علت چاقی شکم در کودکان

فهرست مطالب

می خواهیم در این مقاله علت چاقی شکم در کودکان را بررسی کنیم. لطفا تا انتهای این مطلب علمی کاربردی، ما را همراهی نمایید.

این‌که بتوان درک کرد علت چاقی شکم در کودکان چیست، امری بسیار مهم و ضروری شمرده می‌شود. زیرا چاقی در کودکان توانسته در دنیای امروز یک بیماری مسری جهانی شناخته شود و خانواده‌ها توانایی تشخیص انتخاب‌های درست را برای خوراک کودکان خود ندارند و نیازمند راهنمایی بسیاری در این زمینه می‌باشند. والدین برای این‌که بتوانند این چاقی‌ها را کنترل کنند، نیاز دارند تا از علت چاقی شکم در کودکان اطلاعاتی داشته باشند.

مقدمه 

علت چاقی شکم در کودکان
علت چاقی شکم در کودکان

همان‌طور که می‌دانید، روز به ‌روز با افزایش چاقی شکم در کودکان مواجه می‌شویم. مطالعات بسیاری به واسطه مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های مختلف صورت ‌گرفته است. بر اساس این مطالعات متوجه شدیم که حدوداً بیش ‌از ۱۵ درصد از کودکانی که در سنین 6 ‌تا ۹ سال می‌باشند، در سال ۱۹۹۹ تا 2000 افزایش وزن را تجربه کرده و به ‌مرور زمان حدوداً این آمار ۱۱ درصد در سال ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۸ بیشتر شده است.

این مطالعه نشان می‌دهد که روز به ‌روز میزان اضافه وزن و چاقی برای کودکان بسیار بیشتر می‌شود و می‌تواند آن‌ها را با خطرات بیماری‌های زمینه‌ای چاقی رو به‌ رو کند. مهم‌ترین این بیماری‌ها همانند کلسترول بالا، دیابت نوع ۲، آپنه خواب و دیگر موارد می‌باشد.

اینفوگرافیک علت چاقی شکم در کودکان

اینفوگرافیک علت چاقی شکم در کودکان
اینفوگرافیک علت چاقی شکم در کودکان

حال برای این ‌که بتوانید از علت چاقی شکم در کودکان اطلاعات بهتری کسب کنید، در ادامه این مبحث به ‌صورت جامع و کامل قصد داریم تا دلایل اصلی مربوط به افزایش وزن در ناحیه شکم برای کودکان را بررسی کنیم. تا انتهای این مبحث با ما همراه باشید تا میزان آگاهی شما در این رابطه بیشتر گردد.

علت چاقی شکم در کودکان چیست؟

 1. تعداد سلول های چربی بسیار زیادی دارد.
 2. دیر خوابیدن
 3. نخوردن صبحانه
 4. عدم تحرک
 5.  تنقلات ناسالم
 6. کم کاری تیروئید
 7. وراثت
 8. نفخ بسیار
 9. کمبود ویتامین D و پروتئین
 10. نشویدنی های پر شکر مانند آب میوه کارخانجاتی و نوشابه ها
 11. باکتری های مضر در روده

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله درمان دیابت شیرین در کودکان را مطالعه کنید.

برای دانستن علت چاقی شکم در کودکان عنوان‌های زیر را بررسی خواهیم کرد:

چگونه می‌توان تشخیص داد که یک کودک، به چاقی مبتلا می‌باشد؟

علت چاقی کودکان در چه مواردی ذکر می‌شود؟

وراثت و عوامل ژنتیکی، دلیل مهم چاقی شکم در کودکان است.

کم‌کاری تیروئید، دلیل چاقی شکم در کودکان است.

تغییر عادات و رفتار، علت چاقی شکم در کودکان است.

هیپرپلازی، علت چاقی شکم در کودکان است.

وجود چربی‌های ترانس، دلیل چاقی شکم در کودکان است.

استفاده از غذاها و نوشیدنی‌های پر شکر، علت چاقی شکم در کودکان است.

تحرک کم، علت چاقی شکم در کودکان است.

رژیم‌های غذایی کم‌ پروتئین، علت چاقی شکم در کودکان است.

باکتری‌های مضر موجود در روده، علت چاقی شکم در کودکان است.

آب‌میوه‌، علت چاقی شکم در کودکان است.

خواب ناکافی، علت چاقی شکم در کودکان است.

رژیم غذایی کم فیبر، علت چاقی شکم در کودکان است.

کمبود ویتامین D، علت چاقی شکم در کودکان است.

نفخ بسیار بر اثر استفاده مواد غذایی مختلف، علت چاقی شکم در کودکان است.

نخوردن صبحانه، علت چاقی شکم در کودکان است.

شرایط سبک زندگی، علت چاقی شکم در کودکان است.

بزرگ شدن ناگهانی شکم در کودکان به چه علت می‌باشد؟

عوارض به ‌وجود آمده بر اثر چاقی شکم در کودکان چیست؟

موارد اثربخش برای پیشگیری از بزرگ شدن شکم کودکان، چه مواردی هستند؟

چگونه می‌توان چاقی شکم در کودکان را رفع کرد؟

اهدافی واقع ‌بینانه برای کودک خود مشخص کنید.

کودک خود را به ورزش کردن تشویق کنید.

از مواد غذایی سالم و مغذی برای کودکان استفاده کنید.

عادات غذایی خانواده خود را تغییر دهید.

امتحان کردن تکنیک‌های اصلاح رفتار به شما کمک می‌کند.

ارتباط گرفتن با یک پزشک متخصص اطفال نیز مفید است.

در کاهش وزن، حامی کودک خود باشید.

جمع ‌بندی مطالب

دلیل این ‌که علت چاقی شکم در کودکان مهم شمرده می‌شود

دلیل این ‌که علت چاقی شکم در کودکان مهم شمرده می‌شود، این است که برای تمامی کودکان چاق، رژیم غذایی کاهش وزن مناسب نمی‌باشد. زیرا می‌تواند در رشد آن‌ها اثربخش باشد.

بنابراین نیاز است تا دلیل اصلی چاقی شکم در کودکان را متوجه شوید و بنابر شرایط موجود اندام او همانند قد و وزن کودک، بررسی‌ها و ارزیابی‌های لازم بر روی اضافه ‌وزن صورت بگیرد تا راهکاری اصولی و درست برای به تعادل رسیدن وزن پیشنهاد شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله چاق ترین کودک جهان را مطالعه کنید.

دلیل این ‌که علت چاقی شکم در کودکان مهم شمرده می‌شود
دلیل این ‌که علت چاقی شکم در کودکان مهم شمرده می‌شود

اهمیت چاقی های شکمی بسیار زیاد است. زیرا خطرات بسیاری در پس وجود آن‌ها دیده می‌شود. در اصطلاح پزشکی به این چربی‌ها که در دوره شکم احاطه می‌گردند، چربی‌های احشایی گفته می‌شود و می‌تواند احتمال بروز بیماری‌های مختلف را برای افراد افزایش دهد.

چگونه می‌توان تشخیص داد که یک کودک، به چاقی مبتلا می‌باشد؟

ممکن است در رابطه با شاخص توده بدنی یا BMI که می‌تواند تعیین کند بزرگسالان در چه محدوده وزنی می‌باشند، اطلاعاتی داشته باشید. با این‌ وجود امکان دارد که این راه‌حل استفاده از شاخص توده بدنی را برای کودکان نیز استفاده کنید.( پیشنهاد می کنیم از پست محاسبه bmi در کودکان دیدن کنید.)

اما لازم است بگوییم، این راهکار برای کودکان بی‌معنی می‌باشد و نمی‌تواند تعیین کند که کودکان دچار اضافه ‌وزن هستند. مهم‌ترین چیزی که می‌تواند تشخیص دهد که یک کودک دچار چاقی در نواحی شکم می‌باشد، سن و جنسیت آن می‌باشد که بنا بر تشخیص پزشک بررسی و ارزیابی می‌گردد.

البته عوامل مؤثر دیگری برای شناخت چاقی‌های کودکان مؤثر هستند که شامل ضخامت پوست، نسبت دور کمر به ‌دور باسن و اندازه دور کمر می‌باشد. همین ‌طور روش ‌های عکسبرداری مختلفی می‌توانند تعیین کنند که چاقی کودکان در چه ناحیه‌ای بیشتر می‌باشد.

عموماً اگر کودک شما شاخصه‌هایی همانند ران‌های بسیار بزرگ، شکم بسیار بزرگ، بازویی بسیار بزرگ دارد و با هر فعالیت کوچکی فوراً به نفس ‌تنگی می‌افتد و قادر به بازی کردن با کودکان همسن ‌و سال خود نمی‌باشد، به ‌احتمال بسیار قوی دچار چاقی و اضافه ‌وزن می‌باشد.

چگونه می‌توان تشخیص داد که یک کودک، به چاقی مبتلا می‌باشد؟
چگونه می‌توان تشخیص داد که یک کودک، به چاقی مبتلا می‌باشد؟

علت چاقی کودکان در چه مواردی ذکر می‌شود؟

برای این که بتوانید دلیل اصلی چاق شدن کودکان را متوجه شوید، کمک می‌کند تا بتوانید چرخه اضافه‌ وزن کودکان را شکست بدهید. به این دلیل علت چاقی شکم در کودکان مبحثی بسیار پر مخاطب می‌باشد.

دلایل بسیار و عمده‌ای برای وجود چاقی‌ها و اضافه ‌وزن در کودکان دیده می‌شود و این امری کاملاً درست است که وجود رژیم غذایی که در آن تمامی موارد رعایت شده باشد، برای رشد کودکان امری ضروری و مهم شناخته می‌شود.

اما هنگامی ‌که میزان کالری‌های دریافتی از میزان کالری‌های سوزانده شده در طول روز بیشتر باشد، این نکته خطرآفرین می‌باشند و شرایط اضافه‌ وزن و چاقی را برای افراد صورت می‌دهد. همین موضوع باعث می‌شود که ورزش برای کودک پراهمیت شناخته شود.

بیشترین دلیل و علت چاقی در کودکان زیاد خوردن و تحرک کم می‌باشد. حال در ادامه این مطلب قصد داریم تا دلایل اصلی و عمده‌ای که در رابطه با چاقی کودکان در ناحیه شکم نیز وجود دارد را بررسی کنیم تا با شناخت بهتر آن‌ها بتوانید وزن کودک خود را کنترل کنید و از بیماری‌های به‌ وجود آمده بر اثر چاقی پیشگیری کنید.

علت چاقی کودکان در چه مواردی ذکر می‌شود؟
علت چاقی کودکان در چه مواردی ذکر می‌شود؟

وراثت و عوامل ژنتیکی، دلیل مهم چاقی شکم در کودکان است

یکی از دلایلی که پزشکان معنای وجود چاقی در شکم کودکان را تشخیص می‌دهند، وراثت و عوامل ژنتیکی می‌باشد. حتما می‌دانید که عواملی همانند قد، رنگ چشم و دیگر موارد از والدین و یا اطرافیان درجه یک می‌تواند به فرزند انتقال داده شود.

حال چاقی و اضافه ‌وزن که منجر به چاقی‌های مفرط برای کودکان می‌شود نیز می‌تواند از والدین به فرزند انتقال داده شود. بر اساس تحقیقات متعدد، توانستیم به این نکته پی ببریم که حدوداً یک ‌چهارم از کودکانی که مبتلا به چاقی‌های مفرط بوده‌اند، این عامل را از طریق عوامل ارثی و ژنتیکی به ارث برده بودند. اغلب اشخاصی که از طریق عارضه ژنتیکی خاصی همانند سندروم پرادویلی سبب افزایش وزن در کودکان شده بودند، به ‌ندرت دیده‌ شده بود.

پیشنهاد می کنیم از پست پرسش و پاسخ درباره دیابت کودکان دیدن کنید.

اختلالات نادر ژنتیکی

البته لازم است بدانید که برخی از اختلالات نادر ژنتیکی نیز توانسته بود عامل مؤثری برای شکل‌گیری چاقی‌های مفرط در بدن کودکان شود. در برخی مطالعات دیگر دریافتیم که برخی از افراد از طریق چندین ژن مختلف که به یکدیگر وابسته بودند، باعث آسیب‌پذیری بدن کودک شده‌اند که در نهایت سبب چاقی‌های مفرط و اضافه ‌وزن برای او شده است.

اگر سوابق فامیلی بسیار زیادی در اقوام کودک دیده شود، نشان می دهد که اغلب افراد آن خانواده دچار اضافه‌ وزن و چاقی می‌باشند. پس والدین موظف هستند که از ابتدای به دنیا آمدن فرزند، شرایط رژیم غذایی سالم را برای کودک خود برنامه‌ریزی کنند و توجه بیشتری به این ‌موضوع داشته باشند تا سلامت کودک از طریق این موارد ذکر شود. حال با این موضوع دریافتیم که یکی از علل چاقی شکم در کودکان، موضوع وراثت می‌باشد.

اختلالات نادر ژنتیکی
اختلالات نادر ژنتیکی

کم‌کاری تیروئید، دلیل چاقی شکم در کودکان است

همان‌طور که مشخص است، همکاری تیروئید توانسته نقش بسیار مهمی را در اضافه ‌وزن افراد ایفا کند. اما این ‌که بتوان رابطه مستقیمی بین دو مقوله‌ی کم‌کاری تیروئید و افزایش وزن پیدا کرد، نیاز به بحث فراوان دارد. البته رابطه  بسیاری بین کم ‌کاری تیروئید و افزایش وزن دیده می‌شود، اما به ‌طور کاملاً واضح نمی‌توان بیان کرد که کم ‌کاری تیروئید خفیف و اضافه ‌وزن با یکدیگر ارتباطی دارند یا خیر.

بر اساس تحقیقات، امروزه مشخص ‌شده که هورمون‌های محرک تیروئید هنگامی‌که تغییر پیدا می‌کنند، بر روی افزایش وزن و اضافه شدن چاقی‌ها تاثیرگذار می‌باشند و باعث افزایش وزن در ابتدای کودکی می‌شوند.

به دلیل این ‌که چاقی و افزایش وزن امروزه بسیار گسترده‌تر شده‌ است، طیف نرمالی از هورمون محرک تیروئید توانسته در مطالعه‌های امروزی این ‌موضوع را به اثبات برساند.

تغییر عادات و رفتار، علت چاقی شکم در کودکان است

یک عامل تعیین‌ کننده دیگر که می‌تواند باعث افزایش چاقی‌ها در کودکان باشد، رفتار و عادات خانوادگی کودک می‌باشد و به ‌عنوان عامل تعیین ‌کننده‌ای برای تمایل غذا خوردن کودک می‌باشد. کودکان قادر به انجام تمامی فعالیت‌های اطرافیان خود می‌باشند و هر آن چه را که ببینند، به آن عمل خواهند کرد.

بنابراین اگر سلامت کودکتان برای شما مهم می‌باشد، نیاز است ت تغییر سبک و عادات را از زندگی خود آغاز کنید و راه درست زیستن را به او بیاموزید. زیرا خوراک و رژیم نادرست می‌تواند در روند چاقی شکمی برای کودکان حرف اول را بزند.

این ‌که کودک بتواند تشخیص دهد که کدام یک از غذاها برای بدن وی مفید می‌باشند، آن‌ها را در طول روز بیشتر استفاده نمی‌کند تا از به وجود آمدن چاقی‌های شکمی با استفاده از عادات غذایی نادرست جلوگیری کند.

خوردن غذاها محدوده زمانی خاصی دارد و این ‌که بتوانید به کودک خود درک درستی از این‌که استفاده بسیاری از شکلات و شیرینی برای او مضر می‌باشد را بدهید، برای این امر بسیار مفید شمرده می‌شود.

تغییر عادات و رفتار، علت چاقی شکم در کودکان است
تغییر عادات و رفتار، علت چاقی شکم در کودکان است

هیپرپلازی، علت چاقی شکم در کودکان است

علم این ‌موضوع را به اثبات رسانده ‌است که اگر فردی در نواحی شکم دچار اضافه‌ وزن و چاقی می‌شود، میزان سلول‌های بسیاری در این ناحیه انباشته‌ شده است. حال هنگامی ‌که تعداد سلول‌های چربی در این ناحیه بسیار زیاد می‌شوند، اصطلاحاً به آن هیپرپلازی گفته می‌شود.

اگر کودکی در هنگام کودکی خود از افزایش وزن و چاقی شکمی برخوردار باشد، دچار هیپرپلازی شده است. این کودک در بزرگسالی نیز با این مشکل دست ‌و پنجه نرم خواهد کرد.

بنابراین نیاز دارد تا دلیل اصلی چاقی فورا تشخیص داده شود و راهکارهای درمانی برای او انجام بگیرد تا در همان کودکی، ریشه اصلی آن را پیدا کند و برای تعادل وزن خود تلاش کند.

پیشنهاد می کنیم از پست چگونه فقط شکم را لاغر کنیم دیدن کنید.

وجود چربی‌های ترانس، دلیل چاقی شکم در کودکان است

ناسالم‌ترین چربی‌هایی که در جهان دیده می‌شود، انواع چربی‌های ترانس هستند. برای این‌ که چربی‌های اشباع ‌نشده پایداری بیشتری داشته باشند، به آن‌ها هیدروژن بسیاری اضافه می‌کنند و این ‌موضوع باعث می‌شود تا به این چربی‌ها، چربی‌های ترانس گفته شود.

عموماً از این دسته چربی‌های ترانس برای این ‌که مواد غذائی را در عمر طولانی‌تری نگه ‌داشت، استفاده می‌شوند و مواد غذایی بسته‌بندی بندی شده همانند کیک‌ها، کلوچه‌ها و دیگر موارد دارای میزان زیادی چربی‌های ترانس هستند.

حال این چربی‌های ترانس عامل مؤثری برای چاقی شکم به ‌خصوص در کودکان می‌باشد. زیرا کودکان علاقه بسیاری به استفاده از کیک‌ها و کلوچه‌ها دارند و اغلب به ‌جای صبحانه از این موارد استفاده می‌کنند.

چربی‌های ترانس به‌ غیر از این‌ که علت چاقی شکم در کودکان شناخته می‌شوند، می‌توانند سبب بروز التهابات شوند و در نهایت التهابات بسیار، مقاومت بدن به انسولین را صورت می‌دهد و باعث شکل‌گیری بیماری‌های دیگر می‌شود.

مطالعات و تحقیقات صورت‌ گرفته بر روی جانوران

بر اساس مطالعات و تحقیقات صورت‌ گرفته بر روی جانوران دریافتیم که استفاده از چربی‌های ترانس، عامل مؤثری برای اضافه ‌وزن می‌باشد و علت چاقی شکم در کودکان شناخته‌ شده است.

طبق بررسی‌های شش‌ ساله‌ای که بر روی میمون‌ها صورت گرفت، حدوداً ۸ درصد از کالری روزانه میمون‌ها از طریق چربی‌های ترانس تأمین می‌شد. اما در مقایسه، گروه دیگر از میمون‌ها ۸ درصد از کالری روزانه خود را به واسطه چربی‌های اشباع ‌نشده تأمین کرده بودند.

نتیجه حاصل ‌شده نشان داد، میمون‌هایی که از چربی‌های ترانس استفاده کرده بودند، چاقی شکمی تا حدوداً ۳۳ برابر بیشتر از دیگر میمون‌ها داشتند و همین موضوع سبب شد که وجود چربی‌های ترانس علت چاقی شکم در کودکان شناخته شود. پس نیاز است تا در استفاده مواردی همچون کیک‌ها و کلوچه‌ها دقت کافی را به خرج بدهید تا باعث افزایش وزن کودکان نگردد.

مطالعات و تحقیقات صورت‌ گرفته بر روی جانوران
مطالعات و تحقیقات صورت‌ گرفته بر روی جانوران

استفاده از غذاها و نوشیدنی‌های پر شکر، علت چاقی شکم در کودکان است

امروزه اغلب افراد علاقه بسیاری به نوشیدنی‌های پر از شکر دارند و در طول روز استفاده شکر آن‌ها از حد مجاز می‌گذرد. اغلب غذاهای پر شکر که کودکان به آن علاقه دارند، شیرینی‌ها، کیک‌ها، نوشیدنی‌های شیرین همانند آب ‌میوه‌ها و نوشابه می‌باشد.

این ‌دست از موارد دارای میزان زیادی شکر هستند که می‌تواند عامل مؤثری برای افزایش چاقی شکم در کودکان شناخته شود.ارزیابی‌ها و بررسی‌های مختلف به اثبات رسانده‌اند که استفاده بیش ‌از اندازه از قند و شکر در طول روز ارتباط مستقیمی در به وجود آمدن چاقی‌ها دارد.

این شرایط به ‌حدی بسیار زیاد می‌باشد که افراد دچار افزایش وزن بسیار می‌شوند و علت اصلی آن میزان زیاد فروکتوز در شکرهای افزودنی این دسته از مواد غذایی می‌باشد.

شربت دارای میزان زیادی فروکتوز می‌باشد

شربت دارای میزان زیادی فروکتوز می‌باشد. همین‌طور شربت ذرت با فروکتوز از نشاسته ذرت نشأت ‌گرفته است و میزان شیرین کنندگی آن در انواع مواد غذایی بسیار است و به ‌عنوان یک ماده افزودنی به کار برده می‌شود. در شکر معمولی حدوداً ۵۰ درصد فروکتوز وجود دارد. اما شربت ذرت با فروکتوز بالا دارای ۵۵ درصد فروکتوز می‌باشد که این می‌تواند باعث چاقی‌های بسیار شود.

بررسی‌های بسیاری در طی مدت ۱۰ هفته بر روی افرادی که دارای اضافه‌ وزن بسیار می‌باشند، صورت گرفته و برای این‌که وزن آن‌ها به اثبات برسد، تحت رژیم غذائی قرار گرفته اند.

این دسته از افراد حدوداً ۲۵ درصد از کالری هر روز خود را به واسطه نوشیدنی‌هایی که دارای فروکتوز بسیار می‌باشند و با آن شیرین شده‌اند، تامین کردند. هنگامی ‌که به بررسی این نتیجه پرداختیم، متوجه شدیم که امروزه وجود فروکتوز در این نوشیدنی‌ها باعث کاهش حساسیت انسولین می‌گردد و چربی‌های دور شکم را بیشتر می‌کند.

سپس بررسی دیگری بر روی رژیم مواد غذایی در پیش گرفته شد. این بررسی با کاهش این فروکتوز موجود در این دسته از نوشیدنی‌ها باعث شد تا چربی سوزی بسیاری در نواحی شکم اتفاق بیفتد و میزان سوخت ‌و ساز را به نمایش گذاشت.

این‌ موضوع توانسته به اثبات برساند که اغلب علت چاقی شکم در کودکان می‌تواند استفاده و مصرف سرشار از غذاهای حاوی شکر باشد و این عاملی برای افزایش وزن است.

استفاده از نوشیدنی‌هایی که شیرینی آن‌ها بسیار زیاد می‌باشد

استفاده از نوشیدنی‌هایی که شیرینی آن‌ها بسیار زیاد می‌باشد، با خطر بسیاری همراه است. اغلب کودکان علاقه بسیاری به نوشیدن نوشابه‌ها و دیگر نوشیدنی‌های شیرین دارند و این باعث می‌شود که کودک در مدت ‌زمان اندکی، میزان زیادی قند در بدن خود دریافت کند و در نهایت چاقی‌های شکم در کودکان رو به ‌افزایش می‌رود.

پژوهش‌های مختلف دیگری صورت ‌گرفته که نشان داده مایعات، تاثیر بسیار مستقیمی بر روی اشتها دارند و کالری حاصل از آن‌ها نقش بسیاری با چاقی‌های شکمی دارد. این ‌موضوع به اثبات رسانده، کالری که از مواد غذایی جامد دریافت می‌گردد، با این دسته از نوشیدنی‌ها متفاوت است.

در حالتی دیگر، کالری مواد غذایی جامد می‌تواند سبب سیر شدن افراد گردد، اما نوشیدنی‌ها کالری ندارند اما با قند بالا در طول روزمره افزایش چاقی‌های شکمی را به‌ همراه خواهند داشت.

اگر والدین یک کودک در تلاش باشند تا کالری روزانه‌ی کودک خود را به واسطه نوشیدن مایعات تامین کند، این ‌موضوع آن‌ها را از استفاده‌ی غذاها بی‌نیاز نمی‌کند و این باعث دامن زدن به افزایش وزن بسیار در ناحیه شکم برای کودکان خواهد شد و به ‌عنوان علت چاقی شکم در کودکان به حساب می‌آید.

استفاده از نوشیدنی‌هایی که شیرینی آن‌ها بسیار زیاد می‌باشد
استفاده از نوشیدنی‌هایی که شیرینی آن‌ها بسیار زیاد می‌باشد

تحرک کم، علت چاقی شکم در کودکان است

یکی دیگر از عامل‌های بزرگی که می‌تواند مشکلات بسیاری برای سلامتی در تمامی سنین به وجود بیاورد، کم ‌تحرکی می‌باشد. این کم‌تحرکی به ویژه در کودکان بسیار دیده می‌شود و در طول چند دهه گذشته به ‌عنوان عامل مؤثری برای افزایش چاقی‌های شکمی شناخته ‌شده است.

در طی سال‌های 1988 تا 2010 در ایالت متحده، بررسی‌های وسیعی در این رابطه انجام‌ شده است و نتیجه آن‌ها کاهش یافتن تحرک افراد بوده ‌است.

کودکان نیز از این قانون پیروی کرده‌اند و دیگر بازی‌های کامپیوتری را به فعالیت‌های دیگر ترجیح می‌دهند و این توانسته، باعث افزایش وزن کودکان شود و چاقی شکم در آن‌ها را شکل داده ‌است.

بر اساس مطالعه دیگر، کودکان حدوداً در طول روز بیشتر از ۳ ساعت تلویزیون تماشا می‌کنند و در طی این مقایسه، کودکانی که کمتر از ۱ ساعت از تلویزیون استفاده می‌کنند، دچار افزایش وزن نشده‌اند. اغلب کودکانی که زمان بیشتری را صرف تماشای تلویزیون کرده‌اند، به نسبت گروه دیگر دچار چاقی‌های مفرط شکمی شده‌اند.

بازگشت چاقی‌های شکمی بعد از کاهش وزن نیز از طریق کم‌تحرکی صورت می‌گیرد

بر این اساس دریافتیم که بازگشت چاقی‌های شکمی بعد از کاهش وزن نیز از طریق کم‌تحرکی صورت می‌گیرد. اغلب افرادی که بعد از یک ‌سال کاهش وزن از طریق ورزش‌های مختلف و تحرک های دیگر، فعالیت‌های ورزشی خود را ادامه نداده‌اند و تحرک کافی نداشته‌اند، دچار چاقی‌های مجدد شکمی شده است.

بی‌تحرکی حدوداً ۲۵ درصد تا ۳۸ درصد در افراد سبب چاقی‌های شکمی می‌شود و کودکان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. بنابراین نیاز دارند تا با آگاهی بیشتر والدین، تحرک کافی داشته باشند تا از این چاقی‌های شکم در کودکان جلوگیری شود. این‌ که بتوان کودک را تشویق به فعالیت‌های بیشتر و بازی با همسن و سالانش کرد، می‌تواند میزان انرژی بیشتری در بدن او را به کار بگیرد.

تماشای بسیار تلویزیون و بازی بسیار با کامپیوتر در کاهش متابولیسم بدن کودک نقش بسیاری دارد و راحت‌تر کودک را به چاقی‌های شکمی می‌رساند.

این ‌که بتوانید کودک خود را به پارک ببرید و توپ‌بازی و دوچرخه‌سواری را به او بیاموزید و زمینه‌های فعالیت‌های مختلف را برای او فراهم کنید، نکته مؤثری برای عدم چاقی شکم در کودکان شناخته می‌شود. همین ‌طور برطرف نمودن مشکلات روحی والدین و فراهم کردن یک شرایط مناسب روحی برای او به این مسئله کمک خواهد کرد.

بازگشت چاقی‌های شکمی بعد از کاهش وزن نیز از طریق کم‌تحرکی صورت می‌گیرد
بازگشت چاقی‌های شکمی بعد از کاهش وزن نیز از طریق کم‌تحرکی صورت می‌گیرد

رژیم‌های غذایی کم‌ پروتئین، علت چاقی شکم در کودکان است

پیشگیری از افزایش وزن بر اساس دریافت پروتئین کافی در بدن کودکان صورت می‌گیرد. برخی از مواد غذایی که کودکان در طی روزمره استفاده می‌کنند، فاقد هر گونه پروتئین می‌باشد و این عامل مؤثری برای افزایش چاقی‌ها در نواحی شکمی می‌باشد.

پروتئین بسیار در بدن، میزان سوخت ‌و ساز را بیشتر می‌کند و در نهایت کاهش کالری با نتیجه‌ی بهتری انجام می‌گیرد. در نتیجه رژیم‌های غذایی کم ‌پروتئین در دراز مدت سبب چاقی شکم کودکان می‌شوند.

مطالعات متعددی صورت‌ گرفته و این‌ موضوع را به اثبات رسانده ‌است که هر چه میزان پروتئین مصرفی یک کودک در طول روزمره کاهش بیابد، احتمال بروز چاقی‌ها در نواحی شکم برای او بیشتر می‌گردد. این بررسی‌ها بر روی نمونه‌های حیوانی انجام‌ گرفته است و تشخیص داده، هورمونی به نام نورپتید سبب افزایش اشتها می‌گردد و در نهایت چاقی‌های شکمی انجام می‌گیرد.

حال ترشح کمتر این هورمون از طریق استفاده پروتئین‌های بسیار در طول روزمره برای کودکان اتفاق می‌افتد. بنابراین والدین کودکان باید به این نکته توجه داشته باشند که در رژیم غذایی کودک خود پروتئین‌ها را مهم بشمارند و با کاهش آن‌ها باعث افزایش چاقی شکمی در کودکان نشوند.

رژیم‌های غذایی کم‌ پروتئین، علت چاقی شکم در کودکان است
رژیم‌های غذایی کم‌ پروتئین، علت چاقی شکم در کودکان است

باکتری‌های مضر موجود در روده، علت چاقی شکم در کودکان است

در روده بزرگ، تعداد بسیار زیادی باکتری زندگی می‌کنند. برخی از باکتری‌ها برای بدن مفید هستند، اما از برخی دیگر آن‌ها تأثیرات منفی مشاهده‌ شده است و این امری ضروری است که هر فردی نیاز دارد تا از سلامت روده برخوردار باشد.

حال اگر توازن کافی در باکتری‌های موجود روده وجود نداشته باشد، عامل مؤثری برای شکل ‌گیری بیماری دیابت نوع دوم، بیماری‌های قلبی، سرطان و دیگر موارد می‌باشد.

اما عامل مؤثر دیگری که از طریق توازن نامناسب باکتری‌ها در روده صورت می‌گیرد، چاقی شکم در کودکان می‌باشد و به‌ عنوان دلیل مهم آن شمرده می‌شود. اغلب افرادی که دارای وزن طبیعی می‌باشند، بنا بر پژوهش‌های مختلف دارای باکتری فرنیکوت هستند. وظیفه این باکتری این است که جذب کالری غذاهای دریافتی را بیشتر می‌کند.

بر این اساس، آزمایشات مختلفی بر روی موش‌ها انجام گرفت و هنگامی‌که به این موش‌ها باکتری‌های مربوط به چاقی داده شد، باعث بیشتر شدن وزن آن‌ها شد.

بررسی‌های دیگری بر روی دوقلوهای چاق و لاغر انجام ‌شده است

در صورتی‌که باکتری‌های مرتبط با لاغری توانست کاهش وزن موش‌ها را به‌ همراه داشته باشد. بررسی‌های دیگری بر روی دوقلوهای چاق و لاغر انجام ‌شده است و از این طریق می‌توان دریافت که هسته فلور طبیعی در روده برای برخی از خانواده‌ها به‌ صورت مشترک فعالیت می‌کند.

وجود این ویژگی و خصوصیت، تاثیرگذاری بسیاری بر روی افزایش وزن و محل ذخیره چربی‌ها دارد و این می‌تواند در زمان کودکی افراد پدیدار شود و باعث چاقی شکم در کودکان شود.

بررسی‌های دیگری بر روی دوقلوهای چاق و لاغر انجام ‌شده است
بررسی‌های دیگری بر روی دوقلوهای چاق و لاغر انجام ‌شده است

آب ‌میوه،‌ علت چاقی شکم در کودکان است

حتما می‌دانید که کودکان علاقه بسیاری به نوشیدن انواع آب‌ میوه های مختلف دارند و آب‌ میوه‌ها سرشار از شکر می‌باشند. درست است که تصور می‌کنید آن‌ها میوه هستند، اما از طرف دیگر می‌توانند برای بدن باعث افزایش وزن باشند.

حتی اگر آب‌میوه‌ها صد در صد طبیعی و خالص باشند و هیچ‌گونه شکر افزودنی در آن‌ها وجود نداشته باشد، باز هم میزان زیادی قند در آن‌ها دیده می‌شود. در حالت کلی، نوشابه کولا دارای ۲۴ گرم قند است و در هر ۲۵۰ میلی‌لیتر آب سیب نیز همین میزان قند مشاهده ‌شده است. آب‌میوه انگور نیز دارای ۳۲ گرم قند می‌باشد.

ممکن است تصور کنید که بسیاری از آب ‌میوه‌ها محتوی ویتامین و مواد معدنی هستند. البته که این امری درست است، اما فروکتوز موجود در آن‌ها عامل مؤثری برای چاقی شکمی در کودکان شناخته می‌شود.

در موضوعات قبلی به این نکته اشاره کردیم که مایعات قدرت سیر کنندگی جامدات را ندارند و این می‌تواند باعث شود که کودک در طول روز در کنار نوشیدن آب‌ میوه، مواد غذایی بسیار دیگری مصرف کند که در نتیجه باعث چاقی در ناحیه شکم برای کودکان می‌گردد.

خواب ناکافی، علت چاقی شکم در کودکان است

حتما می‌دانید که هر فردی در طول روز نیاز دارد تا در میزان معین شده استراحت داشته باشد. برای داشتن سلامتی، خواب کافی از اهمیت بسیاری برخوردار می‌باشد.

برخی از پزشکان رابطه بین کمبود خواب و نداشتن خواب را با افزایش چربی در ناحیه شکم بسیار می‌دانند. مطالعات متعددی در این زمینه انجام‌ گرفته است. تعداد این مطالعه ۱۶ سال به طول انجامیده ‌است و بر روی ۶۸ هزار کودک ارزیابی‌ شده است.

نتیجه اصلی این مطالعه این بود که کودکانی که در طول شبانه ‌روز کمتر از ۵ ساعت استراحت دارند، با کودکانی که در طول شبانه ‌روز حداقل ۷ ساعت استراحت دارند، قیاس شده‌اند.

بر اساس این قیاس، نتیجه نشان داد، کودکانی که کمبود خواب در طول شبانه ‌روز دارند، حدوداً ۳۲ درصد به نسبت دیگر کودکان می‌توانند چاقی‌ها در ناحیه شکم را تجربه کنند و این به ‌عنوان علت چاقی شکم در کودکان شناخته ‌شده است.

همچنین، وجود اختلالات در خواب می‌تواند افزایش وزن را بیشتر کند. یکی از اختلالات مؤثر که بر روی افزایش وزن کودکان تاثیرگذار است، اختلالات تنفسی در خواب می‌باشد. هر فردی ممکن است در طول شب به این اختلال دچار شود.

حال در کودکانی که دچار اضافه ‌وزن بسیار هستند، اختلالات و  وقفه تنفسی در خواب بسیار اتفاق می‌افتد و دلیل اصلی آن به‌ خاطر مسدود شدن مسیر هوا در گلو می‌باشد. پژوهشگران دریافتند، اغلب کودکانی که دچار چاقی و اضافه وزن هستند، دارای وقفه تنفسی در خواب می‌باشند و اگر کودک این مشکل را ندارد، دچار چاقی شکمی می‌باشد.

خواب ناکافی، علت چاقی شکم در کودکان است
خواب ناکافی، علت چاقی شکم در کودکان است

رژیم غذایی کم فیبر، دلیل چاقی شکم در کودکان است

کنترل وزن و سلامتی، بر اثر استفاده از فیبر مورد نظر دریافتی برای بدن اتفاق می‌افتد. بسیاری از مواد غذایی که دارای فیبر بسیار هستند، می‌توانند در طول روز باعث احساس سیری برای یک کودک شوند و از هورمون‌های گرسنگی جلوگیری می‌کنند. این می‌تواند میزان جذب کالری غذاها را کاهش ببخشد.

مطالعات مختلفی بر روی افراد مختلف اعم از زن و مرد و کودک صورت گرفت و دریافتیم که این ۱۱۱۴ نفر با دریافت فیبر می‌توانند چاقی‌های شکمی را کنترل کنند. حدوداً هر ۱۰ گرم وجود فیبر در کنار تجمع چربی‌ها توانست ۳۰ درصد کاهش چربی را برای بدن افراد به وجود بیاورد.

حال این نکته به اثبات می‌رساند که اگر کودکی در طول شبانه‌ روز کمتر از فیبر استفاده می‌کند، این عامل مؤثری برای چاقی شکم در بدن او به حساب می‌آید.

رژیم‌های غذائی که دارای میزان زیادی از کربوهیدرات‌های تصفیه ‌شده می‌باشد

رژیم‌های غذائی که دارای میزان زیادی از کربوهیدرات‌های تصفیه ‌شده می‌باشد و فیبر در آن‌ها نقشی ندارد، می‌توانند باعث افزایش اشتها برای کودکان شوند و این مورد دلیل چاقی شکم در کودکان شناخته می‌شود.

پژوهش بسیاری بر روی این‌ موضوع انجام ‌شده است تا بتوان با اطمینان خاطر، وجود فیبرها را در غذاهای روزمره افراد مهم شمرد. در مقایسه با دیگر غلات تصفیه‌ شده توانستیم دریابیم که نتیجه اصلی فیبر برای کاهش چاقی‌های شکم بسیار زیاد می‌باشد و می‌تواند در کنترل آن برای کودکان نقش بسیاری ایفا کند. به ‌همین دلیل نیاز دارید تا در طول شبانه ‌روز به کودک خود مواد غذایی پرفیبر بدهید تا بتواند برای کاهش چربی‌های شکمی مؤثر واقع شود.

رژیم‌های غذائی که دارای میزان زیادی از کربوهیدرات‌های تصفیه ‌شده می‌باشد
رژیم‌های غذائی که دارای میزان زیادی از کربوهیدرات‌های تصفیه ‌شده می‌باشد

کمبود ویتامین D، علت چاقی شکم در کودکان است

برخی از محققین آمریکایی بر این باورند که چاقی‌های افراطی که در سنین کودکی برای افراد رخ می‌دهد، بر اثر کاهش یافتن میزان ویتامین D در بدن آن‌ها می‌باشد. محققان دانشگاه میشیگان بر این اساس مطالعات و پژوهش‌های بسیاری را انجام داده‌اند.

نتیجه این تحقیقات بر این بوده‌ است که عدم تغذیه مناسب و عدم فعالیت فیزیکی برای کودکان توانسته نقش بسیاری در چاقی شکم برای آن‌ها ایفا کند. اما به ‌صورت دقیق‌تر و ریزبینانه تر هنگامی ‌که به علت اصلی این موضوع رسیدند، توانستند کاهش و کمبود ویتامین D در بدن کودکان را کشف کنند و آن را به‌ عنوان علت چاقی شکم در کودکان عنوان کنند.

برای این ‌که این محققین صحت گفته‌های خود را به اثبات برسانند، تحقیقاتی بر روی ۴۷۹ کودک بین ۵ تا ۱۹ سال در منطقه کلمبیا انجام دادند و گزارش نهایی این تحقیق بر این بود که تجمع چربی‌ها در ناحیه شکم کودکان بر اثر کاهش یافتن ویتامین D در بدن آن‌ها می‌باشد.

حتما می‌دانید که یکی از راحت‌ترین موارد کسب ویتامین D، نور آفتاب در طول روز می‌باشد. اما به ‌غیر از آن کودکان نیاز دارند تا از مواد غذایی همانند ماهی‌های چرب همانند قزل‌آلا، شاه‌ماهی، شیر غنی از ویتامین گروه D استفاده داشته باشند تا کمبود ویتامین D در بدن آن‌ها جبران شود و بتوان درمان لازم را برای چاقی‌های شکم در کودکان انجام داد.

کمبود ویتامین D، علت چاقی شکم در کودکان است
کمبود ویتامین D، علت چاقی شکم در کودکان است

نفخ بسیار بر اثر استفاده مواد غذایی مختلف، علت چاقی شکم در کودکان است

حتما می‌دانید که وجود نفخ می‌تواند گازهای بسیاری را در روده به وجود بیاورد و علت اصلی آن مکانیسم تخمیری می‌باشد که در شکم شکل می‌گیرد و سبب بزرگ شدن شکم و ورم می‌گردد.

بنا بر توضیحات مختلف، یکی دیگر از عامل‌های مؤثری که می‌تواند علت چاقی شکم در کودکان شناخته شود، نفخ حاصل‌ شده از مواد غذایی مختلف در طول شبانه‌ روز می‌باشد.

وظیفه اصلی باکتری‌های روده بر این است که هر چیز را که سلول پس می‌زند، هضم کنند. اما برخی از این باکتری‌ها شرایط و توانائی هضم کردن برخی از مواد غذایی را ندارند. نام این دسته از مواد غذایی، فوم می‌باشد که قادر به هضم شدن نیستند.

حال استفاده بسیار از فوم ها می‌تواند در گوارش کودکان مشکلات متعددی به وجود بیاورد و باعث مسائلی همچون گاز، اسهال، نفخ فیبر، یبوست و دیگر موارد باشد و با آن‌ها ارتباط تنگاتنگی دارد.

همین موضوع باعث می‌شود که برخی از مواد غذائی که باعث نفخ و باد در سیستم گوارشی می‌شود، سبب می‌شوند تا ناحیه شکم کودکان بسیار بزرگ‌تر از حد معمول به چشم برسد. بنابراین نیاز دارید بدانید که به کودک خود چه مواد غذایی را بدهید تا باعث افزایش حجم شکم او نگردد.

سعی داشته باشید تا هنگامی ‌که نفخ بسیار در شکم کودک شما دیده می‌شود، در محدود کردن رژیم غذایی کودک خود تا مدتی تلاش کنید و برخی از مواد غذایی که نفاخ هستند همانند زردآلو، گلابی، سیب، کلم، تره‌فرنگی، نخود، لوبیا، لبنیات، عدس و غلات را در برنامه غذایی او نگنجانید.

نخوردن صبحانه، علت چاقی شکم در کودکان است

حتما می‌دانید که وعده صبحانه بین تمامی وعده‌ها بیشتر به چشم می‌آید و تمامی پزشکان تغذیه اهمیت وجود آن را برای تمامی سنین عنوان کرده‌اند. حال وجود صبحانه برای کودکان نیز دارای اهمیت بالایی می‌باشد و یکی از مواردی به حساب می‌آید که سبب چاقی‌ها و افزایش وزن می‌گردد و در نهایت، بزرگی شکم کودکان را در بر دارد.

نخوردن صبحانه، علت چاقی شکم در کودکان است
نخوردن صبحانه، علت چاقی شکم در کودکان است

همان‌طور که در مطالب فوق به این‌ موضوع اشاره کردیم، خواب ناکافی و دیر خوابیدن کودک عامل مؤثری است تا کودک سحرخیز نباشد و صبح نیز دیرتر از حد معمول از خواب بیدار شود. همین موضوع باعث می‌شود تا میلی به خوردن صبحانه نداشته باشد و تمایلی برای آن نشان نمی‌دهد.

البته به‌ غیر از این ‌که نخوردن صبحانه یک عامل مؤثر برای چاقی شکم در کودکان می‌باشد، دیر خوردن صبحانه نیز مانند نخوردن آن باعث چاق شدن و افزایش وزن می‌گردد و در نهایت به‌ مرور زمان، چاقی شکم در کودکان را صورت می‌دهد.

ممکن است برخی از مادران تصور کنند که کودکان نیاز به رژیم درمانی ندارند. اما کودکان نیز همانند بزرگسالان برای این‌که بدنی سالم و مقوی داشته باشند، باید از رژیم‌های متناسب به خود استفاده کنند.

زیرا کاهش وزن و سلامت اندام‌ها به‌ خودی‌ خود صورت نمی‌گیرد. این‌ که بتوان یک رژیم لاغری مناسب برای کودک خود داشت، می‌تواند سلامت بدن او را بهبود ببخشد و باعث افزایش قد و بهره هوشی او گردد. باید بدانید که به ‌سادگی از کنار چاقی شکم در کودکان نگذرید.

زیرا هیچ افزایش وزن و بزرگی شکمی بدون دلیل نمی‌باشد. باید در تلاش باشید تا دلیل اصلی چاقی شکم در کودکان خود را پیدا کنید تا با شناخت بهتر آن، درمان بهتری برای چاقی شکم در کودکان صورت بگیرد.

شرایط سبک زندگی، علت چاقی شکم در کودکان است

به ‌غیر از ذکر کردن تمامی علت‌های موجودی که برای چاقی شکم در کودکان گفتیم، نقش بسیار مهمی از محیطی که کودک در آن رشد می‌کند، بر روی چاقی‌ها وجود دارد.

عموماً والدین هیچ توجهی به اضافه‌ وزن کودک خود ندارند. زیرا همیشه تصور می‌کنند که کودک آن‌ها بدون نقص است و از سلامت کامل برخوردار می‌باشد. این عملکرد سبب می‌شود تا والدین، کودک خود را برای این سالم زیستی بیشتر تشویق کنند.

شرایط سبک زندگی، علت چاقی شکم در کودکان است
شرایط سبک زندگی، علت چاقی شکم در کودکان است

در صورتی‌که در واقع این کودکان چاق می‌باشند و افزایش وزن را تجربه می‌کنند. عادت امروزه کودکان راحتی بسیار است. به دلیل این ‌که تمامی امکانات زندگی توسط والدین برای آن‌ها فراهم می‌شود، هیچ‌گونه سختی در طول روزمره نمی‌کشند.

اما اغلب کودکان امروزه حتی برای رفتن به سوپر مارکت نیز مسافتی پیاده را طی نمی‌کنند و به وسیله دوچرخه یا خودرو این مسافت را سپری می‌کنند.

اگر کودکان ورزش کردن در شکل بازی بیرون از خانه را مهم بشمارند، این می‌تواند برای سلامتی آن‌ها بسیار مهم باشد. اما برخی از فعالیت‌های روزمره به دلایلی از لیست فعالیت‌های کودکان خارج‌ شده است.

اغلب کودکان بازی کردن با وسایل الکترونیکی را بیشتر ترجیح می‌دهند

اغلب کودکان بازی کردن با وسایل الکترونیکی را بیشتر ترجیح می‌دهند و تصور می‌کنند که استفاده از موبایل، تلویزیون و کامپیوتر بیشتر می‌تواند زمان آن‌ها را سپری کند و به نسبت زمان‌هایی که فعالیت‌های فیزیکی دارند، مفیدتر می‌باشد.

به ‌غیر از آن، شرایط زندگی کودکان و کاهش یافتن فضاهای بازی برای آن‌ها در شهرها به ‌عنوان علت چاقی و عدم تحرک آن‌ها شناخته می‌شود و فعالیت کودکان در طول روزمره کم‌رنگ‌تر می‌شود.

همین‌طور تکالیف متعدد مدرسه و درس‌ خواندن، پدیده‌ی مضری برای بچه‌هاست و والدین تصور می‌کنند که کودک آن‌ها فقط نیاز به انجام تکالیف مدرسه خود دارد و هیچ بازی برای او نیاز نمی‌باشد. این طرز تفکر اشتباه می‌باشد و عدم فعالیت کودک، علت چاقی شکم در کودکان شناخته می‌شود و تمامی این عوامل بر اثر سبک زندگی افراد است.

البته نباید این نکته را در نظر گرفت که وجود بیماری‌های مختلفی همانند کرونا که همه‌گیر شده ‌است، فرصت فعالیت‌های بسیار برای کودکان در محیط‌هایی همانند مدرسه، شهربازی، پارک‌ها، باشگاه‌ها و دیگر موارد گرفته است.

اما به دلیل این‌که چاقی‌های شکم در کودکان باعث به وجود آمدن مشکلات متعدد می‌باشد، والدین موظفند در این ‌باره پیگیری‌های لازم را انجام دهند و به‌ موقع شرایط لازم را برای برطرف نمودن چاقی‌های شکم در کودکان انجام بدهند.

اغلب کودکان بازی کردن با وسایل الکترونیکی را بیشتر ترجیح می‌دهند
اغلب کودکان بازی کردن با وسایل الکترونیکی را بیشتر ترجیح می‌دهند

بزرگ شدن ناگهانی شکم در کودکان به چه علت می‌باشد؟

حال که از علت چاقی شکم در کودکان مطلع شدیم، در برخی مواقع ممکن است هیچ کدام از موارد بالا برای کودک شما اتفاق نیفتاده باشد و به یکباره شاهد بزرگ شدن شکم باشید.

برای بررسی بیشتر این ‌موضوع باید اطلاعات بیشتری در این زمینه به شما بدهیم. زیرا برخی از بیماری‌های مختلف ممکن است سبب افزایش اندازه شکم در کودکان باشند. البته قبل ‌از هر چیزی در این مواقع نیاز به مراجعه پزشک دارید و باید از تخصص‌های او در این زمینه کمک بگیرید.

اما برای کسب اطلاعات بیشتر لازم می‌دانیم که از مهم‌ترین دلایل بزرگ شدن یک ‌باره‌ی شکم کودکان برای شما اطلاعاتی داشته باشیم تا با آگاهی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

بیماری‌های زیر ممکن است عامل مؤثری برای بزرگ شدن ناگهانی شکم در کودکان باشند که نیاز است حتما آن‌ها را جدی بگیرید.

 • بیماری لوسمی
 • تنگی دریچه پیلور
 • کیست تخمدان
 • کیست میزانتریک
 • کیست کلیه
 • لنفوم
 • آدرنوم کبدی
 • بیماری التهابی لگن
 • فتق
 • کلیه‌های پلی کیستیک
 • سارکوم بافت نرم
 • بیماری خودایمنی روده باریک یا سلیاک
 • عدم تحمل لاکتوز یا نارسایی لاکتوز در کودک
 • بیمای کبد پلی کیستیک
 • مشکل آسکیت
 • مشکل ماراسموس به‌ عنوان نوعی سوء تغذیه وخیم
 • بیماری انسداد روده
 • عفونت کرم قلاب دار
 • بروز سندرم رشد بیش‌ از اندازه باکتری‌ها در روده کوچک
 • کاسترو انتریت ائوزینو فیلیک
 • نوروبلاستوما
 • تومور ویلمز

برای ‌این که بتوانید تشخیص درست‌تری برای این دسته از موارد داشته باشید و درمان فوری برای کودک صورت بگیرد، فقط تصمیم پزشک مهم می‌باشد و باید در این موارد فورا به پزشک مراجعه کنید و با او در این زمینه مشورت کنید تا کودکتان با مشکلات دیگر مواجه نشود.

بیماری‌های زیر ممکن است عامل مؤثری برای بزرگ شدن ناگهانی شکم در کودکان باشند که نیاز است حتما آن‌ها را جدی بگیرید.
بیماری‌های زیر ممکن است عامل مؤثری برای بزرگ شدن ناگهانی شکم در کودکان باشند که نیاز است حتما آن‌ها را جدی بگیرید.

عوارض به ‌وجود آمده بر اثر چاقی شکم در کودکان چیست؟

همان‌ طور که می‌دانید، چاقی اصلا نکته مفیدی نمی‌باشند و سلامتی افراد را در تمامی سنین به ‌خصوص در کودکان به ‌هم می‌ریزد. عارضه‌های پزشکی و فیزیکی بسیاری حاکی از این است که چاقی کودکان امری بسیار خطرناک و نگران‌ کننده می‌باشد.

اگر کودکی در دوران طفولیت دچار چاقی شکم شده باشد، بیشتر در معرض خطر برای وجود بیماری‌هایی همانند بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت نوع دوم، فشارخون بالا، وجود آسم، سنگ صفرا، بیماری تخمدان پلی کیستیک در دختران، وقفه‌های تنفسی در خواب، اختلالات خواب در کودکان می‌شود و این عوامل بسیار نگران‌ کننده می‌باشد.

به ‌غیر از تمامی این عوارض موجود که بر اثر چاقی‌های شکم در کودکان پدید می‌آیند، ممکن است برخی از کودکان به دلیل افزایش وزن بسیار دچار کمبود اعتماد به ‌نفس بسیار شوند.

به ویژه اغلب کودکانی که در مدرسه از طرف دوستان و کودکان دیگر مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند، این کمبود اعتماد به ‌نفس را بیشتر تجربه خواهند کرد و این نکته می‌تواند سبب مشکلات روحی بسیار برای کودکان گردد.

آسیب‌های اجتماعی بسیاری در پس وجود چاقی‌های مفرط برای کودکان شناخته می‌شود

آسیب‌های اجتماعی بسیاری در پس وجود چاقی‌های مفرط برای کودکان شناخته می‌شود و به ‌مرور زمان، این کودکان ترس از نه شنیدن، کنار گذاشتن تمامی فعالیت‌های اجتماعی، اضطراب و افسردگی را تجربه خواهند کرد.

تمامی این موارد برای آینده‌ی یک کودک بسیار خطرناک و نگران‌کننده می‌باشد. همین موضوع باعث می‌شود که والدین به افزایش چاقی شکمی در کودکان خود توجه بسیاری داشته باشند و فوراً به ‌دنبال علت چاقی شکم در کودکان بگردند و برای رفع آن تلاش کنند تا بتوانند سلامت زندگی کودک خود را در آینده تضمین کنند.

آسیب‌های اجتماعی بسیاری در پس وجود چاقی‌های مفرط برای کودکان شناخته می‌شود
آسیب‌های اجتماعی بسیاری در پس وجود چاقی‌های مفرط برای کودکان شناخته می‌شود

موارد اثربخش برای پیشگیری از بزرگ شدن شکم کودکان چه مواردی هستند؟

برای این ‌که بتوانید از وجود چاقی شکم در کودکان خود پیشگیری کنید، نیاز است تا برخی از قوانین مهم در این رابطه را بدانید. حال در موارد زیر، این موارد را ذکر خواهیم کرد تا با آشنایی کامل بتوانید از وجود چاقی‌های شکم برای کودک خود جلوگیری کنید.

وجود نان سبوس‌دار و یا جو دوسر در وعده‌های صبحانه برای کودک مفیدتر می‌باشد و جایگزین مناسبی برای استفاده ماست‌های میوه‌ای شناخته می‌شود.

صرفاً از وجود فست فودها و نان سفید در ناهار پیشگیری کنید و به ‌جای آن می‌توانید از نان سبوس‌دار، سبزیجات، گوشت، ماهی برای کودک خود به‌ عنوان وعده ناهار استفاده کنید.

غذای کودک را در بشقاب مخصوص سرو کنید و تمامی غذا را برروی میز نگذارید تا کودک متوجه شود که وعده غذایی او فقط همان مقداری است که در بشقاب برای او گذاشته شده ‌است.

اگر کودک شما مایل است تا مجدداً غذای اضافه استفاده کند، بهتر است بعد از گذشت ۲۰ دقیقه از غذای قبلی مجدد به او غذا بدهید تا احساس سیری بیشتری داشته باشد.

استفاده ۲ تکه میوه در طول روز به کودک

استفاده ۲ تکه میوه در طول روز به کودک، نکته بسیار مهمی است که باید حتما آن را انجام بدهید.

برای این ‌که کودک شما لذت استفاده از غذاهای فست فود را تجربه کند، می‌توانید ماهی یک‌ بار به او فست ‌فود بدهید.

جایگزین کردن غذاهای سالم به ‌جای تنقلات، کمک می‌کند تا تغذیه‌ مفیدتری برای کودک داشته باشید.

می‌توانید هفته‌ای یک‌ مرتبه به کودک خود شیرینی، کیک و دیگر مشتقات آن را بدهید.

شما فقط یک ‌بار در طول هفته برای کودک خود مجاز به سرو اسنک هستید.

استفاده از نیم لیتر آب میوه، چای سرد، نوشابه یا لیموناد، شیر کاکائو و دیگر موارد در طول هفته مجاز می‌باشد.

بهتر است در مسیرهای مدرسه به خانه یا موارد دیگر از پیاده ‌روی یا دوچرخه استفاده کنید.

این ‌که بتوانید فعالیت‌های جسمانی منظمی همانند ژیمناستیک و یا والیبال را برای کودک خود برنامه‌ریزی کنید، بسیار اثربخش است.

محدود کردن زمان تماشای تلویزیون و استفاده از رایانه برای کودک بسیار کمک می‌کند.

زمان ‌بندی مشخص ‌شده ای برای خواب کودک خود در نظر بگیرید.

این دسته از موارد به والدین کمک خواهد کرد تا به ‌سلامت کودک خود بسیار اهمیت بدهند و به ‌عنوان عوامل پیشگیری از چاقی شکم‌ در کودکان شناخته می‌شود. تا به این ‌جای این مطلب از علت چاقی شکم در کودکان اطلاعاتی کسب کردید. در ادامه با ما همراه باشید تا بتوانیم از درمان‌های چاقی شکم در کودکان بیشتر بگوییم.

استفاده ۲ تکه میوه در طول روز به کودک
استفاده ۲ تکه میوه در طول روز به کودک

چگونه می‌توان چاقی شکم در کودکان را رفع کرد؟

حال که دریافتیم، دلایل اصلی شکل ‌گیری چاقی شکمی در کودکان چه مواردی می‌باشد، نیاز است تا در رابطه با برطرف کردن آن نیز اطلاعاتی در اختیار شما قرار بدهیم. البته این امری بدیهی است که هیچ راهکار ساده و کم ‌دردسری برای کاهش چاقی به خصوص در نواحی شکم کودکان وجود ندارد.

برای دست یافتن به این‌ موضوع، نیاز به تغییرات بسیاری در سبک زندگی افراد وجود دارد و نیاز است که افراد، عادات غذایی خود را تغییر دهند.

اما وجود این عوامل در ساختار یک خانواده تاثیرگذار می‌باشد و برای این‌که چاقی شکم در کودکان رفع شود، نیاز است تا والدین به این موارد اهمیت بدهند.

اما در ادامه این مبحث، چگونگی راهکارهای برطرف کردن شکم در کودکان را برای شما ذکر خواهیم کرد تا با آگاهی در این رابطه بتوانید اهداف خود در زمینه تغییر سبک زندگی را پیاده‌سازی کنید.

اهدافی واقع ‌بینانه برای کودک خود مشخص کنید

به دلیل این‌که کودکان در مرحله رشد قرار دارند، نیاز است که والدین به آن‌ها کمک کنند تا به ‌جای این ‌که کاهش وزن را تجربه کنند، وزن خود را در همین اندازه ثابت نگه دارند.

زیرا با رشد کردن و هنگامی‌که قد کودک افزایش پیدا می‌کند، در حالت طبیعی وزن آن نیز تعادل کافی را خواهد داشت و نیاز به رژیم‌های سخت و کاهش وزن بسیار نمی‌باشد. اما این ‌که بتوان وزن کودکان را در این محدوده ثابت نگه‌ داشت نیز امری ضروری است و ساده نمی‌باشد.

زیرا کودکان در طول روزمره علاقه بسیاری به خوردن تنقلات و دیگر موارد دارند. اما اگر کودک بیش ‌از اندازه چاق باشد و نیاز به کاهش وزن و استفاده از رژیم‌های غذایی متعدد داشته باشد، برای این‌که به هدف خود در این زمینه برسد، کاهش نیم کیلوگرم در یک هفته برای بدن او مناسب و ضروری می‌باشد.

هر چه که یک هدف تعیین ‌شده برای کودک تهیه شود و دست یافتن به آن آسان‌تر باشد، کودک به این تغییرات علاقه نشان می دهد و بیشتر پای‌بند خواهد بود.

برای همین نیاز دارید تا در ابتدای امر، اهدافی مشخص ‌شده برای کاهش وزن کودک در نظر بگیرید. سپس با راهکارهای حرفه‌ای و اصولی می‌توانید تلاش کنید تا درمان مؤثری برای چاقی‌های شکمی در کودکان شکل بدهید.

اهدافی واقع ‌بینانه برای کودک خود مشخص کنید
اهدافی واقع ‌بینانه برای کودک خود مشخص کنید

کودک خود را به ورزش کردن تشویق کنید

اگر کودک مشتاق به ورزش کردن باشد، می‌تواند در راستای تحرک او نقش بسیاری را ایفا کند. زیرا تمامی فعالیت‌های هوازی برای کاهش کالری‌های روزمره به کمک کودک خواهند آمد.

اگر کودک ورزش‌هایی همانند دویدن آرام، دوچرخه‌سواری، اسکیت بازی، پیاده‌روی را در طول روزمره داشته باشد، این موارد به‌ عنوان فعالیت‌ها و ورزش‌های مناسبی برای سوزاندن کالری‌های دریافتی در طول روز می‌باشد.

همین‌طور نیاز است تا کودک را تشویق به انجام فعالیت‌های دیگر کرد تا بتواند با فعالیت بسیار میزان کالری‌های استفاده‌ شده در طول روز را کاهش داد. مثلاً می‌توان به او پیشنهاد داد به ‌جای این‌که هر روز از آسانسور استفاده کند، پله‌ها نیز گزینه مناسبی برای رفت ‌و آمد هستند و به‌ جای این‌که تا خانه اقوام با ماشین برود، می‌تواند این مسیر را پیاده‌روی کند.

ورزش کردن در خانه برای کاهش حجم شکم کودکان مناسب است. در شرایط امروز ممکن است بسیاری از افراد توانایی خروج از منزل را نداشته باشند، زیرا بیماری کووید ۱۹ همه‌ گیر شده ‌است و برای سلامتی کودکان خطرناک است.

تکنولوژی و سبک زندگی افراد، بسیار کم ‌تحرک شده است

همین‌طور تکنولوژی و سبک زندگی افراد، بسیار کم ‌تحرک شده و همین عامل مؤثری برای چاقی شناخته می‌شود و به ‌عنوان علت چاقی شکم در کودکان اهمیت بسیاری دارد. این ‌که کودکان بتوانند در طول روز برخی از فعالیت‌های ورزشی را در خانه در کنار والدین انجام بدهند، بسیار مفید شمرده می‌شود.

اگر حداقل ۶۰ دقیقه نرمش در خانه صورت بگیرد، می‌تواند تاثیرگذاری بسیاری برای لاغری شکم کودکان داشته باشد. البته از ابتدای عمر می‌توانید از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ورزش در طول روز شروع کنید. سپس مدت‌ زمان آن را به‌ مرور افزایش دهید تا اشتیاق کودک باعث انجام فعالیت‌های بیشتر گردد.

برای این ‌که فرزندان خود را به ورزش در خانه مشتاق کنید، می‌توانید موضوع جلسات رقص و موسیقی تشکیل بدهید تا اشتیاق آن‌ها برای تحرک بیشتر شود. همین‌طور می‌توانید با دویدن او و بازی کردن با سگ خانگی آن را تشویق به فعالیت کردن کنید.

در هر صورت هر بازی گروهی که نیاز به فعالیت بدنی داشته باشد و این کار به مذاق کودک شما خوش آید، راهکاری مناسب برای تحرک داشتن در خانه می‌باشد.

زیرا ممکن است برای برخی از افراد، خروج از منزل به دلیل تحرک و ورزش میسر نباشد. همین امر باعث می‌شود تا کودک شما برای شرکت کردن در انواع فعالیت‌های مختلف ترغیب شود.

حال به ‌عنوان نمونه از بهترین ورزش‌هایی که می‌توان آن‌ها را در خانه انجام داد، به موارد زیر اشاره کنیم.

 • رقص
 • شنا
 • اسکیت ‌سواری
 • ژیمناستیک
 • ایروبیک
حال به ‌عنوان نمونه از بهترین ورزش‌هایی که می‌توان آن‌ها را در خانه انجام داد، به موارد زیر اشاره کنیم.
حال به ‌عنوان نمونه از بهترین ورزش‌هایی که می‌توان آن‌ها را در خانه انجام داد، به موارد زیر اشاره کنیم.

از مواد غذایی سالم و مغذی برای کودکان استفاده کنید

می‌توانید کودک خود را مشتاق به استفاده از مواد غذایی با خلاقیت بسیار کنید و در این مواد غذائی از مواردی استفاده کنید که سالم و مغذی هستند. به‌ صورت روزانه کودک می‌تواند ۳ وعده غذایی کوچک و ۲ میان وعده کوچک استفاده کند تا در هر بازه زمانی روز، گرسنگی را احساس نکنند. زیرا در غیر این صورت، پرخوری بسیار می‌تواند باعث چاقی شکمی گردد.

کودکان نیاز دارند تا در طول روز میزان زیادی میوه و سبزیجات دریافت کنند و نوشیدن آب برای بدن آن‌ها بسیار مفید می‌باشد. بهتر است از یک پرتقال استفاده داشته باشید تا این‌که یک لیوان آب ‌پرتقال در اختیار او قرار دهید.

زیرا نه‌ تنها دارای کالری کمتری می‌باشد، بلکه فیبر زیادی نیز به بدن کودکان می‌رساند و احساس سیری طولانی ‌مدتی برای آن‌ها فراهم خواهد کرد. بدن کودک نیاز دارد تا انواع پنیرها، ماست‌ها و شیر کم‌چرب را نیز به آن برسد. استفاده از پف فیل، نسبت به اسنک های کم‌چرب، گزینه بهتری هستند و جایگزین مناسبی برای چیپس‌ها، کیک‌ها و بیسکویت‌ها برای کودکان شناخته می‌شوند.

سنین ۱ تا ۶ سال

بهتر است برای کودکانی بین سنین ۱ تا ۶ سال، مصرف غذاهای آماده و فرآوری شده به کمترین حد ممکن برسد. زیرا این دسته از مواد غذایی میزان زیادی کالری و چربی را به بدن کودک وارد می‌کنند.

به ‌جای آن می‌توان مواردی همانند سبزیجات به کودک داد و به‌ جای استفاده از پاستا، نان سفید و برنج می‌توان از تمامی انواع آن به‌ صورت سبوس‌دار برای این دسته از کودکان استفاده کرد.

زیرا موارد مواد غذایی سبوس‌دار دارای میزان زیادی فیبر می‌باشد و میزان سیری در کودک را در مدت ‌زمان بیشتری حفظ خواهد کرد. اما در ابتدا ممکن است کودک علاقه‌ای به این تغییرات و این نوع سبک زندگی نشان ندهد، اما نباید دست از تلاش بردارید.

طی تحقیقات به این ‌موضوع پی بردیم که کودکان بعد از این‌ که چند ماه یک ‌بار از یک مواد غذائی استفاده کرده‌اند، بیشتر برای استفاده آن مشتاق می‌باشند. برای این کودکان در این سنین نیاز است تا نوشیدنی‌های بدون شکر تهیه کنید و به‌ جای استفاده از نوشابه، آب‌میوه‌ها و نوشیدنی‌های مضر، شیر کم‌چرب و آب را جایگزین کنید.

باید بتوانید کودک خود را برای یک عادت غذایی خوب تشویق کنید. اگر بتوانید در طول روز ۲ میان وعده و ۳ وعده غذایی اصلی را برای کودک بگنجانید، کودک احساس گرسنگی نمی‌کند و دیگر پرخوری‌های گذشته را تکرار نخواهد کرد.

سنین ۱ تا ۶ سال
سنین ۱ تا ۶ سال

سنین ۷ تا ۱۰ سال

می‌توانید چاقی‌های افراد در سنین ۷ تا ۱۰ سال را به گونه‌ای تغییر دهید که برای استفاده از کامپیوتر و یا تلویزیون، مقررات و ساعات مشخص ‌شده را تعیین کنید. همان‌طور که می‌دانید، تماشای تلویزیون هیچ ‌گونه فعالیتی برای کودک ندارد و همین پدیده یک عادت می‌شود تا به‌ مرور زمان افزایش وزن و چاقی شکمی در کودکان پدیدار می‌گردد.

بنابراین باید مطمئن شوید که کودک برای ساعات مشخص ‌شده از گوشی‌های هوشمند، بازی‌های ویدئویی، کامپیوتر و یا تلویزیون استفاده کند و می‌توانید برای پایدار ماندن آن به این برنامه او را تشویق کنید و با او بازی کنید.

کودکان در سنین ۷ تا ۱۰ سال به نسبت خردسالان بیشتر نیاز به تحرک و ورزش دارند و بهتر است این نکته را حتما در برنامه‌های روزانه آن‌ها بگنجانید.

می‌توانید برای تحرک کودک، خلاقیت به خرج بدهید

می‌توانید برای تحرک کودک، خلاقیت به خرج بدهید و در رابطه با آموزش غذای سالم با او صحبت کنید و او را به آشپزخانه بیاورید و اجازه دهید تا برای آماده کردن غذای خود به شما کمک کند و در این امر فعالیت داشته باشد.

این ‌موضوع کمک می‌کند تا بیشتر مشتاق به استفاده از آن غذا شود و هیجان و علاقه بیشتری به آن نشان خواهد داد، همین‌طور از یک وعده غذایی سالم استفاده خواهد کرد. لازم است در رژیم غذایی، تمامی خانواده را شریک کنید و کودک به‌ تنهایی از یک رژیم غذایی تبعیت نکند.

این می‌تواند اهمیت بسیاری در انتخاب‌های سالم برای خوراک روزمره خانواده‌ها داشته باشد و حتما این نکته را به یاد داشته باشید که کودکان، تمامی عادات والدین خود را تکرار خواهند کرد. اگر قصد دارید تا موارد گیاهی بیشتری در برنامه غذایی کودک شما گنجانده شود، می‌توانید این موارد را نیز لحاظ کنید.

می‌توانید برای تحرک کودک، خلاقیت به خرج بدهید
می‌توانید برای تحرک کودک، خلاقیت به خرج بدهید

عادات غذایی خانواده خود را تغییر دهید

باید کودک را مشتاق به این کنید تا در هنگام گرسنگی، غذا بخورد و از خوردن تنقلات دوری کند. اگر وعده‌های غذایی در آشپزخانه یا اتاق ناهارخوری به ‌دور از حواس ‌پرتی‌های تلویزیون اتفاق بیفتد، بسیار بهتر می‌باشد. زیرا اگر در هنگام تماشای تلویزیون، کودک غذا مصرف کند، ممکن است آگاهی در رابطه با میزان غذای مصرفی خود نداشته باشد و در آخر سبب پرخوری بسیار گردد.

امتحان کردن تکنیک‌های اصلاح رفتار، به شما کمک می‌کند

اگر در کودک انگیزه ایجاد کنید، می‌تواند به رژیم غذایی خود پای‌بند باشد. به‌ عنوان نمونه اگر کودک شما به ‌جای استفاده از نوشابه در مدت یک هفته از آب استفاده کرد، به او یک اسباب‌بازی کوچک هدیه بدهید. نمی‌توانید از مواد غذایی به ‌عنوان هدیه و پاداش برای کودک استفاده کنید.

ارتباط گرفتن با یک پزشک متخصص اطفال نیز مفید است

بهتر است برای عملکرد بهتر برای وزن ‌کشی و انجام آزمایش‌های مختلف، به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. زیرا وزن‌ کشی در خانه می‌تواند به دلیل نوسانات بسیار در وزن کودک، میزان استرس او را بسیار بیشتر کند.

در کاهش وزن، حامی کودک خود باشید

این نکته ضروری شمرده می‌شود که تمامی خانواده باید عادات غذایی خود را تغییر بدهند و اطمینان حاصل کنند که از مواد غذایی کم ‌ارزش استفاده نمی‌کنند. بهتر است برش‌هایی از کرفس یا هویج همیشه در دسترس باشد و غذاهای آن‌ها کم‌چرب و سالم تهیه شود. در این روابط لازم است تا حامی کودک باشید و مشوق او شوید تا بتواند وزن خود را کنترل کند.

در کاهش وزن، حامی کودک خود باشید
در کاهش وزن، حامی کودک خود باشید

جمع ‌بندی مطالب

اگر شما نیز کودکی دارید که دچار چاقی‌های شکمی می‌باشد، نیاز است که در ابتدا از علت چاقی شکم در کودکان اطلاع پیدا کنید تا بتوانید راهکارهای درمانی را برای او انجام دهید. در صورت مواجه شدن با افزایش وزن فرزندتان، هرگز به این نکته توجه نکنید که افزایش وزن، او را بانمک‌تر کرده‌ است. زیرا چاقی مفرط می‌تواند آینده‌ی او را تحت تاثیر قرار بدهد و در همین ابتدای امر، می‌توانید برای بهبود سلامتی او تلاش کنید.

بررسی‌های بسیاری بر روی علت داشتن شکم در کودکان از نظر علمی صورت می‌گیرد که بر این اساس می‌توانید دلیل اصلی وجود چاقی‌های شکم در کودک خود را متوجه شوید.

با استفاده از این امر می‌توانید سرنوشت کودک خود را تغییر دهید و اگر سلامتی او در آینده برای شما مهم می‌باشد، می‌توانید بر اساس توصیه‌های تغذیه‌ای ساده، راهکار درمانی برای چاقی‌های شکمی در کودکان را انجام دهید تا به نتیجه دلخواه برسید.

حال امیدواریم با استفاده از این مطلب، درک درستی از علت چاقی شکم در کودکان پیدا کرده باشید تا با آگاهی کامل، اقدامات لازم را برای درمان چاقی و اضافه‌ وزن برای کودکان فراهم کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید