جینسینگ چاق می کند

فهرست مطالب

در مقاله پیش رو این موضوع مورد بررسی قرار می گیرد که آیا جینسینگ چاق می کند ؟  اگر طرفدار مصرف این خوراکی به شکل های مختلف هستید، بهتر است در ادامه این مطلب، همراه ما باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

مصرف جینسینگ تاریخچه ای بسیار طولانی دارد اما در چند سال اخیر و با افزایش آگاهی مردم نسبت به خواص داروها و گیاهان خاص مانند جینسینگ، مصرف این ماده افزایش پیدا کرده است.

مقدمه

جینسینگ چاق می کند
جینسینگ چاق می کند

مانند سایر خوراکی ها نیز، مصرف بدون حد و اندازه جینسینگ مزایا و معایبی دارد که یکی از آن ها ابتلا به چاقی است که بعضی از انواع آن تاثیر بیشتری در ابتلا به این مشکل دارند.

اینفوگرافیک جینسینگ چاق می کند

اینفوگرافیک جینسینگ چاق می کند
اینفوگرافیک جینسینگ چاق می کند

در این مقاله در مورد جینسینگ، انواع و خواص آن صحبت خواهیم کرد.

همچنین با توضیح تاثیر این ماده بر بدن در مورد مشکلاتی که مصرف بیش از اندازه جینسینگ به دنبال داشته و تاثیر آن در چاقی و روش مقابله با چاقی در اثر مصرف جینسینگ نیز صحبت خواهیم کرد.

در ضمن از نظرات دکتر سلیمی به عنوان بهترین متخصص جراحی چاقی بهره مند خواهیم شد. با ما بمانید.

آیا جینسینگ چاق می کند

بطورکلی جینسینگ باعث چاقی نمی شود.

اما اگر درست استفاده نشود باعث اضافه وزن و چاقی می شود.

برای مثال اگر همراه با آبلیمو مصرف شود باعث چاقی می شود. 

فهرست:

جینسینگ چیست و چند نوع دارد؟

خواص جینسینگ برای تقویت بدن چیست؟

جینسینگ چه تاثیری در درمان بیماری ها دارد؟

برای افزایش انرژی و مشکلات روحی، چگونه می توان از جینسینگ استفاده کرد؟

جینسینگ به چه شکل هایی مصرف می شود؟

آیا جینسینگ چاق می کند ؟

چاقی ناشی از مصرف جینسینگ به چه صورت است؟

کدام روش مصرف جینسینگ بیشتر باعث چاقی می شود؟

چه مشکلاتی در بیمارانی که در اثر مصرف جینسینگ یا سایر دلایل دچار چاقی می شوند، ایجاد می شود؟

عوارض کلی مصرف جینسینگ چیست؟

آیا مصرف جینسینگ محدودیت سنی دارد؟

در صورت بروز مشکل ناشی از مصرف جینسینگ، چه اقدامی باید انجام داد؟

اثر جینسینگ در لاغری به چه صورت است؟

مصرف جینسینگ برای چه کسانی ممنوع است؟

پودر جینسینگ با چه شرایطی قابل مصرف است؟

آیا مصرف جینسینگ به تنهایی باعث چاقی می شود؟

چه روش هایی مانع چاقی با جینسینگ می شوند؟

در صورت چاقی در اثر مصرف جینسینگ، چه اقداماتی باید انجام داد؟

بهترین روش کاهش وزن و لاغری چیست؟

جراحی لاغری به چه افرادی توصیه می شود؟

در جراحی لاغری، به چه نکاتی باید توجه شود؟

مناسب ترین نوع جراحی لاغری، در چاقی ایجاد شده با مصرف جینسینگ چیست؟

آیا بعد از انجام جراحی لاغری، می توان از جینسینگ استفاده کرد؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جینسینگ چاق می کند با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

جینسینگ چیست و چند نوع دارد؟

یکی از گیاهان قدیمی و پرکاربرد در طب سنتی و تولید داروهای گیاهی، جینسینگ است. این گیاه که ظاهری شبیه به هویج و زنجبیل دارد، به نام های مختلف دیگر مانند گیاه جوانی یا نوش دارو نیز معروف می باشد.

همان طور که گفته شد، ظاهر این گیاه شبیه به هویج است و مانند هویج، ریشه آن مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه بومی آسیاست و در چین و نواحی کوهستانی رویش پیدا می کند.

جینسینگ تاثیر زیادی در عملکرد بدن دارد. این گیاه بیشتر به عنوان دارویی تقویتی استفاده می شود. اما بسته به نوع مصرف یا ترکیب آن با دیگر مواد می تواند در چاق شدن، لاغری و … اثرگذار باشد. جینسینگ انواع مختلفی نیز دارد.

جینسینگ چیست و چند نوع دارد؟
جینسینگ چیست و چند نوع دارد؟

جینسینگ آسیایی

اولین نوع جینسینگ، جینسینگ آسیایی است. در پاراگراف قبل گفته شد که جینسینگ در اصل یک گیاه بومی شرق آسیاست و جینسینگ آسیایی نیز به جینسینگی که در چین یا کره کشت می شود، گفته می شود. این نوع از جینسینگ بیشترین خواص دارویی را دارد و ریشه آن شباهت زیادی به فرم بدن انسان دارد.

این مسئله باعث شده که در شرق آسیا به خصوص چین این نوع از جینسینگ به جین چین نیز معروف باشد. البته جینسینگ آسیایی دارای یک واریته ژاپنی نیز می باشد که خواص آن کمتر از جینسینگ کره ای یا چینی است.

پیشنهاد می کنیم از سایر مطالب سایت دکتر سلیمی دیدن کنید.

جینسینگ سیبری

نوع بعدی جینسینگ ها، جینسینگ سیبری است. این مدل، خواص دارویی کمتری نسبت به نوع آسیایی دارد و معمولا در مناطقی که جینسینگ گران قیمت فروش چندانی ندارد، به دلیل قیمت ارزان تر به فروش می رسد. کیفیت جینسینگ سیبری کمتر از سایر انواع جینسینگ است اما برای کاربردهایی مانند چاقی قابل استفاده می باشد.

جینسینگ سنچی

سنچی جینسینگ یا جینسینگ سنچی که به سنگ کاذب نیز معروف است، یکی دیگر از انواع این گیاه است. این نوع از گیاه جینسینگ برای مشکلاتی مانند انعقاد خون کاربرد زیادی دارد. همچنین از خواص آن به منظور تسکین درد نیز استفاده می شود. ظاهر این گونه، کاملا متفاوت به جینسینگ آسیایی است.

جینسینگ آمریکایی

جینسینگ آمریکایی نوع دیگری از این گیاه است که در آمریکای شمالی رشد می کند. شکل ظاهری این نوع، شبیه به جینسینگ آسیایی اما با اندازه ای کوچک تر از آن است.

همانند سایر گیاهان در منطقه آمریکای شمالی، جینسینگ آمریکایی نیز بیشتر مورد استفاده سرخپوست ها بوده و برای درمان بیماری ها و تولید داروی گیاهی از آن استفاده می کردند. جینسینگ های صادر شده به دیگر کشورهای آسیایی از این نوع هستند.

جینسینگ هیمالیایی

جینسینگ هیمالیایی یکی دیگر از انواع جینسینگ است. همانند نام این گونه، این جینسینگ بیشتر در منطقه هیمالیا رشد می کند و مهم ترین کاربرد آن درمان سوء هاضمه است.

جینسینگ دارف

در نهایت کمیاب ترین نوع گیاه جینسینگ، جینسینگ دارف است که همانند سایر انواع آن دارای خواص دارویی مختلف است و توسط قومیت هایی که به طب سنتی می پرداختند، بیشتر استفاده می شد.

خواص جینسینگ برای تقویت بدن چیست؟

گیاهانی که برای مصارف دارویی استفاده می شوند، انواع مختلفی دارند اما شاید هیچ کدام به اندازه جینسینگ محبوبیت نداشته و شناخته نشده باشند که این به دلیل خواص متعدد جینسینگ است.

مصرف صحیح جینسینگ، باعث تقویت بدن و درمان مشکلات و بیماری ها می شود. همچنین می تواند در وضعیت روانی فرد نیز تاثیرگذار باشد.

خواص جینسینگ برای تقویت بدن چیست؟
خواص جینسینگ برای تقویت بدن چیست؟

البته مانند سایر مواد خوراکی در کنار مزایای متعدد، مصرف بیش از اندازه جینسینگ معایبی نیز دارد که یکی از آن ها این مسئله است که جینسینگ چاق می کند .

پیش از توضیح در مورد تاثیر جینسینگ در مورد چاق کنندگی، در خصوص برخی از خواص دیگر این گیاه صحبت خواهیم کرد.

بهبود فعالیت مغز

یکی از تاثیرات مهم جینسینگ، بهبود عملکرد مغز است. پزشکان به بیمارانی که در معرض ابتلا به آلزایمر قرار دارند یا در مراحل ابتدایی این بیماری هستند، مصرف این گیاه را برای به تعویق انداختن اثرات آلزایمر توصیه می کنند.

البته به منظور بهره گیری از این خاصیت جینسینگ، این ماده باید در مقدار مناسب و به شکل صحیح استفاده شود و بهتر است زیر نظر پزشک، اقدام به مصرف آن کرد.

بهبود حافظه و تقویت آن، بهتر شدن رفتار و خلق و خو و … از اثراتی است که جینسینگ بر سیستم عصبی و در نتیجه بهبود سیستم مغزی عصبی دارد.

جینسینگ باعث جذب بیشتر قند خون توسط سلول ها می شود و قند، ساده ترین ماده برای تامین سوخت سلول ها می باشد، این مسئله موجب افزایش انرژی سلول ها و در نتیجه عملکرد بهتر آن ها به خصوص در بخش مغزی، عصبی می شود.

درمان مشکلات جنسی

شناخته شده ترین خاصیت جینسینگ، درمان مشکلات و اختلالات جنسی در مردان است. جینسینگ در بهبود اختلال نعوظ تاثیر دارد و در مردانی که نعوظ ضعیف یا ناقص دارند، می تواند به بهبود این وضعیت کمک کند.

اثر جینسینگ در حل این مشکل با افزایش گردش خون در ناحیه آلت تناسلی اتفاق می افتد و در نهایت باعث درمان بیمار می شود. البته برای درمان اختلال نعوظ، مصرف نوع کره ای جینسینگ بیشتر از سایر انواع توصیه می شود.

درمان مشکلات جنسی
درمان مشکلات جنسی

تقویت سیستم ایمنی

علاوه بر موارد گفته شده، جینسینگ به طور کلی در تقویت سیستم ایمنی بدن نیز تاثیرگذار می باشد. معمولا در بیمارانی که در اثر ابتلا به سرطان و استفاده از تزریقات شیمی درمانی دچار ضعف بدنی می شوند، مصرف جینسینگ برای تقویت سیستم ایمنی توصیه می شود. با تقویت بدن به کمک جینسینگ، از ابتلا به بسیاری از بیماری ها جلوگیری می شود.

بهبود قاعدگی

دوران قاعدگی یکی از حساس ترین دوره ها در زندگی زنان است که به طور ماهانه تکرار شده و مشکلات خاص خود را دارد. بیشتر زنان در این دوران از درد، التهاب و مشکلات اینچنینی شکایت می کنند. مصرف جینسینگ به مقدار مناسب می تواند درد قاعدگی را کاهش داده و با بهبود جریان خون، به زودتر تمام شدن این دوران نیز کمک کند.

هرچند خواص جینسینگ بسیار زیاد و مفید است، اما در صورت اضافه وزن و چاقی در اثر مصرف این ماده، احتمال بروز مشکلات مهم تر وجود دارد. بنابراین بهتر است پیش از اقدام به مصرف جینسینگ، وضعیت تناسب وزن خود را زیر نظر پزشکی مجرب مانند دکتر سلیمی کنترل کنید.

لطفا از پست ماسک چاق کننده صورت دیدن کنید.

جینسینگ چه تاثیری در درمان بیماری ها دارد؟

هرچند جینسینگ چاق می کند و مصرف بیش از اندازه آن برای افرادی که رژیم لاغری داشته و به دنبال کاهش وزن هستند مناسب نمی باشد، اما نمی توان از خواص آن برای درمان بیماری های مختلف غافل شد.

بیماری های زیادی با مصرف جینسینگ کنترل می شوند و با مصرف منظم دارو و جینسینگ می توان آن ها را درمان کرد. در ادامه به مهم ترین بیماری هایی که با مصرف جینسینگ می توان به درمان آن ها کمک کرد، اشاره خواهیم کرد.

جینسینگ چه تاثیری در درمان بیماری ها دارد؟
جینسینگ چه تاثیری در درمان بیماری ها دارد؟

جینسینگ، آنتی اکسیدانی قوی

یکی از خواص درمانی جینسینگ، ایجاد حالت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی در بدن است. این ماده می تواند التهاب را تا حد زیادی کنترل نماید.

تحقیقاتی که در مورد جینسینگ و خواص آن انجام شده است، نشاندهنده این مطلب می باشد که جینسینگ کره ای قرمز، التهاب بدن به خصوص التهابات پوستی ناشی از آفتاب سوختگی و … را کاهش می دهد.

به خصوص برای افرادی که به اگزما مبتلا هستند، این ماده می تواند اثرات درمانی زیادی داشته باشد. حالت آنتی اکسیدانی جینسینگ باعث کاهش بروز مشکلاتی مانند آلرژی و … می شود.

خواص جینسینگ در پیشگیری از سرطان

یکی دیگر از خواص جینسینگ در درمان بیماری ها، خاصیت ضد سرطانی آن است. این خاصیت جینسینگ به چند دلیل ایجاد می شود. گردش خون بهتر و منظم تر، ایجاد حالت آنتی اکسیدان و بهبود عملکرد سلول های بدن که باعث جلوگیری از تولید سلول های غیر طبیعی و سرطانی می شود.

خواص جینسینگ در پیشگیری از سرطان
خواص جینسینگ در پیشگیری از سرطان

جینسینگ و اثر آن در دیابت

در بخش قبل گفتیم که جینسینگ موجب جذب ساده تر قند از مواد غذایی و مصرف آن ها توسط سلول ها می شود. با توجه به این که در بیماری دیابت، بزرگ ترین مشکل عدم جذب گلوکز و قند توسط سلول هاست، با استفاده از این ماده، قند خون کاسته شده و بیماری دیابت کنترل می شود.

در مبتلایان به دیابت نوع دو، مصرف جینسینگ به همراه داروهای کاهنده قند می تواند به درمان این بیماری کمک زیادی کند.

همچنین می توانید با مطالعه درمان دیابت پا و سریعترین راه درمان دیابت و معنی blood sugar در آزمایش خون اطلاعات خود را این زمینه کامل تر کنید.

درمان مشکلات ریه

جینسینگ می تواند مشکلات مزمن ریوی را نیز درمان کند. بیمارانی که به انسداد ریه مبتلا هستند، می توانند با مصرف این ماده عوارض ناشی از این بیماری را کاهش داده و با تداوم مصرف در کنار داروها، کاهش عفونت ها و باکتری های بدن و … مشکلات ریه درمان شود.

نکته مهمی که باید به آن توجه شود، این است که مصرف جینسینگ به تنهایی موجب درمان بیماری نمی شود و نهایتا در تسکین بیماری تاثیرگذار است. اما در کنار داروهای مخصوص می تواند باعث بهبودی سریع تر بیماری های فوق شود.

پیشنهاد می کنیم از پست بیماری‌هایی که باعث چاقی می شوند دیدن کنید.

درمان مشکلات ریه
درمان مشکلات ریه

برای افزایش انرژی و مشکلات روحی، چگونه می توان از جینسینگ استفاده کرد؟

تا این بخش از مقاله جینسینگ چاق می کند ، در مورد برخی خواص این گیاه گفته شد. اگر دارای وزن مناسب هستید و در مورد چاقی و اضافه وزن نگرانی ندارید، بد نیست این ماده را برای افزایش انرژی و درمان مشکلات روحی مورد استفاده قرار دهید.

البته پزشکان با تجربه در زمینه درمان چاقی مانند دکتر سلیمی به بیمارانی که اصرار یا نیاز به مصرف این دارو دارند، توصیه می کند که ابتدا اضافه وزن خود را درمان کرده و سپس با خیالی راحت به مصرف این گیاه بپردازند. یکی از مهم ترین خواص جینسینگ، تقویت انرژی است.

سرخپوستان قدیم از این خاصیت در نبردها استفاده می کردند و بخش زیادی از انرژی فعالیت ها و قوای بدنی خود را با مصرف این گیاه تامین می کردند. در این بخش، در مورد خاصیت انرژی بخشی جینسینگ صحبت خواهیم کرد.

جینسینگ و افزایش انرژی

مواد مختلفی در جینسینگ وجود دارند که تاثیر زیادی در افزایش انرژی بدن دارند. از جمله این مواد می توان به پلی ساکاریدها اشاره کرد.

وجود این ماده در کنار الیگوپپتیدها موجب کاهش استرس می شود که خستگی بدن را کاهش داده و انرژی افزایش پیدا می کند.

این خاصیت توسط پزشکان برای افرادی که به دلیل مشاغل سنگین دچار خستگی روحی دائمی هستند یا در اثر استفاده از روش های درمانی خاص مانند شیمی درمانی یا فیزیوتراپی به ضعف جسمی و روحی دچار شده اند، مورد استفاده قرار می گیرد تا به بهبود وضعیت آن ها کمک کند.

جینسینگ باعث تحریک سلول های مغزی می شود و در افرادی که سکته مغزی را رد می کنند، برای تقویت سلول ها و جلوگیری از کار افتادگی لوب های مغزی کمک کننده می باشد.

تاثیر جینسینگ در حل مشکلات روحی

همان طور که در بخش های قبل گفته شد، تاریخچه مصرف جینسینگ طولانی است و این ماده از مدت ها قبل توسط سرخپوستان و قبایلی که در طب سنتی دستی بر آتش داشتند، مورد استفاده قرار می گرفت.

تحقیقات امروزی در مورد جینسینگ نشاندهنده این است که مصرف روزانه 0.4 از این ماده باعث افزایش آرامش بیماران از لحاظ ذهنی می شود و در افرادی که علائم افسردگی مشاهده می شود، به مرور بهبودی حاصل می شود. افرادی که به طور منظم جینسینگ مصرف می کنند، اخلاق بهتری نسبت به سایرین داشته و شادتر از دیگران هستند.

جینسینگ به چه شکل هایی مصرف می شود؟

برای مصرف جینسینگ، روش های مختلفی وجود دارد. مصرف زیاد این ماده، مشکلاتی ایجاد می کند که ساده ترین آن ها چاقی است.

بنابراین اگر مصرف کننده این ماده به هر روشی هستید، بهتر است مصرف این ماده را تنها در دوز مناسب انجام دهید. در این بخش از مقاله جینسینگ چاق می کند ، در مورد انواع روش های مصرف جینسینگ صحبت خواهیم کرد.

جینسینگ به چه شکل هایی مصرف می شود؟
جینسینگ به چه شکل هایی مصرف می شود؟

مصرف جینسینگ تازه

بعضی از افراد جینسینگ را به صورت تازه استفاده می کنند. در ابتدای مقاله گفته شد که شکل تازه این گیاه شبیه هویج و زنجبیل است.

برش های داخلی  جینسینگ نیز شباهت زیادی به زنجبیل دارند. بنابراین بیشتر افرادی که به مصرف تازه این گیاه علاقه دارند، آن را مشابه زنجبیل استفاده می کنند.

باتوجه به این که شکل تازه این ماده تاثیر زیادی در جذب قند توسط سلول ها دارد، بهتر است روزانه مقدار کمی از این ماده را مورد استفاده قرار داد.

به خصوص در بیمارانی که تا کنون از جینسینگ استفاده نکرده اند، بهتر است مصرف را ابتدا با مقدار بسیار کمی از این ماده آغاز کنند.

جینسینگ تازه را می توان با آب، عسل و دارچین به حالت دم کرده استفاده کرد. باید دقت کرد که شکل تازه این گیاه، عطر و بوی قوی تری دارد. بنابراین اگر به بوی آن علاقه ندارید، می توانید ابتدا آن را در معرض آفتاب قرار داده و خشک کنید.

جینسینگ تازه همچنین در بسیاری از شامپوها و مواد شوینده نیز استفاده می شود. ریختن یک جینسینگ کوچک در شامپو باعث پس دادن عصاره و تاثیرگذاری آن در شامپو می شود.

پودر جینسینگ

بعضی افراد بعد از خشک شدن ریشه های جینسینگ آن را پودر می کنند و در آب جوش، غذاهای مصرفی روزانه و … استفاده می کنند. همچنین می توان پودر جینسینگ را در شیر یا آبمیوه ریخت و روزانه چند نوبت از این معجون استفاده کرد.

البته جینسینگ پودر شده توسط برندهای مختلف نیز تولید شده و در بازار وجود دارند. اما بسیاری از آن ها با مواد دیگر ترکیب می شوند. بنابراین در صورت تمایل به مصرف پودر جینسینگ به صورت خالص، بهتر است آن را از عطاری تهیه کرده یا به طور شخصی پودر کنید.

شربت جینسینگ

شربت جینسینگ یکی دیگر از انواع مصرفی این گیاه است که برای افرادی که به جینسینگ خالص حساسیت داشته یا طعم جینسینگ را به تنهایی نمی پسندند، مناسب است. شربت جینسینگ برندهای مختلف معمولا با موادی مانند عصاره دارچین، خرما، زنجبیل و … ترکیب می شوند تا علاوه بر ایجاد عطر و طعم بهتر، مصرف آن نیز ساده تر شود.

قرص جینسینگ

در نهایت ساده ترین روش مصرف جینسینگ برای افرادی که به دنبال بهره گیری از خواص جینسینگ هستند، مصرف قرص این گیاه است.

قرص جینسینگ نیز مانند پودر و شربت، ترکیبی با سایر مواد است و باید برای استفاده از آن زیر نظر یک پزشک یا متخصص داروهای گیاهی قرار گرفت. به خصوص اگر این گیاه را برای درمان مشکلات خود استفاده می کنید

اما نگران اثرات چاق کننده آن هستید، بهتر است هرچند وقت یک بار به پزشکان با تجربه مانند دکتر سلیمی مراجعه کنید تا از اضافه وزن شما نیز جلوگیری شود.

آیا جینسینگ چاق می کند ؟

یکی از نگرانی های مهم بیماران در مورد مصرف جینسینگ، اثرات آن در چاقی و اضافه وزن بیماران است. اگر دچار مشکلی هستید که جینسینگ می تواند در درمان آن موثر باشد

و به دنبال روش مصرف این گیاه در اینترنت یا منابع مختلف تحقیق کرده باشید، احتمالا با این جمله مواجه شده اید که جینسینگ چاق می کند و در مقابل آن، مقالاتی در مورد اثرات این ماده برای کاهش وزن خوانده اید. در این بخش، به طور کامل در مورد اثرات جینسینگ بر چاقی و لاغری صحبت خواهیم کرد.

آیا جینسینگ چاق می کند ؟
آیا جینسینگ چاق می کند ؟

جینسینگ و چاقی

جینسینگ می تواند باعث چاقی شود، در صورتی که به درستی مورد استفاده قرار نگیرد. این گیاه به طور کل عارضه ای ندارد مگر در شرایطی که مصرف آن با موادی همراه شود که باعث اثر سوء ترکیبات آن شده یا از روش هایی برای مصرف آن استفاده شود که ترکیبات چاق کننده و … دارند.

به عنوان مثال، جینسینگ در حالت مصرف تازه، پودر یا خشک شده ممکن است که برای بعضی افراد قابل استفاده نباشد. این افراد معمولا برای استفاده راحت تر از جینسینگ، این ماده را با آبمیوه یا دسر استفاده می کنند که حتی اگر خود جینسینگ نیز باعث چاقی نشود، سایر موادی که همراه با آن استفاده می شوند، تاثیر مستقیم در چاقی دارند.

همچنین قند خون در زمان مصرف جینسینگ، به خصوص مصرف نامنظم و نامتعادل آن باعث به هم خوردن و عدم توازن می شود که در این شرایط نیز ممکن است اثرات سوء این مشکل باعث چاقی و اضافه وزن بیمار شود.

دیگر موردی که در جینسینگ باعث چاقی افراد می شود، وجود مواد مغذی در این گیاه است

دیگر موردی که در جینسینگ باعث چاقی افراد می شود، وجود مواد مغذی در این گیاه است. این مواد سیستم گوارشی بدن را بهبود می بخشند و در افرادی که به دلیل اختلالات سیستم گوارش تغذیه نامناسبی دارند، در افزایش اشتها و بهبود تغذیه کمک می کند.

اگر دچار اضافه وزن هستید و قصد مصرف جینسینگ را دارید، بهتر است پیش از اقدام به مصرف این گیاه، ابتدا به پزشکی مجرب در زمینه کاهش وزن مراجعه کرده و روند لاغری خود را آغاز کنید و سپس به مصرف جینسینگ بپردازید. یکی از پزشکان خوب برای این موضوع، دکتر سلیمی می باشند.

چاقی ناشی از مصرف جینسینگ به چه صورت است؟

به طور کل جینسینگ با خاصیت آن در کاهش وزن معروف است اما گاهی اوقات مصرف نامناسب این ماده باعث چاقی می شود که این مسئله یکی از مهم ترین نگرانی های بیمارانی است که نیاز به مصرف جینسینگ برای کاهش درد و اختلالات خود دارند.

بیشتر مصرف کنندگان جینسینگ، این ماده را به منظور تقویت قوای جنسی استفاده می کنند و عدم چاقی و اضافه وزن مسئله ای مهم برای آن هاست.

چاقی ناشی از مصرف جینسینگ به چه صورت است؟
چاقی ناشی از مصرف جینسینگ به چه صورت است؟

چاقی و ساز و کار بدن در زمان استفاده از جینسینگ

با مصرف جینسینگ اتفاقات مختلفی در بدن رخ می دهد. مثلا فعالیت سلول ها بیشتر شده، جریان خون بهبود پیدا می کند و انرژی کلی بدن افزایش پیدا می کند. تمام این مسائل نه تنها باعث چاقی نبوده، بلکه موجب کاهش وزن افراد نیز می شود.

اما یکی دیگر از اتفاقاتی که با مصرف جینسینگ در بدن رخ می دهد، افزایش جذب انرژی از مواد غذایی و افزایش اشتهاست. در افرادی که سیستم هورمونی بدن آن ها دچار مشکل بوده و متابولیسم کلی بدن آن ها پایین است، افزایش جذب قند و کالری از مواد غذایی در اثر استفاده از جینسینگ و بالا رفتن اشتها باعث چاقی و اضافه وزن می شود.

در این افراد با وجود بالا رفتن انرژی برای انجام فعالیت ها، اندام های موثر در متابولیسم بدن توانایی سوخت و ساز ندارند و چاقی اتفاق می افتد.

یکی دیگر از مشکلاتی که در اثر استفاده از جینسینگ در بدن رخ داده و در بروز چاقی نیز بی تاثیر نیست، به هم ریختن ساعت خواب است.

افرادی که ساعات انتهایی شب بیدار هستند، معمولا برای تامین انرژی یا سرگرمی اقدام به خوردن تنقلات و … می کنند که این مسئله نیز در ابتلا به چاقی بی تاثیر نمی باشد.

کدام روش مصرف جینسینگ، بیشتر باعث چاقی می شود؟

سوالی که ممکن است در مورد اثر جینسینگ بر چاقی ایجاد شود، این است که کدام شکل از مصرف جینسینگ، بیشتر باعث چاقی و اضافه وزن می شود و کدام شکل از آن تاثیری در اضافه وزن ندارد.

این سوال به خصوص در بیمارانی که به چاقی مفرط یا اضافه وزن مبتلا بوده یا در حال اجرای یک رژیم یا روشی برای لاغری هستند و از اضافه وزن بیشتر نگران هستند، بسیار رایج می باشد.

کدام روش مصرف جینسینگ، بیشتر باعث چاقی می شود؟
کدام روش مصرف جینسینگ، بیشتر باعث چاقی می شود؟

چاقی در کدام روش بیشتر اتفاق می افتد؟

در بخش های قبلی مقاله در مورد روش های مختلف مصرف جینسینگ صحبت شد، به غیر از مصرف جینسینگ به صورت تازه یا خشک شده و مصرف پودر خالص آن در سایر روش های مصرف، به صورت خالص استفاده نمی شود و برای ساده تر کردن فرآیند هضم، از ترکیبات مختلف در آن ها استفاده می شود که این ترکیبات ممکن است در چاقی تاثیر داشته باشند.

در میان انواع روش های مختلف مصرف جینسینگ، مصرف این گیاه به صورت قرص و شربت بیشتر از سایر روش ها باعث چاقی می شوند. یکی از مشکلات شربت و قرص جینسینگ مشخص نبودن ترکیبات این مواد به طور دقیق است.

برای جلوگیری از این موضوع، این شکل از جینسینگ را تنها باید از برندهایی تهیه و مصرف کرد که ترکیبات آن به صورت دقیق و به طور واقعی مشخص باشند.

جالب است بدانید که حتی درصد ترکیبات نسبت به جینسینگ نیز می توانند در ابتلا به چاقی موثر باشند. بنابراین اگر برای مصرف راحت تر جینسینگ به شکل قرص یا شربت آن علاقه دارید، بهتر است تنها برندهای معتبر را برای این کار انتخاب کنید.

چه مشکلاتی در بیمارانی که در اثر مصرف جینسینگ یا سایر دلایل دچار چاقی می شوند، ایجاد می شود؟

اگر تا این قسمت از مقاله را مطالعه کرده اید، ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که چرا باید در مصرف جینسینگ برای جلوگیری از ابتلا به چاقی دقت کرد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که نه تنها در مورد چاقی در اثر مصرف جینسینگ، بلکه در تمام انواع چاقی ها، هشدار ابتلا به مشکلات و بیماری های مختلف وجود دارد که پزشکان برای جلوگیری از ابتلا به آن ها، درمان به موقع چاقی را توصیه می کنند. از جمله این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد.

چه مشکلاتی در بیمارانی که در اثر مصرف جینسینگ یا سایر دلایل دچار چاقی می شوند، ایجاد می شود؟
چه مشکلاتی در بیمارانی که در اثر مصرف جینسینگ یا سایر دلایل دچار چاقی می شوند، ایجاد می شود؟

مشکلات مفصلی

یکی از رایج ترین مشکلات چاقی، عوارض و اختلالات مفصلی است. درد در ناحیه مفاصل زانو و کمر بیشترین مشکلی است که مبتلایان به چاقی به آن دچار می شوند.

البته در صورتی که فرد مبتلا به چاقی، گیاه جینسینگ را مصرف کند، ممکن است مشکلات مفصلی تا حدی کاهش پیدا کند. اما به طور کامل درمان نمی شوند و تنها درد ناشی از آن ها تسکین پیدا می کند.

تسکین درد موجب می شود که بیمار، درمان و کنترل بیماری را جدی نگرفته و مشکلات جدی تر مانند شکستگی استخوان برای او ایجاد شود.

مشکلات قلبی عروقی

دیگر عارضه ناشی از چاقی که ممکن است به دلیل چاقی مصرف جینسینگ نیز اتفاق بیفتد، مشکلات قلبی عروقی است. همان طور که گفته شد، مصرف جینسینگ گردش خون را بهبود می بخشد. گاهی اوقات این بهبودی در افراد اثرات منفی دارد و موجب بالا رفتن ناگهانی فشار خون می شود که اثرات نامناسبی بر قلب ایجاد می کند.

مشکلات معده

مشکلات معده دیگر عارضه ای است که در اثر چاقی ایجاد می شود. افراد مبتلا به چاقی بیشتر از سایرین دچار رفلاکس معده می شوند. اگر علاوه بر چاقی، جینسینگ نیز مصرف کنید، این احتمال وجود دارد که به خاطر افزایش اشتها و بیشتر غذا خوردن، مشکلات رفلاکس معده افزایش پیدا کند.

اختلالات خواب

در نهایت آخرین عارضه ای که در اثر مصرف همزمان جینسینگ و ابتلا به چاقی رخ می دهد، عوارض خواب مانند به هم ریختن ساعت خواب، کم خوابی و … می شود.

اگر به دلیل مصرف تولیدات مختلف جینسینگ و یا سایر دلایل به چاقی مبتلا شده اید، برای جلوگیری از مشکلات گفته شده بهتر است فورا به پزشکان مجربی مانند دکتر سلیمی مراجعه کنید.

عوارض کلی مصرف جینسینگ چیست؟

جینسینگ به طور کلی ماده ای بی خطر است و نباید در اثر مصرف آن مشکلی در بدن ایجاد شود مگر در شرایط خاص. مثلا دوز مصرف این گیاه از مقدار مجاز بیشتر شود.

عوارض کلی مصرف جینسینگ چیست؟
عوارض کلی مصرف جینسینگ چیست؟

البته اثرات سو و ایجاد عارضه در اثر مصرف دوز زیاد از یک ماده نه تنها در جینسینگ، بلکه در تمام داروهای گیاهی یا شیمیایی اتفاق می افتد. بنابراین در صورتی که به هر دلیل نیاز یا علاقه به مصرف این گیاه دارید، بهتر است در مورد دوز مناسب آن از پزشک سوال کنید.

عوارض مصرف جینسینگ به مقدار زیاد

همان طور که گفته شد، عوارض مصرف جینسینگ تنها در صورتی بروز می کنند که فرد به شکل مناسب از این ماده استفاده نکند.

به عنوان مثال مبتلایان به چاقی مفرط ممکن است با مصرف جینسینگ دچار بی خوابی، افزایش بی رویه فشار خون و مشکلات عصبی شوند. در نتیجه بهتر است جینسینگ را زیر نظر یک پزشک متخصص درمان چاقی انجام دهند.

همچنین در صورتی که این گیاه به مقدار زیاد و در زمان نامناسب استفاده شود، این احتمال وجود دارد که فرد به مشکلاتی مانند سردرد، سرگیجه یا ناراحتی های معده دچار شود.

تغییر در وضعیت گردش خون با مصرف جینسینگ عموما به صورت بهبود جریان خون است اما در بعضی زنان ممکن است این خاصیت جینسینگ موجب اختلال در سیکل قاعدگی و به هم ریختن زمان ابتلا و طول دوران قاعدگی شود.

عارضه دیگر جینسینگ، تداخل با بعضی از داروها مانند داروهای افسردگی است. همچنین این گیاه با داروهایی که دارای کافئین هستند نیز تداخل دارد.

بنابراین در صورتی که داروی خاصی مصرف می کنید، بهتر است پیش از اقدام به مصرف جینسینگ، با پزشک معالج خود مشورت کنید و مصرف این گیاه را مطابق با دستورالعمل پزشک خود انجام دهید.

آیا مصرف جینسینگ محدودیت سنی دارد؟

خواص زیاد گیاه جینسینگ باعث می شود که بعضی افراد برای تقویت حافظه فرزندان خود، افزایش انرژی آن ها و دیگر دلایلی از این دست، مصرف آن را برای کودکان یا نوجوانان توصیه کنند.

بهتر است پیش از انجام این کار، این بخش از مقاله جنسینگ چاق می کند را مطالعه کنید تا با عوارض و محدودیت های مصرف این گیاه در سنین پایین تر آشنا شوید.

آیا مصرف جینسینگ محدودیت سنی دارد؟
آیا مصرف جینسینگ محدودیت سنی دارد؟

مصرف جینسینگ در سنین کودکی و نوجوانی

رشد، شکل گیری قوای جسمی، جنسی، روحیات و … در سنین کمتر از 18 سال بیشترین میزان خود را دارد.

در این سنین، فرد بیشترین انرژی و هیجان را نیز دارا می باشد. با توجه به خواص و اثرات جینسینگ بر بدن، می توان گفت که تمام ویژگی هایی که در اثر مصرف این گیاه در بدن ایجاد می شود، به طور طبیعی در کودکان و نوجوانان وجود دارد.

ضربان قلب و گردش خون در سنین پایین در بهترین شکل خود بوده و انرژی بدن در بالاترین حد است. رشد در کودکی بیشتر از سایر دوره های زندگی اتفاق افتاده و حافظه نیز بهترین عملکرد را دارد.

اما در صورتی که کودک به مشکلاتی مانند عدم یادگیری، خستگی یا کمبود انرژی، رشد کمتر از همسن و سالان خود دچار بوده و علت علمی و پزشکی برای مشکل او وجود نداشته باشد، می توان جینسینگ را مورد استفاده قرار داد.

البته برای جلوگیری از اثرات سوء این ماده یا ابتلای کودک به چاقی، بهتر است این گیاه را در پایین ترین دوز ممکن برای اثرگذاری استفاده کرد.

در بیشتر کشورها، مکمل هایی مخصوص با جینسینگ وجود دارند که مختص کودکان 3 تا 13 سال می باشند. البته مصرف این مکمل ها تنها با تایید پزشک مجاز می باشد.

در صورت موجود نبودن مکمل مخصوص کودکان، می توان از پودر این گیاه به میزان کم و ترکیب شده با آبمیوه یا دسرهای مورد علاقه کودک استفاده کرد.

در صورت بروز مشکل ناشی از مصرف جینسینگ، چه اقدامی باید انجام داد؟

با وجود توصیه های پزشکان در مورد عوارض بیش از اندازه جینسینگ به خصوص در یک وعده، گاهی اوقات بیماران برای بهره گیری بیشتر از خواص این گیاه، اقدام به مصرف دوز بالایی از جینسینگ خالص یا ترکیبات در وعده های روزانه خود می کنند.

اثرات سوء این کار معمولا در روزهای اول مشخص نمی شود و بعد از چند روز با به وجود آمدن مشکلات مختلف در بدن، بروز پیدا می کند. در صورت بروز این مشکلات، بهتر است اقدامات لازم به شکل گفته شده در زیر انجام شوند.

در صورت بروز مشکل ناشی از مصرف جینسینگ، چه اقدامی باید انجام داد؟
در صورت بروز مشکل ناشی از مصرف جینسینگ، چه اقدامی باید انجام داد؟

اقدامات لازم در اثر بروز عوارض مصرف جینسینگ

در صورتی که بعد از مصرف جینسینگ به عارضه خاصی مبتلا شدید، بهتر است ابتدا مطمئن شوید که این عارضه ناشی از مصرف جینسینگ است.

به عبارت دیگر، اگر داروی خاصی مصرف می کنید یا پیش از بروز مشکل، از ماده خوراکی یا گیاه دیگری استفاده کرده باشید، ممکن است این عارضه ناشی از آن باشد.

به منظور فهمیدن این موضوع، چند ساعت استراحت کنید و مصرف جینسینگ را قطع کنید. در صورتی که در این مدت بهبودی حاصل نشد، باید به پزشک مراجعه کنید.

اقدامات لازم در اثر بروز عوارض مصرف جینسینگ
اقدامات لازم در اثر بروز عوارض مصرف جینسینگ
بهتر است در مراجعه به پزشک، وضعیت خود در مورد میزان و طریقه مصرف جینسینگ را به طور کامل گزارش دهید

بهتر است در مراجعه به پزشک، وضعیت خود در مورد میزان و طریقه مصرف جینسینگ را به طور کامل گزارش دهید تا بعد از بررسی نوع عارضه و شرایط مصرف شما، اقدامات لازم برای درمان انجام شود.

معمولا در اولین قدم، پزشک به بیمار خود توصیه می کند که برای چند روز از مصرف جینسینگ خودداری کند و سپس در کمترین دوز ممکن، مصرف مجدد آن را آغاز کند.

همچنین با بررسی لیست داروهای مصرفی بیمار، برنامه مصرف دارو یا جینسینگ را جوری تنظیم می کند که هیچ گونه تداخلی با هم ایجاد نکنند.

همچنین در صورتی که مشکل خاصی در وضعیت سلامتی بیمار وجود داشته که باعث بروز عارضه شده باشد نیز ابتدا به حل مشکل اقدام کرده و بعد از درمان کامل، بیمار مجاز به مصرف مجدد جینسینگ می باشد.

اثر جینسینگ در لاغری به چه صورت است؟

جینسینگ چاق می کند در صورتی که از این ماده به درستی استفاده نشود. در غیر این صورت بسیاری از افراد این گیاه را برای اثرات آن در کاهش وزن استفاده می کنند.

البته در مورد کاهش وزن با جینسینگ باید گفت که این ماده به تنهایی اثری در چربی سوزی ندارد. به عبارت دیگر نمی توان با خوردن جینسینگ به طور مستقیم چربی ها را هدف قرار داده و نابود کرد. اما می توان تا حدودی به کاهش وزن و درمان چاقی کمک کرد.

اثر جینسینگ در لاغری به چه صورت است؟
اثر جینسینگ در لاغری به چه صورت است؟

تاثیر چاقی در کاهش وزن

جینسینگ سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد اما نه به میزانی که بدن صرفا از چربی ها برای انجام فعالیت ها و کسب انرژی استفاده کند.

همان طور که در بخش های قبل گفته شد، یکی از خواص جینسینگ، تاثیر آن بر جذب و مصرف قند موجود در مواد غذایی توسط سلول هاست. بنابراین مادامی که جینسینگ به سلول های بدن قند می رساند، این ماده به عنوان سوخت اولیه مورد استفاده قرار می گیرد.

تجزیه و هضم قند برای سلول های بدن ساده تر از جینسینگ است. بنابراین سلول ها ترجیح می دهند که به جای استفاده از چربی یا کربوهیدرات که فرآورده های پیچیده تری هستند، از قند برای تامین انرژی استفاده کنند.

معمولا در افرادی که جینسینگ را با هدف لاغری استفاده می کنند، توصیه می شود که مصرف غذاهایی که حاوی گلوکز هستند، به حداقل برسد و حتی مصرف میوه ها که حاوی فروکتوز یا شیر دارای لاکتوز هستند نیز بهتر است که متوقف شود.

جینسینگ در فرآیند هضم و دفع نیز تاثیر گذاشته و آن را ساده تر می کند

علاوه بر تاثیر در متابولیسم بدن، جینسینگ در فرآیند هضم و دفع نیز تاثیر گذاشته و آن را ساده تر می کند که این مسئله نیز در لاغری و کاهش وزن افراد بی تاثیر نیست.

با این حال همان طور که چاقی در اثر مصرف جینسینگ تنها در شرایط خاص اتفاق می افتد، کاهش وزن با مصرف آن نیز برای تمام بیماران رخ نداده و تنها در گروه خاصی بروز می کند.

جینسینگ در فرآیند هضم و دفع نیز تاثیر گذاشته و آن را ساده تر می کند
جینسینگ در فرآیند هضم و دفع نیز تاثیر گذاشته و آن را ساده تر می کند

مصرف جینسینگ برای چه کسانی ممنوع است؟

تمام داروها صرف نظر از بی عارضه یا کم عارضه بودن، باید با دستور العمل پزشک یا دستور العمل عمومی مصرف استفاده شوند و در مورد جینسینگ نیز این قاعده برقرار است.

یکی از نکات مهم در مورد مصرف گیاه جینسینگ، مقدار مناسب مصرف این ماده است و دیگر نکته مهم، ممنوعیات مصرف آن است.

این که جینسینگ برای چه افرادی ممنوع بوده و کدام گروه از بیماران نمی توانند از آن استفاده کنند، موضوعی است که در این بخش از مقاله جینسینگ چاق می کند ، به آن خواهیم پرداخت.

مصرف جینسینگ برای چه کسانی ممنوع است؟
مصرف جینسینگ برای چه کسانی ممنوع است؟

ممنوعیات مصرف جینسینگ

گیاه جینسینگ برای زنان باردار و شیرده ممنوع می باشد. تاثیر این گیاه در گردش خون ممکن است موجب انتقال حجم زیاد خون از بدن مادر به سمت جنین شده و موجب سقط جنین در بارداری یا اثر منفی بر سلول های عصبی نوزاد در دوران شیردهی داشته باشد.

بنابراین در این دوره نباید از جینسینگ استفاده کرد و در صورت نیاز مبرم به مصرف آن، حتما دوز مناسب و طریقه سالم مصرف را از پزشک پرسید.

همچنین بیمارانی که به چاقی یا لاغری مفرط مبتلا می باشند نیز نباید از جینسینگ استفاده کنند. در هر کدام از این بیماران، مصرف جینسینگ به نوعی بروز عارضه می کند.

بیمارانی که به مشکلاتی مانند صرع، دیابت، مشکلات قلبی و فشار خون مبتلا هستند نیز بهتر است جینسینگ را تنها زیر نظر پزشک خود به شکل توصیه شده توسط ایشان مصرف کنند، در غیر این صورت احتمال بروز مشکلات جدی برای بیمار وجود خواهد داشت.

جینسینگ نباید با داروها یا مواد غذایی محرک استفاده شود. چون اثر محرک را در بدن چند برابر کرده و گاهی باعث اوردوز در بیمار می شود. مثلا مصرف جینسینگ با قهوه یا کافئین ممنوع می باشد.

پودر جینسینگ با چه شرایطی قابل مصرف است؟

اگر به دنبال شکلی برای مصرف جینسینگ هستید، احتمالا با پودر جینسینگ آشنا شده اید. این پودر به دو صورت آماده می شود. یا جینسینگ خشک شده، آسیاب شده و به صورت پودر در می آید

و سپس به شکل خالص استفاده شده؛ و یا بعد از پودر کردن یا عصاره گیری از این گیاه، با دیگر مواد ترکیب شده و برای مصرف افراد آماده می شود.

در هر حالت برای این که به تاثیری که به دنبال آن هستید برسید، بهتر است با نحوه مصرف این پودر آشنا باشید.

پودر جینسینگ با چه شرایطی قابل مصرف است؟
پودر جینسینگ با چه شرایطی قابل مصرف است؟

مصرف پودر جینسینگ

مصرف پودر جینسینگ بیشتر از سایر انواع آن در چاقی موثر است. بنابراین در صورت تمایل به مصرف این ماده، حتما به دوز مناسب آن دقت کنید.

یکی از اثرات این پودر در چاقی، نحوه مصرف آن است. پودر جینسینگ در اصطلاح بدخور است. بنابراین نمی توان به تنهایی از آن استفاده کرد و حتما باید در یک ماده حل شود. معمولا برای استفاده راحت تر از این پودر، توصیه می شود که آن را به همراه آبمیوه یا شیر میل کرد.

بهترین میزان مصرف پودر جینسینگ، دوبار در روز، قبل از صبحانه و قبل از شام است. اما در صورت عدم امکان برای این زمان بندی، می توان فاصله ای مناسب را برای مصرف پودر جینسینگ مشخص کرد.

مصرف کامل صبحانه، ناهار و شام برای تاثیرگذاری بیشتر پودر جینسینگ توصیه می شود. البته افرادی که در مصرف وعده های غذایی خود زیاده روی می کنند، به احتمال زیاد به چاقی مبتلا می شوند.

بنابراین باید در مصرف این ماده دقت کرد. مصرف غذاهای مقوی و حاوی گوشت در کنار استفاده از پودر جینسینگ، دیگر توصیه پزشکان است.

اختلالات خواب در اثر مصرف پودر جینسینگ بیشتر از سایر حالت های مصرف این ماده رخ می دهد. همان طور که گفته شد، اختلال خواب تاثیر زیادی در چاقی دارد. بنابراین حتی در صورت ابتلا به این مشکل نیز باید از مصرف بی اندازه یا بی موقع غذا خودداری کرد.

آیا مصرف جینسینگ به تنهایی باعث چاقی می شود؟

آیا جینسینگ چاق می کند و مصرف این ماده به تنهایی تاثیری در چاقی دارد؟! برای پاسخ به این سوال، یک پرسش دیگر مطرح می شود که چاقی چیست و در چه شرایطی بروز می کند.

بعد از پاسخ به پرسش چاقی چیست و آشنایی با بروز آن، می توان به طور راحت تری در مورد اثرات چاق کنندگی جینسینگ صحبت کرد.

آیا مصرف جینسینگ به تنهایی باعث چاقی می شود؟
آیا مصرف جینسینگ به تنهایی باعث چاقی می شود؟

چاقی و علل بروز آن

استخوان بندی، قد و فیزیک بدنی در هر فرد متفاوت است و با توجه به این فاکتورها، وزنی مناسب برای او تعیین می شود.

وزن مناسب محدوده ای است که باقی ماندن در آن باعث سلامتی فرد بوده و از بروز اختلالات و بیماری ها جلوگیری می کند. اما خروج از آن باعث بروز مشکلات متعددی می شود که ساده ترین آن ها تغییرات زیاد ظاهری است.

در صورتی که مقدار وزن، از حد تعادل و سلامت بیشتر شود، فرد به اضافه وزن مبتلا شده و با ادامه روند افزایش وزن، چاقی اتفاق می افتد. مهم ترین عامل در ابتلا به چاقی، تغذیه است. هر ماده غذایی دارای مقدار مشخصی انرژی است که در اصطلاح به آن کالری گفته می شود.

هر فرد در طول روز انرژی دریافتی از مواد غذایی را در فعالیت های خود مصرف می کند. این انرژی ممکن است در همان روز و لحظه یا در روزهای قبل، دریافت و ذخیره سازی شده باشد.

تا زمانی که کالری دریافتی و مصرفی به یک میزان باشند، وزن ثابت می ماند اما زمانی که مقدار کالری دریافتی و ذخیره شده بیشتر شود، فرد ابتدا به اضافه وزن و سپس به چاقی مبتلا می شود.

چاقی تنها با جینسینگ

با توجه به تعریف گفته شده، نمی توان گفت که تنها عامل ابتلا به چاقی جینسینگ است. در واقع در صورتی که فرد هیچ ماده مضر دیگری مصرف نکرده و از برنامه غذایی مناسب خود از نظر مقدار کالری مورد نیاز پیروی کند، به هیچ عنوان به چاقی مبتلا نمی شود.

اما با مصرف خوراکی هایی مانند شیرینی جات، آبمیوه و … در کنار جینسینگ برای هضم و مصرف راحت تر این گیاه، کالری دریافتی نسبت به مصرفی بیشتر بوده و فرد به چاقی مبتلا می شود.

چه روش هایی مانع چاقی با جینسینگ می شوند؟

در این بخش از مقاله جینسینگ چاق می کند ، در مورد یک موضوع کاربردی برای مصرف این گیاه صحبت خواهیم کرد. یکی از نگرانی های مهم بیماران در مورد جینسینگ، نوسان وزن به خصوص چاقی در اثر استفاده از این گیاه است.

این نگرانی طبیعی است و زمانی که جینسینگ در هر شکل مصرف با مواد خوراکی نامناسب ترکیب شود، چاقی اتفاق می افتد. اما برای جلوگیری از بروز این مشکل نیز اقداماتی وجود دارد که در ادامه گفته می شوند.

چه روش هایی مانع چاقی با جینسینگ می شوند؟
چه روش هایی مانع چاقی با جینسینگ می شوند؟

عدم چاقی با جینسینگ

اگر تمایل به مصرف جینسینگ دارید و قصد ندارید که با مصرف این گیاه وزن خود را افزایش دهید، بهتر است از ساده ترین و خالص ترین شکل های مصرف این گیاه استفاده کنید.

بهترین حالت برای مصرف جینسینگ به منظور جلوگیری از بروز چاقی، مصرف گیاه تازه است اما اگر خوردن آن به شکل تازه برای شما آسان نیست یا نمی توانید این گیاه را به صورت تازه خریداری کنید، بهتر است از پودر خالص آن استفاده کنید.

البته بعضی افراد برای ایجاد طعمی خوشایندتر، پودر جینسینگ را در آبمیوه یا دسر مخلوط می کنند که باعث بروز چاقی می شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل، بهتر است جینسینگ پودر شده را تنها با آب یا نهایتا شیر کم چرب استفاده کرد.

در صورت چاقی در اثر مصرف جینسینگ، چه اقداماتی باید انجام داد؟

اگر به چاقی مبتلا شده اید و با توضیحات بخش های قبل، علت ابتلای شما مصرف نادرست جینسینگ و فرآورده های آن است، جای نگرانی نیست.

راه های زیادی وجود دارند که از طریق آن ها می توانید برای درمان چاقی اقدام کنید. در این بخش از مقاله جینسینگ چاق می کند ، رایج ترین انواع این روش ها توضیح داده شده است.

در صورت چاقی در اثر مصرف جینسینگ، چه اقداماتی باید انجام داد؟
در صورت چاقی در اثر مصرف جینسینگ، چه اقداماتی باید انجام داد؟

رژیم لاغری

یکی از روش هایی که برای درمان چاقی می توان از آن استفاده کرد و در چاقی هایی که در اثر مصرف جینسینگ ایجاد شده اند نیز کاربردی می باشد، رژیم لاغری است.

رژیم های لاغری انواع مختلفی دارند. رژیم با کنترل تغذیه و کاهش حجم و نوع مواد غذایی مصرفی در یک شبانه روز و در دوره زمانی مشخص باعث کاهش  وزن بیمار می شود.

البته باید دقت کرد که رژیم تنها در افرادی پاسخگوست که وزن آن ها بیش از اندازه بالا نباشد. در غیر این صورت فرد باید برای مدت زمانی طولانی، برنامه غذایی خود را تغییر داده تا به وزن ایده آل دست پیدا کند.

ورزش

دیگر اقدامی که افراد برای کاهش وزن از آن استفاده می کنند، ورزش کردن است. ورزش روشی مفید برای لاغری و کاهش وزن است اما به تنهایی کاربردی نیست. با ورزش، چربی های بدن چه در اثر مصرف جینسینگ و چه به دلایل دیگر، تبدیل به عضله می شوند و سوزاندن عضله ها سخت تر از چربی سوزی است.

برای جلوگیری از این مشکل، بهترین کار اجرای تمرینات ورزشی در کنار پیروی از یک رژیم غذایی مناسب است. به عبارت دیگر، رژیم باید همراه با بالا بردن فعالیت بدنی اجرا شود تا بیشترین نتیجه از آن حاصل شود.

جراحی

آخرین و بهترین راهی که برای لاغری توصیه می شود، جراحی است. جراحی های لاغری انواع مختلفی دارد و فرقی ندارد که علت چاقی چیست، جینسینگ یا هرچیز دیگری مانعی در نتیجه گیری از جراحی ایجاد نمی کند. البته این به شرطی است که جراحی زیر نظر پزشکی مجرب و با تجربه مانند دکتر سلیمی انجام شود.

بهترین روش کاهش وزن و لاغری چیست؟

در بخش قبل در مورد روش های مختلف کاهش وزن و اقداماتی که بیماران مبتلا به چاقی در اثر مصرف نامناسب جینسینگ باید انجام دهند، صحبت شد. در این بخش، قصد معرفی بهترین روش درمان چاقی را داریم.

بهترین روش برای کاهش وزن

چاقی در اثر مصرف جینسینگ یا سایر داروهای گیاهی، یک چاقی مقاوم است. به این معنی که با مقاوم شدن بدن نسبت به داروهای گیاهی، نمی توان با مصرف این مواد باعث لاغری و کاهش وزن شد. همچنین در اثر مصرف جینسینگ، اشتهای فرد بیشتر می شود. بنابراین گرفتن یک رژیم غذایی نیز کار ساده ای نیست.

به خصوص در بیمارانی که علاوه بر چاقی به سایر بیماری ها مبتلا بوده یا دچار شده اند، درمان سریع و به موقع اهمیت زیادی دارد و اینجاست که پزشکان، جراحی را به عنوان بهترین روش کاهش وزن توصیه می کنند. با انجام جراحی لاغری، وزن به سرعت پایین می آید.

همچنین در مقاوم ترین شرایط بدنی نیز، به علت کوچک شدن حجم معده، متابولیسم اتفاق افتاده و حتی اگر سوخت و ساز سرعت پایینی داشته باشد نیز هیچگاه متوقف نمی شود.

جراحی لاغری به چه افرادی توصیه می شود؟

با توجه به توضیحات دو بخش قبلی، بسیاری از افراد برای کاهش وزن و لاغری بعد از مصرف جینسینگ، جراحی لاغری را انتخاب می کنند. اما ممکن است این سوال برای آن ها ایجاد شود که آیا جراحی لاغری مناسب آن هاست و یا محدودیتی در انجام این روش وجود دارد یا خیر.

در پاسخ به این سوال باید گفت که اولویت انجام جراحی لاغری معمولا با بیمارانی است که به چاقی مفرط مبتلا هستند. به عبارت دیگر چیزی حدود 40-50 کیلو و بیشتر اضافه وزن دارند. این بیماران بسیار آسیب پذیر هستند و در صورتی که چاقی آن ها افزایش پیدا کند، قطعا به مشکلات مختلف و جدی مبتلا می شوند.

همچنین افرادی که اضافه وزن آن ها کمتر از 40 کیلو و بیشتر از 25 کیلوگرم است اما به بیماری های قلبی، دیابت یا سرطان مبتلا هستند نیز انجام جراحی به منظور کاهش وزن سریع ضروری است.

بیمارانی که تمام راه های کاهش وزن را امتحان کرده و بی نتیجه مانده اند و بیمارانی که در اثر چاقی، توانایی ارتباط اجتماعی را از دست داده و اعتماد به نفس آن ها از بین رفته است نیز نیاز به انجام جراحی چاقی دارند.

جراحی بهترین انتخاب برای بیمارانی است که به دلیل سایر مشکلات خود از جینسینگ و شکل های مختلف آن استفاده می کنند.

در جراحی لاغری، به چه نکاتی باید توجه شود؟

حال که تا این بخش از مقاله همراه ما بودید و با جراحی لاغری آشنا شدید، بهتر است بدانید که این روش تنها راهی است که می توانید به سادگی، بدون عارضه و به بیشترین حد ممکن کاهش وزن داشته باشید.

البته برای نتیجه گیری بهتر از جراحی نیز نکاتی وجود دارند که رعایت آن ها، قبل و بعد از عمل الزامی می باشد. در این بخش از مقاله جینسینگ چاق می کند ، در مورد این نکات صحبت خواهیم کرد.

شما در حال مطالعه مقاله جینسینگ چاق می کند هستید.

نکات مهم در جراحی لاغری

یکی از نکات مهم در مورد چاقی در اثر جینسینگ یا چاقی به میزانی که نیاز به جراحی باشد، اقدامات قبل از جراحی است. اولین و مهم ترین نکته برای جراحی لاغری، انتخاب پزشک است.

پزشکان زیادی برای انجام این جراحی ها وجود دارند اما تمام آن ها سابقه، تجربه و تبحر کافی در این زمینه را ندارند. به عنوان مثال دکتر سلیمی تجربه زیادی در انجام جراحی های لاغری دارند.

تعداد جراحی های انجام شده توسط ایشان بسیار زیاد است که این باعث تسلط ایشان در انواع جراحی های لاغری و مسائل قبل و بعد از آن می شود. نکته بعدی این است که پیش از جراحی لاغری، پزشک آزمایشاتی را برای بیمار مشخص می کند.

این آزمایشات باید به طور دقیق انجام شوند تا پزشک اجازه عمل را برای بیمار صادر کند. بعد از انجام جراحی، تا مدتی برنامه غذایی بیمار تغییر می کند.

ممکن است در این مدت بیمار از مصرف جینسینگ پرهیز شود. بهتر است تا زمان گفته شده، رژیم دقیقا مطابق با نظر دکتر سلیمی انجام شود تا بهترین نتیجه از جراحی حاصل شود.

مناسب ترین نوع جراحی لاغری، در چاقی ایجاد شده با مصرف جینسینگ چیست؟

بالا رفتن سوخت و ساز بدن و تغییراتی که در اثر مصرف جینسینگ در بدن ایجاد می شود، معمولا باعث لاغری می شوند و حتی اگر به لاغری فرد کمک نکنند نیز باعث چاقی نخواهند شد.

اما اگر با وجود مصرف جینسینگ به چاقی دچار شده اید، دو احتمال وجود دارد. اولین احتمال، بی کیفیتی جینسینگ مصرفی است.

همان طور که در بخش انواع جینسینگ گفته شد، برخی از گونه های این گیاه تاثیر چندانی در بدن ندارند و حالت دوم، عادی شدن مصرف این گیاه برای بدن و عدم واکنش یا واکنش منفی به آن است که در هر دو حالت، جراحی بهترین راه درمان است.

البته جراحی های لاغری انواع مختلفی دارند که دو نوع آن برای درمان چاقی ناشی از مصرف جینسینگ مناسب تر هستند.

شما در حال مطالعه پست جینسینگ چاق می کند هستید.

اسلیو و بای پس معده

یکی از جراحی های لاغری که برای چاقی در اثر جینسینگ یا به هر علت دیگری مناسب بوده و نتیجه گیری از آن سریع اتفاق می افتد، اسلیو معده است. در اسلیو، بخشی از معده مشخص شده و با استفاده از ابزار جراحی برش داده می شود.

بخش برش داده شده از بدن خارج شده و مقدار کمی از معده برای فرد باقی می ماند. این مقدار، حجم بسیار کمی داشته و مصرف غذا را تا حد زیادی کاهش می دهد تا جایی که فرد ممکن است در یک شبانه روز تنها نیاز به مصرف یک وعده غذایی داشته باشد و با همان یک وعده احساس سیری کامل داشته باشد.

دیگر روش کاربردی در چاقی با جینسینگ، بای پس معده است. بای پس تا حد زیادی شبیه به اسلیو است و ساز و کار گفته شده در آن اتفاق می افتد؛ با این تفاوت که علاوه بر کاهش حجم معده، مسیر روده نیز تغییر کرده و کوتاه تر می شود. در نتیجه فرآیند هضم سریع تر اتفاق افتاده و مواد غذایی فرصتی برای تبدیل به چربی نخواهند داشت.

آیا بعد از انجام جراحی لاغری، می توان از جینسینگ استفاده کرد؟

اگر به هر دلیلی جینسینگ مصرف می کنید، احتمالا این سوال برای شما ایجاد شده که چه زمان بعد از عمل می توانید مصرف این ماده را از سر بگیرید. به خصوص در بیمارانی که برای جلوگیری از آلزایمر یا تقویت قوای جنسی از جینسینگ استفاده می کنند، این سوال اهمیت بیشتری دارد.

به طور کل در دو هفته ابتدایی بعد از عمل، بیمار تنها می تواند از مایعات استفاده کند. اولویت؛ مایعات ساده و سالم مانند آب، چای کمرنگ، آبمیوه طبیعی رقیق و دوغ رقیق است و سپس در روزهای آخر هفته دوم می توان آب گوشت، سوپ رقیق و … را نیز به برنامه اضافه کرد.

بعد از دو هفته در صورتی که کاهش وزن بیمار مناسب باشد، می توان غذای پوره شده را به برنامه اضافه کرد. در صورت صلاحدید دکتر سلیمی، می توان از این زمان جینسینگ تازه یا پودر خالص آن را همراه با ماست یا پوره میوه مصرف کرد.

در نهایت بعد از ماه اول، مصرف تمام مواد بلامانع است و جینسینگ را نیز می توان به شکل همیشه استفاده کرد البته بدون مصرف مواد خوراکی چاق کننده.

از اینکه تا پایان مقاله جینسینگ چاق می کند با ما همراه بودید متشکریم و امیدواریم از خواندن مقاله جینسینگ چاق می کند اطلاعات کافی بدست آورده باشید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مونا
مونا
1 سال قبل

تا چه زمانی میتونیم از این پودر استفاده کنیم . و میشه اگر ۳ ماه مصرف کردم بینش ۱ ماه فاصله باشه و دوباره مصرف کنم

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید