رژیم ارتشی

فهرست مطالب

در این مقاله، به بررسی موضوع رژیم ارتشی خواهیم پرداخت. ما را تا انتهای مقاله، همراهی نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جراحی های چاقی با ما در تماس باشید.

09120174510

رژیم ارتشی 3 روزه، یک رژیم لاغری سه روزه است که می تواند به کاهش وزن 10 پوندی در هفته کمک کند.

شما برنامه رژیم غذایی نظامی را به مدت 3 روز در هفته دنبال می کنید و سپس 4 روز در هفته مرخصی می گیرید.

می توانید رژیم را بارها و بارها هر هفته انجام دهید تا زمانی که به هدف کاهش وزن خود برسید.

آب بهترین چیزی است که می توانید در رژیم نظامی بنوشید، پس تا می توانید بنوشید! 

همچنین می توانید در رژیم نظامی قهوه بنوشید تا زمانی که با خامه و شکر کالری اضافی اضافه نکنید. 

شیرین کننده های مصنوعی برای قند خون شما خوب نیستند و می توانند باعث افزایش وزن شوند، بنابراین سعی کنید از مصرف آنها اجتناب کنید. 

تنها شیرین کننده مصنوعی که در رژیم نظامی توصیه می کنیم، استویا (در قهوه شما) است. 

همچنین می توانید در رژیم غذایی به اندازه دلخواه چای گیاهی بدون کافئین بنوشید.

برنامه رژیم ارتشی

روز 1:

صبحانه

 • 1/2 گریپ فروت
 • 1 تکه نان تست
 • 2 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی
 • 1 فنجان قهوه یا چای (با کافئین)

ناهار

 • 1/2 فنجان تن ماهی
 • 1 تکه نان تست
 • 1 فنجان قهوه یا چای (با کافئین)

شام

 • 3 اونس از هر نوع گوشت
 • 1 فنجان لوبیا سبز
 • 1/2 موز
 • 1 سیب کوچک
 • 1 فنجان بستنی وانیلی

روز 2

صبحانه

 • 1 تخم مرغ
 • 1 برش نان تست
 • 1/2 موز

ناهار

 • 1 فنجان پنیر دلمه
 • 1 تخم مرغ آب پز سفت
 • 5 کراکر نمکی

شام

 • 2 هات داگ (بدون نان)
 • 1 فنجان بروکلی
 • 1/2 فنجان هویج
 • 1/2 موز
 • 1/2 فنجان بستنی وانیلی

روز 3

صبحانه

 • 5 کراکر نمکی
 • 1 تکه پنیر چدار
 • 1 سیب کوچک

ناهار

 • 1 تخم مرغ آب پز سفت (یا پخته شده هر طور که دوست دارید)
 • 1 تکه نان تست

شام

 • 1 فنجان ماهی تن
 • 1/2 موز
 • 1 فنجان بستنی وانیلی

 

دسترسی به سایر رژیم های مرتبط

رژیم دوکان

رژیم میوه

رژیم کانادایی

رژیم فستینگ

رژیم غذایی پروتئین

رژیم شوک

رژیم شیر آنجلینا جولی

رژیم شیر و موز

رژیم شیر و خرما

رژیم جنرال موتورز

رژیم تخم مرغ

مقدمه

رژیم ارتشی
رژیم ارتشی

بیماری های مختلفی وجود دارد که می تواند سلامتی انسان را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از شایع ترین عارضه ها و بیماری هایی که می تواند زندگی انسان را تحت تاثیر خود قرار دهد، بیماری چاقی است. چاقی نوعی بیماری محسوب می شود که می تواند عملکرد عمومی بدن را مختل نماید.

چاقی باعث بروز افزایش وزن و عدم تناسب اندام در افراد خواهد شد

چاقی باعث بروز افزایش وزن و عدم تناسب اندام در افراد خواهد شد. همچنین بیماری چاقی می تواند باعث بروز بیماری ها و عارضه های مختلف از جمله بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، سرطان، بیماری فشار خون، سکته های مغزی و قلبی، کلسترول بالا و … شود.

به همین دلیل چنین افرادی لازم است که برای کاهش وزن و لاغری خود اقدامات لازم را انجام دهند و از روش های مختلف درمانی برای کاهش وزن خود استفاده نمایند. کاهش وزن و لاغری می تواند مزیت های فراوانی داشته باشد که یکی از مهمترین آن ها، درمان بیماری های ذکر شده مرتبط با چاقی می باشد.

از بهترین روش های درمانی بیماری چاقی می توان به رژیم لاغری و همچنین برای افراد بسیار چاق، جراحی چاقی را اشاره کرد

از بهترین روش های درمانی بیماری چاقی می توان به رژیم لاغری و همچنین برای افراد بسیار چاق، جراحی چاقی را اشاره کرد. یکی از روش های لاغری به وسیله رژیم های غذایی، رژیم ارتشی می باشد که از شهرت زیادی برخوردار است.

ما در این مقاله قصد داریم تا به صورت تخصصی به بررسی رژیم ارتشی بپردازیم. اما در ابتدا به بررسی چاقی و معضلات آن خواهیم پرداخت و سپس بعد از پرداختن به موضوع اصلی مقاله یعنی رژیم ارتشی، به بررسی یکی از بهترین روش های کاهش وزن یعنی جراحی چاقی خواهیم پرداخت.

همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رژیم ارتشی و جراحی چاقی، با یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی یعنی جناب آقای دکتر مهدی سلیمی تماس حاصل فرمایید. دکتر سلیمی، معتبرترین متخصص انواع جراحی های چاقی شناخته می شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله جراحی معده برای لاغری و لاغری در دو روز و چرا چاق می شویم را مطالعه کنید.

رژیم ارتشی چیست؟

رژیم ارتشی چیست؟
رژیم ارتشی چیست؟

ما در این مقاله، موضوع های زیر را بررسی خواهیم نمود:

چاقی چیست؟

علت چاقی را بیان نمایید.

کاهش وزن و فواید آن چیست؟

شاخص توده بدنی چیست؟

رژیم ارتشی چیست؟

افراد واجد شرایط برای استفاده از رژیم ارتشی کدامند؟

آیا رژیم لاغری کم‌کالری واقعا نتیجه می‌دهد؟

رژیم ارتشی چه میزان کاهش وزن دارد؟

مزایای رژیم ارتشی را ذکر کنید.

معایب رژیم ارتشی را بیان نمایید.

برنامه رژیم غذایی ارتشی چیست؟

جراحی چاقی چیست؟

هدف از جراحی چاقی چیست؟

انواع جراحی چاقی را توضیح دهید.

مزایای انجام عمل جراحی چاقی چیست؟

نتیجه گیری

 

چاقی چیست؟

چاقی می تواند تعاریف متعدد و گوناگونی داشته باشد و هر کدام از آن ها می تواند به نحوی کاربرد خاص خود را داشته باشد و جوانب زیادی را در بر خواهد گرفت.

چاقی چیست؟
چاقی چیست؟

اما به طور کلی طبق یک تعریف کلی و واحد می توان گفت که بیماری چاقی به تجمع اضافه و غیر طبیعی چربی ها در بدن گفته می شود که این چربی ها می تواند در نواحی مختلف بدن انباشته شود و حتی به گونه ای شود که به تمام بافت ها و سلول های بدن نفوذ پیدا کند و باعث بروز خطرات زیادی شود.

پیشنهاد می کنیم از پست رژیم لاغری برای 25 کیلو اضافه وزن و نمونه رژیم غذایی برای دیابتی ها دیدن کنید.

تجمع غیر طبیعی چربی ها می تواند باعث بروز مشکلات و بیماری های فراوانی برای فرد شود

این تجمع غیر طبیعی چربی ها می تواند باعث بروز مشکلات و بیماری های فراوانی برای فرد شود و در بروز بیماری ها عارضه های مختلفی نیز دخیل خواهد بود. مهمترین تاثیر انباشته شدن چربی ها در بدن، اضافه وزن و عدم تناسب اندام در فرد می باشد که می تواند اختلالات جسمی و حتی روحی برای فرد به ارمغان بیاورد.

تجمع غیر طبیعی چربی ها می تواند باعث بروز مشکلات و بیماری های فراوانی برای فرد شود
تجمع غیر طبیعی چربی ها می تواند باعث بروز مشکلات و بیماری های فراوانی برای فرد شود

این که چه عاملی باعث تجمع غیر طبیعی چربی ها در بدن می شود را می توان به عوامل مختلفی دخیل دانست که اکثر عوامل به پرخوری و مصرف بیش از حد غذا منجر خواهد شد. در بدن ما انسان ها، هورمونی به نام هورمون گرسنگی وجود دارد که به صورت عادی اقدام به ترشح در بدن می نماید.

این امر می تواند باعث افزایش اشتها در فرد شود و فرد میل به مصرف مواد غذایی داشته باشد. بعد از مصرف مواد غذایی به اندازه درست، ترشح این هورمون به صفر می رسد و عملا فرد احساس سیری پیدا خواهد کرد.

اما برخی از عوامل می تواند باعث ترشح غیر اصولی و بیش از حد این هورمون در بدن شود و باعث ایجاد پرخوری های شدید و افزایش میل به غذا شود.

در صورتی که فرد اقدام به مصرف مواد غذایی نماید ولی احساس سیری پیدا نکند

در صورتی که فرد اقدام به مصرف مواد غذایی نماید ولی احساس سیری پیدا نکند، همین امر می تواند باعث سیری ناپذیر بودن فرد شود و باعث افزایش ورود مواد غذایی به بدن شود و کالری های اضافی و چربی های اضافی در بدن تجمع پیدا کند.

چاقی نوعی بیماری محسوب می شود و طبق اعلام رسمی سازمان بهداشت جهانی، یکی از فراگیرترین و شایع ترین عوامل ایجاد مرگ و میر در جهان، مربوط به چاقی و بیماری های مرتبط با آن می باشد.

بیماری چاقی می تواند قابل درمان باشد و حتی می توان با اقداماتی به پیشگیری آن کمک فراوانی کرد. بنابراین می توان گفت که هیچ گونه جای نگرانی در پی نخواهد داشت. عوامل زیادی در به وجود آوردن چاقی موثر است که ما در این مقاله به این موضوع هم خواهیم پرداخت.

چاقی می تواند باعث بروز بیماری های مختلف در بدن انسان شود

همان طور که گفته شد، چاقی می تواند باعث بروز بیماری های مختلف در بدن انسان شود و مشکلات زیادی را به وجود بیاورد و عملا جان انسان را در معرض خطرهای بزرگی قرار دهد.

بیماری هایی نظیر دیابت به خصوص دیابت نوع دوم، بیماری های قلبی و عروقی، فشار خون، از جمله شایع ترین بیماری هایی می باشد که سر منشا آن می تواند چاقی و اضافه وزن باشد. چاقی سطح بندی های مختلفی دارد که هر کدام از آن ها روش های درمانی خاص خود را دارد.

چاقی می تواند باعث بروز بیماری های مختلف در بدن انسان شود
چاقی می تواند باعث بروز بیماری های مختلف در بدن انسان شود

معیار و سنجش میزان چاقی و اضافه وزن بدن بر اساس BMI یا شاخص توده بدنی انجام می شود که ما در ادامه مقاله به بررسی شاخص توده بدنی هم خواهیم پرداخت و نشان خواهیم داد که روش درمانی بیماری چاقی بر اساس شاخص های توده بدنی چگونه می باشد.

همچنین یکی از بهترین روش های درمانی بیماری چاقی بر اساس شاخص های مختلف، رژیم ارتشی و برای موارد شدیدتر، جراحی چاقی می باشد که جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان متخصص جراحی چاقی می تواند راهنمایی های لازم را در این خصوص انجام دهد.

علت چاقی چیست؟

چاقی می تواند از عوامل مختلفی سرچشمه بگیرد و باعث بروز اضافه وزن به صورت خفیف و حتی شدید در بین افراد شود. ما در موارد زیر به بررسی عوامل مهم ایجاد چاقی و اضافه وزن خواهیم پرداخت و هدف از توضیح این موضوع، این است که بتوان بهترین روش درمانی لاغری و کاهش وزن را پیدا نمود. از جمله عوامل ایجاد کننده چاقی و اضافه وزن عبارتند از:

علت چاقی چیست؟
علت چاقی چیست؟

کم خوابی

یکی از مهمترین عوامل ایجاد چاقی و اضافه وزن می تواند مبحث عدم تعادل در خواب باشد. خواب ناکافی می تواند باعث شود که فرد دچار پرخوری شدید شود. در هنگام شب، بدن نیاز به خواب و استراحت دارد و در صورت عدم رعایت چنین مسئله ای، باعث خواهد شد که ترشح هورمون های بدن در حال نامتعادلی قرار گیرد و باعث افزایش گرسنگی و پرخوری در فرد شود و همین امر در افزایش وزن موثر خواهد بود.

تخمدان پلی کیستیک

یکی از مشکلات رایج در بین بانوان به خصوص در سنین جوانی، سندروم تخمدان پلی کیستیک می باشد که این بیماری و عارضه، تاثیر فراوانی در افزایش وزن و چاقی افراد خواهد داشت. در سنین باروری ممکن است بسیاری از بانوان از ناحیه تخمدان دچار مشکلاتی از جمله رشد کیست شوند

و همین امر باعث تداخل هورمونی در بدن وی خواهد شد و یکی از عارضه های آن افزایش وزن و چاقی در افراد خواهد شد. علاوه بر آن یکی از عوارض این بیماری می تواند افزایش میزان قند خون فرد شود که همین امر تاثیر زیادی در افزایش وزن شدید در بین افراد شود و باعث بروز عارضه های دیگری شود.

ترک سیگار

افرادی که اقدام به ترک سیگار می نمایند، بعد از آن ممکن است دچار اضافه وزن شوند. این اضافه وزن می تواند گاهی به صورت خفیف باشد و گاهی به صورت شدید که در صورت خفیف بودن آن می توان از رژیم هایی مانند رژیم ارتشی استفاده کرد تا کنترل وزن خود را به دست آورد.

ترک سیگار
ترک سیگار

یکی از عوامل افزایش وزن بعد از ترک سیگار، کاهش میزان نیکوتین در بدن می باشد که همین امر می تواند افزایش اشتها و گرسنگی را به ارمغان بیاورد. چنین افرادی باید در خصوص کالری های دریافتی از مواد غذایی، دقت زیادی داشته باشند تا دچار چاقی مفرط و شدید نشوند.

کم کاری تیروئید

تیروئید یکی از مهمترین هورمون های بدن است که در حفظ و تعادل بدن نقش دارد که عدم توازن و تعادل در ترشح آن می تواند باعث بروز بیماری های مختلفی نیز شود.

کم کاری تیروئید از مشکلات رایج بسیاری از افراد می باشد که عوارض زیادی را در پی خواهد داشت. احساس خستگی، بی حالی و کسلی، افزایش وزن از جمله مشکلات رایج کم کاری هورمون تیروئید می باشد.

رژیم های غذایی برای حل این معضل می تواند راهکار مناسبی برای چنین افرادی باشد که رژیم ارتشی می تواند بر اساس شرایط جسمی فرد، جزو گزینه های پیشنهادی باشد.

داروهای کورتونی

استفاده از داروهای هورمونی و استروئیدی می تواند نقشی موثر در افزایش وزن افراد داشته باشد. بسیاری از بیماری ها نیازمند مصرف چنین مواد دارویی می باشد که از مهمترین آن ها، داروهای کورتونی خواهد بود.

این داروها می تواند باعث افزایش تجمع مایعات در بدن شود و همچنین باعث افزایش اشتها و پرخوری در افراد مصرف کننده این داروها شود. عارضه و شدت میزان پرخوری و افزایش وزن می تواند به اندازه مصرف داروهای کورتونی افزایش پیدا کند و گاهی ممکن است بتوان بر اساس رژیم های غذایی اقدام به کنترل آن نمود

و در برخی از موارد لازم است از روش هایی مانند جراحی چاقی استفاده کرد که جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی می تواند راهنمایی های لازم را در این خصوص انجام دهد.

وجود برخی بیماری ها

برخی از بیماری ها مانند بیماری های آسم، آرتریت و … می تواند به صورت غیر مستقیم باعث افزایش وزن و چاقی در افراد شود. زیرا برای درمان چنین بیماری هایی، لازم است از داروهای استروئیدی استفاده شود که مهمترین عارضه آن، افزایش وزن و چاقی در افراد می باشد.

چنین بیماری هایی ممکن است باعث ترشح بیش از اندازه هورمون کورتیزول در بدن شود و مصرف داروهای استروئیدی باعث اخلال در عملکرد کلیه ها شود و عملا فرایند چاقی و اضافه وزن در چنین افرادی رخ خواهد داد که لازم است اقدامات مهمی از جمله استفاده از رژیم های غذایی از جمله رژیم ارتشی را انجام داد.

مصرف برخی از داروهای اعصاب و روان

داروهایی مانند داروی ضد افسردگی می تواند باعث ایجاد عارضه و مشکلات زیادی در بدن شود که یکی از این عارضه های شایع، افزایش وزن و چاقی می باشد.

بسیاری از افراد بعد از بهبودی حالت روحی خود، افزایش اشتها پیدا می کنند و همین امر می تواند باعث تغییرات وزنی چه به صورت خفیف و حتی گاهی شدید شود.

داروهای اعصاب و روان می تواند در عملکرد هورمون های بدن از جمله هورمون گرسنگی، تاثیرات زیادی داشته باشد و فرد را متمایل به پرخوری نماید و همین امر باعث ایجاد افزایش وزن و چاقی در افراد خواهد شد.

عموما لازم است چنین افرادی در کنار مصرف داروهای ضد افسردگی از رژیم های غذایی خاصی برای کنترل اشتهای خود استفاده نمایند تا دچار افزایش وزن نشوند.

مصرف برخی از داروهای اعصاب و روان
ب مصرف برخی از داروهای اعصاب و روان

 

استرس و اضطراب

استرس و اضطراب از مشکلات شایع و گاهی غیر قابل کنترل در بین عموم مردم می باشد. استرس می تواند باعث افزایش میزان ترشح هورمون کورتیزول در بدن شود و این عامل نقش مهمی در کنترل اشتهای افراد خواهد داشت و افزایش ترشح این هورمون، افزایش اشتها را به همراه خود دارد و فرد مایل خواهد بود تا غذای بیشتری مصرف نماید.
حال در مقاله رژیم ارتشی به سراغ فواید کاهش وزن خواهیم رفت و از فواید آن نکاتی مهم خواهیم گرفت.

کاهش وزن و فواید آن

کاهش وزن و لاغری یکی از مهمترین دغدغه هایی می باشد که بسیاری افراد در فکر آن هستند. همان طور که گفته شد، چاقی می تواند باعث بروز عارضه ها و بیماری های مختلفی شود و به همین دلیل اهمیت کاهش وزن و لاغری بسیار بالا بوده و انتخاب بهترین روش برای لاغری از اهمیت بیشتری برخوردار است.

افرادی که دچار افزایش وزن می شوند و در حد نیمه شدید قرار دارند، می توانند بر اساس برنامه های غذایی مختلف از جمله رژیم ارتشی اقدام به کاهش وزن خود نمایند.

اما افرادی که از چاقی شدید رنج می برند و دارای شاخص توده بدنی بالایی می باشند، باید از روش هایی مانند جراحی چاقی برای کاهش وزن خود استفاده کنند که یکی از بهترین متخصصین این حوزه، جناب آقای دکتر مهدی سلیمی می باشد که می تواند راهنمایی های لازم را در این خصوص انجام دهد.

حال در ادامه مقاله به بررسی برخی از فواید کاهش وزن و لاغری خواهیم پرداخت.

بالا رفتن انرژی

یکی از مهترین اثرات کاهش وزن و لاغری در افراد می تواند افزایش سطح انرژی افراد باشد. کم تحرکی یکی از عوامل ایجاد کننده چاقی و افزایش وزن می باشد و هر چه وزن فرد بیشتر باشد، میزان انرژی فرد کاهش خواهد یافت.

افزایش انرژی با افزایش مصرف کالری و چربی سوزی همراه است و همین امر می تواند در کاهش وزن افراد تاثیر زیادی داشته باشد. کاهش وزن و لاغری می تواند تاثیر مهمی در افزایش وزن و افزایش سوخت و ساز بدن داشته باشد.

بهبود حافظه

تحقیقات و نتایج متعددی نشان داده است که کاهش وزن می تواند تاثیر زیادی در تقویت حافظه و افزایش تمرکز در افراد داشته باشد. بررسی های مختلفی نشان می دهد که افرادی که اقدام به کاهش وزن از طریق روش های مختلفی کرده اند، از عملکرد بهتری در حافظه برخوردار بوده اند.

افرادی که مبتلا به چاقی هستند و به خصوص در سنین بالایی قرار دارند، در معرض بیماری هایی مانند آلزایمر و زوال مغز قرار دارند. کاهش وزن و لاغری می تواند از بروز چنین بیماری هایی جلوگیری نماید و در تقویت حافظه و افزایش تمرکز آنان، تاثیر زیادی داشته باشد. رژیم غذایی لاغری از جمله بهترین روش ها برای تقویت حافظه به شمار می رود که می توان از آن بهره کافی برد.

بهبود روابط با کاهش وزن

بسیاری از افرادی که از چاقی و افزایش وزن رنج می برند، با مشکلات زناشویی روبرو هستند. یکی از مهمترین و کلیدی ترین فواید لاغری و کاهش وزن می تواند به بهبود روابط زناشویی با همسر اشاره کرد. افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن از مشکلاتی مانند مشکلات جنسی برخوردار هستند.

بهبود روابط با کاهش وزن
بهبود روابط با کاهش وزن

تجمع چربی ها در بافت های بدن می تواند باعث بروز مشکلاتی مانند عدم نعوظ آلت تناسلی و … شود. کاهش وزن چه از طریق رژیم غذایی از جمله رژیم ارتشی و چه از طریق روش هایی مانند جراحی چاقی توسط دکتر سلیمی، می تواند باعث بهبود عملکرد قوای جنسی در افراد شود.

در بانوانی که از چاقی رنج می برند، مشکلاتی مانند عدم بارداری دیده می شود که کاهش وزن می تواند در زمینه بارداری به آنان کمک فراوانی نماید. البته در برخی از موارد لازم است برای حل چنین مشکلاتی، علاوه بر استفاده از روش های رژیم غذایی، از داروهای مختلفی استفاده کنند تا بتوانند نتیجه دلخواه خود را به دست آورند.

از طرفی چاقی و اضافه وزن با مشکل عدم اعتماد به نفس همراه است. زیرا افزایش وزن باعث عدم تناسب اندام خواهد شد و می تواند در عملکرد روابط زن و شوهری، مشکلات زیادی ایجاد نماید.

لازم است در چنین مواردی از یک متخصص تغذیه مشورت های لازم را دریافت نمود و در موارد شدیدتر یعنی چاقی مفرط، می توان از روش هایی مانند جراحی چاقی استفاده کرد که یکی از بهترین متخصصین این حوزه، جناب آقای دکتر مهدی سلیمی می باشد.

کاهش خطر ابتلا به سرطان

یکی از عوارض ناشی از افزایش وزن، افزایش ابتلا به انواع سرطان ها می باشد. افزایش وزن و چاقی باعث تجمع چربی ها در بدن خواهد شد و می تواند باعث بروز انواع توده های مختلف و تومورهای سرطانی در بدن شود.

کاهش وزن می تواند در پیشگیری و درمان بیماری هایی نظیر سرطان موثر واقع شود. اضافه وزن باعث ایجاد التهاب در سلول های بدن می شود و در عملکرد آنان، اختلال ایجاد خواهد کرد.

کاهش وزن می تواند به روند بازسازی و عملکرد درست سلول های بدن کمک فراوانی نماید. تحقیقات متعددی نشان داده است که افراد دارای شاخص توده بدنی مناسب، کمتر در معرض بیماری های سرطان قرار دارند.

موثر در درمان بیماری های روحی و روانی و کاهش افسردگی

یکی از معضلات و مشکلاتی که بسیاری از افراد چاق به آن دچار می شوند، مشکلات روحی و روانی می باشد. عدم تناسب اندام باعث خواهد شد که فرد دچار عدم اعتماد به نفس شود و همین امر می تواند زمینه ساز بروز بیماری هایی نظیر افسردگی شود.

افرادی که اقدام به کاهش وزن و لاغری می نمایند، می توانند علاوه بر تناسب اندام در بهبود حالات روحی خود، اقدامات مهمی انجام دهند و در بازگشت اعتماد به نفس خود تلاش های لازم را انجام دهند.

تغییر در ذائقه فرد

کاهش وزن در مدت زمانی مشخص می تواند باعث ایجاد تغییرات زیادی در زمینه ذائقه افراد شود و تاثیرات مهمی را بر جای بگذارد. تحقیقات متعددی نشان داده است که افراد چاق بعد از کاهش وزن چه از طریق رژیم های غذایی و چه از طریق جراحی چاقی، توانسته اند سیستم چشایی خود را تغییر دهند و طعم غذاها را به درستی تشخیص دهند و عملا می توانند به صورت واضح تر طعم غذاها را احساس کنند.

بنابراین می توان گفت که یکی از فواید کاهش وزن و لاغری، تغییر در سیستم چشایی فرد می باشد و می تواند به درستی از طعم غذاها لذت ببرد.

استفاده از روش هایی مانند رژیم های لاغری و یا جراحی چاقی می تواند در عملکرد درست سیستم چشایی افراد، کمک فروانی نماید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی چاقی و فواید کاهش وزن، با یکی از بهترین متخصصین این حوزه یعنی جناب آقای دکتر مهدی سلیمی تماس حاصل فرمایید.

موثر در درمان بیماری های مفاصل و استخوانی

افزایش وزن و چاقی می تواند باعث اخلال در سیستم مفاصل و استخوان های بدن شود. زیرا استخوان ها و مفاصل برای تحمل وزن بدن، باید فشار بیشتری را تجربه نمایند و همین امر باعث بروز بیماری هایی مانند آرتروز، انواع دیسک کمر و گردن و … شود.

کاهش وزن و لاغری می تواند تاثیر مهمی در عملکرد درست مفاصل داشته باشد و از بروز بیماری های استخوانی و مفاصل جلوگیری نماید. آرتروز یکی از مشکلات و بیماری های رایج در بین افراد دارای اضافه وزن می باشد که لازم است برای حل این مشکل، اقدامات لازم را انجام دهند.

موثر در درمان بیماری های مفاصل و استخوانی
موثر در درمان بیماری های مفاصل و استخوانی

بهبود خواب

افرادی که از چاقی شدید رنج می برند، با مشکل خواب به خصوص خواب شبانه همراه هستند. اخلال در عملکرد سیستم تنفسی افراد چاق یکی از مشکلات رایج در بین این افراد می باشد که همین امر باعث ایجاد تنگی نفس در هنگام خواب خواهد شد.

کاهش وزن و لاغری می تواند به عملکرد درست خواب شبانه کمک فراوانی نماید و نقش مهمی در سیستم عمومی بدن داشته باشد و از بروز مشکلات تنفسی و … جلوگیری خواهد کرد.

حال در ادامه مقاله رژیم ارتشی به بررسی موضوعی خواهیم پرداخت که نقش مهمی در انتخاب روش های کاهش وزن خواهد داشت و عملا به عنوان یک معیار و سنجش میزان چاقی بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

شاخص توده بدنی چیست؟

شاخص توده بدنی یکی از مهمترین موارد در میزان چاقی و لاغری افراد می باشد. شاخص توده بدنی به بررسی دقیق میزان چربی های موجود در بدن می پردازد و عملا نوعی معیار و سنجش کلی برای چاقی و لاغری افراد به حساب می آید.

شاخص توده بدنی که به اختصار به آن BMI گفته می شود، به عنوان سنجش میزان چربی های موجود در بدن خواهد پرداخت و از انباشتگی چربی ها در بدن اطلاع دقیقی به فرد خواهد داد.

شاخص توده بدنی به فرد نشان می دهد که در چه مرحله ای از چاقی قرار دارد و بهترین روش درمانی برای کاهش وزن و لاغری در این افراد شامل چه مواردی می باشد. شاخص توده بدنی از یک معیار ثابت بهره می گیرد و از نسبت وزن به قد به وجود می آید.

شاخص توده بدنی از بازه های عددی مختلفی تشکیل شده است و این بازه ها به صورت ثابت بوده و هر فردی با محاسبه شاخص توده بدنی خود می تواند تشخیص دهد که در کدام بازه عددی قرار دارد و عملا در چه وضعیتی از لاغری و چاقی قرار دارد. ما در ادامه مقاله به بررسی شاخص توده بدنی یا همان BMI خواهیم پرداخت و از بازه های عددی آن نکات مهمی را اشاره خواهیم کرد:

اگر فردی دارای شاخص توده بدنی پایین تر از عدد 18.5 باشد

اگر فردی دارای شاخص توده بدنی پایین تر از عدد 18.5 باشد، این بدان معنی است که فرد از لاغری شدید رنج می برد و لازم است اقدامات لازم برای افزایش وزن خود را انجام دهد.

اگر فردی دارای شاخص توده بدنی در بازه عددی بین 18.5 تا 24.9 باشد، این موضوع نشان می دهد که فرد در محدوده ایده آل بدنی قرار دارد و عملا لازم است با استفاده از رژیم های غذایی و ورزش، اقدامات لازم برای تثبیت وزن خود را انجام دهد تا بتواند در سلامتی کامل به سر ببرد.

حال اگر فردی دارای شاخص توده بدنی در بازه عددی بین 25 تا 29.9 باشد، این میزان می تواند به فرد هشدار دهد که در معرض چاقی و اضافه وزن قرار دارد که البته می تواند با استفاده از رژیم های غذایی مختلف اقدام به کاهش وزن خود نماید و جای نگرانی نخواهد بود.

اگر فردی دارای شاخص توده بدنی در بازه عددی بین 30 تا 34.9 باشد

اگر فردی دارای شاخص توده بدنی در بازه عددی بین 30 تا 34.9 باشد، این موضوع نشان می دهد که فرد در معرض چاقی شدیدی قرار دارد و لازم است با استفاده از روش هایی مانند جراحی چاقی اقدام به کاهش وزن و لاغری نماید که جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین این حوزه می تواند راهنمایی های لازم را انجام دهد.

اما اگر فردی دارای شاخص توده بدنی 35 به بالا باشد، این وضعیت نشاندهنده وضعیت خطر برای فرد است و فرد به چاقی مفرط و شدیدی دچار شده است. لازم است برای کاهش وزن خود از روشی به نام جراحی چاقی استفاده کند تا بتواند اقدام به کاهش وزن نماید و در کنار آن با مصرف بادام هندی بتواند به کاهش وزن خود کمک لازم نماید.

اگر فردی دارای شاخص توده بدنی بالاتر از عدد 35 باشد

اما اگر فردی دارای شاخص توده بدنی بالاتر از عدد 35 باشد، این موضوع یعنی فرد، مبتلا به چاقی بسیار شدید می باشد و عملا سلامتی وی در معرض خطر قرار دارد و لازم است بر اساس روش های مختلفی که از جمله بهترین روش کاهش وزن یعنی جراحی چاقی می باشد، اقدام به کاهش وزن و لاغری نماید تا بتواند از بروز بیماری های دیگری جلوگیری نماید.

حال متوجه شدیم که شاخص توده بدنی از چه اهمیت بالایی برخوردار است و لازم است چه اقدامات مهمی برای کاهش وزن و لاغری انجام داد. حال در ادامه مقاله به بررسی موضوع اصلی یعنی رژیم ارتشی خواهیم پرداخت که از محبوبیت و شهرت بالایی برخوردار است. بنابراین تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

رژیم ارتشی

همان طور که گفته شد، چاقی و بیماری چاقی می تواند باعث بروز مشکلات مختلفی برای بدن انسان شود و افراد باید برای حل این معضل و مشکل، اقدامات لازم را انجام دهند.

بنابراین بسیاری از افراد به دنبال این موضوع هستند که بتوانند از رژیم های غذایی برای کاهش وزن خود استفاده کنند. حال بسیاری از همین افراد در تلاش هستند که بتوانند در طی مدت زمانی کوتاه تر اقدام به کاهش وزن نمایند و با استفاده از رژیم های غذایی کوتاه مدت به نتیجه مد نظر خود برسند.

ممکن است تا کنون در میان رژیم های غذایی کوتاه مدت، نام رژیم ارتشی را شنیده باشید، اما اطلاعاتی در این خصوص نداشته باشید. ما در ادامه مقاله به بررسی رژیم ارتشی و تعاریف آن خواهیم پرداخت.

رژیم ارتشی
رژیم ارتشی

شاید اولین فکری که به ذهن ما بعد از شنیدن جمله رژیم ارتشی برسد، این است که این نامگذاری دلیل خاصی دارد و عملا افرادی که در ارتش خدمت می کنند، از این رژیم غذایی استفاده می کنند.

اما چنین چیزی نیست و عملا تاریخچه و ابداع این نوع رژیم غذایی هیچ گونه ارتباطی با ارتش هیچ کشوری ندارد. بنابراین رژیم ارتشی یک نوع رژیم کلی بوده که هر فردی بر اساس شرایط جسمی خود و با صلاحدید پزشک متخصص می تواند از آن استفاده کند.

یکی از انواع رژیم های غذایی که از محبوبیت زیادی هم برخوردار است، رژیم ارتشی می باشد.

یکی از انواع رژیم های غذایی که از محبوبیت زیادی هم برخوردار است، رژیم ارتشی می باشد. این رژیم جزو رژیم های کاهش وزن و لاغری به حساب می آید که می تواند به افراد در کاهش وزن کوتاه مدت و سریع، کمک زیادی نماید.

بنابراین می توان گفت که رژیم ارتشی نوعی رژیم لاغری و کاهش وزن در مدت زمان سریع به حساب می آید و می توان به آن رژیم سریع گفت.

رژیم ارتشی به صورت یک رژیم 3 روزه اقدام به لاغری افراد می نماید و این رژیم بر اساس برنامه ریزی 3 روز در هفته شکل می گیرد و لازم است به مدت یک ماه از آن استفاده کرد. رژیم ارتشی 3 روزه شرایط خاص خود را دارد و هر فردی لازم است با مشورت و تجویز پزشک، اقدام به استفاده از آن نماید.

یکی از انواع رژیم های غذایی که از محبوبیت زیادی هم برخوردار است، رژیم ارتشی می باشد.
یکی از انواع رژیم های غذایی که از محبوبیت زیادی هم برخوردار است، رژیم ارتشی می باشد.

این نوع رژیم لاغری تمرکز زیادی بر پروتئین دارد و میزان پروتئین دریافتی از آن به مراتب بیشتر از سایر رژیم های لاغری می باشد. از طرفی میزان کالری، کربوهیدرات و چربی های موجود در رژیم ارتشی بسیار کم می باشد.

این رژیم غذایی به مدت 3 روز در هفته باید مصرف شود و به مدت یک ماه باید ادامه دار باشد تا بتوان نتیجه خوبی از آن دریافت کرد. رژیم ارتشی می تواند باعث افزایش سرعت سوخت و ساز بدن و چربی سوزی در بدن شود.

افراد واجد شرایط استفاده از رژیم ارتشی

این رژیم می تواند برای افرادی مناسب باشد که قصد دارند در طی مدت زمانی کوتاه به کاهش وزن اصولی برسند و رژیم ارتشی می تواند در این امر به افراد کمک فراوانی کند.

رژیم ارتشی صرفا برای بازه زمانی کوتاهی قابل استفاده خواهد بود و نهایت استفاده از آن یک ماه توصیه می شود. زیرا در صورت استفاده بلند مدت می تواند عوارضی برای بدن در پی داشته باشد.

افراد واجد شرایط استفاده از رژیم ارتشی
افراد واجد شرایط استفاده از رژیم ارتشی

چه افرادی نمی توانند از رژیم ارتشی استفاده کنند؟

برخی از افراد به دلیل داشتن محدودیت های متعددی نمی توانند از این رژیم غذایی استفاده کنند که این افراد عبارتند از:

 • افرادی که دارای عوارض درمانی شدیدی هستند.
 • افرادی که مبتلا به بیماری دیابت به خصوص دیابت نوع دوم هستند.
 • بانوان باردار و یا خانم هایی که به فرزند خود شیر مادر می دهند.
 • افرادی که دچار بیماری کم خونی هستند.
 • افرادی که دچار مشکلاتی مانند مشکلات گوارشی هستند.
 • افرادی که سابقه کمبود مواد غذایی در بدن دارند.

چنین مواردی باعث می شود که فرد، واجد شرایط استفاده از رژیم ارتشی نباشد. در صورت شرایط اضطرار برای استفاده از رژیم ارتشی لازم است که با پزشک متخصص خود مشورت های لازم را انجام دهید.

چه افرادی نمی توانند از رژیم ارتشی استفاده کنند؟
چه افرادی نمی توانند از رژیم ارتشی استفاده کنند؟

آیا رژیم لاغری کم‌کالری واقعا نتیجه می‌دهد؟

به طور کلی رژیم های غذایی که میزان کالری دریافتی از آنان به زیر 1000 می رسد، جزو رژیم های کم کالری محسوب می شود.

تحقیقات متعددی بر رژیم های غذایی کم کالری انجام شده است که تمامی این بررسی ها به یک نتیجه واحد رسیده اند که آن هم این است که در صورت استفاده از رژیم های کم کالری می توان به کاهش وزن در طی مدت زمانی کوتاه دست پیدا کرد و در صورت رعایت موارد غذایی و شرایط لازم، می توان به هدف خود یعنی کاهش وزن دست پیدا کرد.

درست است که رژیم های غذایی کم کالری مانند رژیم ارتشی نمی تواند به اندازه جراحی چاقی در سریع بودن کاهش وزن تاثیر زیادی داشته باشد، اما به هر حال می توان به عنوان یک روش کوتاه مدت برای کاهش وزن از آن استفاده کرد.

نتیجه بخش بودن رژیم های غذایی کم کالری مانند رژیم ارتشی که در اصل رژیم 3 روز در هفته می باشد، به عوامل مختلفی بستگی دارد

به طور کلی نتیجه بخش بودن رژیم های غذایی کم کالری مانند رژیم ارتشی که در اصل رژیم 3 روز در هفته می باشد، به عوامل مختلفی بستگی دارد که از مهمترین آن می توان به شرایط جسمی فرد، میزان چاقی فرد، سوابق بیماری و سوابق لاغری و چاقی و … اشاره کرد. مهمترین ترین نکته در چنین رژیم هایی، رعایت مواد غذایی و موارد مربوط به آن بعد از طی کردن دوران رژیم می باشد تا وزن به حالت سابق یعنی افزایش وزن بازنگردد.

بنابراین می توان گفت که اگر فردی قصد کاهش وزن سریع را دارد، می تواند از رژیم های غذایی کم کالری مانند رژیم ارتشی استفاده کند تا به نتیجه دلخواه برسد و تماما باید تحت نظر پزشک تغذیه باشد تا دچار مشکلات مختلفی نشود.

همچنین افرادی که از چاقی شدید رنج می برند و از شاخص توده بدنی بالایی برخوردار هستند، بهتر است از جراحی چاقی برای کاهش وزن سریع خود استفاده کنند که روشی کم عارضه و بدون تهاجم و تضمینی می باشد.

جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین این حوزه می تواند راهنمایی های لازم را در این خصوص انجام دهد.

رژیم ارتشی چه میزان کاهش وزن دارد؟

همان طور که در مورد قبل گفته شد، رژیم های غذایی کم کالری می تواند تاثیر زیادی در کاهش وزن در مدت زمان کوتاه داشته باشد. رژیم ارتشی که از دسته رژیم های کم کالری به حساب می آید، می تواند موثر در این زمینه باشد.

رژیم ارتشی در 3 روز ابتدای هفته تنظیم می شود و لازم است که نهایتا 1000 کالری از مواد غذایی در طول روز دریافت شود. مابقی روزهای هفته می تواند از رژیم های غذایی عادی استفاده کند تا به نتیجه مورد نظر برسد.

پزشک متخصص اقدام به تنظیم رژیم ارتشی و رژیم روزهای عادی فرد خواهد نمود و تلاش خواهد کرد که فرد بتواند در طول هفته به مقدار 5 کیلوگرم وزن کم نماید و رسیدن به این هدف بسیار مهم خواهد بود.

با این اوصاف می توان گفت که در بازه یک ماهه، استفاده از این رژیم غذایی، قاعدتا باید به مقدار 15 کیلوگرم وزن کم شود تا فرد بتواند به کاهش وزن ایده آل خود دست پیدا نماید.

چنین کاهش وزنی در بازه زمانی کوتاه می تواند برای فرد حس بسیار خوبی را القا کند و باعث افزایش اعتماد به نفس فرد شود که توانسته است در طول مدت زمانی یک ماهه به چنین هدف مهمی دست پیدا کند.

اما یکی از مهمترین نکات در مورد رژیم غذایی ارتشی و موثر بودن آن، اقدامات بعد از رژیم می باشد که فرد بتواند در زمینه حفظ وزن خود اقدامات مهمی انجام دهد.

اثربخش بودن یک رژیم غذایی چه زمانی مشخص می شود؟

اثربخش بودن یک رژیم غذایی، زمانی مشخص خواهد شد که بعد از طی کردن دوران رژیم بتواند نتیجه به دست آمده ماندگار باشد. چنین امری توسط خود فرد صورت خواهد گرفت و لازم است با مشورت پزشک نکات غذایی مهمی را بعد از اتمام دوره یک ماه رژیم ارتشی انجام دهد.

از طرفی دیگر، رژیم ارتشی صرفا در یک بازه یک ماهه تعریف خواهد شد و نباید به صورت بلند مدت از آن استفاده کرد. زیرا علاوه بر نتیجه بخش نبودن آن می تواند باعث بروز مشکلات و عوارض زیادی برای بدن شود.

عموما افرادی که از چاقی شدید رنج می برند، بهتر است از رژیم ارتشی استفاده نکنند و بهترین راه برای چنین افرادی استفاده از جراحی چاقی و انواع آن می باشد که میزان نتیجه بخش بودن آن بالای 90 درصد بوده و عملا روشی غیر قابل بازگشت می باشد.

جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان متخصص جراحی چاقی می تواند راهنمایی های لازم را در این خصوص انجام دهد.

مزایای رژیم ارتشی چیست؟

 1. یکی از مزیت های مهم رژیم ارتشی را می توان به کوتاه مدت بودن آن و نتیجه بخش بودن آن در بازه زمانی کوتاه اشاره کرد و دلیل محبوبیت آن هم به خاطر نتیجه بخش بودن آن در طی مدت زمان کوتاه می باشد.
 2. از دیگر مزیت های این نوع رژیم غذایی می توان به مصرف مواد غذایی اشاره کرد که می توان در کوتاه ترین زمان اقدام به تهیه و پخت آن نمود.
 3. رژیم ارتشی می تواند برای سلامتی بدن مفید باشد و در طی مدت زمانی کوتاه می تواند انواع مواد معدنی ضروری را به بدن برساند. استفاده از انواع میوه ها و سبزیجات از جمله نکات مثبت رژیم غذایی ارتشی می باشد که جزو بهترین روش های کاهش وزن در زمان کوتاه می باشد.
 4. دریافت پروتئین فراوان از این نوع رژیم از نکات مثبت رژیم ارتشی می باشد که تاثیر زیادی در کنترل اشتها و جلوگیری از پرخوری دارد.
مزایای رژیم ارتشی چیست؟
مزایای رژیم ارتشی چیست؟

معایب رژیم ارتشی چیست؟

در کنار مزیت های استفاده از رژیم ارتشی می توان به برخی از معایب آن هم اشاره کرد که عبارتند از:

 1. یکی از معایب عمده رژیم ارتشی این است که میزان کالری دریافتی از این نوع رژیم بسیار کم و اندک می باشد و دلیل آن هم مصرف مواد غذایی محدود می باشد و این نوع از مصرف می تواند باعث ایجاد شوک به بدن شود و تا مدتی بدن دچار عوارضی هر چند کوتاه شود.
 2. یکی از معایب رژیم غذایی ارتشی، استفاده از مواد غذایی حاوی قند بالا می باشد که می تواند منجر به افزایش قند خون در افراد شود و به همین دلیل است که افراد دیابتی نباید از این رژیم غذایی استفاده کنند.
 3. از جمله معایب رژیم ارتشی می توان به بازگشت وزن به دوران قبل از رژیم اشاره کرد که در صورت عدم رعایت موارد غذایی، نتیجه این رژیم بی اثر خواهد بود و صرفا بدن دچار مشکلات عدیده ای خواهد شد
معایب رژیم ارتشی چیست؟
معایب رژیم ارتشی چیست؟

برنامه رژیم غذایی ارتشی

در موارد زیر به صورت کلی نوعی رژیم ارتشی را مشاهده می کنید که البته این برنامه غذایی می تواند بر اساس شرایط فرد و تشخیص پزشک دچار تغییراتی شود.

برنامه رژیم غذایی ارتشی
برنامه رژیم غذایی ارتشی

روز اول

 • وعده صبحانه: یک تکه نان تست به همراه کره بادام زمینی، میوه گریپ فروت، به مقدار لازم قهوه یا چای
 • وعده ناهار: قهوه سیاه یا چای یک تکه نان تست، تن ماهی، قهوه سیاه
 • وعده شام: 80 گرم گوشت، نصف عدد موز، 1 عدد سیب، 1 فنجان لوبیا سبز، 1 لیوان بستنی

روز دوم

 • وعده صبحانه: 1 تکه نان تست، 1 عدد موز، 1 عدد تخم مرغ پخته شده
 • وعده ناهار: 1 فنجان پنیر خامه ای، تعدادی بیسکویت، 1 عدد تخم مرغ
 • وعده شام: 1 عدد موز، 1 فنجان کلم بروکلی، 1 فنجان بستنی وانیلی

روز سوم

 • وعده صبحانه: 1 تکه کوچک، پنیر، 1 عدد سیب، تعدادی بیسکویت
 • وعده ناهار: 1 تکه کوچک نان تست، 1 عدد تخم مرغ پخته
 • وعده شام: 1 فنجان تن ماهی، نصف عدد موز، 1 فنجان کوچک بستنی وانیلی

روز چهار تا هفتم

در طی این چند روز نیاز است تا از رژیم های متنوع غذایی استفاده نمود که طبق دستور پزشک متخصص می توان اقدام به مصرف آن کرد.

موارد بالا می تواند برای هر فردی متفاوت باشد و بستگی به شرایط جسمی فرد، شرایط وزنی و تشخیص پزشک خواهد داشت که می تواند در زمینه ارائه رژیم ارتشی موثر باشد.

موارد مختلفی نیز در رژیم 3 روزه ارتشی وجود دارد که در ادامه به برخی از این موارد مهم خواهیم پرداخت:

 • در صورت داشتن حساسیت به مصرف برخی از غذاها، لازم است که با دکتر سلیمی، مشورت های لازم انجام شود.
 • در صورتی که فردی قصد دارد از غذاهای متنوع و غیر تکراری استفاده نماید، می تواند با نظر پزشک از وعده های جایگزین استفاده نماید.
 • رژیم ارتشی، تمرکز زیادی بر محدود نمودن کالری و چربی دارد و لازم است که نکات لازم در این خصوص رعایت شود.
 • استفاده از غذاهای پروتئینی نقش بسیار مهمی در رژیم کوتاه مدت ارتشی خواهد داشت.
 • طول مدت استفاده از رژیم ارتشی نهایتا یک ماه خواهد بود و مصرف چنین مواد غذایی به صورت کالری کم در دراز مدت می تواند باعث بروز مشکلات و عوارض طولانی مدت شود.
 • کنترل و حفظ اشتها از وظایف رژیم ارتشی می باشد و لازم است از مواد غذایی حاوی فیبر مانند برخی سبزیجات و میوه ها استفاده شود تا از بروز پرخوری جلوگیری نماید.

در برخی از موارد می توان از غذاهای جایگزین برای تکراری نبودن وعده استفاده نمود که شامل موارد زیر است:

میوه گریپ فروت:

استفاده از میوه گریپ فروت در رژیم ارتشی می تواند کمک حال بسیاری از افراد باشد. ممکن است برخی از افراد با مزه آن ارتباط خوبی برقرار نکنند و می توان از میوه هایی نظیر پرتقال استفاده کرد، اما نمی توان انتظار عملکرد گریپ فروت را از پرتقال داشت.

استفاده از کره بادام زمینی می تواند در رژیم غذایی ارتشی موثر باشد و فواید پروتئینی زیادی را به بدن برساند. درصورت عدم تمایل به مصرف آن می توان با بادام هندی و انواع تخمه ها نظیر تخمه آفتابگردان استفاده کرد.

غذاهای دریایی:

یکی از بهترین مواد غذایی دریایی در سبد غذایی رژیم ارتشی، ماهی می باشد. جایگزین مشابه آن می تواند انواع تن ماهی باشد. زیرا از پروتئین یکسانی بهره مند می باشد. همچنین استفاده از گوشت مرغ، گوشت بوقلمون هم می تواند نتیجه ای مشابه را برای فرد ایجاد کند.

همان طور که در مورد قبلی اشاره شد، گوشت می تواند سرشار از پروتئین باشد و مصرف آن برای بدن مفید و حیاتی خواهد بود. در صورتی که فرد تمایل خاصی به مصرف آن ندارد، می تواند از پروتئین های گیاهی مانند انواع حبوبات استفاده کند که این حبوبات می تواند شامل عدس، لوبیا و … باشد تا بتواند پروتئین مورد نیاز بدن را در رژیم ارتشی فراهم آورد.

میوه موز:

همان طور که در برنامه غذایی رژیم ارتشی اشاره شد، مصرف موز از اهمیت بالایی برخوردار است. برای عدم تکراری بودن رژیم می توان از جایگزین هایی مانند کیوی، انبه، زردآلو و … استفاده کرد. همچنین میوه هایی مانند انگور، هلو نیز می تواند تا حدی نیاز بدن را برای استفاده از رژیم ارتشی فراهم آورد.

مهمترین هدف در رژیم ارتشی، محدود نمودن کالری از مواد غذایی مصرف شده می باشد که می توان به این امر مهم رسید. این رژیم مخصوص افرادی خواهد بود که از چاقی متوسطی برخوردار هستند و در مواردی محدود می توان از آن استفاده کرد.

اما افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند و دارای شاخص توده بدنی بالایی می باشند، لازم است برای کاهش وزن سریع و تضمینی از روشی به نام جراحی چاقی استفاده کنند که جناب آقای دکتر مهدی سلیمی از جمله بهترین متخصصین این حوزه می باشد که می تواند راهنمایی های لازم را در این خصوص انجام دهد.

میوه موز:
میوه موز:

حال در ادامه مقاله به بررسی جراحی چاقی و مزیت های آن خواهیم پرداخت.

جراحی چاقی چیست؟

یکی از بهترین روش های درمان بیماری چاقی که روشی سریع و مطمئن محسوب می شود، جراحی چاقی می باشد. جراحی چاقی را می توان به عنوان یکی از بهترین و محبوب ترین روش های نوین کاهش وزن به حساب آورد که با استفاده بهترین تجهیزات و جدیدترین تکنولوژی های پزشکی، به افراد کمک خواهد کرد که بتوانند به کاهش وزن دلخواه خود دست پیدا نمایند.

جراحی چاقی با هدف ایجاد تغییرات ساختاری در سیستم گوارش انسان پدید آمده است و می تواند نقش موثری در کاهش وزن و افزایش چربی سوزی افراد داشته باشد. از آنجایی که در این مقاله به صورت مکرر از جراحی چاقی گفته شد، ما قصد داریم در ادامه مقاله و با کمک دکتر سلیمی به بررسی این روش درمانی موثر بپردازیم.

جراحی چاقی چیست؟
جراحی چاقی چیست؟

جراحی چاقی می تواند به عنوان یک روش کم تهاجم و کم عارضه مورد استفاده عموم مردم قرار گیرد

جراحی چاقی می تواند به عنوان یک روش کم تهاجم و کم عارضه مورد استفاده عموم مردم قرار گیرد و امروزه در سراسر جهان از جراحی چاقی به عنوان یک روش صددرصدی برای درمان بیماری چاقی، یاد می شود.

جراحی چاقی می تواند علاوه بر کاهش وزن، به درمان بیماری های مرتبط با چاقی از جمله بیماری های قلبی و عروقی، بیماری دیابت، فشار خون، انواع سرطان ها، کمک فراوانی نماید.

جراحی چاقی نیز از مزیت های بسیار زیادی برخوردار می باشد که ما در این مقاله به برخی از مزیت های آن اشاره خواهیم نمود. با این حال شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انجام جراحی چاقی و انواع آن، با یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی یعنی جناب آقای دکتر مهدی سلیمی تماس حاصل فرمایید.

هدف از جراحی چاقی چیست؟

جراحی چاقی اهداف مختلفی را دنبال می کند که مهمترین آن، کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام می باشد. جراحی چاقی با انجام تغییرات اساسی در ساختار سیستم گوارش انسان همراه می باشد و می تواند تاثیر زیادی در محدود نمودن مصرف مواد غذایی و محدود نمودن کالری دریافتی از مواد غذایی داشته باشد. این موضوع ارتباط زیادی با رژیم ارتشی دارد.

هدف از جراحی چاقی چیست؟
هدف از جراحی چاقی چیست؟

یعنی می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن، به کاهش وزن افراد کمک زیادی نماید. اما رژیم ارتشی خاصیت بازگشت پذیری را دارد.

یعنی ممکن است بعد از اتمام دوره غذایی، وزن فرد به حالت قبلی بازگردد. اما جراحی چاقی چنین نبوده و عملا به عنوان یک روش تضمینی مورد استفاده قرار می گیرد و از طرفی از عوارض بسیار کمی برخوردار است.

از دیگر اهداف مهم جراحی چاقی علاوه بر کاهش وزن، می توان به درمان برخی از بیماری های قلبی و عروقی، سرطان، دیابت، فشار خون و … اشاره کرد که از چاقی سرچشمه می گیرد. اکثر افرادی که به چنین بیماری هایی مبتلا شده اند، بعد از انجام جراحی چاقی، توانسته اند به روند زندگی عادی خود بازگردند که این مورد یک مزیت محسوب می شود.

همچنین جراحی چاقی می تواند علاوه بر تاثیرات جسمی، بر بخش روحی و روانی بیمار، تاثیرات مثبتی را داشته باشد. بسیاری از افراد چاق که با مشکل تناسب اندام روبرو هستند، دچار عدم اعتماد به نفس خواهند شد و بیماری هایی نظیر افسردگی و … به سراغ آنان خواهد آمد.

جراحی چاقی می تواند به کمک این قضیه آمده و علاوه بر ایجاد تناسب اندام، می تواند به بهبود حالات روحی فرد، کمک زیادی نماید و اعتماد به نفس از دست رفته فرد را به او بازگرداند.

از طرفی دیگر از مهمترین اهداف جراحی چاقی می توان به کم عارضه بودن و حداقل تهاجم آن اشاره کرد که کمتر روشی وجود دارد که بتواند به چنین امر مهمی دست پیدا کند.

جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین این حوزه می تواند راهنمایی های لازم را برای انجام جراحی چاقی انجام دهد.

انواع جراحی چاقی

جراحی چاقی دارای انواع مختلفی می باشد که هر کدام می تواند بر اساس شرایط بیمار و تشخیص دکتر سلیمی، مورد استفاده قرار گیرد و هر کدام از آن ها می تواند مزیت های خاص خود را داشته باشد. ما در ادامه مقاله به بررسی انواع جراحی چاقی خواهیم پرداخت:

عمل اسلیو معده

عمل اسلیو معده یکی از پراستفاده ترین و محبوب ترین روش های جراحی چاقی می باشد. این جراحی با ایجاد تغییرات اساسی در معده انسان همراه است.

جراحی اسلیو معده به دلیل کم عارضه بودن و تضمینی بودن آن، به عنوان یکی از پراستفاده ترین روش های جراحی چاقی به حساب می آید که می تواند مورد استفاده عموم افراد قرار گیرد.

جراحی اسلیو معده مانند سایر روش های جراحی چاقی، توسط دستگاه لاپاراسکوپی انجام می شود که همین مورد، دلیل بر کم عارضه بودن و جراحت کمتر بودن آن است.

عمل اسلیو معده
عمل اسلیو معده
در این روش جراحی، با استفاده از دستگاه لاپاراسکوپی، چندین حفره کوچک روی شکم بیمار ایجاد می شود

در این روش جراحی، با استفاده از دستگاه لاپاراسکوپی، چندین حفره کوچک روی شکم بیمار ایجاد می شود و سپس لوله هایی وارد بدن بیمار شده و در قسمت معده تغییراتی را ایجاد می نمایند.

در اسلیو معده، معده فرد به بخش های مختلفی تقسیم می شود و در نهایت، بخش عمده معده از بدن بیمار خارج شده و صرفا بخش کوچکی از آن باقی خواهد ماند.

انجام این جراحی باعث خواهد شد که معده فرد از حجم بسیار کمی برخوردار باشد و فرد با مصرف مقدار کمی از غذا، احساس سیری پیدا خواهد کرد و همین امر می تواند به مرور زمان باعث افزایش چربی سوزی و کاهش وزن در افراد شود. جناب آقای دکتر مهدی سلیمی می تواند راهنمایی های لازم در خصوص انجام جراحی اسلیو معده را انجام دهد.

عمل بای پس معده

یکی دیگر از انواع جراحی چاقی که مورد استفاده پزشکان قرار می گیرد، جراحی بای پس معده می باشد که با تغییرات در سیستم معده و روده انسان همراه است.

عمل بای پس معده
عمل بای پس معده

این جراحی به وسیله دستگاه لاپاراسکوپی انجام می شود و در این روش در ابتدا، معده فرد به دو بخش کوچک و بزرگ تقسیم خواهد شد و بعد از آن، قسمت بزرگ معده از بدن بیمار خارج شده و صرفا بخش کوچکی از معده باقی خواهد ماند و همین امر باعث کاهش حجم معده برای دریافت مواد غذایی می گردد.

در ادامه جراحی، تغییراتی در سیستم روده کوچک انجام می شود و در نهایت با اتصال بخشی از روده کوچک به قسمت باقیمانده معده، جراحی به اتمام خواهد رسید. هدف از این جراحی علاوه بر کاهش حجم مصرف مواد غذایی، کوتاه تر شدن مسیر ورود و خروج مواد غذایی از بدن می باشد

و همین امر باعث کاهش جذب مواد غذایی در بدن شده و می تواند تاثیر زیادی در کاهش وزن افراد داشته باشد. جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین جراحی چاقی می تواند راهنمایی های لازم را در خصوص عمل بای پس معده در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله مراقبت بعد از عمل بای پس معده را مطالعه کنید.

بای پس با سوئیچ اثنی عشری

جراحی بای پس با سوییچ اثنی عشری، از دیگر روش های جراحی چاقی می باشد که مورد استفاده پزشکان قرار می گیرد. البته این روش جراحی، زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد و بیشتر از اسلیو معده یا بای پس معده برای کاهش وزن استفاده خواهد شد.

جراحی بای پس با سوییچ اثنی عشری از پیچیدگی بیشتری برخوردار می باشد. در مرحله اول جراحی، معده بیمار به بخش های مختلف تقسیم شده و سپس بخش عمده ای از آن از بدن بیمار خارج می شود. سپس با تغییرات عمده در سیستم روده کوچک وارد مرحله بعد جراحی خواهد شد.

در نهایت امر، برای کاهش ترشح هورمون گرسنگی، کیسه صفرای بیمار از بدن او خارج خواهد شد. انجام این عمل باعث خواهد شد که علاوه بر مصرف محدود مواد غذایی، ترشح هورمون گرسنگی به حداقل خود برسد. میزان دوران نقاهت این جراحی به مراتب بیشتر از سایر روش های جراحی چاقی می باشد.

حلقه دور معده

یکی از روش های کم کاربرد در جراحی چاقی، حلقه گذاری معده می باشد. در این روش جراحی؛ در قسمت ابتدایی معده، حلقه ای دور معده قرار خواهد گرفت و همین امر باعث کاهش حجم معده خواهد شد و فرد میل کمتری به مواد غذایی پیدا خواهد کرد.

این جراحی می تواند عوارض متعددی داشته باشد که از جمله آن می توان به التهاب در ناحیه مری و ریه اشاره کرد و به همین دلیل از این روش جراحی، کمتر استفاده می شود.

جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی می تواند راهنمایی های لازم را در خصوص جراحی چاقی و انواع آن انجام دهد.

حلقه دور معده
حلقه دور معده

حال در مقاله رژیم ارتشی به بررسی برخی از مزیت های جراحی چاقی خواهیم پرداخت

مزایای انجام عمل جراحی چاقی  چیست؟

از جمله مزیت های جراحی چاقی می توان به نتیجه بخش بودن آن در طی مدت زمانی کوتاه اشاره کرد. این مزیت با روش لاغری به سبک رژیم ارتشی شباهت زیادی دارد، اما مهمترین تفاوت آن اثربخشی و بازگشت پذیری وزن بعد از دوران رژیم ارتشی می باشد که در جراحی چاقی می توان گفت که این روش به نوعی تضمینی و صددرصدی می باشد و به همین دلیل از محبوبیت زیادی برخوردار است.

مزایای انجام عمل جراحی چاقی  چیست؟
مزایای انجام عمل جراحی چاقی  چیست؟

از دیگر مزیت های جراحی چاقی می توان به تناسب اندام و موزون بودن اندام بدن اشاره کرد که در روش هایی مانند رژیم ارتشی ممکن است چنین اتفاقی رخ ندهد. افرادی که دچار چاقی شدید می شوند، با مشکل عدم تناسب اندام مواجه هستند

و همین امر باعث کمبود اعتماد به نفس در افراد می شود. از مزیت های مهم جراحی چاقی توسط دکتر سلیمی، می توان به بهبود حالات روحی و روانی فرد اشاره کرد و می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس در فرد شود و راحت تر بتواند امور روزانه خود را انجام دهد.

جراحی چاقی می تواند به درمان بیماری های ناشی از چاقی و اضافه وزن کمک فراوانی نماید. بیشترین عامل مرگ و میر در جهان، مربوط به چاقی می شود. بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، انواع سرطان ها و …

از دیگر مزیت های جراحی چاقی، می توان به درمان بیماری های قلبی و عروقی، بیماری دیابت، فشار خون و دیگر موارد اشاره کرد

از دیگر مزیت های جراحی چاقی، می توان به درمان بیماری های قلبی و عروقی، بیماری دیابت، فشار خون و دیگر موارد اشاره کرد که در کمتر روش درمانی می توان به این امر مهم دست پیدا کرد.

بهبود مشکلات زناشویی و داشتن رابطه جنسی بهتر می تواند از دیگر مزیت های جراحی چاقی باشد. زیرا افرادی که از چاقی شدید رنج می برند، با مشکل رابطه جنسی مواجه هستند که جراحی چاقی می تواند باعث عملکرد بهتر قوای جنسی در افراد شود.

از دیگر مزیت های جراحی چاقی می توان به بهبود عملکرد سیستم استخوان و مفاصل بدن اشاره کرد و از بروز بیماری هایی نظیر بیماری آرتروز، انواع دیسک، پوکی استخوان جلوگیری نماید.

موارد بالا تنها بخشی از مزیت های جراحی چاقی می باشد که شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی چاقی و مزیت های آن، با جناب آقای دکتر مهدی سلیمی تماس حاصل فرمایید.

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی یکی از معضلات مهم و فراگیر در بین عموم مردم پرداختیم. بیماری چاقی یکی از فراگیرترین انواع بیماری ها و عارضه ها در بین مردم جهان می باشد.

روش های مختلفی نیز برای درمان بیماری چاقی و رسیدن به کاهش وزن وجود دارد که از جمله آن می توان به انواع رژیم های غذایی اشاره کرد. رژیم ارتشی یکی از پراستفاده ترین روش های رژیم درمانی برای کاهش وزن می باشد که ما در این مقاله به بررسی آن پرداختیم.

همچنین از بهترین روش های درمان بیماری چاقی که روشی تضمینی و صددرصدی محسوب می شود، یعنی جراحی چاقی، مطالب مهمی را اشاره کردیم.

با این حال شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رژیم ارتشی و استفاده از آن و همچنین اطلاع از جراحی چاقی و انجام آن، با یکی از بهترین و معتبرترین متخصصین حوزه جراحی چاقی یعنی جناب آقای دکتر مهدی سلیمی تماس حاصل فرمایید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید