علت خشکی دهان بعد از عمل اسلیو

فهرست مطالب

امروز با بررسی علت خشکی دهان بعد از عمل اسلیو با شما خواهیم بود.

خشکی دهان بعد از عمل اسلیو عارضه جانبی رایجی است که بسیاری از افراد آن را تجربه می کنند. درک اینکه چرا این اتفاق می افتد و چه کاری می توانید برای کاهش علائم انجام دهید بسیار مهم است.

ترکیبی از کاهش مایعات و داروهای ضد درد احتمالا بلافاصله پس از جراحی باعث خشکی دهان شما می شود. اگر مایعات کافی دریافت نکنید، این احساس می‌تواند در روزهای اول باقی بماند.

خشکی دهان یک عارضه جانبی رایج در گاسترکتومی اسلیو است، نوعی جراحی چاقی که بخش بزرگی از معده را برمی‌دارد. این می تواند به این دلیل اتفاق بیفتد که جراحی میزان بزاق تولید شده توسط غدد بزاقی را کاهش می دهد. بزاق برای مرطوب نگه داشتن دهان و جلوگیری از پوسیدگی دندان مهم است. بدون بزاق کافی، دهان می تواند خشک و ناراحت کننده شود.

در ابتدا، مهم است که بدانیم عملیات اسلیو چیست. اسلیو معده که به نام اسلیو گاسترکتومی نیز شناخته می شود، یک روش جراحی کاهش وزن است که در آن بخش بزرگی از معده برداشته می شود. این یک معده کوچک‌تر ایجاد می‌کند که مقدار غذایی را که می‌توان خورد محدود می‌کند و منجر به کاهش وزن می‌شود.

علت خشکی دهان بعد از عمل اسلیو چیست؟

علت خشکی دهان بعد از عمل اسلیو چیست؟
علت خشکی دهان بعد از عمل اسلیو چیست؟

خشکی دهان یک عارضه جانبی رایج جراحی اسلیو است. این به این دلیل است که اعصابی که تولید بزاق را کنترل می کنند ممکن است در طول جراحی آسیب ببینند. بزاق نقش مهمی در مرطوب نگه داشتن دهان دارد، بنابراین کاهش تولید بزاق می تواند منجر به خشکی دهان شود.

یکی دیگر از دلایل خشکی دهان بعد از عمل اسلیو کم آبی بدن است. پس از جراحی، معمولاً بیماران دچار تهوع و استفراغ می شوند. این می تواند منجر به کاهش مصرف مایعات شود که می تواند باعث کم آبی و خشکی دهان شود.

کاهش علائم خشکی دهان بعد از اسلیو معده

کاهش علائم خشکی دهان بعد از اسلیو معده
کاهش علائم خشکی دهان بعد از اسلیو معده

برای کاهش علائم خشکی دهان بعد از عمل اسلیو، چندین کار وجود دارد که می توان انجام داد. در مرحله اول، نوشیدن مقدار زیادی مایعات برای جلوگیری از کم آبی ضروری است. نوشیدن آب در طول روز می تواند به مرطوب نگه داشتن دهان و کاهش خشکی دهان کمک کند.

راه دیگر برای کاهش خشکی دهان مکیدن آب نبات های بدون قند یا جویدن آدامس های بدون قند است. این می تواند به تحریک تولید بزاق و مرطوب نگه داشتن دهان کمک کند. مهم است که گزینه های بدون قند را انتخاب کنید زیرا آب نبات ها و آدامس های شیرین می توانند منجر به پوسیدگی دندان شوند.

استفاده از مرطوب کننده در اتاق خواب نیز می تواند به کاهش خشکی دهان کمک کند. این می تواند به هوا رطوبت اضافه کند و از خشک شدن دهان شما در هنگام خواب جلوگیری کند.

در برخی موارد، ممکن است دارو برای کاهش علائم خشکی دهان ضروری باشد. پزشک ممکن است داروهایی را تجویز کند که تولید بزاق را تحریک می کند یا دهان را روان می کند تا خشکی را کاهش دهد.

 

نظر مووسسات بین المللی در مورد خشکی دهان بعد از عمل اسلیو معده

نظر مووسسات بین المللی در مورد خشکی دهان بعد از عمل اسلیو معده
نظر مووسسات بین المللی در مورد خشکی دهان بعد از عمل اسلیو معده

چندین سازمان و موسسات پزشکی وجود دارند که نظرات خود را در مورد علت خشکی دهان پس از جراحی اسلیو بیان کرده اند. بیایید نگاهی به برخی از آنها بیندازیم:

  1. انجمن آمریکایی جراحی متابولیک و چاقی (ASMBS) – طبق ASMBS، خشکی دهان یکی از عوارض جانبی رایج جراحی اسلیو است. آنها توضیح می دهند که اعصابی که تولید بزاق را کنترل می کنند ممکن است در طول این عمل آسیب ببینند که می تواند منجر به کاهش تولید بزاق و خشکی دهان شود.
  2. موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی (NIDDK) – NIDDK توضیح می دهد که کم آبی یکی از علل شایع خشکی دهان پس از جراحی اسلیو است. آنها بیان می کنند که پس از جراحی، بیماران ممکن است حالت تهوع و استفراغ را تجربه کنند که می تواند منجر به کاهش مصرف مایعات و کم آبی بدن شود. این می تواند باعث خشکی دهان شود.
  3. ائتلاف اقدام چاقی (OAC) – OAC نشان می دهد که خشکی دهان پس از جراحی اسلیو می تواند ناشی از بیهوشی مورد استفاده در طول عمل باشد. آنها توضیح می دهند که بیهوشی می تواند غدد بزاقی را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به کاهش تولید بزاق شود.
  4. مرکز پزشکی دانشگاه پیتزبورگ (UPMC) – به گفته UPMC، خشکی دهان پس از جراحی اسلیو می تواند ناشی از ترکیبی از عوامل از جمله آسیب عصبی، کم آبی بدن و دارو باشد. آنها توضیح می دهند که آسیب عصبی می تواند در طول عمل رخ دهد و منجر به کاهش تولید بزاق شود. کم آبی بدن و داروها نیز می توانند به خشکی دهان کمک کنند.
  5. کالج جراحان آمریکا (ACS) – ACS بیان می کند که خشکی دهان یک عارضه جانبی رایج در تمام انواع جراحی های کاهش وزن، از جمله جراحی اسلیو است. آنها توضیح می دهند که کاهش مصرف غذا می تواند منجر به کاهش تولید بزاق شود که می تواند باعث خشکی دهان شود.

به طور خلاصه، علت خشکی دهان پس از جراحی اسلیو را می توان به عوامل متعددی از جمله آسیب عصبی، کم آبی، بیهوشی، دارو و کاهش مصرف غذا نسبت داد. اگر بعد از جراحی دچار خشکی دهان می‌شوید، مهم است که با پزشک خود صحبت کنید تا بهترین اقدام برای کاهش علائم را تعیین کنید.

چرا بعد از اسلیو معده دهان من اینقدر خشک می شود؟

بسیاری از مردم اغلب گزارش می دهند که دهان خود بدون توجه به کاری که انجام می دهند بلافاصله پس از جراحی احساس خشکی یا چسبندگی می کنند. این ناشی از کتوز است که یک فرآیند متابولیک بدن شما پس از جراحی است . تغییر اساسی رژیم غذایی بعد از عمل مقصر اصلی این عارضه جانبی است.

چگونه خشکی دهان را بعد از جراحی رفع می کنیم؟

مراحل اضافی که می خواهید بردارید عبارتند از:
از سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، نوشیدنی های کافئین دار و غذاهای تند پرهیز کنید، زیرا همه آنها دهان شما را خشک می کنند.
با مکیدن آب نبات سفت بدون قند یا جویدن آدامس بدون قند، جریان بزاق خود را افزایش دهید.
در طول روز جرعه جرعه های منظم آب بنوشید.

نتیجه

نتیجه
نتیجه

در نتیجه، خشکی دهان پس از عمل اسلیو یک عارضه جانبی رایج است که می تواند در اثر آسیب عصبی یا کم آبی ایجاد شود. با این حال، چندین کار می تواند برای کاهش علائم انجام شود، از جمله نوشیدن مایعات زیاد، مکیدن آب نبات یا آدامس بدون قند، استفاده از مرطوب کننده و مصرف دارو در صورت لزوم.

اگر بعد از عمل اسلیو دچار خشکی دهان می شوید، مهم است که با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند در مورد چگونگی کاهش علائم و اطمینان از اینکه در مسیر درستی برای بهبودی سالم هستید، به شما مشاوره می دهند.

در پایان توصیه می کنیم، مقاله دیابت و تلخی دهان را مطالعه کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید