درمان چاقی بلغمی

درمان چاقی بلغمی

فهرست مطالب

در این مقاله به موضوع درمان چاقی بلغمی و مطالب مربوط به آن می پردازیم. همراه شما هستیم.

راهکارهای متعددی برای درمان چاقی بلغمی وجود دارد که در ادامه این مبحث می‌خواهیم به آن‌ها بپردازیم. برای این‌که بتوان گام مؤثری در کاهش وزن برداشت، اولین نکته این است که بتوان تشخیص مجاز را به درستی انجام داد و این می‌تواند به ‌عنوان ایده‌آل‌ترین راهکار شناخته شود.

درمان چاقی بلغمی
درمان چاقی بلغمی

بعد از این‌که مزاج سرد تعیین شد، نیاز است تا راهکارهای درمانی برای فرد صورت بگیرد. در حالت کلی می‌توان ذکر کرد برای این ‌که یک فرد کاهش وزن را تجربه کند، مزاج او تأثیر بسیاری بر روی راهکار لاغری می‌گذارد و می­تواند اثر بخشی آن را بیشتر کند.

تجمع چربی در نواحی شکم برای افراد بلغمی‌ مزاج بسیار اتفاق می‌افتد

تجمع چربی در نواحی شکم برای افراد بلغمی‌ مزاج بسیار اتفاق می‌افتد. اغلب افرادی که دچار مزاج بلغمی هستند، به افتادگی چشم نیز مبتلا می‌باشند و در اغلب مواقع احساس کرختی و سنگینی دارند. یکی دیگر از ویژگی‌های این دسته از افراد، پوست روشن آن‌ها می‌باشند. این افراد علاقه‌مند به استفاده از میوه‌جات و سردی‌ها نیستند.

در حالت کلی باید بگوییم که این مزاج افراد بلغمی سرد و تر است. یعنی میزان چربی و رطوبت در بدن آن‌ها بسیار زیاد است و در عین ‌حال طبع اصلی بدن آن‌ها سرد می‌باشد.

تجمع چربی در نواحی شکم برای افراد بلغمی‌ مزاج بسیار اتفاق می‌افتد
تجمع چربی در نواحی شکم برای افراد بلغمی‌ مزاج بسیار اتفاق می‌افتد

برای این که این افراد کاهش وزن را تجربه کنند، اختلالات و مشکلات بسیاری بر سر راه آن‌ها وجود دارد. بنابراین نیاز است صبوری به خرج بدهند و تمامی دستورالعمل‌هایی که برای درمان چاقی بلغمی شناخته می‌شوند را انجام بدهند. همچنین این افراد استعداد بالایی برای افزایش وزن دارند.

اینفوگرافیک درمان چاقی بلغمی

اینفوگرافیک درمان چاقی بلغمی
اینفوگرافیک درمان چاقی بلغمی

بنابراین برای این‌که بتوان درمان چاقی بلغمی را به ‌همراه داشت، باید درک درستی از آن صورت بگیرد تا افراد به اندام دلخواه خود برسند. نیاز به آگاهی بیشتر در این زمینه وجود دارد و فرد باید بتواند راهکارها و روش‌های مختلف کاهش وزن برای شرایط بدنی خود را بیشتر بشناسد. حال در ادامه، کارهای مختلفی که برای درمان چاقی بلغمی مؤثر شناخته می ‌شوند را برای شما می‌گوییم تا با این موارد بیشتر آشنا شوید.

راه های درمان چاقی بلغمی 

 1. غذاهایی مفید (گوشت سار، گنجشک، کبوتر،گوشت گوسفند و شتر.)
 2. انواع ادویه  (فلفل، موسیر، هل، دارچین، خردل، زعفران، زنجبیل و زیره.
 3. سبزی‌های با مزاج گرم (نعناع، جعفری، ترخون، کرفس، ریحان و مرزه.)
 4. بادام‌هندی، پسته، نخود، مارچوبه، کدوتنبل، گندم، لیموترش و کلم.
 5. دمنوش‌ های مناسب (دم‌نوش دارچین، دم‌نوش بابونه، دم‌نوش به‌لیمو، دم‌نوش بادرنجبویه، دم‌نوش گل‌گاوزبان، دم‌نوش نعناع، دم‌نوش زنجبیل)
 6. ورزش های مؤثر (دو، دراز نشست، شنا و انواع ورزش‌های قدرتی)

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله رژیم لاغری برای بلغمی مزاج ها را مطالعه کنید.

فهرست زیر برای درمان چاقی بلغمی به شما کمک می‌کند:

بلغم چیست و در اندام‌ها چه مشکلاتی به وجود می‌آورد؟

کاهش وزن افراد بلغمی چگونه اتفاق می‌افتد؟

چه چیزی باعث افزایش وزن در افراد با مزاج بلغمی موثر است؟

چگونه می توان تشخص داد که فردی به مزاج بلغمی دچار است؟

نشانه‌ها و علائم تشخیص افراد با مزاج بلغمی چه مواردی هستند؟

رژیم‌های غذایی برای اشخاص بلغمی به چه صورت تعیین می گردد؟

درمان چاقی بلغمی از طریق چه راهکارهایی به نتیجه خواهد رسید؟

بهترین ساعات ورزش برای درمان چاقی بلغمی‌ها چه زمانی می‌باشد؟

رژیم لاغری سریع برای افراد با مزاج بلغمی با چه راهکارهائی انجام می‌گیرد؟

تامین آب مورد نیاز برای بدن افراد با مزاج بلغمی چگونه صورت می­گیرد؟

استفاده از قرص لاغری برای درمان چاقی بلغمی‌ها به چه صورت است؟

چه غذاهایی برای افراد بلغمی در رژیم‌های روزانه مضر شناخته می‌شوند؟

راهکارهای خانگی برای درمان چاقی بلغمی‌ها چه مواردی شناخته شده‌اند؟

چه دمنوش‌هایی برای درمان چاقی بلغمی مورد استفاده واقع می‌شوند؟

توصیه‌های طب سنتی برای درمان چاقی بلغمی در چه مواردی خلاصه می‌شود؟

سخن پایانی

 

بلغم چیست و در اندام‌ها چه مشکلاتی به وجود می‌آورد؟

یکی از ۴ خلطی که در طب پزشکی مهم شمرده می‌شوند، بلغم می‌باشد. نظر طبیبان و پزشکان بر این است که سردی و مرطوب بودن مزاج بلغمی‌ها در کنار استفاده بسیار از مواد خوراکی سردی سبب می‌شود که این خلط در بدن آن‌ها یافت شود و مزاج آن‌ها بلغمی باشد.

اگر اطلاعات درستی در رابطه با این که بلغم چیست ندارید و نمی دانید که چگونه می‌توان درمان چاقی بلغمی را انجام داد، باید بگوییم همه پزشکان و طب سنتی وجود بلغم در بدن را منع می‌کنند، به دلیل این‌که باعث به وجود آمدن مشکلات متعددی می‌گردد. امروزه اغلب افراد در جامعه ما دچار مزاج بلغمی هستند.

حال اگر شما نیز اندام لاغر دارید، اما در نواحی شکم و پهلو دچار اضافه ‌وزن شده‌اید، ممکن است این مشکل از طریق مزاج بلغمی برای شما صورت ‌گرفته باشد که نیاز به درمان دارد. بنابراین درمان چاقی بلغمی مهم شمرده می‌شود.

بلغمی که در بدن انسان سالم تشکیل می‌شود، ۱ درصد می‌باشد. به دلیل این‌که از مزاج سودا و دم سبک‌تر می‌باشد و در بدن انسان بسیار کم تشکیل می‌شود، اما سبک زندگی نادرست باعث شکل‌گیری مزاج بلغمی می‌گردد.

پیشنهاد می کنیم از پست چاقی لحمی یعنی چه دیدن کنید.

هنگامی‌که از یک فرد بلغمی خون گرفته می‌شود، خون آن بسیار شفاف و کم‌مایه می‌باشد

هنگامی‌که از یک فرد بلغمی خون گرفته می‌شود، خون آن بسیار شفاف و کم‌مایه می‌باشد. مهم‌ترین نکته مزاج بلغم این است که همانند سفیدی تخم‌مرغ و یا کشک ارتباط مستقیمی با سیستم لنفاوی دارد و در کنار آن اثربخشی آن بر روی سیستم ایمنی بدن بسیار است.

جنس آن از تر و آب سرد می‌باشد. راه‌حل آسانی که می‌توان شناخت افراد با مزاج مختلف را تشخیص داد، پوست و موی آن‌ها می‌باشد. اگر فردی مزاج گرم داشته باشد، مهم‌ترین مشخصه موی تیره و خشن می‌باشد.

اما افراد بلغمی اغلب دارای موی روشن هستند و پوست آن‌ها نیز روشن می‌باشد. همین‌طور در ناحیه شکم و پهلو دچار چاقی می‌باشند. این افراد در طول روز از مشکلات سردی سر دل و نفخ بسیار رنج می‌برند.

به ‌همین دلیل نیاز است که درمان چاقی بلغمی فورا برای افراد صورت بگیرد تا بتوانند کاهش وزن را تجربه کنند و به مشکلات متعددی که از طریق مزاج بلغم برای آن‌ها اتفاق افتاده ‌است، برطرف گردد.

هنگامی‌که از یک فرد بلغمی خون گرفته می‌شود، خون آن بسیار شفاف و کم‌مایه می‌باشد
هنگامی‌که از یک فرد بلغمی خون گرفته می‌شود، خون آن بسیار شفاف و کم‌مایه می‌باشد

کاهش وزن افراد بلغمی چگونه اتفاق می‌افتد؟

بهتر است بدانید که طب سنتی توانسته ۴ نوع خلط برای تمامی انسان‌ها را شناسایی کند که شامل صفرا، دم، بلغم و سودا می‌باشند. اگر هر کدام از این موارد در حالت طبیعی بیشتر از حد ممکن تولید شوند، حالتی اتفاق می‌افتد که خلط به آن‌ها غلبه یافته ‌است و در صدد این نکته، مشکلات متعددی برای بدن صورت می‌گیرد که این می‌تواند بر روی اندام‌های متعدد بدن اثربخش باشد و در هر کدام به شکلی ظاهر گردد.

به‌ عنوان نمونه اگر شخصی دچار مزاج بلغمی می‌باشد، تعدیل مزاج برای او صورت نمی‌گیرد و یا ممکن است فرد به‌ صورت ذاتی بلغمی نباشد. اما بنا بر شرایط نادرست زندگی خود به این سبک از بلغم رو آورده باشد.

بنابراین نیاز است شرایط خاصی را رعایت کند تا کاهش وزن برای او اتفاق افتد. حال در ادامه این مبحث، اطلاعات بیشتری در رابطه با درمان چاقی بلغمی‌ها برای شما خواهیم داشت.

چه چیزی باعث افزایش وزن در افراد با مزاج بلغمی موثر است؟

همان‌طور که گفتیم، مزاج اصلی این افراد بیانگر آب می‌باشد و رطوبت بسیاری در افرادی که دارای مزاج بلغمی می‌باشند، وجود دارد.

حال هنگامی‌که میزان بلغم در بدن آن‌ها افزایش می‌یابد، سبب افزایش یافتن سردی بیش ‌از اندازه می‌گردد و نکته مهمی که در بدن این افراد شکل می‌گیرد، حجم اضافه می‌باشد. توجه کنید؛ آب هنگامی‌که در فریزر گذاشته می‌شود، یخ می‌زند و میزان حجم آن بیشتر می‌گردد.

به‌ همین دلیل این به‌ عنوان مثالی برای افراد بلغمی شناخته می‌شوند و اغلب این افراد دچار چاقی هستند. اغلب افراد بلغمی دارای خلطی می‌باشند که تمایل به ته‌ نشین شدن دارد و از خلطی که در مزاج دم وجود دارد، اندکی سنگین‌تر می‌باشد.

چه چیزی باعث افزایش وزن در افراد با مزاج بلغمی موثر است؟
چه چیزی باعث افزایش وزن در افراد با مزاج بلغمی موثر است؟

چگونه می توان تشخص داد که فردی به مزاج بلغمی دچار است؟

برای این ‌که بتوان متوجه شد علائم و نشانه‌های موجود افراد بلغمی چیست تا بتوان درمان چاقی بلغمی را انجام داد، نیاز به آگاهی بیشتر در این زمینه می‌باشد. همان‌طور که گفتیم، اشخاص بلغمی دارای رطوبت بسیاری در بدن خود می‌باشند. مهم‌ترین مشخصه‌ای که بیانگر افراد بلغمی می‌باشد، این است که دارای موی روشن می‌باشند.

یکی از راحت‌ترین راه‌هایی که می‌توان از طریق آن شناخت مزاج اشخاص را صورت داد و تشخیص درستی از آن داشت، پوست و مو می‌باشد.

اصولاً افرادی که دارای موی تیره و خشن می‌باشند، با مزاج گرم به دنیا آمده‌اند و افرادی که دارای مزاج سرد می‌باشند، اغلب دارای موی روشن و نازک‌تر می‌باشند و این موارد به ‌عنوان نشانه‌های اصلی تشخیص افراد با انواع مزاج‌های مختلف شناخته می‌شود. اما یک نکته حائز اهمیت دیگر این است که دم و صفرا گرم شناخته می‌شوند و بلغم و سودا سرد می‌باشند.

اشخاصی که مزاج بلغمی دارند، به‌ غیر از این ‌که دارای موی روشن و شفاف می‌باشند، چاقی‌های شکمی در بدن آن‌ها بسیار شکل می‌گیرند و در نواحی پهلو نیز دچار چاقی‌های بیش ‌از اندازه هستند. این افراد همواره باید سبک زندگی درستی را پیش بگیرند تا بتوانند درمان چاقی بلغمی را به دنبال داشته باشند و سلامت آن‌ها همیشه در اولویت قرار بگیرد.

چگونه می توان تشخص داد که فردی به مزاج بلغمی دچار است؟
چگونه می توان تشخص داد که فردی به مزاج بلغمی دچار است؟

نشانه‌ها و علائم تشخیص افراد با مزاج بلغمی چه مواردی هستند؟

مهم‌ترین نشانه‌ای که برای افراد بلغمی وجود دارد، این است که همیشه دچار نفخ معده می‌باشند و همین‌طور سردی سر دل برای آن‌ها آزاردهنده می‌باشد.

این دسته از افراد در میان خوراکی‌ها به سبزیجات و میوه‌ها علاقه ندارند و تمایل بیشتر آن‌ها برای استفاده از مواد خوراکی به مواد غذایی حیوانی می‌باشد.

به خصوص مواد غذایی که دارای گوشت بیشتری می‌باشند، از علاقه‌مندی‌های افراد با مزاج بلغم شناخته می‌شود. اگر شخصی که دچار مزاج بلغمی می‌باشد، از مواد غذایی سرد نیز استفاده کند، بدن او نمی‌تواند این مواد غذایی را بپذیرد و فورا واکنش نشان خواهد داد.

هنگامی‌که میزان خلط بلغم در بدن افراد بسیار زیاد می‌شود، زبان افراد به رنگ سفید می‌شود و سرما در درون آن‌ها احاطه می‌گردند و همیشه احساس سردی می‌کنند.

هنگامی‌که بلغم در بدن غلبه می‌گردد، برخی از حالات و نشانه‌هایی رخ می‌دهد که این به‌ عنوان بیانگر اصلی مزاج بلغمی شناخته می‌شود و از مهم‌ترین آن‌ها مواردی همچون پوست شل و آبدار، ترشی دهان، سپیدی بدن، زود سفید شدن مو، سردی دست ‌و پا نیز می‌باشد.

خواب ‌آلودگی زیاد

در برخی مواقع نیز افرادی که دچار مزاج بلغمی هستند، با مواردی همچون خواب ‌آلودگی زیاد و زیاد خوابیدن دست‌ و پنجه نرم می‌کنند. این افراد علاقه بسیاری به استراحت کردن دارند و همیشه احساس خستگی می‌کنند.

همین‌طور غذای این افراد همیشه دیر هضم می‌گردد و با توجه به این‌که غذا بیش ‌از اندازه توقف در معده دارد، باعث ترش کردن و آروغ زدن بیش ‌از اندازه می‌گردد.

برخی از افرادی که دچار مزاج بلغمی هستند، ممکن است جاری شدن آب از دهان در هنگام خواب را نیز تجربه کنند و ترشحات زیاد بینی آن‌ها باعث شود که همواره دچار مشکلاتی باشند.

لطفا از پست درمان دیابت در 30 روز دیدن کنید.

آب بینی رقیق

این‌که آب بینی این افراد رقیق می‌باشد، باعث مواردی همچون کم‌حواسی می‌گردد و به‌ مرور زیادی دفع ادرار را به ‌دنبال دارد. در کنار آن مواردی همچون دفع ادرار با فشار زیاد، سستی و ضعف ریزش مو زودتر از زمان تعیین‌ شده و مواردی همچون درد معده و قولنج و درد در شانه‌ها و گردن از مهم‌ترین نشانه‌های وجود مزاج بلغمی می‌باشد.

البته بر اساس تحقیقات صورت ‌گرفته مشخص ‌شده که برخی از افراد با نشانه‌هایی همانند زانو درد، پا درد، بیماری پارکینسون، گرفتگی ماهیچه‌ های گردن، گرفتگی ماهیچه ‌های پشت، نقرس، تنگی نفس، تپش قلب، ضعف مثانه، سرفه بسیار، لکه ‌های قهوه‌ای در چشم، مواجه می‌شوند.

ممکن است تمامی موارد ذکرشده به یکباره در بدن افراد نمایان نگردد. برخی از علائم سرعت ظاهر شدن بیشتری دارند و اگر افراد به خلط بیشتر از اندازه در بدن خود هیچ توجهی نشان ندهند، در طولانی‌ مدت وجود این بیماری ممکن است علائم و نشانه‌های دیگری را به وجود بیاورد.

حال با توجه به این موارد؛ از مهم‌ترین علائمی که افراد بلغمی دارند، موارد زیر می‌باشند و هنگام مشاهده این موارد نیاز است تا فورا درمان چاقی بلغمی برای افراد صورت بگیرد تا بتوانند بر روی مزاج خود کنترل داشته باشند.

برخی از علائم افراد بلغمی

 • داشتن پوستی نرم و مرطوب
 • داشتن پوستی غالبا سرد
 • توان جنسی بسیار اندک
 • بی‌علاقه به یادگیری
 • خستگی بسیار و خواب‌آلودگی
 • منفی‌بافی و درونگرا
 • داشتن استعداد افسردگی
 • داشتن حرکات کند
 • منزوی و گوشه‌گیر
 • نفخ معده و سردی سر دل
 • گرایش داشتن به ریاضیات، حسابگری و …
 • محتاط بودن
 • دهانی بی‌مزه
 • مردمک روشن
 • سفیدی چشم
 • رنگ پوست سفید
 • کم‌پشت بودن موها
 • اشتهای بسیار
 • خوراک بسیار
 • دیر هضمی غذا و توان کم‌حجمی غذا
 • دهانی بی‌مزه
 • گرایش داشتن به شیرینی‌ها
 • گرایش داشتن به شوری ها به میزان زیاد
 • موهای نرم و نازک و لخت با رنگ بور و یا خرمایی روشن
برخی از علائم افراد بلغمی
برخی از علائم افراد بلغمی

رژیم‌های غذایی برای اشخاص بلغمی به چه صورت تعیین می گردد؟

برای ‌این که افراد بلغمی برای کاهش وزن تعجب کنند و درمان چاقی بلغمی‌ها به بهترین نحو ممکن سپری شود، نیاز است رژیم‌های غذایی برای آن‌ها تعیین گردد که مناسب با شرایط بدنی آن‌ها باشد.

مهم‌ترین نکته‌ای که در رژیم غذایی برای این افراد شناخته می‌شود، این است که باید از استفاده بیش ‌از اندازه برخی از مواد غذایی خودداری کنند و این نکته مهمی برای افزایش وزن آن‌ها و رژیم ‌های غذایی افراد شمرده می‌شود.

مهم‌ترین مواد غذایی که باید در مصرف آن‌ها حد تعادل نگه‌ داشته شود تا افراد بلغمی، سبک زندگی و رژیم غذایی درستی را تجربه کنند، مواردی همچون میوه ترش و کال، خیارهای پوست ‌کنده، ماست، نارنگی، کیوی، روغن نباتی و روغن مایع،

لیمو شیرین، غذاهای لبنیاتی، سرکه، نسکافه، ترشی و لیته، ترشی شور، سیب‌ زمینی، کره های کارخانه‌ای، نوشابه، عدس، گوشت گاو و گوساله، گوشت سوسیس و کالباس، فسفر، قارچ و دیگر موارد می‌باشد.

آب طبع سرد و تر دارد

به ‌غیر از تمامی موارد ذکر شده، بهتر است بدانند که آب طبع سرد و تر دارد و این می‌تواند برای افرادی که دچار مزاج بلغم می‌باشند، مضر شناخته شود. به ‌همین دلیل است که برخی از افراد ذکر می‌کنند، حتی با خوردن آب نیز دچار اضافه‌ وزن می‌شوند.

این افراد درک درستی از مزاج خود ندارند و اگر آگاهی آن‌ها در این زمینه بیشتر شود که مزاج آن‌ها بلغمی می‌باشد، میزان تشنگی خود را کنترل می‌کنند و از آب استفاده کمتری دارند. استفاده از آب فقط در شرایطی برای این افراد مجاز شناخته می‌شود که تشنه باشند. در غیر از این موارد، بهتر است تا جانب احتیاط را رعایت کنند.

مصرف سبزیجات

برخی از پزشکان برای درمان مزاج بلغمی توصیه هایی ذکر می کنند. این دسته از غذاها در طب سنتی نیز تعریف درستی دارند تا بتوان مزاج بلغمی را کنترل کرد. برای این موارد، افرادی که دچار مزاج بلغمی هستند، باید از سبزیجاتی همانند ترخون، مرضیه، جعفری، ریحان، نعناع، کرفس نیز استفاده کنند.

به ‌غیر از آن؛ موارد دیگری در طب سنتی پیشنهاد می‌شوند که انواع مواد غذایی مارچوبه، کرم، قدومه‌ی شیرازی، نخود، گردو و کدو حلوایی، گندم و لیموترش می‌باشند و استفاده از این موارد برای اشخاص با مزاج بلغمی مؤثر می‌باشد.

اشخاصی که قصد دارند تا رژیم‌های غذایی را در این دوره تجربه کنند و کاهش وزن داشته باشند، استفاده از ادویه‌جاتی همانند دارچین، زنجبیل، زیره، هل، زعفران، جنیان، سیر، خردل سیر و موسیر برای آن‌ها مناسب نمی‌باشد و نمی‌تواند کمکی به درمان چاقی بلغمی کند.

بنابراین لازم است که استفاده از این موارد را به حداقل برسانند یا به‌ طور کل این موارد را فراموش کنند. در کنار آن‌ها اگر افراد قصد درمان چاقی بلغمی را داشته باشند، بهتر است تا از روغن ‌های سالم استفاده کنند.

روغن‌هایی همانند روغن ارده، کنجد و یا روغن زیتون بسیار طبیعی مناسب می‌باشند و به‌ غیر از این ‌که می‌تواند سلامتی افراد را حفظ کنند، برای درمان چاقی بلغمی‌ها مؤثر هستند و به‌ مرور، کاهش وزن را به‌ دنبال دارد.

مصرف سبزیجات
مصرف سبزیجات

درمان چاقی بلغمی از طریق چه راهکارهایی به نتیجه خواهد رسید؟

همان طور که گفتیم، برای کاهش وزن راهکارهای مختلفی با توجه به مزاج افراد وجود دارد. یکی از موارد بسیاری که بر روی کاهش وزن تاثیر گذار می‌باشد، سوء مزاج رایج بلغم شناخته شده ‌است و به ‌عنوان اولین و مؤثرترین گام به‌ جهت تناسب اندام شناخته می‌شود. طب سنتی در این مواقع می‌تواند درمان چاقی بلغمی را به ‌همراه داشته باشد و بر اساس اقدامات مؤثر، کاهش وزن را برای افراد صورت بدهند.

همان ‌طور که گفتیم، افراد با مزاج بلغمی علاقه­ای برای خوردن میوه‌جات و سردی‌ها ندارند و به دلیل این‌که مزاج بلغمی سرد و تر است، دیگر این مواد را در بدن خود نیاز ندارند. میزان چربی و رطوبت که در مزاج بلغمی وجود دارد، بدن را سردتر می‌کند.

بنابراین مشکلات متعددی در هنگام لاغری برای افراد رخ می‌دهد که نیاز است با آگاهی کامل در این زمینه قدم بردارند و دستورالعمل‌هایی که برای درمان چاقی بلغمی مهم شمرده می‌شوند را رعایت کنند.

به ‌غیر از این؛ استعداد چاقی برای افراد با مزاج بلغمی بسیار بالا می‌باشد. نکات متعددی برای درمان چاقی بلغمی‌ها وجود دارد که به‌ عنوان نیمی از راهکار آن شناخته می‌شود.

استفاده از انواع روغن‌های کنجد، روغن زیتون و روغن‌های گیاهی

مهم‌ترین موارد استفاده از انواع روغن‌های کنجد، روغن زیتون و روغن‌های گیاهی می‌باشد و اغلب افراد باید استفاده از روغن‌های صنعتی و کارخانه‌ای را فراموش کنند و با روغن‌های حیوانی نیمی از راه را برای درمان چاقی بلغمی پیش ببرند. اغلب افراد بر این باورند که چربی‌های حیوانی مضر می‌باشند.

اما علم خلاف این نکته را به اثبات رسانده‌ است. به دلیل این‌که این چربی‌ها می‌توانند چربی‌های مضر را نیز از بدن دفع کنند. افرادی که دچار مزاج بلغمی هستند، در رژیم‌های خود نباید به ‌هیچ‌ عنوان از سردی جات اضافه کنند. بلکه همیشه باید مواد گرمی میل کنند.

به ‌عنوان نمونه اگر قصد استفاده از برنج در ناهار و شام را دارند، بهتر است کمی زیره و یا گردو در کنار آن استفاده کنند تا سردی برنج در بدن آن‌ها غلبه نگردد.

احساس کرختی و سنگینی که در بدن افراد با مزاج بلغمی وجود دارد

احساس کرختی و سنگینی که در بدن افراد با مزاج بلغمی وجود دارد، باعث می‌شود همیشه چشمانی با حالت افتاده داشته باشند. بهتر است که موادی گرم و خشک همانند خرما و زیره را بیشتر استفاده کنند.

استفاده از این مواد غذایی جلوگیری مناسبی از چاق شدن این دسته از افراد دارد و می‌توانند با استفاده از این موارد، معده خود را تخلیه کنند تا میزان چاقی‌ها برای آن‌ها به حداقل برسد.

حال به ‌غیر از تمامی موارد ذکر شده برای این ‌که از علائم مزاج بلغم اطلاعات بهتری پیدا کنیم، برای درمان چاقی بلغمی چندین راهکار خانگی را برای شما ذکر خواهیم کرد تا بتوانید با آگاهی در این زمینه از چاقی‌های مفرط افراد جلوگیری کنید.

احساس کرختی و سنگینی که در بدن افراد با مزاج بلغمی وجود دارد
احساس کرختی و سنگینی که در بدن افراد با مزاج بلغمی وجود دارد

رژیم دفع بلغم از بدن برای درمان چاقی بلغم

همان‌طور که گفتیم، مزاج بلغم بسیار سرد شناخته شده ‌است. بنابراین برای این‌که بتوان مبارزه خوبی با چاقی و اضافه ‌وزن داشت، بهتر است که از رژیم دفع بلغم از بدن استفاده کرد و نیاز است تا مواد غذایی و خوراکی‌هایی مورد استفاده قرار بگیرند که اغلب دارای طبع گرم می‌باشند و در کنار آن سوخت ‌و ساز بدن و متابولیسم آن باعث افزایش دادن چربی‌ها و رطوبت موجود در بدن گردد.

همین طور برای این‌که معده عملکرد بهتری از خود در بدن این دسته از موارد نشان بدهد و مواد غذایی را بهتر هضم کند، نیاز است تا تقویت دستگاه گوارش از طریق غذای درست برای این افراد صورت بگیرد.

لطفا از پست  دیدن کنید.

مواد غذایی که می‌توانند معده را در دستگاه گوارش  تقویت کنند

مواد غذایی که می‌توانند معده را در دستگاه گوارش  تقویت کنند، برای افرادی که دچار مزاج بلغم هستند کمک‌کننده هستند. تقویت معده این افراد اغلب با مواد غذایی که طبع گرمی دارند، انجام می‌گیرد.

در حالت کلی ادویه‌هایی که طبع آن‌ها گرم می‌باشد، همانند دارچین، زنجبیل، نعناع، زردچوبه، هل، فلفل، زیره، زعفران، خردل، موسیر، سیر، زنیان برای افراد با طبع بلغمی مناسب می‌باشند و می‌توانند دفع بلغم از بدن را برای آن‌ها به دنبال داشته باشند.

همین‌طور سبزیجاتی که طبع گرم‌تری به نسبت دیگر سبزی‌ها دارند، همانند مرزه، نعناع، ترخون، ریحان، کرفس اثربخشی بسیاری برای درمان چاقی بلغمی ‌ها دارند و به ‌مرور زمان کاهش وزن را برای آن‌ها به دنبال دارند. با توجه به این‌که مزاج بلغمی، سردی بسیاری دارد، به ‌مرور زمان ممکن است باعث آلزایمر گردد.

بنابراین راهکارهایی که می‌تواند دفع بلغم از بدن را برای شما به دنبال داشته باشد را حتما مهم بشمارید.

مواد غذایی که لازم است افراد بلغمی از خوردن آن‌ها به ‌شدت پرهیز کنند، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • عدس
 • سیب‌زمینی
 • قارچ
 • قهوه
 • نسکافه
 • چای
 • میوه ترش و کال
 • لیمو شیرین
 • کره گیاهی
 • کیوی
 • خیار
 • مشابه
 • برنج
 • سوسیس
 • کالباس

تمامی فرآورده‌های فست فودی برای افرادی که مزاج بلغمی دارند، مضر می‌باشد و همین‌طور استفاده از گوشت گوساله و گاو باید برای آن‌ها بسیار کمتر از حد معمول باشد. به دلیل این‌که گوشت گوساله و گاو سرد می‌باشند.

برای این‌که از گوشت استفاده داشته باشند؛ گوشت گوسفند، بوقلمون یا شتر برای این دسته از افراد مناسب می‌باشد. افرادی که دارای بلغم می‌باشند، لازم است از میوه‌هایی همانند کشمش، گلابی، خرما، سیب، انبه، توت، انجیر و مویز استفاده داشته باشند.

مواد غذایی که لازم است افراد بلغمی از خوردن آن‌ها به ‌شدت پرهیز کنند، شامل موارد زیر می‌شوند:
مواد غذایی که لازم است افراد بلغمی از خوردن آن‌ها به ‌شدت پرهیز کنند، شامل موارد زیر می‌شوند:

لازم است مواد غذایی متعددی از برنامه غذایی آن‌ها حذف گردد. این دسته از موارد عبارتند از:

 • ماست
 • ترشیجات
 • حبوبات
 • غذاهای ترش

هنگامی‌که افراد با مزاج بلغمی احساس تشنگی می‌کنند، بهتر است از آب ولرم یا آب جوشیده استفاده کنند. آب بسیار سرد برای این افراد مضر می‌باشد و باید از نوشیدن آب‌ میوه‌های صنعتی و آب بسیار خنک همین‌طور نوشیدن نوشابه جداً جلوگیری شود.

برای این‌که بتوانید نشانه‌های اولیه را در جهت درمان چاقی بلغمی مشاهده کنید، نیاز است این رژیم را در طول مدت ۴۰ روز رعایت کنید و با تغییر سبک زندگی خود در ابتدا دفع بلغم از بدن را به ‌همراه داشته باشید تا بهبودی برای شما حاصل گردد.

البته باید بدانید که به نسبت هر فرد، میزان آبی که در طول روز مصرف می‌کند متفاوت شناخته می‌شود. بنابراین ممکن است افراد بلغمی بر اساس وزن خود در طول روز بیشتر تشنه شوند.

لازم است مواد غذایی متعددی از برنامه غذایی آن‌ها حذف گردد. این دسته از موارد عبارتند از:
لازم است مواد غذایی متعددی از برنامه غذایی آن‌ها حذف گردد. این دسته از موارد عبارتند از:

استفاده از دمنوش‌های کاربردی برای درمان چاقی بلغمی و کاهش وزن

بسیاری از دمنوش‌ها مناسب افرادی که دارای مزاج بلغمی می‌باشند، هستند. بر اساس طب سنتی و نظریه کارشناسان در این زمینه، اغلب دمنوش‌های کاربردی و مؤثر برای درمان چاقی بلغمی‌ها شناخته شده‌اند که طبع گرمی دارند.

این دمنوش‌ها در مواردی همچون دمنوش دارچین، دمنوش زنجبیل، دمنوش به‌لیمو، دمنوش بهار نارنج، بابونه، گل‌گاوزبان، نعناع، باد رنجوری خلاصه می‌شود و استفاده از این موارد در تغییر سبک زندگی افراد باعث کاهش وزن می‌گردد و درمان چاقی بلغمی‌ها صورت می‌گیرد.

البته دمنوش‌ها و داروهای گیاهی متعددی وجود دارند که می‌توانند کاهش وزن را برای افراد فراهم کنند. اما به دلیل این‌که این افراد دچار مزاج بلغمی هستند، نیاز است تا اغلب دمنوش‌های گرم را استفاده کنند.

حال برای این‌که بتوان از دمنوش زنجبیل استفاده درستی داشت تا درمان چاقی بلغمی‌ها صورت بگیرد، باید یک قوری آب جوش را داشته باشید. سپس می‌توانید میزان معین شده‌ای از زنجبیل را در درون قوری بیندازید تا برای مدتی دم شود.

بهتر است مدت دم کشیدن ۱۰ دقیقه باشد

بهتر است مدت دم کشیدن آن ۱۰ دقیقه باشد. سپس برای مزه‌دار کردن آن می‌توانید از یک قاشق غذاخوری عسل استفاده کنید. اما باید بدانید؛ اشخاصی که در کنار چاقی بلغمی فشار خون بالا دارند، بهتر است این دمنوش را میل نکنند.

به دلیل این‌که زنجبیل خاصیتی دارد که می‌تواند در افزایش فشار خون کمک کند و میزان گردش خون را سرعت می‌بخشد و سبب افزایش متابولیسم بدن می‌گردد. برای این امر افراد با فشار خون بالا باید این نکته را رعایت کنند.

به ‌غیر از دمنوش زنجبیل، دمنوش‌های متعدد دیگری وجود دارند که یکی دیگر از آن‌ها دمنوش به ‌لیمو می‌باشد و خواص بسیاری را برای دستگاه گوارش و معده به ‌همراه دارد. ترکیبات دیگری از دمنوش‌های متعدد وجود دارند و با استفاده از گیاهان پرفایده ای همانند رازیانه، آویشن و اسطوخودوس می‌توانید درمان چاقی را فراهم کنید، زیرا برای افراد بلغمی این ‌دست از دمنوش‌ها خاصیت بسیاری دارند.

بهتر است مدت دم کشیدن ۱۰ دقیقه باشد
بهتر است مدت دم کشیدن ۱۰ دقیقه باشد

ورزش‌های لازم برای درمان چاقی بلغمی‌ها

به ‌غیر از موارد ذکر شده برای این‌که افراد بلغمی بتوانند کاهش وزن را تجربه کرده و درمان چاقی بلغمی صورت بگیرد، نیاز دارند تا از طریق تعریق و ورزش‌های مختلف دفع مواد زائد را از بدن انجام بدهند.

هنگامی‌که این افراد ورزش و تحرکات بدنی دارند، باعث می‌شود که بسیار زیاد تعریق کنند و این در نهایت میزان رطوبت اضافی که در بدن آن‌ها وجود دارد را دفع می‌کند. همین‌طور حرارت بدن رو به افزایش می رود و این می‌تواند برای افراد با مزاج بلغمی بسیار مناسب باشد.

بنابراین بر اساس موارد ذکر شده، برای این‌که این افراد کاهش وزن را نیز تجربه کنند، ورزش‌های متعدد برای آن‌ها مؤثر و مفید شناخته می‌شود و بهتر است هر چه زودتر کم‌تحرکی را کنار گذاشته و فعالیت‌های مربوطه برای کاهش وزن را انجام دهند. این افراد برای این‌که ورزش داشته باشند، لازم است از کفش‌های مناسبی استفاده کنند تا دیگر نواحی بدن آن‌ها آسیب نبیند.

حال بهتر است بگوییم؛ ورزش‌هایی که می‌تواند کاهش وزن برای افراد بلغمی را به دنبال داشته باشد، اغلب ورزش‌های بی‌هوازی شناخته می‌شوند.

به دلیل این ‌که این دسته از ورزش‌ها باعث افزایش حرارت بدن می‌شوند و افراد بلغمی نیاز دارند تا با بالا رفتن حرارت بدن، میزان بلغم موجود در بدن خود را دفع کنند.

ممکن است این سوال در ذهن شما شکل بگیرد که ورزش‌های بی‌هوازی به چه معنی می‌باشند؟

برای این‌که این ورزش‌ها را بهتر درک کنید، باید بگوییم ورزش‌های بی‌هوازی بدین ‌صورت معنی می‌شوند که بعد از گذشت چند مدت از ورزش، فرد احساس می‌کند که هیچ‌گونه اکسیژنی در هوای اطراف او وجود ندارد و نفس او به شماره می‌افتد.

به‌ عنوان نمونه؛ افرادی که دویدن را تجربه می‌کنند و تمرینات قدرتی انجام می‌دهند، بعد از انجام چند دقیقه این تمرینات، تنفس آن‌ها به شمارش می‌افتد. البته لازم است بدانید که ورزش‌های بی‌هوازی باید تحت نظارت پزشک متخصص و مربی ورزشی انجام بگیرد و در حد اعتدال باشد.

به دلیل این‌که زیاده‌روی در آن‌ها می‌تواند باعث آسیب‌های متعدد باشد و اگر شخص در حیطه این ورزش‌ها آگاهی کافی نداشته باشد و آن‌ها را به‌ اشتباه انجام بدهد، باعث آسیب‌رساندن به دیگر اندام‌های جسمانی خود می‌شود.

مهم‌ترین مشخصه‌ای که برای ورزش‌های هوازی شناخته می‌شود

مهم‌ترین مشخصه‌ای که برای ورزش‌های هوازی شناخته می‌شود، به گونه‌ای است که در هنگام انجام آن‌ها، ضربان قلب فرد بسیار افزایش می‌یابد و صورت او باید به سرخی برود.

اما بعد از گذشت مدتی این علائم به حالت نرمال برمی‌گردند و فرد احساس سبکی بیش ‌از اندازه در بدن خود دارد. به دلیل این‌که بلغم موجود در بدن بنابر فعالیت‌های او دفع می‌گردد.

به‌ غیر از این ورزش‌ها؛ موارد دیگری که در نواحی شکم کاربرد دارند، همانند دراز و نشست، پیاده‌روی، و ورزش‌های کششی می‌توانند کاهش وزن برای این افراد را به دنبال داشته باشند و به خصوص در نواحی شکم و پهلو بسیار مؤثر واقع می‌شوند و می‌توانند به ‌عنوان درمان چاقی بلغمی به حساب آیند.

البته لازم به ذکر است بدانید که برخی از ورزش‌ها برای افراد بلغمی مناسب نمی‌باشد و بهتر است که از آن‌ها دوری کنند. ورزش‌هایی مثل شنا و استخر و اگر بیش ‌از اندازه انجام بگیرد می‌تواند افزایش وزن را برای افراد بلغمی داشته باشد. به ‌همین دلیل توصیه اغلب پزشکان و کارشناسان در حیطه درمان چاقی بلغمی این است که می‌توانند از سونای خشک استفاده کنند.

مهم‌ترین مشخصه‌ای که برای ورزش‌های هوازی شناخته می‌شود
مهم‌ترین مشخصه‌ای که برای ورزش‌های هوازی شناخته می‌شود

بهترین ساعات ورزش برای درمان چاقی بلغمی‌ها چه زمانی می‌باشد؟

باید به این نکته دقت کنید که ورزش‌های روزانه از اهمیت خاصی برای کاهش وزن افراد بلغمی برخوردار هستند، اما زمان انجام حرکات ورزشی نیز اثربخش است. به دلیل این‌که ممکن است افراد ناآگاهانه در ساعات اشتباهی ورزش داشته باشند که این باعث می‌شود کاهش وزن را تجربه نکنند و عوارض دیگری در بدن آن‌ها نمایان گردد.

اگر مزاج افراد گرم و تر می‌باشد، بهتر است در هنگام بهار که هوا متعادل‌تر است، نزدیک ظهر ورزش کنند. اما به دلیل این‌که هوای تابستان در نیمروز بسیار گرم می‌باشد، بهتر است در ساعات اولیه صبحگاهی ورزش داشته باشند. حال به دلیل این‌که پاییز و زمستان هوا سردتر می‌شود، بهتر است بعد از ظهر ورزش‌ها انجام بگیرند.

اگر فرد مزاج بلغمی یعنی سرد و مرطوب دارد

تمامی این قوانین اثربخشی بسیاری برای درمان چاقی بلغمی‌ها دارند. حال اگر فرد مزاج بلغمی یعنی سرد و مرطوب دارد، در هر فصل باید ساعاتی از روز را برای ورزش انتخاب کند که هوا گرم و خشک باشد. عموماً تمامی فصل‌ها قبل ‌از ظهر و یا نزدیک ظهر ساعات گرم و خشک می‌باشد و تمامی این قوانین نیاز است تا برای افراد با مزاج بلغمی اجرا گردد.

نکته دیگر این است که اگر در هوای خیلی سرد و یا خیلی گرم ورزش داشته باشید، باعث از بین رفتن توازن محیط و بدن می‌گردد و مشکلات متابولیسمی سبب می‌شود که چاقی‌های افراد بیشتر گردد.

تاکید ما بر این است که افراد بلغمی در شب‌ هنگام و یا عصر که هوا خنک می‌باشند، فعالیت‌های ورزشی نداشته باشند.این افراد باید حتما این نکته را بدانند که ورزشی همانند دویدن به دلیل این‌که تمامی اعضای بدن را درگیر خود می‌کند، بسیار مفید است و باعث دفع سموم از بدن می‌گردد.

تأثیرات ورزش ذهنی برای درمان چاقی بلغمی

علم امروز به اثبات رسانده‌ است که اگر فرد سلامت ذهنی درستی داشته باشد، می‌تواند سلامت بدنی را نیز کسب کند. برای این‌که فرد به این مرحله برسد، نیاز دارد تا مغز خود را ورزش بدهد. در حالت کلی؛ مغز یک اندام مستقل در بدن شناخته می‌شود که در طول روز نیاز به انجام فعالیت‌های ورزشی دارد.

با توجه به تحقیقات صورت‌ گرفته، ورزش‌های ذهنی می‌تواند تأثیرگذاری بیشتری تا ۴۰ درصد برای لاغری سریع بلغمی‌ها داشته باشد. بنابراین یک ساعت ورزش ایروبیک می‌تواند حدوداً 500 کالری انرژی را بسوزاند، اما اگر فردی تمرکز و فکر کردن بر روی حرکات ورزشی داشته باشد، حدوداً ۲۰۰ کالری می‌سوزانند.

تأثیرات ورزش ذهنی برای درمان چاقی بلغمی
تأثیرات ورزش ذهنی برای درمان چاقی بلغمی

رژیم لاغری سریع برای افراد با مزاج بلغمی با چه راهکارهایی انجام می‌گیرد؟

با توجه به طب سنتی، روش‌های مختلفی برای لاغری سریع و درمان چاقی بلغمی‌ها صورت می‌گیرد و پیشنهادهای مهمی در این حیطه می‌تواند رفاه حال افراد را داشته باشد. البته ممکن است برخی از افراد هیچ توجه به این موارد نداشته باشند و این باعث می‌شود تا مشکلات متعددی در زندگی روزمره آن‌ها رخ دهد.

هر فردی قبل ‌از این‌که بتواند درمان چاقی را به سرانجام برساند، نیاز است که اطلاعاتی در رابطه با مزاج اصلی خود داشته باشد. به دلیل این‌که تاثیر بسیاری بر روی کاهش وزن و افزایش وزن خواهند گذاشت.

شرایط خاصی که برای افراد بلغمی وجود دارد، این نکته را به اثبات می‌رساند که روند کاهش وزن آن‌ها با اشخاص دیگر تفاوت‌هایی دارد و لازم است بنا بر شرایط موجود، اقدامات لازم را برای درمان چاقی بلغمی فراهم کنند.

علاقه‌ای که این افراد به مصرف ادویه‌ها و شیرینی‌جات دارند، باعث افزایش وزن آن‌ها می‌گردد. در ادامه از راهکارهای لاغری سریع برای افراد بلغمی بیشتر خواهیم گفت و با توجه به این‌که بدن افراد بلغمی پذیرای مواد غذایی سرد نمی‌باشد، اگر آن‌ها در رژیم‌های غذایی خود از این موارد استفاده کنند، افزایش وزن برای آن‌ها بیش ‌از اندازه اتفاق می‌افتد.

بنابراین این افراد در هنگام کاهش وزن نیاز به رژیم مخصوصی دارند که به ‌عنوان راهکار مؤثری برای درمان چاقی بلغمی شناخته می‌شود.

استفاده از چربی‌های سالم برای درمان چاقی بلغمی

یک راهکار مؤثر دیگر این است که افراد بلغمی برای کاهش وزن باید از چربی‌های سالم و مفید استفاده کنند. با توجه به این‌که طبع اصلی این افراد سرد می‌باشد، استفاده از چربی‌ها در بدن آن‌ها می‌تواند سردی موجود را دفع کند و آن را تبدیل به گرمی کند.

اما استفاده از روغن‌های آفتابگردان برای بدن این افراد مضر است. برنامه‌های ورزشی که افراد با مزاج بلغمی در بدن روزانه خود تعیین می‌کنند، نقش عمده و اساسی برای درمان چاقی بلغمی‌ها دارد.

حرکات مخصوص شکمی همانند دراز و نشست و دیگر موارد به ‌عنوان مفیدترین ورزش برای این افراد شناخته می‌شود تا تجمع چربی‌ها در نواحی شکم و پهلو برطرف گردد و درمان مؤثری برای چاقی افراد بلغمی صورت بگیرد.

به دلیل این‌که افراد بلغمی نیاز دارند ا از موارد متعددی آب بدن خود را تامین کنند، بدن آن‌ها تمایل به استفاده از آب‌میوه‌های صنعتی و نوشابه‌های گازدار دارد و این می‌تواند بسیار خطرناک باشد و باعث افزایش وزن گردد. این موضوع نه‌ تنها تشنگی افراد و میزان آب بدن آن‌ها را تامین نمی‌کند، بلکه سبب افزایش وزن نیز می‌گردد.

استفاده از چربی‌های سالم برای درمان چاقی بلغمی
استفاده از چربی‌های سالم برای درمان چاقی بلغمی

تامین آب مورد نیاز برای بدن افراد با مزاج بلغمی چگونه صورت می­گیرد؟

این امری طبیعی می‌باشد که بدن هر فردی نیاز به آب دارد و افراد با مزاج بلغمی نیز از این مسئله جدا نیستند. برای این‌که این افراد بتوانند تشنگی خود را برطرف کنند، در هنگام تشنگی فقط باید آب بنوشند.

اگرچه تمایل آن‌ها به نوشیدن آب کمتر می‌باشد و اغلب درصدد نوشیدن نوشابه‌های گازدار و آب‌میوه‌های صنعتی هستند، اما این دسته از نوشیدنی‌ها قند بدن آن‌ها را بسیار افزایش می‌دهد و آب بدن آن‌ها را تامین نمی‌کند و باعث افزایش وزن می‌گردد.

توصیه مهمی که برای افراد به ‌جهت درمان چاقی بلغمی وجود دارد، این است که برای این‌که لاغری سریع را تجربه کنند، از مصرف مواردی همچون سبزی‌های پرآبی همانند کاهو و سبزی خوردن خودداری کنند و اگر میزان استفاده از این دسته مواد غذایی در برنامه روزانه افراد بسیار زیاد باشد، باعث زیاد شدن دفعات ادرار می‌گردد و آب بدن آن‌ها نیز دفع می‌شود.

کاهش وزن

اگر فردی دچار مزاج بلغمی باشد، تجربه این را دارد که برای کاهش وزن اقدام کرده‌ است و با استفاده از سالادهای متفاوت در تلاش است تا بتواند میزان وزن خود را کاهش دهد.

اما هیچ نتیجه‌ای برای او حاصل نمی‌گردد و مجدداً افزایش وزن دارد. به همین سبب برای این‌که درمان چاقی بلغمی در افراد صورت بگیرد، سالاد گزینه‌ی مناسبی نیست. دلیل اصلی این نکته این است که تمامی مواد موجودی که در انواع سالادها ریخته می‌شوند؛ همانند کلم، کاهو، گوجه و خیار از طبع سرد پشتیبانی می‌کند و این به مصلحت افرادی که دارای مزاج بلغمی می‌باشند، نیست.

بنابراین نه ‌تنها نمی‌تواند باعث کاهش وزن گردد، بلکه میزان مایعات بدن را بیشتر می‌کند و سبب افزایش یافتن یبوست نیز می‌گردد. نکته حائز اهمیت در مصرف مایعات و آب برای افراد بلغمی این است که منظور از این‌که آب کمتری استفاده کنید، بر این نیست که نمی‌توانید هیچ کدام از نوشیدنی‌ها را بنوشید و به‌ طورکلی باید استفاده از آب را ممنوع کنید، بلکه منظور بر این است که حد تعادل را برای استفاده از نوشیدنی‌های متعدد رعایت کنید.

تامین آب بدن افراد با مزاج بلغمی

برای ‌این که میزان آب بدن افراد با مزاج بلغمی تامین گردد و درمان چاقی بلغمی فراهم شود، یک نوشیدنی توسط پزشکان طب سنتی مهم شمرده می‌شود که شربت سکنجبین می‌باشد.

افرادی که مزاج بلغمی دارند، می‌توانند به‌ جای استفاده از شربت آب ‌لیمو یا آب، از سکنجبین استفاده کنند و هنگامی‌که از سرکه سیب در شربت سکنجبین استفاده شود، عملکرد بهتری برای کاهش وزن افراد با مزاج بلغمی صورت می‌گیرد. به دلیل این‌که سرکه سیب عامل مؤثری برای کاهش وزن می‌باشد.

حال استفاده از این نوشیدنی می‌تواند میزان آب مورد نیاز بدن را برای افراد بلغمی تامین کند و در کنار آن یک چربی سوز بسیار مهم شمرده می‌شود و تاثیرگذاری آن برای چاقی افراد بلغمی بسیار است. بنابراین به ‌مرور زمان باعث درمان چاقی بلغمی می‌گردد.

تامین آب بدن افراد با مزاج بلغمی
تامین آب بدن افراد با مزاج بلغمی

استفاده از قرص لاغری برای درمان چاقی بلغمی‌ها به چه صورت است؟

امروزه برخی از پزشکان توجه بسیاری به استفاده از قرص‌های لاغری برای بلغمی‌ها دارند. طب سنتی بر این باور است که تجویز این قرص‌ها که از ترکیبات منحصر به ‌فردی همانند آویشن، سیاه‌ دانه، زنیان و دیگر موارد می‌باشد، باعث تقویت معده می‌گردد و سبب می‌شود ا تعادل در معده برقرار باشد. به‌ همین دلیل طبع افراد در حالت متعادل قرار می‌گیرد.

نکته منحصر به‌ فرد استفاده از این قرص­ها این است که باعث بهبود سیستم گوارش و طبع افراد می‌گردد. اما هیچ‌گاه نمی‌توانید بدون مشورت گرفتن از یک پزشک به‌ صورت خودسرانه از این قرص‌ها استفاده کنید. به دلیل این‌که ممکن است شرایط بدنی شما برای استفاده از این قرص‌ها مناسب نباشد.

بدن هر شخصی با دیگری متفاوت است و ممکن است تأثیراتی که این قرص بر روی بدن برخی از افراد می‌گذارد، بر روی دیگری نداشته باشد. بنابراین درست است که این قرص گیاهی می‌باشد، اما همانند دیگر قرص‌های شیمیایی نیاز به تجویز پزشک دارد و باید در این حیطه از تخصص‌های پزشکان استفاده کنید.

استفاده از این قرص‌ها در هنگام شیردهی و بارداری بانوان

همین‌طور بهتر است بدانید که استفاده از این قرص‌ها در هنگام شیردهی و بارداری بانوان باعث به وجود آمدن مشکلاتی می‌گردد. حال با توجه به توضیحات ذکر شده در رابطه با این قرص‌ها، برای افراد سوالاتی پیش می آید که تاثیرگذاری این قرص برای افراد بلغمی به چه صورت می‌باشد؟

بهتر است بگوییم که این قرص‌ها به‌ تنهایی نمی‌توانند باعث کاهش وزن افراد بلغمی باشند. اما به ‌عنوان عاملی مؤثر و تحریک‌کننده برای کاهش وزن شناخته می‌شوند.

اگر در کنار استفاده از این قرص‌ها فرد رژیم مناسبی از مواد غذایی مناسب بلغمی‌ها داشته باشد و تمامی ورزش‌های موجود را انجام بدهد، تاثیر استفاده از این قرص‌ها بسیار زیاد می‌باشد.

به دلیل این ‌که اگر معده از طریق این قرص‌ها تقویت گردد، هضم غذا بهتر صورت می‌گیرد و اضافه ‌وزن افراد به دلیل شرایط بهتر معده و نگه‌داشتن رطوبت به کمترین حد خود خواهد رسید.

استفاده از این قرص‌ها در هنگام شیردهی و بارداری بانوان
استفاده از این قرص‌ها در هنگام شیردهی و بارداری بانوان

چه غذاهایی برای افراد بلغمی در رژیم‌های روزانه مضر شناخته می‌شوند؟

برخی از غذاها برای افراد با مزاج بلغمی مضر هستند و برای این‌که درمان چاقی بلغمی برای آن‌ها فراهم گردد، نیاز است تا از استفاده این موارد جلوگیری کنند. این دسته از موارد در مواد غذایی همانند میوه ترش همانند نارنگی، کیوی، میوه‌های نارس، لیمو شیرین، لیمو ترش شناخته می‌شود. اما در کنار آن‌ها بهتر است افراد در مصارف روزانه خود تعادل را رعایت کنند

و از مواردی همانند خیار پوست‌کنده، سوپ جو با روغن نباتی، کره‌ی گیاهی، سرکه، گوشت سفید، نسکافه، ترشی، لیته، شور، سیب‌ زمینی، قارچ، عدس، گوشت گاو و گوساله، سوسیس و کالباس، فست فود، چای، قهوه و غذاهای لبنیاتی نیز خودداری کنند.

البته این بدان معنی نیست که افراد با مزاج بلغمی نمی‌توانند به‌ صورت کلی این موارد را قطع کنند، بلکه باید مدیریت درستی بر روی استفاده از این دسته از مواد غذایی داشته باشند تا درمان چاقی بلغمی برای آن‌ها صورت بگیرد و مشکلات متعددی را در روند زندگی خود تجربه نکنند.

چه غذاهایی برای افراد بلغمی در رژیم‌های روزانه مضر شناخته می‌شوند؟
چه غذاهایی برای افراد بلغمی در رژیم‌های روزانه مضر شناخته می‌شوند؟

راهکارهای خانگی برای درمان چاقی بلغمی‌ها چه مواردی شناخته شده‌اند؟

حال که درک درستی از مزاج بلغمی دارید، به ‌غیر از تمامی موارد ذکر شده چند راهکار خانگی دیگر که در دسترس تمامی افراد می‌باشد و نیازی نیست فرد دردسر بسیاری برای استفاده از آن بکشند، وجود دارد که این موارد می‌تواند کمک کند تا افراد لاغر شوند.

طب سنتی توجه بسیاری به کیفیت مواد خوراکی دارد. همین‌طور طبخ انواع مواد خوراکی تأثیر بسیاری بر روی آن‌ها می‌گذارد. درمان تمامی مرض‌ها و از طریق رژیم‌های غذایی خاص برای افراد صورت می‌گیرد. حال درمان چاقی بلغمی‌ها نیز یکی از نکاتی است که می‌تواند با استفاده از رژیم‌های غذایی خاص مفید شناخته شود.

اغلب توجه روش‌های سنتی و خانگی برای درمان چاقی بلغمی این است که بتوان گرمای بدن را به حد تعادل رساند و استفاده از مواد غذایی گرم می‌تواند میزان متابولیسم بدن را بالاتر ببرد و در نهایت سوخت ‌و ساز بدن بیشتر می‌گردد و باعث کاهش چربی‌های موجود در بدن افراد می‌گردد.

اگر معده نتواند فعالیت خود را به‌ درستی انجام بدهد و هضم غذا در حالت بهینه انجام نشود،

یک دیدگاه دیگر که در طب سنتی وجود دارد این است که اگر معده نتواند فعالیت خود را به‌ درستی انجام بدهد و هضم غذا در حالت بهینه انجام نشود، بسیاری از مریضی‌ها گریبان‌گیر افراد می‌شود و باعث شکل‌گیری چاقی‌های مفرط می‌گردد.

بنابراین مهم‌ترین نقش مواد غذایی این است که بتواند تقویت سیستم گوارشی را برعهده بگیرد. در کنار آن باید این نکته را گفت که استفاده از نوع خوراکی‌هایی که طبع گرم‌تری دارند، باعث تقویت معده می‌گردد و تمامی ادویه‌هایی که در موارد فوق ذکر کردیم، برای طبع گرم مناسب می‌باشند و در نهایت درمان چاقی بلغمی را دارند.

استفاده از میوه‌هایی که طبع گرم‌تری دارند، برای افراد بلغمی اثربخش است و شامل سیب، انبه، انجیر، توت، خرما، مویز، کشمش و دیگر موارد می­شود.

افراد بلغمی خوردن مواد غذایی با طبع گرم را باید مهم بشمارند

آن‌طور که نیاز است، افراد بلغمی خوردن مواد غذایی با طبع گرم را باید مهم بشمارند، نیاز است از سردی‌ها دوری کنند و از استفاده‌ی محصولات لبنی به خصوص ماست خودداری کنند. همین‌طور موادی همانند ترشیجات، غذاهای ترش و حبوبات را از رژیم غذایی خود حذف کنند.

در برخی مواقع پیشنهاد طب سنتی استفاده از انواع قرص‌های بلغم می‌باشد که مواد تشکیل‌دهنده آن انواع گرمی هاست و می‌تواند تعادل گرمی را در بدن افراد با مزاج بلغم برقرار کند و باعث کاهش وزن گردد.

به ‌غیر از این موارد، نکته اثربخش استفاده از این قرص‌ها تقویت دستگاه گوارشی و معده می‌باشد و کمک می‌کند تا هضم غذاها بهتر و ساده‌تر انجام بگیرد. اما ممکن است این قرص برای تمامی افراد به خصوص بانوان باردار و شیرده گزینه مناسبی شناخته نشود.

افراد بلغمی خوردن مواد غذایی با طبع گرم را باید مهم بشمارند
افراد بلغمی خوردن مواد غذایی با طبع گرم را باید مهم بشمارند

چه دمنوش‌هایی برای درمان چاقی بلغمی مورد استفاده واقع می‌شوند؟

همان‌طور که گفتیم، دانش‌های متعددی در طب سنتی توانسته‌اند، باعث درمان چاقی بلغمی‌ها شوند. حال در ادامه انواع دمنوش‌ها را برای شما ذکر می‌کنیم تا اگر دچار مزاج بلغمی هستید، بتوانید از طریق استفاده این دمنوش‌ها درمان مؤثری از کاهش وزن بگیرید.

دمنوش زنجبیل

با توجه به این‌که طبع اصلی زنجبیل خشک و گرم می‌باشد، باعث افزایش یافتن متابولیسم بدن می‌گردد و سوخت‌ و ساز بدن را بیشتر می‌کند. در نهایت میزان چربی سوزی افراد در طول روز بیشتر می‌گردد و این امر سبب کاهش وزن و لاغری می‌گردد و کمک مؤثری برای افراد با مزاج بلغمی می‌باشد.

برای این‌که استفاده مؤثری از دمنوش زنجبیل داشته باشید، می‌توانید صبح یا شب ۱ فنجان از آن میل کنید. حال اگر برای آماده کردن این دمنوش زنجبیل پودر شده ندارید، می‌توانید از زنجبیل به صورت درست در داخل قوری استفاده کنید و بگذارید به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد.

برای طعم‌دار کردن این دمنوش، عسل گزینه مناسبی می‌باشد و با استفاده از ۱ قاشق غذاخوری عسل آماده می‌شود. البته لازم به ذکر است بدانید که زنجبیل سبب بالا رفتن فشار خون می‌گردد، افرادی که دچار فشار خون بالا هستند باید در استفاده از آن مراعات کنند.

دمنوش دارچین

یکی دیگر از دمنوش‌هایی که در طب سنتی به ‌عنوان درمان چاقی بلغمی می‌باشد، دمنوش دارچین است. طبع اصلی دارچین خشک و گرم می‌باشند و در طولانی ‌مدت می‌تواند تعدیل مزاج بلغمی را به دنبال داشته باشد و باعث کاهش وزن گردد. برای این‌که این دمنوش را تهیه کنید و بنوشید، نیاز به تکه‌های چوب دارچین دارید.

البته در بسیاری از مواقع پودر دارچین نیز می‌تواند مورد استفاده واقع شود. نیاز است چوب دارچین یا پودر دارچین در ۳ فنجان آب جوش در مدت ۳۰ دقیقه دم بکشد.

سپس برای مزه‌دار کردن آن می‌توانید از نبات، عسل و یا شکر استفاده کنید. البته استفاده بیش ‌از اندازه از نبات و شکر می‌تواند افزایش وزن را به دنبال داشته باشد. بنابراین بهتر است از عسل که طبع گرم‌تری دارد، برای افراد بلغمی استفاده شود.

دمنوش دارچین
دمنوش دارچین

دمنوش به ‌لیمو و ترکیبات مؤثر آن

فواید بسیاری درصدد استفاده از دمنوش به‌لیمو و ترکیبات آن برای معده ذکر شده ‌است و به دلیل این‌که دارای طبع گرم و خشک می‌باشد، برای افراد بلغمی نیز مؤثر است. استفاده از دمنوش به‌لیمو و ترکیبات مؤثر آن می‌تواند در صدد کاهش وزن تاثیرگذار باشد.

اما اغلب افراد بلغمی ‌مزاج می‌توانند دمنوش به‌لیمو را با دیگر دمنوش‌ها ترکیب کنند و گیاهانی همانند رازیانه، اسطوخودوس و آویشن برای ترکیب دمنوش به‌لیمو اثربخش می‌باشند و تاثیر بسیاری بر روی درمان چاقی بلغمی‌ها دارد.

اگر در طول شبانه‌ روز ۲ بار از این دمنوش استفاده کنید، بسیار اثربخش است. حال برای این‌که این دمنوش را تهیه کنید، به ۱ قاشق غذاخوری به و لیمو لازم دارید تا در قوری به جوش بیاید.

سپس می‌توانید آب جوش را به آن اضافه کنید و تا ۱۰ دقیقه نیاز به دم کشیدن دارد. برای استفاده این دمنوش بهتر است ۲ ساعت بعد از هر وعده غذایی آن را مصرف کنید که در طول روز ۲ بار تعیین‌ شده است.

در حالت کلی گیاهان دیگری دارای طبع گرم و خشک می‌باشند که در کنار دمنوش به‌لیمو می‌توان از آن‌ها نیز استفاده کرد و دمنوش‌های دیگری همانند دمنوش بابونه، دمنوش گل‌گاوزبان، دمنوش نعناع، دمنوش بهار نارنج، دمنوش با درنجوم اثربخش است و برای درمان چاقی بلغمی کمک می‌کند.

دمنوش به ‌لیمو و ترکیبات مؤثر آن
دمنوش به ‌لیمو و ترکیبات مؤثر آن

چای سیاه‌

طبق تحقیقات نشان داده براثر طب سنتی، مشخص ‌شده که چای سیاه می‌تواند کاهش وزن را به‌همراه داشته باشد و بسیار مفید می‌باشد بنابراین می‌توانید آب را در درون کتری به جوش آورید و ۱ قاشق چایخوری از برگ چای سیاه را در داخل آن بریزید. سپس به مدت ‌زمان ۵ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد و آن را با عسل میل کنید.

چای نعناع

دمنوش و یا چای نعناع طبع بسیار گرمی دارد که این می‌تواند برای افراد بلغمی مؤثر و مفید شناخته شود. برای این‌که از چای نعناع استفاده کنید، نیاز به برگ نعناع دارید و آن‌ها را در آب جوش بریزید تا مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد. سپس می‌توانید با انواع شیرین‌کننده‌ها این چای یا دمنوش را در طول روز به مرور استفاده کنید.

چای نعناع
چای نعناع

چای گیاهی میوه‌ای

میوه‌هایی همانند انبه، توت یا گیلاس دارای طبع گرم هستند. بنابراین می‌توانید دمنوش‌های مختلف یا چای میوه‌ای را با توجه به این میوه‌ها استفاده کنید. استفاده از این دمنوش‌های میوه در طول روز باعث کاهش وزن می‌گردد و طبع مناسبی برای افراد با مزاج بلغمی دارد.

دمنوش توت ‌فرنگی

توت ‌فرنگی نیز برای درمان بلغمی‌ها تاثیرگذار بوده و به مرور زمان استفاده از دمنوش آن می‌تواند باعث کاهش وزن گردد. برای تهیه این دمنوش، نیاز به ۲۰ گرم برگ توت ‌فرنگی داریم تا بتوانیم آن را در نیم لیتر آب بریزیم تا به جوش آید.

سپس لازم است آن را از صافی رد کنید و در طول روز آن را میل کنیم تا بتواند درمان مؤثری برای افزایش وزن افراد بلغمی باشد و به ‌مرور زمان سبب لاغری گردد.

دمنوش توت ‌فرنگی
دمنوش توت ‌فرنگی

خوردن اسپند برای درمان چاقی بلغمی‌ها

برخی از افرادی که در حیطه طب سنتی فعالیت دارند، بر این باورند؛ به دلیل این‌که طبع گرمی برای اسپند وجود دارد و افراد بلغمی، مزاجی سرد دارند، استفاده از اسپند می‌تواند برای آن‌ها مفید باشد و با خواص بسیار زیادی همراه است.

درک این ‌موضوع به اثبات رسیده ‌است که اسپند برای کاهش وزن افراد بلغمی کمک ‌کننده است و تأثیرات بسیاری دارد. البته این‌که حد تعادل در راستای مصرف اسپند رعایت نگردد، می‌تواند سبب به وجود آمدن مشکلاتی گردد. بنابراین نیاز است تا در حالت معمول از اسپند استفاده کنید. البته بنا بر شرایط افراد و ذائقه آن‌ها میزان استفاده از اسپند متفاوت شناخته می‌شود.

غذاهای بلغم زا

اغلب افرادی که دچار سردی مزاج هستند و بلغمی می‌باشد، بهتر است از غذاهایی همانند زرشک ‌پلو با مرغ، باقالی‌ پلو با ماهی، سالاد الویه، و ماکارونی استفاده نداشته باشند.

زیرا این دسته از غذاها بلغم زا می‌باشند. اگر بلغم در بدن افراد غلبه گردد، به ‌مرور زمان باعث آرتروز و روماتیسم می‌گردد و در اندام‌های تحتانی مشکلاتی به وجود می‌آورد.

به غیر از آن به‌ مرور زمان سفیدی مو گریبانگیر افراد می‌گردد و اگر افراد بلغمی در استفاده از سردی‌ها افراط کنند، مواردی چون چاقی، کندذهنی و کاهش اعتماد به ‌نفس برای آن‌ها اتفاق می­افتد.

همین‌طور ممکن است ترس از موارد متعدد اجازه زندگی با کیفیت را به افراد ندهد. عرق سرد از نکات مهمی است که مزاج بلغمی برای افراد به وجود می‌آورد و اغلب این افراد پف در اندام و صورت خود دارند. همین‌طور اگر بلغم موجود در بدن غلبه گردد، باعث درد در عضلات می‌گردد و گوش نیز خستگی زودرس را احساس می‌کند.

دردهای مقطعی در گوش نیز می‌تواند مشکلات متعدد بلغم زاها باشد. افراد بلغمی اغلب اشتهای زیادی دارند و شکم آن‌ها بزرگ می‌باشد. بنابراین درمان چاقی بلغمی نیاز است به‌آهستگی پیش برود تا نتیجه درستی برای آن صورت بگیرد. همان‌طور که گفتیم، گرمی‌ها می‌توانند در غذاهای افراد بلغم زا مؤثر باشند. حال توصیه های زیر را جدی بگیرید.

غذاهای بلغم زا
غذاهای بلغم زا

زنجبیل

استفاده از زنجبیل به دلیل این‌که باعث چربی سوزی بسیار می‌گردد، برای افراد بلغمی مهم شمرده می‌شود. بنابراین می‌توان آن را همراه با چای، غذا یا سالاد میل کرد.

رزماری

استفاده از رزماری باعث افزایش یافتن متابولیسم بدن و در نهایت سوخت ‌و ساز بیشتر می‌گردد. این امر کمک می‌کند تا غذا بهتر هضم گردد و به‌ مرور کاهش وزن برای افراد بلغمی صورت می‌دهد.

هل

دیده‌ شده هل برای کاهش وزن بسیار مفید و مؤثر می‌باشد. بنابراین می‌توانید آن را به انواع غذاهای خود به خصوص به چای اضافه کنید و میل کنید.

زیره سیاه

لاغری سریع بلغمی‌ها از طریق زیره سیاه امکان‌پذیر است. از آنجا که چربی سوزی بسیار قوی دارد و بسیار مفید می‌باشد، می‌توانید از زیره سیاه در انواع غذاهای خود استفاده داشته باشید.

توصیه مهمی که در زندگی روزمره افراد بلغمی وجود دارد، این است که به دلیل این‌که تمامی اعضای بدن آن‌ها بزرگ‌تر می‌باشد و اضافه‌ وزن را تجربه کرده‌اند، نیاز دارند تا در رژیم‌های لاغری خود غذاهایی که دارای رطوبت بسیار می‌باشند را کنار بگذارند. به ‌عنوان نمونه مصرف لبنیاتی همانند ماست را به کمترین حد خود برسانند و همین‌طور غذاهای ترش و تنگ بهترین گزینه برای استفاده افراد بلغمی می‌باشد.

زیره سیاه
زیره سیاه

توصیه‌های طب سنتی برای درمان چاقی بلغمی در چه مواردی خلاصه می‌شود؟

پیشنهادات و توصیه‌های مفیدی که طب سنتی برای افراد با مزاج بلغمی دارد، کمک می‌کند تا بتوانند لاغری را نیز تجربه کنند. مهم‌ترین توصیه این طب بر این است که افراد برای درمان چاقی بلغمی نباید هیچ‌گاه وعده‌های غذایی به ویژه وعده‌ی شام را حذف کنند.

در کنار این موارد آسیب‌ رساندن از طریق استفاده برخی از غذاها به خصوص سبزیجات، میوه‌ها و گوشت صورت می‌گیرد. طب سنتی غذاهای متعددی را برای این گروه که دارای مزاج بلغمی می‌باشند، تعیین می‌کند و از مهم‌ترین آن‌ها سبزیجاتی همانند ریحان، ترخون، جعفری، نعناع، کرفس، مرزه می‌باشد.

در کنار آن مواردی همانند گندم بی‌گل، لیمو ترش، کدو حلوایی، مارچوبه، گردو هندی، کلم براساس تحقیقات طب سنتی مؤثر واقع می‌شوند و یک نکته تکمیل ‌کننده برای کاهش وزن افراد با مزاج بلغمی استفاده از گوشت کبوتر، گوشت گوسفند، گوشت شتر، گوشت سار و گوشت گنجشک می‌باشد.

استفاده از ادویه‌جات

همین‌طور استفاده از ادویه‌جاتی همانند هل، زعفران، زنیان، سیر، موسیر، خردل برای این افراد مهم می‌باشد. البته توصیه طب پزشکی بر روی استفاده از انواع دمنوش‌ها می‌باشد و تاکید بسیاری برای آن‌ها دارد. استفاده دمنوش‌ها در این رژیم لاغری همانند دیگر موارد شناخته می‌شود.

دمنوش چای ترش به دلیل این‌که سبب افزایش یافتن میزان متابولیسم بدن می‌گردد و برای تمامی افراد همانند افراد سردمزاج و گرم مزاج مفید است.

با توجه به این‌که چای ترش منبع موثقی از آنتی‌اکسیدان می‌باشد و میزان بسیاری آنتی‌اکسیدان در درون آن وجود دارد، باعث چربی سوزی بدن می‌گردد و با استفاده از این گیاه از عطاری می‌توانید به‌ صورت روزانه آن را دم کنید و استفاده کنید.

استفاده از ادویه‌جات
استفاده از ادویه‌جات

راه‌حل‌های درمان چاقی بلغمی سریع

اگر شما نیز از افرادی هستید که دچار مزاج بلغمی هستید، طب سنتی راهکار لاغری سریع را به شما پیشنهاد می‌کند. استفاده از رژیم غذایی زیر کمک می‌کند تا بتوانید درمان چاقی بلغمی را فراهم سازید و کاهش وزن را نیز تجربه کنید.

استفاده از سونای خشک برای افرادی که دچار مزاج بلغمی هستند، بسیار پیشنهاد می‌شود. این افراد باید استفاده از شنا و استخر را فراموش کنند.

اگر افراد با مزاج بلغمی در زمان سحر، خواب مفصل و طولانی داشته باشد، افزایش وزن برای آن‌ها اتفاق می‌افتد. بنابراین نیاز است تا در ساعات اولیه شب استراحت کنند و صبح سحر برخیزند و اگر می‌توانند قبل ‌از طلوع آفتاب بیدار شوند. زیرا این بسیار به کاهش وزن آن‌ها کمک خواهد کرد.

پیشنهاد می کنیم از پست انواع چاقی و اضافه وزن دیدن کنید.

وعده غذایی ناهار برای افراد با مزاج بلغمی با هضم سختی رو به رو می‌باشد

وعده غذایی ناهار برای افراد با مزاج بلغمی با هضم سختی رو به رو می‌باشد. بنابراین توصیه علم پزشکی و طب سنتی برای این افراد این است که وعده‌های ناهار را بسیار کمتر مصرف کنند و یا در بسیاری از مواقع می‌توانند آن را به‌ صورت کل حذف کنند. حذف کردن ناهار برای افراد با مزاج بلغمی باعث کمتر شدن سودا می‌گردد و در نهایت کاهش وزن را برای این افراد به ‌دنبال دارد. اما می‌توانند از جایگزین آن یعنی وعده‌های عصرانه استفاده کنند.

برای این‌که درمان چاقی بلغمی‌ها زودتر صورت بگیرد، لازم است صبحانه را به‌ صورت کامل میل کنند.

بهترین صبحانه برای افراد با مزاج بلغمی استفاده از خرما یا شیر و یا ارده کنجد می‌باشد تا بتواند کاهش وزن را برای این افراد به دنبال داشته باشد.

افراد با مزاج بلغمی نیاز است تا شام خود را در ساعات اولیه شب یا در غروب استفاده کنند تا این نکته باعث کاهش وزن آن‌ها گردد.

وعده غذایی ناهار برای افراد با مزاج بلغمی با هضم سختی رو به رو می‌باشد
وعده غذایی ناهار برای افراد با مزاج بلغمی با هضم سختی رو به رو می‌باشد

سخن پایانی

همان‌طور که در تمامی مطالب بالا ذکر کردیم، اگر فردی بتواند انتخاب درستی از غذاهای مناسب داشته باشد، این نکته بر روی درمان چاقی بلغمی اثربخش است و طب سنتی به اثبات رسانده‌ است که برای درمان لاغری سریع بلغمی‌ها نیاز است تا غذاهایی که برای این دسته از افراد مضر می‌باشند، حذف گردند. به ‌غیر از این موارد، نیاز است تا افراد سبک زندگی خود را تغییر دهند و عادات روزانه‌ای همانند ورزش کردن را مهم بشمارند.

اگر فرد به‌ صورت دوره ای چکاپ‌ها را مهم شمرد و به واسطه یک پزشک طب سنتی، نوشیدنی‌های مضر را ترک کند، انتخاب مؤثری برای درمان چاقی بلغمی انجام داده و می‌تواند مزاج خود را کنترل کند و در حد تعادل داشته باشد.

بنابراین با توجه به تمامی مطالب ذکر شده؛ اگر شما نیز دارای طبعی بلغمی هستید، باید این نکات را اولویت اولیه زندگی خود قرار بدهید تا نتیجه آن مثمر ثمر واقع شود و تعادل برقرار کردن مزاج باعث کاهش وزن و درمان چاقی بلغمی گردد.

پیشنهاد می کنیم از پست جراحی لاپاراسکوپی چیست دیدن کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

4 پاسخ

 1. سلام
  من امروز این مقاله مفید شما را خواندم و به امید خدا میخواهم برای تغییر مزاج بلغمی و برطرف کردن چاقی دور شکم اقدام کنم
  خیلی امیدوارم که نتیجه بگیرم

  ممنون از توضیحات کاملتون

 2. ممنون بابت اطلاعات خوب و مفیدتون اگه لطف کنید لیست کاملی از رژیم غذایی برای لاغری افراد بلغمی بزارید تا بهتر در دسترس قرار بگیره عالی میشه ممنون

 3. باسلام
  ممنونم از مطالب کامل و مفیدتون. ان شالله منم میخوام این دستوراتو اجرا کنم

 4. عالی بود فقط چای سیاه برای بلغمی ها خوب نیست چون جز سردیجات است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید