رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس معده

فهرست مطالب

رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس معده از موارد بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید و آن را رعایت نمایید.

همچنین توصیه میکنیم مقاله بسیار جذاب در دیابت بارداری چه بخوریم چه نخوریم را مطالعه نمایید.

اگر به دنبال جراحی لاغری هستید ، آماده شوید تغییراتی را زندگی تا پایان عمر خود انجام دهید چرا که این عمل قابل بازگشت نیست، و نتایج سودمند  آن با تغییر سبک زندگی حتی بعد از عمل به وجود خواهد آمد و ماندگار خواهد شد.

رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس معده
رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس معده

“هنگامی که به طور جدی اضافه وزن دارید، بر زندگی اجتماعی ، سلامتی شما تأثیر می گذارد.” “این عمل جراحی به افراد كمك می كند تا از این اضافه وزن را از بین ببرند.

آن ها بسیار سالم تر خواهند بود ، تعاملات اجتماعی آن ها بهتر می شود. از بسیاری جهات بر زندگی آن ها تأثیر مثبت می گذارد.” به شرطی که رژیم غذایی بعد از جراحی مینی بای پس معده و مراقبت های لازم را جدی بگیرند.

در نتیجه جراحی لاغری تنها یک ابزار برای دستیابی به کاهش وزن است. برای سالم ماندن و حفظ وزن باید همچنان تغییرات زیادی در سبک زندگی ایجاد کنید.

مادلین فرنستروم ، دکتر و مدیر مرکز مدیریت وزن دانشگاه علوم پزشکی پیتسبورگ و یکی از همکاران مکرر در نمایشگاه NBC می گوید: “موفق ترین افراد به دنبال این عمل جراحی سریع نیستند.” “این جایگزین سبک زندگی نیست. شما باید مایل باشید با تغییرات در سبک زندگی که برای همیشه ادامه دارد روبرو شوید.”

در این مطلب ابتدا در مورد عمل بای پس معده توضیح داده می شود. سپس در مورد رژیم غذایی و مراقبت هایی که می بایست بعد از عمل رعایت شود پرداخته می شود.

موضوع را با طرح چند سوال و پاسخ به آن ها بررسی می کنیم:

1 – عمل مینی بای پس معده چیست؟

2 – چرا مینی بای پس مینی معده ایجاد شد؟

3 – چرا همه نمی توانند مینی بای پس معده را انتخاب کنند؟

4 – رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس معده چیست؟

5 – مراقبت های بعد از عمل بای پس معده چیست؟

 

4 – رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس معده چیست؟

این عمل جراحی باعث بسته شدن معده شما می شود. رژیم غذایی درست نحوه برخورد بدن شما در این حالت جدید با مواد غذایی را تعیین می کند. شما غذای کمتری خواهید خورد و بدن شما از کالری که می خورید ، مقدار کالری کمتری را جذب می کند.

اگر نمی دانید چه چیزی را بعد از عمل بخورید؟ یا نمی دانید رژیم شما بعد از جراحی چطور خواهد بود؟ بیاموزید که کدام غذاها به شما در بهبود و کاهش وزن کمک می کنند.

هدف رژیم مینی بای پس معده به این شرح است:

 • معده شما بهبود یابد بدون این که به علت غذایی که میخورید کشیده شود.
 • عادت کنید که غذاهای کمتری بخورید تا معده کوچک تر بتواند راحت و با اطمینان مواد غذایی را هضم کند.
 • به شما در کاهش وزن کمک کند و از افزایش وزن جلوگیری کند.
 • از عوارض ناشی از عمل جراحی جلوگیری کند.

جراحی بای پس معده نحوه برخورد بدن شما با غذا را تغییر می دهد. در این ادامه چگونگی تطابق با یک روش جدید غذا خوردن بعد از عمل به شما گفته خواهد شد. عادات جدید رژیم غذایی می تواند به جراحی کمک کند تا اثرات مثبت و مادام العمر داشته باشد.

قبل از جراحی ، باید برنامه هایی را برای رژیم غذایی ویژه خود قبل و بعد از عمل تهیه و پیگیری کنید. رژیم قبل از عمل به منظور کاهش میزان چربی موجود در کبد و اطراف آن تنظیم شده است.

این باعث کاهش خطر عوارض در طول عمل می شود. بعد از عمل ، پزشک خود را با توجه به دستورالعمل های کلی رژیم در مورد شما. رژیم غذایی شامل چندین مرحله در هفته است. این به شما کمک می کند تا بهبود یابید ، نیازهای معده کوچکتر خود را برآورده کرده و عادت های غذایی سالم تری به دست آورید.

توصیه های رژیم غذایی بعد از جراحی مینی بای پس معده بسته به وضعیت فردی شما متفاوت است. همانطور که گفته شد یک رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس معده به طور معمول از روش های مرحله ای پیروی می کند تا به شما در سهولت در خوردن غذاهای جامد کمک کند. سرعت حرکت شما از یک مرحله به مرحله دیگر بستگی به میزان سرعتی بدن شما در بهبود الگوی خوردن دارد. معمولاً حدود سه تا چهار ماه بعد از عمل می توانید غذای معمولی را شروع کنید.

در هر مرحله از رژیم باید به نکات زیر توجه نمایید:

1 – برای جلوگیری از کم آبی روزانه 64 اونس مایعات بنوشید.

2 – مایعات را بین وعده های غذایی میل کنید ، نه با وعده های غذایی. حدود 30 دقیقه بعد از غذا صبر کنید تا هر چیزی بنوشید و 30 دقیقه قبل از غذا از نوشیدن خودداری کنید.

3 – برای جلوگیری از سندرم دامپینگ ، به آرامی بخورید و بنوشید – زیرا وقتی غذا و مایعات به سرعت و در مقادیر بیشتر از حد طبیعی وارد روده کوچک شما شوند ، باعث حالت تهوع ، استفراغ ، سرگیجه ، تعریق و اسهال می شود.

4 – روزانه غذاهای غلیظ و پروتئین دار بخورید.

5 – غذاها و نوشیدنی هایی را انتخاب کنید که دارای چربی و قند کم باشند.

6 – از الکل خودداری کنید.

7 – کافئین را محدود کنید ، زیرا می تواند باعث کمبود آب بدن شود.

8 – مکمل های ویتامین و مواد معدنی را هر روز طبق دستورالعمل پزشک مصرف کنید.

9 – قبل از بلع ، غذاها را کاملاً پوره کنید.

اگر پرخوری می کنید ، خطر استفراغ دارید. همچنین ، پرخوری بیش از حد و مکررا می تواند در نهایت کیسه معده جدید را افزایش دهد ، به این معنی که وزن کم نمی کنید  و حتی می توانید اضافه وزن خود را دوباره به دست آورید.

در هر مرحله از رژیم باید به نکات زیر توجه نمایید:
در هر مرحله از رژیم باید به نکات زیر توجه نمایید:

به رژیم خود پایبند باشید

در نتیجه بعد از عمل رژیم بگیرید و به آن پایبند باشید. این رژیم در افراد مختلف متفاوت است اما یک برنامه معمولی به طور خلاصه به شرح زیر است:

چند روز اول – رژیم غذایی مایع ، آب و مایعات (به عنوان مثال ، سوپ نازک)

چهار هفته اول – رژیم غذایی خالص (به عنوان مثال ، ماست یا مواد غذایی پوره شده)

هفته چهار تا شش – رژیم غذایی نرم (به عنوان مثال ، سیب زمینی پوره)

هفته ششم به بعد – به تدریج به یک رژیم سالم و متعادل برگردید.

در ادامه هر یک از مراحل را توضیح می دهیم:

مرحله یک: رژیم غذایی مایع

در مرحله اول ، میزان مصرف مواد غذایی شما برای کمک به بدن برای بهبود عمل جراحی است. رژیم غذایی شما می تواند در جلوگیری از عوارض بعد از عمل به شما کمک کند.

برای چند روز اول ، شما فقط مجاز به نوشیدن چند اونس مایعات صاف به طور همزمان هستید. این به معده شما کمک می کند بدون اینکه توسط غذا کشیده شود ، بهبود یابد.

پس از مایعات صاف ، نوبت به مایعات دارای پالپ می رسد. این که هر یک از مراحل چه مدت طول می کشد و چه چیزی می توانید بخورید و بنوشید توسط پزشک یا متخصص تغذیه مشخص می شود. تمام این مراحل بر اهمیت کنترل وزن تأکید می کنند. این عادت به شما کمک می کند تا وزن خود را کاهش دهید و نحوه غذا خوردن تا آخر عمر را بدانید.

مرحله یک: رژیم غذایی مایع
مرحله یک: رژیم غذایی مایع
 • قهوه و چای بدون کافئین
 • شیر بدون چربی
 • سوپ و آب گوشت کاملا رقیق
 • آب شیرین نشده
 • ژلاتین بدون قند
 • بستنی بدون قند

مرحله دوم: رژیم غذایی خالص

پس از تصمیم پزشک در مورد آماده بودن شما می توانید به مرحله دوم بروید. این مرحله شامل غذاهای پوره شده است که قوام و غلظت پودینگ مانند دارند. بسیاری از غذاها را می توان در خانه با یک مخلوط کن یا دستگاه دیگری تهیه کرد.

ادویه های تند ممکن است معده را تحریک کنند ، بنابراین از این موارد کاملاً پرهیز کنید یا نهایتا فقط یک بار آن ها را امتحان کنید. از میوه هایی که دانه های زیادی مانند کیوی دارند خودداری کنید. همچنین باید از غذاهایی که در حالت مایع دارای فیبر بیش از حد هستند ، مانند کلم بروکلی و گل کلم ، خودداری کنید.

مرحله دوم: رژیم غذایی خالص
مرحله دوم: رژیم غذایی خالص

غذاهایی را انتخاب کنید که به خوبی مایع شوند ، مانند:

 • میوه ها شامل: سیب ، موز، کنسرو میوه ها، هلو، زردآلو، گلابی ها، آناناس، خربزه و …
 • سبزیجات شامل: آب گوجه، اسفناج، هویج، کدو حلوایی، لوبیا سبز و …
 • پروتئین شامل: ماست، ماهی سفید (کد ، تیلاپیا ، خرچنگ)، پنیر کلم، پنیر ریکوتا، گوشت گاو، مرغ، بوقلمون، تخم مرغ خرد شده و …

آب V-8 و غذاهای کودک که حاوی مواد جامد نیستند نیز گزینه های مناسبی هستند. وقتی که شروع به پوره کردن در رژیم غذایی خود می کنید ، مهم نیست که هنگام خوردن مایعات بنوشید.

شما می توانید سه تا شش وعده غذایی کوچک در روز میل کنید. هر وعده غذایی باید 4 تا 6 قاشق غذاخوری باشد. به آرامی بخورید – حدود 30 دقیقه برای هر وعده غذایی زمان بگذارید.

 

مرحله سوم: رژیم غذایی نرم

شما احتمالاً برای چند هفته چیزی جز غذای خالص نتوانید بخورید. هنگامی که پزشکتان تشخیص داد که آماده هستید ، می توانید شروع به وارد کردن غذاهای نرم که به آسانی جویده می شوند در رژیم خود کنید. این ها شامل موارد زیر است:

 • تخم مرغ آب پز نرم
 • گوشت خرد شده
 • ماهی سفید پخته شده
 • گوشت مرغ
 • پنیر کلم
 • غلات پخته شده یا خشک شده
 • برنج
 • کنسرو یا میوه تازه نرم ، بدون دانه یا پوست مانند هلو یا گلابی
 • سبزیجات پخته شده ، بدون پوست

هر بار کمی از غذاها را بخورید. شما می توانید سه تا پنج وعده غذایی کوچک در روز میل کنید. هر وعده غذایی باید از یک سوم تا نیمی از فنجان غذایی باشد.

مرحله سوم: رژیم غذایی نرم
مرحله سوم: رژیم غذایی نرم

مرحله چهارم: ثبات

مرحله چهارم رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس معده شامل تجدید غذای جامد است. به طور معمول حدود دو ماه بعد از عمل شروع می شود. شما هنوز هم نیاز دارید که غذاهای تان را تفت دهید یا خرد کنید ، زیرا شکم شما بسیار کوچک تر است. تکه های بزرگ غذا ممکن است باعث انسداد شود. انسداد می تواند منجر به درد ، حالت تهوع و استفراغ شود.

مرحله چهارم: ثبات
مرحله چهارم: ثبات

غذاها را به آرامی اضافه کنید. به این ترتیب ، شما می توانید به بهترین شکل معده خود را آماده کنید و از ناراحتی های گورشی جلوگیری کنید. هر غذایی که باعث ناراحتی شکم ، استفراغ یا حالت تهوع شود را از رژیم خود حذف کنید.

مواد غذایی هستند که  هنوز در مرحله چهارم باید از آن ها اجتناب کنید. دقت نمایید که بعضی از غذاها هنوز نباید مورد آزمایش قرار گیرند ، مانند غذاهایی که هضم آن ها دشوار است.

این مواد غذایی شامل:

 • سبزیجات فیبری یا رشته ای مانند غلاف نخود فرنگی
 • ذرت بو داده
 • بلال
 • نوشیدنی های گازدار مانند نوشابه
 • گوشت سفت و دیر هضم
 • غذای سرخ شده
 • غذاهای پر ادویه یا تند
 • غذاهای ترد مانند پرتقال ، گرانولو ، دانه ها و آجیل
 • میوه های خشک شده
 • نان و محصولات آردی ، مانند کلوچه

این مهم است که قبل از احساس کاملاً پر بودن از خوردن غذا خودداری کنید. غذاهای جدید را یک بار امتحان کنید. برخی از غذاها ممکن است بعد از عمل مینی بای پس معده باعث درد ، حالت تهوع یا استفراغ شوند. با گذشت زمان ، شما ممکن است با راهنمایی پزشک بتوانید برخی از این غذاها را دوباره امتحان کنید.

به طور کلی حدود چهار ماه بعد از عمل ، ممکن است بتوانید غذا خوردن را به طور عادی از سر بگیرید. با این حال ، کنترل هنوز هم مهم است. مطمئن شوید رژیم غذایی شما بیش تر از میوه ها ، سبزیجات ، پروتئین های بدون چربی و کربوهیدرات های سالم تشکیل شده است. از غذاهای ناسالم که چربی ، کربوهیدرات و کالری زیادی دارند پرهیز کنید. خوب غذا خوردن به این معنی است که می توانید از سلامتی خود لذت ببرید بدون این که اضافه وزن پیدا کنید.

این مواد غذایی شامل:
این مواد غذایی شامل:

این یک سبک زندگی تنبیهی نیست … شما به سادگی یاد می گیرید که چشیدن مواد غذایی هم کافی خواهد بود. مثلا می فهمید که با یک تخم مرغ کاملا سیر هستید ، شاید دو عدد توت فرنگی برای صبحانه کافی باشد.

به بدن خود گوش دهید. اگر گرسنه نیستید ، نخورید. فقط به این دلیل که ساعت می گوید زمان غذا است به این معنی نیست که باید یک وعده غذایی بخورید. بیاموزید که به معده کوچک تر گوش دهید و فقط وقتی بدن بخواهد میل کنید.

توجه کنید که جمله “فقط این یک بار” اغلب به تمام زمان ها تبدیل می شود ، بنابراین به اهداف بلند مدت خود و تغییراتی که برای رسیدن به آن ها و حفظ آن ها باید انجام دهید ، توجه داشته باشید.

دستورالعمل های مربوط به رژیم بعد از عمل مینی بای پس معده نیز در طول زندگی به شما کمک می کند. آن ها شامل موارد زیر هستند:

1 – به آرامی بخورید و بنوشید.

2 – ورزش کنید.

3 – به بدن خود گوش دهید. اگر نمی توانید غذایی مانند چیزی تند یا سرخ شده را تحمل کنید ، آن را میل نکنید.

4 – از خوردن غذاهای پرچرب و پر قند خودداری کنید.

5 – از نوشیدنی بین وعده های غذایی ، اما نه در حین وعده های غذایی لذت ببرید.

6 – روزانه به اندازه کافی بنوشید تا از کمبود آب بدن جلوگیری شود.

7 – فقط هر بار تکه های کوچک غذا بخورید و هر قطعه را کاملا بجوید.

8 – ویتامین هایی را که پزشک توصیه می کند مصرف کنید.

رعایت رژیم های غذایی مناسب قبل و بعد از عمل به شما کمک می کند تا از عوارضی مانند کم آبی ، حالت تهوع و یبوست جلوگیری کنید. بیشترین خطرات رژیم بای پس معده ناشی از عدم پیروی از رژیم صحیح است. اگر بیش از حد غذا بخورید یا غذایی را که نباید بخورید ، می تواند عوارضی داشته باشد.

بعضی اوقات ارتباط بین معده و روده شما تنگ تر می شود. این می تواند در مورد آن چه می خورید ، رخ دهد. اگر بیش از دو روز حالت تهوع ، استفراغ یا درد معده دارید ، به پزشک اطلاع دهید. این ها همه علائم انسداد است.

خوردن و آشامیدن آرام نیز به شما کمک می کند تا از سندرم دامپینگ جلوگیری کنید. سندرم دامپینگ در صورتی رخ می دهد که غذاها یا نوشیدنی ها خیلی سریع یا به مقدار خیلی زیاد وارد روده کوچک شما شوند. خوردن و نوشیدن همزمان در عین حال ممکن است باعث سندرم دامپینگ نیز شود. این امر به این دلیل است که حجم ورودی افزایش می یابد.

سندرم دامپینگ

سندرم دامپینگ می تواند در هر مرحله از رژیم غذایی بعد از عمل مینی بای پس معده اتفاق بیفتد. این علائم شامل: تعریق، حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه، اسهال و … می باشد.

برای جلوگیری از ابتلا به سندرم دامپینگ ، یک قاعده خوب این است که حداقل نیم ساعت برای خوردن هر وعده غذایی فاصله بگذارید. غذاهای کم چرب و کم قند حتی بدون قند را انتخاب کنید. قبل از نوشیدن مایعات حدود 30 تا 45 دقیقه صبر کنید و همیشه مایعات را خیلی آهسته بخورید.

رژیم بعد از عمل مینی بای پس معده به شما در بهبود عمل جراحی و انتقال به روشی از خوردن غذا که سالم است کمک می کند و از اهداف کاهش وزن شما پشتیبانی می کند. به یاد داشته باشید که اگر بعد از جراحی کاهش وزن به عادت های ناسالم خوردن غذا برگردید ، ممکن است تمام وزن اضافی خود را از دست ندهید ، یا ممکن است هر وزنی را که از دست می دهید دوباره به دست آورید.

در نهایت این رژیم غذایی در همه جا حتی مهمانی ها و دوره همی ها هم باید رعایت شود، و در بسیاری مواقع رعایت رژیم در این موارد بسیار سخت خواهد بود. آماده باشید تا عادت های غذایی جدید خود را برای خانواده و دوستان توضیح دهید.

اگر اصرار به تعارف بیشتر برای میل غذا دارند احترام بگذارید اما یاد بگیرید که از آن چشم پوشی کنید. به آن ها بگویید: چهار اونس مقدار عادی غذایی است که اکنون می توانم بخورم. خوشحالم که می خواهم این اضافه وزن را از دست بدهم. اگر وزن خود را کاهش ندهم ، شانس ابتلا به دیابت در من بالا می رود.”

5 – مراقبت های بعد از عمل بای پس معده چیست؟

با جراحی چاقی بیشترین تغییرات در سال اول اتفاق می افتد. در طی 3 تا 6 ماه اول به سرعت وزن خود را از دست می دهید. در این مدت ، شما ممکن است:

 • درد بدن داشته باشید.
 • احساس خستگی و سرما کنید.
 • پوست خشک داشته باشید.
 • تغییرات روحی داشته باشید.
 • ریزش مو داشته باشید.

این علائم کاملا طبیعی است. و به مرور زمان از بین می رود زیرا پروتئین و کالری بیشتری مصرف می کنید و بدن شما به کاهش وزن عادت می کند.

سبک زندگی بعد از عمل تغییر می کند. ممکن است برای شروع یا از سرگیری یک برنامه ورزشی احساس انگیزه کنید. درست بعد از عمل ، باید اجازه دهید بدن شما بهبود یابد. آهسته بروید.

برای ماه اول ، تمرینات کم تحرک گزینه خوبی است. این موارد شامل پیاده روی و شنا است. همچنین ممکن است از تمرینات ساده یوگا ، کشش و تمرینات تنفس عمیق بهره مند شوید.

5 – مراقبت های بعد از عمل بای پس معده چیست؟
5 – مراقبت های بعد از عمل بای پس معده چیست؟

تمرینات قدرتی و تمرینات قلبی

طی چند ماه آینده ، می توانید تمرینات قدرتی و تمرینات قلبی را به آرامی انجام دهید. به حرکتات آهسته و همچنین ورزش فکر کنید. تغییرات ساده در شیوه زندگی می تواند تقویت کننده آمادگی جسمی باشد ، مانند:

 • به جای سوار شدن به اتوبوس قدم بزنید.
 • پارکینگ دورتر از مقصد خود را انتخاب کنید.
 • به جای آسانسور ، سراغ پله ها را بگیرید.
 • و …
تمرینات قدرتی و تمرینات قلبی
تمرینات قدرتی و تمرینات قلبی

پس در کنار سالم غذا خوردن ، شما باید به طور منظم ورزش کنید تا به کاهش وزن تا حد ممکن بعد از عمل کمک کند.

ممکن است یک برنامه تمرینی به شما داده شود. این به طور معمول مستلزم افزایش سطح فعالیت شما به تدریج هنگام بهبودی از جراحی است.

پس از بهبودی کامل ، باید به طور منظم فعالیت هایی انجام دهید که به آن ها فعالیت های هوازی گفته می شود تا  قلب شما فعال تر شود ، مانند: پیاده روی سریع، دوچرخه سواري، باغبانی یا کارهای خانه، شنا کردن و … . چیزی را که از آن لذت می برید انتخاب کنید زیرا احتمال بیشتری دارد که آن را ادامه دهید و رها نکنید.

بعد از عمل چه موقع با دکتر تماس بگیریم؟ اگر:

 • قرمزی ، درد ، گرما ، تورم و یا خونریزی بیشتری در اطراف برش دارید.
 • زخم بزرگتر یا عمیق تر است یا تاریک یا خشک به نظر می رسد.
 • تخلیه ناشی از برش شما در 3 تا 5 روز کاهش نمی یابد یا افزایش می یابد.
 • بخیه ها ضخیم ، برنزه یا زرد می شود و بوی بد (چرک) می دهد.
 • دمای شما بیش از 4 ساعت بالاتر از 100 درجه فارنهایت (37.7 درجه سانتیگراد) است.
 • شما دردی دارید که داروی مسکن شما کمکی نمی کند.
 • شما در تنفس مشکلی دارید.
 • سرفه دارید که از بین نمی رود.
 • شما نمی توانید بنوشید یا بخورید.
 • پوست یا قسمت سفید چشم شما زرد می شود.
 • مدفوع شما سست است ، یا اسهال دارید.
 • شما بعد از خوردن غذا استفراغ می کنید.
بعد از عمل چه موقع با دکتر تماس بگیریم؟ اگر:
بعد از عمل چه موقع با دکتر تماس بگیریم؟ اگر:

بعد از جراحی کاهش وزن ، از شما خواسته می شود در قرارهای منظم پیگیری شرکت کنید.

این ملاقات ها معمولاً حداقل در دو سال اول در یک کلینیک جراحی کاهش وزن قرار می گیرند ، اما در نهایت ممکن است فقط یک بار در سال برای یک معاینه مراجعه کنید.

پیگیری با جراح پس از عمل مینی بای پس معده  بسیار مهم است. این بررسی ها به شناسایی کمبودهای غذایی و اطمینان از کاهش وزن با سرعت عادی کمک می کند.

قرارهای پیگیری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آزمایش خون برای بررسی میزان ویتامین و مواد معدنی شما
 • بررسی سلامت جسمی شما
 • مشاوره و پشتیبانی در مورد رژیم غذایی و ورزش
 • حمایت عاطفی یا روانی

فعالیت شدید به مدت سه تا شش هفته پس از عمل ممنوع است.

در طول شش هفته اول بعد از عمل از بلند کردن هر چیزی سنگین تر از 20 تا 30 پوند یا انجام حرکاتی که به شما فشار می آورند و  یا کششی هستند خودداری کنید. هم چنین از کار سنگین مانند بلند کردن ، حمل یا فشار دادن بارهای سنگین به مدت سه ماه بعد از عمل خودداری کنید.

از نشستن و ایستادن بدون حرکت به مدت طولانی خودداری کنید. موقع نشستن مرتباً مواضع را تغییر دهید و به جای ایستادن در اطراف قدم بزنید. این راهکارها ممکن است به جلوگیری از ایجاد لخته های خون در پاهای شما کمک کند. بالا رفتن از پله ها کمک خوبی است.

در طی چند هفته اول بعد از عمل ، ممکن است پس از انجام فعالیت احساس خستگی کنید. با این حال ، فعالیت سبک مانند پیاده روی های مکرر توصیه می شود. به تدریج فاصله را افزایش دهید. هرچه از نظر جسمی فعال تر باشید ، بهتر است. این باعث بهبودی شما می شود و در نهایت انرژی بیشتری به شما می دهد.

حداقل چهار بار در روز پیاده روی کنید ، به طوری که تا هفته ششم روزانه سی تا چهل و پنج دقیقه پیاده روی کنید. با مراجعه به دفتر شش هفته ای خود ، باید مرتباً دو مایل در روز یا بیش تر پیاده روی کنید

مگر این که در رابطه با مفاصل تحمل وزن خود مشکل خاصی داشته باشید. در این صورت ، تمرینات آبی توصیه می شود. اگر آرتروز دارید ، به خصوص اگر در باسن و زانو باشد ، ایروبیک به شما توصیه می شود. می توانید حدود سه هفته بعد از عمل این کارها را شروع کنید.

ممکن است شما خسته ، ضعیف یا حالت تهوع داشته باشید یا ممکن است چند هفته اول بعد از عمل استفراغ را تجربه کنید. در صورت لزوم مصرف مایعات خود را با استفاده از شیرهای کوچک و مکرر مرتباً ادامه دهید. توصیه می کنیم روزانه 1.5 تا 2 لیتر آب بنوشید.

به طور کلی سرگرمی و تفریحاتی انتخاب کنید که روی غذا متمرکز نباشد مثلا به جای رفتن به رستوران تماشای یک فیلم در یک سینما را انتخاب کنید، البته بدون اینکه پاپ کورن بخورید. به محض احساس قدرت کافی شما می توانید به سفر بروید اما مسافت های کوتاه را انتخاب کنید. تا زمانی که دیگر داروی ضد درد را مصرف نکنید ، معمولاً حدود یک هفته بعد از عمل ، وسیله نقلیه موتوری استفاده نکنید.

1 – عمل مینی بای پس معده چیست؟

عمل جراحی لاغری  به منظور کمک به کاهش وزن اضافی و کاهش خطر ابتلا به مشکلات سلامتی که به صورت بالقوه تهدید کننده زندگی هستند، انجام می شود ، از جمله:

 • بیماری قلبی و سکته مغزی
 • فشار خون بالا
 • بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) یا استئاتو هپاتیت غیر الکلی (NASH)
 • آپنه خواب
 • دیابت نوع 2

جراحی لاغری معمولاً تنها پس از تلاش برای کاهش وزن با بهبود و رعایت رژیم غذایی و عادت های ورزشی انجام می شود.

بطور کلی ، عمل جراحی لاغری می تواند گزینه ای برای افراد زیر مناسب باشد:

 • شاخص توده بدنی (BMI) 40 یا بالاتر است (چاقی شدید).
 • شاخص توده بدنی 35 تا 39.9 (چاقی) است و یک مشکل جدی در رابطه با وزن مانند دیابت نوع 2 ، فشار خون بالا یا آپنه شدید خواب وجود دارد. در برخی موارد ، اگر BMI 30 تا 34 باشد و دارای مشکلات سلامتی جدی در رابطه با وزن وجود داشته باشد ، ممکن است واجد شرایط خاصی در برخی از جراحی های کاهش وزن باشد.

انواع مختلفی از عمل جراحی چاقی در خارج وجود دارد ، اما بای پس معده یکی از مواردی است که احتمالاً شناخته شده ترین آن هاست.

بسیاری از افراد این مسئله را درک نمی کنند ، اما دو نوع مختلف بای پس معده وجود دارد: بای پس معده سنتی و مینی بای پس معده.

بای پس معده برای همه نیست. ابتدا باید واجد شرایط جراحی باشید و خطرات و مزایای آن را بفهمید. افرادی که واجد شرایط هستند به طور معمول بیش از 100 پوند اضافه وزن دارند و از شاخص توده بدنی (BMI) بیش از 40 برخوردار هستند. شما همچنین ممکن است واجد شرایط باشید اگر BMI شما بین 35 تا 40 باشد و سلامت شما به دلیل وزن شما در معرض خطر است.

حالا که با این عمل آشنا شدید، بهتر است از قیمت عمل مینی بای پس معده نیز مطلع شوید.

درباره جراحی بای پس معده سنتی(کلاسیک)

بای پس معده سنتی ، جراحی است که بیشتر افراد هنگام شنیدن عبارت “جراحی چاقی” در مورد آن فکر می کنند. در طی این عمل ، معده به کیسه های فوقانی و تحتانی تقسیم می شود و روده کوچک نیز تا حدودی درگیر می شود یعنی قسمتی از روده کوچک نیز بریده می شود.

این امر با محدود کردن مقدار کالری که می توانید در یک وعده غذایی به دست آورید صرفه جویی می کند و همچنین تعداد کالری قابل جذب توسط بدن در طی فرآیند هضم غذا کاهش پیدا می کند، (کاهش وزن در اثرسوء جذب کننده) در نتیجه به کاهش وزن کمک شایانی می شود.

بای پس معده سنتی ، جراحی است که بیشتر افراد هنگام شنیدن عبارت "جراحی چاقی" در مورد آن فکر می کنند. در طی این عمل ، معده به کیسه های فوقانی و تحتانی تقسیم می شود و روده کوچک نیز تا حدودی درگیر می شود یعنی قسمتی از روده کوچک نیز بریده می شود.
بای پس معده سنتی ، جراحی است که بیشتر افراد هنگام شنیدن عبارت “جراحی چاقی” در مورد آن فکر می کنند. در طی این عمل ، معده به کیسه های فوقانی و تحتانی تقسیم می شود و روده کوچک نیز تا حدودی درگیر می شود یعنی قسمتی از روده کوچک نیز بریده می شود.

درباره عمل مینی بای پس معده

بای پس مینی معده (MGB) براساس نتایج 15 ساله از 6385 مورد متوالی یک روش مؤثر ، نسبتاً کم خطر و نتیجه بخش است. مینی بای پس معده (MGB) به طور فزاینده ای در کشورهای جهان (انگلیس ، فرانسه ، اسپانیا ، ترکیه ، لبنان ، هند ، استرالیا ، تایوان ، کلمبیا و غیره) به تصویب رسیده است.

درباره عمل مینی بای پس معده
درباره عمل مینی بای پس معده

این یک عمل جراحی با حداقل تهاجم است و ترکیبی از جراحی اسلیو معده و جراحی بای پس معده است.

درباره عمل مینی بای پس معده
درباره عمل مینی بای پس معده

این عمل اندازه معده شما را کاهش می دهد و باعث می شود زودتر احساس سیری کنید ، همچنین روده خود را که مواد مغذی را جذب می کند کوتاه کنید و باعث می شود بدن شما کمتر مواد معدنی و کالری جذب کند.

مینی بای پس معده نه تنها می تواند به عنوان یک عمل جراحی اولیه در نظر گرفته شود ، بلکه گزینه مناسبی برای بیمارانی است که جراحی اسلیو ناموفق یا بای پس را انجام داده اند. با کمال تعجب ، طبق برخی مطالعات ، بیمارانی که مینی بای پس را انجام داده اند در مقایسه با اسلیو یا بیماران بای پس وزن بیشتری از دست دادند. علاوه بر این ، از نظر بهبودی در دیابت نوع 2 ، فشار خون بالا و همچنین بهبود عملکرد ، میزان مشابهی دارند.

عمل مینی بای پس معده دقیقاً مانند یک نان تست سنتی بای پس معده عمل می کند، که معده به کیسه های فوقانی و تحتانی تقسیم شده و روده کوچک بریده نمی شود. این امر هم باعث کاهش وزن و هم سوء جذب می شود.

تفاوت اصلی بین جراحی بای پس سنتی معده و مینی بای پس معده در این است که نسخه کوچک این جراحی به صورت اصلاح شده انجام می شود که شامل تکرار مجدد روده و مدت زمان کوتاه تر جراحی می شود.

مینی بای پس معده در مقایسه با جراحی سنتی بای پس معده (بای پس کلاسیک)یک عمل سریع تر است. زمان عمل ، به طور متوسط 50 دقیقه کاهش می یابد.

در این روش معده با یک استپلر لاپاروسکوپی تقسیم می شود. بیشتر معده دیگر به مری وصل نمی شود و دیگر غذا دریافت نمی کند. شکم جدید شما بسیار کوچک تر است و مانند یک لوله کوچک شکل گرفته است.

بین 2 تا 7 پا از روده عبور می کند. جراح باقیمانده روده ها را به معده جدید وصل می کند. اکنون مواد غذایی به داخل شکم شما که شبیه لوله شده است شما جریان پیدا می کند و سپس بین 2 تا 7 پا از روده عبور می کند که روند هضم طبیعی را در باقی مانده روده از سر می گیرد.

بیشتر جراحی بای پس معده لاپاروسکوپی است ، به این معنی که جراح برش های کوچکی ایجاد می کند. این باعث می شود زمان ریکاوری کوتاه تر شود. بیشتر افراد 2 تا 3 روز در بیمارستان می مانند و بعد از 3 تا 5 هفته به فعالیت های عادی بر می گردند. اگر جراحی باید “باز” باشد ، به این معنی که جراح باید برش بیشتری را انجام دهد ، در نتیجه بهبودی بیشتر طول می کشد.

جراحی بای پس معده می تواند به شما سلامتی و آمادگی جسمانی تازه ای ببخشد. با پیروی از رژیم غذایی قبل و بعد از عمل ، موفقیت زیادی را در پیش خواهید گرفت. رژیم صحیح می تواند شما را از عوارض جراحی محافظت کند و به شما یاد دهد که چگونه باید تا آخر عمر به خوبی غذا بخورید و بنوشید.

 

2 – چرا مینی بای پس مینی معده ایجاد شد؟

بای پس مینی معده برای کاهش زمان کار ، ساده سازی روش و کاهش عوارض ایجاد شده است. مطالعات اخیر نشان می دهد که باعث کاهش زمان کار می شود ، ممکن است منجر به کاهش وزن مشابه شود (بعضی از مطالعات نشان می دهد که بای پس مینی معده باعث کاهش وزن بیشتری می شود) و باعث کاهش عوارض کلی در مقایسه با جراحی بای پس معده می شود.

2 - چرا مینی بای پس مینی معده ایجاد شد؟
2 – چرا مینی بای پس مینی معده ایجاد شد؟

3 – چرا همه نمی توانند مینی بای پس معده را انتخاب کنند؟

عمل مینی بای پس معده در حال حاضر تحت پوشش بیشتر شرکت های بیمه نیست. و جراحان کافی در این روش آموزش دیده نیستند. در حالی که داده های بیشتری نشان داده شده است، که ادعا می کند عمل جراحی مینی بای پس معده برابر یا کمی بهتر از جراحی بای پس معده است ، البته هنوز داده های کافی برای ضمانت پوشش بیمه و پذیرش انبوه در دست نیست.

3 - چرا همه نمی توانند مینی بای پس معده را انتخاب کنند؟
3 – چرا همه نمی توانند مینی بای پس معده را انتخاب کنند؟

سخن آخر

2 کلید موفقیت در عمل مینی بای پس معده رژیم غذایی با مواد غذایی سالم و ورزش است.

برای اطمینان از کاهش وزن  و این که در حال تغذیه مناسب هستید ، باید انتخاب های غذایی شما نیز تغییر کند.

دیگر نمی توانید ورزش را نادیده بگیرید. بعد از عمل مجبورید کارهای متفاوتی انجام دهید. وقتی کالری بیشتری مصرف می کنید ، وزن خود را کم می کنید. افراد زیادی هستند که به زندگی عادی با وزن ایده آل و سالم بازگشته اند. آن ها در کلاس های ایروبیک ، کلاس های یوگا و … هستند. آن ها برای بسیاری از افراد دیگر الهام بخش شده اند.

سخن آخر
سخن آخر

دوستان شما می توانند نقش به سزایی در این زمینه ایفا کنند. حلقه ای از دوستانی را داشته باشید که شما را تشویق می کنند و در کنار آن ها می توانید لحظات خوبی را تجربه کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یگانه
یگانه
3 سال قبل

عالی بود.توضیحات کامل.سپاسگزارم

alavi
alavi
2 سال قبل

توضیحات تان جامع عالی و کامل بود سپاس

ياسى
ياسى
2 سال قبل

من سه ماهه عمل مينى باى پس معده كردم. متاسفانه پزشك جراح من و”تيمش”هيچگونه حمايت روحى و روانى ازمن نكردن. فقط انبوه درمانى و كاسبى. من از توضيحات جامع و راهنمايتون كاملا متشكرم. دكتر پ فقط دنبال كسب پول و مقامه.

مولود
مولود
2 سال قبل

عالی بود من هفته پیش عمل مینی بای پس معده کردم ، اما هیچ کدوم از اطلاعاتی که شما در این مقاله نوشتید را نمیدونستم و ممنونم از شما که الان کاملا همه چیز را متوجه شدم .

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید