رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن

فهرست مطالب

آیا می‌دانید که رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن چیست؟ در این مطلب، اطلاعات مفیدی در خصوص رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن ارائه می نماییم. پس با ما همراه باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

تعداد بسیاری از رژیم‌ها وجود دارند که امکان دارد اثربخشی بالایی روی بدن نداشته باشند و البته برخی از رژیم‌ها با تأثیرهای موقت می‌توانند در زمان کوتاهی برای کاهش وزن اثربخش باشند.

مقدمه

رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن
رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن

ادعای برخی از این رژیم ها بر این است که با استفاده از آن‌ها در یک بازه زمانی مشخص ‌شده می‌توانید با سرعت بالایی کاهش وزن داشته باشید و این کاهش وزن را حفظ کنید. یکی از این رژیم‌های معروف با نام رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن شناخته می‌شود.

اینفوگرافیک رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن

اینفوگرافیک رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن
اینفوگرافیک رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن

حال برای این ‌که بدانید هنگام استپ وزنی چگونه می‌توانید بدن خود را با استفاده از رژیم شوک از این حالت خارج کنید، اطلاعات بسیاری در رابطه با انواع رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن در ادامه این مطلب برای شما فراهم شده ‌است. پس با ما باشید تا بتوانید از راهکارهای اصولی و علمی در برطرف نمودن این شرایط موفق باشید.

رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن

 1. نوشیدن آب زیاد 
 2. عدم مصرف نوشیدنی های الکلی
 3. داشتن برنامه ریزی غذایی به موقع 
مطالبی که قصد داریم در ادامه این مطلب به آن‌ها بپردازیم، عبارتند از:

رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن چیست؟

ادعای رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن

نگرانی در رابطه با رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن به چه دلیل می‌باشد؟

 دلیل اول برای رژیم شوک

دلیل دوم برای رژیم شوک

قوانین رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن، چه مواردی است؟

چه انتظاراتی باید از رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن داشت؟

روند رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن در 7 روز چگونه است؟

موارد مجاز در رژیم شوک

موارد غیر مجاز در رژیم شوک

نمونه برنامه غذایی رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن

رژیم شیر و موز برای خروج از استپ وزن، چه نقشی دارد؟

پیشینه رژیم شوک شیر و موز

خواص رژیم شوک شیر و موز

برنامه غذایی پیشنهادی رژیم شوک شیر و موز

نکات مهم در ارتباط با رژیم شوک شیر و موز

عوارض رژیم شوک شیر و موز

فواید رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن در چه مواردی است؟

مصرف مکمل در طول رژیم شوک

رهایی از استپ وزن با رژیم شوک

سم‌زدایی بدن با رژیم شوک

کاهش وزن سریع با رژیم شوک

درمان یبوست با رژیم شوک

رژیم شوک برای چه افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

رابطه بین ورزش و رژیم شوک

عوارض رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن در چیست؟

رژیم سختگیرانه

عدم رژیم تثبیت‌ کننده

عدم تامین ویتامین بدن

آیا کاهش وزن بر اثر رژیم شوک تا ۱۵ کیلو درست می‌باشد؟

شرایط پایبند بودن به رژیم شوک

به غیر از  رژیم شوک، چه مواردی در خروج از استپ وزن نقش دارد؟

کاهش مصرف کربوهیدرات

افزایش متابولیسم بدن با افزایش ورزش

ردیابی کردن تمامی مواد غذایی مصرفی

نتیجه‌گیری

وارد کردن شوک به بدن

همان‌طور که از نام این نوع رژیم مشخص است، قصد دارد با وارد کردن شوک به بدن برای کاهش وزن و چربی سوزی، اثربخشی بسیار بالایی داشته باشد. رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن یکی از رژیم‌های سریع می‌باشد که در یک بازه زمانی می‌تواند کاهش وزن را برای افراد شکل بدهد.

این رژیم مخصوص افرادی است که با گذراندن دستورات لاغری و مراحل مختلف آن در یک بازه زمانی دچار کاهش یا استپ وزن شده‌اند و دیگر کاهش وزن را مشاهده نکرده‌اند.

بنابراین با توجه به دستورات پزشک مد نظر خود، نیاز دارند تا از رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن استفاده کنند تا وزن آن‌ها کم‌کم کاهش پیدا کند و از حالت ثابت بودن، درآید.

وارد کردن شوک به بدن
وارد کردن شوک به بدن

هدف اصلی ارائه این نوع رژیم این است که با وارد کردن شوک بتواند باعث آب شدن چربی‌ها و فعال کردن کالری‌های مختلف باشد تا برای سوزاندن آماده شوند. برنامه‌ای منظم برای رژیم شوک در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند از کاهش سرعت سوخت ‌و ساز بدن جلوگیری کند و همین‌طور بدن را در مقابل فاز قحطی ایمن کند.

رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن چیست؟

در جامعه امروزی، اغلب افراد درگیر اضافه ‌وزن هستند و از مسئله چاقی رنج می‌برند. این افراد در طول زندگی خود همیشه به ‌دنبال راه ‌حلی برای کاهش وزن می‌باشند.

مهم‌ترین چیزی که می‌تواند به ‌عنوان راهکار اصلی برای کاهش وزن شناخته شود، استفاده از رژیم‌های مختلف می‌باشد و در کنار آن فعالیت‌های جسمانی نقش بسیار مؤثری را ایفا خواهند کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله استپ وزنی چیست  و استپ وزنی چیست را مطالعه کنید.

رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن چیست؟
رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن چیست؟

از این ‌رو برخی از افراد از رژیم‌های غذایی استفاده می‌کنند، اما در یک بازه زمانی دیگر کاهش وزن را مشاهده نمی‌کنند و به ‌اصطلاح با شرایطی به نام استپ وزنی مواجه شده‌اند.

حال برای این که از این شرایط رهایی پیدا کنند و بتوانند مجدداً با استفاده از رژیم‌های غذایی و فعالیت‌های جسمانی به کاهش وزن برسند، نیاز است تا از رویه رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزنی استفاده داشته باشند.

در واقع هنگامی‌ که بدن شما با استفاده از رژیم‌های غذایی گذشته دچار استپ وزنی شده‌ است، به شرایط موجود عادت کرده است و دیگر سوخت ‌و ساز بدن افزایش پیدا نمی‌کند و نمی‌توان کاهش وزن را در پی آن مشاهده کرد.

پس در این شرایط نظریه دکتر سلیمی به عنوان بهترین جراح چاقی این است که باید تغییراتی در نحوه فعالیت‌های بدنی و تغذیه افراد شکل بگیرد که یک محرک لازم برای چربی سوزی به وجود آید.

رژیم‌های شوک مختلفی وجود دارد که ادعا می‌کنند برای بیرون آمدن از استپ وزنی می‌توانند مفید باشند

رژیم‌های شوک مختلفی وجود دارد که ادعا می‌کنند برای بیرون آمدن از استپ وزنی می‌توانند مفید باشند. کاهش وزن حدوداً پانزده کیلوگرمی در پی استفاده از این نوع رژیم‌های شوک، نهفته می‌باشد.

البته این شرایط برای افرادی شکل می‌گیرد که اضافه ‌وزن بیشتر از پانزده کیلوگرم داشته باشند. این افراد نیاز دارند که اراده قوی برای انجام این رژیم داشته باشند.

امکان دارد که در چند روز ابتدایی، انجام این رژیم برای آن‌ها سخت باشد، سپس دو روز فرجه لازم برای میل کردن هر کدام از خوراکی‌ها و غذاها به افراد داده می‌شود و این چرخه مجدداً تکرار خواهد شد.

رژیم‌های شوک مختلفی وجود دارد که ادعا می‌کنند برای بیرون آمدن از استپ وزنی می‌توانند مفید باشند
رژیم‌های شوک مختلفی وجود دارد که ادعا می‌کنند برای بیرون آمدن از استپ وزنی می‌توانند مفید باشند

اگر در این شرایط نتیجه حاصل ‌شده برای استپ وزن انجام بگیرد، نیاز به دوره‌های طولانی‌ مدت نمی‌باشد و همین رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن کارساز و مفید می‌باشد.

ادعای رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن

با توجه به این‌ که وعده‌های غذایی در رژیم شوک بسیار زیاد هستند، برای افرادی که قصد کاهش وزن بسیار زیادی دارند، این راهکار مناسب است و اغلب نظر آن‌ها را به خود جلب می‌کند. ادعاهای متفاوتی برای رژیم شوک به‌ منظور برطرف نمودن استپ وزنی وجود دارد.

این رژیم ادعا می‌کند افرادی که میزان زیادی اضافه ‌وزن دارند و اضافه ‌وزن آن‌ها بیشتر از پانزده کیلوگرم است، در طول دو هفته یا پانزده روز قادر به کم کردن حدوداً پانزده کیلو می‌باشند.

در واقع عملکرد اصلی این رژیم این است که قدرت اراده افراد را در یک مدت‌ زمان اندک بسنجد تا بتواند نتایج چشمگیری از این رژیم دریافت کند.

قوانینی که برای انجام این رژیم وجود دارد، بدین ‌صورت است که پنج روز اول رژیم کاملاً سخت و اصولی می‌باشد و دو روز بعد در یک هفته، فرد می‌تواند همانند روزهای قبل از رژیم خود از هر گونه مواد غذایی و خوراکی استفاده داشته باشد. این چرخه تا جایی ادامه پیدا می‌کند که یک دوره رژیم در پانزده روز تمام شود.

اما برای‌ این که تشخیص دهیم آیا این رژیم واقعاً اثربخش می‌باشد و می‌توان در عرض ۱۵ روز ۱۵ کیلوگرم کم کرد، باید بررسی‌های دقیق‌تری در رابطه با آن انجام بدهیم.

تعداد بسیاری از افراد، قبلاً نتایج خوبی از انجام این رژیم گرفته اند

تعداد بسیاری از افراد، قبلاً نتایج خوبی از انجام این رژیم گرفته اند، اما قطع به ‌یقین برای این‌ که بدانید این رژیم می‌تواند برای شما اثربخش باشد، باید از تخصص‌های یک پزشک بهره بگیرید.

زیرا امکان دارد در برخی مواقع، استفاده از این رژیم باعث کاهش پیدا کردن مواد مغذی در بدن شما ‌شود. این که قطع به ‌یقین گفت که اثربخشی این رژیم به چه صورت می‌باشد، اندکی دشوار است.

زیرا اغلب سایت‌های مختلفی که ما برای تحقیق به آن‌ها مراجعه کردیم، قصد فروش محصولات خود را دارند و اطلاعات دقیق و مفیدی از این رژیم ارائه نمی‌دهند.

تعداد بسیاری از افراد، قبلاً نتایج خوبی از انجام این رژیم گرفته اند
تعداد بسیاری از افراد، قبلاً نتایج خوبی از انجام این رژیم گرفته اند

پس ما به شما می‌گوییم برای این ‌که بدانید شرایط استفاده از این رژیم برای شما مناسب می‌باشد، حتما باید از تخصص‌های دکتر تغذیه بهره بگیرید. در غیر این صورت اقدام خودسرانه باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری در بدن شما خواهد شد. در صورتی که رژیم شوک کارساز نباید می توانید از تخصص دکتر سلیمی به عنوان بهترین جراح چاقی بهره مند شوید.

نگرانی در رابطه با رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن ، به چه دلیل می‌باشد؟

دکتر سلیمی به‌ عنوان بهترین پزشک در زمینه جراحی چاقی در هنگام استفاده شما از رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن، نگرانی‌هایی را ابراز می­کند.

امکان دارد این سوال در ذهن شما شکل بگیرد که دلیل اصلی نگرانی‌های دکتر سلیمی در چیست؟ مسائل مهمی که در رابطه با استفاده از رژیم شوک در ۱۵ روز برای افراد شکل می‌گیرد، در دو مورد خلاصه می‌شود که در ادامه این مبحث به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

دلیل اول برای رژیم شوک

از نظر دکتر سلیمی به عنوان بهترین جراح چاقی، استفاده از رژیم شوک در ۱۵ روز از نظر بهره‌گیری از مواد غذایی سالم نمی‌باشد و اغلب غذاهای مهم در این نوع رژیم هیچ جایگاهی ندارند.

هنگامی ‌که مصرف بیش ‌از اندازه از غذاها در طول روزمره برای افراد صورت نگیرد، بدون ‌شک ویتامین‌های مورد نیاز و مواد مغذی به بدن افراد نخواهد رسید و امکان دارد آن‌ها را با آسیب‌های جدی همچون کمبود ویتامین‌ها، کمبود مواد مغذی، ریزش مو، یبوست و دیگر مشکلات گوارشی مواجه کند.

از همین رو امکان دارد که برای انجام رژیم شوک، نگرانی وجود داشته باشد و فقط نیاز دارید در مواقع بسیار خاص که پزشک شما تشخیص می‌دهد، از این رژیم بهره‌مند شوید.

دلیل دوم برای رژیم شوک

دلیل دوم برای نگرانی‌های دکتر سلیمی به عنوان بهترین جراح چاقی به منظور انجام رژیم شوک این است که این رژیم باثبات نمی‌باشد و پایداری کامل ندارد و اغلب افرادی که از این رژیم استفاده کرده‌اند، در ابتدای امر، وزن کم خواهند کرد. اما مسئله ادامه دادن راه  متعهد بودن به رژیم شوک برای آن‌ها بسیار سخت و دشوار می‌باشد.

استفاده از این رژیم باعث می‌شود تا وزنی که در پایین تنه کاهش یافته است، با سرعت بالاتری به حالت اولیه بازگردد. حتی امکان دارد در برخی از مواقع نه تنها سبب کاهش وزن نشود، بلکه افزایش وزن مضاعف را در پی داشته باشد.

همان‌طور که می‌دانید، اگر فرایند رژیم به ‌آهستگی صورت بگیرد، ماندگاری و پایداری بیشتری را خواهد داشت. اما به دلیل این ‌که استفاده از رژیم شوک برای بیرون آمدن از استپ وزنی فقط ۱۵ روز به طول می‌انجامد، امکان دارد که وزن از دست ‌رفته شما در برهه‌ای از زمان بازگردد.

دلیل دوم برای رژیم شوک
دلیل دوم برای رژیم شوک

مگر این‌ که شرایط خاصی را بعد از انجام این رژیم سپری کنید که بتواند وزن شما را ثابت نگه دارد. پس همین امر باعث می‌شود که فقط در مواقع لزوم برای بیماران تجویز این رژیم صورت بگیرد.

قوانین رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن ، چه مواردی است؟

قوانین منحصر به ‌فردی برای استفاده از این رژیم وجود دارد که در صورت رعایت شدن می‌تواند نتایج کاهش وزن را در این دوره در بر داشته باشد. برای این ‌که از قوانین این رژیم آگاه شوید، اطلاعاتی برای شما خواهیم داشت.

یکی از قوانین بسیار مهم در راستای انجام رژیم شوک، استفاده بسیار زیاد از آب می‌باشد. یعنی شخصی که در این دوره قرار دارد، موظف به نوشیدن آب بسیار است و حتما باید آن را در طول ۱۵ روز رژیم خود رعایت کند.

یک قانون خوب دیگر که برای انجام این رژیم در نظر گرفته ‌شده است، عدم استفاده از هر گونه نوشیدنی الکلی می‌باشد. این شرایط در روند رژیم شما بسیار تاثیرگذار می‌باشد و به ‌عنوان یکی از قوانین بسیار خوب رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن می‌تواند شناخته شود.

در هنگام استفاده از رژیم شوک، هرگز نمی‌توان هر وعده غذایی را با دیگر وعده غذائی ترکیب کرد و این به ‌عنوان یکی از قوانین این رژیم شمرده می‌شود. برای بهره‌گیری از این رژیم، باید هر وعده را در زمان مشخص‌ شده خود استفاده کرد.

خارج شدن از استپ وزن

دو روز آخر رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن ، افراد می‌توانند از هر گونه مواد غذایی که قبل ‌از رژیم از آن استفاده می‌کردند، بهره‌مند شوند. البته نباید میزان زیادی پرخوری داشته باشند و این مسئله به ‌عنوان یکی از قوانین این رژیم شناخته می‌شود.

یک منوی ثابت غذایی در این رژیم غذایی وجود دارد که فرد به ‌هیچ‌ عنوان قادر به تغییر دادن و تنوع ایجاد کردن در آن نمی‌باشد و باید براساس قوانین این رژیم پیش برود.

یکی از قوانین مهم دیگر در این رژیم این است که رژیم‌های غذایی صبحانه باید همیشه یک نوع باشد.

به‌ عنوان نمونه می‌توان از موارد زیر برای صبحانه‌های این رژیم بهره‌مند شد.

۲ عدد بیسکویت

۱ فنجان بدون شیر، شکر و هر گونه شیرین‌ کننده از چای یا قهوه

استفاده از میوه‌هایی همچون پرتقال، گلابی، لیمو شیرین یک عدد

عدم استفاده از موز در وعده‌های صبحانه

درست است که تمامی قوانین در نظر گرفته‌ شده در این رژیم می‌تواند باعث کاهش وزن در مدت ‌زمان مشخص ‌شده شود، اما دکتر سلیمی به عنوان بهترین جراح چاقی توصیه می‌کند برای ‌این که نتیجه بهتری از رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن بگیرید، بهتر است تا در کنار استفاده از این رژیم، از فعالیت‌های بدنی غافل نشوید و آن‌ها را مهم و حیاتی بدانید تا نتیجه اثربخشی از رژیم شوک دریافت کنید.

به‌ عنوان نمونه می‌توان از موارد زیر برای صبحانه‌های این رژیم بهره‌مند شد.
به‌ عنوان نمونه می‌توان از موارد زیر برای صبحانه‌های این رژیم بهره‌مند شد.

چه انتظاراتی باید از رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن داشت؟

همان‌طور که هدف اصلی این رژیم مشخص است، ادعا دارد که در مدت ‌زمان اندکی قادر به کاهش وزن افراد می‌باشد و می‌تواند آن‌ها را از استپ وزنی خارج کند. دلیل اصلی آن این است که حجم مواد غذایی در طول این دوره رژیم محدود می‌باشد. البته مشخص است که آب بدن شما در این دوره حذف می‌گردد.

اما با توجه به نتایج اشخاصی که از این رژیم استفاده کرده‌اند، ضعف و بی‌حالی شدید در این دوره گریبان‌گیر آن‌ها می‌شود و امکان دارد بعد از مدتی، فرد نیاز بسیار به پرخوری غذاهای مختلف داشته باشد. البته رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن در برخی مواقع کارساز و مفید می‌باشد و تشخیص آن بر عهده پزشک تغذیه می‌باشد.

بررسی‌ها و ارزیابی‌های مختلفی در رابطه با اشخاصی که از این رژیم استفاده کرده‌اند، داشتیم. از این طریق دریافتیم فردی که دارای ۲۵ کیلوگرم اضافه وزن بوده ‌است، در رژیم غذایی خود استپ وزن را احساس کرده و بسیار ناامیدانه به زندگی نگرش داشته است.

این شخص به ‌صورت اتفاقی در اینترنت، اطلاعاتی در رابطه با رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن مشاهده می‌کند و برای این ‌که به کاهش وزن دست پیدا کند، آن را امتحان می‌کند.

پیشنهاد می کنیم از پست استپ وزن بعد از عمل اسلیو دیدن کنید.

این فرد اعلام کرده ‌است نتوانسته تمامی ۲۵ کیلو افزایش وزن خود را کاهش دهد

این فرد اعلام کرده ‌است نتوانسته تمامی ۲۵ کیلو افزایش وزن خود را کاهش دهد، اما مقدار زیادی از وزن خود را کاهش داده ‌است. مشخصه اصلی که در رژیم شوک برای این فرد شکل‌ گرفته است، ضعف در اغلب اوقات و خستگی دائم بوده ‌است.

با توجه به این ‌که فعالیت‌های روزمره افراد در محیط کار بیشتر می‌شود، این خستگی امکان دارد برای برخی از افراد نگران ‌کننده باشد.

این فرد اعلام کرده ‌است نتوانسته تمامی ۲۵ کیلو افزایش وزن خود را کاهش دهد
این فرد اعلام کرده ‌است نتوانسته تمامی ۲۵ کیلو افزایش وزن خود را کاهش دهد

همین امر باعث شده تا این شخص رژیم شوک را کنار بگذارد و مجدداً افزایش وزن را تجربه کند. در صورت عدم استفاده از رژیم شوک، فرد دیگر قادر به استفاده از رعایت رژیم‌های خاص نبوده ‌است.

اما استفاده از این رژیم برای خارج شدن از استپ وزنی می‌تواند عملکرد خوبی داشته باشد. در صورتی ‌که این رژیم براساس تجویز پزشک و بنا بر شرایط شما انجام‌ گرفته باشد، ما توصیه نمی‌کنیم که حتما از رژیم شوک بهره بگیرید.

اما استفاده از آن در برخی مواقع خاص بنا بر نظر دکتر مد نظر می‌تواند کارساز و مفید باشد. در هر صورت کاهش وزنی که بر اثر استفاده از جراحی چاقی توسط دکتر سلیمی انجام خواهد گرفت، نتیجه بهتری برای کاهش وزن خواهد داشت.

روند رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن در 7 روز چگونه است؟

همان‌طور که از مطالب بالا متوجه شدید، استفاده از رژیم شوک در یک دوره ۲ هفته‌ای می‌باشد. اما برنامه‌ریزی آن برای ۷ روز انجام می‌گیرد. زیرا همین چرخه در هفته دوم تکرار خواهد شد.

پس برای این که بدانید در این دوره ۷ روزه نیاز دارید که از کدامیک از وعده‌های اصلی و میان وعده‌ها استفاده کنید، در تلاشیم تا ۵ روز ابتدایی این رژیم را برای شما برنامه‌ریزی کنیم. زیرا ۲ روز باقیمانده رژیم قادر به استفاده از مواد غذایی گذشته در رژیم خود می‌باشید.

اما قانون و قواعد خاصی برای این رژیم وجود دارد که برخی از مواد غذایی مجاز و برخی دیگر غیر مجاز می‌باشند. با شناخت این دسته از موارد، می‌توانید از رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن بهره کافی را ببرید.

موارد مجاز در رژیم شوک

 • مهم‌ترین نکته در راستای انجام رژیم شوک این است که فرد موظف است تا به مدت ۱ ساعت در طول روز فعالیت‌های ورزشی هوازی داشته باشد.
 • مصرف میوه و سبزیجات بر اساس دستورات رژیم غذایی باید در این نوع رژیم انجام بگیرد.
 • استفاده از بیسکویت‌های بدون شکر و خشک در رژیم شوک مجاز می‌باشد.
 • نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب در طول روز، از موارد مجاز این رژیم است.

موارد غیر مجاز در رژیم شوک

 • استفاده بیش ‌از اندازه از غذاها در دوران رژیم ممنوع می‌باشد.
 • استفاده از نان‌های حجیم، قند و شکر، شکلات، کیک و انواع شیرینی در دوره رژیم شوک ممنوع است.
 • استفاده از نوشیدنی‌های شیرین، انرژی‌زا، نوشابه و الکل در دوران رژیم شوک ممنوع است.
 • فرد حق تغییر دادن هر کدام از وعده‌های غذایی و ترکیبات آن‌ها را در این دوره از رژیم نخواهد داشت.
موارد غیر مجاز در رژیم شوک
موارد غیر مجاز در رژیم شوک

نمونه برنامه غذایی رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن

برای این‌ که از رژیم غذایی خوبی در ۵ روز ابتدایی رژیم شوک بهره‌مند شوید، نیاز دارید که طبق برنامه غذایی زیر بنا بر دستور دکتر تغذیه پیش بروید.

صبحانه

می‌توانید با ۱ عدد سیب به‌ همراه ۱ لیوان قهوه یا چای در کنار ۲ عدد تخم ‌مرغ آب‌پز، بهترین و کامل‌ترین صبحانه را داشته باشید. البته فراموش نکنید که فقط موظف به خوردن زرده‌های تخم‌مرغ هستید. اگر دچار کلسترول بالا هستید، استفاده از این رژیم شوک برای شما مناسب نیست.

می‌توانید به ‌جای آن از ۱ قاشق عسل و ترکیب کردن آن در آب جوش برای وعده صبحانه استفاده کنید و به مدت ۱۰ دقیقه بعد پنیر، گوجه ‌فرنگی و فلفل دلمه‌ای را با ۲ قطعه نان تست میل کنید و البته خوردن یک لیوان آب پرتقال در این شرایط اختیاری می‌باشد.

میان وعده صبح

هر میوه‌ای که دارای میزان زیادی فیبر باشد، به‌ عنوان میان وعده صبح شما در این دوره از رژیم شوک مفید می‌باشد. میوه‌هایی همانند انجیر، سیب، گلابی در میان وعده صبح برای شما مفید هستند و می‌توانید از آن‌ها ویتامین‌های بدن خود را تامین کنید.

میان وعده صبح
میان وعده صبح

ناهار

برای این ‌که ۵ روز در هفته از رژیم شوک بهره‌مند شوید، منویی که برای شما خواهیم داشت می‌تواند در هر روز آن به‌ عنوان وعده ناهار مورد استفاده قرار بگیرد.

سالاد سبزیجاتی که از گوجه، زیتون، فلفل دلمه‌ای، پنیر، تخم‌ مرغ آب‌پز، کاهو، کباب ماهیتابه ای تشکیل‌ شده باشد، برای وعده ناهار شما در رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزنی مفید می‌باشد. همچنین می‌توانید از ۷۰ گرم گوشت مرغ بخار پز شده یا کباب ‌شده بهره‌مند گردید.

برای این‌ که تنوع کافی در انواع سالاد خود در وعده ناهار داشته باشید، می‌توانید از سالاد سبزیجاتی که شامل روغن زیتون، سبزیجات، گوجه، فلفل دلمه‌ای در کنار ماهی یا مرغ کباب ‌شده می‌باشد، استفاده کنید.

سالاد فصل بدون مایونز به ‌همراه ۱۰۰ گرم گوشت قرمز یا ماهی کبابی و آب‌ پز در کنار یک دوم لیوان آب کرفس، در وعده ناهار این رژیم غذایی استفاده می‌شود.

سالاد فصل

سالاد فصل یعنی هر کدام از میوه‌ها و سبزی‌هایی که در فصل مورد نظر شما پیدا می‌شود، به ‌عنوان وعده ناهار مفید است. به‌ عنوان نمونه در فصل تابستان می‌توانید از سالاد تشکیل‌ شده از کاهو، خیار، گوجه، کلم، قارچ و ذرت بهره‌مند شوید.

اصولاً استفاده از رژیم شوک امکان دارد یبوست را برای افراد به دنبال داشته باشد، اما رژیمی که دارای میوه‌ها و سبزیجات می‌باشد، این یبوست را تجربه نخواهد کرد.

اگر قادر به خوردن آب کرفس نیستید، می‌توانید از خود کرفس به ‌عنوان وعده ناهار در این دوره از رژیم استفاده کنید، اما امکان نفخ با خوردن خود کرفس وجود دارد.

سالاد فصل
سالاد فصل

توجه کنید آب کرفس باعث شکسته شدن فیبرهای موجود در کرفس می‌گردد و این دقیقاً همان مسئله‌ای است که در راستای رژیم شوک به آن نیاز دارید. پس بهتر است از آب کرفس استفاده کنید.

میان وعده عصر

برای متنوع شدن میان وعده‌های خود در رژیم شوک می‌توانید هر کدام از مواد غذایی زیر را در روزهای مختلف برای میان وعده عصرانه در نظر بگیرید. این موارد از نظر دکتر تغذیه می‌تواند ویتامین‌های بدن شما را در این دوره تامین کند.

 • ۸ عدد بادام
 • ۱ لیوان آب گوجه‌فرنگی
 • ۲ عدد زردآلو
 • ۱ فنجان شیر گرم در کنار دارچین
 • ۱ عدد موز کوچک

باید بدانید که هر کدام از این میان وعده‌ها برای یک روز شما در نظر گرفته می‌شود و قادر به تنوع آن هستید. اما نمی‌توانید تمامی موارد را در یک روز به ‌عنوان میان وعده استفاده کنید.

شام

۳ گزینه در منوی زیر برای شما داریم که می‌توانید در ۵ روز رژیم شوک و برای هر وعده شام خود یکی از آن‌ها را به تنوع انتخاب کنید.

۱ کاسه ماست در کنار سالادهای متنوعی که شامل انواع کلم، اسفناج، جوانه‌ها و دیگر موارد می‌شود به‌ همراه ۱ ورق نان سبوس‌ دار

سالاد کامل که شامل گوجه، فلفل دلمه‌ای، سبزیجات، خیار و گوجه می‌شود به همراه نخود یا عدس پخته ‌شده

سالادی که از گوجه‌ فرنگی، فلفل دلمه‌ای، مرغ یا ماهی کبابی بدون پوست و جعفری تشکیل ‌شده است، به همراه لیمو ترش

۲ روز پایانی هفته

تمامی موارد ذکر شده به ‌عنوان وعده‌های پنج ‌روزه اولیه برای رژیم شوک در نظر گرفته می‌شود. همان‌طور که گفتیم، در ۲ روز آخر هفته شما مجاز هستید که همانند گذشته از رژیم غذایی های قبلی خود بهره‌مند شوید.

اما پیشنهاد دکتر سلیمی به عنوان بهترین جراح چاقی برای نتیجه بهتر رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن این است که از پرخوری و استفاده از مواد غذایی ناسالم اجتناب کنید.

انجام این چرخه باید تا ۱۴ روز سپری گردد، اما اگر شرایط شما بنا بر تجویز پزشک فقط برای ۱ هفته استفاده از این رژیم می‌باشد، می‌توانید فقط در این دوره از آن بهره‌مند شوید. در صورتی که با استفاده از رژیم شوک قادر به کاهش وزن نباشید، می توانید از جراحی های چاقی توسط تخصصص دکتر سلیمی بهره ببرید.

۲ روز پایانی هفته
۲ روز پایانی هفته

رژیم شیر و موز برای خروج از استپ وزن، چه نقشی دارد؟

امکان دارد در هنگام استفاده از رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن ، نام رژیم شیر و موز را نیز شنیده باشید. اما این مسئله در ذهن شما عجیب به ‌نظر می‌رسد.

اگر فردی نیاز داشته باشد در مدت ‌زمان ۳ تا ۴ روز حدوداً ۴ کیلوگرم وزن کم کند، امکان دارد بنا بر شرایط موجود شخص، استفاده از رژیم شیر و موز به عنوان رژیم شوک برای خروج از استپ وزنی مورد استفاده قرار بگیرد.

البته این امکان وجود دارد که برخی از افراد علاقه‌ای به استفاده از موز نداشته باشند که موارد جایگزین به پیشنهاد دکتر تغذیه برای رژیم شوک آن‌ها در نظر گرفته می شود.

مهم‌ترین ماده‌ جایگزین برای شیر و موز، شیر و خرما می‌باشد. حال در این مطلب می‌خواهیم اطلاعات بیشتری در رابطه با روند استفاده از این رژیم بگوییم تا در صورتی‌ که دچار استپ وزنی شده‌اید و قصد خروج از این شرایط را دارید، بنا بر تشخیص پزشک خود بتوانید از آن استفاده کنید. پس تا انتهای این مطلب با ما باشید.

پیشینه رژیم شوک شیر و موز

تعریف اصلی رژیم شوک شیر و موز نخستین ‌بار توسط دکتر جورج هارپون انجام گرفت و به ‌مرور زمان از سال ۱۹۳۴ تجویز این رژیم آغاز شد.

برای اشخاصی که در کنار اضافه‌ وزن دچار بیماری دیابت بوده‌اند، در مدت ‌زمان ۳ تا ۴ روز که بسیار کوتاه‌ مدت شناخته می‌شود، استفاده از رژیم شیر و موز تجویز می‌شد.

شرایط استفاده از این رژیم به گونه‌ای است که فرد در مدت ۲ تا ۳ روز مجاز به استفاده از ۲ تا ۳ عدد موز با ۲ تا ۳ فنجان شیر پرچرب می‌باشد و می‌تواند در وعده‌های روزانه خود از آن استفاده کند.

به‌ مرور زمان اثربخشی این رژیم باعث شد تا طرفداران بسیاری در هنگام استفاده از رژیم شوک از شیر و موز استفاده کنند. زیرا در مدت ‌زمان کمی باعث شوک به بدن می‌شد و به ‌مرور می‌توانست کاهش وزن نسبتاً چشمگیری را در پی داشته باشد.

شوک به بدن به دلیل وجود شیر و موز در وعده‌های روزانه

البته مشاهده‌ شده است که برخی از افراد برای خروج از استپ وزنی از این نوع رژیم شوک استفاده می‌کردند. زیرا وجود شیر و موز در وعده‌های روزانه آن‌ها می‌توانست به بدن شوک وارد کند و در روند کاهش وزن افراد مؤثر واقع شود.

در هر صورت استفاده از رژیم شیر و موز، یک رژیم دائم نیست و موقت شناخته می‌شود. زیرا فقط روند استفاده از این رژیم در ۴ روز می‌باشد و استفاده کردن پیاپی از آن نیز مجاز نمی‌باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله رژیم شیر و موز و کالری شیر موز را مطالعه کنید.

شوک به بدن به دلیل وجود شیر و موز در وعده‌های روزانه
شوک به بدن به دلیل وجود شیر و موز در وعده‌های روزانه

در صورتی ‌که با استفاده از تمامی موارد به عنوان رژیم شوک، نتیجه ای برای کاهش وزن حاصل نگردد، شما نیاز به استفاده از جراحی چاقی توسط تخصص های دکتر سلیمی دارید.

خواص رژیم شوک شیر و موز

نتیجه استفاده از رژیم شیر و موز برای افراد بدین ‌صورت بوده‌ است که در ۳ روز متوالی حدوداً ۳ تا ۴ کیلوگرم کاهش وزن برای افراد دارد. با توجه به این ‌که هم شیر و هم موز دو ماده مغذی بسیار مفید هستند، می‌توانند انرژی افراد را در این چند روز تکمیل کنند.

با توجه به این ‌که شوک بسیار زیادی از طریق این رژیم به بدن فرد وارد می‌شود، در شکسته شدن استپ وزنی و خارج شدن افراد از این شرایط کمک بسیار می‌کند و فرد مجدداً می‌تواند با پیروی از رژیم غذایی و فعالیت‌های جسمانی گذشته خود در روند کاهش وزن موفق باشد.

شخصی که قصد دارد از رژیم شوک شیر و موز استفاده کند، روزانه حدوداً 1000 کالری از طریق مصرف این مواد مغذی دریافت خواهد کرد. البته کاملاً مشخص است که این میزان برای یک فرد بالغ در طول روز کمتر می‌باشد

و همین شرایط باعث می‌شود تا به‌ مرور زمان چربی‌های بدن افراد سوخته شود و کاهش وزن شکل بگیرد.

بهتر است که از شیر پرچرب استفاده کنید

برای این ‌که در طول دوره رژیم شوک بهترین خواص از شیر به بدن شما وارد شود، به توصیه دکتر تغذیه بهتر است که از شیر پرچرب استفاده کنید تا چربی‌های سالم مورد نیاز شما به بدن برسد و همین مسئله باعث می‌شود تا در طول این دوره دچار عارضه خاصی نشوید.

بهتر است که از شیر پرچرب استفاده کنید
بهتر است که از شیر پرچرب استفاده کنید

همچنین شرایطی برای استفاده از انرژی فراهم می‌گردد که می‌توانید شیر و موز را با یکدیگر ترکیب نموده یا از هر کدام به‌ صورت جداگانه استفاده داشته باشید. برخی از افراد به دلیل عدم علاقه به شیر یا موز، امکان دارد که از رژیم غذایی متفاوت‌تری بهره‌مند شوند. رژیم شیر و خرما می‌تواند در این مواقع جایگزین مناسبی باشد.

در صورتی ‌که کاملاً مشخص است که ایجاد گرسنگی و ضعف در طول این ۳ روز با استفاده از رژیم شیر و موز اتفاق می‌افتد. بنابراین پزشک شما استفاده از مکمل‌هایی همچون پروتئین و فیبر را توصیه می‌کند. در کنار آن برای این ‌که افزایش چربی سوزی در بدن شما اتفاق بیفتد و سلامت بدن شما حفظ گردد، نیاز دارید تا به میزان کافی آب بنوشید.

فواید موز

حتما می‌دانید که فواید بسیار زیادی در میوه موز نهفته می‌باشد و سرشار از مواد مغذی است. یکی از مهم‌ترین فواید استفاده از موز، میزان بالای پتاسیم است.

در هر موز می‌توان حدوداً ۴۲۲ میلی‌گرم موز دریافت کرد. همین‌طور حدوداً ۳ گرم فیبر در هر موز نهفته می‌باشد که با مصرف آن کمک بسیاری به دستگاه گوارش می‌کند و برای سم‌زدایی بدن مؤثر واقع می‌شود.

به ‌غیر از آن مواد معدنی بسیار زیادی در موز وجود دارد که خاصیت سیر کنندگی را به مدت ‌زمان طولانی خواهند داشت. در کنار این‌ که استفاده از موز بسیار ساده می‌باشد و فواید بسیاری دارد،

اغلب افراد علاقه‌مند به استفاده از این نوع رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن می‌باشند و می‌توان آن را تحت نظر دکتر تغذیه استفاده کرد. اما در صورت عدم نتیجه، راه حل دیگر، استفاده از جراحی های چاقی توسط دکتر سلیمی به عنوان بهترین جراح می­باشد.

فواید شیر

فواید شیر برای همه آشکار است. زیرا میزان زیادی کلسیم در درون خود نهفته ‌است و استفاده از آن به دلیل وجود پروتئین، باعث افزایش سلامتی و تقویت عضلات و استخوان‌ها خواهد شد.

نه‌ تنها استفاده از شیر و کلسیم موجود در آن فقط برای استخوان‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، بلکه نقش بسیار بالایی روی تنظیم هورمون‌های پاراتیروئید و عملکردهای سلولی خواهد داشت. همین‌طور پروتئین موجود در آن برای متعادل کردن عملکردهای بدن تاثیرگذار می‌باشد.

ممکن است از خواص شیر پرچرب اطلاعاتی نداشته باشید و تصور کنید که چربی شیر می‌تواند مضر باشد. در صورتی‌ که چربی و چاقی‌های بخش میانی اندام‌ها بر اثر شیر پرچرب کاهش پیدا می‌کند و در کنار آن بدن هیچ‌گاه دچار کمبود چربی سالم نخواهد شد.

فواید شیر
فواید شیر

خواص دیگری در شیر نهفته ‌است که می‌توان به مواردی همچون کاهش اکسیژن اکسیداتیون، تنظیم انسولین، تنظیم فشار خون و بهبود متابولیسم بدن اشاره کرد.

برای همین منظور است که امکان دارد استفاده از رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن با استفاده از شیر و موز نتایج خوبی را در بر داشته باشد و برخی از پزشکان متخصص، پیشنهاد می کنند که می‌توانید از خواص منحصر به ‌فرد موز و شیر در این دوره از رژیم بهره‌مند شوید.

برنامه غذایی پیشنهادی رژیم شوک با شیر و موز

درست است که استفاده از این نوع رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن به مدت 3 تا ۴ روز فقط براساس شیر و موز می‌باشد، اما به دلیل این ‌که امکان دارد بدن دچار کمبود مواد مغذی شود، باید موارد دیگری در کنار آن وجود داشته باشد.

زیرا در صورت عدم رسیدن مواد مغذی به بدن، نتیجه‌ عکس حاصل می‌گردد و به‌ جای کاهش وزن، امکان دارد تا مشکلات بسیاری در بدن افراد شکل بدهد.

پس برای جلوگیری از هر گونه عوارض، می توانید از رژیم شیر و موز بهره‌مند شوید.

مواردی که در ادامه ذکر می‌کنیم، می‌توانند در این نوع رژیم، نقش مفیدی برای رساندن مواد مغذی به بدن داشته باشند.

صبح زود بین ساعت 6 ‌تا ۷ صبح: 1 فنجان آب در کنار ۲ قاشق چای‌خوری بذر شنبلیله

صبحانه بین ساعت ۷ تا ۸ صبح: 1 عدد موز در کنار ۱ فنجان شیر پرچرب

میان وعده بین ساعت ۱۰ تا ۱۱ صبح: 2 عدد بادام به همراه ۱ فنجان چای سبز

ناهار بین ساعت ۱۲ تا ۱ ظهر: 1 عدد موز به همراه ۱ فنجان شیر پرچرب

عصرانه بین ساعت ۴ تا ۵ عصر: 1 عدد موز به‌ همراه ۱ فنجان آب‌میوه تازه

شام بین ساعت ۷ تا ۸ شب: نصف پیمانه قارچ پخته ‌شده و ۱ فنجان سبزیجات کبابی یا پخته شده

قبل ‌از خواب بین ساعت ۸ تا ۹ شب: استفاده از ۱ فنجان شیر پرچرب

با توجه به این‌ که از بذر شنبلیله در ابتدای روز استفاده می‌شود، افزایش متابولیسم بدن آغاز می‌گردد و می‌تواند در رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن مؤثر واقع شود. در کنار آن در طول روز نیاز به استفاده از آب بسیار دارید تا باعث افزایش متابولیسم بدن و سم‌زدایی از بدن شود.

وجود چای سبز در این رژیم غذایی یک آنتی‌اکسیدان شناخته می‌شود و می‌تواند در کنترل رادیکال‌های آزاد مؤثر واقع شود و همین‌طور تاثیر بالایی بر افزایش سوخت‌ و ساز بدن خواهد داشت.

استفاده از بادام می‌تواند پروتئین و چربی مفید بالایی را به بدن برساند

استفاده از بادام می‌تواند پروتئین و چربی مفید بالایی را به بدن برساند و همین‌طور آب‌میوه های مصرفی در طول روز کمک می‌کند تا ویتامین‌های موجود برای بدن حفظ گردد. این برنامه غذایی پیشنهادی می‌تواند برای رژیم شوک به منظور خارج شدن از استپ وزنی با استفاده از رژیم شیر و موز مؤثر و مفید واقع شود.

در هر صورت نمی‌توانید به‌ صورت خودسرانه از این برنامه غذایی بهره‌مند شوید و نیاز دارید که حتما از تخصص‌های دکتر تغذیه بنا بر شرایط خود بهره‌مند شوید تا بدن شما دچار کمبود مواد مغذی نشود.

اما در صورتی که استفاده از این موارد، نقشی در راستای کاهش وزن شما ایفا نکند، شما مستعد استفاده از جراحی های چاقی توسط تخصص های دکتر سلیمی می­باشید.

استفاده از بادام می‌تواند پروتئین و چربی مفید بالایی را به بدن برساند
استفاده از بادام می‌تواند پروتئین و چربی مفید بالایی را به بدن برساند

نکات مهم در ارتباط با رژیم شوک شیر و موز

برخی از نکات مهم در راستای انجام رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن در استفاده از رژیم شیر و موز باید رعایت گردد که در موارد زیر خلاصه می‌شود.

حداقل مصرف ۳ لیتر آب در طول این رژیم به افراد پیشنهاد می‌شود تا بتواند کمک مفیدی به عملکرد سم‌زدایی بدن و متابولیسم آن داشته باشد.

وعده‌های شام حتما باید با سبزیجات سرو شود. زیرا سبب سیری زیاد خواهد شد و در هنگامی که گرسنگی در هنگام خواب در بدن افراد غلبه می­گردد، انواع ویتامین‌ها و فیبرهای لازم به بدن خواهد رسید.

دور بودن از محیط استرس‌زا در این رژیم و خواب کافی شبانه می‌تواند در راستای کاهش وزن و افزایش سلامتی شما مؤثر و مفید باشد.

داشتن فعالیت بدنی و ورزش سبک به مدت ۴۰ تا ۶۰ دقیقه در طول روز

داشتن فعالیت بدنی و ورزش سبک به مدت ۴۰ تا ۶۰ دقیقه در طول روز می‌تواند میزان کاهش وزن شما را در طول این دوره افزایش دهد.

پرهیز کردن و ممنوع بودن غذاهای ناسالمی همچون شکر، نوشیدنی‌های گازدار، غذاهای سرخ‌شده و بسته ‌بندی ‌شده مسئله مهمی می‌باشد.

اگر در طول رژیم خود دچار ضعف و خستگی شدید، بهتر است از این رژیم استفاده نکنید و حتما دکتر خود را آگاه کنید.

بعد از گذشت حداکثر ۴ روز، این رژیم را متوقف کنید و رژیم غذایی اصولی خود را پیش بگیرید تا بعدها مجدداً به وزن قبلی بازنگردید.

داشتن فعالیت بدنی و ورزش سبک به مدت ۴۰ تا ۶۰ دقیقه در طول روز
داشتن فعالیت بدنی و ورزش سبک به مدت ۴۰ تا ۶۰ دقیقه در طول روز

عوارض رژیم شوک شیر و موز

بهتر است بدانید که استفاده از رژیم شیر و موز فقط برای یک مدت ‌زمان خاص و برای خروج از شرایط اضطراری همچون استپ وزن می‌باشد و اگر این رژیم را به ‌صورت مداوم ادامه دهید، به دلیل این ‌که تنوع مواد غذایی در این رژیم شوک وجود ندارد، امکان درگیری شما با عوارض این ‌موضوع بسیار بالا می‌باشد.

کاملاً طبیعی است که در ابتدای این رژیم، احساس ضعف داشته باشید. به دلیل این‌ که کالری‌های دریافتی شما به نسبت گذشته بسیار کمتر است.

اما اگر میزان ضعف شما به ‌گونه‌ای است که نمی‌توانید آن را کنترل کنید و بسیار سخت می‌باشد، باید فورا دوره رژیم شیر و موز را قطع کنید و دکتر خود را از این‌ موضوع آگاه کنید.

کاملاً طبیعی است که بانوان در دوران قاعدگی خود قادر به استفاده از رژیم شوک شیر و موز نیستند

کاملاً طبیعی است که بانوان در دوران قاعدگی خود قادر به استفاده از رژیم شوک شیر و موز نیستند. زیرا در این رژیم مواردی همچون ویتامین‌های مختلف و مکمل‌های آهن، روی، مس و دیگر موارد وجود ندارد و امکان دارد که دوره قاعدگی به بدن بانوان آسیب برساند.

به‌ همین دلیل بهتر است در این دوره انجام نگیرد. اما اگر در شرایطی نیاز مبرم به استفاده از آن در این دوره را داشته باشید، باید تحت نظر پزشک از مکمل‌های غذایی دیگر مصرف کنید.

کاملاً طبیعی است که بانوان در دوران قاعدگی خود قادر به استفاده از رژیم شوک شیر و موز نیستند
کاملاً طبیعی است که بانوان در دوران قاعدگی خود قادر به استفاده از رژیم شوک شیر و موز نیستند

این ‌موضوع را از خاطر نبرید که دوره رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن فقط ۴ روز می‌باشد. در صورت ادامه دادن آن امکان آسیب رسیدن به بدن شما بیشتر از حد ممکن خواهد شد. فرد موظف است تا با گذشت ۴ روز بعد از استفاده از این رژیم، مجدداً به رژیم قبلی خود برای روند کاهش وزن باز گردد.

با توجه به این ‌که این دسته از رژیم‌ها به ‌عنوان رژیمی شوک برای مدت ‌زمان کمتری انجام خواهند گرفت، امکان دارد به دلیل عدم توانایی رعایت رژیم‌ها بعد از استفاده از رژیم شوک، افراد مجدداً دچار افزایش وزن شوند.

بنابراین بهتر است از راهکارهای اصولی تری که غیر قابل بازگشت باشد، بهرمند شوید. در این مواقع دکتر سلیمی به عنوان بهترین متخصص جراحی چاقی، استفاده از عمل های جراحی را به افراد توصیه خواهد کرد.

فواید رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن در چه مواردی است؟

با تمامی اطلاعاتی که در رابطه با رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن برای شما مطرح کردیم، استفاده از این رژیم می‌تواند مزایا و فواید خاصی را به ‌همراه داشته باشد. پس در ادامه این مبحث به بررسی فواید این رژیم خواهیم پرداخت تا در صورت لزوم، بنا بر تشخیص پزشک بتوانید از آن بهره‌مند شوید.

مصرف مکمل در طول رژیم شوک

اعتقاد بسیاری از افراد بر این است که به دلیل این ‌که رژیم شوک دارای بازه زمانی کوتاه‌ مدتی می‌باشد، برای ‌این که از هر گونه کمبود مواد مغذی، مواد معدنی، ویتامین‌ها و دیگر موارد جلوگیری کرد، فرد قادر به استفاده از مکمل‌های غذایی در این دوره می‌باشد و این مسئله به ‌عنوان یکی از فواید و مزیت‌های این رژیم شمرده می‌شود تا بدن دچار کمبود هر گونه مواد مغذی نشود.

رهایی از استپ وزن با رژیم شوک

مهم‌ترین چیزی که به‌ عنوان مزایا و ویژگی‌های اصلی رژیم شوک در نظر گرفته می‌شود، این است که می‌تواند افراد را از استپ وزن رها کند. فواید این رژیم به‌ قدری برای رهایی از استپ وزن مفید است که اغلب متخصصین برای درمان این مسئله این راهکار را پیشنهاد می‌کنند.

با توجه به این ‌که بدن شما به رژیم غذایی گذشته عادت کرده ‌است، استفاده از رژیم شوک می‌تواند در یک بازه زمانی کوتاه کمک کند تا مجدداً شرایط چربی سوزی در بدن شما شکل بگیرد.

سم‌زدایی بدن با رژیم شوک

با پیروی کردن از رژیم شوک به‌ غیر از این ‌که می‌توان از شرایط استپ وزن خارج شد، سم‌ زدایی بدن نیز اتفاق می‌افتد. به دلیل این ‌که در دوره رژیم شوک میزان زیادی آب و مواد غذایی مفید و سالم به بدن شخص می‌رسد که تاثیر بسیار بالایی برای پاکسازی سموم در داخل بدن خواهد داشت. پس مسئله‌ سم‌زدایی بدن در راستای رژیم شوک می‌تواند به‌ عنوان یکی از فواید آن شمرده شود.

سم‌زدایی بدن با رژیم شوک
سم‌زدایی بدن با رژیم شوک

کاهش وزن سریع با رژیم شوک

به دلیل این ‌که کالری کمتری از طریق رژیم شوک در طول ۲ هفته به بدن می‌رسد و در کنار آن فرد از فعالیت‌های ورزشی استفاده می‌کند، سرعت کاهش وزن با استفاده از این رژیم بیشتر خواهد بود و این مسئله به‌ عنوان یکی از موارد مفید در این رژیم شناخته می‌شود.

درمان یبوست با رژیم شوک

یبوست‌های موجود در بدن افراد در رژیم شوک برطرف می‌گردد. به دلیل این ‌که میزان زیادی فیبر غذایی در این رژیم جمع ‌آوری ‌شده است که در تنظیم کردن حرکت دستگاه گوارش نقش مفیدی را ایفا می‌کند و در بهبود یبوست افراد، مؤثر واقع می‌شود.

با این ‌دست از مواردی که به ‌عنوان فواید و مزایای رژیم شوک گفتیم، همچنان نمی‌توانید خودسرانه از این رژیم بهره‌مند شوید و فقط باید تحت نظر دکتر تغذیه به‌ عنوان بهترین پزشک بنا بر شرایط خود از این رژیم استفاده داشته باشید تا بتوانید نتیجه خوبی از آن دریافت کنید.

درمان یبوست با رژیم شوک
درمان یبوست با رژیم شوک

در صورت عدم موفقیت برای کاهش وزن، همواره راه حل استفاده از جراحی چاقی توسط تخصص دکتر سلیمی به شما پیشنهاد خواهد شد.

رژیم شوک برای چه افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

کاملاً مشخص است که استفاده از رژیم شوک نمی‌تواند برای تمامی افراد مناسب باشد. به دلیل این ‌که هدف اصلی رژیم شوک این است که بدن را به یک دوره جدید ببرد و آن را برای چربی سوزی بیشتر آماده کند.

اغلب استفاده از این رژیم برای افرادی پیشنهاد می‌شود که در مدت‌ زمانی به استپ وزنی رسیده‌اند و قصد دارند تا مجدداً در رویه کاهش وزن موفق باشند.

نتایج مطلوب رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن بسیار بالاست و می‌تواند برای این دسته از افراد، نقش مفیدی داشته باشد. با توجه به این‌ که روند این رژیم کوتاه ‌مدت می‌باشد، بسیاری از افراد در سرعت چربی سوزی بدن خود موفق‌تر می‌باشند و کاهش وزن آن‌ها با سرعت بالاتری اتفاق می‌افتد.

اما همچنان نیاز است که استفاده از رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن را به دکتر متخصص تغذیه بسپارید تا بدن شما دچار هیچ‌گونه عوارض بعد از انجام این رژیم نشود و از یک راه درست بتوانید راهکار خروج از استپ وزنی را انجام بدهید.

رابطه بین ورزش و رژیم شوک

این امر کاملاً بدیهی است که برای استفاده از هر نوع رژیم، دو عامل اصلی کاهش کالری‌های دریافتی و افزایش کالری‌های مصرفی نقش بسیار مهمی دارند.

پس اگر در کنار رژیم شوک، فعالیت‌های مربوطه برای افزایش کالری‌های مصرفی اتفاق بیفتد، بدن با سرعت بالاتری می‌تواند در سرازیری کاهش وزن بیفتد.

پس استفاده از ورزش در تمامی رژیم‌ها حرف اول را خواهد زد. همین‌طور ورزش در رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن می‌تواند تاثیرگذار باشد. پس در کنار استفاده از این رژیم، حداقل روزانه یک ساعت فعالیت‌های هوازی را نیز در نظر داشته باشید.

رابطه بین ورزش و رژیم شوک
رابطه بین ورزش و رژیم شوک

در برخی شرایط استفاده از رژیم شوک و ورزش کارساز نخواهد بود و نقشی در کاهش وزن فرد نخواهد داشت. پس لازمه کاهش وزن این افراد، استفاده از جراحی چاقی طبق تخصص دکتر سلیمی می باشد.

عوارض رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن در چیست؟

همان‌طور که مشخص است، رژیم شوک رژیم محدود و کوتاه‌ مدت می‌باشد. اگر افراد طولانی ‌مدت از این رژیم بهره ببرند، امکان سوء تغذیه و کمبود مواد مغذی در بدن به وجود می‌آید.

کاملاً طبیعی است که هر فرد برای انجام فعالیت‌های روزمره خود نیاز به دریافت ویتامین‌ها و مواد معدنی دارد. استفاده از این رژیم باعث می‌شود تا به ‌اندازه کافی وجود ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن وجود نداشته باشد و ارگان‌های اصلی بدن نمی‌توانند به دلیل عدم دریافت مواد مغذی، عملکردهای خود را به‌ خوبی انجام بدهند.

رژیم یویو

امکان دارد که همانند دیگر رژیم‌های کاهش وزن، استفاده از رژیم شوک شرایط بهتری برای بازگشت وزن از دست ‌رفته باشد. به‌ همین دلیل یکی دیگر از نام‌های این رژیم، رژیم یویو می‌باشد.

به ‌عنوان یکی از مشکلاتی که از نظر دکتر سلیمی به عنوان بهترین جراح چاقی می‌توان برای رژیم شوک در نظر گرفت، تغییراتی در خلق‌ و خوی افراد و عصبانیت می‌باشد.

به دلیل این ‌که در این دوره، قند که یکی از سوخت‌های اصلی مغز شناخته می‌شود، به اندازه‌ کافی به بدن نخواهد رسید و تأثیر بسیاری روی رفتار و خلق ‌و خوی افراد خواهد گذاشت.

به‌ مرور زمان و با طولانی شدن عمر استفاده از رژیم شوک، تمامی ذخایر کربوهیدراتی و پروتئینی بدن از بین خواهند رفت و این مسئله می‌تواند به ‌عنوان یکی از عوارض موجود برای این رژیم شناخته شود.

رژیم سختگیرانه

اغلب رژیم‌هایی که امروزه برای افراد در نظر گرفته می‌شود، با توجه به شرایط هر شخص و مخصوص او می‌باشد. اما استفاده از رژیم شوک، منوی متنوعی ندارد و امکان دارد که عدم فراهم‌سازی برخی از غذاها باعث بروز مشکلات جدی در بدن شود و همین موضوع است که رژیم شوک را یک رژیم سختگیرانه می‌داند.

عدم رژیم تثبیت‌ کننده

اغلب رژیم‌های امروزی برای به ثبات رسیدن وزن افراد مواردی را در نظر خواهند گرفت. یکی از عیب‌های اصلی این رژیم، این است که برای ثبات وزن افراد، رژیم خاصی در نظر گرفته نشده‌ است و در صورتی ‌که فرد مجدداً پرخوری سابق را داشته باشد، باعث افزایش وزن خواهد شد.

عدم تامین ویتامین بدن

همان‌طور که گفتیم، اغلب ویتامین‌های روزانه با استفاده از این رژیم دریافت نمی‌گردد. در نهایت امکان دارد تا عوارضی که در ادامه می­گوییم را درصدد استفاده از رژیم شوک مشاهده کنید.

 • آسیب به‌ سلامت پوست
 • ریزش مو و شکنندگی ناخن‌ها
 • تحلیل رفتن عضلات
 • ایجاد مشکلات گوارشی
عدم تامین ویتامین بدن
عدم تامین ویتامین بدن

آیا کاهش وزن بر اثر رژیم شوک تا ۱۵ کیلو درست می‌باشد؟

با توجه به تمامی اطلاعاتی که در رابطه با رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن گفتیم، این رژیم به ‌صورت گسترده معروف شده است و توانسته این ‌موضوع را به اثبات برساند که افراد با این روند می‌توانند به ادعای کاهش وزن 15 کیلویی دست پیدا کنند. البته موارد مهمی در راستای انجام این رژیم وجود دارد که مهم‌ترین آن اراده افراد برای پیروی کردن از این رژیم می‌باشد.

گرسنگی که در ۵ روز ابتدایی این رژیم به بدن وارد می‌گردد، اندکی سخت و دشوار است و در ۲ روز بعدی هفته، فرد مجدداً به تغذیه گذشته روی می‌آورد. همین شرایط باید در هفته دوم تکرار شود تا روند چربی سوزی اتفاق بیفتد و بتوان از طریق این رژیم، ۷ و ۱۵ کیلو لاغری را کسب کرد.

با توجه به این ‌که تعداد بسیاری از افراد برای رهایی از استپ وزنی از این رژیم استفاده کرده‌اند، می‌توان گفت که این رژیم جواب خواهد داد. اما قطع به ‌یقین برای تمامی افراد، شرایط موجود آن مناسب نیست و فقط باید تحت نظر متخصص از آن استفاده کرد.

شرایط پایبند بودن به رژیم شوک

مشکل اغلب افراد برای استفاده از رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن ، عدم پایبند بودن آن‌ها به این رژیم می‌باشد. با توجه به این‌ که شرایط این رژیم در یک بازه زمانی کم شکل‌ گرفته است،

اما افراد از این رژیم خسته می‌شوند و امکان دارد که شرایط موجود آن را رعایت نکنند. برای ‌این که شخص بتواند به این رژیم پایبند باشد، راهکارهای زیر می‌تواند به او کمک کند.

 • تلاش کنید در بازه این رژیم، کمتر در مهمانی‌ها و دورهمی ها باشید.
 • برای خانواده خود برنامه غذایی مشابه با رژیم خود برنامه‌ریزی کنید.
 • برای خود هدف‌هایی کوتاه‌ مدت تعیین کنید تا به ‌مرور به نتیجه برسید.
شرایط پایبند بودن به رژیم شوک
شرایط پایبند بودن به رژیم شوک

به غیر از  رژیم شوک، چه مواردی در خروج از استپ وزن نقش دارد؟

شرایط استپ وزن به گونه‌ای است که امکان دارد شما در روند کاهش وزن خود موفق بوده‌اید و به وزن مد نظر خود رسیده‌اید. اما در صورتی ‌که قصد داشته باشید برنامه‌ریزی‌های بیشتری برای کاهش وزن بنا بر نظر پزشک خود داشته باشید، وجود استپ وزن به شما اجازه کاهش وزن را نخواهد داد.

اما به ‌غیر از این ‌که استفاده از رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن مؤثر و مفید واقع می‌شود، برخی از راهکارهایی که در ادامه برای شما خواهیم گفت، به ‌عنوان نکات مفید شناخته می‌شوند و با پیروی از آن‌ها می‌توانید برای خارج شدن از استپ وزن تلاش کنید.

کاهش مصرف کربوهیدرات

با تحقیقات انجام‌ شده دریافتیم که رژیم‌هایی که دارای کربوهیدرات کمتری هستند، تاثیر بسیاری برای خارج شدن از استپ وزنی خواهد داشت. یک تحقیق بزرگ سالیانه به اثبات رسانده که اگر اشخاص در طول روز حدوداً ۵۰ گرم کمتر کربوهیدرات مصرف کنند، وزن بیشتری را به نسبت رژیم‌های کاهش وزن سنتی از دست خواهند داد.

در صورتی ‌که دچار استپ وزنی و ناامیدی بعد از آن شده‌اید، رژیم‌های کم کربوهیدرات در کنار رژیم شوک می‌توانند شما را در مسیر درست قرار بدهند تا بتوانید در رویه رژیم و کاهش وزن خود موفق باشید. البته مطالعات بیشتر دیگری نشان می‌دهد که افزایش چربی سوزی و تغییرات متابولیکی نقش بسیاری روی کاهش وزن خواهد داشت.

اما برخی از پزشکان این مسائل را تأیید می کنند. در هر صورت استفاده از رژیم‌های کم کربوهیدرات ثابت کرده ‌است که احساس سیری در افراد در طی دوره رژیم تقویت می‌گردد و بر اثر عدم تولید کتون، کاهش اشتها نیز حاصل می‌گردد.

همین مسئله باعث می‌شود تا به‌ صورت ناخودآگاه از غذای کمتری استفاده داشته باشید تا گرسنگی‌های رژیم، کاهش وزن را برای شما آسان‌تر نماید.

کاهش مصرف کربوهیدرات
کاهش مصرف کربوهیدرات

افزایش متابولیسم بدن با افزایش ورزش

به ‌غیر از این‌ که مسئله رژیم شوک و رژیم کم کربوهیدرات می‌تواند نقش بالایی در تغییر استپ وزن داشته باشد، اما مهم‌ترین دلیل استپ وزن، کاهش متابولیسم بدن می‌باشد.

بنابراین به‌ صورت تدریجی نیاز دارید تا در ادامه راه، میزان متابولیسم بدن خود را بر اثر افزایش ورزش بیشتر کنید. مسئله خوب این است که ورزش کمک بسیار مفیدی به تقویت عضلات خواهد کرد و یک عامل مؤثر بر سوزاندن کالری‌های شما در فعالیت و استراحت می‌باشد.

بنابراین از اهمیت ورزش و تمرینات مقاومتی برای خارج شدن از استپ وزن غافل نشوید و به‌ غیر از آن، فعالیت‌های دیگری همچون ورزش‌های هوازی و تمرینات تناوبی با شدت بسیار می‌تواند در طول ۱ تا ۲ هفته رژیم شوک به شما کمک کند تا میزان متابولیسم بدن خود را افزایش بدهید تا به ‌مرور در سرازیری کاهش وزن قرار بگیرید.

البته در شرایطی که تمامی راه حل های ذکر شده برای استپ وزنی موثر نباشد، فرد قادر است که از عمل های جراحی چاقی غیر قابل بازگشت، تحت تخصص دکتر سلیمی بهرمند شود.

ردیابی کردن تمامی مواد غذایی مصرفی

در برخی مواقع حتماً این اتفاق برای شما افتاده ‌است که از مواد غذایی بسیار زیادی در طول روز استفاده نمی‌کنید، اما همچنان در وضعیت استپ وزنی به سر می‌برید و کاهش وزن برای شما دچار مشکل شده‌ است.

تحقیقات بسیار زیادی که در این زمینه انجام ‌شده است، این است که برخی از افراد ریزه‌خواری هایی که در طول روز انجام می‌دهند را دست‌ کم می‌گیرند و آن‌ها را به‌ عنوان مواد غذایی پرکالری نمی‌شمارند. طبق مطالعات انجام شده، افرادی که دچار اضافه‌ وزن بوده­اند، در طول روز حدوداً ۱۲۰۰ کالری استفاده کرده‌اند.

اما در طی یک دوره ۱۴ روزه، تجزیه ‌و تحلیل دقیق‌تری در رابطه با غذاهای مصرفی افراد انجام ‌گرفته است و توانسته ثابت کند که افراد حدوداً ۲ برابر این میزان را مصرف می‌کنند.

خارج شدن از استپ وزنی

پس برای این ‌که بتوانید کالری‌های روزانه خود را ردیابی کنید تا تشخیص دهید که از چه مواد غذایی، درشت مغذی‌ ها، پروتئین‌ ها، کربوهیدرات‌ ها و چربی‌ ها استفاده کرده‌اید، کمک بسیاری به شما برای خارج شدن از استپ وزن خواهد کرد. زیرا اطلاعات دقیقی در رابطه با غذاهای مصرفی شما خواهد داد که در صورت نیاز، قادر به اصلاح کردن رژیم غذایی خود هستید.

به ‌غیر از آن، این تحقیقات ثابت کرده‌ است که اگر بتوانید مواد غذایی که در طول روز استفاده می‌کنید را ثبت کنید، این شرایط به‌ تنهایی می‌تواند به شما کمک کند تا تلاش‌های شما برای کاهش وزن، پیشرفت بهتری داشته باشد. در کنار آن بهره‌گیری از رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزنی می‌تواند مؤثر و مفید واقع شود.

خارج شدن از استپ وزنی
خارج شدن از استپ وزنی

نتیجه‌گیری

در این مطلب به ‌صورت مفصل در رابطه با این‌ که رژیم شوک چگونه می‌تواند برای شکستن استپ وزنی مؤثر واقع شود، نکات مفیدی را ارائه دادیم. برای این ‌که از این رژیم نتیجه بگیرید، نیاز است تا قوانین آن را مو به ‌مو انجام بدهید. اما کاملاً مشخص است که تناسب اندام همیشگی در گرو سلامتی بدن می‌باشد.

برخی از متخصصین، استفاده از رژیم غذایی شوک را بی‌پایه و اساس می‌دانند و با توجه به این‌ که بسیاری از مواد غذایی در این رژیم حذف ‌شده است، ارزشی برای این رژیم قائل نیستند.

در کل استفاده از این رژیم برای هر گروه و هر سنی مجاز نیست. در صورتی می­توان از آن استفاده کرد ‌که پزشک تغذیه تشخیص دهد که استفاده از رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن ، به بدن شما آسیبی وارد نخواهد کرد.

اما گزینه بهتری که برای کاهش وزن اصولی وجود دارد، استفاده از جراحی چاقی تحت تخصص دکتر سلیمی می­باشد که در صورت لزوم، می توانید از آن استفاده کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید