دوره نقاهت بای پس معده

دوره نقاهت بای پس معده

فهرست مطالب

در این مقاله سعی بر آن داریم که اطلاعاتی درباره دوره نقاهت بای پس معده در خدمت شما عزیزان قرار دهیم همچنین برآنیم که در ادامه ی این مقاله به سوالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید پاسخ دهیم. امید برآن است که استفاده ی لازم را از این مقاله ببرید.

همچنین اگر عمل لاپاراسکوپی و یا اسلیو معده انجام داده اید، صفحات دوران نقاهت بعد از لاپاراسکوپی و دوره نقاهت عمل اسلیو معده را مشاهده کنید.

 

دوره نقاهت بای پس معده
دوره نقاهت بای پس معده

در نگاه ایرانیان کهن و از دیرباز اندام فربه بیانگر سلامتی و رفاه افراد بوده است. اما با گذشت زمان و افزایش کاذب وزن برخی افراد در جامعه و شناسایی برخی بیماری های ناشی از اضافه وزن ، پزشکان بر آن شدند که راه درمانی برای این بیماری نوپا بیابند.

جراحی چاقی و متابولیک که امروزه به صورت آکادمیک در بسیاری از مراکز علمی معتبر مورد تدریس قرار گرفته است روشی برای تحقیق و درمان بیماری چاقی می باشد .

زمان بهبودی مورد انتظار پس از جراحی بای پس روده

دوره نقاهت جراحی بای پس اثنی عشر به سلامت عمومی بیمار و عوارضی که ممکن است در طول دوره نقاهت تجربه کند بستگی دارد.

بیمارانی که برای مدت طولانی تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، معمولا می توانند در عرض 3 تا 4 هفته به زندگی عادی خود بازگردند.

اگر بای پس به صورت باز انجام شود، زمان بهبودی افزایش می یابد و بهبودی کامل 4 تا 6 هفته طول می کشد.

بیماران مبتلا به پارگی اثنی عشر در طی جراحی لاپاراسکوپی می توانند تنها در 1-2 هفته بهبود یابند. (البته باید رژیم را به طور کامل رعایت کنند، ممکن است تا ۶ هفته طول بکشد تا بتوانند غذای جامد بخورند).

حتی پس از دوره های فوق، بهبود مستمر طولانی مدت تنها در صورتی امکان پذیر است که سبک زندگی خود را تغییر دهید و به یک رژیم غذایی سالم پایبند باشید.

موارد دیگر در مورد نقاهت بای پس معده

اکثر بیماران پس از جراحی درد شکم را تجربه می کنند که جای نگرانی نیست، می توان با مسکن هایی که پزشک تجویز می کند این درد را تسکین داد.

این داروها ممکن است برای حداقل 1 هفته برای کاهش درد و جلوگیری از عفونت زخم و برش توصیه شوند.

بیماران باید در طول روز مایعات زیادی بنوشند تا از کم آبی بدن جلوگیری شود

برای مدتی قبل از غذا از نوشیدن آب یا مایعات خودداری کنید

از انجام فعالیت های سنگین یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

 

در ادامه به مطالب زیر می پردازیم:

 جراحی بای پس معده چگونه وزن افراد را کم می کند

چه چیز هایی باید در باره ی جراحی اسلیو معده باید بدانیم

مواردی که باید قبل از تمامی جراحی های مربوط به اضافه وزن و چاقی به خاطر داشته باشیم

چه اقداماتی که  لازم است  قبل از عمل بای پس معده انجام شود

آیا مصرف الکل و تنباکو  بعد از جراحی بای پس معده مجاز است

چگونه آمادگی روده برای عمل را ایجاد کنیم؟

در صورت بروز بیماری قبل از عمل باید چه اقداماتی صورت گیرد؟

چه وسایل ضروری را همراه خود به بیمارستان می برید؟

آیا نحوه ی بیهوشی و مقدار مصرفی مواد بیهوشی در جراحی بای پس معده با دیگر جرا حی ها متفاوت می باشد؟

در اتاق ریکاوری چه اقداماتی صورت می پذیرد؟

عمل بای پس معده چگونه انجام می شود؟

چه کسانی باید کاندید عمل بای پس معده شوند؟

چه نکاتی باید در باره ی دوره ی نقاهت عمل بای پس معده بدانیم؟

مزایای جراحی بای پس معده چیست؟

آیا دریافت دارو ها در دوران نقاهت بای پس عمل ممکن است خطرناک باشد؟

دوران نقاهت عمل بای پس معده چه مدت است؟

آیا در دوره ی نقاهت بای پس فعالیت های خاصی باید صورت گیرد یا خیر؟

اهمیت ورزش و فعالیت های بدنی در روند بهبود جراحی بای پس معده چه مقدار است؟

کدام ورزش های خاص مربوط جراحی بای پس معده در زمان نقاهت باید انجام شود؟

راه جلوگیری از شل شدن پوست شکم بعد از عمل بای پس معده کدامند؟

در باره ی خوراکی مصرفی در دوره نقاهت بای پس معده چه چیزهایی باید بدانیم ؟

مقدار مواد خوراکی مصرفی در دوره نقاهت بای پس معده باید چه مقدار باشد؟

مواد معدنی مورد نیاز بدن در دوره نقاهت بای پس معده چه هستند؟

بهبودی کامل معده بعد از بای پس چه مدت طول می کشد؟

در دوره نقاهت چه عوارض های احتمالی ممکن است پیش آید؟

آیا باید بعد از عمل بای پس معده نیز به پزشک مراجعه کرد؟

 

خوردن غذا پس از عمل بای پس معده

پس از عمل، فرد باید بدن خود را مجدداً با غذا و تنقلات تنظیم کند.

البته باید توجه داشته باشید این بدان معنا نیست که بیمار می تواند هر نوع غذایی بخورد.

بیماران نمی توانند برای چند هفته غذای جامد بخورند.

بنابراین از اولین ساعات پس از عمل اثنی عشر باید شروع به مصرف مایعات کنند و به مرور زمان رژیم غذایی به تدریج تغییر می کند.

این به معده و روده اجازه می دهد تا در طول زمان بهبود یابند یا آسیب نبیند.

 

پس از پریود اول، بیمار باید به مرحله دوم تغذیه برود و در این مرحله فقط باید از رژیم آب-مایع استفاده کند.

در این مرحله باید از غذاهای نرم و پوره مانند استفاده شود.

رژیم نرم حدود 1 تا 2 هفته طول می کشد و پس از آن وارد مرحله نهایی جایگزینی غذای جامد با غذای نرم می شویم.

جراحی بای پس معده چگونه وزن افراد را کم می کند

سرآغاز شروع عمل بای پس در سال 1967 و توسط  جراحانی به نام ایتو میسون در دانشگاه آیوا صورت گرفت .  اما درطول این سال ها به صورت امروزی در آمده است، به این شکل که بخش عظیمی از معده را محدود می کنند و یک معده ی کوچک و قابل استفاده برای افراد ایجاد می شود و جراحان با دور زدن بخشی از روده و معده عمل لاغری را انجام می دهند.

این روزها اضافه ی وزن و چاقی بیش از حد یکی از معضلاتی است که زندگی درصد زیادی از افراد را تحت تاثیر خود قرار داده است. افراد برای کاهش وزن از راه های مختلفی استفاده می کنند .

انواع رژیم های غذایی ، ورزش های سنگین و حتی گاهی با روی آوردن به قرص های لاغری سلامت خود را نیز به خطر می اندازند اما در این بین دنیای پزشکی با انجام جراحی بای پس معده که یکی از رایج ترین روش ها برای کم کردم وزن است در این راه قدم نهاده است. افراد با مراجعه به پزشک متخصص این مشکل چاقی خود را از به سادگی برطرف کند.

دیابت ، فشار خون بالا، آسم و خفگی در خواب از مشکلات و عوارض وزن بالا است که با انجام این جراحی کاملا از بین می روند همچنین موفقیت حدود شصت درصد افراد از این روش جراحی و نتیجه ی قابل توجه در کاهش وزن باعث محبوبیت در میان افراد شده است

به طوری که حدود هشتاد درصد از عمل های زیبایی در کشور آمریکا مربوط به جراحی بای پس معده می باشد که از دو بخش ساخت یک کیسه کوچک در معده و بای پس تشکیل می شود.

این روش در درمان چاقی بسیار موثر بوده تا حدی که با کشف را ههای بسیاری برای درمان چاقی هیچکدام تاثیرات طولانی مدت جراحی بای پس معده را نداشته است .

زیرا یک راه حل سریع و عالی برای کاهش وزن می باشد و در صورت علاقه مندی به انجام عمل چاقی این روش را باید در صدر جدول قرار داد.  از دیگر مزایای این عمل می توان به تحت پوشش بیمه بودن آن اشاره کرد.

جراحی بای پس معده به طور معمول  صدها تا هزاران بار در سال انجام می شود و درصد خطا در این عمل نسبت به دیگر جراحی های مشابه بسیار پایین می باشد .

چه چیز هایی در باره ی جراحی اسلیو معده باید بدانیم

یکی از محبوبترین راه های درمان در میان افراد مبتلا به چاقی که قصد کاهش وزن را دارند عمل اسلیو معده می باشد. جراحی ساده ، عارضه های احتمالی بسیار کم و نتیجه ی ایدآل این جراحی باعث شده که افراد بیشتری تمایل نسبت به آن داشته باشند.

روش اسلیو معده با کمک یک عمل ساده میزان مواد غذایی دریافتی را به حداقل می رساند به این صورت که تقریبا هفتاد و پنج درصد از معده را برش می زنند و نهایتا با بیست و پنج درصد از معده که به شکل  لوله ی باریک می باشد، مقدار غذای کمتری دریافت می کند. این جراحی مناسب افرادی که بدن گلابی شکل دارند می باشد.

چه چیز هایی در باره ی جراحی اسلیو معده باید بدانیم
چه چیز هایی در باره ی جراحی اسلیو معده باید بدانیم

جراحی بای پس معده ممکن است به مدت تقریبا دو ساعت  و یا جراحی اثنی عشر که چهار ساعت طول بکشد و افراد خیلی چاق برای در امان ماندن  از خطرات احتمالی تحت تاثیر بی هوشی طولانی مدت می توانند این جراحی را به صورت دو مرحله ای انجام دهند .

به این صورت که در روش اول جراحان ابتدا حجم معده را کاهش داده و بعد از ترمیم محل جراحی شده که طول درمان آن در افراد متفاوت می باشد ، برحسب میزان کاهش وزن فرد جراحی را انجام میدهند.

 

مواردی که باید قبل از تمامی جراحی های مربوط به اضافه وزن و چاقی به خاطر داشته باشیم

با جراح خود درباره ی فواید و موارد منع بعد از جراحی صحبت کنید.

به یاد داشته باشید جراحی چاقی صرفاَ یک عمل زیبایی نیست.

مواردی که باید قبل از تمامی جراحی های مربوط به اضافه وزن و چاقی به خاطر داشته باشیم
مواردی که باید قبل از تمامی جراحی های مربوط به اضافه وزن و چاقی به خاطر داشته باشیم

جراحی

چاقی را با عمل رفع چربی با ساکشن یا جراحی نیست.

درصورت تصمیم گیری بیمار برای انجام جراحی ، وی باید متعهد به انجام دستورات پزشک و تغییر برخی از عادات زندگی خود از جمله رزیم های غذایی و فعالیت های ورزشی ، شود .

 

چه اقداماتی که  لازم است قبل از عمل بای پس معده انجام شود

انجام آزمایشات و رژیم های غذایی جهت  آماده سازی بدن برای جراحی ، که این اقدامات باید تحت نظر پزشک مربوطه صورت پذیرد. مشاوره های روانی و ارزیابی های لازم و همچنین آزمایشاتی جهت آمادگی های قبل از عمل می تواند به روند جراحی کمک بسزایی داشته باشد

همچنین جراح می تواند رفع برخی مشکلات بیمار یا جلوگیری از بروز آنها با همکاران خود مشورت های پزشکی داشته باشد. تمامی ان اقدامات بدن شما را برای مقابله شدن با چالش ها و تغییرات پیش رو آماده می کند. برخی از اقداماتی که فرد مستلزم انجام آنها است عبارتند از:

چه اقداماتی که  لازم است قبل از عمل بای پس معده انجام شود
چه اقداماتی که  لازم است قبل از عمل بای پس معده انجام شود

کاهش وزن:

جهت کم شدن خطرات احتمالی حین عمل جراحی همچنین افزایش سرعت روند بهبود فرد بعد از عمل بهتر است فرد درد کمی از وزن خود را کاهش دهد، این عمل سلامتی شخص را با درصد بالا تری تضمین می کند.

قطع استعمال دخانیات:

همانطور که میدانید سیگار کشیدن و استعمال دود باعث بروز مشکلات ریوی می شود. همچنین عمل جراحی را با مشکلات زیادی روبرو می کند و باعث افزایش عفونت و اختلال در خونرسانی جهت ترمیم بافت های تحت عمل جراحی می شود. بهتر است استعمال دخانیات از یک هفته قبل تر از جراحی به صورت کلی قطع شود.

آیا مصرف الکل و تنباکو  بعد از جراحی بای پس معده مجاز است

از آنجایی که کشیدن سیگار مانع عملکرد مناسب ریه ها می شود می تواند باعث افزایش مشکلات بیهوشی و افزایش خطر عوارضی مانند  لخته شدن خون در پاها شود. علاوه بر این سیگار موجب کاهش جریان خون در پوست و مانع التيام زخم می شود.

در افراد سیگاری، خطر مشکلات قلبی و تنفسی بیشتر می باشد. بیهوشی در افراد سیگاری خطر ایجاد مشکلات قلبی و تنفسی مانند آمبولی ریه، پنومونی، کلاپس دریچه های هوایی و عفونت را افزایش می دهد. در کنار خطرات شناخته شده در قلب و ریه، سیگار باعث تحریک ترشح اسید معده و در نتیجه ایجاد زخم در معده می شود.

بنابراین لازم است بیمار هشت هفته قبل از عمل و نیز بعد از جراحی، استفاده از سیگار را برای همیشه ترک نماید. در صورت نیاز برای کمک به ترک آن از پزشک بخواهید نسخه ای برای شما تجویز نماید.

 الکل باعث ایجاد سوزش و خراش در معده و آسیب در کبد می شود. ممکن است باعث ایجاد سندرم دامپینگ شود. به همین دلیل توصیه می شود از مصرف الكل حداقل به مدت یک سال بعد از جراحی بطور کامل پرهیز نموده و حتی از تکرار آن برای همیشه خودداری نمایید.

 

چگونه آمادگی روده برای عمل را ایجاد کنیم؟

 برای آماده سازی روده باید از روز قبل فقط مایعات صاف شده مصرف کنید. آب ، قهوه ، آب سیب ، آب گوشت و آب ماهیچه میل نمایید. از شب قبل از عمل هیچ ماده خوراکی از راه دهان وارد بدن شما شود مگر به توصیه ی پزشک بیهوشی و جراح مربوطه اجازه ی مصرف داروی خاصی را قبل از عمل داشته باشید.

این اقدامات تنها برای جلوگیری از مشکلات تنفسی قبل از عمل می باشد. تمامی آمادگی های قبل از عمل در آخرین ویزیت به شما اطلاع رسانی می شود. باید توجه داشته باشید که عدم رعایت هر یک از این توصیه ها باعث ایجاد بروز مشکلات جبران ناپذیری می شود.

چگونه آمادگی روده برای عمل را ایجاد کنیم؟
چگونه آمادگی روده برای عمل را ایجاد کنیم؟

در صورت بروز بیماری قبل از عمل باید چه اقداماتی صورت گیرد؟

در هنگام بیهوشی برای جراحی فرد باید در بهترین حالت ممکن باشد. تب ، سرماخوردگی ، سرفه و یا ایجاد هر تغییری در حالت نرمال و عادی او  نیاز به ارزیابی مجدد برای تایید آمادگی فرد  توسط جراح دارد درغیر این مستلزم برنامه ریزی مجددی برای جراحی  بیمار می باشد.

چه وسایل ضروری را همراه خود به بیمارستان می برید؟

توصیه می شود تا حد امکان از بردن وسایل اضافه به بیمارستان خود داری فرمایید . جواهرات، پول نقد به همراه نداشته باشید. سساک کوچکی تهیه کنید و تنها وسایل شخصی از جمله مسواک ، خمیر دندان ، صابون ، شامپو به اضافه ی  دفترچه تلفن و آدرس محل زندگی خود را داخل آن قرار دهید. از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید و لباس گشاد و مناسبی جهت بازگشت به  خانه همراه خود داشته باشید.

دوش گرفتن در روز قبل از عمل فراموش نشود اما به یاد داشته باشید که از هیچ کرم آرایشی استفاده نکنید. لنز چشم و لاک ناخن نداشته باشید ، ناخن مصوعی را در خانه بگذارید اما عینکتان را فراموش نکنید.

چه وسایل ضروری را همراه خود به بیمارستان می برید؟
چه وسایل ضروری را همراه خود به بیمارستان می برید؟

آیا نحوه ی بیهوشی و مقدار مصرفی مواد بیهوشی در جراحی بای پس معده با دیگر جرا حی ها متفاوت می باشد؟

مقداری مواد  داروی خواب آور را داخل سرم شما ریخته و هم زمان برای اطمینان از سلامتی تان شما را به مانیتور وصل می کند. روند عمل حدود ۳۲ ساعت طول می کشد ولی این زمان می تواند بسته به شرایط شما همچون بزرگی شکم و یا ایجاد شرایط اضطراری در حین عمل، به درازا بکشد. پس از پایان جراحی، محل عمل پانسمان شده و شما به اتاق ریکاوری منتقل می شوید.

آیا نحوه ی بیهوشی و مقدار مصرفی مواد بیهوشی در جراحی بای پس معده با دیگر جرا حی ها متفاوت می باشد؟
آیا نحوه ی بیهوشی و مقدار مصرفی مواد بیهوشی در جراحی بای پس معده با دیگر جرا حی ها متفاوت می باشد؟

 

در اتاق ریکاوری چه اقداماتی صورت می پذیرد؟

اتاق ریکاوری در این قسمت کاملا از نزدیک تحت مراقبت هستید و پرستاران در تمام مدت در کنار شما هستند. وقتی اولین مرحله بعد از بیهوشی تمام شد و علائم حیاتی شما ثابت بود به اتاق خود در بخش مربوطه منتقل می شوید.

بیماران پس از بهوش آمدن، ممکن است کمی احساس کسالت و گیجی نمایند.  اما تمامی این علاِئم طبیعی و به خاطر مواد بیهوشی و مدت زمان بیهوشی شما است پس جایی برای نگرانی وجود ندارد.

بعضی از بیماران بعد از لاپاراسکوپی ممکن است درد گردن و شانه داشته باشند . چنانچه بعد از عمل احساس درد داشتید از پرستار مسئول بخواهید که برای شما مسکن تزریق نمایند. به محض اینکه توانستید مایعات را تحمل کنید تیم پزشکی برایتان داروهای خوراکی ضد درد نیز تجویز می نمایند. لطفا به یاد داشته باشید که پرسنل بیمارستان ازا ین که شما درخواست مسکن بنمایید ناراحت نمی شوند.

 

عمل بای پس معده چگونه انجام می شود؟

پس از انجام اقدامات لازم فرد به اطاق عمل منتقل و پد چسبنده برای بررسی ضربان قلب بر روی قفسه ‌سینه و کنترل نبض و میزان اکسیژن موجود در خون به انگشت وصل می‌گردد. ماسک اکسیژن بر روی صورت فرد قرار داده شده و سپس از طریق رگ باز ماده‌ی بی هوشی تزریق و فرد طی ده شماره به خواب عمیقی فرو می‌رود.

عمل بای پس معده چگونه انجام می شود؟
عمل بای پس معده چگونه انجام می شود؟

در جراحی بای ‌پس معده با جدا کردن قسمت‌ بزرگی از معده و بخش ابتدایی روده کوچک از مسیر گوارشی منجر به کوچک‌ تر شدن معده خواهند شد. عدم عبور مواد غذایی از قسمت‌های نام‌ برده شده باعث می‌ شود تا تحت تأثیر آنزیم‌های ترشحی از این نواحی نیز قرار نگیرد و در نتیجه تجزیه نشده و کمتر جذب می شوند.

عمل بای پس معده چگونه انجام می شود؟
عمل بای پس معده چگونه انجام می شود؟

چه کسانی باید کاندید عمل بای پس معده شوند؟

 این روش در بیماران که مبتلا به چاقی درجه ۳ یا شدیدا مفرط هستند به عنوان آخرین و قطعی ترین روش درمانی محسوب می شود. این دسته از بیماران بارها رژیم های غذایی مختلف را تجربه کرده ولی متاسفانه قادر به کاهش وزن در حد وزن ایده آل خود نشده و پس از پایان دوره رژیم درمانی به وزنی به مراتب بیشتر از وزن اولیه ی خود بازگشته اند.

در این روش دو هدف مد نظر است. هدف اول اینکه فرد غذای کمتری میل کند و هدف دوم اینکه مواد غذایی کمتر جذب شود. یک قسمت از روده را به معده ی کوچکتر متصل می کنند .

در این عمل قسمتی از روده که در جذب نقش مهمتری دارد از مسیر خارج می شود.  اکنون که تصمیم به عمل جراحی گرفته اید، لازم است برای اطمینان از آمادگی شما قدم های ذیل برداشته شود.

در اولین گام، برای حفظ سلامت عمومی خود روزانه یک عدد مولتی ویتامین و سه عدد کلسیم سیترات ۵۰۰ میلی گرم میل نمایید. ویتامین و مواد معدنی، برای تقویت و سلامتی شما بعد از جراحی چاقی بسیار حائز اهمیت می باشند.

چنانچه مصرف این مکمل ها را قبل از عمل آغاز نمایید، شرایط بعد از عمل برای شما آسان تر خواهد بود. قدم مهم دیگرشروع تمرینات ورزشی قبل از عمل می باشد.

هر چه ورزش را زودتر شروع نمایید، شرایط بعد از عمل برایتان ساده تر خواهد بود. داشتن برنامه ی منظم ورزشی به شما کمک خواهد کرد تا در طول دوران بعد از عمل برای راه رفتن مشکلی نداشته باشید که ورزش های آبی مانند شنا به بهبود وضعیت تنفسی و مشکلات مفصلی شما کمک می نماید.

به خاطر داشته باشید ولی باعث کاهش وزن نمی شود. رعایت بهداشت پوست، خشک و تمیز نگهداشتن آن بسیار حائز اهمیت می باشد. عدم رعایت بهداشت پوست می تواند موجب به تاخیر انداختن عمل جراحی شما گردد. . پیش از جراحی تمام داروهای مصرفی خود را به جراح یادآوری نمایید.

چه نکاتی باید در باره ی دوره ی نقاهت عمل بای پس معده بدانیم؟

دوره ی نقاهت بای پس معده به میزان برش و حجم کاسته شده از معده بستگی دارد به زبان ساده تر هرچه مدت جراحی طول بکشد به همان اندازه به مدت نقاهت بیمار افزوده می شود و چنانچه جراحی بای پس معده به صورت باز انجام شود

چه نکاتی باید در باره ی دوره ی نقاهت عمل بای پس معده بدانیم؟
چه نکاتی باید در باره ی دوره ی نقاهت عمل بای پس معده بدانیم؟

مدت زمان بستری شدن فرد در بیمارستان بیشتر است و به طبع حضور فرد در بیمارستان می تواند او را در برابر دردهای احتمالی روزهای ابتدایی عمل ایمن سازد چرا که به صورت شبانه روز تحت نظر پزشکان قرار دارد، هرچند دردهای احتمالی در ابتدا به کمک داروهای تجویز شده قابل پیشگیری هستند.

ممکن است افراد دوره ی نقاهت عمل بای پس معده را بسیار دردناک و طولانی تصور کنند. حال آن که طی گزارشات کسب شده ، سوزش محل برش تنها عوارض پس از عمل بوده است.

به کمک پرستار فیزیوتراپ در اولین شب شما می توانید نشستن را تمرین کنید و یا در صورت توانایی حتی لحظاتی را سر پا باستید. ممکن است بخاطر وجود زخم کمی درد ناک باشد اما در روز بعد ترک کردن تخت برای شما آسان می شود.

این کار را هرروز ادامه دهید تا در روز های پایانی به راحتی توانایی قدم برداشتن را داشته باشید. حرکات مربوط به فیزیوتراپی تنفسی را هر ساعت انجام دهید و روی تخت به حالت های مختلف بخوابید. این اقدامات منجر به بهبود جریان خون می شود.

مزایای جراحی بای پس معده چیست؟

 از زمان رایج شدن جراحی هایی برای در مان چاقی ، بای پس معده یکی از محبوب ترین جراحی ها بوده است و دلیل این امر سرعت کاهش وزن در مدت زمان کوتاه می باشد که در ادامه درباره ی این مبحث بیشتر صحبت می کنیم .

همانطور که گفته شد نقطه ی آغاز این جراحی از سال 1967 در دانشگاه آیووا بوده و در طی سالها با پیشرفت علم پزشکی و ارتقای سطح جراحی های پزشکی ، جراحی بای پس معده نیز از این قائله مستثنا نبوده و در سال 2011 به محبوب ترین روش درمان چاقی تبدیل شد و در سال 2015 با دریافت عنوان برترین گزینه برای درمان چاقی به اقتخارات خود افزود .

مزایای جراحی بای پس معده چیست؟
مزایای جراحی بای پس معده چیست؟

در هر حال دلایلی که باعث شده است جراحی بای پس معده بهترین روش شناخته شود و برتری این روش را در میان دیگر جراحی های چاقی ثابت کرده است شامل :

سرعت کاهش وزن در همان روزهای ابتدایی  به صورتی که به طور متوسط  تا حد اجازه ی از دست دادن و کم کردن تقریبا 60 تا 75 درصد از وزن در طی 18 ماه اول جراحی را به بیمار می دهد .

شاخص دوم بهترین شدن برای عمل بای پس معده کاهش میزان مصرفی مواد غذایی و خوراکی ها به اندازه ی معده ی جدید است. فرد با از دست دادن اشتهای خود و با مصرف مقدار کمی  غذا احساس سیری و پری می کند و این امر خود در کاهش وزن تاثیر بسزایی دارد .

کاهش میزان کالری مصرفی فرد نسبت به گذشته چشم گیر است و شخص برای دریافت مابقی سوخت و ساز بدن خود باید از ذخایر داخلی بدن خود استفاده کند. در این رابطه نیز در بخش های دیگر مقاله توضیحات کافی داده می شود.

افرادی که از بیماری چاقی و اضافه ی وزن رنج می برند قاعدتا افراد مبتلا به دیابت ، فشار خون ، چربی و کلسترول نیز هستند.

در جراحی بای پس معده فرد بیمار علاوه بر کاهش وزن و کسب لاغری می تواند برخی از بیماری های ناشی از چاقی را نیز بهبود بخشد. به طور مثال دیابت نوع دو تا حد زیادی بهبود پیدا می کند و گاهی به طور کامل از بین می رود ، همچنین ممکن است نیاز فرد به مصرف قرص ها و داروهایی که جهت کنترل فشار خون و چربی و کلسترل مصرف می شد تا حد زیادی کاهش یابد.

از مهمترین مزایای جراحی عمل بای پس که فرد برای به دست آوردن آن خطرات احتمالی عمل های جراحی را به جان میخرد ، کاهش وزن و لاغری می باشد. همچنین کاهش وزن باعث افزایش سوخت و ساز بدن و تنظیم هورمون های تستوسترون و. . . می شود.

موفقیت های این عمل تا حدی چشم گیر بوده که مطالعات نشان می دهند تقریبا نود درصد افراد بعد از جراحی و در همان روزهای ابتدایی حدود 50 درصد از وزن اضافی بدن خود را از دست می دهد و در ادامه و طی 18تا 24 ماه نیز کاهش وزن بسزایی دارد.

همچنین در طول روند کاهش وزن و  کم شدن دز داروهای مصرفی برای بیماری های مرتبط به چاقی امکان انجام فعالیت های سنگین تر و ورزش  نیز فراهم می شود.

در حین انجام ورزش ها همراه بودن رژیم غذایی می تواند کمک بسزایی به کاهش وزن داشته باشد. رژیم های غذایی سالم می تواند باعث کسب انرژی های سالم و افزایش اعتماد به نفس در فرد می شود و این امر روند بهبود را تا 95 درصد و طی یک سال افزایش می دهد.

آیا دریافت دارو ها در دوران نقاهت بای پس عمل ممکن است خطرناک باشد؟

لازم به ذکر است که مصرف انواع داروهای مصرفی خارج از دستور و تجویز پزشکان ممکن است بسیار خطرناک و زیان آور باشد . به همین علت در روزهای ابتدایی پس از عمل دارو های دریافتی باید تنها با تجویز پزشک و به صورت تزریق (آمپول و سرم های مکمل یا دارویی) یا شربت باشد. در هفته های بعد می توان دارو را به صورت قرص ها و کپسول ها دریافت کرد زیرا برخی از قرص های مسکن قادر به ورود و عبور از معده ی جدید هستند .

 دوران نقاهت عمل بای پس معده چه مدت است؟

همانطور که گفته شد تقریبا تمامی مراحلی که در دوران نقاهت جراحی بای پس معده و دیگر عمل ها که به منظور کاهش وزن انجام می شود، یکسان است. به بیان دیگر طول دوره ی نقاهت عمل بای پس معده به شرایط مختلف و سلامت کلی  شخص  بستگی دارد که در این مدت بیمار آنها را تجربه می کند.

 دوران نقاهت عمل بای پس معده چه مدت است؟
دوران نقاهت عمل بای پس معده چه مدت است؟

لازم به ذکر است تا زمان بهبودی نسبی دستگاه گوارش که حدود دو تا چهار روز طول می کشد مجاز به مصرف غذا نیستید. همچنین در ادامه به مدت 85 تا 90 روزبرای مصرف خوراکی ها باید از یک رژیم خاص پیروی کنید.

به طور مثال آغاز این رژیم باید از مصرف مایعات رقیق شروع می شود و در ادامه غذا های نرم و له شده به آن اضافه می شود این روند تا پایان 12 هفته ادامه دارد و در آخر به غذا های عادی ختم

می شود و بهبودی کامل دستگاه گوارش زمانی حاصل می شود که تا مدت مقرر برای رژیم غذایی از آن پیروی شود .

 دوران نقاهت عمل بای پس معده چه مدت است؟
دوران نقاهت عمل بای پس معده چه مدت است؟

آیا در دوره ی نقاهت بای پس فعالیت های خاصی باید صورت گیرد یا خیر؟

در جواب به این سوال باید گفت که خیر، دوران نقاهت بای پس معده تنها دوره ی استراحت کامل برای بیمار است که در کنار آن باید یه سری از موارد را نیز رعایت کند همچنین ممکن است بیماران در طول دوره نقاهت عمل بای پس معده درد های خفیفی در نواحی داخلی شکم خود احساس کنند

هرچند جایی برای نگرانی وجود ندارد و این دردها با مصرف مسکن های تجویز شده توسط پزشک مربوطه تا حد زیادی کاهش می یابد و مدت مصرف آنها گاها تا یک هفته طول می کشد و به منظور کاهش درد، پیشگیری از عفونت در محل جراحی شده و بهبودی تا حد زیاد بیمار، تجویز می شود.

باید متذکر شد که انجام فعالیت های سنگین و خسته کننده ، جابجایی اجسام سنگین و فعالیت های بدنی مثل انجام امور منزل از ممنوعیت های دوره نقاهت عمل بای پس معده است و تنها فعالیت های سبک پیشنهاد شده توسط جراحان پیاده روی در همان روز عمل یک بار  و در روزهای دیگر سه بار است

اما به یاد داشته باشید مدت پیاده روی باید به گونه ای باشد که فرد دچار خستگی نشود چرا که هدف از انجام پیاده روی جلوگیری از بیماری های ناشی از یک جا نشینی ( مانند یبوست) و دفع  بخش زیادی از مسکن های خوراکی مصرفی بیمار می باشد .

اهمیت ورزش و فعالیت های بدنی در روند بهبود جراحی بای پس معده چه مقدار است؟

 در دوره نقاهت بای پس معده به دلیل حذف حجمی از معده، مقدار دریافت کالری نسبت  به نیاز اولیه ی بدن شما کاهش یافته است پس بنابراین باید ما بقی نیاز خود از ذخایر داخلی و بافت بدن دریافت نماید.

روند سوخت و ساز بدن نیز به گونه ای است که در این مواقع بدن قبل از سوزاندن چربی ها  ابتدا به سراغ ماهیچه ها می رود و این امر باعث تحلیل رفتن بافت های عضلانی می شود. برای جلوگیری از این  فعل با انجام ورزش های مانند ایروبیک و حرکات آمادگی جسمانی به بدن کمک می شود که به جای خرج بافت های عضلانی ، از چربی های ذخیره شده استفاده کنند.

کدام ورزش های خاص مربوط جراحی بای پس معده در زمان نقاهت باید انجام شود؟

برای تنفس عمیق وسرفه به این نکات توجه شود:

تا آنجا که می توانید نفس عمیق بکشید

برای دو ثانیه نفس را نگهدارید

نفس را کاملا بیرون دهید

این کار را سه بار تکرار کنید

نفس عمیق بکشید

سرفه باید از شکم بیاید نه از انتهای حلق! برای کاهش درد و  محافظت از بخیه ها بالش را روی شکم قرار دهید

ورزش پاها:

برای تسریع جریان خون، ورزش پاها و ساقهایتان بسیار مهم است. برای این کار باید مراحل زیر را انجام دهید:

انگشتان هر دو پایتان را به طرف انتهای تخت بکشید.

انگشتانتان را به طرف بالای تخت بکشید و سپس خودتان را شل کنید.

مچهای پا را به طرف راست و بعد به چپ بچرخانید.

این حرکات را سه مرتبه تکرار نمایید

 

این تمرینات بعد از جراحی ، باید حداقل هر یک ساعت  تکرار شود تا نتیجه ی بهتری در پی داشته باشد همچنین به منظور افزایش عملکرد بهتر ریه ها ، قبل از عمل نیز باید این تمرینات تنفسی انجام شود. ممکن است در حین انجام این تمرینات درد احساس کنید که جای نگرانی نیست زیرا علت درد های بیان شده بابت برش و جراحی صورت گرفته شده می باشد

راه جلوگیری از شل شدن پوست شکم بعد از عمل بای پس معده کدامند؟

باید توجه داشته باشید که در صورت بالا بودن بیش از اندازه ی وزن ، به علت چاقی زیاد پوست بدن آنقدر کشیده شده که بعد از عمل و کاهش وزن قادر به بازگشت به حالت اولیه ی خود را ندارد علاوه بر آن ظاهری ناسازگار و نامطلوب به همراه دارد که به مزاج افراد ناخوشایند می باشد.

اما جای نگرانی نیست برای درمان این ضایعه می توان با انجام جراحی پلاستیک برای ترمیم شلی پوست شکم بعد از کاهش وزن اقدام نمایند. همچنین افراد می توانند با پزشک خود در باره ی این موضوع اطلاعات و مشاوره بگیرند.

راه جلوگیری از شل شدن پوست شکم بعد از عمل بای پس معده کدامند؟
راه جلوگیری از شل شدن پوست شکم بعد از عمل بای پس معده کدامند؟

در باره ی خوراکی مصرفی در دوره نقاهت بای پس معده چه چیزهایی باید بدانیم ؟

آنچه در این باره باید بدانیم این است که بعد دوران نقاهت زمان بازسازی بافت های تحت جراحی است . فرد بیمار باید بدن خود را با ایجاد تفاوت هایی به دوران قبل از عمل بازگرداند که این بیانگر تنظیم رژیم غذایی و پیروی از آن تا مدت زمان تعین شده توسط پزشک مربوطه می باشد.

بیماران تا زمان مشخص شده اجازه ی مصرف غذاهای جامد را ندارند پس برای تامین سوخت و ساز مورد نیاز بدن  باید از همان ساعات اولیه باید آشامیدن مایعات را آغاز کرد و به مرور زمان وارد مراحل جدید از رژیم غذایی می شود و در هفته های بعدی با خوردن غذاهای آبکی و پوره مانند به بهبود سیستم گوارشی خود کمک می کند و در مرحله ی آخر با جایگزنی مواد خوراکی جامد به جای غذاهای نرم به بهبود و التیام معده کمک می کند.

در باره ی خوراکی مصرفی در دوره نقاهت بای پس معده چه چیزهایی باید بدانیم ؟
در باره ی خوراکی مصرفی در دوره نقاهت بای پس معده چه چیزهایی باید بدانیم ؟

مقدار مواد خوراکی مصرفی در دوره نقاهت بای پس معده باید چه مقدار باشد؟

با توجه به کاهش سایز و معده بعد از جراحی بای پس معده پس بنابراین مقدار مواد غذایی مصرفی فرد نیز باید کاهش یابد و باید این نکته را همیشه در نظر داشته باشد که از پر خوری خود داری کند چرا که پرخوری در دوران نقاهت و گاها پس از آن نیز باعث به وجود آمدن سندرم دامپینگ که نوعی ایجاد حالت تهوع ،استفراغ و اسهال در بیماراست، می شود.

مقدار مواد خوراکی مصرفی در دوره نقاهت بای پس معده باید چه مقدار باشد؟
مقدار مواد خوراکی مصرفی در دوره نقاهت بای پس معده باید چه مقدار باشد؟

گاهی فرد بیمار با بی توجهی نسبت به تجویزات پزشکی دوره ی نقاهت را برای خود  سخت و طاقت فرسا می کند که ممکن است به دلیل کمبود آب و مایعات یا پرخوری به وجود آید که در این صورت باید بدن خود را دهیدراته (آبرسانی به بدن) کند و یا با پزشک خود تماس گرفته شود .

فرد می تواند برای جلوگیری از کم آبی بدن مصرف آب خود را در مدت زمان مشخص و مقدار مصرفی آن کنترل کند

به طور مثال یک لیوان آب را در نیم ساعت به صورت جرعه جرعه بنوشد زیرا دلیل اصلی نوشیدن مایعات به صورت جرعه جرعه برای جلوگیری از بلع یکباره ی هوا  و آسیب رسیدن به دیواره ی معده است .

مصرف مایعات در طول روز باید بیشتر از حد معمول باشد تا از کمبود آب در بدن جلوگیری شود اما مصرف مایعات نباید به یکباره و حجم زیاد باشد زیرا باعث ایجاد حالت تهوع می شود ، همچنین تا مدتی از مصرف آب و مایعات قبل از خوردن غذا خوداری کنید

زیرا باعث آسیب رساندن به سیستم گوارش می شود . اما نکته ی قابل ذکر این است که با توجه به رعایت دستورات پزشک و پیروی از رژیم غذایی می توان دوره ی نقاهت بای پس معده را کوتاه کند.

مواد معدنی مورد نیاز بدن در دوره نقاهت بای پس معده چه هستند؟

لازم است بدانید که در دوران نقاهت بای پس معده به علت کاهش وزن در مدت زمان کوتاه باید راه تامین ویتامین ها و مواد معدنی را کنترل کنید و از مقدار مصرفی آن به اندازه ی کافی اطمینان حاصل کنید.

از جمله مواد مورد نیاز بدن می توان به پروتئین ها، غلات، سبزیجات و میوه ها اشاره کرد زیرا باعث تکمیل مواد مورد نیاز برای بهبود هرچه سریع تر فرد میشوند.

مواد معدنی مورد نیاز بدن در دوره نقاهت بای پس معده چه هستند؟
مواد معدنی مورد نیاز بدن در دوره نقاهت بای پس معده چه هستند؟

در اولین روزهای نقاهت مصرف پروتئین را فراموش نکنید زیرا از مهم ترین مواد مورد نیاز بدن است و وظیفه ی ترمیم بافت های داخلی و ساخت عضله را برعهده دارد. اما فراموش نکنید که در هنگام مصرف میزان چربی محلول در پروتئین را کنترل

کنید زیرا وجود چربی اضافی در مواد مصرفی باعث بروز مشکلاتی در سیستم گوارش می شود. در زیر به تعدادی از پروتئین های کم چرب اشاره می شود:

مرغ بدون پوست

راسته ی گاو یا خوک

ماهی

لوبیا

تخم مرغ (مخصوصا سفیده آن)

لبنیات (انواع پنیر های کم چرب یا فاقد چربی، پنیر های تازه، شیر و ماست)

 

بهبودی کامل معده بعد از بای پس چه مدت طول می کشد؟

این سوالی است که ممکن است جز اولین والات افراد از پزشک مربوطه قبل از عمل باشد. در جواب به این سوال می توان گفت که با توجه به کاهش حجم معده بعد از جراحی باید مقدار توجه به آن افزایش پیدا کند.

به این صورت که برای تسریع در روند بهبود فرد، بیمار باید مواد خوراکی مناسب مصرف کند و به عبارت دیگر خورد و خوراک خود را به شدت کنترل کند زیرا این کنترل کردن باعث بازگشت هرچه سریع تر فرد به زندگی عادی خود می شود و بیمار می تواند با رعایت اصول طی گذراندن چند هفته سلامتی خود را به دست آورد و دوره ی نقاهت بای پس معده را به خوبی پشت سر بگذارد.

در دوره نقاهت چه عوارض های احتمالی ممکن است پیش آید؟

در دوران نقاهت جراحی بای پس معده  در صورت رعایت نکردن دستورات پزشکان ، انجام فعالیت های سنگین و همچنین مصرف خوراکی هایی غیر از تجویزات لازمه ، افراد دچار عوارض پس از جراحی میشوند . از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره داشت:

در دوره نقاهت چه عوارض های احتمالی ممکن است پیش آید؟
در دوره نقاهت چه عوارض های احتمالی ممکن است پیش آید؟

عفونت زخم

مشکلات گوارشی

زخم معده

خونریزی

احتمال بروز این مشکلات در مراکز تحت نظارت پزشکان متخصص  بسیار پایین و حدود 2/0  درصد و یا به بیان دیگر کمتر از یک نفر در بین دویست نفر است .

در این زمان افراد به تجویز سرخود بعضی از مسکن ها و یا آنتی بیوتیک ها می پردازند که عواقب  مصرف خودسرانه تنها به ضرر فرد بیمار می باشد. در صورت بروز این اتفاق بهترین راه مراجعه به پزشک و انجام کلیه دستورات پزشکی می باشد .

برای مثال پس از جراحی بای پس معده و در دوران نقاهت آن بدن فرد با کمبود ویتامین و مواد معدنی مواجه می شود . اما راه حل های زیادی برای جلوگیری از بروز این مشکلات وجود دارد از جمله ، انجام آزمایش خون پس از جراحی و مصرف مکمل های غذایی مانند قرص های آهن و کلسیم که عامل اصلی بروز کم خونی و پوکی استخوان در بیمار است .

آیا باید بعد از عمل بای پس معده نیز به پزشک مراجعه کرد؟

افرادی که عمل اسلیو و بای پس معده را انجام میدهند سالانه باید بین سه تا پنج بار و پس از یک سال حداقل سالی یک بار به پزشک خود مراجعه کنند . بیمارانی که بای پس معده شده اند برای جلو گیری از کم خونی مزمن ( کم بودن تعداد گلبول های قرمز) و کنترل میزان ویتامین ب 12 و سطح آهن خون به طور منظم باید مورد بررسی قرار بگیرند.

حالات بدنی فرد بعد از گذشت مدتی از جراحی بای پس معده چگونه می باشد؟

بعد از چند ماه از عمل جراحی و رسیدن بیمار به خواسته ی خود همچنین احساس رضایت درونی، فرد با مقدار کمی غذا احساس پری و سیری دارد. این عمل برای کسانی که از مرض چاقی رنج میبرند بسیار مناسب و ایده آل می باشد.

این جراحی یک راه کار کوتاه مدت برای درمان چاقی نیست پس باید به درستی باید از این فرصت استفاده کرد. این تغیرات طلایی به واسطه ی تغیراتی در الگوی اصلی زندگی فرد ، تبعیت او از یک رژیم غذایی سالم و مفید و همچنین انجام منظم و به موقع تمرینات ورزشی به دست می آید و فرصتی مناسب برای ایجاد تغییری دراز مدت برای سلامتی  بیشتر می باشد.

 

میزان کاهش وزن در افراد مختلف به چه صورتی می باشد؟

انچه که برای همه ی ما مشخص است، واکنش بدن هر فرد به انواع جراحی ها متفاوت است  اما طبق آمار عنوان شده افرادی که عمل بای پس معده را انجام داده اند با رعایت تجویزات مربوطه توانسته اند نقش بسزایی در روند بهبود خود داشته باشند و با کاهش وزن حدود بیست تا چهل درصد از وزن خود در سالهای اول و دوم بعد از جراحی به خواسته ی خود برسند .

این کاهش وزن در حدود هیجده تا بیست و چهار ماه اول به سرعت اتفاق می افتد اما جایی برای نگرانی وجود ندارد زیرا روند کاهش وزن بعد از دو سال قطع شده و فرد مقداری از وزن خود را مجددا به دست می آورد.

میزان کاهش وزن در افراد مختلف به چه صورتی می باشد؟
میزان کاهش وزن در افراد مختلف به چه صورتی می باشد؟

ولی این بازیابی به گونه ای نیست که فرد مجددا با چاقی و اضافه وزن اولیه روبرو شود بلکه از سال دوم بعد از جراحی فرد به وزن و اندام دلخواه خود می رسد . علاوه بر آن  در صورتی که کاهش وزن شما خیلی زود قطع شد ( مثلا برای بیشتر ادو هفته کاهش وزن نداشتید) بدون ااینکه رژیم غذایی خود را قطع کنید

همچنان به نگه داشتن تمرینات ورزشی خود ادامه دهید زیرا درصورت قطع برنامه برنامه ی غذایی و ترک حرکات ورزشی ممکن است دچار عارضه های جبران ناپذیری شوید. لازم به ذکر است در صورت عدم کاهش وزن بیشتر از چهار هفته ، بهتر است با مسئول تغذیه ی خود مشورت کنید.

پس از چند وقت می توان به حالت اولیه و انجام کارهای روز مره ی خود مثل سرکار رفتن و فعالیت های خانگی برگشت؟

درباره ی توانایی ها و ناتوانایی های بعد از جراحی بای پس معده می توان گفت که انتظار برگشت به کار حدود ۴۲ هفته است ولی این زمان در افراد مختلف متفاوت است.

زمان برگشت به کار شما بستگی به عوامل مختلفی از جمله نوع کاری که انجام می دهید، وضعیت عمومی سلامتی شما، میزان نیاز محیط کار به شما و میزان نیاز شما به کار پول و میزان انرژی شما دارد. ممکن است شما بشنوید که یکی از بیماران دو هفته بعد از عمل جراحی به صورت تمام وقت مشغول به کار شده است.

پس از چند وقت می توان به حالت اولیه و انجام کارهای روز مره ی خود مثل سرکار رفتن و فعالیت های خانگی برگشت؟
پس از چند وقت می توان به حالت اولیه و انجام کارهای روز مره ی خود مثل سرکار رفتن و فعالیت های خانگی برگشت؟

لطفا فقط به برگشت سریع به کار فکر نکنید، هفته های اول زمان بسیار با ارزشی است که سیستم جدید گوارشی تان را بشناسید، استراحت کنید، ورزش نمایید و با بیماران دیگری که دوران نقاهت را می گذرانند ملاقات داشته باشید. اگر شرایط مالی و وضعیت اقتصادی شما اجازه می دهد، تمام وقت خود را صرف دوران بهبودتان نمایید.

برخی از بیماران تمایل ندارند در مورد نوع عمل به طور کامل به همکارانشان توضیح دهند، شما می توانید آنگونه که دوست دارید، به صورت کامل یا مختصر در مورد نوع عملی که انجام داده اید با همکارانتان صحبت نمایید.

لازم نیست اشاره ای به جراحی کاهش وزن نمایید.  توصیه می شود به آنها بگویید که یک جراحی بزرگ شکمی داشته اید که نیاز به ۲ هفته یا بیشتر استراحت برای بهبودی دارید و ممکن است تا چند ماه بعد از عمل جراحی قادر به انجام کارهای سنگین نباشید.

نتیجه گیری

برای درک بهتر از عمل بای پس معده در پایان  مطلبی کوتاه در باره ی مراقبت های کلی و رژیم غذایی  پس از جراحی را برای کاربران عزیز منتقل میکنیم تا بهتر با روند بهبودی این جراحی آشنا شوید :

لیست غذا های ممنوعه برای تمامی افرادی که عمل بای پس معده را انجام داده اند یکسان نیست پس مراقب باشید که باید ها و نباید های دیگران را در دوران نقاهت  بای پس معده انجام ندهید. به یاد داشته باشید که همیشه و برای انجام فعالیت ها و مصرف مواد غذایی که در باره ی آنها اطلاعاتی ندارید با جراح خود صحبت کنید.

اما در نگاه کلی می توان گفت که در دو هفته ی ابتدایی پس از انجام جراحی از مصرف هر مواد غذایی جامدی باید خودداری کنید. و از مصرف آجیل ، نان ، سبزیجات و میوه فیبر دار اجتناب کنید.

و بعد از ماه دوم تقریبا رژیم غذایی آزاد می شود و شما مجاز به خوردن خیلی از مواد مصرفی میباشید. در دراز مدت نیز هیچ ماده ی واحدی وجود ندارد که شخصی که جراحی بای پس معده انجام داده مجبور به اجتناب از آن باشد.

از این که تا پایان مقاله همراه ما بودید نهایت تشکر را داریم امید برآن است که پاسخگو سوالات شما بوده باشیم.

در پایان مطالعه مقاله فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست، به شما توصیه می شود.

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

8 پاسخ

  1. باسلام خانم بنده عمل بای پس معده انجام داده است وقتی یه مسکن میخورد مثل استامینوفن مصرف میکند ما رو به بیمارستان می کشوند سوالم اینجاست که با ژلوفن هم همین برنامه رو خوایم داشت لطفا راهنمای کنید که هنگام درد چه دارویی استفاده کنیم با تشکر

  2. درود دکتر جان بنده ۱۱ماه هستدعمل کلاسیک انجام دادم با بی،ام،ای ۴۰
    ۱۲۱وزنم بود به ۱۹۵رسیدم متاسفانه ۵کیلو به ناگهان به مظرتون چه کنم .البته لهزم یه ذکر هست کاهش وزنم هرگز استوپ نداشت با اینکه برنج و گوشت اصلا نمیخوردم اشتها نداشتم فقط مکملهای تزریقی و خوراکی و گاها نوشابه اونم بخاطر ولع عطشی که داشتم .خواهش میکنم راهنماییم بفرمایید مانا و سلامت باشید .باسپاس

  3. درود من آلمان ساکن هستم و دوهفته پیش مینی بایپس انجام دادم .یک هفته بیمارستان بودم روز سوم نان تست و پنیر دادن برای خوردن که من با اولین لقمه مثل مار از درد به خودم میپیچیدم . از اونروز کن فقط سوپ و غذای پوره شده خوردم اما از دیروز احساس سنگینی توی معده دارم تعطیلات هست و دکترم نیست .میترسم ازین حالت امیدوارم بخونید و منو راهنکایی کنید. چقدر لذت بردم از توضیحات کاملتون .موفق و شاد باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید