ریزه خواری و حجیم خواری

ریزه خواری و حجیم خواری

فهرست مطالب

در این مطلب می‌خواهیم اطلاعاتی در رابطه با ریزه خواری و حجیم خواری برای شما داشته ‌باشیم. اگر نیاز به شناخت بیشتر در رابطه با این دو مبحث دارید، می‌توانید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ریزه خواری و حجیم خواری می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

همه ما می‌دانیم که داشتن سبک زندگی سالم و بهره‌گیری از برنامه‌های غذایی منظم و کافی می‌تواند باعث به حداقل رسیدن احتمال ابتلا به بیماری‌های متعدد گردد.

این‌ موضوع بر هیچ‌ کس پوشیده نیست که سبک زندگی درست، کمک بسیار زیادی نیز به تناسب اندام خواهد کرد.

مقدمه

ریزه خواری و حجیم خواری
ریزه خواری و حجیم خواری

زیرا امروزه یکی از چالش‌های نگران ‌کننده اغلب افراد، در راستای ریزه ‌خواری و حجیم خواری می‌باشد و این مسئله به‌ عنوان معضل اصلی زندگی آن‌ها باعث افزایش وزن و چاقی شده ‌است.

اما امکان دارد این سوال در ذهن برخی از افراد شکل بگیرد که به چه دلیل داشتن سبک زندگی سالم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد و در صورت عدم رعایت این سبک از زندگی، امکان دارد تا چه خطراتی در زندگی افراد اتفاق بیفتد.

در همین راستا باید در رابطه با دو مبحث مهم ریزه‌ خواری و حجیم خواری اطلاعاتی داشته باشید. زیرا این دو از عاملان مهم اضافه ‌وزن و چاقی شناخته می‌شوند.

باید توجه داشته باشید در صورت تداوم ریزه خواری، نهایتا به سمت عمل های اسلیو و بای پس معده حرکت خواهید کرد.

در صورتی‌ که فرد از سبک زندگی درست استفاده کند، این دو عادات غذایی از زندگی وی حذف خواهد شد

در صورتی‌ که فرد از سبک زندگی درست استفاده کند، این دو عادات غذایی از زندگی وی حذف خواهد شد و قطعا در راه درست قدم برمی‌دارد تا بتواند به اهداف خود در زمینه تناسب اندام برسد.

با شناخت این دو مبحث می‌توان عادات غذایی ناسالم را تشخیص داد و از این طریق بسیاری از حجیم خواری‌ها و ریزه‌ خواری های افراد در طول روزمره برطرف خواهد شد.

اگر بدانید که چه عوارض متعددی در پی ریزه ‌خواری ها و حجیم خواری‌ها دیده می‌شود، قطعا برای کنترل این مسئله تلاش بسیاری خواهید کرد.

در صورتی‌ که فرد از سبک زندگی درست استفاده کند، این دو عادات غذایی از زندگی وی حذف خواهد شد
در صورتی‌ که فرد از سبک زندگی درست استفاده کند، این دو عادات غذایی از زندگی وی حذف خواهد شد

البته در این راستا استفاده از جراحی‌های مختلف نیز کمک بسیاری به شما خواهد کرد. البته تشخیص و مشاوره با دکتر سلیمی به ‌عنوان معتبرترین متخصص انواع جراحی های چاقی، می‌تواند برای این دو معضل کارساز باشد.

اما اغلب برای حجیم خوارها استفاده از عمل اسلیو معده و برای ریزه خوارها استفاده از عمل بای ‌پس معده پیشنهاد خواهد شد.

اینفوگرافیک ریزه خواری و حجیم خواری

اینفوگرافیک ریزه خواری و حجیم خواری
اینفوگرافیک ریزه خواری و حجیم خواری

حال با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا اطلاعات بیشتری از این دو سبک زندگی برای شما داشته باشیم و از عوارض آن بگوییم تا بتوانید با تشخیص این دو مورد از یکدیگر، از عملکردهای درمانی همچون جراحی چاقی استفاده داشته باشید.

عوارض ریزه خواری و حجیم خواری

 • عوارض ریزه خواری
 1. ابتلا به افسردگی
 2. ابتلا دیابت نوع ۲
 3. پوسیدگی دندان‌ها
 4. بروز مشکلات گوارشی
 5. بیماری‌های قلبی و مغزی
 • عوارض حجیم خواری
 1. معده بهم میریزد
 2.  اسهال
 3. نفخ معده
 4. احساس بی قراری
 5. چاقی و اضافه وزن
 6. سرگیجه
 7. ورم معده
 8.  ضربان قلب بالا می رود

مطالبی که در ادامه این مبحث به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت، عبارتند از:

ریزه‌ خواری چیست؟

شناخت دقیق ریزه‌ خواری

رابطه‌ ریزه‌ خواری و چاقی

شناخت بیشتر افراد ریزه ‌خوار

چه شرایطی باعث ریزه‌ خواری خواهد شد؟

غذا خوردن نامنظم

خواب بی‌کیفیت یا کمبود خواب

بی‌حوصلگی و خستگی

احساسات هیجانی

کمبود ویتامین و کم ‌خونی

آیا ریزه‌ خواری باعث چاقی خواهد شد؟

استفاده از راهکارهای درمانی

دلیل اصلی چاقی ناشی از ریزه ‌خواری

ریزه‌ خواری افراد را دچار چه عوارضی خواهد کرد؟

بروز مشکلات گوارشی

بروز بیماری دیابت

مشکلات افسردگی و روحی

پوسیدگی دندان

سکته قلبی و مغزی

چاقی بیش از اندازه

چگونه می‌توان عادت ریزه‌ خواری را ترک کرد؟

شناسایی موقعیت‌های حساس

احتیاج به غذا خوردن

مراقبت از بهداشت خواب

داشتن برنامه‌ ریزی مناسب

مدیریت هیجان‌ها

نکات مهم برای جلوگیری از ریزه‌ خواری

حجیم خواری چیست؟

شدت اوضاع حجیم خواری

تحریک اشتهای حجیم خوارن

چه شرایطی باعث حجیم خواری خواهد شد؟

غذا خوردن غیر ارادی

سرعت بالای مصرف غذا

اضطراب و استرس

کمبود ویتامین در بدن

بی ‌حوصلگی و بیکاری

عدم مصرف یک وعده غذایی

بی‌ نظمی در غذا خوردن

حجیم خواری، افراد را دچار چه عوارضی خواهد کرد؟

پیدایش انواع سرطان‌ها

مشکلات کبد چرب

بیماری کیسه صفرا

چگونه می‌توان عادت حجیم خواری را ترک کرد؟

میان ‌وعده‌های سبک

مصرف غذا بدون حواس ‌پرتی

مصرف سالاد قبل ‌از غذا

درمان ریزه‌ خواری و حجیم خواری با جراحی چاقی چگونه است؟

عمل بای ‌پس معده برای ریزه خواری

عمل اسلیو معده برای حجیم خواری

جمع بندی مطالب

 

 

ریزه‌ خواری چیست؟

برای این ‌که به مفهوم کامل ریزه خواری و حجیم خواری بپردازیم، در ابتدا لازم است تا شناخت کلی از این دو سبک زندگی داشته باشید.

عملکرد نادرست یک رژیم غذایی قطعا می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر سلامت شخصی افراد داشته باشد. امکان دارد بدن انسان در مقابل محرومیت از آب و غذا در یک بازه زمانی خاص در سنین مختلف، از مقاومت بالایی برخوردار باشد.

ریزه‌ خواری چیست؟
ریزه‌ خواری چیست؟

طبق نظر اغلب پزشکان و تحقیقاتی که در این ‌مورد انجام گرفته ‌است، اغلب افرادی که در سنین جوانی می‌باشند و کاملاً سالم و سلامت هستند، می‌توانند حدوداً 3 تا ۸ روز بدون استفاده از آب و 3 تا ۸ هفته بدون مصرف هرگونه غذا دوام بیاورند و زنده بماند.

البته قطع به‌ یقین درباره این ‌موضوع نمی‌توان نظر داد و امکان دارد که شرایط بدنی برخی از افراد با دیگری متفاوت باشد و این عملکرد روی بدن آن‌ها متفاوت باشد.

استفاده از عادات غذایی بد

از طرفی دیگر استفاده از عادات غذایی بد سبب می‌شود تا فرد، مصرف بی‌رویه از برخی از غذاهای خاص داشته باشد و همین ‌طور دچار مشکل ریزه‌ خواری شود.

اما ممکن است همچنان این سوال در ذهن افراد شکل ‌بگیرد که اصولا به چه چیز ریزه‌ خواری گفته می‌شود و معنای اصلی آن چیست؟

در مفهوم کلی ‌تر، ریزه ‌خواری یعنی مصرف بی ‌رویه و پراکنده انواع مواد غذایی و خوراکی در طول روز که به‌ عنوان یکی از عادات روزانه افراد به شمار می‌آید و در صورتی ‌که این معضل شدیدتر شود، می‌تواند به ‌عنوان یکی از بیماری‌های مهم به حساب آید و عوارض بسیاری در بر خواهد داشت. با توجه به این تعریف می‌توان یک تعریف کلی ‌تر در رابطه با ریزه‌ خواری داشت.

استفاده از عادات غذایی بد
استفاده از عادات غذایی بد

افرادی که دچار این معضل می‌باشند، به‌ جای این ‌که وعده‌های اصلی روزانه را استفاده کنند، بی‌اختیار در حال استفاده از مواد غذایی و انواع میوه‌ جات و تنقلات دیگر می‌باشند که این مسئله به‌ عنوان ریزه‌ خواری به حساب می‌آید و می‌تواند معضلات بسیار زیادی را در پی داشته باشد.

پیشنهاد می کنیم از سایر مطالب سایت دکتر سلیمی دیدن کنید.

شناخت دقیق ریزه‌ خواری

در واقع ریزه‌ خواری اصطلاحی است که  بر اساس پراکنده مصرف کردن مواد غذایی در طول مدت بیداری شناخته می‌شود و باعث شده تا همه مردم جهان امروز درگیر این مسئله شوند.

اغلب افرادی که دچار ریزه ‌خواری می‌باشند، با توجه به عادات روزانه خود و همین ‌طور بنابر سرگرمی و علاقه بسیار به مصرف انواع خوراکی‌های مختلف در بین دو وعده غذایی خود، خوراکی‌های بسیار زیادی را استفاده می‌کنند.

مسئله مهمی که در رابطه با شناخت ریزه‌ خواری و حجیم خواری‌ ها وجود دارد، این است که اغلب افرادی که ریزه ‌خواری می‌کنند، از مواد غذایی بدون ارزش استفاده دارند. اغلب این دسته از مواد غذایی دارای قند یا نمک بسیار زیادی است که می‌تواند باعث چاقی بسیار زیاد ‌گردد.

در واقع مواد غذایی مصرفی برای ریزه ‌خوارها شامل تنقلات، نوشیدنی‌های شیرین، اسنک ها و دیگر موارد این ‌چنینی خواهد شد. پس نمی‌توان از عوارض ریزه خواری به‌ عنوان یک عادت اشتباه غذایی غافل شد.

به ‌همین دلیل است که باید برای شناخت کافی از ریزه ‌خواری، از دکتر سلیمی کمک بگیرید تا به درمان ریزه‌ خواری ها بپردازید.

جراحی‌های متعددی برای رسیدن به کاهش وزن وجود دارد که از نظر دکتر سلیمی، برای افرادی که به ریزه ‌خواری دچار هستند، بهتر است که عمل بای ‌پس معده انجام بگیرد تا بتوانند نتیجه درستی از تناسب اندام بگیرند.

رابطه‌ ریزه‌ خواری و چاقی

در اغلب مواقع به این دلیل ریزه خواری‌ها به‌ عنوان یک عادت اشتباه به حساب می‌آیند که باعث چاقی خواهد شد. اگر به جزئیات زندگی اغلب افرادی که دچار ریزه‌ خواری هستند، بپردازید؛

قطعا می‌دانید که تمامی آن‌ها دچار اضافه وزن‌های بسیار زیاد هستند و اغلب درصدد پیدا کردن راهی برای از بین بردن این عادت خود و کاهش وزن‌های اضافی خواهند بود.

به دلیل این ‌که ریزه‌ خواری در بین دو وعده اصلی غذایی به ‌مرور زمان می‌تواند باعث افزایش یافتن حجم معده افراد گردد، این دسته از افراد به ‌مرور تمایل بیشتری به مصرف غذاها خواهند داشت.

در نهایت این اتفاق باعث می‌شود تا از غذاهای ناسالم اما خوشمزه استفاده داشته باشند. پس مصرف این دسته از غذاها می‌تواند سبب اضافه ‌وزن و چاقی آن‌ها گردد.

رابطه‌ ریزه‌ خواری و چاقی
رابطه‌ ریزه‌ خواری و چاقی

شناخت بیشتر افراد ریزه ‌خوار

برای این ‌که به درک درستی در رابطه با ریزه ‌خواری و حجیم خواری برسید، باید از تخصص‌های دکتر سلیمی به ‌عنوان یک پزشک حاذق کمک بگیرید تا بتوانید درمان مناسبی از جراحی‌ها داشته باشید. باید در ابتدا بشناسید که آیا شما فردی ریزه‌ خوار می باشید یا دچار حجیم خواری هستید.

زیرا در صورتی‌ که فرد دچار ریزه ‌خواری باشد، از نظر دکتر سلیمی استفاده از عمل بای ‌پس معده کارساز و مفید می‌باشد تا این شخص بتواند به تناسب اندام برسد.

در غیر این صورت اگر فردی دچار حجیم خواری می‌باشد، عمل اسلیو معده می‌تواند نتایج خارق ‌العاده‌ای از تعادل وزن برای این دسته از افراد در بر داشته باشد.

ناخنک زدن در بین وعده‌ی ناهار

حال برای شناخت این مسئله باید دقت بسیاری به وعده‌های غذایی روزمره خود داشته باشید. اغلب افرادی که دچار ریزه‌ خواری هستند، با ناخنک زدن در بین وعده‌ی ناهار و مصرف مواد غذایی همچون ظرف شکلات و خوردن آن بین وعده‌های غذایی، به ‌عنوان افراد ریزه‌ خوار شناخته می‌شوند.

این دسته از افراد حدوداً نیم‌ ساعت بعد از خوردن ناهار به سراغ یخچال خواهند رفت و یک میوه برای خوردن برمی ‌دارند و نیم‌ ساعت بعد بسته‌ی چیپس یا پفک را باز می‌کنند تا بتوانند از آن مقداری مصرف کنند.

همین رویه ادامه خواهد داشت تا فرد به بستر خواب برود. البته ممکن است میزان ریزه ‌خواری در افراد مختلف تفاوت‌های بسیاری داشته باشد و روند عادات افراد همانند یکدیگر نباشد.

مسئله مهم، در رابطه با ترک عادت ریزه ‌خواری است. زیرا یکی از دشوارترین فعالیت‌ها برای افرادی که دچار چاقی و اضافه‌ وزن می‌باشند، این مسئله است.

ناخنک زدن در بین وعده‌ی ناهار
ناخنک زدن در بین وعده‌ی ناهار

اما اگر قصد دارید از ترفندهای خاصی برای ترک این عادت استفاده داشته باشید، ادامه این مطلب به شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد تا بتوانید از عمل‌های جراحی که توسط دکتر سلیمی انجام می‌گیرد، بهره‌ مند شوید.

چه شرایطی باعث ریزه‌ خواری خواهد شد؟

در راستای پرداختن به مبحث ریزه ‌خواری و حجیم خواری ، در ابتدا باید تشخیص داد که کدام یک از موارد می‌تواند عوامل مؤثری برای ریزه‌ خواری های افراد در طول روزمره باشد. در هر صورت این معضل به‌ قدری نگران ‌کننده است که می‌تواند باعث چاقی شود.

در واقع هر دوی این موارد یعنی ریزه‌ خواری و حجیم خواری دغدغه‌های ذهنی برخی از افراد می‌باشد که ترک کردن آن‌ها بسیار دشوار است.

از نظر دکتر سلیمی، برای در امان بودن از این دو مسئله، اغلب افرادی که دچار ریزه‌ خواری هستند، باید از عمل بای‌ پس معده استفاده داشته باشند و افرادی که دچار حجیم خواری می‌باشند، باید از عمل اسلیو معده بهترین نتیجه را برای رسیدن به تناسب اندام دلخواه خود بگیرند.

حال در این ‌راستا بهتر است از عواملی که می‌تواند در راستای ریزه ‌خواری تاثیر داشته باشد، اطلاعاتی به شما بدهیم.

غذا خوردن نا منظم

کاملاً طبیعی است که اگر بین وعده‌های اصلی غذایی فاصله بسیار زیادی وجود داشته باشد، فرد در طول روز دچار کاهش انرژی خواهد شد و با توجه به این ‌که بدن او نیاز به دریافت مواد مغذی دارد، شروع به ریزه‌ خواری خواهد کرد.

اما در اغلب مواقع، مصرف غذاهای ریز درطول روز اصولا به چشم افراد نخواهد آمد و همچنان نیازمند دریافت مواد غذایی دیگر می‌باشند.

اما به‌ مرور زمان، هنگامی ‌که این ریزه‌ خواری ها افزایش پیدا می‌کند، نتیجه نگران‌ کننده‌ای از چاقی ها را در بر خواهد داشت. پس یکی از مهم‌ترین موارد آن، غذا خوردن نا منظم در طول روز می‌باشد.

غذا خوردن نا منظم
غذا خوردن نا منظم

خواب بی ‌کیفیت یا کمبود خواب

مسئله مهم دیگری که باعث ریزه ‌خواری خواهد شد، عدم کیفیت خواب در طول روز می‌باشد. خواب نا مناسب باعث بد خلقی و کسلی خواهد شد.

به‌ همین دلیل فرد برای‌ این که از بد خلقی و کسلی در امان باشد، نیاز به دریافت غذاهای پرکالری بیشتر از قبل خواهد داشت.

به‌ همین دلیل به ‌مرور زمان این ریزه‌ خواری‌ها می‌تواند باعث افزایش وزن شود. در صورتی ‌که اگر فرد خواب کافی داشته باشد و صبح خود را با انرژی شروع کند، دیگر نیازی به ریزه ‌خواری ها نخواهد ذاشت.

برخی از افراد تصور می‌کنند که این ریزه خواری‌ها به ‌عنوان نمونه مصرف چند عدد شکلات در طول روز یا چند عدد پفک در طول روز هیچ تأثیری روی افزایش وزن آن‌ها نخواهد داشت. در صورتی ‌که نتیجه این ریزه ‌کاری‌ها، به ‌مرور زمان باعث اضافه ‌وزن بسیار زیاد افراد خواهد شد.

بی‌ حوصلگی و خستگی

از نظر پزشکانی همچون دکتر سلیمی، یکی از مهم‌ترین مواردی که باعث ریزه ‌خواری ها در طول روزمره خواهد شد، خستگی و بی‌ حوصلگی می‌باشد.

زیرا در اغلب مواقع افراد احساس گرسنگی نخواهند کرد. فقط به ‌خاطر این ‌که نیاز به استراحت دارند و یا کاری برای انجام دادن ندارند و هیچ تفریحی برنامه ‌ریزی نکرده‌اند، با مصرف خوراکی‌های مختلف، قصد پر کردن زمان خود را دارند.

تمامی این موارد به دلیل این است که لذت مصرف خوراکی‌ها احساس شادی و تفریح و بیکاری را در ذهن افراد پر خواهد کرد و از طرف دیگر باعث انرژی دادن به افراد خواهد شد و می‌تواند خستگی را رفع کند. اما همه می‌دانیم که این راه ‌حل درست و سالم نیست.

در صورتی ‌که شما نیز دچار ریزه‌ خواری و حجیم خواری هستید، دکتر سلیمی انجام بای‌ پس را به ریزه خوارها و استفاده از عمل اسلیو معده را به حجم خوارها پیشنهاد خواهد داد تا چاقی‌های به‌ وجود آمده را برطرف کنید.

بی‌ حوصلگی و خستگی
بی‌ حوصلگی و خستگی

احساسات هیجانی

در اغلب مواقع در زندگی تمامی ما اتفاقات خوشایندی رخ می‌دهد. حتی ممکن است در مواقع ناراحتی یا عصبانیت و حتی استرس و خوشحالی، نیاز به مصرف مواد غذایی داشته‌ باشیم.

زیرا بهترین کار در این موقعیت را نمی‌دانیم و فقط به مصرف مواد غذایی خواهیم پرداخت. قطعا شما نیز در اطرافیان خود دیده‌اید که افراد فورا به ‌محض بی ‌حوصلگی، به صرف غذا می پردازد.

زیرا در این مواقع نمی‌دانیم چگونه می‌توانیم احساس بهتری داشته باشیم و یا به حجیم خواری و یا به ریزه‌ خواری روی می‌آوریم. در واقع برای این ‌که از موقعیت به ‌وجود آمده فرار کنیم، روی به مصرف مواد غذایی و خوراکی خواهیم آورد و همین موارد باعث افزایش وزن خواهد شد.

کمبود ویتامین و کم ‌خونی

فعالیت‌های بدن براثر کم‌ خونی و کمبود ویتامین‌ها متفاوت می‌باشد. به‌ عنوان نمونه اغلب افرادی که دچار کم‌ خونی می‌باشند، در اواسط روز از انجام کارهای روزمره خسته خواهند شد و یا ممکن است احساس ضعف سریع‌تری با این که تازه غذا مصرف کرده‌اند، به آن‌ها دست بدهد.

حتما در دور و اطراف شما افراد بسیاری بوده‌اند که به ‌محض ضعف، از شربت یا آب قند استفاده می‌کردند و به این نکته توجه نمی‌کنند که مصرف این ‌دست از مواد می‌تواند کالری بسیار زیادی را به دنبال داشته باشد.

به ‌جای استفاده از این دسته از موارد، بهتر است چکاپ های متعددی انجام شود تا از سلامت بدن اطمینان حاصل کنند.

با ذکر این دسته از مسائل، همیشه ساده‌ترین و آسان‌ترین کار، به ‌عنوان بهترین کار شناخته نمی‌شود و ما باید در ابتدای امر به‌ دنبال حل کردن مسئله باشیم، نه ‌فقط با استفاده از ریزه خواری‌ و حجیم خواری در پی رفع کردن مشکلات روزمره خود باشیم.

تعداد افراد چاق به دلیل استفاده از ریزه‌ خواری و حجیم خواری، رو به ‌افزایش می‌باشد

اگر نگاه دقیقی به جامعه امروز بیندازید، تعداد افراد چاق به دلیل استفاده از ریزه‌ خواری و حجیم خواری ، رو به ‌افزایش می‌باشد و این افراد نیاز دارند تا از راهکارهای اصولی برای برطرف نمودن چاقی‌های خود استفاده داشته باشند.

به پیشنهاد دکتر سلیمی، بهترین راهکاری که می‌تواند برای این افراد در نظر گرفته شود، استفاده از عمل‌های جراحی چاقی است.

دکتر سلیمی عمل بای‌ پس معده را به ریزه خوارها و عمل اسلیو معده را به حجیم خوارها توصیه می‌کند تا بتوانند چاقی‌های به ‌وجود آمده را بر اثر این راهکار مؤثر که بدون وجود هیچ‌ گونه عوارض می‌باشند، برطرف کنند و ادامه زندگی خود را در سلامت به سر ببرند.

تعداد افراد چاق به دلیل استفاده از ریزه‌ خواری و حجیم خواری، رو به ‌افزایش می‌باشد
تعداد افراد چاق به دلیل استفاده از ریزه‌ خواری و حجیم خواری، رو به ‌افزایش می‌باشد

آیا ریزه‌ خواری باعث چاقی خواهد شد؟

نکته مهمی که در پی استفاده از این راه و روش اشتباه وجود دارد، عوارض موجود آن می‌باشد. حال اگر فردی در طولانی‌ مدت از عادت ریزه‌ خواری و حجیم خواری پیروی کند، قطعا این مشکل به‌ عنوان یک بیماری در بدن او به حساب خواهد آمد که فرد باید در اسرع وقت، راهکاری برای برطرف نمودن این مشکل داشته باشد تا هیچ ‌گاه دچار عوارض متعدد بعد از آن نشود.

چیزی که کاملاً مشهود است و از نظر پزشکان از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد، رابطه مستقیمی است که بین حجم معده افراد و ریزه‌ خواری در نظر گرفته می‌شود.

همان ‌طور که همه ما می‌دانیم، معده قابلیت انعطاف ‌پذیری دارد و هر چه میزان مواد غذایی در طول روز بیشتر به بدن برسد، قطعا می‌تواند باعث افزایش حجم معده گردد.

پس ریزه ‌خواری به‌ عنوان یک راه‌ حل می‌تواند باعث افزایش حجم معده گردد و اشتهای افراد در طول روز بیشتر خواهد شد.

حال در صورتی ‌که هیچ‌ گونه مدیریت و رسیدگی به این شرایط صورت نگیرد، قطعا فرد دچار بیماری‌های مختلفی خواهد شد که این مسائل به‌ عنوان عوارض بعد از ریزه‌ خواری شناخته می‌شود.

یکی از مهم‌ترین آن‌ها چاقی و اضافه‌ وزن می‌باشد که به ‌عنوان معضل اصلی زندگی همه افراد شناخته ‌شده است.

استفاده از راهکارهای درمانی

این کاملاً طبیعی است که هر چه راهکارهای درمانی با سرعت بهتری برای درمان ریزه خواری صورت بگیرد، فرد بهتر می‌تواند این عادت اشتباه را در زندگی خود ترک کند.

البته مواردی نظیر خواسته فرد و اراده او رابطه مستقیمی با ترک این عادت نادرست غذایی خواهد داشت. یکی از مهم‌ترین عملکردهای درمانی برای افراد ریزه‌ خوار، این است که توجه بیشتری به وعده‌های اصلی غذایی خود داشته باشند و فورا بعد از مصرف هر گونه غذا و احساس سیری، دست از غذا خوردن بکشند و در طول روز، ریزه ‌خواری نداشته باشند.

البته در صورتی که هیچ رسیدگی به این شرایط صورت نگیرد، قطعا به‌ عنوان یک معضل و بیماری به حساب خواهد آمد و افراد برای برطرف نمودن آن باید از عمل‌های جراحی چاقی استفاده داشته باشند تا بتوانند از راهکارهای درمانی ناشی از ریزه‌ خواری، اقدامات لازم برای رسیدن به یک تناسب اندام انجام بدهند.

استفاده از راهکارهای درمانی
استفاده از راهکارهای درمانی

دلیل اصلی چاقی ناشی از ریزه ‌خواری

مهم‌ترین دلیلی که برای اضافه وزن‌های حاصل از ریزه‌ خواری از نظر پزشکان در نظر گرفته می‌شود، این است که اغلب مواد غذایی که در طول ریزه‌ خواری مورد استفاده قرار می‌گیرند، حاوی میزان زیادی قند، چربی و شکر زیاد می‌باشد. در واقع هیچ‌ گونه ارزش غذایی در پی مصرف این دسته از مواد غذایی وجود ندارد.

به‌ همین دلیل به‌ مرور زمان در صورت عدم ترک این عادت، امکان بروز چاقی و معضل نگران ‌کننده‌ اضافه ‌وزن وجود خواهد داشت.

طبق گفته‌های ذکر شده، ریزه خواری به‌ عنوان یکی از تهدیدات اصلی برای افزایش وزن به حساب می‌آید و در صورتی‌ که فرد هیچ‌ گونه اقدامی برای ترک این عادت نداشته باشد، هیچ راهکاری به‌ جز انجام جراحی‌ها کارساز نیست.

دلیل اصلی چاقی ناشی از ریزه ‌خواری
دلیل اصلی چاقی ناشی از ریزه ‌خواری

در واقع فواید استفاده از جراحی‌های چاقی در این مواقع به ‌حدی بالاست که افراد می‌توانند عادات نادرست خود را ترک کنند و دیگر دچار چاقی و اضافه ‌وزن نشوند. از نظر دکتر سلیمی، مهم‌ترین جراحی‌هایی که برای افراد ریزه‌ خوار در نظر گرفته می‌شود، عمل بای ‌پس معده می‌باشد.

اما اگر فردی دچار حجیم خواری باشد، عمل اسلیو معده از نظر دکتر سلیمی به ‌عنوان یک پزشک حاذق به او پیشنهاد خواهد شد. زیرا هیچ راهکار درمانی دیگری برای ترک این عادات وجود نخواهد داشت.

ریزه‌ خواری، افراد را دچار چه عوارضی خواهد کرد؟

در راستای پرداختن به مبحث ریزه‌ خواری و حجیم خواری ، بهتر است از عوارض این دو مورد نیز مطلع شوید. مهم‌ترین چیزی که از نظر اغلب پزشکان به خصوص دکتر سلیمی به ‌عنوان عوارض اصلی ریزه ‌خواری شناخته می‌شود، این است که غذاهایی که در این شرایط مورد استفاده قرار می‌گیرند، فاقد ارزش غذایی می‌باشند و اغلب آن‌ها دارای قند یا نمک بسیار فراوانی هستند که می‌تواند باعث به وجود آمدن معضلات نگران‌ کننده‌ای شود.

در اغلب مواقع، افراد برای ریزه‌ خواری از تنقلات، نوشیدنی‌های شیرین، اسنک ها و دیگر موارد این‌ چنینی استفاده می‌کنند. بنابراین این عادت اشتباه، بدون عوارض نخواهد ماند و قطعا افراد را درگیر معضلات مختلفی خواهد کرد.

به ‌غیر از این ‌که چاقی یکی از مهم‌ترین دلایل ریزه ‌خواری افراد در طول روزمره می‌باشد، ممکن است موارد دیگری همچون پوسیدگی دندان یا دیابت را دچار افراد کند.

حال در ادامه به بررسی برخی از عوارض ریزه‌ خواری خواهیم پرداخت تا با شناخت این دسته از راهکارهایی که دکتر سلیمی از جراحی‌های چاقی به شما پیشنهاد خواهد داد، استفاده داشته باشید.

دکتر سلیمی پیشنهاد می‌کند افرادی که دچار ریزه ‌خواری هستند، بهتر است از عمل بای ‌پس معده و افرادی که از حجیم خواری رنج می‌برند، بهتر است از عمل اسلیو معده استفاده داشته باشند تا هرچه سریع‌تر از عوارض موجود این دو معضل رهایی یابند.

بروز مشکلات گوارشی

یکی از مهم‌ترین معضلاتی که در پی ریزه‌ خواری اتفاق می‌افتد، ایجاد یبوست در بدن افراد چاق می‌باشد. مهم‌ترین مسئله‌ای که باعث می‌شود تا افراد دچار یبوست نشوند، تامین کردن میزان فیبر مورد نیاز بدن می‌باشد. زیرا روده‌ها برای این‌ که حرکت متعادلی داشته باشند، به فیبر نیاز دارند.

اما اغلب افراد برای ریزه ‌خواری، مواد غذایی را مورد استفاده قرار می‌دهند که فاقد هر گونه فیبر می‌باشند. بنابراین اگر به جزئیات زندگی افراد ریزه خوار توجه کنید، در اغلب مواقع دچار یبوست هستند و از این مسئله رنج می‌برند.

بروز مشکلات گوارشی
بروز مشکلات گوارشی

حال یبوست به ‌خودی ‌خود می‌تواند نگرانی‌های بسیاری را در پی داشته باشد و زندگی افراد را تحت تاثیر قرار بدهد. سپس افراد ممکن است با مسائل این‌ چنینی در راستای ریزه‌ خواری مواجه شوند.

به اعتقاد اغلب پزشکان در تحقیقاتی که درباره مصرف ریزه‌ خواری در طول روز صورت ‌گرفته است، اغلب نوجوانان بیشتر به ریزه خواری می‌پردازند و این مسئله می‌تواند عوارضی همچون اختلالات خواب، تداوم تعادل خلقی، کاهش انرژی و افت تحصیلی را در پی داشته باشد و باعث عدم پیشرفت نوجوانان در طول زندگی روزمره گردد.

بروز بیماری دیابت

یک مسئله مهم دیگر که به ‌عنوان عوارض اصلی ریزه ‌خواری در نظر گرفته می‌شود، پیدایش بیماری دیابت می‌باشد. همان‌طور که گفتیم، در اغلب مواقع افرادی که ریزه ‌خواری دارند، از مواد غذایی شیرین استفاده می‌کنند.

این دسته از مواد غذایی شامل نوشیدنی‌های گازدار و دیگر موارد که حاوی میزان زیادی قند مصنوعی می‌باشند، هستند. ریز مغذی‌های مفید، دیگر غذایی است که بدون فیبر می‌باشند که در مواقع ریزه ‌خواری برای سوخت‌ و ساز بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند و عامل مؤثر چاقی‌ها می‌باشند.

همچنین می‌تواند سطح انسولین در خون را افزایش بدهد. افزایش یافتن میزان سطح انسولین در خون به ‌مرور زمان باعث پیدایش بیماری دیابت نوع ۲ خواهد شد. افزایش انسولین در خون با استفاده از خوراکی‌های روزمره که به ‌عنوان ریزه‌ خواری افراد به حساب می‌آید، اتفاق می‌افتد.

همچنین می توانید با مطالعه درمان دیابت در 30 روز و داروی تقویتی برای افراد دیابتی اطلاعات خود را این زمینه کامل تر کنید.

بروز بیماری دیابت
بروز بیماری دیابت

بنابراین باعث می‌شود تا سلول‌ها، میزان هورمون انسولین را در بدن نادیده بگیرند که به این شرایط، مقاومت بدن به انسولین گفته می‌شود.

در نهایت عوارضی همچون چاقی و دیابت نوع ۲ در بدن افراد پدید خواهد آمد. طبق آمار انجام‌ شده از سال ۱۹۸۰ تا به امروز، درصد دیابت نوع ۲ اغلب در نوجوانان افزایش ‌یافته است.

این آمار تا چندی پیش کاملاً طبیعی بود، اما به ‌مرور زمان، به دلیل مصرف ریزه خواری‌ها این آمار ۱۵ درصد افزایش پیدا کرده ‌است.

مشکلات افسردگی و روحی

طبق گفته‌ اغلب پزشکان همچون دکتر سلیمی، یکی از مهم‌ترین عوارض ریزه‌ خواری، پیدایش افسردگی و مشکلات روحی به خصوص در نوجوانان می‌باشد. دلایل بسیار زیادی پشت این مبحث می‌باشد.

یکی از این دلایل، تغییرات هورمونی دوران بلوغ است. زیرا اغلب نوجوانان در دوران بلوغ خود دارای عدم تعادل روانی هستند. بنابراین استفاده از غذاهای ناسالم می‌تواند مشکلات افسردگی و روحی آن‌ها را افزایش بدهد.

اگر نوجوانان در این سنین از یک رژیم غذایی سالم و خوب بهره‌ مند شوند، هورمون‌های آن‌ها در سطح متعادل قرار خواهند گرفت.

اما مواد غذایی کم‌ارزش که در حیطه یک ریزه خواری مورد استفاده قرار می‌گیرد، نمی‌توانند در متعادل ‌سازی هورمون‌های بدنی نوجوانان موفق باشند.

به‌ همین دلیل استفاده از غذاهای فرآوری شده و چربی‌های اشباع و ترانس تا به امروز توانسته به ‌عنوان ۸۵ درصد از عوامل مهم افسردگی‌های جهان شناخته شود.

پوسیدگی دندان

در راستای شناخت بیشتر ریزه‌ خواری و حجیم خواری ، باید از پوسیدگی دندان به ‌عنوان یکی از عوارض مهم ریزه‌ خواری پی ببرید. زیرا همان‌طور که گفتیم، اغلب ریزه‌ خوارها از مواد غذایی شیرین در طول روزمره بین دو وعده اصلی غذایی خود استفاده می‌کنند.

این دسته از مواد قندی می‌تواند باعث سرعت بخشیدن به روند پوسیدگی دندان‌ها شود. همه ما می‌دانیم که مینای دندان نقش محافظتی برای عدم فرایند پوسیدگی در دندان دارد.

حال با مصرف مواد قندی، مینای دندان شروع به از بین رفتن می‌کند و این عامل می‌تواند نگرانی‌های بسیاری را برای مشکلات دندان افراد در بر داشته باشد.

هنگامی‌ که افراد در طول ریزه‌ خواری از مواد غذایی همچون مواد غذایی شیرین همانند شکلات، شیرینی، نوشابه استفاده دارند، باعث می‌شوند تا قند روی تمامی سطح دهان و دندان و حتی زبان پوشیده شود.

پوسیدگی دندان
پوسیدگی دندان

سپس به ‌مرور زمان، قندهای موجود در دهان به مینای دندان حمله می‌کنند و باعث از بین بردن آن خواهند شد. به‌ همین دلیل است که این مساله عامل مؤثری برای پوسیدگی دندان افراد شمرده می‌شود.

اغلب مواد غذایی که در طول ریزه ‌خواری مورد استفاده قرار می‌گیرد، حاوی قند بسیار زیادی است. حال با توجه به این‌ که افراد ریزه ‌خوار در طول روز مدام در حال مصرف مواد غذایی هستند و فرصت استفاده از مسواک را ندارند، عدم مسواک زدن می‌تواند سرعت روند پوسیدگی دندان‌ها را افزایش بدهد و عامل مخربی برای ریزه‌ خوارها باشد.

سکته قلبی و مغزی

برای این‌ که قلب در سلامت کافی باشد، مصرف بیشتر از ۱۵۰۰ میلی‌گرم سدیم در طول روز توسط پزشکان توصیه نخواهد شد. کاملاً طبیعی است که استفاده از سدیم می‌تواند به ‌عنوان یکی از الزامات برای حفظ تعادل مایعات در بدن شناخته شود.

اما اگر از آن بیش ‌از اندازه استفاده داشته باشید، می‌تواند عوارضی همچون افزایش فشار خون و در نهایت سکته‌های مغزی و قلبی را به دنبال داشته باشد.

مسئله مهمی که درباره ریزه‌ خواری و حجیم خواری وجود دارد، این است که اغلب تنقلاتی که افراد در این دوره استفاده می‌کنند، حاوی میزان زیادی سدیم می‌باشد.

به‌ عنوان نمونه، در اغلب رژیم‌های غذایی افراد مواردی همچون چیپس، ذرت بو داده، پفک و این ‌دست از خوراکی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که تمامی آن‌ها حاوی میزان زیادی سدیم و نمک هستند.

طبق تحقیقات انجام‌ گرفته، خطرات حمله قلبی به ‌ازای هر ۵۰۰ میلی‌گرم افزایش مصرف سدیم در طول روز، تا ۱۷ درصد بیشتر خواهد بود و می‌تواند نگرانی‌های بسیاری را روی سلامتی افراد در بر داشته باشد.

چاقی بیش از انداره

طبق شناخت این دسته از عوارض می‌توان گفت که نگرانی‌های بسیار زیادی در پی ریزه‌ خواری و حجیم خواری افراد وجود دارد و از عوارض بسیار زیادی برخوردار می‌باشد.

حجیم خواری نیز می‌تواند نگران‌ کننده به‌ نظر برسد. به ‌غیر از تمامی موارد ذکر شده، یکی از مهم‌ترین مسائلی که از ریزه‌ خواری و حجیم خواری به وجود خواهد آمد، چاقی و اضافه‌ وزن بیش ‌از حد افراد به خصوص در دوره نوجوانی می‌باشد.

به‌ همین دلیل است که اغلب افراد قصد دارند تا شما را درباره ریزه ‌خواری و حجیم خواری هشدار دهند تا بتوانید از این معضل جلوگیری کنید و از تناسب اندام خوبی برخوردار باشید.

اما در صورتی ‌که دچار مشکل چاقی و اضافه ‌وزن ها بعد از ریزه ‌خواری و حجیم خواری شده‌اید، چاقی‌های افراطی شما فقط با استفاده از جراحی‌های چاقی برطرف خواهد شد.

چاقی بیش از انداره
چاقی بیش از انداره

دکتر سلیمی به ‌عنوان یک پزشک حاذق در این ‌باره انجام عمل بای ‌پس معده را به افرادی که ریزه‌ خواری می‌کنند، توصیه می‌کند.

همچنین برای افرادی که از حجیم خواری پیروی می‌کنند، انجام عمل اسلیو معده بسیار کارساز و مفید است و بدون وجود هیچ‌ گونه عوارضی می‌تواند افراد را به اهداف خود برای رسیدن به یک تناسب اندام برساند.

چگونه می‌توان عادت ریزه‌ خواری را ترک کرد؟

کاملاً طبیعی است که اغلب افرادی که دچار ریزه ‌خواری و حجیم خواری هستند، به ‌دنبال راهکارهای درمانی آن باشند تا بتوانند این عادت مخرب را از زندگی خود حذف کنند.

حال راه‌ حل‌های بسیار زیادی برای ترک عادت ریزه‌ خواری وجود دارد که امکان دارد برخی از این عملکردها در منزل کارساز باشد.

البته در صورتی ‌که فرد اراده کافی داشته باشد، قطعا می‌تواند نتیجه بهتری بگیرد. حال برای این ‌که ریزه ‌خواری را ترک کنید یا بتوانید ضررهای آن را به کمترین حد برسانید، باید نکاتی که در ادامه می‌گوییم را حتماً جدی بگیرید.

شناسایی موقعیت‌های حساس

اولین و مهم‌ترین کاری که می‌توانید برای ترک عادت ریزه‌ خواری انجام بدهید، شناخت زمان‌هایی است که بیشتر درگیر ریزه ‌خواری خواهید شد.

در واقع هنگامی ‌که بتوانید تشخیص دهید که در کدام یک از مواردی که در مطالب بالا ذکر کردیم، بیشتر به ریزه ‌خواری می‌پردازید، قطعا از امکان این موقعیت‌ها جلوگیری خواهید کرد تا بتوانید در راستای پیشگیری از ریزه‌ خواری موفق باشید.

احتیاج به غذا خوردن

یکی دیگر از موارد مهمی که می‌تواند کمک کند تا عادت ریزه ‌خواری را ترک کنید، این است که لیست غذاهای آزاد خود را در ذهن برنامه ‌ریزی کنید.

به‌ عنوان نمونه غذاهایی که کالری کمتری برای شما دارند و حاوی فیبر و آب فراوان هستند، کمک بسیار زیادی در این دوره برای شما خواهند کرد.

زیرا فیبر موجود در آن‌ها باعث می‌شود تا دیرتر احساس گرسنگی داشته باشد و قطعا دست از ریزه‌ خواری بر خواهید داشت.

احتیاج به غذا خوردن
احتیاج به غذا خوردن

مراقبت از  بهداشت خواب

در راستای درمان ریزه‌ خواری و حجیم خواری ، مهم‌ترین مسئله بهبود کیفیت خواب می‌باشد. برای این ‌که انرژی بهتری در طول روز داشته باشید و دچار خستگی نشوید، باید بتوانید مدت ‌زمان خواب خود را برنامه ‌ریزی کنید و به اندازه و صحیح استراحت داشته باشید.

به‌ همین دلیل باید یک برنامه ‌ریزی منظم خواب برای خود تدارک ببینید تا حتی در روزهای تعطیل از این برنامه ‌ریزی پیروی کنید.

در غیر این صورت اگر عادات ریزه ‌خواری شما گسترده‌ تر باشد، حتما نیاز به انجام جراحی‌های چاقی همچون عمل بای‌ پس معده که توسط دکتر سلیمی انجام می‌گیرد، خواهید داشت.

داشتن برنامه‌ ریزی مناسب

اگر یک برنامه ‌ریزی دقیق و درست در روز داشته باشید، قطعا در ترک این عادت موفق خواهید بود. به ‌عنوان نمونه اگر احساس خستگی می‌کنید، بهتر است برای سرحال شدن خود یک استراحت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای داشته باشید و از اوقات فراغت خود به‌ خوبی لذت ببرید.

حال برای این ‌که در اوقات فراغت و بیکاری، باعث ریزه ‌خواری نشوید، بهتر است یک لیست بلند بالا از فعالیت‌هایی که می‌تواند در این زمان به شما احساس خوبی انتقال دهد، تهیه کنید و از آن استفاده داشته باشید تا به ترک ریزه‌ خواری بپردازید.

مدیریت هیجان‌ها

هیجان یکی از مهم‌ترین احساسات زندگی ما انسان‌ها می‌باشد. بنابراین در راستای ترک ریزه‌ خواری، نیاز به سرکوب کردن هیجانات ندارید، اما بروز هیجانات را نیز به حالت خود رها نکنید.

اگر به ‌دنبال یک راهکار مؤثر هستید تا بتوانید آموزش ببینید که در مواقع احساسی شدن چه کاری انجام بدهید تا به ریزه‌ خواری روی نیاورید، بهتر است مدیریت خوبی از احساسات و هیجان‌ها داشته باشید.

در صورت انجام این کار می‌توانید در راستای ترک عادت ریزه‌ خواری موفق باشید. اما در غیر این صورت اگر تمامی این فرآیند برای شما دشوار باشد، قطعا فردی مستعد استفاده از جراحی چاقی می‌باشید.

در این ‌باره دکتر سلیمی استفاده از عمل بای ‌پس معده را به ریزه خوارها توصیه می‌کند تا بتوانند نتیجه خوبی از ترک این عادت بر اثر این عمل داشته باشند.

مدیریت هیجان‌ها
مدیریت هیجان‌ها

نکات مهم برای جلوگیری از ریزه‌ خواری

به‌ غیر از موارد ذکر شده، بهتر است برخی از نکاتی که در ادامه می‌گوییم را جدی بگیرید.

درهنگام ریزه ‌خواری، به ‌جای مصرف تنقلات بهتر است از میوه‌ها استفاده کنید. زیرا فیبر و ویتامین بسیاری در میوه‌ها وجود دارد که نه‌ تنها هیچ‌ گونه آسیبی به بدن نمی‌رساند، بلکه برای حفظ ارگان‌های بدن مفید می‌باشد.

هرگز برای جلوگیری از ریزه‌ خواری، وعده‌های اصلی غذایی خود را حذف نکنید و تلاش کنید فقط برای سیر شدن، غذا مصرف کنید.

هنگام مراجعه به سوپرمارکت سعی کنید پول کمتری با خود داشته باشید تا فقط مواد غذایی ضروری برای خانه را تهیه کنید و از خرید تنقلات جلوگیری کنید. این کار باعث می‌شود تا از خوراکی‌های رنگارنگ و بدون ارزش تغذیه‌ ای استفاده نداشته باشید.

دندان‌هایتان را در طول روز زود به زود مسواک کنید تا این کار باعث شود که کمتر به سمت مصرف تنقلات بروید و ریزه‌ خواری های شما در طول روز کنترل گردد.

هنگام پخش تبلیغات تلویزیونی و دیدن فیلم، حواس خود را پرس کنید

هنگام پخش تبلیغات تلویزیونی و دیدن فیلم، حواس خود را پرس کنید تا از تنقلات در حین فیلم دیدن استفاده نکنید. می‌توانید به جای تماشای تلویزیون از تفریحات دیگری همچون پارک رفتن یا سینما رفتن لذت ببرید.

هنگامی‌ که در طول روز دچار بی ‌حوصلگی شدید، حتما در برنامه روزانه خود استراحت کافی را در نظر بگیرید.

مصرف آب به ‌جای مصرف خوراکی‌ها و تنقلات متعدد، کمک بسیار زیادی به سیر شدن شما در طول روز خواهد کرد.

درست است که تمامی نکات ذکر شده در رابطه با ریزه ‌خواری مهم و ضروری است، اما ممکن است ریزه‌ خواری برخی از افراد به ‌حدی گسترده‌ شده باشد که امکان کنترل آن با این ‌دست از موارد وجود نداشته باشد.

در این مواقع راهکارهای مختلفی برای ترک عادت ریزه‌ خواری و حجیم خواری به افراد پیشنهاد خواهد شد. دکتر سلیمی به‌ عنوان یک پزشک معتمد می‌تواند به شما کمک کند تا از جراحی‌های چاقی برای برطرف نمودن ریزه‌ خواری و حجیم خواری‌ ها استفاده داشته باشید.

هنگام پخش تبلیغات تلویزیونی و دیدن فیلم، حواس خود را پرس کنید
هنگام پخش تبلیغات تلویزیونی و دیدن فیلم، حواس خود را پرس کنید

پس در این حالت عمل بای ‌پس معده به ریزه خوارها توصیه خواهد شد و برای حجیم خوارها بهتر است عمل اسلیو معده صورت بگیرد تا نتایج خوبی از تناسب اندام مشاهده شود.

حجیم خواری چیست؟

تا این بخش از مقاله، اطلاعات کلی در رابطه با ریزه داشتیم. حال بهتر است به مبحث حجیم خواری بپردازیم. زیرا ریزه ‌خواری و حجیم خواری از دو عامل مهم برای افزایش وزن شناخته می‌شوند.

همان ‌طور که گفتیم، مصرف تنقلات و دیگر خوراکی‌هایی که ارزش آن‌ها بسیار کم می‌باشد، به‌ عنوان ریزه‌ خواری شناخته می‌شود.

اما برای شناخت بیشتر حجیم خواری باید بگوییم که افراد در وعده‌های اصلی غذایی خود مصرف بی‌رویه ‌ای از غذاها را تجربه خواهند کرد. افرادی که دچار حجیم خواری می‌باشند، در هنگام مصرف تمامی وعده‌های روزانه خود حجم بسیار زیادی از غذا را به‌ صورت افراطی مصرف می‌کنند.

حجیم خواری چیست؟
حجیم خواری چیست؟

در کل در مقایسه با ریزه‌ خواری باید گفت که ریزه‌ خواری فقط مصرف تنقلات و خوراکی‌های مختلف در طول روز برای افراد می‌باشد،

در صورتی ‌که شرایط چاقی و اضافه ‌وزن برای حجیم خواری به گونه ‌ای است که وعده‌های اصلی و روزانه غذایی آن‌ها بسیار پرحجم می‌باشد و به دلیل این‌ که حجم معده در حجیم خواری غذاهای بسیار زیادی را دریافت خواهد کرد، رو به افزایش خواهد رفت.

هر چقدر که میزان حجم غذا در طول روز مصرف گردد، قطعا روز به ‌روز میزان اشتهای افراد از قبل بیشتر خواهد شد و این به‌ عنوان معضلی نگران ‌کننده برای همه افراد حجیم خوار شناخته می‌شود.

شدت اوضاع حجیم خواری

به‌ مرور زمان، حجیم خواری نیز می‌تواند به ‌عنوان یک عادت نادرست همچون ریزه ‌خواری در طول روزمره شناخته شود.

در مواردی که شدت اوضاع حجیم خواری افراد بیشتر می‌گردد، ممکن است چاقی مفرط را در پی داشته باشد و باعث به وجود آمدن عوارض بسیاری همچون مریضی‌ها و بیماری‌های مختلف گردد.

به ‌همین دلیل است که از نظر پزشکانی همچون دکتر سلیمی، حجیم خواری مسئله بسیار مهمی است که افراد باید فورا بعد از بروز اولین نشانه‌های آن، اقدامات لازم را برای برطرف نمودن آن انجام بدهند.

در غیر این صورت، اگر هیچ‌ گونه راه‌ حل درمانی صورت نگیرد، این عادت اشتباه به‌ عنوان یک پروسه تعیین ‌شده برای زندگی افراد می‌باشد که نمی‌تواند میزان حجم غذای خود را کاهش دهند. در واقع این افراد به‌ مرور زمان هر چقدر غذای بیشتری مصرف می‌کنند، همچنان احساس گرسنگی خواهند داشت و عوارض بسیار زیادی در پی این بیماری در بدن آن‌ها شکل خواهد گرفت.

از نظر دکتر سلیمی، با توجه به این ‌که این عادت اشتباه به ‌سختی قابل ترک شدن می‌باشد، یکی از راه ‌حل‌های کارساز و مفید، استفاده از جراحی‌های چاقی است.

شدت اوضاع حجیم خواری
شدت اوضاع حجیم خواری

البته عمل اسلیو معده بیشتر برای افراد حجیم خوار توصیه خواهد شد و برای افراد ریزه خوار بهتر است از عمل بای ‌پس معده استفاده شود تا مشکلات چاقی و اضافه ‌وزن در بدن آن‌ها برطرف گردد.

تحریک اشتهای حجیم خوارن

مسئله مهم دیگر این است که حجیم خواری نه ‌تنها می‌تواند باعث برهم ریختن تناسب اندام افراد گردد، بلکه یک عامل بسیار مهم برای تحریک اشتها نیز به حساب می‌آید.

دلیل اصلی این‌ موضوع این است که به‌ مرور زمان، فرد هر چه غذاهای بیشتری در بازه زمانی کوتاه‌تر استفاده می‌کند، حرکت بدن او به سمت چاقی بیشتر می‌شود و به همان نسبت می‌تواند خطرات بسیار نگران‌ کننده‌ای را در پی داشته باشد.

این دسته از عوارض و پیامدهای منفی باعث برهم ریختن عملکرد زندگی افراد خواهد شد. البته نتیجه هر دو موضوع یعنی ریزه ‌خواری و حجیم خواری ، چاقی و اضافه ‌وزن بسیار زیاد خواهد بود،

اما عملکردهای آن‌ها با یکدیگر متفاوت می‌باشد. هر چند که عوارض به ‌وجود آمده در پی حجیم خواری نیز همانند عوارض ریزه‌ خواری می‌باشد.

تحریک اشتهای حجیم خوارن
تحریک اشتهای حجیم خوارن

چه شرایطی باعث حجیم خواری خواهد شد؟

بعد از این‌ که اطلاعات کافی در رابطه با ریزه‌ خواری و حجیم خواری کسب کردید، بهتر است به عواملی که باعث ایجاد حجیم خواری خواهد شد، بپردازیم. قاعدتاً اطلاعات بیشتر در رابطه با این مبحث به شما کمک می‌کند تا از به وجود آمدن شرایط چاقی جلوگیری کنید.

اما در صورتی ‌که چاقی‌های شما به ‌حدی غیر قابل ‌کنترل می‌باشد، می‌توانید از جراحی‌های چاقی به‌ عنوان یک راهکار مفید استفاده داشته باشید. حال برخی از مهم‌ترین شرایطی که باعث حجیم خواری خواهند شد را در ادامه برای شما خواهیم گفت.

غذا خوردن غیر ارادی

با توجه به این ‌که دریافتیم حجیم خواری به‌ عنوان یکی از عادات روزمره افراد شمرده می‌شود، تا به امروز هیچ راه ‌حلی برای آن در نظر گرفته نشده ‌است.

در واقع به ‌عنوان یکی از بیماری‌های اصلی شناخته می‌شود. به‌ همین دلیل افراد حجیم خوار بعد از گذشت زمانی، دیگر کنترل و مدیریت کافی روی مصرف مواد غذایی روزمره خود نخواهند داشت و این عملکرد به‌ صورت غیر ارادی تکرار خواهد شد.

زیرا ابعاد معده آن‌ها به ‌حدی گسترش‌ یافته است که افراد، با غذا خوردن غیر ارادی منجر به حجیم خواری خواهند شد. این مسئله درمان را برای افراد بسیار دشوارتر خواهد کرد.

البته از نظر دکتر سلیمی، افرادی که دچار دچار حجیم خواری می‌شوند، بهتر است از جراحی اسلیو معده استفاده داشته باشند تا نتیجه بهتری از درمان بگیرند.

سرعت بالای مصرف غذا

یکی دیگر از موضوعات مهمی که باعث به وجود آمدن حجیم خواری خواهد شد، مصرف غذاهای روزمره با سرعت بسیار زیاد می‌باشد. اگر دقت کافی به مصرف مواد غذایی این دسته از افراد داشته باشید، در می یابید که با سرعت بسیار بالایی غذا مصرف می‌کنند.

هنگامی ‌که هیچ توجهی به محتویات اصلی غذا نداشته باشید و با سرعت بسیار بالا مواد غذایی را مصرف کنید، باعث می‌شود تا غذاها به صورت کامل جویده نشوند و این مسئله مشکلات متعددی را در پی خواهد داشت و به‌ مرور زمان، حجیم خواری در این افراد می‌تواند باعث چاقی و اضافه‌ وزن بسیار زیاد گردد.

سرعت بالای مصرف غذا
سرعت بالای مصرف غذا

اضطراب و استرس

یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که به ‌عنوان شرایط حجیم خواری به حساب خواهد آمد، وجود اضطراب و استرس می‌باشد. برخی از افراد برای فرار از تنش‌های روزمره خود به حجیم خواری پناه خواهند برد.

حتی در بسیاری از استرس‌های عاطفی، افراد ترجیح می‌دهند تا حجیم خواری داشته باشند. به همین دلیل این عامل یکی از موارد مؤثر روی پرخوری غذا شناخته خواهد شد

و اغلب افراد از این طریق در وعده‌های وصلی اصلی خود حجم بسیار زیادی از غذا را مصرف خواهند کرد که این مسئله به ‌مرور زمان باعث افزایش وزن از چاقی‌های مفرط در بدن آن‌ها خواهد شد.

کمبود ویتامین در بدن

در بسیاری از مواقع، عدم وجود ویتامین‌های مختلف در بدن باعث می‌شود تا افراد فوراً احساس گرسنگی داشته باشند.

همین‌ طور کم‌ خونی باعث می‌شود که افراد بعد از انجام برخی از فعالیت‌های روزانه، فورا انرژی خود را از دست بدهند و به مصرف مواد غذایی حجیم روی بیاورند.

این افراد در وعده‌های غذایی خود، میزان زیادی از مواد غذایی را مصرف می‌کنند. پس یکی از دلایل دیگر پیدایش این معضل، عدم وجود ویتامین‌های مختلف در بدن است.

بی ‌حوصلگی و بیکاری

در اغلب مواقع مشاهده شده ‌است، هنگامی‌که فرد هیچ‌ گونه تفریح سالمی ندارد، برای این ‌که اوقات فراغت خود را بگذراند، بیشتر به غذا خوردن روی می‌آورد و حجم بسیار زیادی از غذاها را مصرف می‌کند که به‌ مرور زمان، این می‌تواند به‌ عنوان یک عادت برای گذراندن اوقات فراغت به حساب آید و باعث افزایش چاقی و اضافه‌ وزن در بدن افراد گردد.

بی ‌حوصلگی و بیکاری
بی ‌حوصلگی و بیکاری

عدم مصرف یک وعده غذایی

در برخی مواقع، افراد به دلایل مختلف، از مصرف یکی از وعده‌های غذایی سرباز می‌زنند. به ‌همین دلیل، در وعده‌ی بعدی به حد بسیار زیادی حجیم خواری خواهند داشت که این مسئله عملکردی نامناسب است و ممکن است به ‌مرور زمان، چاقی‌ها و اضافه ‌وزن بسیار زیادی را در پی داشته باشد.

بی ‌نظمی در غذا خوردن

اگر فاصله زمانی بین وعده‌های غذایی در طول روزمره بسیار زیاد شود، قطعا افراد نیاز به مصرف غذای بیشتر در وعده‌ بعدی خواهند داشت. به‌ همین دلیل روی به حجیم خواری خواهند آورد.

پس توصیه می‌کنیم که حتما تنظیم فاصله زمانی بین مصرف غذای خود را مسئله ‌ای مهم و جدی بشمارید. زیرا در غیر این صورت امکان بروز چاقی‌ها وجود خواهد داشت.

برخی از افراد به دلیل عدم بی‌خوابی در شب، بیشتر به سراغ یخچال می‌روند و این مسئله باعث پرخوری آن‌ها و حجیم خواری خواهد شد که یک موضوع نگران ‌کننده می‌باشد.

با ذکر تمامی شرایط حاصل ‌شده برای حجیم خواری، افراد می‌توانند به این ‌موضوع پی ببرند که در صورت تصحیح زندگی خود و سبک زندگی سالم، قطعا از وجود هر گونه چاقی و اضافه ‌وزن بر اثر ریزه‌ خواری و حجیم خواری جلوگیری خواهند کرد.

اما در صورتی ‌که دچار این دو معضل نگران ‌کننده شده‌اید، بهتر است از راهکارهای درمانی که دکتر سلیمی پیش پای شما می‌گذارد، استفاده داشته باشید.

بی ‌نظمی در غذا خوردن
بی ‌نظمی در غذا خوردن

در این مواقع بهتر است از جراحی‌های چاقی بهره ‌مند شوید. برای حجیم خوارها انجام عمل اسلیو معده از نظر دکتر سلیمی بسیار کاربردی می‌باشد

و البته برای افرادی که دچار ریزه‌ خواری هستند، بهتر است عمل بای‌ پس معده انجام بگیرد تا این افراد بتوانند روز به‌ روز به مشکلات خود غلبه کنند و به یک اندام ایده‌آل برسند.

حجیم خواری، افراد را دچار چه عوارضی خواهد کرد؟

همان‌طور که در مطالب بالا به عوارض ریزه‌ خواری پرداختیم و گفتیم که این عادت نادرست به چه اندازه می‌تواند ضررهای بسیار زیادی برای بدن افراد داشته باشد، باید به عوارض حجیم خواری نیز بپردازیم.

البته در مواردی، عوارض این دو معضل مشابه یکدیگر می‌باشد و اغلب افرادی که دچار ریزه‌ خواری و حجیم خواری هستند نیز عوارض مشابه افراد ریزه‌ خوار را تجربه خواهند کرد. مسئله مهمی که وجود دارد، راهکارهای درمانی است که از نظر دکتر سلیمی، بهترین راه برای رسیدن به تناسب اندام از طریق حجیم خواری، استفاده از عمل‌های جراحی است.

عمل اسلیو به معده نتیجه بهتری برای حجیم خوارها خواهد داشت و افراد ریزه ‌خوار می‌توانند از عمل بای‌ پس معده استفاده داشته باشند. حال مهم‌ترین عوارض حجیم خواری، شامل موارد زیر خواهد شد.

پیدایش انواع سرطان‌ها

حجیم خواری به ‌مرور زمان می‌تواند باعث چاقی افراطی و اضافه ‌وزن های غیر قابل ‌کنترل شود. این اضافه وزن‌ها به ‌حدی زیادند که از طریق راه‌ حل‌های طبیعی برطرف نخواهد شد.

حال چاقی معضلات بسیار زیادی همچون پیدایش انواع سرطان‌های مختلف را به ‌دنبال خواهد داشت. به ‌همین دلیل است که ارتباط مستقیمی بین اضافه‌ وزن و سرطان رحم، سرطان تخمدان، سرطان کبد، سرطان پستان و دیگر موارد وجود دارد.

البته سرطان‌های مخصوص به مردان که از طریق چاقی در بدن آن‌ها پدید خواهد آمد، سرطان پروستات می‌باشد. به‌ غیر از آن، سرطان‌های مختلف دیگر نیز بر اثر چاقی پدید خواهند آمد.

پیدایش انواع سرطان‌ها
پیدایش انواع سرطان‌ها

مشکلات کبد چرب

یکی دیگر از عوارض چاقی و حجیم خواری، افزایش یافتن میزان چربی‌های بدن می‌باشد. با توجه به این ‌که افراد در وعده‌های خود میزان زیادی غذا مصرف می‌کنند و سیری‌ناپذیر هستند، چربی‌ها از طریق مصرف مواد غذایی در طول روزمره به بدن آن‌ها وارد می‌شود و باعث به وجود آمدن مشکلات متعددی روی کبد خواهد شد و می‌تواند باعث مواردی همچون نارسایی و مشکلات و حتی تخریب بافت‌های کبد گردد.

به‌ همین ‌منظور، برای برطرف نمودن این مشکلات، حتما از راهکارهای درمانی برای برطرف نمودن مشکل حجیم خواری استفاده داشته باشید.

بیماری کیسه صفرا

همان‌طور که مشخص است، افراد حجیم خوار میزان زیادی از مواد غذایی در وعده‌های روزانه خود استفاده می‌کنند.

این مواد غذایی می‌تواند باعث جمع شدن حجم بالایی از چربی و کلسترول در بدن افراد گردد و به‌ همین دلیل است که اغلب افراد چاق، دچار عوارضی همچون افزایش کلسترول بد می‌باشند.

حال کلسترول هنگامی ‌که به حد نصاب می‌رسد، وارد میزان بیشتری از آن وارد کیسه صفرا خواهد شد و این مسئله می‌تواند عامل مؤثری برای پیدایش سنگ کیسه صفرا باشد و افراد را درگیر بیماری کیسه صفرا کند.

در راستای شناخت بیشتر ریزه‌ خواری و حجیم خواری و عوارض موجود آن‌ها، بهتر است هر چه زودتر افراد اقدامات لازم برای درمان این مشکل را فراهم کنند.

با توجه به این ‌که ترک این عادت اشتباه بسیار دشوار و سخت می‌باشد، راهکارهای جراحی چاقی که توسط دکتر سلیمی پیشنهاد می‌شود، کارساز و اصولی است.

بیماری کیسه صفرا
بیماری کیسه صفرا

از نظر دکتر سلیمی، افرادی که دچار ریزه ‌خواری می‌باشند، بهتر است از عمل بای‌ پس معده استفاده داشته باشند و افرادی که دچار حجیم خواری هستند، باید از عمل اسلیو معده استفاده کنند تا نتایج استفاده از این عمل‌ها بتواند باعث سلامت زندگی آن‌ها گردد و هیچ کدام از عوارض موجود در بدن آن‌ها پدید نیاید.

چگونه می‌توان عادت حجیم خواری را ترک کرد؟

با شناخت بیشتر ریزه ‌خواری و حجیم خواری می‌توانید دریابید که اغلب اوقات، چاقی‌ها و اضافه ‌وزن های به ‌وجود آمده در بدن شما به چه دلیل بوده ‌است. اما راهکارهای درمانی که برای حجیم خواری در نظر گرفته می‌شود نیز در موارد زیر ذکر شده است.

در صورتی‌ که بتوانید در این راه موفق باشید، از عوارض حجیم خواری جلوگیری کرده‌اید. در غیر این صورت باید حتما از عمل اسلیو معده استفاده داشته باشید تا حجیم خواری‌های موجود را برطرف کنید.

میان‌ وعده‌های سبک

برای این ‌که در وعده‌های اصلی یعنی صبحانه، ناهار یا شام پرخوری‌های بسیار زیاد نداشته باشید، باید به میان وعده‌های سبک فکر کنید و تحت نظر یک پزشک متخصص از میان وعده‌های مفید بهره‌ مند شوید.

البته میان وعده‌ها نباید امکان سیری را برای شما فراهم کند. فقط این کار می‌تواند باعث جلوگیری از پرخوری در وعده‌های اصلی همچون ناهار یا شام شود.

اگر فردی با شکم خالی و گرسنه برای شام و ناهار مراجعه کند، قطعا حجم بیشتری از غذاها را مصرف خواهد کرد. اما در صورت استفاده از میان وعده های سبک، حجم مصرفی غذا کمتر خواهد شد.

میان‌ وعده‌های سبک
میان‌ وعده‌های سبک

مصرف غذا بدون حواس ‌پرتی

یک مسئله بسیار مهم که می‌تواند از حجیم خواری شما در طول روز جلوگیری کند، این است که تلویزیون را هنگام مصرف وعده‌های اصلی خود خاموش کنید.

برخی از عوامل ترغیب ‌کننده باعث می‌شوند شما به آن چه که در طول وعده‌های مصرفی خود استفاده دارید، توجه نداشته باشید.

زیرا تماشای تلویزیون بی‌اختیار باعث می‌شود تا مواد غذایی بسیار زیادی در وعده ناهار یا شام مصرف کنید. با توجه به این ‌که تبلیغات تلویزیونی اغلب از مواد غذایی و خوراکی پررنگ و لعاب استفاده می‌کند، احساس گرسنگی بیشتری در حین وعده غذایی به شما دست خواهد داد

و باعث می‌شود تا با خانواده گپ بزنید و حجیم خواری بسیاری داشته باشید. بنابراین این مسئله می‌تواند به چاقی و اضافه ‌وزن شما کمک کند.

مصرف سالاد قبل ‌از غذا

اگر قبل ‌از مصرف وعده‌های غذایی خود از مواردی همچون سبزی خوردن، سالاد، گل‌ کلم یا این دسته از موارد استفاده داشته باشید، حجم معده شما از مواد غذایی پر خواهد شد و قطعا در هنگام مصرف وعده‌های غذایی، کمتر غذا مصرف می‌کنید. البته تمامی این موارد بُعد روانی خواهند داشت.

در صورتی ‌که اراده کافی برای کنترل این دسته از موارد را داشته باشید، قطعا در درمان حجیم خواری موفق خواهید بود.

در غیر این صورت حتما از عملکردهایی که دکتر سلیمی در راستای جراحی چاقی برای شما در نظر می‌گیرد، می‌توانید جواب خوبی برای رسیدن به تناسب اندام بگیرید.

مصرف سالاد قبل ‌از غذا
مصرف سالاد قبل ‌از غذا

داشتن تناسب اندام یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های ذهنی افراد امروز است که می‌توانیم از طریق بهره‌ گیری از جراحی‌های چاقی که توسط دکتر سلیمی به ‌عنوان یک پزشک معتمد انجام می‌گیرد، بهره‌ مند شوید. بهتر است حجیم خوارها به توصیه دکتر سلیمی از عمل اسلیو معده استفاده داشته باشند.

عمل اسلیو معده می‌تواند میزان گسترده‌ای از معده افراد را حذف کند. به‌ همین دلیل، فرد دیگر فضای کافی برای مصرف غذای پرحجم را در طول روز نخواهد داشت و این مسئله به ‌مرور زمان باعث درمان چاقی‌ها خواهد شد.

همچنین می توانید با مطالعه جراحی معده برای لاغری و هزینه عمل اسلیو با بیمه سلامت اطلاعات خود را این زمینه کامل تر کنید.

درمان ریزه‌ خواری و حجیم خواری با جراحی چاقی چگونه است؟

در بخش‌های قبلی به این ‌موضوع اشاره کردیم که هر دوی این معضل یعنی ریزه‌ خواری و حجیم خواری می‌توانند منجر به نتایج چاقی مفرط و اضافه‌ وزن گردد.

حال در صورتی ‌که فرد هیچ‌ گونه تغییری روی سبک زندگی خود نداشته باشد و همچنان رویه برنامه غذایی قبل خود را دنبال کند، یعنی اراده کافی برای کنترل اوضاع را ندارد.

بنابراین هیچ راهکار دیگری جز استفاده از عمل‌های جراحی چاقی باقی نخواهد ماند و عمل‌های جراحی چاقی ایده بسیار نابی است که می‌تواند افراد را با کمترین عوارض موجود به نتایج دلخواه کاهش وزن برساند و از ریزه‌ خواری و حجیم خواری آن‌ها را در امان نگه دارد.

با توجه به این ‌که عوارض جانبی بسیار کمی از جراحی‌های چاقی وجود دارد، به ‌عنوان راه ‌حل پیشنهادی از نظر دکتر سلیمی به اغلب افراد توصیه خواهد شد.

مسئله مهم در رابطه با انجام جراحی چاقی این است که فرد هیچ‌ گاه نباید مجدداً به عادات غذایی قبل ‌از عمل بازگردد و باید رویه‌ زندگی جدیدی را پیش بگیرد. درست است که انجام عمل‌های جراحی بدون بازگشت می‌باشند،

درمان ریزه‌ خواری و حجیم خواری با جراحی چاقی چگونه است؟
درمان ریزه‌ خواری و حجیم خواری با جراحی چاقی چگونه است؟

اما اگر فرد مجدداً دچار ریزه‌ خواری و حجیم خواری شود، امکان دارد اثرات عمل خنثی شود و وضعیت فرد هیچ تغییری پیدا نکند و مجدداً به چاقی قبلی بازگردد.

عمل بای ‌پس معده برای ریزه خواری

طبق نظر متخصصینی همچون دکتر سلیمی، اگر شما فردی ریزه ‌خوار می‌باشید، برای بهره بردن از راهکارهای کم‌خطر و پربازده بهتر است از عمل جراحی بای‌ پس معده استفاده داشته باشید.

عمل جراحی بای‌ پس معده در راستای کاهش دادن مصرف کالری‌ها در طول روز به شما کمک خواهد کرد. در واقع این عمل یکی از رایج‌ترین عمل‌ها برای لاغری و جلوگیری از چاقی به حساب می‌آید و باعث می‌شود که ریزه‌ خواری های فرد در طول روز کنترل گردد.

عمل بای ‌پس معده مزایای بسیار زیاد دیگری را در پی خواهد داشت و در کنار از بین بردن مشکل ریزه‌ خواری، می‌تواند با بیماری‌هایی همچون دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، افزایش فشار خون و دیگر موارد مبارزه کند و سلامتی افراد را به آن‌ها بازگرداند.

برای استفاده از عمل بای‌ پس معده، میزان کمی از روده کوچک حذف خواهد شد و این کار می‌تواند باعث شود تا جذب کالری در وعده‌های غذایی افراد کمتر از حد ممکن باشد و به‌ مرور زمان باعث کاهش وزن شود.

این روش کم تهاجمی و مفید توسط دکتر سلیمی به بهترین نحو ممکن انجام می‌گیرد و می‌توانید اثرات و مزایای آن را بعد از انجام عمل مشاهده کنید. از نظر دکتر سلیمی، افرادی که دچار ریزه‌ خواری هستند، بهتر است از عمل بای ‌پس معده استفاده داشته باشند.

عمل بای ‌پس معده برای ریزه خواری
عمل بای ‌پس معده برای ریزه خواری

عمل اسلیو معده برای حجیم خواری

انجام عمل اسلیو معده برای افراد حجیم خوار مفید می‌باشد. زیرا می‌تواند باعث کوچک کردن ابعاد معده گردد و در نهایت این مسئله باعث کاهش اشتها و کاهش وزن خواهد شد.

با توجه به این ‌که در جراحی اسلیو معده نزدیک به ۸۰ تا ۹۰ درصد از ابعاد اصلی معده برش داده می‌شود، هورمون گرلین که بخش اصلی معده می‌باشد و به‌ عنوان هورمون گرسنگی شناخته می‌شود نیز حذف خواهد شد.

به‌ همین دلیل، فرد احساس کمتری از گرسنگی خواهد داشت و کمتر به سمت مصرف مواد غذایی خواهد رفت. شکل نهایی معده بعد از انجام عمل اسلیو همانند موز خواهد شد که این مسئله باعث می‌شود تا فقط در یک ابعاد مشخص‌ شده غذا در معده جای بگیرد.

مساله جالب این است که انجام این ‌دست از عمل‌ها توسط دکتر سلیمی از طریق روش لاپاراسکوپی انجام می‌گیرد و هیچ ‌گونه جای بخیه و زخم روی بدن بیمار باقی نخواهد ماند.

با توجه به این ‌که نقطه ‌ضعف اغلب افراد حجیم خوار، مصرف بی ‌اندازه غذاها می‌باشد، انجام این عمل برای آن‌ها مفید می‌باشد و با کاهش دادن ابعاد معده می‌تواند درمان خوبی برای مشکل مد نظر خود داشته باشند و از عوارض حجیم خواری و چاقی نیز در امان باشند.

عمل اسلیو معده توسط دکتر سلیمی به افراد حجیم خوار توصیه خواهد شد و این عمل از مزایای بسیار بالایی برخوردار می‌باشد.

عمل اسلیو معده برای حجیم خواری
عمل اسلیو معده برای حجیم خواری

جمع بندی مطالب

در این مقاله تمامی تلاش خود را برای شناخت ریزه‌ خواری و حجیم خواری به شما انجام دادیم تا به ‌صورت کامل به جزئیات مربوط به این دو عارضه که پیامدهای منفی بسیار زیادی را به دنبال خواهند داشت، بپردازیم.

شناخت ریزه‌ خواری و حجیم خواری باعث می‌شود تا افرادی که درگیر این دو معضل هستند، با پیچیدگی آن آشنا شوند و بدانند که راه سختی را در پیش دارند تا بتوانند به درمان برسند.

اگر فردی اطلاعات کافی درباره ریزه ‌خواری و حجیم خواری داشته باشد، سبک زندگی خود را تغییر خواهد داد. اما اگر کار از کار گذشته‌ است و به‌ حدی چاقی‌ها و اضافه ‌وزن افراد افزایش‌ یافته است که توانایی تغییر سبک زندگی خود را ندارد، حتما باید با یک متخصص تغذیه و فوق ‌تخصص جراحی چاقی مشورت داشته باشد.

زیرا راهکارهای بسیار مؤثری از طریق یک پزشک جراح به این افراد توصیه خواهد شد تا بتوانند مشکلات به وجود آمده بر اثر ریزه ‌خواری و حجیم خواری را برطرف کنند. مهم‌ترین مسئله استفاده از جراحی‌های چاقی است که توسط دکتر سلیمی به انجام می‌رسد.

لطفا پس از مطالعه این مقاله، از پست آیا قرص چربی خون باعث لاغری می شود دیدن کنید.

افراد ریزه خوار و حجیم خوار

طبق توصیه دکتر سلیمی، افرادی که دچار ریزه‌ خواری هستند، بهتر است از عمل بای ‌پس معده و افرادی که دچار حجیم خواری هستند، بهتر است از عمل اسلیو معده استفاده داشته باشند تا به یک تناسب اندام برسند و بتوانند عوارض این دو معضل را از خود دور کنند.

امید آن است که با شناخت این دو معضل بتوانید هر چه سریع‌تر از اقدامات درمانی که دکتر سلیمی به شما پیشنهاد می‌دهد، استفاده داشته باشید تا بدون هیچ ‌گونه عوارض از تناسب اندام کافی برخوردار شوید و از ادامه زندگی خود در سلامت کافی لذت ببرید.

مزایا و ویژگی های کاهش وزن از طریق عمل اسلیو و بای پس معده به حدی زیاد است که بهتر است هر چه سریع تر از آن ها بهره مند شوید.

برای داشتن اطلاعات بیشتر می توانید از بیماران دکتر سلیمی در این باره پرس و جو کنید تا به نتیجه درستی برسید و بهترین انتخاب را برای سلامتی خود انجام دهید.

البته بهتر است بعد از انجام این عمل ها آمادگی تغییر رویه و سبک زندگی را داشته باشید تا از نتایج بهتری برخوردار شوید.

منبع:

cutt.ly

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید