خوردن چه چیزهایی باعث لاغری سریع میشود

فهرست مطالب

در این مقاله از سایت مرکز درمان چاقی تهران، قصد داریم به سوال خوردن چه چیزهایی باعث لاغری سریع میشود، پاسخ دهیم.

در حالی که غذاهای زیادی وجود دارد که می تواند باعث کاهش وزن شود، مهم است که به یاد داشته باشید که هیچ گلوله جادویی برای کاهش وزن سریع و آسان وجود ندارد. کاهش وزن پایدار مستلزم ترکیبی از یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم است. با این حال، برخی از غذاها می توانند به شما کمک کنند احساس سیری و رضایت داشته باشید، که می تواند منجر به کاهش دریافت کالری و در نهایت کاهش وزن شود. برخی از این غذاها شامل غذاهای با پروتئین بالا مانند گوشت بدون چربی، ماهی، تخم مرغ و لوبیا و همچنین غذاهای پرفیبر مانند میوه ها، سبزیجات و غلات کامل است.

پیشنهاد می کنیم از پست برای لاغری چه چیزهایی را حذف کنیم دیدن کنید.

خوردن چه چیزهایی باعث لاغری سریع میشود

خوردن چه چیزهایی باعث لاغری سریع میشود
خوردن چه چیزهایی باعث لاغری سریع میشود

در پیگیری مداوم ما برای سلامت و تناسب اندام، تلاش برای یافتن روش های کاهش وزن موثر و پایدار، بسیار مهم است. بیایید طبق توصیه های دکتر سلیمی، در مورد اینکه خوردن چه چیزهایی باعث لاغری سریع میشود را بررسی کنیم.

به طور خلاصه، خوردن پروتئین ها،فیبرها، غلات کامل مانند برنج قهوه ای و بلغور جو، میوه ها و سبزیجات، حبوبات و چربی های سالم مانند آووکادو و بادام باعث لاغری سریع می شود.

پروتئین ها

پروتئین بیشتر در رژیم غذایی، می تواند کاهش وزن را با سرعت بیشتری تحریک کند. پروتئین ها برای عملکردهای بدن مانند رشد، بهبودی و حفظ بافت های بدن حیاتی هستند. مهمتر از آن، آنها شما را برای مدت طولانی تری سیر نگه می دارند و میل به خوردن میان وعده را کاهش می دهند.

 • گوشت بدون چربی: گنجاندن تکه های بدون چربی مانند مرغ، بوقلمون و ماهی در رژیم غذایی شما، آمینو اسیدهای ضروری را تامین می کند.
 • تخم مرغ: یک غذای اصلی صبحانه با پروتئین بالا، مانند تخم مرغ می تواند به کنترل گرسنگی کمک کند.
 • پروتئین های گیاهی: گزینه هایی مانند عدس، نخود و کینوا نه تنها سرشار از پروتئین هستند، بلکه سرشار از فیبر است.

با بهترین پروتئین برای لاغری آشنا شوید.

فیبر

مصرف فیبر، دومین پاسخ ما به سوال خوردن چه چیزهایی باعث لاغری سریع میشود، است. رژیم غذایی غنی از فیبر نه تنها به هضم غذا کمک می کند، بلکه می تواند به کاهش وزن نیز کمک نماید. جویدن و هضم غذاهای غنی از فیبر بیشتر طول می کشد که می تواند به شما کمک کند مدت بیشتری احساس سیری کنید و از پرخوری جلوگیری نمایید.

 • غلات کامل: غلات کامل، شامل غذاهایی مانند برنج قهوه ای، بلغور جو دوسر و نان سبوس دار است.
 • میوه ها و سبزیجات: سیب، انواع توت ها، هویج و کلم بروکلی، منابع عالی فیبر هستند.
 • حبوبات: غذاهایی مانند لوبیا، نخود و عدس سرشار از فیبر هستند.

چربی های سالم

برخلاف تصور رایج، همه چربی ها در افزایش وزن نقش ندارند. چربی های سالم در واقع، می توانند باعث کاهش وزن شوند، به خصوص زمانی که جایگزین کربوهیدرات های فرآوری شده در رژیم غذایی شما شوند.

 • آووکادو: آووکادو علاوه بر اینکه سرشار از چربی‌های تک غیراشباع است، حاوی مقدار زیادی فیبر است.
 • آجیل و دانه‌ها: بادام، دانه چیا و دانه‌های کتان که سرشار از چربی‌های سالم و فیبر هستند.
 • ماهی های چرب: سالمون، ماهی تن و ماهی خال مخالی، سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که نوعی چربی سالم محسوب می شود.

غذاها

غذاها، سرشار از مواد مغذی هستند که مقادیر زیادی آنتی اکسیدان، پلی فنول، ویتامین و مواد معدنی را در خود جای داده است. گنجاندن آنها در رژیم غذایی، می تواند کاهش وزن را افزایش دهد.

 • انواع توت ها: توت ها سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان هستند و می توانند به شما کمک کنند احساس سیری کنید و بدنتان را از مواد مغذی تامین کند.
 • سبزی های برگ دار: غذاهایی مانند اسفناج، کلم پیچ کم کالری و سرشار از فیبر هستند.
 • سیب زمینی شیرین: سیب زمینی شیرین منبع عالی فیبر است و می توانند جایگزین خوبی برای سیب زمینی معمولی باشد.(صفحه کالری سیب زمینی را مشاهده کنید.)

هیدراته بمانید

هیدراته ماندن در دوره کاهش وزن، بسیار مهم است. آب به هضم غذا کمک می کند، عملکردهای بدن را حفظ می کند و می تواند به کنترل گرسنگی کمک کند.

 • آب: حداقل 8 فنجان در روز را هدف قرار دهید. دم کردن آب با میوه‌ها می‌تواند بدون افزودن کالری به طعم و مزه اضافه کند.
 • چای سبز: چای سبز علاوه بر آبرسانی به بدن، به آنتی اکسیدان هایش معروف است و می تواند متابولیسم را افزایش دهد.
 • اسموتی ها: اسموتی یک راه عالی برای ترکیب هیدراتاسیون با تغذیه است.

کاهش مواد غذایی فرآوری شده و قندها

یکی از اجزای حیاتی در کاهش وزن، کاهش مصرف غذاهای فرآوری شده و قندها است. چنین غذاهایی اغلب پر کالری و کم مواد مغذی هستند که منجر به افزایش وزن می شود.

غلات تصفیه شده را عوض کنید: به جای نان سفید، پاستا و برنج، غلات کامل را انتخاب کنید.

نوشیدنی های قندی را محدود کنید: آب، چای شیرین نشده یا آب دم کرده را به جای نوشابه یا نوشیدنی های شیرین انتخاب کنید.

از میان وعده های فرآوری شده خودداری کنید: میوه های تازه، آجیل یا ماست را به جای چیپس یا کوکی ها انتخاب کنید.

متعادل کردن درشت مغذی ها

اطمینان از تعادل درشت مغذی ها، پروتئین ها، کربوهیدرات ها و چربی ها، در هر وعده غذایی می تواند به مدیریت گرسنگی و کاهش وزن کمک کند.

 • پروتئین ها: باید 25 تا 30 درصد از کل کالری روزانه شما را تشکیل دهند.
 • کربوهیدرات ها: کربوهیدرات های پیچیده را انتخاب کنید که 45 تا 65 درصد از کل کالری روزانه شما را تشکیل می دهند.
 • چربی ها: چربی های سالم باید 20 تا 35 درصد از کل کالری روزانه شما را تشکیل دهند.

قدرت ذهنیت

قدرت ذهنیت
قدرت ذهنیت

علاوه بر تمرکز بر خوردن چه چیزهایی باعث لاغری سریع میشود، توجه به نقش ذهنیت، در دستیابی به اهداف کاهش وزن ضروری است. یک ذهنیت مثبت و مصمم می تواند نیروی محرکه موفقیت شما باشد.

اهداف کاهش وزن قابل دستیابی و قابل اندازه گیری را تعیین کنید که با اهداف کلی سلامتی شما همسو باشد.

نقش خواب و مدیریت استرس

خواب اغلب نادیده گرفته می شود اما بسیار مهم است، خواب کافی، بخش جدایی ناپذیر دستیابی به کاهش وزن و بهزیستی کلی است.

خواب را در اولویت قرار دهید: 7 تا 9 ساعت خواب باکیفیت در هر شب را هدف گذاری کنید تا از تنظیم مناسب هورمون ها و کاهش هوس ها حمایت کنید.

تکنیک های کاهش استرس: برای مدیریت سطوح استرس، در فعالیت هایی مانند مدیتیشن، یوگا یا تمرینات تنفس عمیق شرکت کنید.

فعالیت بدنی منظم

فعالیت بدنی منظم
فعالیت بدنی منظم

اگرچه این راهنما، در درجه اول بر روی پاسخ به سوال خوردن چه چیزهایی باعث لاغری سریع میشود تمرکز دارد، مهم است که به نقش حیاتی فعالیت بدنی منظم در کاهش وزن اشاره کنیم.

انجام فعالیت بدنی منظم، برای کاهش وزن سریع مفید است. ورزش به سوزاندن کالری کمک می کند و از حفظ توده عضلانی بدون چربی حمایت می کند.

فعالیت های قلبی عروقی مانند دویدن، دوچرخه سواری یا شنا، برای سوزاندن کالری موثر هستند، در حالی که تمرینات قدرتی به عضله سازی و افزایش متابولیسم کمک می کند.

حداقل 150 دقیقه فعالیت هوازی با شدت متوسط یا 75 دقیقه فعالیت با شدت شدید در هفته، همراه با تمرینات تقویت کننده عضلات در دو یا چند روز را هدف قرار دهید.

سوالات متداول درباره “خوردن چه چیزهایی باعث لاغری سریع میشود”

بهترین غذاها برای کاهش وزن چیست؟

خوردن غذاهای مناسب ،می تواند به کاهش وزن سریع کمک کند. روی مصرف سبزیجات غیر نشاسته ای مانند سبزیجات برگ دار، بروکلی و هویج تمرکز کنید. زیرا چنین سبزیجاتی، کالری کمی دارند و فیبر سرشاری هم خواهد داشت و باعث احساس سیری طولانی مدت می شود. پروتئین های بدون چربی مانند مرغ، ماهی، توفو، لوبیا و عدس را انتخاب کنید که باعث حفظ توده عضلانی و افزایش سیری می شود.

از غلات کامل، مانند برنج قهوه ای و کینوا برای انرژی پایدار استفاده کنید و از غلات تصفیه شده خودداری نمایید. از میوه ها در حد اعتدال مصرف کنید و گزینه هایی مانند انواع توت ها، سیب و مرکبات را انتخاب کنید که قند کمتری دارند.

برای حمایت از سلامت کلی، چربی های سالم را از منابعی مانند آووکادو، آجیل، دانه ها و روغن زیتون استفاده کنید. با نوشیدن آب فراوان در طول روز، هیدراته بمانید. از مصرف غذاهای شیرین و فرآوری شده پرهیز کنید و برای کنترل اندازه وعده ها، خوردن آگاهانه را تمرین کنید.

چگونه می توانم اندازه مصرف غذای خود را در دوره کاهش وزن کنترل کنم؟

کنترل اندازه سهم برای کاهش وزن موثر، ضروری است. یک استراتژی این است که از بشقاب ها و کاسه های کوچکتر استفاده کنید تا ذهن خود را فریب دهید تا با غذای کمتر، احساس رضایت کنید. حتی می توانید قسمت های غذای خود را با ترازوهای آشپزخانه یا فنجان اندازه گیری کنید.

آهسته غذا بخورید و هر لقمه را بچشید، به مغزتان اجازه دهید قبل از پرخوری، سیری را تجربه کند. هنگام خوردن ناهار با تقسیم کردن یک وعده غذایی یا انتخاب وعده های کوچکتر به اندازه وعده ها توجه کنید.

آیا برای کاهش وزن سریع، باید تمام کربوهیدرات ها را حذف کرد؟

حذف همه کربوهیدرات ها برای کاهش وزن سریع ضروری نیست و می تواند ناپایدار باشد. در عوض، روی کاهش کربوهیدرات های تصفیه شده مانند تنقلات شیرین، نان سفید و شیرینی ها تمرکز کنید که ارزش غذایی کمی دارند. کربوهیدرات های پیچیده، از غلات کامل، میوه ها و سبزیجات را در اولویت قرار دهید، زیرا آنها مواد مغذی و فیبر ضروری را فراهم می کنند.

کربوهیدرات ها، منبع اصلی انرژی به خصوص در هنگام فعالیت بدنی، برای بدن هستند. بنابراین، ضروری است که آنها را در رژیم غذایی خود بگنجانید. متعادل کردن مصرف کربوهیدرات با پروتئین ها و چربی های سالم، می تواند به شما کمک کند احساس رضایت داشته باشید و سطح انرژی را ثابت نگه دارید.

آیا می توانم با حذف وعده های غذایی سریع وزن کم کنم؟

حذف وعده های غذایی یک استراتژی توصیه شده برای کاهش وزن سریع نیست. در حالی که ممکن است در کوتاه مدت کالری دریافتی را کاهش دهد، می تواند منجر به افزایش گرسنگی و پرخوری در اواخر روز شود. علاوه بر این، حذف وعده‌های غذایی، بدن شما را از مواد مغذی ضروری محروم می‌کند و منجر به کمبود مواد مغذی بالقوه می‌شود.

در عوض، روی خوردن وعده‌های غذایی منظم و متعادل در طول روز تمرکز کنید، از جمله صبحانه، که متابولیسم شما را افزایش می دهد. برای جلوگیری از گرسنگی و جلوگیری از افراط در وعده‌های غذایی اصلی، میان وعده‌های سالم را بین وعده‌های غذایی اضافه کنید.

هیدراته ماندن برای کاهش وزن چقدر مهم است؟

هیدراته ماندن برای کاهش وزن و سلامت کلی بسیار مهم است. آب به کنترل اشتها کمک می کند، زیرا گاهی اوقات تشنگی با گرسنگی اشتباه گرفته می شود که منجر به خوردن میان وعده های غیر ضروری می شود. نوشیدن آب قبل از غذا می تواند کالری دریافتی را کاهش دهد و از تلاش های کاهش وزن حمایت کند.

علاوه بر این، آب برای هضم مناسب، جذب مواد مغذی و عملکرد متابولیک ضروری است. سعی کنید حداقل هشت لیوان آب در روز بنوشید و میزان مصرف خود را بر اساس سطح فعالیت خود، تنظیم کنید.

چگونه می توانم هنگام غذا خوردن در بیرون از خانه، انتخاب های غذایی سالم تری داشته باشم؟

انتخاب های سالم تر هنگام غذا خوردن در بیرون از خانه، با تصمیم گیری های آگاهانه امکان پذیر است. در صورت امکان، منو را از قبل بررسی کنید تا گزینه های سالم تر را شناسایی کنید. به دنبال غذاهایی باشید که حاوی پروتئین های بدون چربی، سبزیجات و غلات کامل است.

از غذاهای سرخ شده و بسیار فرآوری شده خودداری کنید. به جای آن، غذاهای کبابی، پخته شده یا بخارپز را انتخاب کنید. حواستان به اندازه وعده ها باشد.

اطلاعات جامع درباره خوردن چه چیزهایی باعث لاغری سریع میشود

سرفصلتوضیح
قدرت پروتئین هاگنجاندن گوشت بدون چربی، تخم مرغ و پروتئین های گیاهی در رژیم غذایی شما می تواند باعث کاهش وزن شود و شما را برای مدت طولانی تری سیر نگه دارد.
فیبر: سرکوب کننده اشتها در طبیعترژیم غذایی سرشار از فیبر از غلات کامل، میوه ها، سبزیجات و حبوبات می تواند به شما کمک کند مدت طولانی تری احساس سیری کنید و از پرخوری جلوگیری کنید.
نقش چربی های سالمترکیب چربی‌های سالم از آووکادو، آجیل، دانه‌ها و ماهی‌های چرب می‌تواند باعث کاهش وزن در هنگام جایگزینی کربوهیدرات‌های فرآوری‌شده در رژیم غذایی شما شود.
هیدراته بمانیدهیدراته ماندن با آب، چای سبز و اسموتی های آبرسان به هضم غذا کمک می کند، عملکردهای بدن را حفظ می کند و به مدیریت گرسنگی کمک می کند.
فعالیت بدنی منظمورزش منظم، از جمله تمرینات هوازی و قدرتی، برای کاهش وزن و سلامت کلی بسیار مهم است.
اهمیت ثباتثبات در عادات غذایی سالم و ورزش منظم کلید کاهش وزن پایدار و رفاه کلی است.
غذاهاغذاهای مانند انواع توت‌ها، سبزیجات برگ‌دار و سیب‌زمینی شیرین، مواد مغذی را تقویت می‌کنند و از تلاش‌های کاهش وزن حمایت می‌کنند.
کاهش مواد غذایی فرآوری شده و قندهامحدود کردن غذاهای فرآوری شده، غلات تصفیه شده، نوشیدنی های شیرین و تنقلات می تواند با کاهش کالری دریافتی و بهبود کیفیت مواد مغذی به کاهش وزن کمک کند.
متعادل کردن درشت مغذی هاحفظ تعادل پروتئین ها، کربوهیدرات ها و چربی ها در وعده های غذایی به مدیریت گرسنگی کمک می کند و از تلاش های کاهش وزن حمایت می کند.
نقش خواب و مدیریت استرسخواب کافی و مدیریت موثر استرس عوامل مهمی در کاهش وزن و بهزیستی کلی هستند.

نتیجه گیری از خوردن چه چیزهایی باعث لاغری سریع میشود

نتیجه گیری از خوردن چه چیزهایی باعث لاغری سریع میشود
نتیجه گیری از خوردن چه چیزهایی باعث لاغری سریع میشود

برای پاسخ به سوال خوردن چه چیزهایی باعث لاغری سریع میشود، می توان طبق توصیه های دکتر سلیمی در این مقاله بطور خلاصه گفت برای کاهش وزن سریع، روی یک رژیم غذایی متعادل تمرکز کنید که شامل سبزیجات غیر نشاسته ای، پروتئین های بدون چربی، غلات کامل، میوه ها در حد اعتدال، چربی های سالم و آب فراوان است.

همچنین، از غذاهای شیرین و فرآوری شده خودداری نمایید، غذا خوردن آگاهانه را تمرین کنید، وعده های غذایی منظم داشته باشید و رژیم غذایی خود را با فعالیت بدنی منظم تکمیل کنید.

در پایان با رژیم غذایی 15 روزه برای دیابتی ها آشنا شوید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید