سویق جو برای لاغری

سویق جو برای لاغری

فهرست مطالب

در این مقاله به بررسی سویق جو برای لاغری می پردازیم و روش نوین جراحی چاقی را معرفی می کنیم. با ما همراه باشید تا با روش های کاهش وزن سریع آشنا شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در موردروش های جراحی لاغری مانند اسلیو معده و بای پس معده برای لاغری می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

چاقی را می توان یک بیماری دانست که سبب بروز بسیاری از بیماری های دیگر می شود. به همین دلیل افراد چاق همواره به دنبال روشی برای کاهش وزن و جلوگیری از بروز عوارض مختلف هستند.

مقدمه

سویق جو برای لاغری
سویق جو برای لاغری

برای کاهش وزن، روش های مختلفی وجود دارد که شما می توانید از یک یا چند روش بنا به شرایط جسمانی خود استفاده کنید.

جراحی چاقی یکی از روش های نوین و بسیار کارآمد برای کاهش وزن سریع می باشد که در راستای کاهش وزن خود می توانید روی آن متمرکز کنید.

در این راستا می توانید از تجربیات دکتر سلیمی بهره مند شوید. دکتر سلیمی، از معتبرترین متخصصین انواع جراحی چاقی می باشند.

در میان انواع روش های کاهش وزن، برخی از مواد غذایی به خصوصی وجود دارند که به روند چربی سوزی و کاهش وزن کمک شایانی می کنند.

همچنین می توانید با مطالعه مقالات زیر اطلاعات خود را این زمینه کامل تر کنید:

 1. جراحی معده برای لاغری
 2. جراحی لاغری در رشت
 3. بهترین جراح اسلیو معده در اهواز

اینفوگرافیک سویق جو برای لاغری

اینفوگرافیک سویق جو برای لاغری
اینفوگرافیک سویق جو برای لاغری

سویق جو یکی از موادی است که با ترکیبات خاص خود منجربه کاهش وزن و چربی سوزی در افراد می گردد. در صورتی که قصد مصرف سویق جو برای لاغری را دارید، بهتر است تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا اثرات آن را بر روند کاهش وزن بررسی کنیم.

خواص سویق جو برای لاغری و بدن

خواص سویق جو برای لاغری و بدن
خواص سویق جو برای لاغری و بدن

 

در این مقاله می خوانیم:

چاقی چیست؟

دلایل چاقی چیست؟

عوارض چاقی

سویق چیست؟

انواع سویق

خواص سویق

فواید سویق جو برای لاغری

مزایای مصرف سویق جو

روش مصرف سویق جو برای لاغری

اهمیت سویق جو از نظر اسلام

جراحی چاقی چیست؟

سخن پایانی

 

چاقی چیست؟

چاقی به فرایندی در بدن اطلاق می شود که در اثر تجمع چربی ها در بافت های مختلف بدن شکل می گیرد. بدن برای تامین انرژی خود به کالری نیاز دارد.

چاقی چیست؟
چاقی چیست؟

در صورتی که کالری دریافتی بدن بیشتر از کالری مورد نیاز بدن باشد، کالری در قالب چربی در بخش های مختلف بدن ذخیره می شود. تجمع چربی ها ممکن است تنها در یک بخش یا دو بخش از بدن رخ دهد یا سراسری باشد.

شما می توانید چاقی را با استفاده از شاخص توده بدنی اندازه گیری کنید. طبق شاخص توده بدنی یا BMI میزان اضافه وزن بر اساس قد و وزن اندازه گیری می شود. در صورتی که شاخص توده بدنی بیشتر از اندازه نرمال باشد، به اضافه وزن و چاقی مبتلا شده اید.

پیشنهاد میکنیم از پست سویق لاغری دیدن کنید.

دلایل چاقی چیست؟

چاقی و اضافه وزن را باید یک بیماری جدی و خطرناک دانست. طبق آزمایش های صورت گرفته توسط دانشمندان و متخصصان، چاقی می تواند علت های مختلفی داشته باشد.

بنابراین نمی توان گفت چاقی تنها در اثر پرخوری و مصرف غذاهای ناسالم به وجود می آید. در صورتی که شما اضافه وزن دارید و چاق هستید، قبل از درمان چاقی باید علت اضافه وزن خود را ریشه یابی کنید. پیدا کردن علت چاقی برای درمان چاقی ضروری است.

زیرا طبق نظر دکتر سلیمی، ابتدا باید جلوی روند افزایش وزن گرفته شود تا درمان اتفاق بیفتد. دلایل افزایش وزن و چاقی شامل موارد زیر می باشد:

مصرف بیش از حد کالری

اصلی ترین علت چاقی، پرخوری و مصرف بیش از اندازه کالری است. بسیاری از افراد علاقه بسیار شدیدی به غذاها و خوراکی های خوشمزه دارند و نمی توانند میزان مصرف خود را کنترل کنند.

در این شرایط، مغز حتی با دریافت پیغام سیری دستور می دهد به دلیل خوشمزه بودن، غذا خوردن ادامه داده شود.

مصرف غذاهای ناسالم و دارای چربی زیاد نیز منجر به دریافت مقدار زیادی کالری در طی روز می گردد. زیاد بودن اشتها در اثر عوامل مختلف می تواند علت اصلی پرخوری باشد.

مصرف بیش از حد کالری
مصرف بیش از حد کالری

وراثت

چاقی در بسیاری از خانواده ها به صورت ارثی به فرزندان یا خواهر و برادر منتقل می شود. ژن هایی که از نسل های قبلی خود دریافت کرده اید، ممکن است استعداد چاقی داشته باشند و منجربه چاق شدن شما حتی با دریافت کمترین کالری شوند.

در واقع شما استعداد چاقی را ممکن است از پدر، مادر، پدر بزرگ یا مادربزرگی که آن ها نیز به چاقی مبتلا بوده اند، دریافت کنید. در این شرایط در واقع اشتها و توانایی تبدیل کالری به انرژی در بدن تحت کنترل ژن های وراثتی در می آیند.

سبک زندگی اشتباه

سبک زندگی در داشتن بدنی سالم بسیار اهمیت دارد. افرادی که به نحوه صحیح غذا خوردن اهمیتی نمی دهند، دچار تجمع چربی ها در بخش های مختلف بدن خواهند شد. علاوه بر این، مصرف غذا به صورت نامنظم و در ساعت های غیر مرتبط منجر به دریافت کالری اضافی در بدن می شود.

غذا خوردن با سرعت زیاد، خوب نجویدن غذا، انجام کاری حین مصرف غذا و عدم تحرک کافی می توانند از دلایل چاقی شما باشند.

علاوه بر این بسیاری از افراد به صورت مکرر اقدام به مصرف نوشیدنی های پرکالری و غذاهای پرچرب و پرکالری می کنند و میزان مصرف میوه ها و سبزیجات در آن ها کمتر است. در این شرایط، اضافه وزن امری طبیعی خواهد بود.

کم کاری تیروئید

وجود برخی از بیماری ها عملکرد سیستم متابولیسم بدن را دچار اختلال می کند. به طور مثال با کم کار شدن غده تیروئید، میزان سوخت و ساز در بدن کاهش می یابد.

به همین دلیل افرادی که کم کاری تیروئید دارند و دارو مصرف نمی کنند، معمولا دچار اضافه وزن می باشند. باید بدانید که کم کاری غده تیروئید به راحتی با دارو قابل درمان است و بعد از آن می توانید مجددا کنترل وزن خود را به دست بگیرید.

سندروم تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک یکی از مشکلات هورمونی در زنان است که سبب ایجاد چاقی در آن ها می شود. در این بیماری، کیست های کوچکی در رحم زنان رشد می کند و سبب ایجاد مشکلاتی می شود. اختلالات هورمونی ایجاد شده در اثر این بیماری، مقاومت بدن نسبت به انسولین را افزایش می دهد و همین موضوع موجب افزایش وزن و چاقی می گردد.

سندروم تخمدان پلی کیستیک
سندروم تخمدان پلی کیستیک

کم خوابی

باید بدانید که کم خوابی و چاقی رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. افرادی که خواب کمی دارند و در طول شب بیدار هستند، در معرض ابتلا به چاقی قرار دارند. بدن برای بیدار ماندن به کالری نیاز دارد.

در صورتی که خواب کمی داشته باشید، کالری بیشتری برای انرژی مصرف خواهید کرد و همین موضوع سبب چاقی خواهد شد. افرادی که به صورت مکرر در طول شب بیدار هستند، عادت به ریزه خواری پیدا می کنند.

از طرفی کم خوابی سبب ایجاد اختلالات هورمونی می شود که این اختلالات موجب افزایش اشتها و احساس گرسنگی می شود.

مصرف دارو

برخی از داروها خاصیت چاق کنندگی دارند. یعنی با تاثیر بر سیستم متابولیسم و افزایش اشتها منجر به افزایش وزن می شوند.

برای پیشگیری از چاقی در زمان مصرف دارو به هیچ وجه داروهای خود را قطع نکنید. شما در این شرایط تنها باید از دکتر سلیمی کمک بگیرید تا جلوی افزایش وزنتان گرفته شود. داروهای افسردگی و داروهای غیر استروئیدی از جمله داروهای افزایش دهنده وزن هستند.

ترک سیگار

بسیاری از افرادی که سیگار مصرف می کنند، بعد از ترک سیگار دچار افزایش وزن و چاقی می شوند. در اثر ترک سیگار، فرد فشارهای روحی زیادی را تحمل می کند و برای رهایی از این فشارها، معمولا اقدام به پرخوری و مصرف غذاهای ناسالم می کند. علاوه بر این، ترک سیگار منجربه افزایش اشتها می شود.

ترک سیگار
ترک سیگار

عوارض چاقی

بسیاری از متخصصان معتقدند چاقی خود یک نوع بیماری است که بیماری های دیگری را در پی دارد.

تجمع چربی ها در بخش های مختلف بدن به بافت های داخلی آسیب جدی وارد می کند و به مرور زمان سبب تخریب آن ها می شود. متاسفانه امروزه به دلیل افزایش مصرف غذاهای ناسالم و کم تحرکی، چاقی به یک معضل جهانی تبدیل شده است.

سالانه افراد زیادی در جهان جان خود را در اثر عوارض چاقی از دست می دهند. باید گفت که مرگ بزرگ ترین و آخرین عارضه چاقی می باشد. متاسفانه بسیاری از افراد از عوارض چاقی آگاه نیستند و به همین دلیل فکری برای کاهش وزن خود نمی کنند.

اما شما باید بدانید که چاقی عوارض زیادی دارد و جان شما را تهدید می کند. از این رو بهتر است همین امروز به دنبال پیدا کردن بهترین روش کاهش وزن باشید.

دکتر سلیمی بهترین روش های کاهش وزن را به شما معرفی می کند و کمک می کند در زمان کوتاه به وزن ایده آل خود دست یابید. از جمله عوارض چاقی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش فشار خون

هر چقدر بافت های چربی در بدن افزایش پیدا کند، نیاز به اکسیژن نیز بیشتر می شود. سلول های چربی برای زنده ماندن نیاز به اکسیژن دارند و اکسیژن آن ها از طریق جریان خون تامین می شود.

خون برای رساندن اکسیژن بیشتر به سلول های چربی جدید، باید سریع تر کار کند. در این صورت میزان فشار خون افزایش می یابد و فشار بر دیواره سرخرگ بیشتر می شود. با افزایش فشار خون در بدن، مشکلات و خطرات جدی به وجود می آیند.

چاقی باعث می شود تا میزان ضربان قلب افزایش یافته و میزان ظرفیت عروق برای جابه جایی خون کاهش یابد که در این صورت پرفشاری خون رخ می دهد.

دیابت

افرادی که دچار اضافه وزن و چاقی هستند، بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به چاقی قرار دارند. سلول های تجمع یافته ی چربی در بدن سبب می شوند که مقاومت بدن نسبت به انسولین افزایش یابد. انسولین هورمونی است که برای جذب قند به خون و تبدیل آن به انرژی تولید می شود.

در شرایطی که انسولین نتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد، قند خون بدون تجزیه شدن در خون به گردش در می آید. در این صورت بیماری دیابت رخ می دهد.

افزایش کلسترول بد

یکی از عوارض چاقی، افزایش کلسترول بد و کاهش کلسترول خوب در بدن می باشد. کلسترول بد در اثر مصرف غذاهای پرچرب ناسالم و تجمع سلول های چربی در بدن افزایش می یابد. کلسترول بد در جدار رگ ها تجمع پیدا می کند و منجر به مسدود شدن رگ می گردد.

در این صورت با تصلب شرایین، خطرات جدی نظیر سکته قلبی، سکته مغزی و ایست قلبی رخ خواهد داد. کلسترول بد در بدن سبب افزایش ضربان قلب و پرفشاری خون نیز می گردد. بسیاری از افرادی که دچار چاقی هستند، سکته قلبی و مغزی را تجربه خواهند کرد.

بروز بیماری های قلبی

در اثر افزایش فشار خون و افزایش کلسترول بد در بدن، بیماری های قلبی بروز پیدا خواهند کرد که تهدید بزرگی برای افراد می باشد.

با افزایش فشار خون یا بسته شدن عروق کرونر، قلب پمپاژ خون را باید با قدرت بیشتری انجام دهد. این موضوع سبب ضعیف شدن ماهیچه قلب می گردد که در پی آن ممکن است مرگ رخ دهد.

بروز بیماری های قلبی
بروز بیماری های قلبی

آپنه خواب

افرادی که دچار اضافه وزن هستند، به احتمال زیاد با مشکلات تنفسی دست و پنجه نرم می کنند. چربی های تجمع یافته در قسمت مری سبب می شود تنفس برای افراد سخت شود.

بسیاری از افراد چاق دچار آپنه خواب می شوند. طی این عارضه، تنفس برای چند لحظه در زمان خواب قطع می شود که سبب می گردد فرد از خواب بیدار شده و برای تنفس راحت تر کمی بنشیند.

آرتروز

بسیاری از افراد چاق دائم با مشکل آرتروز و درد مفاصل دست و پنجه نرم می کنند. تجمع چربی ها در بدن سبب می شود مفاصل، فشار و وزن زیادی را تحمل کنند.

در این صورت در مفاصل به خصوص مفاصل پا سایش ایجاد می شود. معمولا مفاصل زانو، ران، مهره های پایین کمر و غضروف های مفصلی در اثر چاقی دچار آسیب دیدگی جدی می شوند که در نهایت آرتروز اتفاق می افتد. در این شرایط حرکت کردن و راه رفتن به سختی انجام می گیرد.

آرتروز
آرتروز

بیماری کیسه صفرا

گفتیم که چاقی سبب افزایش کلسترول بد در بدن می گردد. کلسترول بد علاوه بر مسدود کردن عروق کرونر در کیسه صفرا نیز تجمع می یابد و در آنجا رسوب می کند.

در این صورت در کیسه صفرا سنگ تشکیل می شود و مشکلات زیادی را به وجود می آورد. باید بدانید که کاهش وزن سریع نیز منجربه ایجاد سنگ در کیسه صفرا می گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر، به دکتر سلیمی مراجعه نمایید.

سرطان

افرادی که دچار چاقی و اضافه وزن هستند، بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند. سلول های چربی در بدن شرایط رشد سلول های سرطانی را فراهم می کنند. از این رو شاهد بروز سرطان در بسیاری از افراد چاق هستیم.

بیماری کبد چرب

سلول های چربی اضافی در بدن در بافت کبد ذخیره می شوند. ذخیره چربی در کبد منجربه ایجاد التهاب و تخریب کبد می شود. در این شرایط بیماری نارسایی کبد اتفاق می افتد. کبد چرب و سیروز کبدی از دیگر عوارض چاقی می باشد که عملکرد کبد را از کار می اندازد و منجر به ایجاد مشکلات زیادی می شود.

بیماری کبد چرب
بیماری کبد چرب

سویق چیست؟

سویق در واقع یک نوع روش پخت غلات و حبوبات می باشد که سبب می شود کیفیت مواد غذایی در بیشترین حد خود حفظ شود. سویق در واقع نوع تفت داده شده ی غلات و حبوبات می باشد که به صورت پودر شده مورد استفاده قرار می گیرد. سویق در واقع نام کهن آرد نرم می باشد.

در لغت نامه دهخدا نیز سویق به معنی آرد نرم بیان شده است. البته در لغت نامه دهخدا سویق با نام پست یا تلخان نیز معنی شده است. در برخی از دیارها از سویق با نام قاووت نیز یاد می شود.

با این حال بین سویق و قاووت تفاوت های زیادی وجود دارد. معمولا غلاتی نظیر جو و گندم و حبوبات مختلف را می توان به سویق تبدیل کرد. استفاده از غلات و حبوبات به روش سویق باعث می شود تا بیشترین خواص را از این مواد غذایی دریافت کرد. زیرا خواص آن ها از طریق این روش پخت حفظ می شود.

با ادامه مقاله سویق جو برای لاغری همراه ما باشید.

انواع سویق

دانه انواع غلات، حبوبات و هسته میوه ها را می توان به سویق تبدیل کرد و مورد استفاده قرار داد. برای سویق هر یک از مواد غذایی می توان نام مخصوص به آن را بیان کرد.

از این رو سویق در انواع مختلفی مانند سویق گندم، سویق جو، سویق برنج، سویق نخود، سویق عدس، سویق سنجد، سویق سیب، سویق کنار، سویق دانه انار، سویق خشخاش و … تهیه و مورد استفاده قرار می گیرد. گاهی برخی از سویق ها را برای افزایش خواص ترکیب می کنند.

از جمله سویق های ترکیبی می توان به سویق گندم و جو اشاره کرد. یکی دیگر از انواع سویق، سویق کامل می باشد.

سویق کامل معمولا از ترکیب موادی نظیر جو، گندم، عدس و سنجد به دست می آید که مفید است و برای درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع سویق
انواع سویق

خواص سویق

در بخش قبل گفتیم که سویق های مختلفی وجود دارد. هر سویق نیز خواص و ویژگی های خاص خود را دارد و هر کدام دارای مواد مغذی و املاح معدنی زیادی هستند.

سویق به اندازه قرص های مولتی ویتامین سرشار از مواد مغذی می باشد و نیاز بدن را برطرف می سازد. خواص هر یک از سویق ها مواد مورد نیاز بدن را تامین می کنند و موجب بهبود عملکرد بافت های مختلف بدن می شوند.

سویق ها گزینه خوبی برای رشد و استحکام استخوان در کودکان محسوب می شوند. این ماده غذایی شگفت انگیز مانع از پوکی استخوان در دوران میانسالی نیز می شود.

بسیاری از متخصصان تغذیه توصیه می کنند زنان در دوران بارداری و شیردهی سویق مصرف کنند تا رشد جنین و نوزاد با بهترین کیفیت صورت گیرد و مواد معدنی مورد نیاز آن ها تامین شود.

انواع سویق ها سبب بهبود قدرت جنسی نیز می شوند. از خواص منحصر به فرد و ویژه ی سویق ها می توان به کاهش وزن و لاغری اشاره کرد.

سویق ها مزاج و طبع بدن را متعادل می کنند و از این طریق به روند کاهش وزن کمک زیادی خواهند کرد. معمولا سویق جو برای لاغری بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع سویق ها مشکلات دستگاه گوارش و معده را نیز از بین می برند و زمینه را برای فرایند کاهش وزن فراهم می کنند. در این رابطه، از دکتر سلیمی مشورت بگیرید.

شما با توجه به مشکلات و اهدافی که از مصرف سویق دارید، می توانید سویق خودتان را پیدا کرده و مورد استفاده قرار دهید.

بسیاری از افراد، سویق جو را برای لاغری مورد استفاده قرار می دهند

به طور مثال بسیاری از افراد، سویق جو را برای لاغری مورد استفاده قرار می دهند. برخی از زنان نیز با هدف افزایش استحکام استخوان فرزندان خود اقدام به دادن سویق گندم به فرزندان می کنند.

خواص و ویژگی هایی که هر یک از سویق ها دارند، باعث شده است در بازار، سویق هایی با عناوین سویق کودک، سویق لاغری، سویق چاقی و … وجود داشته باشد و توزیع گردد.

بهتر است از یک متخصص تغذیه در مورد خواص منحصر به فرد هر سویق اطلاعات کاملی به دست آورید و با دریافت مشاوره صحیح از متخصص، اقدام به مصرف سویق مورد نظر نمایید.

قبل از مصرف هر سویقی بهتر است طبع خود را شناسایی کنید. به طور مثال طبع سویق جو سرد است و افرادی که طبع سرد و مزاج بلغم دارند، بهتر است از مصرف آن پرهیز کنند.

بنابراین بسیار مهم است که طبع خود را قبل از مصرف هر ماده غذایی شناسایی کنید. علاوه بر این اگر داروی خاصی مصرف می کنید یا بیماری خاصی دارید، بهتر است سویق را تحت نظر پزشک خود مصرف نمایید.

بسیاری از افراد، سویق جو را برای لاغری مورد استفاده قرار می دهند
بسیاری از افراد، سویق جو را برای لاغری مورد استفاده قرار می دهند

فواید سویق جو برای لاغری

در صورتی که به دنبال روشی برای کاهش وزن و لاغری هستید، ممکن است اسم سویق جو به گوشتان خورده باشد. سویق جو که در بازار با عنوان سویق لاغری نیز توزیع می شود، خاصیت چربی سوزی و کاهش اشتها دارد.

افرادی که سویق جو برای لاغری را مورد استفاده قرار می دهند، نه تنها به روند کاهش وزن خود کمک می کنند، بلکه مواد معدنی زیادی را نیز وارد بدن خواهند کرد و سبب حفظ سلامت بافت های مختلف بدن خواهند شد.

افرادی که تمایل دارند سویق جو برای لاغری را مورد استفاده قرار دهند، باید دقت داشته باشند که سویق نباید به صورت ترکیبی باشد.

همان طور که بیان شد، یک نوع سویق وجود دارد که از ترکیب جو و گندم به دست می آید. ترکیب سویق جو و گندم چاق کننده است و افراد دارای اضافه وزن باید کمتر آن را مصرف کنند.

افرادی نیز که قصد کاهش وزن دارند، باید تنها از سویق جو استفاده کنند. در ارتباط با مصرف انواع سویق برای کاهش وزن، به دکتر سلیمی مراجعه نمایید.

مزایای مصرف سویق جو

از جمله فواید و مزایای مصرف سویق جو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمک به کاهش وزن و چربی سوزی
 • رشد و استحکام استخوان ها در کودکان
 • تقویت مادر و جنین در دوره بارداری
 • کنترل قند خون
 • جلوگیری از پوکی استخوان
 • درمان کم خونی
 • درمان شکستگی های استخوان
 • رفع خستگی
 • افزایش شیر مادر و بهبود کیفیت آن
 • هضم کننده غذا و بهبود دستگاه گوارش

درمان دیابت با استفاده از سویق جو

یکی از خواص سویق جو، درمان دیابت و کنترل قند خون است. اما افرادی که سویق جو را با هدف درمان دیابت مصرف می کنند، بهتر است به آن پودر سنجد اضافه نمایند. ترکیب سویق جو و پودر سنجد ماده ای شگفت انگیز برای درمان انواع دیابت شامل دیابت نوع 1، نوع 2 و دیابت بارداری می باشد.

درمان دیابت با استفاده از سویق جو
درمان دیابت با استفاده از سویق جو

روش مصرف سویق جو برای لاغری

بسیاری از افرادی که قصد کاهش وزن از طریق سویق جو را دارند، از دکتر سلیمی سوال می کنند که چگونه باید آن را مورد استفاده قرار دهند؟

در صورتی که قصد کاهش وزن با سویق جو را دارید، باید از دستورالعمل خاصی پیروی نمایید تا سویق جو برای چربی سوزی اثر داشته باشد. متخصصان این امر توصیه می کنند که برای اثرگذاری سویق جو برای لاغری باید آن را به صورت ناشتا میل نمایید.

مصرف روزانه دو قاشق غذاخوری سویق جو قبل از صبحانه برای لاغری بسیار مفید می باشد. بهتر است سویق جو بدون ترکیب با ماده دیگری و به صورت خشک مصرف شود تا کمترین کالری وارد بدن گردد.

با این حال برخی افراد برای طعم دار کردن سویق جو مقداری روغن زیتون به آن اضافه می کنند. می توانید برای راحتی در مصرف سویق جو، آن را با آب مخلوط کنید.

روش مصرف سویق جو برای لاغری
روش مصرف سویق جو برای لاغری

در صورتی که سویق جو با هدفی به جز لاغری و کاهش وزن مصرف شود، می توانید به آن مقداری شکر، سماق، شیره انگور، شیره خرما و … اضافه کنید تا در کنار چند برابر شدن خواص آن، طعم بهتری برای مصرف پیدا کند. می توانید سویق جو را با عسل یا شیر یا ترکیب این دو نیز مخلوط نمایید.

می توانید برای افزایش استحکام کودکان، سویق را با شیر مخلوط نمایید و در اختیار کودکان قرار دهید. باید بدانید که بهتر است به سویق جو شکر اضافه نکنید.

زیرا علاوه بر افزایش وزن، سبب کاهش قوای جنسی در مردان می شود. اما مصرف سویق جو به همراه روغن زیتون قوای جنسی را افزایش خواهد داد.

نحوه تهیه سویق جو برای لاغری

سویق جو را می توانید از مراکز معتبر و عطاری ها تهیه نموده و مورد استفاده قرار دهید. اما اگر وقت آزاد دارید، بهتر است سویق جو را به صورت تازه و بدون ترکیبات اضافه تهیه و مصرف کنید تا از خواص آن به صورت کامل بهره ببرید. همان طور که در بخش های قبلی گفته شد، سویق در واقع پودر غلات و حبوبات می باشد.

برای تهیه سویق جو ابتدا باید جوها را خوب بشویید و آن ها را در محیطی قرار دهید تا خوب خشک شوند. سپس آن ها را در ظرفی ریخته و روی حرارت قرار دهید تا تفت بخورند.

به یاد داشته باشید که از اضافه کردن هر گونه روغنی در زمان تفت جوها پرهیز کنید. بعد از تفت خوردن، جوها را در آسیاب ریخته و آن ها را پودر کنید. فرایند تهیه سویق جو به صورت برعکس نیز امکانپذیر است.

یعنی می توانید ابتدا جوها را آسیاب کنید و سپس آن ها را تفت دهید. بعد از سرد شدن پودر سویق جو می توانید مقدار کمی روغن زیتون به آن اضافه کنید. توجه داشته باشید که از اضافه کردن روغن زیتون در هنگام تفت خوردن جوها پرهیز نمایید.

نکته مهم در خصوص کاهش وزن با سویق جو

با مطالعه بخش های قبلی از این مقاله دانستیم که سویق جو برای لاغری بسیار مفید است و سبب کاهش وزن در مدت زمان کوتاهی می شود.

اما آیا سویق جو برای لاغری به تنهایی موثر است؟ برای کاهش وزن در زمان مصرف سویق جو لازم است از اراده بالایی برخوردار باشید و سبک زندگی خود را تغییر دهید.

زیرا مصرف سویق جو بدون کاهش مصرف کالری و بدون داشتن فعالیت های بدنی بی فایده است. در زمان مصرف سویق جو برای لاغری لازم است تا میزان مصرف کالری بدن را کاهش دهید و از مصرف غذاهای ناسالم پرهیز کنید.

در واقع زمانی کاهش وزن صورت می گیرد که میزان کالری مصرفی از میزان کالری مورد نیاز بدن کمتر باشد. برای کاهش وزن در کنار مصرف سویق جو لازم است نوع تغذیه خود را نیز اصلاح کنید.

به طور مثال آهسته غذا خوردن، خوب جویدن غذا و عدم انجام کاری در حین خوردن غذا سبب می شود سیگنال های سیری زودتر به مغز ارسال شوند. در این صورت اشتهای شما برای مصرف کالری بیشتر کاهش می یابد.

در صورتی که قصد دارید در زمان کوتاهی وزن کم کنید، بهتر است ضمن مشورت با دکتر سلیمی، به فعالیت های ورزشی نیز بپردازید و روزانه حداقل نیم ساعت ورزش کنید.

کاهش وزن به صورت فشرده و در مدت زمان کوتاه

باید به این نکته توجه داشته باشید که کاهش وزن به صورت فشرده و در مدت زمان کوتاه، به بافت های مختلف بدن به خصوص صفرا و کبد آسیب جدی وارد می کند.

از این رو توصیه می کنیم فریب تبلیغات لاغری در مدت زمان کوتاه را نخورید و از روش های سالم و بی ضرری مانند پیروی از برنامه رژیم لاغری، فعالیت ورزشی، مصرف سویق جو و جراحی چاقی توسط دکتر سلیمی استفاده کنید.

کاهش وزن از طریق این روش ها به مرور زمان صورت می گیرد و نه تنها سبب آسیب به بافت های بدن نمی شود، بلکه سبب درمان بسیاری از مشکلات ناشی از چاقی نیز می گردند.

سویق جو از طریق کاهش اشتها و چربی سوزی منجر به کاهش وزن تدریجی در افراد می شود و سلامت ارگان های مختلف بدن را تضمین می کند.

کاهش وزن به صورت فشرده و در مدت زمان کوتاه
کاهش وزن به صورت فشرده و در مدت زمان کوتاه

شما در کنار مصرف سویق جو برای لاغری می توانید از روش جراحی چاقی نیز که توسط دکتر سلیمی یکی از بهترین متخصصان در حوزه کاهش وزن صورت می گیرد، استفاده کنید. در بخش های بعدی در خصوص این روش نوین کاهش وزن توضیحات بیشتری ارائه خواهیم داد.

اهمیت سویق جو از نظر اسلام

یکی از نکات مهم در خصوص مصرف سویق جو این است که بسیاری از منابع معتبر اسلامی از سویق جو به عنوان یکی از مواد غذایی دارای مواد خاص و بی نظیر یاد کرده اند. بسیاری از انبیا، مردم را به خوردن سویق جو برای استحکام استخوان ها و افزایش قوای بدن توصیه کرده اند.

در اسلام به گونه ای به سویق جو اهمیت داده شده است که در بسیاری از روایت ها و داستان ها، ائمه اطهار از آن به عنوان افزایش قدرت یاد کرده اند.

از این رو می توان سویق جو را در برنامه غذایی خود بنا به توصیه امامان جایگذاری کرد. امام صادق (ع) در خصوص این ماده غذایی مفید می فرمایند:

اهمیت سویق جو از نظر اسلام
اهمیت سویق جو از نظر اسلام

“سویق جو سبب رشد گوش و تقویت استخوان می شود، سردی را از بدن دفع می کند و سبب خارج شدن بلغم از معده می شود. سویق جو هفتاد بلا را از بدن دور می کند و هر کس آن را مصرف کند، بازوانش پرقدرت می شود.” امام باقر (ع) نیز در خصوص سویق جو می فرمایند:

” سویق یک غذای پر برکت است و اگر انسانی به صورت سیر آن را بخورد، غذا را گوارش می دهد.” امام رضا (ع) در خصوص مصرف سویق می فرمایند: ” سویق را به نیت درمان هر بیماری که بخورید، مفید است.

” با توجه به حدیث های مختلف امامان در خصوص مصرف سویق جو باید به اهمیت آن در خصوص حفظ سلامت بدن و کاهش وزن پی برده باشید.

جراحی چاقی چیست؟

در بخش های قبلی گفتیم که شما می توانید در کنار مصرف سویق جو برای لاغری، جراحی چاقی نیز انجام دهید.

جراحی چاقی یک روش نوین برای کاهش وزن و لاغری می باشد که توسط متخصصان ماهر و حرفه ای همچون دکتر سلیمی صورت می گیرد. جراحی چاقی مزایای زیادی دارد.

از جمله این که شما بدون هیچ گونه عارضه خاصی در مدت زمان کوتاهی وزن زیادی را از دست می دهید و میزان ماندگاری کاهش وزن نیز نسبت به دیگر روش ها بسیار بیشتر است. در روش جراحی چاقی با تمرکز بر کاهش اشتهای فرد، لاغری صورت می گیرد.

بسیاری از افراد با شنیدن نام جراحی ترجیح می دهند از دیگر روش های لاغری استفاده کنند. اما باید این را بدانید که جراحی چاقی توسط دکتر سلیمی، از طریق روش نوین لاپاراسکوپی انجام می گیرد که طی آن برشی روی بدن صورت نمی گیرد و جراحی به صورت غیر مستقیم و با استفاده از لوله های مخصوص انجام می شود.

از جمله مزایای کاهش وزن از طریق جراحی چاقی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش وزن در مدت زمان کوتاه
 • ماندگاری زیاد لاغری
 • عدم تحمل گرسنگی
 • از بین رفتن بیماری های ناشی از چاقی
 • بهبود مسائل روان شناختی
 • بهبود موقعیت اجتماعی
 • کاهش میل به غذاهای پرکالری
 • صرف هزینه های کمتر
 • دوره نقاهت کوتاه مدت
 • عدم داشتن عوارض جانبی

سوال مهمی که در خصوص جراحی چاقی وجود دارد، این است که این روش چگونه منجر به کاهش وزن می گردد؟

ابتدا باید بدانید که جراحی چاقی شامل چند روش جراحی نظیر جراحی اسلیو معده، بای پس معده و حلقه گذاری می باشد.

هر یک از این روش های جراحی چاقی دارای خصوصیات و ویژگی هایی هستند و اثرات متفاوتی روی کاهش وزن افراد می گذارند.

دکتر سلیمی یکی از روش های جراحی چاقی را متناسب با شاخص توده بدنی شما و شرایط فیزیکیتان انتخاب می کند و طی یک عمل جراحی از طریق لاپاراسکوپی، تغییرات مورد نظر را روی دستگاه گوارش شما اعمال می نماید.

موضوع مهم در خصوص این روش ها این است که هیچ کدام از آن ها عوارض خاصی را در پی ندارند و به بدن آسیب وارد نمی کنند. در ادامه همراه ما باشید تا هر یک از روش های جراحی چاقی را با یکدیگر بررسی کنیم.

جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده یکی از انواع جراحی های چاقی می باشد که در دنیا طرفداران زیادی دارد. در واقع در میان انواع روش های جراحی چاقی شامل اسلیو معده، بای پس معده و حلقه گذاری، اسلیو معده بسیار بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا یک روش دائمی است و نتایج بهتری را در بر دارد.

طی این روش، بخش زیادی از معده با هدف کاهش مصرف غذا و کاهش اشتها حذف می شود. آن بخش از معده که توسط دکتر سلیمی حذف می شود، فایده ای جز تولید هورمون گرلین (گرسنگی) و جا دادن مقدار زیادی غذا ندارد.

جراحی اسلیو معده
جراحی اسلیو معده

از این رو حذف آن هیچ صدمه ای به معده نمی زند و هیچ مشکلی را در دستگاه گوارش ایجاد نمی کند. بعد از حذف بخش زیادی از معده طی عمل جراحی، تمایل فرد برای پرخوری از بین می رود و با کاهش مصرف کالری، کاهش وزن اتفاق می افتد.

اسلیو معده یک روش دائمی است و فرد تا پایان عمر خود اشتهای کمی برای غذا خوردن دارد. البته با پرخوری ممکن است طی سال های بعد معده کمی کش آمده و بزرگ شود.

جراحی بای پس معده

در روش جراحی بای پس معده، هدف کاهش اشتها و کاهش جذب مواد غذایی می باشد. با تغییراتی که روی معده و روده کوچک در روش بای پس معده ایجاد می شود، کاهش وزن اتفاق می افتد.

جراحی بای پس معده به این صورت است که دکتر سلیمی ابتدا معده را به دو بخش کوچک و بزرگ تقسیم می کند و آن را با استفاده از منگنه جراحی جدا می کند. بخش کوچک تر در قسمت بالایی قرار دارد و به مری متصل است. با تقسیم معده به بخش کوچک تر، فرد مواد غذایی کمتری مصرف می کند.

جراحی بای پس معده
جراحی بای پس معده

در واقع با مصرف کمترین حجم غذا، فشار به دیواره های معده وارد می شود و فرد به سرعت احساس سیری خواهد کرد. در مرحله بعد از روش بای پس معده، بخشی از روده کوچک به معده کوچک شده متصل می شود.

جراح این کار را با هدف کاهش جذب مواد غذایی انجام می دهد تا مواد غذایی کمتر به سلول های چربی تبدیل شوند.

طی این روش، کاهش وزن زیادی در مدت زمان کمی رخ می دهد. جراحی بای پس معده یک روش موقتی است و فرد هر زمان که تمایل داشته باشد، می تواند تغییرات را به حالت اولیه برگرداند.

حلقه گذاری معده

آخرین روش جراحی چاقی، حلقه گذاری معده است که طرفداران کمی داشته و کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. طی این روش، از یک حلقه با جنس سیلیکون برای کاهش اشتهای فرد استفاده می شود.

حلقه گذاری معده
حلقه گذاری معده

به این طریق، جراح حلقه را به دور معده می بندد و با باد کردن حلقه، معده را به دو بخش تقسیم می کند. در این صورت فرد با مصرف کمترین حجم از غذا به سرعت احساس سیری خواهد کرد و به این روند، کاهش وزن رخ می دهد. حلقه گذاری معده یک روش موقت است و لازم است بعد از مدتی حلقه از بدن خارج شود.

در صورتی که قصد کاهش وزن از طریق روش های جراحی چاقی را دارید، به دکتر سلیمی مراجعه کنید تا در خصوص روش های جراحی چاقی، اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار دهد.

سخن پایانی

همان طور که بیان شد، سویق جو برای لاغری یک روش موثر و کارآمد می باشد. شما نیز می توانید برای کاهش وزن اقدام به مصرف این ماده مغذی نمایید.

در صورتی که به بیماری های ناشی از چاقی مبتلا شده اید، لازم است از روشی استفاده کنید که به سرعت وزنتان کاهش یابد. در این شرایط ،جراحی چاقی گزینه بسیار خوبی برای شما است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی چاقی و انواع روش های آن، با دکتر سلیمی تماس بگیرید.

https://cutt.ly/6Zm9H6A

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

یک پاسخ

 1. سلام ببخشید سوالم اینه که تو استفاده ی سویق جو برای لاغری چون خوردن خالی اون یکم سخته با نصف استکان شیر کم چرب نمیشه استفاده کرد؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید