علائم آمبولی بعد از عمل اسلیو

فهرست مطالب

امروز با بررسی علائم آمبولی بعد از عمل اسلیو با شما خواهیم بود. روش های پیشگیری از آمبولی بعد از اسلیو گاسترکتومی نیز بررسی می شوند.

مقدمه ای بر اسلیو گاسترکتومی و خطرات آمبولی

اسلیو معده یک جراحی محبوب و موثر کاهش وزن است که شامل برداشتن بخش قابل توجهی از معده، کاهش اندازه آن و محدود کردن مقدار غذای مصرفی است. علیرغم اثربخشی ثابت شده آن، مانند هر جراحی دیگری، خطرات خاصی را به همراه دارد. یکی از این خطرات ایجاد آمبولی است. در این مقاله به علائم آمبولی بعد از عمل اسلیو و همچنین راه های پیشگیری و درمان می پردازیم.

آمبولی چیست؟

آمبولی زمانی اتفاق می‌افتد که یک لخته خون، حباب هوا یا سایر مواد خارجی از طریق جریان خون عبور کرده و یک رگ خونی را مسدود می‌کند و جریان خون را مختل می‌کند. این انسداد بسته به محل انسداد می تواند عواقب جدی مانند سکته مغزی یا آمبولی ریه داشته باشد.

انواع آمبولی بعد از اسلیو گاسترکتومی

انواع آمبولی بعد از اسلیو گاسترکتومی
انواع آمبولی بعد از اسلیو گاسترکتومی

دو نوع اصلی آمبولی مرتبط با گاسترکتومی اسلیو وجود دارد: ترومبوز ورید عمقی (DVT) و آمبولی ریوی (PE).

 1. ترومبوز ورید عمقی (DVT): DVT زمانی اتفاق می‌افتد که لخته خون در یک سیاهرگ عمیق، معمولاً در اندام‌های تحتانی مانند پاها، ایجاد می‌شود. این نوع لخته نگران‌کننده است زیرا می‌تواند از جای خود خارج شده و به ریه‌ها برود و منجر به آمبولی ریه شود.
 2. آمبولی ریه (PE): PE زمانی رخ می دهد که یک لخته خون یا سایر مواد خارجی یک یا چند شریان در ریه ها را مسدود کند و از جریان خون مناسب و تبادل اکسیژن جلوگیری کند. اگر به موقع درمان نشود، می تواند منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شود.

علت نفس تنگی بعد از عمل اسلیو چیست؟ لطفا برای دریافت پاسخ روی لینک فوق کلیک نمایید.

عوامل خطر برای ایجاد آمبولی پس از اسلیو معده

عوامل خطر برای ایجاد آمبولی پس از اسلیو معده
عوامل خطر برای ایجاد آمبولی پس از اسلیو معده

عوامل متعددی می توانند خطر ابتلا به آمبولی را پس از اسلیو گاسترکتومی افزایش دهند، از جمله:

 • چاقی
 • بی حرکتی طولانی مدت
 • سابقه قبلی لخته شدن خون
 • سیگار کشیدن
 • برخی داروها (به عنوان مثال، قرص های ضد بارداری)
 • استعداد ژنتیکی

علائم آمبولی بعد از عمل اسلیو

آگاهی از علائم آمبولی پس از گاسترکتومی اسلیو بسیار مهم است. تشخیص و درمان به موقع می تواند از عوارض جدی جلوگیری کند. در اینجا برخی از علائم رایج وجود دارد که باید مراقب آنها بود:

 1. علائم ترومبوز ورید عمقی (DVT):

  • تورم در پای آسیب دیده
  • درد یا حساسیت در ساق پا که اغلب از ساق پا شروع می شود
  • گرمی و قرمزی در ناحیه آسیب دیده
  • گرفتگی پا یا احساس سنگینی
 2. علائم آمبولی ریه (PE):

  • تنگی نفس
  • درد قفسه سینه، که ممکن است با تنفس عمیق یا سرفه بدتر شود
  • ضربان قلب سریع
  • سبکی سر یا غش
  • سرفه کردن خون

پیشگیری از آمبولی بعد از اسلیو معده

پیشگیری از آمبولی بعد از اسلیو معده
پیشگیری از آمبولی بعد از اسلیو معده

زمانی که نوبت به کاهش خطر آمبولی پس از اسلیو گاسترکتومی می شود، پیشگیری کلیدی است. در اینجا چند استراتژی برای به حداقل رساندن خطر وجود دارد:

 • تحرک زودهنگام: تشویق به حرکت و راه رفتن در اسرع وقت پس از جراحی.
 • جوراب های فشرده: این جوراب ها می توانند جریان خون را بهبود بخشند و خطر لخته شدن خون را کاهش دهند.
 • داروهای رقیق کننده خون: پزشک ممکن است برای جلوگیری از تشکیل لخته، داروهای ضد انعقاد تجویز کند.
 • هیدراته ماندن: هیدراتاسیون مناسب می تواند به حفظ جریان خون سالم و کاهش خطر لخته شدن خون کمک کند.

گزینه های درمانی برای آمبولی پس از اسلیو گاسترکتومی

گزینه های درمانی برای آمبولی پس از اسلیو گاسترکتومی
گزینه های درمانی برای آمبولی پس از اسلیو گاسترکتومی

اگر پس از برداشتن معده اسلیو مشکوک به آمبولی هستید، فورا به پزشک مراجعه کنید. درمان های زیر ممکن است توصیه شود:

 1. داروهای ضد انعقاد: این داروها کمک می کنند از تشکیل لخته های جدید و بزرگتر شدن لخته های موجود جلوگیری کنید. به عنوان مثال می توان به هپارین و وارفارین اشاره کرد.
 1. درمان ترومبولیتیک: این درمان شامل تجویز داروهایی مانند فعال کننده پلاسمینوژن بافتی (tPA) است که به حل شدن لخته های موجود کمک می کند. درمان ترومبولیتیک معمولاً برای موارد شدید به دلیل افزایش خطر عوارض خونریزی اختصاص دارد.
 2. فیلتر ورید اجوف تحتانی (IVC): در مواردی که داروهای ضد انعقاد منع مصرف دارند یا بی اثر هستند، فیلتر IVC ممکن است در ورید بزرگی که خون را از قسمت پایینی بدن به قلب می‌برد، وارد شود. این فیلتر به به دام انداختن و جلوگیری از رسیدن لخته های خون به ریه ها کمک می کند و خطر آمبولی ریه را کاهش می دهد.
 3. مداخله جراحی: در موارد نادر، ممکن است یک روش جراحی برای برداشتن لخته لازم باشد، به خصوص اگر بیمار علائم تهدید کننده زندگی را تجربه کند یا سایر درمان ها ناموفق باشد.

مدیریت طولانی مدت و بهبودی پس از آمبولی

پس از درمان موفقیت آمیز آمبولی پس از گاسترکتومی اسلیو، مدیریت طولانی مدت و بهبودی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ادامه درمان ضد انعقاد: بسته به عوامل خطر بیمار و شدت آمبولی، درمان ضد انعقاد ممکن است برای چندین ماه یا حتی به طور نامحدود ادامه یابد.
 • پیگیری‌های منظم: بیماران باید قرار ملاقات‌های منظم پیگیری را با تیم مراقبت‌های بهداشتی خود برای نظارت بر بهبودی و تنظیم برنامه‌های درمانی در صورت لزوم تنظیم کنند.
 • اصلاح سبک زندگی: اتخاذ یک سبک زندگی سالم تر می تواند به کاهش خطر آمبولی در آینده کمک کند. این ممکن است شامل حفظ وزن سالم، ورزش منظم، ترک سیگار و مدیریت هر گونه بیماری زمینه ای باشد.
 • حمایت روانی: تجربه آمبولی می تواند یک رویداد آسیب زا باشد. بیماران ممکن است از مشاوره یا گروه های حمایتی برای کمک به مدیریت هر گونه اضطراب یا چالش عاطفی مرتبط با بهبودی خود بهره مند شوند.

چگونه بفهمم بعد از اسلیو معده لخته خون دارم؟

لخته شدن خون

شایع ترین علائم DVT درد یا ناراحتی در پشت کلاهک زانو، تورم یا قرمزی، به طور معمول در پشت ساق پا، تورم پایین در مچ پا یا ساق پا است.

آمبولی در بازو چه احساسی دارد؟

علائم لخته خون در پوست بازو که در لمس گرم است، دردی که شبیه گرفتگی است. تورم در بازو که لخته در آن قرار دارد. رنگ قرمز یا آبی به پوست.

نتیجه

نتیجه
نتیجه

علائم آمبولی پس از عمل اسلیو یک نگرانی جدی است که نیاز به توجه فوری دارد. با درک عوامل خطر، علائم، استراتژی‌های پیشگیری و گزینه‌های درمانی، بیماران و ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند با یکدیگر همکاری کنند تا خطر عوارض را به حداقل برسانند و از بهبودی موفقیت‌آمیز اطمینان حاصل کنند. تشخیص زودهنگام، پیشگیری و درمان مناسب در مدیریت آمبولی پس از اسلیو گاسترکتومی بسیار مهم است.

در پایان توصیه می کنیم، اسلیو معده و سرطان را مطالعه کنید.

همچنین مطالعه صفحات عوارض پیکر تراشی و درمان عوارض دیابت نیز به شما توصیه می شود.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید