زنجبیل برای لاغری

فهرست مطالب

هدف از این مقاله، بررسی خواص گیاه زنجبیل برای لاغری می باشد. ما را تا انتها، همراهی نمایید.

اکثریت مردم در جهان از گیاهان و شیوه های طب سنتی برای معالجه امراض استفاده می کنند. اعتقاد آن ها بر این می باشد که برای هر بیماری یک گونه گیاهی موجود می باشد که در رفع مشکلات موثر عمل می کند.

این طرز تفکر از قدیم الایام وجود داشته و تا به حال نیز تداوم داشته است. یک نمونه از این گیاهان، زنجبیل می باشد که اصلی ترین خاصیت زنجبیل برای لاغری و کم کردن وزن می باشد.

زنجبیل برای لاغری
زنجبیل برای لاغری

گیاه زنجبیل با قدمتی کهن از پرخاصیت ترین گیاهان دارویی به شمار می آید. در زنجبیل، ترکیبات گوناگون وجود دارد که در درمان امراض زیادی مورداستفاده قرار می گیرند.

در راستای لاغری و کاهش وزن، می توانید از تجربیات دکتر مهدی سلیمی متخصص گوارش، بهره مند شوید. همچنین دکتر سلیمی، از معتبرترین متخصصین انواع جراحی های لاغری معرفی می شوند.

 

 

زنجبیل برای لاغری

زنجبیل در بالا بردن سوخت و ساز بدن و کم کردن وزن، اثر بخشی زیادی دارد. با این حال فقط با وارد کردن و افزودن آن به برنامه غذایی و مصرف زیاد از حد آن، نمی توان انتظار کم کردن وزن را داشت.

برای لاغر شدن و کم کردن وزن، یک برنامه غذایی اصولی همراه با جنب و جوش مکفی و استفاده از مواد غذایی مقوی و سالم و چربی سوز نیاز می باشد.

افرادی که زنجبیل استفاده می کنند، تا طولانی مدت حس سیری دارند و همین مسئله سبب شده است که استفاده از تنقلات به حداقل برسد و از خاصیت های زنجبیل برای لاغری بهره مند شوند.

صفحه معجون لاغری شکم و پهلو با زنجبیل را نیز مطالعه کنید.

زنجبیل برای لاغری
زنجبیل برای لاغری

چنانچه زنجبیل به همراه تمرینات ورزشی و برنامه غذایی در حد اعتدال مصرف شود، می توان توقع کم کردن وزن اصولی را داشت. خاصیت مفید و موثر زنجبیل برای لاغری و کم کردن وزن از علت های مصرف این گیاه می باشد.

طریقه مصرف زنجبیل برای لاغری

مناسب ترین روش برای استفاده از زنجبیل برای لاغری، پیدا کردن سرچشمه و منشا مقوی و خوشمزه آن است که شیوه زندگی را دلچسب سازد. در ادامه، به آسان ترین شیوه های استفاده زنجبیل برای لاغری اشاراتی کردیم که با برگزیدن یکی از این موارد، بتوانید از همه مزیت های این گیاه محبوب بهره کافی را ببرید.

طریقه مصرف زنجبیل برای لاغری
طریقه مصرف زنجبیل برای لاغری

موارد مصرف زنجبیل برای لاغری

یکی از روش های استفاده از زنجبیل، استفاده از آب آن می باشد. طی تحقیقاتی که در سال 2020 روی داد، از ریشه زنجبیل مایعی به رنگ شیری استخراج شد که پژوهشگران به این مهم دست یافتند که این مایع می تواند خاصیت هایی مشابه شیرابه زنجبیل داشته باشد.

مایع استخراج شده را به تعدادی موش تزریق کردند و با کم شدن وزن موش ها، متوجه خواص زنجبیل برای لاغری شدند. شما هم می توانید به آسانی براساس شیوه ذکر شده از آب زنجبیل برای لاغری بهره مند شوید.

زنجبیل تازه را همراه با پوست و 1 پیمانه آب در مخلوط کن ریخته و در صورت تمایل، از صافی رد کنید. برای کم کردن غلظت زنجبیل و تندی آن، این معجون فوق العاده را می توان همراه با لیمو و یا عسل و نیز در صورت علاقه مندی، همراه با چند تکه یخ مصرف کرد.

موارد مصرف زنجبیل برای لاغری
موارد مصرف زنجبیل برای لاغری

آسیاب شده گیاه زنجبیل به نسبت زنجبیل تازه دارای مقادیر زیادی شوگاول می باشد که این اجزاء، خواص ضد سرطانی  و ضد التهابی دارند. شما می توانید پودر زنجبیل را به صورت کپسول یا با آب ترکیب کنید و یا پودر آن را همراه با غذا مصرف کنید.

یک لیوان شیر گرم به همراه زردچوبه و زنجبیل، ترکیب فوق العاده ای برای لاغری می باشد. اضافه کردن زردچوبه به زنجبیل سبب کم شدن چربی های بدن به خصوص چربی های شکم می شود. برای دستیابی به نتیجه مطلوب، افزودنی های شیرین کننده را حذف کنید.

همان طور که می دانید، سرکه سیب نیز سبب لاغری می شود و مصرف آن در کنار زنجبیل، سبب بالا رفتن خاصیت ضد آنتی اکسیدانی هر دو ترکیب می شود. سرکه سیب شامل پروبیوتیک های قوی می باشد و مخلوط شدن آن با زنجبیل برای لاغری و سلامت روده ثمربخش خواهد بود.

خواص ترکیب دارچین و زنجبیل برای لاغری

خاصیت عرقیات دارچین برای لاغری اثبات شده است که با افزایش متابولیسم بدن، روند سوخت و ساز را در بدن بالا می برد. با در نظر گرفتن خاصیت روغن دارچین برای لاغری، افراد زیادی مایل به استفاده از آن هستند.

بنابراین ترکیب شدن آن با زنجبیل برای لاغری، تاثیرات را دو چندان خواهد کرد. از این رو توصیه می کنیم هنگام مصرف چای زنجبیل، چند تکه چوب دارچین نیز به آن بیافزایید که علاوه بر طعم و مزه عالی که به چای می دهد، باعث لاغری نیز می شود.

خواص دمنوش لیمو و زنجبیل برای لاغری

لیمو و زنجبیل، هر یک به طور جداگانه برای کم کردن وزن و لاغر شدن به کار می روند، ولی چنانچه تمایل دارید تا به طور چشمگیری دچار بی میلی شوید، از آب لیمو استفاده کنید.

با آماده کردن یک چای یا دمنوش زنجبیل، مقداری آب لیمو به آن بیفزایید. به این صورت، هم طی روز میزان مایعات مصرفی بدنتان بالا می رود و هم بدن از بی آبی نجات می یابد.

با خوردن این دمنوش طی روز، حس سیری خواهید داشت. تمامی این موارد مذکور در رابطه با کم شدن وزن موثر عمل خواهند کرد. توصیه می شود دمنوش زنجبیل و لیمو را 2 تا 3 مرتبه طی روز مصرف کنید تا میل به غذا کم شود و به دنبال آن کاهش وزن داشته باشید.

خواص چای سبز و زنجبیل برای لاغری

چای سبز، خود به خود با افزایش متابولیسم بدن سبب لاغری می شود. با افزودن زنجبیلی که پودر شده است به چای سبز، ترکیبی ایجاد می شود که تاثیرات فوق العاده ای برای لاغر شدن دارد.

در صورت نداشتن پودر زنجبیل آماده می توان در یک فنجان آب جوش، چای کیسه ای چای سبز و چای کیسه ای زنجبیل را با هم قرار داد و پس از دم کشیدن، به آسانی استفاده کرد.

در طی روز از مخلوط چای سبز و زنجبیل استفاده کنید تا از خاصیت زنجبیل برای لاغری و کم شدن وزنتان لذت ببرید. از مشاوره های دکتر سلیمی نیز در خصوص کاهش وزن، غافل نمانید.

خواص چای سبز و زنجبیل برای لاغری
خواص چای سبز و زنجبیل برای لاغری

آیا زنجبیل برای لاغری صورت هم کاربرد دارد؟

افزون بر استفاده از زنجبیل برای لاغری، این گیاه معجزه آسا به عنوان یک افزودنی کاربردی برای بیشتر برنامه های مربوط به مراقبت های پوستی همانند تونیک، ماسک، لایه بردار و … به کار می آید. زنجبیل با داشتن خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی، برای مراقبت از پوست نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

صفحه داروی گیاهی لاغری قوی را مطالعه کنید.

آیا زنجبیل برای لاغری صورت هم کاربرد دارد؟
آیا زنجبیل برای لاغری صورت هم کاربرد دارد؟

در ادامه، به چند مورد از مهم ترین خواص زنجبیل برای پوست اشاره کردیم:

کاهش ظاهر چین و چروک و خطوط ریز

رادیکال های آزاد، ماحصل جانبی روند متابولیک طبیعی در بدن هستند. رادیکال های آزاد از عامل های بیرونی همچون دود ناشی از سیگار، آلوده کننده های هوا یا مواد شیمیایی تولید شده در صنایع نیز شکل می گیرند.

این مولکول ها واکنش پذیری زیادی دارند و به علت عدم پایداری، سبب بروز استرس و اضطراب اکسایشی می شوند که نتیجه آن افتادن چین و چروک و خطوط ریز در پوست صورت می باشد. از این رو استفاده از زنجبیل برای لاغری به عنوان عاملی کاهنده، باعث مصونیت از مبتلا شدن به این دل نگرانی های پوستی می شود.

محو شدن جای زخم ها

محتویات آنتی اکسیدانی زنجبیل امکان دارد سبب قوی سازی روند گردش خون به صورت سالم و صحیح در کل بدن شود. بعضی ها بر این اعتقاد هستند که زنجبیل میزان تولید کلاژن را بالا می برد. الیاف و رشته های کلاژن همان رشته های پروتئینی هستند که موقعی که پوست، زخمی بر می دارد، با در کنار هم قرار گرفتن سبب بازسازی و ترمیم ناحیه آسیب دیده می شوند.

کاهش تجمع چربی و فرورفتگی پوست

تقریبا 80 درصد از خانم ها، با عارضه اجتماع چربی در زیر پوست مواجه شده اند. چنانچه شما نیز این تجربه را داشته اید، زنجبیل گزینه انتخابی مناسبی برای رفع این مشکل می باشد. مواد غذایی که دارای زنجبیل می باشند، سموم بدن را از بین می برند که در نتیجه از جمع شدن چربی اضافی در زیر پوست ممانعت می شود.

کاهش تجمع چربی و فرورفتگی پوست
کاهش تجمع چربی و فرورفتگی پوست

بهبود علائم آکنه

زنجبیل سرشار از مواد شیمیایی گیاهی جینجروله می باشد که خود این ماده مملو از خاصیت ضد التهابی است. به این مفهوم که زنجبیل برای معالجه و پیشگیری از بروز انواع آکنه، فوق العاده موثر عمل می کند. براساس تحقیقات به عمل آمده، ثابت شده است که زنجبیل در کم کردن میزان چربی اضافی نیز اثری مثبت دارد.

موارد مصرف زنجبیل در خانه

در منزل، افزون بر استفاده از زنجبیل برای لاغری، برای درست کردن ماسک صورت نیز این گیاه به کار می آید. برخی از افراد شب قبل از خواب تکه ای کوچک و نازک از زنجبیل تازه را به صورت ماسک روی صورت خود می گذارند. مواظب باشید که تماسی با چشم ها نداشته باشد چرا که سبب بروز خارش شدید در ناحیه چشم می شود.

برای آماده کردن این ماسک، به اندازه 1 قاشق غذاخوری آب این گیاه، 2 قاشق غذاخوری گلاب، نصف قاشق غذاخوری عسل، مورد نیاز است. همه موارد بالا را با هم در ظرفی ترکیب کنید. حوله یا دستمال گرم و نمدار را حدود 60 ثانیه روی صورت قرار دهید که سبب باز شدن منافذ پوست می شود. با این عمل، ماسک تهیه شده کامل در پوست جذب شده و به لایه های زیرین نفوذ می کند. پس از زدن ماسک به کل صورت و بعد از گذشت 20 دقیقه، پوست را با آب ولرم شست و شو دهید.

موارد مصرف زنجبیل در خانه
موارد مصرف زنجبیل در خانه

با استفاده از زنجبیل می توان یک روغن ماساژ معجزه آسا تهیه کرد. به این صورت که ابتدا قسمت کوچکی از زنجبیل را برش زده، به مقدار یک فنجان روغن بادام و یک دوم فنجان روغن گل رز را با هم ترکیب کرده و محلول تهیه شده را داخل یک بطری بریزید و به مدت 7 روز برای ماساژ دادن صورت می توانید استفاده کنید.

برای درست کردن لایه بردار و اسکراب زنجبیل نیز حدود 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون، 4 قاشق غذاخوری شکر قهوه ای رنگ، 1 قاشق غذاخوری زنجبیل پودر شده نیاز است. تمامی مواد را با هم ترکیب کنید. لایه بردار آماده شده را به آهستگی و به صورت دایره وار روی پوست نمدار خود قرار دهید. پس از خشک شدن، با آب ولرم شست و شو دهید.

خواص زنجبیل برای زنان

رشد مو

زنجبیل به خاطر داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی از اصلی ترین ترکیبات فرآورده های تجاری مرتبط با مو است. رنده کردن زنجبیل و افزودن آب به آن و اسپری کردن این مخلوط به کف سر، افرون بر این که مشکل شوره سر را برطرف می سازد، به خاطر تسریع روند جریان خون در فولیکول های مو، سبب رویش و رشد موها نیز می شود.

رشد مو
رشد مو

کاهش دردهای قاعدگی

در اولین روزهای دوران قاعدگی، دمنوش زنجبیل بهترین گزینه برای کاهش درد می باشد. برای درست کردن این دمنوش، یک قاشق چای خوری رنده شده زنجبیل را داخل آب جوش ریخته و پس از چند دقیقه از صافی رد نموده و مصرف کنید.

برای گرفتن تندی زنجبیل، مقداری عسل یا تکه کوچکی نبات به آن بیفزایید. طبق مطالعات انجام شده، ثابت شده است که گیاه زنجبیل در بهتر شدن و تسکین دردهای قاعدگی همان کارایی ایبوپروفن را دارد و سبب کم شدن درد می شود.

لایه بردار پوست

یک نمونه دیگر از خاصیت های زنجبیل برای بانوان، لایه بردار بودن آن می باشد که می توان به صورت لایه بردار و اسکراب خانگی در منزل به کار گرفت و لایه های مرده پوست را پاکسازی کرد. برای درست کردن این لایه بردار، زنجبیل را با مقداری عسل مخلوط کنید و روی قسمت هایی از پوست که می خواهید لایه برداری شوند، قرار دهید.

کاهش وزن

از آنجایی که زنجبیل باعث افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن می شود، روند کالری سوزی را در بدن افزایش داده و به این شیوه، گیاه زنجبیل برای لاغری مفید عمل می کند.

از این رو متخصصین لاغری مانند دکتر سلیمی پیشنهاد می کنند که این گیاه به عنوان آب طعم دار(دتاکس) حین ورزش و یا به صورت چاشنی در غذا و نیز به همراه چای و طعم و مزه دهنده آن، مورد استفاده قرار گیرد.

خواص زنجبیل برای مردان

طبق مطالعات صورت گرفته در رابطه با خاصیت زنجبیل، این گیاه دارای ترکیباتی چون منیزیم، منگنز، پتاسیم، ویتامین B6 و فیبر می باشد که همگی این موارد تک به تک موادی موثر برای پیشگیری از مبتلا شدن به انواع امراض بدخیم هستند.

منگنزی که در گیاه زنجبیل وجود دارد، سبب بالا رفتن میزان تولید هورمون تستوسترون و توان باروری در آقایان می شود و نیز استفاده از آن، اختلالات عصبی را رفع نموده و سبب ایجاد حس آرامش و سلامت روانی در مردان می شود.

زنجبیل با داشتن موادی چون منگنز و منیزیم، از افزایش قند خون جلوگیری می کند که متخصصین استفاده از آن را برای مبتلایان به بیماری دیابت پیشنهاد می دهند.

خواص زنجبیل برای مردان
خواص زنجبیل برای مردان

همان طور که اشاره کردیم، گیاه زنجبیل بو، طعم تند و خوشایندی دارد که قادر است سلول های سرطانی را در روده بزرگ نابود کند.

از نمونه های دیگر خاصیت زنجبیل برای مردان، می توان بازگو کرد که این ادویه خوشمزه به خاطر داشتن مواد شیمیایی مفید و موثر، از لخته شدن خون و گرفتگی رگ ها پیشگیری می کند و به این صورت افردی که در برنامه غذایی خود زنجبیل را گنجانده باشند، به میزان کمتری با  عارضه های  قلبی عروقی روبرو خواهند شد.

این نکته را در نظر داشته باشید که در صورت داشتن حساسیت غذایی، برای اولین دفعه به مقدار خیلی اندک از آن مصرف کنید. چرا که زنجبیل، جزء ادویه جاتی می باشد که در بعضی از افراد سبب شدت یافتن علائم آلرژی می شود.

زنجبیل سوخت و ساز را در بدن افزایش می دهد

طبق تحقیقاتی که در سال های اخیر صورت گرفت، ثابت شد که زنجبیل علاوه بر خواص بی اشتهایی و سیری که به فرد می دهد، خاصیت گرمازایی نیز دارد. مواد غذایی گرمازا با بالا بردن دمای بدن باعث بیشتر شدن عمل سوخت و ساز و چربی سوزی می شوند.

International Journal of Obesity یادآور شده است که استفاده از مواد غذایی که خواص گرمازایی یا تولید گرما دارند، روش قدرتمندی در راستای کم کردن وزن می باشند.

این نوع از مواد غذایی سبب بالا رفتن میزان انرژی مصرفی و اکسایش چربی ها می شوند و در جریان کم شدن وزن، سبب تسریع و افزایش سوخت و ساز و متابولیسم بدن می شوند.

در این تحقیق، وجه تفاوت وعده صبحانه ای که دارای نوشیدنی زنجبیلی (2 گرم پودر حل شده در آب جوش) با وعده صبحانه ای که بدون زنجبیل بود، در آقایانی که دچار چاقی و افزایش وزن بودند، مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

نتایج به عمل آمده گویای تاثیر شگرف زنجبیل در ایجاد حرارت می باشد و افرادی که نوشیدنی های زنجبیل دار استفاده کرده بودند، به میزان کمی حس گرسنگی به سراغشان آمده بود. از این رو مواد غذایی مصرفی شان کم شده بود. این برداشت ها نشان از اثرات فوق العاده زنجبیل برای لاغری می باشد.

زنجبیل چگونه با چربی دور شکم مقابله می کند؟

زنجبیل و لاغری: شیوه استفاده از زنجبیل در سوزاندن چربی ها چگونه است؟

زنجبیل افزون بر خاصیت کم شدن وزن، باعث کم کردن چربی های دور شکم و پهلو هم می شود. چنانچه دنبال داشتن شکمی تخت هستید، زنجبیل شما را برای رسیدن به هدفتان کمک خواهد کرد و بر عامل هایی که سبب تجمع چربی در شکم می شوند، اثرات مثبتی می گذارد.

این عوامل می تواند پرخوری، اختلالات هورمونی و کاهش انرژی برای انجام فعالیت های ورزشی باشد. از آنجایی که زنجبیل سبب بی اشتهایی می شود، از این رو برای خوردن تنقلات بی میل می شوید. زنجبیل در جایگاه ماده ای مفید و اصلی در کم کردن اشتها، سبب کم شدن وزن می شود. این گیاه بدون کالری می باشد و به طرق مختلف قابل مصرف می باشد.

زنجبیل چگونه با چربی دور شکم مقابله می کند؟
زنجبیل چگونه با چربی دور شکم مقابله می کند؟

اختلالات هورمونی و اضطراب و استرس سبب بالا رفتن میزان هورمون کورتیزول در خون می شوند که به دنبال آن، سیستم ایمنی و متابولیسم بدن از تعادل خارج می شوند.

بالا رفتن میزان کورتیزول خون موجبات بالا رفتن وزن را مهیا می سازد و روند چربی سوزی در ناحیه شکم و پهلو را کند می کند. بر طبق نوشتاری که در سال 2004 منتشر شد، اذعان شده است که زنجبیل در روند سرکوب و از بین بردن هورمون کورتیزول در خون نقش اساسی دارد.

استفاده از زنجبیل به برگشت حالت اعتدال در بدن کمک می کند و سبب می شود تا آسان تر کاهش وزن پیدا کنید. طعم تند و تیز و خاصی که زنجبیل دارد، به خودی خود از لحاظ بدنی و روحی روانی انرژی افراد را بالا می برد.

با مصرف زنجبیل چقدر وزن کم می کنیم؟

استفاده از زنجبیل سریعا سبب کم شدن وزن نمی شود. اثرات استفاده از این گیاه کند ولی پیوسته می باشد. عجله نداشته باشید و با اندکی صبر پیشه کردن، متوجه تغییرات صورت گرفته خواهید شد. گاها کاهش 500 گرمی در طول ماه نتیجه و پیامدی مثبت تلقی می شود.

با مصرف زنجبیل چقدر وزن کم می کنیم؟
با مصرف زنجبیل چقدر وزن کم می کنیم؟

می بایست به خاطر داشته باشید که پروسه کم کردن وزن افزون بر مصرف زنجبیل، به عوامل دیگری همچون ورزش کردن و داشتن تحرک، تغذیه سالم و اصولی، کم کردن میزان استرس و اضطراب، جراحی های لاغری تحت نظر دکتر سلیمی و نیز وراثت بستگی دارد.

برای بهره بردن به میزان مطلوب از خواص زنجبیل، می بایست دیگر شیوه های کم کردن وزن را نیز در روزمرگی های خود لحاظ کنید تا سریعا به وزن مورد نظر خود دست یابید.

چگونه روند کاهش وزن را با مصرف زنجبیل سرعت ببخشیم؟

در گام نخست؛ استفاده از چربی های مضر، مواد غذایی نیمه آماده یا فرآوری شده، فست فودها، مواد قندی و شکر را تا حد امکان از برنامه غذایی خود حذف کنید. با استفاده از مواد غذایی که در ذیل آورده شده اند، قادر خواهید بود تا روند کم کردن وزنتان را سرعت ببخشید.

بعضی از مواد غذایی سبب کم شدن وزن می شوند. روغن نارگیل، زیره، سرکه سیب، لیمو ترش و آب آن، چای سبز، عسل و دارچین و نیز بعضی از ادویه جات در پروسه کم کردن وزن، ثمربخش می باشند.

فعالیت های ذیل سبب کاهش وزن می شوند:

پر جنب و جوش و پویا باشید. در طول هفته حدود 4 تا 5 جلسه با انجام فعالیت های ورزشی ساده و راحت می توان سوخت و ساز بدن را بالا برد. چنانچه برای اجرای فعالیت های ورزشی فرصت کافی ندارید، با 20 الی 40 دقیقه پیاده روی کردن در طول روز، اثرات قابل ملاحظه پیاده روی را در سلامت جسم و اندام خود مشاهده خواهید کرد.

فعالیت های پرتکرار و تناوبی (اینتروال) داشته باشید. در این روش؛ انجام فعالیت های ورزشی، تمرین هایی که فشار زیادی را متحمل فرد می سازند با تمرین های کم فشار، به نوبت و به صورت تناوبی صورت می گیرند. بر طبق مطالعات انجام شده، این روش انجام فعالیت های ورزشی، روند چربی سوزی را تسریع بخشیده و به میزان 36 درصد بالا می برد.

در صورت داشتن چه علائمی حین مصرف زنجبیل، به پزشک مراجعه کنیم؟

چنانچه با استفاده کردن از زنجبیل برای لاغری نشانه های زیر را داشتید، می بایست هر چه زودتر به دکتر سلیمی متخصص گوارش، رجوع کنید:

_ داشتن یبوست

_ داشتن نفخ شکمی
_ به وجود آمدن مشکل در بارداری

_ بروز مشکل در کارکرد داروهای رقیق ساز خون

مضرات زنجبیل

با وجود این که زنجبیل خاصیت دارویی و درمانی زیادی دارد، ولی استفاده زیاد از آن و نیز تداخلات دارویی، سبب بروز برخی عارضه ها خواهد شد. با این که این موارد کمیاب است، ولی اطلاع داشتن از زیان های احتمالی زنجبیل الزامی است. از جمله این زیان ها شامل افرادی می شود که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

افرادی که طی روزهای قاعدگی، خونریزی زیادی دارند.

زنجبیل باعث گشاد شدن رگ ها می شود، به همین علت استفاده زیاد از آن در این دوران، احتمال خونریزی را بالا می برد.

زنان باردار و شیرده

ریشه این گیاه شامل تحریک کننده هایی است که سبب منقبض شدن زود هنگام شده و نیز روی هورمون های جنسی جنین اثر می گذارند، از این رو استفاده از زنجبیل در دوران بارداری به خصوص ماه های آخر به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود.

افرادی که طی روزهای قاعدگی، خونریزی زیادی دارند.
افرادی که طی روزهای قاعدگی، خونریزی زیادی دارند.

افرادی که نیاز به افزایش وزن دارند

اشخاصی که تصمیم دارند وزن خود را بالا ببرند، استفاده از زنجبیل برایشان جایز نمی باشد چرا که این گیاه با عمل متابولیسم و سوخت و ساز، باعث چربی سوزی و بی میلی می شود، طوری که از پراهمیت ترین اجزاء تشکیل دهنده در برنامه های رژیمی در راستای لاغری به شمار می آید.

این گیاه با اضافه وزن مقابله کرده و برای افزایش وزن، ثمراتی نخواهد داشت. پس چنانچه قصد چاقی دارید، سراغ زنجبیل نروید چرا که پروسه چاقی را فوق العاده آهسته خواهد کرد.

افراد مبتلا به هموفیلی

زنجبیل به خاطر بالا بردن جریان خون به منظور پیشگیری از امراض قلبی، مصارف زیادی دارد. ولی با وجود این برای آن دسته از اشخاصی که دچار بیماری هموفیلی هستند، پیشنهاد نمی شود.

چرا که هموفیلی مشکلی است که از لخته شدن خون جلوگیری می کند و استفاده از زنجبیل، این اختلال را بیشتر و خطرناک تر می کند. چنانچه بریدگی بزرگی روی قسمتی از بدنتان وجود دارد و در حال بهتر شدن می باشد، باز هم استفاده از زنجبیل توصیه نمی شود چرا که در صورت مصرف، عواقب بدی به همراه خواهد داشت و منجر به خونریزی با شدت بیشتری خواهد شد.

افراد مبتلا به بیماری قلبی

همان گونه که ذکر کردیم، زنجبیل ماده ای مفید برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی می باشد ولی در صورت داشتن مشکلاتی در عروق خونی، استفاده زیاد از حد زنجبیل، سبب بروز عارضه هایی خواهد شد و وضعیت را خطرناک و بحرانی خواهد ساخت. از این رو چنانچه دچار مشکلات قلبی می باشید، از استفاده زیاد از حد زنجبیل اجتناب کنید.

افرادی که دارو مصرف می کنند

ترکیب های اکتیوی که در زنجبیل موجود می باشد، ممکن است اثرات بعضی از داروهای خاص را کم کند و یا سبب ایجاد عارضه هایی شود، به خصوص در افراد مبتلا به فشار خون، دیابت و یا اختلالات هورمونی.

گیاه زنجبیل

زنجبیل جزء ادویه جات و از ریشه گیاهان Zingiber officinale می باشد و گیاهی چند ساله است که تقریبا یک متر ساقه زیرزمینی خزنده و غده مانند و برگ هایی فاقد دم برگ و بدون کرک دارد.

گمان می رود که این گیاه با داشتن طبع گرم و خشک، در معالجه مشکلات بی شماری اعم از برطرف سازی مزاج سرد، فشار خون پایین، برطرف سازی سنگ مثانه، کاهش درد در دوران قاعدگی، موثر عمل کند. زنجبیل عمدتا در بیشتر غذاهای آسیایی و منطقه خاورمیانه، و پودر شده آن به صورت ادویه کاربردی در غذا مورد استفاده قرار می گیرد.

یک مورد دیگر از خاصیت های این گیاه، استفاده از آن در تولید داروهای گیاهی می باشد. دلیل معجزه آسا بودن این گیاه، ترکیبات تشکیل دهنده آن مثل نشاسته، رزین و اسانس ها می باشد که سبب بوی خوش آن شده اند و گمان می رود عمده خصلت درمانی زنجبیل به خاطر داشتن اجزاء ادویه ای آن، یعنی جینجرول ها است که تندی و سوزانندگی زنجبیل ناشی از این ترکیبات می باشد.

شاخص توده بدنی یا BMI چیست؟

چنانچه قصد دارید که جراحی لاغری (اسلیو معده، بای پس معده و …) را انجام دهید و یک مقیاس مطلوب برای سنجیدن مقدار اضافه وزن و یا کاهش وزن خود داشته باشید، برترین مقیاس و شاخص، BMI بی ام آی می باشد.

BMI در حقیقت شاخصی برای سنجیدن میزان چربی بدن و نیز اندام متناسب بر اساس نسبت وزن بر قد فرد است و در افراد بالای 20 سال، چه آقا و چه خانم، به طور صحیحی قابل انجام است.

در واقع می بایست این گونه بیان شود که BMI میزان چاقی را نمی سنجد، بلکه ابزاری مناسب است تا به وسیله ی آن سلامت وزن فرد بر مبنای قد وی مورد بررسی قرار گیرد.

فرمول شاخص توده بدنی = (وزن بر مبنای Kg) ( قد قد بر مبنای m) یا (به توان دو)

لطفا از پست هزینه عمل اسلیو در بیمارستان بقیه الله دیدن کنید.

بی ام آی BMI بالا

BMI وقتی بیشتر از حد نرمال افزایش یابد، نشاندهنده مواجه شدن با مشکلات گوناگونی می باشد. مسائلی مانند کلسترول بالا، داشتن کبد چرب و مشکلات عروقی. به همین منظور، پیشنهاد می شود در صورت داشتن BMI بالا حتما به پزشک متخصص و با تجربه ای همچون دکتر سلیمی رجوع کنید و آزمایش خون بدهید. در صورتی که تصمیم به کم کردن وزن دارید، اقدامات زیر را انجام دهید:

_ ورزش را جزء جدا نشدنی زندگی خود قرار دهید.

_ هیچ زمانی را در راستای بالا بردن تحرک و فعالیت بدنی از دست ندهید، مثل پیاده رفتن تا سر کار، برنامه پیاده روی کردن با دوستان و همکاران

_ برنامه غذایی خود را تغییر دهید و مواد مقوی و کم کالری را جایگزین کنید.

-از موقعیت ها و مکان هایی که باعث پرخوری شما می شوند، اجتناب کنید.

_ خودتان را زیاد وزن کنید تا میزان تلاش خود را در راه رسیدن به هدفتان بسنجید.

_ هدف های بلند مدت انتخاب کنید. چنانچه سریع امید و انگیزه خودتان را از دست بدهید، امکان دارد تلاش هایتان نتیجه معکوس دهد.

بی ام آی BMI بالا
بی ام آی BMI بالا

جراحی چاقی

جراحی چاقی یا همان جراحی لاغری، با ایجاد تغییراتی در دستگاه گوارشی انسان به کم کردن وزن و لاغر شدن فرد می انجامد. در حقیقت با کوچک کردن معده  میزان کالری که فرد دریافت می کند و نیز کم کردن میزان جذب مواد غذایی، به افراد در رسیدن به اهدافشان کمک کند.

چنانچه شخصی با گرفتن رژیم های لاغری گوناگون و فعالیت های ورزشی نتوانسته باشد وزن خود را کاهش دهد و یا به خاطر اضافه وزنی که دارد، به بیماری هایی که در ارتباط با چاقی هستند دچار شده باشد، در این صورت جراحی چاقی تحت نظر دکتر سلیمی، انتخابی مناسب در راستای کم کردن وزن قابل ملاحظه و بدون بازگشت برای شخص به حساب می آید.

جراحی چاقی به چه منظور انجام می گیرد؟

بهتر شدن شرایط زندگی، سلامت بدنی و روانی پس از جراحی چاقی، به طور عجیبی در افراد ایجاد انگیزه می کند. بیمار افزون بر این که اعتماد به نفس خود را مجددا به دست می آورد، از بیماری های حادی که ممکن بود گرفتارشان شود نیز دور می شود. به چند مورد از این بیماری ها اشاره می کنیم:

جراحی چاقی به چه منظور انجام می گیرد؟
جراحی چاقی به چه منظور انجام می گیرد؟

_ ریفلاکس معده

_ بیماری های قلبی

_ فشار خون بالا

_ دیابت از نوع 2

_ سکته های مغزی

پیشنهاد می کنیم از پست اسلیو معده مناسب چه کسانی است دیدن کنید.

چند مزیت جراحی چاقی

جراحی چاقی برای اشخاصی که به اضافه وزن بیش از حد دچارند و شیوه های درمانی بی شماری را تجربه کرده و نتیجه ای نگرفته اند، دارای مزایای زیر می باشد:

_ لاغر شدن در سریع ترین زمان ممکن

_ بهتر شدن شرایط روحی و روانی و افزایش اعتماد به نفس

_ پیشگیری از ابتلا شدن به بعضی از بیماری ها همچون دیابت و فشار خون

_ بهتر شدن شرایط زندگی برای شخصی که اقدام به جراحی کرده است.

جراحی چاقی از چه بیماری هایی پیشگیری می کند؟

کاملا واضح است که در یک جراحی چاقی موفقیت آمیز، بیمار باید از نظر روحی روانی و بدنی رو به بهبودی برود. چنانچه این امتیاز مهم و اصلی را در رابطه با جراحی چاقی مورد توجه قرار ندهیم، این جراحی موفقیت آمیز دارای مزایای دیگری نیز می باشد و همان طور که اشاره کردیم، از امراضی چون فشار خون، بیماری قلبی، دیابت و در بعضی از موارد سکته قلبی، تا حدودی پیشگیری می کند.

آیا جراحی چاقی عوارض دارد؟

هر عمل جراحی امکان دارد دارای عوارضی باشد ولی تجربیات و نظرهای افرادی که عمل جراحی چاقی داشته اند، گویای این واقعیت است که فایده ها و مزیت های این مدل عمل ها به طور معمول 10 برابر عارضه های احتمالی می باشد.

در کلینیک دکتر سلیمی، همواره ترجیح اول این می باشد که پیش از انتخاب جراحی های چاقی، اطمینان حاصل می کنند که شما کلیه شیوه های موجود پیشین را تجربه کرده و نتیجه ی رضایتبخشی کسب نکرده اید.

آیا جراحی چاقی عوارض دارد؟
آیا جراحی چاقی عوارض دارد؟

پیشنهاد می کنیم از پست دوران نقاهت بعد از لاپاراسکوپی دیدن کنید.

توصیه می کنیم در کنار مطالعه این مقاله، مقاله دوره نقاهت عمل اسلیو معده را مطالعه کنید.

آیا شما کاندید مناسبی برای جراحی چاقی هستید؟

تعیین و تشخیص این که چه کسانی گزینه مناسبی در راستای جراحی چاقی هستند، به عوامل گوناگونی وابسته است.

زمانی که برای مشورت گرفتن و ارزیابی شرایط و وضعیت خود به پزشکان متخصص همچون دکتر سلیمی رجوع می کنید، پزشک بنابه تقاضای شما پرسش هایی را می کند تا اطمینان حاصل کند که آیا شما از لحاظ جسمی گزینه خوبی برای این عمل به شمار می آیید یا خیر. آیا از لحاظ روحی و روانی به آن سطح رسیده اید که حقیقتا بخواهید اقدام به عمل جراحی کنید و شروط آن را پذیرا باشید؟

بهترین جراح چاقی در ایران

حقیقتا مدعی بودن در حیطه علمی، کار بسیار اشتباهی می باشد. شما می توانید طبق رزومه و سابقه فعالیتی هر پزشک، به راحتی به جواب این سوال برسید که برترین جراح چاقی لاپاراسکوپی در ایران چه کسی است.

برای برگزیدن برترین جراح چاقی، لازم است تا کلیه معیارهای موجود را در نظر بگیرید. احتمالا یکی از اصلی ترین این معیارها، شمار افردی است که توسط آن جراح، مورد عمل جراحی قرار گرفته اند. جناب دکتر مهدی سلیمی با میزان رضایتمندی بالایی که دارند، می توانند انتخابی خوب و مناسبی در این راه باشند.

لطفا پس از مطالعه این مقاله، از پست جراحی لاغری در رشت دیدن کنید.

بیوگرافی دکتر مهدی سلیمی

جناب دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) به شماره نظام پزشکی 100674 می باشند.

دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید.

پرسش های رایج در ارتباط با خواص زنجبیل برای لاغری

_ آیا استفاده از زنجبیل سبب کم شدن وزن می شود؟

بله؛ مصرف زنجبیل در برنامه غذایی با عمل سوزاندن چربی ها و حس بی میلی باعث لاغری می شود.

_ شیوه مصرف زنجبیل برای کاهش وزن چگونه است؟

در آب داغ، عسل و مقداری آب لیمو ترش ریخته و نوش جان کنید.

_ شیوه های استفاده از خاصیت زنجبیل برای لاغری و کم کردن وزن را بیان کنید.

مصرف ادویه، چای و دمنوش زنجبیل در کم کردن وزن اثر بخش می باشد.

_ طبع زنجبیل گرم است یا سرد؟

گیاه زنجبیل طبعی بسیار گرم و خشک دارد. استفاده بیش از حد آن به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود.

_ برای سوزاندن چربی ها، چه زمانی باید زنجبیل را مصرف کرد؟

به منظور چربی سوزی، بهتر است ناشتا زنجبیل را به همراه یک لیوان آب داغ و لیمو میل کنید.

سخن پایانی

زنجبیل دارای خاصیت ادرار آور و گرمازاست و قادر است روند متابولیسم و سوخت و ساز بدن را بالا ببرد و بدن را برای سوزاندن چربی ها و انرژی بیشتر، وادار کند. افزون بر این، زنجبیل روشی مطمئن برای التیام و کم کردن علامت های گوارشی همانند حالت تهوع و استفراغ می باشد. متخصصین، اعتقاد دارن، اضافه کردن این ادویه در برنامه غذایی افردی که دچار چاقی هستند، یک انتخابی عالی و آگاهانه است.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید