رژیم آب

فهرست مطالب

از رژیم های درمانی موثر که اضافه بر لاغری در معالجه دیگر اختلالات موجود در بدن مفید می باشد، رژیم آب است. به عبارتی این رژیم بیانگر این است که با فرآیندی که به همراه دارد، در کنترل اغلب اختلالات و همینطور حفظ سلامتی بدن اثربخش است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه چراحی چاقی با ما در تماس باشید.

09120174510

بنابراین رژیم لاغری فوق به عنوان رژیم تصفیه کننده و یا پاک کننده نیز شناخته می شود. در اصل فرآیند رژیم پاک کننده همچون رژیم روزه داری است یعنی در رژیم فوق کالری دریافتی بسیار پایین و در حد صفر است.

رژیم فوق دارای انواع متعددی است که با حذف تمامی گروه های غذایی و تنها مصرف آب در طی روز به روند کاهش وزن کمک بسزایی می کند. پس از اینکه دوره رژیم لاغری به طور کامل به اتمام رسید بایستی پروسه قبلی بتدریج با استفاده از سبزیجات سالم و میوه ها شروع شود.

پیشنهاد می کنیم از پست رژیم جراحی چاقی دکتر سلیمی دیدن کنید.

مقدمه

رژیم آب
رژیم آب

بدون شک سوخت و ساز بدن با مصرف آب افزایش می یابد و از همه مهمتر به حس سیری طولانی مدت به افراد رژیم گیرنده کمک می کند. با ما همراه باشید تا درباره رژیم آب اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

اینفوگرافیک رژیم آب 

اینفوگرافیک رژیم آب
اینفوگرافیک رژیم آب

رژیم آب

یکی از معروف ترین رژیم های لاغری که انواع متعددی دارد، رژیم آب است که علاوه بر لاغری در معالجه بیماری های مرتبط به اضافه وزن بالا موثر است. در رژیم فوق شخص رژیم گیرنده تنها مجاز به مصرف آب است.

اگرچه در بعضی از انواع رژیم های فوق پیشنهاد می شود که فرد فقط یک مدت کوتاه از این رژیم استفاده کند و زمانی که با روند تقلیل وزن روبرو شد، سبزیجات و میوه های کم کالری را به میزان کافی در برنامه رژیم لاغری خود قرار دهد.

بعضی دیگر مصرف سیب را همراه با آب در این رژیم توصیه می کنند. در حقیقت پروسه رژیم فوق شباهت بسیاری به رژیم روزه داری دارد با این تفاوت که گروه غذایی که شخص رژیم گیرنده می تواند مصرف کند آب است.

پیشنهاد می کنیم از پست جراحی معده برای لاغری دیدن کنید.

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

رژیم لاغری آب چیست و انواع آن را نام ببرید؟

فواید رژیم درمانی آب را ذکر کنید؟

پیامدهای شاخص توده بدنی بالا را نام ببرید؟

جراحی گاستریک بای پس چیست؟

چه افرادی کاندیدای جراحی Gastric Bypass هستند توضیح دهید؟

دسترسی به سایر رژیم های مرتبط

رژیم دوکان

رژیم میوه

رژیم کانادایی

رژیم فستینگ

رژیم غذایی پروتئین

رژیم ارتشی

رژیم شوک

رژیم شیر آنجلینا جولی

رژیم شیر و موز

رژیم جنرال موتورز

لاغری در دو روز

 

از نظر کارشناسان تغذیه میزان کالری دریافتی در این رژیم برابر (0) است

از نظر کارشناسان تغذیه میزان کالری دریافتی در این رژیم برابر (0) است زیرا شخص در برنامه رژیم لاغری خود از هیچ خوراکی و یا گروه غذایی استفاده نمی کند. درصورتیکه طبق تشخیص پزشک معالج از نظر وضعیت بدنی در شرایط مطلوبی قرار دارید روزه داری برای یک دوره کوتاه می تواند پیامدهای مثبتی را به دنبال داشته باشد.

ولیکن بایستی به این مورد توجه داشته باشید که لاغری از طریق مصرف آب متد درمانی مناسبی نیست زیرا شما در رژیم لاغری فوق به صورت پیوسته گرسنه هستید و ممکن است پس از چند روز رژیم روزه داری همچون گذشته غذا میل کنید و وزنی را که به سختی از دست داده اید را مجدداً و یا در برخی موارد بیشتر اضافه کنید.

از نظر کارشناسان تغذیه میزان کالری دریافتی در این رژیم برابر (0) است
از نظر کارشناسان تغذیه میزان کالری دریافتی در این رژیم برابر (0) است

گفتیم که این رژیم انواع متعددی دارد که از متداول ترین آنها رژیم آب 3 روزه، 40 روزه و یا رژیم های آب به همراه عسل و یا چای است که در هر یک از این رژیم ها به گونه ی گروه های غذایی و انواع خوراکی ها حذف می شود.

در انتها خاطر نشان می شویم که به رژیم فوق رژیم تصفیه کننده و یا پاک کننده می گویند.

توصیه می کنیم مقاله جنجالی چگونه ۴۰ کیلو وزن کم کنیم را مشاهده کنید.

خواص رژیم آب

فواید این رژیم برای افرادی که در پی رژیم های مناسبی جهت تقلیل وزن هستند امری بسیار مهم تلقی می شود که در این بخش از مقاله سعی داریم به خواص متعدد رژیم آب بپردازیم که عبارتند از:

بهترین ضد اشتهای طبیعی که اغلب رژیم گیرندگان در برنامه غذایی خود مجاز به مصرف آن هستند، آب است. هنگامی پیام سیری به مغز ارسال می شود که معده شخص پر باشد تا بدینوسیله از مصرف بیش از حد مواد غذایی خودداری کند.

خواص رژیم آب
خواص رژیم آب

همانطور که میدانید ظرفیت بیشتری از معده از طریق آب پر می شود که این امر به حس سیری سریعتر در فرد کمک بسزایی می کند و متعاقباً با حس گرسنگی کمتری مواجه خواهد شد. مصرف 1 لیوان آب پیش از وعده های اصلی غذایی از بسیار خوردن پیشگیری می کند.

در یک پژوهش پزشکی که برای پنجاه نفر از بانوان مبتلا به شاخص توده بدنی بالا انجام شد، آنها در یک بازه زمانی شصت روزه هر روز پیش از مصرف وعده اصلی غذایی 500ml آب میل کردند.

پس از این مدت تمامی آنها با لاغری و تقلیل بافت های چربی موجود در نواحی مختلف بدن و بهبودی شاخص توده بدنی همراه شدند. علاوه براین به تدریج اشتهای آنها نسبت به قبل کاهش پیدا کرد.

افزایش کالری سوزی با مصرف آب یکی دیگر از فواید رژیم آب است

افزایش کالری سوزی با مصرف آب یکی دیگر از فواید رژیم آب است. پژوهشگران در پژوهشی که برروی دوازده رژیم گیرنده انجام دادند به این نتیجه دست یافتند که انرژی مصرفی این افراد بعد از مصرف آب سرد در مقایسه با آب موجود در اتاق که دارای دمای طبیعی است بیشتر است. در این تحقیق آنها یک ساعت و نیم بعد از مصرف آب بین (2-3%) بیش از حد متداول کالری از دست دادند.

انرژی موجود در بدن به طور موقت با مصرف آب افزایش می یابد. علاوه براین سرعت کالری سوزی با مصرف آب سرد افزایش می یابد زیرا بدن جهت گوارش بایستی آب موجود در بدن را گرم کند.

افزایش کالری سوزی با مصرف آب یکی دیگر از فواید رژیم آب است
افزایش کالری سوزی با مصرف آب یکی دیگر از فواید رژیم آب است

از بین بردن مواد مازاد بدن و همینطور سموم از دیگر خواص این رژیم محسوب می شود. هنگامی که بدن شخص با فقدان آب روبرو است، دفع مواد مازاد از بدن همچون مدفوع و یا ادرار با مشکل مواجه خواهد شد.

با مصرف آب، هنگامی که سایر اندام های بدن الکترولیت ها و همینطور مواد مغذی مورد نیاز بدن را دریافت می کنند، تصفیه مواد سمی و مازاد از طریق کلیه ها انجام می شود. بهتر است بدانید زمانی مایعات در بدن از طریق کلیه ها باقی می ماند که بدن با کم آبی مواجه باشد.

عامل اصلی یبوست و یا سخت شدن مدفوع در اغلب افراد فقدان آب بدن است

عامل اصلی یبوست و یا سخت شدن مدفوع در اغلب افراد فقدان آب بدن است. شل شدن مدفوع و در عین حال حرکت آن در طی مسیر روده با مصرف آب بهبود می یابد. مصرف آب جهت سوء هاضمه و اسهال که از شایع ترین اختلالات گوارشی است بسیار موثر است.

خستگی، ورم و حس نفخ معده از مشکلاتی است که شخص بر اثر تجمع مواد مازاد در بدن با آن روبرو خواهد شد. بتدریج این امر سبب بیشتر شدن حجم میان تنه می شود. به منظور پیشگیری از انباشته شدن مواد مازاد در بدن مناسب ترین اقدام آبدار (دی هیدراته) نگه داشتن بدن است. دقت داشته باشید که مواد اضافی موجود در بدن سبب افزایش وزن می شود.

چای شیرین، قهوه، آبمیوه و نوشابه از جمله نوشیدنی های پرکالری هستند که مصرف آن سبب دریافت بیشترین کالری می شود. اغلب افراد توجهی به کالری بسیار بالای نوشیدنی های انرژی زا و یا ورزشی ندارند و ممکن است در طی روز به دفعات آنها را مصرف کنند.

دمنوش و آب که از نوشیدنی های فاقد کالری هستند گزینه مناسبی جهت جایگزین کردن این مایعات پرکالری به شمار می آیند. بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که مصرف نوشیدنی های فاقد کالری در یک بازه زمانی شش ماهه می تواند تقلیل وزن دو الی دو و نیم درصدی را به همراه داشته باشد. به این ترتیب میزان کالری دریافتی مایع با مصرف آب تقلیل می یابد.

عامل اصلی یبوست و یا سخت شدن مدفوع در اغلب افراد فقدان آب بدن است
عامل اصلی یبوست و یا سخت شدن مدفوع در اغلب افراد فقدان آب بدن است

بهتر است بدانید کربوهیدرات ها و همینطور چربی های انباشته در بدن تنها از طریق مصرف آب از بدن حذف می شوند

بهتر است بدانید کربوهیدرات ها و همینطور چربی های انباشته در بدن تنها از طریق مصرف آب از بدن حذف می شوند. لیپولیز از جمله فرآیندهای است که به روند چربی سوزی کمک بسیار می کند. نخستین مرحله چربی سوزی، Hydrolysis نام دارد.

هنگامی که چربی ها با مولکول های آب جهت درست کردن اسیدهای چربی یا همان گلیسرول هماهنگ می شوند در واقع فرآیند هیدرولیز انجام خواهد شد. مصرف آب به مقدار کافی به منظور از دست دادن چربی های موجود در مواد غذایی و در عین حال چربی های انباشته و یا نوشیدنی ها مهم است.

از اصلی ترین بخش های هر رژیم لاغری به خصوص رژیم فوق مصرف آب است. گفتنی است مصرف این نوشیدنی فاقد کالری به حرکت صحیح بافت ها، مفاصل و همینطور بافت های همبند کمک شایانی می کند.

از دیگر وظایف این نوشیدنی سالم و مفید افزایش سرعت کارکرد قلب، ریه ها و سایر اعضای بدن است. مصرف آب به حرکت صحیح اعضای نامبرده در زمان تمرینات فیزیکی کمک بسیار می کند.

ممکن است فعالیت های ورزشی خستگی و یا حتی گرفتگی ماهیچه ها را به دنبال داشته باشد که دی هیدراته نگه داشتن بدن از بروز مشکلات فوق پیشگیری می کند. پیوسته توصیه می شود پیش، پس و در طی انجام فعالیت های ورزشی آب مصرف کنید. مخصوصاً درصورتیکه در محیط های گرم، آفتابی و یا مرطوب ورزش می کنید.

از دیگر فواید این رژیم می توان به تقلیل استرس، تقویت پوست و از همه مهمتر پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه اشاره کرد.

آیا می توان تنها با خوردن آب وزن کم کرد؟

هنگامی که مصرف اصلی (یا تنها) شما آب باشد، بدن شما مواد مغذی حیاتی مورد نیاز خود را از دست می دهد.

آپتون می گوید: نتیجه کوتاه مدت این است که شما وزن زیادی از دست خواهید داد، که بیشتر آن آب است نه چربی.

با نوشیدن آب چقدر می توانم وزن کم کنم؟

مطالعات روی افراد مسن نشان داده است که نوشیدن آب قبل از هر وعده غذایی ممکن است کاهش وزن را تا 2 کیلوگرم (4.4 پوند) در یک دوره 12 هفته ای افزایش دهد.

در یک مطالعه، شرکت کنندگان میانسال دارای اضافه وزن و چاق که قبل از هر وعده غذایی آب می نوشیدند، در مقایسه با گروهی که آب بیشتری نمی نوشیدند، 44 درصد وزن بیشتری از دست دادند.

در رژیم آب چه چیزی می توانید بخورید؟

غذاهایی که می توانید هنگام روزه داری بخورید:

اب.

آب ساده یا گازدار فاقد کالری

قهوه و چای.

اینها بیشتر باید بدون شکر، شیر یا خامه اضافه مصرف شوند.

سرکه سیب رقیق شده.

چربی های سالم

آب قلم

آبگوشت استخوان.

آیا اگر 3 روز فقط آب بنوشم وزنم کم خواهد شد؟

یک روزه 3 روزه در آب احتمالاً منجر به کاهش وزن کمتر از وزن آب می شود، در حالی که روزه طولانی تر ممکن است منجر به کاهش وزن بیشتر شود.

به خاطر داشته باشید که زمانی که به رژیم غذایی عادی خود بازگردید، این وزن احتمالاً باز خواهد گشت.

روزه گرفتن را برای کاهش وزن توصیه نمی کنم.

آیا با نوشیدن آب می توان چربی شکم را از بین برد؟

نوشیدن آب بیشتر ممکن است با افزایش موقت متابولیسم به کاهش وزن کمک کند.

بیشتر فرآیندهای متابولیک ما در حضور آب انجام می شود.

آب به هضم غذا کمک می کند و در نتیجه به سوزاندن کالری بیشتر کمک می کند.

این امر منجر به از بین رفتن چربی شکم می شود.

آیا می توانید 10 پوند از وزن آب خود را در یک هفته کم کنید؟

شما می توانید پس از اصلاح رژیم غذایی و شروع یک برنامه ورزشی روزانه تا 20 پوند از وزن خود را در یک هفته کاهش دهید.

Trinh Le، MPH، RD، ادعا می کند که ممکن است تا پنج پوند آب در یک روز ریخته شود.

اگر فقط یک ماه بدون غذا آب بنوشید چه اتفاقی می افتد؟

اگرچه روزه آب ممکن است فوایدی برای سلامتی داشته باشد، اما خطرات و عوارض زیادی به همراه دارد.

به عنوان مثال، روزه آب می تواند شما را مستعد از دست دادن عضله، کم آبی، تغییرات فشار خون و انواع دیگر شرایط سلامتی کند.

با رژیم آب چقدر می توانید زنده بمانید؟

بدون غذا و آب، حداکثر زمانی که بدن می تواند زنده بماند حدود یک هفته تصور می شود.

فقط با آب، اما بدون غذا، زمان زنده ماندن ممکن است تا 2 تا 3 ماه افزایش یابد.

چرا در رژیم آب وزن اضافه می کنم؟

مقداری چربی از دست خواهید داد، اما بیشتر وزنی که در طول روزه از دست می‌دهید، وزن آب خواهد بود، و زمانی که دوباره شروع به غذا خوردن کنید، دوباره برمی‌گردد.

به محض اینکه کالری و به خصوص کربوهیدرات مصرفی خود را افزایش دهید، به همان سرعتی که وزن خود را از دست داده اید، اضافه وزن خواهید داشت.

 

مضرات رژیم لاغری آب

رژیم کاهش وزن در آب که به عنوان شستشوی آب یا سم زدایی از آب نیز شناخته می شود، نوعی رژیم غذایی است که شامل نوشیدن مقادیر زیادی آب در تلاش برای دفع سموم از بدن و کاهش وزن است. در حالی که این نوع رژیم ممکن است منجر به کاهش وزن کوتاه مدت شود، اما راه سالم یا پایداری برای کاهش وزن نیست و دارای معایب متعددی است.

برخی از مضرات بالقوه رژیم کاهش وزن در آب عبارتند از:

  • کم آبی: نوشیدن مقادیر زیاد آب می تواند منجر به کم آبی بدن شود، به خصوص اگر منابع دیگر مایعات و الکترولیت ها را نیز مصرف نکنید. کم آبی بدن می تواند علائمی مانند سرگیجه، خستگی و سردرد ایجاد کند و در موارد شدید می تواند تهدید کننده زندگی باشد.
  • کمبود مواد مغذی: رژیم کاهش وزن در آب، مواد مغذی کافی از جمله پروتئین، کربوهیدرات ها و چربی را که برای سلامتی ضروری هستند، فراهم نمی کند. پیروی از این نوع رژیم غذایی برای مدت طولانی می تواند منجر به کمبود مواد مغذی و مشکلات سلامتی بالقوه جدی شود.
  • کاهش وزن درازمدت محدود: در حالی که رژیم کاهش وزن در آب ممکن است منجر به کاهش وزن کوتاه مدت شود، اما راه پایدار یا موثری برای کاهش وزن در دراز مدت نیست. بیشتر کاهش وزنی که در این نوع رژیم غذایی رخ می دهد به دلیل از دست دادن وزن آب است نه کاهش چربی. به محض اینکه به عادات غذایی و آشامیدنی عادی خود بازگردید، احتمالاً وزن خود را دوباره به دست خواهید آورد.
  • عدم تنوع: رژیم کاهش وزن در آب بسیار محدود کننده است و اجازه رژیم غذایی متنوع را نمی دهد، که می تواند یکنواخت باشد و به طور بالقوه منجر به کسالت شود. یک برنامه کاهش وزن سالم و پایدار باید شامل انواع غذاهای غنی از مواد مغذی باشد تا اطمینان حاصل شود که تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را دریافت می کنید.

به طور کلی، اتخاذ یک رویکرد سالم و متعادل برای کاهش وزن، که شامل ترکیبی از فعالیت بدنی منظم و یک رژیم غذایی سالم است، به جای تکیه بر راه‌حل‌های سریع یا رژیم‌های معمولی، مهم است. برای راهنمایی در مورد چگونگی کاهش وزن ایمن و موثر با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا یک متخصص تغذیه ثبت شده مشورت کنید.

شیوه درست رژیم آب

رژیم گیرندگانی که با هدف تسریع در امر کاهش وزن از این رژیم پیروی نکنند علاوه بر اینکه با حذف بافت های چربی پیرامون بدن روبرو نمی شوند احتمال دارد بدن دچار مشکل شود.

 

شیوه درست رژیم آب
شیوه درست رژیم آب

این رژیم لاغری از دو مرحله یک الی سه روز و بیست و چهار تا هفتاد و دو ساعت که بعد از آب درمانی نامیده می شود تشکیل شده است که در ادامه در خصوص هر یک از این مراحل توضیحات لازم را بیان خواهیم کرد.

رژیم آب یک تا سه روز

در گام فوق شخص رژیم گیرنده تنها می تواند مجاز به مصرف آب است و در برنامه فوق استفاده از دمنوش گیاهی، مشروبات الکلی، چای، آبمیوه و یا هر خوراکی دیگر ممنوع است. به منظور پیشگیری از کم آبی بدن بایستی در طی روز آب به میزان کافی میل کنید و از مهمترین مواردی که در ذیل متذکر می شویم پیروی کنید که شامل:

چنانچه برای نخستین بار از این رژیم کاهش وزن استفاده می کنید نیاز است تا جهت شروع برنامه کوتاه مدت آب 240 دقیقه (چهار ساعته) را انتخاب کنید. به گونه ی که بعد از یک وعده صبحانه قوی بایستی به مدت چهار ساعت از هیچ خوراکی به غیر از آب استفاده نکنید.

رفته رفته بازه زمانی این رژیم را از چهار ساعت به هشت ساعت در طول روز افزایش دهید.

رژیم آب یک تا سه روز
رژیم آب یک تا سه روز

در واقع این رژیم نوعی رژیم روزه داری است که بایستی ساعات طولانی را روز بگیرید. به این ترتیب شما مجاز به مصرف گروه های غذایی که دربردارنده چربی های سالم، فیبرهای غذایی و یا پروتئین ها هستید که بایستی پیش از طلوع خورشید استفاده کنید و افطار خود را در زمان غروب خورشید انجام دهید. بنابراین بدن شما به تدریج آماده رژیم آب درمانی خواهد شد.

به این ترتیب شما برای یک رژیم یک روز که تنها مجاز به مصرف آب هستید آماده می شوید. جهت تقلیل وزن بایستی در طی هفته 1 الی 2 بار این رژیم را رعایت کنید.

گام بعد از رژیم آب

مرحله فوق بسیار حائز اهمیت است زیرا شاید با اتمام رژیم فرد رژیم گیرنده به پرخوری و مصرف انواع غذاهای پرکالری وسوسه شود. به همین منظور توصیه می شود در این مرحله بسیار مراقب باشید.

بهتر است پس از پایان دوره رژیم فوق نخست از میوه های خشک، اسموتی و یا آبمیوه های طبیعی استفاده کنید. همچنین رعایت موارد زیر الزامی است:

پس از اتمام این رژیم لاغری کوتاه مدت از پروتئین های فاقد چربی و یا غلات حاوی سبوس در برنامه رژیم غذایی خود استفاده کنید تا بدین وسیله انرژی مورد نیاز و همینطور ماهیچه های حذف شده بدنتان مجدداً احیا و تامین شود.

مغزها، آجیل و انواع میوه های خشک

مغزها، آجیل و انواع میوه های خشک گزینه مناسبی جهت فراهم کردن اسیدهای چرب امگا سه ضروری بدن هستند.

و در انتها خاطر نشان می شویم از گروه های غذایی سرخ شده و چرب که حاوی کالری بسیار بالای هستند به مدت 1 الی 3 روز پس از رژیم آب بپرهیزید.

همانطور که در بخش های قبلی بیان کردیم شما در رژیم کاهش وزن فوق تنها می توانید آب بنوشید و همین امر سبب گردیده که شما به سنجش مقدار کالری مصرفی نیازی نداشته باشید. به این علت که به بدن شما هیچ کالری در یک بازه زمانی مشخص وارد نمی شود و روند تقلیل وزن فقط از طریق آب انجام خواهد شد.

مغزها، آجیل و انواع میوه های خشک
مغزها، آجیل و انواع میوه های خشک

بطور مثال در صورتی که رژیم شما بر مبنای یک برنامه ریزی سه روزه باشد، شما می توانید در هر زمان در طول روز به میزان مورد نیاز آب بنوشید. دقت داشته باشید که اصل استمرار اساسی ترین موردی است که در این رژیم بایستی رعایت شود.

به منظور اینکه آسان تر بتوانید از رژیم فوق پیروی کنید، لازم است پیش از شروع دوره، نوشیدن این مایع مفید و سالم را به عنوان یکی از عادات مداوم و پیوسته روزانه خود قرار دهید.

انواع رژیم آب

رژیم لاغری فوق دارای انواع متعددی است که در بخش قبلی به رژیم سه روزه اشاره کردیم. با ما همراه باشید تا در ادامه شما را با انواع دیگر این رژیم بیشتر آشنا کنیم:

رژیم آب- چهل روزه:

چنانچه مایلید کاهش وزن سریع را از طریق این رژیم تجربه کنید، بهترین اقدام استفاده از رژیم چهل روزه آب است. این رژیم لاغری مزایای متعددی بر روی دفع مواد زائد و همینطور سلامت بدن به همراه دارد.

به منظور دستیابی به بهترین نتایج پیش از آغاز رژیم بایستی برخی نکات را رعایت کنید. در نخستین اقدام اینکه 3 روز پیش از آغاز این رژیم بایستی پیش از مصرف صبحانه و همینطور خواب خاکشیر (2 ق غ خ) همراه با عسل ( 1 ق م خ ) و عرق سه دانه ( 5 ق غ خ) را در یک لیوان آب گرم اضافه و میل کنید. روز 3 که در واقع روز پیش از آغاز رژیم کاهش وزن است شما مجاز به مصرف سوپ فاقد از نان در وعده ناهار و همچنین شام هستید.

در این راستا به منظور پیشگیری از اختلالاتی مانند ولولوس روده (پیچ خوردگی روده) می توانید پیش از خواب از روغن کرچک و یا از دمنوش گل سرخ، عناب و یا سنا استفاده کنید.

این امر به پاکسازی روده شما کمک می کند و در طی این رژیم درصد اختلالات گوارشی تا حد بسیار کاهش می یابد. این رژیم یکی از برنامه های سخت گیرانه کاهش وزن به شمار می آید که در این مدت تنها می توانید چای و یا آب میل کنید.

در این بازه زمانی بدن شخص به بازبینی شرایط موجود و همچنین مواردی که سبب حفظ سلامتی بدن و در عین حال دفع مواد زائد می شود می پردازد. دقت داشته باشید که رژیم فوق تاثیر بسزایی در دفع سموم موجود در بدن دارد.

رژیم آب- هفت روزه:

این رژیم هم همچون سایر رژیم های آب درمانی، شخص رژیم گیرنده در این مدت هفت روزه می تواند آب بنوشد. البته پیش از آغاز رژیم فوق بایستی بررسی های لازم را در خصوص شرایط بدنی خود انجام دهید.

درصورتیکه بدنی سالم داشته باشید، عدم مصرف مواد غذایی تنها برای چند روز ضرری نخواهد داشت بلکه مزایای بسیاری را هم جهت حفظ سلامتی شخص به دنبال دارد. کاهش وزن سریع از طریق رژیم فوق امری امکانپذیر است به این علت که به عنوان ضد اشتهای طبیعی شناخته می شود.

شاید با حس گرسنگی شدید در طی روز مواجه شده باشید که پس از میل کردن آب دیگر رغبتی به مصرف مواد غذایی نداشته باشید زیرا مصرف آب حجم بسیاری از معده شما را در برمی گیرد. با پر شدن معده اعلام سیری از طریق پیامی به مغز انجام می شود و در نهایت شخص دیگر به مصرف هیچ گروه غذایی تمایل ندارد.

طبق نظر اغلب کارشناسان تغذیه مصرف 1 لیوان آب پیش از مصرف وعده های اصلی غذایی از بسیار خوردن پیشگیری می کند. به این نکته مهم توجه داشته باشید که هر شخص به مقدار مشخصی آب در طول روز نیاز دارد و پارامترهای متعددی همچون مقدار تعریق، مقدار تمرینات فیزیکی، آب و هوا و غیره در آن دخیل است.

رژیم آب- هفت روزه:
رژیم آب- هفت روزه:

نکات کلیدی در رژیم آب

نخست اینکه پیش از آغاز رژیم فوق همچون دیگر رژیم های کاهش وزن بایستی با مجرب ترین متخصصین تغذیه درباره این رژیم مشاوره های لازم را انجام دهید. ولیکن در مورد رژیم فوق بایستی به نکاتی که در زیر متذکر می شویم توجه بسیار داشته باشید که عبارتند از:

چنانچه به عارضه خاصی دچار هستید، بهتر است از این برنامه غذایی لاغری استفاده نکنید. به این علت که بعضی از مشکلات با رژیم فوق شدت می یابد و ممکن است صدماتی را به شخص وارد کند. بیمارانی که با مشکلاتی همچون نقص آنزیمی، سرطان، HIV و یا مشکل تیروئیدی و غیره همراه هستند نبایستی از این رژیم غذایی استفاده کنند.

این رژیم از برنامه های لاغری است که شخص نبایستی در یک بازه زمانی طولانی مدت از آن استفاده کند. با توجه به اینکه در رژیم فوق تمامی مواد مغذی ضروری بدن با هدف تسریع در روند کاهش وزن حذف می شود، استمرار آن برای مدت زیاد مجاز نیست و احتمال دارد شخص را با فقدان مواد مغذی مورد نیاز مواجه کند.

نشانه های فقدان فوق به شکل عارضه، ضعف و خستگی در فرد نمایان می شود. مناسب ترین بازه زمانی جهت بهره مندی از مزایای این رژیم، آب درمانی 3 روزه است.

بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که این رژیم تاثیرات پاک کنندگی بسیاری را به همراه دارد

بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که این رژیم تاثیرات پاک کنندگی بسیاری را به همراه دارد. درصورتیکه می خواهید رژیم فوق را بالغ بر سه روز ادامه دهید بایستی با متخصصین تغذیه در مورد آن مشاوره های لازم را انجام دهید.

مورد مهم دیگر جهت آغاز این برنامه کاهش وزن این است که بازه زمانی را در نظر بگیرید که جهت رعایت از تمامی دستورالعمل های رژیم فوق از نظر ذهنی و جسمی آمادگی لازم را داشته باشید. لازم است در مدتی که از این رژیم پیروی می کنید هیچ اضطراب و استرسی نداشته باشید.

پیش از آغاز رژیم 3 روزه آب درمانی آمادگی لازم بدن خود را بدست آورید به عبارتی هرگز رژیم فوق را یکباره آغاز نکنید.

جهت آمادگی بدن نیاز است تا دو یا سه روز پیش از رعایت برنامه غذایی مصرف کافئین و گلوکز خود را کاهش دهید و در این مدت سبزیجات و میوه های بیشتری استفاده کنید. اگرچه ممکن است شخص با فقدان مواد مغذی مورد نیاز بدن همراه شود اما لاغری بسیاری را به دنبال دارد.

درصد اینکه شخص بعد از اتمام دوره فوق با افزایش مجدد وزن روبرو شود بسیار است.

پیروی از تمامی موارد ذکر شده در خصوص این برنامه غذایی کاهش وزن به تسریع در روند لاغری شما کمک شایانی می کند.

بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که این رژیم تاثیرات پاک کنندگی بسیاری را به همراه دارد
بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که این رژیم تاثیرات پاک کنندگی بسیاری را به همراه دارد

رژیم آب و سیب جهت حذف بافت های چربی شکمی

در طی زمان و با عملکرد مثبت این رژیم در اشخاص، اغلب کارشناسان تغذیه، محتویات دیگری را که دارای کالری پایینی است را به این برنامه کاهش وزن سخت اضافه می کنند.

یکی از معروف ترین رژیم ها مختص رژیم فوق است که در شیوه تغذیه ی فوق، شخص رژیم گیرنده می تواند به مقدار مشخصی از سیب که دارای کمترین کالری است همراه با آب استفاده کند.

در واقع مصرف این میوه همچون وعده های غذایی برای شخص مفید است. بنابراین از لحاظ ذهنی راحت تر می توانید فرآیند رژیم فوق را پشت سر بگذارید.

نخستین و موثرترین اثر این برنامه کاهش وزن در حذف بافت های چربی موجود در ناحیه شکم است

نخستین و موثرترین اثر این برنامه کاهش وزن در حذف بافت های چربی موجود در ناحیه شکم است. البته رژیم آب و انگور، عسل و آب، خرما و آب یکی دیگر از برنامه های کاهش وزن است که جایگزین مناسبی برای این رژیم است.

با توضیحاتی که در خصوص این رژیم لاغری بیان کردیم لازم است متذکر شویم که هرچند رژیم فوق به دلیل حذف گروه های غذایی متعدد می تواند کاهش وزن و تقلیل بافت های چربی بسیاری را به خصوص در ناحیه پهلوها و شکم به همراه داشته باشید

اما نیاز است خاطرنشان شویم که برنامه غذایی فوق پایدار و دائمی نیست و شخص با پایان دوره ی که جهت تقلیل وزن انتخاب کرده است شاید مجددا با افزایش وزن و یا شاخص توده بدنی بالا مواجه شود که در چنین شرایطی طبق نظر دکتر مهدی سلیمی متخصص جراحی عمومی بهترین اقدام جهت پیشگیری از روند چاقی و اختلالات مرتبط به اضافه وزن بالا انجام جراحی چاقی است که در ادامه در مورد مناسب ترین تکنیک لاغری اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

نتیجه گیری

یکی از بهترین برنامه های کاهش وزن که اغلب افراد جهت لاغری از آن استفاده می کنند رژیم آب است که دارای انواع متعددی است. رعایت از این رژیم به کنترل و بهبود اغلب اختلالات کمک بسیاری می کند.

با وجود اینکه رژیم فوق لاغری قابل توجهی را در پی دارد اما ممکن است عدم رعایت از آن افزایش وزن مجدد را در پی داشته باشد. اشخاصی که با افزایش شاخص توده بدنی بالا همراه هستند و این رژیم لاغری تاثیرات مثبتی را در حذف بافت های چربی انباشته در بدن در پی نداشته است می توانند تحت نظر مجرب ترین جراحان متخصص عمل جراحی بای پس معده را انجام دهند.

در این راستا به منظور بهره مندی از مزایای این متد درمانی می توانید از تخصص و تبحر دکتر مهدی سلیمی فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته جهت انجام Gastric Bypass برخوردار شوید.

در پایان توصیه می کنیم، مقاله کالری هندوانه را مطالعه کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید