درد بعد از عمل اسليو معده

درد بعد از عمل اسليو معده

فهرست مطالب

در این مقاله قصد داریم موضوع درد بعد از عمل اسليو معده را مورد بررسی قرار دهیم. اسلیو معده یکی از پرطرفدار ترین روش های عمل جراحی به حساب می آید

علت اصلی این محبوب و پر طرفدار بودن این است که اسلیو معده عوارض بسیار کمی دارد، البته توجه داشته باشید که عمل جراحی اسلیو معده هم مانند دیگر عمل های جراحی یک روش تهاجمی به حساب می آید و عوارضی را به دنبال دارد.

درد پیشرونده شکم و یا درد شانه چپ در چند هفته اول پس از اسلیو گاسترکتومی می‌تواند ناشی از نشت یا سوراخ شدن دیررس باشد. این نوع نشت ها می توانند پس از اسلیو معده  ایجاد شوند و نیاز به بستری اورژانسی در بیمارستان داشته باشند. در برخی موارد نیاز به جراحی فوری است.

چه چیزی باعث درد بعد از جراحی اسلیو معده می شود؟

چه چیزی باعث درد بعد از جراحی اسلیو معده می شود؟
چه چیزی باعث درد بعد از جراحی اسلیو معده می شود؟

درد پس از جراحی اسلیو معده را می توان به عوامل مختلفی نسبت داد:

 1. برش های جراحی: این روش شامل ایجاد چندین برش کوچک در شکم است. این برش‌ها می‌توانند هنگام بهبودی باعث ناراحتی شوند.
 2. دستکاری معده: معده در طول جراحی بریده شده و منگنه می شود که منجر به درد داخلی می شود.
 3. افزایش گاز: دی اکسید کربن برای باد کردن شکم برای دید بهتر در حین عمل استفاده می شود. این می تواند منجر به ناراحتی ناشی از گاز بعد از جراحی شود.
 4. پاسخ طبیعی بدن: پاسخ التهابی طبیعی بدن به جراحی می تواند منجر به درد و تورم شود.

مدیریت درد بعد از جراحی اسلیو معده

مدیریت درد بعد از جراحی اسلیو معده
روش های مدیریت درد بعد از جراحی اسلیو معده

مدیریت موثر درد برای بهبودی روان بسیار مهم است. در اینجا چند استراتژی وجود دارد:

 1. دارو: مسکن‌های بدون نسخه یا داروهای تجویز شده توسط جراح می‌توانند به کاهش درد کمک کنند. رعایت دوز توصیه شده و اجتناب از داروهایی که می توانند معده را تحریک کنند ضروری است.
 2. کمپرس سرد: قرار دادن کمپرس سرد روی محل جراحی می تواند التهاب را کاهش داده و تسکین دهد.
 3. حرکت تدریجی: پیاده روی آرام می تواند به کاهش تجمع گاز و بهبود گردش خون کمک کند و باعث بهبودی شود.
 4. تنظیم رژیم غذایی: مصرف یک رژیم غذایی مایع طبق توصیه می تواند از فشار معده جلوگیری کرده و به روند بهبودی کمک کند.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت پزشکی بود

در حالی که پس از جراحی انتظار می رود مقداری درد وجود داشته باشد، تشخیص اینکه چه زمانی بیشتر از ناراحتی معمولی بعد از عمل است، ضروری است:

 1. درد شدید: اگر درد غیرقابل تحمل باشد و با مصرف دارو از بین نرود.
 2. علائم همراه: تب، حالت تهوع، استفراغ، یا هر گونه علائم عفونت در اطراف محل برش.
 3. درد طولانی مدت: دردی که پس از چند روز بهبود نمی یابد یا بدتر می شود.
 4. مشکلات گوارشی: مشکل در بلع، تهوع مداوم یا استفراغ.

راه بهبودی

بهبودی پس از جراحی اسلیو معده یک سفر است. در حالی که درد بخشی از این سفر است، درک علل آن و دانستن نحوه مدیریت موثر آن می تواند روند را هموارتر کند. پیروی از دستورالعمل‌های جراح پس از عمل، شرکت در تمام جلسات بعدی و گوش دادن به بدن ضروری است. با مراقبت و توجه مناسب، اکثر بیماران متوجه می شوند که مزایای جراحی بسیار بیشتر از ناراحتی موقت است.

 

چه مدت بعد از جراحی اسلیو معده من درد می کند؟

اسلیو گاسترکتومی جراحی برای برداشتن بخشی از معده برای کمک به کاهش وزن است. این جراحی که به آن جراحی اسلیو معده نیز می گویند، مقدار غذایی که معده شما می تواند نگه دارد را محدود می کند. برش (برشی) که پزشک در شکم شما ایجاد کرده احتمالا تا چند هفته پس از جراحی درد خواهد داشت.

لطفا توجه داشته باشید، درد بعد از عمل اسلیو با درد بعد از عمل بای پس معده تفاوت هایی دارد.

 

آیا بعد از عمل جراحی اسلیو معده شخص دردهای خاصی را تجربه می کند؟

آیا بعد از عمل جراحی اسلیو معده شخص دردهای خاصی را تجربه می کند؟
آیا بعد از عمل جراحی اسلیو معده شخص دردهای خاصی را تجربه می کند؟

نکته مهمی که در پاسخ به این سوال باید به آن توجه داشته باشید این است که عمل جراحی اسلیو معده مانند دیگر عمل های جراحی در گروه عمل های تهاجمی قرار می گیرد.

همانطور که در قسمت مربوط به نحوه انجام عمل جراحی اسلیو معده هم به آن اشاره کردیم، قسمت عظیمی از معده بریده می شود، پس اگر بعد از عمل جراحی دردهایی هم احساس شود، کاملا طبیعی است، اما نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این می باشد که این دردها، غیر قابل تحمل نیستند.

توجه داشته باشید که درد، بعد از هر عمل جراحی وجود دارد، اما در رابطه با عمل جراحی اسلیو معده اوضاع کمی بهتر است. شخصی که عمل جراحی اسلیو معده را انجام داده است بعد از این که به هوش می آید، معمولا کمی درد احساس می کند که با تزریق مسکن، این دردها به طور کلی از بین می روند.

در طول دوران نقاهت هم باز دردهای ناشی از عمل جراحی اسلیو معده را می توان با صرف مسکن کنترل کرد، زیرا این دردها غیر طبیعی و غیر قابل تحمل نیستند.

پس در رابطه با این موضوع هیچ نگرانی خاصی نداشته باشید. درد خاصی بعد از عمل جراحی اسلیو معده وجود ندارد و این یکی از بزرگ ترین مزیت های عمل جراحی اسلیو معده به حساب می آید.

نکته مهمی که در این رابطه باید به آن توجه داشته باشید این است که عمل جراحی اسلیو معده عوارضی ندارد

البته لازم به ذکر است که بعضی از مشکلات مانند ریزش موی سر وجود دارد که به علت کاهش وزن بسیار زیاد در مدت زمان اندک است که احتمال بروز این چنین عوارضی هم بسیار پائین می باشد و در صورت وجود، به سرعت برطرف خواهند شد.

لازم به ذکر است که اگر پزشک معالج خود را به درستی انتخاب کرده باشید، اقدامات قبل از انجام عمل جراحی اسلیو معده و همچنین نکات مهم بعد از عمل جراحی اسلیو معده هم به درستی رعایت کرده باشید، احتمال عوارض بعد از عمل تقریبا صفر خواهد شد و اگر مشکلی هم پیش آید، به آسانی و مدت زمان کمی رفع می شود.

مراقبت های های قبل و بعد از عمل جراحی اسلیو معده اهمیت بسیار بالایی دارند، به همین دلیل تصمیم گرفتیم که در قسمت هایی جداگانه این موضوعات را به طور مجزا بررسی کنیم تا فهم آن برای خواننده آسان تر و البته دقیق تر باشد، پس پیشنهاد می کنم ادامه مطلب را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

آيا مي دانيد دردهاي بعد از عمل اسليو معده شامل چه مواردي مي شوند؟

در رابطه با اين سوال بايد بگوييم كه بعضي از دردهايي كه بعد از عمل اسليو معده براي شخص به وجود مي آيند، كاملا مشابه با ديگر عمل هاي جراحي است. به عنوان مثال بعد از هر عمل جراحي جاي بخيه تا مدت ها درد مي كند، البته توجه داشته باشيد كه اين درد با مسكن بر طرف مي شود، البته توجه داشته باشيد كه مسكن را فقط با تجويز پزشك مصرف كنيد.

درد ديگري كه بعد از عمل اسليو معده احساس مي شود، احساس تهوع و دل درد است كه البته اين موضوع هم به سادگي و با رعايت مواردي كنترل مي شود.

توجه داشته باشيد كه بعد از انجام عمل جراحي اسليو معده سر گيجه، سر درد و احساس ضعف كاملا طبيعي است و درمان و كنترل آن به سادگي انجام مي گيرد.

 

براي جلوگيري از درد هاي ناشي از ضعف بعد از عمل اسليو معده چه كارهايي بايد انجام داد؟

در مطالب بالا به اين موضوع اشاره كرديم كه بعد از عمل جراحي اسليو معده احساس ضعف يكي از دردهاي كاملا طبيعي است.

توجه داشته باشيد كه اين احساس ضعف به علت كاهش وزن مي باشد، همانطور كه گفتيم فرد بعد از انجام عمل جراحي اسليو معده در مدت زمان كمي وزن قابل توجهي را از دست مي دهد، پس طبيعي است كه احساس ضعف داشته باشد.

براي برطرف كردن اين حس ضعف، مي توان كارهاي بسيار ساده اي انجام داد. سعي كنيد كه زمان بيشتري را به استراحت بپردازيد.

در ادامه مطالب به اين موضوع مي پردازيم كه تغذيه بعد از عمل جراحي اسليو معده بايد چگونه باشد، سعي كنيد در روزهاي ابتدايي بعد از عمل جراحي نوشيدني هاي مقوي مصرف كنيد تا ضعف شما بر طرف شود و به اين نكته توجه داشته باشيد كه اين درد دائمي نخواهد بود و در چند روز آينده به طور كامل بر طرف خواهد شد.

 

مراقبت های قبل از عمل جراحی اسلیو معده چه تاثیری بر روی کاهش درد بعد از عمل اسلیو معده دارد؟

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که قبل از انجام عمل جراحی اسلیو معده انجام چه کارهایی ضروری است. همانطور که در مطالب بالا هم به این نکته اشاره کردیم، در این مقاله فقط تعدادی از مراقبت های قبل از عمل جراحی اسلیو معده را بیان کرده ایم، این لیست با توجه به شرایط شخصی هر کسی می تواند متفاوت باشد، پس لیست دقیق این مراقبت ها را از پزشک معالج خود بخواهید.

نکته مهمی که در این رابطه باید به آن توجه داشته باشید این است که چرا انجام این مراقبت ها ضروری است. هر عمل جراحی یک سری عوارضی دارد که بعد از انجام عمل نمود پیدا می کند

حال این عوارض در بعضی از عمل های جراحی مانند اسلیو معده بسیار کم هستند و در بعضی دیگر از عمل ها بیشتر خواهند بود، رعایت نکات و مراقبت های قبل از عمل جراحی اسلیو معده کمک می کند که عوارض و درد های بعد از انجام عمل جراحی وجود نداشته باشد یا به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کند.

 

نتیجه

نتیجه
نتیجه

جراحی اسلیو معده یک روش متحول کننده است که به کسانی که با چاقی دست و پنجه نرم می کنند امید می دهد. در حالی که درد پس از عمل بخشی طبیعی از روند بهبودی است، درک علل آن و استراتژی‌های مدیریت موثر می‌تواند بهبودی روان‌تری را تضمین کند. همیشه در مورد هر گونه نگرانی یا عارضه با یک متخصص پزشکی مشورت کنید. به یاد داشته باشید، راه رسیدن به سلامتی شما با چالش‌هایی هموار شده است، اما با دانش و پشتیبانی مناسب، می‌توانید با موفقیت آن را طی کنید.

در پایان با تفاوت درد معده و قلب آشنا شوید.

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید