رژیم حذف نان و برنج

فهرست مطالب

در این مقاله از سایت دکتر سلیمی به موضوع رژیم حذف نان و برنج میپردازیم.

رژیم حذف نان و برنج

رژیم حذف نان و برنج
رژیم حذف نان و برنج

رژیم حذف نان و برنج، یک رویکرد رژیمی است که برای کمک به افراد در شناسایی حساسیت های غذایی، کاهش التهاب و بهبود سلامت کلی، طراحی شده است. با حذف این دو کربوهیدرات اصلی از مصرف روزانه، هدف این رژیم، کشف عوامل بالقوه برای مسائل مختلف سلامتی و بهینه سازی هضم است.

پیشنهاد می کنیم از پست خوردن نان بعد از عمل اسلیو دیدن کنید.

چرا رژیم حذف نان و برنج را انتخاب کنید؟

نان و برنج، منابع متداول کربوهیدرات ها هستند و برای افرادی که به گلوتن، بیماری سلیاک، یا سایر حساسیت ها مبتلا هستند، می توانند مشکل ساز باشند. با حذف این غذاها از رژیم غذایی، ممکن است:

 • حساسیت های غذایی را شناسایی کنید: رژیم نخوردن نان و برنج، می تواند به تشخیص دقیق اینکه کدام غذاها ممکن است باعث التهاب یا مشکلات گوارشی شوند کمک کند.
 • کاهش التهاب: حذف محرک های بالقوه، می تواند منجر به کاهش التهاب و علائم مرتبط شود.
 • بهبود سلامت روده: روده سالم تر، می تواند به جذب بهتر مواد مغذی و رفاه کلی منجر شود.
 • افزایش کاهش وزن: کاهش مصرف کربوهیدرات، ممکن است باعث کاهش وزن و بهبود ترکیب بدن شود.

حتما از کالری برنج و اینکه آرد برنج چاق کننده است مطلع باشید.

مراحل داشتن رژیم حذف نان و برنج

برای اجرای موفق رژیم حذف نان و برنج، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • آماده کنید: برای اطمینان از نتیجه، غذاها و لیست های مواد غذایی را از قبل برنامه ریزی کنید.
 • حذف: نان و برنج را برای یک دوره مشخص، معمولاً 4-6 هفته از رژیم غذایی خود حذف کنید.
 • مانیتور: هرگونه تغییر در علائم، سطح انرژی یا بهزیستی کلی را پیگیری کنید.
 • معرفی مجدد: به تدریج نان و برنج را یکی یکی دوباره معرفی کنید تا واکنش ها را اندازه گیری و حساسیت ها را شناسایی کنید.
 • تنظیم کنید: رژیم غذایی خود را بر اساس یافته های مرحله معرفی مجدد، تنظیم کنید.

جایگزین های سالم برای نان و برنج

به منظور حفظ یک رژیم غذایی متعادل در حین پیروی از رژیم نخوردن نان و برنج، این جایگزین های مغذی را در نظر بگیرید:

 • کینوا: غلات همه کاره و غنی از پروتئین است که می توان، به جای برنج یا پاستا از آن استفاده کرد.
 • گل کلم: یک جایگزین کم کربوهیدرات، و مواد مغذی، برای برنج است که از رنده کردن یا فرآوری گل کلم تهیه می شود.
 • سیب زمینی: یک گزینه غنی از مواد مغذی و کربوهیدرات پیچیده، برای جایگزینی نان یا برنج.
 • کاهو: از برگ های بزرگ کاهو، برای لقمه به جای نان سنتی استفاده کنید.
 • آرد بادام یا آرد نارگیل: جایگزین های بدون گلوتن برای پخت یا پخت و پز بدون آرد سنتی بر پایه گندم.

نکات برای داشتن یک رژیم حذف نان و برنج موفق

نکات برای داشتن یک رژیم حذف نان و برنج موفق
نکات برای داشتن یک رژیم حذف نان و برنج موفق

برای به حداکثر رساندن مزایای رژیم نخوردن نان و برنج و اطمینان از موفقیت طولانی مدت، این نکات اضافی را در نظر بگیرید:

هیدراته بمانید:

نوشیدن مقدار زیادی آب برای سلامت کلی، هضم غذا و مدیریت وزن بسیار مهم است. حداقل هشت لیوان در روز، مصرف کنید و مصرف خود را در طول فعالیت بدنی یا هوای گرم افزایش دهید.

روی غذاهای کامل تمرکز کنید:

غذاهای کامل و فرآوری نشده، مانند میوه ها، سبزیجات، پروتئین های بدون چربی، چربی های سالم و غلات کامل بدون گلوتن را در اولویت قرار دهید. این گزینه های غنی از مواد مغذی انرژی پایدار را فراهم می کنند و از سلامت مطلوب پشتیبانی می کنند.

فیبر کافی دریافت کنید:

حذف نان و برنج، ممکن است مصرف فیبر را کاهش دهد، بنابراین مصرف سایر غذاهای غنی از فیبر مانند میوه ها، سبزیجات، حبوبات و غلات کامل بدون گلوتن ضروری است.

چربی های سالم را بگنجانید:

چربی های سالم مانند آووکادو، آجیل، دانه ها و روغن زیتون را در رژیم غذایی خود بگنجانید. این چربی ها می توانند به بهبود سیری، حمایت از سلامت مغز و کاهش التهاب کمک کنند.

فعال بمانید:

فعالیت بدنی منظم، می تواند به شما در حفظ وزن سالم، بهبود هضم و کاهش استرس کمک کند. حداقل 150 دقیقه فعالیت هوازی با شدت متوسط ​​یا 75 دقیقه فعالیت هوازی شدید در هفته را هدف قرار دهید.

استرس را درمات کنید:

استرس مزمن، می تواند بر هضم غذا و سلامت کلی تأثیر منفی بگذارد. تکنیک های درمان استرس مانند تنفس عمیق، مدیتیشن، یوگا یا تمرکز حواس را تمرین کنید تا از سلامتی خود در طول رژیم نخوردن نان و برنج حمایت کنید.

با یک متخصص تغذیه مشورت کنید:

اگر در مورد نیازهای غذایی خاص خود، یا نحوه اجرای صحیح رژیم نخوردن نان و برنج مطمئن نیستید، برای راهنمایی و پشتیبانی شخصی با دکتر سلیمی مشورت کنید.

نگهداری طولانی مدت پس از رژیم حذف نان و برنج

هنگامی که مراحل حذف و معرفی مجدد رژیم نخوردن نان و برنج را کامل کردید، تهیه یک برنامه نگهداری طولانی مدت که از سلامت و رفاه شما حمایت می کند، ضروری است. در اینجا، چند استراتژی برای در نظر گرفتن وجود دارد:

یک برنامه غذایی شخصی ایجاد کنید:

بر اساس یافته های خود، در طول مراحل حذف و معرفی مجدد، برنامه غذایی ایجاد کنید که نیازها و ترجیحات غذایی منحصر به فرد شما را برآورده کند.

به نظارت بر پاسخ بدن خود ادامه دهید:

حتی پس از تکمیل رژیم، به نحوه واکنش بدن خود به غذاهای خاص توجه کنید. این مورد، به شما کمک می کند تا هرگونه حساسیت بالقوه ای که ممکن است در طول زمان ایجاد شود را شناسایی کنید.

خوردن آگاهانه را تمرین کنید:

روی آهسته غذا خوردن تمرکز کنید، هر لقمه را بچشید و به نشانه های گرسنگی و سیری بدن خود گوش دهید. این رویکرد می تواند به بهبود هضم و ارتقای یک رابطه سالم تر با غذا کمک کند.

یک رژیم غذایی متعادل را حفظ کنید:

به اولویت بندی غذاهای کامل و فرآوری نشده، ادامه دهید و انواع میوه ها، سبزیجات، پروتئین های بدون چربی، چربی های سالم و غلات کامل بدون گلوتن را در وعده های غذایی روزانه خود بگنجانید.

پاسخگو بمانید:

تجربیات خود را با دوستان، خانواده یا گروه های پشتیبانی آنلاین به اشتراک بگذارید و به آموزش خود در مورد تغذیه و سلامتی ادامه دهید تا با انگیزه و پاسخگو بمانید.

با پیروی از این نکات و استراتژی‌ها، می‌توانید تغییرات مثبت رژیم نخوردن نان و برنج را حفظ کنید و از سلامتی و تندرستی بهتر برای یک عمر لذت ببرید.

سوالات متداول در مورد رژیم حذف نان و برنج

برای تقویت بیشتر درک خود از رژیم نخوردن نان و برنج، در اینجا چند سوال متداول و پاسخ آنها وجود دارد:

چه مدت باید از رژیم حذف نان و برنج پیروی کنم؟

مدت زمان توصیه شده، برای مرحله حذف معمولاً 4-6 هفته است. این مورد، به بدن شما زمان کافی می دهد تا سازگار شود و هرگونه حساسیت احتمالی آشکار شود.

اگر گیاهخوار یا وگان هستم می توانم از رژیم حذف نان و برنج پیروی کنم؟

بله، می توان رژیم را با رعایت اصول گیاهخواری یا وگان رعایت کرد. با ترکیب انواع جایگزین های گیاهی مانند حبوبات، آجیل، دانه ها و غلات کامل، مطمئن شوید که پروتئین و مواد مغذی کافی مصرف می کنید.

برخی از علائم رایج که ممکن است نشان دهنده حساسیت به نان یا برنج باشد چیست؟

علائم ممکن است شامل مشکلات گوارشی (نفخ، گاز، یبوست، اسهال)، مشکلات پوستی (آکنه، اگزما، بثورات)، درد مفاصل، سردرد، خستگی و مشکل در کاهش وزن باشد.

آیا هنوز هم می توانم غلات دیگری را در رژیم حذف نان و برنج مصرف کنم؟

بله، می توانید غلات دیگری مانند کینوا، ارزن، گندم سیاه و آمارانت مصرف کنید. با این حال، مهم است که واکنش بدن خود را به این دانه ها نظارت کنید، زیرا ممکن است برخی افراد، به آنها نیز حساس باشند.

آیا پیروی از رژیم حذف نان و برنج در دوران بارداری یا شیردهی بی خطر است؟

قبل از ایجاد هرگونه تغییر رژیم غذایی مهم در دوران بارداری یا در دوران شیردهی، با متخصص مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید. آنها می توانند در مورد بهترین رویکرد برای موقعیت خاص شما راهنمایی کنند

اطلاعات کلی درباره رژیم حذف نان و برنج

بخشتوضیح
مقدمه ای بر رژیم حذف نان و برنجرژیم حذف نان و برنج با حذف این کربوهیدرات های اصلی به شناسایی حساسیت های غذایی، کاهش التهاب و بهبود سلامت کمک می کند.
چرا رژیم حذف نان و برنج را انتخاب کنیدفواید آن شامل شناسایی حساسیت های غذایی، کاهش التهاب، بهبود سلامت روده و افزایش کاهش وزن است.
مراحل یک رژیم حذف نان و برنج   موفقرژیم غذایی خود را بر اساس آن آماده کنید، حذف کنید، نظارت کنید، دوباره معرفی کنید و تنظیم کنید.
جایگزین های سالمگزینه ها شامل کینوا، برنج گل کلم، سیب زمینی شیرین، بسته بندی کاهو، آرد بادام و آرد نارگیل است.
نکات اضافیهیدراته بمانید، روی غذاهای کامل تمرکز کنید، فیبر کافی دریافت کنید، چربی های سالم مصرف کنید، فعال بمانید، استرس را مدیریت کنید و با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.
نگهداری طولانی مدت پس از رژیم حذف نان و برنجیک برنامه غذایی شخصی ایجاد کنید، واکنش بدن خود را کنترل کنید، غذا خوردن آگاهانه را تمرین کنید، یک رژیم غذایی متعادل را حفظ کنید و پاسخگو بمانید.

نتیجه گیری

نتیجه گیری
نتیجه گیری

رژیم نخوردن برنج و نان، یک رویکرد عملی برای شناسایی حساسیت های غذایی، کاهش التهاب و بهبود سلامت کلی است. با حذف نان و برنج از برنامه غذایی و با جایگزین های مغذی، می توانید درک بهتری از اینکه چگونه این کربوهیدرات های اصلی ممکن است بر سلامتی شما تأثیر بگذارند به دست آورید.

در صورت داشتن هرگونه سوال در این خصوص با دکتر مهدی سلیمی مشورت نمایید.

در پایان توصیه می کنیم رژیم لاغری شکم و خوردن برنج بعد از عمل اسلیو را مطالعه کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فاطمه
فاطمه
1 سال قبل

بسیار کامل و جامع بوداز شما بسیار سپاسگزارم.شرح حالی که در رژیم غذایی برای هر دکتری که مراجعه کردم و اهمیت ندادند.اینجا کامل اشاره شده که من طی تجربیاتم در حذف و اضافه برخی مواد غذایی به دست آوردم.من قسمت چپ بدنم التهاب و ورم مخصوصا در پا و اخیرا در دست دارم.با خوردن نون یبوست شدید داشتم و اخیرا با برنج هم حساس شده بدنم.حتی لبنیات.حساسیت پوستی و سردرد و خستگی مزمن و افت فشار دائم دارم که با رعایت رژیم خیلی بهتر میشم.
باز هم از مقاله پر بارتون سپاسگزارم.

افسانه
افسانه
1 سال قبل

بسیار ممنون از مقالهء حذف نان و برنج. من خارش گوش، یبوست، پرخوابی بعلت خستگیِ دائمی، آکنه در ناحیه کمر و خشکی پوست دارم. حتما برنامه حذف برنج و نان رو اجرا میکنم تا از اثربخشی آن در بهبود علائم بدنم آگاه بشم. موفق باشید🌹🌷

اصلان
اصلان
1 سال قبل

خیلی ممنون .من ۴۶ سالمه خیلی اضافه وزن دارم میتونم برای همیشه این رژیم بدون برنج و نان داشته باشم؟ ممنون میشم جواب بدید

رقیه
رقیه
1 سال قبل

من همونم ک راجب رژیم برنج و نان سوال کردم اسمم رقیه س اشتباه شده

بهزاد
بهزاد
1 سال قبل

به هیچ وجه نان رو از سفره اتون حذف نکنین، کمتر بخورین ولی اصلا حذف نکنین چون به شدت ضرر داره و پوکی استخوان میارین
روزانه حداقل ۳۰ دقیقه ورزش داشته باشین و به خاطر داشته باشین برای کم کردن وزن باید خیلی صبوری کنین ، بالای یه سال باید وقت بذارین و اگر زود وزن کم کنین تو پیری عواقبش رو میبینین پس برای وزن کم کردن باید پشتکار داشته باشین و صبور باشین

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید