درمان دیابت سرد

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

درمان دیابت سرد

Table of Contents

همراه ما باشید تا بیشتر با درمان دیابت سرد آشنا شوید.

مقدمه

درمان دیابت سرد
درمان دیابت سرد

دیابت سرد یک بیماری مزمن (طولانی مدت) است که بر نحوه تبدیل غذا به انرژی توسط بدن تاثیر می گذارد.بیشتر غذایی که می خورید به قند تجزیه می شود که (گلوکز نیز نامیده می شود) و در جریان خون شما آزاد می شود. وقتی قند خون شما بالا می رود، به لانکراس شما علامت می دهد که انسولین آزاد کند.

درمان دیابت سرد
درمان دیابت سرد

انسولین مانند یک کلید برای ورود قند خون به سلول های بدن شما برای استفاده به عنوان انرژی عمل می کند. اگر به دیابت سرد مبتلا هستید، بدن شما انسولین کافی تولید نمی کند یا نمی تواند از انسولین ساخته شده به اندازه لازم استفاده کند.

وقتی انسولین کافی وجود نداشته باشد یا سلول ها به انسولین پاسخ ندهند، قند خون زیادی در جریان خون شما باقی می ماند. با گذشت زمان، این می تواند مشکلات جدی بهداشتی مانند، بیماری قلبی، از دست دادن بینایی و بیماری های کلیوی ایجاد کند .

هنوز راهکار مشخصی برای درمان دیابت سرد وجود ندارد، اما کاهش وزن، خوردن غذای سالم و تحرک می تواند واقعاً کمک کند. مصرف دارو در صورت لزوم، دریافت آموزش و پشتیبانی از خود مدیریتی دیابت و رعایت مراقبت های بهداشتی نیز می تواند تاثیر دیابت را در زندگی شما کاهش دهد. با دیابت، بدن شما انسولین کافی تولید نمی کند یا نمی تواند از آن به اندازه لازم استفاده کند.

درمان دیابت سرد
درمان دیابت سرد

درمان دیابت سرد چگونه است؟

 1. مصرف داروی متفورمین
 2. مصرف داروهای مهار کننده های SGLT2 و آگونیست های گیرنده GLP-1
 3. مصرف داروهای آگونیست های گیرنده GLP-1
 4. مصرف داروی مهار کننده های SLGT2
 5. درمان با دستگاه لانست
 6. آزمایش خون خود را ادامه دهید
 7. سطح فعالیت خود را بالا نگه دارید

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

1-انواع دیابت چیست؟

2- عوامل خطر ابتلا به دیابت سرد و  انواع دیگر آن در  چیست؟

3- چگونه مشکلات انسولین در فرد مبتلا به دیابت سرد ایجاد می شود؟

4- نکات مربوط به ورزش و رژیم غذایی در درمان دیابت سرد چیست؟

5- استفاده از انسولین در دیابت سرد چگونه است؟

6- سایر داروهای مورد استفاده در دیابت سرد کدامند؟

7- نکات مراقبتی مربوط در درمان دیابت سرد چیست؟

8- عوارض دیابت سرد چیست؟

9- آزمایشات و عوامل موثر در درمان دیابت سرد چیست؟

10- علائم رایج دیابت سرد کدامند؟

11- درمان دیابت سرد در شرایط آب و هوایی چگونه است؟

12- راهکارهای موثر جهت درمان دیابت سرد چیست؟

13- چگونه دیابت سرد بر بدن تاثیر می گذارد؟

14- چرا دیابت سرد در حال افزایش است؟

15- چگونه دیابت سرد باعث تعریق غیر طبیعی می شود؟

16- چگونه دیابت سرد باعث نوروپاتی می شود؟

17- دلایل کاهش قند خون در دیابت سرد چیست؟

18- درمان دیابت سرد و پیشگیری از آن چگونه است؟

19- داروهای سرماخوردگی بی خطر در درمان دیابت سرد چگونه است؟

20- اقدامات لازم جهت درمان دیابت سرد چیست؟

21- آسیب شناسی در انواع دیابت چگونه است؟

22- داروهای مورد بررسی روی انواع دیابت بالاخص درمان دیابت سرد کدامند؟

23- اپیدمیولوژی درمان دیابت سرد شامل چه مواردی است؟

24- چگونه قند خون به طور طبیعی در فرد مبتلا به دیابت سرد تنظیم می شود؟

25- در دیابت سرد چه اتفاقی می افتد؟

 

انواع دیابت

سه نوع اصلی دیابت وجود دارد: نوع 1، نوع 2 و دیابت بارداری (دیابت در دوران بارداری)

دیابت نوع 1: تصور می شود که دیابت نوع 1 ناشی از واکنش خود ایمنی است (بدن به اشتباه به خود حمله می کند) که بدن شما را از تولید انسولین متوقف می کند.

تقریباً 5-10٪ از افراد مبتلا به دیابت نوع 1 دارند. علائم دیابت نوع 1 اغلب به سرعت ایجاد می شوند. این بیماری معمولاً در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان تشخیص داده می شود. اگر دیابت نوع 1 دارید، برای زنده ماندن باید هر روز انسولین مصرف کنید. در حال حاضر، هیچ کس نمی داند که چگونه از دیابت نوع 1 جلوگیری کند.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله کدام نوع دیابت خطرناک است را مطالعه کنید.

انواع دیابت
انواع دیابت

دیابت نوع 2:

با دیابت نوع 2 ، بدن شما از انسولین به خوبی استفاده نمی کند و نمی تواند قند خون را در سطح طبیعی نگه دارد. حدود 90-95٪ افراد مبتلا به دیابت نوع 2 دارند.

این بیماری در طی سالیان متمادی ایجاد می شود و معمولاً در بزرگسالان (اما بیشتر در کودکان، نوجوانان و جوانان) تشخیص داده می شود. ممکن است هیچ علائمی مشاهده نکنید، بنابراین مهم است که در صورت خطر، قند خون خود را آزمایش کنید. با تغییر سبک زندگی سالم، مانند کاهش وزن، خوردن غذای سالم و تحرک، می توان از دیابت نوع 2 پیشگیری به عمل آورد.

پیشنهاد می کنیم از مقاله دیابت قابل درمان است دیدن کنید.

دیابت بارداری:

دیابت بارداری در زنان بارداری که هرگز دیابت نداشته اند ایجاد می شود. اگر به دیابت بارداری مبتلا هستید، کودک شما بیشتر در معرض خطر سلامتی است.

دیابت بارداری معمولاً پس از تولد کودک شما از بین می رود اما احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 در اواخر زندگی را افزایش می دهد. کودک شما به احتمال زیاد در کودکی یا نوجوانی دچار چاقی می شود و در اواخر زندگی نیز به دیابت نوع 2 مبتلا می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله درمان دیابت جدید را مطالعه کنید.

پیش دیابت:

با ابتلا به دیابت سرد، سطح قند خون بالاتر از حد طبیعی است، اما هنوز به اندازه کافی بالا نیست که به عنوان دیابت نوع 2 تشخیص داده شود. پیش دیابت خطر ابتلا به دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و سکته را افزایش می دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله درمان پیش دیابت را مطالعه کنید.

خبر خوب این است که اگر به دیابت مبتلا هستید، یک برنامه تغییر سبک زندگی که توسط CDC شناخته شده است، می تواند به شما کمک کند تا گام های سالمی برای برگشت آن بردارید.دیابت نوعی بیماری است که توانایی بدن در پردازش گلوکز خون را که در غیر این صورت قند خون شناخته می شود، مختل می کند.

 

پیش دیابت:
پیش دیابت:

بدون مدیریت مداوم و دقیق، درمان دیابت سرد می تواند منجر به تجمع قندها در خون شود، که می تواند خطر عوارض خطرناک، از جمله سکته مغزی و بیماری های قلبی را افزایش دهد .

انواع مختلف دیابت می تواند رخ دهد و مدیریت بیماری به نوع آن بستگی دارد. همه اشکال دیابت ناشی از اضافه وزن یا داشتن یک سبک زندگی غیرفعال نیست. در حقیقت، برخی، از کودکی به این بیماری مبتلا هستند.

عوامل خطر ابتلا به دیابت سرد

عوامل خطر ابتلا به دیابت سرد و دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 مشابه است. آنها عبارتند از:

 •   اضافه وزن فراوان
 •   داشتن سابقه خانوادگی
 •   داشتن سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) کمتر از 40 میلی گرم در دسی لیتر یا 50 میلی گرم در دسی لیتر
 •   سابقه فشار خون بالا
 •   داشتن دیابت بارداری یا به دنیا آوردن کودکی با وزن تولد بیش از 9 کیلوگرم
 •   سابقه سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
 •   بیش از 45 سال سن
 •   داشتن سبک زندگی بی تحرک
 •   داشتن بیماری های زمینه ای
 •   داشتن بیماری های قلبی

اگر یک پزشک تشخیص دهد که فرد مبتلا به دیابت است، به او توصیه می کند که فرد تغییرات سالمی در زندگی خود ایجاد کند که می تواند پیشرفت دیابت را متوقف کند. کاهش وزن و داشتن رژیم غذایی سالم، اغلب می تواند به پیشگیری از بیماری و درمان دیابت سرد کمک کند.

عوامل خطر ابتلا به دیابت سرد
عوامل خطر ابتلا به دیابت سرد

مشکلات انسولین در درمان دیابت سرد

پزشکان از دلایل دقیق ابتلا دیابت سرد اطلاع ندارند. اما برای دیابت نوع 2، که به عنوان مقاومت به انسولین نیز شناخته میشود، دلایل واضح تری دارند. انسولین به گلوکز موجود در غذای فرد اجازه می دهد تا به سلول های بدن او برای تامین انرژی دسترسی پیدا کند. مقاومت به انسولین معمولاً نتیجه چرخه ی زیر است:

یک فرد ژن یا محیطی دارد که احتمال ایجاد توانایی انسولین کافی برای تأمین مقدار گلوکز را بیشتر می کند.

بدن سعی می کند انسولین اضافی تولید کند تا قند خون اضافی را پردازش کند.

پانکراس نمی تواند با تقاضای بیشتر همراه شود و قند خون اضافی شروع به گردش در خون می کند و باعث آسیب می شود.

با گذشت زمان، انسولین در ورود گلوکز به سلول ها کم اثر می شود و سطح قند خون همچنان افزایش می یابد.

در مورد دیابت نوع 2، مقاومت به انسولین به تدریج اتفاق می افتد. به همین دلیل است که پزشکان معمولاً برای کاهش سرعت یا تغییر این چرخه، تغییر سبک زندگی را توصیه می کنند.

مشکلات انسولین در درمان دیابت سرد
مشکلات انسولین در درمان دیابت سرد

نکات مربوط به ورزش و رژیم غذایی در درمان دیابت سرد

اگر یک پزشک، فرد مبتلا به دیابت سرد را تشخیص دهد، او اغلب توصیه می کند برای حمایت از کاهش وزن و سلامت کلی، تغییر سبک زندگی را انجام دهد.

پزشک ممکن است فرد مبتلا به دیابت را به یک متخصص تغذیه ارجاع دهد. یک متخصص می تواند به یک فرد دیابتی کمک کند تا یک سبک زندگی فعال و متعادل داشته باشد و شرایط را مدیریت کند. اقداماتی که فرد می تواند برای پذیرش سبک زندگی مبتلا به دیابت انجام دهد عبارتند از:

داشتن یک رژیم غذایی حاوی غذاهای تازه و مغذی، از جمله غلات کامل، میوه ها، سبزیجات، پروتئین های لاغر، لبنیات کم چرب و منابع چربی سالم ، مانند آجیل.

از غذاهای پرقند که کالری خالی تأمین می کنند، یا کالری هایی که فواید غذایی دیگری ندارند مانند نوشابه های شیرین، غذاهای سرخ شده و دسرهای حاوی قند زیاد خودداری کنید .

از نوشیدن مقدار زیاد الکل یا نگه داشتن آن، یا از مصرف کمتر از یک نوشیدنی در روز برای زنان یا دو نوشیدنی در روز برای مردان خودداری کنید.

نکات مربوط به ورزش و رژیم غذایی در درمان دیابت سرد
نکات مربوط به ورزش و رژیم غذایی در درمان دیابت سرد

30 دقیقه در روز ورزش کنید

حداقل در 5 روز هفته، حداقل 30 دقیقه در روز ورزش کنید، مانند پیاده روی، ایروبیک، دوچرخه سواری یا شنا.

شناخت علائم افت قند خون هنگام ورزش، از جمله سرگیجه، گیجی، ضعف و تعریق زیاد.

افراد همچنین می توانند برای کاهش شاخص توده بدنی ( BMI ) خود گام بردارند، که به برخی از افراد مبتلا به دیابت سرد کمک می کند تا شرایط را بدون دارو کنترل کنند.

اهداف آهسته و مداوم در کاهش وزن به شخص کمک می کند تا مزایای طولانی مدت خود را حفظ کند. و بدین ترتیب این عوامل می تواند نقش بسزایی در درمان دیابت سرد داشته باشد.

30 دقیقه در روز ورزش کنید
30 دقیقه در روز ورزش کنید

استفاده از انسولین در دیابت سرد

افراد مبتلا به دیابت سرد و برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع 1و2 ممکن است نیاز به تزریق یا استنشاق انسولین داشته باشند تا سطح قند خون آنها بیش از حد بالا نرود.

انواع مختلفی از انسولین در دسترس است و بیشتر آنها بر اساس مدت زمان تاثیر آنها دسته بندی می شوند. انسولین های سریع، منظم، متوسط و طولانی اثری وجود دارد. برخی از افراد برای حفظ سطح قند خون به طور مداوم از تزریق انسولین طولانی مدت استفاده می کنند.

بعضی از افراد ممکن است از انسولین کوتاه اثر یا ترکیبی از انواع انسولین استفاده کنند. از هر نوعی که باشد، فرد معمولاً سطح قند خون خود را با استفاده از چوب انگشت بررسی می کند.

این روش برای بررسی سطح قند خون شامل استفاده از دستگاه مخصوص و قابل حمل به نام گلوكومتر است. سپس فرد مبتلا به دیابت سرد از میزان قند خون خود، برای تعیین میزان انسولین مورد نیاز خود استفاده می کند.

استفاده از انسولین در دیابت سرد
استفاده از انسولین در دیابت سرد

نظارت بر خود

نظارت بر خود تنها راهی است که فرد می تواند از سطح قند خون خود مطلع شود. با فرض رسیدن سطح علائم جسمی، ممکن است خطرناک باشد، مگر اینکه فردی به گلوکز بسیار کم مشکوک شود و فکر کند که به دوز سریع گلوکز نیاز دارد.

انسولین در درمان دیابت سرد کمک می کند تا یک سبک زندگی فعال داشته باشند. با این حال، می تواند منجر به عوارض جانبی جدی شود، به خصوص اگر فرد بیش از حد مصرف کند.

انسولین بیش از حد می تواند باعث هیپوگلیسمی یا قند خون بسیار پایین و منجر به تهوع، تعریق، و تکان دادن شود. ضروری است که افراد انسولین را به دقت اندازه گیری کرده و از رژیم غذایی مداوم استفاده کنند و تا حد ممکن سطح قند خون را متعادل کنند.

نظارت بر خود
نظارت بر خود

سایر داروهای مورد استفاده در دیابت سرد

علاوه بر انسولین، انواع دیگری از داروها نیز موجود است که می توانند به فرد کمک کنند تا شرایط خود را مدیریت کند و موجب درمان دیابت سرد شود. این داروها شامل:

متفورمین:

برای دیابت سرد و نوع 1 و نوع 2 ، پزشک ممکن است متفورمین را به صورت قرص یا مایع تجویز کند.این امر به کاهش قند خون کمک می کند و از طرفی داشتن وزن سالم می تواند تاثیر دیابت را کاهش دهد. علاوه بر دیابت سرد، ممکن است فرد خطرات سلامتی دیگری نیز داشته باشد و برای کنترل این موارد ممکن است به دارو نیاز داشته باشد. یک پزشک به فرد در مورد نیازهایش مشاوره می دهد.

مهار کننده های SGLT2 و آگونیست های گیرنده GLP-1

در سال 2018، دستورالعمل های جدید همچنین تجویز داروهای اضافی را برای افراد مبتلا به دیابت تجویز شده است که عبارتند از: بیماری قلبی عروقی آترواسکلروتیک، بیماری مزمن کلیوی

اینها مهارکننده های انتقال دهنده حمل و نقل سدیم – گلوکز 2 SGL یا آگونیست های گیرنده پپتید -1 (GLP-1)مانند گلوکاگون هستند.

برای کسانی که بیماری قلبی عروقی آترواسکلروتیک دارند و خطر بالایی برای نارسایی قلبی دارند، به پزشکان توصیه می شود که یک مهارکننده SGLT2 تجویز کنند.

آگونیست های گیرنده GLP-1

آگونیست های گیرنده GLP-1 با افزایش میزان انسولین تولید شده در بدن و کاهش میزان گلوکز وارد شده به جریان خون کار می کنند. این یک داروی تزریقی است. افراد ممکن است از آن به همراه متفورمین یا به تنهایی استفاده کنند. عوارض جانبی شامل مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع و از دست دادن اشتها است.

مهار کننده های SLGT2

مهار کننده های SLGT2 یک نوع جدید از دارو برای کاهش سطح قند خون است. آنها جدا از انسولین کار می کنند و ممکن است برای افرادی که آماده شروع استفاده از انسولین نیستند مفید باشد. مردم می توانند آن را از طریق دهان بگیرند. عوارض جانبی آن، شامل خطر بالای عفونت ادراری و تناسلی و کتواسیدوز است.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله جراحی افراد دیابتی را مطالعه کنید.

مهار کننده های SLGT2
مهار کننده های SLGT2

نکات مراقبتی مربوط در درمان دیابت سرد

نظارت بر خود، بر میزان قند خون برای کنترل موثر دیابت، کمک به تنظیم زمان بندی وعده های غذایی ، فعالیت بدنی و زمان مصرف دارو از جمله انسولین، بسیار مهم است. رعایت تمامی این موارد جهت درمان دیابت سرد ضروری است.

در حالی که دستگاه های کنترل خودكار گلوكز خون (SMBG) متفاوت هستند، آنها معمولاً شامل یك متر و نوار آزمایش برای تولید قرائت و یك دستگاه برای سوراخ کردن پوست برای بدست آوردن مقدار کمی خون هستند. در هر حالت به دستورالعمل های خاص کنتور مراجعه کنید، زیرا دستگاه ها با هم فرق می کنند. با این حال، اقدامات احتیاطی و مراحل زیر در مورد بسیاری از ماشین آلات موجود در بازار اعمال خواهد شد:

1-قبل از لمس نوارهای تست یا کنتور، از تمیز و خشک بودن هر دو دست اطمینان حاصل کنید. بیش از یک بار از نوار تست استفاده نکنید و آنها را در قوطی اصلی خود نگه دارید تا از تغییر رطوبت خارجی در نتیجه جلوگیری کنید.

بعد از تست، قوطی ها را بسته نگه دارید. همیشه تاریخ انقضا را بررسی کنید. کنتورهای قدیمی تر ممکن است قبل از استفاده به کدگذاری احتیاج داشته باشند.

بررسی کنید که آیا دستگاهی که در حال حاضر استفاده می کند به این نیاز دارد یا خیر. کنتور و نوارها را در یک منطقه خشک و خنک نگهداری کنید. متر و نوارها را در معرض انجام مشاوره قرار دهید، به این ترتیب پزشک یا متخصص مراقبت های اولیه، می توانند اثربخشی آنها را بررسی کنند.

دستگاه لانست

2-فردی که خود دیابت را تحت نظر دارد از دستگاهی به نام لانست برای خاراندن پوست استفاده می کند. در حالی که ایده خونگیری ممکن است برای برخی از افراد پریشانی ایجاد کند، اما بستن انگشت برای بدست آوردن نمونه خون باید روشی ساده و ملایم باشد.

اقدامات احتیاطی زیر را انجام دهید:

 •   محلی را که نمونه از آن می آید با آب گرم و صابونی تمیز کنید تا از ورود مواد غذایی به دستگاه و تحریف خوانش جلوگیری شود.
 •   لانست باید دارای تنظیمات عمیق باشد، که عمق خاردار را کنترل کند. این را برای راحتی تنظیم کنید. بسیاری از مردها فقط به نمونه ی خون به اندازه قطره نیاز دارند.
 •   از کنار انگشت خون بگیرید، زیرا درد کمتری ایجاد می کند. استفاده از انگشت میانی، انگشت حلقه و انگشت کوچک ممکن است راحت تر باشد. به جای فشار آوردن در محل چسباندن خون، با حرکت “شیردوشی” خون را به سطح بدن تحریک کنید. لانس را مطابق با مقررات محلی برای خلاص شدن از شر اشیاء تیز دور بیندازید. در حالی که یادآوری نظارت بر خود شامل تنظیم سبک زندگی است، اما نیازی به روند ناخوشایندی نیست.

عوارض دیابت سرد

گرچه دیابت به خودی خود قابل کنترل است، اما عوارض آن به شدت بر زندگی روزمره تأثیر می گذارد و در صورت عدم درمان سریع دیابت سرد ، برخی از آنها کشنده هستند. در طی یک دوره طولانی مدت، سطح بالای گلوکز در خون می تواند به قلب، چشم ها، پاها و کلیه های شما آسیب جدی برساند. این موارد به عنوان عوارض دیابت شناخته می شوند. اما با درمان و مراقبت مناسب، مردم می توانند زندگی سالمی داشته باشند و احتمال اینکه کسی این عوارض را تجربه کند بسیار کمتر است.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله درمان عوارض دیابت را مطالعه کنید.

عوارض دیابت سرد
عوارض دیابت سرد

عوارض دیابت عبارتند از:

بیماری های دندان و لثه

مشکلات چشمی و از دست دادن بینایی

مشکلات پا، از جمله بی حسی، منجر به زخم و جراحات و بریدگی های درمان نشده می شود

بیماری قلبی

آسیب عصبی، مانند نوروپاتی دیابتی

سکته

بیماری کلیوی

در مورد بیماری کلیوی، این عارضه می تواند منجر به نارسایی کلیه، احتباس آب در زمانی که بدن به طور صحیح آب را دفع نمی کند و شخصی در کنترل مثانه مشکل دارد انجام گیرد.

کنترل منظم سطح گلوکز خون و تعدیل میزان مصرف گلوکز می تواند به افراد در جلوگیری از عوارض آسیب رسان دیابت کمک کند. برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1، مصرف انسولین تنها راه تعدیل و کنترل اثرات بیماری است.

دیابت، یک بیماری تغییر دهنده زندگی است که نیاز به مدیریت دقیق قند خون و سبک زندگی سالم برای فرد دارد تا بتواند آن را به درستی مدیریت کند. چندین نوع مختلف بیماری وجود دارد.

افراد می توانند از انسولین مکمل برای کنترل وضعیت و بهبود جذب گلوکز مصرف کنند. اگر فرد مبتلا به دیابت باشد، می تواند با ورزش منظم و رژیم متعادل و کم قند، خطر ابتلا به دیابت سرد را کاهش دهد. عوارض دیابت میتواند شدید باشد، از جمله نارسایی کلیه و سکته مغزی، بنابراین مدیریت این بیماری حیاتی است. هر کسی که شک دارد به دیابت سرد مبتلا است باید به پزشک خود مراجعه کند.

آزمایشات و عوامل موثر در درمان دیابت سرد

به طور کلی افرادی که در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند اغلب در مطب پزشک خود، مورد معاینه قرار می گیرند. عوامل خطر در بالا ذکر شده است، و گروه های مختلف، توصیه های کمی متفاوت، در مورد زمان و تعداد دفعات غربالگری دارند.

بیشتر اوقات، ما از آزمایشی به نام هموگلوبین A1C استفاده می کنیم که به ما می گوید چگونه قندهای خود را در 3 ماه گذشته کنترل کرده اید. این آزمایش همچنین می تواند به پزشک شما بگوید که احتمال ابتلا به دیابت در آینده نزدیک چقدر است. هرچه سطح بالاتر باشد، احتمال این وجود دارد که بیشتر فرد مبتلا شود.

گام های اصلی برای درمان دیابت سرد

گام های اصلی برای درمان دیابت سرد، همان مواردی است که در بالا در مورد آنها صحبت کردیم. کاهش وزن در صورت اضافه وزن، ورزش منظم و رژیم غذایی متعادل از مهم ترین عوامل هستند.

داشتن برخی شرایط مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند به این معنی باشد که بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستید. و شرایط دیگری نیز به دیابت مرتبط است که باید از آنها آگاه باشید. بعضی از افراد ممکن است سطح قند خونشان بالاتر از حد معمول باشد، اما آنقدر بالا نباشد که بتوانند دیابت را تشخیص دهند.

این بیماری پیش دیابت نامیده می شود و به این معنی است که شما در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 هستید. برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 قادر به بهبود دیابت خود هستند.

این بدان معنی است که سطح قند خون شما بدون استفاده از هیچ دارویی سالم است. عادت به زندگی با دیابت ممکن است دشوار باشد، اما آگاهی از اطلاعات زیاد در این زمینه می تواند کمک بخش باشد که چگونه به طور موثر شرایط خود را درمان و مدیریت کنید.

گام های اصلی برای درمان دیابت سرد
گام های اصلی برای درمان دیابت سرد

علائم رایج دیابت سرد

علائم رایج دیابت سرد عبارتند از

تشنگی بیش از حد معمول

دفع ادرار بیشتر

احساس خستگی و بی حالی

همیشه احساس گرسنگی می کنید

داشتن بریدگی هایی که به آرامی بهبود می یابند

خارش، عفونت های پوستی

تاری دید

کاهش وزن غیر قابل توضیح (نوع 1)

به تدریج وزن اضافه می کنید (نوع 2)

توالت رفتن زیاد، مخصوصاً شب ها

احساس خستگی بیش از حد معمول

لاغر شدن بدون اینکه بخواهید

خارش دستگاه تناسلی یا برفک

بهبود برش ها و زخم ها بیشتر طول می کشد

نوسانات خلقی

سردرد

احساس سرگیجه داشتن

گرفتگی عضلات پا

شناسایی این روش می تواند در درمان دیابت سرد اثر بخش باشد.

علائم رایج دیابت سرد
علائم رایج دیابت سرد

درمان دیابت سرد با توجه به شرایط آب و هوایی

فصل سرماخوردگی و آنفولانزا در راه است و افراد مبتلا به دیابت وقتی تحت شرایط آب و هوایی قرار می گیرند برخی از ملاحظات خاص را دارند. علاوه بر انتخاب داروهای مناسب سرماخوردگی و معاینه پزشک در مورد تغییرات احتمالی دوز، مراقبت از دیابت به معنای آماده بودن برای روزهایی است که ترجیح می دهید خود را برای بررسی گلوکز یا میان وعده از تخت بیرون نکشید.

داروی سرماخوردگی مناسب را انتخاب کنید

بسیاری از داروهای [سرماخوردگی و آنفولانزا]، به ویژه شربت سرفه، سرشار از گلوکز است.

اگر مبتلا به دیابت سرد هستید، بهترین شرط شما دارویی است که به وضوح بدون قند باشد.تقریباً در هر داروخانه بزرگ مارک، دارویی سرماخوردگی یا سرفه بدون قند وجود دارد. اگر سوالی دارید، از داروساز خود کمک بخواهید تا بتوانید درمان دیابت سرد خود را از سر بگیرید.

قند خون را اغلب بررسی کنید

دیابت در هنگام بیماری به خوبی کنترل نمی شود. این به این دلیل است که وقتی بدن شما با عفونت مبارزه می کند، آبشار شیمیایی آزاد می کند که می تواند پاسخ گلوکز و انسولین بدن شما را تغییر دهد.

در نتیجه، ممکن است لازم باشد قند خون خود را بیشتر از حد معمول بررسی کنید. افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ممکن است لازم باشد قند خون خود را چهار بار در روز بررسی کنند و هر زمان که سطح قند خون آنها بالاتر از 300 میلی گرم در دسی لیتر باشد، باید ادرار را از نظر وجود کتون بررسی کنند .

سایر داروهایی که ممکن است در هنگام بیماری نیاز به مصرف داشته باشید می توانند بر سطح قند خون شما تاثیر بگذارند: آسپرین ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد

برخی از آنتی بیوتیک ها ممکن است سطح قند خون را در افرادی که از برخی داروهای خوراکی دیابت استفاده می کنند کاهش دهند. مواد ضد احتقان ممکن است سطح قند خون را افزایش دهند.

برنامه خود را تنظیم کنید

شما باید مرتباً قند خون خود را کنترل کنید و ممکن است مجبور شوید که داروهای خود را تنظیم کنید. برخی افراد ممکن است اسپک قند خون خود را بیشتر پیدا بررسی کنند، در حالی که مردم دیگر، به ویژه کسانی که گرفتار آنفلوآنزای معده یا اسهال هستند، ممکن است در معرض افت قند خون یا قند خون پایین باشند. در هر صورت ، شما باید بدانید که چگونه به این آفت ها و افزایش ناگهانی قند خون پاسخ دهید تا بتوانید دیابت سرد خود را درمان کنید.

برنامه خود را تنظیم کنید
برنامه خود را تنظیم کنید

راهکارهای موثر جهت درمان دیابت سرد

دیابت یک بیماری پیچیده جدی است که می تواند کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد. دیابت نیاز به مراقبت روزانه دارد و در صورت بروز عوارض، دیابت می تواند تاثیر قابل توجهی بر کیفیت زندگی داشته و امید به زندگی را کاهش دهد.

روش دیگر درمان دیابت سرد، قبل از شروع فصل سرماخوردگی و آنفلوانزا، این است که می توانید با تیم مراقبت از دیابت خود در مورد نحوه تصمیم گیری در مورد دوز دارو در صورت مریض شدن صحبت کنید.

دریابید که دامنه قابل قبول تغییر قند خون چیست و دقیقاً چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرید. این دستورالعمل ها را در یک دفترچه یادداشت کنید تا در هنگام بیماری به راحتی بتوانید به آنها مراجعه کنید.

اما مواردی وجود دارد که نباید آنها را تغییر دهید: مگر اینکه تیم مراقبت از دیابت یا پزشک شما بر اساس سطح قند خون شما دستور دیگری داده باشد، داروهای دیابت را طبق دستور خود ادامه دهید.

بدون دارو احساس بهتری دارید

اگر می خواهید احساس بهتری داشته باشید از خود مراقبت کنید. این بدان معنی است: هیدراته کنید. مایعات زیادی بنوشید. جرعه های کوچک مایعات، حتی در صورت استفراغ مکرر نیز می توانند به شما در حفظ آب بدن کمک کنند.

آزمایش خون خود را ادامه دهید

هوای سرد میتواند دستان شما را سرد کند که می تواند آزمایش خون را دشوارتر کند. اجازه ندهید که سرماخوردگی شما را مجبور به انجام آزمایشات کند.

آزمایش منظم به شما کمک می کند تا کمترین میزان را بدست آورید و سطح قند خود را کنترل کنید. اگر دستان شما سرد است، سعی کنید قبل از انجام آزمایش، آنها را روی یک لیوان گرم یا رادیاتور با حوله یا لباس ضخیم روی آن گرم کنید.

سطح فعالیت خود را بالا نگه دارید

هر روز فقط با کمی فعالیت بدنی می توانید از راه های مختلفی به سطح گلوکز کمک کنید. کمی فعالیت روزانه به حساسیت انسولین (در انواع دیابت) کمک می کند که می تواند به بدن در تنظیم بهتر سطح قند کمک کند.

به ویژه اگر از انسولین استفاده می کنید، در صورت کاهش نیاز به انسولین، مراقب سطح قند خون خود باشید. به خاطر داشته باشید که فعالیت بدنی می تواند تا 48 ساعت روی گلوکز خون تاثیر بگذارد و موجب درمان دیابت سرد شود.

سطح فعالیت خود را بالا نگه دارید
سطح فعالیت خود را بالا نگه دارید

تاثیر دیابت سرد بر بدن

وقتی کسی دیابت دارد، بدن او نمی تواند سطح سالم گلوکز را در خون حفظ کند. گلوکز نوعی قند است که منبع اصلی انرژی برای بدن ما است. سطح ناسالم گلوکز در خون می تواند منجر به عوارض سلامتی طولانی مدت و کوتاه مدت شود .

برای اینکه بدن ما به درستی کار کند، باید گلوکز (قند) را از غذا به انرژی تبدیل کنیم. هورمونی به نام انسولین برای تبدیل گلوکز به انرژی ضروری است. در افراد دیابتی، انسولین دیگر به میزان کافی توسط بدن تولید نمی شود. وقتی افراد دیابتی گلوکز، که در غذاهایی مانند نان، غلات، سبزیجات میوه ای و نشاسته ای، حبوبات، شیر ، ماست و شیرینی جات است، می خورند، نمی توانند به انرژی تبدیل کنند.

به جای اینکه به انرژی تبدیل شود، گلوکز در خون می ماند و در نتیجه سطح گلوکز خون بالا می رود. بعد از خوردن غذا، گلوکز به بدن منتقل می شود.

سطح گلوکز خون شما گلیسمی نامیده می شود

سطح گلوکز خون شما گلیسمی نامیده می شود. سطح گلوکز خون از طریق مراقبت از خود و درمان دیابت سرد قابل کنترل است. دیابت به خوبی قابل کنترل است اما عوارض احتمالی آن برای دیابت نوع 1 و 2 از جمله حمله قلبی، سکته، بیماری کلیوی، قطع اندام، افسردگی، اضطراب و کوری یکسان است.

دیابت علت اصلی نابینایی در بزرگسالان در سن کار است.

دلیل اصلی نارسایی کلیه و دیالیز است

خطر حملات قلبی و سکته را تا چهار برابر افزایش می دهد

علت عمده قطع عضو است

دیابت بر سلامت روان و همچنین سلامت جسمی تأثیر می گذارد. افسردگی، اضطراب و پریشانی در بیش از 30٪ افراد دیابتی رخ می دهد.

تشخیص به موقع، درمان بهینه و پشتیبانی و مدیریت مداوم و موثر در درمان دیابت سرد، خطر عوارض مرتبط با دیابت را کاهش می دهد.

سطح گلوکز خون شما گلیسمی نامیده می شود
سطح گلوکز خون شما گلیسمی نامیده می شود

افزایش دیابت سرد

دیابت سرد، یکی از مهم ترین پیامدهای اپیدمی چاقی است. ترکیبی از تغییرات گسترده در رژیم غذایی و مواد غذایی، همراه با تغییرات گسترده در فعالیت بدنی با فعالیت کم تحرک و فعالیت کمتر، به این معنی است که اکثر جمعیت بیشتر دیابت سرد را دچار می شوند.

در ماه های زمستان، افراد از هر نوع دیابت، سطح HbA1c  بالاتر از ماه های گرم دارند. با برف، یخ و یخبندان در حالی که دما کاهش می یابد، سطح قند می تواند افزایش پیدا کند.  جمله بدن سالم،ذهن سالم درست است. اگر بدن خود را فعال نگه دارید، ذهن شما نیز فعال تر می شود.

با داشتن یک ذهنیت تازه شما قادر خواهید بود با سختگیرانه ترین شرایط روز کنار بیایید و در تصمیم گیری در زمینه مدیریت دیابت وضعیت بهتری داشته باشید. و استفاده از Spike App را برای یادآوری انسولین فراموش نکنید!

کمی ورزش به گرم نگه داشتن شما کمک می کند

کمی ورزش به گرم نگه داشتن شما کمک می کند. همه ما می دانیم که در حین ورزش گرم می شویم، اما به محض اینکه ورزش را متوقف کنیم، اثرات آن متوقف نمی شود.اگر عرق زیادی ایجاد کرده باشیم، ممکن است بعد از توقف احساس خنکی کنیم،

اما اثرات طولانی مدت ورزش کمک به سوخت و ساز بدن است که می تواند به شما در حفظ دمای بدن حتی ساعت ها بعد از ورزش کمک کند و به بهبود سطح تناسب بدن کمک می کند. اگر در ماه های زمستان تمایل به احساس سرما دارید، کمی فعالیت بیشتر در روز می تواند مسئله اصلی باشد.

کمی ورزش به گرم نگه داشتن شما کمک می کند
کمی ورزش به گرم نگه داشتن شما کمک می کند

دیابت سرد و تعریق غیرطبیعی

بسیاری از افراد مبتلا به دیابت زمان هایی دارند که بیش از حد، خیلی کم یا در زمان های عجیب عرق می کنند. دیابت می تواند حفظ درجه حرارت ثابت و تولید مقدار مناسب عرق برای خنک نگه داشتن بدن را برای فرد دشوار کند. دلایل این امر، عدم تعادل هورمونی، عوامل قلبی عروقی و استرس است.

دیابت سرد می تواند همه اینها را تحت تاثیر قرار دهد. عوارض تعریق می تواند نشانه ای از نیاز فرد به بررسی مدیریت دیابت از جمله مدیریت موثر سطح قند خون باشد که به درمان دیابت سرد کمک کند.

دیابت سرد و تعریق

تعریق به خنک شدن بدن کمک می کند، اما دیابت می تواند توانایی تعریق فرد را مختل کند. تعریق به طور عمده به دو دلیل اتفاق می افتد :

برای تنظیم دمای بدن، به عنوان مثال، در هوای گرم و در حین انجام فعالیت های بدنی

در پاسخ به استرس عاطفی

برخی شرایط خاص پزشکی مانند دیابت سرد می تواند تعریق طبیعی را مختل کند، به طوری که فرد بیش از حد یا کم عرق می کند. این می تواند در طول هوای گرم به مشکلاتی منجر شود، اما عدم توانایی در تنظیم دمای بدن نیز می تواند فرد را در معرض خطر دمای سرد قرار دهد.  تعریق زیاد بدون دلیل مشخص، در یک روز خنک یا در زمان کمترین فعالیت، ممکن است نشانه این باشد که فرد باید به پزشک مراجعه کند.

تعریق ممکن است تاثیر بگذارد:

1-زیر بغل

2-صورت و احتمالاً سینه و گردن

3-دست و پا

4-افراد مبتلا به دیابت نوع 1 ممکن است دریابند که در قسمت بالاتنه بیش از حد تعریق می کنند اما قسمت پایین بدن از جمله پاها کمتر عرق می کند.

رایج ترین دلایل تعریق غیر معمول در افراد دیابتی عبارتند از:

1-سطح قند خون پایین

2-آسیب سیستم عصبی مربوط به دیابت

دیابت سرد و نوروپاتی

قند خون بسیار پایین، معمولاً زیر 70 میلی گرم در دسی لیتر (میلی گرم در دسی لیتر)، می تواند منجر به پاسخ ایمنی شود، که باعث ترشح هورمون هایی می شود که تعریق را افزایش می دهند.

هنگامی که سطح قند خون برای مدت طولانی بیش از حد بالا باشد، ممکن است، از دست دادن عملکرد عصب رخ دهد که به عنوان نوروپاتی دیابتی شناخته می شود .آسیب به اعصابی که غدد عرق را کنترل می کنند می تواند منجر به ارسال پیام غلط آنها به غدد عرق شود و یا اصلاً وجود نداشته باشد. این می تواند باعث تعریق زیاد یا خیلی کم شود.

رایج ترین دلایل تعریق غیر معمول در افراد دیابتی عبارتند از:
رایج ترین دلایل تعریق غیر معمول در افراد دیابتی عبارتند از:

نوروپاتی و تعریق

هنگامی که بدن بیش از حد گرم می شود، سیستم عصبی سیگنال به غدد عرق پیام ارسال می کند و عملکرد بخشی از سیستم عصبی را کنترل می کند که تعریق را کنترل کند.

دیابت سرد می تواند منجر به آسیب عصبی شود، به طوری که برای برخی افراد، اعصاب کنترل کننده غدد عرق همیشه “روشن” می شوند. این می تواند منجر به تعریق بیش از حد، معروف به هایپرهیدروز شود. افراد مبتلا به هایپرهیدروز مرتبط با دیابت ممکن است بیش از اکثر افراد در شرایط زیر تعریق یا تعریق بیش از حد داشته باشند:

 •   در زمان کم کاری، از جمله خوابیدن و کارهای جزئی
 •   در یک محیط خنک
 •   هنگام تلاش برای گرم شدن با پوشیدن لباس اضافی یا جستجوی منبع گرما
 •   در زمان استرس
 •   افت قند خون
 •   هیپوگلیسمی به سطح قند خون بسیار پایین، معمولاً زیر 70 میلی گرم در دسی لیتر اشاره دارد .
 •   اگر فردی از دوز انسولین یا سایر داروهای دیابت استفاده کند که بیش از مقدار مورد نیاز است، سطح قند خون کاهش می یابد.

این ممکن است رخ دهد اگر فرد:

1-بیش از حد انسولین یا داروی دیگری مصرف می کند

2-تمرینات شدید یا بیشتر از آنچه انتظار داشتند انجام می دهد

3-کمتر از حد معمول غذا می خورد یا یک وعده غذایی را از دست می دهد

دلایل کاهش قند خون در دیابت سرد

دو دلیل وجود دارد که باعث کاهش قند خون می شود:

قند خون پایین می تواند بر فعالیت سیستم عصبی خودمختار (ANS) تأثیر بگذارد، که مسئول واکنش هایی است که افراد نمی توانند کنترل کنند، مانند تعریق و هضم غذا. سیستم کولینرژیک بخشی از ANS است و تولید عرق و سایر ترشحات را تنظیم می کند. فعال شدن این سیستم می تواند منجر به تعریق شود.

ترشح هورمون اپی نفرین یا آدرنالین یکی دیگر از عوامل محرک احتمالی است. آدرنالین هورمونی است که بدن در مواقع استرس آزاد می کند و گاهی اوقات «هورمون جنگ یا گریز» نامیده می شود. یکی از تاثیرات افزایش ناگهانی آدرنالین تعریق است.

کاهش قند خون به درمان احتیاج دارد، زیرا ممکن است زندگی فرد را تهدید کند. درمان کوتاه مدت علائم خفیف شامل، مصرف قرص گلوکز برای افزایش سریع سطح قند خون است. فردی که دچار افت قند خون مکرر یا مداوم است باید به پزشک مراجعه کند. در موارد شدید، فرد می تواند گیجی، تشنج یا از دست دادن هوشیاری را تجربه کند که باید به سرعت درمان های مرتبط با دیابت سرد را طی کرد.

دو دلیل وجود دارد که باعث کاهش قند خون می شود:
دو دلیل وجود دارد که باعث کاهش قند خون می شود:

درمان دیابت سرد و پیشگیری

یک پزشک ممکن است موارد زیر را برای کاهش یا کنترل تعریق و درمان دیابت سرد تجویز کند:

استحکام بالینی یا ضد تعریق های تجویز شده:

محصولاتی که حاوی مقادیر زیادی کلرید آلومینیوم هستند با مسدود کردن منافذ عرق می توانند از تعریق جلوگیری کنند. با این حال، تحریک پوست یک عارضه جانبی رایج است.

داروهای انسداد اعصاب:

پزشک ممکن است داروهای خوراکی را تجویز کند، که به عنوان داروهای ضد کولینرژیک شناخته می شوند. اینها پیام رسان شیمیایی موسوم به استیکولین را مسدود می کنند که می تواند بر عملکردهای خاص بدن تاثیر بگذارد، از جمله آزاد شدن عرق. خشکی دهان، مشکلات مثانه، کمبود آب بدن و تاری دید از عوارض جانبی رایج در درمان دیابت سرد است.

تزریق بوتاکس (سم بوتولینوم):

بوتاکس می تواند سیگنال های عصبی تولید کننده عرق را مسدود کند. عوارض جانبی شامل ضعف عضلانی کوتاه مدت در نزدیکی محل تزریق و ناحیه هدف است.

از آنجا که بیماری دیابت سرد باعث ترشح هورمون های استرس در بدن می شود که به طور طبیعی گلوکز خون را افزایش می دهد، بنابراین باید مطمئن باشید که داروهای بدون نسخه نیز سطح گلوکز خون را افزایش نمی دهند. فراموش نکنید:  شیرین کننده های مصنوعی چه کاری با بدن شما انجام می دهند.

با انتخاب دارویی بدون نسخه و بر اساس انواع موادی که برای تسکین علائم خاص شما ثابت شده، این کار را ساده انجام دهید. غالباً دارویی که فقط با یک ماده تشکیل دهنده تهیه می شود، تمام مواردی است که شما برای درمان علائم خود به جای داروهای دارای چند ماده تشکیل دهنده نیاز دارید.

برای انتخاب داروی صحیح برای درمان دیابت سرد، وقت بگذارید

برای انتخاب داروی صحیح برای درمان دیابت سرد، وقت بگذارید و با یک داروساز صحبت کنید. روش های درمانی مناسب نه تنها باعث می شود که شما احساس بهتری داشته باشید بلکه باعث کاهش طول بیماری شده و احتمالاً شما را برای سفر به دکتر نجات می دهد.

قرص های خوراکی سرماخوردگی و آنفلوانزا اغلب انتخاب بهتری نسبت به شربت هایی با مواد مشابه هستند، زیرا ممکن است قرص ها حاوی کربوهیدرات نباشند. اگر تصمیم دارید از شربت استفاده کنید، به دنبال شربت بدون قند بگردید.

داروهای سرماخوردگی بی خطر در درمان دیابت سرد

داروهای مختلف بدون نسخه برای درمان بیماری های خاص بالاخص درمان دیابت سرد طراحی شده اند. بسیاری از داروسازان این محصولات را برای افراد دیابتی توصیه می کنند.

داروهای سرماخوردگی بی خطر در درمان دیابت سرد
داروهای سرماخوردگی بی خطر در درمان دیابت سرد

علائم: سرفه

1-بهترین گزینه: دکسترومتورفان ضد سرفه، شامل استامینوفن، دیفن هیدرامین

علائم: احتقان، مخاط در مجاری سینوس

2-بهترین گزینه ها: شبه افدرین ضد احتقان (سودافد)؛ فنیل افرین؛ فنیل پروپالامین

علائم: بلغم، مخاط در دستگاه تنفسی

3-بهترین گزینه: گایافنزین اکسپکتورانت

علائم: درد و / یا تب

4-بهترین گزینه ها: استامینوفن ضد درد (تایلنول) ؛ آسپرین

برای تب و تسکین درد، به دنبال داروهای مسکن، از جمله آسپرین و استامینوفن باشید. هر دو برای اکثر افراد ایمن بوده و معمولاً در دسترس هستند. کلاس ضد درد داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDS) که شامل ایبوپروفن و ناپروکسن است، ممکن است فشار خون را افزایش دهد و برای افرادی که مشکلات کلیوی دارند گزینه مناسبی نیست.

5-علائم: آبریزش بینی ، خارش چشم

بهترین گزینه: آنتی هیستامین

گزینه های آرام بخش کمتر: سیتریزین (Zyrtec) ؛ لوراتادین (کلاریتین)

گزینه های آرام بخش تر: کلرفنیرامین (کلر تریمتون) ؛ دیفن هیدرامین (بنادریل)

برای گرفتگی بینی، داروهای ضد احتقان خوراکی (سودوافدرین، فنیل افرین، فنیل پروپالامین) می توانند هم گلوکز خون و هم فشار خون را افزایش دهند و بنابراین معمولاً توصیه نمی شوند. تمام آنتی هیستامین های خوراکی برای عطسه، آبریزش بینی، خارش بینی یا چشم، ترشحات بعد از عمل بینی، التهاب ملتحمه و رینیت آلرژیک موثر هستند.

اقدامات لازم جهت درمان دیابت سرد

دیابت سرد به دلیل مشکل در تولید یا استفاده از انسولین، هورمون مسئول تنظیم گلوکز می باشد. مبتلایان به دیابت معمولاً نسبت به سلامت کلی خود بسیار هوشیار هستند و راهکارهای درمانی مناسب جهت درمان دیابت سرد را بررسی می کنند، زیرا خود مدیریت این شرایط درمانی، بسیار مهم است.

اما آیا می دانید هوا می تواند تاثیر قابل توجهی بر گلوکز خون بگذارد… درست است، هوای سرد می تواند نیاز به انسولین را تحت تاثیر قرار دهد. این امر خصوصاً در زمستان های طولانی و سرد صدق می کند! وقتی دما در خارج از بدن تغییر می کند، می تواند روی دیابت و دمای بدن اثر بگذارد.

دیابت سرد و دمای بدن

در بیشتر سال، انسولین مورد نیاز بدن، کم و بیش پایدار است. با این وجود هوای سرد می تواند نیاز به انسولین را افزایش دهد. در مقابل، وقتی هوای گرم به طور ناگهانی ایجاد شود، نیاز به انسولین ممکن است برای مدت کوتاهی از حد معمول پایین بیاید.

مبتلایان به دیابت سرد باید به ویژه در اوج زمستان و ماه های تابستان هوشیار باشند. دمای شدید باعث تغییراتی در بدن می شود که ممکن است منجر به افت یا افزایش قند خون شود. در این زمان ها، آزمایش مرتب سطح گلوکز خون ضروری است.

اقدامات دیگری که می توانید انجام دهید عبارتند از:

 •   پا را گرم ، خشک و ایمن نگه دارید
 •   مبتلایان به دیابت سرد مستعد ابتلا به مشکلات پا هستند. گردش خون ضعیف می تواند تعدادی از مشکلات ثانویه را ایجاد کند و بهبود آسیب های پا ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد. همیشه کفش های خشک و محکم بپوشید که از پا در برابر برف و یخ محافظت کند.
 •   فعالیت بدنی منظم داشته باشید
 •   فعالیت بدنی راهی عالی برای حمایت از سطح انسولین سالم است. ورزش متوسط حتی به اندازه 15 دقیقه می تواند حساسیت به انسولین را افزایش دهد، افکار شما را تیزتر کرده و روحیه شما را بهبود بخشد. به یاد داشته باشید، فعالیت می تواند تا 48 ساعت روی سطح گلوکز خون شما تاثیر بگذارد.
 •   دستان خود را گرم نگه دارید

گاهی اوقات، دقیقاً می توان قند خون را در سرما خواند. قبل از خواندن، دستان خود را با آب گرم بشویید: بیشتر مترهای قند خون برای کار در بالای 50 درجه فارنهایت در نظر گرفته شده اند. اگر دستان شما به طور مکرر سرد می شود، استفاده از دستکش را در نظر بگیرید.

 •   در میز شام مراقب باشید

کنترل دیابت با وزن سالم آسان تر است. در حالی که اکثر مردم در حوالی تعطیلات کمی وزن می گیرند، مهم این است که از جشن تعطیلات خود با اعتدال لذت ببرید. استراحت های مکرر داشته باشید تا این فرصت را داشته باشید که احساس سیری کنید.

اقدامات دیگری که می توانید انجام دهید عبارتند از:
اقدامات دیگری که می توانید انجام دهید عبارتند از:

آسیب شناسی در انواع دیابت

آسیب شناسی در انواع دیابت به خصوص در درمان دیابت سرد متفاوت است و برای بیمار مهم است که مدیریت پزشکی را برای نوع خاص دیابت خود درک کند. در دیابت نوع 1 (اصطلاحی که اکنون به جای اصطلاح قدیمی دیابت نوجوان استفاده می شود )، بدن تولید انسولین را به طور کامل متوقف می کند. این امر به یک واکنش خود ایمنی مرتبط بوده و بیشتر در کودکان رخ می دهد، که تنها 5 تا 10 درصد از کل افراد دیابتی را نشان می دهد.

افراد مبتلا به دیابت نوع 1 مجبور به تزریق انسولین می شوند، در غیر این صورت سلول های بدن و مغز بدون قند مورد نیاز از گرسنگی می میرند. بدن می تواند از پروتئین و چربی برای سوخت استفاده کند اما کتون های متابولیزه این سوخت ها می توانند اسیدوز ایجاد کرده و برای بدن سمی شوند و منجر به مرگ شوند. کشف انسولین از طریق تزریق، جان میلیون ها انسان را نجات داده است.

دیابت نوع 2، نمایانگر 90 تا 95 درصد از کل افراد دیابتی، ناشی از مقاومت به انسولین سلولی یا تولید انسولین  می باشد و به طور کلی در بزرگسالان دیده می شود. مقاومت به انسولین یک خطر ژنتیکی دارد و اغلب در افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند مشاهده می شود. دیابت نوع 2 به طور کلی با کاهش وزن، برنامه ریزی وعده های غذایی و ورزش قابل درمان است، زیرا شروع آن مربوط به اضافه وزن و چاقی در 75٪ بیماران دیابتی است. اگر اصلاح شیوه زندگی کمکی نکند، مدیریت دارو نیز اضافه می شود.

تفاوت بین دیابت نوع 1 و 2

علائم معمولاً از کودکی یا بزرگسالی شروع می شود. مردم اغلب به دنبال کمک پزشکی هستند، زیرا آنها از علائم ناگهانی قند خون به شدت بیمار هستند. فرد ممکن است قبل از تشخیص، علائمی نداشته باشد. معمولاً این بیماری در بزرگسالی کشف می شود، اما تعداد بیشتری از کودکان در حال حاضر به آن مبتلا هستند.

قسمت های پایین سطح قند خون (هیپوگلیسمی) شایع است. هیچ مرحله ای از سطح پایین قند خون وجود ندارد، مگر اینکه فرد، انسولین یا داروهای خاص دیابت مصرف کند. نمی توان جلوی آن را گرفت. با داشتن یک سبک زندگی سالم، از جمله حفظ وزن سالم، تغذیه معقول و ورزش منظم، می توان از آن پیشگیری کرد یا آن را به تاخیر انداخت.

داروهای مورد بررسی روی انواع دیابت بالاخص دیابت سرد

در دهه های گذشته تنها داروهای موجود، انسولین و یک گروه از کلینیک های ضد قند خون به نام سولفونیل اوره بودند. امروزه بیش از هشت کلاس ایجاد شده است که مدیریت دارو را در درمان دیابت سرد پیچیده تر می کند. مردم اغلب نادرست فکر می کنند که اگر انسولین مصرف می کنید دیابت نوع 1 دارید و اگر می توانید با استفاده از قرص سطح قند خون را کنترل کنید دیابت نوع 2 دارید.

تحقیقات به طور قابل توجهی به درک ما از پاتوفیزیولوژی افزوده است و دیابت نوع 2 اعضای بیشتری از لوزالمعده را درگیر می کند. بعضی از بیماران با نوع 2 ممکن است در نهایت به دلیل خستگی لوزالمعده و مدت زمان بیماری به تزریق انسولین نیاز داشته باشند.

گروه سوم دیابت، دیابت حاملگی

گروه سوم دیابت، دیابت حاملگی است و زمانی بروز می یابد که افزایش قند خون برای اولین بار در دوران بارداری ظاهر شود. بسیاری از زنان باردار مبتلا به دیابت می توانند با برنامه ریزی دقیق غذا و پرهیز از قندهای ساده در دوران بارداری، قند خون را کنترل کنند، اما برخی از آنها ممکن است فقط برای مدت بارداری به تزریق انسولین نیاز داشته باشند.

دیابت بارداری فقط در حدود 2 تا 5 درصد از کل بارداری ها رخ می دهد. متاسفانه، ممکن است یک زن مبتلا به دیابت حاملگی 4 تا 6 برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در زندگی خود باشد.

مشکل افزایش قند خون در دوران بارداری به طور بالقوه در رشد زیاد نوزاد است که در حجم زیاد گلوکز در دوران بارداری و عوارض زایمان برای مادر استفاده شده است. به طور کلی، پس از تولد کودک، گلوکز خون مادر تثبیت می شود و دیگر نیازی به انسولین نخواهد داشت.

کودک، که قبلاً به افزایش قند خون در رحم عادت کرده بود، پس از تولد خطر افتادن به هیپوگلیسمی را دارد و باید تا پایداری کنترل شود. پاتوفیزیولوژی هر یک از انواع دیابت ها متفاوت است و به مشکلات ژنتیکی، عدم تعادل هورمون ها و تخریب خود ایمنی سلولهای بتا مربوط است.

گروه سوم دیابت، دیابت حاملگی
گروه سوم دیابت، دیابت حاملگی

اپیدمیولوژی در درمان دیابت سرد

اصطلاح دیابت نسخه کوتاه شده از نام کامل دیابت شیرین است. این به این دلیل است که در دیابت قند اضافی در خون و همچنین ادرار یافت می شود. این در قرن هفدهم به عنوان pissing شناخته شد. دیابت سرد سریع ترین بیماری درازمدت است که میلیونها نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند.

دیابت دو نوع دارد، دیابت نوع 1 و نوع 2. دیابت نوع 1 دیابت شیرین وابسته به انسولین نامیده می شود و در سنین پایین تر یا کودکی بروز می کند. در این بیماران کمبود کامل هورمون انسولین وجود دارد که تجویز خارجی هورمون را به طور منظم به عنوان درمان ضروری می کند.

حدود 75٪ افراد دیابتی دیابت نوع 2 دارند. این بیماری قبلاً دیابت شیرین غیر وابسته به انسولین (NIDDM) یا دیابت شیرین بلوغ نامیده می شد. تعداد مبتلایان به دیابت نوع 2 به سرعت در حال افزایش است. در دیابت نوع 2، انسولین کافی تولید نمیشود یا انسولینی که توسط بدن ساخته می شود برای تامین نیازهای بدن کافی نیست. چاقی یا اضافه وزن زمینه ساز ابتلا به دیابت نوع 2 است.مطالعه نشان می دهد که دستگاه های کنترل کننده قند خون به جوانان مبتلا به دیابت نوع 1 کمک می کنند

تنظیم قند خون در فرد مبتلا به دیابت سرد

وقتی غذا  خورده و جویده می شود، به اجزای کوچکتر تجزیه می شود. بنابراین قندها و کربوهیدرات ها به بدن به گلوکز تجزیه می شوند تا از آنها به عنوان منبع انرژی استفاده کنند. کبد همچنین قادر به تولید گلوکز است.

در افراد عادی هورمون انسولین که توسط سلولهای بتا لوزالمعده ساخته می شود میزان گلوکز در خون را تنظیم می کند. هنگامی که گلوکز اضافی در خون وجود دارد، انسولین سلول ها را تحریک می کند تا گلوکز کافی از خون را برای انرژی مورد نیاز آنها جذب کنند. انسولین همچنین کبد را تحریک می کند تا گلوکز اضافی را در خون جذب و ذخیره کند.

ترشح انسولین، بعد از غذا وقتی افزایش قند خون ایجاد می شود، تحریک می شود. وقتی سطح گلوکز خون کاهش می یابد، به عنوان مثال: در هنگام ورزش، سطح انسولین نیز کاهش می یابد موجب می شود هورمون دوم تولید شده توسط پانکراس که گلوکاگون نام دارد فعال شود. این عملکرد مخالف تحریک کبد، برای آزاد کردن گلوکز در صورت لزوم است.

رعایت و تنظیم تمامی این موارد درمانی مستلزم افزایش توجه متخصصان مراقبت های بهداشتی برای جلوگیری از افزایش قند خون مزمن و عوارض آن می باشد. در همین راستا هر کلاس دیابت بر اساس نیازهای منحصر به فرد، هر فردی به مدیریت دارویی مختلفی برای درمان دیابت بالاخص درمان دیابت سرد نیاز دارد.

در دیابت سرد چه اتفاقی می افتد؟

به دلیل کمبود انسولین، قند خون بالا در دیابت سرد وجود دارد. گلوکز اضافی در خون می تواند به عروق آسیب برساند. این امر منجر به عوارض مختلفی مانند بیماری قلبی، آسیب کلیه، آسیب عصبی، آسیب چشم و کوری، ناتوانی جنسی و سکته مغزی می شود.

اگر دیابت کنترل نشود، ممکن است تمایل به عفونت را افزایش دهد. عفونت و گانگرن اندام تحتانی در دیابت کنترل نشده شایع است. این ممکن است در صورت ادامه شدید قطع عضو را شامل شود. در افراد دیابتی نیز 15 درصد بیشتر از افراد بدون این بیماری دچار قطع عضو می شوند. با رعایت نکات پزشکی و کنترل و درمان دیابت سرد می توان خطر عوارض ناشی از دیابت را کاهش داد. قند خون باید به طور منظم کنترل شود تا هر گونه مشکلی زودتر، تشخیص داده و درمان شود.

دانستن اینکه بیماران چه نوع دیابتی دارند بسیار مهم است، بنابراین می توانید به آنها کمک کنید تا بطور خاص بفهمند در بدن آن ها چه اتفاقی می افتد. هرچه بیماران اطلاعات بیشتری در مورد نوع دیابت، داشته باشند، بهتر می توانند مشکلاتی را که ممکن است تجربه کنند پیش بینی کرده و برنامه ای برای پیشگیری آن تهیه کنند. با آموزش به آنها در مورد علائم و عوارض می توانید زودتر مشکلات را شناسایی کرده و زودتر به درمان مناسب بپردازید.استفاده از تشبیهات رایج برای توضیح پاتوفیزیولوژی در درمان دیابت سرد نیز می تواند مفید باشد.

نتیجه گیری

دیابت سرد یکی از بیماری هایی است که برای درمان آن باید اطلاعات کامل و کافی داشته باشید در این مقاله سعی کرده ایم تمامی این اطلاعات را در اختیار شما قرار بدهیم.

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

error: Content is protected !!
Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید