حاملگی بعد از عمل اسلیو معده

فهرست مطالب

در این مقاله، به موضوع حاملگی بعد از عمل اسلیو معده می پردازیم و در خصوص آن، اطلاعات سودمندی را ارائه می دهیم. لطفا ما را همراهی نمایید.

امروزه چاقی یکی از مشکلات متداول جوامع بشری است. از مشکلات زیاد حاصل از اضافه وزن می توان به آثار مضر آن روی بارداری خانم ها اشاره کرد. این مضرات، افراد چاق را به سمت عمل های لاغری کشانده است. اما با این حال هنوز هم نگرانی هایی وجود دارد. مثل مسئله حاملگی بعد از عمل اسلیو معده.

در ابتدای این مقاله توضیحاتی راجع به مفاهیم پایه عمل اسلیو معده آورده شده است و توصیه می کنیم اگر حوصله و زمان کافی برای مطالعه آن ندارید روی قسمت شیردهی و حاملگی بعد از عمل اسلیو معده کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد حاملگی بعد از عمل اسلیو معده می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

حاملگی بعد از عمل اسلیو معده
حاملگی بعد از عمل اسلیو معده

ما در مقاله حاملگی بعد از عمل اسلیو معده، این مبحث را بررسی کرده ایم و انتظار داریم تا پس از مطالعه این مقاله، به پاسخ بسیاری از سوالات خود در این زمینه دست پیدا کنید.

اینفوگرافیک حاملگی بعد از عمل اسلیو معده

اینفوگرافیک حاملگی بعد از عمل اسلیو معده
اینفوگرافیک حاملگی بعد از عمل اسلیو معده

عوامل موثر در چاقی عبارتند از: عوامل ژنتیکی، پرخوری، تغییر در متابولیسم بافت چربی، کاهش تولید گرما (یعنی فرایندی که چربی انرژی تولید می کند) و کاهش فعالیت بدنی بدون کاهش مصرف غذا.

 آیا حاملگی بعد از عمل اسلیو معده ممکن است؟

بله؛ بارداری بعد از جراحی اسلیومعده بی خطر بوده و هیچ مشکلی برای بانوان ایجاد نخواهد کرد.

فقط برای کاهش احتمال عوارض و خطرات حداقل به مدت یکسال پس از جراحی باید صبر کردو بعد از آن هیچ منعی برای بارداری وجود نخواهد داشت.

در بارداری به نیاز غذایی و افزایش وزن خود توجه زیادی داشته باشید.

فهرست مطالب:

چاقی چیست؟

متداول ترین دلایل چاقی

عوارض چاقی چیست؟

چاقی و بارداری

خطرهای بارداری در زمان چاقی

کاهش وزن و بارداری

اضافه وزن و باروری

نکاتی که باید رعایت شود.

درباره جراحی چاقی چه می دانید؟

مزایای جراحی چاقی را بیان کنید.

چه افرادی برای جراحی کاهش وزن مناسب هستند؟

خطرات جراحی چاقی چیست؟

آمادگی برای انجام جراحی چاقی

چه انتظاری می توانید داشته باشید؟

انواع جراحی چاقی را نام ببرید.

مراقبت های بعد از جراحی چاقی

وقتی جراحی کاهش وزن بی تاثیر است.

عمل اسلیو معده چیست؟

چه افرادی برای جراحی اسلیو معده مناسب هستند؟

چه کسانی مناسب عمل اسلیو معده نیستند؟

مزایای جراحی اسلیو معده چیست؟

عوارض جراحی اسلیو معده چیست؟

هزینه اسلیو معده چقدر است؟

مراحل جراحی اسلیو معده را بیان نمایید.

اقدامات قبل از عمل برای اسلیو معده چیست؟

رژیم غذایی اسلیو معده چطور است؟

چه کسانی بعد از جراحی اسلیو معده دوباره چاق می شوند؟

واکنش بدن در لاغری و کاهش وزن سریع چیست؟

بهبود بیماری ها پس از جراحی اسلیو معده

زندگی پس از جراحی اسلیو معده چگونه است؟

شیردهی و حاملگی بعد از عمل اسلیو معده

شما می توانید 18 ماه پس از جراحی کاهش وزن باردار شوید.

آیا رژیم غذایی توصیه شده پس از جراحی لاغری برای مادر و جنین کافی است؟

مکمل های ضروری در دوران حاملگی بعد از عمل اسلیو معده

خطر عوارض بارداری کاهش می یابد، اما از بین نمی رود.

آیا تمام وزن کاهش یافته توسط بیمار در دوران بارداری بازگردانده می شود؟

شیردهی پس از اسلیو معده

سخن پایانی

 

چاقی چیست؟

عمل اسلیو معده یکی از جراحی های چاقی است. بنابراین برای پرداختن به موضوع حاملگی بعد از عمل اسلیو معده، باید مباحث دیگری را نیز مطرح کنیم. در این راستا ابتدا می خواهیم کمی درباره چاقی حرف بزنیم.

از شاخص توده بدنی (BMI) برای تعریف چاقی حاصل از تقسیم وزن بدن (کیلوگرم) بر قد ضرب در خودش استفاده می شود. به عنوان مثال، فردی که 175 سانتیمتر قد و 105 کیلوگرم وزن دارد، شاخص توده بدنی نزدیک به 34 دارد.

برای محاسبه bmi خود این صفحه را ببنید.

چاقی چیست؟
چاقی چیست؟

چاقی زمانی رخ می دهد که کالری بیشتری نسبت به کالری مورد نیاز دریافت کنید.

چاقی یک بیماری است که در آن مقدار زیادی چربی در بدن تجمع می یابد

چاقی یک بیماری است که در آن مقدار زیادی چربی در بدن تجمع می یابد. افزایش چربی شکمی به طور مستقل با خطر بیماری قلبی مرتبط است.

منبع اصلی انرژی بدن چربی است. وقتی دریافت انرژی بیشتر از مصرف انرژی باشد، افزایش بافت چربی اجتناب ناپذیر است. بنابراین، وزن اضافه خواهید کرد.

از آنجا که مصرف انرژی متناسب با وزن بدن است، افزایش وزن منجر به افزایش مصرف انرژی می شود. بنابراین، با افزایش دریافت انرژی، مصرف انرژی نیز افزایش می یابد و در نتیجه، وزن شما ثابت می ماند.

چاقی یک بیماری است که در آن مقدار زیادی چربی در بدن تجمع می یابد
چاقی یک بیماری است که در آن مقدار زیادی چربی در بدن تجمع می یابد

متداول ترین دلایل چاقی

در این قسمت از مقاله حاملگی بعد از عمل اسلیو معده، متداوترین دلایل چاقی را توضیح می دهیم. همراه ما بمانید.

متداول ترین دلایل چاقی
متداول ترین دلایل چاقی

فعالیت بدنی

برخی از بیماران از افزایش تدریجی وزن رنج می برند، درحالی که مقدار غذایی که مصرف می کنند، افزایش نیافته است. باید گفت که چنین وضعیتی کاملاً امکانپذیر است. به طوری که اگر انرژی دریافتی تغییر و افزایش نداشته باشد، حتما فعالیت بدنی کاهش داشته است. این می تواند افزایش وزن را به دنبال داشته باشد.

افزایش سن

کاهش تدریجی توده عضلانی که با افزایش سن اتفاق می افتد، اجتناب ناپذیر است. در عین حال بدن به دلیل کاهش توانایی بدن در چربی سوزی افزایش وزن پیدا می کند.

در این صورت، اگر میزان کالری تغییر نکند، شما ناگزیر اضافه وزن خواهید داشت و میزان چربی را افزایش می دهید. بنابراین، تولید انرژی کاهش می یابد و مواد مغذی بیشتری برای جبران انرژی از دست رفته نیاز است. بنابراین، توده عضلانی به تدریج کاهش می یابد و توده چربی افزایش می یابد.

ترکیب بدن

افرادی که کالری یکسانی مصرف می کنند، مقادیر متفاوتی از غذا را مصرف می کنند که ممکن است همین افرادی که کالری یکسانی مصرف می کنند، وزن متفاوتی با هم داشته باشند. یک فرد بسیار سنگین می تواند کالری غذای بسیار کمتری نسبت به یک فرد سبک تر بسوزاند و برعکس.

عوامل ژنتیکی

برخی از خانواده ها مستعد چاقی هستند. این نشان می دهد که عوامل ژنتیکی در ایجاد چاقی نقش دارند.  مکانیسم هایی که عوامل ژنتیکی بر افزایش وزن تأثیر می گذارد، شامل کاهش انرژی تولید شده توسط غذا، کاهش میزان متابولیسم، کاهش عملکرد تیروئید، کاهش فعالیت لیپوپروتئین لیپاز، کاهش دمای بدن و کاهش چربی قهوه ای و غیره است.

رژیم غذایی عمومی خانواده و شیوه زندگی نیز می تواند بر چاقی موثر باشد.

اغلب تفکیک این عوامل از عوامل ژنتیکی دشوار است. با این حال، علم نقش ژن ها را در چاقی نشان می دهد.

عوامل اجتماعى – اقتصادى

در جوامع ثروتمند، چاقی بیشتر در طبقه پایین اجتماعی و اقتصادی شایع است. چاقی در افراد ثروتمند در کشورهای در حال توسعه یافت می شود. جامعه افراد را برای کاهش وزن بیش از حد (مانند مانکن) یا اضافه وزن به عنوان نشانه شادی تحت فشار قرار می دهد.

عوامل اجتماعى – اقتصادى
عوامل اجتماعى – اقتصادى

شما در حال مطالعه مقاله ” حاملگی بعد از عمل اسلیو معده” هستید.

سبک زندگی

سبک زندگی به رفتاری اطلاق می شود که نوع تغذیه را تعیین می کند. افراد چاق تمایل به خوردن غذاهای بسیار چرب دارند و وجود چنین غذاهایی بیشتر از غذاهای سالم در برنامه غذایی منجر به چاقی می شود. شما نمی توانید ساختار ژنتیکی خود را تغییر دهید، اما می توانید رژیم غذایی خود را تغییر دهید.

عادات ذهنی

این عوامل بر رژیم غذایی شما نیز تأثیر می گذارد. بسیاری از مردم در پاسخ به احساسات منفی مانند کسالت، ناراحتی و عصبانیت شروع به غذا خوردن می کنند. بیشتر افرادی که اضافه وزن دارند، از مشکلات روانی بیشتری نسبت به افرادی که اضافه وزن ندارند، رنج می برند.

با این حال، بیش از 10 درصد از افرادی که کمی چاق هستند، عادت به پرخوری دارند.

این اختلال بیشتر در افراد مبتلا به چاقی شدید شایع است. هر بار که بیش از حد غذا می خورد، احساس می کند از رژیم غذایی خود خارج شده است و در نتیجه دست از مراقبت می کشد.

افرادی که شدیدترین پرخوری را دارند نیز ممکن است علائم افسردگی و عزت نفس پایین را نشان دهند. اگر مشکوک هستید که ممکن است بیش از حد غذا بخورید، از روانپزشک، روانشناس یا مددکار اجتماعی کمک بگیرید.

عوامل هورمونی

تأثیر عوامل هورمونی روی توده چربی بدن در هر دو بیماری چاقی عادی و چاقی مفرط یا غیرطبیعی یافت می شود. چربی بدن زنان بالغ معمولاً دو برابر مردان جوان است و در دوران بارداری، چربی بدن آن ها افزایش می یابد.

چاقی در زنان در دوران بلوغ، بارداری یا یائسگی شروع می شود. چاقی نه همیشه اما اغلب، در بیماری هایی مانند کم کاری تیروئید، هیپوگنادیسم، اختلال عملکرد هیپوفیز و سندرم کوشینگ دیده می شود.

عوامل هورمونی
عوامل هورمونی

عوارض چاقی چیست؟

در این بخش از مقاله “حاملگی بعد از عمل اسلیو معده” می خواهیم به برخی از محتمل ترین عوارض چاقی نگاهی بیاندازیم.

فشار خون بالا

با افزایش وزن، درصد چربی بدن نیز افزایش خواهد یافت. این توده چربی مواد لازم خود را از جریان خود بدن کسب می کند. هر اندازه که اکسیژن و مواد مغذی بیشتری نیاز داشته باشید، حجم خون و فشار روی سیستم گردش خون شما بیشتر است و هرچه خون بیشتری در سیستم گردش خون شما گردش کند، فشار بیشتری به دیواره شریان ها وارد می شود.

علاوه بر این، چاقی باعث افزایش سطح هورمون انسولین خون می شود که علاوه بر کنترل سطح قند خون، آب و نمک را در رگ ها حفظ می کند و این باعث افزایش حجم خون می شود.

چاقی همچنین ضربان قلب را افزایش داده و توانایی شریان ها در حرکت خون را کاهش می دهد. همه این ها باعث فشار خون بالا می شوند.

پیشنهاد می کنیم از پست اسلیو معده مناسب چه کسانی است دیدن کنید.

دیابت

چاقی علت اصلی دیابت نوع 2 است. زیرا افزایش چربی باعث افزایش مقاومت بدن در برابر هورمون انسولین می شود. در نتیجه، این هورمون نمی تواند به میزان کافی سطح قند خون را در سطوح طبیعی قبلی کنترل کند، در نتیجه سطح قند خون افزایش می یابد. این یکی از عوامل خطرساز مهم برای سلامت انسان است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله درمان دیابت حاملگی و دیابت حاملگی و عوارض آن را مطالعه کنید.

دیابت
دیابت

در بخش زیر از مقاله ” حاملگی بعد از عمل اسلیو معده” به سایر عوارض چاقی نیز اشاره کرده ایم.

اختلالات چربی خون

رژیم های غذایی سرشار از چربی اشباع، مانند گوشت بدون چربی و غذاهای سرخ شده، نه تنها می تواند باعث چاقی شود، بلکه باعث افزایش کلسترول خون نیز می شود. چاقی همچنین کلسترول خوب خون (HDL) را کاهش داده و سطح تری گلیسیرید خون را افزایش می دهد.

تری گلیسیریدها بیشترین چربی را در غذای شما دارند و بالاترین درصد چربی را در بدن شما دارند و در دراز مدت، چربی اضافی در دیواره های شریان ها تجمع می یابد و در نتیجه سطح چربی خون پایین می آید که باعث آترواسکلروز می شود. تصلب شرایین به خودی خود خطر بیماری عروق کرونر قلب و سکته مغزی را افزایش می دهد.

بیماری عروق کرونر

این یک نوع بیماری قلبی عروقی است که در اثر رسوب چربی بر دیواره عروق کرونر (شریان هایی که خون را به قلب می رسانند) ایجاد می شود.

پس از مدتی، رسوب این چربی ها باعث باریک شدن دیواره های داخلی عروق می شود و میزان خون رسیده به بافت قلب را کاهش می دهد. کاهش جریان خون به قلب باعث آنژین (درد قفسه سینه) می شود. انسداد کامل بیماری های قلبی عروقی می تواند باعث حمله قلبی شود.

سکته

چاقی باعث سخت شدن شریان ها و رسوب چربی روی دیواره شریان ها می شود که می تواند بر عروق مغز نیز تاثیر گذاشته و باعث تنگی عروق شود. هنگامی که لخته های خون در این عروق باریک ایجاد می شود، جریان خون به مناطق خاصی از مغز ناگهان مسدود می شود که می تواند منجر به سکته مغزی شود.

سکته
سکته

سایش مفصلی (آرتروز)

در افراد چاق، افزایش فشار بر مفاصل (به ویژه زانو، ران و مفاصل تحتانی کمر) باعث تخریب غضروف مفصلی شده و باعث درد و سفتی مفاصل می شود.

توقف تنفس در خواب

قطع نفس هنگام خواب به ویژه در هنگام پرخوری افراد چاق شایع است.

در طول خواب شب، این افراد به دلیل انسداد مجاری تنفسی در ریه ها تنفس کوتاهی را متوقف می کنند و اغلب در نیمه های شب بیدار می شوند. در نتیجه، آن ها نمی توانند یک خواب خوب داشته باشند، با اختلالات خواب شبانه در طول روز گیج شده و چرت های منظم می زنند.

مطالعات نشان داده است که اکثر افرادی که از آپنه خواب رنج می برند، دارای اضافه وزن، گردن بزرگ و راه تنفسی باریک هستند.

سرطان

انواع سرطان مانند سرطان سینه، سرطان رحم، سرطان تخمدان، سرطان دهانه رحم و سرطان کیسه صفرا با اضافه وزن مرتبط هستند. مردان چاق همچنین نسبتاً زیاد در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ، راست روده و پروستات هستند.

بیماری کبد چرب

بیماری نارسایی کبد می تواند به این صورت رخ دهد که به علت چاقی چربی غیر قابل تحملی در فضای آن وارد گردد. حتی اگر فرد همزمان از مشروبات الکلی  استفاده نکند. (زیرا کبد چرب و سیروز کبدی بیشتر در افرادی که مقادیر زیادی الکل مصرف می کنند، بروز می کند).

بیماری کیسه ی صفرا

به دلیل تجمع چربی اضافی در بدن افراد چاق، بدن غنی از کلسترول است که می تواند در کیسه صفرا رسوب کرده و باعث ایجاد سنگ کیسه صفرا شود.

کاهش سریع وزن (1.5 کیلوگرم یا بیشتر در هفته) نیز می تواند باعث ایجاد سنگ کیسه صفرا شود.

بیماری کیسه ی صفرا
بیماری کیسه ی صفرا

چاقی و بارداری

قبل از این که به ادامه مبحث “حاملگی بعد از عمل اسلیو معده” بپردازیم، می خواهیم ببینیم که تاثیر چاقی و بارداری روی هم چیست؟

شاید برای اکثر زنان، بارداری و تولد انسان های جدید، رویدادهای خاص و منحصر به فردی باشند. اضافه وزن و چاقی یکی از مهمترین مسائل برخی از زنان قبل از بارداری است. در این بخش، معایب و خطری که جنین و مادر را به دلیل چاقی تهدید می کند، شرح خواهیم داد.

چاقی یکی از مشکلات و نگرانی های جامعه جهانی بهداشت است. تنها در ایالات متحده، حدود 65 میلیون زن، چاق یا دارای اضافه وزن هستند و تعداد آن ها رو به افزایش است.

عادات غذایی نامناسب و سبک زندگی بی تحرک

عادات غذایی نامناسب و سبک زندگی بی تحرک از دلایل اصلی این مشکل است که سلامت افراد در هر رده سنی، به ویژه زنان را تهدید می کند و هنگام بارداری، خطرات زیادی را به همراه دارد. به همین دلیل، متخصصان موظف هستند که توصیه لازم را به افراد چاقی که قصد باردار شدن دارند یا باردار هستند، بکنند.

زنان باید بیشتر مراقب باشند. زیرا انجمن زنان و متخصص زنان و زایمان آمریکا و کانادا اعلام کرده است که چاقی و عوارض آن ها مشکلات زیادی را در دوران بارداری ایجاد می کند.

محققان معتقدند که اضافه وزن می تواند توانایی زنان در بارداری سالم را کاهش دهد. هنگامی که شخص جدیدی وارد بدن می شود، خطر خاصی وجود دارد که در صورت چاقی دچار فشار خون بالا و دیابت شود. مطالعه ای که در سال 2008 توسط دانشمندان فرانسوی انجام شد، نشان داد که زنان دارای اضافه وزن، بیشتر زایمان زودرس دارند. احتمال دیگر، تولد نوزاد با نقص مادرزادی است.

عادات غذایی نامناسب و سبک زندگی بی تحرک
عادات غذایی نامناسب و سبک زندگی بی تحرک

خطرهای بارداری در زمان چاقی

توصیه می کنیم ادامه مقاله ” حاملگی بعد از عمل اسلیو معده” را از دست ندهید.

زنانی که اضافه وزن یا چربی موضعی دارند، بیشتر در معرض ابتلا به پره اکلامپسی و اکلامپسی هستند. پره اکلامپسی ناشی از فشار خون بالا و پروتئین های موجود در ادرار است. اکلامپسی یک بیماری خطرناک تر و جدی تر است که می تواند منجر به تشنج و کما شود. علائم اکلامپسی شامل سردرد، مشکلات بینایی، تورم بازوها و پاها و درد در بالای شکم است.

اگر چاق هستید و قصد باردار شدن دارید، یکی از مهمترین کارهایی که می توانید با رژیم متعادل انجام دهید، معاینات منظم زیر نظر پزشک است. این امر تا حد زیادی خطر این مشکلات را کاهش می دهد. دو خطر دیگر برای زنان دارای اضافه وزن، فشار خون بالا و دیابت بارداری است.

البته زنان با وزن طبیعی ممکن است این مشکلات را داشته باشند که مدت کوتاهی پس از تولد جنین از بین می روند، اما یافته ها نشان می دهد که فشار خون بالا در زنان دارای اضافه وزن، مدت ها پس از زایمان همچنان ادامه دارد.

دیابت بارداری یا قند خون بالا می تواند سلامت شما و نوزاد شما را به خطر بیندازد و دیابت بارداری در بیش از نیمی از زنان مبتلا به دیابت بارداری و اضافه وزن در اواخر عمر ادامه می یابد.

مشکل دیگر زنان دارای اضافه وزن این است که شانس کمتری برای زایمان طبیعی دارند. در سال های اخیر، اکثر پزشکان به زنان توصیه می کنند که به طور طبیعی زایمان کنند. اما اگر چاق هستید، به احتمال زیاد زایمان را فراموش می کنید و حتی سزارین برای زنان چاق دشوار است و بهبودی بعد از عمل به زمان نیاز دارد.

کاهش وزن و بارداری

ژیلین وود، روزنامه نگار و پژوهشگر زن می گوید: “بارداری برای همه زنان زمان هیجان انگیزی است.” اما برای زنان دارای اضافه وزن، این دوره می تواند پر از نگرانی های موقتی باشد.

اگر شما نیز اضافه وزن دارید و می خواهید باردار شوید، ممکن است ابتدا تصمیم بگیرید که وزن خود را کاهش دهید و سپس باردار شوید. این یک تصمیم بسیار عاقلانه است، اما گیلین و همکارانش از باردار شدن بلافاصله پس از کاهش وزن هشدار می دهند، زیرا 70 درصد یا بیشتر احتمال سقط وجود دارد.

کاهش وزن و بارداری
کاهش وزن و بارداری

زمان ایده آل برای کاهش وزن سه ماه قبل از اقدام برای باردار شدن است. زنان باردار دارای اضافه وزن به احتمال زیاد مشکلات جسمی زیادی دارند، بنابراین حتماً در دوران بارداری به درستی ورزش کنید تا خطر اضافه وزن کاهش یابد.

شبکه اطلاع رسانی مدیریت وزن زنان باردار در تحقیقی اعلام کرد که بیشتر شدن وزن در زمان بارداری طبیعی و ممکن الوقوع است و زنان نباید در این دوران وزن کم کنند. در نتیجه، اگر در دوران بارداری اضافه وزن دارید و می خواهید وزن خود را افزایش دهید تا مواد مغذی و کالری کافی در جنین ایجاد شود، وضعیت شما نگران کننده است.

اضافه وزن و باروری

در این قسمت از مقاله ” حاملگی بعد از عمل اسلیو معده” می خواهیم رابطه اضافه وزن و باروری را بررسی کنیم.

زنان و مردان دارای اضافه وزن بدون شک با موانع زیادی برای بچه دار شدن روبرو خواهند شد. برای زنان، اضافه وزن می تواند مشکلاتی در قاعدگی منظم و تخمک گذاری بعدی ایجاد کند، بنابراین نمی توان زمان دقیق تخمک گذاری را تعیین کرد.

اضافه وزن و باروری
اضافه وزن و باروری

چنان چه می خواهید باردار شوید، باید توجه داشته باشید که رسیدن به وزن مناسب بسیار اهمیت دارد. شاخص توده بدنی مناسب برای بارداری باید کمتر از 25 باشد.

مطالعات نشان می دهد که در زنان دارای اضافه وزن، تولید بیش از حد بافت چربی می تواند منجر به تولید بیش از حد استروژن شود که منجر به عدم تعادل هورمونی می شود. اضافه وزن در مردان نیز اسپرم کمتری تولید می کند.

مهم ‌ترین دلایل ناباروری وقتی اضافه ‌وزن دارید

بر اساس یک مطالعه در سال 2009 توسط موسسه فرانسوی، شایع ترین علل ناباروری در زنان چاق، تولید بیش از حد استروژن و تخمدان پلی کیستیک است.

استروژن

سلول های چربی یا بافت چربی استروژن بیشتری تولید می کنند. مشکل این است که وقتی بدن استروژن بیش از حد تولید می کند، عملکرد تخمک گذاری را مختل می کند و روند حاملگی را مختل می کند.

تخمدان پلی کیستیک

یک اختلال غدد درون ریز با علائمی مانند قاعدگی نامنظم، آکنه، رشد مو و گاهی اوقات تخمک گذاری همراه است. این علائم در زنان با وزن ایده آل نیز مشاهده می شود، اما آمارها نشان می دهد که بین چاقی و ظاهر این دو عامل، ارتباط مستقیمی وجود دارد و باعث ناباروری می شود.

نکاتی که باید رعایت شود

زنانی که قصد بارداری دارند و اضافه وزن دارند، باید همزمان زیر نظر متخصص زنان و متخصص تغذیه باشند. توصیه بعدی این متخصص، خوردن غذاهای پر فیبر مانند غذاهای کم چرب، میوه ها، سبزیجات و غلات کامل است. استرس نداشته باشید. وقتی استرس دارید، به رژیم غذایی ناسالم یا به اصطلاح پرخوری عادت می کنید.

ورزش را با 30 دقیقه در روز شروع کنید. ورزش به شما کمک می کند تا به تدریج وزن خود را کاهش دهید و سیستم قلبی عروقی را برای بارداری تقویت کنید.

زنان باردار باید با مصرف منابع پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین ها و مواد معدنی روزانه 300 کالری مصرف کنند، بنابراین برای غذاهای مغذی برنامه ریزی کنید. از غذاهای دارای اضافه وزن مانند ماهی، غلات و سبزیجات برای تغذیه بدن خودداری کنید.

چند نکته برای چاقی و بارداری

اگر قصد بارداری دارید، ابتدا باید به وزن مناسب برسید. شاخص توده بدنی مناسب برای بارداری باید کمتر از 25 باشد.

ورزش منظم را در زندگی روزمره خود لحاظ کنید. این احتمالاً عوارض بارداری را کاهش می دهد.

زنان باردار یا چاق که قصد باردار شدن دارند، بیشتر در معرض بیماری های ریوی، دیابت بارداری یا فشار خون حاملگی قرار دارند. علاوه بر این، چاقی یکی از مهمترین عوامل خطرساز در آپنه خواب است.

زنان چاق بیشتر از زنان دارای اضافه وزن دچار ناهنجاری های جنینی می شوند.

معاینات سلامت جنین معمولاً در 14 هفته انجام می شود، اما زنان چاق در این هفته ها دقت بیشتری دارند. بنابراین زنان دارای اضافه وزن نیز باید در هفته های 20 و 22 تحت معاینات بهداشتی قرار گیرند.

زنان چاق بیشتر احتمال دارد که سزارین شده و بعد از عمل دچار مشکلات چاقی شوند.

زنان چاق در معرض خطر ترومبوآمبولی (انعقاد خون) بعد از عمل نسبت به زنان با وزن طبیعی هستند و قبل از شروع سزارین باید اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند. به طور کلی چاقی و بارداری، عوارض بارداری را چندین برابر افزایش می دهد.

چند نکته برای چاقی و بارداری
چند نکته برای چاقی و بارداری

درباره جراحی چاقی

تا این بخش از مقاله “حاملگی بعد از عمل اسلیو معده” با چاقی و رابطه آن با بارداری آشنا شدید. حتما فهمیده اید که باردار شدن در هنگام داشتن اضافه وزن، مضرات زیادی دارد. برای همین بسیاری از زنان ترجیح می دهند که قبل از حاملگی راهی برای درمان چاقی خود پیدا کنند. یکی از این راه ها جراحی است.

اسلیو معده و سایر جراحی های کاهش وزن که معمولاً به عنوان جراحی چاقی شناخته می شوند، برای کاهش وزن نیاز به تغییر در سیستم گوارش دارد.

جراحی چاقی زمانی انجام می شود که رژیم غذایی و ورزش بی اثر باشد یا مشکلات جدی سلامتی به دلیل اضافه وزن وجود داشته باشد. برخی از روش ها میزان خوردن غذا را محدود می کنند. سایر اقدامات با کاهش توانایی بدن در جذب مواد مغذی انجام می شود. برخی روش ها هر دو را انجام می دهند.

در حالی که جراحی کاهش وزن فواید زیادی دارد، همه انواع جراحی کاهش وزن، خطرات و عوارض جانبی جدی را به دنبال دارد. همچنین، برای اطمینان از موفقیت طولانی مدت جراحی کاهش وزن، باید تغییرات سالم و پایداری در رژیم غذایی و ورزش خود ایجاد کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله آیا چاقی مانع بارداری میشود و جراحی معده برای لاغری را مطالعه کنید.

مزایای جراحی چاقی

جراحی چاقی برای کمک به کاهش وزن اضافی و کاهش خطر مشکلات احتمالی مرتبط با وزن مفید است. مشکلاتی مثل:

 • بیماری قلبی و سکته مغزی
 • فشار خون بالا
 • استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NAFLD) یا استئاتوهپاتیت الکلی (NASH)
 • آپنه خواب
 • دیابت نوع 2

جراحی چاقی معمولاً تنها پس از تلاش برای کاهش وزن با بهبود رژیم غذایی و ورزش انجام می شود.

شما را به ادامه مطالعه مقاله ” حاملگی بعد از عمل اسلیو معده” دعوت می کنیم تا در بخش زیر مطالبی درباره افرادی که برای جراحی چاقی مناسب هستند را فراگیرید.

مزایای جراحی چاقی
مزایای جراحی چاقی

چه افرادی برای جراحی کاهش وزن مناسب هستند؟

چنان چه شاخص توده بدنی (BMI) شما بیش از 40 (چاقی شدید) است، جراحی شما می تواند راه حل رهایی شما از چاقی باشد.

شاخص توده بدنی (BMI) از 35 تا 39.9 (چاقی) متغیر است و مشکلات جدی مربوط به وزن مانند دیابت نوع 2، فشار خون بالا و آپنه خواب شدید دارد. در شرایط خاص حتی اگر فردی شاخص توده بدنی 30 تا 34 هم داشته باشد، واجد شرایط جراحی چاقی خواهد بود. تشخیص این مهم بر عهده پزشک است.

پس متوجه شده اید که جراحی راه ایده آلی برای همه ی افراد چاق برای کاهش وزن نیست. برای این که واجد شرایط انجام چنین عملی باشید، باید از دستورالعمل های پزشکی خاصی پیروی کنید.

ممکن است یک فرآیند غربالگری گسترده برای تعیین صلاحیت شما مورد نیاز باشد. شما همچنین باید بتوانید تغییرات پایداری در سبک زندگی خود ایجاد کنید.

ممکن است از شما خواسته شود تا در یک برنامه بلند مدت حضور پیدا کنید که شامل تغذیه، شیوه زندگی، درمان و نظارت بر وضعیت پزشکی شما است.

ذکر این نکته ضروری است که به طور کلی جراحی چاقی زمانی انجام می شود که رژیم غذایی و ورزش بی اثر باشد.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه صفحه مربوط به اسلیو معده برای چه وزنی مناسب است را ببنید.

چه افرادی برای جراحی کاهش وزن مناسب هستند؟
چه افرادی برای جراحی کاهش وزن مناسب هستند؟

خطرات جراحی چاقی

مشابه تمام جراحی ها این نوع جراحی نیز می تواند مشکلاتی پدید آورد. هر چند که احتمال وقوع عوارض بسیار کم است، ولی به هر حال نباید آن ها را نادیده گرفت.

خطرات ناشی از جراحی عبارتند از:

 • خونریزی شدید
 • عفونت
 • عوارض بیهوشی
 • لخته شدن خون
 • مشکلات ریوی یا تنفسی
 • نشت دستگاه گوارش
 • مرگ (نادر)

خطرات و عوارض طولانی مدت جراحی کاهش وزن بستگی به نوع جراحی دارد:

 • الیوس
 • سندرم دامپینگ که باعث اسهال، گرگرفتگی، سرگیجه، تهوع و استفراغ می شود.
 • سنگ کیسه صفرا
 • فتق
 • هیپوگلیسمی
 • سوء تغذیه
 • خارش
 • استفراغ
 • رفلکس معده
 • نیاز به جراحی مجدد
 • مرگ (نادر)

آمادگی برای انجام جراحی چاقی

اگر واجد شرایط جراحی چاقی هستید، تیم مراقبت بهداشتی شما برنامه هایی را در مورد نحوه آماده شدن برای یک نوع جراحی خاص به شما ارائه می دهد. احتمالا قبل از عمل به چندین آزمایش و بررسی نیاز داشته باشید.

ممکن است محدودیت هایی در خوردن، آشامیدن و مصرف داروها داشته باشید. شاید از شما خواسته شود که برنامه فعالیت بدنی را شروع کرده و سیگار را ترک کنید. همچنین لازم باشد از قبل آماده شوید تا پس از جراحی بهبود یابید. به عنوان مثال، اگر فکر می کنید که به کمک احتیاج دارید، در خانه کمک بگیرید.

آمادگی برای انجام جراحی چاقی
آمادگی برای انجام جراحی چاقی

چه انتظاری می توانید داشته باشید

جراحی چاقی در بیمارستان با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می شود. این بدان معناست که شما در طول این روش بیهوش هستید. نحوه انجام آن بستگی به شرایط فردی شما، نوع جراحی کاهش وزن و روش های بیمارستان یا پزشک معالج دارد. بعضی از عمل های لاغری به واسطه برش های بزرگ صورت می پذیرد. این سبک از جراحی ها را جراحی های باز می نامند.

امروزه اکثر انواع جراحی چاقی به روش لاپاراسکوپی انجام می شود. لاپاراسکوپ یک دستگاه لوله کوچک مجهز به دوربین است. لاپاراسکوپ از طریق برش های کوچک در شکم وارد می شود.

یک دوربین کوچک در انتهای لاپاراسکوپ به جراح این توانایی را می بخشد که داخل شکم شما را ببیند و بدون ایجاد برش های بزرگ سنتی عمل کند. جراحی لاپاراسکوپی می تواند بهبودی شما را سریعتر و کوتاهتر کند، اما این برای همه مناسب نیست.

جراحی معمولاً چند ساعت طول می کشد. پس از جراحی، شما به اتاق ریکاوری برده می شوید، جایی که کادر پزشکی شما را برای هر گونه عارضه تحت نظر قرار می دهند. بسته به روش جراحی، ممکن است که چند روز در بیمارستان بمانید.

در بخش بعدی مقاله “حاملگی بعد از عمل اسلیو معده” درباره انواع جراحی های چاقی حرف خواهیم زد.

چه انتظاری می توانید داشته باشید
چه انتظاری می توانید داشته باشید

انواع جراحی چاقی

مزایا و معایبی برای هر نوع جراحی چاقی وجود دارد. حتما در این مورد با پزشک خود مشورت کنید. در اینجا برخی از انواع رایج جراحی چاقی آورده شده است:

بای پس معده

بای پس معده متداول ترین روش جراحی چاقی است. این جراحی معمولاً برگشت پذیر نیست. این امر میزان غذایی که می توانید در یک وعده مصرف کنید و همچنین جذب مواد مغذی را کاهش می دهد.

جراح، قسمت فوقانی معده شما را بریده و آن را از بقیه معده جدا می کند. کیسه به دست آمده به اندازه یک گردو است و تنها حدود 28 گرم غذا را در خود جای می دهد. به طور معمول، معده شما می تواند حدود 3 وعده غذا را در خود نگه دارد.

گام بعدی، بریده شدن روده کوچک توسط جراح است و قسمتی از آن را مستقیماً به کیسه متصل می کند. سپس غذا از معده وارد این کیسه کوچک می شود و سپس به طور مستقیم به روده کوچک متصل به آن می رود. بیشتر غذا در اطراف معده و قسمت اول روده کوچک می چرخد ​​و مستقیماً به قسمت میانی روده کوچک می رود.

سوئیچ اثنی عشر

این جراحی دو قسمتی است که در آن اولین مرحله شامل روشی شبیه به گاسترکتومی اسلیو است. جراحی دوم شامل اتصال انتهای روده به دوازدهه نزدیک معده و دور زدن بیشتر روده است.

این جراحی عادات غذایی شما را محدود کرده و جذب مواد مغذی را کاهش می دهد. این جراحی را می توان در کاهش وزن بسیار موثر دانست اما با این حال می تواند باعث کمبود ویتامین و سوء تغذیه شود.

سوئیچ اثنی عشر
سوئیچ اثنی عشر

شما در حال مطالعه انواع جراحی های چاقی در مقاله ” حاملگی بعد از عمل اسلیو معده” هستید.

باندینگ معده

در یک روش لاپاراسکوپی با حداقل تهاجم، یک حلقه سیلیکونی قابل تنظیم در اطراف قسمت اول معده درست در زیر محل اتصال مری و معده قرار می گیرد و یک مخزن در زیر پوست دیواره شکم برای تنظیم بیشتر با تزریق آب قرار می گیرد. تقطیر استریل از بیرون به داخل مخزن دایره ای باریک تر می شود که مقدار غذای ورودی را محدود می کند.

بلع زیاد می تواند منجر به استفراغ یا اتساع مری شود. اگر این اتفاق بیش از حد رخ دهد، نوار معده ممکن است کارایی خود را از دست بدهد.

نوار معده یک جسم خارجی است که معمولاً توسط بدن به خوبی تحمل می شود. در اصل، حتی پس از رسیدن به وزن مطلوب، می تواند در بدن مادام العمر باقی بماند. اگر بانداژ برداشته شود، بیماران معمولاً دوباره وزن خود را افزایش می دهند.

در روش های محدود کننده مانند SAG، موفقیت درمان، بستگی به همکاری بیمار دارد.

بالن معده

بالن معده یک کیسه شبیه بادکنک سیلیکونی است که با محلول نمک پر شده است. بادکنک داخل معده قرار می گیرد. بادکنک فقط در معده بیمارانی استفاده می شود که اضافه وزن دارند و ورزش و رژیم در کاهش وزن موثر نبوده است.

پس از قرار دادن بادکنک در معده، بیمار باید رژیم غذایی خود را تغییر داده و به طور منظم ورزش کند تا تاثیر بلند مدت آن را مشاهده کند. بالن معمولاً تا 6 ماه در معده بیمار باقی می ماند و پس از آن به صورت آندوسکوپی خارج می شود.

نوع جراحی کاهش وزن که برای شما مناسب است، بستگی به موقعیت خاص شما دارد. جراح شما عوامل زیادی از جمله شاخص توده بدن، عادات تغذیه ای، سایر مشکلات سلامتی، جراحی های قبلی و خطرات مربوط به هر روش را در نظر می گیرد و ممکن است رویکرد مناسبی را برای شما پیشنهاد کند.

بالن معده
بالن معده

مراقبت های بعد از جراحی چاقی

بعد از عمل جراحی کاهش وزن، به طور کلی برای بهبود معده و دستگاه گوارش خود مجاز به خوردن به مدت یک تا دو روز نیستید. پس از آن، چند هفته رژیم خاصی را دنبال خواهید کرد. رژیم غذایی فقط با مایعات شروع می شود، سپس به غذاهای له شده، بسیار نرم و در نهایت به غذاهای معمولی تبدیل می شود. ممکن است محدودیت های زیادی در میزان و نوع خوردن و آشامیدن داشته باشید.

در چند ماه اول پس از عمل جراحی کاهش وزن، آزمایش های مکرر پزشکی برای نظارت بر سلامتی شما انجام می شود. شاید نیاز به آزمایش خون و آزمایش های مختلف داشته باشید.

وقتی جراحی کاهش وزن بی تاثیر است

عمل های چاقی گاهی اوقات نتیجه مطابق انتظاری نخواهند داشت. اگر روش کاهش وزن به درستی کار نکند یا کار خود را متوقف کند، ممکن است وزن خود را کاهش ندهید و مشکلات سلامتی جدی داشته باشید.

بعد از عمل جراحی کاهش وزن، همه قرارهای پیگیری برنامه ریزی شده را رعایت کنید. در صورت مشاهده کاهش وزن یا عوارض جانبی، فوراً به پزشک مراجعه کنید. کاهش وزن را می توان کنترل کرد و عواملی که احتمالاً در کاهش وزن نقش دارند را می توان ارزیابی کرد.

شما ممکن است پس از هر نوع جراحی کاهش وزن، وزن کافی را کاهش یا افزایش ندهید، حتی اگر به خوبی کار کند. اگر از تغییرات توصیه شده در شیوه زندگی مانند فعالیت بدنی منظم و خوردن غذاهای سالم پیروی نکنید، این افزایش وزن ممکن است رخ دهد.

وقتی جراحی کاهش وزن بی تاثیر است
وقتی جراحی کاهش وزن بی تاثیر است

عمل اسلیو معده چیست؟

در قسمت های قبلی مطالبی را درباره سایر عمل های چاقی ارائه کردیم. در این بخش از مقاله “حاملگی بعد از عمل اسلیو معده” می خواهیم به جزئیات عمل اسلیو معده اشاره کنیم.

گاسترکتومی اسلیو یا آستین، یک جراحی کاهش وزن آندوسکوپی است که در آن، قسمتی از معده مسئول ترشح هورمون گرسنگی (گرلین) برداشته می شود (حدود 80٪ معده). نتیجه یک معده لوله ای است که شبیه موز است و فضای کمتری برای غذا دارد و تغییرات هورمونی می تواند تأثیرات مثبتی بر فشار خون و بیماری های قلبی (در صورت وجود بیمار) داشته باشد.

بعد از خارج شدن حجم معده، بقیه این قسمت شبیه آستین یک لباس است. این آستین در زبان انگلیسی اسلیو نامیده می شود. بنابراین به دلیل شباهت معده ای که عمل جراحی روی آن انجام شد، آن را اسلیو بای پس معده، گاسترکتومی آستین یا گاسترکتومی اسلیو نیز می نامند.

بیمار بعد از عمل بای پس معده احساس گرسنگی کمتری می کند و فرد در هر وعده غذا مقدار کمی غذا مصرف می کند. نتیجه این روش دائمی است و هیچ گونه بازگشت ندارد.

بعد از عمل جراحی اسلیو معده، بیمار باید از رژیم غذایی مناسب پیروی کند تا بهترین نتیجه را به دست آورد. اگر فردی بعد از عمل، رژیم غذایی را رعایت نکند و باز هم به تغذیه نامناسب روی بیاورد، معده ای که تحت عمل جراحی قرار گرفته است، کشیده و متورم می شود. البته این کشش به این معنا نیست که معده به اندازه اولیه خود بازگشته است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله عمل بای پس معده چيست را مطالعه کنید.

عمل اسلیو معده چیست؟
عمل اسلیو معده چیست؟

چه افرادی برای جراحی اسلیو معده مناسب هستند؟

جراحی اسلیو معده یکی از پرکاربردترین عملیات برای درمان چاقی است. اما آن چه اکثر بیماران متوجه نمی شوند، این است که این درمان برای همه مناسب نیست.

به عبارت دیگر، کاهش وزن و هرگونه درمان چاقی بستگی به وضعیت جسمی و روحی، عادات و رفتار فرد، سابقه پزشکی و سایر عوامل خاص دارد و تنها با تشخیص پزشک تجویز می شود.

جهت اطلاعات کامل و دقیق در این زمینه صفحه اسلیو معده مناسب چه کسانی است را ببنید.

در زیر شرایط خاصی برای داوطلبان جراحی اسلیو معده آمده است:

 • بیمار که با وجود حداقل 6 ماه ورزش مداوم، با رعایت رژیم غذایی مناسب و سالم زیر نظر متخصص تغذیه و مصرف داروهای کاهش وزن که توسط پزشک تجویز شده بود، قادر به کاهش وزن نبود.
 • BMI بیمار بیش از 40 است و چاق است.
 • بیمار بیش از 5 سال چاق بوده و BMI بیش از 45 دارد.
 • فرد از مشکل پرخوری رنج می برد و نمی تواند بیماری را کنترل کند.
 • بیمار از داروهایی استفاده می کند که باعث گرسنگی بیشتر از حد معمول می شود.
 • BMI بیمار بین 35 تا 40 است، اما شرایط زمینه ای مانند دیابت، فشار خون بالا، آپنه خواب و کلسترول دارد.
 • سن بیمار بین 18 تا 65 سال است.
 • از نظر روانی، فرد این توانایی را دارد که شیوه زندگی و عادات غذایی خود را تغییر دهد.
 • بیمار از مشکلات روحی یا عاطفی خاصی رنج نمی برد و از این نظر کاملاً سالم است.
 • معتاد به مواد مخدر یا الکل نیست.
در زیر شرایط خاصی برای داوطلبان جراحی اسلیو معده آمده است:
در زیر شرایط خاصی برای داوطلبان جراحی اسلیو معده آمده است:

چه کسانی مناسب عمل اسلیو معده نیستند؟

عمل اسلیو یا آستین معده روشی کم خطر برای کاهش وزن است اما ممکن است برای برخی مناسب نباشد.  در زیر به خصوصیات این افراد اشاره خواهیم کرد:

 • افراد مبتلا به صرع ترجیح می دهند که از سایر روش های کاهش وزن استفاده کنند.
 • گاسترکتومی برای افرادی که مشکلات قلبی دارند، توصیه نمی شود.
 • کسانی که مشکلات عصبی و روحی و روانی دارند.
 • افراد زیر 18 سال و بالای 65 سال
 • کسانی که اضافه وزن ندارند و چاق نیستند.
 • این روش برای افرادی که دارای افزایش وزن شدید و بیماری های زمینه ای طولانی مدت مانند دیابت هستند، توصیه نمی شود.
 • کسانی که به دلیل استفاده از مواد مخدر و دخانیات چاق شده اند.
 • کسانی که با روش های دیگر مثل اصلاح تغذیه و ورزش قادر به کاهش وزن هستند.

مزایای جراحی اسلیو معده چیست؟

جراحی اسلیو معده یک جراحی لاپاراسکوپی است و عوارض کمتری نسبت به جراحی باز دارد و طول مدت آن کمتر از جراحی دیگر است.

این روش با اثر گذاری روی هورمون های سیری، کاهش وزن را برای شما مشکل نمی کند.

این روش پیلور و بقیه دستگاه گوارش را دستکاری نمی کند.

برای تکمیل این مطلب صفحه مزایای جراحی اسلیو معده را مشاهده کنید.

مزایای جراحی اسلیو معده چیست؟
مزایای جراحی اسلیو معده چیست؟

عوارض جراحی اسلیو معده چیست؟

در این بخش از مقاله “حاملگی بعد از عمل اسلیو معده” می خواهیم به عوارض احتمالی آن بپردازیم. تعدادی از عوارض وجود دارد که می تواند در بلند مدت یا کوتاه مدت ایجاد شود، مانند هر جراحی دیگری که شامل دستکاری بدن است. اما این بدان معنا نیست که عمل جراحی اسلیو معده یا هر عمل دیگری خطرناک است.

در هر صورت، مزایای این فرآیند بیشتر از عوارض جانبی آن است و البته همه عوارضی که ذکر می شود روی فرد ظاهر نمی شود.

برخی از عوارض جانبی که در کوتاه مدت و در هفته اول رخ می دهد عبارتند از:

 • خونریزی
 • عفونت
 • حساسیت به بیهوشی
 • مشکلات تنفسی
 • لخته شدن خون

شایع ترین عارضه ای که در 24 ساعت اول جراحی ایجاد می شود، خونریزی در خط شکم کوچک و بزرگ است.

عفونت زخم

یکی از محل های برش ممکن است 7 تا 10 روز پس از عمل آلوده شود. در این حالت، برش قرمز می شود و پس از مدتی چرک ترشح می کند.

لخته خون یا ترومبوز

یکی دیگر از عوارض که در کمتر از یک درصد بیماران رخ می دهد، لخته شدن خون است. برای جلوگیری از این عارضه، بیمار باید پیاده روی های منظم سبک را در شب های بعد از عمل انجام دهد.

عوارضی که ممکن است بیمار، در بلند مدت با آن‌ها مواجه شود عبارتند از:

سوءتغذیه

پس از جراحی کاهش وزن، میزان کالری دریافتی فرد کاهش می یابد. به همین دلیل، بیماران باید از رژیم غذایی خاصی پیروی کنند. اگر از این رژیم پیروی نکنید، نمی توانید از مکمل ها و مواد مغذی خاصی استفاده کنید و از سوء تغذیه رنج می برید.

حالت تهوع

اگر رژیم غذایی خود را در طول بهبودی یا پس از آن رعایت نکنید و بیش از حد غذا بخورید، همچنان از تهوع و استفراغ رنج خواهید برد.

اسهال

پس از جراحی اسلیو و تغییر در بدن و شیوه زندگی و رژیم غذایی، بیماران می توانند دچار اسهال شوند. افتادگی پوست، سنگ کیسه صفرا و رفلاکس غذا از دیگر عوارض جانبی طولانی مدت است. لازم به ذکر است که همه بیماران این عوارض را تجربه نمی کنند.

دیگر عوارضی که ممکن است در دراز مدت رخ دهد:

 • فتق
 • برگشت غذا از معده به مری
 • سوء تغذیه
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • سنگ کیسه صفر
 • افزایش وزن

عوارض فوق نادر است. در حال حاضر برای اثبات این عوارض به تحقیقات و پیگیری های بیشتری نیاز است.

دیگر عوارضی که ممکن است در دراز مدت رخ دهد:
دیگر عوارضی که ممکن است در دراز مدت رخ دهد:

هزینه اسلیو معده چقدر است؟

ابتدا باید عواملی مانند محل جراحی، جراح لاغری و نوع بیمه را در نظر گرفت. این می تواند تأثیر قابل توجهی بر هزینه جراحی بای پس معده اسلیو داشته باشد.

علاوه بر این، هزینه جراحی کاهش وزن ثابت نیست و به عوامل زیادی که ذکر می کنیم بستگی دارد.

 • هزینه تجهیزات و مواد مصرفی مورد استفاده در حین کار
 • هزینه آزمایشگاه و رادیولوژی
 • هزینه صرف وقت از جراح، قبل و بعد از عمل
 • هزینه حقوق پزشک
 • هزینه بیهوشی

احتمال دارد که افراد بعد از عمل اسلیو معده هزینه مربیان ورزشی، مکمل ها و جراحی زیبایی را نیز بپردازند.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه صفحه مربوط به هزینه عمل اسلیو معده در سال 1401 را ببنید.

مراحل جراحی اسلیو معده

گام اول: تشخیص این که آیا جراحی اسلیو برای معده من مناسب است؟

قبل از انتخاب جراحی معده به عنوان تنها راه درمان چاقی، پزشک باید بررسی کند که آیا این درمان برای شما مناسب است یا خیر؛ به این معنی که تمام بیمارانی که قصد انجام این عمل را دارند، ابتدا باید شرایط آن را داشته باشند.

گام دوم: یک جراح لاغری انتخاب کنید

اگر فیلتر مرحله اول را گذرانده اید و کاندید جراحی اسلیو معده هستید، باید ابتدا از جراح لاغری انتخابی خود مشاوره بگیرید. در جلسه مشاوره، پزشک انواع جراحی، نقاط قوت و ضعف و هزینه را مورد بحث قرار می دهد.

در این بین، تحقیق و مشورت با هر فردی که عمل جراحی بای پس معده انجام داده است را فراموش نکنید. از آنجا که این روش با استفاده از لاپاراسکوپ انجام می شود، مهم است که یک جراح عمومی پیدا کنید که تخصص و دانش کافی در این زمینه داشته باشد.

گام دوم: یک جراح لاغری انتخاب کنید
گام دوم: یک جراح لاغری انتخاب کنید

گام سوم: رژیم غذایی خود را تغییر دهید

جراحی اسلیو معده به رژیم غذایی خاصی قبل و بعد نیاز دارد. متخصص تغذیه، رژیم غذایی خاصی را بر اساس وضعیت جسمی و سلامتی شما تجویز می کند. ممکن است از شما خواسته شود که ورزش و فعالیت بدنی را در برنامه خود قرار دهید.

گام چهارم: کاهش وزن

هر از گاهی جراحان از بیماران می خواهند تا قبل از عمل، وزن خود را کاهش دهند تا خطر عمل اسلیو معده کاهش یابد.

گام پنجم: انجام عمل جراحی

اسلیو معده به وسیله لاپاراسکوپی با ایجاد یک برش کوچک در شکم انجام می شود. این روش تفاوت های عمده ای با جراحی باز دارد که در زیر توضیح داده شده.

در این روش، جراح چندین برش کوچک در شکم ایجاد می کند، لاپاراسکوپ یا ابزار جراحی دیگر را وارد شکم می کند و سپس آن را به معده وارد می کند. لاپاراسکوپ دارای تعدادی دوربین و چراغ است که از بدن عکس گرفته و به مانیتور ارسال می کنند.

جراحان از این عکس ها، دوربین ها و ابزار جراحی برای برداشتن بیشتر معده استفاده می کنند. سپس جراح، لاپاراسکوپ و ابزار جراحی را از بدن بیمار خارج کرده و برش شکم را بخیه می زند.

جراحی لاپاراسکوپی اسلیو معده در مقایسه با جراحی های باز، درد و خونریزی کمتری دارد. در این عمل، روند باز پس گیری سلامتی سریع تر برای بیمار اتفاق می افتد.

گام ششم: بعد از عمل جراحی اسلیو معده

پس از عمل جراحی معده که نزدیک به یک ساعت به طول می انجامد، بیمار به مدت دو روز در بیمارستان بستری است. در این مدت ممکن است فرد در ناحیه معده، احساس درد کند و پزشک برای تسکین آن مسکن تجویز می کند.

گام ششم: بعد از عمل جراحی اسلیو معده
گام ششم: بعد از عمل جراحی اسلیو معده

اقدامات قبل از عمل برای اسلیو معده چیست؟

قبل از عمل جراحی اسلیو معده، بیمار با یک جراح ملاقات می کند و آزمایش های لازم را انجام می دهد تا مشخص شود که بدن برای جراحی آماده است یا خیر.

برای این منظور صفحه آزمایشات قبل از عمل اسلیو معده را مطالعه کنید.

سپس بیمار در مورد تمام بیماری ها و داروهایی که مصرف کرده است، با پزشک مشورت می کند.

حداقل 10 روز قبل از عمل، پزشک بیمار را از مصرف دارو منع می کند. تجویز و مصرف دارو فقط باید با مشورت پزشک انجام شود. همچنین بیماران باید از نوشیدن الکل یا سیگار کشیدن خودداری کنند.

داوطلبان جراحی اسلیو معده باید از همه خطرات و عوارض جراحی آگاه بوده و تمام پرسش های خود را از پزشک خود بپرسند.

بیماران باید از نوشیدن یا خوردن آب یا غذا در روز قبل از جراحی خودداری کنند.

رژیم غذایی اسلیو معده چطور است؟

رژیم غذایی جراحی اسلیو معده قبل از جراحی شروع می شود و تا بهبود بیمار و عادت به رژیم غذایی سالم ادامه می یابد. برای به دست آوردن بهترین نتیجه، باید از توصیه پزشک خود پیروی کنید و در روزهای منتهی به جراحی، رژیم غذایی کم کالری و کم کربوهیدرات مصرف کنید. در دو روز گذشته قبل از عمل، باید غذاهای مایع و سبک بخورید و خوردن گوشت خود را محدود کنید.

در هفته اول پس از عمل جراحی اسلیو معده، رژیم غذایی محدود به آب است. در هفته دوم، پروتئین به آب اضافه می شود. در هفته سوم، می توانید غذاهای نرم و پوره شده را شروع کنید. هفته آینده باید غذاهای جامد را نیز در برنامه غذایی خود قرار بدهید.

چه کسانی بعد از جراحی اسلیو معده دوباره چاق می شوند؟

اساساً قبل از انتخاب فرد مناسب برای عمل جراحی اسلیو معده، وضعیت شما بررسی می شود و قبل از عمل دانستنی های لازم و هشدارهای مهم به شما داده می شود.

با این حال، افرادی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند اما رژیم غذایی خود را به طور مداوم رعایت نمی کنند و اصلاحات دقیقی انجام داده اند، احتمال دارد که بعد از جراحی، وزن خود را کاهش داده و سپس دوباره وزن خود را افزایش دهند.

چه کسانی بعد از جراحی اسلیو معده دوباره چاق می شوند؟
چه کسانی بعد از جراحی اسلیو معده دوباره چاق می شوند؟

واکنش بدن در لاغری و کاهش وزن سریع چیست؟

باید بدانید که ممکن است بدنتان به کاهش وزن سریع واکنش نشان دهد. در این بخش از مقاله “حاملگی بعد از عمل اسلیو معده” درباره این موضوع حرف خواهیم زد.

طبق بررسی ها، واکنش هایی هستند که احتمال دارد طی 3 – 6 ماه پس از عمل برای افراد اتفاق بیفتد از جمله:

 • بدن درد
 • خستگی و سردی
 • پوست خشک
 • نازک شدن مو و ریزش مو
 • افسردگی

بهبود بیماری ها پس از جراحی اسلیو معده

اسلیو معده می تواند باعث کاهش وزن طولانی مدت شود. میزان این کاهش وزن به شیوه زندگی شما وابسته است. در نتیجه این کاهش وزن، می توان انتظار بهبودهای بیماری های زیر را داشت.

 • بیماری قلبی مرتبط با اضافه وزن
 • فشار خون
 • بالا بودن کلسترول
 • دیابت نوع 2
 • سکته
 • ناباروری

زندگی پس از جراحی اسلیو معده چگونه است؟

زندگی شما مانند یک زندگی انسان معمولی ادامه دارد. افراد بسیار کمی ممکن است تهوع، استفراغ، افزایش ضربان قلب و تعریق را تا 6 ماه پس از شست و شوی معده تجربه کنند که پس از مدتی از بین می رود.

به خاطر داشته باشید که جراحی اسلیو معده یکی از راه های درمان چاقی است و پس از این جراحی شما باید از رژیم غذایی دقیق پیروی کرده و فعالیت های بدنی خاصی را انجام دهید. بدون تلاش و اراده کافی، می توانید دوباره چاق شوید.

از اینحا می توانید تجربیات کسانیکه عمل اسلیو معده انجام داده اند را مشاهده کنید.

زندگی پس از جراحی اسلیو معده چگونه است؟
زندگی پس از جراحی اسلیو معده چگونه است؟

شیردهی و حاملگی بعد از عمل اسلیو معده

اگر حاملگی بعد از عمل اسلیو معده توسط شخص و همسرش به خوبی کنترل شود، بیمار می تواند بارداری خوب و سالمی داشته باشد. در واقع، مطالعات ثابت کرده است که حاملگی بعد از عمل اسلیو معده برای سلامت مادر و جنین بهتر از بارداری های زمان چاقی است.

تصور یک زن با اضافه وزن بسیار دشوار است. کاهش وزن پس از عمل جراحی کاهش وزن، هورمون های فرد را به حالت طبیعی باز می گرداند و شانس زایمان را افزایش می دهد. این بدان معنی است که فرد به طور منظم تخمک گذاری می کند و احتمال باردار شدن بیشتر است.

کاهش وزن می تواند منجر به خستگی مداوم و طولانی شود که می تواند منجر به ناباروری شود. بنابراین، بدون استفاده از داروهای ضد بارداری، احتمال بارداری ناخواسته افزایش می یابد.

شما می توانید 18 ماه پس از جراحی کاهش وزن باردار شوید

شما می توانید بعد از جراحی لاغری و زمانی که وزن شما ثابت شد، باردار شوید. بعد از عمل، بدن تغییرات تغذیه ای و استرس زایی را تجربه می کند که می تواند مشکلاتی در رشد جنین ایجاد کند.

حاملگی بعد از عمل اسلیو معده باعث مشکلات معده نمی شود. تنها نگرانی در این زمینه این است که فرد در دوره کاهش وزن، سریع باردار می شود.

برای محافظت از مادر و جنین در برابر سوء تغذیه، توصیه متخصصان این است که زنان تا 18 ماه پس از جراحی کاهش وزن از باردار شدن خودداری کنند. بر اساس گزارش سال 2005 مجله زنان و زایمان، بارداری 18 ماه پس از جراحی کاهش وزن، خطر سوء تغذیه را در مادر و جنین کاهش می دهد. زنان باید قبل از بارداری به وزن ثابت برسند تا بتوانند مواد مغذی مورد نیاز جنین را تأمین کنند.

آیا رژیم غذایی توصیه شده پس از جراحی لاغری برای مادر و جنین کافی است؟

چنان چه اطلاع دارید، رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده متفاوت از قبل است. ممکن است لازم باشد که روزانه از مکمل های ویتامین و مواد معدنی استفاده کنید. در دوران بارداری، از پزشک خود در مورد تغییرات رژیم غذایی بعد از جراحی کاهش وزن سوال کنید.

متخصصین زنان و ماماها نیز باید از جراحی قبلی کاهش وزن مطلع باشند. بنابراین حتماً در مورد همه چیز بحث کنید. همچنین ممکن است آزمایش منظم خون برای بررسی سطح مواد مغذی در خون مورد نیاز باشد.

احتمال دارد نگران باشید که کاهش رژیم غذایی بعد از جراحی کاهش وزن ممکن است مانع از دریافت مواد مغذی مورد نیاز جنین شود. این تقریباً صفر است زیرا جنین مواد مغذی مورد نیاز خود را از بدن شما دریافت می کند و نیازی به پرخوری در نیمسال اول و دوم ندارد. در ماه های آخر، ممکن است لازم باشد 200 کالری بیشتر از مقدار مشخصی مصرف کنید.

با پزشک خود در مورد هر موضوعی که ممکن است نگران آن باشید یا در مورد آن استرس دارید، صحبت کنید. او ممکن است توصیه هایی برای مواد خوب به جنین ارائه دهد و مهم است که این دستورالعمل ها را دقیقاً دنبال کنید.

مکمل های ضروری در دوران حاملگی بعد از عمل اسلیو معده

پس از جراحی کاهش وزن و در دوران بارداری، ملزم به مصرف مکمل های ویتامین و سایر مواد معدنی مخصوص هستند. پس از جراحی اسلیو معده، بیمار باید موارد زیر را رعایت کند:

 • مصرف مکمل های ویتامین و مواد معدنی مخصوص دوران بارداری
 • سطح ویتامین 12B، آهن، کلسیم، اسید فولیک و ویتامین های محلول در چربی را در اوایل بارداری بررسی کنید.
 • آزمایشات مکرر خون برای تعیین سطح مواد مغذی در بدن

خطر عوارض بارداری کاهش می یابد، اما از بین نمی رود

بر اساس مطالعه مجله زنان و زایمان، خطر ابتلا به فشار خون بالا یا دیابت بارداری پس از عمل بای پس معده با مادرانی که هرگز چاق نشده اند یا تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار نگرفته اند، یکسان است.

با این حال، زنانی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار گرفته اند، ممکن است هنوز کمی چاق باشند و پزشکان باید این افراد را با دقت بیشتری زیر نظر داشته باشند.

البته افرادی که بعد از جراحی کاهش وزن هنوز اضافه وزن دارند، در معرض خطر دیابت بارداری هستند و احتمال چاقی آن ها بسیار کمتر است.

خطر عوارض بارداری کاهش می یابد، اما از بین نمی رود
خطر عوارض بارداری کاهش می یابد، اما از بین نمی رود

آیا تمام وزن کاهش یافته توسط بیمار در دوران بارداری بازگردانده می شود؟

به دلیل افزایش وزن پس از عمل جراحی اسلیو معده، بسیاری از آن ها باردار نمی شوند. با این حال، ممکن است در دوران بارداری وزن خود را افزایش دهید، اما این اضافه وزن به این معنا نیست که به حالت اولیه خود باز می گردید. اضافه وزن در این دوره به دلیل رشد جنین در محیطی با مایع آمنیوتیک و جفت است. در این مدت، بدن خون بیشتری تولید می کند و قفسه سینه، ماهیچه ها و استخوان ها بزرگتر می شوند.

بیشتر شدن وزن در دوران بارداری از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما اکثر خانم ها (چه عمل جراحی کاهش وزن انجام داده باشند یا نه) نگران این افزایش وزن هستند. بهتر است در این مورد با پزشک و ماما صحبت کنید تا ذهن شما آرام شود.

شیردهی پس از اسلیو معده

تغذیه با شیر مادر بعد از اسلیو ممنوع نیست، اما شما نمی توانید بلافاصله پس از جراحی به نوزاد خود شیر دهید زیرا باید دارو مصرف کنید. کاهش سریع وزن بعد از جراحی اسلیو معده، بیماران را در معرض کم آبی، پروتئین، کالری و سایر سوء تغذیه ها قرار می دهد که می تواند رشد جنین را به خطر بیندازد.

علاوه بر این، ممکن است پس از اسلیو برای مدتی نیاز به آب رسانی (با مقدار زیادی آب) و خوردن مواد مغذی (پروتئین، ویتامین، مواد معدنی و غیره) داشته باشید.

سعی کنید که این برنامه را روی نوزاد خود اجرا کنید تا از سلامت نوزاد اطمینان حاصل کنید. در بیشتر موارد، پزشکان توصیه می کنند که مادران از شیردهی به فرزندان خود پس از جراحی کاهش وزن خودداری کرده و در صورت امکان، از جایگزین های شیردهی استفاده کنند.

شیردهی پس از اسلیو معده
شیردهی پس از اسلیو معده

سخن پایانی

ما در این مقاله درباره بارداری در دوران بعد از عمل اسلیو معده حرف زدیم. همچنین به دنبال آن موارد مرتبطی مثل ماهیت چاقی، تاثیر آن بر بارداری، عمل اسلیو معده و ماهیت عمل های کاهش وزن را نیز بررسی کردیم. امیدواریم با استفاده از مطالب مقاله ” حاملگی بعد از عمل اسلیو معده” بتوانید در راستای سلامتی خود قدم های مثبتی بردارید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید