درمان دیابت بدون دارو

درمان دیابت بدون دارو

فهرست مطالب

همراه ما باشید تا بیشتر با درمان دیابت بدون دارو آشنا شوید.

در این مقاله سعی داریم در مورد درمان دیابت بدون دارو توضیحات جامع و کاملی را برای شما ارائه دهیم. همچنین در مورد دیابت و انواع دیابت توضیحات کاملی را برای شما عنوان می کنیم.

درمان دیابت بدون دارو چگونه است؟

 1. جراحی چاقی (لطفا از مقاله جراحی افراد دیابتی دیدن کنید.)
 2. انجام ورزش و تحرک 
 3. بررسی منظم از قند خون
 4. کاهش مصرف کربوهیدرات ها 
 5. کاهش اضطراب و استرس
 6. خواب کافی
 7. رعایت برنامه غذایی
 8. نوشیدن آب زیاد
 9. رعایت برنامه ی درمانی گیاهی

فهرست:

اضافه وزن یا چاقی مفرط چیست؟

دیابت چیست و انواع دیابت را نام ببرید؟

مهمترین و اصلی ترین نشانه های بیماری دیابت را نام ببرید؟

چه عواملی در افزایش دیابت در بیماران تاثیرگذار است؟

استفاده از چه رژیم غذایی مناسب سبب کاهش وزن و یا کنترل دیابت در افراد می شود؟

درمان گیاهی بیماران دیابت نوع یک را توضیح دهید؟

درمان گیاهی بیماران دیابتی نوع دو را نیز توضیح دهید؟

مواد غذایی مناسب و مفید برای درمان دیابت را نام ببرید؟

مواد غذایی و میوه های که برای دیابت دوران بارداری مناسب است را نام ببرید؟

بره موم برای درمان بیماران دیابتی به چه صورت مورد استفاده قرار می گیرد؟

درمان دیابت بدون دارو
درمان دیابت بدون دارو

اضافه وزن

امروزه بیشتر مردم از اضافه وزن زیاد و یا چاقی مفرط رنج می برند که بالا رفتن وزن در این بیماران سبب شده که دیگر قادر به انجام فعالیت های روزانه ی خود نباشند. درصورتیکه افراد کالری دریافتی را بیش از مصرف روزانه ی خود مصرف نمایند این انرژی اضافی در بدن بیماران به صورت توده های چربی در می آید.

طبق آماری که متخصصین تغذیه به دست آوردن اضافه وزن و چاقی در افراد به دو عامل بستگی دارد 1) وراثت 2) ژنتیک ، به این معنا است که بعضی از افراد به صورت ژنتیکی میزان سوخت و ساز بدنشان بسیار کم بوده و همان میزان کمی که کالری دریافت میکنند به صورت چربی جذب بدنشان می شود و همین امر سبب شده که به مرور دچار چاقی مفرط و اضافه وزن شوند.

بیمارانی که به چاقی مفرط مبتلا هستند

بیمارانی که به چاقی مفرط مبتلا هستند به دلیل اضافه وزن بالا دچار بیماری های نظیر:1) کلسترول و یا تری گلیسیرید بالا 2) خواب آپنه 3) فشارخون بالا 4) دیابت نوع دو نیز مبتلا می شوند. بیمارانی که دارای اضافه وزن بالای هستند بیشتر در معرض بیماری دیابت قرار می گیرند. بیماری دیابت نوعی عارضه است که بیماران بر اثر بالا رفتن قندخون به آن دچار می شوند. بیماری دیابت به دو دسته تقسیم می شود :

1) دیابت نوع یک ( این دیابت بیشتر در سن پایین در افراد بوجود می آید و نوعی بیماری خود ایمنی است که پزشکان علت این بیماری را حمله سیستم ایمنی به سلولهای ( بتا پانکراس ) است، یکی از وظایف این سلولها تولید انسولین خون است). 2) دیابت نوع دو (این بیماری در بیماران بیشتر بر اثر اضافه وزن بالا رخ می دهد و علت این بیماری از نظر متخصصین ایجاد اختلال در گیرنده های هورمون انسولین بر روی سلولهای بدن است).

پیشنهاد می کنیم از مقاله درمان دیابت بارداری با انسولین دیدن کنید.

دیابت

بدن تمام افراد به منظور تولید انرژی به سوخت نیاز دارد که این انرژی را از مواد غذایی دریافتی به دست می آورد. مواد غذایی دریافتی طی واکنش های به قند ساده که گلوکز نام دارد تبدیل می شوند.گلوکز تولید شده داخل جریان خون و از آنجا وارد سلولها می شود و از این قند در بدن به دو منظور مورد استفاده قرار می گیرد 1) تولید انرژی 2) رشد و نمو بدن است.

بنابراین اگر این قند در سلولها باقی بمانند این امر سبب شده که میزان قند خون نیز بالا برود که این عوامل باعث بروز بیماری دیابت در افراد می شود.

یکی از عواملی که سبب بروز دیابت در بیماران شده است کمبود انسولین ( یا اینکه انسولین به خوبی عمل نکرده ) است. انسولین هورمونی است که بر اثر ترشح غده ی لوزالمعده یا پانکراس تولید می شود.

این ماده سبب شده که گلوکز وارد سلول شود تا از این طریق انرژی مورد نیاز بدن را تامین و یا ذخیره کند. بهتر است بدانید که بدون انسولین قند از طریق خون اجازه ی خروج نداشته و همچنین نمی تواند وارد سلولها شود.

مهمترین و اصلی ترین نشانه های دیابت

بیمارانی که به بیماری دیابت مبتلا شده اند با علائم مهمی روبرو هستند که این نشانه ها شامل :

–       یکی از نشانه های بیماری دیابت در بیماران بالا رفتن اشتها است که این بیماران بیش از حد مواد غذایی و شیرینی جات مصرف می کنند.

–       یکی دیگر از علائم این بیماری در بیماران دیابتی تشنگی بیش از حد است.

–       یکی از نشانه های دیگر بیماری دیابت خشکی دهان در بیماران است.

–       تکرر ادرار یکی دیگر از علائم بیماری دیابت است که این بیماران از این وضعیت بسیار رنج می برند.

–       یکی از علائم دیگر در بیماران دیابتی کاهش وزن ناگهانی است.

–       بیمارانی که از ناحیه پا دچار سوزن سوزن شدن می شوند باید بدانند که این نشانه یکی از علائم بیماری دیابت است.

–       بانوانی که به بیماری دیابت دچار هستند با خشکی پوست نیز همراه هستند.

–       بیماری دیابت بر روی بینایی بیماران تاثیر گذاشته و باعث تاری دید در این بیماران می شود.

–       دیابت بر روی هوشیاری بیماران نیز اثرگذار بوده و هوشیاری آنها نیز تا حد زیادی کاهش می یابد.

–       بیمارانی که به عفونت مثانه و پوست دچار می شوند این علائم در بیماران از نشانه های بیماری دیابت است.

–       بیماران دیابتی بسیار زود رنج و عصبی نیز هستند.

مراجعه به متخصص

بیماران دیابتی ( نوع یک و نوع دو ) در صورت بروز یکی از این نشانه ها باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و با انجام آزمایش خون از وضعیت جسمی خود اطمینان کامل بدست آورند. بیمارانی که به بیماری دیابت مبتلا هستند اولین اقدامی که برای درمان خود می توانند انجام دهند درمان دیابت بدون دارو است یا به عبارت دیگر پرهیز از مواد غذایی چرب و کم کالری توصیه شده است تا از این طریق وزن بیماران کاهش بیابد. همانطور که توضیح دادیم در بیمارانی که به دیابت مبتلا هستند اشتها افزایش می یابد و میل آنها به تمامی مواد غذایی نیز افزایش می یابد.

بالا رفتن اشتها در این افراد سبب شده که دچار اضافه وزن شوند و همین عامل باعث شده که دیابت در این بیماران روند صعودی داشته و بدتر شود.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله درمان سریع دیابت نوع 2 را مطالعه نمایید.

تغذیه بیماران دیابتی

تغذیه بیماران دیابتی بعد از اینکه آزمایش خون را انجام دادند و میزان قند خون این بیماران محاسبه گردید به این صورت است که میزان وعده های غذایی برای این بیماران توسط جراح متخصص تنظیم می گردد.

میزان قند خون یا گلوکز خون در این بیماران در زمانی که گرسنه هستند کاهش می یابد به همین منظور متخصصین تغذیه برای بیماران دیابتی 1) شش وعده غذا 2) سه وعده اصلی  3) از سه وعده، میان وعده توصیه می کنند که این وعده های غذایی باید کنترل شده و همچنین بیماران در زمان معین این مواد غذایی را مصرف کنند تا براثرگرسنگی مواد غذایی چرب و پرکالری را که برای سلامتی آنها مضر است را استفاده کنند.

دیابت نوع یک

در دیابت نوع یک غده ی لوزالمعده یا پانکراس قدرت تولید را نداشته و تولید انسولین در این بیماران کم و یا بطور کامل متوقف می شود. طبق نتایجی که متخصصین تغذیه به دست آورده اند به این نتیجه رسیدند که دیابت نوع یک بیشتر در دوران کودکی و یا در دوران نوجوانی و همچنین امروزه مشاهده شده است که در هر سنی در بیماران نمایان می شود.

جراحان و متخصصین تغذیه بیماری دیابت نوع یک را نوعی بیماری خود ایمنی می دانند. دو عامل در این بیماری تاثیرگذار است 1) وراثت و 2) عوامل محیطی که سبب شده دیابت نوع یک در بیماران رخ دهد.

نشانه های دیابت نوع یک

بیماران در صورتی به دیابت نوع یک مبتلا می شوند 1) از یک رژیم غذایی مناسب استفاده نکرده 2) کم تحرکی و نداشتن فعالیت 3) کافی نبودن انسولین دریافتی 4) بیماری 5) استرس و اضطراب بالا ، تمامی این موارد سبب شده که بیماران به دیابت نوع یک دچار شوند. نشانه های این بیماری عبارتند از :

 •   بیمارانی که به دیابت نوع یک مبتلا میشوند احساس تشنگی شدید می کنند.
 •   این بیماران دچار پرادراری و همچنین شب ادراری نیز هستند.
 •   یکی از نشانه های دیگر این بیماری بالا رفتن اشتها و پرخوری بیش از حد بیماران است.
 •   علامت دیگر در بیماران دیابتی نوع یک کاهش وزن شدید است.
 •   این بیماران بیش از حد احساس خستگی می کنند.
 •   در بیماران دیابت نوع یک ابتلا به عفونت نیز افزایش می یابد.

این علامت ها از نشانه های بیماری دیابت نوع یک در بیماران است که با این مشکلات همراه هستند. این بیماران علاوه بر درمان دیابت بدون دارو به منظور مراقبت بیشتر باید دارو مصرف کنند تا از روند پیشرفت افزایش قند خون جلوگیری کنند.

درمان گیاهی دیابت

امروزه حدود چهارصد میلیون نفر در کل دنیا فرد دیابتی وجود دارد که طبق آمار بدست آمده از این تعداد دیابتی ها حدود پنج تا هشت میلیون نفر در کشور ما زندگی می کنند.

بیماری دیابت روند صعودی داشته است و روزانه به تعداد این افراد نیز اضافه شده است. پزشکان و متخصصین تا به امروزه برای درمان بیماری دیابت به درمان قطعی و موثری نرسیده اند اما بسیاری از مردم برای درمان بیماری خود به انواع داروهای گیاهی رو آورده اند که در این راستا متخصصین طب سنتی تحقیقات گسترده ای برای درمان این بیماری بدست آورده اند.

بیماران با استفاده از داروهای گیاهی و مراقبت های غذایی توانسته اند تا حدودی از افزایش قند خون خود جلوگیری نمایند. بیماران دیابتی که از داروهای گیاهی برای درمان خود استفاده می کنند باید این داروها را با نظر پزشک متخصص و همچنین پزشک طب سنتی استفاده کنند.

همانطور که توضیح دادیم بیمارانی که به دیابت نوع یک مبتلا هستند این مشکل بر اثر کمبود ترشح غده انسولین یا پانکراس در بدن به این عارضه دچار می شوند.

این گروه از بیماران برای درمان دیابت بدون دارو می توانند از انواع داروهای گیاهی نیز در کنار دارو های خوراکی که پزشکان متخصص برای آنها تجویز کرده اند برای درمان خود استفاده کنند.

لطفا از پست درمان دیابت جدید برای کسب اطلاعات بیشتر دیدن نمایید.

درمان گیاهی دیابت نوع یک با دارچین

یکی از روشهای گیاهی که بیماران دیابتی ( نوع یک ) برای درمان خود می توانند استفاده کنند دارچین است. مصرف دارچین در تمام دنیا به خصوص در کشور ما جایگاهی خوبی داشته است.

بیشتر مردم از دارچین برای خوش طعم کردن غذا استفاده می کنند و به عنوان یک ادویه می شناسند البته بهتر است بدانید که این ادویه خوشبو از نظر گیاهی دارای خواص بسیار زیادی است. یکی از خاصیت های ویژه و مهمی که دارچین دارد می توان به درمان آن در کنترل میزان افزایش قندخون اشاره کرد.

کنترل گلوکز خون با استفاده از دارچین که از ترکیبات بیولوژیکی که در آن استفاده شده است برای درمان این بیماران مورد بهره وری قرار می گیرد. این بیماران علاوه بر اینکه از دارو مصرف می نمایند می توانند برای درمان دیابت بدون دارو از این گیاه خوشبو و اثربخش که دارچین نام دارد استفاده کنند.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره داروهای بیماران دیابتی مقاله داروی تقویتی برای افراد دیابتی را مطالعه نمایید.

درمان گیاهی دیابت نوع یک با پیاز

در طب سنتی از پیاز به عنوان پزشک خانواده استفاده می کنند. اطبای طب سنتی در مورد خاصیت پیاز برای درمان بیماران دیابت نوع یک به این صورت توضیح داده اند که مصرف روزانه ی پیاز در کنار وعده های غذایی سبب شده که انسولین بدن بیماران افزایش یابد.

باید گفت که از این دارو گیاهی به عنوان اصلی ترین موضوع که برای درمان بیماران دیابت نوع یک استفاده می شود نیز به عنوان درمان دیابت بدون دارو نیز مورد استفاده قرار می گیرد. طبق نتایجی که پزشکان طب سنتی بدست آورده اند استفاده از پیاز سبب شده که انسولین خون بالا رفته و این امر با کاهش قندخون نیز همراه است. در پیاز از ترکیبات فعال گوگردی نظیر:

1) آلیل 2) پروپیل دی 3) سولفید نیز وجود دارد که این ترکیبات سبب شده در بیماران دیابت نوع یک بسیار تاثیرگذار و مفید باشد. این بیماران در کنار مصرف دارو می توانند برای درمان دیابت بدون دارو ی خود از پیاز برای کاهش میزان گلوکز خون استفاده نمایند.

لطفات از پست وگان ها چه میخورند دیدن نمایید.

درمان گیاهی دیابت نوع یک با خواص سیاه دانه

سیاه دانه به دلیل خواص بسیار وسیعی که دارد بیشتر پزشکان طب سنتی از این داروی گیاهی به عنوان یک داروی اثربخش و موثر نام برده اند که برای تمامی بیماری ها مناسب بوده، بخصوص بیماری دیابت نوع یک که بسیار مفید و تاثیرگذار است. خاصیت سیاه دانه سبب شده که اطبای طب سنتی برای درمان بیماران از این داروی گیاهی اثرگذار استفاده کنند.

این بیماران از سیاه دانه می توانند در کنار مواد غذایی متعدد نیز استفاده کنند تا از این طریق میزان گلوکز خون را تا حد زیادی کاهش دهند.

بیماران دیابت نوع یک علاوه بر مصرف دارو برای درمان دیابت بدون دارو ی خود می توانند از سیاه دانه به عنوان یک داروی گیاهی بسیار مفید و موثر استفاده نمایند. پزشکان طب سنتی علاوه بر سیاه دانه از روغن این گیاه برای انواع بیماری ها و گرفتگی های عضلانی نیز استفاده می کنند.

درمان گیاهی دیابت نوع یک با استفاده از دانه انگور

پزشکان طب سنتی برای درمان این گروه از بیماران استفاده از هسته انگور و یا اینکه عصاره ی این ماده ی گیاهی را تجویز می کنند. در سال دوهزار و شش و همچنین دوهزار و نه در کشور انگلیس و ژاپن  در مورد خاصیت هسته انگور برای درمان بیماران دیابتی نوع یک تحقیقات وسیعی را انجام دادند.

طبق نتایج بدست آمده محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف روزانه بیماران دیابتی از هسته انگور به درمان آنها کمک بسزایی می کند. به همین منظور بیشتر پزشکان طب سنتی برای درمان این بیماران از این داروی گیاهی اثربخش و مفید استفاده می کنند و به این بیماران توصیه می کنند که حتما به صورت روزانه از این روغن گیاهی استفاده نمایند.

پزشکان طب سنتی با توجه به وزن بیماران دیابت نوع یک و همچنین میزان مصرف روزانه ی آنها از این داروی گیاهی ، هسته ی انگور را در کپسول بسته بندی کرده و به بیماران تجویز می کنند

زیرا اگر بیماران بیش از حد از این روغن گیاهی و یا کپسول ها استفاده کنند سبب شده که عوارض و مشکلات حادی را برای بدن این بیماران بوجود آید. بیماران دیابت نوع یک علاوه بر مصرف دارو برای درمان خود می توانند از درمان دیابت بدون دارو نیز استفاده کنند تا از این طریق گلوکز موجود در خون را نیز کاهش دهند.

درمان گیاهی بیماران دیابت نوع یک با خربزه تلخ

از خربزه تلخ به عنوان یک درمان واقعی برای دیابت نوع یک مورد استفاده قرار می دهند. از خربزه تلخ میتوان به روشهای مختلفی برای درمان و بهبودی بیماران دیابت نوع یک استفاده کرد

زیرا این میوه دارای مقدار زیادی انسولین است که با وارد شدن به بدن و مخلوط شدن با خون به کاهش گلوکز خون به بیماران دیابتی نوع یک کمک می کند. بهتر است بدانید که این میوه برای کنترل اوره بدن نیز استفاده می شود و اوره ی خون را نیز تنظیم می کند که مصرف این میوه مفید باید طبق دستورات پزشکی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

بعضی از اطبای طب سنتی برای مصرف این میوه توصیه می کنند که : 1) آب خربزه تلخ را گرفته و آن را هر روز ناشتا مصرف کنند

2) بعضی دیگر پزشکان طب سنتی برای این بیماران توصیه کرده اند که دانه های خربزه تلخ را خشک و آنها را کاملا پودر کرده و برای درمان خود مصرف کنند.

3) بعضی از پزشکان طب سنتی برای درمان این بیماران توصیه کرده اند که از این میوه می توانند در کنار مصرف چایی نیز استفاده کنند تا از این طریق به کاهش گلوکز خون خود نیز کمک کنند البته تمامی این موارد در کنار مصرف دارو نیز موثر و مفید است و این دارویی گیاهی به عنوان درمان دیابت بدون دارو برای بیماران مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان گیاهی دیابت نوع یک با آووکادو

میوه آووکادو از نظر رنگی سبز و از نظر ظاهری به شکل گلابی است. طبق تحقیقاتی که پزشکان طب سنتی بدست آورده اند این است که از دانه ی میوه آووکادو برای درمان بیماران دیابتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این دانه ها گرد هستند و نسبت به اندازه میوه دارای سایز بزرگی هستند.

این دانه ها را باید به دو و یا چند قسمت تقسیم کرد و بعد داخل یک قابلمه آب جوش انداخت ، زمانی که آب جوش تغییر رنگ داد و به رنگ قهوه ی درآمد می توانیم زیر شعله را خاموش کنیم و از عصاره ی آن برای درمان دیابت نوع یک استفاده نماییم.

طبق تحقیقاتی که پزشکان طب سنتی در مورد این میوه بدست آورده اند این است که بیمارانی که از این داروی گیاهی برای درمان خود استفاده می کنند بعد از دوهفته الی سه هفته با کاهش قندخون همراه هستند که می توان گفت این دانه های گیاهی یک اثر جادویی برای بیماران در بر دارد.

نکته ی که بیماران در زمان خرید این میوه باید به آن توجه کنند این است که از آووکادو نارس برای درمان خود بپرهیزند زیرا این میوه باید کاملا رسیده باشد تا از هسته ی آن بتوان برای کنترل قند خون استفاده کرد.

استفاده از این دارو گیاهی باید در کنار مصرف دارو ی که پزشکان برای درمان این بیماران توصیه کرده اند استفاده کنند تا هردو در کنار هم موثرتر و کارساز تر برای کاهش قندخون عمل نماید.

درمان گیاهی دیابت نوع یک با سیر

بیشتر مردم به دلیل بوی بدی سیر در برنامه ی غذایی خود از آن کمتر استفاده می کنند اما مردم شمال کشور به دلیل خاصیت بسیار زیاد آن از سیر زیاد استفاده می کنند.

مردم شهرهای شمالی به دلیل مرطوب بودن شرایط آب و هوایی علاوه بر درمان دیابت به منظور خاصیت ضد رطوبتی که دارد از آن بسیار زیاد استفاده می کنند.

می توان گفت که سیر گلوکز خون را در بیماران کاهش می دهد زیرا این میوه دارای خاصیت اکسید آلیل دی سولفید است که به درمان بیماران دیابت نوع یک کمک زیادی می کند. سیره مانند پیاز به بالا بردن انسولین بدن بیماران کمک زیادی می کند.

پزشکان طب سنتی برای بیمارانی که از سیر به عنوان دارو گیاهی استفاده می کنند توصیه کرده اند که روزانه بین هزار پانصد تا دو هزار و سیصد میلی گرم سیر را به مدت سه ماه به صورت مداوم در برنامه ی غذایی خود قرار داده و از آن استفاده کنند که استفاده ی مکرر آن سبب کاهش گلوکز خون در بدن بیماران شده است.

درمان گیاهی دیابت نوع یک با سیر
درمان گیاهی دیابت نوع یک با سیر

داروی گیاهی خیار تلخ برای بیماران دیابت نوع یک

خیار تلخ بیشتر در کشورهای آفریقایی یافت می شود و می توان گفت که این میوه غیربومی بوده است. از نظر رنگ و شکل ظاهری این میوه کاملا شبیه خیار بوده اما تفاوتی که بین این دو میوه مشاهده می شود بر روی سطح پوست است که خیار تلخ دارای پوست شیاردار و دندانه دار است.

پزشکان طب سنتی از خیار تلخ برای درمان بیماران دیابت نوع یک استفاده می کنند زیرا در این میوه نوعی ماده است که مانند انسولین در بدن بیماران عمل می کند و سبب کاهش گلوکز خون در بدن بیماران دیابتی می شود. شایان ذکر است که مصرف این میوه اثر بخش گیاهی در کنار مصرف دارو که پزشکان برای بیماران توصیه کرده اند تاثیرگذار است.

درمان گیاهی دیابت نوع یک با سیاه گیله

میوه ناشناخته که از نظر سایز کوچک بوده و به رنگ آبی بلوبری است را سیاه گیله می نامند. سیاه گیله در شمال کشور رشد می کند به همین دلیل بیشتر استان های دیگر نام این میوه را تا به الان نشنیده اند و با آن آشنا نبوده اند.

پزشکان طب سنتی برای درمان گیاهی بیماران دیابتی نوع یک این میوه را بسیار مفید می دانند که مصرف آن سبب شده که گلوکز خون کاهش یافته و به مراتب انسولین خون را نیز افزایش دهد. مصرف این داروی گیاهی (سیاه گیله ) باعث شده که از مشکلات و عوارضی که بر اثر بیماری دیابت بر روی بیماران بوجود می آید پیشگیری کند.

روش استفاده از این داروی گیاهی به سه روش مورد استفاده قرار می گیرد: 1) مصرف میوه 2) خشک شده ی میوه 3) استفاده از عصاره ی این میوه از عطاری ، که هر سه مورد در درمان بیماران دیابت نوع یک کمک بسزایی می کند.

البته این بیماران استفاده از داروی گیاهی را باید در کنار مصرف دارو که پزشکان و متخصصین به این بیماران تجویز کرده اند مورد استفاده قرار دهند تا درمان دیابت بدون دارو بر روی کاهش قند خون آنها اثر مثبتی را داشته باشد.

درمان گیاهی دیابت نوع یک با سیاه گیله
درمان گیاهی دیابت نوع یک با سیاه گیله

درمان گیاهی خارمریم برای دیابت نوع یک

پزشکان طب سنتی یکی از بهترین و اثر بخش ترین داروهای گیاهی که برای درمان دیابت نوع یک موثر است را استفاده از گیاه خار مریم می دانند. گیاه خار مریم بیشتر در مناطق خشک و بیابانی رشد می کند.

خار مریم از نظر ظاهری دارای خارهای ترسناکی است که بخش بالای این گیاه دارای یک گل به رنگ بنفش است. میوه ی این گیاه در بین خارها و همچنین قسمت پایینی گل است که از آن برای درمان بیماران دیابت نوع یک استفاده می کنند.

استفاده بیماران دیابتی از این گیاه سبب شده که میزان انسولین در خون افزایش یافته و همچنین گلوکز خون نیز کاهش میابد. در گیاه خار مریم ماده ی بنام سیلی مارین وجود دارد که به روند بیماری بیماران دیابت نوع یک کمک بسزایی می کند که علاوه بر درمان دیابت نوع یک این ماده ی موجود در این گیاه سبب پایین آمدن هموگلوبین خون می شود. بیماران دیابتی با استفاده از مصرف دارو که پزشکان به آنها تجویز کرده اند می توانند برای درمان خود از این داروهای گیاهی نیز استفاده کنند.

درمان گیاهی دیابت نوع یک با پودر کاری

پزشکان طب سنتی برای بیماران دیابتی استفاده از پودر کاری را نیز مناسب می دانند که استفاده از این پودر گیاهی با توجه به مقدار مشخصی است که پزشک طب سنتی برای این بیماران تجویز کرده است که استفاده از پودر کاری به صورت روزانه باعث کنترل گلوکز خون و همچنین کاهش میزان قندخون می شود. از مزیت های دیگر این داروی گیاهی بالا بردن سوخت و ساز بدن و همچنین پایین آمدن کربوهیدرات در بدن بیماران می شود.

درمان گیاهی دیابت نوع یک با گیاه آلوئه ورا

در طب سنتی از گیاه آلوئه ورا بیشتر برای مشکلات و یا عارضه های پوستی مورد استفاده قرار می دهند که عبارتند از : 1) زخم و جراحت 2) سوختگی 3) خارش 4) بهبود و سلامتی کلی پوست نیز بکار می برند علاوه بر این امروزه از گیاه آلوئه ورا برای درمان دیابت نوع یک نیز زیاد مورد استفاده قرار می گیرد.

طبق تحقیقاتی که پزشکان سنتی در مورد گیاه آلوئه ورا انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که مصرف این گیاه خوراکی باعث کاهش گلوکز خون در بیماران دیابتی و همچنین دفع آسان تر آن نیز می شود.

البته بیماران دیابتی علاوه بر مصرف دارو که این گروه از بیماران حتما باید مصرف کنند می توانند از این دارو گیاهی برای اثرگذاری بیشتر بر روی درمان نیز استفاده کنند.

درمان گیاهی دیابت نوع یک با زنجبیل

عطر و بوی زنجبیل در انواع نوشیدنی ها نظیر چای سیاه و چای سبز بسیار دل انگیز و فوق العاده است. در زنجبیل ماده ی وجود دارد که سبب طعم تند و ناخوشایند آن می شود که همین ماده ی باعث اثرگذاری بر روی درمان دیابت نوع یک و همچنین نوع دو شده است.

پزشکان طب سنتی برای زنجبیل چند مزیت را متذکر شده اند که عبارتند از : 1) کاهش گلوکز خون 2) کاهش کلسترول 3) کاهش وزن 4) کاهش چربی خون ، که اگر بیماران به طور منظم و مداوم از این گیاه دارویی استفاده کنند اثرگذاری آن را بر روی سیستم بدن مشاهده می کنند که برای درمان بیماران دیابتی به عنوان بهترین دارو شناخته شده است. مصرف زنجبیل به شیوه های متعددی مورد استفاده قرار می گیرد که شامل :

1) یکی از شیوه های رایج مصرف زنجبیل استفاده در چای سیاه است. 2) استفاده به صورت دمنوش 3) از پودر زنجبیل برای ترکیب با شیر 4) پودر زنجبیل را پزشکان طب سنتی داخل کپسول قرار داده و به بیماران دیابتی نوع یک تجویز می کنند.

بیماران دیابتی برای درمان افزایش قند خون خود می توانند از زنجبیل به عنوان درمان دیابت بدون دارو استفاده کنند که این بیماران در کنار استفاده از این داروهای گیاهی بهتر است که مصرف دارو که پزشکان متخصص برای آنها تجویز کرده اند نیز استفاده کنند.

درمان گیاهی دیابت نوع یک با زنجبیل
درمان گیاهی دیابت نوع یک با زنجبیل

نکته در مورد زنجبیل

بیماران دیابتی باید برای استفاده از زنجبیل در وعده های غذایی خود قبل از مصرف خودسرانه با پزشک طب سنتی نیز مشورت کرده زیرا مصرف بیش از اندازه ی این داروی گیاهی برای بیمارانی که دارای فشارخون بالا هستند و سبب بروز مشکلات و یا حملات قلبی و یا مغزی نیز میشود.

درمان گیاهی بیماران دیابت نوع یک با پونه کوهی

این گیاه از نظر عطر و بو بی نظیر بوده است و همین عطر دل انگیز آن سبب شده که افراد در بسیاری از مواد غذایی خود از این پودر اعجاز انگیز نیز استفاده کنند.

پزشکان طب سنتی برای بیماران دیابت نوع یک استفاده از این دارویی گیاهی را توصیه می کنند زیرا مصرف این دارو سبب کاهش گلوکز خون و همچنین بالا بردن انسولین نیز شود.

بیماران دیابتی از این گیاه دارویی به دو صورت نیز می توانند استفاده کنند 1) از پونه کوهی هم به صورت خوراکی 2) از روغن پونه کوهی در ترکیب با آب 3) پودر پونه کوهی به عنوان ادویه در مواد غذایی 4) کپسول آماده ، تمامی مواردی که عنوان شد از موارد مصرفی گیاه پونه کوهی است که برای درمان بیماران دیابت نوع یک نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

تمامی موارد ذکر شده از درمان دیابت بدون دارو در بیماران دیابتی نوع یک است که به درمان آنها نیز کمک زیادی می کند و این بیماران علاوه بر استفاده از این داروها باید از مصرف دارو خوراکی که پزشک متخصص برای آنها تجویز کرده است نیز استفاده کنند.

دیابت نوع دو

غده ی پانکراس در دیابت نوع دو انسولین تولید می کند البته به میزان کم و بدن این بیماران نسبت به این غده مقاوم بوده و همچنین قدرت توانایی را نیز ندارد. دیابت نوع دو بیشتر در افراد بالای چهل سال رخ می دهد.

بیمارانی که به دیابت نوع دو مبتلا شده اند با استفاده از 1) رژیم غذایی مناسب 2) ورزش و پیاده روی 3) داروهای خوراکی  می توانند این بیماری را کنترل کنند. زمانی که غده پانکراس تنبل شده و به کندی تولید می شود فرد به دیابت نوع دو دچار می شوند. بیماران دیابت نوع دو برای جبران قند خون باید روزانه به طور منظم انسولین مصرف کنند.

دیابت نوع دو
دیابت نوع دو

نکته در مورد دیابت

بهتر است بدانید که دیابت نوع یک و نوع دو وجه مشترکی دارند که این وجه مشترک بالا بودن قندخون

( هیپرگلیسمی ) است. اگر میزان گلوکز خون در این بیماران مدت ها بالا بماند به مرور زمان سبب شده که عوارض دیابتی در بیماران نمایان شود.

درمان گیاهی دیابت نوع دو

امروزه یکی از شایع ترین نوع بیماری دیابت در تمام دنیا دیابت نوع دو است که حدود نود درصد از بیماران مبتلا به دیابت به این نوع دچار هستند. مشکل این بیماران بیشتر در اثر مقاومت بدن در برابر انسولین ترشح شده توسط غده پانکراس یا لوزالمعده است. بدن بیماران دیابت نوع دو قدرت توانایی تزریق انسولین به خون به منظور پایین آوردن گلوکز خون را نداشته است.

این بیماران در کنار مصرف دارو که توسط پزشک متخصص برای آنها تجویز شده است می توانند از داروهای گیاهی برای درمان خود و همچنین کاهش میزان گلوکز خون نیز استفاده کنند. داروهایی گیاهی مناسب برای این بیماران عبارتند از :

درمان گیاهی دیابت نوع دو با گیاه شنبلیله

خواص موجود در گیاه شنبلیله برای درمان بیماران دیابت نوع دو در این است که باعث بالا بردن تحمل بدن در برابر گلوکز است. استفاده از گیاه شنبلیله سبب شده که گلوکز خون در این بیماران نیز کاهش بیابد و علاوه بر این به کاهش کلسترول بدن بیماران نیز کمک می کند. مراحل استفاده از گیاه شنبلیله برای درمان دیابت نوع دو شامل :

1) این بیماران می توانند از این دارو گیاهی به صورت خام نیز استفاده کنند. 2) این گیاه را می توانند به صورت پودر تهیه کرده و در ماست و یا آب حل کرده و میل نمایند. 3) بیماران دیابتی می توانند تخم گیاه شنبلیله را در آب خیس کرده و قبل از خوردن وعده های غذایی آن را با شکم خالی میل کنند.

تمامی موارد ذکر شده از روشهای مصرف گیاه شنبلیله برای درمان بیماران دیابتی نوع دو است که در کنار مصرف دارو می توانند از این گیاه اثربخش و موثر نیز استفاده کنند.

درمان گیاهی دیابت نوع دو با گیاه شنبلیله
درمان گیاهی دیابت نوع دو با گیاه شنبلیله

درمان گیاهی دیابت نوع دو با استفاده از هندوانه ابوجهل

امروزه یکی از داروهای گیاهی رایج و موثر برای درمان بیماران دیابت نوع دو استفاده از هندوانه ابوجهل است. هندوانه ابوجهل بیشتر در استان های جنوبی کشورمان نظیر خوزستان کشت می شود و در اختیار مردم قرار می گیرد.

این هندوانه ها از نظر سایزی با سایر هندوانه های دیگر بسیار کوچک بوده و از نظر طعم هم  نیز مانند هندوانه های دیگر شیرین و خوشمزه نیستند اما از نظر گیاهی دارای خاصیت زیادی هستند.

مصرف بیش از حد هندوانه ابوجهل به دلیل سم موجود در آن سبب شده که بیماران دچار بیماری اسهال خونی شوند و اگر این افراد به مشکل ایجاد شده توجه نکنند و سهل انگاری نمایند ممکن است که این افراد فوت کنند به همین دلیل است که پزشکان طب سنتی به بیماران توصیه می کنند که در مصرف این میوه دقت نمایند و به اندازه آن ها را مصرف کنند تا عارضه ی برای آنها رخ ندهد.

مصرف هندوانه ابوجهل به اندازه ی که پزشک طب سنتی آن را تجویز می کند برای درمان دیابت نوع دو اثرگذار بوده است و سبب کاهش گلوکز خون و همچنین پایین آمدن هموگلوبین خون نیز می شود. پزشکان طب سنتی به بیماران دیابت نوع دو برای کاهش میزان قندخون این میوه گیاهی را توصیه می کنند که در کنار استفاده از این دارو گیاهی باید از مصرف دارو نیز استفاده کنند.

درمان گیاهی دیابت نوع دو با استفاده از هندوانه ابوجهل
درمان گیاهی دیابت نوع دو با استفاده از هندوانه ابوجهل

درمان گیاهی دیابت نوع دو با استفاده از چوب میخک

امروزه بیشتر افراد از چوب میخک برای طعم و بوی غذا نیز استفاده می کنند و از خاصیت های اعجاز انگیز این دارو گیاهی اطلاع زیادی ندارند. پزشکان طب سنتی برای بیماران دیابت نوع دو امروزه استفاده از چوب میخک را نیز تجویز می کنند

و علت تجویز آنها نیز به دلیل ترکیبات آنتی اکسیدانی  است که در این داروی گیاهی بکار برده شده است. ترکیبات آنتی اکسیدان موجود در چوب میخک سبب کاهش التهابات بدن نیز می شود.

استفاده از چوب میخک برای این بیماران سبب شده که قندخون بیماران دیابت نوع دو نیز به شدت کاهش یابد و به عنوان یکی از داروهای اثرگذار و موثر برای درمان دیابت مورد استفاده قرار بگیرد که بیماران دیابتی در کنار مصرف دارو می توانند از این گیاه دارویی نیز استفاده کنند.

مصرف چوب میخک نیز به سه روش مورد استفاده قرار می گیرد :1) استفاده از چوب میخک در موادغذایی مختلف 2) استفاده از پودر این گیاه به صورت کپسول برای درمان . 3) مکمل. امروزه بیشتر پزشکان طب سنتی برای درمان دیابت بدون دارو به بیماران دیابتی داروی گیاهی چوب میخک را توصیه می کنند که به این سه روش می توانند برای درمان خود استفاده کنند.

درمان گیاهی دیابت نوع دو با استفاده از چوب میخک
درمان گیاهی دیابت نوع دو با استفاده از چوب میخک

درمان گیاهی دیابت نوع دو به استفاده از چای سبز

در کشورمان بیشتر افراد از چای سیاه به جای چای سبز نیز استفاده می کنند. بهتر است بدانید که نوشیدن چای سیاه سبب کاهش سطح آب بدن می شود که اثرات جبران ناپذیری را برای بیماران به همراه می آورد زیرا بعضی از افراد سود جوء به منظور سود بیشتر از کیفیت چای کاسته و مواد مضری به آنها اضافه می کنند.

به همین منظور بیشتر پزشکان طب سنتی به بیماران دیابت نوع دو توصیه می کنند که به جای استفاده از چای سیاه از چای سبز که دارای خاصیت های زیادی است استفاده کنند.

چای سبز دارای خاصیت های فراوانی است که یکی از این خاصیت ها پایین آوردن میزان گلوکز خون در بیماران دیابت نوع دو است البته باید گفت که مصرف چای سبز هم نیز اندازه دارد زیرا در صورت مصرف بیش از حد باعث بروز مشکل و اختلال در بیماران می شود.

پزشکان طب سنتی به این بیماران توصیه می کنند که حداقل روزی دو فنجان از چای سبز برای کنترل میزان قند خون خود نیز استفاده کنند زیرا خاصیت آنتی اکسیدانی که چای سبز دارد سبب شده که بر روی کاهش گلوکز خون نیز اثر مثبت داشته باشد.

درمان گیاهی دیابت نوع دو به استفاده از چای سبز
درمان گیاهی دیابت نوع دو به استفاده از چای سبز

درمان گیاهی دیابت نوع دو با جینسینگ

امروزه پزشکان طب سنتی برای درمان دیابت بدون دارو برای این بیماران استفاده از گیاه جینسینگ را توصیه میکنند. دارویی گیاهی جینسینگ همان زنجبیل از داروهای اثربخشی است که امروزه برای بیماریهای متعدد مناسب و مفید بوده است که یکی از این بیماری ها بیماری دیابت نوع دو است زیرا مصرف جنسینگ می تواند به کاهش میزان قندخون در این بیماران کمک بسزایی کند. دارویی گیاهی جیسینگ دارای انواع متعددی است

1) جنسینگ کره ای قرمز 2) جینسنگ آمریکایی که از بین جنسینگ های دیگر با کیفیت تر و اثرگذار تر نیز است که برای درمان بیماران دیابتی نوع دو بسیار مفید بوده است.

پزشکان طب سنتی برای مصرف این دارویی گیاهی به بیماران چند روش را پیشنهاد کرده اند : 1) استفاده این گیاه به صورت مکمل 2) استفاده در چای 3) استفاده به عنوان دمنوش است. باید گفت که این دارویی گیاهی بسیار قوی است و استفاده از این دارو باید تحت نظر پزشک متخصص و یا پزشک طب سنتی تجویز شود.

بیمارانی که به هر دلیلی از داروهای نظیر 1) انعقاد خون 2) فشار خون نیز استفاده می کنند بهتر است که قبل از استفاده از این داروی گیاهی با پزشک متخصص خود مشورت کنند بعد اقدام به مصرف این دارویی گیاهی نمایند

زیرا جیسینگ با این داروهای شیمیایی ترکیب شده و در بدن بیماران باعث بروز مشکل و یا عوارض خطرناک نیز می شود. استفاده از این دارویی گیاهی در کنار مصرف دارو باید با اجازه پزشک متخصص و یا تجویز پزشک طب سنتی صورت بگیرد.

درمان گیاهی دیابت نوع دو با جینسینگ
درمان گیاهی دیابت نوع دو با جینسینگ

بره موم برای درمان دیابت

امروزه بیشتر پزشکان طب سنتی برای درمان دیابت مصرف بره موم را به بیماران توصیه می کنند. این مواد فوق العاده و شگفت انگیز از زنبور عسل تهیه و تولید می شود. بره موم از ترکیب صمغ درختان با بعضی از مواد ترشح شده بدن زنبور عسل که توسط زنبور انجام میشود تهیه و تولید می شود.

بره موم به کنترل گلوکز خون در بیماران دیابتی کمک زیادی میکند البته میزان استفاده از این دارویی شگفت انگیز باید توسط پزشک طب سنتی برای بیماران تجویز شود. مواد موجود در بره موم سبب شده که لوزالمعده تقویت و جذب انسولین در بدن نیز بیشتر شود که این امر باعث شده که به درمان بیماران دیابتی نیز کمک زیادی کند.

استفاده از این دارویی گیاهی برای درمان دیابت بدون دارو باید در کنار مصرف دارو باشد که توسط پزشک متخصص برای این بیماران تجویز می شود.

در کشورمان عسل بره موم کاملا به صورت مکانیزه فرآوری و تولید می شود و در اختیار مردم قرار می گیرد. عصاره ی بدست آمده از بره موم به دو صورت 1) کپسول 2) عسل بره موم  تولید و فرآوری می شود و در اختیار بیماران دیابتی ( نوع یک و نوع دو ) قرار می گیرد.

بره موم برای درمان دیابت
بره موم برای درمان دیابت

مواد غذایی مناسب برای بیماران دیابتی

برای درمان بیماران دیابتی هشت ماده غذایی بسیار مفید و مناسب است که باعث کاهش گلوکز خون در بیماران دیابتی می شود که عبارتند از:

یکی از مهم ترین و اساسی ترین عواملی که به درمان بیماران دیابتی کمک زیادی می کند تغذیه است. به این منظور بیماران دیابتی باید مصرف برنج را به میزان قابل توجهی کم کرده و جو را جایگزین نشاسته ی موجود در برنج کنند. دلیل استفاده از جو در وعده ی غذایی این است که دستگاه گوارش بدن جو را به مدت بیشتری در خود نگه می دارد و این امر سبب شده که گلوکز به تدریج به خون وارد شوند.

بیماران دیابتی باید مصرف گوشت گاو و همچنین مرغ را در وعده های غذایی خود کنترل کرده و به میزان کم نیز مصرف کنند. گوشت گاو به دلیل اینکه هیچ چربی ندارد و همچنین گوشت مرغ هم فقط بخش سینه مرغ برای این بیماران مناسب است. استفاده از این دو گوشت برای بیماران دیابتی به دلیل اینکه سرشار از پروتئین است در این گروه از بیماران سبب شده که مدت زمان بیشتری احساس سیری کرده و از اشتهای کاذب آنها نیز بکاهد.

به دلیل اینکه بیماران دیابتی به مرور زمان دچار بیماری قلبی و عروقی می شوند پزشکان متخصص به این بیماران مصرف ماهی را در برنامه ی غذایی توصیه می کنند. مصرف هفته ای دوبار ماهی سفید سبب شده که بیماری قلبی و عروقی را نیز کاهش داده و به درمان بیماران دیابتی نیز کمک کند.

دانه تخم کتان

یکی از مواد غذایی مناسب برای بیماران دیابتی که بسیار موثر و مفید است دانه تخم کتان است. دانه های تخم کتان غنی شده از 1) پروتئین 2) فیبر 3) منیزیم است که این ترکیبات سبب شده که گلوکز خون در این بیماران تنظیم گردیده و همچنین جذب انسولین نیز بالاتر رود به همین منظور از این دانه ها برای کنترل دیابت نیز استفاده می کنند.

یکی دیگر از مواد غذایی کاربردی و موثر در بیماران دیابتی که بسیار اثر گذار و مفید است و باعث کاهش گلوکز خون می شود می توان به زردچوبه و دارچین نیز اشاره کرد.

روغن های گیاهی

بیماران دیابتی باید برای درمان و کنترل میزان قند خون از روغن های گیاهی نظیر روغن زیتون و روغن کنجد نیز استفاده کنند زیرا چربی موجود در این روغن ها سبب پایین آمدن مقاومت بدن در برابر انسولین می شود.

از مواد غذایی هایی که گلوکز خون را تنظیم و کنترل می کنند عبارتند از : 1) کره بادام زمینی 2) نان سبوس دار 3) کلم بروکلی نیز است.

همانطور که مواد غذایی به درمان بیماران دیابتی کمک زیادی می کنند میوه ها هم به درمان این بیماران کمک دو چندانی می کنند. میوه های مناسب برای این بیماران شامل : 1) سیب 2) هویچ 3) میوه های قرمز و بنفش نظیر ( انگور قرمز، انار ، آلو سیاه ، آلبالو ،گیلاس ) که به پایین آمدن گلوکز خون کمک زیادی می کند.

موارد ذکر شده از مواد غذایی و میوه های مفید و مناسبی است که به درمان دیابت بدون دارو کمک زیادی می کند این افراد بهتر است که علاوه بر این مواد موثر از مصرف دارو هم نیز استفاده کنند تا هر دو در کنار هم  باعث کاهش و تنظیم قند خون در بیماران می شود.

روغن های گیاهی
روغن های گیاهی

درمان گیاهی دیابت در دوران بارداری

همانطور که توضیح دادیم اضافه وزن در بیماران به خصوص اضافه وزن بیش از اندازه ی در دوران بارداری سبب بروز دیابت می شود که علت اصلی این عارضه بر اثر استفاده ی نادرست مصرف مواد غذایی است که زنان باردار در این دوران استفاده می کنند. دیابت دوران بارداری بر سلامت مادر و جنین تاثیر گذاشته و مشکلات خاص خود را بوجود می آورد.

بانوانی که به دیابت بارداری مبتلا شده اند اولین اقدامی که برای درمان خود می توانند انجام دهند این است که خورد و خوراک خود را تا حد زیادی کنترل کرده و میزان وعده های غذایی خود را تا حد امکان کاهش دهند زیرا تغذیه سالم اصلی ترین و مهمترین امر در درمان بیماران دیابتی محسوب می شود.

مادران باردار باید به دلیل سلامت جنین از خوردن انواع شیرینی جات و نوشیدنی های که دارای قند زیادی است خودداری کنند. شیوه های که به کنترل و کاهش گلوکز خون در دوران بارداری کمک بسزایی می کند عبارتند از:

ورزش و خواب کافی

بعد از اینکه بیماران دیابتی شیوه ی تغذیه ی خود را تغییر دادند حالا می توانند در کنار تغییر سبک زندگی از یک ورزش سبک و یا پیاده روی برای درمان خود استفاده کنند.

بیماران دیابتی برای اینکه میزان گلوکز خون خود را کنترل کنند و از روند آن بکاهند بهتر است که از ورزش های سبک در طول روز نیز استفاده کنند.

طبق تحقیقاتی که متخصصین بدست آورده اند به این  نتیجه رسیدند که تحرک و ورزش های سبک نظیر پیاده روی در دوران بارداری برای وضعیت جسمی جنین و مادر بسیار موثر و مفید است. این بیماران باید خواب کافی نیز داشته باشند زیرا این بانوان از افراد دیگر بیشتر احساس خستگی می کنند و نیاز به استراحت و خواب کافی نیز دارند.

ورزش و خواب کافی
ورزش و خواب کافی

تغذیه کامل

رژیم غذایی که برای بانوان باردار در نظر گرفته می شود باید سرشار از 1) فیبر 2) ویتامین D 3) ویتامین C ، باشد زیرا این ویتامین ها هم برای مادر و هم برای جنین بسیار مناسب و مفید بوده است.

میوه ها و سبزیجاتی که ویتامین های ذکر شده در آن موجود است و برای افراد دیابتی بسیار مفید می باشد شامل :1) توت فرنگی 2) تمشک 3) نارنگی 4) سیب 5) لیپو 6) لیموترش 7) خیار 8) کاهو 9) سبزیجات ،که برای مادران بارداری که با مشکل دیابت همراه هستند بسیار مناسب بوده است. یکی از داروهای گیاهی که برای دوران بارداری بسیار مناسب است و باعث کاهش گلوکز خون می شود دارچین است.

دارچین یکی از بهترین و موثرترین داروهای گیاهی است که برای کنترل و پایین آوردن میزان گلوکز خون در این دوران کمک زیادی میکند علاوه بر این دوران از دارچین برای درمان دیابت نوع یک و دیابت نوع دو نیز استفاده می کنند.

پزشکان طب سنتی از دارچین به عنوان پایه ای ترین دارویی گیاهی برای درمان بیماری دیابت استفاده می کنند. موارد استفاده از دارچین به این صورت است که:

1)یکی از راههای موثرآن استفاده از این دارویی گیاهی به صورت دمنوش است.

2) از این دارویی گیاهی در چایی نیز می توان استفاده کرد.

3) یکی دیگر از موارد استفاده از دارچین در مواد غذایی است که علاوه بر درمان تاثیرگذار آن بر طعم مواد غذایی نیز اثر زیادی می گذارد.

نکته در مورد خاصیت دارچین

دارچین در برابر حرارت بخش اعظمی از خاصیت خود را از دست می دهد بنابراین بهترین روش استفاده از این دارویی گیاهی استفاده ی آن به صورت پودر در زمان تهیه و طبخ مواد غذایی است علاوه بر این از پودر این دارویی گیاهی اعجاب انگیز بر روی انواع غذاها نیز استفاده می شود.

موارد ذکر شده برای درمان دیابت بدون دارو در دوران بارداری است که این بیماران علاوه بر مصرف دارو می توانند از این مواد غذایی مناسب و مفید نیز استفاده کنند.

بانوانی که در دوران بارداری به دیابت بارداری مبتلا شده اند بهتراست که از خوردن 1) شکرزیاد 2) کربوهیدرات ها 3) نمک4) چربی و …. که برای سلامت مادر و جنین بسیار زیان آور است خودداری نمایند.

این گروه از بیماران دیابتی باید به طور منظم هر روز میزان قند خون خود را کنترل کنند و همچنین از آزمایشات دوره ای که برای اندازه گیری میزان قند خون تجویز می شود را انجام دهند.

نکته در مورد خاصیت دارچین
نکته در مورد خاصیت دارچین

عوامل تاثیرگذار در افزایش دیابت

عوامل گوناگونی بر بیماری دیابت اثرگذار است مانند 1) ژنتیک 2) سن 3) نژاد 4) بارداری 5) استرس 6) استفاده از بعضی داروها 7) سابقه خانوادگی 8) کلسترول 9) از مهمترین و اصلی ترین عامل در بیماری دیابت اضافه وزن و چاقی است که از سایر عوامل دیگر تاثیرگذارتر است.

این بیماران با کم کردن وزن و پیروی از رژیم غذایی مناسب و همچنین ورزش ( یا پیاده روی ) می توانند به درمان بیماری خود کمک کنند و یا اینکه روند بیماری را به تعویق بیندازند.

روند صعودی دیابت

طبق تحقیقاتی که متخصصین تغذیه به دست آورده اند به این نتیجه رسیده اند که بیماری دیابت در تمام دنیا روند صعودی داشته است و علت آن هم اضافه وزن در افراد است که به عنوان یک معضل عمومی در سراسر جهان تبدیل شده است.

یکی از بیماری های که بر اثر اضافه وزن زیاد در افراد بوجود می آید دیابت نوع دو است که طبق آمار بدست آمده حدود نود درصد از این بیماران از چاقی مفرط خود رنج می برند و علت آن هم دریافت کالری بیش از حد مواد غذایی است.

متخصصین تغذیه با انجام تحقیقات در این افراد به این نتیجه رسیده اند که خوردن وعده های غذایی در ساعات پایانی شب یکی از عواملی است که سبب شده دیابت در بیماران بیشتر شود بنابراین تمامی این موارد در کنار هم باعث شده که فرد با افزایش اضافه وزن و یا چاقی مفرط همراه باشند.

پزشکان تغذیه به بیمارانی که دچار اضافه وزن هستند توصیه می کنند که وعده ی شام خود را کم حجم و در ساعات اولیه شب میل نمایند تا از این طریق به کاهش وزن خود کمک کنند.

روند صعودی دیابت
روند صعودی دیابت

رژیم غذایی مناسب برای کاهش وزن و کنترل قند خون

بیمارانی که تمایل دارند میزان قند خون خود را کنترل کنند بهتر است که در طی روز میزان چربی و همچنین کربوهیدرات های مصرفی را نیز مورد ارزیابی قرار دهند تا از این طریق دیابت را تحت کنترل داشته باشند و از پیشرفت بیماری تا حد زیادی بکاهند. بیماران دیابتی با رعایت رژیم غذایی مناسب می توانند به درمان خود کمک کنند که شامل :

یکی از عواملی که بیماران می توانند به درمان بیماری خود کمک کنند چربی و کربوهیدرات دریافتی روزانه ی خود را حدالامکان کاهش دهند.

بیماران دیابتی بهتر است که در برنامه ی روزانه ی خود از سبزیجات بیشتری استفاده کنند.( بهتر است بدانید که این سبزیجات باید دارای نشاسته ی کمی نیز باشند)

بهتر است که از غلات کامل نظیر نان گندم کامل استفاده کنید.

بیماران دیابتی به منظور تامین پروتئین بدن بهتر است که حداقل هفته ی دوبار از گوشت ماهی

( گوشت سفید) استفاده کنند. این بیماران اگر از مرغ به عنوان گوشت سفید استفاده می کنند بهتر است که پوست آن که حاوی چربی زیادی است را بطور کامل از آن جدا کنند.

تامین پروتئین گیاهی

بهتر است که برای تامین پروتئین گیاهی بیشتر از 1) حبوبات 2) سویا در برنامه ی غذایی خود استفاده کنند و همچنین از گوشت قرمز تا جای که ممکن است کمتر استفاده کنید.

بهترین چربی های که این بیماران می توانند استفاده کنند 1) روغن هسته انگور 2) روغن زیتون 3) روغن آووکادو است که جزء روغن های سالم هستند .

بیماران دیابتی برای پایین آوردن وزن خود باید از لبنیات کم چربی نیز استفاده کنند.

یکی دیگر از توصیه های که متخصصین تغذیه برای این بیماران در نظر میگیرند استفاده از میوه های طبیعی که دارای قند کمی هستند را در برنامه ی غذایی آنها قرار داده است این بیماران نباید از میوه های کنسروی که دارای قند بالای هستند استفاده کنند.

انجمن دیابت آمریکا به بیماران دیابتی نیز توصیه می کنند که به هیچ عنوان از غذاها و خوراکی های که شور هستند نظیر : پفک ، ماهی نمک سود شده در برنامه ی غذایی خود استفاده نکنند.

موارد ذکر شده از توصیه های درمانی است که بیماران دیابتی برای کاهش اضافه وزن خود و همچنین کنترل میزان گلوکز خون خود می توانند استفاده کنند تا از پیشرفت بیماری دیابت جلوگیری نمایند.

تامین پروتئین گیاهی
تامین پروتئین گیاهی

نتیجه گیری

امروزه تمام دنیا با معضل چاقی و اضافه وزن نیز درگیر هستند که این اضافه وزن در افراد سبب شده که انواع بیماری های متعدد در بیماران نمایان شود که یکی از این بیماری ها دیابت است. عواملی که باعث بروز بیماری دیابت در افراد می شود ژنتیک ، سن ، استرس و اضطراب ، بارداری ، اضافه وزن و یا چاقی مفرط است.

بیماری دیابت نوع یک که در دوران کودکی و نوجوانی در افراد رخ می دهد و بیماران در کنار مصرف دارو می توانند از درمان دیابت بدون دارو نیز استفاده کنند. بیماران دیابت نوع دو بیشتر بر اثر اضافه وزن و چاقی مفرط به این بیماری دچار می شوند.

یکی دیگر از انواع بیماری دیابت که امروزه بسیار در بین بانوان شایع شده است دیابت بارداری است که بر اثر استفاده ی نادرست از مواد غذایی در این دوران بوجود می آید. داروهای گیاهی که برای درمان بیماری دیابت موثر و تاثیرگذار است شامل :

دارچین ، آووکادو ، زردچوبه ، بره موم ، سیاه گیله ، شنبلیله ، هندوانه ابوجهل ، خیار تلخ، پیاز، سیر، خربزه تلخ ، سیاه دانه و… است که در کنار مصرف دارو این بیماران می توانند از این دارو های گیاهی با تجویز پزشک طب سنتی با میزان استاندارد که مناسب برای هر فرد دیابتی است استفاده کنند.

بیماران دیابتی باید از میوه های که حاوی قند بالای هستند نیز خودداری کنند

بیماران دیابتی باید از میوه های که حاوی قند بالای هستند نیز خودداری کنند و میوه های نظیر خیار، هندوانه ، گیلاس ، انگور قرمز، لیمو ترش و … نیز استفاده کنند که به کاهش میزان قند خون این بیماران کمک زیادی می کند.

بیماران دیابتی برای درمان و تنظیم گلوکز خون باید از مصرف چربی های غیرطبیعی نیز بپرهیزند و از روغن های گیاهی نظیر: روغن زیتون ، روغن سیاه دانه ، روغن آووکادو نیز استفاده کنند. بیماران دیابتی باید برای درمان بیماری خود از ورزش سبک و یا پیاده روی روزانه نیز استفاده کنند تا با بالا بردن فعالیت بدنی خود به درمان بیماری نیز کمک بسزایی کنند.

بیماران دیابتی باید از میوه های که حاوی قند بالای هستند نیز خودداری کنند
بیماران دیابتی باید از میوه های که حاوی قند بالای هستند نیز خودداری کنند

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

یک پاسخ

 1. سلام بسیار موثر بود واقعا اینهمه دارو وجود دارد وما از بعضی از آنها بی خبریم باسپاس فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید