درمان دیابت شیرین در کودکان

فهرست مطالب

امروز با موضوع درمان دیابت شیرین در کودکان در خدمت شما هستیم.

آیا کودکان تان زیاد دستشویی می‌روند و تشنه می‌شوند؟ بهتر است این علایم را جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید. ما در این مقاله درباره درمان دیابت شیرین در کودکان با شما بحث خواهیم کرد پیشنهاد می کنیم این مطلب را از دست ندهید.

مقدمه

درمان دیابت شیرین در کودکان
درمان دیابت شیرین در کودکان

درمان دیابت شیرین در کودکان چیست؟

 • تزریق روزانه انسولین
 • پایش مکرر قند خون ناشتا و غیر ناشتا با دستگاه گلوکومتر
 • خوردن غذاهای سالم
 • ورزش منظم
 • دمنوش گیاه کلپوره
 • دمنوش گیاه پونه کوهی
 • دمنوش نعنا
 • دمنشو گیاه مریم گلی
 • دمنوش گیاه بوقناق
 • دمنوش گیاه گزنه
 • دمنوش برگ درخت گردو
 • دمنوش برگ گیاه قره قاط

پیشنهاد می کنیم از پست پرسش و پاسخ درباره دیابت کودکان دیدن کنید.

فهرست:

دیابت چیست؟

انواع دیابت

علت دیابت نوع یک

دلیل دیابت تیپ یک

چرا دیابت در کودکان به وجود می آید؟

اشتباهات رایج

این توصیه ها را جدی بگیرید!

درمان دیابت نوع دو

دیابت چیست؟

وقتی قند خون تان به بالاتر از ۹۶ تا ۱۱۲ میلی گرم در دسی لیتر می رسد می گویند فرد دچار دیابت شده است.

فرد در این بیماری توانایی تولید انسولین را از دست می دهد و همچنین بدن در برابر انسولین مقاومت می کند و انسولین عملکرد طبیعی خودش را از دست می دهد.

همان طور که می دانید کار انسولین پایین آوردن سطح قند خون می باشد.

دیابت چیست؟
دیابت چیست؟

پایش قند خون تان را می توانید به دو روش انجام دهید:

 • پایش قند خون توسط خود بیمار که به آن خود پایشی گفته می شود.
 • پایش قند خون توسط پزشک

در خود پایشی فرد با استفاده از دستگاه های خانگی نسبت به تعیین قند خون خود اقدام می کند.

به این شکل که نوک انگشت را فشار داده تا تمامی خون در آن قسمت جمع شود سپس با استفاده از یک سنجاق نوک تیز که تمیز نیز باشد انگشت را سوراخ کرده و خون را بر روی نوار در دستگاه قند خون می ریزند سپس می توانید میزان قند خون تان را چک کنید.

انواع دیابت

ابتدا بیاید درباره انواع دیابت با شما صحبت کنیم و یک پیش زمینه از عوامل به وجود آورنده دیابت در اختیارتان قرار دهیم. ما در این قسمت به توضیحاتی راجع به انواع دیابت خواهیم پرداخت.

دیابت تیپ یک

دیابت تیپ یک دیابت وابسته به انسولین و دیابت نوع اول می باشد که در گذشته به دیابت کودکان مشهور بوده است اما بعد از اینکه در افراد ۸۰ ساله نیز یافت می شد دیگر به آن دیابت کودکان نگفتند. دیابت نوع یک به دلیل یک بیماری  خود ایمنی در افراد به وجود می‌آید بیماری خود ایمنی یعنی حمله کردن سلول های ایمنی فرد به سلولهای خودی بدن.

علت دیابت نوع یک

همانطور که می‌دانید پانکراس یا همان لوزالمعده از جزایری به نام جزایر لانگرهانس ساخته شده است این جزایر لانگرهانس دارای سلول هایی می باشد که نام یکی از این سلول ها سلول های بتا است که مسئولیت ساخت انسولین در بدن را برعهده دارد.

علت دیابت نوع یک
علت دیابت نوع یک

انسولین به محض ترشح شدن از سلول های بتا جزایر لانگرهانس وارد خون شده و بر روی سلول های دیگر تاثیر می گذارد و باعث می شود سلول ها از گلوکز موجود در خون استفاده کند و آن را در خود ذخیره کند بنابراین سطح گلوکز خون کاهش پیدا کرده و قند خون نیز کاهش می یابد .

در دیابت نوع یک دیگر چنین اتفاقی نمی افتد چرا؟

دلیلش یک بیماری خود ایمنی است که در آن سلول های ایمنی یا همان گلبول‌های سفید به سلول های بتا در جزایر لانگرهانس حمله می‌کنند و آنها را از بین می برند این می‌تواند به صورت هم گیر باشد یا نه یعنی بعضی از سلول ها را نابود کند و با همه سلول ها را.

در هر حال انسولین یا کمتر دیده می‌شود در این افراد و یا اصلاً تولید نمی‌شود با تولید نشدن انسولین این هورمون در بدن کاهش می یابد و گلوکز دیگر وارد سلول ها نخواهد شد

بنابراین گلوکز خون افزایش می‌یابد و دلیل آن این است که انسولین دیگر در خون وجود ندارد و روی گیرنده‌های انسولین بر روی سلول ها قرار نمی‌گیرد و به این ترتیب این سلول ها دیگر از گلوکز موجود در خون استفاده نمی‌کنند و بیشتر از پروتئین ها، چربی ها و دیگر مواد معدنی در بدن استفاده می‌کنند و این فرد دچار دیابت یا افزایش گلوکز در خون خواهد شد.

بنابراین در یک فرد دیابتی گلوکز در خون افزایش پیدا می‌کند و دیگر در سلول ها ذخیره نمی شود همچنین گلوکزهای اضافی در خون باید به شیوه ای دفع شوند. معمولا به دلیل اینکه گلوکز در خون افزایش پیدا می‌کند در کلیه ها وارد ادرار می شود تا از طریق ادرار دفع شود

ادرار گلوکزی

بنابراین ادرار این افراد نیز گلوکزی خواهد بود و فرد به دلیل دفع گلوکز و همچنین به همراه آن سدیم باعث می‌شود که آب بدن نیز به میزان زیادی دفع شود و دفع شدن آب بدن باعث پر ادراری در فرد می‌شود و همچنین پر ادراری و دفع آب باعث می شود که تا فرد دچار تشنگی نیز بشود پس اگر کودکتان دچار پر ادراری و یا تشنگی زیاد باشد این علائم را در این کودکان جدی بگیرید.

شما در حال مطالعه کردن مقاله راجع به درمان دیابت شیرین در کودکان می باشید.

مرز سنی

به دلیل ماشینی شدن زندگی های امروز و تغییر در تغذیه و همچنین شیوه های نادرست تغذیه افراد باعث شده است که دیگر مرزی برای دیابت در افراد نوجوان، کودک و میان‌سال شناخته نشود پس بنابراین می توان برای دیابت مرز سنی را مشخص کرد که هر فردی در هر نقطه از زندگی ممکن است به این بیماری مبتلا شود همچنین که دیابت نوع یک بیشتر در بین نوجوانان و کودکان شایع خواهد بود همچنین کودکان و نوجوانان می توانند به دیابت نوع ۲ نیز مبتلا شوند.

دلیل دیابت تیپ یک

اما علت به وجود آمدن دیابت تیپ یک در افراد چه چیزی می تواند باشد؟

همانطور که گفتیم دیابت نوع یک دیابت خود ایمنی است یعنییکی نقص ژنتیکی در فرد به وجود آمده است که باعث به وجود آمدن ای یک بیماری خود ایمنی شده است بنابراین می‌توان گفت که دیابت نوع یک بیشتر جنبه ژنتیکی دارد که در کودک می‌تواند به وجود آورد.

این نقص ژنتیکی می تواند از محیط به کودک ارث رسیده باشد و یا اینکه به صورت مادرزادی باشد معمولا می‌گویند دیابت نوع یک می تواند به صورت ارثی باشد در کل این است که در ژنتیک باعث ایجاد بیماری خود ایمنی و از بین رفتن سلولهای بدن شده و در نهایت در بدن کاهش می‌دهد.

درمان دیابت نوع یک

درمان دیابت شیرین در کودکان یا همان دیابت نوع یک تنها اصلی می باشد یعنی در دیابت نوع ۱ به دلیل کمبود انسولین در فرد، انسولین تزریق می کنند و همچنین می توانید از اسپری و حتی انسولین های خوراکی نیز استفاده کنید اما بیشتر به صورت تزریقی آن را وارد بدن می کنند.

درمان دیابت نوع یک
درمان دیابت نوع یک

چرا دیابت در کودکان به وجود می آید؟

تغذیه های نامناسب، چاقی، فعالیت‌های کم، استرس های زیادی، کم خوابی، مصرف کردن دخانیات و مواد مخدر، چربی های بالا و خلاصه هر چیزی که یک زندگی مضر و ناسالم را به وجود می‌آورد می‌تواند در کودکان باعث به وجود آمدن دیابت نوع ۲ شود یعنی می‌توان گفت که دیابت نوع دو بر اساس عملکرد خودتان در زندگی به وجود می آید هیچ وقت فکر نکنید که دیابت نوع دو باعث چاقی شما می شود بلکه چاقی شما باعث دیابت نوع ۲ می شود.

برخلاف دیابت نوع یک که همان طور که گفتیم به صورت ژنتیکی خواهد بود و از ژنتیک به ارث می‌رسد اما دیابت نوع دو بستگی به طرز زندگی خودتان خواهد داشت.

چرا دیابت در کودکان به وجود می آید؟
چرا دیابت در کودکان به وجود می آید؟

اما چرا در کودکان اتفاقات می‌افتد؟

چرا دیابت نوع ۲ در کودکان باید به وجود بیاید کودکان معمولاً درگیر استرس‌های زیادی نیستند ،سیگار نمی کشند، از مواد مخدر استفاده نمی‌کنند، معمولاً چاق نیستند و فعالیت کمی ندارد همچنین کودکان کم خواب هم نیستند و از چربی‌های بالا نیز استفاده نمی‌کنند و در کل می‌توان گفت که این زندگی ناسالم را ندارند اما چه چیزی باعث می‌شود تا دیابت در کودکان به وجود آید؟

علت دیابت یک  که کاملا مشخص بود یک بیماری خود ایمنی که تحت تاثیر بیماری های ژنتیکی به وجود می‌آید و معمولاً با عوامل خارجی یکی می شوند و باعث می شوند که ترشح هورمون انسولین دچار اختلال شود البته با تحقیقات انجام شده می‌توان گفت که سموم و ویروس ها هم می توانند در دیابت نوع دو تاثیر داشته باشند.

اما چرا در کودکان اتفاقات می‌افتد؟
اما چرا در کودکان اتفاقات می‌افتد؟

پیشنهاد ما این است تا اخر با مقاله درمان دیابت شیرین در کودکان بمانید.

دیابت و پر ادراری

شاید بتوان گفت یکی از علائم مهم و هشدار دهنده برای دیابت پر ادراری کودک است.

وقتی کودکتان تا به امروز دستشویی های زیاد در طول روز و همچنین در طول شب نداشته و زیاد پر ادراری نداشته است و به صورت ناگهانی دستشویی های پی در پی می رود  این می‌تواند یک علامت  هشدار دهنده برای دیابت باشد همچنین اگر کودکتان بعد از پر ادراری ها و دستشویی رفتن های مکرر و پی‌درپی دچار تشنگی زیاد نیز شد پس قطعاً به دیابت شک کرده و به پزشک مراجعه کنید.

اشتباهات رایج

بعضی از مادران پر ادراری و همچنین تشنگی فرزندشان را به سردی و طبع سرد فرزند نسبت می دهند و با خود درمانی اقدام به درمان کودک می کند معمولاً از قنداق یا نبات داغ برای این کودکان استفاده می‌کنند اما این یک اشتباه محض است اگر کودکتان با این علائم دچار دیابت شده باشد قطعاً با دادن نبات داغ و قند او را از مرحله قند ۴۰۰ به مرحله قند ۸۰۰ خواهید رساند

و این برای کودک بسیار خطرناک خواهد بود بنابراین می توان گفت که پر ادراری و تشنگی زیاد یک علامت هشدار دهنده به والدین در رابطه با دیابت کودکان است. ما در این مقاله به درمان دیابت شیرین در کودکان می پردازیم پس تا انتها با موضوع بمانید.

همچنین یکی از اشتباهات رایج دیگری که در والدین به وجود می آید آنها پر ادراری زیاد را نشان دهنده عفونت های ادراری می‌دانند و پیگیر این قضیه نخواهند شد. تمامی این اشتباهات باعث درمان شدن زود هنگام به دیابت در کودکان شده و عوارض بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

اشتباهات رایج
اشتباهات رایج

زندگی و دیابت

گاهی اوقات بعضی ها از دیابت می ترسند و فکر می کنند که دیابت یعنی پایان زندگی و یا یک عمر کوتاه این کاملاً اشتباه است ممکن است دیابتی ها بتوانند یک زندگی با کیفیت را داشته باشند و حتی تا ۹۰ سالگی نیز زندگی کنند.

بیماری دیابت ،یک بیماری است که می‌تواند به راحتی کنترل شود و بیماران تحت نظر پزشک و دریافت کردن دارو مراقبت های تغذیه ای می توانند یک زندگی بهتر را داشته باشند. ببیماران دیابتی معمولاً با گرفتن انسولین از طریق تزریق، اسپری و به صورت خوراکی می‌تواند به زندگی معمولی خود ادامه دهد.

همچنین بدانید پزشکان تلاششان را کردند اما همچنان درمان قطعی برای  دیابت غیر از تزریق انسولین وجود ندارد.

اگاهی دادن به کودک

برای درمان دیابت شیرین در کودکان بهتر است که کودکتان را از بیماری خودش نترسانید و در این حالت بیشترین نقش مربوط به پدرها و مادرها است که باید بدانند کودک شان یک عمر باید با بیماری اش زندگی کند و قطعا نباید او را از بیماری‌ اش بترسانید و تصویر وحشتناک از دیابت را برای او بسازید معمولاً کودکان ۷ یا هشت ساله هستند و مبتلا به دیابت شده‌اند توانایی تشخیص بیماری شان و همچنین مراقبت های تغذیه ای شان را ندارند بنابراین ، این پدر و مادر ها هستند که باید به آنها بیاموزند که باید چگونه با بیماری شان رفتار کنند و در این موارد کودک باید چه کارهایی انجام دهد.

اگاهی دادن به کودک
اگاهی دادن به کودک

زمان تزریق انسولین

همچنین به کودک راجع به زمان تزریق انسولین ،درباره تمام نکاتی راجع به بیماری اش، مراقبت های تغذیه و غیره بگویید و بدانید که هر چیزی که باعث کاهش یافتن استرس کودکان می شود نیز انجام دهید. آموزش به کودکتان، طرز کار با دستگاه قند خون و همچنین کنترل قند خونش را در الویت بگذارید و در کل هر چیزی که خودتان از دیابت می دانید را بهتر است کودک تان نیز بداند.

فرزند تان را از دیابت نترسانید او باید یک عمر با این بیماری زندگی کنند و تصویر وحشتناک از دیابت برای او می تواند تمامی زندگی جوانی، نوجوانی و میانسالی و حتی پیری او   را درگیر کند همچنین بهتر است در این نوع کاراز پزشک و یا یک روانپزشک کمک بگیریم و برای همه سوالهای فرزندتان یک جواب داشته باشید بهتر است کودکان تان را دچار بحران نکنید.

ما در این مقاله درمان دیابت شیرین در کودکان را خواهیم گفت.

شیرینی و دیابت شیرین

همانطور که گفتیم در دیابت گلوکز در خون افزایش پیدا می‌کند و دیگر سلول ها قادر به استفاده از این گلوکز نبوده بنابراین گلوکز از بدن دفع می شود و یا اینکه در بدن می ماند.

می‌توان گفت که خوردن شیرینی در کودکان می‌تواند مضر و مضر و مضر باشد یعنی هر چقدر درباره  مضرات خوردن شیرینی جات بگوییم کم است . شکر و قندهای ساده که در این گونه شیرینی ها استفاده می شود برای یک کودک سالم نیز مضر می باشد چه برسد به یک کودکی که مبتلا به دیابت نیز است بنابراین بهتر است به تغذیه کودک تان اهمیت دهید و هر چیزی را به او ندهید.

اگر کودکتان به یک جشن تولد دعوت شده است بهتر است قبل از خوردن کیک قند خونش را کنترل کنید اگر نرمال و یا پایین باشد می تواند کیک بخورد اما اگر بالا بود از خوردن کیک اجتناب کنید.

بهتر است در کودکتان مصرف شیر کاکائو، کیک های صبحانه و همچنین  تمام مواد غذایی که دارای قندهای ساده هستند و به سرعت قند خون را بالا می برند اجتناب کنید و یا اینکه کمتر آن را به کودکتان بدهید .

شیرینی و دیابت شیرین
شیرینی و دیابت شیرین

همانطور که می‌دانید قندها دو دسته هستند:

 • ساده
 • پیچیده

قندهای ساده به محض اینکه وارد خون شوند  قند خون را به سرعت بالا می برند و یک سیری کاذب را ایجاد می‌کند ولی قندهای پیچیده وقتی وارد خون می شوند کم کم و به تدریج قند خون را بالا می برند و سیری ایجاد می‌کند بنابراین بهتر است که از قندهای پیچیده به جای قندهای ساده استفاده کنید.

قندهای ساده می توانند شامل:

 • نوشابه ها
 • کیک ها
 • شیرکاکائو ها
 • شیرینی ها

و غیره باشند. اما قندهای پیچیده شامل انواع میوه ها و شیرینی های طبیعی است.

به رژیم غذایی کودک تان اهمیت دهید هم کودکی که مبتلا به دیابت است و هم کودکی که سالم می باشد این رژیم غذایی باعث می‌شود حتی در میانسالی و پیری نیز یک سلامتی برای کودکتان به وجود آورد و همچنین سازمان جهانی بهداشت میزان قند خون برای همه افراد را ۵ درصد کالری مورد نیاز اعلام کرده است که در بسیاری از کشورها این عدد به ۴۵ درصد رسیده یعنی حدود ۸ برابر آن چیزی که باید باشد.

قند بالا…

این مقاله درباره درمان دیابت شیرین در کودکان است پیشنهاد ما ماندن با ماست…

اگر کودکتان دیابتی است بهتر است هر روز و روزی ۴ بار قند خونش را چک کنید چون معمولا کودکان فعالیت بیشتری دارند این فعالیت های بیشتر باعث می شود تا کودک انرژی زیادی را مصرف کند و بنابراین  غذای بیشتری را بخورد پس حتماً قند خونش را چه کنید تا زیاد یا کم نشود این مدام چک کردن ضروری و لازم الاجراست تا خطری فرزند دلبندتان را تهدید نکند.

قند بالا...
قند بالا…

علائم

افزایش قند خون

پر ادراری

سستی و ضعف

بی حالی

تغییر در خلق و خو

این علائم برعکس افزایش یافتن ناگهانی قند خون به صورت یکباره اتفاق نمی افتد و ممکن است به صورت تدریجی اتفاق خواهند افتاد.

در مواقعی که کودک تب می کند و یا دچار یک دندان دردی می شود و قند را به بالاتر از ۲۰۰ و تا ۲۵۰ می رساند دیگر در خانه نمی توان کاری انجام داد و باید کودک را به نزدیک ترین بیمارستان به خودتان برسانید.

این توصیه ها را جدی بگیرید!

در این بخش به توصیه هایی اشاره خواهیم کرد که بهتر است در درمان دیابت شیرین در کودکان به آن عمل کنید پس به شما پیشنهاد میکنیم این بخش را از دست ندهید.

نشانه ها را جدی بگیرید

اولین نکته‌ای که به شما خواهیم گفت این است که بهتر است نشانه ها را جدی بگیرید نشانه هایی که در کودک اتفاق می‌افتد الکی نیست پشت گوشت نیندازید.

این نشانه ها چیست؟

نشانه هایی از قبیل افت قند خون، رنگ پریدگی در کودک، لرزش، تغییر درخلق و خو،عصبانیت کودک ،تاری دید، گرسنگی می تواند باشد این علائم اگر ادامه دار بودند ممکن است حتی  کودک را به تشنج برساند یا حتی ممکن است کودک به کما برود.

بهتر است بدانید که افت قند خون به صورت ناگهانی اتفاق می‌افتد و قبل آن علائمی را برای هشدار به شما نمی‌دهد کودکتان به صورت سالم در حال بازی کردن با دوستانش باشد در حال فوتبال بازی کردن باشد یا مشغول یک کاری با دیگران باشد

اما یک باره به صورت ناگهانی قند خون افت کرده و دچار فینت خواهد شد یا حتی ممکن است در خواب در نیمه شب و به دور از دید شما قند خون او افت کند و از خواب بپرد یا حتی دیگر چشم هایش را باز نکند و به کمای عمیق برود پس حتماً به نشانه ها توجه کنید و نسبت به آن ها هوشیار باشید.

خود درمانی نکنید!

توصیه بعدی ما به شما در درمان دیابت شیرین در کودکان این است که به خود درمانی نپردازید خود درمانی نکنید.

اگر کودکتان قندش پایین آمده باشد به طوری که از هوش رفته و به هوش نیاید و یا این که در خواب باشد و به کودک تان دسترسی نداشته باشید  به زور به کودکتان شیرین نخورانید و شیرینی در دهانش قرار ندهید قطعا این اتفاق باعث به وجود آمدن آسپیراسیون در کودک می‌شود و باعث ایجاد خفگی در کودک می‌شود

بهتر است در این مواقع والدینی که کودک دیابتی دارند از آمپول های مخصوص در این موقعیت ها استفاده کنند که بتوانند هورمون‌های آلفا را در بدن بالا ببرد و قند خون را به حالت عادی برگرداند.

این را بدانید کسانی که دیابت نوع یک دارند و انسولین دریافت می‌کند اگر به موقع غذا نخورند و فعالیت بیش از حد داشته باشند و مورد استرس قرار بگیرند و یا اینکه انسولین را در زمان معین خودش دریافت نکند افت قند خون خواهند داد و به کما خواهند رفت پس حتماً حتماً حتماً در این مواقع به کودک خود اهمیت دهید و خود درمانی نکنید خود درمانی باعث از بین رفتن کودکتان خواهد شد اگر نتوانستید خودتان دارو را تزریق کنید بهتر است به پزشک در سریع ترین زمان ممکن مراجعه کنید.

نیم ساعت یک بار چک کنید

توصیه مهم بعدی ما برای درمان دیابت شیرین در کودکان این است که هر نیم ساعت یک بار قند خون فرزندتان را چک کنید وقتی که کودک دچار افت قند خون می شود اگر هوشیار بود بهتر است فوراً برایش مواد قندی درست کرده و از قند ساده استفاده کنید تا سریع قند خون را بالا بیاورد و حالش خوب تر شود.

ببینید همان قند ساده ای که  در بالا به آن اشاره شد و گفتیم که مضر است در اینجا می تواند به شما خیلی کمک کند زیرا قند های ساده در کمترین زمان ممکن قند خون را بالا برده و کودکتان را از کما و اغما نجات خواهد داد برای این کار بهتر است شش الی هفت حبه قند را در یک لیوان آب حل کنید و به فرزندتان بدهید بعد از این که هوشیاری اش را به دست آورد و حالش بهتر شد ، غذا برایش آماده کنید حتماً در این جور مواقع هر نیم ساعت یک بار قند خون فرزندتان را چک کنید تا بدانید و مطمئن شوید که قند خون نرمال است.

نیم ساعت یک بار چک کنید
نیم ساعت یک بار چک کنید

درمان گیاهی_ممنوع

شاید بتوان گفت درمان های گیاهی همان خود درمانی های خانگی است خود درمانی نکنید از درمان های گیاهی استفاده نکنید شما نمی‌دانید که در بدن فرزندان چه می گذرد آیا در این زمان کدام گیاه برایش بهتر است پس بهتر است از درمان های گیاهی نیز در این مواقع استفاده نکنید یک کودک دیابتی کاملا حالات و رفتار های حساسی دارد انسولین را در هیچ ماده گیاهی نمی توانید پیدا کنید تمام تحقیقات اثبات کردند که با مصرف دارچین ،چای و کافئین نمی توانید قند خون را تنظیم کنید.

همچنین بدانید که دیابت بیماری نیستی که امروز و فردا یک مدت کوتاهی مهمان خانه هایتان باشد دیابت چیزی است که تمام عمر باید با آن دست و پنجه نرم کنید و از طرفی اگر گیاهان را به صورت طولانی مدت استفاده کنید قطعاً با عوارضی نیز روبرو خواهید شد این موارد را نه الان بلکه ممکن است سالیان بعد متوجه آن بشوید.

چند ماه دیگر کارتان سخت تر می شود!!!

دیابت در بعضی از فصل‌های سال بیشتر می‌شود مثلاً آخرهای تابستان اول های مهر آخرهای اسفند و همچنین اوایل فروردین دیابت ها بیشتر است برخی‌ها به این معتقدند که آغاز فصل مدرسه ها و بیشتر شدن استرس در این زمان ها باعث می شود که علائم بیشتر می شود.

همچنین علت اصلی افزایش یا کاهش قند خون در افراد دیابتی کاملا مشخص نیست و نمی‌تواند دلیلی برای آن آورد اما در کل می‌توان گفت که باید و باید تمامی نکات گفته شده در یک کودک دیابتی را رعایت کنید و به تمامی رژیم‌های غذایی آن اهمیت دهید تا یک بچه سالم تر داشته باشید.

شما مشغول خواندن مقاله ای درباره درمان دیابت شیرین در کودکان می باشید.

دیابت را در کودکان بیشتر بشناسید و با عوارض آن نیز بیشتر آشنا شوید

در این قسمت به تاریخچه ای درباره دیابت می‌پردازیم و به انواع آن عوارض آن و علائم آن نیز اشاره‌ای خواهیم کرد. همان طور که گفتیم این مقاله مربوط به درمان دیابت شیرین در کودکان می باشد و از تا انتها همراه ما بمانید.

تاریخچه

در سال ۲۰۱۷ یک موسسه ملی بهداشت گزارشی را انجام داد که در آن حدود ۲۸۰ هزار کودک و نوجوانی که زیر ۲۰ سال سن داشتند مبتلا به دیابت نوع یک یا دیابت نوع ۲ بودند این کودکان در ایالات متحده زندگی می کردند. حدود یک تا 1.8 از دیابت نوع یک داشته و حدود  دو تا ۱.۸ درصد بیماری  در نوع دو بود و همچنین حدود ۱۷ هزار نفر کودک زیر ۲۰ سال دیابت نوع یک و حدود ۵ هزار و ۳۰۰ کودک بین سن های ۱۰ تا ۱۹ سال دیابت نوع ۲ را داشتند.

پس  نگرانی‌ها درباره زندگی کودکان و نوجوانان دیابتی بیشتر خواهد شد و تمام سلامتی آنها با یک چالش روبروست زیرا دیابت در سراسر زندگی آنها وجود خواهد داشت و ممکن است توانایی ها و امید به زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار دهد و بر این اساس یک کودک و یا نوجوان را باید به علائم و نشانه هایی که می‌تواند داشته باشد آگاه کرد و حتماً باید یک تشخیص زودهنگام را در نظر گرفت تا عوارض بیشتری را در بر نگیرد.

واقعیت ها را بدانید

شما در این مقاله درمان دیابت شیرین در کودکان را خواهید خواند در این قسمت بعضی از واقعیت ها درباره دیابت کودکان تان را به شما خواهیم گفت.

هر دو نوع دیابت یعنی دیابت یک که  دیابت وابسته به انسولین می باشد و دیابت نوع دو که مربوط به سبک زندگی افراد است در میان جوانان در حال افزایش پیدا کردن است کسانی که به دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ مبتلا می شوند شرایط متفاوتی دارند اما قطعاً هر دو مشکلات زیادی خواهند داشت.

معمولاً علائمی که مربوط به دیابت نوع یک است در طول چند هفته در کودکان ظاهر می‌شود اما دیابت نوع ۲ دوره های طولانی تری را خواهد داشت.

واقعیت ها را بدانید
واقعیت ها را بدانید

نکته ای که اینجا باید به شما بگوییم و بسیار مهم است اگر دیابت نوع یک را تشخیص ندهید کودک می تواند مبتلا به کتواسیدوز دیابتی شود.

همچنین اگر نتوانید دیابت نوع ۲ را کنترل کنید به بیماری‌هایی همچون بیماری‌های کلیه و بیماری های چشمی ممکن است کودک تان مبتلا شود.

دانستنی ها

در این قسمت دانستنیهای مهمی درباره دیابت کودکانتان به شما خواهیم گفت.

هر دو نوع دیابت یک و دیابت نوع دو بیماری هایی هستند که شرایط متفاوتی در فرد را ایجاد می کند اما هر دوی آنها بر روی انسولین تاثیر می گذارند و باعث می‌شوند تا گلوکز خون مصرف نشده و مقدار آن بالا رود اما هر کدام به یک دلیل که در ادامه به طور مفصل به علت های رخداد هر کدام به صورت های علمی خواهیم پرداخت باعث دیابت می شوند.

دیابت نوع یک

در بخشهای قبلی این مقاله راجع به وجود آمدن و شکل‌گیری دیابت نوع یک با هم مفصل صحبت کردیم اما در این قسمت نیز به صورت مختصر و خلاصه نیز به آن اشاره خواهیم کرد.

همان طور که گفتیم دیابت نوع یک بیماری خود ایمنی است که به دلیل حمله کردن گلبولهای سفید به جزایر لانگرهانس و از بین رفتن سلول های بتا می باشد وقتی که سلول های بتا که سلول‌ های بتا  برای ساخت انسولین هستند از بین می روند باعث می شود تا این هورمون در بدن کاهش پیدا کند و دیگر سلول ها برای ذخیره کردن گلوکز تحریک نشوند بنابراین گلوکز در خون افزایش پیدا می‌کند و از طریق ادرار دفع می‌شود .

دیابت نوع یک
دیابت نوع یک

دفع شدن گلوکز از طریق ادرار باعث دفع شدن سدیم نیز می‌شود که دفع سدیم همراه با خود، آب را نیز دفع می کند پس بنابراین هم فرد پراداری را تجربه می کند و هم پرنوشی را بنابراین دیابت نوع یک ریشه در ژنتیک و ورارثت دارد.

دیابت نوع دو

دیابت نوع دو یکی دیگر از انواع  دیابت شیرین می باشد که در این بخش به آن خواهیم پرداخت.  آن طور که می‌دانید دیابت نوع ۲ برخلاف دیابت نوع یک ریشه در وراثت و ژنتیک ندارد به عبارت دیگر می توان گفت که  دیابت نوع دو بسته به زندگی و سبک زندگی افراد است.

خیلی از افراد فکر می‌کنند چون دیابت دارند پس چاق شدند در صورتی که این طرز فکر کاملاً اشتباه است چاقی یکی از عوامل به وجود آورنده دیابت نوع دوم می‌باشد.

در دیابت نوع دوم جزایرلانگرهانس و سلول های بتای تولیدکننده انسولین کاملاً سالم هستند و از بین نرفتند.

پس علت به وجود آمدن دیابت نوع ۲ چه چیزی می تواند باشد؟

در دیابت نوع دو گیرنده های انسولین که بر روی سلول ها وجود دارند از بین می رود وقتی که این گیرنده ها از بین بروند انسولین هر چقدر هم که زیاد تولید شود باز هم نمی تواند روی سلول ها تأثیر بگذارد و آنها را تحریک کند برای ذخیره گلوکز خون بنابراین گلوکز در سلول ها ذخیره نشده و در خون باقی مانده است در نتیجه گلوکز در خون افزایش پیدا کرده و باعث می‌شود که از طریق ادرار دفع شود.

علائم و نشانه های دیابت نوع دوم نیز مانند نوع اول می‌تواند پر اداری و پر نوشی باشد فقط دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ در علت های به وجود آمدن شان با هم فرق می‌کنند .

می‌توان گفت دیابت نوع دو بیشتر در افراد میانسال اتفاق می افتد آنها به دلیل چاقی، اضافه وزن، کم تحرکی ،بی فعالیتی و غیره به دیابت مبتلا می شوند که با رژیم های غذایی مناسب، فعالیت های روزانه و ورزش کردن می‌توان تا حدودی دیابت نوع دو را درمان کرد اما اگر دیابت نوع ۲ حاد باشد بهتر است از نسخه پزشک برای خوردن داروهای خوراکی استفاده کنید.

شما مشغول خواندن مقاله ای درباره درمان دیابت شیرین در کودکان می باشید.

درمان دیابت نوع یک

دیابت نوع ۱ همان طور که گفته شد این دیابت وابسته به انسولین می باشد برای درمان چنین دیابتی به مصرف

 • مداوم انسولین
 • پایش قند خون یا همان کنترل مداوم قند خون
 • رژیم های غذایی مناسب
 • و همچنین مدیریت در ورزش کردن

را پیشنهاد می کنیم با این تفاسیر شما می توانید قند خون تان را در یک حد متعادل و نرمال نگه داری کنید.

درمان دیابت نوع دو

در این قسمت به درمان دیابت نوع دو در کودکان خواهیم پرداخت. دیابت  نوع دو در کودکان و خردسالان کمتر وجود دارد اما زمانی هم که اتفاق می‌افتد انسولین در این افراد خوب کار نمی کند و همین باعث کاهش یافتن تولید انسولین می شود در نتیجه گلوکز بیشتر شده و فرد مبتلا به دیابت می‌شود درمان هایی که برای این افراد در نظر گرفته می شود:

درمان دیابت نوع دو
درمان دیابت نوع دو
 • تغییر در رژیم غذایی
 • افزایش ورزش
 • حفظ وزن سالم

انجام می‌شود اما اگر روش های بالا درمان نشوید  بهتر است از قرص هایی مانند متفورمین استفاده کنید البته تحت نظر پزشک و با نسخه.

دقیقی در این مقاله به درمان دیابت شیرین در کودکان می پردازیم تا انتها با ما بمانید.

دیابت نوع یک و علائم

شایع ترین علائم که در دیابت نوع یک در میان کودکان و نوجوانان وجود دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش یافتن تشنگی
 • ادرار کردن بیش از حد و پی در پی
 • گرسنگی های مداوم
 • کاهش وزن محسوس
 • خستگی های مزمن
 • تحریک پذیری
 • داشتن دهانی با بوی میوه
 • تجربه تاری دید در بعضی از افراد
 • عفونت مخمر درد دختران
 • معمولاً کاهش وزن را به‌عنوان علائمی برای قبل از تشخیص قرار می دهند.

شما در حال خواندن مقاله ای راجع به درمان دیابت شیرین در کودکان هستید.

مراقب این موارد باشید!؟

در فرزندانتان مراقب این موارد باشید ما در این قسمت مواردی را به شما پیشنهاد می دهیم تا در هنگام مراقبت از فرزندانتان به خوبی عمل کنید.

 • توالت

یکی از موارد احتیاط در کودکان  توالت است اگر کودکتان به صورت مرتب از توالت استفاده می‌کند و یا اینکه پوشاک خودش را سریع و زود به زود کثیف می کند یا همینطور شب ادراری دچار شده است که قبلاً آن را نداشته و نگران شوید و به پزشک مراجعه کنید.

 • تشنگی

به تشنگی فرزندتان نیز دقت کنید اگر فرزندتان بیش از حد معمول مایعات می نوشد و تشنگی اش رفع می‌شود پس به دیابت شک کنید و سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

 • خستگی

اگر فرزندتان خستگی مداوم داشت و بی حال و کسل بود و دیگر انرژی و فعالیت قبل خود را نداشته باشد بهتر است که این علامت را پشت گوش نیندازید و به پزشک مراجعه کنید.

 • لاغری

همانطور که گفتیم گلوکز توسط سلول ذخیره نمی‌شود و سلول‌ها برای این که انرژی مورد نیاز خودشان را فراهم کنند از موادی غیر از گلوکز مانند پروتئین ها و چربی ها استفاده می کند استفاده کردن از این مواد باعث کاهش وزن محسوس در کودکتان خواهد شد و اگر کودک به صورت ناگهانی دچار کاهش وزن شده است بهتر است این علامت را جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید.

 

علائم دیابت نوع

در این قسمت به علائم موجود در دیابت نوع ۲ می پردازیم پس با ما تا انتها این مقاله بمانید این علامت ها شامل:

 • ادرار کردن در بیشتر وقت های روز به خصوص به صورت شبانه
 • زیاد شدن تشنگی در کودک
 • خستگی مفرط
 • کاهش وزن بی دلیل
 • احساس خارش در اطراف اندام های جنسی مانند یک عفونت قارچی
 • ترمیم خیلی آهسته و تدریجی زخم ها به طوری که از قبل سرعت ترمیم زخم کمتر شده باشد
 • خشکی چشم ها
 • بینایی دچار اختلال می شود
 • تاری دید

حتی می‌توان گفت که شما شاهد علامت های دیگری همچون لکه های تیره و مخمل که با آن ها اکنتوزیس نیگریکن  به وجود می‌آید همچنین فرد ممکن است پی سی او یا سندروم پلی کیستیک نیز داشته باشد.

مدت زمان

معمولاً علائم دیابت نوع یک در کودکان و نوجوانان در حدود چند هفته به سرعت رشد می کند و قابل تشخیص می باشد اما علامت های دیابت نوع ۲ به کندی رشد می‌کند و می‌تواند ماه‌ها و یا سال‌ها تشخیص داده نشود اگر والدین یکی از علائمی که در قسمت بالا گفته شد را تشخیص بدهد باید  مراجعه به پزشک را در اولویت کار خود قرار دهد.

شما مشغول خواندن مقاله ای در رابطه با درمان دیابت شیرین در کودکان هستید امیدوارم تا اینجا از مقاله مان نهایت استفاده را کرده باشید و توانسته باشیم نکته ای را به شما آموزش دهیم.

نشانه های اولیه دیابت در کودکان

گاهی اوقات والدین نمی توانند دیابت کودکان شان را تشخیص دهند طبق تحقیقاتی که انجام شده است حدود ۹ درصد از والدین می توانند تشخیص دهند که فرزندشان به دیابت مبتلا است یا نه.

تحقیقاتی که انجام شده است متأسفانه کودکانی که دچار به دیابت نوع ۱ شده اند تا زمانی که بیماری به مرحله جدی خودش  نرسیده باشد در فرد قابل تشخیص نیست و در بعضی وقت ها این تاخیر در تشخیص می تواند عوارض ناگواری را در پی داشته باشد.

معمولاً کودکان و نوجوانانی که به دیابت مبتلا می شوند چهار نشانه اصلی را خواهند داشت اما بسیاری از کودکان تنها یک یا دو مورد از این نشانه ها را به همراه دارند یا اصلاً نشانه های بروز نخواهد داد. باما بمانید تا یکسری از نکات برای تشخیص دیابت در کودکان تان را به شما بیاموزیم.

اگر کودکتان به صورت ناگهانی تشنه و یا خسته شود والدین ممکن است دیابت را به عنوان تشخیص اولیه قرار ندهند اما در این زمان بهتر است با دیدن هر گونه تغییر احتمالی و ناگهانی در کودکتان به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص های اولیه به تاخیر نیفتد و اقدام به درمان کنید.

پر ادراری، پرنوشی ،خستگی و کاهش وزن بی دلیل را در کودکان تان جدی بگیرید.

عوارض دیگر

شما در حال خواندن مقاله ای درباره درمان دیابت شیرین در کودکان هستید اما اگر دیابت شیرین در کودکان درمان نشود عوارض جدی و مشکلات بیشتری را به وجود خواهد آورد و از این پیامدها و عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کتو اسیدوز دیابتی یا DKA

اگر شما نتوانید به سرعت و در مراحل اولیه دیابت نوع یک و یا دیابت نوع دو در کودکتان را تشخیص دهید باعث به وجود آمدن کتواسیدوز دیابتی خواهید شد که این تاخیر در تشخیص علت اصلی مرگ و میر در کودکانی است که مبتلا به دیابت نوع یک هستند

و اگر فرد دچار کمبود جدی انسولین در بدن شود بدن دیگر نمی‌تواند از گلوکز ها برای تامین انرژی خود استفاده کند و در نتیجه شروع به تجزیه چربی ها و پروتئین ها خواهد کرد قطعاً این‌ها باعث به وجود آمدن مواد شیمیایی کتونی در بدن خواهد شد که سم را در بدن تولید کرده و بدن به سمت اسیدی شدن پیش می رود.

کتو اسیدوز دیابتی یا DKA
کتو اسیدوز دیابتی یا DKA

وقتی این مواد شیمیایی در بدن فرد تجمع کند بدن دچار یک محیط اسیدی می‌شود اما اگر شما یک تشخیص اولیه را از دیابت نوع یک داشته باشید و بتوانید از آن مدیریت و کنترل کنید قطعا دیگر شاهد کتو اسیدوز دیابتی در کودکتان نبوده و زندگی دیگری به او  می بخشید.

عوارض دیابت نوع دوم

اکنون مشغول خواندن مقاله ای درباره درمان دیابت شیرین در کودکان هستید اگر این دیابت درمان نشود چه مشکلاتی را به وجود می‌آورد؟ در این بخش به عوارض مربوط به دیابت نوع ۲ خواهیم پرداخت.

اگر بخواهیم افرادی که جوان تر هستند را با بزرگسالان مقایسه کنیم دیابت نوع ۲ در آنها پیشرفته شان سریع تر است افرادی که جوان تر هستند عوارضی مانند کلیه و بیماری های چشم را زودتر از کودکان مبتلا به دیابت نوع یک در معرض خطر قرار می دهند همچنین که خطر های بزرگتری همچون فشار خون بالا و کلسترول بالا نیز وجود دارد.

از دیگر عوارضی که در دیابت نوع ۲ وجود دارد این است که کسانی که مبتلا به دیابت نوع دو هستند تقریبا با چاقی دست و پنجه نرم می کنند بنابراین در افرادی که بسیار جوان هستند مدیریت وزن و چاقی آنها بسیار مهم است بهتر است کودکان تان را برای انجام دادن یک رژیم غذایی مناسب و ورزش های روزانه تشویق کنید.

عوامل خطر و دیابت در کودکان

در این قسمت به مواردی که باعث به وجود آمدن دیابت در کودکان می‌شود اشاره خواهیم کرد که شامل:

۱ تاریخچه فامیلی اگر در فامیل های درجه اول یا درجه دوم دیابت نوع دوم وجود داشته باشد قطعاً کودک می‌تواند به آن مبتلا باشد پس تاریخچه فامیلی خودتان را در نظر بگیرید.

ممکن است در فرد نشانه های مقاومت به انسولین وجود داشته باشد مثلاً سندروم پلی کیستیک تخمدان یا پی سی او و یا آکنه.

اگر مادر دچار دیابت شده باشد و یا دیابت حاملگی در دوران بارداری داشته باشد پس می تواند یک عامل خطر برای یا به در کودک باشد.

اگر بتوانید دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ را در مراحل اولیه تشخیص دهید قطعاً باعث بهبود فرد و کودکتان می شود.

نکاتی برای پیشگیری از دیابت

در ادامه نکاتی درباره پیشگیری از دیابت در کودکان را به شما خواهیم گفت .متخصصان به این باور دارند که دیابت نوع یک دیابت موروثی است و قطعاً چنین چیزی را نمی توان جلوی آن را گرفت اما  مراحلی وجود دارد که می‌تواند کودکتان را از دیابت نوع ۲ در امان نگهدارد این موارد شامل:

داشتن یک وزن سالم

کودکتان را در یک وزن ایده آل و نرمال  نگه دارید معمولاً کودکانی که چاق هستند ریسک ابتلا به دیابت در آنها بیشتر است کسانی که چاق هستند مقاومت به انسولین در آنها نیز بیشتر می‌شود و گیرنده‌های انسولین بر روی سلول ها از بین خواهند رفت بنابراین انسولین دیگر تاثیر روی سلول ها نداشته و گلوکز را جذب نمی‌کند در نتیجه قند خون افزایش پیدا می‌کند و فرد مبتلا به دیابت می‌شود پس به وزن کودک تان توجه کنید.

فعالیت

فعالیت نیز می‌تواند نقش زیادی در جلوگیری از دیابت نوع ۲ در کودکان داشته باشد همانطور که می دانید کودکان انرژی زیادی دارند و معمولاً فعال هستند این فعالیت های فیزیکی باعث می‌شود مقاومت به انسولین کاهش پیدا کرده و فشار خون و همچنین قندخون کنترل شود.

خوراکی ها

خوردن خوراکی ها توسط کودکتان در کنترل کنید باید جلوی غذاها و نوشیدنی‌های شیرین را بگیرید و مصرف بیشتر این قندها باعث می شود تا به اضافه وزن دچار شده و کودکتان را مبتلا به دیابت نوع ۲ می‌کند بهتر است یک رژیم غذایی متعادل و غنی از مواد مغذی و همچنین مقدار زیادی ویتامین و پروتئین را برای فرزندتان در نظر بگیرید تا ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ را در آن کاهش دهند.

شما مشغول خواندن مقاله ای درباره ی درمان دیابت شیرین در کودکان می باشید و امیدوارم تا اینجا از مطالب به خوبی استفاده کرده باشید با ما بمانید.

همه چیز درباره دیابت

دیابت به دلیل کمبود هورمون انسولین در بدن به وجود می‌آید اگر شما مبتلا به دیابت نوع یک باشید به این معنی است که شما دچار یک بیماری خود ایمنی در بدنتان شده و جزایر لانگرهانس بدن تان مورد حمله گلبول های سفیدتان قرار گرفته است و سلول های بتا در این حمله از بین می‌رود و دیگر در بدن انسولین تولید نمی شود و یا اینکه مقدار خیلی کم تولید می‌شود.

کم شدن انسولین باعث می‌شود که ذخیره گلوکز سلول ها کاهش یابد و دیگر سلول ها نتوانند از گلوکز خون استفاده کنند در نتیجه گلوکز در خون بدون استفاده باقی می‌ماند.

همه چیز درباره دیابت
همه چیز درباره دیابت

گلوکز اضافه در خون از طریق کلیه ها دفع می‌شود همراه با گلوکز سدیم نیز از طریق ادرار دفع می‌شود همراه با سدیم نیز آب از بدن دفع می‌شود و بر این اساس فرد احساس تشنگی می کند و آب بدنش را از دست می‌دهد و مدام آب می‌خورد ، خوردن آب به صورت مداوم باعث پر ادراری در فرد می شود و در نتیجه فرد بیش از حد دستشویی خواهد رفت و این پر ادراری و پرنوشی از عوارض و علائم اصلی دیابت هستند همچنین در ادرار فرد مقدار زیادی گلوکز وجود دارد بنابراین یکی از راههای تشخیص، آزمایش و تست گلوکز در ادرار است.

کاهش وزن بی دلیل

از دیگر نشانه هایی که در فرد دیابتی وجود دارد کاهش وزن بی دلیل خواهد بود همانطور که گفتیم سلول ها دیگر نمی توانند از گلوکز موجود در خون به عنوان یک منبع انرژی استفاده کند در نتیجه آنها از ذخایر چربی و پروتئین های بدن استفاده می کند استفاده از چربی ها و پروتئین ها باعث کاهش دادن وزن خواهند شد و همچنین باعث می شوند تا فرد مبتلا به کتواسیدوز دیابتی شود این عوارض معمولا در هنگام تاخیر در تشخیص به وجود می‌آید.

دیابت نوع دو برخلاف دیابت نوع یک هیچ ربطی به ژنتیک و بیماریهای خود ایمنی ندارد و معمولاً به دلیل سبک زندگی نادرست افراد به وجود می‌آید.

چاقی بیش از حد ، رژیم غذایی نادرست، فعالیت‌های کم همه این ها باعث می‌شود تا مقاومت به انسولین بالاتر رود و سلول ها نتوانند از گلوکز موجود در خون استفاده کنند در نتیجه گلوکز در خون افزایش پیدا کرده و از طریق ادرار دفع می شود تمامی علائم مربوط به دیابت نوع یک در اینجا تکرار می‌شود پر ادراری پرنوشی خستگی کاهش وزن شده است و تاخیر در تشخیص نیز عوارض خطرناک و جبران ناپذیری را نیز خواهد داشت.

می توان گفت تنها تفاوتی که بین دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ وجود دارد علت به وجود آمدن شان و همچنین درمان آنها هست دیابت نوع یک قطعاً و بدون شک با انسولین درمان می شود ولی دیابت نوع دو ابتدا با یک رژیم غذایی مناسب و کاهش وزن درمان می شود اگر با این موارد درمان امکان‌پذیر نبود با استفاده از قرص های خوراکی و در مرحله آخر تزریق انسولین خواهد بود.

پیشنهاد می کنیم از مقاله درمان دیابت جدید دیدن کنید.

علائم زیر را جدی بگیرید

علائم زیر را در فرزندان تان جدی بگیرید:

 • ضعف و خستگی شدید
 • بی‌آبی و تشنگی شدید
 • پر ادراری و افزایش دفعات دفع ادرار
 • دردهای شکم
 • استفراغ و دل پیچه
 • تاری دید
 • تاخیر در خوب شدن زخم ها
 • تغییر در حالت خودرو و خوب
 • تغییرات قاعدگی
 • کاهش وزن در کنار پرخوری
 • تپش قلب
 • پایین بودن دمای بدن
 • کاهش یافتن و افت فشار خون

شما در این مطلب تمامی راهکارهای مربوط به درمان دیابت شیرین در کودکان و همچنین علت های به وجود آمدن دیابت در کودکان و عوارض ناشی از تاخیر در تشخیص دیابت در کودکان را خواندید امیدواران عظیم و در نهایت استفاده را کرده باشید و برایتان مفید واقع شده باشد.

علائم زیر را جدی بگیرید
علائم زیر را جدی بگیرید

سلامتی شما ارزوی ما…

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر مقالات زیر را مطالعه کنید:

 1. محاسبه bmi در کودکان
 2. علت چاقی شکم در کودکان
 3. چاق ترین کودک جهان
دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نقل و حلوای قاسمی

سلام مطالب خیلی مفید و عالی بود. ممنون از شما
تنقلات زیادی هستند که می تونن جایگزین شیرینیجات مضر بشن

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید