درمان چاقی ژنتیکی شکم

فهرست مطالب

در این مقاله به موضوع درمان چاقی ژنتیکی شکم و مسائل مربوط به آن می پردازیم. همراه شما هستیم.

از معضلاتی که امروزه بیشتر افراد جامعه از آن رنج می برند، می توان به چاقی و داشتن اضافه وزن اشاره کرد. تنها مشکل حاصل چاق بودن، بر هم زدن ظاهر و کاهش سرعت و مشکلاتی از این دست نیست، بکله همین طور می تواند موجب بروز بیماری هایی مثل دیابت نوع۲، فشار خون بالا، بیماری قلبی و … شود. چاقی می تواند دلایل متعددی داشته باشد که ژنتیک یکی از آن ها است.

مقدمه

درمان چاقی ژنتیکی شکم
درمان چاقی ژنتیکی شکم

ما وقتی از استعداد چاقی حرف می زنیم، منظورمان همان چاقی ژنتیکی است.

احتمالا با کسانی رو به رو شده اید که با وجود پر خوری و رفتارهای پرخطر برای چاقی، هیچ اضافه وزنی پیدا نمی کنند

احتمالا با کسانی رو به رو شده اید که با وجود پر خوری و رفتارهای پرخطر برای چاقی، هیچ اضافه وزنی پیدا نمی کنند. ولی در مقابل، کسانی هم بوده اند که با کوچک ترین غفلت و پر خوری به وزن ایشان اضافه شده و دچار به هم ریختگی تناسب اندام و مشکلات دیگر ناشی از چاقی می شوند. اصطلاح استعداد چاقی برای این افراد صدق می کند.

بنابراین بسیاری از مردم با آگاهی به این نکته به دنبال روش هایی هستند که به کمک آن ها وزن  خود را در مدت زمان کمی کاهش دهند. راه و روش هایی مثل گن های لاغری، سونای لاغری، گوشواره لاغری و … از روش هایی هستند که افراد چاق برای رسیدن به بدنی ایده آل دنبال می کنند.

حال در مقاله درمان چاقی ژنتیکی شکم با بررسی این که آیا اصولا چاقی ربطی به ژنتیک دارد یا نه؟ به نکاتی درباره ی درمان چاقی ژنتیکی شکم اشاره خواهیم نمود.

اینفوگرافیک درمان چاقی ژنتیکی شکم

اینفوگرافیک درمان چاقی ژنتیکی شکم
اینفوگرافیک درمان چاقی ژنتیکی شکم

پس اگر از این مشکل رنج می برید و قصد اقدام علیه این معضل مرسوم در جوامع امروزی را دارید، توصیه می کنیم تا حتما مقاله درمان چاقی ژنتیکی شکم را مطالعه بفرمایید تا با تاثیر ژنتیک روی چاقی و درمان های مخصوص آن آشنا شوید.

 بهترین راه درمان چاقی ژنتیکی شکم چیست؟

راه درمان چاقی ژنتیک شکم به 3 دسته زیر تقسیم می باشد:

 1. رژیم غذایی سالم 
 2. ورزش کردن 
 3. عمل چاقی 

لطفا از پست درمان ژنتیکی دیابت دیدن کنید.

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

تعریف اضافه وزن و چاقی

مطالعه ژن چاقی

آیا ژن ها در چاقی نقش دارند؟

چگونه ژن ها بر چاقی تأثیر می گذارند؟

آیا ژنومیک می تواند به سلامت عمومی کمک کند؟

سابقه خانوادگی و ژن چاقی در کودکان

اهمیت آزمایش ژنتیکی در درمان چاقی

بررسی برخی از ژن های موثر در چاقی

درمان چاقی ژنتیکی شکم با تغییر سبک زندگی

درمان چاقی ژنتیکی شکم با جراحی

انواع درمان چاقی ژنتیکی شکم

اقدامات قبل از جراحی های چاقی

اقدامات بعد از جراحی های چاقی

کلام آخر

 

تعریف اضافه وزن و چاقی

قبل از پرداختن به موضوع درمان چاقی ژنتیکی شکم لازم است تا در رابطه با چاقی، اطلاعاتی را ارائه دهیم.

افزایش وزن در سراسر جهان در حال افزایش است. در دهه گذشته شیوع چاقی به طرز چشمگیری افزایش یافته است. چاقی تنها مشکل بزرگسالان نیست و در کودکان و نوجوانان نیز در حال افزایش است. طبق آمار منتشر شده، نیمی از افراد ساکن در تهران دارای اضافه وزن هستند و 90٪ آن ها چاق هستند.

مفهوم ساده چاقی، دریافت انرژی بیشتر (دریافت چربی و کالری زیاد) و به دنبال آن دریافت انرژی کمتر (سبک زندگی کم تحرک) است. وزن های بالاتر از حد استاندارد تعاریفی دارند:

از نظر علمی، اگر فردی 10 درصد بیشتر از وزن استاندارد خود باشد، این اضافه وزن محسوب می شود و 50 درصد اضافه وزن یا بیشتر چاقی نامیده می شود. چاقی پس از مرحله افزایش وزن رخ می دهد و درمان باید در مراحل اولیه آغاز شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله چگونه فقط شکم را لاغر کنیم را مطالعه کنید.

تعریف اضافه وزن و چاقی
تعریف اضافه وزن و چاقی

مطالعات نشان داده است که افراد چاق در ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت نوع 2، سندرم متابولیک، فشار خون بالا، بیماری قلبی، سکته مغزی، سرطان (معمولاً سرطان پستان و روده بزرگ)، افسردگی، کبد چرب، سنگ صفرا، آرتروز و …  بسیار با استعداد تر هستند .

مطالعه ژن چاقی

محققان پس از بررسی ژنتیکی 2000 دیابتی و 3000 فرد بدون دیابت در انگلیس، تغییرات ژنتیکی در ژن FTO را پیدا کردند. ژن FTO افراد دیابتی با افراد عادی متفاوت بود. همچنین ارتباطاتی بین تغییرات ژن FTO، چربی اضافی و شاخص توده بدنی بالا (BMI) مشاهده شده است.

دانشمندان سپس 13 مطالعه دیگر با بررسی داده های ژن 3500 اروپایی انجام دادند. از هر شش نفر یک نفر دارای دو نسخه جهش ژنی FTO بود. وزن آن ها به طور متوسط ​​3 کیلوگرم بیشتر از افراد بدون این تغییرات ژنتیکی است. تغییرات ژن FTO احتمال چاقی را تقریباً 67٪ و خطر دیابت نوع 2 را 40٪ افزایش می دهد.

محققان ارتباط بین تغییرات ژن FTO، چربی اضافی و شاخص توده بدن (BMI) را پیدا کرده اند.

ارتباط بین تغییرات ژن FTO و وزن بالاتر نیز در کودکان 7 ساله کشف شده است، اما تأثیر آن بر روی جنین مشخص نشده است.

در بخش بعدی از مطلب درمان چاقی ژنتیکی شکم، به تاثیر ژن در چاقی می پردازیم. با ما باشید.

پیشنهاد می کنیم از پست انواع چاقی و اضافه وزن دیدن کنید.

آیا ژن ها در چاقی نقش دارند؟

در دهه های اخیر، چاقی در جمعیت هایی که محیط آن ها فعالیت بدنی کاهش و مصرف غذاهای پر کالری را افزایش می دهد، شیوع یافته است.

با این حال؛ تمام کسانی که در این شرایط زندگی می کنند، ضرورتا و حتما چاق نخواهند شد و لازم به ذکر است که تمام افراد چاق نیز توزیع چربی مشابهی ندارند و نمی توان گفت که همه ی افراد چاق از مشکلات بهداشتی رنج می برند.

این اختلافات را می توان در گروه هایی از افراد از یک نژاد یا قومیت و حتی در خانواده ها مشاهده کرد. تغییرات ژنتیکی در جمعیت انسانی به آهستگی اتفاق می افتد تا مسئول شیوع چاقی باشد. با این وجود؛ تغییر در نحوه واکنش افراد به همان محیط نشان می دهد که ژن ها در ایجاد چاقی نقش دارند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله رژیم لاغری شکم را مطالعه کنید.

آیا ژن ها در چاقی نقش دارند؟
آیا ژن ها در چاقی نقش دارند؟

چگونه ژن ها بر چاقی تأثیر می گذارند؟

ژن ها به بدن دستورالعمل هایی را برای پاسخ به تغییرات محیط می دهند. مطالعات در مورد شباهت ها و اختلافات بین اعضای خانواده، دو قلو و کسانی که به فرزندی قبول شده اند، شواهد علمی غیرمستقیم را نشان می دهد که بیان می کند، بخش قابل توجهی از تغییر وزن در بزرگسالان به دلیل عوامل ژنتیکی است.

مطالعات دیگر نشان داده است که افراد چاق و غیر چاق تغییراتی در ژن ها دارند که می تواند بر رفتار (مانند پر خوری یا تمایل به بی تحرکی) یا متابولیسم (مانند کاهش ظرفیت استفاده از چربی های رژیم غذایی مانند سوخت گیری مجدد یا افزایش تمایل) تأثیر بگذارد.

ذخیره چربی بدن را تحت تأثیر قرار دهید و مقایسه کنید. این مطالعات انواع مختلفی از ژن ها را شناسایی کرده است که با افزایش گرسنگی و مصرف غذا ممکن است در چاقی موثر باشد. به ندرت، الگوی مشخصی از چاقی موروثی در یک خانواده از نوع خاصی از ژن منفرد (چاقی یکنواخت) ناشی می شود.

یکی از توضیحاتی که غالباً ذکر می شود، عدم تطابق محیط امروزی با ژن های کم مصرف انرژی است

یکی از توضیحاتی که غالباً ذکر می شود، عدم تطابق محیط امروزی با ژن های کم مصرف انرژی است که در گذشته های دور و هنگامی که منابع غذایی قابل پیش بینی نبودند، تکثیر می شدند.

اگر بخواهیم به طور قابل فهم تری توضیح بدهیم، می توان گفت که با اتکا به فرضیه صرفه ژنوتیپ، آن دسته از ژن هایی که گذشتگان را برای مقاومت در برابر قحطی یاری کردند، امروزه و در شرایط وفور مواد غذایی دچار چالش هایی می شوند. فرضیه های دیگری نیز ارائه شده است، از جمله نقش میکروبیوم روده و قرار گرفتن در معرض تغییرات ژنتیکی.

یکی از توضیحاتی که غالباً ذکر می شود، عدم تطابق محیط امروزی با ژن های کم مصرف انرژی است
یکی از توضیحاتی که غالباً ذکر می شود، عدم تطابق محیط امروزی با ژن های کم مصرف انرژی است

آیا ژنومیک می تواند به سلامت عمومی کمک کند؟

به جز شرایط نادر ژنتیکی مرتبط با چاقی شدید، آزمایش ژنتیکی در حال حاضر برای هدایت رژیم های غذایی شخصی یا برنامه های ورزشی مفید نیست.

تحقیقات در مورد تنوع ژنتیکی که بر پاسخ به تغییرات رژیم غذایی و فعالیت بدنی تأثیر می گذارد، هنوز در مراحل ابتدایی است. بهتر عمل کردن در زمینه تفسیر چاقی در اثر ژنتیک و عوامل محیطی موجب تشویق کسانی که دنبال دستیابی به وزن ایده آل و شرایط بدنی سالم هستند، خواهد شد و کمک فراوانی به آن ها خواهد کرد.

در بخش بعدی مبحث درمان چاقی ژنتیکی شکم، به طور مفصل در خصوص سابقه خانوادگی و ژن چاقی در کودکان صحبت می کنیم. همراه شما هستیم.

سابقه خانوادگی و ژن چاقی در کودکان

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به طور منظم سوابق بهداشتی خانواده را برای کمک به شناسایی افراد در معرض بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت، بیماری های قلبی عروقی و برخی سرطان ها جمع آوری می کنند.

سابقه سلامت خانواده تأثیرات ژنتیک و محیط مشترک در بستگان نزدیک را نشان می دهد. هیچ خانواده ای قادر به تغییر ژنتیک خود نیست، اما آن ها قادرند محیط خانواده را به نحوی تغییر دهند که عادات تغذیه ای سالم و فعالیت های جسمانی مفید جای خود را در برنامه ی روزانه اعضای خانواده پیدا کند. این تغییرات می تواند سلامت اعضای خانواده و نسل بعدی سلامت خانواده را بهبود بخشد.

کودکان حامل ژن چاقی میزان ریزه کاری بالایی دارند و اگر کم تحرک یا کم فعالیت باشند، احتمال چاقی در آن ها بیشتر است. حاملان این ژن در کنترل اشتها و پرهیز از وعده های غذایی کوچک نیز مشکل دارند، اما با افزایش تعداد وعده های غذایی، افزایش تحرک و فعالیت بدنی، می توان اثر این ژن را کاهش داد.

آزمایش ژنتیک در کودکان چاق بهتر است در سنین شش تا هشت سالگی انجام شود. زیرا در این سن، با استفاده از یک رژیم غذایی متعادل و برنامه ورزشی به مدت دو سال، می توان تأثیر ژن را به طور دائمی در فرد مهار کرد. نا گفته پیداست که برنامه فوق برای اثر بخشی بیشتر، نیازمند تایید یک متخصص تغذیه و حتی یک روانپزشک و سایر اعضای خانواده می باشد.

سابقه خانوادگی و ژن چاقی در کودکان
سابقه خانوادگی و ژن چاقی در کودکان

اهمیت آزمایش ژنتیکی در درمان چاقی

در این بخش از مقاله ” درمان چاقی ژنتیکی شکم ” به بررسی چند مورد از ژن های مربوطه و اهمیت تحقیق روی آن ها سخن خواهیم گفت.

با پشت سر گذاشتن آزمایش های مخصوص DNA بر روی هر شخص، وجود یا عدم وجود ژن های موثر در چاقی و اضافه وزن قابل تشخیص است. همچنین، اگر شما چه نوع رژیم غذایی را دنبال می کنید و می توانید بر کدام گروه از تمرینات چاقی یا مشکلات اضافه وزن غلبه کنید؟ فرد می فهمد که چاقی وی چقدر ژنتیکی است.

اگر ژنتیک علت اصلی چاقی باشد، پزشک معالج قادر است تا با مشخص کردن ژن مربوطه بهترین روش درمانی را برگزیند. رژیم غذایی برای هر ژن متفاوت است. وقتی فردی از چاقی ژنتیکی خود بی اطلاع باشد، ممکن است رژیمی را انتخاب کند که نه تنها باعث لاغری نشود، بلکه باعث تشدید چاقی شود. آیا فرد خواهد فهمید که آیا فعالیت بدنی و ورزش در کاهش وزن موثر است یا خیر؟

و چه تمرینی برای تناسب اندام وی باید انجام شود. پزشک می تواند به راحتی تشخیص دهد که آیا دارو برای فرد مفید است یا خیر. ژن های مورد مطالعه در یک آزمایش ویژه برای بررسی ژن های مربوط به تناسب وزن، 6 ژن مربوط به چاقی بررسی می شود.

تغییر در ژن FABP٢ باعث چربی شکم و متابولیسم در حالت استراحت می شود

طبق مطالعات انجام شده، تغییر در ژن FABP٢ باعث چربی شکم و متابولیسم در حالت استراحت می شود. علاوه بر این، مصرف کربوهیدرات های پیچیده (موجود در سبزیجات، نان ها و غلات سبوس دار) به سوخت و ساز چربی ها و افزایش حساسیت به انسولین کمک می کند.

انجام 20 تا 60 دقیقه پیاده روی قبل از غذا خوردن برای کاهش چربی خون و وزن نیز تا حدودی مفید خواهد بود.

یادگیری مقاومت و استقامت هم یکی از مواردی است که می بایست در زندگی این افراد گنجانده شود.

کسانی که به تغییر ژن ADRB٢ مبتلا هستند، چاق (مرکزی) بوده و سلول های چربی آن ها 50٪ بزرگتر از افراد دیگر می باشد. طبق مطالعات، اگر این افراد غذاهای پر کربوهیدرات مصرف کنند، کمتر در معرض خطر چاقی (به خصوص از نوع شکمی) قرار دارند.

علاوه بر این، این افراد کمتر به برنامه های ورزشی برای کاهش وزن پاسخ می دهند، اما اگر رژیم کم کربوهیدرات را دنبال کنند، احتمال لاغر شدنشان بیشتر است.

افراد حامل ژن FTO به طور متوسط ​​2 کیلوگرم بیشتر از افراد دیگر هستند

افراد حامل ژن FTO به طور متوسط ​​2 کیلوگرم بیشتر از افراد دیگر هستند و خطر چاقی 8.5 برابر بیشتر است. ناقلین نمی توانند به درستی هورمون تحریک کننده اشتها را در هیپوتالاموس مهار کنند.

این باعث کاهش احساس سیری و افزایش کالری دریافتی آن ها می شود. همچنین تمایل بیشتری به خوردن غذاهای پر کالری خواهند داشت. در این افراد استفاده از رژیم غذایی پر پروتئین منجر به کاهش وزن می شود.

یک برنامه غذایی که پر از غذاهای پر چرب اشباع است، می تواند شاخص توده بدنی را به شکل کاملا محسوسی در این گونه افراد بیشتر کند. همچنین طبق آزمایشات بهره گیری از رژیم غذایی مدیترانه ای در کم کردن اثر این ژن تاثیر زیادی دارد.

افرادی که ژن MC4R را حمل می کنند، تمایل به پر خوری دارند (به ویژه غذاهای پر پروتئین و چربی). احساس گرسنگی کاذب نیز در این افراد شایع است. اگر تعداد وعده های غذایی خود را بخورند و صبحانه بخورند، از چاقی کمتری نسبت به حامل هایی که وعده های غذایی خود را صرف می کنند، می شود.

افراد حامل ژن FTO به طور متوسط ​​2 کیلوگرم بیشتر از افراد دیگر هستند
افراد حامل ژن FTO به طور متوسط ​​2 کیلوگرم بیشتر از افراد دیگر هستند

جهش در ژن SH٢B١ مقاومت در برابر انسولین و لپتین و در نهایت چاقی و دیابت نوع 2 را افزایش می دهد.

بررسی برخی از ژن های موثر در چاقی

در این بخش،  چند ژن مربوط به چاقی بررسی می شود.

Polymorphism FABP2 Ala54Thr (A54T):

احتمال دچار شدن به چاقی و مریضی های مربوط به آن (مثل بیماری های قلبی عروقی یا دیابت) در کسانی که این ژن را دارند، بالاتر است.

دارندگان ژن ذکر شده می بایست از اسیدهای چرب اشباع اجتناب کنند و از اسیدهای چرب اشباع نشده بیشتر که در چندین پیوند دوگانه (به خصوص امگا 3) یافت می شود، مصرف نمایند.

علاوه بر این، رژیم های پر کربوهیدرات، به ویژه کربوهیدرات های پیچیده (موجود در سبزیجات، نان ها و غلات سبوس دار) می توانند به سوخت و ساز چربی و حساسیت به انسولین کمک کنند.

انجام 90-60 دقیقه پیاده روی قبل از غذا نیز تا حدودی برای کاهش چربی خون و کاهش وزن مفید خواهد بود. آموزش استقامت نیز باید در برنامه زندگی این افراد لحاظ شود.

Polymorphism ADRB2 Arg16Gly (R16E) و Gln27Glu (Q27E):

کسانی که حامل این ژن هستند نیز چاق بوده و سلول های چربی ۵۰ درصد بزرگتری نسبت به سایرین دارند. طبق مطالعات، اگر این افراد غذاهای پر کربوهیدرات مصرف کنند، احتمال چاقی (به خصوص شکم) بیشتر می شود.

عملکرد این ژن به طور معمول تجزیه گلیکوژن از کبد را افزایش می دهد و در نتیجه باعث افزایش قند خون می شود که در نتیجه فرد احساس سیری می کند.

جهش ژنی در این ژن منجر به اختلال در عملکرد این ژن می شود. علاوه بر این، این افراد به خوبی به برنامه های ورزشی لاغری، به ویژه ورزش منظم و مکرر پاسخ می دهند و اگر از رژیم کم کربوهیدرات پیروی می کنید، احتمال لاغر شدن بیشتر است.

FTO GENE جهش یا توده چاقی انسانی و چاقی مرتبط:

پر تعدادترین و البته پر خطرترین ژن در گروه ژن های مرتبط با چاقی به حساب می آید. وزن حاملان این ژن به طور متوسط ​​3 کیلوگرم بیشتر از افراد دیگر است و خطر چاقی آن ها 7.1 برابر بیشتر است.

این افراد کمتر احساس سیری می کنند و بیشتر غذاهای پر کالری می خورند. مهم ترین و اصلی ترین علت، این است که جهش ژنی در این ژن به مهار هورمون تحریک کننده اشتها منجر نمی گردد.

استفاده از رژیم غذایی مدیترانه ای (به ویژه در اسپانیا، ایتالیا و جوامع یونانی) نیز در تعدیل تأثیر این ژن موثر بوده است. خوردن حداقل 5 وعده غذایی کوچک برای کنترل گرسنگی در این افراد ضروری است.

FTO GENE جهش یا توده چاقی انسانی و چاقی مرتبط:
FTO GENE جهش یا توده چاقی انسانی و چاقی مرتبط:

جهش MC4R:

حاصل این ژن موجب بهبود روند اشتها در هیپوتالاموس می شود. همچنین از اثرات جهش های ژنی در این ژن می توان به افزایش اشتها و کاهش سیری اشاره نمود.

بنابراین، حامل های این ژن تمایل به پر خوری دارند (به ویژه غذاهای غنی از پروتئین و چربی). گرسنگی کاذب نیز در این افراد شایع است. این افراد باید تعداد وعده های غذایی خود را افزایش دهند و حتما صبحانه نیز بخورند.

کودکانی که ژن جهش یافته را دارند، بیشتر چاق هستند و اگر بیش از 2 ساعت در روز کم تحرک یا بی حرکت باشند، احتمال چاقی نیز بیشتر است. با افزایش تعداد وعده های غذایی، کاهش بی تحرکی، خوردن فیبرهای غذایی بیشتر و افزایش فعالیت بدنی می تواند اثر این ژن را کاهش دهد.

جهش SH2B1:

رویداد جهش این ژن افزایش مقاومت در برابر لپتین (یا هورمون سیری) را در پی دارد. نوع عملکرد هورمون سیری یا لپتین به طور کامل برعکس هورمون اشتها یا گرلین می باشد.

اگرچه سطح لپتین در این بیماران زیاد است، اما گیرنده های آن عملکرد صحیحی ندارند و در نتیجه احساس سیری ایجاد نمی شود. محصول ژن SH2B1 در تنظیم متابولیسم گلوکز و چربی نقش دارد.

حاملان این ژن به احتمال زیاد غذاهایی با چربی کل، چربی اشباع شده و چربی های اشباع نشده تک را می خورند. حامل های ژن تغییر یافته در صورت مصرف منظم رژیم های غذایی پرچرب ممکن است در معرض خطر چاقی باشند.

خوردن غذاهای کم قند خون (اصطلاحاً غذاهای با شاخص گلیسمی پایین) همراه با افزایش تعداد وعده های غذایی با حجم کم در این بیماران ضروری است. خوردن فیبر غذایی برای پر کردن معده و کاهش احساس گرسنگی نیز ضروری است. 30-60 دقیقه ورزش سبک هر روز به بهبود سطح لپتین در این بیماران کمک می کند.

جهش BNDP:

این افراد به احتمال زیاد غذاهای پرچرب می خورند و وعده های غذایی بیشتری می خورند. این افراد پس از رژیم گرفتن نیز مستعد چاقی مجدد هستند. بنابراین، ناقلین این ژن باید رژیم های لاغری و تمرینات ورزشی خود را برای مدت طولانی ادامه دهند تا دوباره وزن اضافه نکنند.

حال که با عملکرد برخی از ژن ها آشنا شدید، باید نگاهی به راه های درمان چاقی ژنتیکی شکم بیندازید.

جهش BNDP:
جهش BNDP:

درمان چاقی ژنتیکی شکم با تغییر سبک زندگی

چاقی مشکلی است که از هر راهی برای درمان آن استفاده کنید. نمی توانید تاثیر سبک زندگی خود را نادیده بگیرید. پس قبل از بیان هر چیزی راجع به درمان چاقی ژنتیکی شکم باید چند راهکار برای اصلاح شیوه زندگی را با هم بررسی کنیم.

دست به قلم شوید

خوردن یک بسته پفک بدون فکر می تواند همه چیز را خراب کند، میزان غذای خود را یادداشت کنید، بنابراین می توانید آن چه را که می خورید، بهتر کنترل کرده و متوجه کاهش سریع وزن خود شوید.

خوردن غذا به دو روش به کنترل کالری اضافی کمک می کند، ترکیبی از بررسی دقیق واقعیت قدیمی (من دقیقاً 30 دقیقه قبل غذا خوردم) و دانستن آن چه در دهان خود می گذارید. در یک مطالعه اخیر، افرادی که غذای خود را نوشتند، دو برابر بیشتر از افرادی که این مواد را ننوشتند، وزن کم کردند.

وقتی با یک رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی همراه شوند، در طی شش ماه حدود 13 پوند وزن کم می کنند. دفتر خاطرات همچنین به شما بینش در مورد عادات غذایی خود می دهد. آیا وعده های غذایی را از دست می دهید؟ آیا همانند آخر هفته ها می خورید؟ دانستن عادات غذایی به شما کمک می کند که بفهمید چه تغییراتی برای شما مناسب است.

غذاهای پرچرب را محدود کنید

غذاهای پرچرب یا پر کالری که معمولاً از آن ها لذت می برید (پنج غذای اصلی، کلوچه، آب نبات، بستنی، چیپس سیب زمینی و سیب زمینی سرخ کرده) را بررسی کنید و به تدریج میزان مصرف خود را کاهش دهید.

اگر 6 عدد از این غذاها را در هفته می خورید، سعی کنید آن ها را به 5 مورد کاهش دهید. هر هفته یکی از آن ها را حذف کنید تا بیش از 1 تا 2 ماده غذایی باقی بماند. غذاهای خوب را به طور همزمان جایگزین کنید، مانند هویج، کلم بروکلی، پرتقال و سایر میوه ها و سبزیجات تازه.

غذاهای پرچرب را محدود کنید
غذاهای پرچرب را محدود کنید

5 دقیقه بیشتر راه بروید

افزایش سطح فعالیت روزانه هر بار فقط برای چند دقیقه در هر بار، به شرکت کنندگان یک آزمایش کمک کرد تا به سرعت وزن کم کنند. در نهایت، هدف شما باید حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی روزانه و سوزاندن کالری (حدود 120 روز اضافی یا 120 پوند در سال) باشد، اما لازم نیست تا همه کارها فورا انجام شود.

تمرینات قدرتی را اضافه کنید

تمرینات اساسی کاهش وزن مانند اسکات و نشستن، روشی ساده برای ساختن عضلات تقویت کننده متابولیسم در عرض چند دقیقه است (کمک به کاهش سریع وزن) و تحقیقات نشان می دهد که این تمرینات به اندازه رفتن به ورزش موثر هستند.

عضلات شما تفاوت بین تمرین و کار بر روی یک ماشین گران قیمت را تشخیص نمی دهند. یک قانون که باید دنبال کنید این است که هر تمرین باید 60 تا 90 ثانیه عضلات شما را خسته کند.

برای متابولیسم بیشتر، می توانید یک نوار یا لوله های مقاومت را برای حرکات اساسی به پایه اضافه کنید. این تمرین کوچک را امتحان کنید: هر بار شنا را روی زانو تکرار کنید، اسکات کنید، کرانچ کنید، لانچ کنید و بر روی صندلی 10 بار فرو بروید. سپس به تدریج تعداد تکرارهای مورد نیاز برای احساس خستگی کامل در عضلات را افزایش دهید.

از پله ها بالا بروید

شامل 2 تا 3 دقیقه بالا رفتن از پله ها در هر روز، که شامل حدود سه تا پنج طبقه است، می تواند به اندازه کافی کالری بسوزاند تا میانگین افزایش وزن سالانه 1 تا 2 پوند در سال را از بین ببرد.

همچنین برای مواردی بیشتر از کمر شما مناسب است، مردانی که در هفته بیش از 70 پله صعود می کنند، 18 درصد مرگ و میر کمتری نسبت به افرادی که کمتر از 20 پله در هفته بالا می روند، دارند. با چند مرحله در روز شروع کنید و اگر مهارت دارید، سعی کنید تا تعداد مراحل را به سطح فعالیت خود افزایش دهید.

از پله ها بالا بروید
از پله ها بالا بروید

یک گام شمار با خود داشته باشید

همان طور که بدون تلفن همراه از خانه خارج نمی شوید، انجام این کار را وظیفه خود قرار دهید. تحقیقات نشان می دهد که استفاده کنندگان از عابر پیاده، روزانه حدود 2500 قدم بیشتر (بیشتر از 1 مایل یا حدود 100 کالری) نسبت به افرادی که از گام شمار استفاده نمی کنند، قدم می گذارند. برای بیش از یک سال، سوزاندن حدود 10 پوند کافی است.

قوانین 1 مایل را دنبال کنید

افراد از دو سوم مسافت های کمتر از 1 مایل (حدود 1.6 کیلومتر) و 89٪ از کل مسافت های 1 تا 2 مایل از اتومبیل های خود استفاده می کنند.

اگرچه هر ساعت دیگر رانندگی با افزایش 6 درصدی چاقی همراه است. با پیروی از این قانون به جای گازدادن، کالری بسوزانید: ماموریت های شما کمتر از 1 مایل است، به جای آهسته دویدن سریع راه بروید.

ماشین خود را در جایی پارک کنید و به جای این که ماشین خود را مدام جابجا کنید، در مسیرها قدم بزنید. هر روز پیاده روی کنید و سال آینده 13 تا 17 کیلوگرم از وزن خود را از دست خواهید داد.

نحوه تغذیه

این استراتژی را امتحان کنید تا اشتیاق خود را برای همیشه کاهش دهید. یک وعده از غذای مورد علاقه خود را به چند قسمت تقسیم کنید، یک دقیقه آن را بو کنید، نگاه کنید و به آن فکر کنید. یک لقمه کوچک را در دهان بگذارید. به آرامی بجوید، غذا را به دور دهان خود حرکت دهید و روی بافت و طعم آن تمرکز کنید، سپس آن را ببلعید.

از خود بپرسید که آیا سوخت دیگری می خواهید یا سیر هستید. اگر هنوز هم می خواهید همین کار را انجام دهید، 20 بار جویدن را تکرار کنید. این ورزش خوردن را برای مدتی که می خواهید تا پایان غذا خوردن انجام دهید (این کار باید حدود 10 دقیقه طول بکشد). هنگامی که وقت می گذارید و سرعت خود را کاهش می دهید، بیشتر احساس رضایت خواهید کرد و به آن چه واقعاً دوست دارید، بیشتر توجه کنید.

میوه بخورید و آب میوه ننوشید

از میوه کامل به جای آب میوه استفاده کنید. در رژیم غذایی خود نه تنها فیبر سالم قلب (3.5 گرم برای یک سیب کوچک در مقایسه با 5.5 گرم در یک لیوان آب سیب) دریافت خواهید کرد، بلکه مدت زمان طولانی تری نیز سیر خواهید شد. تحقیقات نشان می دهد که جدای از فیبر، کربوهیدرات های مایع به خوبی مواد جامد پرکننده نیستند.

هنگام جویدن غذا، بزاق بیشتری تولید می کنید که به نوبه خود این پیام را به مغز شما می دهد که روده شما برای آماده شدن برای هضم غذا نیاز دارد.

اما نوشیدن مایعات به هضم کردن نیازی ندارد. به همین دلیل بدن که به سرعت پر می شود، هیچ علائمی نشان نمی دهد. علاوه بر این، اگر به جای خوردن میوه، آب میوه بخورید، 48٪ کالری اضافی وجود دارد. (این کار را روزانه انجام دهید و ممکن است در پایان سال 4 پوند وزن کم کنید).

میوه بخورید و آب میوه ننوشید
میوه بخورید و آب میوه ننوشید

پشتیبانی فنی بگیرید

شما می دانید که آموزهمراهیش با یک دوست، مسئولیت پذیری شما را بیشتر می کند (هیچ کس نمی خواهد در 6 صبح دوست خود را در گوشه خیابان بگذارد). اما تمرینات شما همیشه نباید رو در رو انجام شود.

یک مطالعه نشان داد زنانی که از طریق مشاوره شخصی یا یک گروه گفت و گوی آنلاین به نوعی از حمایت اجتماعی برخوردار بودند، بیش از 15 پوند در طی یک دوره 9 ماهه از دست دادند، حدود 300 کالری از رژیم روزانه خود و هر روز حدود یک مایل از بین بردند. آن ها بیشتر از نقطه شروع خود راه می رفتند.

نوشیدن قهوه

یکی دیگر از نکات مهم در رویه زندگی کردن برای درمان چاقی ژنتیکی شکم، نوشیدن قهوه است.

یک فنجان معمولی با یک سری شیر و حتی مقدار کمی شکر کالری بسیار کمتری نسبت به نوشیدنی های مخلوط دارد. مطالعه ای که اخیراً روی 3000 خرید از 115 کافی شاپ انجام شد، نشان داد که یک فنجان قهوه یا چای دم کرده حدود 63 کالری انرژی دارد (از جمله شیر و شکر)، در حالی که نوشیدنی های گران قیمت حدود چهار برابر یا حدود 239 کالری دارند. یک عادت روزانه می تواند در طی یک سال به 8 کیلوگرم اضافه وزن تبدیل شود.

با خوابیدن از افزایش وزن جلوگیری کنید

با ایجاد یک تغییر، طی یک هفته متوجه کاهش وزن خواهید شد. تحقیقات دانشگاه پنسیلوانیا نشان داده است که حتی چند شب کمبود خواب می تواند منجر به افزایش وزن فوری شود.

در یک مطالعه، محققان از شرکت کنندگان خواستند که حدود 10 ساعت در شب به مدت دو روز بخوابند، سپس خواب را برای پنج شب محدود کنند و چهار شب را جبران کنند. بعد از 11 روز، گروه کم خواب تقریباً 1.3 کیلوگرم وزن اضافه کرد.

تمام این موارد از نکات مهمی هستند که در تغییر سبک زندگی برای درمان چاقی ژنتیکی شکم موثر و مکمل تمام اقدامات دیگری که می خواهید انجام دهید، خواهد بود.

در ادامه نوشتار درمان چاقی ژنتیکی شکم، به اقداماتی نظیر جراحی های خواهیم پرداخت. همراه ما بمانید.

با خوابیدن از افزایش وزن جلوگیری کنید
با خوابیدن از افزایش وزن جلوگیری کنید

درمان چاقی ژنتیکی شکم با جراحی

امروزه تعداد زیادی از افراد چاق برای درمان اضافه وزن خود به جراحی روی می آورند. جراحی های چاقی انواع مختلفی دارند که ما در ادامه ی این مطلب به معرفی خلاصه وار آن ها خواهیم پرداخت و البته به نکاتی در رابطه با اقدامات قبل و بعد از این جراحی ها اشاره خواهیم کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله جراحی معده برای لاغری را مطالعه کنید.

بالن گذاری

قرار دادن بالن در معده در سال های اخیر یکی از روش های محبوب کاهش وزن بوده است. زیرا این روش جراحی محسوب نمی شود، نیازی به بیهوشی نیست و با آندوسکوپی تا 30 دقیقه پایان می یابد.

در گذشته ای نه چندان دور، افرادی که خیلی اضافه وزن نداشتند، بالن می گذاشتند تا این که با مشخص شدن عوارض جانبی، به تدریج تعداد متقاضیان بالن کاهش یافت.

انواع مختلفی از بالن وجود دارد. درون بعضی از آن ها آب و بعضی هوا است. اثرات این بالن ها و همچنین عوارض جانبی آن ها در بیماران تقریباً یکسان است. میزان حجم هوا یا مقدار مایعی که در داخل بالن قرار می گیرد،  چیزی حدود 500 تا 800 سی سی می باشد.

این حجم نسبتاً زیاد موجب کاهش فضای معده بیمار برای ورود غذا می شود و نتیجه آن کم تر غذا خوردن و لاغری خواهد بود.  داخل معده ایجاد می شود و دیواره بالن را ذوب می کند و باعث سوراخ شدن دیواره می شود که می تواند عوارض ایجاد کند. بالن هایی که باد می شوند، هوای داخل آن ها با گذشت زمان قابل کنترل است.

قرار دادن این نوع بالن ها یک کار مشترک بین جراح و متخصص آندوسکوپی است

قرار دادن این نوع بالن ها یک کار مشترک بین جراح و متخصص آندوسکوپی است. پزشک جراح یک ظرف را که پورت نام دارد در زیر پوست می گذارد و همزمان، متخصص آندوسکوپی به گذاشتن یک بالن در معده اقدام می کند. همان طور که اشاره کردیم، هوای داخل بالن ها را می توان تنظیم کرد. پزشک می تواند بنا بر صلاحدید خود دستور چنین اقدامی را بدهد.

تأثیر این بالن ها در کاهش وزن کمتر از بالن های درجه یک است و احتمال بروز عفونت های مکرر بندری زیر جلدی نیز وجود دارد. این بالن ها می توانند تا یک سال در معده بمانند.

بالن های جدیدی نیز مانند قرص ها معرفی شده و توسط بیمار قابل بلع است. بالن های مذکور، وصل به یک لوله هستند که از دهان بیمار بیرون می آید.

هنگامی که از طریق دستگاه رادیولوژی فهمیدند که به جای مناسب رسیده، لوله را در داخل بالن پر می نمایند و بعد به جدا سازی آن اقدام می کنند.  این نوع بالن 3 ماهه است و تحقیقات درباره آن هنوز به مراحل نهایی نرسیده است. برداشتن بالن ها دقیقاً مانند قرار دادن آن ها نیاز به آندوسکوپی دارد.

دو گروه از بیماران می توانند از بالن استفاده کنند

دو گروه از بیماران می توانند از بالن استفاده کنند. کسانی که اضافه وزن دارند و جراحی های پر خطر انجام می دهند. برای این گروه شبیه سازی روش خوبی برای کاهش وزن و سپس جراحی است.

گروه دیگر کسانی هستند که از بیماری هایی مانند دیابت و مشکلات قلبی عروقی رنج می برند. از بالن می توان برای رفع موقت مشکل بیمار استفاده نمود.

نتیجه این عمل در همه یکسان نیست و نمی توان دقیقا نتایج را پیش بینی نمود. ممکن است یک نفر بعد از عمل، 30 کیلوگرم وزن کم کند و دیگری فقط 3 کیلوگرم وزن کم کند. پس از برداشتن بالن، فضای خالی زیادی در معده ایجاد می شود.

این فضا باعث پر خوری مجدد بیمار و حتی افزایش وزن بیشتر از قبل می شود. حتی در برخی افراد؛ حالت تهوع، استفراغ و درد وجود دارد که معمولاً در طی یک هفته برطرف می شوند.

اگر کسی نتواند با چنین شرایطی کنار بیاید، بالن برداشته می شود. سایت بالن نیز ممکن است آلوده باشد که درمان آن دشوار است و نیاز به خارج شدن بالن است. در صورت پارگی توده و ورود آن به روده، احتمال انسداد روده و حتی مرگ وجود دارد.

دو گروه از بیماران می توانند از بالن استفاده کنند
دو گروه از بیماران می توانند از بالن استفاده کنند

باندینگ یا حلقه معده

این حلقه قسمت بالایی و سقف معده را کوچکتر می کند و خوردن کمی غذا باعث پر شدن سریع آن می شود. یکی از اشکالات این روش این است که حتی اگر معده پر باشد، ممکن است بیمار احساس سیری نکند.

دستگاه گوارش به این روش دستکاری نمی شود. محفظه ای برای حلقه معده در زیر پوست قرار گرفته است که در صورت گسترش حلقه می توان آن را باریک کرد.

اما حلقه به عنوان یک جسم خارجی، خطر عفونت دیواره معده را نیز افزایش می دهد و حتی می تواند باعث زخم معده شود. امکان جابجایی حلقه و مشکلات بعدی را می توان به این موارد اضافه کرد.

در صورت بروز چنین عوارضی، حلقه باید خیلی سریع برداشته شود.

باندینگ یا حلقه معده
باندینگ یا حلقه معده

می توان از این حلقه به مدت 2 سال استفاده کرد تا فرصت مناسبی برای بهبود رژیم غذایی و سبک زندگی باشد. زیرا در غیر این صورت بازگشت بیمار به وزن قبلی پس از برداشتن حلقه بسیار معمول است.

استفاده از این روش طی سال های اخیر در ایران، اروپا و ایالات متحده کاهش یافته است.

ویژگی دیگر این روش افزایش مصرف شیرینی جات است. زیرا عبور چنین غذاهایی از حلقه آسانتر از غذاهای جامد است. بنابراین، حلقه برای کسانی که شیرینی دوست دارند، توصیه نمی شود.

بای پس معده

در این مدل از جراحی لاغری؛ علاوه بر کاهش حجم معده، بخشی از روده از سیستم جذب خارج می شود. این بدان معنی است که بدون برداشتن آن از بدن، آن ها فقط نیاز به تغییر جهت آن دارند. این باعث نازک تر شدن این روش نسبت به روش های دیگر شده و همچنین دوام آن نیز بیشتر است.

در روش فوق، سیستم جذب کاملاً مختل شده و بیمار مجبور به استفاده از داروهای مکمل برای جبران این اختلال تا پایان عمر خود می شود. اگر سابقه خانوادگی سرطان معده وجود داشته باشد، این روش برای فرد خطرناک است. از آنجا که بخشی از معده و روده از دهان جدا شده است، بررسی آن قسمت از طریق آندوسکوپی غیرممکن است.

به نوع اصلاح شده بای پس مینی، بای پس گفته می شود که در نوع اصلاح شده عوارض کاهش یافته است. اما او همچنان مانند روش کلاسیک خود ارتباط با بخشی از معده را از طریق دهان قطع می کند.

پلیسه معده

در طی این جراحی، بافت معده از داخل خارج شده و بخیه می شود. این روش همچنین حجم معده را بسیار کمتر می کند. نقطه شروع این اقدام کشور ما است و هنوز استانداردهای جهانی آن صادر و تصویب نشده است. مشکل این است که بخیه ها ممکن است در طول سال باز شوند و معده به موقعیت اصلی خود بازگردد.

دئودنال سوئیچ

روند جذب در این روش به طور گسترده ای مختل می شود. نارسایی کبدی عارضه ای است که ممکن است در نتیجه سو مال تغذیه رخ دهد. بنابراین، این روش فقط در شرایط خاص استفاده می شود.

دئودنال سوئیچ
دئودنال سوئیچ

اقدامات قبل از جراحی برای درمان چاقی ژنتیکی شکم

در این قسمت از مقاله، ما در مورد اقدامات و شرایط لازم که قبل از جراحی لاغری یا چاقی باید ایجاد شود، بحث خواهیم کرد.

10 مرحله مهم برای آماده سازی قبل از لاغری

در مورد جراحی مورد نظر خود بیشتر بدانید.

برای این کار می توانید از کتاب ها یا مطالب جامع یا تخصصی موجود در اینترنت مانند این مقاله استفاده کنید و یا با افرادی که قبلاً این عمل را تجربه کرده اند، صحبت کنید تا در مورد مراحل و تغییر در سبک زندگی و تمام تأثیرات جراحی اطلاعات کسب کنید.

شاید بخواهید بدانید که آیا بیمه این مورد را پوشش می دهد یا خیر.

برخی از بیمه ها تحت شرایطی، معمولاً 50 تا 100 هزینه را پوشش می دهد.

شما نباید سیگار یا هر نوع موادی که دارای نیکوتین یا تنباکو است، مصرف کنید. در صورت مصرف آن، باید مدتی قبل از جراحی آن را ترک کنید.

بنا بر نتایج تحقیقات انجام شده، سیگار و هر چیزی که  نیکوتین یا تنباکو داشته باشد، عوارض زیانباری برای کسانی که  جراحی چاقی انجام داده اند، خواهد داشت. بیماران ملزم هستند که  سه ماه قبل از جراحی چاقی هیچ گونه  دخانیاتی مصرف نکنند.

رژیم خود را تغییر دهید.

وعده های غذایی باید به سه وعده اصلی و دو میان وعده محدود شوند. صبحانه باید کامل خورده شود و باید از آخرین بار تا زمان خواب 4 ساعت فاصله داشته باشید.

پروتئین، میوه و سبزیجات باید مرتباً در رژیم غذایی شما وجود داشته باشند.

از مصرف شیرینی جات، غذاهای پرچرب، فست فود و غذاهای رستورانی تا حد ممکن بپرهیزید.

کنترل روزانه آب و غذا

عادات غذایی خود را ثبت کنید تا بتوانید آن را به پزشک خود نشان دهید و وی دستورات لازم را برای بهبود آن به شما می دهد.

کنترل روزانه آب و غذا
کنترل روزانه آب و غذا

مصرف آب را افزایش دهید و سایر نوشیدنی ها را تا آنجا که می توانید کاهش دهید.

تشنگی خود را کنترل کنید و به آن اهمیت زیادی دهید.

هر فرد بالغ در طول روز به طور معمول به 64 اونس آب نیاز دارد.

نوشیدنی های پر کالری مانند الکل، نوشابه، آب میوه، نوشیدنی های انرژی زا و قهوه همراه با شکر یا خامه را خیلی کم کرده یا کاملاً از بین ببرید.

مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین یا گازدار نیز توصیه نمی شود.

سعی کنید بین وعده های غذایی چیزی ننوشید و 30 دقیقه بین وعده های غذایی و مایعات فاصله بگذارید.

روزانه ورزش کنید.

ورزش منظم بسیار مهمتر از انجام گاه به گاه آن است. اگر ورزش نمی کنید، سعی کنید فعالیت های بدنی خود را تنظیم کنید. این اعمال هر چند که ممکن است کوتاه باشند اما  زمانی که به یک عادت منظم تبدیل شوند، بسیار تاثیرگذار خواهند بود.

پیاده روی کوتاه، تمرینات نشسته و هر فعالیتی که بیشتر به آن علاقه دارید می تواند در صورت تکرار روزانه ورزش باشد.

می توانید روزانه چند دقیقه به تمرین خود اضافه کنید تا تأثیرات آن بیشتر شود.

فراموش نکنید که مدت زمان انجام این فعالیت ها از شدت آن ها مهمتر است.

به خود قول دهید که دیگر وزن اضافه نخواهید کرد.

برای جلوگیری از افزایش وزن در طول دوره مراقبت، هر کاری که لازم است انجام دهید.

قبل از شروع رژیم غذایی و تغییر شیوه زندگی از پر خوری و مصرف زیاد غذاهای مورد علاقه خود خودداری کنید.

حتی ممکن است پزشک قبل از جراحی از شما بخواهد چند کیلوگرم وزن کم کنید.

به انتخاب غذا و نوع غذا خوردن توجه کنید.

به غذایی که می خورید به عنوان ماده محرک یا سوخت بدن نگاه کنید و واکنش بدن خود را نسبت به خوردن غذاهای مختلف در نظر بگیرید.

هنگام غذا خوردن، هوشیاری خود را بالا ببرید و از هشدار سیری بدن آگاه باشید.

در حالی که پشت میز خود یا جلوی تلویزیون هستید، غذا نخورید. فقط باید در مورد کمکی که به دیگران می کنید بیشتر از دیگران تبعیض قائل شوید. عوامل حواس پرتی را خاموش کنید.

غذا را با حوصله، آهسته و با جویدن زیاد بخورید. برای رفع بی حوصلگی، استرس، خستگی و سایر شرایط از خوردن غذا خودداری کنید.

از سلامت جسمی و روانی خود مراقبت کنید.

یک تصمیم جدی بگیرید و هر آنچه را که برای رسیدن به وزن و شرایط دلخواه خود نیاز دارید، اولویت قرار دهید.

نوشتن تمام برنامه هایی که می خواهید اجرا کنید در انجام آن ها تأثیر زیادی دارد و انگیزه شما را بیشتر می کند و شما را برای رسیدن به سلامتی مصمم نگه می دارد. با گروهی از افراد مثبت و دلسوز که از این طریق شما را پشتیبانی می کنند، ارتباط برقرار کنید. معاشرت با افراد منفی و ضعیف کمکی به شما نخواهد کرد و بیشتر شما از کاری که قصد انجام آن را دارید، ناامید خواهید شد.

به یاد داشته باشید که تغییر زندگی می تواند فرآیندی طولانی مدت باشد که نیاز به قدم های کوچک، تفکر مثبت و تجزیه آن به اهداف کوچکتر دارد، نه فقط خواب دیدن.

از سلامت جسمی و روانی خود مراقبت کنید.
از سلامت جسمی و روانی خود مراقبت کنید.

آزمایش های ضروری

پزشک متخصص شما برای شناخت بدنتان آزمایش هایی تدارک خواهد دید که شما ملزم به قرار گرفتن تحت آن ها هستید.

آزمایشات رایج و اصلی عبارتند از:

 • تعداد پلاکت خون
 • آزمایش ادرار
 • آزمایش پانل خون: مجموعه ای از چندین آزمایش خون کامل که حدود 20 ماده شیمیایی را در خون نشان می دهد.
 • بسیاری از جراحان معمولاً سونوگرافی کامل شکم، بدن و سینه را توصیه می کنند (سونوگرافی کیسه صفرا نیز برای کنترل خطر سنگ کیسه صفرا انجام می شود).

سایر آزمایشات عبارتند از:

 • تصویربرداری از قفسه سینه
 • آندوسکوپی معده
 • الکتروکاردیوگرافی (نوار قلب)
 • تست عملکرد ریه
 • کاردیوگرافی اکو
 • بررسی خواب
 • ارزیابی های قلب و عروق
 • مشاوره روانپزشکی
 • مشاوره متخصص قلب
 • مشاوره با متخصص بیهوشی

هدف از این آزمایشات

قبل از عمل، پزشک باید تمام نکات مربوط به سلامتی بیمار را شناسایی کند و با انجام این آزمایشات بدن او را بشناسد.

برای کنترل عوارض بهتر است قبل از جراحی علت آن را بشناسید و مشکل را برطرف کنید.

یکی از نکات مهم، دانستن عملکرد مناسب تیروئید بیمار است. زیرا فعالیت کم غده تیروئید پس از جراحی می تواند منجر به مرگ بیمار شود.

قند خون باید در افراد دیابتی کنترل شود. زیرا قند می تواند فشار قلب را افزایش دهد. قلب شما نیز به طور کامل بررسی خواهد شد.

اختلال عملکرد کبد، مشکلات تنفسی، مایعات اضافی در بافت ها، اختلال در نمک و مایعات معدنی، یا سطح غیر طبیعی چربی، همه در طول آزمایشات قبل از عمل بررسی می شوند.

هدف از این آزمایشات
هدف از این آزمایشات

لوازمی که باید در روز جراحی لاغری همراه داشته باشید

 • شانه یا برس
 • لباس حمام
 • شامپو
 • لوسیون بدن یا مرطوب کننده دست
 • صابون
 • مسواک و خمیر دندان
 • لباس های گشاد و راحت
 • کتاب و مجله
 • لوازم آرایشی
 • کرم مخصوص لب های خشک
 • سشوار

تمام این ها مواردی هستند که ممکن است در طول بستری شدن در بیمارستان به آن ها نیاز داشته باشید.

(بدیهی است که از حمل طلا و جواهرات مانند هر عمل دیگری باید خودداری شود.)

روز جراحی لاغری

چنان چه برای درمان چاقی ژنتیکی شکم روش جراحی لاغری را انتخاب کرده باشید، باید انتظار چنین شرایطی در روز عمل را داشته باشید:

 • بیماران معمولاً باید دو ساعت قبل از جراحی کاهش وزن در بیمارستان باشند. در این زمان شما لباس ها و داروهای ویژه مورد نیاز قبل از جراحی کاهش وزن را دریافت خواهید کرد و همچنین می توانید با متخصص بیهوشی و جراح خود صحبت کنید.
 • سپس شما را به اتاق عمل می برند. بسته به نوع جراحی کاهش وزن (اسلیو، باند معده و …)، این روش بین 30 دقیقه تا 2 ساعت طول خواهد کشید.
 • بعد از عمل، شما برای به هوش آمدن به اتاق ریکاوری منتقل می شوید و تا یک ساعت تحت مراقبت خواهید بود.
 • سپس شما به اتاق مخصوصی برده می شوید که با مسکن، درد شما را آرام کرده و معمولا هر دو ساعت یک بار تشویق به پیاده روی می شوید.
 • روز بعد از عمل، شما را به رادیولوژی می برند تا از معده خود عکس بگیرید تا از وجود مشکلی از جمله سوراخ شدن یا سایر مشکلات احتمالی مطلع شوید. بیمار معمولاً به مدت 1 تا 3 روز در بیمارستان بستری می شود که بسته به نوع جراحی متفاوت است.

سپس نوبت این است که مرخص شوید. اما این روند به مرحله بعدی منتقل می شود. مرحله ای که شما باید با انگیزه و توانایی خود انجام دهید.

روز جراحی لاغری
روز جراحی لاغری

مراقبت های بعد از عمل جراحی برای درمان چاقی ژنتیکی شکم

احتمال دارد بعد از به هوش آمدن از جراحی چاقی اندکی گیج باشید. اما دانسته های تجربی نشان می دهد که درد زیادی را متحمل نخواهید شد. حتی ممکن است به دلیل موفقیت در عمل و تغییرات ناشی از آن احساس خوشحالی کنید.

اما بخشی از این احساس خوشحالی به دلیل استفاده از داروهای مسکن قوی است که توسط پزشک تجویز شده و قسمت دیگر همان طور که گفته شد، موفقیت جراحی خواهد بود. در این بخش، ما قصد داریم تا نکات مراقبت پس از جراحی چاقی را مرور کنیم.

رژیم غذایی بعد از عمل

شاید مهمترین قسمت مراقبت های بعد از عمل، رژیم غذایی مناسب باشد. این عامل اصلی احتمالاً نیمه دیگر مسیری است که باید برای حفظ سلامتی طی کنید.

هفته اول تا دوم: مایعات و غذاهای آبکی مصرف کنید

بدیهی است که عادات غذایی و رژیم غذایی شما با شرایط قبل از عمل بسیار متفاوت خواهد بود. شما با چشیدن مایعات و افزایش تدریجی، جرعه جرعه شروع خواهید کرد. این نوشیدنی ها باید بدون تکه های میوه و کاملاً رقیق و نوشیده شوند.

این نوشیدنی ها می توانند شامل آب، چای، آب گوشت، آب سیب و هر نوع نوشیدنی رقیق دیگری باشند که باید برای حفظ سلامت و مراقبت از معده جدید پس از جراحی لاغری نوشیده شود.

سپس در مرحله بعدی،  شیر بدون چربی، سوپ رقیق، اسموتی های طبیعی و خانگی، آب های بدون قند به برنامه غذایی بعد از جراحی چاقی  اضافه خواهد شد.

برای جلوگیری از هیدراته شدن بدن بعد از جراحی آستین، باید حداقل 2.5 لیتر مایعات در روز دریافت کنید.

رژیم غذایی بعد از عمل
رژیم غذایی بعد از عمل

هفته 3 تا 4: پوره و غذاهای نرم

در این مرحله، با افزایش تحمل معده و بهبود تقریبی اثرات عمل، می توانید مصرف غذاهای پوره شده را شروع کنید.

شما باید هر چه را می خواهید بخورید، کاملاً مخلوط کنید و مطمئن شوید که هیچ تکه بزرگی در آن وجود ندارد. می توانید غذاهایی مانند ماهی آب پز، ماکارونی، میوه ها و غذاهایی از این دست را بخورید به شرطی که له شوند و مانند ماست به نظر برسند و به معده جدید صدمه ای وارد نکنند.

وعده های غذایی خود را به 4 تا 6 وعده در روز تقسیم کنید. در هر یک از این وعده ها ابتدا یک تا دو قاشق غذاخوری مصرف کنید اما می توانید به آرامی آن را به 4 قاشق غذاخوری برسانید.

در این دوره، شما باید مقدار زیادی پروتئین در بدن خود دریافت کنید، بنابراین مرتباً شیر مصرف کنید. روزی نیم لیتر شیر جواب می دهد. یکی دیگر از فواید شیر این است که می تواند به مخلوط کردن مواد غذایی کمک کند.

هفته 5 تا 6: غذاهای نرم

در هفته های پنجم و ششم می توانید غذاهای نرم نیز بخورید. غذاهای نرم و برش خورده که می توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید شامل: گوشت چرخ کرده، ماهی، اسپاگتی، گل کلم، کمپوت میوه، تخم مرغ خرد شده، املت، سبزیجات پخته، برنج، ماکارونی.

توجه داشته باشید که در این مرحله، تعداد وعده های غذایی باید به 3 تا 4 وعده کاهش یابد، و حتی به میان وعده ها و خوردن میوه در بین وعده ها فکر نکنید.

هفته 6 تا 8: غذاهای معمولی

بعد از 6 هفته جراحی چاقی، می توانید به رژیم غذایی عادی خود برگردید.

معده جدید شما در تغذیه شما تداخلی ایجاد نخواهد کرد و می توانید هر غذایی را که می خواهید بخورید.

شما باید حداقل 3 وعده غذایی در روز بخورید.

بدن شما باید 1000 تا 1200 کیلوگرم وزن اضافه کند، در طول روز کار کنید. زیرا شما باید این انرژی را تأمین کنید.

هفته 6 تا 8: غذاهای معمولی
هفته 6 تا 8: غذاهای معمولی

تمریناتی برای بهبود سریع

پیاده روی و حتی تغییر نوع و شکل خواب در طول دوره نقاهت جراحی چاقی باعث افزایش جریان خون می شود. این بیشتر شدن با کم شدن احتمال لخته شدن خون، روند درمان را سریع تر می کند. ایستادن، راه رفتن و ورزش بعد از جراحی چاقی می تواند به حفظ سلامتی کمک کرده و از بروز عوارض یا مشکلات احتمالی جلوگیری کند.

مراحل زیر بعد از جراحی یا حتی قبل از آن می تواند به شما کمک زیادی کند.

شما در شب اول اجازه دارید تا برای آرام نشستن و در صورت امکان ایستادن تلاش کنید. اگرچه ممکن است در روزهای اول مقداری درد داشته باشید، اما در چند روز آینده راحت خواهد بود و احساس می کنید روند بهبودی به قدرت بدنی خود بازگشته.

سعی کنید بعد از روز اول راه بروید

سعی کنید بعد از روز اول راه بروید. پزشک شما نیز این را توصیه می کند. زیرا او از اهمیت آن آگاه است. شما احتمالاً ذهنیت توانایی این فعالیت را ندارید. اما شما باید تمام تلاش خود را انجام دهید و اگر قادر به انجام آن نیستید، حداقل سه بار در روز در رختخواب تمرینات پا را انجام دهید.

او روش صحیح سرفه و تنفس عمیق را به شما می آموزد و آن را توصیه می کند. او همچنین به شما نشان می دهد که چگونه از اسپیرومتری انگیزشی برای گسترش ریه ها استفاده کنید.

تنفس عمیق به افزایش گردش خون و از بین بردن اثرات بیهوشی کمک می کند. اگر با گلو و ریه های خود مشکلی داشته باشید، با سرفه و تنفس عمیق قابل تشخیص است. همچنین به جلوگیری از ذات الریه کمک می کند.

چگونه بعد از جراحی آستین نفس عمیق بکشیم

 • یک نفس عمیق بکشید.
 • نفس خود را به مدت دو ثانیه نگه دارید.
 • همه هوای داخل ریه ها را بیرون دهید (بازدم).
 • این کار را روزی سه بار تکرار کنید.

نحوه سرفه بعد از جراحی آستین

نفس عمیق بکشید و سپس سرفه کنید. سرفه باید از شکم باشد نه از گلو. برای محافظت از شکم می توانید روی آن بالش بگذارید و سپس سرفه کنید.

کدام تمرینات پا بعد از جراحی توصیه می شود؟

 • مانند فشار دادن پدال گاز در اتومبیل، انگشتان خود را به سمت پایین روی تخت خم کنید.
 • سپس، انگشتان خود را به سمت مخالف و به سمت سر تخت بکشید، سپس رها کنید.
 • هر مچ پا را ابتدا به راست و سپس به چپ بچرخانید.
 • این کار را 3 بار در روز تکرار کنید.
کدام تمرینات پا بعد از جراحی توصیه می شود؟
کدام تمرینات پا بعد از جراحی توصیه می شود؟

کلام آخر

ما در مقاله درمان چاقی ژنتیکی شکم به این سوال پاسخ دادیم که آیا چاقی ژنتیکی وجود دارد یا خیر؟

چند مورد از ژن های تاثیرگذار در اضافه وزن را بررسی کردیم و از اهمیت شناخت آن ها گفتیم. همچنین در بخشی از مقاله، نحوه ی تاثی گذاری آن ها در چاقی و در کودکان را نیز مورد بررسی قرار دادیم.

مشکلات ناشی از چاقی در روزگار ما از کمتر کسی پوشیده مانده و اکثر مردم آگاهی نسبتا مناسبی از تاثیر اضافه وزن در زندگی روزمره دارند. ولی هر چه پیش می رود، عناصر محیطی فضا را برای چاقی مناسب تر می کنند.

زندگی ماشینی و کم تحرک یا تغذیه ی نا مناسب

زندگی ماشینی و کم تحرک یا تغذیه ی نا مناسب که امروزه به یک رویه تبدیل شده، وقتی با استعداد چاقی برخی از انسان ها جمع می شود، مشکلات را دو برابر سخت تر می کند.

برای همین گفتیم که برای درمان چاقی ژنتیکی شکم هر اقدامی انجام دهیم می تواند مکملی بر اصلاح سبک زندگی باشد و اصل دانستن آن و چشم پوشی از اهمیت نوع زندگی کردن و برنامه غذایی اصولا درست و مناسب نیست. با ذکر این نکته بود که این مقاله را آغاز کردیم و تمام کارهای موثر در کاهش وزن و درمان چاقی ژنتیکی شکم را در اولویت های پس از تغییر سبک زندگی قرار دادیم.

امید است شما با مطالعه این مقاله به دانسته های خود در رابطه به مشکل چاقی ژنتیکی اضافه کرده باشید و اگر خودتان یا یکی از آشناهایتان از این مشکل رنج می برند، بتوانید از مطالب این مقاله در راستای بهبود کیفیت زندگی خود استفاده کنید.

پیشنهاد می کنیم از پست تاثیر دیابت پدر بر جنین دیدن کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید