رژیم آب

رژیم آب

فهرست مطالب

از رژیم های درمانی موثر که اضافه بر لاغری در معالجه دیگر اختلالات موجود در بدن مفید می باشد، رژیم آب است. به عبارتی این رژیم بیانگر این است که با فرآیندی که به همراه دارد، در کنترل اغلب اختلالات و همینطور حفظ سلامتی بدن اثربخش است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه چراحی چاقی با ما در تماس باشید.

09120174510

بنابراین رژیم لاغری فوق به عنوان رژیم تصفیه کننده و یا پاک کننده نیز شناخته می شود. در اصل فرآیند رژیم پاک کننده همچون رژیم روزه داری است یعنی در رژیم فوق کالری دریافتی بسیار پایین و در حد صفر است.

رژیم فوق دارای انواع متعددی است که با حذف تمامی گروه های غذایی و تنها مصرف آب در طی روز به روند کاهش وزن کمک بسزایی می کند. پس از اینکه دوره رژیم لاغری به طور کامل به اتمام رسید بایستی پروسه قبلی بتدریج با استفاده از سبزیجات سالم و میوه ها شروع شود.

پیشنهاد می کنیم از پست رژیم جراحی چاقی دکتر سلیمی دیدن کنید.

مقدمه

رژیم آب
رژیم آب

بدون شک سوخت و ساز بدن با مصرف آب افزایش می یابد و از همه مهمتر به حس سیری طولانی مدت به افراد رژیم گیرنده کمک می کند. با ما همراه باشید تا درباره رژیم آب اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

اینفوگرافیک رژیم آب 

اینفوگرافیک رژیم آب
اینفوگرافیک رژیم آب

رژیم آب

یکی از معروف ترین رژیم های لاغری که انواع متعددی دارد، رژیم آب است که علاوه بر لاغری در معالجه بیماری های مرتبط به اضافه وزن بالا موثر است. در رژیم فوق شخص رژیم گیرنده تنها مجاز به مصرف آب است.

اگرچه در بعضی از انواع رژیم های فوق پیشنهاد می شود که فرد فقط یک مدت کوتاه از این رژیم استفاده کند و زمانی که با روند تقلیل وزن روبرو شد، سبزیجات و میوه های کم کالری را به میزان کافی در برنامه رژیم لاغری خود قرار دهد.

بعضی دیگر مصرف سیب را همراه با آب در این رژیم توصیه می کنند. در حقیقت پروسه رژیم فوق شباهت بسیاری به رژیم روزه داری دارد با این تفاوت که گروه غذایی که شخص رژیم گیرنده می تواند مصرف کند آب است.

پیشنهاد می کنیم از پست جراحی معده برای لاغری دیدن کنید.

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

رژیم لاغری آب چیست و انواع آن را نام ببرید؟

فواید رژیم درمانی آب را ذکر کنید؟

پیامدهای شاخص توده بدنی بالا را نام ببرید؟

جراحی گاستریک بای پس چیست؟

چه افرادی کاندیدای جراحی Gastric Bypass هستند توضیح دهید؟

دسترسی به سایر رژیم های مرتبط

رژیم دوکان

رژیم میوه

رژیم کانادایی

رژیم فستینگ

رژیم غذایی پروتئین

رژیم ارتشی

رژیم شوک

رژیم شیر آنجلینا جولی

رژیم شیر و موز

رژیم جنرال موتورز

لاغری در دو روز

 

از نظر کارشناسان تغذیه میزان کالری دریافتی در این رژیم برابر (0) است

از نظر کارشناسان تغذیه میزان کالری دریافتی در این رژیم برابر (0) است زیرا شخص در برنامه رژیم لاغری خود از هیچ خوراکی و یا گروه غذایی استفاده نمی کند. درصورتیکه طبق تشخیص پزشک معالج از نظر وضعیت بدنی در شرایط مطلوبی قرار دارید روزه داری برای یک دوره کوتاه می تواند پیامدهای مثبتی را به دنبال داشته باشد.

ولیکن بایستی به این مورد توجه داشته باشید که لاغری از طریق مصرف آب متد درمانی مناسبی نیست زیرا شما در رژیم لاغری فوق به صورت پیوسته گرسنه هستید و ممکن است پس از چند روز رژیم روزه داری همچون گذشته غذا میل کنید و وزنی را که به سختی از دست داده اید را مجدداً و یا در برخی موارد بیشتر اضافه کنید.

از نظر کارشناسان تغذیه میزان کالری دریافتی در این رژیم برابر (0) است
از نظر کارشناسان تغذیه میزان کالری دریافتی در این رژیم برابر (0) است

گفتیم که این رژیم انواع متعددی دارد که از متداول ترین آنها رژیم آب 3 روزه، 40 روزه و یا رژیم های آب به همراه عسل و یا چای است که در هر یک از این رژیم ها به گونه ی گروه های غذایی و انواع خوراکی ها حذف می شود.

در انتها خاطر نشان می شویم که به رژیم فوق رژیم تصفیه کننده و یا پاک کننده می گویند.

توصیه می کنیم مقاله جنجالی چگونه ۴۰ کیلو وزن کم کنیم را مشاهده کنید.

خواص رژیم آب

فواید این رژیم برای افرادی که در پی رژیم های مناسبی جهت تقلیل وزن هستند امری بسیار مهم تلقی می شود که در این بخش از مقاله سعی داریم به خواص متعدد رژیم آب بپردازیم که عبارتند از:

بهترین ضد اشتهای طبیعی که اغلب رژیم گیرندگان در برنامه غذایی خود مجاز به مصرف آن هستند، آب است. هنگامی پیام سیری به مغز ارسال می شود که معده شخص پر باشد تا بدینوسیله از مصرف بیش از حد مواد غذایی خودداری کند.

خواص رژیم آب
خواص رژیم آب

همانطور که میدانید ظرفیت بیشتری از معده از طریق آب پر می شود که این امر به حس سیری سریعتر در فرد کمک بسزایی می کند و متعاقباً با حس گرسنگی کمتری مواجه خواهد شد. مصرف 1 لیوان آب پیش از وعده های اصلی غذایی از بسیار خوردن پیشگیری می کند.

در یک پژوهش پزشکی که برای پنجاه نفر از بانوان مبتلا به شاخص توده بدنی بالا انجام شد، آنها در یک بازه زمانی شصت روزه هر روز پیش از مصرف وعده اصلی غذایی 500ml آب میل کردند.

پس از این مدت تمامی آنها با لاغری و تقلیل بافت های چربی موجود در نواحی مختلف بدن و بهبودی شاخص توده بدنی همراه شدند. علاوه براین به تدریج اشتهای آنها نسبت به قبل کاهش پیدا کرد.

افزایش کالری سوزی با مصرف آب یکی دیگر از فواید رژیم آب است

افزایش کالری سوزی با مصرف آب یکی دیگر از فواید رژیم آب است. پژوهشگران در پژوهشی که برروی دوازده رژیم گیرنده انجام دادند به این نتیجه دست یافتند که انرژی مصرفی این افراد بعد از مصرف آب سرد در مقایسه با آب موجود در اتاق که دارای دمای طبیعی است بیشتر است. در این تحقیق آنها یک ساعت و نیم بعد از مصرف آب بین (2-3%) بیش از حد متداول کالری از دست دادند.

انرژی موجود در بدن به طور موقت با مصرف آب افزایش می یابد. علاوه براین سرعت کالری سوزی با مصرف آب سرد افزایش می یابد زیرا بدن جهت گوارش بایستی آب موجود در بدن را گرم کند.

افزایش کالری سوزی با مصرف آب یکی دیگر از فواید رژیم آب است
افزایش کالری سوزی با مصرف آب یکی دیگر از فواید رژیم آب است

از بین بردن مواد مازاد بدن و همینطور سموم از دیگر خواص این رژیم محسوب می شود. هنگامی که بدن شخص با فقدان آب روبرو است، دفع مواد مازاد از بدن همچون مدفوع و یا ادرار با مشکل مواجه خواهد شد.

با مصرف آب، هنگامی که سایر اندام های بدن الکترولیت ها و همینطور مواد مغذی مورد نیاز بدن را دریافت می کنند، تصفیه مواد سمی و مازاد از طریق کلیه ها انجام می شود. بهتر است بدانید زمانی مایعات در بدن از طریق کلیه ها باقی می ماند که بدن با کم آبی مواجه باشد.

عامل اصلی یبوست و یا سخت شدن مدفوع در اغلب افراد فقدان آب بدن است

عامل اصلی یبوست و یا سخت شدن مدفوع در اغلب افراد فقدان آب بدن است. شل شدن مدفوع و در عین حال حرکت آن در طی مسیر روده با مصرف آب بهبود می یابد. مصرف آب جهت سوء هاضمه و اسهال که از شایع ترین اختلالات گوارشی است بسیار موثر است.

خستگی، ورم و حس نفخ معده از مشکلاتی است که شخص بر اثر تجمع مواد مازاد در بدن با آن روبرو خواهد شد. بتدریج این امر سبب بیشتر شدن حجم میان تنه می شود. به منظور پیشگیری از انباشته شدن مواد مازاد در بدن مناسب ترین اقدام آبدار (دی هیدراته) نگه داشتن بدن است. دقت داشته باشید که مواد اضافی موجود در بدن سبب افزایش وزن می شود.

چای شیرین، قهوه، آبمیوه و نوشابه از جمله نوشیدنی های پرکالری هستند که مصرف آن سبب دریافت بیشترین کالری می شود. اغلب افراد توجهی به کالری بسیار بالای نوشیدنی های انرژی زا و یا ورزشی ندارند و ممکن است در طی روز به دفعات آنها را مصرف کنند.

دمنوش و آب که از نوشیدنی های فاقد کالری هستند گزینه مناسبی جهت جایگزین کردن این مایعات پرکالری به شمار می آیند. بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که مصرف نوشیدنی های فاقد کالری در یک بازه زمانی شش ماهه می تواند تقلیل وزن دو الی دو و نیم درصدی را به همراه داشته باشد. به این ترتیب میزان کالری دریافتی مایع با مصرف آب تقلیل می یابد.

عامل اصلی یبوست و یا سخت شدن مدفوع در اغلب افراد فقدان آب بدن است
عامل اصلی یبوست و یا سخت شدن مدفوع در اغلب افراد فقدان آب بدن است

بهتر است بدانید کربوهیدرات ها و همینطور چربی های انباشته در بدن تنها از طریق مصرف آب از بدن حذف می شوند

بهتر است بدانید کربوهیدرات ها و همینطور چربی های انباشته در بدن تنها از طریق مصرف آب از بدن حذف می شوند. لیپولیز از جمله فرآیندهای است که به روند چربی سوزی کمک بسیار می کند. نخستین مرحله چربی سوزی، Hydrolysis نام دارد.

هنگامی که چربی ها با مولکول های آب جهت درست کردن اسیدهای چربی یا همان گلیسرول هماهنگ می شوند در واقع فرآیند هیدرولیز انجام خواهد شد. مصرف آب به مقدار کافی به منظور از دست دادن چربی های موجود در مواد غذایی و در عین حال چربی های انباشته و یا نوشیدنی ها مهم است.

از اصلی ترین بخش های هر رژیم لاغری به خصوص رژیم فوق مصرف آب است. گفتنی است مصرف این نوشیدنی فاقد کالری به حرکت صحیح بافت ها، مفاصل و همینطور بافت های همبند کمک شایانی می کند.

از دیگر وظایف این نوشیدنی سالم و مفید افزایش سرعت کارکرد قلب، ریه ها و سایر اعضای بدن است. مصرف آب به حرکت صحیح اعضای نامبرده در زمان تمرینات فیزیکی کمک بسیار می کند.

ممکن است فعالیت های ورزشی خستگی و یا حتی گرفتگی ماهیچه ها را به دنبال داشته باشد که دی هیدراته نگه داشتن بدن از بروز مشکلات فوق پیشگیری می کند. پیوسته توصیه می شود پیش، پس و در طی انجام فعالیت های ورزشی آب مصرف کنید. مخصوصاً درصورتیکه در محیط های گرم، آفتابی و یا مرطوب ورزش می کنید.

از دیگر فواید این رژیم می توان به تقلیل استرس، تقویت پوست و از همه مهمتر پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه اشاره کرد.

آیا می توان تنها با خوردن آب وزن کم کرد؟

هنگامی که مصرف اصلی (یا تنها) شما آب باشد، بدن شما مواد مغذی حیاتی مورد نیاز خود را از دست می دهد.

آپتون می گوید: نتیجه کوتاه مدت این است که شما وزن زیادی از دست خواهید داد، که بیشتر آن آب است نه چربی.

با نوشیدن آب چقدر می توانم وزن کم کنم؟

مطالعات روی افراد مسن نشان داده است که نوشیدن آب قبل از هر وعده غذایی ممکن است کاهش وزن را تا 2 کیلوگرم (4.4 پوند) در یک دوره 12 هفته ای افزایش دهد.

در یک مطالعه، شرکت کنندگان میانسال دارای اضافه وزن و چاق که قبل از هر وعده غذایی آب می نوشیدند، در مقایسه با گروهی که آب بیشتری نمی نوشیدند، 44 درصد وزن بیشتری از دست دادند.

در رژیم آب چه چیزی می توانید بخورید؟

غذاهایی که می توانید هنگام روزه داری بخورید:

اب.

آب ساده یا گازدار فاقد کالری

قهوه و چای.

اینها بیشتر باید بدون شکر، شیر یا خامه اضافه مصرف شوند.

سرکه سیب رقیق شده.

چربی های سالم

آب قلم

آبگوشت استخوان.

آیا اگر 3 روز فقط آب بنوشم وزنم کم خواهد شد؟

یک روزه 3 روزه در آب احتمالاً منجر به کاهش وزن کمتر از وزن آب می شود، در حالی که روزه طولانی تر ممکن است منجر به کاهش وزن بیشتر شود.

به خاطر داشته باشید که زمانی که به رژیم غذایی عادی خود بازگردید، این وزن احتمالاً باز خواهد گشت.

روزه گرفتن را برای کاهش وزن توصیه نمی کنم.

آیا با نوشیدن آب می توان چربی شکم را از بین برد؟

نوشیدن آب بیشتر ممکن است با افزایش موقت متابولیسم به کاهش وزن کمک کند.

بیشتر فرآیندهای متابولیک ما در حضور آب انجام می شود.

آب به هضم غذا کمک می کند و در نتیجه به سوزاندن کالری بیشتر کمک می کند.

این امر منجر به از بین رفتن چربی شکم می شود.

آیا می توانید 10 پوند از وزن آب خود را در یک هفته کم کنید؟

شما می توانید پس از اصلاح رژیم غذایی و شروع یک برنامه ورزشی روزانه تا 20 پوند از وزن خود را در یک هفته کاهش دهید.

Trinh Le، MPH، RD، ادعا می کند که ممکن است تا پنج پوند آب در یک روز ریخته شود.

اگر فقط یک ماه بدون غذا آب بنوشید چه اتفاقی می افتد؟

اگرچه روزه آب ممکن است فوایدی برای سلامتی داشته باشد، اما خطرات و عوارض زیادی به همراه دارد.

به عنوان مثال، روزه آب می تواند شما را مستعد از دست دادن عضله، کم آبی، تغییرات فشار خون و انواع دیگر شرایط سلامتی کند.

با رژیم آب چقدر می توانید زنده بمانید؟

بدون غذا و آب، حداکثر زمانی که بدن می تواند زنده بماند حدود یک هفته تصور می شود.

فقط با آب، اما بدون غذا، زمان زنده ماندن ممکن است تا 2 تا 3 ماه افزایش یابد.

چرا در رژیم آب وزن اضافه می کنم؟

مقداری چربی از دست خواهید داد، اما بیشتر وزنی که در طول روزه از دست می‌دهید، وزن آب خواهد بود، و زمانی که دوباره شروع به غذا خوردن کنید، دوباره برمی‌گردد.

به محض اینکه کالری و به خصوص کربوهیدرات مصرفی خود را افزایش دهید، به همان سرعتی که وزن خود را از دست داده اید، اضافه وزن خواهید داشت.

 

مضرات رژیم لاغری آب

رژیم کاهش وزن در آب که به عنوان شستشوی آب یا سم زدایی از آب نیز شناخته می شود، نوعی رژیم غذایی است که شامل نوشیدن مقادیر زیادی آب در تلاش برای دفع سموم از بدن و کاهش وزن است. در حالی که این نوع رژیم ممکن است منجر به کاهش وزن کوتاه مدت شود، اما راه سالم یا پایداری برای کاهش وزن نیست و دارای معایب متعددی است.

برخی از مضرات بالقوه رژیم کاهش وزن در آب عبارتند از:

  • کم آبی: نوشیدن مقادیر زیاد آب می تواند منجر به کم آبی بدن شود، به خصوص اگر منابع دیگر مایعات و الکترولیت ها را نیز مصرف نکنید. کم آبی بدن می تواند علائمی مانند سرگیجه، خستگی و سردرد ایجاد کند و در موارد شدید می تواند تهدید کننده زندگی باشد.
  • کمبود مواد مغذی: رژیم کاهش وزن در آب، مواد مغذی کافی از جمله پروتئین، کربوهیدرات ها و چربی را که برای سلامتی ضروری هستند، فراهم نمی کند. پیروی از این نوع رژیم غذایی برای مدت طولانی می تواند منجر به کمبود مواد مغذی و مشکلات سلامتی بالقوه جدی شود.
  • کاهش وزن درازمدت محدود: در حالی که رژیم کاهش وزن در آب ممکن است منجر به کاهش وزن کوتاه مدت شود، اما راه پایدار یا موثری برای کاهش وزن در دراز مدت نیست. بیشتر کاهش وزنی که در این نوع رژیم غذایی رخ می دهد به دلیل از دست دادن وزن آب است نه کاهش چربی. به محض اینکه به عادات غذایی و آشامیدنی عادی خود بازگردید، احتمالاً وزن خود را دوباره به دست خواهید آورد.
  • عدم تنوع: رژیم کاهش وزن در آب بسیار محدود کننده است و اجازه رژیم غذایی متنوع را نمی دهد، که می تواند یکنواخت باشد و به طور بالقوه منجر به کسالت شود. یک برنامه کاهش وزن سالم و پایدار باید شامل انواع غذاهای غنی از مواد مغذی باشد تا اطمینان حاصل شود که تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را دریافت می کنید.

به طور کلی، اتخاذ یک رویکرد سالم و متعادل برای کاهش وزن، که شامل ترکیبی از فعالیت بدنی منظم و یک رژیم غذایی سالم است، به جای تکیه بر راه‌حل‌های سریع یا رژیم‌های معمولی، مهم است. برای راهنمایی در مورد چگونگی کاهش وزن ایمن و موثر با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا یک متخصص تغذیه ثبت شده مشورت کنید.

شیوه درست رژیم آب

رژیم گیرندگانی که با هدف تسریع در امر کاهش وزن از این رژیم پیروی نکنند علاوه بر اینکه با حذف بافت های چربی پیرامون بدن روبرو نمی شوند احتمال دارد بدن دچار مشکل شود.

 

شیوه درست رژیم آب
شیوه درست رژیم آب

این رژیم لاغری از دو مرحله یک الی سه روز و بیست و چهار تا هفتاد و دو ساعت که بعد از آب درمانی نامیده می شود تشکیل شده است که در ادامه در خصوص هر یک از این مراحل توضیحات لازم را بیان خواهیم کرد.

رژیم آب یک تا سه روز

در گام فوق شخص رژیم گیرنده تنها می تواند مجاز به مصرف آب است و در برنامه فوق استفاده از دمنوش گیاهی، مشروبات الکلی، چای، آبمیوه و یا هر خوراکی دیگر ممنوع است. به منظور پیشگیری از کم آبی بدن بایستی در طی روز آب به میزان کافی میل کنید و از مهمترین مواردی که در ذیل متذکر می شویم پیروی کنید که شامل:

چنانچه برای نخستین بار از این رژیم کاهش وزن استفاده می کنید نیاز است تا جهت شروع برنامه کوتاه مدت آب 240 دقیقه (چهار ساعته) را انتخاب کنید. به گونه ی که بعد از یک وعده صبحانه قوی بایستی به مدت چهار ساعت از هیچ خوراکی به غیر از آب استفاده نکنید.

رفته رفته بازه زمانی این رژیم را از چهار ساعت به هشت ساعت در طول روز افزایش دهید.

رژیم آب یک تا سه روز
رژیم آب یک تا سه روز

در واقع این رژیم نوعی رژیم روزه داری است که بایستی ساعات طولانی را روز بگیرید. به این ترتیب شما مجاز به مصرف گروه های غذایی که دربردارنده چربی های سالم، فیبرهای غذایی و یا پروتئین ها هستید که بایستی پیش از طلوع خورشید استفاده کنید و افطار خود را در زمان غروب خورشید انجام دهید. بنابراین بدن شما به تدریج آماده رژیم آب درمانی خواهد شد.

به این ترتیب شما برای یک رژیم یک روز که تنها مجاز به مصرف آب هستید آماده می شوید. جهت تقلیل وزن بایستی در طی هفته 1 الی 2 بار این رژیم را رعایت کنید.

گام بعد از رژیم آب

مرحله فوق بسیار حائز اهمیت است زیرا شاید با اتمام رژیم فرد رژیم گیرنده به پرخوری و مصرف انواع غذاهای پرکالری وسوسه شود. به همین منظور توصیه می شود در این مرحله بسیار مراقب باشید.

بهتر است پس از پایان دوره رژیم فوق نخست از میوه های خشک، اسموتی و یا آبمیوه های طبیعی استفاده کنید. همچنین رعایت موارد زیر الزامی است:

پس از اتمام این رژیم لاغری کوتاه مدت از پروتئین های فاقد چربی و یا غلات حاوی سبوس در برنامه رژیم غذایی خود استفاده کنید تا بدین وسیله انرژی مورد نیاز و همینطور ماهیچه های حذف شده بدنتان مجدداً احیا و تامین شود.

مغزها، آجیل و انواع میوه های خشک

مغزها، آجیل و انواع میوه های خشک گزینه مناسبی جهت فراهم کردن اسیدهای چرب امگا سه ضروری بدن هستند.

و در انتها خاطر نشان می شویم از گروه های غذایی سرخ شده و چرب که حاوی کالری بسیار بالای هستند به مدت 1 الی 3 روز پس از رژیم آب بپرهیزید.

همانطور که در بخش های قبلی بیان کردیم شما در رژیم کاهش وزن فوق تنها می توانید آب بنوشید و همین امر سبب گردیده که شما به سنجش مقدار کالری مصرفی نیازی نداشته باشید. به این علت که به بدن شما هیچ کالری در یک بازه زمانی مشخص وارد نمی شود و روند تقلیل وزن فقط از طریق آب انجام خواهد شد.

مغزها، آجیل و انواع میوه های خشک
مغزها، آجیل و انواع میوه های خشک

بطور مثال در صورتی که رژیم شما بر مبنای یک برنامه ریزی سه روزه باشد، شما می توانید در هر زمان در طول روز به میزان مورد نیاز آب بنوشید. دقت داشته باشید که اصل استمرار اساسی ترین موردی است که در این رژیم بایستی رعایت شود.

به منظور اینکه آسان تر بتوانید از رژیم فوق پیروی کنید، لازم است پیش از شروع دوره، نوشیدن این مایع مفید و سالم را به عنوان یکی از عادات مداوم و پیوسته روزانه خود قرار دهید.

انواع رژیم آب

رژیم لاغری فوق دارای انواع متعددی است که در بخش قبلی به رژیم سه روزه اشاره کردیم. با ما همراه باشید تا در ادامه شما را با انواع دیگر این رژیم بیشتر آشنا کنیم:

رژیم آب- چهل روزه:

چنانچه مایلید کاهش وزن سریع را از طریق این رژیم تجربه کنید، بهترین اقدام استفاده از رژیم چهل روزه آب است. این رژیم لاغری مزایای متعددی بر روی دفع مواد زائد و همینطور سلامت بدن به همراه دارد.

به منظور دستیابی به بهترین نتایج پیش از آغاز رژیم بایستی برخی نکات را رعایت کنید. در نخستین اقدام اینکه 3 روز پیش از آغاز این رژیم بایستی پیش از مصرف صبحانه و همینطور خواب خاکشیر (2 ق غ خ) همراه با عسل ( 1 ق م خ ) و عرق سه دانه ( 5 ق غ خ) را در یک لیوان آب گرم اضافه و میل کنید. روز 3 که در واقع روز پیش از آغاز رژیم کاهش وزن است شما مجاز به مصرف سوپ فاقد از نان در وعده ناهار و همچنین شام هستید.

در این راستا به منظور پیشگیری از اختلالاتی مانند ولولوس روده (پیچ خوردگی روده) می توانید پیش از خواب از روغن کرچک و یا از دمنوش گل سرخ، عناب و یا سنا استفاده کنید.

این امر به پاکسازی روده شما کمک می کند و در طی این رژیم درصد اختلالات گوارشی تا حد بسیار کاهش می یابد. این رژیم یکی از برنامه های سخت گیرانه کاهش وزن به شمار می آید که در این مدت تنها می توانید چای و یا آب میل کنید.

در این بازه زمانی بدن شخص به بازبینی شرایط موجود و همچنین مواردی که سبب حفظ سلامتی بدن و در عین حال دفع مواد زائد می شود می پردازد. دقت داشته باشید که رژیم فوق تاثیر بسزایی در دفع سموم موجود در بدن دارد.

رژیم آب- هفت روزه:

این رژیم هم همچون سایر رژیم های آب درمانی، شخص رژیم گیرنده در این مدت هفت روزه می تواند آب بنوشد. البته پیش از آغاز رژیم فوق بایستی بررسی های لازم را در خصوص شرایط بدنی خود انجام دهید.

درصورتیکه بدنی سالم داشته باشید، عدم مصرف مواد غذایی تنها برای چند روز ضرری نخواهد داشت بلکه مزایای بسیاری را هم جهت حفظ سلامتی شخص به دنبال دارد. کاهش وزن سریع از طریق رژیم فوق امری امکانپذیر است به این علت که به عنوان ضد اشتهای طبیعی شناخته می شود.

شاید با حس گرسنگی شدید در طی روز مواجه شده باشید که پس از میل کردن آب دیگر رغبتی به مصرف مواد غذایی نداشته باشید زیرا مصرف آب حجم بسیاری از معده شما را در برمی گیرد. با پر شدن معده اعلام سیری از طریق پیامی به مغز انجام می شود و در نهایت شخص دیگر به مصرف هیچ گروه غذایی تمایل ندارد.

طبق نظر اغلب کارشناسان تغذیه مصرف 1 لیوان آب پیش از مصرف وعده های اصلی غذایی از بسیار خوردن پیشگیری می کند. به این نکته مهم توجه داشته باشید که هر شخص به مقدار مشخصی آب در طول روز نیاز دارد و پارامترهای متعددی همچون مقدار تعریق، مقدار تمرینات فیزیکی، آب و هوا و غیره در آن دخیل است.

رژیم آب- هفت روزه:
رژیم آب- هفت روزه:

نکات کلیدی در رژیم آب

نخست اینکه پیش از آغاز رژیم فوق همچون دیگر رژیم های کاهش وزن بایستی با مجرب ترین متخصصین تغذیه درباره این رژیم مشاوره های لازم را انجام دهید. ولیکن در مورد رژیم فوق بایستی به نکاتی که در زیر متذکر می شویم توجه بسیار داشته باشید که عبارتند از:

چنانچه به عارضه خاصی دچار هستید، بهتر است از این برنامه غذایی لاغری استفاده نکنید. به این علت که بعضی از مشکلات با رژیم فوق شدت می یابد و ممکن است صدماتی را به شخص وارد کند. بیمارانی که با مشکلاتی همچون نقص آنزیمی، سرطان، HIV و یا مشکل تیروئیدی و غیره همراه هستند نبایستی از این رژیم غذایی استفاده کنند.

این رژیم از برنامه های لاغری است که شخص نبایستی در یک بازه زمانی طولانی مدت از آن استفاده کند. با توجه به اینکه در رژیم فوق تمامی مواد مغذی ضروری بدن با هدف تسریع در روند کاهش وزن حذف می شود، استمرار آن برای مدت زیاد مجاز نیست و احتمال دارد شخص را با فقدان مواد مغذی مورد نیاز مواجه کند.

نشانه های فقدان فوق به شکل عارضه، ضعف و خستگی در فرد نمایان می شود. مناسب ترین بازه زمانی جهت بهره مندی از مزایای این رژیم، آب درمانی 3 روزه است.

بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که این رژیم تاثیرات پاک کنندگی بسیاری را به همراه دارد

بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که این رژیم تاثیرات پاک کنندگی بسیاری را به همراه دارد. درصورتیکه می خواهید رژیم فوق را بالغ بر سه روز ادامه دهید بایستی با متخصصین تغذیه در مورد آن مشاوره های لازم را انجام دهید.

مورد مهم دیگر جهت آغاز این برنامه کاهش وزن این است که بازه زمانی را در نظر بگیرید که جهت رعایت از تمامی دستورالعمل های رژیم فوق از نظر ذهنی و جسمی آمادگی لازم را داشته باشید. لازم است در مدتی که از این رژیم پیروی می کنید هیچ اضطراب و استرسی نداشته باشید.

پیش از آغاز رژیم 3 روزه آب درمانی آمادگی لازم بدن خود را بدست آورید به عبارتی هرگز رژیم فوق را یکباره آغاز نکنید.

جهت آمادگی بدن نیاز است تا دو یا سه روز پیش از رعایت برنامه غذایی مصرف کافئین و گلوکز خود را کاهش دهید و در این مدت سبزیجات و میوه های بیشتری استفاده کنید. اگرچه ممکن است شخص با فقدان مواد مغذی مورد نیاز بدن همراه شود اما لاغری بسیاری را به دنبال دارد.

درصد اینکه شخص بعد از اتمام دوره فوق با افزایش مجدد وزن روبرو شود بسیار است.

پیروی از تمامی موارد ذکر شده در خصوص این برنامه غذایی کاهش وزن به تسریع در روند لاغری شما کمک شایانی می کند.

بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که این رژیم تاثیرات پاک کنندگی بسیاری را به همراه دارد
بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که این رژیم تاثیرات پاک کنندگی بسیاری را به همراه دارد

رژیم آب و سیب جهت حذف بافت های چربی شکمی

در طی زمان و با عملکرد مثبت این رژیم در اشخاص، اغلب کارشناسان تغذیه، محتویات دیگری را که دارای کالری پایینی است را به این برنامه کاهش وزن سخت اضافه می کنند.

یکی از معروف ترین رژیم ها مختص رژیم فوق است که در شیوه تغذیه ی فوق، شخص رژیم گیرنده می تواند به مقدار مشخصی از سیب که دارای کمترین کالری است همراه با آب استفاده کند.

در واقع مصرف این میوه همچون وعده های غذایی برای شخص مفید است. بنابراین از لحاظ ذهنی راحت تر می توانید فرآیند رژیم فوق را پشت سر بگذارید.

نخستین و موثرترین اثر این برنامه کاهش وزن در حذف بافت های چربی موجود در ناحیه شکم است

نخستین و موثرترین اثر این برنامه کاهش وزن در حذف بافت های چربی موجود در ناحیه شکم است. البته رژیم آب و انگور، عسل و آب، خرما و آب یکی دیگر از برنامه های کاهش وزن است که جایگزین مناسبی برای این رژیم است.

با توضیحاتی که در خصوص این رژیم لاغری بیان کردیم لازم است متذکر شویم که هرچند رژیم فوق به دلیل حذف گروه های غذایی متعدد می تواند کاهش وزن و تقلیل بافت های چربی بسیاری را به خصوص در ناحیه پهلوها و شکم به همراه داشته باشید

اما نیاز است خاطرنشان شویم که برنامه غذایی فوق پایدار و دائمی نیست و شخص با پایان دوره ی که جهت تقلیل وزن انتخاب کرده است شاید مجددا با افزایش وزن و یا شاخص توده بدنی بالا مواجه شود که در چنین شرایطی طبق نظر دکتر مهدی سلیمی متخصص جراحی عمومی بهترین اقدام جهت پیشگیری از روند چاقی و اختلالات مرتبط به اضافه وزن بالا انجام جراحی چاقی است که در ادامه در مورد مناسب ترین تکنیک لاغری اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

 

BMI (شاخص توده بدنی)

Body Mass Index بیانگر مقدار چربی موجود در بدن است. اشخاص در رده های سنی مختلف با اطلاع از bmi بدن خود این امکان را دارند که از موقعیت جسمی بدن خود ذهنیت نسبی را بدست آورند و تصمیم گیری های لازم را در مورد حفظ سلامتی بدن و معالجات لازم انجام دهند.

BMI (شاخص توده بدنی)
BMI (شاخص توده بدنی)

شاخص توده بدنی در حقیقت مرجعی است که مقدار ظرفیت بدن را نشان می دهد و می توان گفت یکی از صحیح ترین ملاک های جهانی اضافه وزن بالا است. با کمک مقیاس فوق شما اطلاع دقیق تری از کم وزنی، نرمال بودن و یا حتی اضافه وزن را بدست می آورید. از تقسیم Weight برحسب (kg) بر Height برحسب (m) به توان 2، شاخص توده بدنی بدست می آید.

مفهوم و تفسیر BMI

شاخص توده بدنی کمتر از (18.5 kg):

این گروه از افراد دارای بی ام آی پایینی هستند که با مراجعه به متخصص بایستی مشاوره های لازم را درباره کاهش وزن خود انجام دهند و چنانچه تقلیل وزن برروی حفظ سلامتی بدن مشکل خاصی را به همراه دارد شما میتوانید تحت نظر مجرب ترین متخصصین تغذیه از گروه های غذایی استفاده کنید که تا حدی سبب افزایش وزن شما شود.

شاخص توده بدنی بین (24.9-18.5 kg):

ایده آل ترین و مناسب ترین وزن در همین محدوده قرار دارد. این گروه از افراد بایستی به منظور حفظ وزن خود از یک برنامه رژیم غذایی استاندارد و مفید به همراه تمرینات ورزشی منظم و همینطور شیوه زندگی سالم به منظور ثابت نگه داشتن وزن در محدوده فوق استفاده کنند تا بدینوسیله سلامتی نسبی خود را کسب کنند.

شاخص توده بدنی بین (25-29.9 kg):

این افراد به دلیل ابتلا به اضافه وزن بایستی تحت نظر کارشناسان تغذیه قرار بگیرند تا از طریق رژیم غذایی و یا مصرف دارو و غیره کنترل وزن خود را به صورت جدی تر شروع کنند. شخص با پیروی از دستورالعمل های پزشکی که برای افراد در محدوده فوق توصیه می شود، آسان تر از مراحل بعدی که متذکر می شویم فاقد از انجام جراحی کاهش وزن می توانند از دست دادن وزن را تجربه کنند.

شاخص توده بدنی بین (30-34.9 kg):

این شخص جزء افراد چاق به حساب می آید و بایستی مراحل درمانی خود را تحت نظر متخصصین گوارش به صورت جدی تر آغاز کنند. دقت داشته باشید که از محدوده فوق به بعد ریسک ابتلا به اختلالات مرتبط به اضافه وزن بالا بیشتر می شود و برای پیشگیری نیاز است که بررسی های بیشتر انجام شود. تاثیرات مثبت لاغری بلافاصله بر روی سلامت این گروه از مبتلایان به اضافه وزن بالا مشخص می شود.

چربی های بخش پایین تنه و حتی ران ها در مقایسه با چربی شکمی
چربی های بخش پایین تنه و حتی ران ها در مقایسه با چربی شکمی

با تفاسیر بیان شده لازم است متذکر شویم که هرچند بی ام آی میزان چربی انباشته در بدن را تا حد قابل توجهی به شکل حقیقی برآورد می کند ولیکن اطلاعاتی در مورد وضعیت پخش کردن آن نشان نمی دهد و از نظر کارشناسان این امر مسئله فوق می تواند از بزرگترین کاستی های این فرمول به شمار آید.

بنابراین، سنجش دورکمر به همراه شاخص توده بدنی به چگونگی توزیع و همینطور برآورد دقیق تر بافت های چربی موجود در بدن کمک بسزایی می کند.

به این ترتیب، در سنجشی که برای دور کمر انجام می شود، به هر میزان که این مقدار بیشتر باشد بیانگر تجمع بیشتر بافت های چربی موجود در اطراف شکم است.

چربی های انباشته شده در بخش فوق که در اصطلاح الگوی سیب نامیده می شود ریسک ابتلا به عارضه دیابت نوع دو و همینطور اختلالات قلبی عروقی را تا حد بسیار افزایش می دهد. لازم به توضیح است که انباشته شدن چربی های بخش پایین تنه و حتی ران ها در مقایسه با چربی شکمی پیامدهای کمتری را به دنبال دارد.

بالا بودن شاخص توده بدنی

در واقع افزایش بی ام آی بیانگر بالا بودن چربی و چاقی است و احتمال دارد شخص مبتلا با پرفشاری خون، اختلالات تصلب شرایین و یا حتی دیابت بیشتر مواجه شود.

بافت های چربی انباشته در نواحی مختلف بدن به مرور سبب رسوب دیواره رگ ها می شود و در نتیجه منجر به تشکیل پلاک های چربی در بدن خواهد شد.

به تدریج پلاک های چربی وسیع تر و ریسک سکته قلبی و بسته شدن عروق را تا حد بسیار افزایش می دهد. وضعیت فوق در افرادی که با الگوی سیب همراه هستند به این مفهوم است که تجمع بافت های چربی در اطراف شکم زیادتر است و این موضوع بیشتر در آقایان مشاهده می شود. بهتر است بدانید چربی های انباشته موجود در ناحیه پهلوها و شکم با اختلالات عروقی و قلبی رابطه قوی تری دارد.

اما ممکن است بی ام آی شخص پایین باشد:

کاهش BMI بیانگر لاغری مفرط در شخص است

کاهش BMI بیانگر لاغری مفرط در شخص است. مواردی من جمله مشکلات روانی، مصرف مواد غذایی ناسالم، فعالیت های بدنی بسیار و سوء تغذیه ناشی از فقدان وزن است.

از بین رفتن ماهیچه ها و یا حذف بافت های چربی طبیعی موجود در نواحی بدن بر راندمان صحیح دیگر اعضای بدن، دستگاه ایمنی و حتی متابولیسم سلولی پیامدهای منفی را به دنبال دارد.

کاهش BMI بیانگر لاغری مفرط در شخص است
کاهش BMI بیانگر لاغری مفرط در شخص است

در چنین حالتی، بافت های دستگاه ایمنی به علت فقدان انرژی و یا کمبود غذایی نتوانند از پتانسیل طبیعی به شکل صحیح استفاده کنند و در نتیجه ریسک فاکتورهای عفونی همچون ویروس ها و یا باکتری ها از دستگاه ایمنی بدن راحت تر عبور می کنند. بهتر است بدانید در مبتلایان با شاخص توده بدنی درصد ابتلا به مشکلات عفونی نسبت به سایر افراد بیشتر است.

رابطه BMI و سلامت بدن

طبق آمار بدست آمده در افراد بالغ از هر سه نفر، 2 نفر با مشکل اضافه وزن و همینطور از این تعداد یک نفر به عارضه چاقی مبتلا است. گفتنی است که گسترش چاقی در نوجوانان و یا کودکان رده های سنی بین دو تا نوزده سال تقریباً (17%) است. در توضیحات قبلی متذکر شدیم که ناهماهنگی انرژی موجود در بدن سبب بروز اضافه وزن در شخص می شود.

هر شخصی جهت انجام امور روزانه به انرژی معینی نیاز دارد که انرژی فوق از طریق مصرف خوراکی های مورد نیاز بدن به صورت کالری بدست می آید. تا هنگامی که میان کالری دریافتی و تبدیل آنها به انرژی در بدن اعتدال برقرار باشد افزایش و یا تقلیل وزن مشاهده نمی شود ولیکن جذب کالری فراتر از نیاز روزانه بدن به تدریج منجر به انباشته شدن چربی های مازاد و در نهایت اضافه وزن بالا می شود.

تمامی مواردی من جمله مقدار فعالیت های ذهنی و جسمی و همینطور وضعیت غده تیروئید و از همه مهمتر ژنتیک بر روی مقدار کالری سوزی بدن تاثیر می گذارد. چنانچه شاخص توده بدنی شما بیش از حد طبیعی است باید با ایجاد تغییرات لازم در شیوه زندگی بخشی از اضافه وزن خود را از دست دهید زیرا ذخیره چربی های انباشته و یا به عبارتی بالا بودن BMI با اختلالاتی نظیر:

1) مشکلات قلبی عروقی 2) سنگ صفرا 3) پرفشاری 4) آرتروز 5) سکته قلبی 6) اختلالات کبدی 7) دیابت و همچنین بعضی از سرطان ها مانند کولون و سرطان سینه در ارتباط است.

رابطه چاقی و کبد چرب

همانطور که در بخش قبلی بیان کردیم یکی از پیامدهای بی ام آی بالا ابتلای شخص به کبد چرب است. به همین منظور لازم است تا نخست درک صحیحی از مشکل فوق داشته باشید. مهمترین ویژگی که جهت ابتلا به کبد چرب طبق نظر متخصصین لحاظ می گردد تجمع بافت های چربی بسیار است که منجر به ایجاد کبد چرب در شخص مبتلا به بی ام آی بالا می شود.

زمانی که سلول های چربی بیش از حد در این ناحیه از بدن یافت می شود، عوامل متعددی از انباشته شدن چربی های فوق وجود دارد.

رابطه چاقی و کبد چرب
رابطه چاقی و کبد چرب

در اغلب موارد ابتلا به عارضه چاقی مهمترین عامل در کبد چرب غیرالکلی است به این معنا که شخص به شیوه استفاده از مشروبات الکلی به عارضه کبد چرب مبتلا نشده است و بالا بودن شاخص توده بدنی و مصرف مواد غذایی ناسالم و فرآوری شده عامل اصلی ایجاد عارضه کبد چرب در شخص است.

با توجه به اینکه مهمترین علت ایجاد عارضه کبد چرب افزایش وزن و چاقی است، درصد پیشروی کبد چرب در فرد بسیار است و شاید صدمات پرخطر و غیرقابل تغییری را به دنبال داشته باشد.

از این روی بایستی آگاهی دقیق و کافی در مورد کبد چرب و پیامدهای آن داشته باشید تا از این طریق اقدامات پیشگیرانه را در راستای کنترل بیشتر این بیماری انجام دهید. به این علت که چنانچه شدت عارضه فوق بیشتر شود، مهار آن امری بسیار سخت است و اختلالات متعددی را برای شخص در پی دارد.

اثر BMI بالا بر کبد چرب

آمار بدست آمده از کلیه مبتلایان به عارضه کبد چرب حاکی از آن است که ایجاد چربی های انباشته در این ناحیه اغلب به دلیل پیروی از شیوه زندگی ناصحیح و مصرف برنامه های غذایی ناسالم است.

تحقیقات پزشکی نشان می دهد که در حال حاضر ابتلا به کبد چرب با روند صعودی همراه است و بیشتر اشخاص در رده های سنی پایین به علت بالا بودن شاخص توده بدنی به این بیماری گرفتار هستند.

اثر BMI بالا بر کبد چرب
اثر BMI بالا بر کبد چرب

ولیکن رده های سنی بین سی و پنج تا پنجاه سال که به عارضه چاقی مفرط مبتلا هستند بیشتر در معرض ابتلا به عارضه فوق قرار می گیرند. بهتر است بدانید کبد چرب مشکلات متعددی مانند اختلالات قلبی و دیگر مشکلات را در پی دارد.

به همین منظور توصیه می شود شخص بیمار سریعتر اقدامات پیشگیرانه را در راستای کاهش وزن انجام دهد تا بدینوسیله از ابتلا به مشکلات مرتبط به چاقی پیشگیری کند. گفتنی است عارضه فوق به Metabolic Syndrome شباهت بسیاری دارد و اغلب در ردیف این ناهماهنگی ها قرار می گیرد.

Fatty Liver به عنوان یکی از بیماری های مرتبط به اضافه وزن بالا شناخته می شود

Fatty Liver که به عنوان یکی از بیماری های مرتبط به اضافه وزن بالا شناخته می شود به تدریج سبب تقلیل مقاومت انسولین، افزایش Triglyceride (TG) و پرفشاری خون می شود.

دکتر مهدی سلیمی فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته به این گروه از بیمارانی که بر اثر ابتلا به چاقی مفرط به بیماری فوق گرفتار هستند انجام عمل های جراحی کاهش وزن را گزینه مناسبی جهت پیشگیری از روند کبد چرب و دیگر اختلالات مربوط به عارضه چاقی معرفی می کنند.

البته پیش از هر اقدامی در خصوص جراحی های Bariatric بهتر است مشاوره های لازم را درباره فرآیند جراحی و همینطور مراقبت های قبل و بعد از آن را با ایشان انجام دهید.

Fatty Liver به عنوان یکی از بیماری های مرتبط به اضافه وزن بالا شناخته می شود
Fatty Liver به عنوان یکی از بیماری های مرتبط به اضافه وزن بالا شناخته می شود

جراحی چاقی (Bariatric Surgery)

در حال حاضر اغلب افراد به منظور تقلیل وزن از انواع رژیم های کاهش وزن همچون رژیم آب استفاده می کنند که در ابتدا لاغری قابل توجهی را به همراه دارد اما عدم رعایت از نکات پزشکی در فرآیند کاهش وزن می تواند در یک بازه زمانی کوتاه شخص را با روند افزایش شاخص توده بدنی مواجه کند.

در حقیقت داشتن خواب کافی، انجام تمرینات فیزیکی مناسب و استفاده از یک برنامه رژیم غذایی کم کالری و مفید می تواند به تناسب اندام در افراد کمک شایانی کند.

امروزه جراحی های لاغری که سبب تقلیل ظرفیت معده می شود و اغلب جراحان متخصص گوارش به مبتلایان به اضافه وزن بالا توصیه می کنند در دنیا بسیار است.

جراحی چاقی (Bariatric Surgery)
جراحی چاقی (Bariatric Surgery)

البته تمامی عمل های لاغری معایب و مزیت های متعددی را برای فرد به دنبال دارند و به جرات می توان گفت که هیچ یک از جراحی ها راهکاری مفید و مناسب جهت لاغری نیست بلکه شخص در کلیه تکنیک های لاغری بایستی از تمرینات فیزیکی منظم در کنار رژیم غذایی استاندارد و متعادل استفاده کند تا از این طریق به نتیجه قابل قبولی دست یابند.

تنها ابزار موثر که به فرآیند لاغری کمک بسزایی می کند انجام جراحی چاقی تحت نظر مجرب ترین جراحان متخصص است

تنها ابزار موثر که به فرآیند لاغری کمک بسزایی می کند انجام جراحی چاقی تحت نظر مجرب ترین جراحان متخصص است. بیشتر این جراحی ها در ساختار کلی معده تغییراتی را ایجاد می کند که این امر می تواند سبب تقلیل پروسه لاغری شود.

دقت داشته باشید که با کمی افزایش bmi و یا به دلخواه امکان بهره مندی از جراحی های چاقی را ندارید. در وهله نخست به منظور اینکه جهت انجام جراحی چاقی کاندیدای مناسبی باشید بایستی بی ام آی شما بالغ بر (35-40 kg) باشد یا به عبارتی به چاقی مفرط مبتلا باشید.

تنها ابزار موثر که به فرآیند لاغری کمک بسزایی می کند انجام جراحی چاقی تحت نظر مجرب ترین جراحان متخصص است
تنها ابزار موثر که به فرآیند لاغری کمک بسزایی می کند انجام جراحی چاقی تحت نظر مجرب ترین جراحان متخصص است

همچنین به مشکلات مزمن حاصل از اضافه وزن بالا مانند دیابت نوع دو، پرفشاری و …. که از مهمترین معیارهای متخصص گوارش است گرفتار شده باشید.

Gastric bypass (جراحی بای پس معده)

یکی از عمل های لاغری که دکتر مهدی سلیمی فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته به اغلب بیمارانی که با استفاده از رژیم آب به نتایج چشمگیری از کاهش وزن دست نیافته اند توصیه می کنند، جراحی گاستریک بای پس است که در طی فرآیند جراحی پزشک معالج تغییراتی را در سیستم گوارشی با هدف تسریع در روند لاغری ایجاد می کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله عمل جراحی ساسی بای پس معده و تغذیه در مینی بای پس را مطالعه کنید.

Gastric bypass (جراحی بای پس معده)
Gastric bypass (جراحی بای پس معده)

راندمان حاصل از تغییر در ظرفیت معده و همینطور مسیر گوارش سبب می گردد تا میزان مواد غذایی دریافتی روزانه تا حد بسیار تقلیل یابد و همچنین به علت محدود شدن دوازدهه (روده باریک) جذب غذا در این مسیر کاهش خواهد یافت.

بدون شک عمل لاغری گزینه نخست جهت لاغری نیست ولیکن تحقیقات نشان می دهد که بعضی از افراد با انجام فعالیت های ورزشی و در عین حال استفاده از یک برنامه رژیم لاغری مفید قادر به کاهش وزن نیستند و این افزایش شاخص توده بدنی می تواند اختلالات سلامتی بسیاری را برای فرد بیمار به همراه داشته باشد. جراحی فوق یکی از عمل های کاهش وزن است که به نسبت دیگر جراحی های چاقی پیامدهای کمتری را به دنبال دارد.

Gastric Bypass که (Roux-en-Y) نامیده می شود به شیوه roo-w-wy انجام می شود

Gastric Bypass که (Roux-en-Y) نامیده می شود به شیوه roo-w-wy انجام می شود که از جمله رژیم های کاهش وزن است که جراح متخصص از بخش فوقانی معده قسمتی را حذف و از مابقی این عضو جدا می کند. آنگاه بخشی از ابتدای دوازدهه در این جراحی جدا و بطور مستقیم به معده جراحی شده متصل می شود.

بعد از جراحی فوق مسیر مواد غذایی دستخوش تغییراتی می شود به گونه ی که نخست به معده که دارای کیسه کوچکی است و بعد به دوازدهه وارد می شود. لذا، در این فرآیند غذاها بخش اصلی معده و نخستین بخش دوازدهه را مستقیماً دور می زنند.

در ادامه بایستی متذکر شد که:

جراحی فوق از دو قسمت تشکیل شده است

جراحی فوق از دو قسمت تشکیل شده است که در قسمت نخست بخش فوقانی معده حذف و بخش محدودتر از این عضو بسته می شود. به منظور ایجاد کیسه کوچکتر بخش محدودتری از معده منگنه و یا دوخته می شود طوری که اندازه آن در حدود یک گردو است.

با اینکه معده معمولی ظرفیت نگهداری حجم بیشتری از مواد غذایی را دارد بعد از جراحی شما حجم کمتری از غذاها را می توانید میل کنید به گونه ی که بررسی های انجام شده بر روی این جراحی بیانگر این است که معده ظرفیت نگهداری سی گرم از غذاها را دارد.

در بخش دوم gastric bypass جراح بخشی از دوازدهه را حذف و به معده جراحی شده وصل می کند. این امر سبب می گردد تا طول دوازدهه تقلیل یابد.

در واقع با تقلیل مقدار غذاهای دریافتی که معده ظرفیت نگهداری آن را دارد و همینطور تغییر در شیوه ی جذب آنها، شما غذای کمتری را میل می کنید و در نتیجه نسبت به قبل سریعتر با حس سیری روبرو خواهید شد و به مرور شاهد کاهش وزن و یا حذف بافت های چربی در نواحی مختلف بدن می شوید.

افراد کاندیدای Gastric Bypass

جراحی لاغری فوق به منظور تقلیل ریسک ابتلا به بیماری های مرتبط به چاقی و همینطور لاغری برای مبتلایان به شاخص توده بدنی بالا که با مشکلاتی همچون پرفشاری، مشکل برگشت اسید معده به مری، ناباروری، کلسترول بالا، مشکلات قلبی عروقی، دیابت نوع دو، آپنه خواب، انواع سرطان ها و بیش از ده بیماری دیگر مربوط به اضافه وزن بالا گرفتار هستند انجام می شود.

افراد کاندیدای Gastric Bypass
افراد کاندیدای Gastric Bypass

اما مورد مهم این است که جراحی بای پس معده تنها بر روی افراد کاندیدای این عمل جراحی و با تشخیص جراح متخصص انجام می شود که عبارتند از:

–       مبتلایانی که با بی ام آی بیش از چهل کیلوگرم و یا به عبارتی به چاقی مفرط گرفتار هستند گزینه مناسبی جهت بهره مندی از مزایای جراحی گاستریک بای پس هستند.

–       افرادی که BMI آنها در حدود (35-39.9 kg) است و همانطور که در ابتدا بیان کردیم با اختلالات جدی مربوط به وزن مواجه هستند می توانند تحت این عمل جراحی لاغری قرار گیرند.

البته در بعضی موارد چنانچه شاخص توده بدنی فرد مبتلا به عارضه چاقی بین (30-34 kg) باشد و به یکی از بیماری های نامبرده در اثر افزایش بی ام آی مبتلا باشد واجد شرایط این عمل جراحی هستند.

مجدداً متذکر می شویم که این جراحی چاقی جهت کلیه مبتلایان به اضافه وزن بالا مناسب نیست. به منظور اینکه از ملاک های ضروری جهت انجام gastric bypass برخوردار باشید، شاید به پیروی از بعضی نکات پزشکی نیاز داشته باشید.

متخصصین کبد و گوارش با تجارب و سوابقی که در طی این سالها بدست آورده اند می توانند تشخیص دقیق تری در مورد اینکه شما واجد شرایط این عمل جراحی هستید یا خیر انجام دهند.

در این راستا جراح متخصص برای شخص بیمار آزمایشات متعددی را تجویز می کند که در صورت داشتن شرایط لازم، راهنمایی های مورد نیاز را درباره مراحل و مراقبت های قبل و پس از جراحی به شما ارائه خواهند کرد.

علاوه براین به منظور اینکه بعد از عمل زندگی سالم تری را تجربه کنید بایستی در شیوه زندگی خود تغییرات دائمی را ایجاد کنید. احتمال دارد تا جهت موفقیت در این مسیر طبق تشخیص جراح متخصص در برنامه ریزی های طولانی که مشتمل بر شیوه رفتار و زندگی، مراقبت بر تغذیه و شرایط پزشکی شما است شرکت کنید.

حال با توضیحات ارائه شده ممکن است این سوال مطرح شود که پس از Gastric Bypass چه اتفاقی می افتد؟

پس از معالجه شما می توانید تقریباً سی درصد از اضافه وزن پیش از عمل خود را با رعایت از تمامی دستورالعمل های پزشکی و استفاده از یک برنامه رژیم غذایی کم کالری بتدریج از دست دهید. این امر با افزایش حس انرژی به حرکت آسان تر شما کمک بسزایی می کند و در نهایت پس از جراحی اختلالات سلامتی کمتری را تجربه خواهید کرد.

انواع Gastric Bypass

بطور معمول این تکنیک از عمل جراحی چاقی به دو شیوه Classic Bypass و mini bypass بر روی افراد کاندیدای این متد جراحی انجام می شود که در خصوص هر یک از آنها توضیحات لازم را بیان خواهیم کرد:

Mini Bypass Surgery:

هنگامی که در زمان جراحی کاهش وزن، اسلیو معده با جراحی فوق ترکیب می شود، به اصطلاح پزشکی Mini Bypass Surgery می گویند. در این تکنیک از جراحی گاستریک بای پس تنها یک اتصال میان معده و دوازدهه (روده کوچک) ایجاد و به شکلی بخیه معده زده می شود که این عضو به کیسه بلند تبدیل می شود.

در متد فوق مواد مغذی و همینطور کالری مورد نیاز بدن بطور کامل جذب می شود ولیکن سرعت گوارش مواد غذایی کاهش می یابد و در نهایت شخص زمان طولانی تری را با حس گرسنگی مواجه خواهد شد. بهتر است بدانید بای پس امگا نام دیگر mini bypass surgery است.

لطفا از پست رژیم غذایی هفته سوم بعد از عمل اسلیو دیدن کنید.

Classic Bypass Surgery:

به علت اینکه درصد بازگشت وزن در جراحی بای پس کلاسیک بسیار پایین است این متد لاغری به عنوان یکی از بهترین عمل های لاغری به شمار می آید. ظرفیت معده توپی شکل در شیوه فوق تا حد بسیار تقلیل می یابد و در بیشتر موارد جهت تسریع در پروسه لاغری جراح متخصص اقدام به حذف قسمتی از روده می کند. در تکنیک درمانی فوق میان روده و معده که اصلی ترین بخش های جراحی است دو اتصال ایجاد می شود.

اما تکنیک دیگری از این عمل جراحی وجود دارد که به آن gastric bypass به شیوه Sassy می گویند. البته متد فوق با نام های Sassy Bypass و Sassy Sleeve هم شناخته می شود. در واقع این روش جراحی ترکیبی از هر دو متد جراحی است.

مزایای Gastric Bypass

یکی از اساسی ترین مواردی که برای رژیم گیرندگان آب درمانی مهم است مزیت های جراحی لاغری است که قصد داریم در این بخش از مقاله به مهمترین فواید جراحی بای پس بپردازیم:

پس از عمل شخص بیمار وضعیت سلامت بهتری را تجربه خواهد کرد و نشانه های عارضه مربوط به اضافه وزن در شخص به مراتب تقلیل می یابد. پس از معالجه، شاید مشکلاتی همچون پرفشاری، دیابت و آپنه خواب بهبود و یا کاملاً رفع شود.

اغلب مبتلایان به شاخص توده بدنی بالا که با عارضه دیابت همراه هستند، بطور معمول جراحی لاغری سبب تسریع در روند بهبودی خواهد شد. تحقیقات پزشکی نشان می دهد که این گروه از بیماران بعد از جراحی گاستریک بای پس دیگر به استفاده از داروهای مخصوص دیابت نیازی ندارند.

مزایای Gastric Bypass
مزایای Gastric Bypass

مهمترین اهداف جراحی بای پس

در حقیقت هر عمل لاغری که برای بیماران واجد شرایط انجام می شود با انگیزه خاصی و از همه مهمتر رفع بیماریهای که بر اثر تجمع بافت های چربی در شخص ایجاد شده است انجام می شود.

زمانی که شخص بیمار ریسک جراحی چاقی را با هدف کاهش وزن سریع می پذیرد و خطرات و پیامدهای را که ممکن است به همراه داشته باشد را به جان میخرد، بایستی مزایا و اهداف آن از جراحی که مهمترین موضوع در جراحی های باریاتریک است مشخص شود. از اهداف Gastric Bypass می توان به:

تقلیل ظرفیت معده:

از مهمترین اهدافی که جراحی بای پس معده به همراه دارد، تقلیل ظرفیت معده توپی شکل است. با انجام این امر روند لاغری با سرعت بیشتری انجام می شود، زیرا معده شما همچون گذشته قادر به نگهداری حجم بیشتری از غذاها را ندارد و شما با مصرف اندکی از خوراکی های مجاز و مفید در هر وعده سریعتر حس پری می کنید.

این امر سبب می گردد که چربی و همینطور کربوهیدرات های بیشتری هضم شود و نتواند آنها را به روده کوچک (دوازدهه) بفرستد. به این ترتیب فرآیند فوق تاثیر بسزایی در امر لاغری دارد.

دفع مواد غذایی از مسیر محدودتری انجام میشود:

زمانی که مسیر خوراکی های مصرفی به منظور دفع محدودتر می شود، جهت عبور سرعت بیشتری دارند و مدت کمتری را در داخل بدن باقی می مانند. این موضوع سبب کاهش مدت جذب مواد غذایی می شود.

در مواقعی که بدن شخص بیمار قادر به جذب بسیاری از مواد مغذی نیست، تقلیل وزن و یا لاغری بیشتری را تجربه می کنید. به عبارتی بدن بعد از جراحی امکان جذب خوراکی های بیشتری را ندارد و در نتیجه کمتر با افزایش bmi روبرو خواهد شد.

تغییر در میزان هورمون ها و سوخت و ساز کارکرد روده:

گفتنی است که مقدار ترشح Ghrelin hormone و همینطور اسید معده پس از جراحی فوق تغییر می کند و مورد فوق بیشتر به دلیل تقلیل ظرفیت معده است. به این ترتیب با تقلیل ظرفیت معده، مقدار ترشح اسید معده هم به همان نسبت کاهش می یابد و در پی آن مقدار هورمون گرسنگی (ghrelin) کمتر می شود و شخص می تواند لاغری چشمگیری را در یک بازه زمانی کوتاه تجربه کند.

تغییر در میزان هورمون ها و سوخت و ساز کارکرد روده:
تغییر در میزان هورمون ها و سوخت و ساز کارکرد روده:

الزامات مهم پیش از Gastric Bypass

دکتر مهدی سلیمی به تمامی بیمارانی که مایلند تحت این متد جراحی کاهش وزن قابل توجهی را تجربه کنند متذکر می شوند که قبل از عمل رعایت برخی از اقدامات الزامی است. از مهمترین اموری که نیاز است پیش از Gastric Bypass انجام دهید عبارتند از:

بهتر است از طریق شیوه های مختلف در مورد جراحی بای پس معده اطلاعات لازم را کسب کنید. در این مسیر بایستی برخی امور را انجام و همینطور از انجام برخی دیگر خودداری کنید.

درصورتیکه مایلید جراحی شما اثربخش و موثر باشد و همچنین پس از عمل با حس بهتری همراه باشید، بایستی به تدریج تغییرات لازم را در شیوه زندگی خود با هدف بهبود سبک زندگی ایجاد کنید.

بخشی از برنامه روزانه خود را به تغذیه سالم و مفید و همینطور تمرینات فیزیکی مستمر اختصاص دهید و مراقبت های لازم را از بدن جدیدی که قرار است طی جراحی بای پس معده بدست آورید، انجام دهید.

توصیه می شود مشاوره های سلامت جسمی و حتی روانشناسی را به منظور موفقیت آمیز بودن جراحی تحت نظر مجرب ترین متخصصین انجام دهید.

حاذق ترین و کارآمد ترین جراحان متخصص را انتخاب کنید

جهت بهره مندی از مزایای این عمل جراحی لاغری بهتر است حاذق ترین و کارآمد ترین جراحان متخصص را انتخاب کنید.

حداقل چهارده روز پیش از عمل جراحی، شخص بیمار بایستی از مصرف قهوه، سیگار و یا حتی مواد دیگری که حاوی نیکوتین هستند به منظور پیشگیری از غلظت خون و بروز مشکلات انسداد عروق بپرهیزید.

شما با مصرف گروه های غذایی استاندارد و مفید پیش از جراحی می توانید اندازه کبد خود را کاهش دهید. طبق نظر اغلب کارشناسان تغذیه کاهش وزن مطلوب فرایندی تدریجی است که به منظور دستیابی به بهترین نتایج نیاز است تمامی اقدامات بطور دقیق انجام شود.

انجام برخی از آزمایشات نظیر تست ادرار، سونوگرافی شکم، تست خون، endoscopy، تست ریه و نوار قلب پیش از جراحی امری الزامی است. انجام تست های نامبرده اطلاعاتی در مورد موقعیت جسمی بدن و همینطور برخورداری از جراحی کم خطر و در عین حال مطمئن را در اختیار جراح معالج قرار می دهد.

حاذق ترین و کارآمد ترین جراحان متخصص را انتخاب کنید
حاذق ترین و کارآمد ترین جراحان متخصص را انتخاب کنید

در انتها خاطر نشان می شویم که دکتر سلیمی پیش از هر اقدامی، وضعیت سلامت شخص بیمار را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد. لذا، چنانچه با انجام آزمایشات مورد نیاز، متوجه مشکلی در موقعیت جسمانی فرد شود، تا هنگامی که شرایط بیمار تغییر نکند و عارضه فوق به طور کامل برطرف نشود هیچ اقدامی را جهت انجام جراحی گاستریک بای پس انجام نمی دهند.

مراقبت های پس از Gastric Bypass

طبق تجویز جراح معالج فرد بیمار بلافاصله پس از جراحی مجاز به مصرف مایعات است ولیکن استفاده از خوراکی های جامد در این مدت به دلیل اصلاح و بهبود روده و معده جراحی شده توصیه نمی شود.

بعد بایستی از یک برنامه غذایی سالم و مفید خاصی تحت نظر کارشناسان تغذیه استفاده کنید که کم کم از مایعات شروع و به مواد غذایی پوره شده توصیه می شود. به این ترتیب بعد از مدتی مجاز به مصرف غذاهای نرم که در آن تمامی گروه های غذایی کم کالری و سالم قرار دارد و آنگاه غذاهای سفت تر هستید، به این علت که دستگاه گوارش شما قابلیت هضم غذاهای فوق را دارد.

جهت بهره مندی از یک برنامه لاغری متعادل می توانید از متخصصین تغذیه که در این امر از تخصص و تجارب کافی برخوردار هستند، مساعدت بگیرید. شاید با محدودیت های بسیاری در مورد نوع و مقدار خوراکی های مجاز روبرو شوید.

علاوه براین بایستی در چندین ماه نخست بعد از عمل لاغری فوق، جهت کنترل و معاینه وضعیت سلامتی بدن تان مرتباً با جراح متخصص خود در ارتباط باشید. البته احتمال دارد در این بازه دکترتان بعضی از آزمایشات را به منظور اطمینان بیشتر از عمل جراحی برای شخص بیمار تجویز کند.

لازم به توضیح است که ممکن است در طی سه الی شش ماه نخست بعد از gastric bypass شما با تغییراتی مواجه شوید، به این علت که بدن شما واکنش های لازم را نسبت به لاغری سریع نشان می دهد. این تغییرات شامل تغییرات روحی، حس سرما، بدن درد، ریزش و یا نازک شدن موها، حس خستگی و یا حتی خشکی پوست است.

فرآیند لاغری پس از جراحی بای پس معده

با توجه به اینکه از پروسه و مزایای جراحی فوق نسبت به رژیم لاغری آب اطلاعات لازم را دریافت کردید، لازم است در ادامه شما را با روند لاغری پس از این متد جراحی کاهش وزن بیشتر آشنا کنیم:

  •       معده توپی شکل شما دستخوش تغییراتی کوچک تر می شود و ظرفیت مواد غذایی دریافتی تا حد بسیار تقلیل می یابد. لذا، در هر وعده حجم کمتری را میل می کنید و در پی آن کالری کمتری جذب بدن می شود. در نتیجه به تدریج شاهد روند تقلیل وزن خواهید شد.
  •       بدنتان میزان کمتری از خوراکی های دریافتی را جذب می کند که این مورد مهمترین عملکرد جراحی چاقی فوق است. البته به دلیل تغییراتی که در روده ایجاد شده است میزان جذب در این ناحیه نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.
  •       با افزایش میزان بعضی از هورمون های موجود در روده شما با خوردن حجم اندکی از مواد غذایی سریعتر احساس سیری می کنید.

بنابراین با چنین اتفاقاتی که بدن در پی انجام این عمل جراحی چاقی با آن روبرو می شود، از دست دادن وزن در بدن سریعتر و در نهایت پس از جراحی شما با لاغری قابل توجهی مواجه خواهید شد.

فرآیند لاغری پس از جراحی بای پس معده
فرآیند لاغری پس از جراحی بای پس معده

نتیجه گیری

یکی از بهترین برنامه های کاهش وزن که اغلب افراد جهت لاغری از آن استفاده می کنند رژیم آب است که دارای انواع متعددی است. رعایت از این رژیم به کنترل و بهبود اغلب اختلالات کمک بسیاری می کند.

با وجود اینکه رژیم فوق لاغری قابل توجهی را در پی دارد اما ممکن است عدم رعایت از آن افزایش وزن مجدد را در پی داشته باشد. اشخاصی که با افزایش شاخص توده بدنی بالا همراه هستند و این رژیم لاغری تاثیرات مثبتی را در حذف بافت های چربی انباشته در بدن در پی نداشته است می توانند تحت نظر مجرب ترین جراحان متخصص عمل جراحی بای پس معده را انجام دهند.

در این راستا به منظور بهره مندی از مزایای این متد درمانی می توانید از تخصص و تبحر دکتر مهدی سلیمی فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته جهت انجام Gastric Bypass برخوردار شوید.

در پایان توصیه می کنیم، مقاله کالری هندوانه را مطالعه کنید.

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید