رژیم شوک

رژیم شوک

فهرست مطالب

با موضوع رژیم شوک در خدمت شما هستیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رژیم شوک با ما در تماس باشید.

09120174510

استفاده از رژیم های غذایی متعدد از اهمیت زیادی برخوردار است. رژیم های غذایی و برنامه های غذایی می تواند هر کدام به نوعی هدفی مشخص را دنبال کنند و افراد می توانند بر اساس نیاز خود و هدف خود، اقدام به استفاده از رژیم های متنوع غذایی نمایند.

مصرف مواد غذایی سالم می تواند باعث عملکرد بهتر بدن و پایداری بدن در شرایط مختلف بدن شود. عارضه ها و بیماری های مختلفی نیز وجود دارد که انسان را موظف به استفاده از انواع برنامه های غذایی خواهد کرد.

یکی از شایع ترین مشکلات و عارضه های رایج در بین عموم مردم، اضافه وزن و چاقی میباشد. اضافه وزن و چاقی می تواند باعث بروز مشکلات و بیماری های مختلفی شود.

مقدمه

رژیم شوک
رژیم شوک

به همین دلیل لازم است برای درمان چنین عارضه ای، از روش های مختلفی بهره برد.

از جمله روش های کاهش وزن و لاغری می توان به انواع رژیم های کاهش وزن و جراحی چاقی اشاره کرد

از جمله روش های کاهش وزن و لاغری می توان به انواع رژیم های کاهش وزن و جراحی چاقی اشاره کرد که هر کدام از انها می تواند مزیت های مربوط به خود را داشته باشد.

بسیاری از افرادی که اقدام به استفاده از رژیم های غذایی کاهش وزن می نمایند، ممکن است در برهه ای زمان دچار موردی شوند که استپ وزنی نام دارد. یعنی فرد در شرایطی قرار خواهد گرفت که دیگر هیچ گونه تغییری در وزن او ایجاد نخواهد شد.

به همین دلیل لازم است برای حل این مشکل، تدابیری اندیشید که یکی از روش های خروج از این معضل، دادن شوک به بدن می باشد که در رژیم های غذایی لاغری، به آن رژیم شوک گفته می شود.

ما در این مقاله قصد داریم بصورت مفصل در مورد استپ وزنی و رژیم شوک، مباحثی ارائه دهیم و از مزیت ها و معایب آن نکات مهمی را اشاره نماییم. همچنین در مورد یکی از بهترین روش های درمان چاقی یعنی جراحی چاقی، توضیحات مفصلی ارائه دهیم.

از طرفی شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استپ وزنی و رژیم شوک و همچنین انجام جراحی چاقی، با یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی، یعنی جناب آقای دکتر مهدی سلیمی تماس حاصل فرمایید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

پیشنهاد می کنیم از پست رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن دیدن کنید.

قوانین رژیم شوک

قوانین رژیم شوک
قوانین رژیم شوک

 

 

چاقی چیست؟

قبل از آنکه به بررسی رژیم شوک و استپ وزنی بپردازیم، تعریفی از چاقی و بیماری چاقی خواهیم گفت که می تواند در موضوع اصلی این مقاله، تاثیرات زیادی داشته باشد.

چاقی نوعی بیماری تلقی می شود و در سراسر جهان بسیار رایج بوده و بسیاری از افراد به این مشکل و بیماری دچار هستند. بیماری چاقی تعاریف مختلفی می تواند داشته باشد. اما بصورت کلی می توان گفت که چاقی به عارضه ای گفته میشود که با تجمع چربی ها در بدن همراه است.

چاقی چیست؟
چاقی چیست؟

این چربی ها به نوعی چربی های مضر و غیر طبیعی بوده که می تواند تاثیرات مخربی را بر سیستم عمومی بدن داشته باشد و عملا باعث اخلال در عملکرد اندام های مختلف بدن شود.

فرد چاق به کسی گفته می شود که از موزونی اندام و تناسب اندام محروم است

فرد چاق به کسی گفته می شود که از موزونی اندام و تناسب اندام محروم است و با چربی های اشباع شده در درون بدن خود دست و پنجه نرم می کند. ایجاد حس بد و تغییر در خلق و خو نیز می تواند از عوارض بیماری چاقی باشد.

از طرفی بیماری چاقی می تواند باعث بروز بیماری های مختلفی نظیر بیماری های قلبی و عروقی، انواع سرطان ها، سکته های مغزی و قلبی، دیابت، فشار خون و کلسترول بالا و … شود و جز عوامل مهم مرگ و میر در جهان شناخته می شود. چاقی می تواند از عوامل مختلفی سرچشمه بگیرد. از عوامل ژنتیکی و وراثت گرفته تا عدم تعادل در مصرف مواد غذایی.

در بدن همه ما انسان ها، هورمونی به نام هورمون گرسنگی وجود دارد که نقش مهمی در کنترل اشتها ایفا می کند. عدم تعادل در ترشح هورمون گرسنگی می تواند باعث بهم ریختن سیستم اشتهای فرد شود و عملا باعث ایجاد پرخوری شود.

پرخوری و عدم تعادل در مصرف مواد غذایی می تواند باعث جذب کالری بیش از حد در بدن شود و باعث انباشته شدن چربی های اشباع شده در بدن شود و همین امر نقش بسیار مهمی در ایجاد اضافه وزن خواهد داشت.

چاقی و بیماری چاقی می تواند از نوع خفیف و ساده باشد

چاقی و بیماری چاقی می تواند از نوع خفیف و ساده باشد و هم می تواند از نوع بسیار شدید باشد. معیار و سنجش چاقی توسط شاخصی به نام شاخص توده بدنی انجام می شود که نشان دهنده میزان اضافه وزن افراد خواهد بود.

نکته قابل توجه و مهم در مورد بیماری چاقی، قابل پیشگیری و درمان بودن آن است و روش های مختلفی وجود دارد که می توان بر اساس شرایط جسمی فرد و تشخیص پزشک، اقدامات لازم درمانی را انجام داد.

نکته ای بسیار مهم در خصوص چاقی و روش های درمانی ان این است که تنوع درمانی در آن بسیار بالا بوده و می توان از روش های مختلفی بهره برد که می توان از بهترین روش های درمانی چاقی، به استفاده از رژیم های غذایی و در موارد شدید، جراحی چاقی را اشاره کرد که در این مقاله به این موضوعات پرداخته خواهد شد.

اختلال در عملکرد روزمره فرد می تواند منجر به این شود که فرد دچار مشکلات مختلفی چه از نظر جسمی و چه از نظر روحی شود

اختلال در عملکرد روزمره فرد می تواند منجر به این شود که فرد دچار مشکلات مختلفی چه از نظر جسمی و چه از نظر روحی شود و لازم است اقدامات مهمی در جهت رفع این مشکل انجام داد.

روش درمانی رژیم غذایی از اهمیت زیادی برخوردار است و در کنار جراحی چاقی می تواند کمک حال افراد در کاهش وزن باشد. بسیاری از افراد در هنگام استفاده از رژیم های لاغری، ممکن است دچار اخلال در کاهش وزن شوند که استپ وزنی گفته میشود.

اختلال در عملکرد روزمره فرد می تواند منجر به این شود که فرد دچار مشکلات مختلفی چه از نظر جسمی و چه از نظر روحی شود
اختلال در عملکرد روزمره فرد می تواند منجر به این شود که فرد دچار مشکلات مختلفی چه از نظر جسمی و چه از نظر روحی شود

راهکارهای متعددی برای حل این موضوع وجود دارد که یکی از مهمترین و کلیدی ترین آنها، استفاده از رژیم شوک می باشد.

شوک به بدن می تواند در زمینه کاهش وزن کمک فراوانی نماید که البته لازم است در این خصوص از انجام عمل خودسرانه خودداری کرد و حتما باید از پزشک متخصص مشورت های لازم را دریافت کرد. ما در ادامه مقاله به بررسی رژیم شوک خواهیم پرداخت و سعی داریم بصورت کلی نکات مهمی را در خصوص این نوع از روش کاهش وزن، ارائه دهیم.

رژیم شوک

همانطور که گفته شد، استفاده از رژیم های غذایی بسیار رایج بوده و هرکدام از انها می تواند تاثیرات مربوط به خود را داشته باشد. برخی از این رژیم های غذایی تاثیر آنچنانی در کاهش وزن ایفا نمی کند و عملا تاثیری موقت دارند. رژیم های کوتاه مدت و رژیم های کم کالری در زمان کم، از جمله این رژیم ها می باشد.

اگر بخواهیم به یکی از انواع رژیم های غذایی اشاره کنیم که از نوع کوتاه مدت می باشد، رژیم شوک می باشد. رژیم شوک می تواند به نوعی به بدن شوک وارد کند تا بتواند کاهش وزن و افزایش چربی سوزی را تجربه نماید.

طبق بررسی های انجام شده، رژیم شوک از جمله محبوب ترین انواع رژیم های کاهش وزن به حساب می آید که در دسترس عموم مردم قرار دارد و بسیاری از پزشکان با بهره گیری از این رژیم کوتاه مدت سعی در ایجاد شوک برای حل مشکل استپ وزنی، دارند.

رژیم غذایی شوک می تواند باعث شود افرادی که دارای اضافه وزن متوسط و رو به بالایی هستند، کمک فراوانی کند تا بتوانند طی مدت زمانی کوتاه و مشخص شده به کاهش وزن دلخواه خود دست پیدا کنند.

در این رژیم تمرکز ویژه ای بر روی قدرت اراده فرد خواهد داشت و فرد را موظف خواهد کرد که در طی مدت زمان کوتاه با محدودیت در مصرف برخی از مواد غذایی و همچنین مصرف برخی مواد غذایی دیگر، به کاهش وزن خود برسند.

رژیم شوک می تواند نتیجه موثری در زمینه کاهش وزن داشته باشد

رژیم شوک می تواند نتیجه موثری در زمینه کاهش وزن داشته باشد که البته معایبی هم خواهد داشت که به آن اشاره خواهد شد. رژیم شوک بیشتر در زمینه حل معضل استپ وزنی بکار می رود و افرادی که دچار چنین مشکلی هستند می توانند بصورت کوتاه مدت از ان استفاده کنند.

لازمه برخورداری از مزیت های رژیم شوک استفاده از نظرات و تجویزهای پزشک متخصص می باشد و نباید اقدام به مصرف خودسرانه مواد غذایی در چنین رژیم هایی نمود.

رژیم شوک می تواند نتیجه موثری در زمینه کاهش وزن داشته باشد
رژیم شوک می تواند نتیجه موثری در زمینه کاهش وزن داشته باشد

البته روش های بهتر و تضمینی دیگری نیز برای کاهش وزن وجود دارد که می توان از آن بهره برد که یکی از بهترین آن، جراحی چاقی می باشد که می تواند در طی مدت زمانی کوتاه به افراد کمک نماید تا به وزن ایده آل خود دست پیدا کنند.

جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان متخصص جراحی چاقی می تواند راهنمایی های موثری در این زمینه انجام دهد.

حال قبل از آنکه به بررسی دقیق رژیم شوک بپردازیم به مبحث استپ وزنی و عوامل ایجاد آن خواهیم پرداخت.

استپ وزنی چیست؟

رژیم های غذایی مخصوصا رژیم غذایی کاهش وزن از جمله برنامه های غذایی می باشد که می تواند به افراد کمک فراوانی کند تا به کاهش وزن ایده آل خود دست پیدا کنند.

رژیم های غذایی لاغری می تواند در موارد خفیف چاقی مورد استفاده قرار گیرد. گاهی ممکن است رژیم های غذایی در برهه ای از زمان، کارایی همیشگی را نداشته باشد. یعنی فرد در طی مدت زمانی حس کند که هیچ گونه تغییر وزنی را لمس نمی کند. در چنین وضعیتی گفته شود که فرد دچار استپ وزنی شده است.

تجربه چنین موردی می تواند برای فرد آزاردهنده باشد و این امر حتی می تواند منجر به این موضوع شود که فرد دست از رژیم غذایی بکشد و عملا از کاهش وزن خود ناامید شود. اما باید گفت که چنین موضوعی قابل حل و قابل درمان می باشد.

همچنین می توانید با مطالعه استپ وزنی چیست و دلایل استپ وزنی و استپ وزن بعد از عمل اسلیو اطلاعات خود را این زمینه کامل تر کنید.

گاهی استپ وزنی اجتناب ناپذیر خواهد بود

گاهی استپ وزنی اجتناب ناپذیر خواهد بود و عوامل مختلفی نیز در بوجود امدن استپ وزنی موثر می باشد که باید گفت جای هیچ گونه نگرانی وحود ندارد. زیرا روش هایی وجود دارد که می توان از آن بهره برد و استپ وزنی را کاهش داد.

گاهی استپ وزنی اجتناب ناپذیر خواهد بود
گاهی استپ وزنی اجتناب ناپذیر خواهد بود

اگر شما جز ان دسته از افرادی هستید که از برنامه غذایی منظم پیروی کرده اید و با انجام ورزش های مختلف سعی در کاهش وزن خود داشته اید، اما دچار استپ وزنی شده اید، پس بهتر است تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا با ارائه راهکاری مناسب از جمله رژیم شوک، اقدام به حل این مشکل خود نمایید. دو نوع استپ وزنی وجود دارد که در ادامه به بررسی ان خواهیم پرداخت.

استپ وزن کاذب چیست؟

استپ وزن کاذب نوعی از استپ وزنی می باشد که عملا بصورت موقتی بوده و به مرور زمان از بین خواهد رفت. استپ وزنی کاذب می تواند از عوامل مختلفی سرچشمه بگیرد و عوامل مختلفی در زمینه ایجاد استپ وزنی کاذب موثر است که این عوامل عبارتند از:

 • عدم رعایت درست و اصولی برنامه غذایی کاهش وزن
 • تغییرات در فعالیت های بدنی و عدم ورزش و یا انجام ورزش های نادرست
 • جمع شدن آب و مایعات در بدن
 • عدم توجه و عدم بررسی درست میزان کالری های دریافتی از مواد غذایی رژیمی
 • عدم وزن کشی درست و اصولی

بسیاری از افراد بعد از مدتی استفاده از رژیم های غذایی، اقدام به ترک آن می نمایند

بسیاری از افراد بعد از مدتی استفاده از رژیم های غذایی، اقدام به ترک آن می نمایند و مثل روال گذشته اقدام به مصرف مواد غذایی می نمایند. همین امر می تواند باعث ایجاد استپ وزنی کاذب شود. همچنین تغییر در سبک زندگی نقش بسیار مهمی در استپ وزنی کاذب خواهد داشت و لازم است اصلاحات لازم در این خصوص صورت بگیرد.

بسیاری از افراد بعد از مدتی استفاده از رژیم های غذایی، اقدام به ترک آن می نمایند
بسیاری از افراد بعد از مدتی استفاده از رژیم های غذایی، اقدام به ترک آن می نمایند

در بخشی از موارد بالا در مورد تجمع آب و مایعات در بدن اشاره شد که این امر می تواند از عوامل مختلفی بوجود آید. به عنوان مثال، فردی که از داروهای استروئیدی و داروهای کورتونی استفاده می کند، بیشتر در معرض احتباس مایعات قرار دارد و همین امر می تواند باعث افزایش وزن شود. از طرفی بی تفاوتی به رژیم غذایی لاغری هم می تواند عاملی موثر در این قضیه باشد.

یکی از اشتباهات رایج که می تواند در زمینه استپ وزنی کاذب موثر باشد، عدم وزن کشی نادرست در هنگام مصرف رژیم غذایی باشد. بهتر است برای انجام وزن کشی از ترازوی مناسب و دقیقی استفاده کرد و بهترین زمان برای وزن کشی، در هنگام صبح و قبل از وعده صبحانه می باشد.

استپ وزنی واقعی چیست؟

نوعی دیگر از استپ وزنی وجود دارد که برخلاف استپ کاذب می باشد. یعنی اگر فردی دچار استپ وزنی شد و به مدت 3 هفته تغییری در زمینه کاهش وزن ایجاد نشد، یعنی فرد دارای استپ وزنی واقعی می باشد.

در چنین وضعیتی، بدن فرد هیچ گونه تغییری را از نظر وزنی در هنگام استفاده از رژیم غذایی احساس نخواهد کرد. شرایطی مانند شرایط زیر وجود دارد که باعث خواهد شد فرد به استپ وزنی واقعی دچار شود:

تغییر وزن زیاد

افرادی که به چاقی شدید دچار هستند و عملا از شاخص توده بدنی بسیار بالایی برخوردار هستند، باید از روشی سریع برای کاهش وزن خود استفاده کنند

و طی مدت زمانی کوتاه به کاهش وزن برسند. چنین افرادی با استفاده از رژیم هایی غذایی، ممکن است به استپ وزنی واقعی دچار شوند و عملا از یک بازه زمانی به بعد نمی توانند کاهش وزن را تجربه کنند.

در چنین مواقعی می توان با استفاده از رژیم هایی مانند رژیم شوک به استپ وزنی خاتمه داد، اما در برخی مواقع بهتر است از روشی بهتر مانند جراحی چاقی استفاده کرد تا بتوان از وضعیت استپ وزنی رهایی پیدا کرد. جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان متخصص جراحی چاقی می تواند راهنمایی های لازم را در خصوص جراحی چاقی انجام دهد.

واکنش دفاعی بدن

زمانی که از رژیم غذایی لاغری استفاده میشود، میزان کالری های دریافتی از مواد غذایی کاهش خواهد یافت و طبیعا بدن برای این موضوع می بایست واکنش هایی را انجام دهد که مهمترین آن این است که بدن تلاش خواهد کرد که فرد کالری کمتری بسوزاند تا دچار مشکلاتی مانند افت انرژی و افت قند خون نشود.

رویه فعالیت های بدنی بصورت غیر ارادی می باشد و بدن برای جبران کمبود کالری خود در بدن اقدام به کاهش سوخت و ساز در بدن خواهد کرد و همین امر باعث خواهد شد که فرد در استپ وزنی واقعی قرار گیرد و لازم است در چنین مواقعی از شوک استفاده شود که رژیم شوک از جمله انها می باشد.

دلایل استپ وزنی

استپ وزنی می تواند از عوامل مختلفی بوجود بیاید که گاهی بصورت موقتی و کاذب و گاهی بصورت واقعی می باشد. در طی چند هفته اول استفاده از رژیم های غذایی، بدن واکنش خوبی را نسبت به کاهش وزن نشان می دهد و فرد می تواند کاهش وزن خوبی را تجربه کرد.

با کاهش کالری، بدن برای تامین انرژی خود از گلیکوژن ها استفاده می کند که این ماده از آب ساخته می شود. چنین امری می تواند باعث شود که روند کاهش وزن بصورت موقتی شود و باعث ایجاد استپ وزنی شود.

در هنگام کاهش وزن، فرد دچار تحلیل عضلانی در کنار سوزاندن چربی خواهد شد. عضلات نقش مهمی در نیز در فرایند سوخت و ساز بدن ایفا می کند. بنابراین می توان گفت همزمان با کاهش وزن، تحلیل عضلانی صورت میگیرد و همین امر باعث کاهش سوخت و ساز بدن خواهد شد و عملا کالری کمتری سوزانده می شود و در نتیجه باعث ایجاد استپ وزنی خواهد شد.

دلایل استپ وزنی
دلایل استپ وزنی

متابولیسم پایین بدن باعث کاهش فعالیت های بدن در جهت کاهش وزن و لاغری خواهد شد و در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد،  فرایند استپ وزنی در بدن رخ خواهد داد که گاهی بصورت موقتی و گاهی بصورت دائمی خواهد بود و لازم است اقدامات لازم را در این خصوص انجام داد.

در چنین مواقعی لازم است میزان فعالیت های بدنی را افزایش داد و صرفا به رژیم لاغری اکتفا نکرد تا از استپ وزنی جلوگیری شود. در کنار استفاده از روش هایی مانند رژیم شوک، لازم است تدابیر ویژه ای در خصوص فعالیت های بدنی اندیشیده شود.

دانستن اطلاعات درست و کافی در خصوص استپ وزنی می تواند تاثیر زیادی در جهت رفع این مشکل داشته باشد

دانستن اطلاعات درست و کافی در خصوص استپ وزنی می تواند تاثیر زیادی در جهت رفع این مشکل داشته باشد. درک درست از این موضوع و اقدام درست و به موقع نقشی بسیار موثر در خصوص خروج از این معضل خواهد داشت.

ناامید نشدن و رها نکردن رژیم غذایی از مهمترین نکات در زمان استپ وزنی می باشد. زیرا رها کردن رژیم های غذایی و عدم فعالیت های بدنی می تواند باعث شود تا فرد به روند افزایش وزن برسد و تمام زحمات وی از بین برود.

دانستن اطلاعات درست و کافی در خصوص استپ وزنی می تواند تاثیر زیادی در جهت رفع این مشکل داشته باشد
دانستن اطلاعات درست و کافی در خصوص استپ وزنی می تواند تاثیر زیادی در جهت رفع این مشکل داشته باشد

در مواقع چاقی خفیف استفاده از رژیم شوک می تواند تاثیر بسیار زیادی در خروج از استپ وزنی داشته باشد. اما در خصوص افرادی که به چاقی شدید دچار هستند، بهتر است از روشی دیگر به نام جراحی چاقی استفاده شود.

این روش نوعی روش تضمینی و صددرصدی برای حل بحران استپ وزنی و چاقی میباشد که شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی چاقی با جناب آقای دکتر مهدی سلیمی مشورت های لازم را انجام دهید.

وارد کردن شوک به بدن راهکاری مناسب برای خروج از استپ وزنی

وارد نمودن شوک به بدن می تواند به عنوان یک راهکاری مناسب و اصولی جهت خروج از استپ وزنی باشد و این کار به وسیله رژیم شوک صورت میگیرد. همانطور که از نام آن پیداست، رژیم شوک باعث ایجاد شوک به بدن خواهد شد و همین امر باعث افزایش چربی سوزی و کاهش وزن سریع می شود. رژیم شوک یک نوع رژیم سریع می باشد که در بازه زمانی کوتاه مدت می تواند علاوه بر خروج فرد از استپ وزنی به کاهش وزن وی کمک فراوانی نماید.

این رژیم می تواند برای افرادی استفاده شود که توانسته اند با استفاده از رژیم های لاغری به سطحی از کاهش وزن برسند، اما دچار استپ وزنی شده اند و عملا راهی جز استفاده از شوک به بدن برای آنان وجود ندارد.

بنابراین با توجه به دستورات پزشک مد نظر خود، نیاز دارند تا از رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن استفاده کنند تا وزن آن‌ها کم‌کم کاهش پیدا کند و از حالت ثابت بودن، درآید.

هدف اصلی رژیم شوک برای چنین افرادی این است که به فرد شوک وارد نماید

هدف اصلی رژیم شوک برای چنین افرادی این است که به فرد شوک وارد نماید تا بتواند چربی های باقی مانده در بدن را بسوزاند و عملا کالری های غیر فعال مانده در بدن را فعال می کند تا بتواند شروع به سوزاندن نماید.

رژیم شوک از یک برنامه ای منظم و مدون پیروی می کند که بر اساس شرایط جسمی فرد و تشخیص پزشک، به فرد تجویز خواهد شد و منجر به افزایش سرعت متابولیسم بدن خواهد شد این امر باعث افزایش سوخت کاری در بدن می گردد.

در ادامه مقاله به بررسی مفصل رژیم شوک خواهیم پرداخت و از تاثیرات آن در کاهش وزن افراد مطالب مهمی را اشاره خواهیم کرد. چنین روشی نیازمند مطالعه و بررسی فراوان خواهد داشت و لازم است با پزشک متخصص مشورت های لازم انجام شود تا بتوان از مزیت های ان برخوردار شد. پس در ادامه همراه ما باشید:

رژیم شوک برای چه کسانی مفید است؟

بطور قطعی می توان گفت که رژیم شوک مناسب افرادی است که دچار استپ وزنی شده اند و این استپ وزنی می تواند از نوع کاذب یا واقعی باشد. چنین افرادی دچار مشکل و معضلی شده اند که دیگر نمی توانند به کاهش وزن برسند و رژیم شوک می تواند به کمک آنان بیاید.

رژیم شوک برای چه کسانی مفید است؟
رژیم شوک برای چه کسانی مفید است؟

استفاده از نظرات و تجویزهای پزشک متخصص تغذیه، نقش مهمی در اثر بخش بودن رژیم شوک خواهد داشت و از مصرف خودسرانه مواد غذایی در این نوع از رژیم غذایی باید خودداری کرد. زیرا رژیم شوک می تواند معایب مختلفی برای بدن داشته باشد و لازم است پزشک متخصص در این خصوص تصمیم بگیرد.

همچنین افرادی که به چاقی شدید دچار هستند و از شاخص توده بدنی بالایی برخوردارند، بهتر است از روش هایی مانند جراحی چاقی استفاده کنند که جناب آقای دکتر مهدی سلیمی می تواند راهنمایی های لازم را در این خصوص انجام دهد.

انواع رژیم شوک

این نوع رژیم غذایی می تواند بصورت چرخشی از آن استفاده کرد و پزشک متخصص، روند مختلفی را برای فرد تجویز خواهد نمود تا فرد بتواند شوک های لازم را دریافت نماید. میزان دوره استفاده از رژیم شوک بستگی به شرایط مختلفی از جمله شرایط جسمی فرد، نوع استپ وزنی و تشخیص پزشک خواهد داشت.

انواع رژیم شوک
انواع رژیم شوک

در برخی از موارد رژیم شوک صرفا بصورت یک روزه استفاده خواهد شد تا فقط به فرد شوک وارد شود و سرعت سوخت و ساز بدن بالا برود. اما بطور کلی انواع مختلفی مانند رژیم شوک 3 روزه، 7 روزه و 14 روزه وجود دارد که بر اساس شرایط مختلفی به فرد تجویز خواهد شد.

شروع رژیم شوک

در زمان شروع رژیم شوک لازم است اقدامات لازم جهت آمادگی انجام این رژیم را انجام داد. قوانین مختلفی نیز برای انجام این نوع رژیم غذایی وجود دارد که این قوانین مشخص خواهد کرد که یک فرد باید کدام نوع از ماده غذایی را در چه میزان مشخصی مصرف نماید و لازم است در چهارچوب برنامه مشخص شده مصرف شود.

شروع رژیم شوک
شروع رژیم شوک

به عنوان مثال وقتی که یک فردی از رژیم شوک 3 روزه یا 7 روزه استفاده می نماید، موظف است بصورت 3 روز یا 7 روز متوالی اقدام به مصرف مواد غذایی تجویز شده نماید. سپس می توان در روزهای باقی مانند اقدام به مصرف مواد غذایی مختلفی در مقدار مشخص نمود تا بدن دچار کمبود مواد معدنی نشود.

مهمترین فاکتور اثربخشی رژیم غذایی شوک

مهمترین فاکتور اثربخشی رژیم غذایی شوک این است که باید طبق چرخه مشخص شده اقدام به مصرف آن نمود. یعنی در هفته آینده باید در 3 روز اول هفته اقدام به مصرف رژیم شوک نمود و تا زمانی که فرد بتواند به وزن ایده آل برسد، لازم است از این نوع برنامه غذایی پیروی نماید.

در برنامه های غذایی تدوین شده، اطلاعات درست و دقیقی در مورد میزان کالری و سایر مواد معدنی دریافتی از غذاها، در اختیار شما قرار خواهد گرفت و میزان مصرف مجاز آن مشخص خواهد شد و نباید از خارج از چهارچوب مشخص شده اقدام به مصرف آن نمود.

زیرا رژیم شوک برای افزایش سوخت و ساز بدن طراحی شده است و لازم است طبق قوانین مشخص شده از آن پیروی کرد.

منابع پروتئینی زیاد از جمله نکات بارز رژیم غذایی شوک می باشد که نقش مهمی در فرایند چریی سوزی در بدن ایفا می کند و همچنین پروتئین می تواند از تحلیل رفتن عضلات جلوگیری نماید. عضلات نقش مهمی در سوزاندن کالری دارد و مواد غذایی پروتئینی موجود در رژیم غذایی شوک، نقش مهمی را در این هدف ایفا می کند.

مواد غذایی مورد استفاده در رژیم شوک

رژیم شوک از منابع غذایی محدودی بهره میگیرد و عملا با محدودیت های غذایی همراه است. این محدودیت ها باعث خواهد شد که بدن فرد از حالت استپ وزنی خارج شود و سرعت چربی سوزی و کاهش وزن افزایش پیدا نماید.

وعده های غذایی مختلفی نیز در برنامه غذایی شوک تدوین خواهد شد که هر کدام از آنها، مزیت های مخصوص به خود را دارد. استفاده از منابع پروتئینی، غذاهای حاوی فیبر مانند سبزیجات، میوه ها، نان و … جز مواد غذایی تشکیل دهنده رژیم شوک می باشد.

از جمله مواد غذایی مورد استفاده در رژیم شوک که لازم است اقدام به مصرف آن شود شامل موارد زیر می باشد:
 • استفاده از انواع سبزیجات، حبوبات مانند لوبیا، هویج، کلم بروکلی، شلغم جز ضروریات این رژیم غذایی می باشد.
 • استفاده از انواع مواد غذایی پروتئینی مانند ماهی، تن ماهی، کره بادام زمینی، تخم مرغ، گوشت گاو بدون چربی و … .
 • استفاده از انواع میوه های حاوی فیبر مانند سیب، موز، گریپ فروت و …
 • استفاده از انواع محصولات لبنی مانند بستنی وانیلی، پنیر و …
 • استفاده از انواع نوشیدنی ها نظیر چای سیاه، آب، قهوه و …
 • استفاده از انواع غلات مانند نات تست، کراکر و …

مواد غذایی ذکر شده جز محتویات ضروری رژیم غذایی شوک می باشد و لازم است غیر از مواد غذایی ذکر شده از دیگر مواد غذایی استفاده نشود و طبق دستور پزشک اقدام به مصرف مواد غذایی فوق گردد.

نگرانی هایی در خصوص استفاده از رژیم غذایی شوک

رژیم شوک می تواند مزیت های گوناگونی داشته باشد که مهمترین آن، خارج شدن از وضعیت استپ وزنی میباشد. اما بطور طبیعی، نگرانی هایی در خصوص استفاده از این رژیم غذایی وجود دارد که شامل مواد زیر است:

مهمترین عامل نگرانی در خصوص رژیم شوک، عدم استفاده از برخی مواد غذایی مفید برای بدن میباشد که می تواند باعث ایجاد کمبود مواد معدنی در برهه زمانی مصرف این نوع رژیم غذایی شود. زمانی که فرد دچار محدودیت شدید غذایی می شود، ممکن است اختلالاتی در سیستم عمومی بدن ایجاد شود و باعث بروز عوارض مختلفی گردد.

دومین عامل نگرانی در خصوص این نوع رژیم غذایی این است که ممکن است بعد از اتمام دوره آن، فرد به ثبات وزنی نرسد، مهمترین عامل برای ثبات وزنی استفاده از رژیم های غذایی متنوع و افزایش فعالیت بدنی می باشد. عدم ثبات در رژیم شوک می تواند باعث بروز عوارضی مانند افزایش وزن شود.

نگرانی هایی در خصوص استفاده از رژیم غذایی شوک
نگرانی هایی در خصوص استفاده از رژیم غذایی شوک

در چنین مواردی مخصوصا برای افراد دارای اضافه وزن شدید، توصیه می شود که اصولا از روش های غذایی برای کاهش وزن خود استفاده ننمایند و بهتر است از روش جراحی چاقی برای کاهش وزن خود بهره مند شوند.

جراحی چاقی از مزیت های بسیار بالایی برخوردار است و روشی صددرصدی جهت کاهش وزن و لاغری به حساب می آید. جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی می تواند راهنمایی های لازم را در این خصوص انجام دهد.

چه انتظاراتی می توان از رژیم شوک داشت؟

همانطور که گفته شد، رژیم شوک می تواند در طی مدت زمان کوتاهی به فرد کمک نماید تا بتواند به کاهش وزن برسد. رژیم شوک در ابتدا با هدف خروج از استپ وزنی طراحی شده است و سپس می توان در جهت کاهش وزن سریع و کوتاه مدت از آن استفاده کرد.

حال بسیاری از افرادی که از این نوع رژیم غذایی استفاده کرده اند، گفته اند که این رژیم در برخی مواقع ضعف و بی حالی شدید به آنان القا خواهد کرد و پس از مدتی ممکن است به پرخوری روی بیاورند.

چه انتظاراتی می توان از رژیم شوک داشت؟
چه انتظاراتی می توان از رژیم شوک داشت؟

پس بطور کلی می توان گفت که رژیم شوک می تواند باعث کاهش وزن سریع در طی مدت زمانی کوتاه شود، اما ممکن است معایبی نیز برای بدن داشته باشد و فرد را دچار مشکلاتی نماید. چنین رژیم غذایی ای نباید بصورت طولانی مدت استفاده شود.

توصیه اکید می شود که از رژیم شوک صرفا در جهت خروج از استپ وزنی استفاده شود

توصیه اکید می شود که از رژیم شوک صرفا در جهت خروج از استپ وزنی استفاده شود و در باقی موارد، از دیگر رژیم های غذایی استفاده شود. استپ وزنی می تواند گاهی فرایندی اجتناب ناپذیر باشد و فرد را دچار ناراحتی و رنج نماید.

به همین دلیل انتظاری که می توان از رژیم شوک داشت این است که صرفا به فرد کمک نماید تا از استپ وزنی خارج شود.

افرادی که از چاقی شدید رنج می برند بهتر است از روش هایی مانند جراحی چاقی استفاده کنند که روشی کم عارضه و بدون خطر می باشد که جناب آقای دکتر مهدی سلیمی می تواند در این خصوص راهنمایی های لازم را انجام دهد.

فواید رژیم شوک

رژیم شوک می تواند فوایدی برای بدن داشته باشد و اگر در طی مدت زمانی کوتاه رعایت شود می توان از خواص آن بهره مند شد. برخی از فواید استفاده از رژیم شوک عبارتند از:

کاهش وزن سریع

این رژیم غذایی می تواند باعث کاهش وزنی سریع شود. زیرا این رژیم بسیار کم کالری بوده و در کنار فعالیت های بدنی می تواند باعث کاهش وزن سریع در افراد شود.

کاهش وزن سریع
کاهش وزن سریع

خروج از استپ وزنی

اولین هدف و مهمترین هدف رژیم شوک خروج از استپ وزنی است که می تواند برای افراد آزار دهنده باشد. با این اوصاف می توان گفت که مهمترین فایده این نوع رژیم غذایی، خارج شدن از وضعیت استپ وزنی است.

درمان یبوست

وجود فیبر فراوان در رژیم غذایی شوک باعث می شود که تحرکات سیستم گوارش افزایش پیدا کند و همین امر باعث افزایش سوخت و ساز بدن و در نهایت جلوگیری از یبوست خواهد شد.

درمان یبوست
درمان یبوست

سم زدایی

پاکسازی بدن از سموم و مواد زائد یکی از اهداف مهم رژیم شوک است. برخی از این سموم تاثیر زیادی بر استپ وزنی خواهد داشت و رژیم شوک می تواند در این زمینه کمک فراوانی به افراد نماید.

تأثیر رژیم شوک در کاهش وزن و سلامت قلب

رژیم شوک می تواند باعث شود که سیستم قلب و عروقی فرد به درستی کار کند. در صورت رعایت درست موارد غذایی در این نوع از رژیم و استفاده کوتاه مدت از آن می توان گفت که رژیم شوک کمک فراوانی به سلامت قلب و عروق خواهد نمود.

زمانی که یک فرد با استفاده از این نوع رژیم غذایی شروع به سوزاندن کالری و کاهش وزن می نماید، باعث کاهش چربی ها در بافت ها مختلف بدن خواهد شد و همین امر می تواند از بروز انسداد رگ های خونی و بیماری های قلبی جلوگیری نماید.

رژیم غذایی شوک رژیم کم کالری محسوب می شود که باعث کاهش وزن در افراد خواهد شد. از طرفی این رژیم تمرکز ویژه ای بر افزایش سرعت سوخت و ساز بدن دارد و همین امر باعث فعالیت بیشتر قلب و سالم ماندن آن خواهد شد.

استفاده از رژیم شوک در طولانی مدت

یکی از مهمترین و کلیدی ترین نکات در خصوص مصرف رژیم شوک و موارد غذایی آن این است که صرفا باید از آن در جهت اهدافی کوتاه مدت استفاده کرد و نباید بصورت طولانی مدت از آن استفاده کرد.

استفاده از رژیم شوک در طولانی مدت
استفاده از رژیم شوک در طولانی مدت

تجویز پزشک مهمترین نکته در خصوص مصرف رژیم غذایی شوک می باشد.

در صورت عدم رعایت توصیه های پزشک، استفاده طولانی مدت از این رژیم، عدم رعایت اصولی مواد غذایی، می تواند عوارض زیادی را به همراه خود داشته باشد که این عوارض می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • ایجاد سردردهای شدید و حتی بصورت میگرنی
 • احساس ضعف و ناتوانی شدید در انجام فعالیت های مختلف و خستگی بیش از حد
 • داشتن حالت تهوع و گاهی در موارد شدیدتر حالت استفراغ
 • گرسنگی های شدید و پی در پی

چنین مواردی می تواند بخشی از عوارض ناشی از عدم رعایت اصولی رژیم غذایی شوک می باشد. این رژیم در بازه های زمانی مختلف کوتاه مدتی طراحی شده است.

به عنوان مثال اگر رژیم شوک یک فرد بصورت 3 روزه باشد، صرفا باید در 3 روز اول هفته از آن استفاده شود و مابقی روزهای هفته باید از رژیم های متعادل و معمول استفاده شود تا دچار کمبود مواد معدنی مختلف نشد.

همچنین لازم است پس از اتمام دوره رژیم شوک، از استفاده آن خودداری کرد و با دستور پزشک اقدام به مصرف دیگر مواد غذایی نمود.

برخی از معایب استفاده از رژیم شوک

محدود کننده مواد غذایی

شاید در ابتدای امر، محدود شدن مواد غذایی در یک رژیم غذایی، امری خوشایند باشد. اما برخی از رژیم های غذایی ماند رژیم شوک از محدودیت بسیار شدیدی از نظر مصرف مواد غذایی برخوردار است و همین امر می تواند باعث ایجاد محدودیت در ذوق و علاقه مصرف برخی از مواد غذایی شود.

کمبود مواد معدنی مختلف

همانطور که در مورد قبلی گفته شد، محدودیت های غذایی در این نوع رژیم بسیار شدید می باشد و همین امر باعث کاهش وزن سریع خواهد شد. اما از طرفی دیگر، چنین محدودیت شدیدی می تواند باعث کمبود برخی از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری در بدن شود و نیازهای بدن تامین نگردد. عدم تامین نیازهای بدن می تواند باعث بروز اختلالات تغذیه ای و حتی بروز برخی از مشکلات شود.

ضعف جسمانی

رژیم شوک با محدود کردن کالری سعی در خروج از استپ وزنی و کاهش وزن افراد در بازه زمانی کوتاه دارد. لازم است مصرف آن در بازه زمانی کوتاه مدت باشد و درصورت عدم رعایت چنین نکته ای می تواند باعث بروز مشکلاتی نظیر ضعف جسمانی شود.

رژیم های کم کالری مانند رژیم غذایی شوک می تواند باعث ایجاد ضعف و ناتوانی در بلند مدت شود و به همین دلیل است که توصیه اکید ما استفاده از آن بصورت کوتاه مدت است.

خسته کننده و تکراری

افرادی که تمایلی به اندازه گیری مواد غذایی و میزان کالری مواد غذایی خود ندارند، طبیعتا نمی توانند از رژیم غذایی شوک استفاده کنند.

زیر این رژیم تمرکز زیادی بر محدودیت کالری دارد و فرد را موظف خواهد ساخت که بصورت متوالی و پشت سر اقدام به اندازه گیری دقیق مصرف مواد غذایی نماید و این امر می تواند برای برخی از افراد خسته کننده و تکراری باشد.

عدم وجود انعطاف پذیری

یکی از معایب رژیم شوک این است که در برنامه غذایی آن نمی توان انعطاف پذیری زیادی را مشاهده کرد. افرادی که به دلایل زیادی دائما مشغول کار هستند و عملا بصورت روزانه جای ثابتی ندارند، نمی توانند از این نوع رژیم استفاده کافی ببرند.

زیرا مهمترین اصل در مصرف رژیم غذایی شوک، داشتن صبر و حوصله در اندازه گیری مواد غذایی است و در چنین مواردی باید دیگر اعضای خانواده فرد به او کمک نمایند تا اقدام به مصرف چنین رژیمی کند.

عدم وجود انعطاف پذیری
عدم وجود انعطاف پذیری

نمونه برنامه غذایی رژیم شوک

موارد زیر بصورت نمونه کلی، نوعی از برنامه غذایی رژیم شوک ارائه شده است. این برنامه صرفا بصورت کلی و مثال بوده و برای هر فردی می تواند متغیر باشد و شرایط جسمی فرد و تشخیص پزشک باعث خواهد شد که این نوع رژیم غذایی دستخوش تغییراتی شود. در برنامه زیر نوعی رژیم غذایی شوک 7 روزه می باشد:

وعده صبحانه

دو عدد تخم مرغ آب پز که حتما باید به همراه زرده تخم مرغ مصرف شود. یک فنجان قهوه یا چای، یک یا دو عدد سیب.

در صورت داشتن کلسترول بالا لازم است با پزشک در خصوص مصرف زرده تخم مرغ مشورت نمایید.

میان وعده صبح

مصرف یک عدد میوه که حاوی فیبر باشد تا بتواند سوخت و ساز بدن را افزایش دهد. این میوه می تواند شامل سیب، گلابی، انجیر و … باشد.

وعده ناهار

وعده نهار می تواند در 5 روز ابتدایی هفته به روش های زیر مصرف شود و برای تکراری نبودن آن می توان جای آنان را تغییر داد:

مقدار مشخصی از گوشت قرمز یا ماهی یا تن ماهی، سالاد بدون سس مایونز، آب کرفس

سالاد فصل که در درون آن سبزیجات حاوی فیبر و پروتئین وجود داشته باشد. سبزیجاتی مانند کاهو، کلم، قارچ و … می تواند جز گزینه های استفاده در سالاد فصل باشد.

استفاده از سبزیجاتی مانند جعفری، گیشنیز و … می تواند از بروز یبوست جلوگیری نماید و دلیل آن هم به خاطر وجود فیبر فراوان در درون آنها می باشد.

استفاده از آب کرفس اجباری میباشد و لازم است از خود کرفس استفاده نشود، زیرا آب کرفس خاصیت چربی سوزی فراوانی دارد و از طرفی مقدار فیبر موجود در آن می تواند باعث افزایش سوخت و ساز و متابولیسم بدن شود.

میان وعده عصر

به اختیار می‌توانید تنوع ایجاد کنید و از یکی از مواد غذای زیر در روزهای مختلف برای میان وعده عصرانه استفاده کنید:

در میان وعده عصر می توان تنوع غذایی زیادی ایجاد کرد که البته مهمترین نکته در خصوص آن این است که کالری آن نباید بیشتر از حد مجاز باشد. در میان وعده عصر می توان از میوه هایی مانند زردآلو و سیب و موز استفاده کرد.

همچنین مصرف برخی از آجیل ها مانند بادام در مقدار مشخص توصیه می شود. همچنین استفاده شیر گرم می تواند به عنوان گزینه ای مناسب در برخی از روزها باشد و نقش موثری در تامین پروتئین بدن ایفا کند.

وعده شام

وعده شام می تواند نقش مهمی در رژیم شوک داشته باشد و با تنوع غذایی نسبتا مناسبی روبرو هستید که می توانید از آن استفاده نمایید:

استفاده از سالاد بدون سس مایونز و همچنین استفاده از لیمو ترش می تواند بسیار کارساز باشد. از طرفی در وعده شام می تواند به مقدار 100 گرم گوشت مرغ استفاده کرد و اگر بصورت کبابی مصرف شود بهتر است.

یک کاسه ماست خوری ماست می تواند بسیار مفید باشد و همچنین می توان سالاد به همراه کلم یا اسفناج مصرف نمود و در کنار آن از نان سبوس دار هم استفاده کرد.

مصرف حبوبات می تواند گزینه خوبی در وعده شام باشد. به عنوان مثال استفاده عدس پخته می تواند یک منبع پروتئینی بسیار بالایی محسوب شود که به همراه سالاد بدون سس مایونز می توان مصرف نمود.

۲ روز پایانی هفته

در دو روز انتهایی هفته می تواند از دیگر مواد غذایی بصورت اصولی استفاده کرد تا بتوان از مواد معدنی آن استفاده کرد. استفاده از غذاهای پرچرب و ناسالم ممنوع بوده و بهتر است برای دو روز باقی مانند هفته از پزشک متخصص خود مشورت های لازم را دریافت نمایید تا بتوانید از مزیت های رژیم غذایی شوک بهره مند شوید.

این نوع رژیم غذایی در کوتاه مدت می تواند باعث خروج از استپ وزنی و افزایش چربی سوزی و کاهش وزن شود. اما افرادی که از چاقی شدیدی رنج می برند، لازم است از روش های دیگری مانند جراحی چاقی برای کاهش وزن خود استفاده کنند که ما در ادامه مقاله به بررسی موارد مهمی از این روش درمانی خواهیم پرداخت.

البته شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انجام جراحی چاقی با یکی از بهترین متخصصین این حوزه یعنی جناب آقای دکتر مهدی سلیمی تماس حاصل فرمایید.

شاخص توده بدنی چیست؟

در این مقاله از چاقی و مضرات آن گفته شد و از لاغری و کاهش وزن به وسیله رژیم شوک نکات مهمی گفته شد.

حال می خواهیم بدانیم که تکلیف افرادی که از چاقی شدید رنج میبرند، چه خواهد بود و آیا راه حلی برای کاهش وزن آنان به غیر رژیم شوک وجود دارد یا خیر. در ابتدای امر تعریفی از معیار و سنجش میزان چاقی افراد خواهیم گفت که به اصطلاح به آن شاخص توده بدنی گفته میشود.

شاخص توده بدنی که به آن BMI هم گفته میشود، نوعی معیار و سنجش میزان چربی های موجود در بدن است و به بررسی میزان انباشتگی های چربی موجود در بدن خواهد پرداخت. این معیار بصورت کلی بوده و به فرد نشان خواهد داد که در چه وضعیت وزنی و اضافه وزن قرار دارد که بتواند بر اساس شرایط خود اقدامات لازم برای کاهش وزن و لاغری خود را انجام دهد.

شاخص توده بدنی نوعی معیار کلی بوده و از نسبت وزن به قد فرد بدست می آید

شاخص توده بدنی نوعی معیار کلی بوده و از نسبت وزن به قد فرد بدست می آید. عدد بدست آمده باید با بازه های از قبل مشخص شده مورد مقایسه قرار گیرد و نشان خواهد داد که فرد در چه مرحله چربی و اضافه وزن قرار دارد.

ما در موارد زیر به بررسی بازه های عددی شاخص توده بدنی خواهیم پرداخت و نشان خواهیم داد که اگر فردی در بازه های زیر قرار بگیرد، در چه مرحله ای از اضافه وزن قرار دارد:

شاخص توده بدنی نوعی معیار کلی بوده و از نسبت وزن به قد فرد بدست می آید
شاخص توده بدنی نوعی معیار کلی بوده و از نسبت وزن به قد فرد بدست می آید

اگر فردی دارای شاخص توده بدنی زیر 18.5 باشد، این موضوع نشان می دهد که فرد از لاغری شدید برخوردار است و لازم است اقدامات لازم برای افزایش وزن خود انجام دهد.

اگر فردی دارای شاخص توده بدنی در بین بازه عددی 18.5 تا 24.9 باشد

اگر فردی دارای شاخص توده بدنی در بین بازه عددی 18.5 تا 24.9 باشد، این موضوع نشان دهنده این است که فرد در محدوده درست وزنی قرار دارد و صرفا باید با رعایت موارد غذایی و فعالیت های بدنی، سعی در تثبیت وزن خود نماید.

اگر فردی دارای شاخص توده بدنی در بازه عددی بین 25تا 29.9 باشد، این موضوع یعنی اینکه فرد در مرحله اضافه وزن قرار دارد و می تواند از روش های رژیم غذایی برای کاهش وزن خود استفاده کند و در صورت استپ وزنی از رژیم شوک بهره مند شود.

حال اگر فردی دارای شاخص توده بدنی در بازه عددی بین 30 تا 34.9 باشد، این موضوع می تواند زنگ خطری جدی برای فرد باشد. یعنی فرد در معرض چاقی شدید قرار دارد و لازم است از روش هایی مانند جراحی چاقی برای کاهش وزن خود و لاغری استفاده نماید.

شاخص توده بدنی بالای 35

اما خطرناک ترین نوع شاخص توده بدنی که نشان می دهد فرد از چاقی خیلی شدید رنج می برد، شاخص توده بدنی بالای 35 می باشد که این موضوع می تواند بسیار خطرناک باشد و لازم است از جراحی چاقی

موارد بالا نشان می دهد که فرد در چه محدوده وزنی و اضافه وزن قرار دارد و بهترین روش درمانی برای کاهش وزن آنان چه مواردی می باشد.

حال در ادامه مقاله به بررسی یکی از بهترین روش های درمانی کاهش وزن یعنی جراحی چاقی خواهیم پرداخت که البته شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی چاقی با یکی از بهترین متخصصین این حوزه یعنی جناب آقای دکتر مهدی سلیمی تماس حاصل فرمایید.

جراحی چاقی چیست؟

در این مقاله بصورت مکرر از جراحی چاقی گفته شد. حال می خواهیم بدانیم که جراحی چاقی چیست و چه کاربردی دارد؟

جراحی چاقی یکی از بهترین روش های درمانی بیماری چاقی می باشد که امروز از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. جراحی چاقی یک روش نوین درمانی برای کاهش وزن برای افراد مبتلا به چاقی مفرط می باشد که از شاخص توده بدنی بسیار بالایی برخوردار هستند.

جراحی چاقی چیست؟
جراحی چاقی چیست؟

این روش درمانی با هدف ایجاد تغییرات اساسی در ساختار سیستم گوارش انسان بوجود آمده است و هدف از این کار، محدود کردن مصرف مواد غذایی و محدود نمودن کالری دریافتی از مواد غذایی میباشد.

کالری نقش مستقیمی در کاهش یا افزایش وزن دارد و محدودیت در آن می تواند باعث افزایش فرایند چربی سوزی و کاهش وزن در افراد مختلف شود. افرادی که از طریق رژیم های غذایی به کاهش وزن نرسیده اند، می توانند از روش جراحی چاقی استفاده کنند.

جراحی چاقی یک روشی کم تهاجم و بدون عارضه می باشد

جراحی چاقی یک روشی کم تهاجم و بدون عارضه می باشد که با استفاده از تجهیزات بروز پزشکی اقدام به کاهش وزن افراد خواهد کرد. مهمترین نکته در جراحی چاقی، کمک به کاهش وزن در طی زمان بسیار کوتاه میباشد که این موضوع شباهت زیادی به رژیم شوک دارد که البته رژیم شوک دارای عوارضی می باشد و احتمال برگشت پذیری وزنی هم وجود دارد.

ولی جراحی چاقی چنین نبوده و بدون عارضه می باشد و احتمال برگشت وزنی بسیار اندک بوده و به عنوان یک روشی تضمینی برای کاهش وزن به حساب می آید.

جراحی چاقی می تواند علاوه بر کاهش وزن به درمان بیماری های مرتبط با چاقی از جمله بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، سرطان، فشار خون بالا و … کمک کند و به همین دلیل نوعی مزیت محسوب می شود.

پزشکان متخصص زیادی در حوزه جراحی چاقی مشغول به فعالیت هستند که یکی از بهترین آنان، جناب آقای دکتر مهدی سلیمی می باشد که می تواند در زمینه انجام جراحی چاقی، راهنمایی های لازم را انجام دهد.

هدف از جراحی چاقی چیست؟

جراحی چاقی با هدف ایجاد تغییرات ساختاری در سیستم گوارش انسان بوجود امده است که نقش مهمی در کاهش وزن افراد خواهد داشت. جراحی چاقی می تواند اهداف مختلفی را دنبال کند که از مهمترین اهداف ان می توان به کاهش وزن سریع افراد اشاره کرد.

اغلب روش های کاهش وزن و لاغری نیازمند صرف زمان زیادی میباشد که ممکن است گاهی نتیجه بخش هم نباشد. اما جراحی چاقی می تواند به عنوان یک روشی کارامد و سریع برای کاهش وزن محسوب شود و کمک خواهد کرد که فرد بتواند در طی مدت زمانی کوتاه به وزن ایده آل خود دست پیدا کند.

هدف از جراحی چاقی چیست؟
هدف از جراحی چاقی چیست؟

از طرفی از دیگر اهداف جراحی چاقی می توان به درمان بیماری های قلبی و عروقی، بیماری دیابت، انواع سرطان ها، فشار خون بالا و … اشاره کرد که کمتر روش درمانی ای وجود دارد که بتواند به درمان چنین عارضه های مرتبط با چاقی بپردازد.

جراحی چاقی می تواند باعث ایجاد تناسب اندام در افراد شود

جراحی چاقی می تواند باعث ایجاد تناسب اندام در افراد شود و همین امر می تواند به بهبود حالات جسمی و حتی روحی افراد بپردازد.

افرادی که از چاقی شدید رنج میبرند، با مشکل عدم تناسب اندام روبرو هستند و همین امر می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس در افراد شود و بیماری های روحی و روانی زیادی را به افراد تحمیل کند.

جراحی چاقی می تواند باعث ایجاد تناسب اندام در افراد شود
جراحی چاقی می تواند باعث ایجاد تناسب اندام در افراد شود

جراحی چاقی می تواند با ایجاد تناسب اندام، به درمان بیماری های روحی و روانی افراد کمک کند و به اعتماد به نفس از دست رفته افراد را به آن بازگرداند.

جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین جراحی چاقی می تواند راهنمایی های لازم را در خصوص جراحی چاقی انجام دهد

حال در مقاله رژیم شوک به بررسی انواع جراحی چاقی خواهیم پرداخت.

انواع جراحی چاقی

جراحی چاقی دارای روش های مختلفی است و هر یک از انواع آن می تواند در جهت اهداف خاصی مورد استفاده قرار گیرد و مزیت های مربوط به خود را دارد.

تمامی روش های جراحی چاقی به وسیله دستگاهی به نام دستگاه لاپاراسکوپی انجام می شود که هدف آن هم، کم تهاجم بودن و بدون عوارض بودن ان است. ما در ادامه مقاله به بررسی انواع جراحی چاقی خواهیم پرداخت:

عمل اسلیو معده

یکی از محبوب ترین و پراستفاده ترین روش های جراحی چاقی، جراحی اسلیو معده می باشد. این جراحی از شهرت بسیار بالایی برخوردار بوده و بالاترین امار جراحی چاقی را به خود اختصاص داده است.

جراحی اسلیو معده، یکی از کم عارضه ترین انواع جراحی چاقی می باشد که با هدف ایجاد تغییرات اساسی در معده انسان بوجود امده است.

روش جراحی اسلیو معده بدین صورت است که در ابتدا به وسیله دستگاه لاپاراسکوپی، معده بیمار به بخش های مختلفی تقسیم خواهد شد. سپس بخش بزرگی از معده از شکم بیمار خارج می شود و در نهایت بخش کوچکی از معده بصورت لوله ای شکل در بدن وی باقی خواهد ماند.

این کار باعث خواهد شد که فرد با مصرف مقدار اندکی از مواد غذایی احساس سیری پیدا کند. کاهش حجم معده با کاهش حجم مصرف مواد غذایی همراه می باشد و می تواند نقش بسیار مهمی در کاهش وزن و چربی سوزی افراد در مدت زمانی کوتاه داشته باشد.

از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی جناب آقای دکتر مهدی سلیمی است که می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی اسلیو معده، از ایشان مشورت های لازم را دریافت نمایید.

همچنین می توانید با مطالعه اسلیو معده برای چه وزنی مناسب است اطلاعات خود را این زمینه کامل تر کنید.

عمل بای پس معده

جراحی بای پس معده یکی دیگر از انواع جراحی های چاقی می باشد که مورد استفاده عموم مردم و پزشکان متخصص قرار میگیرد. این جراحی با تغییرات در سیستم معده و روده بیمار همراه است و به وسیله دستگاه لاپاراسکوپی انجام می شود.

در ابتدای جراحی، معده فرد به دو بخش کوچک و بزرگ تقسیم می گردد. سپس بخش بزرگ معده از بدن بیمار خارج می شود و نهایتا بخش کوچکی از معده باقی خواهد ماند. از طرفی تغییراتی در سیستم روده کوچک انجام می شود و در نهایت امر، قسمتی از روده کوچک به بخش باقی مانده معده بیمار متصل خواهد شد.

انجام این جراحی باعث میشود که فرد با مصرف مقدار اندکی از غذا احساس سیری پیدا کند و از طرفی دیگر، مسیر ورود و خروج مواد غذایی از بدن فرد کوتاهتر خواهد شد و همین امر باعث کاهش فرایند جذب مواد غذایی از جمله جذب کالری می شود.

نهایتا بعد از گذشت مدت زمانی کوتاه از جراحی، فرد می تواند کاهش وزن و چربی سوزی را تجربه نماید.

جراحی بای پس معده از حساسیت بالایی برخوردار است و لازمه نتیجه بخش بودن آن، استفاده از پزشک متخصص و با تجربه می باشد که جناب آقای دکتر مهدی سلیمی از جمله بهترین متخصص حوزه جراحی چاقی می باشد.

بای پس با سوئیچ اثنی عشری

از دیگر روش های جراحی چاقی، جراحی بای پس با سوییچ اثنی عشری میباشد که این روش جراحی پیچیدگی بیشتری نسبت به سایر روش های جراحی چاقی دارد.

در این جراحی در ابتدا معده بیمار به روش اسلیو معده به بخش های مختلفی تقسیم شده و بخش بزرگی از معده از شکم بیمار خارج خواهد شد و صرفا بخش اندکی از آن در بدن باقی خواهد ماند.

سپس تغییراتی در سیستم روده کوچک انجام میشود و در نهایت برای کاهش میزان ترشح هورمون گرسنگی در بدن، کیسه صفرا بطور کامل از بدن برداشته خواهد شد. این جراحی باعث خواهد شد که فرد طی مدت زمانی کوتاه به کاهش وزن و چربی سوزی برسد و وزن دلخواه خود را بدست اورد.

حلقه دور معده

یکی دیگر از روش های جراحی چاقی که البته کمتر مورد استفاده قرار میگیرد، حلقه گذاری معده است. حلقه گذاری معده همراه با عوارضی مانند التهاب در ناحیه مری همراه است و همین امر باعث می شود که پزشکان تمایل کمتری به انجام این روش داشته باشند.

این جراحی بدین گونه است که در ابتدا معده حلقه ای قرار داده میشود و این امر باعث کاهش حجم معده و کاهش مصرف مواد غذایی شود و فرد بتواند کاهش وزن و لاغری را تجربه نماید.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی چاقی و انجام آن و همچنین اطلاع از رژیم شوک در برخی از موارد با جناب آقای دکتر مهدی سلیمی مشورت های لازم را انجام دهید.

نتیجه گیری

ما در این مقاله نیز به بررسی یکی از محبوب ترین رژیم های غذایی یعنی رژیم شوک پرداختیم. این رژیم غذایی به عنوان یک روشی کارامد برای خروج از حالت استپ وزنی می باشد که بسیاری از افراد در حین کاهش وزن ممکن است تجربه نمایند.

رژیم شوک را باید در مدت زمان کوتاه استفاده کرد تا از خواص ان بهره مند شد که در این مقاله به بررسی مزیت ها و معایب رژیم شوک پرداختیم.

افرادی که از شاخص توده بدنی بالایی برخوردار هستند، لازم است از روشی بنام جراحی چاقی استفاده کنند که در این مقاله توضیحات کاملی در خصوص این روش درمانی داده شد.

با این حال شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انجام جراحی چاقی با یکی از بهترین متخصصین از حوزه یعنی جناب آقای دکتر مهدی سلیمی تماس حاصل فرمایید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید