رژیم کانادایی

فهرست مطالب

در این مطلب قصد داریم تا در رابطه با رژیم کانادایی برای شما مطالبی داشته‌ باشیم. برای کسب اطلاعات بیشتر، با ما همراه شوید.

برای مقایسه بهتر، حتما مقاله رژیم فستینگ را هم مطالعه کنید.

جهت دریافت مشاوره اولیه حتما با ما تماس بگیرید. 

09120174510

تمامی اشخاصی که دغدغه ای در حیطه کاهش وزن سریع دارند، بدون شک به نام  رژیم کانادایی برخورد کرده اند.

رژیم کانادایی
رژیم کانادایی

رژیم کانادایی به ‌عنوان یک رژیم لاغری سریع شناخته می‌شود که توجه تعداد بسیار زیادی از افراد، امروزه برای داشتن تناسب اندام به این رژیم جلب شده‌ است. اغلب افراد جامعه از این رژیم برای رسیدن به کاهش وزن سریع پیروی کرده‌اند و توانسته‌اند نتایج مطلوبی از کاهش وزن را دریافت کنند.

همین عامل سبب محبوبیت بسیار بالای رژیم کانادایی شده ‌است. این رژیم ادعا می‌کند که در طول ۱۵ روز می‌تواند باعث کاهش وزن افراد گردد. در هر حال استفاده از این رژیم به ‌عنوان رژیم لاغری سریع و برق‌آسا ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری را نیز در بر داشته باشد.

به دلیل افزایش وزن بسیار زیادی که برخی از افراد تجربه می‌کنند، امروزه شاهد انواع و اقسام رژیم‌های مختلف هستیم

به دلیل افزایش وزن بسیار زیادی که برخی از افراد تجربه می‌کنند، امروزه شاهد انواع و اقسام رژیم‌های مختلف هستیم که هر کدام از آن‌ها مدعی می‌شوند می‌توانند افراد را بدون هیچ ‌گونه ضرر و زیانی به لاغری سریع برسانند. یکی از آن‌ها نیز رژیم کانادایی است.

امروزه این رژیم مورد انتقاد شدید قرار گرفته‌ است. زیرا در دسته‌بندی رژیم‌های یویو و به ‌عنوان رژیم‌هایی که در سرعت بسیار بالایی افراد را به کاهش وزن می‌رسانند، قرار گرفته‌ است و امکان پایداری برای استفاده از این رژیم وجود نخواهد داشت.

به دلیل افزایش وزن بسیار زیادی که برخی از افراد تجربه می‌کنند، امروزه شاهد انواع و اقسام رژیم‌های مختلف هستیم
به دلیل افزایش وزن بسیار زیادی که برخی از افراد تجربه می‌کنند، امروزه شاهد انواع و اقسام رژیم‌های مختلف هستیم

قصد داریم در این مبحث، اطلاعات کافی در رابطه با رژیم کانادایی برای شما فراهم سازیم و بگوییم که قوانین استفاده از این رژیم به چه صورت می‌باشد.

اینفوگرافیک رژیم کانادایی

اینفوگرافیک رژیم کانادایی
اینفوگرافیک رژیم کانادایی

اگر می خواهید بدانید که معایب و ویژگی های  متعدد استفاده از این رژیم چیست تا برای رسیدن به اهداف کاهش وزن از آن استفاده داشته باشید، ادامه این مطلب می‌تواند به شما کمک کند.

رژیم کانادایی برای کاهش وزن سریع 

رژیم کانادایی برای کاهش وزن سریع 
رژیم کانادایی برای کاهش وزن سریع

مطالبی که در ادامه بررسی خواهیم کرد، عبارتند از:

رژیم کانادایی چه ویژگی‌هایی دارد؟

انواع رژیم کانادایی شامل چه مواردی می‌شود؟

آشنایی با رژیم کانادایی ۷ روزه

جزئیات مربوط به رژیم کانادایی ۷ روزه

رژیم کانادایی ۱۵ یا ۱۳ روزه

شناخت اصول اصلی رژیم کانادایی

در رژیم کانادایی، میزان کالری روزانه مجاز چقدر است؟

چه قوانینی برای رژیم کانادایی وجود دارد؟

قوانین اصلی برای استفاده از رژیم کانادایی

رژیم کانادایی از چه فوایدی برخوردار می‌باشد؟

افزایش مصرف میوه و سبزیجات

کاهش دادن مصرف قند و الکل

بهبود کیفیت و ظاهر پوست

خلق ‌و خوی بهتر

هضم و متابولیسم بهتر

سم‌زدایی بدن

درمان یبوست و سندرم روده تحریک ‌پذیر

عوارض استفاده از رژیم کانادایی شامل چیست؟

عدم ثبات در کاهش وزن

داشتن محدودیت در مصرف مواد مغذی

احتمال بازگشت وزن

بروز مشکل سنگ کیسه صفرا

احتمال آتروفی عضلانی

بروز سردرد و سرگیجه

دلسرد شدن از انواع رژیم

دیگر عوارض استفاده از رژیم کانادایی

تعداد مجاز وعده‌های غذایی در رژیم کانادایی چگونه است؟

ساعت‌های مجاز مصرف غذا در رژیم کانادایی

ساعت صرف شام در رژیم کانادایی

ساعت صرف ناهار و صبحانه در رژیم کانادایی

استفاده از رژیم کانادایی چگونه به کاهش وزن کمک می‌کند؟

رژیم کانادایی برای چه افرادی مناسب است؟

افراد مجاز برای استفاده از رژیم کانادایی

افراد غیر مجاز برای استفاده از رژیم کانادایی

جایگزین‌های رژیم کانادایی

نمونه رژیم کانادایی به چه صورت می‌باشد؟

نمونه رژیم کانادایی هفت‌ روزه

نمونه رژیم کانادایی روزانه ۱۰۰۰ کالری

نمونه رژیم کانادایی سیزده روزه

چه اشکالاتی در پی استفاده از رژیم کانادایی وجود دارد؟

کمبود کربوهیدرات و چربی

کمبود مواد مغذی و ویتامینی

اختلاف کالری روزانه

روند همیشگی و ثابت

تجربه لاغری افراد  با رژیم کانادایی چگونه است؟

نظر کارشناسان تغذیه در رابطه با رژیم کانادایی

ورزش و فعالیت بدنی در طول رژیم کانادایی چگونه است؟

چگونه می توان از یک رژیم غذایی مناسب بهره مند شد؟

استفاده از رژیم های مختلف

جمع بندی مطالب

 

رژیم کانادایی چه ویژگی‌هایی دارد؟

مسائل مختلفی در جامعه امروز باعث پیدایش اضافه وزن و چاقی افراد خواهند شد. روش‌های مختلف کاهش وزن به آن‌ها این امکان را خواهد داد تا بتوانند به وزن ایده‌آل خود برسند.

یکی از قدرتمندترین عملکردها که توانسته ‌است مخاطب بسیار زیادی را به خود جذب کند، استفاده از رژیم کانادایی می‌باشد. در واقع این دسته از افراد که علاقه‌مند به استفاده از این رژیم می‌باشند، قصد دارند تا راه صد ساله را یک‌ شبه سپری کنند.

لطفا از پست رژیم سه روزه امریکایی دیدن کنید.

رژیم کانادایی چه ویژگی‌هایی دارد؟
رژیم کانادایی چه ویژگی‌هایی دارد؟

در این مسیر، رژیم کانادایی یکی از معروف‌ترین راهکارهایی است که برای آن‌ها ارائه خواهد شد و افراد را وادار می‌کند تا یک شرایط بسیار فشرده و افراطی را متحمل شوند و در مدت‌ زمان بسیار اندکی به کاهش وزن چشمگیر برسند.

البته ناگفته نماند که استفاده از این رژیم می‌تواند عوارض بسیار زیادی را در بر داشته باشد و خطرات آن نیز بسیار مشهود است. زیرا این رژیم، شوک زیادی به بدن وارد خواهد کرد و در نهایت بدن در واکنش با این شوک، با کمبود برخی از مواد مغذی روبرو خواهد شد.

پیشنهاد می کنیم از پست روزه گرفتن بعد از عمل اسلیو معده دیدن کنید.

انواع رژیم کانادایی شامل چه مواردی می‌شود؟

در سال ۱۹۸۵ طرح اصلی رژیم کانادایی به منظور شرکت جنرال موتورز با کمک گرفتن از وزارت کشاورزی و سازمان غذا و دارویی ایالات متحده در نظر گرفته شد. در ابتدا هدف اصلی استفاده از این رژیم، برای کارمندان کمپانی جنرال موتورز در نظر گرفته شده بود.

مهم ترین هدف از انجام این طرح این بود تا کارمندان این شرکت، زندگی سالم تری داشته باشند و نیروهای کار سالم تر بتوانند بازدهی بالایی برای این شرکت به ارمغان بیاورند و خط تولید این کمپانی را پا بر جا نگه دارند.

انواع رژیم کانادایی شامل چه مواردی می‌شود؟
انواع رژیم کانادایی شامل چه مواردی می‌شود؟

دو نوع کلی از این رژیم وجود دارد که با نام رژیم کانادایی ۷ روزه و رژیم کانادایی ۱۳ روزه یا در برخی مواقع، رژیم کانادایی 15 ‌روزه شناخته می‌شود. برای این ‌که شما نیز بتوانید از طریق این نوع رژیم ها به تعادل وزن برسید، بهتر است اطلاعات کافی در رابطه با انواع رژیم کانادایی داشته باشید. در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

آشنایی با رژیم کانادایی ۷ روزه

مهم‌ترین هدف استفاده از این رژیم، بر پایه استفاده از کربوهیدرات‌های پیچیده می‌باشد. برنامه ‌ریزی که برای رژیم کانادایی هفت ‌روزه در نظر گرفته ‌شده است، با استفاده از کربوهیدرات پیچیده همراه با غذاهای کم‌کالری ذکر شده است.

البته نباید از موضوع افزایش مصرف آب در طول روز غافل ماند. در طول این یک هفته رژیم، فرد موظف است که آب مصرفی خود را افزایش بدهد تا میزان قابل ‌توجهی از کاهش وزن از طریق رژیم کانادایی در طول این یک هفته مشاهده کند.

مصرف انواع غذاها در این یک هفته فقط به میوه‌ها، برنج قهوه‌ای، سبزیجات و مرغ‌ها محدود می‌گردد که فرد متقاضی باید حتما در این موارد پای‌بند باشد تا بتواند نتایج خوبی از این رژیم هفت ‌روزه دریافت کند.

در صورتی ‌که شما فردی گیاهخوار هستید و قصد دارید از رژیم کانادایی هفت ‌روزه استفاده داشته باشید، می‌توانید به‌ جای مصرف گوشت، از یک فنجان برنج قهوه‌ای استفاده داشته باشید.

جایگزین گوشت در رژیم کانادایی را مشاهده کنید.

فرآیند این رژیم از طریق مصرف میوه در روز اول می‌باشد. هیچ‌ گونه دستورالعمل و برنامه‌ریزی خاص و دقیقی در رابطه با زمان و مقدار مصرف میوه‌ها در روز اول وجود نخواهد داشت.

جزئیات مربوط به رژیم کانادایی ۷ روزه

با تمامی این موارد، در این رژیم هفت ‌روزه توصیه می‌شود تا به مصرف برخی از مواد غذایی همچون هندوانه، خربزه، سیب، پرتقال و پاپایا بپردازید. زیرا میزان زیادی فیبر در درون این موارد وجود دارد که می‌تواند فیبر موجود بدن شما را در طول استفاده از این رژیم تأمین کند. اصلی‌ترین اصول تعیین ‌شده برای استفاده از رژیم کانادایی ۷ روزه، مصرف ۸ تا ۱۲ لیوان آب در طول روز می‌باشد.

مهم‌ترین هدفی که پشت استفاده از این رژیم وجود دارد

مهم‌ترین هدفی که پشت استفاده از این رژیم وجود دارد، این است که به افراد کمک کند تا کاهش وزن خود را از طریق روش‌های اصولی کسب کنند و با تمرکز بر تعدادی از غذاهای خاص به مدت ۷ روز داشته باشند.

طبق شرایطی که در این رژیم غذایی برای کمپانی جنرال موتورز صورت گرفته‌ است، این رژیم قادر است تا به متقاضیان کمک کند که در طول یک هفته، حداقل ۱۰ تا ۱۷ پوند از وزن خود را کاهش دهند و از این طریق به تناسب اندام برسند.

این رژیم مدعی می‌شود که کاهش دادن وزن و سوزاندن چربی با افزایش سوخت ‌و ساز بدن و کاهش یافتن کالری‌ها در طول روز بدون تاثیر گذاشتن بر خلق ‌و خو و یا سطح انرژی می‌تواند روند خوبی را برای رسیدن به وزن ایده‌آل سپری کند.

مهم‌ترین هدفی که پشت استفاده از این رژیم وجود دارد
مهم‌ترین هدفی که پشت استفاده از این رژیم وجود دارد

پس بر اساس این مطلب فهمیدیم که برنامه‌های موجود برای رژیم کانادایی ۷ روزه می‌تواند باعث حذف برخی از مواد مغذی از رژیم غذایی افراد گردد. به همین دلیل است که نمی‌توان به اثبات رساند تا استفاده از آن به ‌عنوان یک رژیم طولانی ‌مدت قادر است سبب کاهش وزن پایدار گردد، بلکه در اغلب اوقات نیز قادر است باعث پیدایش آسیب های بسیار زیادی برای بدن باشد.

رژیم کانادایی ۱۵ یا ۱۳ روزه

یکی دیگر از انواع رژیم کانادایی شامل رژیم پانزده ‌روزه می‌باشد. این رژیم برنامه غذایی برای ۱۳ تا ۱۵ روز برای افراد برنامه ریزی می شود که مواد غذایی موجود در آن، غذاهای غنی از پروتئین و کم‌چرب هستند. این نوع از رژیم کانادایی با نام رژیم ۱۳ روز در راه بهشت نیز در بین افراد شناخته خواهد شد.

یکی از مرسوم ترین رژیم‌هایی که در کمترین زمان ممکن باعث شده ‌است تا افراد را به وزن دلخواه برساند، رژیم کانادایی ۱۳ روزه می‌باشد. معنی اصلی رعایت این رژیم برای کاهش وزن این است که فرد باید دقیقاً تمامی مواد غذایی که در برنامه‌ریزی این رژیم وجود دارد را استفاده کند و طی این ۱۳ روز همه این مواد غذایی اشاره‌ شده باید به بدن افراد برسد.

در غیر این صورت اگر هیچ ‌گونه توجهی به استفاده از این مواد غذایی نداشته باشید، امکان دارد نتیجه مطلوبی از کاهش وزن از طریق رژیم کانادایی ۱۳ یا ۱۵ روزه دریافت نکنید.

رژیم کانادایی ۱۵ یا ۱۳ روزه
رژیم کانادایی ۱۵ یا ۱۳ روزه
برخی از محدودیت‌های مهمی در این رژیم غذایی وجود دارد که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهیم داشت.
  • در رژیم غذایی کانادایی ۱۳ روزه مصرف شیرینی و شکر ممنوع است.
  • در رژیم کانادایی ۱۳ روزه استفاده از سس سالاد ممنوع است.
  • در رژیم کانادایی ۱۳ روزه استفاده از روغن ممنوع است.
  • در رژیم کانادایی ۱۳ روزه استفاده از الکل ممنوع است.
  • در رژیم کانادایی ۱۳ روزه استفاده از آدامس ممنوع است.

نباید از این‌ موضوع غافل شوید که طراحی این نوع رژیم برای ۱۳ الی ۱۵ روز می‌باشد. زیرا اعتقاد برخی از متخصصان در زمینه استفاده از این رژیم این است که در بین روزهای ۱۳ تا پانزدهم مرحله ا‌ی رژیم، تثبیت وزن انجام می‌گیرد.

البته کاملاً طبیعی است که شما انواع متفاوتی از یک برنامه رژیم کانادایی ۱۳ روزه مشاهده کنید. بدین ‌صورت که برخی از رژیم‌های پانزده ‌روزه شامل رژیم غذایی پروتئین و برخی دیگر از برنامه‌های غذایی این رژیم در ۱۳ روز برای گیاهخواران در نظر گرفته شده ‌است. اما تمرکز اصلی ما در این مقاله در رابطه با برنامه غذایی است که با نام رژیم کانادایی شناخته می‌شود که شامل دسته ‌بندی 7 روزه و ۱۳ روزه طراحی می شود.

شناخت اصول اصلی رژیم کانادایی

در حالت کلی لازم به ذکر است بدانید که هیچ‌ گونه اطلاعات معتبری در رابطه با این که رژیم کانادایی از کجا ابداع شده ‌است و یا چه کسی برنامه دقیق آن را طراحی کرده ‌است، وجود ندارد. پس در کل نمی‌توان تایید کرد که از نظر پزشکی استفاده ازاین رژیم می تواند مناسب باشد و هیچ‌ گونه ضمانتی برای استفاده از آن وجود ندارد.

در حالت کلی برای کاهش وزن در برنامه رژیم کانادایی ۱۳ روزه، یک برنامه تغذیه برای این بازه زمانی در نظر گرفته می‌شود و هدف اصلی افراد، سرعت برای کاهش وزن می‌باشد. ادعای اصلی این برنامه غذایی این است که باعث تغییر دادن متابولیسم بدن برای همیشه خواهد شد تا بتواند کاهش وزن را در آینده نیز سهولت ببخشد.

شناخت اصول اصلی رژیم کانادایی
شناخت اصول اصلی رژیم کانادایی

ممکن است که کاهش وزن با سرعت بالا و داشتن نتیجه طولانی ‌مدت برای برخی از افراد وسوسه برانگیز باشد، اما در واقع استفاده از این رژیم باعث محدود کردن بسیاری از مواد غذایی خواهد شد و رعایت آن به ‌قدری سخت است که امکان دارد ضررهای بسیار زیاد و خطرات بسیار شدیدی برای بدن به ‌همراه داشته باشد.

این رژیم غذائی ذکر می‌کند هر شخصی که قصد دارد در این ۱۳ روز از رژیم کانادایی استفاده کند، باید بداند چه چیزی مصرف می‌کند و تمامی قانون و قواعد مربوط به هر وعده غذایی را کاملاً رعایت کند.

در رژیم کانادایی، میزان کالری روزانه مجاز چقدر است؟

طبق ادعای این رژیم، اگر فردی پای‌بند به قوانین در نظر گرفته‌ شده در رژیم غذایی کانادایی باشد، تا حداکثر ۲ هفته می‌تواند حدود ۱۰ کیلوگرم معادل ۲۲ پوند از وزن خود را کاهش دهد.

برنامه ‌ریزی که برای میزان استفاده از کالری ها به صورت روزانه برای این نوع رژیم وجود دارد، بین ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ کالری است. طبق این قانون؛ مهم‌ترین اهداف افراد برای کاهش وزن سالم، افزایش سطح فعالیت های روزمره می باشد.

پس لازم است تا میزان دریافت کالری‌ها و انرژی‌های موجود از طریق غذاها را نیز به کمترین حد برسانند. اما همچنان استفاده از غذای سالم و مقوی، اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت

در رژیم کانادایی، میزان کالری روزانه مجاز چقدر است؟
در رژیم کانادایی، میزان کالری روزانه مجاز چقدر است؟

و همین موضوع باعث می‌شود که اغلب افراد به‌ جای استفاده از غذاهایی که میزان زیادی کربوهیدرات‌های ساده و تصفیه ‌شده و همین‌طور چربی‌های اشباع‌ شده و ترانس در آن ها وجود دارد، از غذاهای مفیدتری در رژیم کانادایی استفاده داشته باشند.

غذاهایی که از مواد مغذی و سرشار باشند، قطعا در رژیم کانادایی گنجانده خواهند شد. در جدول زیر به دسته‌بندی‌های غذاها اشاره کرده‌ایم.
لبنیات کم چرب یا بدون چربیسبزیجات و میوه‌ها
آجیلماهی‌ها و آبزیان
لوبیا و حبوبات گوشت و مرغ بدون چربی
حبوبات غلات کاملتخم‌مرغ

 

به‌ گفته متخصصان تغذیه در صورتی ‌که یک زن بالغ فعالیت‌های نسبتاً متوسطی داشته باشد، می‌تواند در طول روز حدوداً 2000 کالری دریافت کند. در شرایطی که دریافت کالری برای یک مرد بالغ به 2500 کالری در طول روز خواهد رسید.

اما به دلیل این‌ که نیم کیلو چربی معادل 3500 پوند کالری انرژی می‌باشد، کاهش دادن ۵۰۰ تا 1000 کالری در طول روز این امکان را برای افراد فراهم خواهد ساخت که نیم تا ۱ کیلوگرم در طول ۷ روز کاهش وزن داشته باشند.

پس برای استفاده از رژیم کانادایی، استفاده از مواد غذایی بین 1000 تا ۱۵۰۰ کالری در طول روز عادی به حساب می‌آید. مسئله مهمی که برای استفاده از این رژیم وجود دارد، این است که نباید مدت ‌زمان رژیم بیشتر از حد ممکن شود و فقط باید در بازه زمانی ۷ روز یا ۱۳ روز انجام بگیرد.

چه قوانینی برای رژیم کانادایی وجود دارد؟

همان‌طور که گفتیم، رژیم غذایی کانادایی به ‌عنوان یک رژیم غذایی کوتاه ‌مدت قادر است تا نتایج خوبی از کاهش وزن را برای افراد در بر داشته باشد. اما  در این رژیم، سختی های بیساری تجربه می شود.

این موارد چالش پر فراز و نشیبی پیش پای افرادی که قصد دارند از این رژیم استفاده کنند، خواهد گذاشت. در این رژیم، باید همه اصول مربوطه در مدت‌ زمان ۷ تا ۱۳ روز رعایت گردد.

اگر فرد متقاضی کمترین تخلف و سهل ‌انگاری در راستای استفاده از این رژیم نشان بدهد، باید این رژیم را متوقف کند. زیرا دیگر نمی‌تواند نتیجه دلخواه خود را از کاهش وزن از طریق رژیم کانادایی دریافت کند. البته ناگفته نماند که بعد از توقف این رژیم، تا ۶ ماه حق تکرار مجدد آن را نخواهد داشت.

قوانین اصلی برای استفاده از رژیم کانادایی

مهم‌ترین قانونی که برای رعایت و استفاده از رژیم کانادایی وجود دارد، این است که فرد باید حتما ۳ وعده غذایی اصلی در این رژیم مصرف کند و باید دقیقاً همه آن غذاهایی که در رژیم طراحی‌ شده کانادایی برای او ذکر می‌گردد را مورد استفاده قرار بدهد.

در برخی از مواقع امکان دارد مصرف یک تکه ماهی، ژامبون، یک حبه قند، آهن به‌ همراه آب‌ میوه و یا ماست برای برخی از روزهای رژیم آزاد باشد.

قوانین اصلی برای استفاده از رژیم کانادایی
قوانین اصلی برای استفاده از رژیم کانادایی

البته حتما فرد متقاضی موظف است که مراقب باشد تا هیچ‌ گونه کالری اضافی بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌ شده دریافت نکند. این رژیم فاقد هر گونه میان وعده می‌باشد و فردی که قصد پیروی کردن از رژیم کانادایی را دارد، نمی‌تواند هیچ غذای دیگری را به برنامه غذایی خود اضافه کند.

در دسته‌بندی قوانین اصلی رژیم کانادایی، پرهیز کردن از فعالیت‌های جسمانی بسیار مهم و ضروری است. بنابراین فرد در طول روز باید حداقل فعالیت بدنی داشته باشد و همین‌طور نوشیدن آب کافی نیز از ضرورت بالایی در این رژیم برخوردار می‌باشد.

رژیم کانادایی از چه فوایدی برخوردار می‌باشد؟

ادعای اصلی رژیم کانادایی این است که می‌تواند برای همیشه باعث تغییر دادن متابولیسم بدن افراد گردد تا کاهش وزن با نتیجه بهتری برای او اتفاق بیفتد و در آینده حفظ نتیجه و تثبیت وزن برای او آسان‌تر شود. فواید بسیار زیادی برای استفاده از این رژیم در نظر گرفته می‌شود که در ادامه به برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

افزایش مصرف میوه و سبزیجات

یکی از قوانین اصلی که در رژیم کانادایی وجود دارد، این است که میوه‌ها و سبزیجات مصرفی برای افراد افزایش پیدا می‌کند. وقتی‌ که فرد با استفاده از این رژیم، میوه و سبزیجات بیشتری را دریافت کند، تجمع چربی‌ها در بدن او صورت نمی‌گیرد.

با توجه به این ‌که میوه‌ها و سبزیجات از کالری بسیار کمی برخوردار می‌باشند، اما فیبر بسیار زیادی در درون آن‌ها وجود دارد که باعث می‌شود تا شخص برای مدت طولانی‌تری احساس سیری داشته باشد.

کاهش دادن مصرف قند و الکل

دو ماده مخرب که می‌توانند عمل موثری برای  پیدایش اضافه‌ وزن در بدن افراد باشند، مصرف مداوم الکل و انواع مواد قندی می‌باشد. عوارض بسیار زیادی در پی مصرف تمامی مواد قندی وجود دارد. این موارد از طریق خوراک روزانه به بدن متنقل خواهند شد و آثار مخرب خود را بر جای خواهند گذاشت.

بهبود کیفیت و ظاهر پوست

استفاده از رژیم های غذایی مخرب، تاثیر نگران کننده ای بر مشکلات پوستی خواهد داشت. در صورتی که تلاش کنید از مواد غذایی مفیدی در طول روز بهره مند شوید، مصرف مدوم آن ها در راستای بهبود یافتن کیفیت پوست شگفت انگیز است. در رژیم کانادایی، قوانین خاصی برای استفاده از مواد مفید وجود دارد، پس این شرایط باعث می شود تا بهبود کیفیت و ظاهر پوست را دریافت کرد.

خلق ‌و خوی بهتر

دریافت انرژی از طریق مواد غذایی مفید، تاثیر مستقیم روی خلق ‌و خو نیز خواهد گذاشت. استفاده از رژیم کانادایی در بازه زمانی ۲ هفته می‌تواند مواد مفیدی را به بدن برساند. پس می توان گفت که استفاده از این مواد غذایی تاثیر بیشتری بر خلق ‌و خوی افراد خواهد گذاشت.

خلق ‌و خوی بهتر
خلق ‌و خوی بهتر

هضم و متابولیسم بهتر

اگر در رابطه با مواد غذایی مصرفی خود دقت بیشتری به خرج بدهید و بدانید که کدام یک از آن ها می تواند نیاز بدن شما را رفع کند، قطعا به متابولیسم شما نیز بهبود بخشیده خواهد شد.

مصرف برخی از مواد غذایی سرعت سوخت‌ و ساز بدن را افزایش می‌دهد و هضم را نیز آسان‌تر خواهد کرد. مواد غذایی که در این رژیم کانادایی برنامه‌ریزی می‌شوند، این امکان را برای افراد به‌ همراه خواهند داشت تا بتوانند از فایده سوخت ‌و ساز بهتری بهره‌مند شوند.

سم‌زدایی بدن

از طریق مصرف مواد غذایی مناسب؛ هر چه که چربی، کلسترول بد و دیگر موارد این ‌چنینی در بدن افراد وجود دارد، دفع خواهد شد. این شرایط کمک بسیار زیادی به سم‌زدایی بدن و سلامتی خواهد کرد.

درمان یبوست و سندرم روده تحریک ‌پذیر

با توجه به این ‌که اغلب غذاهای مصرفی در رژیم کانادایی شامل فیبرها و سبزیجات خواهند شد، می‌توانید تاثیر آن‌ها را روی درمان سندرم روده‌ی تحریک‌ پذیر و یبوست مشاهده کنید.

درمان یبوست و سندرم روده تحریک ‌پذیر
درمان یبوست و سندرم روده تحریک ‌پذیر

با شناخت فواید رژیم کانادایی باید این نکته را نیز ضروری و مهم بدانید که حتما برای استفاده از هر گونه رژیم غذایی، تحقیقات کافی انجام بدهید تا بتوانید از ادعاهای بیان‌ شده مطمئن شوید و با خیالی آسوده، از فواید این رژیم بهره‌مند شوید.

عوارض استفاده از رژیم کانادایی شامل چیست؟

برای تعداد بسیار زیادی از افراد، استفاده از برنامه و رژیم کانادایی توانسته ‌است تا راهی موفقیت‌آمیز برای رسیدن به کاهش وزن تلقی گردد. این افراد بیان کرده‌اند که کاربری استفاده از این رژیم بسیار آسان است.

پیشنهاد اغلب متخصصان تغذیه این است که استفاده از این رژیم ممکن است باعث بروز عوارض و نگرانی‌های بسیار زیادی در بدن گردد.

مهم ترین دلیلی که در رابطه با عدم تایید متخصصان در رابطه با استفاده از این رژیم وجود دارد، این است که با توجه به این ‌که در این رژیم، کاهش وزن به ‌صورت فوری و با سرعت بالایی اتفاق می‌افتد، امکان بروز عوارض خطرناک در بدن افراد را نیز بیشتر خواهد کرد و از طرفی ممکن است آن‌ها را با بیماری‌های ناشناخته‌ای روبرو کند. حال در ادامه به برخی از عوارض جانبی استفاده از رژیم کانادایی خواهیم پرداخت.

عدم ثبات در کاهش وزن

این کاملاً طبیعی است که کاهش دادن وزن بسیار زیاد در یک بازه زمانی کوتاه، عملکردی غیر قابل درک و منطق به حساب بیاید. اما ناگفته نماند که این کاهش وزن نیز ثبات نخواهد داشت و نمی‌تواند دوام بالایی را برای افراد داشته باشد. رژیم‌های غذایی که دارای شاخص گلیسمی بسیار پایینی هستند، ارتباط خاصی با افزایش سیری خواهند داشت. این ‌موضوع نشان می‌دهد که امکان دارد که باعث پایداری کاهش وزن نشوند.

دیده‌ شده که برخی از افراد برای برطرف نمودن احساس گرسنگی شدید خود به برخی از غذاهای ممنوعه ناخنک می‌زنند و این امکان وجود دارد که چرخه رژیم غذایی‌ کانادایی را با شکست مواجه کند.

عدم ثبات در کاهش وزن
عدم ثبات در کاهش وزن

به جز آن که استفاده از رژیم کانادایی سختی ها و فراز و نشیب بسیار زیادی را پیش پای افراد می‌گذارد و بسیار سخت‌گیرانه رفتار می‌کند، شخص متقاضی در مسیر درستی برای یک سبک زندگی سالم و پایدار قرار نخواهد گرفت.

رژیمی خوب و پرفایده می‌باشد که بتواند پایدار و بلند مدت باشد و بر اساس شرایط واقع‌بینانه پیش برود و این امکان را برای فرد به وجود بیاورد تا زندگی سالم‌تری را تجربه کند.

داشتن محدودیت در مصرف مواد مغذی

تعداد غذاهایی که برای استفاده از رژیم کانادایی طراحی می‌گردد، بسیار محدود می‌باشد. این محدودیت می‌تواند بسیار مضر باشد. همین موضوع عامل مؤثری است که ویتامین‌های کافی و مواد مغذی مؤثر به بدن افراد نرسد.

بنابراین عملکرد صحیح بدن دچار اختلال خواهد شد. امکان دارد برخی از نسخه‌های رژیم کانادایی به افراد، مصرف مولتی ویتامین‌ها و مکمل‌های این ‌چنینی را برای برطرف نمودن این ضرر و زیان توصیه کنند. قطعا می‌دانید که استفاده از قرص‌های مکمل نمی‌تواند به اندازه تغذیه سالم، کاربرد مؤثری برای رسیدن مواد مغذی به بدن داشته باشد. پس همواره افراد دچار سوء تغذیه نیز خواهند بود.

احتمال بازگشت وزن

یکی دیگر از عوارض استفاده از رژیم کانادایی این موضوع است که این رژیم فقط در بازه زمانی ۱۳ روز کاربرد دارد و در این مدت‌ زمان می‌تواند پاسخ‌گوی کاهش وزن افراد باشد. اما همواره احتمال بازگشت وزن برای برخی از افراد وجود خواهد داشت.

این رژیم مدعی است که با افزایش دادن میزان سوخت ‌و ساز بدن می‌تواند به کاهش وزن افراد کمک کنند. متخصصان تغذیه به این ‌موضوع اعتقاد دارند که به ‌احتمال زیاد استفاده از این رژیم باعث کاهش متابولیسم خواهد شد.

دیده می شود که استفاده از رژیم‌های غذایی که دارای کالری‌های پائینی هستند، می‌توانند نتیجه سریع‌تری را برای کاهش وزن به دنبال داشته باشند.  این نوع از رژیم ها گاهی وسوسه‌انگیز می‌باشد.

احتمال بازگشت وزن
احتمال بازگشت وزن

اما در صورت پیروی از آن ها شاید تجربه تلخی از این رژیم‌ها داشته باشید و این نتیجه باعث شود که دیگر تا آخر عمر هوس گرفتن رژیم به سرتان نزند. به این نکته دقت کنید که تعادل، کلیدی‌ترین اصل موفقیت در رژیم‌های غذایی می‌باشد.

بروز مشکل سنگ کیسه صفرا

ما شاهد بوده ایم که تعداد بسیار زیادی از افراد در هنگام استفاده از رژیم‌های سریع‌السیر برای کاهش وزن، دچار بیماری سنگ کیسه صفرا نیز شده‌اند. سنگ صفراوی به عنوان سنگ‌هایی شناخته می شوند که از طریق کلسترول تشکیل می‌شوند و در کیسه صفرا ایجاد خواهند شد.

در صورتی ‌که میزان قابل ‌توجهی از وزن افراد در یک مدت ‌زمان کوتاه کاهش پیدا کند، کبد قادر است تا کلسترول اضافی در صفرا را آزاد کند و سبب به وجود آمدن مشکلاتی در تخلیه کیسه صفرا گردد.

بنابراین رژیم کانادایی به‌ عنوان یک رژیم کوتاه ‌مدت نیز ممکن است افراد را با این خطر مواجه کند. در صورتی ‌که فردی دچار سنگ کیسه صفرا گردد، دردهای شکمی را تجربه خواهد کرد که این بسیار نگران‌کننده می‌باشد.

احتمال مشکلات عضلانی

یکی دیگر از عوارض و خطراتی که بعد از استفاده از رژیم کانادایی ممکن است برای افراد اتفاق بیفتد، مشکلات عضلانی می‌باشد. مطالعات توانست ثابت کند هنگامی‌ که کاهش وزن به‌ صورت اصولی و در زمان کافی اتفاق بیفتد، پایدارتر می‌باشد.

احتمال مشکلات عضلانی
احتمال مشکلات عضلانی

در  قیاس کاهش وزن به واسطه روش‌های اصولی با مدت ‌زمان طولانی و همین طور کاهش وزن از طریق رژیم کانادایی، توانستیم اطلاعات بیشتری کسب کنیم و بگوییم افرادی که از رژیم‌های سریع‌تر کاهش وزن را تجربه کرده‌اند، بیشتر در معرض تحلیل‌های عضلانی می‌باشند

و به‌ مرور زمان توده‌های عضلانی آن‌ها با سطح بالاتری از بین می‌رود و این مسئله باعث عوارض مرگ ‌و میر بسیاری خواهد شد. عواقب منفی که بر اثر عضلات اتفاق می‌افتد، در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ بسیار شدیدتر است.

بروز سردرد و سرگیجه

در اغلب رژیم‌های مختلف، ممکن است به دلیل شوکی که در بدن افراد از طریق این رژیم وارد می‌شود، احساس سردرد و سرگیجه حاصل گردد. حال به دلیل این که در رژیم کانادایی میزان زیادی از مواد غذایی دریافتی افراد کاهش پیدا کرده است، سر درد و سر گیجه با شدت بیشتری اتفاق می‌افتد.

گفته می شود از روز دوم به بعد، افرادی که تحت نظر رژیم کانادایی می‌باشند، احساس سردرد و سرگیجه را تجربه خواهند کرد. دلیل اصلی آن افت کالری است که در این رژیم متحمل خواهند شد. پس این مسئله نیز به ‌عنوان یکی از عوارض چشمگیر رژیم کانادایی ممکن است برای برخی از افراد دردسرساز شود.

دلسرد شدن از انواع رژیم

در رابطه با انواع رژیم‌های کوتاه‌ مدت و پر چالش همچون رژیم کانادایی، عوارضی همچون مشکلات روحی و روانی پدید می آید.

با توجه به این ‌که برخی از افراد ممکن است در پروسه رژیم موفق نشوند، امکان دلسرد شدن از انواع رژیم‌های دیگر برای آن‌ها وجود دارد و این کار باعث می‌شود تا دیگر نتیجه خوبی از کاهش وزن دریافت نکنند.

اغلب این افراد چرخه‌های یکسانی را در روند رژیم‌های لاغری تجربه می‌کنند، پس دلسرد شدن از رژیم کاملاً طبیعی است. مهم‌ترین مواردی که افراد در این رژیم سپری می‌کنند، نکات زیر می‌باشد.

  • این افراد رژیم‌های سخت‌گیرانه و بسیار پرچالش را دنبال می‌کنند.
  • این افراد بعد از چند روز مجدداً به وضع سابق خود باز خواهند گشت.
  • این افراد بعد از اتمام دوره رژیم، شاهد کاهش و یا از دست رفتن آب بدن خود می‌باشند.

دیگر عوارض استفاده از رژیم کانادایی

در اکثر موارد تحت نظر متخصصان حرفه‌ای تغذیه، از دست دادن یک ‌باره وزن در یک دوره کوتاه ‌مدت توصیه نخواهد شد. مگر این ‌که فرد دچار چاقی بسیار شدید باشد و تحت نظارت پزشک باید در طول این دوره به کاهش وزن اصولی برسد.

بر این اساس ‌که استفاده از رژیم‌های کوتاه ‌مدت ناپایدار است و محدودیت های بسیاری را برای فرد متقاضی به دنبال دارد، مشکلات سلامتی مختلفی از جمله خشکی پوست، ریزش شدید مو، کمبود مواد مغذی، سرگیجه، ضعف جسمانی، خستگی و دیگر موارد این ‌چنینی را در پی خواهد داشت.

دیگر عوارض استفاده از رژیم کانادایی
دیگر عوارض استفاده از رژیم کانادایی

با شناخت این مسائل از عوارض چشمگیر رژیم کانادایی شاید بهتر باشد شما نیز تحت نظر یک پزشک حاذق برای رسیدن به وزن ایده‌آل خود اقدام کنید.

تعداد مجاز وعده‌های غذایی در رژیم کانادایی چگونه است؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با رژیم کانادایی باید بگوییم که ۳ وعده غذایی اصلی در این رژیم وجود دارد. همان ‌طور که گفتیم، فرد متقاضی برای استفاده از این رژیم مجاز به استفاده از هیچ ‌گونه میان وعده نمی‌باشد. پس فقط با استفاده از ۳ وعده غذایی مجاز در طول روز می‌تواند به کاهش وزن برسد.

ساعت‌های مجاز مصرف غذا در رژیم کانادایی

برای رسیدن به هدف کاهش وزن، باید انرژی بیشتر از شمردن کالری‌ها را صرف کنید. بسیاری از رژیم‌ها اهمیت زیادی به کیفیت غذا و دریافت درشت مغذی‌ها خواهند داد.

یکی دیگر از مهم‌ترین مسائلی که اخیراً محققان توانستند به درک آن برسند که به چه اندازه می‌تواند روی تعادل وزن افراد تاثیر گذار باشد، تاثیر مصرف ساعت غذا می‌باشد. طبق تحقیقات صورت گرفته برای هر کدام از وعده‌های غذایی، ساعت دقیق و مشخص شده‌ای وجود دارد که می‌تواند موفقیت در محدوده کاهش وزن را بسیار بیشتر کند.

ساعت‌های مجاز مصرف غذا در رژیم کانادایی
ساعت‌های مجاز مصرف غذا در رژیم کانادایی

البته همچنان نمی‌توان زمان دقیقی را برای این‌ موضوع بیان کرد. اما احتمال دارد در افراد مختلف، زمان مصرف مواد غذایی متفاوت باشد. اما طبق توصیه‌ها و پیشنهادات برخی از پزشکان، زمان‌بندی‌هایی دقیقی برای صرف غذا وجود دارد که بهتر است در راستای رژیم کانادایی به آن ها پای‌بند باشید.

ساعت صرف شام در رژیم کانادایی

بر اساس نظریه متخصصان و محققان برای این ‌که سلامتی افراد بیشتر حفظ شود، بهتر است که شام زودتر میل شود و حداقل ۲ تا ۳ ساعت قبل ‌از مراجعه به رختخواب وعده شام صرف‌ شده باشد. این کار باعث می‌شود تا بدن قبل ‌از استراحت کردن و خوابیدن میزان زیادی کالری بسوزاند و سبب می‌شود تا فرد خواب آرام‌تری را تجربه کند.

به ‌همین دلیل طبق این اصول، صرف شام در ساعت ۵ بعدازظهر تا ۸ بعدازظهر مناسب است و کمک می‌کند تا کاهش وزن بیشتری برای افراد اتفاق بیفتد.

علاوه ‌بر این موارد، صرف شام زودهنگام مدت ‌زمان بدون غذا ماندن بدن را نیز بیشتر خواهد کرد و باعث می‌شود تا چربی سوزی بیشتری اتفاق بیفتد و سبب تنظیم هورمون‌های مختلف خواهد شد. بنابراین اشتهای افراد کنترل می‌گردد و هوس افراد برای مصرف مواد قندی کاهش پیدا می‌کند.

ساعت صرف ناهار و صبحانه در رژیم کانادایی

طی بررسی‌ها دریافتیم که مصرف زمان وعده ناهار کمترین اثربخشی را روی رسیدن به وزن ایده‌آل دارد. اما نکته‌ای که در این مبحث مورد توجه قرار می‌گیرد، این است که حجیم‌ترین وعده غذایی مربوط به وعده ناهار می‌باشد.

طبق ریتم شبانه‌ روزی، کارآیی بدن در اوایل روز برای هضم غذا بیشتر خواهد شد. به همین دلیل سبب سوخت ‌و ساز کالری‌ها و تنظیم هورمون‌ها خواهد شد.

در رابطه با وعده صبحانه نیز برخی از افراد ابهام دارند و همیشه در ذهن آن‌ها این سوال پیش می‌آید که آیا برای کاهش وزن باید صبحانه خورد؟ همواره نمی‌توان پاسخ قطعی در این‌ مورد ذکر کرد.

ساعت صرف ناهار و صبحانه در رژیم کانادایی
ساعت صرف ناهار و صبحانه در رژیم کانادایی

اما چیزی که کاملاً مشهود است، این است که حداقل باید بین وعده شام و اولین وعده غذایی در روز بعد، ۱۲ ساعت فاصله باشد و وعده صبحانه باید مملو از مواد مغذی باشد.

استفاده از رژیم کانادایی چگونه به کاهش وزن کمک می‌کند؟

بدن افراد با پیروی از رژیم کانادایی به دلیل ۱۳ روز تغذیه نامناسب و ناکافی، شوک وحشتناکی خواهد داشت. این شرایط به گونه ای است که باعث می‌شود بعد از به اتمام رسیدن دوره رژیم کانادایی، بدن درگیر قحطی بسیار زیادی گردد.

زیرا مواد مغذی بسیاری در آن کاهش پیدا کرده ‌است. بنابراین تمایل به مصرف مواد غذایی و انواع و اقسام خوراکی‌های مختلف افزایش پیدا خواهد کرد.

در مقایسه با رژیم کانادایی با دیگر رژیم‌های مختلف باید بگوییم که در این رژیم، فقط چربی‌های بدن آب نخواهد شد، بلکه امکان دارد در بازه زمانی کوتاه‌ مدت، استفاده از این روش، میزان زیادی از آب بدن را نیز از دست بدهید.

استفاده از رژیم کانادایی چگونه به کاهش وزن کمک می‌کند؟
استفاده از رژیم کانادایی چگونه به کاهش وزن کمک می‌کند؟

هنگامی ‌که بدن انسان در یک مدت ‌زمان کوتاه شوک بسیاری را تحمل می‌کند، به ‌جای این‌ که چربی‌ها را بیشتر بسوزاند، آن‌ها را در درون خود ذخیره خواهد کرد تا بتواند از انرژی موجود چربی‌ها را بیشتر بسوزاند آن‌ها را در درون خود ذخیره خواهد کرد تا بتواند از انرژی موجود چربی‌ها برای اعمال حیاتی همچون تنفس و ضربان قلب استفاده مفید داشته باشد.

به‌ همین دلیل امکان دارد رژیم غذایی کانادایی برای برخی از افراد ناکارآمد باشد. البته همچنان برخی از افراد به دلایل مختلف نیازمند کاهش وزن در بازه کوتاه‌ مدت می‌باشند که بهتر است حتما تحت نظر یک پزشک متخصص از این رژیم بهره‌مند شوند.

رژیم کانادایی برای چه افرادی مناسب است؟

قطعا استفاده از هر کدام از رژیم‌های غذایی برای دسته‌ای از افراد طراحی‌ شده است. پس خودسرانه نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد. برای این ‌که بدانید آیا شرایط استفاده از رژیم کانادایی را دارید، در ادامه به افراد مجاز و غیر مجاز برای پیروی کردن از این رژیم خواهیم پرداخت و ویژگی‌های آن‌ها را بیان خواهیم کرد.

تجربیات واقعی افراد از این رژیم را در صفحه با رژیم کانادایی چقدر کم کردید ببینید.

افراد مجاز برای استفاده از رژیم کانادایی

می‌توان گفت هر چند که ضررهای بسیار زیادی از طریق رژیم کانادایی به بدن افراد می‌رسد، اما محدودیتی برای استفاده از آن وجود ندارد. همه افرادی که دارای اضافه ‌وزن بسیار زیاد می‌باشند،  قادر به استفاده از این نوع رژیم می باشند.

اما افراد باردار، زنان شیرده، کودکان و افرادی که دچار بیماری‌های خاصی همچون انواع سرطان و دیابت می‌باشند، شرایط استفاده از این رژیم را نخواهند داشت و بهتر است تحت نظر پزشک متخصص از رژیم‌های مختلف دیگر بهره‌مند شوند.

افراد مجاز برای استفاده از رژیم کانادایی
افراد مجاز برای استفاده از رژیم کانادایی

افراد غیر مجاز برای استفاده از رژیم کانادایی

با توجه به این ‌که هیچ‌ گونه تنوعی در مواد غذایی مجاز در این رژیم وجود ندارد، امکان دارد فیبر کافی از طریق استفاده از این رژیم به بدن افراد نرسد. برای کاهش خطر بیماری های مختلفی همچون بیماری های عروق کرونر، دیابت و دیگر موارد این‌ چنینی، رسیدن فیبرهای رژیمی به بدن ضروری و مهم است.

به ‌همین دلیل اگر فردی دچار بیماری دیابت و یا بیماری‌های قلبی می‌باشد، بهتر است از رژیم‌های دیگری برای رسیدن به کاهش وزن استفاده داشته باشد. از نظر بیولوژیکی، استفاده از رژیم کانادایی می‌تواند تغییرات ناسالمی را در ترکیب بدن به وجود بیاورد و همین‌طور باعث کاهش تراکم استخوان‌ها گردد.

به‌ مرور زمان امکان دارد برخی از افراد تغییرات هورمونی، اختلالات قاعدگی و کاهش مصرف انرژی را بر اثر پیروی کردن از رژیم کانادایی در بدن خود مشاهده کنند. پس می‌توان گفت افرادی که دچار مشکلات هورمونی و قاعدگی می‌باشند و برای درمان بیماری‌های مختلفی تحت شیمی‌درمانی قرار گرفته اند، مجاز به استفاده از این رژیم نخواهند بود.

برخی از ممنوعیت های استفاده از رژیم کانادایی شامل موارد زیر است.

افراد میانسالنوجوان و در سن رشد
دوران بارداری یا شیردهیمشکل در وضعیت سلامتی عمومی بدن
مشکلات فشار خونبیماری قلبی زمینه‌ای
زخم معدهگوارش ضعیف
ورزشکاران با فعالیت زیادانجام فعالیت‌های جسمی سخت و سنگین

جایگزین‌های رژیم کانادایی

استفاده از روش های مختلف دیگری می توانند به ‌جای کمک گرفتن از رژیم کانادایی اثربخش باشند. بهترین جایگزین‌های این رژیم موارد زیر شمرده می‌شوند.

عدم حذف وعده‌های غذاییاستراحت کافی
استفاده از میوه تازهمدیریت استرس
استفاده از سبزی تازهپرهیز از ریزه‌خواری
نوشیدن آب بسیارگهگاهی زیاده‌روی در مصرف غذا

 

نمونه رژیم کانادایی به چه صورت می‌باشد؟

برای این ‌که اطلاعات دقیق تری در رابطه با رژیم کانادایی داشته باشید، در ادامه مقاله، ۲ نمونه از این رژیم‌ها را شرح خواهیم داد. یکی از آن‌ها برای بازه زمانی ۷ روز و یکی دیگر برای برای بازه زمانی ۱۳ روز طراحی شده است.

نمونه رژیم کانادایی هفت‌ روزه

رژیم کانادایی هفت روز برای شما در جدول زیر طراحی‌ شده است.

صبحانهناهارشام
۱ آووکادو

۲ گوجه فرنگی متوسط

۱ اونس (حدود ۳۰ گرم) توفو

۱ قاشق غذاخوری سرکه بالزامیک

نصف قاشق چای‌خوری روغن نباتی

یک چهارم پیاز کوچک

نصف فنجان پوره سیب زمینی

۲ اونس (حدود ۶۰ گرم) گوشت گاو پخته شده

یک کاسه ماست بدون چربی

 

 

۱ تخم‌مرغ بزرگ

نصف یک سفیده تخم‌مرغ بزرگ

نصف فنجان بروکلی و نصف قاشق چای‌خوری روغن زیتون

۱ فنجان پنیر

نصف فنجان زغال اخته

۱ قاشق غذاخوری عسل

 

 

کالری – ۴۰۰؛ کربوهیدرات – ۲۹٫۹ گرم؛ پروتئین – ۸٫۶ گرم؛ چربی – ۳۱٫۱ گرمکالری – ۴۰۵؛ کربوهیدرات – ۳۹٫۲ گرم؛ پروتئین – ۲۶٫۶ گرم؛ چربی – ۱۵٫۳ گرمکالری – ۳۷۹؛ کربوهیدرات – ۳۸٫۴ گرم؛ پروتئین – ۳۸٫۸ گرم؛ چربی‌ها – ۷٫۷ گرم

 

نمونه رژیم کانادایی روزانه ۱۰۰۰ کالری

یکی دیگر از نمونه‌های این رژیم کانادایی که روزانه فقط فرد قادر به دریافت ۱ هزار کالری می‌باشد را در ادامه این مبحث برای شما آورده‌ایم. البته استفاده از این رژیم غذایی فقط برای بانوانی توصیه خواهد شد که هیچ‌ گونه فعالیتی در طول روز ندارند و یا فعالیت‌های جسمانی آن‌ها متوسط می‌باشد.

با توجه به این ‌که مردان نیاز به انرژی بیشتری دارند و در طول روز فعالیت بسیار زیادی می‌کنند، امکان دارد استفاده از این رژیم غذایی نتواند مواد مغذی کافی را برای بدن آن‌ها به ‌همراه داشته باشد. پس این رژیم را فقط برای بانوان کم‌ تحرک اختصاص داده‌ایم.

صبحانهناهارشام
۱ فنجان قارچ ورقه شده

۱ فنجان سفیده تخم‌مرغ

۱ فنجان اسفناج

۱ حبه سیر و ۱ قاشق چایخوری روغن نارگیل

یک فنجان توت فرنگی

یک وعده مرغ ترش و شیرین پخته شده:

۱۱۳ گرم سینه مرغ بدون استخوان و بدون پوست

۱ قاشق چای‌خوری روغن زیتون خالص

۵۷ گرم آناناس

یک چهارم فلفل دلمه‌ای قرمز

یک چهارم فلفل دلمه‌ای زرد

یک چهارم پیاز کوچک

نصف یک حبه سیر

۱ قاشق چای‌خوری سرکه برنج

 

 

۴ اونس استیک ماهی تن

۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون

۱ قاشق غذاخوری سس سویا

۱ قاشق غذاخوری آب پرتقال

۱ قاشق چای‌خوری آب‌لیمو

۱ حبه سیر

¾ فنجان پنیر دلمه

۱ قاشق چای‌خوری نارگیل

یک چهارم فنجان تمشک

 

 

کالری – ۲۶۰؛ کربوهیدرات – ۲۸٫۳ گرم؛ پروتئین – ۱۶ گرم؛ چربی – ۶٫۱ گرمکالری – ۲۸۴؛ کربوهیدرات – ۲۹ گرم؛ پروتئین – ۲۴ گرم؛ چربی – ۱۰ گرم

 

 

کالری – ۴۴۶؛ کربوهیدرات – ۳۲ گرم؛ پروتئین ۴۶٫۸ گرم؛ چربی ۱۲٫۶ گرم

 

نمونه رژیم کانادایی سیزده روزه

در صورتی ‌که قصد دارید از رژیم کانادایی برای ۱۳ روز استفاده داشته باشید، در جدول زیر به بررسی وعده‌های روزانه‌ این ۱۳ روز پرداخته ایم.

 صبحانهناهارشام
روز 1قهوه سیاه

همیشه بدون شکر و شیر

 

۲ عدد تخم‌مرغ آب‌پز و اسفناج پخته شده

 

استیک کبابی بدون چربی
روز 2قهوه سیاه با نان گندم کامل کره‌ای

 

 

ژامبون (۲۰۰ گرم)

 

استیک بدون چربی کبابی،

سالاد سبز کاهو و خیار

میوه تازه به جز موز

 

روز 3قهوه سیاه و نان سبوس دار کره‌ای۲ عدد تخم‌مرغ آب‌پز

سالاد گوجه فرنگی و لوبیا سبز

 

 

۱ تکه ژامبون و سالاد خیار و کاهو
روز 4قهوه سیاه و نان سبوس دار کره‌ای

 

هویج پخته یا خام با پنیر

 

سالاد میوه و ماست طبیعی (ساده)

 

روز 5هویج با لیمو و قهوه سیاهماهی سفید کبابی با گوجه فرنگی خام

 

استیک کبابی و سالاد سبز

 

روز 6قهوه سیاه و نان گندم کامل کره‌ای

 

۲۰۰ گرم مرغ با پوست کبابی۲ عدد تخم‌مرغ آب‌پز با هویج

 

روز 7چای لیمواستیک کبابی و میوه

 

هر چیزی
روز 8قهوه سیاه با هر مقدار شکر

 

۲ عدد تخم‌مرغ آب‌پز، اسفناج پخته شده۲۰۰ گرم استیک کبابی
روز 9قهوه سیاه و نان گندم کامل کره‌ایاستیک کبابی و سالاد سبز۲۰۰ گرم ژامبون

 

روز 10قهوه سیاه و نان گندم کامل کره‌ای

 

۲ عدد تخم‌مرغ آب‌پز، سالاد گوجه فرنگی و لوبیا سبز

 

ژامبون و سالاد سبز (فقط خیار و کاهو)

 

روز 11قهوه سیاه و نان گندم کامل کره‌ای

 

هویج پخته یا خام با پنیر

 

سالاد میوه و ماست طبیعی

 

روز 12 و 13قهوه سیاه و نان گندم کامل کره‌ای

 

گوجه فرنگی و مرغ با پوست کبابی۲ عدد تخم‌مرغ آب‌پز با هویج

مقاله جایگزین قهوه در رژیم کانادایی را مطالعه کنید.

 

چه اشکالاتی در پی استفاده از رژیم کانادایی وجود دارد؟

می‌توان گفت که استفاده از رژیم کانادایی، خالی از ایراد نمی‌باشد و همواره باعث بروز مشکلات بسیار زیادی برای بدن افراد خواهد شد.

اما تعداد بسیار زیادی از متخصصان تغذیه، مشکلات استفاده از این رژیم را در نظر نمی‌گیرند و عقیده دارند که استفاده از آن می‌تواند برای برخی از افراد کاربردی و اصولی باشد. حال در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر شما خواهیم گفت که استفاده از این رژیم چه اشکالاتی خواهد داشت.

کمبود کربوهیدرات و چربی

یکی از مهم‌ترین اشکالاتی که در رژیم کانادایی وجود دارد، این است که این رژیم فاقد کربوهیدرات‌ها و چربی‌های ضروری برای بدن می‌باشد. بنابراین از این طریق نمی‌تواند چربی‌های ضروری و کربوهیدرات‌های بدن را تامین کند.

درست است که چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها در بیشتر اوقات برای افراد چاق مضر شناخته می‌شوند، اما بدن نیاز مبرم به تمامی مواد غذایی خواهد داشت و در صورت عدم وجود هر گونه ماده غذایی، ممکن است با مشکل مواجه شود.

کمبود کربوهیدرات و چربی
کمبود کربوهیدرات و چربی

پس این کمبود چربی و کربوهیدرات ها به‌ هیچ ‌وجه در رژیم کانادایی نرمال به حساب نمی‌آید و این به ‌عنوان یکی از اشکالات اصلی این رژیم شناخته می‌شود.

از گذشته تا به امروز، تمامی رژیم‌های غذایی این منطق را در ذهن افراد جا انداخته‌اند که صبحانه بهترین و مهم‌ترین وعده غذایی در طول روز می‌باشد

از گذشته تا به امروز، تمامی رژیم‌های غذایی این منطق را در ذهن افراد جا انداخته‌اند که صبحانه بهترین و مهم‌ترین وعده غذایی در طول روز می‌باشد و می‌تواند انرژی افراد را در روزمره تامین کند.

اما طبق برنامه‌های اصولی که در این رژیم مشاهده می‌کنیم، هیچ اهمیتی به صرف وعده‌های صبحانه در این رژیم داده نشده‌ است و فقط در برنامه‌های غذایی این رژیم، صرف صبحانه با یک لیوان شیر، قهوه یا چای می‌باشد.

این موارد نمی‌تواند انرژی افراد را در طول روز تامین کند. پس قطعا حذف کردن صبحانه به ‌عنوان یکی از اشکالات اصلی رژیم کانادایی شمرده می‌شود. همین عامل باعث شده تا استفاده از این رژیم به تأیید تعداد بسیار زیادی از متخصصین نرسیده باشد.

کمبود مواد مغذی و ویتامینی

یکی از بزرگ‌ترین ابهاماتی که در راستای استفاده از رژیم کانادایی برای تعداد بسیار زیادی از افراد شکل می‌گیرد، این است که آیا با استفاده از این حجم غذایی که در رژیم کانادایی وجود دارد، مواد معدنی و مغذی به بدن من می‌رسد؟

در جواب به این سوال باید بگوییم که کاهش دادن میزان وعده‌ها می‌تواند باعث کم شدن میزان مواد مغذی و ویتامین‌ها در بدن افراد گردد. بنابراین امکان دارد فعالیت‌های حیاتی بدن از این طریق دچار مشکل شود. زیرا مواد مغذی خوبی همچون ویتامین‌ها و پروتئین‌ها در طول دوره رژیم کانادایی به آن نخواهد رسید.

کمبود مواد مغذی و ویتامینی
کمبود مواد مغذی و ویتامینی

اختلاف کالری روزانه

در صورتی ‌که به جداول بالا نگاهی بیاندازید و دقت بیشتری به رژیم کانادایی و کالری‌های دریافتی روزانه داشته باشید، به این‌ موضوع پی می برید که در بین روزهای مختلف استفاده از این رژیم، اختلاف کالری بسیار زیادی وجود دارد. این اختلاف کالری کاملاً مشهود است و دیده می‌شود که در برخی از روزها کالری بیشتری از این طریق به بدن خواهد رسید.

در صورتی‌ که در برخی از روزهای دیگر، کالری های دریافتی کمتر می‌باشد. این مسئله می‌تواند شوک بسیار زیادی به فرایند چربی سوزی وارد کند و شرایط کاهش وزن را نیز دچار اختلال کند.

پس اختلاف کالری روزانه ای که در رژیم کانادایی وجود دارد نیز به‌ عنوان یکی از اشکالات اصلی این رژیم شمرده می‌شود و همین عامل باعث شده تا تعداد بسیار زیادی از متخصصین همواره استفاده از این رژیم را اصولی و مناسب ندانند.

روند همیشگی و ثابت

این رژیم باید شرایط خاصی را برای همه افراد در نظر بگیرد تا بتواند بر اساس یک روند اصولی، تغذیه مد نظر افراد را اصلاح کنند و بتوانند در بازه‌های زمانی طولانی‌ مدت این تغذیه را ادامه دهند. اما هدف اصلی این رژیم فقط کاهش دادن وزن در همان مدت ‌زمان کوتاه است.

پس این رژیم با روند همیشگی نمی‌تواند سپری شود و در صورتی ‌که فرد بعد از استفاده از این رژیم و کاهش وزن، مجدداً به رژیم اصلی خود بازگردد، چاقی را نیز تجربه می‌کند.

تمامی این موارد در کنار یکدیگر باعث می‌شوند تا اشکالات استفاده از رژیم کانادایی روز به ‌روز بیشتر گردد و به‌ هیچ ‌عنوان استفاده از این رژیم تایید نمی‌شود.

روند همیشگی و ثابت
روند همیشگی و ثابت

تجربه لاغری افراد با رژیم کانادایی چگونه است؟

با توجه به ویژگی ها و مواردی که در رابطه با رژیم لاغری کانادایی در این مطلب برای شما صحبت کردیم، تعداد بسیار زیادی از افراد خواهان استفاده از این روش لاغری می باشند و تصور می‌کنند که استفاده از این روش می‌تواند برای آن‌ها کاربردی و اصولی باشد تا بتوانند میزان زیادی از وزن خود را از این طریق کاهش دهند.

تجربه لاغری افراد با رژیم کانادایی چگونه است؟
تجربه لاغری افراد با رژیم کانادایی چگونه است؟

در رابطه با تجربه افرادی که از رژیم کانادایی استفاده کرده‌اند، باید بگوییم که تصور اغلب این افراد این است که نتیجه مطلوبی از کاهش وزن در این دوره دریافت کرده اند و حتی امکان دارد تعداد بسیار زیادی از آن‌ها این ‌موضوع را بیان کنند که در طول دوره رژیم کانادایی، هیچ ‌گونه عوارضی را نیز مشاهده نکرده‌اند.

اما این ‌موضوع به این دلیل بیان می‌شود که این افراد فقط رژیم کانادایی را در یک بازه زمانی خاص استفاده کرده‌اند. علاوه ‌بر این، حتی امکان کاهش وزن ۸ کیلویی نیز برای آن‌ها در ۱ هفته از طریق رژیم کانادایی وجود دارد. پس از این طریق نمی‌توان درک کرد که شرایط جسمانی افراد چگونه دچار مشکل شده ‌است.

حال در برخی مواقع دیگر، افرادی خلاف این‌ موضوع را گزارش کرده‌اند. تعداد بسیار زیاد دیگری از افرادی که تحت رژیم کانادایی بوده‌اند، بیان کرده‌اند که در روز سوم حتی با این که تمامی نکات مربوط در رژیم را به‌خوبی رعایت کرده‌اند، اما همچنان دچار گرسنگی شده‌اند و سرگیجه‌های پی‌درپی را نیز مشاهده کرده‌اند.

استفاده از رژیم های غیر علمی که به تأیید پزشکان نرسیده ‌است، نمی‌تواند راه‌ حل مناسبی برای رسیدن به کاهش وزن باشد.

براساس این موارد می توان گفت که استفاده از رژیم های غیر علمی که به تأیید پزشکان نرسیده ‌است، نمی‌تواند راه‌ حل مناسبی برای رسیدن به کاهش وزن باشد. هر چند که تعداد بسیار زیادی از افراد همچنان اقدام خودسرانه ای برای استفاده از این رژیم خواهند داشت، اما باید منتظر عوارض و نتایج متفاوتی از این رژیم باشید. در هر صورت بهتر است برای استفاده از این رژیم، نظرات یک پزشک متخصص را نیز جویا شوید.

نظر کارشناسان تغذیه در رابطه با رژیم کانادایی

در اغلب مواقع، رژیم های کم کالری که می توانند در بازه زمانی اندکی باعث کاهش وزن شوند، راهکار مؤثری به شمار می‌آیند. اما استفاده از این روش‌ها در طولانی‌ مدت نمی‌تواند میسر و مؤثر واقع شود. در صورتی‌ که رژیم غذایی کم کالری همچون رژیم کانادایی را کنار بگذارید، بهتر است سبک زندگی خود را تغییر بدهید و از غذاهای سالم استفاده داشته باشید.

در صورتی‌ که مرتباً فعالیت فیزیکی کنید و غذاهای سالم استفاده کنید، نتیجه ی خوبی از کاهش وزن دریافت می‌کنید.

نظر کارشناسان تغذیه در رابطه با رژیم کانادایی
نظر کارشناسان تغذیه در رابطه با رژیم کانادایی

متأسفانه تعداد بسیار زیادی از افراد بعد از به اتمام رساندن رژیم‌های مختلفی همچون رژیم کانادایی که بعد از گذشت ۱۳ روز می‌تواند کاهش وزن فوق ‌العاده‌ای را برای افراد در بر داشته باشد، هیچ‌ ونه کنترلی بر مقدار غذای مصرفی خود نمی کنند. به دلیل این ‌که به کم خوردن عادت ندارند و فقط در یک بازه زمانی کوتاه‌ مدت، سختی رژیم کانادایی را تحمل کرده‌اند.

بعد از بررسی هایی که متخصصین در رابطه با رژیم کانادایی انجام داده‌اند، به اغلب افراد پیشنهاد می‌کنند که در صورت لزوم، از این رژیم استفاده نداشته باشند. زیرا عوارض و اشکالات بسیار زیادی در این رژیم وجود دارد که ممکن است خطرات بسیاری را برای بدن به‌ همراه داشته باشد و باعث کمبود مواد مغذی در بدن شود.

ورزش و فعالیت بدنی در طول رژیم کانادایی چگونه است؟

درست است که همواره برای استفاده از برخی رژیم‌های مختلف، استفاده از فعالیت‌های بدنی توصیه می‌شود تا افراد بتوانند نتایج مطلوب‌تری از این طریق دریافت کنند، اما چیزی که در راستای رژیم کانادایی وجود دارد، این است که هیچ‌گاه استفاده از ورزش‌های سنگین و فعالیت‌های جسمانی و بدنی که انرژی افراد را بسیار می‌گیرد، توصیه نخواهد شد.

زیرا انجام هر گونه فعالیت های سنگین ورزشی مانند ورزش‌های قدرتی، ورزش‌های هوازی و بدن‌سازی می‌تواند تمامی توان افراد را بگیرد. با توجه به این‌ که میزان کالری های دریافتی در راستای استفاده از رژیم کانادایی بسیار اندک است، استفاده از فعالیت‌های جسمانی هرگز توصیه نخواهد شد.

ورزش و فعالیت بدنی در طول رژیم کانادایی چگونه است؟
ورزش و فعالیت بدنی در طول رژیم کانادایی چگونه است؟

یکی از مهم‌ترین قوانینی که در رابطه با استفاده از این رژیم وجود دارد، عدم استفاده از ورزش کردن می‌باشد. همه افرادی که تحت نظر رژیم کانادایی می‌باشند، باید از ورزش های سنگین اجتناب کنند.

شما می توانید برای این‌ که نتایج بهتری از این رژیم دریافت کنید، فقط به فعالیت‌های سبک همچون پیاده‌روی، شنا و یوگا بپردازید. در غیر این صورت، همچنان استفاده از فعالیت‌های ورزشی سنگین برایشان مضر می‌باشد.

چگونه می توان از یک رژیم غذایی مناسب بهره مند شد؟

با توجه به این که از ویژگی های رژیم کانادایی مطلع شدید، ممکن است سوال اصلی شما این باشد که چگونه می‌توانید از یک رژیم غذایی مناسب برای رسیدن به کاهش وزن اصولی استفاده داشته باشید.

پیشنهاد ما این است که قبل ‌از آغاز رژیم، حتما با یک مشاور تغذیه صحبت کنید و بر اساس شرایط شما تصمیم‌گیری‌هایی برای رژیم غذایی انجام بگیرد. باید درک کنید که هر کدام از رژیم‌ها نمی‌تواند برای شرایط افراد مختلف سازگار باشد.

هر فردی با توجه به نیازهای بدن خود امکان دارد از یک رژیم خاص و منحصر به ‌فرد برای کاهش وزن پیروی کند. طبق نکات بیان ‌شده، تعداد بسیار زیادی از متقاضیان هر نوع رژیم سخت‌گیرانه‌ای که در بازه زمانی کوتاهی می‌تواند کاهش وزن را برای افراد در بر داشته باشد، پیشنهاد نخواهند کرد.

چگونه می توان از یک رژیم غذایی مناسب بهره مند شد؟
چگونه می توان از یک رژیم غذایی مناسب بهره مند شد؟

حال با توجه به این‌ که رژیم کانادایی یکی از این رژیم های سختگیرانه می‌باشد، قطعا مورد اطمینان نیست. زیرا استفاده از آن می‌تواند باعث آسیب ‌رساندن به بدن شود و بدن افراد را بیش‌ از اندازه تحت فشار قرار خواهد داد.

همه ما می‌دانیم که کاهش دادن وزن بعد از پایان ۱۳ روز نمی‌تواند ماندگار باشد. بنابراین استفاده از رژیم کانادایی نمی تواند راهی برای خلاص همیشگی‌ از چربی‌های اضافی بدن باشد.

استفاده از رژیم های مختلف

تعداد بسیار زیادی از رژیم‌های غذایی مختلف وجود دارد که با وعده‌های دروغین، باعث فریب افراد خواهند شد. اما این رژیم‌ها مدعی هستند که در یک بازه زمانی کوتاه قادر به کاهش وزن همیشگی افراد خواهند بود و به ‌احتمال بسیار قوی عادات غذایی سالم را ترویج نخواهند کرد.

یکی از این روش‌ها استفاده از رژیم کانادایی است که بیان می‌کند قادر است که افراد را در ۱۳ روز رژیم، چندین سایز لاغرتر کند. اما طبق گفته های ذکر شده در این مطلب، می توانیم دریابیم که استفاده از این رژیم چندان مؤثر به‌ نظر نمی‌رسد.

استفاده از رژیم های مختلف
استفاده از رژیم های مختلف

علاوه بر تمامی این موارد و با توجه به این ‌که رژیم کانادایی یک رژیم محدود کننده می‌باشد، امکان بروز سوء تغذیه و کاهش متابولیسم بدن نیز وجود خواهد داشت.

پیشنهاد اغلب متخصصین تغذیه این است که به‌ جای استفاده از رژیم‌های غیر اصولی، رژیمی براساس پایداری دریافت کنید تا تمامی مواد غذایی و کالری مناسبی در آن‌جای بگیرد و کاهش وزن تدریجی و پایداری را تجربه کنید. استفاده از کاهش وزن تدریجی، این تضمین را می‌دهد که مجدداً به وزن قبلی خود بازنگردید.

جمع بندی مطالب

در این مطلب تلاش کردیم تا اطلاعات کافی مربوط به رژیم کانادایی را برای شما مطرح کنیم. تعداد بسیار زیادی از افراد، هیچ ‌گونه آگاهی در رابطه با این رژیم ندارند و ممکن است بدون کسب اطلاعات، اقدام به استفاده از آن کنند.

زیرا شنیده اند که استفاده از این رژیم می تواند فواید بالایی را برای رسیدن به کاهش وزن در بر داشته باشد. در این مطلب به بررسی مزایا و معایب این رژیم پرداختیم. مهم‌ترین ویژگی که در راستای استفاده از این رژیم وجود دارد، زمان‌بندی شدن تغذیه است. برای ‌این که افراد به نتیجه خوبی از کاهش وزن دست بیابند، این رژیم کمک می‌کند تا در مدت‌ زمان مشخص ‌شده، هر وعده غذایی صرف گردد.

شرایط عمومی خود را در نظر بگیرید

اما مهم‌ترین موضوع برای رسیدن به کاهش وزن و لاغری قبل ‌از استفاده از رژیم‌های مختلف این است که شرایط عمومی خود را در نظر بگیرید. برای این کار بهتر است از یک پزشک متخصص تغذیه کمک بخواهید.

زیرا هر فردی بنا بر شرایط فیزیکی خود باید از رژیم‌های غذایی استفاده داشته باشد. اما به واسطه این شرایط و با پیروی کردن از رژیم‌های مناسب بدن خود می‌توانید نتیجه مؤثر و پایداری از کاهش وزن را تجربه کنید.

درست است که استفاده از رژیم کانادایی اثربخش می‌باشد، اما مهم‌ترین موضوع، حفظ سلامتی بدن شماست که با استفاده از این رژیم تامین نخواهد شد.

پس بهتر است به فکر روش‌های معقول‌تری برای رسیدن به کاهش وزن باشید. امیدواریم که استفاده از این مطلب، اطلاعات کافی در زمینه رژیم کانادایی برای شما فراهم کرده باشد.

در پایان توصیه می کنیم، مقالات آیا قرص چربی خون باعث لاغری می شود، قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو و رژیم لاغری برای 25 کیلو اضافه وزن را مطالعه کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید