عمل اسلیو معده در اراک

عمل اسلیو معده در اراک

فهرست مطالب

در این مقاله می خواهیم عمل اسلیو معده در اراک را مورد بررسی قرار دهیم. همراه ما بمانید.

در این مقاله سعی داریم تا درباره اسلیو معده در اراک اطلاعات کامل و جامعی را در اختیار شما قرار دهیم. همچنین در خصوص عمل اسلیو معده، رژیم غذایی پیش از جراحی، دلیل نامگذاری عمل، مراقبت های غذایی هفته به هفته بعد از جراحی، ویژگی های جراح متخصص، عوامل تاثیرگذار در هزینه و مزیت های جراحی، مطالب کاملی را ارائه نماییم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عمل اسلیو معده می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

عمل اسلیو معده در اراک
عمل اسلیو معده در اراک

اینفوگرافیک عمل اسلیو معده در اراک

اینفوگرافیک عمل اسلیو معده در اراک
اینفوگرافیک عمل اسلیو معده در اراک

عمل اسلیو معده در اراک در یک نگاه

نام عمل اسلیو معده
به انگلیسی Sleeve Gastrectomy
هدف کاهش وزن، درمان بیماری مرتبط با چاقی، محدود کردن غذای دریافتی
پزشک مربوطه جراح لاغری (متخصص باریاتریک)
BMI مناسب برای جراحی ۴۰ به بالا
نحوه عمل لاپاراسکوپی با حداقل تهاجم
مدت زمان جراحی ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت
میزان کاهش وزن عمل اسلیو معده ۵۰ تا ۷۰ درصد اضافه وزن

 

آن چه در این نوشتار علمی پزشکی می خوانید:

. عمل اسلیو معده چیست؟

. دلیل رژیم غذایی مناسب پیش از جراحی اسلیو معده چیست؟

. چه افرادی کاندیدای انجام جراحی اسلیو معده هستند؟

. چه بیمارانی نمی توانند از مزیت های جراحی کوچک کردن معده بهره مند شوند؟

. مزیت های جراحی کوچک کردن معده را نام ببرید.

. عوامل تاثیرگذار در هزینه عمل اسلیو معده در اراک را بیان کنید.

. بیماران تحت عمل جراحی بعد از عمل فوق از چه رژیم غذایی بایستی پیروی کنند؟ توضیح دهید.

. چه نکات مهمی را در رابطه با ویژگی های جراح متخصص بایستی در نظر بگیریم؟ ذکر کنید.

. نتیجه گیری

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله بهترین جراح اسلیو معده در اهواز و  جراحی لاغری در رشت را مطالعه کنید.

عمل اسلیو معده

در حال حاضر به دلیل روند صعودی افزایش وزن و اختلالات و مشکلات مرتبط با اضافه وزن بالا، موضوع تقلیل وزن از اهمیت بسیاری برخوردار است.

هر چند مناسب ترین شیوه از دست دادن وزن، فعالیت های ورزشی و پیروی از برنامه رژیم غذایی استاندارد و مطلوب است، اما در برخی موارد، معضل افزایش وزن به قدری مسئله ساز و جدی است که به آسانی نمی توان نسبت به رفع آن اقدام نمود و شخص بیمار مجبور است برای درمان خود از شیوه های دیگری نظیر جراحی چاقی بهره مند شود.

عمل اسلیو معده
عمل اسلیو معده

در بین تمامی عمل های چاقی، جراحی اسلیو معده یکی از متداولترین و محبوب ترین تکنیک های از دست دادن وزن است که با تقلیل ظرفیت معده سبب تقلیل اشتها و در نهایت کاهش شاخص توده بدنی در فرد می شود.

لازم به ذکر است که عمل اسلیو معده در اراک برای بیمارانی که مایلند در کوتاهترین زمان به وزن طبیعی و نرمال خود دست یابند و به مصرف شیرینی جات علاقه بسیاری دارند و یا ریزه خواری می کنند، بسیار اثربخش است.

در جراحی گاسترکتومی آستینی عمودی، جراح متخصص تقریباً در حدود هشتاد درصد از معده بیمار را طی روند جراحی لاپاراسکوپی از بدن فرد خارج می کند که نتیجه حاصل از جراحی:

کاهش احساس گرسنگی 2) تقلیل هفتاد و پنج درصدی وزن 3) احساس سیری سریعتر

و همچنین معالجه و بهبودی مشکلات مرتبط با افزایش وزن بالا است.

دلیل نامگذاری جراحی اسلیو معده

پس از این که جراحان متخصص، بخش اعظمی از حجم معده بیماران را طی عمل جراحی حذف کردند، معده باقیمانده بیشتر به آستین پیراهن و یا موز شباهت بسیاری دارد. واژه آستین در لغت زبان انگلیسی به معنای اسلیو بوده است. بر همین اساس تمام جراحان متخصص کل دنیا نام این جراحی را اسلیو معده (Sleeve Gasterctomy) می نامند.

دلیل نامگذاری جراحی اسلیو معده
دلیل نامگذاری جراحی اسلیو معده

پیش از جراحی اسلیو معده در اراک، چه بخوریم؟

به منظور داشتن جراحی موفقیت آمیز، لازم است از یک برنامه رژیم غذایی استاندارد که پزشک معالج به شما توصیه می کنند، پیروی نمایید. رعایت از دستورالعمل های غذایی به سه علت که در زیر متذکر می شویم ضروری است:

برخورداری از یک عمل جراحی آسان و ایمن

هنگامی که کلیه دستورالعمل های غذایی و متعادل را پیش از جراحی رعایت می کنید، قطعاً شما جراحی آسان تر و ایمن تری را پشت سر خواهید گذاشت. زیرا بافت های چربی موجود در اطراف کبد و معده تا حد قابل توجهی کاهش می یابد و در نهایت، جراح متخصص دسترسی راحت تری به معده برای انجام فرایند جراحی دارد.

تقلیل پیامدهای پس از جراحی

با پیروی از برنامه رژیم غذایی مفید پیش از جراحی، درصد احتمال خطاهای پیش بینی نشده پزشکی کاهش می یابد. زیرا احتمال خطاهای ناخواسته جراح در خصوص افراد دارای شاخص توده بدنی بالا به مراتب بیشتر است.

شروع ایجاد عادات غذایی مناسب

با آغاز رعایت برنامه رژیم غذایی سالم پیش از عمل جراحی کوچک کردن معده، شخص خود را موظف به مهار وزن به صورت مادام العمر آماده می کند.

به طور معمول بیماران به منظور بهره مندی از عمل اسلیو معده در اراک، بیست و یک روز پیش از جراحی، رژیم غذایی خود را تحت نظر مجرب ترین متخصصین تغذیه آغاز می کنند تا از این طریق ویتامین های لازم، املاح و آهن که احتمال دارد پس از عمل، بیمار با فقدان آن ها روبرو شود، به مقدار قابل توجهی نسبت به ذخیره آن اقدام کنند.

شروع ایجاد عادات غذایی مناسب
شروع ایجاد عادات غذایی مناسب

برنامه غذایی پیش از انجام عمل اسلیو معده در اراک

به طور معمول برنامه های رژیم غذایی پیش از جراحی کوچک کردن معده نظیر رژیم های کم شیرین، کم کالری و کم کربوهیدارت و مصرف مواد غذایی حاوی کربوهیدرات مانند سیب زمینی، ماکارونی، برنج و انواع شیرینی جات پیش از عمل جراحی ممنوع بوده و در بعضی مواقع بیمار مجاز به مصرف بسیار اندک آن ها است.

رژیم های غذایی فوق براساس مصرف سبزیجات تازه، پروتئین، مایعات فاقد کالری و یا کم کالری مانند انواع دتاکس و آب است. جراح متخصص دو روز پیش از انجام جراحی، رژیم خاصی را برای بیمار تجویز می کنند که در بر دارنده پروتئین ها، مواد غذایی رقیق شده، آب، مصرف بسیار کم گوشت، چای رقیق، قهوه فاقد کافئین است.

نکته مهمی که بایستی متذکر شویم این است که در روزهای منتهی به عمل جراحی بایستی از کربوهیدارت های ساده، قندها و نوشیدنی های کافئین دار و همچنین گازدار در برنامه رژیم غذایی خودداری کنید.

شب قبل از جراحی بایستی مصرف تمامی خوراکی ها حتی آب را قطع کنید زیرا هر گونه سهل انگاری و قصور در دستورالعمل های پزشکی ممکن است سبب اخلال در جراحی و یا تعویق عمل در بیمار شود.

افراد کاندیدای انجام جراحی عمل اسلیو معده

چنان چه شما از شرایطی که به آن اشاره می کنیم برخوردار باشید، کاندیدای مناسبی برای انجام عمل اسلیو معده در اراک هستید:

افرادی که حداقل به مدت شش ماه از طریق کمک پزشک معالج، تمرینات فیزیکی، رژیم غذایی مناسب و یا داروهای کاهش دهنده اشتها نتوانسته اند وزن قابل توجهی را از دست دهند، می توانند از جراحی کوچک کردن معده به منظور تقلیل شاخص توده بدنی بهره مند شوند.

بیمارانی که دارای BMI بالغ بر چهل کیلوگرم هستند و یا به عبارتی به چاقی مفرط مبتلا هستند.

افرادی که بی ام آی بین سی و پنج تا سی و نه و نهصد کیلوگرم داشته و بر اثر افزایش وزن بالا با مشکلات مرتبط با چاقی نظیر دیابت، فشار خون بالا، آپنه خواب، کبد چرب و غیره مبتلا هستند نیز می توانند برای برطرف نمودن و یا پیشگیری از روند بیماری از جراحی فوق استفاده کنند.

برای اینکه به صورت کاملا دقیق بدانید اسلیو معده مناسب چه کسانی است این صفحه را مطالعه کنید.

بیمارانی که دارای شاخص توده بدنی بالغ بر چهل و پنج کیلوگرم دارند

بیمارانی که دارای شاخص توده بدنی بالغ بر چهل و پنج کیلوگرم بوده و انجام امور روزانه و شغلی برای آن ها امکانپذیر نبوده است نیز کاندیدای انجام جراحی عمل اسلیو معده هستند.

از لحاظ ذهنی، آمادگی لازم برای تغییر در شیوه زندگی و همچنین عادات غذایی را دارا هستند، کاندیدای مناسب برای جراحی لاغری فوق محسوب می شوند.

افرادی که به مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر اعتیاد ندارند، می توانند از این عمل چاقی بهره مند شوند.

چنان چه از لحاظ روحی و روانی در شرایط مطلوب و نرمالی قرار دارید و یا به بیان دیگر مشکلات روانشناختی ندارید، کاندیدای مناسب برای انجام جراحی چاقی فوق محسوب می شوید.

در صورتی که افزایش وزن شما با مشکلات روانشناختی در رابطه است و یا افزایش شاخص توده بدنی شما با اختلالات عصبی و روانی در ارتباط است، جراحی اسلیو معده گزینه مناسبی برای کاهش وزن شما به حساب می آید.

 نداشتن اختلالات عاطفی و روحی و روانی

چنان چه بیمار از سلامتی عمومی مطلوبی برخودار است و اختلالات عاطفی و روحی و روانی خاصی ندارد، می تواند از این جراحی استفاده کند.

بیماران رده سنی بین هجده سال تا شصت و پنج سال نیز کاندیدای انجام جراحی هستند.

شخص از داروهایی استفاده می کند که از حالت معمولی بیشتر گرسنه می کند.

گروهی از بیماران که با عارضه پرخوری همراه هستند و قادر به کنترل و مهار آن نیستند، میتوانند از جراحی اسلیو معده بهره مند شوند.

 نداشتن اختلالات عاطفی و روحی و روانی
نداشتن اختلالات عاطفی و روحی و روانی

تمامی موارد نامبرده از افرادی هستند که کاندیدای مناسب عمل اسلیو معده در اراک به شمار می آیند.

چه افرادی کاندیدای مناسب بهره مندی از مزیت های جراحی اسلیو معده به حساب نمی آیند؟

 • بیماران مبتلا به عارضه صرع، برای دستیابی به وزن ایده آل و نرمال بایستی از دیگر متدهای درمانی استفاده کنند.
 • عمل جراحی معده برای بیمارانی که با اختلالات قلبی عروقی همراه هستند، به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود.
 • بیماران مبتلا به مشکلات زمینه ی اعصاب و روان، بیماری روانی و یا مشکل در دستگاه عصبی، جراحی اسلیو معده گزینه مناسبی برای آن ها محسوب نمی شود.
 • بیمارانی که در رده سنی کمتر از هجده سال و یا بالای شصت و پنج سال قرار دارند، نمی توانند از مزیت های جراحی فوق بهره مند شوند.
 • عمل اسلیو معده در اراک به افرادی که از شاخص توده بدنی بالا و یا اختلالات زمینه طولانی مدت نظیر عارضه دیابت رنج می برند، کاندیدای مناسب جراحی لاغری فوق نیستند.
 • بیمارانی که بر اثر مصرف مشروبات الکلی و یا مواد مخدر با افزایش وزن مواجه هستند و می توانند با تغییر در شیوه زندگی و پرهیز از آن، وزن قابل توجهی را از دست دهند، انجام این عمل جراحی برای آن ها گزینه مناسبی محسوب نمی شود.

این گروه از افراد برای رسیدن به وزن طبیعی و ایده آل بایستی از سایر متدهای جراحی چاقی به منظور لاغری استفاده کنند.

چه افرادی کاندیدای مناسب بهره مندی از مزیت های جراحی اسلیو معده به حساب نمی آیند؟
چه افرادی کاندیدای مناسب بهره مندی از مزیت های جراحی اسلیو معده به حساب نمی آیند؟

شیوه جراحی عمل اسلیو معده در اراک

جراحی کوچک کردن معده به این شکل است که جراح متخصص، از طریق دستگاه لاپاراسکوپی، از پنج ناحیه متعدد شکاف های بسیار کوچکی را برای فرآیند جراحی در شکم بیمار ایجاد می کند. جراح از طریق برش های ایجاد شده، لاپاراسکوپ و سایر وسایل مخصوص جراحی را به داخل شکم بیمار وارد می کند.

سپس معده ارزیابی شده و همچنین سایر عروق خونی در جهت بخش کناری تفکیک می شوند. در گام بعدی جراحی، از طریق مانیتوری که به لاپاراسکوپ متصل است، از لوله باریکی برای اندازه گیری معده جدید به بخش داخلی معده استفاده می کنند.

از منگنه و یا استاپلر جراحی برای تفکیک معده به دو بخش استفاده می کنند و از این طریق بخش اعظمی از معده را که سبب افزایش وزن آن ها شده است، از بدن بیمار خارج می کنند.

ظرفیت حدود بیست الی بیست و پنج درصد

در طی این جراحی، معده جدید که بیشتر به یک موز شباهت دارد، تنها در حدود بیست الی بیست و پنج درصد ظرفیت دارد. در حقیقت نقش معده جدید به این صورت است که مواد غذایی از مری به روده ها وارد می شود و به دلیل کاهش بسیار زیاد حجم معده، شخص دیگر قادر نیست همچون گذشته بخش زیادی از وعده های غذایی را استفاده کند و با خوردن مقدار کمی از غذا، احساس سیری مضاعف می کند.

تغییرات ایجاد شده در معده جدید روی هورمون گرسنگی (لیپتن) تاثیرگذار بوده و سبب تقلیل هورمون اشتها و در نتیجه کاهش وزن تدریجی در فرد می شود.

باید گفت که با بالا رفتن حرکات معده جراحی شده، مواد غذایی نسبت به گذشته سریعتر از روده ها و معده عبور می کند و در نهایت تداخلی در جذب ویتامین های موجود در بدن ایجاد نمی کند.

عمل اسلیو معده در اراک تغییرات اساسی را به شرح زیر در سبک زندگی شما ایجاد می کند:

 • سبب تغییر قابل توجهی در بهبود و کیفیت زندگی می شود.
 • شما با انجام جراحی فوق در مدت یک سال، شصت الی هفتاد درصد از وزن اضافی خود را از دست خواهید داد و به وزن طبیعی که سال ها آرزو داشتید، می رسید.
 • مهار و یا بهبود مشکلات مرتبط با اضافه وزن بالا نظیر آپنه خواب، دیابت نوع دو، کبد چرب، پرفشاری، کلسترول بالا و درد مفاصل از اثرات مثبت عمل اسلیو معده در اراک است.
 • کاهش حس گرسنگی، اشتها و گرایش به مصرف مواد غذایی نامناسب از نتایج حاصل از جراحی کوچک کردن معده است که بیماران از آن بهره مند می شوند.
عمل اسلیو معده در اراک تغییرات اساسی را به شرح زیر در سبک زندگی شما ایجاد می کند:
عمل اسلیو معده در اراک تغییرات اساسی را به شرح زیر در سبک زندگی شما ایجاد می کند:

مزیت های عمل اسلیو معده در اراک

انجام این عمل کوچک کردن معده برای افراد کاندیدای مناسب جراحی چاقی مزایای بسیاری را به همراه دارد:

حفظ روده و پیلور معده در مسیر گوارشی یکی از مزیت های مهم جراحی لاغری فوق است.

تقلیل حس گرسنگی و ایجاد عدم اشتها در بیماران، یکی دیگر از مزیت های جراحی فوق است.

عدم نیاز از قرارگیری شیء خارجی و همچنین تنظیمات خاص در بدن می تواند از مزایای این متد جدید در جراحی کوچک کردن معده به شمار آید.

یکی از مهمترین مزیت های جراحی لاغری فوق را می توان به مدت زمان بستری شدن در بیمارستان متذکر شد.

زمان انجام فرآیند جراحی اسلیو معده نسبت به سایر جراحی های چاقی کوتاهتر بوده است که به طور معمول بین شصت الی صد و بیست دقیقه بیشتر زمان نیاز ندارد.

مهمترین مزیت جراحی اسلیو معده

مهمترین مزیت جراحی اسلیو معده را می توان به تقلیل وزن بسیار طی یک سال و نیم بعد از انجام جراحی کوچک کردن معده متذکر شد.

در متد جراحی فوق به دلیل تقلیل ظرفیت معده و بی اشتهایی بیمار، از دست دادن وزن برای بیماران سخت و عذاب آور نخواهد بود.

چنان چه بیمار در آینده به بررسی بخش های تحتانی روده و معده و یا اندوسکوپی نیاز داشته باشد، می تواند این آزمایش را به راحتی انجام دهد. چون مسیر معده کاملاً باز است.

پیشنهاد می کنیم از پست اسلیو معده مناسب چه کسانی است دیدن کنید.

جراحان متخصص از متد جراحی لاپاراسکوپی برای انجام جراحی اسلیو معده استفاده می کنند

جراحان متخصص از متد جراحی لاپاراسکوپی برای انجام جراحی اسلیو معده استفاده می کنند که این امر سبب گردیده که دوران نقاهت بعد از جراحی کمتر از سایر متدهای جراحی لاغری باشد.

به دلیل این که آناتومی دستگاه گوارش در این جراحی حفظ می گردد، عملکرد معده هیچ تغییری نخواهد کرد.

از مهمترین و اصلی ترین مزیت جراحی اسلیو معده می توان به دائمی بودن و غیر قابل برگشت بودن جراحی اشاره کرد که سبب گردیده امروزه تمامی جراحان متخصص، این متد درمانی را برای پیشگیری از روند بیماری و دستیابی به وزن ایده آل و طبیعی به بیماران توصیه کنند.

تمامی موارد نامبرده از مزیت های عمل اسلیو معده در اراک است که بیماران کاندیدای این عمل جراحی می توانند تحت نظر مجرب ترین جراحان متخصص از مزایای آن بهره مند شوند.

جراحان متخصص از متد جراحی لاپاراسکوپی برای انجام جراحی اسلیو معده استفاده می کنند
جراحان متخصص از متد جراحی لاپاراسکوپی برای انجام جراحی اسلیو معده استفاده می کنند

مراحل عمل اسلیو معده در اراک

پیش از تعیین جراحی لاغری فوق به عنوان یکی از متدهای درمانی برای برطرف کردن عارضه اضافه وزن، شخص بایستی از سوی پزشک معالج اطمینان کامل از مناسب بودن متد درمانی به منظور رسیدن به وزن ایده آل به دست آورد. به بیان دیگر، شخص بیمار بایستی از شرایط لازم برای انجام این جراحی برخوردار باشد.

به این صورت که موقعیت وی از سوی جراح متخصص لاغری از طریق معیارهای مشخص شده از سوی سازمان جهانی بهداشت به طور کامل مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد.

اگر کاندیدای مناسب انجام عمل اسلیو معده بودید، بایستی برای دریافت مشاوره های اولیه از سوی مجرب ترین جراح متخصص، اقدامات لازم را انجام دهید.

در جلسات مشاوره پیش از جراحی در خصوص نوع جراحی، پیامدهای بعد از جراحی، هزینه و مزیت های متعدد آن با وی گفت و گو کنید. البته باید از افرادی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند و به نتایج قابل قبولی دست یافته اند، مشورت و تحقیقات لازم را انجام دهید.

لاپاراسکوپی

با توجه به این که جراحی فوق از طریق جراحی لاپاراسکوپی روی بیماران انجام می گیرد، بهتر است تحقیقات گسترده تری را در خصوص دانش و تبحر جراح متخصص در حوزه انجام جراحی لاپاراسکوپی اسلیو معده صورت دهید. زیرا این مرحله از مهمترین مراحل در انجام جراحی چاقی به شمار می آید.

برای انجام عمل اسلیو معده در اراک بایستی از برنامه رژیم غذایی خاصی پیش و پس از انجام جراحی پیروی کنید. متخصصین تغذیه برمبنای موقعیت سلامت و شرایط بدنی بیماران، بهترین و خاص ترین رژیم غذایی را برای آن ها تجویز می کنند. شاید در این مرحله، پزشک معالج از بیمار درخواست کند تا تمرینات فیزیکی و فعالیت های بدنی مناسب را برای تسریع در روند بهبودی انجام دهند.

در برخی موارد، جراح متخصص برای تقلیل خطرات حاصل از جراحی اسلیو معده از بیماران درخواست می کند تا پیش از انجام جراحی مقداری از وزن اضافی خود را به شیوه های متعدد کاهش دهند.

این عمل جراحی از طریق لاپاراسکوپی و از طریق شکاف های بسیار کوچک روی ناحیه شکم بیمار انجام می گیرد.

این متد جراحی نوین با جراحی باز تفاوت های اساسی دارد:

در این متد، جراح متخصص شکاف هایی به اندازه یک الی سه اینچ بر شکم بیمار ایجاد کرده تا از این طریق وسایل مورد نیاز جراحی و لاپاراسکوپ را به داخل شکم بیمار و معده وارد کند. لاپاراسکوپ ها لوله های باریکی هستند که از چراغ و دوربین تشکیل شده اند و توسط مانیتوری که به بیرون متصل هستند، از بخش داخلی معده عکس های متعددی را برای انجام روند جراحی دریافت می کنند.

جراح متخصص از طریق عکس های دریافتی، ابزار جراحی و دوربین، بخش های متعددی از معده بیمار را حذف می کند. بعد از اتمام جراحی، ابزار و لاپاراسکوپ را خارج نموده و شکاف های ایجاد شده را بخیه می زند.

بنابراین انجام جراحی چاقی فوق با لاپاراسکوپ، در مقابل عمل جراحی باز از خونریزی و درد و ناراحتی کمتری برخوردار بوده است. علاوه بر این، بیمار دوران نقاهت و پروسه بهبودی را آسان تر و سریعتر سپری می کند.

مدت زمان جراحی فوق تقریباً در حدود شصت دقیقه بوده است که جراح متخصص برای مراقبت های ویژه، دو روز بستری بیمار در بیمارستان را توصیه می کنند.

ممکن است در این مدت، بیمار با کمی درد و ناراحتی بعد از جراحی کوچک کردن معده همراه باشد که در تمامی بیمارانی که این عمل چاقی را انجام داده اند، امری طبیعی بوده است و پزشک معالج برای تسکین درد بیمار، مسکن های مناسب با شرایط بیمار را تجویز می کنند.

عوامل تاثیرگذار در هزینه عمل اسلیو معده در اراک

عمل اسلیو معده در اراک، یکی از متداولترین جراحی های چاقی به شمار می آید که به طور معمول کلیه بیماران بعد از جراحی به دلیل کاهش وزن بسیار، رضایت کامل از انجام آن توسط جراحان متخصص و متبحر در این حوزه دارند.

جراحی فوق نسبت به سایر متدهای درمانی جراحی چاقی هزینه نسبتاً زیادی دارد، اما درصد عملکرد حاصل از جراحی بسیار زیاد است. در مجموع پارامترهای متعددی در هزینه انجام جراحی اسلیو معده تاثیرگذار است که در زیر به مهمترین و اصلی ترین آن ها متذکر می شویم:

هزینه آزمایشات قبل از جراحی مانند هزینه سونوگرافی کامل لگن و شکم، انجام تست کرونا، مشاوره های پیش از جراحی مانند مشاوره با روانپزشک، متخصص غدد، متخصص بیهوشی، ریه و غیره، هزینه آندوسکوپی مری و معده از جمله عوامل تاثیرگذار در هزینه جراحی اسلیو معده به شمار می آید.

محل انجام جراحی در بیمارستان خصوصی و یا دولتی نیز می تواند بر هزینه جراحی تاثیرگذار باشد.

تخصص، مهارت، سابقه و دستمزد جراح متخصص در انجام جراحی اسلیو معده گزینه دیگری است که در هزینه عمل اسلیو معده در اراک تاثیرگذار است.

در اینحا می توانید هزینه عمل اسلیو معده در سال 1401 را مشاهده کنید.

هزینه بیهوشی

هزینه بیهوشی و همچنین هزینه تجهیزات پزشکی استفاده شده در زمان جراحی از موارد دیگری است که بر هزینه جراحی کوچک کردن معده اثرگذار است.

از عوامل تاثیرگذار دیگر در جراحی اسلیو معده می توان به هزینه ویزیت های قبل و پس از جراحی متذکر شد.

انواع مکمل ها، ویتامین ها و یا پیروی از برنامه رژیم غذایی مناسب و استاندارد بعد از جراحی روی هزینه عمل اسلیو معده در اراک تاثیرگذار است.

کلیه موارد نامبرده از پارامترهای تاثیرگذار در هزینه جراحی لاغری است که می تواند برای تمامی بیماران تحت عمل جراحی فوق اثر گذار باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله هزینه عمل اسلیو در بیمارستان نیکان را مطالعه کنید.

هزینه بیهوشی
هزینه بیهوشی

بهبودی مشکلات پس از عمل اسلیو معده در اراک

با توجه به عنوان مقاله، جراحی چاقی فوق سبب لاغری در طولانی مدت می شود که مقدار و میزان تقلیل وزن به تغییرات کلی بیمار در سبک شیوه زندگی و عادات غذایی بستگی دارد.

بنابراین با پیروی از تمامی دستورالعمل های پزشکی می توان در یک بازه زمانی مشخص تقریباً در حدود شصت درصد از وزن خود را کاهش دهید و به وزن ایده آلی که سال ها آرزو داشتید، دست یابید. همچنین نتیجه حاصل از جراحی فوق می تواند مشکلاتی نظیر:

اختلالات قلبی عروقی حاصل از اضافه وزن بالا 2) نازایی 3) سکته 4) کلسترول بالا 5) پرفشاری 6) کبد چرب 7) آپنه خواب 8) دیابت نوع دو ( لطفا از پست دکتر متخصص دیابت در کرج دیدن کنید.)

و بیش از ده مشکل دیگر مرتبط با اضافه وزن بالا را بهبود بخشیده و از روند عارضه در بیماران پیشگیری کند.

نتایج حاصل از تقلیل وزن پس از جراحی اسلیو معده

معمولا یک شخص بین شصت الی هفتاد درصد از وزن اضافی خود را طی این عمل جراحی از دست میدهد. اما اگر بخواهیم به صورت دقیق تر درباره عملکرد حاصل از کاهش وزن عمل کوچک کردن معده اطلاعات کاملتری را در اختیار شما قرار دهیم، بایستی بیان کرد که:

در چهارده روز نخست، بیمار بین پنج تا هشت کیلو کاهش وزن را تجربه می کند. به عبارتی روزی پانصد گرم تقلیل وزن که می تواند بیانگر اثربخش بودن متد جراحی فوق باشد.

در نود روز نخست جراحی اسلیو معده، فرد بیمار با کاهش وزن بین سی و پنج تا چهل و پنج درصدی همراه می شود.

در اینجا می توانید عکس قبل و بعد اسلیو معده را مشاهده کنید.

در شش ماه اول بعد از عمل اسلیو معده

در شش ماه اول بعد از عمل اسلیو معده، شخص بیمار به دنبال پیروی از تمامی دستورالعمل های پزشکی و انجام تمرینات فیزیکی مناسب و رعایت رژیم غذایی استاندارد می تواند کاهش وزن پنجاه تا شصت درصدی را تجربه کند.

تقلیل وزن بین شصت الی هفتاد درصد حاصل از انجام جراحی اسلیو معده در سال نخست، نتیجه موفقیت جراحی اسلیو معده در بیماران دارای شاخص توده بدنی بالا است.

بیشترین کاهش وزن در طی یک الی دو سال از عمل جراحی می تواند تا حد قابل توجهی از روند مشکلات مرتبط به اضافه وزن بالا تقلیل و یا به طور قطع آن ها را برطرف کند.

براساس تحقیقات صورت گرفته در بیماران تحت عمل جراحی اسلیو معده و پایبند بودن به تمامی دستورالعمل های پزشکی، موفقیت حاصل از عمل جراحی کوچک کردن معده به منظور از دست دادن بخش اعظمی از شاخص توده بدنی تقریباً در حدود هشتاد الی نود درصد بوده است.

در شش ماه اول بعد از عمل اسلیو معده
در شش ماه اول بعد از عمل اسلیو معده

اهمیت مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده در اراک

پس از این که کلیه مراحل جراحی با موفقیت به اتمام رسید، شاید تقلیل وزن در بیماران تحت این عمل جراحی رخ ندهد. به این علت که بعضی از بیماران بر این تصورند که پس از عمل کوچک کردن معده، همه چیز به روال معمولی خود برگشته و همچون گذشته بدون هیچ محدودیت غذایی از هر نوع مواد غذایی و یا خوراکی ها در طی روز می توانند بهره مند شوند.

این در صورتی است که تقلیل وزن شخص بیمار، در ماه های آینده بعد از انجام جراحی و با پیروی از تمامی دستورالعمل های پزشکی روی می دهد. چنان چه فرد بیمار تقلیل وزن نداشته باشد، فقط به دلیل پایبند نبودن اقدامات بعد از جراحی است که امری بسیار حائز اهمیت به شمار می آید. این اقدامات عبارتند از:

برنامه رژیم غذایی مناسب بعد از جراحی 2) فعالیت های ورزشی مناسب 3) تغییر در شیوه زندگی 4) مناسب ترین حمایت های روحی از سوی اطرافیان

در صورتی که شخص بیمار با توجه به کلیه دستورالعمل های پزشکی از مراقبت های بعد از عمل، وزن قابل توجهی را از دست نداد، بایستی برای ارزیابی و بررسی های بیشتر به پزشک معالج مراجعه کند.

برنامه رژیم غذایی پس از عمل اسلیو معده

ممکن است مصرف تنها مایعات برای بیماران تحت عمل جراحی در روزهای نخست کمی سخت به نظر برسد. اما اغلب بیماران در چنین شرایطی تمایلی به مصرف مواد غذایی ندارند. زیرا در زمان انجام جراحی، هورمون گرلین (گرسنگی) که از مهمترین عوامل در افزایش وزن بیمار محسوب می شود، تحت عمل جراحی حذف می گردد.

هفته نخست:

مصرف مایعات در هفته نخست بعد از جراحی، از پیامدهای پس از جراحی نظیر اسهال، انسداد روده، یبوست، نشتی معده پس از جراحی و کم آبی بدن پیشگیری می کند. به این ترتیب برنامه رژیم غذایی در هفته نخست بعد از جراحی، تنها به استفاده از مایعات محدود می شود:

شیر 2) آب 3) آب سبزیجات و گوجه فرنگی 4) آب گوشت رقیق 5) نوشیدنی های فاقد قند

در این مدت بایستی از مصرف مایعات کافئین دار، گازدار و یا حاوی قند دوری کنید. به این علت که سبب سندروم دامپینگ بعد از جراحی می شود.

هفته دوم:

در این هفته ممکن است بیمار با کمی گرسنگی همراه شود که طبق تجویز پزشک معالج، بیمار می تواند از مایعات غلیظ تر در برنامه رژیم غذایی خود استفاده کند. این مایعات شامل:

ماست و شیر فاقد چربی 2) پوره سیب با گلوکز کم 3) پودینگ فاقد قند 4) بلغور جودوسر 5) بستنی فاقد چربی و گلوکز 6) انواع سوپ میکس و یا رقیق شده است.

هفته سوم:

طبق تجویز جراح متخصص در این هفته، شما مجاز به مصرف مواد غذایی پوره و یا نرم شده هستید. پوره انواع میوه ها و سبزیجات، غذاهای میکس و نرم شده، پوره ماهی و سیب زمینی، پوره لوبیا از جمله این موارد هستند.

توجه کنید که بیمار باید خیلی آهسته غذا میل کند و در طی روز تقریباً در حدود شصت گرم پروتئین استفاده کند. از مواد غذایی که بیمار در این مدت می تواند استفاده کند:

حمص، پنیر کم چرب، کنسرو ماهی تن، پروتئین ترکیب شده با شیر و یا ماست، سبزیجات نرم شده و بخار پز، غلات نرم، شیر نارگیل و یا شیر بادام، تخم مرغ له شده و از میوه های پوره شده نظیر آووکادو و یا موز می باشد.

البته از اسموتی های حاوی قند، سبزیجات برگ خام، مواد غذایی حاوی نشاسته نظیر برنج، ماکارونی و نان و مصرف سبزیجات حاوی فیبر نظیر کلم بروکلی، کرفس و مارچوبه خودداری کنید.

هفته چهارم:

با ورود به هفته چهارم شما می توانید به رژیم گذشته پیش از جراحی خود برگردید و از نوشیدنی های حاوی کافئین مانند قهوه در مقادیر بسیار اندک استفاده کنید.

البته معده شما هنوز حساس بوده و نیاز است که شما خیلی آهسته غذا میل کنید و آن را بسیار بجوید. بایستی از برنامه غذایی متعادل که سرشار از تمامی مواد معدنی و مغذی است، برای همیشه استفاده کنید. رژیم غذایی بایستی حاوی پروتئین های حیوانی، گیاهی، کربوهیدرات های پیچیده، سبزیجات و میوه و چربی های سالم نظیر:

ماهی تن 2) سیب زمینی شیرین 3) غلات فاقد گلوکز 4) ماهی پخته شده 5) گوشت مرغ و یا گاو که بایستی بسیار جویده شود 6) پوره سیب زمینی باشد.

همچنین از مصرف غذاهای سرخ کردنی، آجیل و خشکبار، نوشیدنی های شیرین، پاستا، پیتزا، سودا، آب نبات، دسر، سبزیجات حاوی فیبر در این مدت خودداری کنید.

هفته چهارم:
هفته چهارم:

مناسب ترین میان وعده های هفته چهارم بعد از جراحی اسلیو معده

تمامی متخصصین بعد از جراحی توصیه می کنند که بیماران حتماً از سه وعده اصلی غذایی محدود و همچنین میان وعده (مایعات) استفاده کنند. میان وعده های سالم شامل:

موز، میوه تازه، توت فرنگی، تخم مرغ آبپز، حمص با آب پز هویج نرم شده و یا کراکر برنج، جود دوسر(یک چهارم فنجان)، سیب زمینی پخته شده(یک چهارم فنجان) هستند که بایستی به میزان مناسب و در مقدار مشخص مصرف شود.

هفته پنجم:

درباره مواد غذایی که در این مدت استفاده کرده اید و یا طبق تجویز پزشک به برنامه غذایی خود اضافه کرده اید، توجه بسیار داشته باشید تا علاوه بر هضم راحت از یبوست و یا اسهال پیشگیری کنید.

نکات مهم در خصوص مراقبت های بعد از جراحی اسلیو معده

 • روزانه از سه وعده اصلی غذایی بسیار کم (در حدود چهار الی پنج قاشق) و مایعات فراوان استفاده کنید.
 • از پرخوری بسیار بعد از جراحی خودداری کنید. زیرا این امر سبب کشیده تر شدن معده جدید شما می شود.
 • بهتر است تفاوت میان اشتهای کاذب و یا گرسنگی را تشخیص داده و به آرامی مواد غذایی را مصرف کنید.
 • از مصرف قندهای غلیظ، مواد غذایی سرخ شده، چربی های ترانس، فست فودها و مواد غذایی فراوری شده خودداری کنید.
 • سی دقیقه پیش از مصرف وعده های اصلی غذایی از مصرف هر نوشیدنی و یا مایعات خودداری کنید.
 • از میان وعده های کوچک و سالم شامل مواد غذایی نظیر سبزیجات، آجیل و میوه استفاده کنید.
 • فعالیت های ورزشی مناسب نظیر رقص، پیاده روی، شنا و یوگا را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

پیروی از این دستورالعمل های پزشکی به بیمار کمک می کند تا پروسه بهبودی بعد از جراحی را سریعتر پشت سر گذاشته و در کوتاهترین زمان به وزن ایده آل و طبیعی خود دست یابند.

نکات مهم در خصوص مراقبت های بعد از جراحی اسلیو معده
نکات مهم در خصوص مراقبت های بعد از جراحی اسلیو معده

نکات مهم در خصوص انتخاب بهترین جراح متخصص اسلیو معده

بهترین جراحان متخصص اسلیو معده بایستی از مشخصه هایی که اشاره می کنیم، برخوردار باشند:

تخصص باریاتریک و یا جراحی چاقی در انجام عمل جراحی کوچک کردن معده داشته باشند.

رابطه دوستانه و خوبی با بیماران دارای شاخص توده بدنی داشته باشند. زیرا این گروه از بیماران به دلیل اضافه وزن بالا و مشکلات روحی و روانی، اعتماد به نفس خود را از دست داده اند.

تعداد بسیاری جراحی اسلیو معده و یا سایر متدهای جراحی چاقی را انجام داده باشد و در این راستا موفقیت های بسیاری را کسب کرده باشد.

با بیمارستان های مجهز و تخصصی همکاری های لازم را داشته باشند.

علاوه بر دسترسی راحت بیماران به جراح متخصص، رضایت کامل از وی در انجام جراحی اسلیو معده داشته باشند.

از بهترین تجهیزات و متریال های به کار برده شده در زمان جراحی استفاده کند.

کلیه دستورالعمل ها و برنامه های پزشکی را پیش از جراحی، حین و پس از جراحی به صورت کامل و مو به مو در اختیار بیماران قرار دهند و آن ها را در رابطه با مزیت ها، هزینه و مراقبت های قبل و بعد از جراحی آگاه سازند.

علاوه بر تمامی موارد نامبرده، بهترین شیوه برای انتخاب بهترین جراح متخصص، مراجعه حضوری بیمار به مطب جراح متخصص و مشاوره با وی و یا جویا شدن از نظرات مراجعه کنندگان است.

نتیجه گیری

در حال حاضر افزایش شاخص توده بدنی، یکی از معضلاتی است که تمامی افراد در هر رده سنی را به خود درگیر کرده است. یکی از متداول ترین متدهای جراحی لاغری که توسط مجرب ترین متخصصین باریاتریک انجام می گردد، جراحی اسلیو معده است.

نتیجه گیری
نتیجه گیری

در این عمل، جراح متخصص، بخش اعظمی از معده بیماران که سبب افزایش وزن آن ها شده است را به روش لاپاراسکوپی حذف می کند و به بیماران توصیه می کنند که بعد از جراحی از فعالیت های ورزشی مناسب و رژیم غذایی سالم و استاندارد به صورت مادام العمر برای دستیابی به وزن ایده آل و طبیعی استفاده کنند.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید