درمان پیش دیابت

فهرست مطالب

امروز با موضوع درمان پیش دیابت دی خدمت شما هستیم.

مقدمه

درمان پیش دیابت
درمان پیش دیابت

امروز آمارهای بسیاری نشان می‌دهد که ۹۰ درصد افرادی که در معرض بیماری دیابت نوع دو هستند یا می‌توانند مبتلا به بیماری دیابت نوع ۲ باشند. در واقع در مرحله پیش دیابت قرار دارد پیش دیابت حالتی است که سطح قند خون فرد به صورت غیرطبیعی مشخص می‌شود و بدن بدرستی نمی‌تواند از انسولین استفاده کند.

این افراد ممکن است در مدت زمانی کوتاه به دیابت نوع ۲ مبتلا شوند و همچنین دچار بیماری‌ های قلبی و عروقی خواهند شد با این‌ حال این بدان معنا نیست که حتماً و قطعاً به این بیماری مبتلا می شوند بلکه در صورت پیشگیری و درمان می‌توانند خود را از این بیماری نجات دهند.

در این مقاله مفصلاً درباره درمان‌ های پیش دیابت با شما صحبت می‌کنیم و روش‌ هایی برای کنترل سطح قند خون بدن معرفی خواهیم کرد در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

انواع راه درمان پیش دیابت 

 1. تغییر برنامه غذایی
 2. کاهش دادن استرس
 3. انجام تحرک و ورزش
 4. خوردن قرص متفورمین
 5. خوردن غذای های غنی از فیبر(حبوبات و حبوبات؛ میوه ها و سبزیجاتی که پوست خوراکی دارند؛ نان های غلات کامل؛ غلات کامل ، مانند کینوا یا جو؛ غلات سبوس دار؛ ماکارونی گندم کامل)
 6. حذف نوشیدنی های شیرین
 7. مصرف گوشت بدون چربی
 8. مصرف زیاد آب در روز

آنچه در این مطلب خواهید خواند :

 • علت پیش دیابت چیست ؟
 • چه کسانی مستعد بیماری پیش دیابت هستند ؟
 • برای بهبود پیش دیابت چگونه سبک زندگی خود را تغییر دهیم ؟
 • پیش دیابت را چگونه تشخیص بدهیم ؟
 • تشخیص پیش دیابت در کودکان چگونه انجام می‌شود ؟
 • علائم پیش دیابت چیست ؟
 • برای درمان یا کنترل پیش دیابت چه نکات ورزشی باید رعایت شود ؟
 • درمان سنتی پیش دیابت چیست ؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان پیش دیابت با ما همراه باشید.

علت پیش دیابت چیست ؟

علت مشخصی برای این بیماری وجود ندارد اما علم ژنتیک سابقه خانوادگی، اضافه وزن و کم‌ تحرکی را که باعث می‌شود تجمع چربی مخصوصاً در اطراف شکم باعث ابتلا به این بیماری شود گلوکز در بدن بیماران پیش دیابت به درستی سوخت‌ و ساز نمی‌شود و همین باعث خواهد شد که این ماده در بدن فرد تجمع کرده و در مدت زمان طولانی وارد جریان خون فرد شود و بیماری پیش دیابت و در مدت زمان کوتاهی تبدیل به دیابت نوع ۲ شود.

چه کسانی مستعد بیماری پیش دیابت هستند ؟

با این‌ وجود افرادی بیشتر مستعد این بیماری خواهند بود که احتیاج به مراقبت بیشتری خواهند داشت کسانی که دچار اضافه وزن زیاد هستند و یکی از عوامل خطر زای این بیماری را در خود حس می‌کنند باید این عوامل را حتماً در نظر بگیرند.

کسانی که فعالیت بدنی کمی دارند ،خانم‌ هایی که دچار کیست تخمدان هستند، افرادی که سابقه بیماری‌ های قلبی و عروقی را دارند، افرادی که دچار فشارخون بالا هستند، کسانی که سابقه دیابت در افراد درجه یک خانواده آن‌ها وجود دارد خانم‌ هایی که دچار سابقه دیابت بارداری هستند.

مصرف دخانیات باعث خطر چاقی و مقاومت انسولین را در بدن کاهش می دهد. دور کمر یکی از عواملی است که نشان‌ دهنده مقاومت به انسولین می باشد. همچنین خواب از عواملی است که می‌تواند نشان‌ دهنده بیماری دیابت یا پیش دیابت باشد.

رژیم غذایی خوردن گوشت قرمز و فرآورده‌ های آن همچنین استفاده از مواد نوشیدنی شیرین کننده می‌تواند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد در مقابل می‌توانید از رژیم غذایی سرشار از سبزیجات، آجیل و غلات استفاده کنید.

این افراد باید سلامت بدن خود را بیشتر جدی گرفته تا دچار بیماری پیش دیابت نشوند.

چه کسانی مستعد بیماری پیش دیابت هستند ؟
چه کسانی مستعد بیماری پیش دیابت هستند ؟

برای بهبود پیش دیابت چگونه سبک زندگی خود را تغییر دهیم ؟

رژیم غذایی سالم :

برنامه غذایی افراد باید متنوع و متعادل باشد برنامه غذایی افراد دیابتی باید غنی از سبزیجات و پر از فیبر و خالی از کربوهیدرات‌ های زود جذب باشد.

توصیه می‌شود غلات استفاده کنید زیرا حاوی ویتامین‌ های ضروری بدن هستند و مواد مورد نیاز را تأمین می‌کنند. همچنین آنزیم‌ های گوارشی به راحتی نخواهند توانست نشاسته و سبوس را بشکنند و به گلوکز تبدیل کند یکی از دلایلی که غلات به کنترل قند خون کمک می کند همین است از طرف دیگر سیب‌ زمینی برنج و نان و بسیاری از غلات در صبحانه مصرف می‌شود و منجر به افزایش مقدار قند خون افراد خواهد شد.

نوشیدنی‌ هایی که حاوی شکر بسیار هستند باعث افزایش تری گلیسرین می‌شوند و مقاومت به انسولین را زیاد می‌کنند و از جمله عوامل خطرساز در برابر دیابت هستند همچنین مصرف این نوشیدنی‌ ها منجر به افزایش وزن و چاقی خواهد شد بهتر از طرح انتخاب منابع چربی که مصرف می‌کنید دقت لازم را مبذول دارید.

چربی‌ هایی که در روغن‌ های گیاهی مانند زیتون مغزها و دانه‌ ها وجود دارند. انتخاب‌ های مناسبی برای مصرف هستند و در غذاهای سرخ‌ شده و رستورانی به روغن‌ های جامد هیدروژنه نباید استفاده شود همچنین بهتر است از لبنیات های کم چرب و پنیرهای کم کالری به جای پرچرب استفاده شود.

آزمایش بدهید :

آزمایش دادن را فقط در محدوده افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ یا پیش دیابت قرار ندهید و همه افراد از جمله مبتلایان یا کسانی که در معرض دیابت یا پیش دیابت قرار دارند باید تحت نظر پزشک برای سنجیدن میزان قند خون خود آزمایش بدهند. یکی از روش‌ های مؤثر برای جلوگیری از تبدیل پیش دیابت به دیابت و یا درمان آن می‌تواند سنجیدن منظم میزان قند خون فرد باشد. شما می‌توانید با انجام آزمایش ساده خون از میزان قند خون خود مطلع شده و قبل از این‌که مبتلا به بیماری شوید یا اتفاقات ناگواری را برای خود رقم بزنید از وقوع آن‌ها جلوگیری کنید.

لطفا برای شناخت بیشتر از درمان دیابت نوع 2، از پست درمان قطعی دیابت نوع دو را مطالعه کنید.

آزمایش بدهید :
آزمایش بدهید :

انجام فعالیت‌ های بدنی بیشتر :

سبک زندگی که فاقد تحرک باشد می تواند عامل بزرگی در خطر بروز دیابت قرار بگیرد و در نتیجه داشتن یک فعالیت ورزشی منظم می‌تواند به کاهش درصد احتمال پیش دیابت و یا دیابت نوع ۲ کمک بسیار کند.

سعی کنید فعالیت ورزشی منظمی را برای خود در نظر بگیرید تا بتوانید دیابت خود را کنترل کنید و با مصرف قند خون به کاهش وزن و کنترل آن همگام باشید. داشتن فعالیت بدنی می‌تواند حساسیت به انسولین را افزایش داده و مانع از تجمع چربی در اطراف شکم شود.

توصیه انجمن دیابت آمریکا ۱۵۰ دقیقه ورزش در هفته است که این فعالیت باید ۳ بار در هفته انجام شود. برای ایران شما می‌توانید در هنگام تماشای تلویزیون یا صحبت با تلفن شروع به پیاده‌ روی کنید یا به جای استفاده از خودرو محلی را پیاده راه بروید و یا خودروی خود را کمی دورتر از حد معمول پارک کنید تا فرصتی برای پیاده‌ روی داشته باشید.

در این بین می‌توانید از مربی باشگاه کمک گرفته و از وی بخواهید تا ورزش‌ های هوازی و پرتحرک را برای شما در نظر بگیرند تا بتوانید سطح انسولین خون خود را تنظیم کرده و با توجه به آن ورزش‌ها خطر بیماری دیابت را برای خود کاهش دهید.

کاهش وزن :

داشتن اضافه‌ وزن و چاقی یکی دیگر از علل بروز بیماری دیابت نوع ۲ یا پیش دیابت است که مطالعات بسیاری نشان داده‌ اند. افرادی که دچار پیش دیابت هستند وزن بدن آن‌ها بسیار زیاد است و افرادی که سعی بر کنترل وزن خود دارند از بروز دیابت نوع ۲ بیشتر توانستند پیشگیری کنند یا آن را به تعویق بیندازند.

از این روز که دانشمندان همواره توصیه می‌کنند اگر اضافه‌ وزن دارید حتماً آن را کنترل کرده و وزن خود را به تعادل برسانید. سعی کنید آهسته غذا بخورید زیرا معده ۲۰ دقیقه بعد از احساس سیری پیغام سیری را به مغز ارسال می‌کند از این‌ رو سریع غذا خوردن باعث می‌شود که بیش از حد معمول غذا مصرف کرده و باعث اضافه وزن شما شود.

همچنین توصیه می‌کنیم در مقابل تلویزیون غذا نخورید زیرا باعث می‌شود که حواس شما از میل به غذا پرت شده و مقدار بیشتری از غذا را مصرف کنید. در میان غذا آب مصرف نکنید و حداقل نیم ساعت بعد از اتمام غذا شروع به نوشیدن مایعات کنید زیرا اینکار باعث می شود که دچار اختلال در هضم غذای مصرفی شده و سبب بروز چاقی در ناحیه شکم خواهید شد.

 

کاهش وزن :
کاهش وزن :

ترک دخانیات :

کسانی که مصرف سیگار و دخانیات دارند و حتی سیگارهای الکترونیکی مصرف می کنند ۳۰ تا ۴۰ درصد بیشتر از افراد غیرسیگاری در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ پیش دیابت هستند. مشاوره در مورد پیشگیری از دیابت یا درمان پیش دیابت قطع استعمال دخانیات است که باید این موضوع را مد نظر داشته باشید سیگار کشیدن تاثیر فوق‌ العاده بالایی بر افزایش سطح قند خون فرد مصرف‌ کننده خواهد داشت و افرادی که مبتلا به دیابت هستند بیشتر در معرض بیماری‌ های قلبی و عروقی قرار می‌گیرند.

این افراد در طولانی‌ مدت ممکن است که دچار افزایش فشارخون شده و مشکلات دیگری نیز به سراغ آن‌ها بیاید لذا برای کنترل سطح انسولین خون لازم است که فرد حتماً و قطعاً استعمال دخانیات را ترک کند.

پیشنهاد می کنیم از مقاله درمان دیابت جدید دیدن کنید.

مدیریت استرس :

استرس همیشه زمینه‌ ساز بیماری‌ها و احساسات ناخوشایند در فرد بوده است این احساس ناخوشایند همیشه بر روی سیستم بدن و عملکرد آن تأثیرات بسزایی داشته و در اثر استرس سطح انسولین در بدن کاهش یافته و منجر به افزایش قند خون در فرد می شود.

می تواند ورزش‌ هایی مانند یوگا و مدیتیشن کمک گرفته، باید سطح استرس را در فرد کاهش داده تا از بروز بیماری‌ های افسردگی دیابت و بیماری‌ های قلبی و عروقی جلوگیری کرد. خیلی مهم است که مدیریت استرس را جدی بگیریم و در این مورد حتماً از مشاوران و متخصصین کمک گرفته تا برای پیشگیری از دیابت یا درمان پیش دیابت تاثیرگذار واقع شود.

لطفا برای اطلاع دقیقتر درباره این موضوع، مقاله درمان قطعی دیابت در آلمان را مطالعه کنید.

پیش دیابت را چگونه تشخیص بدهیم ؟

بهترین راه تشخیص پیش دیابت انجام غربالگری‌ های دیابت است که برای بزرگسالان از ۴۵ سالگی به بعد آغاز می‌شود و برای کسانی که دچار چاقی زیاد هستند قبل از ۴۵ سالگی این تست انجام خواهد شد. چندین آزمایش برای تشخیص پیش دیابت وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

آزمایش هموگلوبین گلیکوزیله :

این آزمایش میزان قند خون فرد را در ۳ ماهه گذشته نشان می دهد و سطح قند خون را به صورت طبیعی پیش دیابت تشخیص داده شده و یا بالاتر از ۲ آزمایش دیگر که دیابت نوع ۲ را نشان می دهد مشخص می کند در این آزمایش مشخص می‌شود که فرد به صورت قطعی دچار پیش دیابت یا دیابت نوع ۲ هست یا خیر ؟

آزمایش قند خون ناشتا :

در این آزمایش که از فرد به صورت ناشتا گرفته می شود میزان قند خون زیر ۱۰۰ میلی گرم و در دسی لیتر میزان قند خون طبیعی را نشان می‌دهد. قند خون ناشتا ۱۲۶ میلی‌گرم در دسی لیتر یا بالاتر نشان‌ دهنده دیابت نوع ۲ است و میزان قند خون ناشتا از ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی‌گرم در دسی‌ لیتر به‌ عنوان بیماری پیش دیابت در نظر گرفته خواهد شد.

آزمایش قند خون ناشتا :
آزمایش قند خون ناشتا :

تست گلوکز خوراکی :

در این تست برای تشخیص دیابت فقط در خانم‌ های باردار استفاده می‌شود و از زنان باردار بعد از ۸ ساعت ناشتا بودن آزمایش خون گرفته خواهد شد و پس از آن یک محلول قندی را باید بنوشند و سپس بعد از ۲ ساعت میزان قند خون آن‌ها مجدداً اندازه گیری می شود.

در این آزمایش قند خون کمتر از ۱۴۰ میلی گرم قند طبیعی را نشان خواهد داد و میزان قند خون از ۱۴۰ تا ۱۹۹ میلی‌گرم نشان‌ دهنده پیش دیابت و همچنین میزان قند ۲۰۰ میلی گرم یا بالاتر نشان‌ دهنده دیابت نوع ۲ می باشد.

پزشکان توصیه می‌کنند خانم‌ هایی که علائم پیش دیابت را دارند حداقل یک‌ بار در سال میزان قند خون خود را بررسی کنند.

تشخیص پیش دیابت در کودکان چگونه انجام می‌شود ؟

کودکان ممکن است به دلایل چاقی مبتلا به دیابت نوع ۲ نیز باشند. تست قند خون در کودکان شبیه بزرگسالان است و دامنه قند خون در نظر گرفته‌ شده همانند بزرگسالان سنجیده می شود. کودکانی که علائم پیش دیابت یا مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند باید برای پیشگیری یا درمان حداقل سالانه ۲ بار مورد آزمایش قرار بگیرند.

علائم پیش دیابت چیست ؟

پیش دیابت هم مانند بیماری‌ های دیگر دارای علائمی است که بروز خود را جدی نشان می دهد. در این قسمت از مقاله می‌خواهیم با علائم پیش دیابت با شما سخن بگوییم در ادامه مطلب حتماً با ما همراه باشید.

فعالیت شدید پوستی :

تغییرات پوستی خود را زیر نظر بگیرید. در بعضی از افراد یکی از نشانه های ابتلا به  بیماری پیش دیابت تغییرات پوستی است که شامل نیاز رفتن به دستشویی بسیار میشود. داشتن لکه های قرمز و تشدید آنها همچنین میتواند نشانه های بر وجود بیماری پیش دیابت شود.

احساس تشنگی زیاد و همچنین داشتن خطوط قرمز یا تغییر رنگ پوست بدن نیز میتواند عامل بیماری دیابت یا پیش دیابت باشد. بنابراین باید به خوبی به بدن خود دقت کرده و هر گونه تغییرات هر چند ناچیز را پیگیری نمایید. داشتن رگه های تیره در قسمت زیر بغل نیز در بعضی از افراد میتواند نشانه بیماری پیش دیابت باشد.

لازم است شما پیوسته تغییرات پوستی خود را زیر نظر بگیرید و در صورت هر گونه تغییر ناگهانی و جای نگرانی فورا با پزشک متخصص در این باره مشورت کنید. به خاطر داشته باشید بیماری ها ابتدا خود را با صدای علائم بروز میدهند و در صورت عدم رسیدگی ممکن است عوارض جبران ناپذیری بر روی فرد باقی بگذارند.

فعالیت شدید پوستی :
فعالیت شدید پوستی :

افزایش سن فرد و ارتباط آن با بیماری پیش دیابت :

اگر تا کنون سابقه بیماری دیابت یا پیش دیابت را نداشته اید باید به شما تبریک بگوییم. اما فکر نکنید همیشه بر این قرار خواهد ماند. بدن شما دائما نیاز به رسیدگی و انجام آزمایشات را خواهد داشت. به همین دلیل است که برای افرادی که از سن 45 سال میگذرند غربالگری های قندخون اجباری است و باید آن را انجام دهند.

سن شما با عبور از 45 سال قدرت و توان تجزیه قندخون را در خود کاهش خواهد داد و میزان ترشح انسولین در بدن شما کم خواهد شد. در این زمان ممکن است علائم های دیگری دست به دست هم داده و در مدت زمانی بسیار کوتاه تر از آنچه فکر میکنید شما را مبتلا به دیابت و یا پیش دیابت کند.

اگر اکنون بیش از 45 سال دارید و تا کنون تجربه بیماری قندخون بالا را نداشته اید لازم است از این به بعد به صورت جدی تر به سلامت جسم خود اهمیت بدهید. زیرا در این سن علائم به یکباره ظهور خواهند کرد.

میل شدید به مصرف شیرینی :

مصرف شیرینی جات در مقدار بالا میتواند عاملی بر بروز بیماری پیش دیابت باشد. اینکه مصرف شیرینی بسیار لذت بخش است و عده ای صرفا برای تفریح اقدام به مصرف آن میکنند ولی باید به این نکته توجه داشت که مصرف طولانی مدت شیرینی جات خود زمینه سازی بیماری دیابت خواهد شد.

زیاد سطح انسولین در بدن فرد مقدار معینی از شیرینی جات را پاسخگو خواهد بود و مقدار اضافی هر چه باشد در بدن فرد باقی خواهد ماند. لذا لازم است مصرف شیرینی جات را به حداقل رسانده و از عواقب مصرف زیاد آن آگاه باشید. همچنین مصرف شیرینی جات در افراد سبب بروز چاقی و اضافه بالا میشود.

از این رو است که باید همیشه مصرف شیرینی را کاهش داده و از قندهای رژیمی و غلات استفاده نمایید. پروتئین و سبزیجات جایگزین های مناسبی برای کربودهیدرات های ساده و شیرینی ها هستند از آنها بهره مند شوید.

میل شدید به مصرف شیرینی :
میل شدید به مصرف شیرینی :

تاری دید در افراد :

از دیگر نشانه های بیماری قندخون میتوان به تاری دید چشمان فرد اشاره کرد. عده ای از افراد بخاطر بیماری دیابت ممکن است بینایی خود را از دست داده و یا سبب بیماری خونریزی چشم شود. بالا و پایین رفتن قندخون سبب عدم تمرکز قدرت بینایی در افراد خواهد شد.

این به معنای کاهش بینایی فرد مبتلا می باشد. تاری دید در چشمان فرد نشان از عدم کنترل قند خون است. بیماری قندخون به محض تنظیم شدن دید فرد را به حالت عادی بر میگرداند. اگر فرد در دید خود اختلالاتی را مشاهده کرد باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کرده و تست های لازمه برای سنجش قندخون و بیماری پیش دیابت را انجام دهد.

در طولانی مدت ممکن است این اختلال پیشروی کرده و مشکلاتی بسیار جدی تر برای فرد ایجاد کند. به هر دلیلی اگر تغییری در دید خود مشاهده میکنید باید اقدامات لازم را برای سنجش بینایی و یافتن علت آن انجام دهید.

بیخوابی و نداشتن خوابی مناسب :

نداشتن خوابی با کیفیت و بیخوابی در طولانی مدت میتواند عاملی برای بروز بیماری دیابت و پیش دیابت باشد. اگر شما خوابی مناسب ندارید باید بدانید ممکن است دچار اضافه وزن شده و یا مبتلا به بیماری پیش دیابت باشید. برای خواب خود حتما برنامه ریزی داشته باشید. اگر شبها در خواب دچار تنگی نفس شده و یا خر و پف میکنید حتما این موضوع را با پزشک در میان گذاشته تا بتوانید علت آن را پیدا کنید.

نداشتن خوابی با کیفیت به سرعت بر فرم بدنی شما تاثیر خواهد گذاشت و شما را از حالت ایده آل خارج خواهد کرد. لذا برای سلامت جسمی خود لازم است حتما به کیفیت خواب شبانه خود اهمیت بدهید. اگر بعد از انجام پیگیری ها متوجه شدید درگیر بیماری دیابت نیستید حتما برای بهبود وضعیت خواب خود فکری کنید زیرا این عامل در طولانی مدت خود میتواند منجر به افزایش سطح خون در بدن افراد شود.

احساس تشنگی بیش از حد :

یکی دیگر از علائم بارز قندخون بالا و پیش دیابت احساس تشنگی بیش از حد در افراد است. در این مواقع بدن فرد قصد دارد قندخون اضافی را به صورت ادرار خارج کند و برای این کار نیاز به دریافت مایعات بیشتری خواهد داشت. بنابراین اگر احساس تشنگی بیش از حد دارید حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. البته مصرف روزانه هشت لیوان آب برای بدن ضروری است و مصرف این مقدار کاملا طبیعی است.

اما فراتر از این بازه نیاز به پیگیری و بررسی های بیشتر برای یافتن علت خواهد داشت. احساس تشنگی بیش از حد و عدم رفع آن خود سبب ساز بسیاری از بیماری ها خواهد شد. برای کنترل مقدار آب رسانی بدن لازم است شما حتما روزانه 8 تا 12 لیوان آب مورد نیاز بدن خود را مصرف کنید.

احساس تشنگی بیش از حد :
احساس تشنگی بیش از حد :

موجی از دیابت در افراد :

متاسفانه بسیاری از افراد در این بین متوجه علائم بدن خود نیستید و آگاهی درباره ابتلا به بیماری پیش دیابت و دیابت نوع 2 را ندارند. با وجود اینکه شاید مبتلا به بیماری باشند اما برای یافتن علائم و علت آنها هیچ تلاشی نمیکنند. باید به این نکته اشاره کرد که حواستان پیوسته به موج دیابت باشد.

سن دیابت بسیار کاهش یافته و افراد بیشماری در سراسر جهان مبتلا به دیابت هستند. بیماری پیش دیابت به این معناست که قندخون بدن شما در اکثر مواقع در حالت فراتر از معمول است و این خود باعث میشود که خطر ابتلا به بیماری های سکته مغزی و قلبی در افراد با وجود عدم آگاهی به ابتلا، افزایش یابد. متاسفانه بسیاری از افراد بالای 18 سال مبتلا به پیش دیابت هستند و خود از این موضوع آگاهی ندارند و یا آن را جدی نمیگیرند.

زخم و عفونت های غیر طبیعی :

حتما شما هم نام زخم های دیابتی را زیاد شنیده اید. زمانی که قندخون در بدن شما زیاد باشد. گردش خون نیز کاهش پیدا میکند. از این رو زخم های بدن شما رو به کبودی خواهد رفت و ترمیم پوستی شما نیاز به زمانی طولانی تر خواهد داشت. در افراد مبتلا به دیابت این زخم ها شدت خواهند گرفت و حتی ممکن است به قطع عضو بدن فرد نیز منجر شوند.

اگر دارای زخم های غیر طبیعی هستید لازم است این نکته را فراموش نکنید سرعت ترمیم بدن شما و گردش خون شما کاهش یافته است. که شایع ترین علل آن افزایش قند خون در بدن شماست. برای یافتن علت و بهبودی بیشتر لازم است تست قندخون و پیش دیابت را انجام داده و در صورت مثبت بودن آن اقدامات لازمه را انجام دهید.

احساس خستگی زیاد :

قند در بدن افراد یکی از نیازهای ضروری است. بدن نیازمند قند است تا آن را به انرژی تبدیل کرده و از آن استفاده کند. اما زمانی که این مقدار در بدن افزایش پیدا میکند فرد احساس خستگی مفرط داشته و با وجود بهم ریختگی خواب شبانه ،احساس ضعف و خواب آلودگی خواهد کرد. از این رو است که باید حواستان به خواب و احساس خستگی بدنتان باشد. ممکن است این نشانه گاه تا پیدایش بیماری های دیگری نیز پیشروی کند.

برای درمان یا کنترل پیش دیابت چه نکات ورزشی باید رعایت شود ؟

قبل و بعد از ورزش تست بدهید :

برای درمان پیش دیابت لازم است که شما میزان قند خون خود را بسنجید. قبل از ورزش کردن حتماً از میزان قند خونتان مطلع شوید و اگر برای ورزش قند خون پایینی داشتید مقداری قند طبیعی مانند کربوهیدرات‌ های زود جذب مصرف کنید و سپس مجدداً قند خود را اندازه‌ گیری کنید.

اگر همچنان قند خونتان پایین بود مجدداً این کار تکرار دارید و تا به حد نصاب نرسیده است اقدام به شروع ورزش نکنید. هم چنان بعد از ورزش کردن لازم است که شما میزان قند خون خود را مجدداً اندازه‌ گیری کرده و از میزان آن آگاه شوید. این روند را یادداشت کنید و تا بتوانید روند درمانی خود را تحت کنترل بگیرید.

اگر عمل بای پس انجام داده اید و می خواهید درباره نحوه ورزش بعد از عمل بای پس معده بدانید روی آن کلیک نمایید.

قبل و بعد از ورزش تست بدهید :
قبل و بعد از ورزش تست بدهید :

از یک مربی کمک بگیرید :

برای بهبود وضعیت جسمی خود می‌توانید از یک مربی کمک گرفته و در کلاس‌ های ورزشی ثبت‌ نام کنید. شرایط جسمی خود را کاملاً برای مربی شرح داده و از وی بخواهید که مطابق شرایط جسمی تان به شما برنامه ورزشی بدهد تا بتوانید بر طبق آن علاوه بر تناسب اندام میزان قند خونتان را تحت کنترل بگیرید.

حضور یک مربی همیشه می تواند شما را ترغیب به ادامه ورزش و بهبود سلامتی تان کند. همچنین مربی خواهد توانست با حضور پررنگ خود اطمینان خاطر بیشتری به شما برای ورزش کردن و حفظ سلامتی تان بدهد. توصیه ما به شما استفاده از یک مربی ورزشی است که بتواند روند درمانی و جسمیتان را تحت کنترل گرفته و در مواقع ضروری اقدامات لازم را به شما گوشزد کند.

به صدای بدنتان گوش دهید :

اگر در هنگام ورزش احساس ضعف و خستگی بسیار دارید، به دلیل پایین آمدن سطح قند خونتان است. از کربوهیدرات‌ های طبیعی مانند آب‌ میوه طبیعی مصرف کنید تا دوباره احساس سر زندگی و شادابی را به خود بازگردانید. برای کنترل این موضوع و ایمن ماندن از این روند جسمانی حتماً قند خونتان را بسنجید و با رها کردن ورزش خودتان را توجیه نکنید.

از گام شمار استفاده کنید :

از دستگاه‌ ها یا برنامه‌ های گام شمار استفاده کنید. افرادی که از گام شمارها استفاده می کنند تقریباً ۲۷ درصد میزان فعالیتشان نسبت به کسانی که برنامه فعالیتی این‌ چنینی برای خود ندارند افزایش می‌یابد. برای خود ۱۰ هزار قدم روزانه را که معادل ۸ کیلومتر در روز پیاده‌ روی می‌باشد تعیین کرده و بر طبق آن پیاده‌ روی کنید. پیاده‌ روی می‌تواند به تنظیم گردش خون در بدن شما کمک کرده و همچنین سطح قند خون بدن شما نیز کاملاً تنظیم می‌گردد.

از گام شمار استفاده کنید :
از گام شمار استفاده کنید :

آبرسانی را فراموش نکنید :

احساس تشنگی یک علامت بزرگ از سمت بدن شماست معنای آن این است که بدنتان هیدراته نیست قبل از شروع ورزش لازم است که یک لیوان آب بنوشید و اگر احساس تشنگی دارید هیچ گاه شروع به ورزش کردن نکنید. آب همچنین می‌تواند به رقیق شدن خون و خارج کردن سموم از طریق کلیه‌ ها کمک کند، همیشه سعی کنید که مقدار ۸ لیوان آب را در روز بنوشید و برای تحت کنترل گرفتن این موضوع یک بطری آب را بر روی میز خود قرار داده و چندین مرتبه آن را پر یا خالی کنید. هیدراته بودن بدن شما می‌تواند به روند درمانی پیش دیابت کمک کرده و از تبدیل آن به دیابت نوع ۲ جلوگیری خواهد کرد.

یک برگه یادداشت به همراه داشته باشید :

شما به‌ عنوان کسی که مبتلا به پیش دیابت یا دیابت نوع دو است. باید دیگران را از وضعیت جسمی خود مطلع کنید از یک برگه یادداشت استفاده کنید و اطلاعات دارویی و نوع بیماری خود را در آن درج کنید تا در صورت بروز مشکلات جدی دیگران بتوانند به کمک شما بیایند.

همچنین اگر از انسولین مصرف می کنید بر روی برگ آن را درج کنید یا این اطلاعات را به گوشی خود بچسبانید یا درون گردنبندی بر گردن خود بیندازید. این نوع از اطلاعات پزشکی می‌تواند در مواقعی که شما احتیاج به کمک دارید دیگران را راهنمایی کرده تا در صورت وقوع مشکلات جدی‌تر به شما کمک‌ رسانی کنند. همچنین می تواند از روشی برای پیشگیری پیش دیابت به دیابت نوع ۲ نیز باشد.

لطفا برای آشنایت بیشتر از  داروی تقویتی برای افراد دیابتی روی آن کلیک نمایید.

یک برگه یادداشت به همراه داشته باشید :
یک برگه یادداشت به همراه داشته باشید :

به خود پاداش بدهید :

برای خود برنامه‌ ریزی کنید و زمان‌ هایی را تعیین کنید تا به اهداف کوتاه‌ مدت خود دست یابید. در صورتی‌ که به اهدافتان رسیدید به خود پاداش بدهید مثلاً برای یک هفته ورزش منظم به خودتان دیدار با یک دوست قدیمی یا رفتن به سینما و تماشای فیلم مورد علاقه‌ تان را هدیه بدهید.

این کار انرژی شما را افزایش می‌دهد و باعث بهتر شدن وضعیت جسمی و روحی شما خواهد شد همچنین به روند درمانی شما و کنترل میزان قند خونتان کمک شایانی خواهد کرد. برای پاداش دادن تنها به کاهش وزن فکر نکنید و بر روی مزیت های دیگر ورزش کردن نیز تمرکز کنید از مهم‌ ترین مزایای ورزش کردن افزایش سلامتی و بهبود وضعیت جسمی شماست. میزان قند خون بدنتان را کنترل کنید و در صورت بهبودی آن به خودتان پاداش بدهید.

اهداف کوتاه‌ مدت تعیین کنید :

حتماً شنیده‌ اید که بزرگ‌ ترین موفقیت‌ ها با گام‌ هایی کوچک آغاز شده‌ اند. برای خودتان اهداف بلندپروازانه در نظر نگیرید و با اهداف کوچک شروع به ورزش و تنظیم میزان قند خونتان کنید اینکار باعث می شود برای دفعات بعدی بتوانید گامی بلندتر بردارید و احتیاط احتمال رسیدن به موفقیتتان را افزایش می‌دهد از نتایج فعالیت تان گزارشی تهیه کنید و در پایان هر دوره آن را بررسی کنید همچنین نتایج هر دوره را با دوره قبل مقایسه کنید تا بتوانید میزان پیشرفت و پسرفت خود را بسنجید.

از یک دوست کمک بگیرید :

داشتن یک نیروی محرک مانند یک همراه یا دوست می‌تواند عامل بسیار تاثیر گذاری در روند تناسب اندام و ورزش شما باشد. مخصوصاً کسانی که دارای سن بیش از ۶۰ سال هستند داشتن یک همراه بسیار کمک‌ کننده است. شما برای ورزش کردن احتیاج به محرک قوی خواهید داشت و چه بهتر از یک دوست که بتواند در این راه با شما همراه شده و خود نیز از مزایای ورزش کردن و تناسب اندام و کنترل میزان قند خون بهره‌ مند شود.

سوخت‌ رسانی بدنتان را افزایش دهید :

آنچه که بعد از ورزش کردن مصرف کنید از مهم‌ ترین وعده‌ های غذایی تان به حساب می‌آید. زیرا سوخت رسانی به بدن از مهم‌ ترین نکاتی است که باید در هنگام ورزش کردن و تنظیم قند خون به آن توجه کرد در هنگام ورزش ذخایر گلیکوژن در طول ورزش خالی خواهند شد و باید این ذخایر مجدداً تجدید شوند.

برای هر ۳۰ دقیقه ورزش وعده غذایی سبکی را در نظر بگیرید برای مثال می‌توانید از یک لیوان شیر با ۱ عدد سیب استفاده کنید، اینکار باعث می‌شود که میزان قند خونتان مجدداً تنظیم شود در صورت افزایش مقدار قند خونتان می توانید پروتئین را جایگزین نمایید و از غذاهایی مانند تخم مرغ و لوبیا استفاده کنید.

سوخت‌ رسانی بدنتان را افزایش دهید :
سوخت‌ رسانی بدنتان را افزایش دهید :

از ورزش کردن لذت ببرید :

باید از ورزش کردن لذت ببرید ورزش کردن می‌تواند سطح قند خون شما را متعادل کند و این فعالیت نباید برای افراد مانند شکنجه باشد باید از نوع فعالیت ورزشی که انتخاب می‌کنید لذت ببرید و آن را مصرانه پیگیر شوید، تا بتوانید نتایج مورد قبولی از آن دریافت کنید. برای لذت ورزش کنید نه برای کاهش وزن یا سلامتی این کار  به احساس تندرستی و شادابی شما از نظر روحی کمک بسیاری خواهد کرد.

ورزش را تقسیم کنید :

ساعت ورزش کردن را تقسیم کنید و به جای آنکه هر روز مدتی طولانی را ورزش کنید آن را به چندین زمان کوتاه در روز تقسیم کنید. این کار می‌تواند باعث شود شما احساس خستگی کمتری داشته باشید و همچنین انرژی لازم برای انجام ورزش‌ های روزهای آتی را نیز داشته باشید. زیرا خستگی ورزش در یک زمان طولانی می‌تواند شما را از ورزش کردن در روزهای آینده منصرف کند.

از نشانه‌ ها استفاده کنید :

بر روی دیوار، درب یخچال یا درب کمد های خود نشانه‌ هایی قرار دهید که شما را ترغیب به ورزش کردن  و پیاده روی کند. این کار می‌تواند باعث افزایش احساس مسئولیت شما به ورزش کردن می شود و شما را ترغیب می کند تا بیشتر ورزش کنید. همچنین یک یادآوری مهم به شمار می‌آید که شما را از ورزش غافل نخواهد کرد.

نشانه‌ های بصری را جدی بگیرید و آن‌ها را در زندگی خود استفاده کنید این کار را می‌تواند روند درمان پیش دیابت شما را سرعت بخشیده و مانع از اقداماتی شود که قند خون شما را افزایش می دهد.

درمان سنتی پیش دیابت چیست ؟

زردچوبه :

از دیگر گیاهان پر مصرف و کاربردی برای درمان دیابت میتوان به زردچوبه اشاره کرد. زردچوبه نیز سرشار از آنتی اکسیدان است و کاربردهای بسیاری به عنوان ادویه مصرفی در غذاها دارد.

این گیاه همچنین کاهش دهنده میزان قندخون بدن و کنترل کننده دیابت است. اگر شما به دنبال درمان های گیاهی پیش دیابت هستید زردچوبه یک گزینه مناسب برای شماست زیرا میتوان از آن در پخت و پز های بسیار استفاده نمود و همچنین میزان قندخون را تنظیم کرد. از دیگر خواص آن میتوان به خواص ضد پیری و تاثیرات شگفت انگیزی که برای کاهش وزن دارد اشاره کرد.

زردچوبه :
زردچوبه :

گیاه ترخون :

بر طبق مطالعات انجام‌ شده گیاه ترخون مقاومت بسیار خوبی در برابر انسولین و پرخوری در افراد دیابتی خواهد داشت. این گیاه با انسولین در بدن کاملاً سازگار بوده و مقاومت آن را کاهش می دهد.

البته عده‌ ای معتقدند که نوع فرانسوی این گیاه به آسانی تکثیر نخواهد شد اما نوع آمریکایی و روسی آنکه در شرایطی معتدل در سراسر جهان به وفور دیده می شود با گونه‌ های فرانسوی آن مقدار کاهنده قند خون مشابهی ندارد ممکن است که برای تهیه این گیاه از نوع فرانسوی مجبور به هزینه بیشتری شوید.

بیل بری :

بیل بری نوع اروپایی بلوبری است. البته این نوع از بلوبری ها برتری دارند زیرا داخل آن‌ها فقط به رنگ آبی رنگ است و رنگ آب آن به معنای مبارزه با دیابت و داشتن آنتی‌ اکسیدان‌ های سالم است.

همچنین این گیاه تقویت‌ کننده قلب و برای کاهش چربی خون و التهابات بسیار گزینه مناسبی است. مطالعاتی که بر روی این گیاه انجام‌ شده مقدار ۴۰۰ گرم در روز مصرف آن می‌تواند علائم التهاب را کاهش داده و تحمل گلوکز در افراد را بهبود ببخشد.

شیرین برگ :

شیرین برگ تنها شیرین کننده ای است که برای افرادی که دچار پیش دیابت یا دیابت نوع ۲ هستند مضر نمی‌باشد. البته باید این نکته را ذکر کنیم که شیرینی این گیاه از شکر هم بیشتر است با این‌ حال تأثیرات بسیار مثبتی بر روی قند خون دارد و به دندان‌ های فرد آسیبی نمی‌رساند.

همچنین میزان ترشح انسولین را در بدن افزایش می دهد این گیاه را می‌توانید درون گلدانی بر روی طاقچه پرورش دهید و یک برگه کوچک آن می‌تواند رشد بسیار زیادی داشته باشد.

بابونه :

استفاده از گیاه بابونه به صورت چای یا دمنوش می تواند خواص بسیار بی‌نظیری را بر روی سلامتی شما بگذارد. گیاه بابونه مقدار قند خون فرد را کاهش می دهد و از ذخیره آن در کبد ممانعت به عمل می‌آورد. همچنین می‌توانید از این دمنوش به عنوان یک آرامش‌ دهنده و تسکین‌ دهنده استفاده کنید. یک فنجان چای بابونه می‌تواند تا روز کاری سخت شما را بسیار دل‌ پذیر و دل‌ چسب کند.

شما در حال خواندن پست درمان پیش دیابت هستید.

گل قاصدک :

این گیاه هرز را هرگز نباید ریشه‌ کن کنید، زیرا دارای خواص دارویی بسیاری است که می‌تواند بر سلامت افراد دیابتی بسیار شگفت‌ انگیز واقع شود برگ های سبز و تیره آن مملو از موادی است که می‌تواند فشارخون را تنظیم کند همچنین برای درمان کبد از این گیاه استفاده می شود.

این گیاه تکرر ادرار می آورد و این سبب می‌شود که پاکسازی بدن را سرعت ببخشد. همچنین گیاه قاصدک به کاهش وزن فرد کمک می کند و برای بسیاری از افرادی که دچار پیش دیابت یا دیابت نوع ۲ هستند بسیار سودمند واقع می شود.

گل قاصدک :
گل قاصدک :

دارچین :

مطالعات بسیاری بر روی این گیاه انجام شد و در آخرین نتایج این مطالعات بدین شرح است که دارچین باعث کاهش قند خون در بدن افراد می‌شود. همچنین مصرف این گیاه همراه با غذا، می تواند التیام بخشنده و کلسترول و سوخت‌ و ساز بدن را کنترل می‌کند.

به همین علت است که عده‌ ای از گیاه دارچین برای کاهش وزن استفاده می کنند البته باید بدین نکته اشاره کرد که به‌ هیچ‌ عنوان نباید دارچین را بپزید، زیرا فواید آن ممکن است از دست رفته و آن‌ها را خنثی کند بهتر است این گیاه را بر روی لوبیا ،عدس ،گوشت قرمز پخته شده امتحان کنید و همچنان بدون قند بمانید زیرا این گیاه میزان قند خون بدن شما را تنظیم می‌کند.

زیره سبز :

گیاه دیگری که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم زیره سبز است که از خانواده ادویه جعفری است. این گیاه که با عدس قرمز یا برنج قهوه‌ ای تناسب بسیار خوبی دارد می‌تواند قند خون و کلسترول را کاهش دهد همچنین تأثیرات بسزایی بر روی تنظیم بیماری‌ های مزمن از جمله دیابت خواهد گذاشت که ممکن است تأثیرات بسیار مخربی بر روی فرد بگذارد.

جمع بندی مطلب

پیشگیری همیشه بهتر از درمان بوده است. ما در این مقاله سعی کردیم مفصلا درباره بیماری پیش دیابت با شما صحبت کنیم و موثرترین روش های درمان این بیماری را برای شما بیان کردیم.

پیش دیابت به عنوان یکی از هشدار های بزرگ بدن برای رویارویی با بیماری دیابت نوع دو میتوان به آن اشاره کرد و باید برای درمان آن اقدامات لازم نیز انجام شود. امیدواریم شما نیز از مطالعه این مقاله نهایت استفاده را برده باشید.

جمع بندی مطلب
جمع بندی مطلب

در انتهای این مقاله از شما دعوت می کنیم از مقاله جراحی افراد دیابتی را مطالعه نمایید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میترا
میترا
2 سال قبل

ممنون اقای دکتر خیلی استفاده کردیم همواره سلامت باشید

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید