داروی گیاهی لاغری قوی

فهرست مطالب

در این مقاله، به معرفی و بررسی چند داروی گیاهی لاغری قوی خواهیم پرداخت. همراه شما هستیم.

لطفا توجه کنید، از هر گونه مصرف دارو در قالب قرص لاغری اکیدا خودداری کنید، زیرا برخی از این قرص ها دارای ترکیبات مخدر شیشه هستند!

ما در مجموعه مجرب دکتر سلیمی و در طی مقاله جامع و کاربردی داروی گیاهی لاغری قوی، قصد داریم تا در مورد گیاهانی با شما صحبت کنیم که مصرف آن می تواند باعث لاغری و کاهش وزن شده و سلامتی و تندرستی را نیز برای ما به ارمغان آورد.

آنچه که در مقاله  جامع داروی گیاهی لاغری قوی بیان می کنیم، برگرفته از مطالب علمی و موثقی است و شما عزیزان می توانید پس از مشورت کردن با پزشکان متخصص و مجربی همانند دکتر سلیمی که در این زمینه تخصص و تجربه کافی دارند، نسبت به مصرف این داروهای گیاهی که خودتان می توانید در منزل تهیه کنید و ما راه درست کردن آن را در اختیارتان قرار می دهیم، استفاده کنید. البته دکتر سلیمی، متخصص گوارش و فوق تخصص لاپاراسکوپی و انواع جراحی های لاغری معرفی می شوند.

در کنار مطالعه این مقاله، صفحات چای سبز و دارچین برای لاغری، لاغری شکم با زردچوبه، عسل و دارچین برای لاغری و ماست و دارچین برای لاغری را هم مطالعه کنید.

داروی گیاهی لاغری قوی
داروی گیاهی لاغری قوی

آنچه که در طی مقاله جامع داروی گیاهی لاغری قوی برای شما بیان خواهد شد، به شما کمک می کند تا با گیاهانی که می تواند در روند کاهش وزن و تناسب اندام به شما کمک کند، آشنا شوید و با مواد گیاهی که طبیعتاً ضرر کمتری را نسبت به روش های دیگر به بدن می رساند، به کاهش وزن خود کمک کنید.

پیشنهاد می کنیم از پست جینسینگ چاق می کند دیدن کنید.

پیروی از سبک زندگی درست و رژیم غذایی مناسب

ناگفته نماند که شما باید در کنار مصرف کنترل شده این قبیل داروی گیاهی لاغری قوی، از سبک زندگی درست و رژیم غذایی مناسب پیروی کنید تا بتوانید در دراز مدت، نتایج مثبت آن را روی خود مشاهده نمایید.

البته ممکن است داروی گیاهی لاغری قوی دیگری نیز وجود داشته باشد که در این مقاله بیان نشده باشد، از این بابت از شما پوزش می خواهیم و به این نکته تاکید می کنیم که در طی این مقاله، به گیاهان دارویی پرداخته شده است که در دسترس تر خواهند بود و در کنار این سهل الوصولی، هزینه کمتر و آثار بسیار مثبتی را در زمینه لاغری و به صورت کل آثار بسیار مثبتی را بر بدن ما خواهند گذاشت که در همین مقاله، ابتدا به تاثیر این قبیل داروی گیاهی لاغری قوی بر کاهش وزن و سپس به صورت خلاصه به آثار آن روی سلامتی و صحت بدن خواهیم پرداخت.

با ما در ادامه مقاله جامع و کاربردی داروی گیاهی لاغری قوی همراه باشید تا ما با کمک دکتر سلیمی که یکی از بهترین متخصصین حوزه لاغری و تناسب اندام می باشد، در مورد موارد زیر، مطالب مهمی را بیان نماییم.

داروی گیاهی لاغری قوی شامل چه مواردی هستند؟

گیاهان زیادی وجود دارند که ممکن است به شما در رسیدن به اهداف کاهش وزن کمک کنند. در این مقاله با مهمترین گیاهان برای کاهش وزن آشنا شوید.

داروی گیاهی لاغری قوی شامل چه مواردی هستند؟
داروی گیاهی لاغری قوی شامل چه مواردی هستند؟

گیاهان زیادی برای لاغری و کاهش وزن وجود دارد که باعث لاغری به وسیله کاهش میل به غذا یا افزایش چربی سوزی و در نتیجه کاهش وزن استفاده می شود که از جمله این گیاهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زنجبیل
 • شنبلیله
 • زردچوبه
 • پرتقال تلخ
 • چای سبز
 • جینسینگ
 • دارچین

در ادامه مقاله جامع و کاربردی داروی گیاهی لاغری قوی، به ترتیب به شرح و بررسی این موارد از داروی گیاهی لاغری قوی می‌پردازیم تا شما عزیزان به صورت کامل با مکانیسم اثر گذاری این دست داروی گیاهی لاغری قوی آشنا شوید و از خواص و فواید کلی این گیاهان مفید و دارویی، اطلاع یابید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مبتنی بر شرایط خود، با پزشکان متخصصی همچون دکتر سلیمی مشورت نمایید.

زنجبیل و لاغری

عبارت رژیم غذایی زنجبیل به عنوان یکی از روش های کاهش وزن، به عنوان یکی از پر مخاطب ترین ها در موتور جست و جوگر گوگل معرفی شده است، بنابراین آیا این ماده گیاهی به کاهش وزن اضافی کمک می کند؟

زنجبیل گیاهی گلدار است که برای استفاده از ریشه‌ اش کشت می‌شود و هزاران سال است که در سراسر جهان به ‌عنوان ادویه و جزء طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و ثابت شده است که دارای مزایای سلامتی مختلفی از جمله خواص آنتی اکسیدانی و ضد تهوع است.

از جمله فواید زنجبیل این است که التهاب را کاهش می دهد، هضم غذا را تحریک می کند و اشتها را کاهش می دهد و این خواص باعث شده برخی معتقد باشند که ممکن است باعث کاهش چربی شود. علاوه بر این، برخی تحقیقات اخیر نشان داده اند که به کاهش وزن کمک می کند.

ادبیات پزشکی نشان می‌دهد که زنجبیل می‌تواند همراه با یک رژیم غذایی سالم و ورزش به شما کمک کند تا به وزنی سالم برسید، زیرا معمولاً در ترکیب با سایر مواد برای کاهش وزن استفاده می‌شود.

زنجبیل و لاغری
زنجبیل و لاغری

موارد فوق به این معنی است که زنجبیل به تنهایی به عنوان یک رژیم غذایی برای کاهش وزن استفاده نمی شود و باید با سایر موادی که به چربی سوزی کمک می کند، ترکیب شود.

البته توجه داشته باشید که این مواد گیاهی قرار نیست معجزه کنند و صرفا کمک کننده هستند. به عنوان مثال برای کسانی که اضافه وزن زیادی دارند، جراحی چاقی تحت نظر دکتر سلیمی، مناسب ترین روش کاهش وزن محسوب می شود.

زنجبیل چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟

کارشناسان می گویند که پس از بررسی بیش از 60 مطالعه در مورد توانایی زنجبیل در کاهش وزن، مشخص است که زنجبیل، اثرات مفیدی در برابر چاقی دارد.

توانایی های زنجبیل در کاهش وزن تاثیر بیشتری بر ناحیه میانی شما می گذارد، زیرا اثرات آن به طور مفیدی خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

زنجبیل چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟
زنجبیل چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟

با توجه به این که سندرم متابولیک یکی از نگران‌کننده‌ترین مسائل سلامتی است، طبیعی است که ادویه‌های ساده مانند زنجبیل می‌توانند به هر کسی در مسیر سلامتی بهتر، کمک کنند.

محققین در پاسخ به این سوال که آیا زنجبیل به کاهش وزن کمک می کند، معتقدند که زنجبیل می تواند به کاهش وزن کمک کند.

کارشناسان خاطرنشان می‌کنند که شواهد قانع‌کننده‌ای برای حمایت از اثربخشی زنجبیل در مدیریت چاقی وجود دارد، زیرا بر نحوه چربی سوزی بدن (ترموژنز)، هضم کربوهیدرات‌ها و استفاده از انسولین تأثیر می‌گذارد.

دانشمندان پیشنهاد می‌کنند که زنجبیل مقدار چربی جذب شده در روده را سرکوب می‌کند و اشتها را کنترل می‌کند. جالب‌تر این که این ماده به نظر می‌رسد که با یک رژیم غذایی پرچرب، به سرکوب چاقی کمک می‌کند.

طبق تحقیقات، زنجبیل به کاهش وزن کمک می کند زیرا:

 • احساس سیری را تقویت می کند.
 • تنظیم قند خون را بهبود می بخشد.
 • میزان چربی جذب شده توسط روده را کاهش می دهد.
 • التهاب روده را کاهش می دهد.
 • گرمازایی را افزایش می دهد.

راه های استفاده از زنجبیل برای کاهش وزن

مخلوط لیمو و زنجبیل:

هنگامی که زنجبیل و لیمو را با هم برای کاهش وزن مصرف می کنید، ممکن است تقویت بیشتری برای حفظ سلامت بدن خود دریافت کنید.آبلیمو علاوه بر این که حاوی مقدار زیادی ویتامین C است، به عنوان یک سرکوب کننده اشتها عمل می کند.

افزودن آبلیمو به چای زنجبیل یا دمنوش زنجبیل ممکن است به شما کمک کند تا مایعات بیشتری بنوشید، بدن هیدراته بماند و برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید و ممکن است تلاش های کاهش وزن شما را بهبود بخشد.

نوشیدنی سالم لیمو زنجبیل را می توان 2 یا 3 بار در روز نوشید تا خواص آبرسانی و سرکوب کننده اشتهای زنجبیل و لیمو را افزایش دهد.

سرکه سیب و زنجبیل

سرکه سیب (ACV) خواص کاهش وزن خاص خود را دارد و استفاده از آن با زنجبیل اثرات ضد دیابتی و آنتی اکسیدانی هر دو ماده را افزایش می دهد.

سرکه سیب همچنین حاوی باکتری های «پروبیوتیک» است که سلامت روده شما را بهبود می بخشد و در عین حال برای کاهش وزن تلاش می کند.

ساده ترین راه برای به دست آوردن این دو ماده این است که آن ها را با هم مخلوط کنید. چای زنجبیل را می توان با دم کردن یک چای کیسه ای در آب داغ و خنک شدن و سپس اضافه کردن دو قاشق غذاخوری سرکه سیب و کمی عسل یا آب لیمو تهیه کرد.

سرکه سیب و زنجبیل
سرکه سیب و زنجبیل

این چای را یک بار در روز، صبح قبل از غذا میل کنید تا بیشترین فواید سرکه سیب را تجربه کنید.

چای سبز و زنجبیل

چای سبز خواص کاهش وزن خاص خود را دارد و می توانید زنجبیل آسیاب شده را به عنوان راهی برای ترکیب اثرات قدرتمند هر دو ماده به آن اضافه کنید.

همچنین می‌توانید یک چای کیسه‌ای زنجبیل و یک چای سبز کیسه‌ای را با هم دم کنید و آب بیشتری به آن اضافه کنید تا دم‌آوری آن خیلی قوی نباشد و یک یا دو بار در روز آن را بنوشید.

چای سبز و زنجبیل
چای سبز و زنجبیل

شنبلیله و لاغری

فواید نوشیدن شنبلیله با معده خالی برای کاهش وزن متعدد است، بنابراین به بیشتر کسانی که می خواهند از وزن اضافی خلاص شوند، توصیه می شو. زیرا شنبلیله توانایی زیادی در ایجاد احساس سیری طولانی مدت دارد. همچنین اثر جادویی در سوزاندن کالری اضافی در بدن دارد. با مقاله داروی گیاهی لاغری قوی همراه باشید تا در مورد گیاهان دارویی لاغری مطالب بیشتری را بیان نماییم.

شنبلیله و لاغری
شنبلیله و لاغری

همچنین شما عزیزان می توانید برای دریافت اطلاعات به روز در مورد داروی گیاهی لاغری قوی و انواع جراحی های لاغری، به دکتر سلیمی مراجعه نمایید.

فواید نوشیدن شنبلیله با معده خالی برای کاهش وزن

مشخص شده است که شنبلیله حاوی تعداد زیادی کاروتنوئید است که به سوزاندن چربی های انباشته شده در بدن کمک می کند، به خصوص اگر رژیم غذایی کم کالری همراه با ورزش منظم رعایت شود. از جمله مهمترین فواید شنبلیله عبارتست از:

 • به سوزاندن چربی های دور کمر و شکم کمک می کند که علاوه بر دستیابی به تناسب اندام مورد نیاز، احتمال ابتلا به دیابت را کاهش می دهد.
 • حلقه برای احساس سیری و سیری عمل می کند که میل به خوردن مداوم را کاهش می دهد.
 • به عنوان یک داروی ایده آل برای افزایش وزن استفاده می شود.
 • این به کاهش سطح قند خون کمک می کند، که آن را به یک راه حل خوب برای بیماران دیابتی تبدیل می کند.
فواید نوشیدن شنبلیله با معده خالی برای کاهش وزن
فواید نوشیدن شنبلیله با معده خالی برای کاهش وزن

چگونه از نوشیدن شنبلیله در لاغری سود ببریم؟

می توانیم به عنوان نوشیدنی صبحگاهی، از تمام فواید شنبلیله به شرح زیر بهره ببریم:

دانه‌های شنبلیله را خوب تفت دهید، سپس آن‌ها را خوب آسیاب کنید، سپس یک شب در آب خیس کنید.

دانه ها را از آب صاف می کنیم، سپس دانه های شنبلیله را می گیریم و صبح ناشتا می خوریم.

چگونه از نوشیدن شنبلیله در لاغری سود ببریم؟
چگونه از نوشیدن شنبلیله در لاغری سود ببریم؟

این روش به ما احساس سیری داده و در سیری کمک می کند. همچنین شنبلیله آسیاب شده برای سوزاندن چربی و خلاص شدن از اضافه وزن عمل می کند.

نوشیدنی گرم دانه شنبلیله برای لاغری

 • ابتدا دانه های شنبلیله را خوب تفت می دهیم، سپس با افزودن یک فنجان آب به آن ها، آن ها را تصفیه می کنیم.
 • این مخلوط را به مدت 30 دقیقه روی آتش می‌جوشانیم و می‌گذاریم تا آرام شود.
 • این مخلوط برای به دست آوردن آب گرم شنبلیله فیلتر شده استفاده می شود.
 • آن را صبح با معده خالی مصرف کنید و متوجه خواهید شد که نتیجه شگفت انگیزی خواهید داشت.
 • دمنوش شنبلیله برای لاغری بسیار مفید و موثر است.
 • چای شنبلیله را برای کاهش وزن می توانیم در مراحل ساده به شرح زیر تهیه کنیم:
 • دانه های شنبلیله را تفت داده و سپس آسیاب می کنیم.
 • شنبلیله آسیاب شده را با یک قاشق آب مخلوط می کنیم و با یک لیوان آب اضافه می کنیم و 30 دقیقه می جوشانیم.
 • چای شنبلیله را می گذاریم تا کمی خنک شود و سپس با معده خالی میل می کنیم و به عنوان دسر، یک قاشق عسل اضافه می کنیم.
نوشیدنی گرم دانه شنبلیله برای لاغری
نوشیدنی گرم دانه شنبلیله برای لاغری

زرد چوبه و لاغری

زردچوبه یکی از گیاهان شناخته شده است که حاوی مواد مغذی بسیار مهمی برای بدن انسان است و مطالعات علمی، توانایی زردچوبه در کاهش وزن و تناسب اندام را ثابت کرده است،

بنابراین اگر نتوانستید به یک ایده آل دست پیدا کنید، بایستی به روش های دیگر کاهش وزن همچون ورزش، انجام رژیم های غذایی و انواع جراحی های لاغری فکر کنید. می توانید روزانه با معده خالی و حدود یک ساعت قبل از غذا، زردچوبه بنوشید.

زرد چوبه و لاغری
زرد چوبه و لاغری

با مقاله داروی گیاهی لاغری قوی همراه باشید تا در مورد انواع داروی گیاهی لاغری قوی، مطالب بیشتری را بیان نماییم.

همچنین شما عزیزان می توانید برای دریافت اطلاعات به روز در مورد جراحی های لاغری، به دکتر سلیمی مراجعه نمایید.

فواید زردچوبه برای کاهش وزن:

زردچوبه به لاغری و کاهش وزن بیشتر کمک می کند، زیرا حاوی خواصی است که چربی های انباشته شده در بدن زیر پوست به خصوص در ناحیه شکم و باسن را تجزیه می کند.

 • زردچوبه از رشد بافت چربی زیر پوست به خصوص در ناحیه شکم، ران و باسن جلوگیری می کند که بدن را همیشه متناسب می کند، فقط باید زردچوبه را به عنوان نوعی چاشنی به غذای خود اضافه کنید یا آن را به عنوان یک چاشنی بنوشید. بهتر است آن را با زنجبیل، شیر یا لیمو بنوشید.
 • وقتی زردچوبه را قبل از غذا می نوشید، فضای معده را اشغال می کند و این باعث می شود تا احساس سیری کنید. علاوه بر این، باعث می شود تا غذای کمتری بخورید و در نتیجه افزایش وزن نداشته باشید.
 • زردچوبه سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد، چربی بدن را تنظیم می کند، عملکرد کیسه صفرا را تحریک می کند و جریان صفرا را در بدن افزایش می دهد که در هضم چربی مهم است.
 • زردچوبه به حل مشکلات و ناراحتی های گوارشی کمک می کند و نفخ را کاهش می دهد که باعث افزایش سایز ناحیه شکم می شود و برای دفع گازها عمل می کند.
 • زردچوبه کارایی معده را در فرآیند هضم چربی ها افزایش می دهد.
 • همچنین باعث افزایش متابولیسم در بدن می شود که به کاهش وزن کمک می کند.
 • زردچوبه در مهار اشتها بسیار موثر است، زیرا هورمون مسئول اشتها را از بین می برد.
 • زردچوبه به محافظت از بدن در برابر بیماری های ناشی از چاقی کمک می کند.
 • زردچوبه این توانایی را دارد که از تشکیل بافت ها و سلول های چربی جلوگیری کند.
فواید زردچوبه برای کاهش وزن:
فواید زردچوبه برای کاهش وزن:

روش تهیه زردچوبه و زنجبیل برای کاهش وزن

طرز تهیه:

 • زنجبیل رنده شده را با زردچوبه آسیاب شده در مقدار مناسب آب مخلوط کنید و خوب هم بزنید.
 • سپس مخلوط را روی حرارت ملایم قرار دهید و بگذارید تا بجوشد.
 • سپس مخلوط را در ظرفی ریخته و روی آن را بپوشانید و مخلوط را در یخچال نگهداری کنید.
 • قبل از هر وعده غذایی، یک فنجان از این نوشیدنی سرد را با معده خالی میل کنید.
روش تهیه زردچوبه و زنجبیل برای کاهش وزن
روش تهیه زردچوبه و زنجبیل برای کاهش وزن

 روش تهیه زردچوبه و شیر برای لاغری:

 • زردچوبه را به یک فنجان شیر در ظرفی اضافه کنید، سپس مخلوط را روی حرارت ملایم بگذارید و حداقل 20 دقیقه صبر کنید.
 • پس از آن، این مخلوط را در فنجان بریزید و با افزودن عسل طبیعی شیرین کنید، مخلوط را هم بزنید و ناشتا و قبل از هر غذا میل کنید.
روش تهیه زردچوبه و شیر برای لاغری:
روش تهیه زردچوبه و شیر برای لاغری:

به صورت کلی می توان خواص مهم زرد چوبه را در موارد زیر دانست:

زردچوبه یک آنتی اکسیدان قوی است و فواید متعددی برای سلامت بدن، مو و پوست دارد و به کاهش وزن و کاهش وزن کمک می کند و حاوی مواد ضد باکتری و ضد ویروسی است.

زردچوبه همچنین یک داروی طبیعی برای بسیاری از بیماری ها است و در گذشته برای درمان افسردگی، تسکین درد و درمان ناراحتی های معده و روده بزرگ و سوء هاضمه استفاده می شد.

همچنین زرد چوبه خواص بسیار دیگری نیز دارد که خوب است در این قسمت از مقاله جامع داروی گیاهی لاغری قوی، آن را مطرح کنیم.

فواید زردچوبه برای پوست:

 • به لایه برداری پوست، تجدید سلول های آن و از بین بردن پوست مرده کمک می کند.
 • چین و چروک ها را کاهش می دهد و پوست شما را محکم تر می کند.
 • زرد چوبه به درمان آکنه کمک می کند.
 • کنترل درصد ترشح سبوم برای پوست

5- سیاهی دور چشم را درمان می کند.

6- مناسب پوست های خشک و چرب

فواید زردچوبه برای پوست:
فواید زردچوبه برای پوست:

فواید زردچوبه برای مو:

 • از موها در برابر ریزش و شکستگی محافظت می کند.
 • گردش خون را فعال کرده و فولیکول های مو را تغذیه می کند.
 • حنای طبیعی مو محسوب می شود.
 • رشد مو را تحریک می کند.
 • مشکلات پوست سر را درمان می کند.

فواید زردچوبه برای بدن:

 • مشکلات گوارشی و ناراحتی های معده را کاهش می دهد.
 • کاهش یبوست و اسهال
 • در درمان سوختگی و عوارض التهاب، کمک به بهبود زخم ها نقش موثری دارد.
 • برای محافظت از بدن در برابر سرماخوردگی و آنفلوآنزا و رفع سرماخوردگی عمل می کند.
 • فعالیت سیستم عصبی را تحریک می کند.
 • به آرامش و تمدد اعصاب کمک می کند.
 • درمان آرتروز و کاهش درد ناشی از مشکلات استخوانی
 • مسکن و درمان سردرد
 • به کبد در دفع سموم کمک می کند.
 • سلول های سرطانی بدن را از بین می برد.
 • کنترل قند خون و کاهش بیماری های پوستی مانند پیسوریازیس
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • بهبود حافظه و کاهش بیماری آلزایمر
 • کنترل سطح کلسترول خون
 • پیشگیری از بیماری های قلبی
 • افزایش چربی سوزی و متابولیسم
فواید زردچوبه برای بدن:
فواید زردچوبه برای بدن:

پرتقال تلخ و لاغری

پرتقال تلخ با نام های پرتقال سویل، پرتقال ترش یا پرتقال تلخ شناخته می شود و منشأ آن در آسیا و منطقه مدیترانه است، اما اکنون در محیط های گرم مانند کالیفرنیا و هاوایی کشت می شود و به عنوان مکمل پزشکی برای تسکین استفاده می شود.

برای درمان یبوست و درد معده و گرفتگی، معمولاً از برگ و پوست آن استفاده می شود. با این تفاوت که گاهی از گل و برگ نیز استفاده می شود و پرتقال تلخ را می توان از طریق دهان مصرف کرد. به صورت کپسول یا قرص موجود است و یا ممکن است به صورت روغن روی پوست گذاشته شود.

پرتقال تلخ و لاغری
پرتقال تلخ و لاغری

دانه پتیت گرین و پرتقال تلخ برای درمان کرم حلقوی و بسیاری از قارچ های دیگر روی پوست استفاده می شود و در مورد مصرف خوراکی آن، برای درمان سوزش سر دل، کاهش اشتها و کاهش وزن موثر است، اما به منظور آزمایش اثربخشی و ایمنی آن، باید مطالعات و تحقیقات بیشتری انجام شود.

اگر چه برخی تحقیقات نشان می‌دهد که پرتقال تلخ می‌تواند به کاهش وزن کمک کند، البته تا حدی (اگر با رژیم غذایی و ورزش همرا باشد)، اما روشی است که ارزش ریسک کردن را ندارد، زیرا ممکن است چندین مشکل بالقوه جدی برای سلامتی ایجاد کند، زیرا حاوی سینفرین است. سینفرین در واقع یک ماده شیمیایی شبیه به ماده اصلی موجود در گیاه دارویی افدرا می باشد که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا ممنوع شد.

زیرا علاوه بر تاثیری که بر حملات قلبی می گذارد، فشار خون را نیز افزایش می دهد. در خصوص سکته های مغزی نیز که در مورد این گیاه وجود دارد، باید گفت که سینفرین موجود در پرتقال تلخ ممکن است ضربان قلب را افزایش داده و فشار خون را افزایش دهد و سبب سکته مغزی و حمله قلبی گردد.

در برخی افراد پس از مصرف پرتقال تلخ، به تنهایی یا با سایر محرک‌ها مانند کافئین، گزارش هایی ارائه شده است. علاوه بر این، پرتقال تلخ ممکن است با برخی از داروهای تجویزی تداخل داشته باشد، بنابراین قبل از خوردن آن باید به این نکته توجه کنید.

با ادامه مقاله داروی گیاهی لاغری قوی همراه باشید.

آیا استفاده از پرتقال تلخ در کاهش وزن، عوارض و ضرری هم دارد؟

از آنجایی که سینفرین موجود در پرتقال تلخ به عنوان یک محرک ملایم عمل می کند، ترکیب آن با سایر محرک ها مانند کافئین می تواند منجر به عوارض جانبی جدی شود که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • فشار خون و سردرد
 • افزایش حساسیت به خورشید؛ که خطر آفتاب سوختگی را افزایش می دهد.

به هر حال مصرف زیاد پرتقال تلخ، چه برای کاهش وزن و چه برای عملکرد ورزشی، می تواند منجر به ضربان قلب نامنظم، سرگیجه و غش شود. پرتقال تلخ ممکن است با مهارکننده های مونوآمین اکسیداز، دسته ای از داروهایی که برای درمان افسردگی استفاده می شود، تداخل داشته باشد. غلظت این داروها در خون، افزایش خطر عوارض جانبی را افزایش می دهد.

 

علاوه بر این، به نظر می رسد که پرتقال تلخ با آرامبخش های بنزودیازپین در خون نیز تداخل داشته باشد. زیرا تاثیر آنها را کمتر می کند. در خصوص دوز مناسب پرتقال تلخ برای کاهش وزن، هیچ مطالعه رسمی صورت نگرفته است، اما شواهدی وجود دارد که کاهش وزن معقول را می توان با مصرف 32 میلی گرم سینفرین در روز، در افراد چاق به دست آورد .

دوزهای تا 80 میلی گرم سینفرین در روز نیز باعث کاهش وزن می شود. توصیه می شود که دستورالعمل های پزشک متخصصی همانند دکتر سلیمی را در این موارد رعایت کرده و آن را دنبال کنید و از دوز توصیه شده فراتر نروید.

همچنین پرتقال تلخ، عصاره ها و مکمل های آن را می توان برای اهداف مختلف دیگری نیز مورد استفاده قرار داد. در ادامه، برخی از مزایایی که توسط تحقیقات علمی پشتیبانی می شود را بیان می کنیم که عبارتند از:

درمان عفونت های قارچی:

پرتقال تلخ برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی از جمله کرم حلقوی و پای ورزشکاران، موثر است. مطالعات قدیمی نشان داده است که پرتقال تلخ در صورت استفاده موضعی می تواند به عنوان قارچ کش استفاده شود.

 به بهبود زخم ها کمک می کند:

پرتقال تلخ برای تسریع در بهبود زخم ها به صورت موضعی استفاده می شود و مصرف خوراکی آن، مقدار مناسبی ویتامین C را فراهم می کند که برای ایمنی پوست ضروری است.

ممکن است از دیابت حمایت کند:

شواهد محدودی وجود دارد که نشان می دهد پرتقال تلخ، قند خون را کاهش می دهد.

 به پیشگیری از برخی از انواع سرطان کمک می کند:

پرتقال تلخ حاوی فلاونوئیدهای زیادی با اثرات آنتی اکسیدانی است، مانند لیمونن؛ زیرا لیمونن با تغییر ژن‌هایی که به ایجاد سرطان کبد کمک می‌کنند، اثرات ضد سرطانی روی کبد دارد، اگر چه این یک اثر ضد سرطانی نیست. با این حال، جایگزینی برای درمان سرطان مبتنی بر شواهد، ممکن است به گزینه‌های درمانی نوآورانه اضافه شود.

چای سبز و لاغری

چای سبز فواید زیادی برای سلامتی دارد، از جمله سرعت بخشیدن به سوخت و ساز بدن، اما آیا کاهش وزن با نوشیدن چای سبز امکانپذیر است؟

در خصوص استفاده و نوشیدن چای سبز در کاهش وزن و فواید چای سبز در این خصوص، در طول اعصار به خاطر کاربردهای فراوان آن مطالب زیادی ارائه شده است، از جمله: کمک به افرادی که از چاقی رنج می برند، برای کاهش وزن اضافه و حفظ وزن از دست رفته، با این باور که می تواند مصرف انرژی بدن را افزایش دهد.

شایان ذکر است که استفاده از فرآورده های چای سبز و عصاره چای سبز که حاوی مقادیر زیادی کافئین و کاتچین است، در خصوص کاهش وزن بسیار حائز اهمیت است. البته می توانید از چای سبز تهیه شده به صورت کیسه ای نیز استفاده نمایید و از خواص چای سبز در زمینه کاهش وزن، بهره مند شوید.

البته  این امکان وجود دارد که چای سبز با کمک به افزایش کارایی فرآیندهای متابولیک در بدن که به بدن اجازه می ‌دهد تا غذا و نوشیدنی را به انرژی قابل استفاده تبدیل کند، علاوه بر کافئین و آنتی اکسیدان های کاتچین، در کاهش وزن مفید باشد. زیرا این ترکیبات می توانند به تسریع متابولیسم بدن کمک کنند. علاوه بر این، کاتچین ها می توانند به تجزیه و تحلیل چربی اضافی بدن کمک کنند.

چای سبز و لاغری
چای سبز و لاغری

یک تجزیه و تحلیل جامع منتشر شده در مجله بین المللی چاقی در سال 2010 نشان داد که مصرف کاتچین ها و کافئین موجود در مکمل های چای سبز، باعث می شود تا یک اثر مثبت کوچک بر کاهش وزن و حفظ وزن دیده شود.

علاوه بر این، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که چای سبز هیچ تاثیری بر کاهش وزن ندارد، اگر چه برخی شواهد نشان می‌دهند که ترکیب فعال موجود در چای سبز که به نام Epigallocatechin gallate شناخته می‌شود، ممکن است به کاهش چند کیلوگرم وزن کمک کند.

بسیاری از افراد از عصاره‌های استخراج شده از چای سبز برای کمک به کاهش وزن استفاده می‌کنند

بسیاری از افراد از عصاره‌های استخراج شده از چای سبز برای کمک به کاهش وزن استفاده می‌کنند و این عصاره‌ها ممکن است بر بدن انسان تأثیر منفی بگذارند، زیرا مصرف آن‌ها می‌تواند باعث درد معده و یبوست شود، علاوه بر آن ممکن است منجر به بروز عوارض جانبی نیز شود. این عصاره ها حاوی کافئین هستند و تاثیر این عصاره ها از متوسط ​​تا زیاد، متغیر است.

بسیاری از افراد از عصاره‌های استخراج شده از چای سبز برای کمک به کاهش وزن استفاده می‌کنند
بسیاری از افراد از عصاره‌های استخراج شده از چای سبز برای کمک به کاهش وزن استفاده می‌کنند

از جمله عوارض آن عبارتند از:

 • سردرد
 • عصبی بودن
 • مشکلات خواب‌
 • استفراغ
 • اسهال
 • تحریک پذیری
 • ضربان قلب نامنظم
 • لرزش
 • سوزش سر دل
 • سرگیجه
 • زنگ زدن گوش
 • تشنج و گیجی

علاوه بر این، مصرف عصاره چای سبز می تواند جذب آهن غذا را کاهش دهد، اما در برخی موارد نادر، مصرف آن ممکن است باعث مشکلات کبدی و کلیوی شود. شایان ذکر است که مصرف مقادیر زیاد عصاره چای سبز، اغلب خطرناک و بالقوه کشنده در نظر گرفته می شود، زیرا دوز کشنده کافئین موجود در چای سبز بین 10 تا 14 گرم، معادل 150 تا 200 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تخمین زده شده است.

در نتایج مطالعات در مورد تأثیر چای سبز بر کالری سوزی، تناقض وجود دارد. زیرا اکثر مطالعات، نقش چای سبز را در افزایش فرآیندهای متابولیسم در بدن نشان می دهد، زیرا امکان مصرف عصاره آن یا غذای اپی گالوکاتچین گالات وجود دارد.

با مقاله داروی گیاهی لاغری قوی همراه باشید.

نحوه نوشیدن چای سبز برای کاهش وزن:

 آزمایش‌هایی که روی تأثیر چای سبز در کاهش وزن انجام شد، از عصاره چای سبز غلیظ استفاده کردند که حاوی مقادیر بالایی از ترکیبات کافئین و کاتچین است و روی کیسه‌های چای سبز که معمولاً با غوطه ‌وری در آب گرم تهیه می‌شوند، این آزمایش به انجام نرسید و لازم به ذکر است که روند کاهش وزن تنها به یک ماده غذایی بستگی ندارد و از آنجایی که دلیل مشخصی برای افزایش وزن یا چاقی وجود ندارد، راه حل واحدی نیز برای کاهش وزن اضافه وجود ندارد.

بنابراین کاهش وزن موفق، با دنبال کردن چندین مرحله برای کمک به تغییر عادات سالم و سبک زندگی کامل امکانپذیر است، از جمله: پیروی از یک رژیم غذایی سالم که با میزان کالری مصرفی در طول روز کنترل می شود، علاوه بر افزایش فعالیت بدنی.

بهترین زمان نوشیدن چای سبز برای کاهش وزن چه زمانی است؟

اطلاعات کافی در مورد وجود زمان مشخص برای نوشیدن چای سبز به منظور کاهش وزن در دسترس نیست، اما به طور کلی این چای ممکن است اثرات مفید دیگری نیز داشته باشد که در صورت مصرف آن، در ساعات معینی مانند هنگام صبح رخ می دهد.

هوشیاری ذهنی یکی از رایج‌ ترین ویژگی‌های استفاده از چای سبز است، زیرا درون چای سبز اثرات کوتاه ‌مدت ناشی از محتوای کافئین وجود دارد. علاوه بر این مورد، می‌توان چای سبز را قبل از ورزش مصرف کرد، زیرا برخی تحقیقات نشان داده است که مصرف این چای به ویژه قبل از ورزش، ممکن است مفید باشد.

در یک مطالعه کوچک منتشر شده در یک مجله معتبر، چای هزاران سال است که هم در چین و هم در ژاپن برای مصارف دارویی استفاده می‌شود و انواع مختلفی دارد مانند: چای سبز که با نام‌های متعددی مانند چای سبز چینی و چای سبز ژاپنی شناخته می‌شود و از قرار دادن برگ های تازه گیاه در معرض بخار تولید می شود.

بهترین زمان نوشیدن چای سبز برای کاهش وزن چه زمانی است؟
بهترین زمان نوشیدن چای سبز برای کاهش وزن چه زمانی است؟

این چای از خیساندن برگ های آن که یا در کیسه های چای جمع آوری می شوند و یا جدا شده و خشک می شوند و سپس در آب داغ  ریخته می شوند، تهیه می شود. البته برای حفظ مواد شیمیایی مهم در برگ ها باید مطمئن شوید که آب، خیلی داغ نباشد.

با ادامه مبحث داروی گیاهی لاغری قوی، همراه شما هستیم.

جینسینگ و لاغری

این گیاه می تواند متابولیسم بدن را تحریک کرده و به شما کمک کند تا درصد زیادی از چربی های ذخیره شده را به راحتی بسوزانید و به بدن، انرژی و نشاط می بخشد. همچنین دارای مزایای بسیار دیگری نیز می باشد که در ادامه مقاله داروی گیاهی لاغری قوی، با آن آشنا خواهیم شد.

با مقاله داروی گیاهی لاغری قوی، ما را همراهی نمایید.

گیاه جینسینگ چیست؟

گیاه جینسینگ، گیاهی است که از زمان های قدیم در اهداف پزشکی و درمانی بسیاری، مورد استفاده مردمان باستانی قرار داشته است و به دلیل توانایی آن در مقاومت در برابر استرس و احساس خستگی شناخته می شده است و باید بدانید که استفاده از جینسینگ به شما انرژی زیادی می دهد و باعث تقویت بدن می شود. مهمتر از همه، جینسینگ روند کاهش وزن را تحریک می کند و چاقی را درمان می کند.

دلایل زیادی وجود دارد که  خاصیت آن را در کاهش وزن و درمان چاقی نشان می دهد و مهمترین آنها عبارتند از:

جینسینگ، متابولیسم و ​​چربی سوزی را تحریک می کند:

جینسینگ متابولیسم غذا و چربی سوزی را تحریک می کند که با مطالعات انجام شده روی انسان ها نشان داده شده که مصرف چای جینسینگ با رعایت رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم، بیشترین تاثیر را در دستیابی به وزن ایده آل دارد.

جینسینگ چربی را می سوزاند و ذخیره نمی کند:

یکی از فواید جینسینگ برای کاهش وزن و درمان چاقی این است که بر نحوه برخورد بدن انسان با چربی تاثیر می گذارد و سطح هورمون های انسولین، لپتین و آدیپونکتین را اصلاح می کند و در نتیجه باعث افزایش چربی سوزی و تولید انرژی می شود.

جینسینگ چربی را می سوزاند و ذخیره نمی کند:
جینسینگ چربی را می سوزاند و ذخیره نمی کند:

جینسینگ فرآیند تولید رگ های خونی را مهار می کند:

فرآیند تولید رگ‌های خونی « آنژیوژنز » یکی از فرآیندهای حیاتی طبیعی است که بدن انجام می‌دهد، زیرا رگ‌های خونی، رگ‌هایی کوچک‌تر از خود تولید می‌کنند تا بافت‌های بدن را تغذیه کنند که فرآیندی مفید در تشکیل جنین است.

یکی از مزایای جینسینگ برای لاغری این است که روند تولید رگ‌های خونی جدید که بافت‌های چربی را تغذیه می‌کنند، مهار می‌کند. بنابراین این بافت‌ها کوچک شده و آتروفی می‌شوند.

جینسینگ فرآیند تولید رگ های خونی را مهار می کند:
جینسینگ فرآیند تولید رگ های خونی را مهار می کند:

جینسینگ با ترکیبات خود، تسریع کننده فرآیند چربی سوزی است:

یکی از فواید جینسینگ برای درمان چاقی این است که حاوی ترکیبی به نام “جین سنوزید” است و این ترکیب به بدن کمک می کند تا چربی بسوزاند و از آن برای تولید انرژی استفاده کند که روند کاهش وزن را بهبود می بخشد.

مزایای جینسینگ برای کاهش وزن و درمان چاقی یکی از دلایلی است که کارشناسان تغذیه توصیه می کنند آن را در رژیم غذایی کسانی که می خواهند وزن کم کنند، قرار دهند. اما فواید آن برای سلامت عمومی بسیار فراتر از این است، به عنوان مثال:

 • جینسینگ به کنترل سطح قند خون کمک می کند.
 • جینسینگ دوست خوبی برای بیماران دیابتی نوع 2 است، زیرا به آنها کمک می کند که سطح قند جینسینگ به درمان عفونت ها کمک می کند.
 • محققان، عفونت های مزمن را دلیل بسیاری از بیماری های جدی و مزمن بدن می دانند و این عفونت ها سلامت قلب و عروق خونی و همچنین ایمنی سیستم تنفسی و استخوان ها و مفاصل را تهدید می کند. بر عملکرد اعصاب و نورون ها تأثیر می گذارد.
 • جینسینگ عملکرد ایمنی بدن را افزایش می دهد.
 • یک مطالعه نشان داد که جینسینگ در مبارزه با ویروس‌هایی که بر سیستم تنفسی تأثیر می‌گذارند، مانند آنفلوآنزا و ویروس کرونا، تأثیر مؤثری دارد، زیرا خواص سلول‌های پوششی ریه را بهبود می‌بخشد و توانایی آن‌ها را برای مقابله با ویروس‌ها افزایش می‌دهد.

چگونه جینسینگ را به غذای خود اضافه کنیم؟

 • ریشه ها را با آب به مدت یک ساعت روی حرارت ملایم بجوشانید. سپس در فنجان بریزید و داغ بنوشید.
 • جینسینگ به شکل چای کیسه ای که می تواند مستقیماً به یک فنجان آب اضافه شود و به صورت کپسول نیز موجود است.

خطرات جانبی جینسینگ

جینسینگ یک غذای بی خطر برای استفاده اکثریت قریب به اتفاق افراد است، اما برخی از افراد ممکن است در هنگام مصرف یا پرخوری جینسینگ، دچار عوارض جانبی شوند که مهمترین این عوارض عبارتند از:

 • سردرد
 • اختلالات خواب
 • اختلالات گوارشی
 • اختلال در سطح فشار خون
 • اختلال در سطح قند خون
 • اسهال
 • ضربان قلب سریع
 • کهیر
 • زنان ممکن است کمی تورم در سینه ها احساس کنند.
 • خونریزی واژینال

با ادامه مقاله داروی گیاهی لاغری قوی، ما را همراهی نمایید.

تداخلات دارویی جینسینگ

درست مانند برخی از گیاهان دیگر که سرشار از آنتی اکسیدان و ضد التهاب هستند، جینسنگ نیز با این عفونت ها مبارزه می کند. شاید همین خاصیت باعث شده است که باستانی ها جینسینگ را گیاهی موثر در برابر بسیاری از بیماری ها حتی آنهایی که دقیقاً نمی دانستند علتش چیست، قرار می دادند.

داروهای ضد افسردگی:

برخی از افراد ممکن است با مصرف جینسینگ همراه با یک داروی ضد افسردگی که به عنوان مهارکننده مونوآمین شناخته می شود، عوارض جانبی داشته باشند.

داروهای ضد انعقاد:

افرادی که داروهای ضد انعقاد مصرف می کنند، در صورت مصرف جینسینگ ممکن است دچار خونریزی شوند.

داروهای دیابت و فشار:

جینسینگ بر سطح قند و فشار تأثیر می گذارد، بنابراین کسانی که از این مشکلات سلامتی رنج می برند، باید قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنند.

داروهای درمان بیماری های قلبی:

اگر برای مشکلات قلبی تحت درمان هستید، قبل از افزودن جینسینگ به رژیم غذایی خود، باید پزشک خود را مطلع کنید.

ترجیحا در مصرف جینسینگ، نکات زیر را رعایت کنید:

 • جینسینگ را هنگام خواب مصرف نکنید زیرا ممکن است باعث اختلال در خواب شود زیرا محرک است.
 • شما نباید جینسینگ را برای مدت طولانی بیش از سه ماه از جینسینگ کره ای و و بیش از دو ماه از جینسینگ سیبری مصرف کنید، در حالی که مصرف جینسینگ آمریکایی برای بیش از یک ماه می تواند مضر باشد.
 • اگر بعد از مصرف جینسینگ عوارضی احساس کردید، فورا مصرف آن را قطع کنید. در مورد دوز مناسب روزانه، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
ترجیحا در مصرف جینسینگ، نکات زیر را رعایت کنید:
ترجیحا در مصرف جینسینگ، نکات زیر را رعایت کنید:

دارچین و لاغری

لاغری بدن یا کاهش وزن، یکی از کارهای مهمی است که در هنگام چاقی یا افزایش وزن بیش از حد طبیعی باید انجام شود تا بدنی متناسب و سالم و عاری از چربی به دست آورید و ادویه هایی مانند دارچین را می توان به رژیم غذایی برای سوزاندن کالری و چربی های انباشته بیشتر، اضافه نمایید. در مقاله جامع داروی گیاهی لاغری قوی، با دستور العمل های دارچین برای کاهش وزن آشنا می شویم.

دارچین در انواع مختلف از جمله کاسیا و سیلان موجود است و از پوست درخت دارچین به دست می آید و یکی از معروف ترین ادویه های آشپزخانه است و از قدیم الایام برای مصارف مختلف استفاده می شده است.

دارچین و لاغری
دارچین و لاغری

در تهیه غذاها، شیرینی‌ها، نان، نوشیدنی‌ها و غیره استفاده می‌شود. رایج‌ترین دارچین کاسیا در سریلانکا می ‌روید و به دلیل غنی بودن از ارزش غذایی در مصارف درمانی نیز استفاده می‌ شود که در ادامه مقاله، با دارچین آشنا خواهیم شد.

فواید دارچین برای کاهش وزن:

یکی از مهم ترین فواید دارچین برای بدن، کاهش وزن است. زیرا ادویه ای سرشار از آنتی اکسیدان است. در ادامه، به مهم ترین فواید دارچین برای کاهش وزن اشاره می کنیم:

 • دارچین یکی از محبوب‌ترین ادویه‌هایی است که با دیابت مبارزه می‌کند، زیرا سطح قند خون را پایین می‌آورد و آن را در حد طبیعی نگه می‌دارد. همچنین حساسیت سلولی به هورمون انسولین را بهبود می‌بخشد و باعث کاهش جذب قند در خون پس از خوردن غذا می ‌شود. یک وعده غذایی حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات می باشد.
 • اشتها را مهار می کند و میل به خوردن غذاها را کاهش می دهد، زیرا حاوی درصد بالایی از فیبر رژیمی است. علاوه بر این، باعث افزایش احساس سیری می شود که به روند کاهش وزن کمک می کند.
 • متابولیسم بدن را افزایش می دهد. زیرا بدن، انرژی بیشتری نسبت به سایر غذاها برای پردازش هر نوع ادویه از جمله دارچین مصرف می کند.
 • فرآیند سوزاندن چربی های انباشته شده در بدن به خصوص در ناحیه شکم را افزایش می دهد.
 • سطح کلسترول مضر را در بدن کاهش می دهد.

فواید دارچین برای لاغری شکم

شکم یکی از مناطقی است که در معرض تجمع چربی های سرسخت است که باعث ایجاد نفخ و برجسته شدن آن می شود که در ادامه نوشتار، با فواید دارچین برای از بین بردن شکم آشنا می شویم:

 • یکی از مهمترین فواید دارچین در راستای لاغری شکم این است که حاوی درصد بالایی از فیبر غذایی است که نقش مهمی در کاهش وزن دارد. زیرا از احساس گرسنگی جلوگیری می کند. همچنین سطح هورمون گرلین را کاهش می دهد. هورمون گرلین، مسئول گرسنگی در بدن است.
 • به درمان یبوست و بهبود هضم کمک می کند.
 • حساسیت به انسولین را افزایش می دهد و سطح قند خون را تنظیم می کند، بنابراین یکی از نوشیدنی های مفید برای افراد دیابتی محسوب می شود.لازم به ذکر است که با کاهش سطح قند خون، سرعت چربی سوزی افزایش یافته و اشتها کاهش می یابد.
 • دارچین کالری کمی دارد و کربوهیدرات کمی دارد.
 • تعادل مایعات در بدن به دلیل داشتن پتاسیم که برای سلامت قلب و عروق مهم است و مصرف کلسیم به درمان چاقی کمک می کند.

فواید دارچین برای لاغری سریع

افزودن دارچین به غذاها و نوشیدنی ها به چربی سوزی و کاهش وزن کمک می کند، زیرا فرآیند متابولیسم را افزایش می دهد و بدن را از سموم پاک می کند که در ادامه ی مقاله، با فواید دارچین برای لاغری سریع آشنا می شویم:

 • دارچین اثرات منفی غذاهای حاوی سطوح بالای چربی را کاهش می دهد که به کاهش وزن سریع کمک می کند و همچنین بر میزان گلوکز خون تأثیر می گذارد و در نتیجه باعث کاهش وزن می شود.
 • دارچین، هضم را بهبود می بخشد و سلامت کلی بدن را ارتقا می دهد، زیرا دارچین دارای خواص ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی است.
 • برای گرفتن بهترین نتیجه، باید علاوه بر خوردن دارچین، از یک رژیم غذایی سالم و ورزش نیز پیروی کنید. زیرا یک قاشق چای خوری از دارچین حاوی 6.1 گرم فیبر رژیمی است که به کاهش وزن کمک زیادی می کند. همان طور که می دانید، فیبر باعث احساس سیری می شود.
 • با مقاله داروی گیاهی لاغری قوی، ما را همراهی نمایید.
فواید دارچین برای لاغری سریع
فواید دارچین برای لاغری سریع

فواید دارچین برای لاغری شکم

شکمبه یا بیرون زدگی شکم، یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد اعم از زن و مرد از آن رنج می برند، زیرا چربی در شکم انباشته می شود و این چربی و از بین بردن آن سخت تلقی می شود و دارچین به افزایش مقدار آن کمک می کند.

چربی قهوه ای در تبدیل چربی های سفید سرسخت مانند چربی شکم به چربی قهوه ای سریع سوز مفید است، زیرا چربی های بدن انسان به دو دسته چربی های قهوه ای و چربی های سفید تقسیم می شوند و چربی های قهوه ای، انرژی را در داخل خود ذخیره می کنند و سپس آنها را می سوزانند.

فواید دارچین برای لاغری شکم
فواید دارچین برای لاغری شکم

نحوه تهیه دارچین برای لاغری

از دست دادن چربی های سفت شده و کاهش وزن، از جمله فوایدی است که دارچین برای بدن دارد، بنابراین باید در رژیم غذایی گنجانده شود. زیرا دارای خواص دارویی است که در ادامه مبحث، به دستور العمل دارچین برای کاهش وزن می پردازیم:

این دستور یکی از رایج ترین دستور العمل های دارچین برای کاهش وزن در بین افراد است و روش استفاده آن به شرح زیر است:

 • آب و چوب دارچین را در قابلمه ای روی اجاق بگذارید و مخلوط را روی آتش بگذارید تا بجوشد و عطر آن بلند شود.
 • کمی آب لیمو در مخلوط بریزید، سپس عسل را اضافه کنید.
 • مواد را خوب با هم مخلوط کنید.
 • ادویه‌های دیگری مانند زنجبیل و فلفل سیاه را می‌توان برای کاهش وزن به این ترکیب اضافه کرد.

با مقاله داروی گیاهی لاغری قوی، همراه شما هستیم.

دارچین و زیره برای کاهش وزن

زیره یک ادویه موثر در کاهش وزن است و می توان آن را به عنوان نوشیدنی مصرف کرد و به غذاها اضافه کرد، زیرا به جلوگیری از هوس خوردن غذاها کمک می کند و همچنین به سوزاندن چربی های انباشته شده و در نتیجه تسهیل روند لاغری کمک می کند.

در واقع  زیره حاوی آنتی اکسیدان هایی است که فرآیند هضم را بهبود می بخشد و درصد چربی بدن را کاهش می دهد و همچنین در پاکسازی کبد و دفع سموم موثر است. روش مصرف دارچین و زیره به منظور کاهش وزن، به شرح زیر می باشد:

 1. پودر زنجبیل، پودر دارچین، پودر زیره و آب لیمو را به آب در حال جوش اضافه کنید.
 2. مخلوط را به مدت ده دقیقه کنار بگذارید؛ برای شیرین شدن می توانید عسل اضافه کنید.
 3. این مخلوط سی دقیقه قبل از خوردن هر وعده غذایی اصلی نوشیده می شود.
 4. شما باید از نوشیدن این مخلوط، با معده خالی خودداری کنید و صبح ها باید مقدار زیادی آب بنوشید.

دارچین و زنجبیل برای کاهش وزن

با افزودن زنجبیل به دارچین، احساس سیری می‌کنید زیرا این ماده می تواند سطح کلسترول مضر خون را کاهش ‌دهد، علاوه بر این مورد، به کنترل میزان قند خون کمک می ‌کند و پاسخ سلول‌ها به انسولین را افزایش می ‌دهد. این موارد برای کاهش وزن مهم هستند. روش استفاده به شرح زیر است:

 1. در قابلمه ای آب بریزید و روی آتش بگذارید.
 2. زنجبیل را رنده کنید و به آب اضافه کنید، سپس چوب دارچین را اضافه کنید.
 3. مخلوط را ده دقیقه روی حرارت ملایم بگذارید.
 4. قابلمه را از روی حرارت بردارید و آبلیمو را به مخلوط اضافه کنید.
 5. مواد را هم بزنید و مخلوط را صاف کنید.
 6. این مخلوط در صبح مصرف می شود تا فرآیند چربی سوزی را بهبود بخشد و می توان یک فنجان دیگر را بعد از غذا یا بعدازظهر میل کرد تا بهترین نتیجه را به دست آورد.
 7. هنگام مصرف این ترکیب، ورزش و رژیم غذایی کم کالری ترجیح داده می شود.

 دارچین و زردچوبه برای کاهش وزن

این دستور یکی از دستورالعمل های دارچین برای کاهش وزن به حساب می آید که در کاهش چاقی و عفونت های مرتبط و دفع سموم بسیار موثر است، زیرا حاوی ترکیب کورکومین است که دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است و روش مصرف آن به شرح زیر است:

 1. آب را در یک قابلمه گود بریزید و روی آتش بگذارید.
 2. آب را بگذارید تا داغ شود، سپس پودر زردچوبه را اضافه کنید و هم بزنید.
 3. مخلوط را روی اجاق گاز بگذارید تا یک دقیقه بجوشد.
 4. پودر دارچین را به مخلوط اضافه کنید و هم بزنید و از روی حرارت بردارید.
 5. آب لیمو را به مخلوط دارچین و زردچوبه اضافه می کنند، مواد را هم می زنند و بلافاصله مخلوط را می نوشند.

دارچین و لیمو برای کاهش وزن

دارچین باعث کاهش تری گلیسیرید در بدن، تنظیم سطح انسولین در خون و افزایش متابولیسم بدن می شود که منجر به سوزاندن کالری بیشتر و در نتیجه کاهش وزن می شود. روش مصرف به شرح زیر است:

روش تهیه:

 • آب را در یک قابلمه گود روی اجاق قرار دهید.
 • آب را به جوش بیاورید، سپس دارچین، عسل و آبلیمو را به آن اضافه کنید.
 • مواد را هم بزنید و اجازه دهید که مخلوط به مدت پانزده دقیقه روی حرارت ملایم بجوشد.
دارچین و لیمو برای کاهش وزن
دارچین و لیمو برای کاهش وزن

عوارض مصرف بی رویه دارچین:

با وجود فواید فراوان دارچین برای سلامت بدن به طور کلی و کاهش وزن به طور خاص، خوردن آن ممکن است مضراتی را به همراه داشته باشد که در ادامه این بخش، به مهمترین مضرات کلی دارچین می پردازیم:

 • حساسیت و سوزش پوست، یکی از عوارض جانبی دارچین است که مصرف زیاد آن باعث تحریک لب و دهان می شود و ممکن است باعث ایجاد زخم شود. برخی از افرادی که به دارچین حساسیت دارند، ممکن است دچار سوزش و قرمزی پوست شوند.
 • مصرف مقادیر زیاد دارچین به خصوص در افرادی که از مشکلات کبدی رنج می برند، ممکن است باعث مسمومیت شود، زیرا برخی از فرآورده های دارچین حاوی کومارین هستند که عامل ایجاد مشکلات کبدی است، اما خوردن مقدار کمی از آن مشکلی ایجاد نمی کند.
 • خوردن دارچین برای زنان شیرده، زنان باردار و کودکان توصیه نمی شود.
 • دارچین ممکن است قند خون را کاهش دهد، بنابراین افراد مبتلا به دیابت که مکمل دارچین مصرف می کنند، باید رژیم درمانی خود را تنظیم کنند و با پزشک مشورت کنند.
 • دارچین ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشد، بنابراین هنگام مصرف منظم هر دارویی، قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید. از جمله داروهایی که دارچین با آنها تداخل دارد، می‌توان به داروهای رقیق ‌کننده خون، داروهای دیابت، آنتی ‌بیوتیک ‌ها، داروهای قلبی و غیره اشاره کرد.

بی ام آی و روش اندازه گیری آن

بی ام آی و یا شاخص توده بدنی، فرمولی است که با آن می توان میزان چربی بدن را اندازه گیری کرد و با حالت نرمال آن که توسط متخصین برای ما مشخص شده است، سنجید تا ما بفهمیم در حال حاضر در چه محدوده وزنی قرار داریم.

آیا وزن ایده آل داریم؟

آیا چاق هستیم؟

آیا کمبود وزن داریم؟

در فرمول شاخص توده بدنی، پزشکان متخصص همچون دکتر سلیمی، به سراغ دو مولفه قد و وزن ما می روند و با محاسبه دقیق این عوامل و مولفه های دیگر جسمانی، میزان وزن طبیعی و استاندارد ما را مشخص می کنند و اگر وزن ما در بازه بیشتر از نرمال بود، فرد باید با رژیم غذایی و یا در مواردی که فرد دارای دچار چاقی بسیار شدید و مفرط هست، باید با جراحی های لاغری به حالت استاندارد برسد. در خصوص انواع روش های جراحی لاغری متناسب با بدنتان، با دکتر سلیمی مشورت نمایید.

روش اندازه گیری بی ام آی:

روش اندازه گیری بی ام آی بسیار ساده است و از فرمول تقسیمی به دست می آید که عدد حاصله، محصول تقسیم وزن بر حسب کیلوگرم بر مجذور قد بر حسب متر می باشد.

اما اگر می خواهید آن را دقیق تر اندازه گیری کنید، حتما باید به متخصصین این حوزه همانند دکتر سلیمی مراجعه کنید.

راه حل کاهش بی ام آی بالا:

این موضوع رابطه مستقیمی با نظر متخصصین شما دارد، مثلا اگر میزان شاخص توده بدنی شما عددی کمتر از 18.5 باشد، قطعا شما دارای کمبود وزن هستید و باید توسط پزشک معالج به رژیم غذایی مغذی پایبند شوید، همچنین اگر عدد نهایی برابر با بازه ای بین 25 تا 29.9 بود، بدن شما در حالت ایده آل قرار دارد،

اما اگر بدن شما عددی برابر با 30 تا 39.9 را نشان داد، متاسفانه شما باید با متخصص خود برای گرفتن رژیم غذایی اقدام نمایید و یا حتی در موارد کنترل شده، تحت نظر دکتر سلیمی، دست به جراحی لاغری بزنید تا بتوانید آن را کاهش دهید.

البته اگر این عدد از 40 بالاتر بود، باید فورا به متخصصین مجربی مراجعه کنید و برای کاهش سریع این شاخصه، تصمیم گیری کنید تا از عوارض بد این مشکل که باعث موارد بسیاری مثل فشار خون بالا، ایجاد سرطان، مشکلات قلبی و گوارشی و … می شود ،جلوگیری نمایید.

قطعا راهکارهای زیادی برای کاهش این بی ام آی بالا وجود دارد که یکی از آنها که بسیار حساس هم هست و حتما باید با در نظر گرفتن شرایط جسمانی خود و بسیار دقیق انجام شود، انجام جراحی های لاغری است که اگر موفق به انجام برسد، می تواند بی ام آی را بسیار کاهش دهد و برای سلامتی فرد کمک کننده باشد. اما قبل از هر گونه اقدامی باید با پزشکان متخصص این حوزه همچون دکتر سلیمی و افرادی که تجربه این جراحی و کاهش وزن را دارند، مشورت کنید تا بتوانید بهترین ها را برای خود رقم بزنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید