حلقه گذاشتن معده صفر تا 100

فهرست مطالب

چاقی به عنوان یک معضل جهانی، سلامت افراد را در جوامع مختلف به مخاطره انداخته است. افزایش وزن نه تنها ظاهر افراد را تحت شعاع قرار می‌دهد، بلکه خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف را افزایش می‌دهد. در سال‌های اخیر، روش‌های مختلفی برای کنترل وزن و درمان چاقی ابداع شده است که از میان آن‌ها، عمل چاقی به عنوان روشی موثر و پایدار، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته‌اند. حلقه گذاشتن معده ، یکی از روش‌های جراحی است که با هدف کاهش حجم معده و محدود کردن دریافت کالری، به افراد در مسیر تناسب اندام و ارتقای سلامت کمک می‌کند.

حلقه گذاشتن معده - drsalimiclinic.com

در این مقاله، به بررسی علمی و دقیق روش حلقه معده خواهیم پرداخت. مکانیزم عمل، مزایا و معایب این روش، فرآیند انجام عمل، مراقبت‌های پس از آن و عوارض احتمالی آن را موشکافی خواهیم کرد. همچنین، تجارب افراد مختلفی که از حلقه معده استفاده کرده‌اند را بررسی خواهیم کرد تا دیدگاهی جامع و روشن از این روش به خوانندگان ارائه دهیم.

هدف از این مقاله، ارائه اطلاعات علمی و موثق به منظور آگاهی افراد از مزایا و معایب حلقه معده و کمک به آن‌ها در انتخاب بهترین روش برای کنترل وزن و ارتقای سلامت است.

 

حلقه گذاشتن معده - drsalimiclinic.com

تا چندی پیش حلقه یکی از پر طرفدارترین روش ها در میان انواع جراحی های مقابله با چاقی بوده. این روش اصولا به علت داشتن یه جراحی ساده، سریع و کم هزینه از استقبال زیادی برخوردارشد.

این روش باعث از بین رفتن حدود ۴۰ الی ۵۰ درصد از وزن افراد می شود ، ولی نتیجه این عمل ها در بین بیماران متفاوت است به طور مثال : فردی که ۵۰ کیلو وزن اضافی دارد می تواند بعد از این روش بین ۲۰ تا ۲۵ کیلو وزن خود را کاهش دهد .

این روش بیشتر برای کسانی که نمی خواهند خود را درگیر کنترل رژیم غذایی کنند مناسب است . حلقه یا باند معده با یک جراحی آسان دور معده قرار می گیرد و لوله مرتبط با این حلقه در زیر سطح پوست قرار می گیرد و به وسیله تزریق مواد مخصوص این حلقه بسته تر و بازتر می شود.

جراحی باریاتریک چیست ؟

عمل جراحی چاقی را باریاتریک گویند. هدف از انجام این نوع عمل ها تغییر عملکرد دستگاه گوارش است به شکلی که معده جذب کمتری داشته باشد.

جراحی باریاتریک به دو نوع تقسیم می شود:

 1. حلقه گذاری معده : که در این نوع عمل سایز معده به کمک یک حلقه محدود می شود که فرد غذای کمتری می خورد.
 2. کاهش جذب مواد : که شامل بای پس معده، جابجایی دوازدهه و اسلیو معده که در این نوع عمل ها با حذف قسمتی از معده خوردن مواد غذایی کم شده و مقدار کمی از کالری غذاها جذب می شود.

 

جراحی باریاتریک به دو نوع تقسیم می شود:

 

مراحل انجام جراحی حلقه گذاشتن چگونه است ؟

 • مشاوره اولیه عمل لاغری :

صحبت دقیق جراح در مورد علت نیاز به جراحی کاهش وزن بسیار حائز اهمیت است .مطمئن شوید که اطلاعات کافی را بدست می آورید تا بتوانید درست تصمیم بگیرید .همچنین باید سوابق پزشکی فرد مورد بررسی قرار بگیرد تا مطمئن شوید هیچ مانعی برای انجام عمل وجود ندارد.

 • بیهوشی

این نوع جراحی ها به کمک بیهوشی عمومی و احتمالا به طور باز صورت می گیرد که نیازمند شکاف بزرگ در قسمت شکم است.‌ امروزه این جراحی ها به کمک لاپاراسکوپی انجام می شود که نیاز به ۵ یا ۶ برش کوچک روی شکم می باشد که از طریق این شکاف دستگاه ها وارد بدن می شود. باید بدانید که بیهوشی برای کسانی که شاخص توده بدنی بالا دارند خطراتی به همراه دارد.

 • زمان عمل جراحی 

تمامی این عمل ها که به استراحت زیادی برای بهبودی بعد از عمل نیاز دارند. جراحی هایی که با لاپاراسکوپی انجام می شوند به علت ایجاد شکاف های کوچک باید سریع تر از جراحی های باز بهبود یابند. به طور کلی می توان غذاهای مایع به مدت چند هفته خورد تا معده و اندام های داخلی التیام پیدا کنند. به طورکلی زمان بهبودی بستگی به توانایی بدن فرد نیز دارد.

زمان عمل جراحی :

 

حلقه گذاشتن معده چگونه صورت می گیرد؟

ترک کردن سیگار و شروع یک رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن از ملاک های آمادگی فرد برای انجام جراحی حلقه گذاشتن معده است. قبل از شروع این عمل از فرد آزمایش هایی جهت کنترل و بررسی های لازم برای سلامت جسمی گرفته می شود. این حلقه حجم  قسمت بالایی معده را کوچک می کند و با مصرف مقدار اندکی از غذا معده پر می شود. اگر عمل خوردن ادامه پیدا کند، باعث استفراغ فرد می شود. در این عمل هورمون هایی که سبب زیاد شدن اشتها می شوند ، تنظیم و کنترل نمی شوند.

حلقه گذاشتن معده چگونه صورت می گیرد؟

در این روش به وسیله لاپاراسکوپی یک حلقه تنظیم شونده از جنس سیلیکون به دور قسمت بالایی معده کمی پایین تر از محل وصل شدن مری به معده قرار داده می شود که معده را به دو قسمت نا مساوی تبدیل می کند.

و یک مخزن برای تنظیم حلقه زیر پوست شکم قرار داده می شود که به وسیله تزریق آب مقطر استریل (سالین) به دورن این مخزن حلقه تنگ تر می شود و در آخر مقدار غذای وارد شده به معده کم می شود .

چه کسانی می توانند از روش حلقه گذاری معده استفاده کنند؟

افرادی که اضافه وزن دارند وهله اول برای رسیدن به وزن ایده آل مصرف دارو ، کنترل  رژیم غذایی و ورزش ‌است .اما کسانی که به دلایلی نمی توانند با این روش ها وزن کم کنند باید از روش جراحی برای کنترل وزن استفاده کنند . انتخاب نوع عمل جراحی به عوامل زیادی بستگی دارد ، از جمله چاقی ، شرایط جسمی ،نظر پزشک معالج و غیره.

حلقه گذاری معده بیشتر مناسب کسانی است؟

 1. توده بدنی آنها  بین ۳۵ تا ۴۰
 2. افراد دارای شرایط خاص غذایی مثل کودکان دارای چاقی زیاد و افرادی که قصد باردار شدن در آینده را دارند.
 3. عدم نیاز به مصرف مواد غذایی شیرین
 4. نبود سابقه جراحی در معده و لوله گوارشی
 5. نبود سابقه حساسیت بدنی و جسم خارجی
 6. نداشتن بیماری قلبی ، التهاب روده ، کم کاری تیروئید

حلقه معده یا باندینگ بیشتر مناسب کسانی است که :

حلقه گذاشتن معده چه مزایایی دارد؟

این روش از مزایای زیر برخوردار است که عبارتند از :

 1. طول عمر کمتری دارد در مقایسه با سایر عمل ها
 2. دستکاری کمتری روی آناتومی دستگاه گوارش انجام می شود.
 3. خارج کردن آن آسان است و به عبارتی عمل حلقه گذاشتن معده یک نوع جراحی قابل بازگشت به حساب می آید.
 4. قابل تنظیم بودن حلقه یا باند معده این قابلیت را به فرد می دهد تا در مواقع اضطراری مثل بیماری موقت یا بارداری که رژیم غذایی فرد باید کنترل شده باشد ، برای مدتی شل و بعد مدتی تنگ می شود.
 5. باز نبودن جراحی و انجام آن به وسیله لاپاراسکوپی  بیمار را با درد کمتری مواجه می کند.
 6. هزینه این عمل در مقابل جراحی های دیگر کمتر است.
 7. در شکل ظاهری معده تغییر موقتی صورت می گیرد.
 8. کمک از داروها و مکمل ها در این روش بسیار کم می باشد.
 9. هزینه آن از بای پس معده کمتر است.

حلقه تا چه زمانی در بدن می ماند ؟

حلقه می تواند در صورت نیاز برای همیشه باقی بماند ، ولی اگر فرد دچار عوارضی شود باید از بدن خارج شود.

حلقه تا چه زمانی در بدن می ماند ؟

هشت نکته طلایی که برای نتایج بهتر از حقله گذاری معده به آن نیاز داریم :

 1. خیلی آرام غذا خورده شود ، حتی اگر عمل خوردن زمان زیادی ببرد.
 2. مواد غذایی را زیاد بجویید ، زیادتر از حد متعارف
 3. از نوشیدن نوشیدنی های گازدار و مواد جوشان خوداری کنید. هوای موجود در این مایعات باعث بزرگ شدن حجم معده شده و کارکرد حلقه معده را مختل می کند.
 4. از نوشیدن مایعات همراه غذا خوداری نمایید، از خوردن یک ربع قبل از غذا و تا دوساعت بعد از غذا جلوگیری کنید.
 5. غذای خود را له لقمه های کوچک تبدیل کنید.
 6. غذای موجود در دهانتان را خوب بجویید و آرام ببلعید.
 7. هنگامی که اولین نشانه های سیری را مشاهده کردید باید از خوردن دست بکشید.
 8. از ماه دوم بعد از عمل ۲ روز در هفته را به انجام فعالیت های ورزشی با توجه به توانایی های فرد اختصاص دهید.

هشت نکته طلایی که برای نتایج بهتر به آن نیاز داریم :

جراحی با قصابی فرق دارد !

فردی که برای جراحی لاغری به پزشک معالج مراجعه می کند می بایست فبل از انجام عمل از همه نظر بررسی شود .

باید توجه داشت که افرادی جراحی می شوند که شرایط قلبی و ریوی خوبی داشته باشند و اعتیاد به مواد خاصی نداشته باشند . همچنین افرادی که دچار افسردگی زیاد و خارج از کنترل می باشند و یا بیمارانی که دچار سایکوز (روان پریشی) موارد خوبی برای جراحی لاغری نمی باشند .

قبل از عمل باید همه چیز مورد بررسی و ازمایش قرار بگیرد ، و دروهله اول باید این مشکلات حل شوند .

این مشاوره ها ممکن است تا یک ماه به طول بینجامد و بعد از آن فرد عمل شود ، پس اگر پزشک معالج شما قصد داشت همین فردا شما عمل کنید اطمینان داشته باشید که یک جای کار ایراد دارد .

باید در نظر داشت که جراحی لاغری همانند تمام جراحی ها امکان داشتن عوارض وجود دارد ولی باید بدانیم که عوارض خود چاقی آنقدر هم کم نیست .

عمل حلقه گذاشتن معده دارای چه مراحلی است ؟

 • رضایت

در این مرحله برای جراحی معده فرد باید حداقل یک جلسه مشاوره را با پزشک داشته باشد. و در آن جلسه پزشک معالج تمامی اطلاعات مودر نیاز را به او می دهد و کارهایی که قبل و بعد از عمل به ان ها نیاز هستند را به او می گوید. در این جلسات بیمار توجیه شده و اضطراب و نگرانی کمتری خواهد داشت. و آمادگی لازم را برای عمل پیدا می کند.

در این جلسات فرد باید هر نوع سوالی که ذهن وی را مشغول کرده از جراح چاقی خود بپرسد تا هیچ گونه ابهامی در ذهن فرد وجود نداشته باشد.

 • بیهوشی

این نوع جراحی ها نیاز به بیهوشی عمومی دارند. که قبل از جراحی متخصصان این بخش با تزریق داروهای به خصوصی بیمار را بیهوش می کنند که بیمار در طول عمل هیچ دردی را حس نمی کند، که پزشکان بخش بیهوشی ابتدا سوابق بیمار را کنترل و بر اساس آن داروهای بیهوشی را تنظیم می کنند.

پزشک معالج بلافاصله بعد از بیهوشی می تواند کار خود را آغاز کند، برخی بیماران ممکن است نسبت به داروهای بیهوشی حساسیت داشته باشند که با عوارض کوتاه آن درگیر می شوند.

 • پروسه عمل

اصولا تمامی شیوه هایی که برای حلقه معده استفاده می شود مثل یکدیگر هستند و فقط در نوع باند و مقدار کاهش ظرفیت معده تفاوت وجود دارد.

در تمامی این روش ها از چند برش کوچک استفاده می‌شود و نیازی به ایجاد یک برش بزرگ روی شکم‌ نیست. استفاده از برش های کوچک سبب می شود که میزان زخم های به جامانده بعد از عمل کمتر شده و فرد سریع تر بهبود یابد.

 • پس از عمل

در زمان تمام شدن عمل بیمار برای مراقبت های بعد از عمل تا زمان هوشیار شدن به اتاق ریکاوری انتقال داده می شود در این اتاق پزشکان بیهوشی و پرستاران علائم هوشیاری و سلامت فردی را چک می کنند، تا مطمئن شوند بعد از جراحی مشکلی نیست و همه چیز به خوبی صورت گرفته است.

معمولا بیمارانی که جراحی حلقه معده انجام می دهند باید یک شبانه روز در بیمارستان بستری شوند تا وضعیت سلامت آن ها تحت کنترل قرار گیرد و روز بعد می توانند مرخص شوند. به دلیل بیهوشی و بخیه های موجود در روی شکم فرد نمی تواند تا دو هفته فعالیت هایی مانند رانندگی را انجام دهد.

اقدامات پس از عمل حلقه گذاری معده 

 1. بعد از عمل جراحی امکان دارد بیمار به داروهای ضد درد برای کنترل درد خود نیاز داشته باشد.
 2. انجام دادن رادیو گرافی از معده برای مشاهده وضعیت درست حلقه یا باند لازم است، پزشک معالج دستورهای خاصی برای بعد از عمل حلقه برای فرد قرار می دهد . این دستور العمل ها برای نوع رژیم غذایی تا ۲ هفته اولیه بعد از عمل تاکید می کند .
 3. خوردن مایعات از ۶ الی ۸ ساعت بعد از عمل به صورت کم شروع و از روز سوم به غذاهای نیمه جامد مثل سوپ صاف شده تبدیل می شود.
 4. مواد غذایی مصرفی باید به آرامی و به صورت کاملی جویده شود تا فرد دچار تهوع و استفراغ نشود .
 5. از خوردن مایعات به همراه غذا باید جلوگیری کرد زیرا باعث پر شدن سریع معده می شود.
 6. در زمان هایی که فرد احساس سیری می کند باید دست از غذا خوردن بردارد زیرا ممکن است یک قاشق اضافی باعث تهوع شود.
 7. استفراغ در این عمل می تواند ناشی از تند خوردن، جویده نشدن غذا، زیاده روی در خوردن ، لقمه های بزرگ گرفتن باشد .
 8. پزشک معالج امکان دارد بیمار را برایی مشاوره رژیم غذایی بعد از عمل و برنامه ریزی صحیح غذایی ارجاع دهد.
 9. هنگام شروع غذاهای جامد پزشک حلقه را تنظیم و معده را تنگ تر می کند تا جلوی مصرف مواد غذایی بیش از حد را بگیرد.
 10. در صورت تهوع شدید یا عدم کاهش وزن بعد از گذشت چند ماه باید برای تنظیم دوباره حلقه به نزد دکتر خود بروید، فرد می تواند بعد از گذشت ۲ ماه به انجام فعالیت های بدنی خود ادامه دهد.
 11. بعد از انجام این عمل روند کاهش وزن به صورت مداوم با سرعت ثابت رخ می دهد.
 12. برای نتیجه دادن درست این روش باید در مصرف مواد غذایی دقت کرد، زیرا خوردن مواد پرچرب و شیرین مانند انواع کره و مواد روغنی و مواد شیرین دقت کرد به علت داشتن کالری بالا می توانند مانع لاغری شود.

اقدامات پس از این عمل چه می باشد ؟

 

چه چیزهایی را می توان بعد از حلقه گذاری معده خورد؟

شما باید بدانید که جراحی حلقه گذاشتن معده یک رژیم استاندارد نمی باشد. از آنجایی که ۸۰ درصد کم شدن وزن به علت وجود حلقه معده است ، به همین علت عملکرد این وسیله این موقعیت را به شما می دهد که به میزان کمتری غذا مصرف کنید در حالی که حس گرسنگی نداشته باشید.

شما این امتیازات را دارید:

 1. کم کردن وزن در بدترین شرایط
 2. داشتن سلامت جسمی بدون کمبود
 3. لذت بردن همچنان از غذا
 4. شما باید بتوانید ۳ وعده غذا را در روز داشته باشید و روزانه از گروه های پایه مواد غذایی استفاده کنید
 5. باید از هر چیز به مقدار اندک مصرف کنید، در نظر داشته باشید از روش های پخت و پز غذایی کم چربی به صورت بخار پز و یا غذاسازهای فشاری و فرها بیشتر استفاده کنید.

چه چیزهایی را می توان خورد؟

سه عادت که باید پس از حلقه گذاری به خاطر داشته باشید :

پس از جراحی حلقه گذاشتن معده ، به آرامی غذا را بجویید، خوب بجویید تا غذا در دهان شما به طور کامل تکه تکه شود، از خوردن و نوشیدنی های گازدار خودداری کنید.

توجه داشته باشید که حلقه یا باند به شما در عمل کاهش وزن کمک می کند و به خودی خود نمی تواند وزن شما را به حالت دلخواه برساند، پس به نوع و مقدار غذای خود همیشه دقت کنید.

در چه صورت نیاز به مراجعه نزد پزشک حلقه گذار معده می باشد ؟

 • هنگامی که نمی توانید هیچ چیز حتی آب را ببلعید ، سریعا به پزشک جراح خود تماس بگیرید.
 • اگر بعد از عمل پوست قرمز و دردناک شد باید نزد پزشک رفت.

دو اشتباه که از کاهش وزن بعد از حلقه گذاری معده جلوگیری می کند ؟

 • اگر فرد پوره یا مخلوطی از غذاها را به مقدار خیلی زیاد مصرف کند ، به علت اینکه این غذاها درمدت زمان اندکی به صورت مایع در می آیند وجود حلقه از عبور این مواد جلوگیری نمی کند در نتیجه فرد کاهش وزن نخواهد داشت.
 • اگر فرد خوراکی هایی مثل بستنی ، شکلات، مایعات شیرین و دیگر چاق کننده ها را مصرف کند، باز هم وجود حلقه باعث کند شدن عبور این مواد نمی شوند. در نتیجه فرد کاهش وزن نخواهد داشت.

دو اشتباه که از کاهش وزن جلوگیری می کند ؟

استفراغ بعد از عمل حلقه گذاری معده نشانه چیست ؟

 1. فرد زیاد غذا خورده!
 2. فرد سریع غذای خود را بلعیده!
 3. فرد غذای خود را در تکه های بزرگ بلعیده!
 4. فرد غذای خود را خوب  نجویده است.
 5. فرد در زمان خوردن غذا مایعات زیادی نوشیده است.

آیا بعد از عمل حلقه گذاشتن معده هم باید ورزش کرد؟

کسانی که مبتلا به چاقی مفرط هستند از بیماری های زیادی رنج می برند و امکان ابتلابه بیماری های زیر را بالا می برند از جمله:

دیابت، چربی خون بالا، فشار خون بالا، سکته مغزی، سکته قلبی و غیره

اگر فرد به هر یک از بیماری ها در آینده مبتلا شود نیاز است تا با جراحی وزن خود را ایده آل کند. اما باید توجه داشت جراحی یک روش کمکی است برای کاهش وزن و فرد باید متعهد شود که تا آخر عمر از رژیم مناسب استفاده می کند و فعالیت بدنی خود را ترک نمی کند تا به وزن قبلی باز نگردد.

چرا بعد از حلقه گذاری معده ، پوست شل می شود؟

با انجام این عمل بدن به مرور چربی و وزن اضافی خود را از دست می دهد در نتیجه پوست شل و آویزان می شود این پدیده در بیمارانی که دارای شاخص توده بدنی بالا هستند بیشتر رخ می دهد.

زیرا بعد از حلقه گذاری معده و رعایت رژیم غذایی به سرعت وزن کم می کنند و پوست نمی تواند با این تحولات تغییر کند و حالت کشسانی را حفظ کند در نتیجه دچار چروک و افتادگی می شود.

در بخش های شکم، سینه، دست و پا این تغییر و شل شدن پوست بیشتر رخ می دهد. شل شدن و افتادگی هیچ گونه جلوگیری در عملکرد عضو مورد نظر نخواهد کرد اما بعضی از بیماران از این ظاهر نا مناسب رضایت ندارند در نتیجه به جراحی های زیبایی روی می آورند.

 

چرا بعد از باندینگ پوست شل می شود؟

 

آیا با انجام حلقه گذاری معده می توان باردار شد ؟

عمل حلقه معده نمی تواند تاثیر منفی روی بارداری داشته باشد البته این بدان معنا نیست که می توان در زمان بارداری اقدام به این عمل کرد. اصولا توصیه می شود که بعد از ۱ الی ۲ سال از انجام باندینگ معده برای بارداری اقدام کنند

زیرا اگر بعد از حلقه گذاشتن فرد تصمیم به بارداری بگیرد عملیات کاهش وزن به علت وجود جنین سرعت بیشتری پیدا می کند که این امر ممکن است برای جنین خطر آور باشد و عوارض جبران ناپذیری را به همراه دارد .

که در این حالت به علت کمبود مواد مغذی جنین در معرض خطر قرار می گیرد و رشد طبیعی نخواهد داشت ، به همین علت توصیه می شود بعد از باندینگ تا مدتی از بارداری خوداری کنید.

چه عواملی روی هزینه جراحی حلقه گذاری معده تاثیر دارد؟

برای بیشتر بیماران این سوال پیش می اید که هزینه های لاغری چقدر است و چگونه محاسبه می شوند. عوامل زیادی در هزینه های جراحی لاغری موثرند مانند پوشش بیمه، میزان سلامت فرد، محل انجام عمل

 • دستمزد جراح

این عامل بیشتر به محل زندگی ، تجربه متخصص و پزشک و پیچیدگی عمل بستگی دارد.

بیمارستان یا محل جراحی : این عامل تا حدودی به محلی که جراحی انجام می شود و همچنین خدمات ارئه شده توسط بیمارستان بستگی دارد.

هزینه های دیگر شامل:هزینه متخصص بیهوشی، هزینه وسایل جراحی، هزینه مشاوره

 • هزینه های بعد از جراحی لاغری :
 1. هزینه حضور با متخصص تغذیه اصولا جزء آن دسته هزینه هایی است که بیمار باید به صورت مجزا این هزینه ها را متقبل شود.
 2. هزینه ویزیت بعد ازعمل اصولا رایگان است و یا بیمه پرداخت می کنند.
 3. عوارض این جراحی ها امکان دارد برای بیمار هزینه های زیادی داشته باشد، اگر جراحی زیر پوشش بیمه شورت بگیرد هزینه های درمان عوارض آن نیز به وسیله بیمه پرداخت می شود که در صورت عفونی شدن زخم بیمار، هزینه درمان را نیز بیمارستان متقبل می شود.
 4. لباس های جدید، افرادی که جراحی بای پس انجام می دهند، معمولا به سرعت وزن خود را کم می کنند . که باید برای هزینه های خرید لباس با سایز جدید خود را آماده کنند زیرا درعرض حدود ۲ ماه به آن نیاز دارند.
دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سعیدی
سعیدی
3 سال قبل

دوست من وزنش بالا بودن دکتر بهش پیشنهاد حلقه رو داد

Slotrut
Slotrut
2 سال قبل

من 15 روز پیش حلقه گذاشتم

غلامعلی
غلامعلی
2 سال قبل

مشخصه واسه این مطالب زحمت زیادی کشیده شده خدا خیرتون بده

فرهاد
فرهاد
2 سال قبل

سایت خیلی خوبی دارید ✔✔✔

فرزانه
فرزانه
2 سال قبل

سلام وقت به خير
من خدود ١٢تا ١٥ كيلو اضافه ودن دارم
چه عملي را پيشنهاد مي كنيد

سیامک
سیامک
2 سال قبل

من 12 روزه که حلقه معده گذاشتم 😊

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید