علت چاقی بالاتنه

فهرست مطالب

همراه ما باشید تا بیشتر با موضوع علت چاقی بالاتنه آشنا شوید.

ممکن است آب میان بافتی پوست و یا استخوان بندی و یا عضلات، سبب چاقی افراد شود. در برخی از افراد هم ممکن است دریافت کالری بیش از اندازه سبب چاقی شود. اگر فردی دارای بالا تنه درشتی باشد و قصد  لاغر شدن داشته باشد، باید با علت چاقی بالاتنه آشنا شده باشد.

مقدمه

علت چاقی بالاتنه
علت چاقی بالاتنه

اینفوگرافیک علت چاقی بالاتنه

اینفوگرافیک علت چاقی بالاتنه
اینفوگرافیک علت چاقی بالاتنه

علت اضافه وزن می تواند در هر فردی متفاوت باشد. برای آگاهی از علت اضافه وزن باید روش زندگی  انسان ها را مورد مطالعه قرار داد.

علت چاقی بالاتنه چیست؟

 1. سبک زندگی 
 2. عوامل ژتنیکی
 3. عوامل روانشناختی
 4. پرخوری
 5. فعایت کم 
 6. مصرف بیش از اندازه کالری

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله لاغری پایین تنه را مطالعه کنید.

آن چه در این نوشتار مورد بررسی قرار می گیرد:

چرا چاق می شویم؟

خطرات چاقی چیست؟

علت چاقی بالاتنه و فشار خون چیست؟

علت چاقی بالا تنه و مشکلاتی که به همراه دارد؟

آیا علت چاقی بالاتنه می تواند عاملی برای سکته مغزی باشد؟

بهترین راهکارها برای درمان چاقی بالا تنه چیست؟

چند شکل اندام داریم؟

چه راهکارهایی برای چاقی بالا تنه وجود دارد؟

 

چاقی چیست؟

یکی از رایج ترین مشکلات جوامع امروزی چاقی است. به طور کلی باید بخشی از کالری که افراد در روز دریافت می کنند، با ورزش و انجام تحرک سوزانده شود. اما اگر فعالیت بدنی به اندازه کافی نباشد، میزان کالری که در روز در بدن ذخیره می شود، افزایش پیدا می کند. به این ترتیب انسان ها اضافه وزن پیدا می کنند.

چاقی چیست؟
چاقی چیست؟

افرادی که چاق هستند، مشکلات زیادی را متحمل می شوند. علاوه بر این موارد، سلامت آن ها هم به خطر می افتد. به طور کلی در حال حاضر در هر سال افراد زیادی بر اثر چاقی از دنیا می روند.

جهت مطالعه مقاله عمل جراحی چاقی بر روی لینک ” https://drsalimiclinic.com/obesity-surgery ” کلیک کنید.

یعنی اگر فردی دارای بالا تنه درشتی باشد و قصد لاغر شدن داشته باشد

یعنی اگر فردی دارای بالا تنه درشتی باشد و قصد لاغر شدن داشته باشد، باید با علت چاقی بالاتنه آشنا شده باشد. ممکن است آب میان بافتی پوست و یا استخوان بندی و یا عضلات سبب چاقی افراد شود. در برخی از افراد هم ممکن است دریافت کالری بیش از اندازه سبب چاقی شود. البته دقت کنید که تنها تغذیه و تحرک، تعیین کننده چاق یا لاغر بودن نیست .

عوامل دیگری مانند سبک زندگی و مشکلات روانشناختی هم روی آن اثر می گذارند. زمانی که چربی بیش از اندازه در برخی از نواحی بدن جمع شود، به معنای چاق شدن و اضافه وزن پیدا کردن است.

این اتفاق سلامتی فرد را به خطر می اندازد. زمانی که چربی ها در لا به لای بافت های پوست ذخیره می شوند، سایز افراد بیشتر می شود  و در نهایت وزن آن ها هم بالاتر می رود و برای برطرف کردن این مشکل باید از یک رژیم مناسب پیروی کرد.

همچنین تشخیص علت چاقی بالاتنه و یا به طور کلی علت افزایش وزن هم کمک زیادی به  کاهش وزن می کند. در این مطلب به بررسی علت چاقی بالاتنه خواهیم پرداخت.

یعنی اگر فردی دارای بالا تنه درشتی باشد و قصد لاغر شدن داشته باشد
یعنی اگر فردی دارای بالا تنه درشتی باشد و قصد لاغر شدن داشته باشد

خطرات چاقی

وزن بالا خطرات بسیار زیادی را برای انسان ها فراهم می آورد. به طور مثال؛ دیابت و بیماری های قلبی و عروقی و چرب شدن کبد با اضافه وزن بالا به وجود می آیند. برای برطرف کردن و یا پیشگیری از این بیماری ها قبل از هر چیزی باید علت و نوع چاقی را تشخیص دهید  و سپس برای برطرف کردن آن اقدام کنید.

یعنی به طور مثال، ابتدا علت چاقی بالاتنه را جویا شوید و سپس برای کاهش وزن اقدام کنید. ممکن است عده ای کاهش وزن را کاری سخت و دست نیافتنی تلقی کنند. اما در حقیقت تنها با رعایت برخی اصول و ترک کردن عادات غذایی اشتباه و همچنین افزایش تحرک و جنب و جوش می توانید وزن خود را کم کنید.

علاوه بر این مسئله، حتما شما هم افرادی را دیده اید که پس از مدتی، وزن اضافه خود را از دست داده اند و به وزن ایده آل رسیده اند. زمانی که افراد زیادی این راه را طی کرده اند، قطعا شما هم قادر به سرانجام رساندن آن هستید. پس هر چه زودتر  برای آگاهی از علت چاقی بالاتنه و رفع آن وارد عمل شوید.

کاهش وزن، سختی و مرارت های مخصوص به خودش را دارد. اما اگر با عوارض چاقی آشنا باشید، تصمیم خواهید گرفت تا سختی ها و مشکلات کاهش وزن را تحمل کنید اما به آن بیماری ها دچار نشوید. به همین علت در ادامه مطلب، ضمن بررسی علت چاقی بالاتنه به خطرات افزایش وزن هم خواهیم پرداخت.

خطرات چاقی
خطرات چاقی

فشار خون عروق کرونر

فشار خون و بیماری عروق کرونر یکی از خطرات چاقی هستند. بیماری عروق کرونر در دسته بیماری های قلبی و عروقی قرار می گیرد. در واقع زمانی می توانیم بگوییم فردی به این بیماری مبتلا شده است که در جداره سرخرگ های کرنر او (یعنی سرخرگ هایی که خون را به قلب می رسانند) چربی رسوب کرده باشد.

پس از گذشت مدتی، مقدار رسوب چربی ها بیشتر و بیشتر می شود. در نهایت این اتفاق سبب می شود تا دیواره داخلی عروق تنگ تر و تنگ تر شود که نتیجه این اتفاق این است که خون بسیار کم تری در مقایسه با قبل به قلب می رسد. زمانی که خونرسانی به قلب کاهش پیدا می کند، آنژین قلبی صورت می گیرد. یعنی فرد در ناحیه قفسه سینه احساس درد می کند.

پیشنهاد می کنیم از پست انواع چاقی و اضافه وزن دیدن کنید.

انسداد کامل عروق قلبی

دقت کنید که اگر انسداد کامل عروق قلبی صورت بگیرد، سکته قلبی اتفاق می افتد. برای پیشگیری از سکته قلبی باید به بررسی علت چاقی بالاتنه و از بین بردن آن بپردازید. فشار خون هم برای سلامتی انسان ها مضر است زیرا سبب بروز مشکلاتی می شود. زمانی که وزن افزایش پیدا می کند، یعنی بافت های چربی در بدن او بیشتر شده است.

از آن جایی که این بافت ها برای زنده ماندن به اکسیژن و دیگر مواد غذایی نیاز دارند، باید حتما توسط جریان خون، اکسیژن و مواد غذایی به آن ها برسد.

هر چقدر نیاز به اکسیژن و مواد مغذی افزایش پیدا کند، باید مقدار خون و همچنین میزان فشاری که به سیستم گردش خون وارد می شود نیز افزایش پیدا می کند.

زمانی که حرکت گردش خون زیادتر شود

زمانی که حرکت گردش خون زیادتر شود، فشار زیادتری هم به دیواره های سرخرگ ها وارد می شود. علاوه بر این مورد، خطر دیگری هم سلامت انسان ها را تهدید می کند و آن افزایش سطح انسولین است.

زمانی که میزان انسولین در خون افزایش پیدا کند، علاوه بر این که میزان قند خون کاهش پیدا می کند، سبب می شود تا آب نمک بیشتری در رگ ها نگهداری شود که این مسئله حجم خون را بیش تر می کند.

همچنین چاقی باعث می شود تا ضربان قلب بیشتر شود و همچنین ظرفیت عروق برای جا به جایی خون کم  شود. تمامی این موارد سبب بالا رفتن فشار خون می شوند. اگر می خواهید از فشار خون به دور باشید، باید در وهله اول علت چاقی بالاتنه را تشخیص دهید و سپس برای برطرف کردن آن وارد اقدام شوید.

زمانی که حرکت گردش خون زیادتر شود
زمانی که حرکت گردش خون زیادتر شود

دیابت و اختلال در چربی های خون

دیابت و اختلال در چربی های خون یکی دیگر از مضرات چاقی هستند. اگر می خواهید از این دو  بیماری خطرناک آشنا شوید، باید برای آگاهی از علت چاقی بالاتنه وارد عمل شوید.

به طور کلی اصلی ترین عامل ایجاد دیابت نوع 2 چاقی است. زیرا در این صورت چربی های اضافی مقاومت بدن را در برابر انسولین افزایش می دهند و همین مسئله سبب می شود تا بدن به انسولین بیشتری احتیاج پیدا کند. در این زمان است که میزان انسولینی که در بدن ترشح می شود، نمی تواند بدن را در حالت نرمال نگه دارد و یا به بیانی دیگر قند خون را کنترل کند.

در این جا است که فرد باید تزریق انسولین را شروع کند. اختلال در چربی های خون به این معنا است که میزان انواع چربی در بدن با تداخل مواجه شود.

در رژیم های غذایی مقدار زیادی چربی وجود دارد

در رژیم های غذایی مقدار زیادی چربی وجود دارد. چربی ها در گوشت ها و غذاهای سرخ شده یافت می شوند که می توانند باعث چاقی شوند. در واقع چربی ها سبب بالا رفتن کلسترول بد خون یعنی ldl  می شوند.

علاوه بر آن میزان کلسترول خوب خون را هم کم می کنند. در این صورت hdl کاهش پیدا می کند و سطح تری گلیسیرید زیاد می شود. به طور کلی تری گلیسیرید بیشترین چربی در غذاها و همچنین بیشترین چربی در بدن هستند. زمانی که در چربی خون اختلالاتی ایجاد شود، تصلب شرایین صورت می گیرد.

زیرا تمامی چربی های اضافی در رگ های خون رسوب می کنند. تصلب شرایین؛ خود یکی از  عوامل به وجود آمدن سکته مغزی و بیماری عروق کرونر است. اگر در مورد علت چاقی بالاتنه آگاهی داشته باشید، می توانید خود را در برابر این بیماری ها حفظ کنید.

در رژیم های غذایی مقدار زیادی چربی وجود دارد
در رژیم های غذایی مقدار زیادی چربی وجود دارد

استئوآرتریت و کیسه صفرا و کبد چرب

استئوآرتریت و کیسه صفرا و کبد چرب، هر سه از خطرات چاقی هستند. این بیماری ها ممکن است در وهله اول مشکل زیادی برای شما ایجاد نکنند اما در مرور زمان آسیب های جدی را به سلامت شما وارد می کنند. به همین علت است که به شما توصیه می کنیم تا هر چه زودتر از علت چاقی بالاتنه آگاه شوید و آن را برطرف کنید.

منظور از استئوآرتریت همان سایش مفصل ها است. در صورت داشتن اضافه وزن، به مفاصل فشار بیشتری وارد می شود. در این بین زانوها و ران ها و مهره های پایین کمر فشار بیشتری را متحمل می شوند. در واقع افزایش وزن سبب می شود تا غضروف مفصلی تخریب شود. در این جا است که افراد احساس درد و یا سفتی در ناحیه مفصل پیدا می کنند.

کیسه صفرا

کیسه صفرا یکی دیگر از بیماری هایی است که بر اثر چاقی ایجاد می شود. افرادی که اضافه وزن دارند، دارای چربی بیشتری در بدن خود هستند. در نتیجه مقدار کلسترول بیشتری در خون این افراد وجود دارد. این کلسترول اضافی به کیسه صفرا راه پیدا کرده و در آنجا رسوب پیدا می کند که در نهایت کیسه صفرا ایجاد می شود.

یکی دیگر از مواردی که سبب به وجود آمدن کیسه صفرا می شود، کاهش وزن سریع است. زمانی که در هفته بیشتر از 5 کیلوگرم وزن کم شود، احتمال ابتلا به کیسه صفرا تا حد زیادی افزایش پیدا می کند.

افرادی که چاق هستند، چربی های اضافی بدنشان وارد کبد می شود. جمع شدن چربی ها در کبد باعث ایجاد التهاب و یا تخریب بافت آن می شود. در این شرایط، نارسایی کبدی اتفاق می افتد. اما اگر هر چه زودتر علت چاقی بالاتنه را تشخیص دهید  و آن را برطرف کنید، به چنین مشکلاتی برخورد نخواهید کرد.

کیسه صفرا
کیسه صفرا

سکته مغزی

همان طور که در قسمت های قبلی این مقاله گفتیم، اگر علت چاقی بالاتنه به موقع تشخیص داده شود، می تواند احتمال ابتلا به سکته مغزی را افزایش دهد. زیرا با افزایش وزن، تصلب شرایین صورت می گیرد و چربی های زیادی روی جداره سرخرگ رسوب می کنند و عروق مغزی تنگ تر می شوند.

اگر در چنین شرایطی لخته ی خونی در  این عروق ایجاد شود، به طور ناگهانی انسداد جریان خون صورت می گیرد به شکلی که به همان منطقه از مغز، خون نمی رسد و در نهایت سکته مغزی اتفاق می افتد. توقف تنفس در خواب به حالتی گفته می شود که فرد هنگام خواب دچار انسداد مسیرهای ریه می شود.

در این صورت برای مدتی کوتاه تنفس او قطع می شود. این گونه افراد در طول شب چندین بار از خواب بیدار می شوند. افراد چاقی که خر و پف هم می کنند، بیشتر در معرض این اتفاق قرار دارند. از آن جایی که این افراد دائما در شب بیدار می شوند و خواب با کیفیتی ندارند، در روز خواب آلود خواهند بود.

افرادی که از وقفه تنفسی رنج می برند

افرادی که از وقفه تنفسی رنج می برند؛ علاوه بر اضافه وزن، گردن بزرگی هم دارند. در صورت شناسایی علت چاقی بالاتنه و برطرف کردن آن می توانید توقف تنفس در خواب را از خود دور کنید و شب ها خواب با کیفیتی داشته باشید. بسیاری از سرطان ها با اضافه وزن به وجود می آیند.

به طور مثال سرطان پستان و سرطان گردن رحم و سرطان کیسه صفرا و سرطان رحم و سرطان تخمدان از چاقی به وجود می آیند. مردان چاق هم در معرض ابتلا به سرطان های کولون و پروستات و رکتوم قرار دارند. با آگاهی از علت چاقی بالاتنه می توان از سرطان به دور بود.

افرادی که از وقفه تنفسی رنج می برند
افرادی که از وقفه تنفسی رنج می برند

شاخص توده بدنی

قبل از بررسی کردن علت چاقی بالاتنه باید بفهمید که چقدر اضافه وزن دارید. به طور کلی با مشاهده کردن تیپ و اندام خود می توانید بفهمید که چقدر اضافه  وزن دارید. اما اگر قصد دارید تا این کار را علمی تر و دقیق تر انجام دهید، می توانید از شاخص توده بدنی کمک بگیرید. به شاخص توده بدنی BMI هم گفته می شود.

این شاخص یک ارزیابی مناسب برای نسبت وزن و قد است. از این شاخص برای طبقه بندی اضافه وزن استفاده می شود. برای به دست آوردن این شاخص باید وزن را به کیلوگرم و قد را به متر وارد کنید. به این صورت که باید وزن را بر مجذور قد تقسیم کنید، منظور از مجذور توان دوم عدد است. برای فهم بهتر به کسر زیر دقت کنید.

شاخص توده بدنی = وزن فرد به کیلوگرم / قد فرد به متر * قد فرد به متر

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله فرمول محاسبه bmi را مطالعه کنید.

طبق این شاخص، افراد به 4 دسته تقسیم بندی می شوند.

 • افرادی که دچار کمبود وزن هستند: در این گونه افراد شاخص توده بدنی کمتر از مقدار نرمال آن یعنی 25 است.
 • افرادی که وزن مناسبی دارند: این گونه افراد دارای شاخص توده بدنی نرمال یعنی 25 هستند.
 • افرادی که دارای اضافه وزن هستند: این گونه افراد دارای شاخص توده بدنی بیشتر از 25 هستند.
 • افرادی که چاقی بیش از اندازه دارند: در این گونه افراد شاخص توده بدنی 30 و یا بیش تر است.

شاخص توده بدنی ما را برای رسیدن به هدف خود یعنی آگاهی از علت چاقی بالاتنه و رفع نمودن آن کمک می کند.

حتما شما هم در اطراف خود افراد چاقی را ملاحظه کرده اید. ممکن است برخی تنها در ناحیه پایین تنه چاق باشند که در این صورت باید به بررسی علت چاقی پایین تنه بپردازند.

در مقابل این گونه افراد، انسان هایی قرار دارند که دارای بالا تنه ای چاق هستند. این افراد هم باید به دنبال آشنایی با علت چاقی بالاتنه باشند. به طور کلی چاقی دارای انواع مختلفی است که به آن ها خواهیم پرداخت.

چاقی احشایی:

افرادی به چاقی احشایی مبتلا هستند که چربی های زیادی در ناحیه ی پشت ماهیچه ای شکمی و در اطراف اندام های داخلی آن ها قرار گرفته است. در این افراد ماهیچه های شکمی به وسیله چربی های احشایی به بیرون هل داده می شوند و در نهایت شکم شکلی سفت و گرد به خود می گیرد.

برای برطرف کردن چاقی احشایی باید از ورزش و یک رژیم غذایی مناسب کمک گرفت. همچنین این گونه افراد می توانند از دستگاه بادی اسکالپتر استفاده کنند.

چاقی گانوئید:

افرادی به چاقی گانوئید مبتلا هستند که دارای پایین تنه ای به شکل گلابی هستند. این افراد برای برطرف کردن چاقی خود باید از دستگاه های مخصوصی کمک بگیرند. در واقع بیشتر خانم ها به این نوع چاقی مبتلا می شوند.

چاقی اندروید:

در این مطالب ما به این نوع چاقی یعنی چاقی اندروید می پردازیم. افرادی که به چاقی اندروید مبتلا هستند، بالا تنه درشتی دارند. این گونه افراد باید از ترکیب رژیم غذایی مناسب و ورزش و دستگاه های لاغری استفاده کنند.

بیشتر آقایان به این نوع چاقی گرفتار می شوند. افرادی که جزو چاق های اندروید شناخته می شوند، دارای بالا تنه ای به شکل سیب هستند. این افراد باید قبل از کاهش وزن از علت چاقی بالاتنه آگاه شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله علت چاقی شکم در کودکان را مطالعه کنید.

چاقی اندروید:
چاقی اندروید:

درمان چاقی

همان طور که گفتیم، افراد زیادی وجود دارند که با آگاهی از علت چاقی بالاتنه برای برطرف کردن آن وارد عمل شدند و وزن خود را کاهش داده اند. پس درمان چاقی امکان پذیر است منتها باید با روشی درست و علمی آن را انجام داد.

بعد از این که افراد علت چاقی بالاتنه را تشخیص دادند، می توانند به کمک یکی از روش های لاغری به وزن ایده  آل خود دست پیدا کنند. به طور مثال پس از تشخیص علت چاقی بالاتنه می توان از رژیم های غذایی کمک گرفت.

البته دقت کنید که هر رژیمی برای هر فردی مناسب نیست. افراد باید قبل از انتخاب یک رژیم، روش زندگی خود را هم مد نظر قرار دهند. یعنی سبک زندگی و فعالیت های روزانه و شرایط بدنی در انتخاب یک رژیم اثر گذار هستند.

پیش از آن که رژیم درمانی را شروع کنید، باید در  مورد آن با پزشک تغذیه مشورت کنید. زیرا در این صورت روند کاهش وزن را به درستی طی خواهید کرد و می توانید از یک رژیم غذایی مناسب با شرایط خود بهره ببرید. رژیم ها می توانند شرایط بدن را  کنترل کنند. روش دیگر لاغری تحرک و ورزش کردن است.

این گونه افراد باید پس از تشخیص علت چاقی بالاتنه به کمک ورزش به وزن متناسب برسند

این گونه افراد باید پس از تشخیص علت چاقی بالاتنه به کمک ورزش به وزن متناسب برسند. البته دقت کنید که ورزش زیاد لزوما شما را برای رسیدن به وزن متناسب یاری نمی کند. ممکن است بعضی از افراد پس از تشخیص علت چاقی بالاتنه فشار زیادی از تمرینات فیزیکی را متحمل شوند تا هر چه زودتر به وزن ایده آل خود برسند.

فشار تمرین اگر زیاد باشد، می توانند سلامت جسم انسان ها را به خطر بیندازد. به همین علت نباید به یکباره فشار زیادی را به بدن خود وارد کنید. برای اثرگذاری بیشتر می توانید ورزش و میزان تحرک خود را کم کم زیاد کنید.

البته دقت کنید که اگر جزو افراد کم تحرک به حساب می آیید، نباید در ابتدا تمرین فیزیکی زیادی داشته باشید. بهتر است در ابتدا تمرینات کمی داشته باشید و رفته رفته میزان تحرکات خود را افزایش دهید.

روش دیگر لاغری، استفاده از دستگاه های لاغری است

روش دیگر لاغری، استفاده از دستگاه های لاغری است. یعنی پس از آن که علت چاقی بالاتنه را تشخیص دادید، می توانید از دستگاه های مربوطه استفاده کنید. دستگاه های لاغری انواع مختلفی دارند و هر کدام می توانند برای افراد خاصی مفید واقع شوند. حتما شما هم با این دستگاه ها تا حدودی آشنا هستید.

در فضای مجازی و دیگر رسانه تبلیغات زیادی در مورد این دستگاه ها به چشم می خورد که همه ما آن ها را ملاحظه کرده ایم. استفاده از این دستگاه ها دقت و توجه زیادی را می طلبد.

زیرا قبل از استفاده از این دستگاه ها باید از استاندارد بودن آن مطلع شد. همچنین باید با نحوه استفاده از آن به درستی آگاه شوید. پس حتی بعد از تشخیص علت چاقی بالا تنه هم راه درازی در پیش دارید و باید بتوانید راه مناسب برای لاغری را پیدا کنید.

روش دیگر لاغری، استفاده از دستگاه های لاغری است
روش دیگر لاغری، استفاده از دستگاه های لاغری است

قرص های لاغری نامناسب

متاسفانه افراد زیادی پس از این که علت چاقی بالا تنه را تشخیص دادند، از روش های نادرستی برای لاغر شدن استفاده می کنند. این روش ها نه تنها به کاهش وزن انسان ها هیچ کمکی نمی کنند، بلکه سلامتی آن ها را به خطر می اندازند.

یکی از این روش های خطرناک استفاده از قرص های لاغری است. متاسفانه افرادی که هیچ تحصیلات و تجربه ای در این زمینه کاهش وزن ندارند، در این زمینه مشغول به کار می شوند.

این افراد با تولید قرص های تقلبی و فروختن آن به متقاضیان سلامت آن ها را به خطر می اندازند. به طور کلی استفاده از قرص های لاغری کار بسیار جالبی نیست.

چون این قرص ها بیشتر از این که مفید باشند، به بدن افراد ضرر و زیان وارد می کنند. شاید شما هم در اخبار و مطبوعات شنیده باشید که افرادی که چنین قرص هایی استفاده می کنند، به بیماری های خطرناکی مبتلا شده اند.

حتی دیده شده است که قرص های تقلبی لاغری، افراد را به کام مرگ کشانده اند. به هر حال، پس از تشخیص علت چاقی بالا تنه باید از روش های درستی استفاده کنید. ممکن است برخی از این قرص ها موثر واقع شوند اما نباید فقط به تبلیغات اکتفا کرد. بهتر است پس از آن که با علت چاقی بالا تنه آشنا شدید، از روش های مطمئن بهره ببرید.

قرص های لاغری نامناسب
قرص های لاغری نامناسب

علل چاقی (بخش اول)

چاقی چه در بالا تنه باشد و چه در دیگر بخش های قسمت بدن، انسان را می آزارد. به همین علت باید ضمن علت چاقی  بالا تنه به طور کلی با علت چاقی آشنا شد. زمانی که انسان ها از علت بروز مشکلی آگاه باشند، به راحتی می توانند آن را ترک کنند. به همین علت هدف ما از نوشتن این متن بررسی علت چاقی بالا تنه است. چاقی می تواند از مسائل مختلفی ناشی شود. در این قسمت از مطلب، به معرفی این دلایل خواهیم پرداخت.

چاقی در کودکی:

میزان تشکیل سلول های چربی در سال های اولیه زندگی بیش تر است و به همین علت مقدار بیشتری از چربی در این سال ها در بدن ذخیره می شود.

به طور کلی تعداد سلول های چربی که در بدن کودک های دارای اضافه وزن قرار دارد، تقریبا سه برابر کودک های عادی است. اگر فردی از کودکی در هر وعده غذایی خود مقدار زیادی غذا بخورد، احتمال این که در آینده چاق شود بسیار زیاد است.

چاقی در کودکی:
چاقی در کودکی:

سبک زندگی:

سبک زندگی جزو اثر گذارترین عوامل روی داشتن و یا نداشتن اضافه وزن به حساب می آید. افرادی که تحرک زیادی دارند و به طور منظم ورزش انجام می دهند، دچار چاقی نمی شوند. اما در مقابل؛ افرادی که از لحاظ حرکات فیزیکی فعال نباشند و کالری زیادی دریافت کنند، قطعا به چاقی مبتلا خواهند شد.

زمانی که انسان ها بیشتر روز را نشسته باشند، به دلیل نداشتن تحرک کالری که در روز دریافت می کنند، به شکل چربی در بدنشان ذخیره می شود. زمانی که فعالیت فیزیکی زیادی داشته باشید، حجم توده های عضلانی افزایش پیدا می کنند و همچنین میزان چربی در بدن کمتر می شود.

اگر فعالیت فیزیکی بسیار کمی داشته باشید

در مقابل اگر فعالیت فیزیکی بسیار کمی داشته باشید، هم بافت های چربی بدن افزایش می یابد و هم توده عضلانی کم می شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از علت های اصلی چاقی، تلویزیون نگاه کردن است. متاسفانه زمانی که افراد به دنبال پاسخی برای علت چاقی بالا تنه چیست هستند، به چنین مواردی یعنی کارهای روزانه دقت نمی کنند.

اما با کمی تفکر، کارهای ساده ای مانند تماشای تلویزیون می تواند علت چاقی بالا تنه باشد. تماشای تلویزیون از دو منظور سبب افزایش وزن می شود.

زمانی که تلویزیون تماشا می کنید، تمام مدت نشسته و یا حتی دراز کشیده اید و هیچ فعالیتی ندارید. علاوه بر این ممکن است در حین تماشای تلویزیون تحت تاثیر تبلیغ های خوراکی و غذا در تلویزیون قرار بگیرید و احساس گرسنگی داشته باشید. به همین علت است که تماشای تلویزیون هم به نوعی علت چاقی بالا تنه به حساب می آید.

علل چاقی (بخش دوم)

مصرف بیش از اندازه کالری:

چاق شدن یک شبه اتفاق نمی افتد. کم کم وزن بالاتر می رود و به چاقی می رسد. یکی از علت های داشتن اضافه وزن، مصرف زیادی کالری است. در واقع اگر میان کالری که دریافت میک نید و کالری که می سوزانید، یک تعادلی برقرار نباشد، ممکن است در دراز مدت با اضافه وزن رو به رو شوید.

به همین علت توصیه می کنیم متناسب با خوراکی که دارید، تحرک هم داشته باشید. به طور کلی مردان در هر روز تقریبا به 25000 و زنان به 2000 کالری نیاز دارند. البته دقت کنید که این میزان به طور میانگین محاسبه شده است و قطعا این مقدار برای افراد زیادی باید کمتر هم باشد.

در واقع زمانی که کالری بسیار بیشتری دریافت شود، بدن آن ها را به شکل چربی در شکم و یا دیگر قسمت های بدن ذخیره می کند. برای جلوگیری از چاق شدن باید میان سوزاندن و دریافت کردن کالری تعادل ایجاد کنید. نداشتن تعادل در این امر ممکن است به نوعی علت چاقی بالا تنه هم به حساب بیاید.

مصرف بیش از اندازه کالری:
مصرف بیش از اندازه کالری:

پرخوری و داشتن عادات نادرست تغذیه:

زمانی که بیش از اندازه غذا بخورید و به خصوص اگر در رژیم غذایی توان مقدار زیادی از قند و چربی وجود داشته باشد، وزن شما افزایش پیدا می کند. همچنین غذاهایی مانند غذاهای سرخ شده و شیرینی ها و فست فودها کالری بسیار زیادی دارند. در واقع در مقدار کمی از این غذاها مقدار زیادی  کالری وجود دارد و به همین علت به آسانی سبب افزایش وزن خواهند شد.

عوامل ژنتیکی

عوامل ژنتیکی تاثیر زیادی روی چاق شدن یا نشدن افراد دارند. به طور مثال اگر مادر و یا پدر فردی اضافه وزن داشته باشد، احتمال این که فرزند هم اضافه وزن داشته باشد بسیار زیاد است. پس اگر شما هم به دنبال علت چاقی بالا تنه هستید، باید به این امر توجه ویژه ای داشته باشید.

اگر افراد خانواده دارای بالا تنه ای درشت هستند، ممکن است همین مسئله علت چاقی بالا تنه باشد. قطعا چاقی منشا ژنتیکی دارد. حتما شما هم خانواده هایی را دیده اید که همگی چاق و یا همگی لاغر هستند. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه ژنتیک می تواند روی چاق بودن و یا لاغری بدن اثر گذار باشد؟ پاسخ این سوال بسیار جالب است.

همان طور که می دانید، جنین از لقاح تخمک و تخمدان به وجود می آید. از آن جایی که تخمک و تخمدان توسط پدر و مادر جنین تولید می شوند، ژن های آن ها را دارند. به همین ترتیب ژن های پدر و مادر به فرزند می رسد.

قسمت جالب این پاسخ این است که ژن ها می توانند تعیین کنند که چربی ها در بدن انسان چه سرنوشتی داشته باشند. در افراد لاغر، ژنتیک ها سبب می شوند تا چربی ها در بدن ذخیره نشود و در افراد چاق، ژن ها سبب می شوند تا چربی ها ذخیره شوند. در بین خانواده هایی که همگی چاق هستند، دیده شده که نوع چاقی آن ها مثل هم است.

یعنی مثلا همگی چاقی بالا تنه و یا همگی چاقی پایین تنه دارند. در واقع ژنتیک، هورمون هایی که در مقررات چربی سازی و چربی سوزی نقش دارند را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل ژنتیک می تواند علت چاقی بالا تنه به حساب بیاید.

ناهنجاری های نوروژنیک:

ناهنجاری نوروژنیک یک اختلال در سیستم عصبی است. این اختلال ممکن است به شکل الکتریکی و یا ساختاری و بیوشیمیایی بروز پیدا کند.

علل چاقی (بخش سوم)

عوامل روانشناختی:

قطعا عوامل روانشناختی می توانند علت چاقی بالا تنه و یا به طور کلی علت هر نوع چاقی باشند. زمانی که انسان ها در شرایطی سخت و سرشار از استرس و نگرانی قرار می گیرند و یا افسرده می شوند، وزن زیادی را به دست می آورند. به طور مثال شکست در کار و حرفه و یا از دست دادن یک عزیز و یا داشتن بیماری می تواند چنین شرایطی را فراهم کند.

افرادی که این مشکلات را تجربه می کنند، باور دارند که پرخوری می تواند وسیله ای برای تسکین استرس ها و نگرانی های ایشان باشد. به همین علت این افراد در روز غذای زیادی مصرف می کنند.

البته هستند افرادی که پرخوری عصبی دارند. یعنی حتی با بروز مشکلات کوچک هم برای تسکین خود به غذا خوردن و یا خوردن تنقلات روی می آورند. به همین صورت استرس و عوامل روانشناختی یک علت چاقی بالا تنه و یا هر نوع چاقی دیگری به حساب می آیند.

نقش کربوهیدرات در اضافه وزن:

کربوهیدرات ها نقش بسیار پر رنگی در چاق شدن افراد ایفا می کنند. به همین علت همواره مصرف کربوهیدرات بالا یک علت چاقی بالا تنه به حساب آمده است. زمانی که در رژیم غذایی شما مقدار زیادی از کربوهیدرات وجود داشته باشد، علاوه بر چاقی، خطرات دیگری مانند ابتلا به دیابت را به وجود می آورد.

کربوهیدرات هایی که در رژیم غذایی وجود دارند، در بدن به شکل گلوکز در می آیند. اگر میزان گلوکز در بدن زیادتر از حد مجاز شود، سطح تعادل بدن به هم می خورد. در اینجا برای این که بدن به شرایط نرمال خود برگردد، کارهایی انجام می دهد.

یعنی در این زمان پانکراس تحریک می شود تا انسولین بیشتری ترشح کند. متاسفانه انسولین سبب افزایش بافت چربی در بدن می شود. به همین علت در نهایت وزن افزایش پیدا می کند  و در نهایت از کربوهیدرات به عنوان یک علت چاقی بالا تنه یاد می شود.

البته دانشمندان باور دارند که کربوهیدرات ساده مانند دسرها و آب جو  و شراب و نوشیدنی های نرم و فروکتوز سبب افزایش وزن می شوند. زیرا به سرعت وارد جریان خون و در نهایت جذب می شوند.

اما در مقابل، برخی دیگر از کربوهیدرات با سرعت کمتری جذب بدن می شوند. کربوهیدرات های پیچیده مانند برنج قهوه ای و حبوبات و پاستا در این دسته قرار می گیرند.

نقش کربوهیدرات در اضافه وزن:
نقش کربوهیدرات در اضافه وزن:

سازمان جهانی بهداشت

WHO  سازمان جهانی بهداشت است. این سازمان به عنوان بزرگترین نهاد سلامتی و بهداشتی در جهان شناخته می شود. متاسفانه طبق آماری که این سازمان منتشر کرده است، در حال حاضر جهان با معضل چاقی رو به رو شده است. ضمن بررسی علت چاقی بالا تنه به برخی از آمارهای هشدار دهنده سازمان جهانی بهداشت خواهیم پرداخت.

 • از سال 1975 تا کنون چاقی در سراسر جهان 3 برابر شده است.
 • تقریبا 39 درصد از افرادی که دارای رده سنی بالاتر 18 سال هستند، اضافه وزن دارند و همچنین 13 درصد از آن ها چاق به شمار می آیند.
 • بیش تر از 340 میلیون کودک و نوجوان که سنی بین 5 تا 19 سال داشتند، در سال 2016 جزو افراد چاق یا دارای اضافه وزن محسوب می شدند.
 • در سال 2016 بیشتر از 1.9 میلیارد نفر از افرادی که دارای سنی بیشتر از 18 سال بودند، اضافه وزن داشتند. از این تعداد بیشتر از 650 میلیون نفر چاق به حساب می آمدند.
 • در بیشتر کشورهای جهان، یکی از علت های مرگ و میر چاقی است.
 • در سال 2019 تقریبا 38 میلیون نفر از کودکان زیر 5 سال دارای اضافه وزن یا چاقی بوده اند.

البته دقت کنید که چاقی امری کاملا قابل پیشگیری است. یعنی حتی اگر علت چاقی بالا تنه مانند ژنتیک در شما وجود دارد، باز هم با توجه به برخی نکات و داشتن تحرک می توانید از چاقی دوری کنید.

انواع چاقی

در قسمت های قبل تا حدودی با انواع چاقی آشنا شدیم. اما آشنایی با انواع چاقی به تنهایی نمی تواند اثر گذار باشد. یعنی به طور مثال پس از تشخیص علت چاقی بالا تنه باید بفهمید که چه روش هایی به از بین بردن اضافه وزن شما در این ناحیه کمک می کند. به همین علت توصیه می کنیم که به این قسمت از مطالب توجه ویژه ای داشته باشید.

زیرا هم با علت چاقی بالا تنه و دیگر چاقی ها آشنا خواهید شد و هم می توانید بفهمید که چه روش هایی برای از بین بردن این چاقی ها موثراست.

انواع چاقی
انواع چاقی

شکم بزرگ و تجمع چربی در قسمت بالای کمر:

افرادی که شکم بزرگی دارند و همچنین چربی زیادی در ناحیه کمر آن ها جمع شده است، در این دسته قرار می گیرند. چاقی در این افراد به علت فعالیت کم ایجاد می شود.

به همین علت برای برطرف کردن این مدل چاقی باید هر چه زودتر ورزش را شروع کنید. ممکن است برای شما خلاص شدن از شر این چربی ها کمی سخت و یا حتی دست نیافتنی باشد.

اما در واقع با رعایت کردن نکاتی ساده می توانید به وزن ایده آل خود برسید. نکته مهمی که در این مورد می تواند به کاهش وزن شما کمک کند، داشتن خواب کافی است.

افرادی که خواب مناسبی داشته باشند، در آشفتگی به سر می برند و همین مسئله سبب می شود تا تغییراتی در  هورمون های آن ها ایجاد شود. در نهایت اشتهای آن ها افزایش پیدا می کند و به اضافه وزن مبتلا می شوند. در بدن این افراد، چربی بیشتر در ناحیه کمر و شکم ذخیره می شود.

این افراد باید از غذاهایی استفاده کنند که فیبر بیشتری دارد. غذاهای حاوی فیبر سبب می شود تا اشتهای آن ها کم شود. همچنین در بدن این افراد جذب کالری کاهش پیدا می کند. در نهایت سبب می شود تا میزان چربی در قسمت کمر کمتر شود.

چربی در قسمت پاها:

چربی در ناحیه پا بیشتر در افرادی دیده می شود که دارای مشکل سیاهرگی در پا هستند. همچنین افرادی که در دوران بارداری سابقه ورم پا داشته باشند هم ممکن است به این نوع چاقی مبتلا شوند. این افراد باید برای برطرف کردن چاقی خود از خوردن غذاهایی که حاوی نمک زیادی هستند، جلوگیری کنند.

غذاهایی که نمک زیادی دارند، سبب ورم می شوند و در نهایت میزان چاقی پاها را افزایش می دهند. برای برطرف کردن این مشکل باید از نشستن در مدت طولانی خودداری کنید.

در واقع برای دوری از چاقی در ناحیه پاها باید پس از مدتی که نشسته بودید، بلند شوید و قدم بزنید. در این صورت مایعات در ساق پاهای شما تجمع پیدا نمی کنند. همچنین می توانید برای جلوگیری از بروز این مشکل دراز بکشید و پاهای خود را رو به بالا قرار دهید.

چربی در قسمت پاها:
چربی در قسمت پاها:

شکم ورم کرده:

یکی دیگر از انواع چاقی، شکم ورم کرده است. اگر جزو افرادی باشید که از مشروبات الکلی زیاد استفاده می کنند، حتما به این نوع چاقی گرفتار خواهید شد.

پس برای جلوگیری از بزرگ تر شدن شکم باید مصرف الکل را ترک کنید. برای برطرف کردن این نوع چاقی باید کارهایی را که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم، انجام دهید.

در ابتدا توصیه می کنیم که استفاده از نوشیدنی های الکلی را ترک کنید. زیرا این نوشیدنی ها علاوه بر این که سبب بزرگ تر شدن شکم ها می شوند، مشکلات دیگری را هم به وجود می آورند.

برای از بین بردن چنین اضافه وزنی باید در وعده غذایی خود تغییراتی را ایجاد کنید. در این شرایط باید تعداد وعده های غذایی خود را بیشتر کنید اما در هر وعده غذای کمتری مصرف کنید. در نهایت میزان متابولیسم بدن شما افزایش پیدا می کند. در این صورت انرژی شما حفظ می شود.

چربی در پایین تنه:

برخی از افراد به این دلیل چاق هستند که چربی زیادی در ناحیه پایین تنه آن ها ذخیره شده است. علت این چاقی این است که در رژیم غذایی این افراد مقدار زیادی گلوتن وجود دارد.

اگر از اندام پایین تنه خود ناراضی هستید، باید در رژیم غذایی خود گلوتن را حذف کنید. در این صورت به اندام ایده آل خود خواهید رسید. برای برطرف کردن این نوع چاقی می توانید کارهای زیر را هم انجام دهید. بالا رفتن از تپه و یا پله می تواند چربی هایی که در قسمت ران ذخیره شده اند را از بین ببرند.

در این صورت؛ علاوه بر این که از میزان چاقی ران کم می شود، عضلات پا بسیار تقویت می شوند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید صبحانه خوردن می تواند تاثیر زیادی روی کاهش چاقی در ناحیه پایین تنه باشد.

در واقع زمانی که صبحانه نمی خورید، متابولیسم بدن شما آغاز نمی شود. در این صورت به دلیل این که متابولیسم دیرتر آغاز شده است، در طول روز باید کالری بیشتری دریافت کند تا احساس سیری داشته باشد. در نهایت این مسئله سبب چاقی می شود.

چربی در پایین تنه:
چربی در پایین تنه:

چاقی زیر شکمی:

یکی دیگر از انواع چاقی، چاقی زیر شکمی است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید علت چاقی زیر شکمی استرس و تشویش و افسردگی است. برای این که از شر این نوع چاقی خلاص شوید، باید راه های زیر را انجام دهید. در ابتدا باید از استرس دوری کنید. در واقع باید ریلکس کردن را خوب بلد باشید.

زیرا هورمون استرس سبب انباشته شدن چربی در ناحیه شکم می شود. این نوع هورمون که کورتیزول نام دارد، سبب چاقی زیر شکمی می شود. اما اگر با مدیتیشن و تمرین های تنفسی آشنا باشید، می توانید این نوع چاقی را از بین ببرید.

علت چاقی بالا تنه

چربی کامل در بالا تنه:

این نوع چربی مربوط به هدف اصلی ما از نوشتن این مطلب است. همان طور که می دانید، در این نوشتار به بررسی علت چاقی بالا تنه مشغول هستیم.

و دقیقا این قسمت از متن می تواند پاسخ مناسبی برای علت چاقی بالا تنه باشد. افرادی که به این نوع چاقی گرفتار هستند، مقدار زیادی کالری دریافت کرده اند اما آن ها را سوزانده اند. به همین ترتیب فرد مقدار زیادی کالری دریافت می کند و زمانی که هنوز آن ها را نسوزانده است، مجددا کالری زیادی دریافت می کند.

اگر بخواهیم مهم ترین علت چاقی بالا تنه را به شما معرفی کنیم، قطعا پرخوری را نام خواهیم برد. زیرا با توجه به تعریفی که در بالا در مورد چاقی بالا تنه داشتیم، پرخوری سبب بروز این مشکل می شود. البته علت چاقی بالا تنه تنها به پرخوری محدود نمی شود. نداشتن تحرک هم به نوعی علت چاقی بالا تنه به حساب می آید.

اگر فرد پرخوری داشته باشد اما به اندازه آن تحرک نداشته باشد

زیرا همان طور که گفتیم، در صورتی که فرد پرخوری داشته باشد اما به اندازه آن تحرک نداشته باشد و ورزش نکند، دچار این نوع چاقی می شود. همان طور که بارها اشاره کردیم، پس از آگاهی از علت چاقی بالا تنه باید آن را برطرف کرد.

پس اکنون که با علت چاقی بالا تنه آشنا شده ایم، باید به دنبال راه های از بین بردن آن باشیم. قدم زدن و دویدن تاثیر زیادی روی از بین بردن این نوع چاقی دارد.

اگر در روز حداقل 30 دقیقه پیاده روی داشته باشید، می توانید از شر این چاقی خلاص شوید. البته دقت کنید که مصرف نوشیدنی ها و یا به طور کلی مصرف هر چیزی که شیرین کننده مصنوعی داشته باشد را باید ترک کنید.

مواد غذایی که شیرین هستند، احساس سیری در شما ایجاد نمی کنند و فقط کالری بسیار زیادی را وارد بدن شما می کنند. ورزش ایروبیک یکی از راهکارهایی است که پس از آگاهی از علت چاقی بالا تنه باید آن را انجام داد که در ادامه ی مطلب، به آن خواهیم پرداخت.

اگر فرد پرخوری داشته باشد اما به اندازه آن تحرک نداشته باشد
اگر فرد پرخوری داشته باشد اما به اندازه آن تحرک نداشته باشد

ایروبیک

اکنون که با علت چاقی بالا تنه آشنا شده ایم، باید از روش های اثر گذار برای رفع آن استفاده کنیم. بی شک یکی از بهترین این روش ها، ایروبیک است. در ایروبیک عضلات بزرگ درگیر می شوند. شدت و سرعت تمرینات این ورزش قابل تحمل است. در هنگام انجام آن نیاز بدن به اکسیژن افزایش پیدا می کند.

ایروبیک جزو ورزش های هوازی به حساب می آید. در واقع در این ورزش شدت تمرین بالا بوده اما مدت زمان کمی دارد و به همین علت  در صورت انجام آن، فشار زیادی را متحمل نمی شوید.

ایروبیک در بدنسازی به شما کمک می کند و به نوعی پایه همه ورزش ها است. ممکن است تصور کنید که تنها پس از آگاهی از علت چاقی بالا تنه و برای برطرف کردن آن از ایروبیک استفاده می شود.

به کمک ایروبیک می توان سیستم قلب و عروق و تنفس را تعلیم داد.

اما در حقیقت این ورزش مزایای زیادی دارد. به طور مثال به کمک ایروبیک می توان سیستم قلب و عروق و تنفس را تعلیم داد. به این صورت که بدن با سرعت و همچنین بازدهی بالایی اکسیژن را می گیرد و به بخش های مختلف بدن می دهد. برای تنفس یکنواخت باید هم دهان و هم بینی را درگیر کنید.

در این صورت میان دی اکسید کربن و اکسیژن تبادل صورت می گیرد که در نهایت سبب کنترل قند و فشار خون می شود. به طور کلی این حرکت به کاهش وزن هم کمک می کند.

به کمک ورزش ایروبیک می توان خستگی، بی تابی و بی حوصلگی را برطرف کرد. در نتیجه؛ علاوه بر تشخیص علت چاقی بالا تنه، پس از تشخیص علت بی حوصلگی و افسردگی هم می توانید از ایروبیک کمک بگیرید.

استفاده از ورزش ایروبیک برای هیچ سنی مشکل ایجاد نمی کند. یعنی شما در هر سنی که باشید، پس از تشخیص علت چاقی بالا تنه می توانید از این ورزش کمک بگیرید و مشکل خود را حل کنید.

به کمک ایروبیک می توان سیستم قلب و عروق و تنفس را تعلیم داد.
به کمک ایروبیک می توان سیستم قلب و عروق و تنفس را تعلیم داد.

برطرف کردن چاقی بالا تنه

از ابتدای متن تا اینجا به بررسی علت چاقی بالا تنه پرداختیم. امیدواریم این مطالب مورد توجه شما قرار گرفته باشد. اما پس از این که با علت چاقی بالا تنه آشنا شدیم، باید راهکارهای از بین بردن آن را هم بیاموزیم.

در واقع صرفا آشنایی با علت چاقی بالا تنه نمی تواند مشکل ما را حل کند. به همین علت در ادامه مطلب با روش های از بین بردن چاقی بالا تنه آشنا می شویم. مهم ترین و بهترین راه برای از بین بردن این نوع چاقی ورزش است.

قبل از بررسی این مورد، به مطالب یک نشریه خواهیم پرداخت. در دانشگاه علوم پزشکی گرگان تحقیق علمی صورت گرفت که عنوان آن رابطه چاقی بالا تنه با بیماری دیابت نوع 2 در میان زنان 30 تا 69 ساله در شهر تبریز بود.

طبق این تحقیقات بیماری دیابت در زنان بیش از مردان وجود دارد و همین مسئله روی نحوه توزیع چربی ها اثر می گذارد. در واقع افرادی که دارای چاقی بالا تنه بودند، اکثرا دیابت نوع 2 هم داشتند. به همین علت است که در این مطلب توجه ویژه ای به علت چاقی بالا تنه داشتیم.

زیرا این نوع چاقی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و دیگر بیماری های مشابه را افزایش می دهد. پس باید برای حفظ سلامتی از علت چاقی بالا تنه آگاه شد و این نوع چاقی را برطرف کرد.

ورزش های مناسب؛ بخش اول

اکنون که با علت چاقی بالا تنه آشنا شدیم، وقت آن رسیده است که از روش های از بین بردن آن آگاه شویم.

TRICEPS DIP:

این حرکت را باید 15 مرتبه تکرار کنید. در ابتدا یک صندلی و یا یک میز در اختیار داشته باشید. البته روی زمین هم می توانید این حرکت را انجام دهید. اول انگشتان دست راست را به سمت پا ها بچرخانید و آرنج ها را خم کنید.

دقت کنید که باسن حتما از روی زمین لیفت شود. در این صورت باید عضلات خود را درگیر کنید و دست ها را صاف کنید. اگر می خواهید این حرکت را سخت و یا چالشی تر انجام دهید، می توانید زمانی که آرنج ها را صاف می کنید، یک پا را بالا بیاورید تا تعادل فقط روی یک پا باشد.

PUSH-UP:

اگر از علت چاقی بالا تنه آگاه شده اید و به دنبال لاغر کردن این قسمت از بدن هستید، حتما این ورزش را انجام دهید. به این حرکت شنای سوئدی هم گفته می شود. حرکت شنای سوئدی را 15 بار پشت سر هم انجام دهید. ابتدا کف دست ها را روی زمین و دقیقا زیر شانه ها قرار دهید.

بهتر است دست ها مقداری بیشتر از عرض شانه باز باشد. در این حالت باید نوک انگشتان را روی زمین قرار دهید تا پایین تنه ثبات خود را حفظ کند. دقت کنید که باید ستون فقرات را کاملا صاف نگه دارید.

یعنی در این حرکت باید باسن را بلند کند. همچنین گردن باید افتاده باشد. در واقع هنگام انجام شنای سوئدی باید ستون فقرات و گردن در یک خط قرار بگیرند.

حال باید پنجه ها را به طرف زمین فشار دهید و قفسه سینه را به زمین نزدیک تر کنید. این کار را تا جایی انجام دهید که فاصله کمی با زمین داشته باشید. زمانی که به طرف زمین نزدیک می شوید، تا زمانی که به سمت بالا بازگشتید، باید نفس خود را بیرون بدهید.

SIDE PLANK WITH LATERAL RAISE:

اکنون که با علت چاقی بالا تنه آشنا شده ایم، باید همه توان خود را به کار بگیریم تا نوع چاقی را برطرف کنیم. پیشنهاد دیگر ما به شما پس از آشنایی با علت چاقی بالا تنه انجام همین حرکت است.

در واقع باید کف دست خود را روی زمین قرار دهید و دست ها را صاف کنید. اگر انجام این حرکت شما را به سختی زیادی می اندازد، می توانید از ساعد به عنوان تکیه گاه کمک بگیرید. حال باید دو پا را به یکدیگر بچسبانید و کف آن ها را روی زمین قرار دهید.

دقت کنید که بدن کاملا صاف باشد. اکنون باید دست راست را کاملا صاف به سمت بالا ببرید و یک دمبل سبک را نگه دارید. حال باید وزنه را به سمت جلوی هسته بدن بیاورید و مجددا وزنه را به سمت بالای شانه ها لیفت کنید و به حالت اولیه برگردید.

افرادی که آمادگی بدنی بالایی دارند، می توانند این حرکت ها را چالشی تر انجام دهند. به این صورت که هر دفعه که وزنه را پایین آوردند، پای بالایی را به سمت وزنه ببرند و آن را لمس کنند. این حرکت را می توان با دست راست هم انجام داد.

ورزش های مناسب (بخش دوم)

CHEST PRESS:

افرادی که به دنبال پاسخی برای علت چاقی بالا تنه هستند، حتما تصمیم گرفته اند که با تلاش و پشتکار مناسب آن را از بین ببرند. از آن جایی که در این مطالب به علت چاقی بالا تنه پرداخته ایم، باید تنبلی را کنار بگذاریم و برای برطرف کردن این نوع چاقی وارد عمل شویم.

این حرکت را باید 12 مرتبه انجام دهید. ابتدا روی زمین به پشت دراز بکشید و آرنج ها را در یک خط با شانه قرار دهید. به صورتی که یک زاویه 90 درجه به وجود بیاید.

سپس باید دمبل ها را بدون این که به هم نزدیک شوند، به طرف بالا ببرید. برای اثرگذاری بیشتر این حرکت بهتر است تا روی درگیر کردن عضلات قفسه سینه تمرکز زیادی داشته باشید. دمبل ها را چندین بار به سمت بالا و پایین ببرید و این حرکت اثر گذار را تکرار کنید.

CHEST PRESS:
CHEST PRESS:

TRICEPS KICKBACK:

پس از آشنایی با علت چاقی بالا تنه می توانید این حرکت را انجام دهید. به این علت که سختی زیادی ندارد اما تا حد زیادی اثر می گذارد. این حرکت را باید 12 بار تکرار کنید. ابتدا از قسمت میانه بدن و باسن به سمت جلو خم شوید. حال باید عضلات هسته بدن را منقبض کرده و کمر را کاملا صاف نگه دارید.

سپس آرنج ها را خم کنید و بازوها را کاملا به پهلوها بچسبانید. با بیرون دادن نفس باید دست ها را تا جایی که می توانید صاف کنید. سپس باید نفس را در ریه ها فرو ببرید و آرنج ها را خم کنید و به حالت قبلی برگردید. توجه کنید که هنگام اجرای این حرکت باید گردن و ستون فقرات بدون حرکت بماند.

اندام سیب شکل

اکنون که با علت چاقی بالا تنه و چگونگی از بین بردن آن آشَنا شده ایم، باید با پشتکار و کوشش این نوع چاقی را برطرف کنیم. همان طور که در این متن بارها و بارها گفته شد، چاقی سلامت انسان ها را به خطر می اندازد و اگر به آن توجهی نشود، می تواند بسیار خطرناک باشد.

اما از آن جایی که در این متن به بررسی علت چاقی بالا تنه و چگونگی از بین بردن آن پرداختیم، بهتر است که توضیحات بیشتری در مورد این اندام بدهیم.

زمانی که گفته می شود که فردی چاقی بالا تنه دارد، یعنی دارای اندامی به شکل سیب است. همچنین افرادی که چاقی پایین تنه دارند، دارای اندامی به شکل گلابی هستند. میان اندام گلابی و اندام سیب تفاوت های زیادی وجود دارد. افرادی که دارای اندام سیب هستند، در ناحیه بالاتر از  کمر آن ها چاقی و درشتی وجود دارد.

اما افرادی که دارای اندام گلابی هستند، در زیر کمر و در اطراف باسن چاقی و درشتی دارند. اندام سیب شکل و یا افرادی که دارای چاقی بالا تنه هستند، چند مشخصه دارند: پاهای نسبتا نازک تر، بالا تنه ی پهن، دور سینه متوسط تا بزرگ، باسن نسبتا تخت، شانه های عریض.

اندام سیب شکل
اندام سیب شکل

نحوه لباس پوشیدن

زمانی که علت چاقی بالا تنه تشخیص داده می شود، افراد برای برطرف کردن آن وارد عمل می شوند. اما از این موقع تا زمانی که فرد به وزن ایده آل خود برسد، باید چه مدل لباس هایی را بپوشد؟ در این قسمت از مقاله، به این سوال پاسخ خواهیم داد.

بالا تنه ی خلوت:

افرادی که از چاقی ناحیه ی بالا تنه رنج می برند، بهتر است تا در قسمت بالا تنه، پوشش خلوتی داشته باشند. این گونه افراد می توانند از لباس هایی با یقه 7 استفاده کنند.

زیرا این مدل یقه توجه بقیه را بیش تر به سمت چهره شما می برد. لباس هایی که برش های عمودی دارند هم انتخاب بسیار مناسبی برای این انسان ها هستند.

استفاده از لباس هایی که یقه وارپ (راست و چپ) دارند هم ناحیه بالا تنه را لاغرتر نشان می دهد. اگر چاقی بالا تنه دارید و می خواهید این قسمت از بدن خود را بزرگ تر و در نهایت اندام خود را بدتر نشان دهید، باید از لباس هایی استفاده کنید که گل های درشتی دارند و دارای خط های افقی هستند.

اکسسوری های مناسب:

هر فردی با هر تیپ و چهره ای می تواند از اکسسوری ها کمک بگیرد. البته دقت کنید که هر اکسسوری، مناسب هر فردی نیست. به طور مثال افرادی که چاقی بالا تنه دارند می توانند از گوشواره های بزرگ استفاده کنند. در این صورت نگاه اطرافیان بیشتر به سمت گوشواره ها جلب می شود.

همچنین می توانند با تزئین مو، جلوه سر خود را بیشتر کنند. این افراد نباید از گردنبندهای بلندی که روی شکم قرار می گیرد، استفاده کنند زیرا در این صورت توجه اطرافیانبه شکم آن ها جلب می شود.

این افراد از گردنبندهای بسیار کوچک هم نباید استفاده کنند. زیرا هیکل آن ها را درشت تر نشان می دهد. دستمال گردن می تواند تا حد زیادی برای افراد با بالا تنه درشت مفید واقع شود.

استفاده از تاپ مناسب:

تاپ ها انواع مختلفی دارند و هر کدام از آن ها برای یک اندامی مناسب می باشند. افرادی که اندامی به شکل سیب دارند، بهتر است که از تاپ هایی استفاده کنند که زیر ناحیه استخوان لگن تمام می شود.

همچنین تاپ هایی که بافت ضخیمی دارند و تاپ های گره ای و تاپ های یقه 7 و همچنین تاپ هایی که نه خیلی گشاد و نه خیلی تنگ هستند نیز برای اندام آن ها مناسب می باشد.

استفاده از تاپ مناسب:
استفاده از تاپ مناسب:

در انتهای این مقاله شما را دعوت می کنیم از پست های زیر دیدن کنید:

 1. درد بعد از عمل اسليو معده
 2. کوچک کردن معده

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم تا از جنبه های مختلفی به موضوع علت چاقی بالاتنه بپردازیم و راهکارهای مناسب را ارائه دهیم. حتی پیشنهاد ویژه ای در مورد نحوه ی پوشش این افراد تهیه کرده ایم تا شما بتوانید هر مشکلی که در این زمینه دارید را برطرف کنید. امیداورم به تمامی سوالات شما توانسته باشیم پاسخ بدهیم.

 

نتیجه گیری
نتیجه گیری
دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فاطمه احدی
فاطمه احدی
1 سال قبل

عالی بود ممنونم

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید