دلایل استپ وزنی

فهرست مطالب

در این مطلب در تلاشیم تا در رابطه با دلایل استپ وزنی ، اطلاعاتی برای شما داشته ‌باشیم. حال اگر شما نیز دچار این مشکل شده‌اید و به‌ دنبال علت آن می‌گردید، در ادامه این مطلب با ما باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استپ وزنی می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

تصور کنید که شما ماه‌های مختلف و زمان های متوالی برای رسیدن به یک وزن ایده‌آل تلاش کرده‌اید و با استفاده از رژیم غذایی سالم و کم‌کالری و در کنار آن بهبود بخشیدن به عادات ورزشی خود، به محدوده سالمی برای وزن رسیده‌اید، اما همچنان قصد کاهش وزن دارید.

مقدمه

دلایل استپ وزنی
دلایل استپ وزنی

پاداش تمامی صبوری شما احساس کاهش وزن بر اثر تمامی تلاش‌هایی است که در روند لاغری خواهید داشت. اما هنگامی‌ که روی ترازو می‌روید، چند روز متوالی وزن شما از حرکت ایستاده ‌است و این مسئله ثابت می‌کند که دچار استپ وزنی شده‌اید.

اینفوگرافیک دلایل استپ وزنی

اینفوگرافیک دلایل استپ وزنی
اینفوگرافیک دلایل استپ وزنی

دلایل استپ وزنی چیست؟

  1. کاهش اثرات حرارتی مواد غذایی 
  2. کاهش سرعت لاغری بدلیل کاهش وزن بیشتر
  3. عدم تحرک
  4. نداشتن برنامه غذایی
  5. ریزه خواری در طول روز و نخوردن غذای کامل و پرخوری در غذاهای سالم 
  6. داشتن استرس و اضطراب
  7. کاهش کالری های دریافتی
  8. وزن بیشتر و کالری کمتر
  9. عدم کاهش مصرف متابولیک بدن

 

سوالاتی که قصد داریم در ادامه این متن به آن ها پاسخ دهیم، عبارتند از:

استپ وزنی چیست؟

آیا استپ وزنی یک اتفاق نگران ‌کننده به ‌نظر می‌رسد؟

چگونه تشخیص بدهیم که استپ وزنی شکل گرفته‌است؟

استپ وزنی در چه انواعی می­باشد؟

استپ وزنی کاذب

استپ وزن واقعی

دلایل استپ وزنی کاذب چیست؟

عدم رعایت برنامه رژیم غذایی

کم شدن فعالیت‌های جسمانی

بی‌اهمیت شمردن کالری‌های مصرفی

عدم وزن‌ کشی درست

حبس شدن مایعات در بدن

دلایل استپ وزنی واقعی چیست؟

کم شدن اثر حرارتی مواد غذایی

کندی کاهش وزن در اثر کاهش وزن بیشتر

کاهش فعالیت‌های خاص

عدم پیروی از رژیم غذایی

ریزه‌خواری در طول دوره رژیم غذایی

استفاده از ترازوهای مختلف

وجود استرس در طول روز

مقاومت بدن در برابر تغییرات

وزن سالم بدن

متابولیسم بدن و کاهش کالری‌های دریافتی

وزن بیشتر، کالری کمتر

عدم استفاده از غذای کامل

پرخوری در غذاهای سالم

عدم کاهش مصرف کربوهیدرات‌ها

دلایل دیگر استپ وزنی

نکات مهم در هنگام استپ وزنی چیست؟

اهمیت ورزش برای رفع استپ وزنی

بهترین رژیم غذایی برای استپ وزنی

راه ‌حل برطرف ‌شدن استپ وزنی چیست؟

کم کردن کربوهیدرات ‌ها

افزایش شدت فعالیت‌ های ورزشی

یادداشت کردن کالری ‌های مصرفی در طول روز

کنترل کردن استرس

عدم حذف پروتئین از رژیم غذایی

افزایش فیبر مصرفی در رژیم غذایی

نوشیدن آب، قهوه یا چای

خواب کافی برای شکستن استپ وزنی

وارد کردن شوک به بدن

سخن آخر

هفته‌های اول برای کاهش وزن، تمام شرایط خوب پیش می‌رود. اما تمامی لذت شما بعد از کاهش وزن درگیر نگرانی خواهد شد. زیرا دیگر بعد از گذشت مدت ‌زمانی کاهش وزن اتفاق نمی‌افتد. با این که همچنان پیرو استفاده از رژیم و برنامه‌های غذایی خود هستید و از آن‌ها تبعیت می‌کنید، همچنان کاهش وزن را تجربه نمی‌کنید.

این شرایط کاملاً مشخصه اصلی استپ وزن می‌باشد. دلایل بسیاری برای استپ وزن وجود دارد که با شناخت بهتر آن‌ها می‌توانید در این زمینه موفق باشید و همچنان کاهش وزن را تجربه کنید. بنا بر نظریه دکتر سلیمی، حدوداً بین ۲ تا ۴ هفته استپ وزن به طول می‌انجامد و در این مدت زمان، فرد دچار هیچ‌گونه کاهش وزنی نخواهد شد.

این مشکل برای برخی از افراد به ‌صورت یکباره و برای برخی دیگر به ‌تدریج اتفاق می‌افتد. به‌ عنوان نمونه در هفته‌های اول ۱ کیلوگرم وزن کم می‌کنند، همچنان در هفته‌ی دوم ۱ کیلو کاهش وزن دارند، اما با گذراندن هفته‌ی سوم، نیم کیلو و در هفته آخر ماه هیچ وزنی کم نخواهند کرد.

دلایل بسیار زیادی از نگاه دکتر سلیمی پشت استپ وزنی وجود دارد که در تلاشیم تا در ادامه به سوالاتی در رابطه با دلایل استپ وزنی پاسخ بدهیم و بگوییم که برای خروج از آن باید چه راه ‌حلی را انجام داد.

استپ وزنی چیست؟

برهه زمانی‌ که باعث می‌شود وزن افراد در یک وضعیت ثابت بماند و دیگر رو به کاهش نرود، با نام استپ وزن شناخته می‌شود. این شرایط هنگامی اتفاق می‌افتد که در سه هفته متداول، وضعیت وزن بدن دچار تغییراتی نشود. البته این امر مسئله‌ای کاملاً طبیعی می‌باشد و امکان دارد که در روند کاهش وزن افراد، حداقل یک‌ بار برای هر شخص اتفاق بیفتد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله استپ وزنی چیست نیز مطالعه کنید.

استپ وزنی چیست؟
استپ وزنی چیست؟

در شرایطی که به ‌سختی برای کاهش وزن خود تلاش می‌کنید، اما نتیجه‌ای برای آن نمی‌بینید، این شرایط امکان دارد تا باعث دلسرد و ناامید شدن شما برای ادامه راه شود. در برخی از شرایط، افراد به ‌حدی ناامید و درمانده می‌شوند که ادامه‌ی رژیم خود را کنار می‌گذارند. اما در این ‌راستا باید صبوری به خرج بدهید.

زیرا مشکل استپ وزن برای شما اتفاق افتاده‌ است و با شناخت دلایل استپ وزنی می‌توانید از راه‌ حل‌های موجود برای برطرف نمودن آن استفاده کنید.

می خواهیم یک مثال شاخص در رابطه با استپ وزنی برای شما بزنیم

می خواهیم یک مثال شاخص در رابطه با استپ وزنی برای شما بزنیم تا این ‌موضوع را بهتر درک کنید. تصور کنید که قصد هل دادن یک وسیله‌ی سنگین را داشته باشید تا آن را به یک مقصد نهایی برسانید. اما با گذشت مدت ‌زمانی، چند متر که جلوتر می‌روید، ناگهان وسیله مد نظر به ‌حدی سنگین می‌شود که قابل تکان خوردن نیست.

شرایط استپ وزنی دقیقاً شرایطی مشابه با این مثال می‌باشد و هر چه که شخص فشارهای لازم را برای کاهش وزن وارد می‌کند، نتیجه‌ای حاصل نمی‌گردد.

می خواهیم یک مثال شاخص در رابطه با استپ وزنی برای شما بزنیم
می خواهیم یک مثال شاخص در رابطه با استپ وزنی برای شما بزنیم

در اغلب رژیم‌های لاغری، این پدیده حاصل می‌گردد و در یک دوره زمانی با توجه به این‌ که فرد از تمرینات ورزشی منحصر به ‌فرد و رژیم غذایی متداول استفاده می‌کند، همچنان کاهش وزن را تجربه نمی‌کند.

اندازه‌گیری، یک راهکار خوب برای پیشرفت ما در حیطه کاهش وزن می‌باشد و در شرایطی که اعداد روی ترازو ثابت می‌ماند، نگرانی بسیاری را مشاهده می‌کنید. اما در ادامه این مطلب، دکتر سلیمی به ‌عنوان بهترین پزشک، اطلاعات استپ وزنی بیشتری خواهد داشت تا با استفاده از راه ‌حل‌های اصولی در برطرف کردن آن موفق باشید.

آیا استپ وزنی یک اتفاق نگران ‌کننده به ‌نظر می‌رسد؟

با شناخت کلی که در رابطه با استپ وزنی در مطالب بالا برای شما فراهم کردیم، به این درک رسیدید که استپ وزنی هنگامی اتفاق می‌افتد که شما همچنان که در حال فعالیت‌های جسمانی و عمل کردن به رژیم غذایی خود می‌باشید، دچار هیچ‌گونه تغییری در کاهش وزن خود نمی‌شوید.

نظر دکتر سلیمی در رابطه با احساس نگرانی برای استپ وزنی این است که اگر شناخت و درک خوبی از این موضوع داشته باشید، می‌توانید بدانید که این مسئله کاملاً طبیعی است و نیازی به نگرانی در این مرحله وجود ندارد.

البته امکان دارد که برخی از افراد امید خود را برای پیگیری بیشتر رژیم‌های غذایی و فعالیت‌های بدنی از دست بدهند و دیگر آن را به‌ صورت قبل جدی نگیرند. در صورتی ‌که با شناخت بیشتر دلایل استپ بدنی، می‌توان این عملکرد را کاملاً طبیعی و عادی دانست و هیچ نگرانی در راستای شکل‌گیری آن وجود ندارد.

در این دوره بسیاری از افراد تصور می‌کنند که دچار بیماری شده‌اند

در این دوره بسیاری از افراد تصور می‌کنند که دچار بیماری شده‌اند. اما دکتر سلیمی این نوید را به شما می‌دهد که استپ وزنی یک اتفاق ناگوار و بد نمی‌باشد و نیازی به نگرانی در این‌باره وجود ندارد.

زیرا این عملکرد کاملاً طبیعی است و امکان دارد تا برای بسیاری از افرادی که در دوره رژیم درمانی خود به سر می‌برند و قصد کاهش وزن دارند، اتفاق بیفتد.

مهم‌ترین نکته این است که بتوانید بررسی دقیقی روی دلایل استپ وزنی داشته باشید و تشخیص بدهید که در چه زمانی این اتفاق برای شما شکل‌ گرفته است. البته نمی‌توان فقط کم نشدن وزن در یک روز و یک دوره را به ‌عنوان استپ وزنی شناخت.

مهم‌ترین نکته این است که اطلاعات درستی در رابطه با دلایل استپ وزنی داشته باشید تا در برطرف کردن آن موفق شوید. پس جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد.

در این دوره بسیاری از افراد تصور می‌کنند که دچار بیماری شده‌اند
در این دوره بسیاری از افراد تصور می‌کنند که دچار بیماری شده‌اند

اگر قصد دارید که شناخت بیشتری در رابطه با دلایل اصلی استپ وزنی در شرایط مختلف داشته باشید، دکتر سلیمی اطلاعاتی در ادامه این مبحث برای شما ارائه می‌دهد که می‌تواند به شما کمک کند.

چگونه تشخیص بدهیم که استپ وزنی شکل گرفته‌است؟

برای شناخت بیشتر استپ وزنی، باید بدانید که اگر رویه رژیم لاغری شما کاملاً استاندارد و طبیعی باشد، یک میانگین سالانه برای کاهش وزن در اختیار شما قرار می‌گیرد و می‌توانید تشخیص دهید که بر اساس آن میانگین، انتظار چه کاهش وزنی را در مدت ‌زمان تعیین ‌شده داشته باشید.

میانگین اصلی که از نظر دکتر سلیمی کاملاً بی‌خطر و بدون ضرر برای کاهش وزن افراد و استفاده از یک رژیم لاغری استاندارد برآورد می‌شود، برای آقایان ۲۵ کیلوگرم کاهش وزن در ۱۲ ماه و برای بانوان حدوداً ۲۰ کیلوگرم کاهش وزن در ۱۲ ماه برآورد شده‌ است.

در واقع می‌توان گفت که تقریباً کاهش وزن آقایان به‌ صورت ماهانه ۲ کیلوگرم می‌باشد و برای بانوان بین ۱٫۳ تا ۱٫4 کیلوگرم در ماه تعیین‌ شده است و این پروسه از نظر دکتر سلیمی، کاملاً استاندارد و بدون خطر می‌باشد.

بیشتر شدن این میانگین در راستای کاهش وزن، امکان دارد تا خطرات احتمالی را برای بدن به وجود بیاورد

زیرا بیشتر شدن این میانگین در راستای کاهش وزن، امکان دارد تا خطرات احتمالی را برای بدن به وجود بیاورد و آن را از تعادل خارج کند. پس از نظر دکتر سلیمی، بهتر است که کاهش وزن در این دوره زمانی را جدی بگیرید.

حال در شرایطی که کمتر از میانگین در نظر گرفته‌ شده کاهش وزن را تجربه کنید و همچنان پایدار به رژیم غذایی و تمرینات ورزشی خود باشید، نشانگر استپ وزنی می‌باشد. طبق بررسی میانگین سالانه، محاسبه استپ وزنی انجام می‌گیرد.

یعنی اگر با گذشت یک ‌سال از کاهش وزن شما، کاهش وزنی معادل با حداقل میانگین خود نداشته‌اید، این مسئله از نظر دکتر سلیمی راضی ‌کننده نیست و نشان می‌دهد که شما درگیر استپ وزنی شده‌اید و کاهش وزن شما دچار اختلال شده ‌است.

پس بهتر است بدانید که اگر با ۲ هفته وزن ‌کشی مداوم، هیچ‌گونه تغییری در کاهش وزن خود مشاهده نکردید، باید نگران موضوع استپ وزنی باشید.

در بسیاری از اوقات این اتفاق می‌افتد که نظم زمانی در راستای کاهش وزن به ‌هم می‌ریزد

در بسیاری از اوقات این اتفاق می‌افتد که نظم زمانی در راستای کاهش وزن به ‌هم می‌ریزد و امکان دارد که در برخی از مواقع، یک ماه شاهد افت وزن بیش ‌از اندازه باشید، اما تا چند ماه دیگر کاهش وزن در بدن شما اتفاق نیفتد.

بهتر است بدانید که از نظر دکتر سلیمی، این شرایط به‌ عنوان استپ وزنی شناخته نمی‌شود و محاسبه استپ وزن به این صورت انجام نمی‌گیرد. پس در این شرایط نگران نباشید و همچنان پایدار به رژیم و ورزش خود باشید و آن را محکم و استوار ادامه بدهید.

نکته جالب این است که بدانید هنگامی ‌که فعالیت‌های کم کردن وزن را آغاز می‌کنید، هر چقدر که زمان بیشتری بگذرد، بدن شما شرایطی را تجربه می‌کند که در راستای کاهش وزن از خود مقاومت نشان می‌دهد.

به ‌همین دلیل است که اغلب افراد در آغاز دوره ورزش و رژیم خود در مدت ‌زمان اندکی کاهش وزن بسیار دارند و از این ‌موضوع بسیار خوشحال می‌شوند. اما به ‌مرور زمان، کاهش وزن دچار اختلال می‌شود و امکان دارد که با سرعت کمتری اتفاق می‌افتد.

این مسئله باعث نگرانی افراد برای استپ وزنی می‌شود. پس با شناخت این مسائل می‌توان به درک درستی در رابطه با این ‌موضوع برسید.

اما هنگامی ‌که شناخت شما در رابطه با استپ وزنی تکمیل می‌شود، بهتر است از دلایل شکل‌گیری آن نیز اطلاعاتی داشته باشید. ادامه این مبحث به شما کمک می‌کند تا تشخیص دهید که دلایل استپ وزنی چیست.

در بسیاری از اوقات این اتفاق می‌افتد که نظم زمانی در راستای کاهش وزن به ‌هم می‌ریزد
در بسیاری از اوقات این اتفاق می‌افتد که نظم زمانی در راستای کاهش وزن به ‌هم می‌ریزد

استپ وزنی در چه انواعی می­باشد؟

همان‌طور که گفتیم، بر اثر عدم تغییرات یک ماه بعد از وزن‌کشی، استپ وزنی رخ خواهد داد. در واقع فرد، مو به مو روند رژیم و فعالیت‌ های بدنی خود را پشت سر گذاشته‌ است. اما نه سایز و نه وزن او دچار تغییر شده‌ است. برای شناخت بیشتر در رابطه با دلایل استپ وزنی، باید بدانید که از نظر دکتر سلیمی، استپ وزنی ها به ۲ دسته تقسیم خواهند شد.

استپ وزنی کاذب

هنگامی استپ وزنی کاذب شکل می‌گیرد که به دلیل عوامل گوناگون، روند کاهش وزن افراد کند شده باشد. در واقع این کندی به ‌عنوان یک استپ وزنی کاملاً موقتی و کاذب شناخته می‌شود.

شرایط از بین بردن این نوع استپ وزنی به‌ مرور زمان می‌باشد و نیاز به اقدام خاصی برای برطرف نمودن آن وجود ندارد. به‌ عنوان نمونه اگر فرد با هر بار مصرف غذا روی ترازو برود یا از داروهای مختلفی که تاثیر زیادی روی استپ وزنی دارند، استفاده کند، دچار این استپ وزنی کاذب خواهد شد.

یکی از داروهای بسیار مهمی که می‌تواند باعث حبس شدن آب در زیر پوست گردد و در نهایت نشاندهنده اضافه ‌وزن باشد، کوروتن می‌باشد.

اما با تشخیص به ‌موقع پزشک و قطع مصرف این دارو، متوجه می‌شوید که استپ وزنی شما کاذب بوده ‌است و به ‌مرور، کم شدن وزن را احساس خواهید کرد.

استپ وزنی کاذب
استپ وزنی کاذب

استپ وزن واقعی

از نظر دکتر سلیمی، هنگامی استپ وزن واقعی اتفاق می‌افتد که فرد به دلیل سازگاری متابولیک، دچار این شرایط شده باشد و برای برطرف نمودن آن، نیاز دارد تا حتما اقداماتی را انجام بدهد. زیرا به‌ خودی ‌خود این استپ وزنی قادر به برطرف شدن نمی‌باشد.

منظور از سازگاری متابولیک یعنی بدن به نسبت کاهش کالری‌های مصرفی پاسخ و واکنش نشان بدهد و در شرایطی که مواد مغذی دریافت نکند، سرعت سوخت ‌و ساز بدن کاهش پیدا می‌کند و قادر است که کمبود کالری‌های دریافتی را جبران کند. این مسئله می‌تواند تاثیر بسیاری روی استپ وزنی واقعی داشته باشد.

اما دلیل استپ وزنی کاذب و استپ وزنی واقعی با یکدیگر متفاوت است. برای شناخت بیشتر این مسئله، دکتر سلیمی در ادامه این مطلب، دلایل استپ وزن کاذب و استپ وزن واقعی را ذکر خواهد کرد تا با شناخت این دو و تفکیک آن از یکدیگر، بتوانید در برطرف نمودن استپ وزنی موفق باشید.

دلایل استپ وزنی کاذب چیست؟

برطرف نمودن استپ وزنی کاذب، نیاز به اقدامات خاصی ندارد. اما برای شناخت بیشتر، لازم است که دلایل استپ وزنی کاذب را ذکر کنیم تا با شناخت آن‌ها، نگرانی در رابطه با استپ وزنی کاذب نداشته باشید. از نظر دکتر سلیمی، مهم‌ترین مواردی که به ‌عنوان علت استپ وزنی کاذب شناخته می‌شوند، در موارد زیر خلاصه خواهند شد.

عدم رعایت برنامه رژیم غذایی

شخصی که قصد کاهش وزن دارد و از رژیم‌های غذایی خاصی تبعیت می‌کند، ممکن است با گذشت چندین هفته تصور ‌کند که تسلط کافی را روی برنامه رژیم غذایی خود دارد و کاملاً بر آن کنترل دارد.

این شرایط باعث می‌شود تا دیگر طبق برنامه‌های گذشته رژیم غذایی خود عمل نکند. در واقع این باور اشتباهی می باشد که در ذهن شخص شکل می‌گیرد و به‌ عنوان یکی از دلایل استپ وزنی کاذب شناخته می‌شود.

زیرا کمک می‌کند که فرد، به ‌مرور زمان کالری‌های دریافتی خود را افزایش بدهد. به‌ غیر از آن شخص تصور می‌کند که غذای زیاد و آن‌چنانی در طول روزمره استفاده نکرده‌ است. در صورتی ‌که به نسبت روزهای گذشته، میزان زیادی کالری دریافت کرده است. پس به ‌مرور زمان این مسئله می‌تواند باعث استپ وزن کاذب گردد.

کم شدن فعالیت‌های جسمانی

در برخی مواقع، علت اصلی استپ وزنی بر اثر رژیم‌های غذایی و خوراکی‌ های مصرف ‌شده در طول روز نمی‌باشد. بلکه دلیل استپ وزنی کاذب شما براساس فعالیت‌ های شما است.

زیرا در صورتی ‌که فعالیت جسمانی به نسبت گذشته کاهش پیدا کند، اما همچنان دریافت کالری ‌های روزانه شما همانند گذشته باشد، این عدم هماهنگی در کفه ترازو باعث می‌شود که دریافت کالری‌ها به ‌اندازه سوخت ‌و ساز بدن شما تعریف نشود و شما را دچار استپ وزنی کاذب خواهد کرد. در واقع به نوعی عدم هماهنگی بین مصرف و دریافت کالری ‌ها اتفاق می‌افتد.

کم شدن فعالیت‌های جسمانی
کم شدن فعالیت‌های جسمانی

به ‌عنوان نمونه برخی از افراد بنا بر شرایط خاص، امکان دارد که تحرک کمتری داشته باشند. اگر محل کار خود را عوض می‌کنند، بنا بر مشغله ‌های کاری یا نقل ‌مکان کردن به یک خانه جدید، به دلیل دوری از باشگاه و دیگر موارد، باعث می‌شود که تحرک افراد به نسبت گذشته کمتر شود و در نهایت این افراد نیاز به دریافت کالری کمتری خواهند داشت.

هنگامی‌ که به اندازه‌ گذشته غذا مصرف می‌کنند، در نهایت کاهش وزن برای آن‌ها اتفاق نمی‌افتد و همچنان وزن آن‌ها ثابت باقی می‌ماند. این مساله از نظر دکتر سلیمی، به‌ عنوان دلیل اصلی استپ وزنی کاذب شناخته می‌شود.

بی‌اهمیت شمردن کالری‌های مصرفی

برخی از افراد درک درستی در رابطه با کالری ‌های مصرفی غذاهای خود ندارند و نمی‌توانند به ‌درستی کالری‌ های موجود در آن غذا را تخمین بزنند. البته این مسئله‌ای کاملاً عادی می‌باشد.

این شرایط هنگامی وخیم‌تر خواهد شد که فرد به ‌صورت چشمی قصد اندازه‌گیری کالری ‌های مصرفی خود را داشته باشد و به ‌مرور زمان، امکان دارد که کالری ‌های مصرفی او ناخواسته بیشتر از حد ممکن شود. زیرا اندازه‌گیری دقیقی برای آن اتفاق نیفتاده است.

پس این مسئله باعث می‌شود فرد با این که همچنان از رژیم خاص خود پیروی می‌کند و در کنار آن فعالیت‌ های جسمانی را انجام می‌دهد، همچنان دچار استپ وزنی شود.

عدم وزن‌ کشی درست

مهم‌ترین مسئله در راستای وزن‌کشی در هنگام بهره‌گیری از رژیم‌های غذایی و فعالیت‌ های جسمانی به‌ منظور کاهش وزن، این است که تمامی شرایط شما مشابه باشد.

به ‌عنوان نمونه اگر برای بار اول قبل‌ از صبحانه و بدون لباس خود را وزن کرده‌اید، برای تشخیص به ‌موقع و درست، بارهای بعدی نیز نیاز دارید تا قبل از صبحانه و بدون داشتن لباس، وزن‌کشی را انجام بدهید تا تشخیص دهید که این وزن درست است و به دلیل شرایط و موقعیت‌ های مختلف، وضع کشی شما دچار تداخل نشده ‌است.

از نظر دکتر سلیمی، بهترین زمان برای وزن‌کشی، صبح ناشتا بعد از اجابت مزاج می‌باشد. البته بهتر است که در این شرایط، لباس کاملاً سبکی بر تن شما باشد. پس دقت کنید که در نوبت‌های بعدی در همین شرایط وزن‌کشی را ادامه بدهید تا دچار استپ وزنی کاذب نشوید.

عدم وزن‌ کشی درست
عدم وزن‌ کشی درست

حبس شدن مایعات در بدن

در برخی مواقع، افراد با حبس شدن مایعات در بدن مواجه خواهند شد. یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود مایعات در بدن تجمع پیدا کنند، هورمون کورتیزول می‌باشد.

هورمون کورتیزول به‌ عنوان هورمون استرس شناخته می‌شود. پس در شرایطی که فرد در دوره استرس‌زا می‌باشد، ترشح این هورمون در بدن افزایش پیدا می‌کند. بیشتر شدن ترشح هورمون کورتیزول در بدن باعث حبس مایعات بیشتر می‌گردد.

حال وجود مایعات در بدن امکان دارد که در وزن‌کشی شما استپ وزنی را نشان بدهد. البته دلایل دیگری برای مبحوس شدن آب در بدن وجود دارد که از نظر دکتر سلیمی، مهم‌ترین آن‌ها مصرف نمک، بیشتر شدن مصرف کربوهیدرات‌ها و چرخه‌های قاعدگی می‌باشد.

اغلب بانوان ۳ روز قبل و ۳ روز بعد از دوره قاعدگی خود دچار تجمع آب در بدن خواهند شد

اغلب بانوان ۳ روز قبل و ۳ روز بعد از دوره قاعدگی خود دچار تجمع آب در بدن خواهند شد و امکان دارد هنگامی ‌که برای وزن‌کشی روی ترازو می‌روند، عدد مد نظر بیشتر از وزن آن‌ها باشد.

پس این مسئله نیز می‌تواند تاثیر بسیاری روی استپ وزنی کاذب داشته باشد. البته مصرف کورتون و مکمل‌هایی همچون کراتین می‌تواند نقش مؤثری روی حبس شدن مایعات در بدن داشته باشد.

مسئله مهم دیگری که باید در راستای حبس شدن مایعات در بدن که سبب استپ وزنی می‌شود، در نظر گرفت، این است که این شرایط کاملاً موقتی می‌باشد و به‌ محض برطرف نمودن مایعات بدن، میزان وزنی که افزایش پیدا کرده‌ است، به حد نرمال در بدن افراد خواهد رسید.

با ذکر کردن تمامی این موارد می‌توانیم به دلایل استپ وزنی کاذب پی ببریم و بدانیم که برطرف نمودن آن نیاز به فرایند خاصی ندارد و استپ وزنی کاذب می‌تواند به تشخیص دکتر سلیمی با برطرف‌شدن هر کدام از موارد ذکرشده رفع شود.

اما دلایل استپ وزنی واقعی نیز مسئله مهمی است که ذهن افراد را به خود درگیر کرده‌است. برای شناخت بیشتر این مسائل، مطالبی در ادامه این مطلب تهیه کرده‌ایم که بتوانید به شناخت کلی در رابطه با دلایل استپ وزنی برسید.

اغلب بانوان ۳ روز قبل و ۳ روز بعد از دوره قاعدگی خود دچار تجمع آب در بدن خواهند شد
اغلب بانوان ۳ روز قبل و ۳ روز بعد از دوره قاعدگی خود دچار تجمع آب در بدن خواهند شد

دلایل استپ وزنی واقعی چیست؟

در مطالب بالا در رابطه با دلایل استپ وزنی کاذب گفتیم، اما در بسیاری از مواقع، استپ وزنی واقعی برای افراد اتفاق افتاده‌ است. بعد از این‌ که تمامی احتمالاتی که در مطالب بالا به ‌عنوان استپ وزن کاذب برای شما گفتیم، برطرف شود و فرد همچنان درگیر استپ وزنی باشد، باید به بررسی بیشتر در رابطه با دلایل آن بپردازد

و مطمئن شود که این نوع از استپ وزنی، واقعی می‌باشد. دکتر سلیمی درصدد است تا در ادامه این مطلب در رابطه با دلایل استپ وزنی واقعی اطلاعاتی را برای شما داشته باشد تا با شناخت به‌ موقع آن، برای برطرف ‌شدن آن از تخصص‌های ایشان کمک بگیرید.

کم شدن اثر حرارتی مواد غذایی

حتما می‌دانید که فعالیت و عملکردهای سیستم بدن کاملاً هوشمندانه می‌باشد. در شرایطی که دوره رژیم درمانی و کاهش وزن را سپری می‌کنید، در صورت مصرف کالری کمتر برای این ‌که بدن درگیر این قحطی زدگی نشود، به نسبت قبل، کالری کمتری می‌سوزاند.

در نهایت این مسئله به‌ عنوان دلیل اصلی استپ وزنی واقعی شناخته می‌شود و امکان دارد که کاهش وزن کندتری را نیز در این دوره و برهه زمانی تجربه کنید. البته که راهکارهای مختلفی برای بیرون آمدن از این شرایط وجود دارد که دکتر سلیمی می‌تواند در این ‌راستا به شما کمک کند.

کندی لاغری در اثر کاهش وزن بیشتر

برای درک بیشتر این شرایط، بهتر است مثالی برای شما داشته باشیم. تصور کنید که فردی دارای ۱۴۰ کیلوگرم وزن می‌باشد و با گذشت مدت ‌زمان یک هفته، حدوداً یک درصد از چربی‌های بدن خود را از دست می‌دهد.

فرد این ‌چنینی که دارای این مشخصات می‌باشد، با گذشت یک هفته حدوداً یک کیلو از وزن خود را کم می‌کند. اما حال تصور کنید که به‌ مرور زمان و با رعایت رژیم‌های غذایی و فعالیت‌های جسمانی، وزن فرد به ۹۰ کیلو می‌رسد و همچنان درصد کاهش چربی‌های بدن او ۱ درصد می‌باشد.

کندی لاغری در اثر کاهش وزن بیشتر
کندی لاغری در اثر کاهش وزن بیشتر

در این‌ صورت در شرایطی که این شخص دچار استپ وزنی واقعی شود، به‌ جای این ‌که ۱ درصد از وزن و چربی‌های خود را از دست بدهد، این ‌بار ۱۵ درصد کمتر از ۱ کیلو کاهش وزن را مشاهده خواهد کرد.

یعنی در شرایط بعدی که روی ترازو می‌رود، به‌ جای این‌ که ۱ کیلوگرم کم کند، حدوداً ۹۰۰ کیلوگرم وزن کم کرده‌ است. این فرد دچار کندی کاهش وزن می‌شود که به‌ عنوان یکی از دلایل استپ وزنی واقعی شناخته می‌شود.

کاهش فعالیت‌های خاص

اگر دوره رژیم درمانی خود و کاهش وزن را سپری می‌کنید و از یک ورزش خاص پیروی می‌کنید، این حرکات در بدن شما به‌ صورت ناخودآگاه انجام می‌گیرد.

حال در شرایطی که تمرکز خود را روی محدود کردن کالری‌ های مد نظر می‌گذارید، برای ‌این که انرژی مد نظر در بدن شما حفظ گردد، میزان کالری سوزی بدن شما براساس فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید نیز کمتر از حد ممکن می‌شود و این شرایط امکان دارد تا روی استپ وزنی تاثیر گذار باشد.

کاملاً طبیعی است که بسیاری از افراد بعد از گذشت مدت‌ زمانی، از فعالیت‌های ورزشی خسته می‌شوند و میزان فعالیت‌های بدنی خود را کمتر می‌کنند. این مسئله باعث تداخل در دریافت و مصرف کالری‌ها می‌شود و بدن به‌ سرعت دنبال سازگاری شکل‌ گرفته می‌باشد و کاملاً طبیعی است که استپ وزنی اتفاق بیفتد. هنگامی ‌که قصد پیروی از رژیم‌های لاغری را دارید باید یک روند صعودی را به دنبال داشته باشید.

زیرا یک روند نزولی و کاهش پیدا کردن میزان فعالیت شما، تاثیر بسیاری بر استپ وزنی دارد. پس به ‌مرور باید در روند افزایش فعالیت خود تلاش کنید تا بدن شما به راحتی نتواند سازگار با شرایط موجود شود.

عدم پیروی از رژیم غذایی

در شرایطی که شما اهمیتی به رژیم غذایی خود ندهید و تغییراتی در میزان وعده‌های غذایی خود انجام بدهید، امکان دارد که با استپ وزنی و حتی به‌ مرور زمان با افزایش وزن در دوره رژیم خود مواجه شوید. پس از نظر دکتر سلیمی، عدم رعایت رژیم کاملاً تاثیر بالایی بر استپ وزنی خواهد داشت.

برخی از افراد تصور می‌کنند که در راستای رژیم غذایی خود خبره هستند و می‌توانند به ‌جای متخصص تغذیه، رژیم‌های غذایی را برای خود طراحی کنند که همین مسئله به ‌عنوان دلایل استپ وزنی، آن‌ها را در کاهش وزن ناموفق خواهد کرد.

عدم پیروی از رژیم غذایی
عدم پیروی از رژیم غذایی

ریزه‌خواری در طول دوره رژیم غذایی

اگر هیچ‌گونه توجهی به دریافت کالری‌های مصرفی خود نداشته باشید و در طول رژیم غذایی خود ریزه‌خواری بسیار داشته باشید، امکان دارد که دچار استپ وزنی شوید.

طبق بررسی‌هایی که دکتر سلیمی در زمینه استپ وزنی انجام داده است، اغلب افراد با استفاده از ریزه‌خواری ها دچار این مشکل شده‌اند.

زیرا در این زمان تصور نمی‌کنند که تنقلات بسیار کوچک، امکان دارد که روند رژیم غذایی آن‌ها را بر هم بزند و باعث افزایش کالری‌های دریافتی آن‌ها در طول روز شود. در این شرایط، بدن دیگر دچار کمبود کالری نخواهد شد و نمی‌تواند از ذخایر چربی‌های موجود در بدن استفاده کند و افراد را با استپ وزنی مواجه خواهد کرد.

استفاده از ترازوهای مختلف

یک راهکار اشتباه که اغلب افراد از آن استفاده می‌کنند، وزن‌کشی روی ترازوهای مختلف می‌باشد. شخصی که در دوره رژیم درمانی و کاهش وزن خود به سر می‌برد، باید فقط توسط یک ترازو وزن‌کشی را انجام بدهد.

زیرا این شرایط امکان دارد تا به ‌عنوان دلایل استپ وزنی به حساب آید و عدم تعادل بین شرایط ترازوی شما با ترازوی دیگری باعث شود که اشتباه در مورد وزن‌کشی صورت بگیرد.

این دسته از افراد با وزن‌کشی اشتباه، دچار ناامیدی و یاس در روند کاهش وزن خود می‌شوند. در صورتی‌ که اگر فقط وزن‌کشی را از ترازوهای خود انجام بدهید، مشکل استپ وزنی گریبان‌گیر شما نخواهد شد.

استفاده از ترازوهای مختلف
استفاده از ترازوهای مختلف

وجود استرس در طول روز

اضطراب نیز به نوع خود می‌تواند به‌ عنوان یکی از دلایل استپ وزنی شناخته شود. برخی از افراد در راستای دوره رژیم خود برای کاهش وزن، استرس بسیاری دارند.

وجود استرس در بدن می‌تواند باعث افزایش هورمون کورتیزول گردد. تأثیراتی که سبب افزایش ترشح هورمون کورتیزول در بدن می گردد، این است که باعث می‌شود مایعات و آب بیشتری در بدن نگهداری شود و هنگامی‌ که شما روی ترازو به منظور وزن‌کشی می‌روید، با توجه به این ‌که آب اضافی بر اثر ترشح هورمون کورتیزول در بدن شما وجود دارد، همواره وزن شما ثابت می‌باشد و دچار کاهش وزن نخواهید شد.

پس این مسئله به‌ عنوان یکی از دلایل استپ وزنی شناخته می‌شود. حتی در شرایطی که میزان زیادی از چربی‌های بدن شما کم شده باشد، به دلیل آب موجود در بدنتان و مایعات موجود، همواره وزن شما ثابت می‌ماند. البته دلایل دیگری برای تجمع مایعات در بدن وجود دارد. برخی از داروها و پودرهای بدن‌سازی می‌تواند در افزایش آب بدن تاثیرگذار باشد.

مقاومت بدن در برابر تغییرات

یکی از مهم‌ترین دلایل استپ وزنی، مقاومت بدن در برابر تغییرات و کاهش وزن می‌باشد و اگر همچنان تا رسیدن به وزن ایده‌آل خود درگیر استپ وزنی نشده‌اید، به شما تبریک می‌گوییم. زیرا شما بسیار خوش‌ شانس هستید.

هر فردی در دوره رژیم درمانی خود حداقل یک‌ بار استپ وزنی را تجربه خواهد کرد و در روند کاهش وزن او این مسئله کاملاً طبیعی است. زیرا بدن همواره در تلاش است تا برای تغییرات از خود مقاومت نشان بدهد.

می‌توان قطع به ‌یقین گفت که تمامی افرادی که در پروسه کاهش وزن به سر می‌برند، اغلب در هفته‌های آخر به استپ وزن دچار می‌شوند. اما کاملاً مشخص است که اگر بدن شرایط خود را با تغییرات وفق می‌داد و در مقابل آن ایستادگی و مقاومت نمی‌کرد، تمامی افراد می‌توانستند به‌ آسانی به کاهش وزن دلخواه خود دست پیدا کنند.

پس، از نظر دکتر سلیمی، یکی از مهم‌ترین دلایل استپ وزن این است که بدن همکاری لازم را در برابر تغییرات و کاهش وزن با ما نخواهد کرد.

مقاومت بدن در برابر تغییرات
مقاومت بدن در برابر تغییرات

وزن سالم بدن

کاملاً مشخص است که برای رهایی از استپ وزنی، در ابتدا باید دلایل شکل‌گیری آن را بدانیم. پس باید بدانید که از نظر دکتر سلیمی، یکی دیگر از دلایل استپ وزنی، وزن سالم بدن می‌باشد.

زیرا یک وزن سالم و ثابت برای بدن هر فرد شناخته می‌شود که این وزن برای تمامی افراد کاملاً متفاوت است و بر اساس شرایط بیولوژیکی و ژنتیکی او حاصل می‌گردد.

در حال حاضر نمی‌توان قطع به‌ یقین گفت که برای سنجیدن محدوده وزن سالم، مقیاس مشخص‌ شده وجود دارد تا بدن ما بتواند شرایط خود را با آن محدوده سالم وفق بدهد.

امکان دارد که شاخص توده بدنی بتواند نشان دهنده تعادل وزن افراد و میزان اضافه ‌وزن آن‌ها باشد

امکان دارد که شاخص توده بدنی بتواند نشان دهنده تعادل وزن افراد و میزان اضافه ‌وزن آن‌ها باشد و بگوید که چه وزنی آن‌ها را در محدوده سالم قرار می‌دهد. اما هرگز نمی‌تواند نشان دهد که وزن مناسب و سالم برای بدن افراد دقیقاً چیست. هنگامی‌ که بدن افراد درگیر استپ وزنی می‌گردد،

همچنان امکان دارد که بدن به محدوده سالم و ثابت رسیده باشد و کاهش وزن بیشتر از این برای بدن مجاز نباشد، اما ما همچنان اصرار به کاهش وزن بیشتری داریم.

این کاملاً مشخص است که هر چه از محدوده وزنی خود کاهش وزن بیشتری را تجربه کنیم، دوباره اضافه‌وزن گریبان‌گیر ما خواهد شد.

امکان دارد که شاخص توده بدنی بتواند نشان دهنده تعادل وزن افراد و میزان اضافه ‌وزن آن‌ها باشد
امکان دارد که شاخص توده بدنی بتواند نشان دهنده تعادل وزن افراد و میزان اضافه ‌وزن آن‌ها باشد

به دلیل این‌ که بدن به‌ قدری هوشمند است که در تلاش است تا ما را در محدوده وزن سالم خود ثابت نگه دارد و امکان دارد که این رویه در بدن افرادی که مدت ‌زمان زیادی در یک وزن بالا مانده‌اند نیز اتفاق بیفتد.

زیرا اختلالات سیستم بدن، تشخیص می‌دهد که وزن سالم بدن همان اضافه ‌وزن هایی است که در مدت طولانی و پایداری در بدن بیمار باقی ‌مانده است. پس برای این ‌که از این مشکل رهایی پیدا کرد، باید از رژیم شوک استفاده کرد تا استپ وزنی برطرف گردد.

متابولیسم بدن و کاهش کالری‌های دریافتی

برای لاغری، بهره‌گیری از بهترین رژیم غذایی برنامه‌ای است که بتواند باعث سوزاندن چربی‌های بدن شود و هدف اصلی او چربی‌ها باشد و کاری به عضلات بدن نداشته باشد.

البته در دنیای واقعی، هر چقدر علمی به کاهش وزن نگاه کنیم، مقداری از عضلات را تحت تاثیر قرار می‌دهند. تحقیقات بسیاری در رابطه با این زمینه انجام‌ گرفته و دکتر سلیمی براساس تخصص خود ذکر می‌کند که تقریباً ۲۵ درصد از ماهیچه‌ها و عضلات بر اثر کاهش وزن از بین می‌روند. پس می‌تواند تاثیر بسیاری روی متابولیسم بدن داشته باشد.

متابولیسم بدن و کاهش کالری‌های دریافتی
متابولیسم بدن و کاهش کالری‌های دریافتی

در نهایت کم شدن کالری سوزی باعث کاهش وزن می‌گردد و در نهایت تأثیر بسیاری روی متابولیسم بدن دارد. اگر ماهیچه‌های موجود در بدن افت پیدا کند، امکان دارد که کاهش چربی سوزی در بدن اتفاق بیفتد و با استپ وزنی مواجه شویم. اگر تساوی بین کالری‌های دریافتی و مصرفی برگزار گردد، امکان دارد تا وزن ثابت بماند و افراد را وارد فاز استپ وزنی کند.

وزن بیشتر، کالری کمتر

در برخی مواقع به نقطه‌ای می‌رسیم که میزان کالری‌های دریافتی برابر با کالری‌های سوزانده شده می‌باشد. بنابراین برای سوزاندن کالری‌های بیشتر، نیاز به ورزش متداوم داریم و یا باید میزان کالری‌های دریافتی را به نسبت قبل کمتر کنیم. پس یکی از دلایل استپ وزنی، امکان دارد این مسئله باشد که بدن شما به ‌قدر کافی فعالیت ندارد.

عدم استفاده از غذای کامل

از نظر دکتر سلیمی، یکی دیگر از دلایل استپ وزنی، عدم مصرف غذای کامل شما در طول رژیم و دوره کاهش وزن می‌باشد. کاملاً مشخص است که کیفیت غذا اهمیت بسیار بالایی به ‌اندازه‌ی کمیت آن دارد و استفاده از غذاهای سالم می‌تواند در بهبود سلامت شما تاثیر بسیار بالایی را داشته باشد.

همین‌طور برای تنظیم اشتها بسیار مؤثر واقع می‌شود. پس لازم است تا در دوره رژیم خود از مواد غذایی سالم استفاده کنید. به خصوص غذاهای فرآوری شده، سیری بیشتری را در دوره رژیم لاغری به شما خواهند داد. پس حتما به یاد داشته باشید که یکی از دلایل استپ وزنی، امکان دارد که عدم استفاده از غذاهای مفید در طول رژیم شما باشد.

عدم استفاده از غذای کامل
عدم استفاده از غذای کامل

بهتر است برای بهره‌گیری از غذاهای مفید و فرآوری شده، به برچسب غذاهای سالم دقت داشته باشید. البته امکان دارد که برخی از برچسب‌هایی که روی محصولات غذایی درج می‌گردد، واقعاً نشانه‌ی سلامت آن‌ها نباشد. پس تا جای ممکن از غذاهای کاملی که فاقد هر گونه مواد افزودنی هستند، استفاده داشته باشید.

زیرا عدم رعایت این مسائل به ‌عنوان یکی از دلایل استپ وزنی از نظر دکتر سلیمی شناخته می‌شود که برای رهایی از آن باید راهکارهای بسیاری را انجام بدهید.

پیشنهاد می کنیم از پست استپ وزن بعد از عمل اسلیو دیدن کنید.

پرخوری در غذاهای سالم

یکی از دلایل استپ وزنی از نظر دکتر سلیمی، پرخوری می‌باشد. البته درست است که شما همچنان در دوره رژیم خود به سر می‌برید و به آن پایبند هستید، اما منظور ما پرخوری در رابطه با غذاهای سالم می‌باشد. پرخوری، خوردن مواد غذایی با سرعت و میزان بالا می‌باشد. زیرا بدن شما اغلب نیاز به این مواد غذایی سالم دارد.

مشکل بسیار بزرگی که تقریباً می‌توان گفت از معضلات اصلی تمامی رژیم گیرندگان نیز می‌باشد، استفاده از مواد غذایی سالم با سرعت بالا و به میزان زیاد می‌باشند.

برخی از افراد در مصرف غذاهایی که در رژیم آن‌ها مفید شمرده می‌شود، زیاده‌روی می‌کنند. به‌ عنوان نمونه، غذاهای سالمی از جمله کره مغزها همانند بادام ‌زمینی، پسته و دیگر موارد، استفاده از آجیل فراوان، پنیر، شکلات تلخ و دیگر موارد، زیاده‌روی دارند. باید حتما این مسئله را به ‌خاطر داشته باشید.

درست است که غذاهای سالم در رژیم غذایی شما مجاز می‌باشد، اما آن‌ها نیز کالری‌های مخصوص خود را دارند و فقط نیاز دارید تا بسته به حجم مصرفی در رژیم خود از آن‌ها استفاده کنید.

زیرا تنها با یک‌ بار پرخوری، زحماتی که در طول یک هفته برای رژیم کاهش وزن کشیده‌اید، به هدر خواهد رفت. پس باید این مسئله را به‌ عنوان یکی از دلایل استپ وزنی بدانید و حتما در رعایت آن، دقت بالایی به خرج بدهید.

پرخوری در غذاهای سالم
پرخوری در غذاهای سالم

عدم کاهش مصرف کربوهیدرات‌ ها

اگر رژیم غذایی و شرایط کاهش وزن شما به ‌گونه‌ای است که حتما در یک دوره‌ای از آن نیاز به کاهش وزن زیادی دارید و یا در کنار آن دچار مشکلات متابولیکی همچون پیش دیابت یا دیابت نوع ۲ هستید، در این شرایط لازم است که حتما از نظر دکتر سلیمی از رژیم‌های غذایی کم کربوهیدرات بهره‌مند شوید.

پژوهش‌های بسیار زیادی در این زمینه انجام ‌شده است و در کوتاه‌ مدت نشان می‌دهد که رژیم‌های غذایی کم‌چرب استانداردی وجود دارند که کاهش وزن بر اثر این نوع از رژیم‌های غذایی به نسبت دیگر رژیم‌ها ۲ تا 3 ‌برابر بیشتر می‌باشد. از نظر دکتر سلیمی برای افرادی که درگیر بیماری‌هایی همچون پیش دیابت و دیابت نوع ۲ هستند، استفاده از این رژیم‌ها مؤثر واقع می‌شود.

هدف اصلی این رژیم‌ها کاهش دادن میزان کربوهیدرات‌ها و کربوهیدرات‌های مصرفی می‌باشد. همین‌طور استفاده از این رژیم غذایی که میزان بسیار کم کربوهیدرات در آن وجود دارد، برای بهبودی بسیاری از بیماری‌های متابولیکی همچون کلسترول، قند خون، تری گلیسیرید مفید و مجاز می‌باشد.

به‌ همین دلیل است که دکتر سلیمی پیشنهاد می‌کند که حتما از رژیم‌های کم کربوهیدرات ها بهره‌مند شوید. زیرا عدم استفاده از این رژیم‌ها یکی از دلایل استپ وزنی شناخته می‌شود.

دلایل دیگر استپ وزنی

با توجه به نظریه تخصص دکتر سلیمی، دلایل دیگری برای استپ وزنی وجود دارد و امکان دارد که برخی از مسائل و اختلالاتی همچون اختلالات غده فوق ‌کلیه، تیروئید و یا استفاده از داروهای مختلف و همین‌طور دوره‌های شیردهی، یائسگی، بارداری، عادت ماهانه در استپ وزنی تاثیرگذار باشد.

پس تمامی شرایط شما می‌تواند تعیین‌ کننده دلایل استپ وزنی باشد. با توجه به تمامی مسائلی که گفتیم، شناخت کافی در رابطه با دلایل استپ وزنی پیدا کردید. اما برای رهایی پیدا کردن از این شرایط، راهکارهای مختلفی وجود دارد.

دکتر سلیمی به ‌عنوان بهترین پزشک در این زمینه قصد دارد تا در ادامه این مطلب، راهکارهای مورد نیاز که می‌تواند کمک کند تا استپ وزنی در بدن شما برطرف شود را ارائه نماید.

دلایل دیگر استپ وزنی
دلایل دیگر استپ وزنی

نکات مهم در هنگام استپ وزنی چیست؟

در شرایطی که افراد دچار استپ وزنی می‌شوند، مهم‌ترین راهکار از نظر دکتر سلیمی که به ‌عنوان یک نکته به حساب می‌آید، این است که از غذاهای دریافتی خود گزارشاتی تهیه کنند. زیرا همان‌طور که گفتیم، برخی از افراد با گذشت مدت‌ زمانی، دیگر رژیم‌های غذایی خود را به ‌صورت درست رعایت نمی‌کنند و از غذاهای بیشتری در طول روز استفاده دارند.

برنامه‌ریزی درست و گزارش تهیه کردن از غذای دریافتی شما به توصیه دکتر سلیمی باعث می‌شود تا متوجه شوید که اصلی ترین دلایل استپ وزنی شما در چیست که اگر عدم رعایت رژیم غذایی شما باعث استپ وزن شده باشد، در تصحیح آن تلاش کنید. اما در صورتی ‌که دلایل دیگری در مباحث شکلی استپ وزنی شده‌ است، می‌توانید آن را تشخیص دهید.

نکته مهم بعدی دیگری که در راستای استپ وزنی باید بدانید، این است که بعد از این مشکل هرگز ناامید نشوید و دست به تغییراتی در رژیم غذایی خود نزنید. زیرا شما متخصص تغذیه نیستید و نمی‌توانید بهترین شرایط را در دوره‌ی کاهش وزن و رژیم غذایی خود بسازید.

نکته ای که باید بدانید این است که بعد از به اتمام رسیدن دوره رژیم، مثلا هفتگی یا یک ‌ماهه، با متخصص تغذیه خود مشورت داشته باشید تا در صورت نیاز، شرایط رژیم شما را تغییر بدهد. در این زمینه دکتر سلیمی می‌تواند به شما کمک کند تا برای برطرف نمودن استپ وزنی موفق باشید.

اهمیت ورزش برای رفع استپ وزنی

همه ما می‌دانیم که ورزش حرف اول را در کاهش وزن خواهد زد و می‌تواند به‌ عنوان حلال تمامی مشکلات بدنی شناخته شود. ورزش کردن سبب می‌شود تا میزان سوخت ‌و ساز بدن افزایش پیدا کند و همین شرایط باعث به ‌هم خوردن سازگاری بدن می‌شود و برطرف نمودن استپ وزن از طریق ورزش کردن امکانپذیر می‌شود.

مسئله مهم از نظر دکتر سلیمی این است که در شرایط استپ وزنی، حتما تلاش کنید تا ورزش‌ های بیشتری انجام بدهید و سطح فعالیت‌های خود را گسترش دهید.

بهتر است از ورزش‌ های قدرتی استفاده کنید تا به‌ غیر از این ‌که کالری بیشتری برای شما از طریق استفاده از آن‌ها سوزانده می‌شود، فرم دهی بدن شما نیز شکل بگیرد و بتوانید در برطرف نمودن استپ وزنی با استفاده از ورزش‌ های مقاومتی و ورزش‌ های قدرتی موفق باشید.

بهترین رژیم برای استپ وزنی

از نظر دکتر سلیمی، رژیم شوک بنا بر شرایط و شخصیت هر فرد می‌تواند تاثیر بسیاری روی برطرف نمودن استپ وزنی داشته باشد. این رژیم کاملاً متنوع و متفاوت به نسبت دیگر رژیم‌های شما می‌باشد.

همچنین دکتر تغذیه برای خارج شدن از استپ وزنی افراد، پیشنهاد می‌کند که از رژیم شوک استفاده کنند تا این وضعیت هر چه زودتر به رویه قبلی خود بازگردد و از استپ وزنی خلاص شوید.

بهترین رژیم برای استپ وزنی
بهترین رژیم برای استپ وزنی

راه‌حل برطرف ‌شدن استپ وزنی در چیست؟

در هنگام پیدایش استپ وزنی، بدن آژیر خطر خود را به صدا درآورده است و در تلاش است تا جلوگیری خاصی از مصرف بی‌رویه مواد غذایی به واسطه سلول‌ها داشته باشد. در این شرایط سوخت ‌و ساز و چربی سوزی بدن به کمترین حد ممکن می‌رسد و فقط بدن در تلاش است تا در مواقع مورد نیاز، انرژی سوزی انجام بدهد.

با توجه به این‌ که سوخت ‌و ساز سلولی کمتر از گذشته شده ‌است، مشخص است که چربی سوزی همانند گذشته با سرعت بالایی اتفاق نمی‌افتد و بدن یک مکانیسم دفاعی دارد که همین شرایط سبب می‌شود تا از کاهش وزن جلوگیری شود.

برای این کار، راهکارهای مختلفی از نظر دکتر سلیمی وجود دارد تا بتوان از استپ وزنی خارج شد.  البته تحقیقات گسترده در این زمینه انجام گرفته ‌است. با استفاده از این راه‌ حل‌ها و نکات ذکر شده برای شکستن استپ وزنی، می توانید با تخصص های  دکتر سلیمی موفق باشید.

برای شکستن استپ وزنی باید با بدن خود به‌ گونه‌ای رفتار کنید که بدن مجبور به فعال کردن مکانیسم‌های دفاعی باشد و بتواند در سوخت ‌و ساز و چربی سوزی دوباره همانند گذشته عملکرد خوبی از خود نشان بدهد. پس ناامید نشوید و راه ‌حل‌هایی که در ادامه این مطلب ذکر می‌کنیم را برای برطرف نمودن استپ وزنی انجام بدهید تا بتوانید موفق باشید.

کم کردن کربوهیدرات ‌ها

تحقیقات بسیار زیادی در زمینه شکستن استپ وزنی وجود دارد. حال که شناختیم دلایل استپ وزنی چیست، یکی از راه‌ حل‌های موجود از نظر دکتر سلیمی، کم کردن کربوهیدرات‌ ها می‌باشد. البته بررسی‌های گسترده‌ای در این زمینه شکل گرفته ‌است و به تایید می‌رسد که اگر افراد حدوداً ۵۰ گرم کمتر کربوهیدرات به نسبت روزهای دیگر مصرف کنند، میزان بیشتری از وزن آن‌ها از دست خواهد رفت و استپ وزنی شکسته می‌شود.

کم کردن استفاده از کربوهیدرات‌ ها می‌تواند این مزیت را به ‌همراه داشته باشد که در شرایط استپ وزن، امید دوباره‌ای به شما بدهد و بتوانید در مسیر درست کاهش وزن قرار بگیرید. اما سوال دیگری در بین متخصصان تغذیه و چاقی مورد بحث قرار می‌گیرد که آیا محدودیت‌های مربوط به کربوهیدرات‌ها امکان دارد به ‌عنوان یک مزیت متابولیکی شناخته شود. (پیشنهاد می کنیم از پست دلایل چاقی دیدن کنید.)

برای بررسی این سوال، مطالعات دیگری صورت ‌گرفته است و نشان می‌دهد که کاهش پیدا کردن کربوهیدرات‌ ها باعث افزایش چربی سوزی در بدن می‌گردد و باعث می‌شود تا تغییرات متابولیکی که بر اثر استپ وزنی در بدن اتفاق افتاده ‌است، کاهش پیدا کند و به‌ مرور زمان، فرد به کاهش وزن بیشتر نزدیک شود.

امروزه رژیم‌هایی که دارای کربوهیدرات کمتری هستند، باعث کاهش پیدا کردن گرسنگی می‌شوند

با تمامی موارد ذکر شده از نظر دکتر سلیمی، این ‌موضوع به اثبات می‌رسد که امروزه رژیم‌هایی که دارای کربوهیدرات کمتری هستند، باعث کاهش پیدا کردن گرسنگی می‌شوند و به نسبت دیگر رژیم‌ها احساس سیری بیشتری را برای افراد خواهد داشت.

به‌ غیر از آن این رژیم باعث می‌شود که تولید کتون در بدن بیشتر گردد و افزایش پیدا کردن تولید کتون عامل مؤثری برای کاهش اشتها می‌باشد و باعث می‌شود تا افراد به ‌صورت ناخودآگاه از مواد غذایی کمتری در طول روز استفاده کنند. این مسئله به ‌مرور زمان باعث کاهش مجدد وزن بدون گرسنگی می‌باشد.

در واقع راه را برای کاهش وزن بسیار آسان‌تر خواهد کرد. این ‌موضوع به اثبات رسیده که رژیم‌های کم کربوهیدرات می‌توانند در کنترل گرسنگی و کاهش وزن و احساس سیری نقش بسیاری داشته باشند و راهکاری برای مقابله با استپ وزنی ذکر می‌شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن را مطالعه کنید.

امروزه رژیم‌هایی که دارای کربوهیدرات کمتری هستند، باعث کاهش پیدا کردن گرسنگی می‌شوند
امروزه رژیم‌هایی که دارای کربوهیدرات کمتری هستند، باعث کاهش پیدا کردن گرسنگی می‌شوند

افزایش شدت فعالیت‌های ورزشی

بیشتر شدن فعالیت‌های ورزشی می‌تواند نقش عمده‌ای برای کاهش وزن و برطرف‌شدن استپ وزنی داشته باشد. به دلیل این ‌که متأسفانه این اتفاق با کاهش وزن در بدن افراد اتفاق می‌افتد که سرعت متابولیسم بدن آن‌ها نیز کمتر می‌شود.

مطالعات بسیاری در این زمینه انجام ‌گرفته و می‌تواند ذکر کند افراد به ‌ازای هر  ۰٫۴۵ کیلوگرم وزنی که از دست می‌دهند، ۶٫۸ کالری کمتر می‌سوزانند. تمرین‌های مقاومتی می‌تواند باعث حفظ توده‌های عضلانی بدن گردد.

کاهش تدریجی میزان متابولیسم بدن بر اثر کاهش وزن و لاغری اتفاق می‌افتد و امکان دارد که ادامه مسیر را برای لاغری و کاهش وزن سخت کند. البته خبر خوب این است که استفاده از ورزش می‌تواند یک راهکار مقابله با استپ وزنی شناخته شود.

اگر زنان چاق و جوان با رعایت رژیم‌های کم‌کالری و در کنار آن حدوداً ۲۰ دقیقه روزانه ورزش داشته باشند، تاثیر بهتری از کاهش وزن خواهند گرفت و استپ وزنی در بدن آن‌ها برطرف می‌شود.

افزایش شدت فعالیت‌های ورزشی
افزایش شدت فعالیت‌های ورزشی

به‌ غیر از آن، دکتر سلیمی توصیه می‌کند که فعالیت‌های مختلفی همچون ورزش‌های هوازی را با شدت بسیار بالا انجام بدهید. این مسئله می‌تواند از کاهش متابولیسم بدن پیشگیری کند.

اگر در گذشته نیز ورزش‌های حرفه‌ای انجام می‌دادید، حالا نیاز دارید تا شدت تمرینات خود را به مدت ۱ تا ۲ هفته بیشتر از حد ممکن کنید تا متابولیسم بدن شما افزایش پیدا کند. تمرین‌های قدرتی و انجام ورزش می‌تواند سرعت متابولیسم بدن در هنگام کاهش وزن را نیز بیشتر کند و این مسئله در برطرف نمودن استپ وزنی بسیار مهم است.

یادداشت کردن کالری‌ های مصرفی در طول روز

در برخی مواقع شما غذای بسیاری مصرف نمی‌کنید، اما هنوز هم دچار استپ وزنی بوده و برای کاهش وزن با مشکلاتی مواجه شده‌اید. تحقیقات گسترده‌ای که از نظر دکتر سلیمی به اثبات می‌رسد، این است که برخی از مواد غذایی از نظر شما نادیده گرفته می‌شوند. پس بهتر است آن‌ها را یادداشت کنید.

در یکی از مطالعات انجام‌ گرفته، مصرف کالری روزانه برای افراد چاق، ۱۲۰۰ کالری ذکر شده‌ است. اما بر اساس بررسی‌های دقیقی که در رابطه با مصرف کالری‌ها داشتیم، اغلب افراد حدوداً ۲ برابر این کالری را در طول روز مصرف می‌کنند.

اگر بتوانید هر آن چه را که می‌خورید یادداشت کنید، اطلاعات مشخصی در رابطه با میزان مصرف کالری‌هایی همچون درشت مغذی‌ها، پروتئین‌ها، چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها و دیگر موارد دارید و این شرایط می‌تواند درک درستی در رابطه با اصلاح رژیم غذایی به شما بدهد تا بتواند از شرایط استپ وزنی خارج شوید.

به‌ غیر از آن، تحقیقات دیگر نشان می‌دهد که ثبت کردن کالری غذاهای مصرفی، تلاش شما را برای کاهش وزن بیشتر خواهد کرد و می‌توانید مصمم‌تر در رژیم خود قدم بردارید. یادداشت کالری‌های مصرفی به شما کمک می‌کند تا رژیم دوباره‌ای را شروع کنید و آن را اصلاح کنید تا از شرایط استپ وزنی خارج شوید.

یادداشت کردن کالری‌ های مصرفی در طول روز
یادداشت کردن کالری‌ های مصرفی در طول روز

کنترل کردن استرس

استرس یکی از دلایل استپ وزنی شناخته می‌شود و همان‌طور که در مطالب بالا گفتیم، باعث بیشتر شدن تولید هورمون کورتیزول در بدن می‌گردد. تجمع چربی‌های شکمی بر اثر افزایش هورمون استرس یا کورتیزول اتفاق می‌افتد که اغلب این موضوع در بانوان بیشتر مشاهده می‌شود.

بنابراین تولید بیش ‌از اندازه کورتیزول می‌تواند عملکرد کاهش وزن را دچار تداخل کند. پس بهتر است کنترل لازم را روی استرس‌های روزانه خود داشته باشید.

عدم حذف پروتئین از رژیم غذایی

متابولیسم بدن شما بر اثر مصرف پروتئین‌ها حدوداً ۱۰۰ کالری بیشتر می‌شود. با توجه به این‌ که مصرف پروتئین‌ها خاصیت سیر کنندگی بسیار دارد، به‌ خودی ‌خود سبب می‌شود تا به‌ صورت روزانه، کالری‌های مصرفی را دریافت کنید. مهم‌ترین وعده برای دریافت پروتئین ‌هاt صبحانه می‌باشد.

طبق مطالعات بسیاری که در رابطه با این مسئله انجام شده است، افرادی که در وعده صبحانه پروتئین بیشتری مصرف می‌کنند، در طول روز کمتر به سراغ هله‌ هوله‌ها می‌روند و بدن آن‌ها از مواد غذایی پروتئینی تامین شده ‌است.

افزایش فیبر مصرفی در رژیم غذایی

بیشتر شدن میزان فیبر در رژیم غذایی شما می‌تواند کمک بسیاری به شکستن استپ وزنی کند و نتیجه بسیاری برای کاهش وزن در بر داشته باشد.

به خصوص استفاده از فیبرهای محلول می‌تواند شرایط بهتری را برای کاهش وزن شما به‌ همراه داشته باشد. زیرا فیبرهای محلول در غذاها حرکت می‌کنند و به واسطه دستگاه گوارش دفع می‌شوند. این شرایط می‌تواند احساس سیری و رضایت بیشتری را در دوره رژیم‌های غذایی به شما بدهد.

تحقیقات بسیار نشان می‌دهند که وجود فیبرها تأثیر بسیاری بر کاهش وزن دارد. اما امکان دارد که برخی از تحقیقات، نشاندهنده‌ی این‌ موضوع باشند که فیبرهای محلول، فیبرهای چسبناک هستند و مصرف آن‌ها باعث کنترل اشتها می‌گردد.

از نظر دکتر سلیمی، مسئله دیگری که می‌تواند با استفاده از کاهش وزن با استفاده از فیبر به کاهش وزن کمک کند، کاهش تعداد کالری‌ها از غذاهای دیگر می‌باشد. اگر روزانه فیبر دریافتی شما ۱۸ تا ۳۶ گرم باشد، باعث می‌شود جذب ۱۳۰ کالری کمتر در وعده‌های غذایی شما اتفاق بیفتد.

این مسئله از نظر محققان به اثبات رسیده ‌است که فیبر می‌تواند حرکت غذا در دستگاه گوارش و همین‌طور کاهش جذب کالری‌های بدن را کندتر نماید که به ‌مرور زمان می‌توانند تاثیر بسیاری بر کاهش وزن داشته باشند و افراد را از استپ وزنی خارج کنند.

افزایش فیبر مصرفی در رژیم غذایی
افزایش فیبر مصرفی در رژیم غذایی

نوشیدن آب، قهوه یا چای

حال که با دلایل استپ وزنی آشنا شدید، بهتر است بدانید که یکی از راه‌های خارج شدن از استپ وزنی، نوشیدن به ‌اندازه‌ی آب، قهوه و چای می‌باشد. زیرا برخی از نوشیدنی‌ها می‌تواند میزان سوخت ‌و ساز بدن را حدوداً ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش بدهد.

نوشیدن آب به‌ خودی‌ خود می‌تواند در روند کاهش وزن نقش بسیار زیادی را ایفا کند. به ویژه افرادی که قبل ‌از غذا آب میل می‌کنند، میزان زیادی از حجم معده آن‌ها به وسیله آب پر می‌شود و غذاهای کمتری دریافت می‌کنند.

البته چای و قهوه نیز برای کاهش وزن بسیار مفید می‌باشد. زیرا این نوع نوشیدنی‌ها میزان زیادی کافئین در خود دارند که کافئین عامل مؤثری برای افزایش چربی سوزی می‌باشد و باعث افزایش متابولیسم بدن تا ۱۳ درصد خواهد شد. ‌از نظر دکتر سلیمی، تأثیرات این دسته از مواد می‌تواند در لاغری و برطرف نمودن استپ وزنی مؤثر باشد.

البته همه ما از فواید مخصوص چای سبز اطلاعات بسیاری داریم و می‌دانیم که به ‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان شناخته می‌شود. افزایش چربی سوزی حدوداً تا ۱۷ درصد بر اثر مصرف چای سبز اتفاق می‌افتد.

در کل تحقیقات نشان می‌دهند که نوشیدنی‌های کافئین‌دار می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر چربی سوزی و متابولیسم بدن داشته باشد. پس در عملکرد برطرف نمودن استپ وزن نیز نقش بسیاری ایفا خواهد کرد.

نوشیدن آب، قهوه یا چای
نوشیدن آب، قهوه یا چای

خواب کافی برای شکستن استپ وزن

برای شکستن استپ وزن، وضعیت خواب افراد بسیار مؤثر می‌باشد. زیرا از نظر دکتر سلیمی، کمبود خواب می‌تواند میزان متابولیسم بدن را کاهش بدهد و در سطح هورمون‌های مختلف برای افزایش اشتها تاثیر بسیاری داشته باشد و منجر به افزایش وزن خواهد شد.

در کل کاهش خواب می‌تواند یک مسئله مهم برای استپ وزن باشد و به‌ عنوان یکی از دلایل استپ وزن نیز از نظر دکتر سلیمی شناخته می‌شود.

مطالعات بسیاری روی بزرگسالان صورت گرفت که نشان می‌دهد، اگر فرد کمتر از ۴ تا ۵ ساعت در طول روز استراحت داشته باشد، نرخ متابولیسم بدن او به سطح پایه خود باز می‌گردد.

برای سلامتی کافی و کاهش وزن، ۷ تا ۸ ساعت خواب در شب بسیار مفید می‌باشد. زیرا تغییر سطح هورمون برای کاهش گرسنگی و ذخیره چربی و از طریق خواب ناکافی می‌تواند روی استپ وزن تاثیرگذار باشد و در روند کاهش وزن، اختلال به وجود بیاورد.

وارد کردن شوک به بدن

از نظر دکتر سلیمی، یکی از مواردی که می‌تواند در برطرف نمودن استپ وزن تاثیرگذار باشد، وارد کردن شوک به بدن می‌باشد. زیرا امکان دارد بدن شما به فرایند رژیم خود عادت‌کرده باشد و سوخت ‌و ساز آن در یک نقطه باقی ‌مانده باشد.

در چنین شرایطی می‌توانید در یک وعده غذایی به بدن خود استراحت بدهید و از هر غذایی که دوست دارید، میل کنید. البته توجه کنید که فقط مجاز به انجام ۱ بار در ۱ وعده هستید و نمی‌توانید آن را مداوم تکرار کنید، زیرا باعث افزایش وزن شما خواهد شد.

وارد کردن شوک به بدن
وارد کردن شوک به بدن

تمامی موارد ذکر شده به ‌عنوان اولویت‌های اصلی از نظر دکتر سلیمی برای برطرف نمودن استپ وزنی می‌باشند. البته که موارد بسیار گسترده‌تری وجود دارد که با مراجعه به دکتر سلیمی می‌توانید از وجود آن‌ها بهره‌مند شوید تا شرایط استپ وزن را برطرف کنید. با شناخت بیشتر دلایل استپ وزنی، می‌توانید در روند کاهش وزن خود از به وجود آمدن این موارد جلوگیری کنید تا هیچ‌گاه دچار استپ وزنی نشوید.

سخن آخر

معضل بسیار نگران‌ کننده‌ای که در اغلب رژیم‌های افراد اتفاق می‌افتد، استپ وزنی می‌باشد. اما مسئله مهم، شناخت دلایل استپ وزنی است.

زیرا با شناخت بیشتر این مسائل، فرد می‌تواند با آگاهی کافی، رژیم درمانی خود را پیش ببرد و از موارد شکل گیری استپ وزنی جلوگیری کند تا هیچ‌گاه استپ وزنی اتفاق نیفتد.

با ارائه این مطلب، از دلایل استپ وزنی برای شما گفتیم تا بتوانید در کاهش وزن و استفاده از رژیم‌های غذایی خود موفق باشید و به وزن تعیین‌ شده خود برسید. در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر برای خارج شدن از استپ وزنی دارید، می­تونید از دکتر سلیمی کمک بگیرید.

لطفا پس از مطالعه این مقاله، از پست اسلیو معده برای چه وزنی مناسب است دیدن کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید