعت قبل و بعد از غذا از نوشیدن مایعات پرهیز کنید.

توجه داشته باشید که نوشیدنی ها نیز مانند مواد غذایی می بایست به آرامی و به صورت جرعه جرعه نوشیده شوند و از سر کشیدن یکباره آن ها پرهیز کنید.

از مصرف مواد غذایی دارای حجم و توخالی مانند چیپس پرهیز کنید، زیرا این گروه از مواد غذایی داخل معده را از هوا پر خواهند کرد.

در بخش بعدی مقاله به صورت مفصل مراحل رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده را مورد بررسی قرار می دهیم.

ورزش و فعالیت های فیزیکی بعد از عمل اسلیو معده:

ورزش موجب سرعت هر چه بیشتر در کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده می شود.

در برنامه روزانه خود حتما انجام فعالیت ورزشی را قرار دهید و می بایست آن را به صورت پیوسته و منظم انجام دهید.

اثرات ورزش بعد از جراحی اسلیو معده عبارتند از:

 • تقویت قلب و استخوان ها
 • سوزاندن کالری
 • عضله سازی
 • افزایش متابولیسم بدن
 • تقویت روحیه
 • کاهش اضطراب و استرس
 • کنترل قند خون

یکی از فعالیت هایی که می توانید فورا بعد از جراحی اسلیو معده آن را انجام دهید، پیاده روی است، بهتر است، ابتدا با روزی 10 دقیقه پیاده روی خود را با سرعتی نسبتا تند شروع کنید و به مرور زمان آن را افزایش دهید.

حتما این موضوع را در نظر داشته باشید که فعالیت های ورزشی می بایست به گونه ای باشند که ضربان قلبتان افزایش پیدا کند، بنابراین قدم زدن ورزش به شمار نمی آید.

اثرات ورزش بعد از جراحی اسلیو معده عبارتند از:
اثرات ورزش بعد از جراحی اسلیو معده عبارتند از:

می توانید برای سفت شدن بدن و عضله سازی نیز ورزش های قدرتی را نیز به برنامه ورزشی خود اضافه کنید. (البته ورزش های قدرتی را می بایست 6 هفته بعد از جراحی شروع کنید)

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که امکان دارد، بدون ورزش کاهش وزن نداشته باشید، لذا انجام فعالیت های ورزشی بعد از جراحی اسلیو معده از اهمیت زیادی برخوردار است.

شما هم اکنون در حال خواندن مقاله عمل اسلیو معده در کرمانشاه هستید.

نکات مهم برای داشتن برنامه ی ورزشی

 • بهتر است، در هنگام ورزش کردن یک دوست و یا همراه داشته باشید، از این طریق بیشتر بر روی انجام حرکات ورزشی تمرکز می کنید، زیرا می دانید که شخص دیگری روی شما برای ورزش حساب می کند.
 • بهتر است، در یک باشگاه ثبت نام کنید، زیرا در باشگاه می توانید به راحتی ورزش مورد علاقه تان را پیدا کنید.
 • بهتر است، به جای آسانسور از پله استفاده کنید.
 • بهتر است، برای رفتن به باشگاه و یا مکانی که ورزش می کنید، پیاده روی کنید و از وسیله نقلیه برای رفتن به آن مکان استفاده نکنید.
 • تا جایی که امکان دارد، در برنامه روزانه خود پیاده روی را قرار دهید.
 • در زمان انجام فعالیت های ورزشی به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید.
 • در ورزش کردن خلاق باشید و سعی کنید، انواع فعالیت های ورزشی را انجام دهید، مانند: ایروبیک- رقص- شنا و …
 • در زمان ورزش از لباس و کفش ورزشی استفاده کنید.
 • همیشه سعی کنید که ساک ورزشی تان آماده باشد که بعد از کار فورا به باشگاه بروید.
 • برای ورزش برنامه هفتگی داشته باشید و هر هفته تصمیم بگیرید که یک فعالیت ورزشی دیگر را به برنامه تان اضافه کنید.
نکات مهم برای داشتن برنامه ی ورزشی
نکات مهم برای داشتن برنامه ی ورزشی

نکات مهمی که بیمار باید بعد از عمل اسلیو معده بداند کدام موارد می باشند؟

همانطور که پیشتر نیز گفتیم، قبل از انجام عمل جراحی بیمار می بایست چند نوع آزمایش را که پزشکان از 4 هفته قبل از تاریخ عمل برای وی تجویز می کنند، را انجام دهید تا از این طریق یک پرونده کامل از سلامت و یا مشکلاتی که دارید، در دسترس باشد و این اطمینان را کسب کنید که قبل از انجام جراحی سلامتی لازم را دارید، بهتر است، 2 هفته قبل از جراحی رژیم سلامتی کبد بگیرید تا از این طریق مطمئن شوید که کبد شما به معده تان آسیبی نمی رساند.

آنچه که برای کاهش اندازه کبد می تواند تاثیرگذار باشد، رژیم غذایی مناسب است و این امکان را نیز به جراح می دهد که بهتر در زمان جراحی در فضای مورد نظر کار کند.

بیمار بعد از عمل دو شب را در بیمارستان بستری خواهد بود و اگر در این مدت نیاز به دستشویی داشتید، حتما باید از پرستار کمک بگیرید.

حرکت کردن بعد از عمل بسیار مهم است و می بایست حتما بعد از جراحی سعی کنید، راه بروید تا از این طریق احتمال هر نوع لخته خون و یا عفونت را کاهش دهید.

می بایست قبل از جراحی جوراب های فشرده شده و یا کفش های فشاری مکانیکی را تهیه کنید تا در زمان بعد از جراحی برای ممانعت از ایجاد لخته شدن خون در پاها و نیز برای تقویت گردش خود از آن استفاده کنید.

لازم است که بدانید اولین شب بعد از انجام عمل اسلیو معده در بخش نخواهید بود، بلکه در HDU بستری خواهید بود.

سپس در روز بعد به بخش منتقل خواهید شد و 1 الی 2 روز را در آنجا بستری هستید تا هنگامی که تمامی آزمایشات عادی را انجام دهید و برنامه رژیم غذایی خود را شروع کنید.

تست بلع بعد از عمل اسلیو معده:

روز اول ویا دوم بعد از عمل می بایست حتما تست بلع را انجام دهید که در این نوع تست از پرتو ایکس استفاده می کنند و از شما می خواهند که مایعی بی رنگ به نام کنتراست را قورت دهید، این مایع از معده و روده عبور کرده و از طریق اشعه ایکس دیده می شود، پزشکان از این طریق می خواهند اطمینان لازم را کسب کنند که هیچ گونه انسداد و نشتی بعد از عمل اسلیو معده وجود ندارد.

و هنگامی که پزشکان تایید کنند، بیمار می تواند نوشیدن را شروع کرده و وارد برنامه رژیم غذایی بعد از عمل شود.

خوردن و نوشیدن بعد از عمل اسلیو معده:

خوردن و نوشیدن بعد از انجام تست بلع شروع خواهد شد، ممکن است، شما بعد از جراحی دهانتان خشک شود، در این زمان می توانید با کمک و راهنمایی پرستار دهانتان را بشویید و این کار در از بین رفتن خشکی دهان موثر خواهد بود. تا زمانی که خوردن و نوشیدن را در بیمارستان شروع نکنید نمی توانید مرخص شوید.

خوردن و نوشیدن بعد از عمل اسلیو معده:
خوردن و نوشیدن بعد از عمل اسلیو معده:

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده شامل چند مرحله می شود؟

رژیم غذایی بعد از این عمل جراحی شامل چهار مرحله می شود که در ادامه به بررسی هر کدام از مراحل به صورت جداگانه می پردازیم:

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده شامل چند مرحله می شود؟
رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده شامل چند مرحله می شود؟

مرحله اول:

مرحله اول رژیم غذایی برای عمل اسلیو معده به مدت 7 روز بعد از جراحی می باشد، بیمار می بایست در طی این مدت فقط مایعات شفاف مصرف کند،

زیرا از این طریق می تواند بدن را هیدراته نگه دارد که موجب تسریع هر چه بیشتر در روند بهبودی بیمار شده و همچنین پیدایش علائمی مانند تهوع و استفراغ را کاهش خواهد داد، اگر چه ممکن است، پیروی کردن از این نوع رژیم درمانی سخت باشد، ولی جالب است که بدانید که اکثریت بیماران بعد از این نوع جراحی به هیچ وجه احساس گرسنگی ندارند.

نوشیدنی هایی که در این مرحله از رژیم غذایی عمل اسلیو معده می بایست از خوردن آن پرهیز نمود شامل موارد ذیل می باشند:

 • نوشیدنیهای حاوی کافئین مانند چای و قهوه
 • نوشیدنی های قندی مثل انواع آب میوه ها
 • نوشیدنی های گازدار مانند نوشابه

همانطور که گفتیم، بیمار می بایست از مایعات شفاف و بدون قند در این مرحله از رژیم غذایی خود استفاده کند و علاه بر این می بایست حتما مصرف روزانه 8 لیوان آب را در برنامه غذایی خود قرار دهد.

شما هم اکنون در حال خواندن مقاله عمل اسلیو معده در کرمانشاه هستید.

رژیم مایعات شفاف شامل موارد ذیل می باشد:

 • ژله
 • عصاره استخوان
 • نوشیدنی های بدون کافئین
 • پاپسیکل های بدون قند.

مرحله دوم:

اکثریت بیمارانی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار گرفته اند، بعد از گذشت 7 الی 10 روز بعد از جراحی مجددا احساس گرسنگی به آن ها دست می دهد،

در این مرحله بیمار از رژیم مایعاتی که موجب ایجاد سیری و غلبه بر گرسنگی می شود، استفاده می کند، در این مرحله بیمار انواع مواد مغذی سالم و سرشار از پروتئین را دریافت می کند و همچنان می بایست از مصرف مواد غذایی حاوی قند و نیز موادی که هیچگونه ارزش غذایی ندارند پرهیز کند.

مواد غذایی که بیمار می بایست در این مرحله از مصرف آن ها پرهیز کند به قرار ذیل است:

 • مواد غذایی حاوی قند
 • غذاهای سنگین مانند انواع سوپ سبزیجات
 • مواد غذایی چرب، مانند ماستی که از شیر کامل تهیه شده باشد.

بیمار می بایست در مرحله دوم رژیم غذایی نیز همچنان روزانه آب فراوانی بنوشد و همچنین مصرف پروتئین را از طریق پودرهای پروتئینی در برنامه غذایی خود قرار دهد، البته توجه داشته باشید که پودر پروتئین می بایست بدون قند بوده و با انواع مایعات شفاف ترکیب شود.

در مرحله دوم رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده بیمار می بایست روزانه 20 گرم پروتئین مصرف کند که معادل یک دوم فنجان برای هر وعده غذایی است.

مواد غذایی که بیمار می بایست در این مرحله از مصرف آن ها پرهیز کند به قرار ذیل است:
مواد غذایی که بیمار می بایست در این مرحله از مصرف آن ها پرهیز کند به قرار ذیل است:

مواد غذایی بدون قند که بیمار در این مرحله مجاز به مصرف آن است، عبارتند از:

 • سوپ های رقیق شده
 • آب میوه های رقیق شده
 • نودل های نرم داخل سوپ
 • پودینگ بدون قند و بستنی
 • ماست بدون چربی
 • سس سیب بدون قند و رقیق شده با آب

در اواخر هفته دوم و یا اوایل هفته سوم بعد از عمل اسلیو بیمار می تواند مواد غذایی پوره شده را نیز وارد برنامه غذایی خود کند، ولیکن در هر صورت این افراد می بایست از خود مواد غذایی حاوی قند و چربی پرهیز کنند.

شما هم اکنون در حال خواندن مقاله عمل اسلیو معده در کرمانشاه هستید.

مواد غذایی که تا قبل از شروع هفته دوم مجاز به مصرف آن نبودند و در این مرحله می توانند آنها را مصرف کنند، عبارتند از:

 • بلغور جو دو سر نرم شده
 • سیب زمینی پوره شده
 • ماست یونانی
 • کنسرو مرغ و تن ماهی پوره شده
 • ماهی سپید پوره شده
 • انواع مواد غذایی پوره شده که فاقد قند باشند.
 • غذای کودک

در این دوران بیمار می بایست روزانه 60 الی 80 گرم پروتئین را در برنامه غذایی خود بگنجاند، انواع مواد غذایی که از طریق آنها می توان این میزان پروتئین را برای بدن تامین کرد، ماست یونانی و ماهی می باشند، برای اینکه سریعتر احساس سیری داشته و نیز جهت اطمینان از اینکه میزان پروتئین مورد نیاز را مصرف نموده اید، بهتر است، مواد غذایی پروتئین دار را در ابتدای هر وعده میل نمایید.

مواد غذایی که تا قبل از شروع هفته دوم مجاز به مصرف آن نبودند و در این مرحله می توانند آنها را مصرف کنند، عبارتند از:
مواد غذایی که تا قبل از شروع هفته دوم مجاز به مصرف آن نبودند و در این مرحله می توانند آنها را مصرف کنند، عبارتند از:

به این نکته توجه داشته باشید که هر وعده نباید از یک دوم مایعات بیشتر شود، این بدین معنا است که افزایش تعداد وعده های زیاد ضرورت دارد.

مرحله سوم:

در مرحله سوم بیمار می تواند مواد غذایی نرم را مصرف کنند، در این مرحله نیز مصرف روزانه 60 الی 80 گرم پروتئین واجب می باشد، هم چنین مصرف حداقل 8 لیوان آب در طی روز نبایستی فراموش شود، مواد غذایی که در مرحله سوم بعد از عمل اسلیو معده نباید مصرف شوند، عبارتند از:

 • مواد غذایی قندی
 • نان
 • غذاهای چرب
 • سبزیجات خام
 • برنج سفید
 • پاستا
 • پوست و دانه میوه ها

در مرحله سوم می بایست مواد مغذی سرشار از پروتئین مصرف شوند، بدین ترتیب بیمار سریعتر احساس سیری کرده و همچنین موجب تسریع ریکاوری خواهد شد،

برخی از مواد غذایی عبارتند از:

 • انواع ماهی هایی که گوشت آن ها نرم است.
 • پنیر کم چرب
 • تخم مرغ آب پز و یا عسلی
 • سبزیجات پخته شده نرم شده
 • سوپ

حتما به این نکته توجه داشته باشید که مصرف میزان مورد نیاز پروتئین را نبایستی فراموش کنید و در صورت صلاحدید پزشک معالج می توانید روزانه 1 الی 2 فنجان نوشیدنی کافئین دار مصرف کنید.

مرحله چهارم:

اکنون که وارد مرحله چهارم رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو می شوید، بدین معنا است که 4 هفته از عمل را پشت سر گذاشته اید، در این مرحله مجاز به مصرف مواد غذایی جامد هستید، البته حتما می بایست مانند مرحله قبل روزانه 60 الی 80 گرم پروتیئن را مصرف کنید و همچنان بدنتان را هیدراته نگه دارید، ولیکن نبایستی نیم ساعت قبل از شروع وعده غذایی آب بنوشید.

در این مرحله معمولا پزشک مصرف روزانه مولتی ویتامین را به بیمار توصیه می کند، رژیم غذایی در این مرحله شامل سه وعده کوچک اصلی و دو میان وعده است. و نیز مانند مراحل قبل می بایست از مصرف مواد غذایی حاوی قند پرهیز شود.

مواد غذایی که در مرحله چهارم رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده مجاز به مصرف آنها هستید، به قرار ذیل می باشند:

 • ماهی
 • سبزیجات
 • گوشت قرمز کم چرب
 • مقدار بسیار کمی میوه
 • پنیر خامه ای کم چرب

مواد غذایی که باید از آن ها پرهیز شود، نیز به قرار ذیل می باشند:

 • نان سفید
 • میان وعده های حائی قند
 • غذاهای بسته بندی شده مانند چیپس
 • نوشابه
 • دسر
 • غذاهای سرخ شده
 • مواد غذایی پر کالری

شما هم اکنون در حال خواندن مقاله عمل اسلیو معده در کرمانشاه هستید.

آیا بعد از عمل اسلیو معده امکان بارداری وجود دارد؟

همانگونه که پیشتر نیز گفتیم، بعد از عمل اسلیو معده عملیات جذب و هضم مواد غذایی به صورت طبیعی و مانند قبل از عمل می باشد و هیچگونه خللی در این سیستم وارد نمی شود، لذا بر این اساس برای زنانی که این عمل جراحی را انجام می دهند، می تواند خبر خوبی باشد که بعد از جراحی هیچگونه مشکلی برای بارداری نخواهند داشت.

البته بهتر است، اگر قصد بارداری بعد از جراحی اسلیو معده را دارید، آن را به 4 الی 6 ماه بعد از عمل موکول کنید تا در این مدت بر روی نکاتی که می بایست بعد از عمل رعایت کنید، تمرکز بیشتری داشته باشید و سپس بدون هیچگونه نگرانی برای بارداری اقدام کنید.

آیا بعد از عمل اسلیو معده امکان بارداری وجود دارد؟
آیا بعد از عمل اسلیو معده امکان بارداری وجود دارد؟

برخی افراد تصور می کنند، اگر خانمی بعد از عمل اسلیو معده باردار شود، ممکن است، غذای کافی به جنین نرسد،

اما این تصور کاملا اشتباه می باشد، شما می توانید بعد از باردار شدن به صورت منظم به پزشک معالج خود مراجعه کنید و از وضعیت رشد و سلامت جنین مطلع شوید. در حقیقت با رعایت نکات ذیل جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد:

 • به میزان لازم آب و سایر نوشیدنی های طبیعی بنوشید.
 • وعده های غذایی خود را افزایش دهید، البته با حجمی سبک
 • قبل از بارداری ویتامین ها و انواع مکمل های مورد نیاز را مصرف کنید.
 • در طول روز مصرف میوه و سبزی فراموش نشود.

اکنون که متوجه امکان بارداری بعد از عمل اسلیو شدید توصیه می کنیم تا پایان مقاله عمل اسلیو معده در کرمانشاه ما را همراهی کنید.

آیا بعد از عمل اسلیو معده امکان بازگشت وزن و دوباره چاق شدن وجود دارد؟

اگر عمل جراحی درست انجام شود و بیمار نیز نکات مربوط به استراحت و رژیم غذایی را به درستی رعایت کند، پس جای هیچگونه نگرانی نبوده و امکان برگشت وزن و چاق شدن مجدد وجود نخواهد داشت، بیمار می بایست حتما به پیغام سیری که به مغز ارسال می شود، توجه کند و در آن زمان دست از خوردن بکشد،

آیا بعد از عمل اسلیو معده امکان بازگشت وزن و دوباره چاق شدن وجود دارد؟
آیا بعد از عمل اسلیو معده امکان بازگشت وزن و دوباره چاق شدن وجود دارد؟

زیرا در غیر این صورت با پرخوری های جدید موجب گشاد شدن مجدد معده شده و مواد غذایی اضافی نیز به چربی تبدیل خواهند شد.

از اینکه تا انتهای مقاله عمل اسلیو معده در کرمانشاه ما را همراهی کردید متشکریم و امیدواریم از خواندن مقاله عمل اسلیو معده در کرمانشاه نهایت استفاده را برده باشید.

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید