سندروم روده تحریک پذیر

فهرست مطالب

در این مطلب در تلاشیم تا اطلاعاتی در رابطه با سندروم روده تحریک پذیر برای شما داشته‌ باشیم. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید تا اطلاعات مفصلی از این بیماری کسب کنید.

جهت دریافت مشاوره اولیه حتما با ما تماس بگیرید. 

09120174510

یکی از اختلالاتی که امروزه اغلب افراد با آن دست ‌و پنجه نرم می‌کنند، اختلالات مربوط به سندروم روده تحریک پذیر می‌باشد. البته امکان دارد این بیماری به ‌صورت تخصصی با علامت اختصاری IBS نشان داده شود.

مقدمه

سندروم روده تحریک پذیر
سندروم روده تحریک پذیر

با توجه به این ‌که اختلالاتی که در نواحی روده صورت می‌گیرد، امکان دارد دیگر نواحی گوارش را دچار مشکل کند و امکان دارد که سندروم روده تحریک‌ پذیر با نام‌های دیگری همچون کولیت عصبی، کولون تحریک‌ پذیر، اسپاسم روده بزرگ، کولیت مخاطی نیز شناخته شوند، کاملاً طبیعی است که بروز این مشکل امکان دارد عوارض و مشکلات چشمگیر در نواحی روده فرد به وجود بیاورد و آن را درگیر کند.

سندروم روده تحریک پذیر
سندروم روده تحریک پذیر

اینفوگرافیک سندروم روده تحریک پذیر

اینفوگرافیک سندروم روده تحریک پذیر
اینفوگرافیک سندروم روده تحریک پذیر

اگرچه که امکان دارد علائم و نشانه‌هایی در برخی مواقع وجود سندروم روده تحریک پذیر را نشان بدهد. اما در هر صورت باید بدانید که نشانه‌ها و علائمی که هر فرد تجربه می‌کند، متفاوت می‌باشد و نمی‌توان قطع به‌ یقین علائم بروز سندروم روده تحریک پذیر را برای تمامی افراد یکی دانست.

حتی در برخی مواقع شدت و مدت بیماری نیز در شرایط مختلفی بروز پیدا می‌کند. امکان دارد این عارضه به مدت ۳ ماه طول بکشد و در این ۳ ماه هر روز فرد را به‌ صورت جدی‌تر درگیر این موضوع کند.

بنابراین باید اطلاعات دقیقی در زمینه این بیماری داشته باشید تا در صورت وجود آن از راهکارهای درمانی استفاده داشته باشید و این مشکل را در بدن خود کنترل کنید.

زیرا قطعا بروز این مشکل شرایط زندگی شما را دچار اختلال خواهد کرد. برای این ‌که اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید و از درمان آن بهترین بهره را ببرید، طبق تخصص‌های دکتر سلیمی، در ادامه این مطلب اطلاعات بیشتری برای شما فراهم خواهیم ساخت. پس با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

سندروم روده تحریک ‌پذیر چیست؟

سندروم روده تحریک ‌پذیر چیست؟
سندروم روده تحریک ‌پذیر چیست؟
فهرستی که در این مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت، عبارتند از:

مفهوم سندروم روده تحریک ‌پذیر چیست؟

شناخت بیشتر از سندروم روده تحریک‌ پذیر

برخی حقایق سندروم روده تحریک پذیر

دلیل اصلی شکل گیری بیماری سندروم روده تحریک پذیر چیست؟

مدیریت و بررسی حالات تغذیه

علت ابتلا به سندروم روده تحریک پذیر

پیدایش درد بر اثر سندروم روده تحریک پذیر به چه صورت است؟

درد پهلوها بر اثر سندروم روده تحریک پذیر

علائم سندروم روده تحریک پذیر یا IBS چيست؟

یبوست یا اسهال

نفخ و ورم کردن شکم

تیر کشیدن، گرفتگی یا درد شدید در نواحی شکم

علائم سندرم روده تحریک ‌پذیر در شرایط مختلف چگونه می‌باشد؟

علائم سندروم روده تحریک ‌پذیر در بانوان

سندروم روده تحریک ‌پذیر در دوران بارداری

علائم سندروم روده تحریک پذیر و اندومتریوز در زنان

علائم سندروم روده تحریک ‌پذیر در آقایان

چه محرک‌هایی باعث تشدید بروز بیماری سندروم روده تحریک پذیر خواهد شد؟

تغذیه های مشکل ساز

تغییرات هورمون‌ها

وجود عفونت‌ها

چگونه می‌توان سندروم روده تحریک ‌پذیر را تشخیص داد؟

سندروم روده تحریک‌ پذیر با اسهال غالب

سندروم روده تحریک‌ پذیر با یبوست غالب

سندروم روده تحریک ‌پذیر ترکیبی یا با الگوی متناوب مدفوع

سندروم روده تحریک ‌پذیر نامشخص

چه عواملی خطر بروز سندروم روده تحریک پذیر را افزایش می دهند؟

شرایط درمان سندروم روده تحریک ‌پذیر به چه صورت می‌باشد؟

تغییر غذا برای درمان سندروم روده تحریک ‌پذیر

انجام نرمش برای درمان سندروم روده تحریک ‌پذیر

برطرف نمودن نفخ بر اثر سندروم روده تحریک پذیر

نکات مهم برای مراقبت از خود

کدام یک از مواد غذایی برای مبتلایان به سندروم روده تحریک ‌پذیر مضر است؟

غذاهای سرشار از  FODMAP

مصرف الکل

مصرف غذاهای پرچرب

مصرف کافئین

مصرف غذاهای تند

مصرف توت، موز، هلو، سیب

مصرف غلات

مصرف لبنیات

مصرف گوشت قرمز

نوشیدنی‌های کربوهیدراتی

مصرف پیاز، سیر و بروکلی

مصرف لوبیاها

چه نکاتی برای تامین آب بدن و درمان سندروم روده تحریک ‌پذیر وجود دارد؟

چه رژیم غذایی برای مبتلایان به سندروم روده تحریک ‌پذیر مناسب می‌باشد؟

مدیریت مصرف فیبر

مکمل‌های پرو بیوتک

یادداشت‌های عادت غذایی

درمان سندروم روده تحریک ‌پذیر با داروهای گیاهی

جمع ‌بندی مطالب

 

مفهوم سندروم روده تحریک‌پذیر چیست؟

در مقدمه این مبحث گفتیم که یک کلمه‌ی اختصاری برای نشان‌ دادن سندروم روده تحریک ‌پذیر در بین پزشکان وجود دارد.

در واقع در زبان انگلیسی، واژه IBS به‌ عنوان سندروم روده تحریک‌ پذیر شناخته می‌شود. در واقع می‌توان گفت که این بیماری تقریباً یک بیماری مزمن شناخته می‌شود،

مفهوم سندروم روده تحریک‌پذیر چیست؟
مفهوم سندروم روده تحریک‌پذیر چیست؟

اما در هر صورت علائم و نشانه‌های متعددی در بدن افراد رخ خواهد داد و امکان دارد که تغییرات بسیار زیادی در آن‌ها شکل بگیرد و با توجه به شرایط مختلف، نشانه‌ها و علائم متعددی را از خود بروز بدهد.

شرایط سنی برای بروز این بیماری وجود ندارد و طبق بررسی‌ها دریافتیم که امکان دارد وجود سندروم روده تحریک‌ پذیر در هر سنی اتفاق بیفتد. اما مسئله مهم این است که اغلب، زنان را به نسبت مردان بیشتر درگیر خواهد کرد و تحت تاثیر عوارض خود قرار خواهد داد.

در کل اگر بخواهید اطلاعات جامعی در رابطه با سندروم روده تحریک ‌پذیر داشته باشید، این بیماری کاملاً خطرناک به حساب نمی‌آید.

اما در صورتی ‌که هیچ ‌گونه توجهی به آن صورت نگیرد و فرد درمان کافی برای آن انجام ندهد، به‌ مرور زمان دردهای شکمی بسیار زیادی در بدن فرد اتفاق خواهد افتاد که امکان دارد زندگی او را دچار اختلال و مشکل کند.

شناخت بیشتر از سندروم روده تحریک‌ پذیر

در واقع سندروم روده تحریک ‌پذیر به ‌عنوان یکی از بیماری‌هایی به حساب می‌آید که اغلب افراد جامعه درگیر آن می‌باشند و در برخی مواقع به‌ صورت مداوم و در مدت‌ زمان اندک، افراد را درگیر می‌کند.

اما آن چه که مشخص است، این است که وجود این بیماری هرگز نمی‌تواند خطرات جدی همچون تبدیل شدن به سرطان را در بر داشته باشد.

مهم‌ترین چیزی که از شاخصه‌های اصلی سندرم روده تحریک ‌پذیر می‌باشد، این است که همراه با اسهال، یبوست و یا هر دوی این گزینه‌ها همراه می‌باشد.

البته در بسیاری از مواقع، نفخ شکمی نیز برای بیماران صورت می‌گیرد که این مسئله می‌تواند نگرانی‌هایی را در بر داشته باشد. در واقع هنگامی‌ که در طول روز غذا مصرف می‌کنید، بعد از این‌ که غذا از دهان وارد معده می‌شود، به درون روده کوچک و در انتها وارد روده بزرگ خواهد شد.

حال اگر فردی دچار سندرم روده تحریک ‌پذیر شود، بعد از استفاده از وعده‌های غذایی در طول روز احساس درد، پیچش در نواحی شکم، گرفتگی نفس و دیگر موارد را خواهد داشت که قطعاً می‌توان از این طریق دریافت که فرد درگیر سندرم روده تحریک ‌پذیر می‌باشد. اما راهکارهای درمانی بسیاری از نظر دکتر سلیمی برای سندرم روده تحریک ‌پذیر وجود دارد.

شناخت بیشتر از سندروم روده تحریک‌ پذیر
شناخت بیشتر از سندروم روده تحریک‌ پذیر

برخی حقایق سندرم روده تحریک پذیر

به‌ علاوه تمامی ویژگی‌هایی که از سندرم روده تحریک ‌پذیر گفتیم، برخی از نکات مهم به‌ عنوان حقایقی در رابطه با این بیماری ذکر می‌شوند که شامل موارد زیر خواهند شد.

 • بروز این بیماری نمی‌تواند باعث مبتلا شدن به سرطان گردد.
 • وجود بیماری سندروم روده تحریک ‌پذیر مسری نیست.
 • عدم استفاده از غذاهایی که باعث ایجاد گاز می‌شود، نشانه‌ی بهبودی این بیماری است.
 • حالت احساسی و عاطفی و تنش‌ها در زندگی افراد نقش مهمی در بروز این بیماری دارد.
 • درمان مشخص و تعیین‌ شده‌ای برای سندرم روده تحریک ‌پذیر ذکر نمی‌گردد.
 • وجود این بیماری معمولاً به عوارض جدی و حاد منجر نخواهد شد.

شناخت این‌ دست از مسائل به شما کمک می‌کند تا اطلاعات بیشتری در رابطه با سندروم روده تحریک ‌پذیر داشته باشید تا در صورت نیاز به درمان، از تخصص‌های دکتر سلیمی دراین ‌باره استفاده کنید.

درست است که هیچ ‌گونه درمان دقیق و مشخص ‌شده ای برای این بیماری وجود ندارد، اما برخی از نکات مهم می‌تواند به شما کمک کند تا در بهبود بخشیدن علائم و نشانه‌های این بیماری موفق باشید و دردهای ناشی از این مشکل را پشت سر بگذارید.

برخی حقایق سندرم روده تحریک پذیر
برخی حقایق سندرم روده تحریک پذیر

دلیل اصلی شکل گیری بیماری سندروم روده تحریک پذیر چیست؟

در برخی مواقع امکان دارد شما نیز در نواحی کمر، درد بسیار زیادی داشته باشید و همین‌طور دردهای خفیف دیگری در نواحی شکم و پهلوی شما اتفاق بیفتد.

امکان دارد در ظاهر این دسته از دردها هیچ‌ گونه ارتباطی با روده نداشته باشند، اما چیزی که مشخص است، این است که بیماری IBS که با نام سندروم روده تحریک ‌پذیر آن را می‌شناسیم، نوعی بیماری‌ است که با توجه به عدم فعالیت خوب آنزیم‌های داخل روده اتفاق می‌افتد و همین‌طور حمل و هضم مواد غذایی داخل روده به‌ خوبی صورت نمی‌گیرد.

این شرایط کافیست تا  با یک زمینه استرسی و یا روحی همراه شود که دلیل بزرگی برای به وجود آمدن بیماری سندروم روده تحریک‌ پذیر می‌باشد. آزمایش خاصی برای تشخیص سندرم روده تحریک ‌پذیر وجود ندارد.

با مراجعه به دکتر سلیمی، با چندین دستور غذایی و شرح‌ حال بیمار، اطلاعات دقیقی در رابطه با این بیماری در بدن شما به دست خواهد آمد. سپس دکتر سلیمی به درمان آن می پردازد.

اما در بسیاری از مواقع افرادی که در سنین بالا دچار سندرم روده تحریک ‌پذیر شده‌اند، با درمان سخت‌تری مواجه می‌شوند و امکان دارد که در بسیاری از مواقع، به کولونوسکوپی و یا تست باریوم نیز احتیاج داشته باشند.

دلیل اصلی شکل گیری بیماری سندروم روده تحریک پذیر چیست؟
دلیل اصلی شکل گیری بیماری سندروم روده تحریک پذیر چیست؟

مدیریت و بررسی حالات تغذیه

با تمامی توضیحات ارائه شده در رابطه با مفهوم اصلی بیماری سندروم روده تحریک‌ پذیر ، اگر احساس کردید که دچار این مشکل شده‌اید، بهتر است فورا از تخصص‌های دکتر سلیمی دراین ‌باره کمک بگیرید.

البته برای تشخیص این کار نیاز به یادداشت کردن حالات خود در مواقع مختلف روز دارید. به‌ عنوان نمونه بهتر است وعده‌هایی که در طول روز مصرف می‌کنید را یادداشت کنید و به کنترل و بررسی آن‌ها بپردازید.

در صورتی ‌که اطلاعات دقیقی در رابطه با مواد غذایی مصرفی در طول روز داشته باشید، شناخت بیشتری از آن چه که باعث درد در نواحی شکم، اسهال و یبوست شما خواهد شد، پیدا می‌کنید و این مسئله می‌تواند در مدیریت بیماری سندروم روده تحریک ‌پذیر به شما کمک کند.

حال اگر بعد از حذف این دسته از مواد غذایی از رژیم خود دیگر دچار حالت تهوع، درد و یا دیگر موارد نشدید، قطعا مشخص است که شما با وجود مواد غذایی ذکر شده، دچار سندرم روده تحریک ‌پذیر می‌باشید

بهتر است فورا از عملکردهای درمانی استفاده داشته باشید

و بهتر است فورا از عملکردهای درمانی استفاده داشته باشید. البته به‌ غیر از این ‌که لازم است دقت بالایی بر مواد غذایی مصرفی خود در طول روز داشته باشید، باید به جزئیات حالات و روحیات خود در طول روز نیز دقت بیشتری کنید. زیرا مهم‌ترین دلیل شکل‌گیری این بیماری، حالات روحی می‌باشد.

به ‌عنوان نمونه برخی از افراد عادت به مصرف مواد غذایی باعجله و تنش بسیار دارند که این مسئله از عوامل مهم ایجاد سندرم روده تحریک ‌پذیر می‌باشد.

عموماً دردهای موجود بر اثر وجود بیماری سندروم روده تحریک‌ پذیر با مصرف غذا تشدید پیدا می‌کند و بعد از تخلیه روده‌ها و دفع گاز، بیمار احساس آرامش و کم شدن دردها را تجربه خواهد کرد.

در هر صورت با شناخت این بیماری، بهتر است به یک پزشک حاذقی همچون دکتر سلیمی مراجعه کنید تا فورا عملکردهای درمانی برای شما صورت بگیرد.

بهتر است فورا از عملکردهای درمانی استفاده داشته باشید
بهتر است فورا از عملکردهای درمانی استفاده داشته باشید

علت ابتلا به سندروم روده تحریک پذیر

در حالت کلی نمی‌توان هیچ دلیل قانع ‌کننده و قطعی به ‌عنوان وجود بیماری سندروم روده تحریک‌ پذیر عنوان کرد. اما طبق نظریه اغلب پزشکان و پژوهشگران، مهم‌ترین دلیل، عوامل میکروبی است که می‌تواند تاثیر بسیار بالایی روی به وجود آمدن این بیماری داشته باشد.

البته همان‌طور که گفته شد، نباید از وجود مشکلات و تنش‌های روحی نیز غافل شد. این‌طور به ‌نظر می‌رسد که امکان دارد میکروب‌های درگیر گاستروانتریت عفونی تاثیر بالایی روی سیستم ایمنی بدن داشته باشد و همین مسئله باعث تغییر طولانی ‌مدت روده‌ها گردد.

پیشنهاد می کنیم از سایر مطالب سایت دکتر سلیمی دیدن کنید.

به ‌غیر از تمامی دلایل ذکر شده به‌ عنوان پیدایش سندروم روده تحریک ‌پذیر ، برخی از موارد و عوامل تاثیرگذار در این مسئله نیز باعث تشدید این مشکل خواهند شد. این موارد به‌ شرح زیر می‌باشند.

 • استفاده از رژیم‌های غذایی نامناسب
 • بروز عوامل ژنتیکی
 • عوامل محیطی همچون تنش و استرس
 • تغییرات هورمونی به خصوص در بانوان
 • نقص عملکرد عضلانی غذاها
 • عدم توانایی کافی سیستم عصبی مرکزی برای کنترل سیستم هضم

تحقیقات گسترده‌ای دراین ‌باره صورت‌ گرفته است که نشان می‌دهد یک مکانیزم اصلی باعث به وجود آمدن سندرم روده تحریک‌ پذیر نخواهد شد، بلکه تعداد بسیاری از عوامل در کنار یکدیگر می‌توانند باعث بروز این مشکل شوند.

به‌ عنوان نمونه مواردی همچون اختلالات گوارشی همانند هضم ضعیف کربوهیدرات‌ها یا چربی‌ها، عدم تحمل غذاهای خاص، صفرای اضافی، ضعف ژنتیکی می‌تواند بر التهابات روده تاثیرگذار باشد و همگی این مسائل نقش مؤثری بر بروز سندروم روده تحریک ‌پذیر خواهند داشت.

تمامی این عوامل به عکس نیز می‌توانند روی عملکرد درست روده‌ها تاثیرگذار باشند

البته تمامی این عوامل به عکس نیز می‌توانند روی عملکرد درست روده‌ها تاثیرگذار باشند. در ضمن وجود این محرک‌ها می‌تواند روی عصب‌های جداره‌ی روده تاثیرگذار باشد و باعث به وجود آمدن حساسیت‌ها و دردهای بسیار شدید در این نواحی گردد. در صورت بروز هر گونه علائم در این نواحی، بهتر است آن را جدی بگیرید و آسان از کنار آن نگذرید.

زیرا هر چه زودتر عملکردهای درمانی توسط تخصص‌های دکتر سلیمی برای شما صورت بگیرد، نتایج بهتری از درمان سندرم روده تحریک ‌پذیر اتفاق خواهد افتاد.

درست است که این بیماری چندان خطرناک نمی‌باشد که تبدیل به سرطان شود، اما دردهای موجود آن به‌ حدی ناراحت ‌کننده می‌باشد که بهتر است هر چه زودتر از عملکردهای درمانی بهره ببرید.

تمامی این عوامل به عکس نیز می‌توانند روی عملکرد درست روده‌ها تاثیرگذار باشند
تمامی این عوامل به عکس نیز می‌توانند روی عملکرد درست روده‌ها تاثیرگذار باشند

پیدایش درد بر اثر سندرم روده تحریک پذیر به چه صورت است؟

مسئله مهم در رابطه با سندرم روده تحریک ‌پذیر این است که اغلب افرادی که دچار آن می‌شوند، درگیر دردهایی همچون تیر کشیدن در نواحی مرکزی و پهلوها می‌شوند. وجود این دردها به ‌صورت درد و پیچ زدن در ناف و همین‌طور بخش پائینی شکم، آن‌ها را دچار مشکل خواهد کرد.

این دردها اغلب در پهلوها به‌ صورت احساس درد و گرفتگی یا قولنج نشان داده می‌شود. در صورتی‌ که این افراد با یک پزشک متخصص همچون دکتر سلیمی مشورت داشته باشند و توضیحات مختصری از شرح‌ حال خود بدهند، قطعاً خواهند گفت که در ابتدا وجود این دردها به‌ صورت خفیف بوده ‌است، اما به‌ مرور زمان به دلیل عدم درمان بیشتر شده ‌است.

بعد از بررسی‌های متعدد، مشخص خواهد شد که مواردی همچون استرس، شوک عصبی، حمله‌ی عصبی همچون فوت ناگهانی عزیزان، اسباب ‌کشی، مهاجرت، تغییر شغل و یا مسائل این‌ چنینی باعث تشدید عوامل موجود سندرم روده تحریک ‌پذیر شده است و فرد فورا باید از اقدامات درمانی که دکتر سلیمی برای او در نظر می‌گیرد، استفاده داشته باشد تا دردهای ناشی از این مشکل برطرف شود.

درد پهلوها بر اثر سندروم روده تحریک پذیر

همان‌طور که در مطالب بالا دریافتید، مهم‌ترین دلیل شکل‌گیری سندرم روده تحریک ‌پذیر، عدم عملکرد درست روده‌ها در هضم و جذب مواد غذایی می‌باشد.

معمولاً وجود این مشکل باعث ایجاد دردهایی به ‌صورت پیچ زدن در ناف و گرفتگی در پهلو احساس خواهد شد. در برخی مواقع امکان دارد دردهای موجود در پهلوها با درد کلیه‌ ها یا تخمدان اشتباه گرفته شود.

اما چیزی که مشخص است، این است که بیماری سندروم روده تحریک پذیر هیچ ارتباطی با مناطق ذکر شده ندارد و فقط دلیل وجود دردها،و عدم فعالیت درست روده‌ها برای جذب و هضم مواد غذایی می‌باشد. با توجه به این ‌که فرد بعد از هر وعده غذایی، مصرف مواد غذایی زیادی دارد، وجود گاز در بدن وی افزایش پیدا می‌کند.

اما با تخلیه گاز، درد موجود در روده‌ ها نیز کاهش پیدا می‌کند. البته باید این نکته را بدانید که در هنگام استرس و وجود حالت ‌های روحی و تنش‌های عصبی، همین‌طور در زمان قاعدگی برای بانوان، دردهای موجود براثر سندروم روده تحریک پذیر تشدید پیدا می‌کند که افراد موظف به درمان این مسئله می‌باشند. برای این کار می‌توانید از تخصص‌های دکتر سلیمی استفاده داشته باشید تا از این مشکل رهایی یابید.

درد پهلوها بر اثر سندروم روده تحریک پذیر
درد پهلوها بر اثر سندروم روده تحریک پذیر

علائم سندروم روده تحریک پذیر یا IBS چيست؟

علائم و نشانه‌های بسیار متفاوتی از سندرم روده تحریک‌ پذیر بروز پیدا می‌کند، اما مهم‌ترین چیز این است که بر اساس بخش‌های درگیر شده‌ی روده ،علائم و نشانه‌های متفاوتی برای هر شخص پدید خواهد آمد. اما معمولاً این مسئله باعث می‌شود تا بین نقاط متعدد روده، هم‌پوشانی شکل بگیرد.

امکان دارد که برخی از افراد فقط با یک بخشی از روده دچار مشکل شوند، اما وجود سندرم روده تحریک ‌پذیر برای برخی از افراد، چندین نقطه را دچار مشکل خواهد کرد.

علائم و نشانه‌ها

اما در حالت کلی مهم‌ترین علائم و نشانه‌هایی که در این مواقع بروز می‌کند، مشکل در ادرار، خستگی، کمردرد می‌باشد که در صورتی‌ که با وجود این دسته از دردها مواجه شدید، امکان دارد که با مشکلات روده بی‌ارتباط باشند،

اما در صورت جدی گرفته شدن می‌توانید دریابید که به‌ عنوان علائم و نشانه‌های سندرم روده تحریک ‌پذیر بروز داده شده‌اند.

بسیاری از افراد به وجود نشانه‌ها و علائم متعددی در مدت ‌زمان طولانی همچون ماه‌های مختلف پی خواهند برد، اما هیچ‌ گاه تشخیص درستی در رابطه با این که برخی از این مشکلات می‌تواند به ‌عنوان علائم و نشانه سندروم روده تحریک ‌پذیر باشد، ندارند.

در واقع علائم وجود این بیماری امکان دارد که با وجود استرس شدت گیرد. در واقع بارزترین علائم و نشانه‌های سندرم روده تحریک ‌پذیر از نظر دکتر سلیمی، تغییر در عادات روده، درد و گرفتگی شکم، عبور مخاط از راست روده، تورم یا نفخ شکم، احساس خالی نبودن روده بعد از مدفوع، نیاز ناگهانی و فوری به دفع شناخته می‌شود.

اما به ‌غیر از این مسائل امکان دارد که برخی از موارد دیگر به‌ عنوان شایع‌ترین علائم سندرم روده تحریک ‌پذیر بروز داده شوند که شامل موارد زیر خواهند شد.

علائم و نشانه‌ها
علائم و نشانه‌ها

یبوست یا اسهال

یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین علائم وجود سندرم روده تحریک ‌پذیر، اسهال و یبوست می‌باشد. امکان دارد برخی از افراد تا چندین روز دچار مشکلات روده‌ای و اسپاسم و یبوست و اسهال باشند که بهتر است این مسئله را جدی بگیرند و به آن بی‌توجه نباشند.

نفخ و ورم کردن شکم

امکان دارد افراد هنگامی ‌که از خواب بر می‌خیزند، دچار ورم شکم یا نفخ نباشند. اما به ‌مرور زمان با گذشت ساعات روز، امکان بدتر شدن و ورم در نواحی شکم وجود داشته باشد که همین مسئله به‌ عنوان پیامد اصلی سندرم روده تحریک‌ پذیر شمرده می‌شود.

تیر کشیدن، گرفتگی یا درد شدید در نواحی شکم

اغلب وجود این علائم در بخش میانی و پایینی شکم احساس خواهد شد. در کل احساسی شبیه درد چاقو خوردن یا فرو شدن چیزی تیز به معده می‌باشد و افراد را درگیر خود خواهد کرد. امکان دارد کخ در برخی از افراد، این درد فقط چندین ثانیه باشد.

اما برای برخی از افراد وجود این درد ساعت‌ها به طول می‌انجامد. اغلب افرادی که دچار این علائم می‌شوند، در حال ‌حرکت هستند تا بتوانند از این طریق به تدریج دردهای ناشی از آن را آرام کنند و به‌ همین دلیل است که نمی‌توانند به‌ خوبی استراحت داشته باشند.

تمامی علائم ذکر شده به‌ عنوان نشانه‌های وجود سندرم روده تحریک ‌پذیر بعد از مصرف غذا شدت بیشتری پیدا می‌کنند. همین‌طور امکان دارد تا چندین روز شدید شوند و بعد از آن بهبود پیدا کند.

نشانه‌های متعددی از سندرم روده تحریک ‌پذیر در افراد متفاوت نشان داده خواهد شد

البته لازم است بدانید که نشانه‌های متعددی از سندرم روده تحریک ‌پذیر در افراد متفاوت نشان داده خواهد شد که نقطه اشتراک بین تمامی این علائم در زمینه نشانه‌های گوارشی می‌باشد و بخش‌های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به ‌غیر از نشانه‌های ذکر شده ، موارد دیگری همچون خستگی مداوم، تکرر ادرار، سردرد، درد مفصل یا عضله، قاعدگی‌های نامنظم، روابط جنسی دردناک، بوی بد دهان و دیگر موارد به ‌عنوان برخی از نشانه‌های این بیماری شمرده خواهد شد.

با بروز این دسته از علائم و نشانه‌ها، حتماً باید به فکر راهکاری برای درمان سندرم روده تحریک ‌پذیر باشید. در این ‌باره دکتر سلیمی به ‌عنوان یک پزشک حاذق می‌تواند به شما کمک کند تا طی گفته‌های ایشان به درمان خود بپردازید.

نشانه‌های متعددی از سندرم روده تحریک ‌پذیر در افراد متفاوت نشان داده خواهد شد
نشانه‌های متعددی از سندرم روده تحریک ‌پذیر در افراد متفاوت نشان داده خواهد شد

علائم سندرم روده تحریک ‌پذیر در شرایط مختلف چگونه می‌باشد؟

امکان دارد در برخی مواقع، علائم سندرم روده تحریک ‌پذیر در افراد با شرایط مختلف متفاوت باشد. به‌ عنوان نمونه علائم سندرم روده تحریک‌ پذیر در بانوان در دوره‌های بارداری و دیگر موارد متفاوت می‌باشد.

حال برای درک بیشتر این مطلب، اطلاعاتی در ادامه این مبحث تحت تخصص‌های دکتر سلیمی برای شما خواهیم داشت.

علائم سندروم روده تحریک ‌پذیر در بانوان

مهم‌ترین موضوع این است که بدانید اغلب بانوان در سنین باروری دچار این بیماری خواهند شد و در دوران قاعدگی، شدت بسیار بیشتری از این بیماری را تجربه خواهند کرد. کاملاً طبیعی است که اغلب بانوان یائسه علائم کمتری به نسبت بانوان دیگر در این زمینه داشته ‌اند.

همین‌طور برخی از بانوان در طی دوره بارداری خود علائم بسیار خاصی از سندرم روده تحریک ‌پذیر را نیز تجربه کرده‌اند.

نشانه‌های اشخاص براساس سیکل‌های قاعدگی متفاوت شناخته می‌شود

اظهارات این دسته از بانوان بر این است که نشانه‌های اشخاص براساس سیکل‌های قاعدگی متفاوت شناخته می‌شود. این ‌که بانوان بیشتر احساس شکم ‌درد و اسهال، قبل و در طول دوره قاعدگی داشته باشند، به ‌عنوان علائم سندرم روده تحریک ‌پذیر می‌باشد.

در واقع این سندرم اغلب بعد از تخمک‌گذاری که معمولاً در چهاردهمین روز دوره اتفاق می‌افتد، سبب نفخ و یبوست بیشتری در این دوره خواهد شد و اغلب بانوان علائمی همچون موارد زیر را تجربه خواهند کرد.

 • بی‌خوابی
 • خستگی
 • حساسیت غذایی
 • کمردرد
 • قاعدگی دردناک
 • گرفتگی
 • سندرم قبل‌ از قاعدگی
نشانه‌های اشخاص براساس سیکل‌های قاعدگی متفاوت شناخته می‌شود
نشانه‌های اشخاص براساس سیکل‌های قاعدگی متفاوت شناخته می‌شود

سندروم روده تحریک ‌پذیر در دوران بارداری

سوالی که در ذهن برخی از افراد در رابطه با این بیماری شکل می‌گیرد، این است که آیا به دلیل تغییرات هورمونی که در دوره بارداری در بدن بانوان اتفاق می‌افتد، علائم و نشانه‌های سندرم روده تحریک ‌پذیر نیز شدت پیدا می‌کند؟

در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که مشاهده می‌شود برخی از بانوان در طی دوره بارداری خود علائم شدیدتری از سندرم روده تحریک ‌پذیر را مشاهده می‌کنند.

برای این شرایط ،تحقیقات بیشتر علمی صورت ‌گرفته است تا بررسی‌های دقیقی برای رابطه‌ ای بین بزرگ شدن رحم و تاثیر آن روی روده سنجیده شود و به تشخیص درستی رسید.

دراین‌ باره دکتر سلیمی نظریه‌ ای خاصی ندارد، اما طبق گفته‌های ارائه‌ شده بانوان، شدت این بیماری در طی دوره بارداری افزایش پیدا کرده ‌است.

علائم سندروم روده تحریک پذیر و اندومتریوز در زنان

نوعی اختلال که از طریق آن بافت‌هایی که در حالت طبیعی در داخل رحم وجود دارند، در خارج از آن رشد می‌کنند که با نام اختلال اندومتریوز شناخته می‌شود.

طبق برخی از مطالعات و تحقیقات علمی در این زمینه، بانوانی که دچار این اختلال می‌باشند، به نسبت دیگر افراد نشانه‌ها و علائم شدیدتری از سندرم روده تحریک ‌پذیر را تجربه خواهند کرد.

علاوه بر این مسئله، غیر از وجود این اختلال، زنانی که دچار کولون تحریک ‌پذیر می‌باشند، از میل جنسی کمتری برخوردار می‌باشند.

دلیل اصلی این ‌موضوع به دلیل وجود دردها در هنگام مقاربت می‌باشد. به همین دلیل است که هیچ‌ گونه تمایلی برای برقراری روابط جنسی ندارند و از دردهای موجود سندرم روده تحریک ‌پذیر نیز رنج می‌برند.

علائم سندروم روده تحریک پذیر و اندومتریوز در زنان
علائم سندروم روده تحریک پذیر و اندومتریوز در زنان

علائم سندروم روده تحریک ‌پذیر در آقایان

طبق گفته‌های این مطلب از نظر دکتر سلیمی به ‌عنوان بهترین پزشک برای درمان این بیماری، مردان نیز علائمی همانند بانوان تجربه خواهند کرد.

اما در هر صورت گزارشاتی که برای مبتلایان بیماری سندروم روده تحریک ‌پذیر ذکر شده است، آمار کمتری از مردان را به خود اختصاص داده ‌است.

نظر برخی از محققان و دانشمندان بر این باور است که تفاوت‌های هورمونی بسیار زیادی مابین بانوان و آقایان وجود دارد که همین مسئله باعث می‌شود تا روده مردان به نسبت زنان از حساسیت کمتری برخوردار باشد و این علائم موجود در بدن آن‌ها کمتر رخ بدهد.

بنابراین می‌توان قطع به ‌یقین گفت  که درصد آمار گرفته ‌شده بر این مبناست که بانوان بیشتر درگیر سندرم روده تحریک ‌پذیر خواهند شد. این افراد بهتر است از راهکارهای درمانی متعدد تحت نظر دکتر سلیمی بهره‌ مند شوند.

زیرا در طول دوره‌های بارداری یا سیکل قاعدگی، امکان شدت دردها به‌ حدی بالاست که افراد را دچار اختلالات بسیار زیادی خواهد کرد. در این راستا، دکتر سلیمی می‌تواند به شما کمک کند تا در درمان سندرم روده تحریک ‌پذیر موفق باشید.

علائم سندروم روده تحریک ‌پذیر در آقایان
علائم سندروم روده تحریک ‌پذیر در آقایان

چه محرک‌هایی باعث تشدید بروز بیماری سندروم روده تحریک‌ پذیر خواهد شد؟

از نظر دکتر سلیمی، سه نکته مهم همچون تغذیه، هورمون‌ها و عفونت به‌ عنوان محرک‌های سندرم روده تحریک ‌پذیر شناخته می‌شوند. حال در ادامه اطلاعاتی در زمینه آن‌ها برای شما خواهیم گفت تا سطح آگاهی شما در زمینه بیماری سندروم روده تحریک ‌پذیر افزایش پیدا کند.

تغذیه های مشکل ساز

طبق بررسی‌های بسیار، تعداد بالایی از افراد مبتلا به بیماری سندروم روده تحریک ‌پذیر به این مبحث پی بردند که نشانه‌ها و علائم موجود برای این بیماری بعد از استفاده از محصولاتی همانند شکلات، شیر یا الکل وخیم‌تر خواهد شد.

در همین راستا می‌توان گفت که به دلیل مصرف برخی از میوه‌ها و سبزیجات و همین‌ طور نوشابه، نفخ شکمی نیز افزایش پیدا می‌کند و روی تحریک شدن سندرم روده تحریک ‌پذیر تاثیرگذار می‌باشند.

طی بررسی‌های محققین، دریافتیم که حساسیت‌های غذایی و عدم تحمل برخی از مواد غذائی در سندرم روده تحریک ‌پذیر وجود دارد و اغلب محرک‌های غذایی که سبب گرفتگی یا نفخ در روده‌ها خواهند شد، شامل مواردی همچون مواد غذایی زیر خواهند شد.

 • محصولات کافئین‌دار
 • برخی از شکلات ها
 • محصولات لبنی
 • غذاهایی همانند کرفس، حبوبات، پیاز، مرکبات، هویج، کلم بروکسل و دیگر موارد
تغذیه های مشکل ساز
تغذیه های مشکل ساز

تغییرات هورمون‌ها

طی تحقیقات دیگر می‌توان به این نتیجه رسید که علائم و نشانه‌های سندرم روده تحریک ‌پذیر از طریق طرح تغییرات هورمونی نیز شدت پیدا خواهد کرد.

طی بررسی‌هایی که روی مبتلایان خانم به سندروم روده تحریک ‌پذیر داشتیم، دریافتیم که اغلب آن‌ها نشانه‌ها و علائم این بیماری را در طی دوران قاعدگی بیشتر احساس می‌کنند و از این مورد رنج خواهند برد.

به‌ همین دلیل می‌توان گفت که تغییرات هورمونی نقش عمده و اساسی را روی پدید آمدن این بیماری خواهد داشت و می‌تواند این مشکل را شدیدتر کند.

اگر می خواهید درباره جراحی چاقی بدانید، مقالات زیر را مطالعه کنید:

 1. لاپاراسکوپی روده بزرگ چیست
 2. بیماری‌هایی که باعث چاقی می شوند
 3. پرسش و پاسخ بای پس معده

وجود عفونت‌ها

عفونتی همچون گاستروانتریت به ‌عنوان یک عامل تحریک ‌کننده برای سندرم روده تحریک ‌پذیر شناخته می‌شود. حال با توجه به این ‌که از محرک‌های این سندرم اطلاعات پیدا کردید، بهتر می‌توانید سبک زندگی خود را تغییر دهید و از مصرف این‌ دست از مواد غذایی خودداری کنید.

هر چند که به‌ صورت دقیق، درمان جامع و کاملی برای این نوع بیماری وجود ندارد، اما برخی از تغییرات در سبک زندگی شما می‌تواند تاثیر بسیار زیادی برای بهبودی این علائم داشته باشد.

در صورت نیاز به مشورت از یک پزشک حاذق، می‌توانید روی تخصص‌های دکتر سلیمی دراین ‌باره حساب ویژه باز کنید و از ایشان برای برطرف نمودن مشکلات سندروم روده تحریک‌ پذیر کمک بخواهید.

وجود عفونت‌ها
وجود عفونت‌ها

چگونه می ‌توان سندرم روده تحریک ‌پذیر را تشخیص داد؟

برای شناخت بیشتر شما از این بیماری، باید بگوییم که تا به امروز هیچ تست آزمایشگاهی یا تصویربرداری پزشکی که شرایط تشخیص بیماری سندروم روده تحریک ‌پذیر داشته باشد، دیده نشده‌ است. مهم‌ترین چیزی که باعث تشخیص این بیماری مزمن خواهد شد، معاینات بالینی می‌باشد.

البته با توجه به این‌ که وجود این بیماری امکان دارد باعث بروز بیماری‌های دیگر گردد، امکان انجام تست‌های آزمایشگاهی مختلفی نیز وجود دارد. برخی از نمونه گیری های مدفوع، تشخیص درستی از التهابات موجود در مدفوع است.

در بسیاری از مواقع اگر شرایط فرد بسیار حاد باشد، آندوسکوپی و استفاده از تصویر اشعه ایکس می‌تواند کمک ‌کننده باشد. به ‌غیر از این مسئله، تشخیص سندرم روده تحریک ‌پذیر در هنگامی اتفاق می‌افتد که علائمی مشابه با علائم موجود ذکر شده در بدن فرد صورت بگیرد.

مواردی همچون عدم تحمل لاکتوز، رشد بیش ‌از اندازه باکتری‌ها در روده، رد کردن عفونت‌های انگلی، بیماری سلیاک برای بیماران، قبل ‌از تشخیص بیماری سندروم روده تحریک ‌پذیر تشخیص داده می‌شود. اما در واقع علائم بالینی متعددی برای وجود این بیماری دیده خواهد شد که به ۴ گروه تقسیم خواهند شد.

سندروم روده تحریک‌ پذیر با اسهال غالب

در بسیاری از مواقع، سندرم روده تحریک ‌پذیر اسهال غالب در بدن افراد اتفاق می‌افتد. یعنی در بیشتر مواقع حدوداً مدفوع چرب یا آبدار حداقل ۲۵ درصد و مدفوع سخت کمتر از ۲۵ درصد برای افراد دیده خواهد شد که با نام سندرم روده تحریک ‌پذیر با اسهال غالب شناخته می‌شود.

اما مهم‌ترین علائم و نشانه‌هایی که در این مواقع اتفاق می‌افتد، مدفوع مداوم، درد شکمی، گاز روده، عدم تخلیه کامل روده‌ها در هنگام اجابت مزاج و داشتن حالت تهوع ذکر شده است.

سندروم روده تحریک‌ پذیر با یبوست غالب

در برخی مواقع امکان دارد افراد، سندرم روده تحریک ‌پذیر با یبوست غالب داشته باشند. در این مواقع مدفوع افراد بسیار سخت است که در ۲۵ درصد مواقع امکان مدفوع شل یا آبدار نیز وجود دارد.

نشانه‌ها و علائم وجود این سندرم روده تحریک ‌پذیر متفاوت می‌باشد که مهم‌ترین آن مدفوع کم و سخت، تنش عضلانی روده حین اجابت مزاج ذکر می‌گردد.

سندروم روده تحریک‌ پذیر با یبوست غالب
سندروم روده تحریک‌ پذیر با یبوست غالب

سندروم روده تحریک ‌پذیر ترکیبی یا با الگوی متناوب مدفوع

امکان دارد وجود سندرم تحریک ‌پذیر در بدن برخی از افراد به‌ صورت ترکیبی با الگوهای متناوب رخ بدهد و شامل یبوست و اسهال خواهد شد. در این مواقع، اغلب افراد دچار مدفوع سخت یا یکنواخت خواهند شد و امکان دارد درگیر مسئله مدفوع چرب یا آبدار حداقل ۲۵ درصد باشند و با بروز این دسته از نشانه‌ها، امکان تشخیص سندرم روده تحریک ‌پذیر وجود دارد.

سندروم روده تحریک ‌پذیر نامشخص

این دسته از افراد که دچار سندرم روده تحریک ‌پذیر نامشخص شده‌اند، به ‌راحتی در هیچ کدام از دسته‌های موجود جا ندارند. در واقع مدفوع سخت آن‌ها کمتر از ۲۵ درصد در مواقع اتفاق می‌افتد و همین‌طور کمتر از ۲۵ درصد مواقع دچار مدفوع شل یا آبدار خواهند شد.

با ذکر تمامی این مسائل، برخی از افراد امکان دارد در ابتدای بروز عارضه سندرم روده تحریک ‌پذی،ر شروع حادی داشته باشند و بعد از آن یک بیماری عفونی در کنار این مسئله باعث توسعه این مشکل خواهد شد.

مهم‌ترین نشانه‌ها برای این دسته از افراد، تب، استفراغ، اسهال یا کشت مثبت مدفوع شناخته می‌شود. در کل راه تشخیص این بیماری از طریق این دسته از موارد می‌باشد.

در صورتی‌ که نیاز به اطلاعات بیشتر در این زمینه دارید، می‌توانید از تخصص‌های دکتر سلیمی استفاده داشته باشید تا درمان این بیماری به بهترین نحو ممکن برای شما اتفاق بیفتد.

سندروم روده تحریک ‌پذیر نامشخص
سندروم روده تحریک ‌پذیر نامشخص

چه عواملی خطر بروز سندروم روده تحریک پذیر را افزایش می دهند؟

اگر چه تاثیر برخی از مواد غذایی روی دردهای موجود در اسپاسم روده بزرگ مؤثر می‌باشد، اما همچنان پزشکان نتوانستند عامل یا عوامل زمینه ‌ساز برای وجود این بیماری را بهتر بشناسند.

در حالت کلی مشاهده ‌شده است که افراد از سنین نوجوانی تا حدوداً چهل ‌سالگی به سندروم روده تحریک ‌پذیر مبتلا می‌شوند. آن چه که پیداست، این است که روده بزرگ حساسیت بسیار زیادی دارد و در هنگام تحریک‌ها سریعاً واکنش نشان می‌دهد.

به‌ همین دلیل است که اگر حرکات روده آهسته شود، این مسئله می‌تواند باعث اسپاسم و گرفتگی روده گردد و زمینه را برای پیدایش اسهال یا یبوست فراهم خواهد ساخت.

نظر برخی از پزشکان بر این است که هنگامی فرد دچار سندرم روده تحریک‌ پذیر خواهد شد که عضلات روده در حالت طبیعی تحت فشار نیستند و این مسئله می‌تواند تاثیر بسیاری روی حرکت مدفوع داشته باشد. البته این نظریه به تأیید برخی از متخصصان در این زمینه نرسیده ‌است.

برخی از مواد شیمیایی می‌تواند سیگنال‌های عصبی بین مغز و دستگاه گوارش را دچار اختلال کند.

طبق یک نظریه دیگر، برخی از مواد شیمیایی می‌تواند سیگنال‌های عصبی بین مغز و دستگاه گوارش را دچار اختلال کند.

به‌ همین دلیل، کنترل موجود بین سیگنال‌های مغز و دستگاه گوارش صورت نمی‌گیرد و تاثیر آن روی سندرم روده تحریک ‌پذیر خواهد بود.

در برخی موارد دیگر، نقش باکتری‌های روده می‌تواند روی پیدایش این مسئله تأثیرگذار باشد و باعث شدت اوضاع گردد. به‌ همین دلیل نباید از وجود آن‌ها نیز غافل شد.

با توجه به این‌ که اغلب علائم و نشانه‌های این بیماری در بدن بانوان دیده می‌شود، اغلب پزشکان همچون دکتر سلیمی، هورمون‌ها را به ‌عنوان عامل اصلی برای بروز این بیماری می‌دانند. البته همچنان برای به اثبات رسیدن این‌ موضوع، باید مطالعات دقیق‌تری صورت بگیرد.

در هر صورت با بروز این علائم نیاز به درمان دارید، پس می‌توانید طبق نظریه دکتر سلیمی، از راهکارهای درمانی ایشان بهره ببرید.

برخی از مواد شیمیایی می‌تواند سیگنال‌های عصبی بین مغز و دستگاه گوارش را دچار اختلال کند.
برخی از مواد شیمیایی می‌تواند سیگنال‌های عصبی بین مغز و دستگاه گوارش را دچار اختلال کند.

شرایط درمان سندرم روده تحریک ‌پذیر به چه صورت می‌باشد؟

خبر خوب از نظر دکتر سلیمی در رابطه با سندرم روده تحریک‌ پذیر این است که حملات آن بسیار طولانی نیست و فقط باید از درمان‌های فعال استفاده کرد.

اگر در شرایطی فرد نیاز به درمان داشته باشد، باید توجه بسیار زیادی به بخشی که درد در آن نواحی وجود دارد، کند. این شرایط باعث می‌شود تا گرفتگی‌ها و اسپاسم که در روده صورت گرفته‌ است، برطرف گردد.

امکان دارد از نظر پزشکان مختلف، درمان‌های متنوعی برای سندرم روده تحریک ‌پذیر وجود داشته باشد. به ‌عنوان نمونه استفاده از داروها برای گرفتگی معده که با نام داروهای ضد اسپاسم شناخته می‌شوند و یا مسهل یا نرم‌کننده‌های مدفوع، درصورتی‌ که فرد در بروز سندروم روده تحریک ‌پذیر درگیر یبوست باشد، امکان برطرف نمودن این مشکل را دارد.

همین‌طور برای درمان نفخ و دل‌ پیچه در صورتی ‌که مشکلات اصلی، سندرم روده تحریک ‌پذیر باشند، داروهای متنوعی نیز تجویز خواهد شد.

همچنین می توانید با مطالعه بهترین قرص برای سندروم روده تحریک پذیر اطلاعات خود را این زمینه کامل تر کنید.

امکان دارد داروهای ضد افسردگی برای افرادی که درمان‌های دیگر برای آن‌ها پاسخ‌گو نیست، مناسب باشد

امکان دارد داروهای ضد افسردگی برای افرادی که درمان‌های دیگر برای آن‌ها پاسخ‌گو نیست، مناسب باشد. در صورتی‌ که فرد درگیر اسهال باشد، داروهای ضد اسهال همچون لیبروامید می‌تواند کارساز باشد.

افزایش نوشیدن مایعات و آب و همین‌طور اضافه کردن فیبر به رژیم‌های غذایی می‌تواند در یبوست حاصل‌ شده از سندرم روده تحریک ‌پذیر تاثیر داشته باشد.

اما در کل درمان نفخ در این مواقع اندکی دشوارتر به ‌نظر می‌رسد. از نظر دکتر سلیمی، مهم ‌ترین چیزی که می‌تواند به شما برای درمان کمک کند، نکاتی برای مراقبت از خود می‌باشد.

با شناخت بیشتر این دسته از مسائل، می‌توانید فورا به عملکردهای درمانی این مشکل دسترسی داشته باشید.

تغییر غذا برای درمان سندروم روده تحریک ‌پذیر

در واقع بهترین راه برای درمان این مشکل، مدیریت و کنترل کردن مواد غذایی است که نسبت‌ به مصرف آن‌ها حساسیت دارید.

به‌ عنوان نمونه برخی از افراد با مصرف ادویه، خوراکی یا نوشیدنی‌های متعدد، دچار این مشکل خواهند شد. با شناخت بیشتر شرایط بدن خود می‌توانید در درمان قطعی سندرم روده تحریک ‌پذیر موفق باشید.

از نظر دکتر سلیمی، مرحله اصلی که می‌تواند برای درمان به شما کمک کند، کاهش دادن میزان استرس و تنش‌ها در زندگی شما می‌باشد.

این‌ که بتوانید از نظر روحی یک محیط آرام و بی ‌دغدغه داشته باشید، کمک بسیار زیادی به درمان این مسئله خواهد کرد.

تغییر غذا برای درمان سندروم روده تحریک ‌پذیر
تغییر غذا برای درمان سندروم روده تحریک ‌پذیر

انجام نرمش برای درمان سندروم روده تحریک ‌پذیر

موارد دیگری همچون انجام نرمش‌های سبک، ورزش‌های آرامش‌بخش همچون یوگا، پیاده‌ روی، مدیتیشن تاثیر بسیار زیادی روی درمان قطعی سندرم روده تحریک‌ پذیر خواهند داشت.

اگر شما نیز یکی از مبتلایان سندرم روده تحریک ‌پذیر به‌ صورت شدید هستید و هنگام غذا خوردن دچار درد و اسپاسم شدید می‌شوید، قطعا با تجویز یک پزشک حاذق می‌توانید از داروهای آرام‌بخش و ضد اسپاسم استفاده داشته باشید.

توجه کنید که هرگز نمی‌توانید اقدامات خودسرانه برای مصرف هرگونه دارو داشته باشید و باید تحت نظر پزشک حاذقی همچون دکتر سلیمی از مصرف داروها استفاده کنید.

برطرف نمودن نفخ بر اثر سندروم روده تحریک پذیر

یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند در برطرف نمودن نفخ تاثیر داشته باشد، مصرف غذا و جویدن آن به ‌آهستگی و با دهان بسته می‌باشد. این کار باعث می‌شود تا هنگام بلع غذا، هوا وارد معده نشود و در برطرف نمودن نفخ تاثیرگذار می‌باشد.

برای از بین بردن دردهای شکمی و نفخ براثر وجود سندرم روده تحریک ‌پذیر، نرمش‌های سبک در طول روز و پیاده ‌روی‌ها بعد از غذا، عملکردی بسیار مؤثر واقع می‌شود. البته برای استفاده از راهکارهای بیشتر می توانید روی تخصص‌های دکتر سلیمی دراین ‌باره حساب کنید.

برطرف نمودن نفخ بر اثر سندروم روده تحریک پذیر
برطرف نمودن نفخ بر اثر سندروم روده تحریک پذیر

نکات مهم برای مراقبت از خود

برای این‌ که بتوانید در مقابل این بیماری دوام بیاورید، باید برای کمک به خود از برخی از نکات اطلاع داشته باشید. این موارد شامل نکات زیر خواهد شد.

تا هنگامی ‌که در روند درمان می‌باشید، از مصرف برخی از غذاها که باعث حادتر شدن مشکل شما خواهند شد، اجتناب کنید.

تلاش کنید با کاهش استرس و اضطراب، میزان دردهای موجود بر اثر سندروم روده تحریک ‌پذیر را کاهش دهید.

نظر پژوهشگران این است که درمان‌های طبیعی همچون مصرف آلوئه ورا می‌تواند تاثیر بسیاری روی کنترل حملات این بیماری داشته باشد.

مصرف روزانه مکمل ویتامین ب مفید است

مصرف روزانه مکمل ویتامین ب مفید است. به ‌همین دلیل استفاده از ماست‌های پرو بیوتیک می‌تواند باکتری‌های خوب روده را بیشتر کند.

عوامل تحریک ‌کننده‌ای همچون کافئین، الکل و سیگار را به ‌کلی فراموش کنید.

مصرف قرص‌های نعناع یک راه مناسب برای کم شدن اسپاسم روده شناخته می‌شوند.

استفاده از نکات مهم رژیمی مثلاً نوشیدن میزان آب کافی می‌تواند برای شما مفید باشد.

از برنامه‌های غذایی سرشار از فیبر برای بهبود گوارش خود استفاده کنید تا به‌ مرور، معده‌ شما به فیبر موجود غذاها عادت کند.

نوشیدنی‌هایی همچون شیر و قهوه امکان دارد که علائم شما را حادتر کنند. پس ‌از مصرف آن‌ها اجتناب کنید.

یادداشت کردن مواد غذایی که باعث آزار و اذیت شما می‌شود، تاثیر بالایی روی بهبودی شما خواهد داشت.

از مصرف وعده‌های بسیار بزرگ خودداری کنید و غذای خود را به‌ خوبی بجوید.

از نظر دکتر سلیمی، رعایت این دسته از نکات می‌تواند به شما کمک کند تا دقت بیشتری برای کمک به خود در درمان بیماری سندروم روده تحریک ‌پذیر داشته باشید. پس عمل کردن به آن‌ها باید در اولویت اصلی زندگی‌ شما قرار بگیرد تا دچار مشکلات این بیماری نشوید.

مصرف روزانه مکمل ویتامین ب مفید است
مصرف روزانه مکمل ویتامین ب مفید است

کدام یک از مواد غذایی برای مبتلایان به سندروم روده تحریک ‌پذیر مضر است؟

یکی از مهم‌ترین شرایطی که می‌تواند امکان بهبودی برای مبتلایان به سندرم روده تحریک ‌پذیر را فراهم کند، استفاده از رژیم‌های غذایی مناسب می‌باشد.

زیرا همان‌طور که در مطالب بالا گفتیم، تغذیه به ‌عنوان یکی از محرک‌های اصلی این بیماری شناخته می‌شود و باید تا حد امکان از مصرف برخی از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها دوری کنید.

امکان دارد برخی از افراد با مصرف شیر، الکل یا شکلات دچار علائم تشدید علائم این بیماری گردند و همین‌طور یبوست یا اسهال سراغ آن‌ها آید.

از نظر دکتر سلیمی، مهم‌ترین چیزی که افراد مبتلا به بیماری سندروم روده تحریک ‌پذیر باید دقت داشته باشند، این است که از مواد غذایی نفاخ استفاده نکنند.

مواردی همچون آدامس بدون قند، محصولات لبنی، شیرینی، جوانه بروکسل، آلو خشک، زردآلو، موز، کشمش، هویج، پیاز، کرفس، روبین لوبیا، محصولات و نوشیدنی‌های کافئینی برای این ‌دست از افراد مفید نمی‌باشد. پس بهتر است از مصرف آن‌ها دوری کنند.

غذاهای سرشار از  FODMAP

به جای الیگوساکاریدها، تخمیر، دی ساکاریدها، مونوساکاریدها و پلی ال از کلمه اختصاری FODMAP استفاده خواهد شد. تمامی این مواد غذایی شامل کربوهیدرات و قند می‌باشند که روند هضم در روده را دچار اختلال خواهند کرد و جذب خوبی در بدن نخواهند داشت.

حال برخی از غذاها سرشار از این مواد می‌باشند که شامل سیر، پیاز، آرد، لوبیا، گلابی، زردآلو، قارچ، بستنی، شیر خواهند شد. البته این دسته از مواد غذایی فقط بخشی از غذاهایی هستند که شامل FODMAP می‌باشند.

طبق بررسی‌های انجام داده‌ شده، استفاده از برنامه‌های غذایی که در آن‌ها این نوع از غذاها محدود می‌گردد، می‌تواند اثربخشی بالایی روی درمان علائم سندرم روده تحریک ‌پذیر داشته باشد.

کاملاً طبیعی است که حذف و محدود کردن برخی از مواد غذایی، از رژیم‌ها سخت می‌باشد. به ‌همین دلیل امکان دارد که فرد فقط در مدت ‌زمان اندکی از این نوع رژیم استفاده کند.

این دسته از برنامه‌های غذایی شامل ۳ مرحله خواهند شد.

 1. به مدت ۶ تا ۸ هفته تمامی مواد غذایی شامل FODMAP را می بایستی از لیست غذایی خود حذف کنید.
 2. به ‌مرور مصرف این غذاها را تحمل کنید تا به برنامه اصلی خود برگردید.
 3. برای تثبیت این رژیم غذایی، غذاهای مخرب، با آزمون ‌و خطا شناخته خواهند شد تا کمتر مصرف شوند.

البته لازم به ذکر است بدانید که مصرف و رعایت تمامی این نکات باید تحت نظر متخصص انجام بگیرد. در این زمینه می‌توانید از دکتر سلیمی مشورت بگیرید تا به ‌عنوان بهترین پزشک، پاسخ‌گوی سوالات شما در رابطه با مصرف این برنامه غذایی باشد.

این دسته از برنامه‌های غذایی شامل ۳ مرحله خواهند شد.
این دسته از برنامه‌های غذایی شامل ۳ مرحله خواهند شد.

مصرف الکل

نوشیدنی‌های بسیار زیادی می‌توانند به ‌عنوان عوامل تحریک ‌کننده و پیدایش سندرم روده تحریک ‌پذیر شناخته شوند.

الکل نیز یکی از نوشیدنی‌های اصلی است که تقریباً باعث حادتر شدن هر گونه بیماری خواهد شد. در این راستا بیماری سندروم روده تحریک ‌پذیر نیز با مصرف الکل شدیدتر خواهد شد.

با توجه به این ‌که مسیر گوارشی با مصرف الکل تحت تاثیر قرار می‌گیرد، می‌تواند به ‌عنوان یکی از تحریک‌ کننده های اصلی برای رود شناخته شود.

امکان دارد ترکیب برخی از FODMAP با برخی نوشیدنی‌های الکلی دردهای موجود برای افراد را دو چندان کند. بنابر این توصیه می‌کنیم برای رسیدن به ‌سلامتی و همین‌طور کنترل علائم سندرم روده تحریک ‌پذیر مصرف الکل را کنار بگذارید.

مصرف غذاهای پرچرب

مصرف غذاهای پرچرب باعث افزایش پیدا کردن نشانه‌های سندرم روده تحریک‌ پذیر خواهد شد. طبق بررسی‌های محققین، دریافتیم که اغلب افرادی که دچار سندرم روده تحریک ‌پذیر هستند، معده حساس‌تری به نسبت مصرف غذاهای چرب دارند

و مصرف این دسته از غذاها می‌تواند سبب تحرک روده آن‌ها گردد و تأثیر بسیاری روی ترشح هورمون روده داشته باشد و این مسئله می‌تواند روی افزایش دردهای ناشی از سندرم روده تحریک‌ پذیر تاثیرگذار باشد.

پس طبق دستور دکتر سلیمی، به شما پیشنهاد می‌ کنیم از مصرف غذاهای چربی که باعث تحریک روده خواهند شد، پرهیز کنید.

مواد غذایی همچون گوشت‌های سرخ‌ شده، چیپس، پیتزا، سوسیس، سس‌های خامه‌ ای و دیگر موارد برای بدن شما مناسب نیست.

بهتر است از یک برنامه غذایی درست با حذف غذاهای چرب استفاده کنید و هم به مصرف غذاهایی که دارای چربی غیراشباع همانند روغن زیتون، آجیل‌ها، ماهی پرچرب، دانه‌ها می‌باشد، استفاده داشته باشید.

مصرف غذاهای پرچرب
مصرف غذاهای پرچرب

مصرف کافئین

برخی از پزشکان، کافئین را یک منبع مرتبط برای تحریک روده‌ها می‌دانند. زیرا هورمون‌های استرس همچون کورتیزول از طریق مصرف کافئین بیشتر خواهد شد و این مسئله می‌تواند در تحریک روده‌ها تاثیرگذار باشد و سبب افزایش فعالیت‌های ارتباط بین مغز و روده گردد.

این نکته را از خاطر نبرید که کافئین فقط در قهوه و چای نیست، بلکه بسیاری از نوشیدنی‌های انرژی ‌زا و نوشابه‌ها حاوی کافئین می‌باشد. پس بهتر است در دوره درمان خود از آن‌ها پرهیز کنید.

مصرف غذاهای تند

بررسی‌ها و تحقیق‌های بسیار زیادی در رابطه با مصرف غذاهای تند صورت ‌گرفته است و نشان می‌دهد، غذاهایی که دارای ادویه بسیار تند هستند، می‌تواند علائم موجود سندرم روده تحریک‌ پذیر را افزایش بدهد. زیرا ترکیبات اصلی در فلفل با نام کپسایسین دردهای شکمی را بیشتر خواهد کرد.

البته ترکیبات بسیار زیادی بیشتر در غذاهای ادویه‌ دار یافت می‌گردد. به‌ عنوان نمونه غذاهایی که دارای سیر و پیاز هستند، می‌توانند نشانه‌های سندرم روده تحریک ‌پذیررا  نیز افزایش بدهند.

اگر فرد بتواند سبک زندگی خود را تغییر دهد و از غذاهای مناسب استفاده کند، قطعا می‌تواند تا میزان زیادی علائم مربوط به این بیماری را کاهش دهد. در اغلب مواقع، همین تغییرات کوچک تاثیر بسیار زیادی روی درمان شما خواهد داشت.

مصرف غذاهای تند
مصرف غذاهای تند

مصرف توت، موز، هلو، سیب

مهم ‌ترین چیزی که در میوه‌های این دسته‌ب ندی وجود دارد، فیبر می‌باشد. فیبر غیر محلول سبب وخیم‌ تر شدن علائم سندرم روده تحریک ‌پذیر خواهد شد. طبق گفته پزشکان، افراد بالغ می‌توانند روزانه بین ۲۲ تا ۳۴ گرم فیبر مصرف کنند.

اما اگر فردی دچار مشکل سندرم روده تحریک‌ پذیر می‌باشد، باید از غذاهایی که شامل فیبر محلول می‌شوند، استفاده کند.

حال در این دسته‌ بندی، میوه‌هایی همچون توت، موز، گلابی، سیب برای افرادی که درگیر سندرم روده تحریک‌ پذیر هستند، مناسب نیست و این افراد می‌توانند از برنج قهوه‌ای یا میوه‌های خشک به ‌جای میوه‌های تازه استفاده کنند.

اما اگر در مواقعی هوس مصرف یکی از این موارد را کردید، توصیه می‌کنیم حتما برای مصرف، پوست آن را بگیرید و فقط از گوشت میوه میل کنید.

در هر صورت اگر نیاز به راهنمایی بیشتر برای غذاهای مضر و آسیب‌رسان به سندروم روده تحریک ‌پذیر را دارید، تخصص‌های دکتر سلیمی می تواند به شما کمک کند.

مصرف غلات

تمام غذاهایی که حاوی گندم یا جو می‌باشند، دارای گلوتن هستند. طبق آزمایشاتی که به واسطه محققین مؤسسه بهداشت آمریکا انجام ‌گرفته است، عدم تحمل گلوکز نیز می‌تواند یکی از دلایل ایجاد سندرم روده تحریک ‌پذیر باشد و باعث به وجود آمدن آلرژی‌های غذایی گردد.

پس مشخص است که در صورت حذف غلات از برنامه‌های غذائی، تا حدود بسیار زیادی می‌توانید روند بهبودی را سرعت ببخشید.

طبق بررسی‌ها می‌ توان تخمین زد که حدوداً نیمی از بیمارانی که دچار این مشکل شده‌ اند، شرایط تحمل گلوتن را ندارند و با توجه به این‌ که غلات و گلوتن موجود در آن می‌ تواند باعث آسیب ‌رساندن به روده گردد، باید از مصرف این غذاها پرهیز کنید.

مصرف غلات
مصرف غلات

مصرف لبنیات

چربی بسیار زیادی در اغلب لبنیات وجود دارد که این مسئله برای مبتلایان به سندرم روده تحریک ‌پذیر می‌تواند باعث بروز درد و ورم گردد. اگر شما نیز از افراد مبتلا به سندرم روده تحریک ‌پذیر می‌باشید، از لبنیات بدون چربی یا کم ‌چرب استفاده داشته باشید.

به ‌غیر از آن در لبنیات، لاکتوز بسیاری وجود دارد و افرادی که درگیر این مشکل هستند، بهتر است از شیر و پنیر سویا استفاده داشته باشند که بدون لاکتوز باشد و باعث بروز نشانه‌های سندرم روده تحریک ‌پذیر نگردد.

پس برای ‌این که تشخیص بدهید کدام یک از لبنیات می‌تواند با بدن شما سازگاری بهتری داشته باشد، باید انواع آن را تست کنید. اگر مصرف این دسته لبنیات باعث افزایش علائم سندرم روده تحریک ‌پذیر شوند، بهتر است غذای کمتری استفاده کنید.

مصرف گوشت قرمز

با توجه به این که گوشت قرمز از جمله گوشت بره و گاو، چربی بسیار زیادی دارد و چربی می‌تواند تأثیرات مخربی روی سندرم روده تحریک ‌پذیر داشته باشد، اغلب پزشکان همچون دکتر سلیمی به افراد توصیه می‌کنند تا مصرف گوشت قرمز را کنار بگذارید و از گوشت‌های بدون چربی همانند گوشت ماهی، گوشت مرغ و بوقلمون استفاده داشته باشید و آن را جایگزین مصرف گوشت‌های قرمز کنید.

نوشیدنی‌های کربوهیدراتی

امکان دارد که برخی از افراد علاقه بسیاری به مصرف نوشابه رژیمی داشته باشند. این مسئله در بدتر شدن سندرم روده تحریک ‌پذیر نقش بسیار زیادی خواهد داشت.

اغلب افرادی که دچار این مشکل هستند، بهتر است برای برطرف‌شدن نفخ و گرفتگی روده‌ها، مصرف نوشیدنی‌های گازدار و آب‌های معدنی را کنار بگذارند.

از نظر دکتر سلیمی، اگر بتوانید طی این رژیم غذایی پیش بروید، قطعا نتایج خوبی از بهبودی سندرم روده تحریک ‌پذیر دریافت خواهید کرد.

نوشیدنی‌های کربوهیدراتی
نوشیدنی‌های کربوهیدراتی

مصرف پیاز، سیر و بروکلی

همان‌ طور که می ‌دانید، نفخ یکی از مهم‌ ترین نکات در راستای به وجود آمدن سندرم روده تحریک ‌پذیر می‌باشد. سبزیجاتی همانند سیر، بروکلین و پیاز نفخ فراوان به‌ همراه خواهند داشت.

طبق پژوهش‌های صورت ‌گرفته، این دسته از افراد با استفاده از یک برنامه غذایی مفید و محدود کردن میزان کربوهیدرات‌ها می‌تواند سرعت بهبودی خود را افزایش بدهند.

مصرف لوبیاها

حبوبات و لوبیاها منبع مؤثری از پروتئین می‌باشند. اما باعث به وجود آمدن نفخ های دردناک و گرفتگی و ورم خواهد شد.

بنابراین عدم استفاده از لوبیا برای کاهش علائم و نشانه‌های سندرم روده تحریک ‌پذیر تاثیرگذار می‌باشد و اهمیت بسیار بالایی از کم ‌آبی بدن برای افرادی که دچار زخم کولیت می‌باشند، وجود دارد و این افراد امکان دارد تا مواردی همچون استفراغ، ناتوانی روده، اسهال مزمن را تجربه کنند و بدن آن‌ها دچار کم‌آبی باشد.

به ‌همین دلیل، بدن این دسته از افراد باید میزان زیادی آب داشته باشد تا از هر گونه مشکل و دردهای به این بیماری در امان باشد.

با ذکر تمامی این مسائل، می‌توان دریافت که مهم‌ ترین نکته ای که برای درمان سندرم روده تحریک ‌پذیر پیشنهاد می‌شود، تغییر دادن سبک غذا طبق سبک رژیم غذایی افراد می‌باشد و از این طریق می‌توانند به خود برای درمان کمک کنند.

دراین ‌باره اگر نیاز به کمک گرفتن از یک پزشک حاذقی داشته باشید، دکتر سلیمی می‌تواند راهنمای خوبی برای شما باشد تا به درمان برسید و از مشکلات ناشی از سندرم روده تحریک‌ پذیر، در امان باشید.

مصرف لوبیاها
مصرف لوبیاها

چه نکاتی برای تامین آب بدن و درمان سندرم روده تحریک ‌پذیر وجود دارد؟

همان‌طور که گفتیم، یکی از مهم‌ ترین مواردی که می‌تواند در سندرم روده تحریک‌ پذیر نقش داشته باشد، کم‌ آبی بدن افراد است.

مهم‌ ترین موضوع این است که افراد باید در طول روز حدوداً ۲ لیتر آب استفاده کنند. وجود آب در کنار مکمل‌های دیگری همچون پتاسیم و سدیم می‌تواند باعث سالم نگه‌ داشتن دستگاه گوارش گردد.

برای این ‌که آب بدن را تامین کنید، می‌توانید از آب‌ میوه‌های صددرصد طبیعی، آب سبزیجات، آب گوشت، میزان الکترولیت موجود را برای بدن خود دریافت کنید و کم‌ آبی در بدن باعث احساس کسلی و خستگی می‌شود و فرد احساس گرسنگی بسیار خواهد داشت. تمامی این علائم می‌تواند باعث گرفتگی پایین شکم و حالت تهوع گردد.

اگر دچار کم‌ آبی بسیار زیاد باشید، مشکل میگرن در بدن شما نیز بروز پیدا می‌کند.

برخی از نکاتی که برای تامین آب بدن باید از آن‌ها بهره‌ مند شوید، شامل موارد زیر خواهند شد.

 • اضافه کردن مکمل‌های الکترولیت، پتاسیم و سدیم به آب مصرفی شما مهم است.
 • درهنگام استفاده از ورزش‌های شدید و ورزش‌های هوازی، آب بسیار بنوشید.
 • غذاهای حاوی عسل و آب بسیار همانند هندوانه، توت ‌فرنگی و هویج پخته میل کنید.
 • مصرف آب نارگیل یک راهکار مناسب برای تامین آب بدن می‌باشد و سرشار از پتاسیم نیز می باشد.
 • استفاده از هرگونه مواد غذایی که باعث افزایش حرارت بدن می ‌شود، در این دوره ممنوع می ‌باشد.

با تمامی نکات گفته ‌شده، قبل ‌از این‌ که هر گونه تغییری در سبک زندگی خود ایجاد کنید، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید و از او مشاوره بگیرید.

به خصوص اگر دچار مشکل سندرم روده تحریک‌پذیر می‌باشید، باید دقت بسیار زیادی به عملکردهای بدن خود داشته باشید و مطابق با حساسیت‌های موجود خود از برخی از مواد غذایی استفاده نداشته باشید.

در این دوره اگر نیاز به کمک بیشتر داشته باشید، دکتر سلیمی همواره در کنار شماست تا بتوانید مشکلات به ‌وجود آمده را برطرف کنید.

برخی از نکاتی که برای تامین آب بدن باید از آن‌ها بهره‌ مند شوید، شامل موارد زیر خواهند شد.
برخی از نکاتی که برای تامین آب بدن باید از آن‌ها بهره‌ مند شوید، شامل موارد زیر خواهند شد.

چه رژیم غذایی برای مبتلایان به سندرم روده تحریک ‌پذیر مناسب می‌باشد؟

با ارائه مطالب این مقاله، درک کردید که مهم ‌ترین عملکردی که مبتلایان سندرم روده تحریک ‌پذیر باید به آن پایبند باشند، استفاده از رژیم غذایی مناسب می‌باشد. حال در ادامه به برخی از مواد غذایی مفیدی که باید در رژیم‌های غذایی این دسته از افراد قرار بگیرد، اشاره خواهیم داشت.

مدیریت مصرف فیبر

دکتر سلیمی به اغلب افرادی که دچار سندرم روده تحریک ‌پذیر هستند، پیشنهاد می‌کند که درصدد افزایش میزان فیبر دریافتی خود در طول روز باشند.

هنگامی ‌که فیبر کافی به بدن برسد، برای هضم سالم غذا کمک بسیار زیادی خواهد کرد. بنابراین تاثیر بسیاری در برطرف نمودن علائم و نشانه‌های سندرم روده تحریک ‌پذیر خواهد داشت. پس به این موضوع پایبند باشید تا به ‌راحتی از این مشکل رهایی یابید.

مکمل‌های پرو بیوتک

استفاده از مکمل‌های پرو بوتیک می‌تواند به این دسته از افراد کمک کند تا باکتری‌های مفیدی که باعث سلامت روده می‌شوند، در بدن آن‌ها یافت گردد.

البته امکان دارد با مصرف این دسته از مکمل‌ها، نتایج آن را فوراً احساس نکنید و به همین دلیل باید دوره درمان آن را کامل کنید و چندین هفته از مکمل‌های پرو بیوتک استفاده داشته باشید تا در بلند مدت، تأثیرات آن را مشاهده کنید.

یادداشت‌های عادت غذایی

کنترل علائم این بیماری با تغییر در عادات غذایی شما اتفاق می‌افتد. در کل نمی‌توان هیچ رژیم دقیقی را برای شما در نظر گرفت.

به‌ همین دلیل باید یک رژیم غذایی راحت و سازگار با بدن خود را پیدا کنید و آزمون ‌و خطای بسیار زیادی دراین ‌راستا انجام بدهید تا تشخیص دهید که کدام یک از مواد غذایی می‌تواند برای شما مفید باشد.

در این راستا یادداشت کردد و ثبت عادات غذایی شما و تغییراتی که در آن حاصل می ‌کنید، کمک خواهد کرد تا دریابید که کدام یک از مواد غذایی و نوشیدنی‌ها باعث تحریک روده شما خواهند شد و در نهایت بسیار راحت می‌توانید از وعده‌های غذایی متعدد استفاده داشته باشید.

یادداشت‌های عادت غذایی
یادداشت‌های عادت غذایی

درمان سندروم روده تحریک ‌پذیر با داروهای گیاهی

در برخی از مواقع امکان دارد که علائم موجود افراد با استفاده از داروهای گیاهی کاهش پیدا کند. البته مهم‌ ترین موضوع این است که حتما از پزشک معالج خود دراین ‌باره مشورت بگیرید.

دکتر سلیمی می‌تواند به شما کمک کند که آیا مصرف داروهای گیاهی برای شما مناسب است یا نمی‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. زیرا استفاده از هرگونه غذا و داروی گیاهی امکان دارد که برای تمامی افراد کارساز نباشد.

دراین‌ میان امکان دارد که مصرف و نوشیدن برخی از دمنوش‌ها و چای‌ها مفید شناخته شود. به‌ عنوان نمونه دمنوش نعناع، بابونه، رازیانه، زردچوبه باعث تسکین مشکلات ناشی از سندرم روده تحریک ‌پذیر خواهند بود. در ابتدا فرد باید با استفاده از گیاهان دارویی تلاش کند تا میزان استرس‌ها و اضطراب‌های ناشی را کمتر کند.

پیشنهاد می کنیم از پست سندروم دامپینگ چیست دیدن کنید.

استرس

زیرا یکی از مهم‌ترین دلایل بروز سندروم روده تحریک ‌پذیر ، استرس می‌باشد. این شرایط کمک می‌کند تا تنش‌های موجود از بدن بیرون برود و انقباضات و گرفتگی‌های حاصل در عضلات روده اتفاق نیفتد.

همین دلیل باعث عدم اسپاسم روده بزرگ خواهد شد. این ‌که تشخیص دهید کدام یک از گیاهان می‌تواند پاسخ خوبی برای بدن شما باشد، بستگی به شرایط موجود بدن شما دارد.

یک نکته مهم در رابطه با مصرف گیاهان دارویی این است که امکان تداخل با داروهای مصرفی شما نداشته باشند. به‌ عنوان نمونه اگر فردی دچار بیماری هایی همچون دیابت، فشار خون، بیماری قلبی می‌باشد، قبل از این که از هر گونه داروی گیاهی استفاده کند، باید با پزشک خود مشورت نمایید.

دراین ‌باره می‌توانید از تخصص‌های دکتر سلیمی بهره‌ مند شوید تا تشخیص دهید که آیا مصرف داروهای گیاهی می‌تواند برای شما کارساز باشد.

استرس
استرس

جمع ‌بندی مطالب

در این مطلب به این نتیجه رسیدیم که زندگی با وجود سندرم روده تحریک ‌پذیر، چالش‌های بسیار زیادی را پیش پای افراد می‌گذارد و امکان دارد که عوارضی همچون اسهال، نفخ، درد معده را برای اغلب افراد به وجود بیاورد. تمامی عوارض ذکر شده باعث اختلالات بسیاری در زندگی افراد خواهد شد.

برای جمع ‌بندی این مطلب باید بگوییم که سندرم روده تحریک ‌پذیر قابل‌ کنترل می‌باشد، اما هیچ ‌گونه درمان ثابت و قطعی برای آن ذکر نمی‌گردد.

افراد با استفاده از تغییر سبک زندگی خود و رژیم غذایی مناسب می‌توانند در بهبود این وضعیت تلاش کنند. اما اگر در هر صورت همچنان نمی‌توانید علائم موجود را از بین ببرید و یا آن‌ها را کاهش بدهید، می‌توانید از تخصص‌های دکتر سلیمی دراین ‌باره بهره‌ مند شوید تا مشکلات به وجود آمده براثر سندروم روده تحریک ‌پذیر در بدن شما رفع گردد.

امیدواریم که استفاده از این مطلب بتواند سطح اطلاعات و آگاهی شما را در این زمینه افزایش دهد و راهی برای سلامتی پیش پای شما بگذارد.

منبع:

cutt.ly

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تبمیینتیینیتدی
تبمیینتیینیتدی
1 سال قبل

سلام. توضیحات کامل بود و استفاده بردیم.

محمدرضا
محمدرضا
1 سال قبل

همه مطالب را گفتید بجز یک چیز روده تحریک پذیر تا چه سنی ادامه دارد؟

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید