رژیم تخم مرغ

فهرست مطالب

در این مقاله، به بررسی موضوع رژیم تخم مرغ می پردازیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

در حال حاضر یکی از بزرگترین مشکلات دنیای مدرن که پیامدهای حاصل از آن روی سلامت و تناسب اندام اثرات منفی را در پی دارد، چاقی یا اضافه وزن بالا است.

مقدمه

رژیم تخم مرغ
رژیم تخم مرغ

بر همین اساس، اغلب اشخاصی که با این مشکل مواجه هستند، پیوسته در پی رژیم های کاهش وزن سریع همچون رژیم تخم مرغ هستند.

پایه اصلی این رژیم غذایی، تخم مرغ است و برخی معتقدند این برنامه غذایی به دلیل داشتن پروتئین می تواند در تقلیل وزن و لاغری موثر باشد. رژیم لاغری فوق مانند دیگر برنامه های کاهش وزن، ضوابط خاصی دارد و فقط برای یک بازه زمانی کوتاه انجام پذیر است.

این ماده غذایی از سالم ترین و مفیدترین خوراکی ها برای مصرف تمامی سنین است

این ماده غذایی از سالم ترین و مفیدترین خوراکی ها برای مصرف تمامی سنین است. در واقع تخم مرغ حاوی مواد مغذی، ویتامین ها و چربی های سالم ضروری است که در کنار داشتن پروتئین با کیفیت می تواند به عنوان یک وعده غذایی مقوی توصیه شود.

اگر مایلید درباره رژیم تخم مرغ، کاهش وزن و روش های گوناگون آن اطلاعات لازم را دریافت کنید، به آقای دکتر مهدی سلیمی مراجعه نمایید. دکتر سلیمی، معتبرترین متخصص انواع جراحی های لاغری به شمار می آیند. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

پیشنهاد می کنیم از پست کالری تخم مرغ دیدن کنید.

جدول برنامه رژیم غذایی تخم مرغ

 نمونه برنامه رژیم سه روزه تخم مرغ

 

روز نخست

وعده صبحانه

وعده ناهار

میان وعده

وعده شام

تخم مرغ آبپز (دو عدد)+گوجه فرنگی(دو عدد)+ چای سبز (یک فنجان)

سفیده تخم مرغ (دو عدد)+ ماهی آبپز و پخته (120g ) + چای سبز (1 لیوان)

سیب (یک عدد)

کلم بروکلی+ گل کلم+ هویج (بخارپز)+ نخود فرنگی+ لوبیا سبز+ چای سبز (1 فنجان)

 

روز دوم

وعده صبحانه

وعده ناهار

وعده شام

موز (1 عدد)+ چای سبز(1 فنجان)+ تخم مرغ آبپز (1 عدد)

سفیده تخم مرغ آبپز (2 عدد)+ مرغ آبپز فاقد پوست (120g ) +چای سبز (1 لیوان)

تخم مرغ+ نان سوخاری+ پنیر فاقد چربی (120 (g)  + شیر کم چرب (1 فنجان)

 

روز سوم

وعده صبحانه

وعده ناهار

وعده شام

تخم مرغ آبپز (دو عدد)+ آب گوجه فرنگی (1 لیوان)

سفیده تخم مرغ (دو عدد)+ گوشت قرمز طبخ شده (130 (g) +چای سبز (1 فنجان)

سیب زمینی پخته (دو عدد)+ کاهو+ چای سبز (1 لیوان)

 

در انتها خاطر نشان می شویم برنامه رژیم لاغری فوق با هدف چربی سوزی در کمترین زمان و کاهش وزن در کوتاهترین بازه زمانی گزینه مناسبی است. چنانچه در پی تقلیل وزن سریع در کوتاهترین زمان هستید، بهتر است رژیم کاهش وزن فوق را امتحان کنید.

توصیه می شود دیابتی ها و بیماران مبتلا به عارضه قلبی، از این رژیم غذایی استفاده نکنند و برای کنترل وزن از سایر برنامه های غذایی و یا جراحی تحت نظر حاذق ترین کارشناسان مانند دکتر سلیمی برخوردار شوند.

پیشنهاد می کنیم از پست نمونه رژیم غذایی برای دیابتی ها دیدن کنید.

دسترسی به سایر رژیم های موجود در وب سایت:

رژیم دوکان

رژیم میوه

رژیم کانادایی

رژیم فستینگ

رژیم غذایی پروتئین

رژیم ارتشی

رژیم شوک

رژیم شیر آنجلینا جولی

رژیم شیر و موز

رژیم جنرال موتورز

لاغری در دو روز

عناوین مقاله:

رژیم تخم مرغ چیست و انواع آن را نام ببرید.

تناسب اندام با رژیم تخم مرغ

فواید برنامه رژیم غذایی تخم مرغ را ذکر کنید.

انواع رژیم تخم مرغ را بیان نمایید.

رژیم تخم مرغ سه روزه

مواد غذایی مجاز و غیر مجاز در برنامه رژیم لاغری تخم مرغ را نام ببرید.

آیا رژیم فوق برای حفظ تناسب اندام موثر است؟

انواع چاقی

جراحی ساسی بای پس چیست و چه کسانی کاندید این جراحی هستند؟

مزایای جراحی ساسی بای پس را بیان نمایید.

نتیجه گیری

 

رژیم تخم مرغ

این ماده غذایی که معمولاً متناسب با ذائقه بیشتر افراد است، از جمله غذاهایی است که شامل ویتامین، مواد مغذی، چربی های سالم و پروتئین ها است. خصوصیات تغذیه ی موجود در تخم مرغ سبب گردیده که از بهترین گزینه های رژیم غذایی برای لاغری به شمار آید.

رژیم تخم مرغ
رژیم تخم مرغ

در حقیقت این رژیم یکی از برنامه های غذایی شناخته شده ای است که با کمترین کربوهیدرات ها و کالری پایین و در عین حال سرشار از پروتئین به منظور تسریع در روند لاغری، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

این رژیم دارای انواع متعددی است که شما از قسمت سفیده آن و یا حتی آبپز آن هم می توانید در برنامه رژیم کاهش وزن خود استفاده کنید.

وجه مشترک کلیه رژیم ها، حذف مواد غذایی حاوی کربوهیدرات های بالا و همچنین قندهای طبیعی مانند پاستا، برنج، نان و میوه است.

به طور معمول این برنامه رژیم غذایی بین سه الی چهارده روز به طول می انجامد

به طور معمول این برنامه رژیم غذایی بین سه الی چهارده روز به طول می انجامد که شخص رژیم گیرنده در این بازه زمانی، اجازه مصرف میان وعده و یا حتی تنقلات را ندارد و تنها مجاز به صرف وعده های اصلی غذایی است.

این برنامه رژیم غذایی که به عنوان یکی از رژیم های کاهش وزن سریع محسوب می شود، با رعایت تمامی موارد می توانید وزن قابل توجهی را از دست دهید.

ناگفته نماند که بعضی از کارشناسان تغذیه معتقدند که این رژیم غذایی که تنها به یک نوع ماده غذایی محدود می شود، نبایستی در دراز مدت ادامه یابد.

بهتر است بدانید که رژیم تخم مرغ از سریع ترین شیوه های کاهش وزن است که با افزایش متابولیسم بدن به حذف بافت های چربی کمک می کند.

به طور معمول این برنامه رژیم غذایی بین سه الی چهارده روز به طول می انجامد
به طور معمول این برنامه رژیم غذایی بین سه الی چهارده روز به طول می انجامد

تناسب اندام با رژیم تخم مرغ

اگر چه این ماده غذایی شامل ویتامین ها و همچنین مواد مغذی متعددی است، ولی دلیل قانع کننده ای برای لاغری نیست که شما تنها از یک ماده غذایی در برنامه رژیم کاهش وزن خود استفاده کنید.

طبق نظر اغلب کارشناسان مجرب همچون دکتر سلیمی که در این حوزه از تخصص و مهارت کافی برخوردارند، رعایت اعتدال در برنامه رژیم غذایی مهمترین و اساسی ترین رکن در کلیه برنامه های رژیم کاهش وزن است.

به طور کلی شما با گرفتن بهترین رژیم، سعی می کنید تا همراه با لاغری و حفظ تناسب اندام، کمک شایانی به سلامتی بدن خود کنید.

تناسب اندام با رژیم تخم مرغ
تناسب اندام با رژیم تخم مرغ

در رژیم لاغری فوق، بدن بیشترین پروتئین را دریافت خواهد کرد که این امر به حس سیری طولانی مدت شما کمک شایانی می کند. رژیم کاهش وزن بایستی حاوی کلیه مواد مغذی و همچنین ویتامین های ضروری بدن باشد.

بهتر است برای تسریع در امر کاهش وزن همراه با رژیم لاغری، از تمرینات فیزیکی مناسب و منظم روزانه استفاده کنید

بهتر است برای تسریع در امر کاهش وزن همراه با رژیم لاغری، از تمرینات فیزیکی مناسب و منظم روزانه استفاده کنید.مهمترین اثر رژیم تخم مرغ، تناسب اندام است که شما در کمترین زمان می توانید وزن قابل ملاحظه ای را از دست دهید.

دقت داشته باشید که موفقیت در این مسیر و حذف بخش اعظمی از بافت های چربی انباشته، مستلزم زمان طولانی است.

به همین منظور توصیه می شود در این راستا با حاذق ترین مشاوران تغذیه در ارتباط باشید تا با توجه به شاخص توده بدنی شما مناسب ترین راهکارهای کاهش وزن و رژیم غذایی را پیشنهاد کنند.

فواید رژیم تخم مرغ

یکی از مهمترین مواردی که برای رژیم گیرندگان در پیروی از یک برنامه رژیم لاغری حائز اهمیت است، مزایای آن رژیم است. رژیم تخم مرغ از آسان ترین رژیم هایی است که فرد در مدت پیروی از این برنامه رژیم غذایی نیاز نیست که خوراکی هایی را با اکراه میل کند،

فواید رژیم تخم مرغ
فواید رژیم تخم مرغ

زیرا همه افراد علاقه ی بسیاری به مصرف این ماده غذایی دارند. مورد مهم دیگر در رابطه با این رژیم کاهش وزن، در دسترس بودن ماده غذایی فوق است که خیلی سریع آماده می شود. رژیم تخم مرغ مزیت های دیگری نیز دارد که عبارتند از:

کالری پایین

دریافت کمترین کالری در طی روز یکی از آسان ترین شیوه های لاغری است. بنابراین در رژیم فوق، شما در هر وعده اصلی غذایی می توانید (300kcal ) انرژی دریافت کنید.

گفتنی است که کالری موجود در یک عدد تخم مرغ بزرگ چیزی در حدود 78 (kcal)  است که در آن مواد مغذی بسیاری موجود است.

در این رژیم شما می توانید در هر وعده بین دو تا چهار تخم مرغ میل کنید. آبپز 3 عدد تخم مرغ بزرگ حاوی 240 kcal) ) است که با افزودن کمی سبزی به آن 300 kcal) ) انرژی دریافت می کنید.

دقت داشته باشید که چنانچه در این رژیم لاغری تخم مرغ هایی را در کره و یا روغن سرخ می کنید، در واقع با افزودن هر (ق چ خ) روغن 50 kcal بیشتر انرژی دریافت خواهید کرد.

اگر چه این ماده غذایی دارای کالری بسیار پایینی است و برای وعده اصلی غذایی یعنی صبحانه انتخاب مناسبی محسوب می شود، اما توصیه می شود یک برنامه رژیم غذایی استانداردی را برای کاهش وزن خود انتخاب کنید تا تمامی مواد مغذی مورد نیاز بدن تامین شود.

ثبات تقلیل وزن

حس سیری بیشتر و در عین حال دریافت کمترین کالری سبب گردیده تا رژیم کاهش وزن فوق به عنوان یکی از برنامه های غذایی لاغری در کوتاهترین زمان ممکن معرفی شود.

ثبات تقلیل وزن
ثبات تقلیل وزن

حس سیری مضاعف

این ماده غذایی مملو از مواد مغذی است که اثر سیرکنندگی بسیاری را به دلیل داشتن بیشترین پروتئین به همراه دارد. گفتنی است که مواد غذایی مملو از پروتئین نسبت به خوراکی هایی که پروتئین کمتری دارند، به حس سیری و تقلیل اشتها مشهورند.

بررسی ها نشان می دهد وعده های اصلی غذایی که شامل تخم مرغ هستند، در برابر سایر وعده ها با همین میزان کالری، منجر به حس سیری طولانی مدت در فرد می شود.

لذا، کالری کمتری را در وعده های دیگر دریافت خواهید کرد. در بین سایر مواد غذایی، این خوراکی خوشمزه در جدول شاخص سیری رتبه بالایی را به خود اختصاص می دهد.

جدول فوق بیانگر این است که مواد غذایی به چه میزان به حس سیری طولانی مدت شما کمک می کنند و در نتیجه شما با دریافت کمترین کالری، شاهد تقلیل وزن و یا لاغری خواهید شد.

بهره مندی از یک برنامه رژیم غذایی مملو از پروتئین

باید بدانید که بهره مندی از یک برنامه رژیم غذایی مملو از پروتئین می تواند تا شصت درصد از افکار وسواسی شما را در رابطه با مواد غذایی کاهش دهد.

پژوهش های پزشکی انجام شده حاکی از آن است که میل به مصرف مواد غذایی در ساعات پایانی شب با پیروی از این برنامه رژیم غذایی لاغری تا حد قابل توجهی تقلیل می یابد.

به این ترتیب در صورتی که تنها غذای مصرفی شما تخم مرغ باشد، خیلی سریع از خوردن و یا طعم آن زده خواهید شد.

در چنین شرایطی است که تاثیر کاهش وزن آن اهمیتی برای شما ندارد و ممکن است از ادامه این رژیم صرف نظر کنید.

در این صورت شما با شکستن رژیم تخم مرغ و مصرف دیگر مواد غذایی مورد علاقه، وزنی که در این مدت از دست داده اید را مجدداً باز می گردانید.

افزایش سوخت و ساز بدن

این ماده غذایی کلیه آمینو اسیدهای مورد نیاز بدن را داراست. به عبارتی بدن خیلی راحت از طریق پروتئین موجود در این خوراکی، به منظور افزایش متابولیسم بدن و عضله سازی استفاده می کند. بهره مندی از برنامه غذایی مملو از پروتئین در طی روز، متابولیسم بدن را بین 80-100 (kcal) افزایش می دهد.

افزایش سوخت و ساز بدن
افزایش سوخت و ساز بدن

پیشنهاد می شود برای بهره مندی بیشتر از خواص موجود در تخم مرغ، آن را در وعده اصلی (صبحانه) مصرف کنید.

زیرا مصرف آن در وعده صبحانه، متابولیسم بدن را تا حد بسیار افزایش می دهد و شما ساعات طولانی تری را با حس سیری همراه خواهید بود. در این راستا می توانید از تجربیات دکتر سلیمی نیز بهره ببرید.

انواع رژیم تخم مرغ

گفتیم که رژیم فوق دارای انواع متعددی است که عبارتند از:

انواع رژیم تخم مرغ
انواع رژیم تخم مرغ

رژیم تخم مرغ آبپز:

از زیرمجموعه های این برنامه غذایی است که تنها روی آبپز آن تاکید بسیار دارد. شما روزانه مجاز به مصرف 2 الی 3 عدد تخم مرغ هستید. به طور مثال در این رژیم غذایی می توانید:

در وعده صبحانه سبزیجات کم کربوهیدرات (اندکی)+ تخم مرغ (2 عدد)، وعده ناهار( پروتئین فاقد چربی و یا تخم مرغ)، وعده شام (تخم مرغ) استفاده کنید.

بایستی متذکر شویم که مصرف مکرر و نداشتن تنوع غذایی سبب می گردد تا شخص رژیم گیرنده از ادامه رژیم خیلی سریع خسته شود.

به این ترتیب دلزده شدن از این برنامه غذایی برابر با بی تفاوت شدن نسبت به رژیم کاهش وزن است. این نوع از رژیم فوق حاوی کالری پایینی است.

هر چند این ماده غذایی به عنوان یک غذای مفید و سالم در تمامی برنامه های رژیم غذایی توصیه می شود، ولی خوردن آن صرفاً به منظور تنها غذای رژیم غذایی به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود زیرا اثر مثبتی را بر بدن به همراه دارد.

رژیم چهارده روزه تخم مرغ:

طبق برنامه، رژیم غذایی چهارده روزه تخم مرغ را بایستی تنها در سه وعده اصلی غذایی میل کنید و با هدف تسریع در امر کاهش وزن در این مدت، از هیچ نوشیدنی و یا میان وعده که حاوی کالری بالایی است، مصرف نکنید.

در این رژیم در تمامی وعده ها بایستی تخم مرغ و یا دیگر منابع پروتئینی مانند ماهی و یا مرغ بدون چربی استفاده کنید. در بین سبزیجات، اسفناج و یا کلم بروکلی حاوی کربوهیدرات های کمتری هستند که در این بازه زمانی شما می توانید آن ها را میل کنید.

برنامه رژیم غذایی منحصراً تخم مرغ:

این برنامه همچون یک برنامه تک غذایی محسوب می شود که تنها مجاز به مصرف آب و یا تخم مرغ در طی روز هستید. اگر چه لاغری قابل توجهی را به دلیل مصرف تنها یک ماده غذایی دارید، ولی بایستی به این نکته توجه داشته باشید که این برنامه رژیم غذایی از لحاظ متخصصین تغذیه مورد تایید نخواهد بود.

برنامه رژیم غذایی منحصراً تخم مرغ:
برنامه رژیم غذایی منحصراً تخم مرغ:

رژیم گریپ فروت و تخم مرغ:

این برنامه که مشابه رژیم دو هفته ای است، شما می توانید نصف گریپ فروت را به هر وعده اصلی غذایی خود اضافه کنید.

رژیم تخم مرغ پزشکی:

این برنامه غذایی نسبت به دیگر رژیم های نامبرده کاملاً حساب شده است، به گونه ای که شما طبق این برنامه می توانید در هر وعده اصلی در کنار تخم مرغ از یک برش کوچک نان سبوس دار نیز استفاده کنید. همچنین مجازید سبزیجات و یا میوه های فراوانی را در طی روز میل کنید.

قهوه، آب و سایر نوشیدنی هایی که حاوی کالری پایینی هستند را می توانید در این بازه زمانی مصرف کنید. به طور معمول اغلب این برنامه غذایی به منظور از دست دادن بخشی از اضافه وزن شخص بیمار قبل از جراحی لاغری توسط دکتر سلیمی پیشنهاد می شود.

برای توضیحات دقیق تر در جدول زی،ر به مواد غذایی مجاز و غیر مجاز در این رژیم لاغری اشاره خواهیم کرد:

محصولات غذایی مجاز در رژیم تخم مرغ

تخم مرغ (سفیده + زرده تخم مرغ)
پروتئین های فاقد چربی (ماهی + مرغ) یا گوشت خوک، گوسفند و گاو (فاقد چربی)
سبزیجات بدون نشاسته (کدو سبز+ کلم بروکلی+ فلفل دلمه ای+ اسفناج+ گوجه فرنگی+ کلم)
میوه هایی با کمترین کربوهیدرات ها (هندوانه+ پرتقال+ گریپ فروت+ انواع توت ها+ لیمو)
فرآورده های لبنی کم چرب
مقدار اندکی (روغن نارگیل+ مایونز+ کره)
نوشیدنی های رژیمی (قهوه تلخ+ چای+ آب)

 

محصولات غذایی غیر مجاز در رژیم تخم مرغ

سبزیجات دارای نشاسته (نخود فرنگی+ ذرت+ سیب زمینی+ حبوبات)
میوه هایی با بیشترین کربوهیدرات ها ( میوه خشک+ آناناس+ موز+ انبه)
غلات شامل (نان + ماکارونی+ جو+ گندم)
تمامی مواد غذایی فرآوری شده (شیرینی جات+ فست فودها)
نوشیدنی های محتوی شکر مانند نوشابه های گازدار+ نوشیدنی های ورزشی+ آبمیوه های غیر طبیعی
نوشیدنی های رژیمی (قهوه تلخ+ چای+ آب)

رژیم تخم مرغ سه روزه

از دیگر انواع رژیم فوق که معروف به رژیم روزه داری همراه با تخم مرغ است، به این برنامه غذایی اختصاص دارد. رژیم فوق از برنامه های غذایی است که به بدن صدمه چندانی وارد نمی کند و همچنین بدون این که عضله سازی کنید، شما با چربی سوزی همراه خواهید شد.

بخش اعظمی از رژیم فوق را پروتئین تشکیل می دهد و تمامی اسید آمینه های مورد نیاز بدن را شامل می شود. بنابراین با تامین پروتئین های ضروری بدن، نیاز نیست تا بخشی از ماهیچه ها حذف شود.

گفتنی است که برنامه غذایی فوق انتخاب مناسبی برای اشخاصی است که از Keto Diet پیروی می کنند. به این علت که حاوی کربوهیدرات های پایینی است.

به خصوص اشخاصی که مدتی از برنامه رژیم غذایی کتوژنیک پیروی کرده اند و بخشی از اضافه وزن خود را از دست نداده اند، از طریق این برنامه رژیم غذایی می توانند با حذف بافت های چربی انباشته در نواحی مختلف بدن همراه شوند.

این امر سبب می گردد تا از اضافه وزنی که به آن مبتلا هستید، خلاص شده و دوباره شاهد تقلیل وزن خود باشید.

کمی دشوار است و باید گفت که شما بازه زمانی سختی را بایستی پشت سر بگذارید

اگر چه رژیم فوق از برنامه های غذایی آسان به شمار می آید، ولی به دلیل محدودیت های غذایی که شما با آن همراه هستید، کمی دشوار است و باید گفت که شما بازه زمانی سختی را بایستی پشت سر بگذارید. برنامه غذایی فوق به این صورت است که:

–        نیم ساعت پس از بیدار شدن بایستی در وعده صبحانه، نخستین تخم مرغ را میل کنید.

–        1 قاشق کره برای هر عدد تخم مرغ کافی است. البته پنیر را هم می توانید جایگزین کنید.

–        به منظور دی هیدراته نگه داشتن بدن، بهتر است در طی روز آب فراوان بنوشید و نوشیدنی هایی که فاقد کربوهیدرات ها هستند را مصرف نکنید.

رژیم لاغری فوق را می توانید در یک بازه زمانی سه الی پنج روزه تحت نظر متخصصین تغذیه ادامه دهید.

همچنین می توانید با مطالعه غذاهای رژیمی برای کاهش وزن اطلاعات خود را این زمینه کامل تر کنید.

کمی دشوار است و باید گفت که شما بازه زمانی سختی را بایستی پشت سر بگذارید
کمی دشوار است و باید گفت که شما بازه زمانی سختی را بایستی پشت سر بگذارید

میوه های مجاز در رژیم تخم مرغ سه روزه

در برخی موارد، رژیم گیرنده می تواند این رژیم غذایی را تنها با مصرف یک میوه در طی روز ادامه دهد. به منظور تنوع دادن به برنامه رژیم لاغری خود می توانید از میوه های مجاز طبق رژیم کاهش وزن استفاده کنید.

شما در کنار تخم مرغ، مجاز به مصرف میوه هایی از جمله لیموترش، لیمو شیرین و گوجه فرنگی هستید.

البته کارشناسان تغذیه منعی در خصوص مصرف پرتقال و یا آب پرتقال در رژیم کاهش وزن فوق برای رژیم گیرندگان در نظر نمی گیرند؛ اما مناسب ترین انتخاب ها برای مصرف میوه های مجاز، همان میوه های نامبرده است.

میوه های مجاز در رژیم تخم مرغ سه روزه
میوه های مجاز در رژیم تخم مرغ سه روزه

حال با توضیحات ارائه شده ممکن است این سوال مطرح شود که آیا رژیم فوق سبب کاهش وزن در فرد می شود؟

بارزترین مزیت برنامه غذایی فوق، لاغری سریع است که انتخاب نخست اغلب اشخاصی است که قصد کاهش وزن سریع را دارند.

پروتئین بالای موجود در تخم مرغ

همان طور که در بخش های قبلی بیان کردیم، پروتئین بالای موجود در تخم مرغ به طور غیر مستقیم سبب تقلیل شاخص توده بدنی در فرد می شود.

اما از لحاظ کارشناسان تغذیه، رژیم فوق با محدودیت های غذایی بسیار همراه است و به دلیل نبود عادات غذایی سالم و حتی خوراکی های یکنواخت و عدم تمامی محصولات غذایی ضروری بدن، شخص نمی تواند وزن قابل توجهی را از دست دهد.

ممکن است کمبود کلیه گروه های غذایی در این مدت پیامدهای بسیاری را به سلامت بدن وارد کند. طبق نظر اغلب کارشناسان تغذیه، مناسب ترین رژیم کاهش وزن، برنامه غذایی است که کلیه مواد مغذی ضروری بدن به مقدار کافی و بر حسب کالری مورد نیاز بدن در آن گنجانده شده باشد.

لازم به توضیح است که این رژیم در سه روز، کاهش وزن سه کیلوگرمی را به همراه دارد اما پیامدهایی همچون اختلالات گوارشی، کلسترول بالا، کلسیم پایین و از همه مهمتر نبود ثبات وزنی را در پی دارد.

 

سیب زمینی در رژیم تخم مرغ

این برنامه غذایی همچون انواع رژیم های نامبرده به عنوان متد کاهش وزن کوتاه مدت و در عین حال نامتعادل و بی ثبات شناخته می شود.

برنامه غذایی نامبرده از جمله رژیم های کاهش وزنی به شمار می آید که با تقلیل کالری دریافتی و بی اشتهایی، سبب لاغری در فرد می شود.

این برنامه غذایی از دیگر رژیم هایی است که محدودیت غذایی در آن لحاظ می شود و شخص به غیر از این ماده غذایی اجازه مصرف هیچ خوراکی را ندارد. در این بازه زمانی، شما می توانید قهوه، دمنوش، آب و یا چای را بدون قند مصرف کنید.

انجام تمرینات فیزیکی سنگین در رژیم فوق همچون سایر رژیم های تک غذایی توصیه نمی شود. بر همین اساس می توانید از ورزش های سبک و یا حتی پیاده روی استفاده کنید.

مدت رژیم فوق برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام دلخواه، به توانایی شخص در ادامه رژیم بستگی دارد

مدت رژیم فوق برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام دلخواه، به توانایی شخص در ادامه رژیم بستگی دارد، ولی کارشناسان تغذیه بهترین زمان برای بهره مندی از این برنامه کاهش وزن را یک هفته می دانند.

اگر شما از رژیم های کوتاه مدت مانند این رژیم و یا برنامه های غذایی طولانی مدت برای رسیدن به وزن طبیعی استفاده می کنید، بایستی به این نکته توجه داشته باشید که اولویت نخست شما انجام مشاوره های لازم با متخصص تغذیه است. برنامه ای متعادل و مناسب است که کلیه مواد مغذی ضروری بدن به میزان مناسب در آن گنجانده شده باشد.

به همین منظور، توصیه می شود از کارشناسان مجرب و حاذق در این حوزه استفاده کنید تا با توجه به شرایط بدنی شما و شاخص توده بدنی، بهترین و سالم ترین رژیم غذایی را به شما توصیه کنند.

استفاده از برنامه های غذایی متعادل

بهتر است از برنامه های غذایی متعادل و در عین حال اصولی که این ماده غذایی (تخم مرغ) مقوی و سرشار از پروتئین در آن قرار دارد، استفاده کنید.

با توجه به عنوان مقاله، سوالی که ذهن همه شما رژیم گیرندگان محترم را درگیر می کند، این است که سفیده تخم مرغ پروتئین بیشتری دارد یا زرده آن؟

استفاده از برنامه های غذایی متعادل
استفاده از برنامه های غذایی متعادل

با توجه به فواید و خاصیت مهم این ماده غذایی، توصیه می شود در اغلب برنامه های رژیم غذایی لاغری از تخم مرغ به میزان مناسب استفاده کنید. سفیده این خوراکی شامل کمترین کالری و همچنین بیشترین پروتئین است.

بهتر است بدانید بیشترین پروتئین در قسمت سفیده تخم مرغ قرار دارد. از سوی زرده آن به تامین اسید آمینه های ضروری بدن کمک می کند. بنابراین ورزشکاران از تخم مرغ به میزان متعادل می توانند در برنامه غذایی خود برای فراهم کردن کارکرد بهتر بدن و همچنین قدرت بدنی بیشتر استفاده کنند.

Body Mass Index (شاخص توده بدنی)

امری طبیعی است که بدن هر فرد، بخشی از بافت های چربی موجود در بدن را همچون انرژی و یا سوخت در مواقع ضروری انباشته کند ولی در صورتی که چربی های فوق کمتر و یا بیش از این حد طبیعی باشد، ریسک ابتلا به برخی از اختلالات تا حد بسیار افزایش می یابد.

با توجه به این که بافت های چربی اضافی در کدام ناحیه از بدن بیشتر تجمع می یابند، ریسک گرفتار شدن به مشکلاتی مانند بیماری های دیابت و یا قلبی تا حد بسیار افزایش می یابد.

بر همین اساس، بی ام آی در میان کارشناسان سلامت و تغذیه بسیار کاربرد دارد. با قرار گرفتن این فرمول ریاضی در اختیار متخصصین، آن ها می توانند به آسانی با محاسبه اضافه وزن، به حفظ تناسب اندام ایده آل و یا کاهش وزن به مبتلایان به اضافه وزن بالا کمک کنند.

دستگاه های Body Analysis

لازم به توضیح است که در حال حاضر شما می توانید با کمک دستگاه های Body Analysis میزان بافت های چربی انباشته شده و پخش آن در نواحی مختلف بدن را محاسبه کنید

ولی به صرفه ترین و آسانترین شیوه برای ارزیابی بافت های چربی موجود در بدن، بهره مندی از فرمول شاخص توده بدنی BMI) )است. طبق فرمول فوق، وزن هر شخص بر مبنای kg) ) تقسیم بر مجذور قد  (m)، شاخص توده بدنی به دست می آید.

در واقع شاخص فوق ارزیابی از ظرفیت بافت های چربی انباشته در بخش های مختلف بدن هر شخص است. در برآورد فوق، بافت های چربی موجود در بدن به شکل مستقیم اندازه گیری نخواهد شد، بلکه از طریق این فرمول، مقدار تقریبی اضافه وزن شخص برآورد می شود.

این فرمول به پزشک کمک می کند تا ارزیابی های دقیق تری نسبت به محدوده وزن طبیعی و میزان بافت های چربی بدن شخص بیمار به دست آید.

توزیع وزن نامساوی

به طور کلی شکل سیبی و یا گلابی بودن فرم بدن هر شخص بر تشریح نتیجه شاخص توده بدنی اثرگذار است.

بنا بر این که در نمودار بی ام آی مقدار دور کمر اشخاص لحاظ نمی شود، شاید دو نفر از وزن یکسانی برخوردار باشند که سبب می گردد در تفسیر فوق، عدد به دست آمده یکی باشد. ولی مقدار ریسک اختلالاتی که ممکن است هر فرد با آن درگیر باشد، یکسان نیست.

برای توضیح دقیق تر باید گفت که شاید شخصی با اندازه دور کمر بیشتری همراه باشد و بیشترین مقدار توزیع بافت های چربی در بخش شکم فرد باشد.

این در حالی است که احتمال دارد شخص دیگر با بیشترین تجمع چربی ها در بخش های اندام پایینی بدن همراه باشد.

لازم به ذکر است شخصی که با تجمع بیشتری از بافت های چربی در ناحیه شکم مواجه است، به مراتب با ریسک بیشتری از اختلالات قلبی و یا متابولیک روبرو است، ولی بی ام آی برابر هر فرد بیانگر چنین موضوعی نیست.

در این رابطه بهتر است که با دکتر سلیمی مشاوره داشته باشید.

باید بدانید که شاخص توده بدنی در شناسایی وزن های متعدد با محدودیت هایی همراه است مانند:

–        بی ام آی، بین توده بدون چربی و بافت های دارای چربی فرقی ندارد. بر همین اساس شاید شخصی با بیشترین شاخص توده بدنی همراه باشد، ولی حداقل بافت های چربی در بدن را داشته باشد.

–        شاخص توده بدنی در آقایان و بانوان یکسان است اما باید گفت که معمولاً بانوان به نسبت مردان با تجمع چربی های بیشتری در بدن روبرو هستند. نمودار بی ام آی متداول به گونه ای سازماندهی نشده است که به تدریج با افزایش متوسط قد افراد بالغ لحاظ گردد.

کاربرد شاخص توده بدنی برای تشخیص و معالجه اختلالات مرتبط

در این نوشتار و سایر مقالات مرتبط درباره شاخص توده بدنی و رابطه آن با اضافه وزن، توضیحات لازم را بیان کردیم. حال بهتر است در ادامه نوشتار، کاربرد بی ام آی به منظور تشخیص و معالجه مشکلات مربوط به وزن را متذکر شویم:

تاثیر چاقی بر سلامت:

طیف های متعددی از شاخص توده بدنی بر حسب ارتباط میان وزن بدن و اختلالات و حتی مرگ مشخص شده است. مبتلایان به اضافه وزن بالا اغلب به اختلالات متعدد و بیماری های سلامتی دچار می شوند که از مهمترین آن ها مشکلات خواب، پرفشاری خون، عارضه کیسه صفرا، کلسترول بالا، سکته، دیابت نوع 2، آرتروز استخوانی، مشکلات قلبی عروقی، انواع سرطان ها و بیش از ده بیماری مرتبط دیگر است.

عوامل خطرزا در شاخص توده بدنی بالا:

مشکلات ذکر شده در بخش قبلی از اختلالات مربوط به اضافه وزن است که چنانچه شما با شاخص توده بدنی بالا همراه هستید و تنها با دو مورد از این ریسک فاکتورها همراه باشید، درصد گرفتار شدن شما به مشکلات فوق افزایش می یابد. این مشکلات شامل:

1) پرفشاری خون 2) گلوکز خون بالا 3) افزایش ال دی ال خون (LDL) 4) کاهش (HDL) خون 5) تری گلیسرید بالا 6) پیشینه خانوادگی عارضه قلبی 7) مصرف مشروبات الکلی و سیگار 8) بی تحرکی می شود.

عوامل خطرزا در شاخص توده بدنی بالا:
عوامل خطرزا در شاخص توده بدنی بالا:

به این ترتیب اشخاصی که بی ام آی آن ها بالغ بر سی کیلوگرم است و یا آن هایی که به عارضه چاقی گرفتار هستند و درگیر یکی از مشکلات نامبرده می باشند؛ توصیه می شود بخشی از وزن اضافی خود را از دست دهند.

طبق نظر اغلب متخصصین لاغری مجرب هچون دکتر سلیمی، کاهش جزئی در حدود پنج الی ده درصدی از وزن می تواند خطر ابتلا به مشکلات فوق را کاهش داده و یا حتی از روند بیماری پیشگیری کند.

انواع چاقی

گفتیم که چربی های مازاد موجود در بدن همراه با بی تحرکی و استفاده از یک برنامه رژیم غذایی ناسالم و پرکالری، سبب چاقی در فرد خواهد شد.

هر چند تمام عوامل نامبرده در اضافه وزن موثر هستند ولی صرفاً فاکتور کلی برای ابتلا به شاخص توده بدنی بالا محسوب نمی شوند.

لذا، انباشته شدن بافت های چربی در بخش های متعدد بدن، به عوامل متعددی بستگی دارد که اطلاع از علت اصلی چاقی با کمک دکتر سلیمی، به از دست دادن آسان تر وزن کمک می کند. اضافه وزن بالا انواع متعددی دارد که به علت بروز آن در نواحی مختلف بدن، با افزایش تغییر سایز همراه خواهد شد.

چاقی در اثر پرخوری:

این نوع که از متداولترین انواع چاقی محسوب می شود، به طور معمول به دلیل استفاده از یک برنامه غذایی ناسالم در فرد ایجاد می شود.

مصرف مواد غذایی که حاوی چربی و شکر بسیار است و یا به عبارتی پرخوری بسیار، منجر به انباشته شدن بافت های چربی در نواحی مختلف بدن می شود.

گفتنی است که این لاغری دائمی نیست و بهتر است برنامه غذایی سالم و استانداردی را انتخاب نموده و به صورت مستمر در طی روز نیم ساعت فعالیت ورزشی داشته باشید که این امر به تدریج نتایج مثبتی را در روند کاهش وزن شما به دنبال دارد.

چاقی عصبی:

به طور معمول اضافه وزن فوق بیشتر به دلیل افسردگی و یا استرس های روزانه در فرد افزایش می یابد. این اضافه وزن که اغلب با خوردن شیرینی جات همراه است، فرد در محدوده خاصی از بدن با انباشته شدن بافت های چربی مواجه نخواهد شد.

موثرترین اقدام برای برطرف کردن اضافه وزن فوق، انجام تمرینات فیزیکی یوگا است که به تقلیل استرس، کمک شایانی می کند و در نتیجه شخص در کوتاهترین زمان ممکن شاهد تغییرات کلی بر لاغری و یا حتی وضعیت مطلوب روحی خواهد شد.

اضافه وزن در ناحیه باسن:

این نوع از اضافه وزن اغلب در بانوان مرسوم است و به طور کلی مربوط به تغییرات هورمونی در فرد می شود. انباشته شدن بافت های چربی در کفل ها که بیشتر بر اثر تغییرات هورمونی و یا در نوجوانان یائسه ایجاد می شود، مهمترین علت دیگر ابتلا به اضافه وزن در افراد است.

ناگفته نماند که در بعضی اشخاص، این عارضه بیشتر به دلیل وراثت و یا عوامل ژنتیکی ایجاد می شود. بهترین اقدام به منظور از بین بردن بافت های چربی، انجام تمرینات فیزیکی از جمله فعالیت هایی است که از طریق وزنه صورت می پذیرد. البته توصیه می شود از مصرف مشروبات الکلی و یا سیگار کشیدن بپرهیزید.

اضافه وزن به دلیل جریان خون:

به طور معمول چاقی فوق ریشه موروثی دارد و اغلب در دوران جنینی در شخص مشاهده می شود و پاهای ورم کرده بارزترین نشانه ی آن است.

مناسب ترین اقدام برای پیشگیری از عارضه چاقی فوق حفاظت از جریان خون است که در چنین شرایطی، انجام فعالیت هایی مانند پرش و یا دوین پیشنهاد نمی شود.

با توجه به این که چاقی فوق اختلالات متعددی را به دنبال دارد، پس بهتر است در طی روز آب فراوان بنوشید و شنا کردن را فراموش نکنید و توجه بسیار به پاهای خود داشته باشید.

اضافه وزن به علت عدم تحرک:

انباشته شدن بافت های چربی در نواحی مختلف بدن بیشتر به علت نداشتن تمرینات فیزیکی روزانه و نشستن بسیار است که در مردان در مقایسه با بانوان به مراتب شایع تر است.

اضافه وزن به علت عدم تحرک:
اضافه وزن به علت عدم تحرک:

عدم مصرف سالم ترین گروه های غذایی و یا حذف میان وعده ها، مناسب ترین اقدام محسوب نمی شود؛ بلکه انجام فعالیت های مداوم و منظم به مدت سی دقیقه در طی روز و همچنین نوشیدن آب فراوان می تواند تا حدی از روند ابتلا به عارضه فوق پیشگیری کند. اطلاعات تکمیلی را از دکتر سلیمی دریافت نمایید.

جراحی چاقی ساسی بای پس

این تکنیک جراحی لاغری یکی از عمل های جدید جهت تناسب اندام و کاهش وزن است که به اغلب افرادی که از طریق رژیم تخم مرغ قادر به از دست دادن بخشی از وزن اضافی خود نبوده اند، بسیار توصیه می شود. از دست دادن وزن و رسیدن به وزن طبیعی، پروسه سخت و دشواری است.

به همین منظور دکتر مهدی سلیمی متخصص انواع جراحی لاغری به بیشتر مبتلایان به شاخص توده بدنی بالا، انجام این متد جراحی را گزینه درمانی مناسبی توصیه می کنند.

دکتر سلیمی در ادامه متذکر می شوند که انجام تمرینات فیزیکی سنگین در کنار پیروی از یک برنامه رژیم لاغری سخت و تک غذایی، امری دشوار است.

لذا برای موفقیت در این مسیر، بهترین و مناسب ترین اقدام، انجام جراحی کاهش وزن است.

در مواقعی که بی ام آی اشخاص بیش از حد نرمال است

به طور کلی در مواقعی که بی ام آی اشخاص بیش از حد نرمال است، بهره مندی از یکی از متدهای جراحی متابولیک تحت نظر حاذق ترین و کارآمدترین جراحان امری الزامی در راستای کاهش وزن و پیشگیری از بیماری های مرتبط به چاقی است.

بر همین اساس جراحی Sassy bypass از پیشرفته ترین و به روزترین جراحی های چاقی محسوب می شود که با کمک از آن و تغییراتی که روی معده ایجاد می شود، شخص بیمار تحت نظر دکتر سلیمی، می تواند در کمترین زمان، بخشی از اضافه وزن خود را از دست بدهد.

در حقیقت جراحی فوق ترکیبی از Gastric Bypass و گاسترکتومی آستینی است. در فرآیند جراحی فوق، دکتر سلیمی، هر دو متد را به طور همزمان و به صورت ترکیبی روی بیماران کاندیدای این متد لاغری انجام می دهد.

به این صورت که:

نخست جراح متخصص، جراحی اسلیو یا کوچک کردن معده را انجام داده و بخشی از معده را که عامل اصلی اضافه وزن در فرد بوده است را حذف می کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله نمونه برنامه غذایی بعد از اسلیو معده را مطالعه کنید.

بخشی از دوازدهه به معده جراحی شده متصل می شود

سپس بخشی از دوازدهه به معده جراحی شده متصل می شود. متد فوق از مشخصه های به خصوصی برخوردار است و اصولاً از دو شیوه بای پس و اسلیو، بهتر عمل می کند.

تغییرات ایجاد شده این گونه است که:

– در متد فوق به منظور عبور و یا هضم غذا و یا انواع خوراکی ها، دو مسیر ایجاد می شود که در مسیر نخست، مواد غذایی مصرفی ابتدا از مری به معده و سپس از روده کوچک به روده وارد می شوند. کلیه ویتامین ها و همچنین مواد معدنی موجود در مواد غذایی در مسیر فوق، جذب دستگاه گوارش می شوند.

در مسیر بعدی، مواد غذایی مستقیماً از معده به قسمت پایانی دوازدهه وارد می شوند

– در مسیر بعدی، مواد غذایی مستقیماً از معده به قسمت پایانی دوازدهه وارد می شوند و سپس دفع آن از طریق روده بزرگ انجام می شود. گفتنی است که هیچ جذبی از مواد غذایی در مسیر فوق انجام نمی شود.

به این ترتیب دو مسیر فوق حاصل از جراحی ساسی بای پس معده باعث می شود تا کمترین چربی و گلوکز جذب بدن شود و در نهایت شخص پس از مدتی، با روند تقلیل وزن و یا لاغری همراه شود.

در مسیر بعدی، مواد غذایی مستقیماً از معده به قسمت پایانی دوازدهه وارد می شوند
در مسیر بعدی، مواد غذایی مستقیماً از معده به قسمت پایانی دوازدهه وارد می شوند

افراد کاندیدای جراحی Sasy Bypass

طبق تجربیات دکتر سلیمی، جراحی چاقی فوق برای تمامی مبتلایان به شاخص توده بدنی بالا گزینه مناسبی نیست و شخص بیمار حتماً بایستی از مشخصه های به خصوصی برخوردار باشد تا واجد شرایط انجام جراحی فوق باشد. پیش از هر چیز، مهمترین مورد سن فرد بیمار است.

محدوده سنی مناسب شخص برای بهره مندی از این متد جراحی بین هجده تا شصت و پنج سال است. اشخاصی که بی ام آی آن ها بیش از چهل کیلوگرم است، کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی ساسی بای پس به شمار می آیند. البته بایستی متذکر شویم که صرفاً بالا بودن شاخص توده بدنی ملاک نیست.

همان طور که در بخش های قبلی بیان کردیم، BMI مقدار و میزان بافت های چربی انباشته در نواحی متعدد بدن است که برای انجام این متد جراحی، امری الزامی تلقی می شود.

اگر فردی با بی ام آی 30kg همراه باشد

اگر فردی با بی ام آی 30kg همراه باشد و بر اثر ابتلا به عارضه چاقی با مشکلاتی مانند دیابت و یا پرفشاری خون گرفتار باشد، کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی لاغری فوق به شمار می رود.

مبتلایان به عارضه های فوق اغلب در معرض مشکلات حاصل از اضافه وزن بالا قرار می گیرند که با انجام این متد جراحی تحت نظر دکتر سلیمی می توانند اقدامات پیشگیرانه را در راستای حفظ سلامتی خود انجام دهند.

اگر فردی با بی ام آی 30kg همراه باشد
اگر فردی با بی ام آی 30kg همراه باشد

گفتنی است اشخاصی که در پی جراحی اسلیو معده به نتیجه قابل قبولی از کاهش وزن دست نیافته اند، واجد شرایط این متد جراحی هستند.

توصیه می شود پیش از هر اقدامی برای انجام جراحی فوق، تست ها و معاینات لازم را تحت نظر دکتر مهدی سلیمی فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته انجام دهید.

زیرا بررسی های اولیه مهمترین مسئله قبل از جراحی باریاتریک است. دکتر مهدی سلیمی، از برترین متخصصین بین المللی در این حوزه معرفی می شوند.

لاغری با جراحی Sasy Bypass

طبق بررسی های گسترده، پژوهشگران حوزه پزشکی به این نتیجه دست یافتند که بیمار با ورود به ماه ششم بعد از عمل جراحی لاغری فوق، تقریباً چیزی در حدود هفتاد و پنج درصد از اضافه وزن خود را با رعایت تمامی دستورالعمل های پزشکی از دست می دهد

و همچنین یک سال بعد از آن هم با تقلیل وزن نود درصدی همراه خواهد شد که این موضوع برای شخص مبتلا به اضافه وزن بالا امری بسیار حائز اهمیت تلقی می شود. در ضمن در جراحی ساسی بای پس، تمامی مواد معدنی و ویتامین ها به خوبی جذب بدن شخص می شوند.

بنابراین همان طور که گفتیم، راندمان حاصل از این جراحی به مراتب از جراحی Gastric Bypass و Gastric Sleeve که ممکن است بنا بر شرایط جسمی شخص به تنهایی روی بیمار انجام شود، بهتر و قابل قبول است.

مزیت های جراحی چاقی Sasy Bypass

طبق نظر دکتر مهدی سلیمی عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی، یکی از اساسی ترین مزیت های جراحی چاقی فوق، لاغری است.

گفتیم که در جراحی ساسی بای پس، برای گوارش، دو مسیر قرار داده می شود که هر یک از آن ها با جذب کمترین کالری از سوی بدن به روند تقلیل وزن در افراد کمک زیادی می کنند. از دیگر مزیت های جراحی کاهش وزن فوق می توان به موارد زیر اشاره نمود:

شخص در کوتاهترین زمان ممکن با رعایت تمامی نکات پزشکی و پرهیز غذایی به دلیل تغییرات ایجاد شده در روده کوچک و معده، شاهد کاهش وزن قابل توجهی می شود.

به علت جذب تمامی مواد معدنی و ویتامین ها از طریق معده، شخص به مکمل کمتری نیاز دارد.

در سایر جراحی های کاهش وزن، مقدار جذب مواد مغذی تا حد چشمگیری کاهش می یابد

در سایر جراحی های کاهش وزن، مقدار جذب مواد مغذی تا حد چشمگیری کاهش می یابد و در نتیجه بدن با صدمه بیشتری مواجه خواهد شد.

به بطور کلی پس از این جراحی لاغری، شما با ضعف شدید بدنی مواجه خواهید شد.

اشخاصی که با اختلالات مرتبط به اضافه وزن بالا همراه هستند، پس از جراحی می توانند به آسانی پیامدهای حاصل از اختلالات مرتبط را کاهش دهند.

لطفا از پست کالری جوجه کباب دیدن کنید.

در سایر جراحی های کاهش وزن، مقدار جذب مواد مغذی تا حد چشمگیری کاهش می یابد
در سایر جراحی های کاهش وزن، مقدار جذب مواد مغذی تا حد چشمگیری کاهش می یابد

از دیگر مزیت های مهم جراحی فوق، کنترل کلسترول، دیابت و یا پرفشاری خون است.

در انتها متذکر می شویم که احتمال دارد شخصی با انجام جراحی  Gastric Sleeve نتواند بخشی از اضافه وزن خود را از دست دهد. به همین منظور جراحی فوق کمک زیادی به کاهش وزن و بهبود سلامت بدن می کند.

نتیجه گیری

سعی کردیم در این نوشتار به انواع رژیم تخم مرغ، فواید و نمونه ی از این برنامه غذایی کاهش وزن بپردازیم. تخم مرغ از جمله غذاهایی است که سرشار از پروتئین و دیگر مواد مغذی و حتی ویتامین ها است که این مسئله به منظور تامین تمامی مواد مغذی مورد نیاز بدن در یک برنامه رژیم غذایی، امری بسیار مهم تلقی می شود.

در پایان توصیه می کنیم، طریقه مصرف بذر کتان برای لاغری شکم را مطالعه کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید