جراحی معده برای لاغری

جراحی معده برای لاغری

فهرست مطالب

امروز با موضوع جراحی معده برای لاغری در خدمت شما هستیم.

چاقی یکی از معضلاتی است که برخی از افراد با آن سر و کار دارند. امروزه آمار چاقی بسیار بالا رفته است. همان طور که می دانیم چاقی زمینه ساز بسیاری از بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های تنفسی، دیابت، برخی از سرطان ها و … می باشد.

مقدمه

جراحی معده برای لاغری
جراحی معده برای لاغری

همچنین اضافه وزن و چاقی باعث کاهش کیفیت زندگی افراد نیز می شود. افرادی که دارای اضافه وزن و یا چاقی هستند، بسیار کم تحرک می شوند و به دلیل وزن بالای این افراد انجام بسیاری از کارها برای آن ها سخت می شود.

چاقی عوامل و دلایل زیادی دارد، از مصرف بیش از حد فست فود و مواد قندی گرفته تا دلایل ژنتیکی. بسیاری از افرادی که چاق هستند و یا از اضافه وزن رنج می برند به دنبال راه هایی برای لاغری هستند.

ویدئو عمل معده برای لاغری

در این مقاله می خواهیم به یکی از راه های بسیار مهم لاغری یعنی جراحی معده برای لاغری بپردازیم. در این مقاله انواع روش های عمل جراحی معده برای لاغری  را به شما معرفی می کنیم و آن ها را با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد. اگر از چاقی و اضافه وزن خود خسته شده اید، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم.

جراحی معده برای لاغری چیست؟

به تمامی روش های جراحی که در بافت های روده و معده و سایر بخش های دستگاه گوارش جهت کاهش وزن و درمان چاقی باشد جراحی معده برای لاغری گویند.

تمامی روش های جراحی (اسلیو معده، بای پس معده، حلقه معده، بالن معده) تحت بیهوشی و روش لاپاراسکوپی توسط جراح لاغری یا باریاتریک انجام می‌شود.

در ادامه به مطالب زیر خواهیم پرداخت:

چاقی

شاخص توده بدنی (BMI)

چاقی یا اضافه وزن چه تاثیری بر سلامتی دارد؟

چاقی و اضافه وزن چه دلیل هایی دارند؟

عادت های غذایی چه تأثیری بر چاقی دارند؟

کدام عمل جراحی برای من بهتر است؟

لاپاراسکوپی چیست؟

انواع جراحی معده برای لاغری

برای انجام عمل اسلیو معده باید چه شرایطی داشته باشیم؟

آیا پس از عمل جراحی معده برای لاغری، فرد به وزن دلخواه می رسد؟

چاقی

چاقی به معنای انباشته شدن بیش از حد بافت چربی در بعضی از نقاط بدن می باشد. این انباشته شدن بافت چربی در نقاط مختلفی از بدن مانند شکم، پهلو، باسن، سینه ، بازو و .. می باشد.

امروزه چاقی به یک بیماری تبدیل شده است که علاوه بر عوارض جسمی گاهی اوقات در بعضی افراد عوارض روحی و روانی نیز به دنبال دارد.

چاقی
چاقی

یکی از مرسوم ترین روش های سنجش چاقی، شاخص توده بدنی (BMI) می باشد. شاخص توده بدنی از طریق تقسیم وزن فرد برحسب کیلو گرم بر قد او بر حسب متر به توان دو به دست می آید. اگر شاخص توده بدنی یک فرد بیش از 30 باشد، این فرد مبتلا به چاقی است.

چاقی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد

چاقی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و ممکن است در هر فرد متفاوت باشد. اما علت چاقی بسیاری از افراد تغذیه ی نادرست و کم تحرکی می باشد.

چاقی معمولا در اثر ترکیبی از پر خوری و یا تغذیه ی نامناسب با تحرکات بدنی کم و استعداد ژنتیکی به وجود می آید. همچنین اختلالات برخی از غده های درون ریز بدن می تواند موجب چاقی فرد شوند.

ممکن است افرادی را دیده باشیم که با وجود تغذیه ی کم و مناسب اما باز هم دچار اضافه ون می شوند، در این افراد به دلیل اختلال برخی غده های بدن و کند بودن متابولیسم بدنی اضافه وزن و چاقی ایجاد می شود.

چاقی زمینه ساز بسیاری از بیماری ها مانند بیماری های قلبی و عروقی، بیماری ریوی و تنفسی، برخی از سرطان ها، آسم، پوکی استخوان و … می باشد.

شاخص توده بدنی (BMI)

شاخص توده بدنی (BMI) سنجشی برای مقایسه ی وزن و قد یک فرد می باشد. این شاخص ابزار مناسبی برای تشخیص اضافه وزن و چاقی یک فرد می باشد. محاسبه ی شاخص توده بدنی (BMI) بسیار آسان است.

برای محاسبه این شاخص ابتدا باید وزن و قد خود را به صورت دقیق در دست داشته باشید. سپس از تقسیم وزن بر توان دوم قد شاخص توده بدنی (BMI) به دست می آید.

پس از انجام این محاسبه یک عدد به دست می آورید که این عدد نشانگر شاخص توده ی بدنی شماست.

شاخص توده بدنی (BMI)
شاخص توده بدنی (BMI)

در ادامه معنی های اعداد مختلف را برای شما نام می بریم:

 • افرادی که دارای کمبود وزن هستند، شاخص توده بدنی (BMI) آن ها از 18.5 کمتر است. ( البته باید توجه داشت افرادی که شاخص توده بدنی (BMI) آن ها از 16.5 کمتر است، دچار کمبود وزن شدید هستند.)
 • شاخص توده بدنی (BMI) در محدوده ی 18.5 تا 25 برای افراد عادی محسوب می شود.
 • اگر شاخص توده بدنی (BMI) شما در محدوده ی 25 تا 30 است، یعنی شما دارای اضافه وزن هستید. ( که به طور طبیعی هر چه به عدد 30 نزدیک تر باشد، اضافه وزن شما بیشتر است.)
 • افرادی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) بیشتر از 30 می باشند، یعنی دچار بیماری چاقی هستند. ( که البته خود این بیماری دارای کلاس های متفاوتی می باشد.)

به طور کلی شاخص توده بدنی (BMI) به شما نشان می دهد که قد و وزن شما تا چه حدی با هم تناسب و همخوانی دارند و این که آیا دارای اضافه وزن و یا کمبود وزن هستید یا خیر.

چاقی یا اضافه وزن چه تاثیری بر سلامتی دارد؟

اضافه وزن یا چاقی می تواند زمینه ساز بسیاری از بیماری ها باشد. به همین دلیل چاقی خود به عنوان یک بیماری و عامل کاهش عمر محسوب می شود.

بر اساس تحقیقات و آماری که اخیرا به دست آمده است، میزان مرگ و میر ناشی از چاقی به تنهایی از مجموع مرگ و میر ناشی از سرطان ریه، سینه، روده و پروستات بیشتر می باشد. همچنین در تحقیقاتی که اخیرا انجام شده است، حجم ماده ی سفید مغز در افراد چاق نسبت به همتایان لاغر کمتر می باشد.

چاقی یا اضافه وزن چه تاثیری بر سلامتی دارد؟
چاقی یا اضافه وزن چه تاثیری بر سلامتی دارد؟

بیماری چاقی به عنوان یکی از علل قابل پیشگیری مرگ و میر در جهان شناخته می شود و به طور متوسط چاقی طول عمر فرد را در حدود 6 یا 7 سال کاهش می دهد.  بیماری چاقی معمولا زمینه ساز برخی از بیماری های قلبی و عروقی، فشار خون بالا، بالابودن کلسترول خون، بالا بودن تری گلیسرید خون، دیابت نوع نوم و … می باشد.

این بیماری ها معمولا به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم با چاقی ارتباط دارند

این بیماری ها معمولا به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم با چاقی ارتباط دارند. بیماری چاقی در بسیاری از بیماری های بدن تاثیر منفی و تشدید کننده و یا زمینه ساز دارد. از جمله این بیماری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

این بیماری ها معمولا به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم با چاقی ارتباط دارند
این بیماری ها معمولا به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم با چاقی ارتباط دارند
 • بیماری های قلبی و عروقی ( ایست قلبی، فشار خون بالا، سطح بالای کلسترول )
 • بیماری های پوستی ( ترک های پوستی، انسداد لنفاوی، التهاب چین های پوستی، سلولیت، پر مویی )
 • بیماری های مربوط به معده ( ریفلاکس معده ای مروی، بیماری کبد چرب، سنگ کیسه صفرا )
 • برخی از سرطان ها ( سرطان پستان و تخمدان، سرطان کبد، پروستات، معده و … )
 • بیماری های تنفسی ( تنگی نفس در هنگام خواب، آسم، سندروم تنفس کم به دلیل چاقی )
 • بیماری های اورولوژی ( بی اختیاری ادراری، ناتوانی جنسی، نارسایی کلیوی، کاهش فعالیت بیضه یا تخمدان )
 • بیماری های روانی ( افسردگی و بد نامی اجتماعی )
 • بیماری های روماتولوژی ( کمر درد، نقرس، آرتروز کم تحرکی )
 • و …

چاقی و اضافه وزن چه دلیل هایی دارند؟

همان طور که پیش تر گفتیم، عوامل مختلف و دلایل متفاوتی برای چاقی و اضافه وزن می تواند وجود داشته باشد. به طور کلی چاقی و اضافه وزن می تواند در اثر ترکیبی از دریافت مواد غذایی بیش از حد و کمبود فعالیت بدنی باشد. در بسیاری از موارد در درجه ی اول چاقی دلایلی همچون ژنتیک و یا بیماری های روانی دارد.

چاقی و اضافه وزن چه دلیل هایی دارند؟
چاقی و اضافه وزن چه دلیل هایی دارند؟

امروزه به دلیل وجود اتومبیل ها و وسایل حمل و نقل عمومی و همچنین استفاده از غذاهایی با کالری زیاد در جامعه چاقی و اضافه وزن افزایش یافته است.

دانشمندان پس از تحقیقات بر نمونه های مختلفی چند علت شایع برای افزایش احتمال ابتلا به چاقی را نام برده اند که در ادامه می بینیم.

 • عدم خواب کافی
 • کمبود مصرف دخانیات ( زیرا دخانیات اشتها را کم می کند )
 • مختل کننده های غدد درون ریز ( مانند آلاینده های محیطی )
 • افزایش مصرف داروهایی که باعث اضافه وزن می شوند.
 • بارداری در سنین بالا
 • تغییر پذیری کاهش یافته در دمای محیط
 • و …

عادت های غذایی چه تأثیری بر چاقی دارند؟

عادت های غذایی یا همان رژیم غذایی افراد بسته به فرهنگ ها و مناطق مختلف متفاوت است و این رژیم های غذایی در گذر زمان نیز تغییرات محسوسی کرده اند. امروزه میزان میانگین کالری دریافت شده توسط هر فرد، در کشورهای مختلف نسبت به گذشته افزایش چشمگیری را داشته است.

برخی از عادت های غذایی که باعث چاقی شما می شوند، مواردی چون مصرف بیش از حد کربوهیدرات ها، عدم استفاده و یا کمبود استفاده از میوه و سبزیجات، مصرف چربی زیاد و ..می باشند.

عادت های غذایی چه تأثیری بر چاقی دارند؟
عادت های غذایی چه تأثیری بر چاقی دارند؟

امروزه میزان استفده از غذاهای با کالری زیاد و همچنین مواد غذایی با میزان شکر بالا مانند نوشابه ها و سایر نوشیدنی های قندی، افزایش یافته است که به طرز وحشتناکی باعث اضافه وزن و چاقی می شوند.

با توجه به مطالبی که گفتیم، چاقی یک بیماری محسوب می شود که می تواند باعث بسیاری از بیماری های دیگر بشود و همچنین باعث کاهش عمر افراد گردد. علاوه بر این ها چاقی در ظاهر افراد بسیار تأثیر گذار می باشد.

بعضی از افراد که دارای اضافه وزن هستند، ممکن است به دلیل ظاهر خود و چگونگی تصور سایر افراد از او دچار بیماری های روحی و روانی شوند. برای لاغر شدن راه های زیادی وجود دارد اما هر کدام ممکن است سختی ها و مشکلات زیادی را برای فرد به همراه بیاورد.

در این مطلب می خواهیم به یکی از بهترین و راحت ترین روش های لاغری یعنی “جراحی معده برای لاغری” بپردازیم. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که از رعایت رژیم های سفت و سخت و همچنین ورزش های سنگین خسته شده اند، خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم.

جراحی معده برای لاغری

جراخی لاغری یا همان جراحی معده برای لاغری یک پروسه ی کاهش وزن است که توسط جراحان متخصص بر روی دستگاه گوارش افراد انجام می شود. این عمل به افراد دارای اضافه وزن زیاد و مبتلا به چاقی کمک می کند تا در زمان نسبتا کمی وزن خود را کم کنند.

جراحی لاغری زمانی توصیه می شود که افراد از بیماری های مربوط به چاقی مانند دیابت و بیماری های قلبی و یا بیماری هایی که در بالا اشاره کردیم، رنج می برند و یا افرادی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) بالای 35 هستند.

جراحی معده برای لاغری
جراحی معده برای لاغری

به طور کلی عمل  جراحی معده برای لاغری به دو شکل انجام می شود. اول این که حجم معده و میزان غذایی که در معده نگه داشته می شود، محدود شده و به این ترتیب افراد احساس سیری بیشتری می کنند. دوم این که با کوتاه کردن روده ی کوچک از تبدیل مولکول های غذا که جذب نشده اند به چربی جلوگیری به عمل می آورند.

جراحی معده برای لاغری ممکن است برای تسریع سیر درمان و همچنین درد کمتر همراه با لاپاراسکوپی انجام شود. جراحی معده برای لاغری بسته به نیاز برخی از افراد ممکن است به صورت عمل باز انجام شود.

بیماران پس از انجام عمل ممکن است به دلیل رعایت نکردن رژیم های غذایی و بی تحرکی دوباره دچار افزایش وزن شوند. پس به همین دلیل افراد پس از انجام جراحی معده برای لاغری باید مراقب سبک زندگی خود باشند.

برای کاهش وزن و لاغری انواعی از روش های جراحی وجود دارد. این جراحی ها به طور معمول تحت بیهوشی عمومی و به وسیله ی لاپاراسکوپی انجام می شوند. روش های مختلف جراحی ممکن است طی پروسه های متفاوتی انجام شوند و تأثیرات مختلفی را بر بدن و دستگاه گوارش شما بگذارند.

کدام عمل جراحی برای من بهتر است؟

همان طور که گفتیم عمل های جراحی مختلفی برای لاغری وجود دارند که هر کدام پروسه ی جداگانه ای دارند. برای انتخاب نوع عمل جراحی معده برای لاغری، برای افراد متفاوت عوامل متعددی دخیل هستند.

به طور مثال اگر افراد دارای بیماری های خاصی باشند که ممکن است در یکی از انواع جراحی برای لاغری بیماری فرد تشدید شود، این نوع از جراحی برای او انجام نمی شود. همچنین یکی دیگر از این عوامل نوع تغذیه ی افراد می باشد.

کدام عمل جراحی برای من بهتر است؟
کدام عمل جراحی برای من بهتر است؟

لاپاراسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپی یک جراحی می باشد که در آن یک لوله ی نازک و چراغ دار با یک برش نازک درون شکم قرار می گیرد. هدف از لاپاراسکوپی مشاهده ی اندام های شکمی برای تشخیص مشکلاتی مانند عفونت، کیست، فیبروئیدهای رحمی، چسبندگی و جراحی چاقی و … می باشد.

جراحی لاپاراسکوپی به صورت سر پایی انجام می شود و هزینه ی کم تر و همچنین استرس و مشکلات کمتری را نسبت به لاپاراتومی که در آن برش بزرگ تری در شکم ایجاد می شود را دارد. لاپاراسکوپی نیازی به بستری شدن ندارد.

همان طور که قبلا نیز گفتیم برخی از عمل های جراحی معده برای لاغری به کمک این عمل انجام می شود

به طور کلی از عمل لاپاراسکوپی برای عمل هایی مانند موارد زیر استفاده می شود.

 • برداشتن قسمتی از اندام هایی که درگیر بیماری هستند. به طور مثال برداشتن آپاندیس و کیسه ی صفرا
 • برداشتن قسمتی از معده و یا روده در عمل های جراحی معده برای لاغری
 • انجام عمل های کاهش وزن مانند جراحی اسلیو و بای پس معده (جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله عمل بای پس معده چيست را مطالعه کنید.)
 • مشاهده ی کبد و پانکراس برای بررسی موجود یا عدم وجود تومورهای سرطانی
 • جست و جوی منبع خون ریزی داخل شکم

لاپاراسکوپی در کلینیک یا بیمارستان به صورت سر پایی انجام می شود. یعنی افراد بعد از انجام این عمل می توانند تا به خانه بر گردند. برای این عمل بسته به تشخیص پزشک جراح ممکن است که افراد را بی حس یا بیهوشی عمومی کنند. جراح در پایین شکم افراد، شکاف هایی به طول 3 تا 5.3 میلی متر ایجاد می کند و سپس لوله ی نازکی به نام کانولا را وارد این ناحیه می کند.

این لوله به وسیله ی گاز کربن دی اکسید فضای داخل شکم را متورم می سازد تا پزشک بتواند اندام های داخلی شکم را بهتر و واضح تر مشاهده کند.

پس از متورم شدن شکم، جراح، لاپاراسکوپ را از این شکاف وارد شکم می کند تا بتواند به وسیله ی دوربین متصل به لاپاراسکوپ تصاویر داخل شکم را مشاهده کند.

به طور کلی از  2 تا 5 شکاف برای این جراحی استفاده می شود. پس از اتمام عمل و خارج کردن ابزار، شکم از گاز کربن دی اکسید خالی می شود.

پیشنهاد می کنیم از پست اسلیو معده برای چه وزنی مناسب است دیدن کنید.

انواع جراحی معده برای لاغری

انواع جراحی معده برای لاغری
انواع جراحی معده برای لاغری

عمل اسلیو معده

یکی از روش های جدید جراحی معده برای لاغری که بسیار موثر می باشد، استفاده از گاسترکتومی اسلیو است. در این عمل جراحی بخش عمده ی معده ی فرد ( معده ی فرد چاق نسبت به فرد لاغر بزرگ تر است ) برداشته می شود و در نتیجه معده ی فرد شکل لوله ای پیدا می کند.

علت نامگذاری اسلیو معده به این دلیل می باشد که با برداشتن مقداری از معده، معده شکلی شبیه به موز یا آستین پیراهن را پیدا می کند. در زبان انگلیسی به آستین پیراهن، اسلیو می گویند.

به این ترتیب حجم غذایی که پس از عمل در معده می تواند جای گیرد، بسیار کاهش می یابد و به طور طبیعی فرد غذای کمتری را در طول روز مصرف می کند. این روش می تواند بر سطح ترشح هورمون ها و ترکیبات تولیدی در معده تأثیر گذار باشد.

افرادی که عمل جراحی معده برای لاغری به روش اسلیو را انجام می دهند باید پس از عمل روش زندگی خود را تغییر دهند تا دوباره دچار اضافه وزن و چاقی نشوند.

80 درصد معده برداشته می شود

به طور خلاصه در عمل جراحی معده برای لاغری به روش اسلیو معده، حدود 80 درصد معده برداشته می شود و به دلیل تغییر شکل و کوچک شدن معده غذای کمتری در معده قرار می گیرد و در نتیجه فرد غذای کمتری می خورد و به همین روش کاهش وزن زیادی پیدا می کند.

به دلیل این که در این روش حدود 80 درصد معده برداشته می شود، احتمال بروز سرطان در معده در حدود زیادی کاهش می یابد. بیشتر بیماران پس از انجام عمل جراحی معده برای لاغری به روش اسلیو معده، در طی 6 ماه تا 12 ماه حدود 30 تا 50 درصد وزن اضافه ی خود را از دست می دهند.

همچنین در طول دو سال در حدود 70 درصد اضافه وزن افراد کاهش می یابد. هر کدام از برش های لاپاراسکوپی در حدود یک و نیم سانت بوده و پس از عمل به زودی جای بخیه بهبود می یابد.

برای انجام عمل اسلیو معده باید چه شرایطی داشته باشیم؟

 • شاخص توده بدنی (BMI) شما باید بیشتر از 35 و یا بیشتر از 40 باشد. به عبارتی افرادی که این عمل را بیشتر انجام می دهند مبتلا به چاقی مفرط هستند.
 • افرادی که این عمل را انجام می دهند معمولا بیش از 40 کیلو گرم اضافه وزن دارند.
 • متقاضیان انجام عمل اسلیو باید توانایی تغییر سبک زندگی خود را داشته باشند. یعنی پس از انجام عمل باید به رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش بپردازند.
برای انجام عمل اسلیو معده باید چه شرایطی داشته باشیم؟
برای انجام عمل اسلیو معده باید چه شرایطی داشته باشیم؟

عمل بای پس معده

در عمل جراحی معده برای لاغری به روش عمل بای پس معده ابتدا قسمت بالای شکم، گیره زده می شود و به این ترتیب ایجاد یک کیسه در قسمت بالایی شکم می شود.

سپس در روده ی کوچک برش ایجاد می شود و به قسمت پایین تری وصل می شود. به این ترتیب روده کوچک کوتاه تر شده و گنجایش میزان غذای قبل را ندارد.

به این ترتیب افراد زود تر سیر می شوند و گنجایش غذایی کمتری دارند. این عمل باعث محدود کردن جذب کالری ها شده و به هضم بهتر غذاها کمک می کند.

عمل بای پس معده
عمل بای پس معده

در عمل جراحی معده برای لاغری به روش بای پس معده، قسمت ابتدایی معده ( نزدیک دریچه کاردیا ) بریده شده و روده ی کوچک به طور مستقیم به لوله ای متصل می شود که غذا را به معده می رساند. به این ترتیب میزان غذای ذخیره شده در معده کاهش یافته و فرد زود تر احساس سیری می کند.

در این روش عمل جراحی معده برای لاغری،  علاوه بر عدم احساس گرسنگی میزان جذب برخی از مواد غذایی نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. در این روش بخش ابتدایی معده ازطریق وسیله ی مخصوصی بسته می شود که قابل تنظیم نیز می باشد.

جراحی بای پس روده

در عمل جراحی معده برای لاغری به روش جراحی بای پس روده ابتدا عمل اسلیو معده انجام می شود و سپس بخش ابتدایی روده کوچک یعنی دوازدهه و همچنین آخرین قسمت روده ی کوچک تقسیم و تقریبا سه چهارم روده کوچک بریده می شود. سپس بخش بالایی روده کوچک به آخرین بخش متصل می شود.

به این ترتیب اندازه و ظرفیت روده کوچک کاهش می یابد. این روش شبیه بای پس معده می باشد. با این تفاوت که انحراف ایجاد شده در روده کوچک می باشد. در این روش نیز میزان غذا و کالری مصرفی فرد کاهش یافته و همچنین اشتهای غذا خوردن نیز کم می شود.

حلقه گذاری قابل تنظیم در معده

در عمل جراحی معده برای لاغری به روش حلقه گذاری قابل تنظیم ، در قسمت بالایی شکم مریض یک حلقه ی قابل تنظیم قرار می دهند که باعث ایجاد حفره می شود.این حلقه با آب نمک پر می شود تا با ابتدای حفره ی شکم تنظیم شود. این روش مانند این است که یک گره را به دور معده ببندند.

در روش حلقه گذاری قابل تنظیم در معده نیز ظرفیت معده کاهش یافته و فرد کمتر اشتها دارد و در طول روز غذای کمتری را مصرف می کند و به همین ترتیب به کاهش وزن و لاغری او می انجامد.

در این روش برش های کوچکی  بر روی شکم افراد برای وارد کردن ابزار جراحی و قرار دادن حلقه ایجاد می شود. همان طور که گفتیم این حلقه قابل تنظیم بوده و بعد ها نیز می توان این حلقه را برداشت.

روش کاهش وزن با این عمل نیز به این صورت است که احساس گرسنگی فرد کاهش می یابد و افراد کمتر مواد غذایی را مصرف می کنند. افراد با انجام این عمل به طور متوسط در طول 2 سال بیشتر از نصف وزن اضافه ی خود را از دست می دهند. جای بخیه های این عمل بسیار ریز است و در مدت بسیار کوتاهی بهبود می یابند.

بالون معده

بالون معده یکی از جراحی های غیر تهاجمی می باشد که در آن هیچ گونه برش و خون ریزی ای صورت نمی گیرد. روش اجرای این عمل به این صورت می باشد که ابتدا بیمار را بی حس می کنند و سپس یک بالون خالی را از طریق دهان وارد معده می کنند. پس از قرار گیری بالون در معده این بالون با محلول خاصی پر می شود.

رویه ی کاهش وزن به روش بالون معده به این صورت می باشد که بالون قسمت زیادی از معده ی فرد را اشغال کرده و مانع از ورود حجم زیاد مواد غذایی به معده می شود.

به این ترتیب افراد اشتهای خوردن غذا را نخواهند داشت و به همین دلیل میزان کالری مصرفی افراد کاهش می یابد و در دراز مدت باعث کاهش وزن این افراد می شود. این بالون پس از چند ماه از معده ی افراد بیرون آورده می شود.

بیمارانی که این عمل را انجام می دهند، پس از 6 ماه حدود 10 درصد از وزن اضافی خود را از دست می دهند.

آیا پس از عمل جراحی معده برای لاغری، فرد به وزن دلخواه می رسد؟

افراد بعد از انجام عمل جراحی معده برای لاغری باید توجه داشته باشند که لاغری و کاهش وزن آن ها ابدی نمی باشد. یعنی افراد با انجام عمل جراحی معده برای لاغری و رسیدن به نتیجه ی مطلوب خود باید رژیم های غذایی و ورزش کردن را در برنامه ی روزانه ی خود قرار دهند.

یعنی افراد نباید انتظار داشته باشند که پس از انجام عمل به پر خوری و مصرف مداوم غذاهای پر کالری و عدم تحرک بپردازند زیرا ممکن است دوباره افزایش وزن پیدا کنند و دوباره به چاقی مبتلا شوند.

لطفا برای اطلاع از دوران نقاهت جراحی لاغری بای پس معده، مقاله مراقبت بعد از عمل بای پس معده را مطالعه کنید.

آیا پس از عمل جراحی معده برای لاغری، فرد به وزن دلخواه می رسد؟
آیا پس از عمل جراحی معده برای لاغری، فرد به وزن دلخواه می رسد؟

مقایسه ی روش های مختلف عمل جراحی معده برای لاغری

بر اساس آمار و تحقیقاتی که اخیرا بر روی افرادی که عمل جراحی معده برای لاغری را انجام داده اند، صورت گرفته است، این نتیجه به دست آمده که در بین روش های عمل جراحی معده برای لاغری روش بای پس معده و روش جراحی اسلیو نتایج مشابهی را در بلند مدت داشته اند.

البته باید توجه داشت که عمل جراحی معده برای لاغری به روش بای پس معده دارای پیچیدگی های بیشتری نسبت به جراحی اسلیو معده می باشد.

سرعت کاهش وزن در این نوع از جراحی نسبت به جراحی بای پس معده کمتر می باشد و به این ترتیب احتمال افتادگی پوست کمتر می باشد.

در بین روش های عمل جراحی معده برای لاغری روش های جراحی اسلیو و بای پس معده بیشتر رایج هستند. در هر دوی این روش افراد می توانند به طور متوسط در طول هفته کاهش وزنی در حدود بیشتر از یک کیلو گرم داشته باشند.

یعنی افراد پس از عمل جراحی در ماه می توانند به 4 کیلوگرم کاهش وزن و 50 کیلوگرم در سال برسند. البته کاهش وزن در ماه های اول پس از جراحی با سرعت بیشتری انجام می شود. باید به این نکته توجه کنید که برای افراد مختلف سرعت کاهش وزن آن ها پس از انجام عمل جراحی معده برای لاغری یکسان نمی باشد.

کاهش وزن پس از جراحی با شیوه ی زندگی آن ها رابطه ی مستقیم دارد

یک نکته ی بسیار مهم برای افرادی که قصد انجام عمل جراحی معده برای لاغری را دارند، این است که کاهش وزن پس از جراحی با شیوه ی زندگی آن ها رابطه ی مستقیم دارد. یعنی افراد پس از عمل در صورت انجام ورزش و رعایت رژیم غذایی کاهش وزن سریع تری را خواهند داشت.

در روش اسلیو معده تقریبا 80 درصد معده را برمی دارند و معده تغییر شکل پیدا می کند. یعنی مسیر عبور غذا از معده باریک تر می شود و معده شکل لوله ای پیدا می کند و به این ترتیب غذای کمتری در معده جای می گیرد و اشتهای فرد کاهش می یابد.

کاهش وزن پس از جراحی با شیوه ی زندگی آن ها رابطه ی مستقیم دارد
کاهش وزن پس از جراحی با شیوه ی زندگی آن ها رابطه ی مستقیم دارد

نکته ی قابل توجه در این روش عمل جراحی معده برای لاغری این است که ترشح هورمون گرلین که مربوط به گرسنگی می شود، کاهش می یابد.

در این روش افراد باید هزینه ی نسبتا بیشتری را نسبت به سایر روش ها بپردازند. البته علت اصلی این هزینه ی بیشتر استفاده از تجهیزات بیشتر در این عمل جراحی معده برای لاغری می باشد.

در روش حلقه گذاری قابل تنظیم در معده، اطراف معده با یک شیء بند مانند بسته می شود

در روش حلقه گذاری قابل تنظیم در معده، اطراف معده با یک شیء بند مانند بسته می شود که این سایز با توجه به شرایط فرد قابل تنظیم است. روش تغییر اندازه ی این حلقه معده با تزریق مایع خاصی به درون آن انجام می شود. در مواقع ضروری با تزریق این مایع حلقه ی معده را کوچک تر می کنند و به این ترتیب گنجایش معده کمتر می شود.

بنا براین با تزریق مایع حلقه کوچک تر شده و گنجایش معده کاهش می یابد و کاهش وزن افراد بیشتر خواهد شد. افرادی که این نوع عمل جراحی معده برای لاغری را انجام می دهند باید توجه داشته باشند که پس از انجام این عمل تغذیه ی غذایی خود را رعایت و به ورزش و تحرک بپردازند. زیرا احتمال برگشت اضافه وزن در صورت رعایت نکردن روش های زندگی سالم وجود دارد.

روش عمل جراحی معده برای لاغری بای پس معده دارای فواید زیادی می باشد. از جمله این فواید می توان به تاثیر مثبت در درمان بیماری دیابت اشاره کرد.

در این روش تقریبا نیمی از معده فرد را جا می کنند و بقیه ی معده را نیز بخیه می زنند. همچنین قسمتی از روده را به بخش باقیمانده معده پیوند می زنند.

به این ترتیب گنجایش معده ی فرد کاهش می یابد. همچنین این روش بر میزان جذب مواد غذایی در معده و روده تأثیر می گذارد. همچنین این عمل جراحی معده برای لاغری بر روی بهبود بیماری دیابت تأثیر بسیار مثبتی دارد.

یکی دیگر از روش های عمل جراحی معده برای لاغری بالون معده می باشد

یکی دیگر از روش های عمل جراحی معده برای لاغری بالون معده می باشد. البته این روش در سراسر دنیا طرفداران چندانی ندارد. اما در کشور ایران این عمل نیز همچنان انجام می شود.

معمولا روش بالون گذاری توسط متخصصان دستگاه گوارشی انجام می شود. این متخصصان با کمک آندوسکوپی بالون را در داخل معده کار می گذارند. پس از کار گذاری این بالون در معده به درون آن هوا دمیده می شود. به این ترتیب فضای داخلی معده و همچنین حجم آن کاهش می یابد.

به این ترتیب فرد گنجایش مواد غذایی کمتری دارد و اشتهای کمتری خواهد داشت. باید توجه داشته باشید که ماندگاری بالون در معده دائمی نمی باشد و باید پس از مدتی از معده خارج گردد.

در این روش نیز احتمال برگشت اضافه وزن و چاقی وجود دارد. این روش عمل جراحی معده برای لاغری نسبتا ارزان قیمت می باشد.

یکی دیگر از روش های عمل جراحی معده برای لاغری بالون معده می باشد
یکی دیگر از روش های عمل جراحی معده برای لاغری بالون معده می باشد

در روش بالون معده هیچ گونه جراحی انجام نمی شود

یکی از مزایای روش بالون معده این می باشد که در آن هیچ گونه جراحی انجام نمی شود و پس از عمل هیچ گونه جای بخیه و یا جای عمل باقی نمی ماند.

در بین روش های عمل جراحی معده برای لاغری، روش جراحی متابولیک بر روی متابولیسم طبیعی بدن و همچنین روی یک سری اختلال های بدن تأثیر گذار است. روش های متابولیک معمولا بر روی فشار خون و میان کلسترول وجود در خون، دیابت ها، مشکلات تنفسی افراد و .. تأثیر گذار است.

این روش های عمل جراحی معده برای لاغری با توجه به برخی از تحقیقاتی که انجام شده است، در درمان دیابت تأثیر گذار است. روش های بای پس معده و اسلیو معده تا حدود 70 تا 80 درصد بر درمان بیماری دیابت تأثیر مثبت دارند.

بعد از عمل جراحی معده برای لاغری باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

همان طور که گفتیم افراد مبتلا به چاقی در معرض ابتلا به بسیاری از بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های تنفسی، برخی از سرطان ها و … می باشند و دارای خطر و ریسک بالاتری برای این بیماری ها هستند.

افراد مبتلا به چاقی معمولا دارای تغذیه ی مناسبی نمی باشند و ورزش و تحرک خاصی را نیز انجام نمی دهند. به این ترتیب افراد مبتلا به بیماری چاقی بهتر است که از روش های عمل جراحی معده برای لاغری استفاده کنند و سپس با رعایت رژیم های غذایی و انجام  ورزش به روند کاهش وزن خود سرعت بخشند.

همچنین این افراد پس از انجام عمل جراحی معده برای لاغری بهتر است تا به ورزش کردن و رعایت رژیم های غذایی ادامه دهند. زیرا در این صورت از بازگشت اضافه وزن و چاقی جلوگیری می کند.

یکی از بهترین و مناسب ترین ورزش ها و تحرک هایی که برای این افراد پس از عمل توصیه می شود، پیاده روی سریع و طولانی می باشد.

آیا همه ی افراد می توانند عمل جراحی معده برای لاغری را انجام دهند؟

باید توجه داشته باشید که این عمل های جراحی به همین سادگی انجام نمی شوند و افراد برای انجام این عمل ها باید دارای شرایط خاصی باشند و توسط پزشک های جراح تأیید شوند. بیماران قبل از انجام عمل بر روی آن ها از همه ی لحاظ توسط پزشکان بررسی می شوند.

بنابراین برای بیمارانی که دچار اعتیاد به مواد مخدر یا الکل هستند و یا دارای بیماری های زمینه ای هستند بیشتر توسط پزشکان بررسی می شوند.

برخی از افراد برای انجام این عمل مناسب نمی باشند. به طور مثال افراد مبتلا به افسردگی و روان پریشی یا سایکوز برای انجام این عمل ها مناسب نمی باشند.

آیا همه ی افراد می توانند عمل جراحی معده برای لاغری را انجام دهند؟
آیا همه ی افراد می توانند عمل جراحی معده برای لاغری را انجام دهند؟

قبل از انجام عمل های جراحی معده برای لاغری باید به چه نکاتی توجه کرد؟

 • بیماران قبل از انجام عمل های جراحی معده برای لاغری باید توجه داشته باشند که بعد از انجام این عمل ها نمی توانند به میل خود به پر خوری بپردازند و بدون توجه به وزن خود از انجام ورزش خودداری کنند. زیرا همان طور که می دانیم چاقی و اضافه وزن قابل بازگشت می باشد.
 • بیماران باید توجه داشته باشند که پس از انجام عمل ها و انجام ورزش های سنگین و رعایت رژیم غذایی، در صورت کاهش وزن با سرعت زیاد امکان افتادگی پوست افراد وجود دارد. باید توجه داشته باشید که در افراد جوان تر وهمچنین ورزشکار تر، این افتادگی پوست کم تر اتفاق می افتد.
 • افراد باید توجه داشته باشند که نتیجه ی انواع روش های عمل جراحی معده برای لاغری متفاوت می باشد. بنابراین قبل از تصمیم گیری برای انجام یک عمل باید در مورد عمل های مختلف جراحی معده برای لاغری اطلاعات کسب کنید. باید توجه داشته باشید که روش های اسلیو معده و بای پس معده دارای نتایج بهتر و بلند مدت تری می باشند.
 • باید توجه داشته باشید که بعد از انجام عمل های جراحی معده برای لاغری باید توانایی انجام ورزش های مناسب را داشته باشید. همچنین ممکن است که بعد از انجام عمل به یک سری از مکمل های غذایی نیاز داشته باشید.

برای افراد با شاخص توده بدنی (BMI) متفاوت کدام نوع عمل بهتر است؟

همان طور که در ابتدای مقاله گفتیم، شاخص توده بدنی (BMI) افراد معمولی در بین 18.5 تا 25 می باشد. همچنین گفتیم که افراد دارای شاخص توده بدنی (BMI) بالای 25 دارای اضافه وزن می باشند.

افرادی که دارای شاخص توده بدنی (BMI) بالای 40 می باشند، توصیه می شود که برای کاهش وزن از روش های عمل جراحی معده برای لاغری استفاده کنند. این افراد بسیار در معرض بیماری های مختلف و سایر مشکلات قرار دارند و به همین دلیل باید هر چه زود تر به کاهش وزن خود بپردازند.

برای افراد با شاخص توده بدنی (BMI) متفاوت کدام نوع عمل بهتر است؟
برای افراد با شاخص توده بدنی (BMI) متفاوت کدام نوع عمل بهتر است؟

افراد با شاخص توده بدنی (BMI) بین 35 تا 40 نیز می توانند از نتایج خوب عمل های جراحی معده برای لاغری استفاده کنند. البته این افراد نسبت به گروه قبلی در سطح بهتری قرار دارند و احتمال ابتلای آن ها به بیماری های مختلف کمتر می باشد.

به افراد با شاخص توده بدنی (BMI) بین30 تا 35 توصیه می شود که برای کاهش وزن خود از روش هایی مانند حلقه گذاری قابل تنظیم معده و بالون استفاده کنند.

پزشکان متخصص برای انتخاب یک نوع از عمل های جراحی معده برای لاغری هر فرد به عوامل متفاوتی توجه می کنند. به طور مثال سبک زندگی فرد، بیماری های زمینه ای، اعتیاد، وضعیت روانی و … در انجام نوع عمل جراحی معده برای لاغری تاثیر گذار است.

بعد از انجام عمل جراحی معده برای لاغری باید چه مدت بستری شویم؟

یکی از سوالات رایج متقاضیان انجام عمل های جراحی معده برای لاغری این است که پس از انجام این عمل ها چه مدت باید بستری شویم. در جواب این افراد باید بگوییم که میزان بستری شدن بیماران پس از انجام عمل های مختلف، متفاوت می باشد و از 2 تا 7 روز نوسان دارد.

اغلب افراد پس از انجام این عمل ها و ترخیص از بیمارستان می توانند به کارهای روزمره ی خود بپردازند و در بین 10 تا 20 روز می توانند به شغل خود و همچنین زندگی عادی خود بر گردند.

برخی از افراد نیز با توجه به تبلیغات منفی دچار سر در گمی شده اند و این سوال برایشان پیش آمده است که آیا پس از انجام عمل های جراحی معده برای لاغری دچار ریزش مو می شوند؟

بعد از انجام عمل جراحی معده برای لاغری باید چه مدت بستری شویم؟
بعد از انجام عمل جراحی معده برای لاغری باید چه مدت بستری شویم؟

در پاسخ به این افراد باید گفت که تقریبا در همه ی روش های کاهش وزن که در آن ها وزن افراد با سرعت زیادی کاهش می یابد ریزش مو دیده می شود.

اما باید توجه داشت که این مسئله در حدود 3 تا 12 ماه پس از انجام عمل جراحی معده برای لاغری ممکن است مشاهده شود که این موهای ریخته در نهایت قابلیت رشد مجدد دارند.

بهتر است که افرادی که دارای وضعیت خطرناکی از لحاط وزنی هستند، به هیچ وجه به این نکته توجه نکنند و با انجام عمل جراحی معده برای لاغری سلامتی خود را تأمین کنند.

مراحل انجام عمل اسلیو به چه صورت است؟

 • ابتدا فرد را با استفاده از داروها بیهوش می کنند.
 • چند برش کوچک را در بخش های مختلف شکم ایجاد می کنند.
 • متورم کردن شکم با استفاده از گاز کربن دی اکسید برای بررسی بهتر و واضح تر اعضای داخلی ( این گاز برای بدن مضر نیست )
 • ورود دوربین های با کیفیت بالا به دورن شکم ( لاپاراسکوپ )
 • برش بخشی از معده که قرار است تا برداشته شود.
 • دوختن باقیمانده ی معده و بخیه زدن آن
 • خارج کردن تجهیزات جراحی از شکم و خالی کردن گاز
 • ترخیص بیمار پس از چند روز استراحت در بیمارستان

انجام عمل جراحی معده برای لاغری به روش اسلیو چه مزایایی دارد؟

از مهم ترین مزایای عمل جراحی معده برای لاغری به روش جراحی اسلیو می توان به کاهش وزن قابل توجه در کوتاه مدت اشاره کرد. بیمارانی که روش عمل جراحی اسلیو معده را انجام می دهند، همانند افرادی که روش بای پس معده را انجام می دهند، شاهد کاهش وزن چشمگیری خواهند بود.

یکی دیگر از مزایای عمل جراحی معده برای لاغری به روش اسلیو معده این است که با وجود برداشتن حجم زیادی از معده فرد دچار سوء جذب مواد غذایی نمی شود.

این عمل در مدت زمان کمی انجام می شود و ریکاوری آن دردسر چندانی ندارد.

در عمل جراحی اسلیو معده نسبت به بای پس معده، خطر نشت مواد غذایی به نسبت کمتر می باشد.

پس از انجام این عمل خطر ابتلا به فتق داخل شکم به شدت کاهش می یابد.

در این عمل احتمال بزرگ شدن و کش آمدن معده کم است.

درمان فشار خون و دیابت

با این عمل می توان تا حد زیادی فشار خون بالا و دیابت نوع دو را کنترل کرده و حتی درمان کرد. بعد از عمل، اگر بیمار دیابت داشته باشد، نیازش به داروهای دیابت و انسولین به شدت کاهش می یابد.

به نسبت سایر روش های عمل جراحی معده برای لاغری نظیر بای پس روده یا بای پس معده، عمل اسلیو، طول عمر بیشتری دارد و تجربه جراحان و متخصصان حوزه جراحی چاقی در آن بسیار زیاد است. به این ترتیب انجام عمل جراحی اسلیو با عوارض کمتری همراه است.

انجام این عمل دارای مزایای بسیار زیادی برای بیماران می باشد. در کوتاه مدت این عمل باعث کاهش وزن افراد می شود و در دراز مدت از ابتلا به بعضی از بیماری ها که چاقی زمینه ساز آن ها می باشد، جلو گیری می کند.

مراحل انجام عمل جراحی معده برای لاغری به روش بای پس چگونه است؟

همان طور که گفتیم در این روش جراح با تغییر معده و بخشی از روده باعث تغییر نحوه ی گوارش مواد غذایی توسط بدن بیمار می شود. اما ممکن است که مراحل انجام این عمل برایتان سوال باشد.

برای انجام این عمل باید یک ماه قبل از انجام جراحی از مصرف هر گونه هورمون از جمله قرص های ضد بارداری و یا سایر هورمون ها خود داری کنید. باید در یک ماه قبل از انجام این عمل با پزشک متخصص خود مشاوره داشته باشید و تحت کنترل او باشید.

به طور مثال باید قبل از مصرف مولتی ویتامین ها و یا هر گونه داروهای رقیق کننده ی خون با پزشک مشورت کنید. پزشکان متخصص توصیه می کنند که از دو هفته قبل از عمل جراحی بای پس معده مصرف داروهای گیاهی، مکمل های غذایی، داروهای ضد التهاب مانند آسپرین و … را متوقف کنید.

نوشیدنی های کافئین دار

همچنین از دو هفته قبل از انجام این عمل جراحی باید نوشیدنی های کافئین دار مانند چای، قهوه، نوشابه و … را متوقف کنید.  همچنین در روز قبل از جراحی غذای فرد به مایعات رقیق محدود می شود.

در این نوع عمل جراحی معده برای لاغری ابتدا معده را به دو بخش کوچک و بزرگ تقسیم می کنند و سپس قسمت کوچک معده را بخیه می زنند و کیسه ی معده را تشکیل می دهند. به این ترتیب حجم معده ی فرد کاهش می یابد و گنجایش کم تری برای مواد غذایی خواهد داشت.

در مرحله ی بعد معده ی کوچک شده را از بخش بزرگ تر معده و همچنین قسمت ابتدایی روده یعنی دوازدهه جدا می کنند و آن را به قسمت پایین تر روده متصل می کنند. معمولا این روش عمل جراحی معده برای لاغری به صورت لاپاراسکوپی انجام می شود و کمتر از روش لاپاروتومی استفاده می کنند.

پس از انجام عمل جراحی معده برای لاغری به روش بای پس باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

همان طور که می دانیم افراد پس از انجام این نوع عمل های جراحی باید نکات تغذیه ای خاصی را رعایت کنند. پس از انجام عمل جراحی معده برای لاغری به روش بای پس باید از تأمین پروتئین، ویتامین و مواد معدنی کافی برای بدن خود اطمینان حاصل کنید. مصرف انواع میوه ها و سبزیجات و همچنین غلات بسیار حائز اهمیت می باشد.

باید توجه داشته باشید که پس از انجام عمل، مهم ترین ماده ی مورد نیاز بدن پروتئین است. زیرا بدن از پروتئین برای ترمیم و عضله سازی استفاده می کند. به این ترتیب باید پس از انجام عمل به مصرف مواد غنی از پروتئین مانند گوشت مرغ بدون پوست، ماهی، گوشت راسته گاو، سفیده ی تخم مرغ، لوبیا، لبنیات و … بسیار توجه کنید.

پس از انجام عمل جراحی معده برای لاغری باید سبک زندگی افراد چگونه باشد؟

اگر به تازگی عمل جراحی معده برای لاغری را انجام داده اید و یا قصد انجام این عمل ها در آینده ی نزدیک را دارید، باید بدانید که پس از انجام این عمل ها باید نکاتی را رعایت کنید.

بعد از عمل  جراحی معده برای لاغری تغییرات خاصی در زندگی شما اتفاق می افتد که باید پیش از انجام عمل ها از آن ها اطلاع داشته باشید. به طور کلی از جمله ی این تغییرات می توان به شیوه ی غذا خوردن، زمان غذا خوردن، مصرف مواد غذایی خاص و … اشاره کرد.

باید توجه داشته باشید که تا 2 یا 3 هفته پس از انجام عمل جراحی معده برای لاغری رژیم غذایی شما به مایعات مغذی و بعضی از پوره ها محدود می شود. پس از گذشتن مدت کمی از این دوره می توانید غذاهای نرم را نیز به رژیم غذایی خود اضافه کنید. باید توجه کنید که احتمالا در حدود 6 هفته طول می کشد تا بتوانید به رژیم غذایی قبلی خود برگردید.

به این دلیل که در این عمل های جراحی معده برای لاغری بخشی از معده برداشته می شود و یا گنجایش معده محدود می شود، در اوایل با خوردن مقدار کمی از غذا احساس سیری به شما دست می دهد. با گذشتن مدتی از عمل، معده ی شما کمی بزرگ تر خواهد شد، اما گنجایش قبل از انجام عمل را نخواهد داشت.

در هنگام غذا خوردن به خوبی لقمه را بجوید

یکی از نکاتی که باید پس از انجام عمل جراحی معده برای لاغری به آن توجه کرد این است که باید در هنگام غذا خوردن به خوبی لقمه را بجوید و به آرامی این لقمه را که به طور کامل جویده اید را قورت دهید. یعنی غذایی که قورت می دهید، باید به صورت پوره مانند باشد.

نکته ی دیگری که بسیار توصیه می شود این است که وعده های غذایی خود را از 3 وعده به 6 وعده افزایش دهید. اما باید در هر وعده مقادیر کم تری غذا را میل کنید.

یعنی 3 وعده ی کامل غذایی را به 6 وعده ی کوچک در طول روز تبدیل می کنید. باید سعی کنید که زمان صرف وعده های غذایی خود را افزایش دهید. به طور مثال اگر قبل از عمل یک وعده ی غذایی را در 10 دقیقه میل می کردید، باید سعی کنید که بعد از عمل این وعده ها را در 30 دقیقه میل نمائید.

از مصرف برخی از مواد غذایی خودداری کنید

پس از انجام عمل جراحی معده برای لاغری باید از مصرف برخی از مواد غذایی خودداری کنید و یا مصرف آن ها را بسیار محدود کنید. به طور مثال باید از مصرف تنقلات و شیرینی ها به عنوان میان وعده خود داری کنید. سعی کنید که از مصرف مایعات در هنگام غذا خوردن پرهیز کنید.

به این دلیل که مایعات از یک طرف معده را می شویند و باعث ایجاد احساس گرسنگی می شوند و از طرف دیگر از هضم کامل مواد غذایی مصرف شده جلو گیری می کنند.

توجه داشته باشید که مصرف نوشیدنی های قندی مانند نوشابه و دلستر، علاوه براین که بسیار برای سلامتی افراد مضر هستند، باعث اضافه وزن و چاقی افراد نیز می شوند. پس بهتر است تا سعی کنید که مصرف این نوشیدنی ها را محدود کنید.

انجام ورزش پس از عمل جراحی معده برای لاغری

پزشک های متخصص انجام ورزش های مناسب را برای این افراد بسیار توصیه می کنند. انجام ورزش در کاهش وزن و کنترل آن بسیار موثر عمل می کند. به این ترتیب بهتر است که برنامه ی ورزشی مرتبی را در زندگی خود بگنجانید. از فواید انجام ورزش می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • افزایش متابولیسم بدن و سوخت و ساز بهتر و مصرف کالری های اضافی بدن
 • افزایش سطح روحیه ی افراد
 • کاهش استرس و کنترل بیشتر بر خود در هنگام رو به رو شدن با بحران ها
 • کنترل و کاهش میزان قند خون
 • پیشگیری ازابتلا به بیماری های قلبی و عروقی
 • و بسیاری دیگر از فوایدی که ممکن است همه ی ما آن ها را به خوبی بشناسیم.

پیاده روی سریع

یکی از ورزش های بسیار ساده اما کاربردی برای کاهش وزن پس از انجام عمل های جراحی معده برای لاغری، پیاده روی سریع است. می توانید پس از طی دوره ی نقاحت پیاده روی را شروع کنید.

ابتدا از مسافت های کم شروع کنید و سپس به تدریج بر این مقدار پیاده روی بیفزایید. به این نکته توجه داشته باشید که پیاده روی آهسته زیاد تأثیری ندارد و باید پیاده روی شما به گونه ای باشد که ضربان قلب را کمی افزایش دهد.

پس از گذشت دوره ی چند ماهه ای از عمل جراحی معده برای لاغری، شروع ورزش های قدرتی مانند بدنسازی، فیتنس و .. توصیه می شود. زیرا این ورزش ها علاوه بر تأثیر مستقیم بر کاهش وزن شما باعث عضله سازی نیز می شوند و همچنین از افتادگی پوست افراد جلوگیری می کنند.

کاهش وزن به وسیله جراحی معده برای لاغری چه فوایدی دارد؟

در ادامه می خواهیم به بررسی فواید کاهش وزن بپردازیم. در این مقاله که به جراحی معده برای لاغری پرداختیم، باید بدانیم که لاغری و کاهش وزن چه فوایدی را برای سلامتی ما دارد و تأثیر آن در کیفیت زندگی افراد به چه شکل می باشد. در ادامه به برخی از فواید کاهش وزن و لاغری در اثر عمل جراحی معده برای لاغری می پردازیم.

کاهش وزن به وسیله جراحی معده برای لاغری چه فوایدی دارد؟
کاهش وزن به وسیله جراحی معده برای لاغری چه فوایدی دارد؟
 • افزایش انرژی

اغلب افراد با شروع کاهش وزن احساس افزایش انرژی بدن خود را خواهند داشت. به این دلیل که هر چه فعالیت افراد کم تر باشد، انرژی کم تری نیز مصرف می شود.

به این ترتیب افراد باید توجه داشته باشند که در صورت کاهش وزن دیگر با مشکلاتی مانند تنگی نفس در هنگام بالا رفتن از پله و .. مواجه نمی شوند.

 • تقویت حافظه

بر اساس تحقیقاتی که اخیرا توسط پژوهشگران خارجی انجام شده است، در انجام تست، حافظه افرادی که وزن خود را کاهش داده اند، از حافظه ی بهتری برخودار بودند.

بررسی ها و مشاهدات اسکن های مغزی این افراد نشان داده است که پس ازکاهش وزن فعالیت مغز این افراد افزایش یافته است. یکی از این فعالیت های مغز که پس از کاهش وزن انجام می شود، ذخیره ی بیشتر اطلاعات می باشد.

 • کاهش خطر ابتلا به برخی از بیماری ها و سرطان ها

یکی از مهم ترین تأثیرات کاهش وزن، کاهش خطر ابتلا به بیماری های مختلف از جمله برخی از سرطان ها می باشد. بیماری چاقی به طور مستقیم با برخی از سرطان ها رابطه دارد و به نوعی زمینه ساز آن ها می باشد.

داشتن اضافه وزن سبب التهاب در بدن و در نتیجه عوض شدن سلول های داخل بدن می شود. با کاهش تنها 5 درصد از وزن بدن احتمال ابتلا به بیماری های خطرناک بسیار کاهش می یابد.

داشتن وزن مناسب افراد را از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و دیابت تا حدود زیادی محافظت می کند. برای درمان و پیشگیری از بسیاری از بیماری های قلبی و عروقی و همچنین بیماری های تنفسی کاهش وزن و رسیدن به وزن مناسب توصیه می شود.

افرادی که دارای اضافه وزن هستند و یا به اصطلاح چاق هستند، بیشتر در معرض شکستگی و یا پوکی استخوان ها و درد مفاصل قرار دارند. تحقیقات نشان داده است که کاهش وزن تاثیر مستقیمی بر بهبود بیماری هایی مانند آسم و سوزش معده دارد.

 • بهبود بیماری های روحی روانی

ممکن است که در اطرافیان دیده باشیم و یا خود تجربه ی آن را داشته باشیم که افراد دارای اضافه وزن و چاقی کمتر وارد محیط های جدید می شوند و یا برای آن ها سخت تر است که با افراد جدید ارتباط برقرار کنند.

بسیاری از افرادی که مبتلا به بیماری چاقی هستند، به مرور دچار برخی از بیماری های روحی و روانی مانند افسردگی می شوند.

در بسیاری از موارد در افرادی که عمل های جراحی معده برای لاغری را انجام داده اند، مشاهده شده است که با کاهش وزن خلق و خوی آن ها و همچنین ارتباط آن ها با دیگران رشد داشته است.

بهبود بیماری های روحی روانی
بهبود بیماری های روحی روانی
 • بهبود وضعیت خواب

در تحقیقاتی که بر روی افراد در حال کاهش وزن انجام شده است، نشان می دهد که این افراد در طول 6 ماه با کاهش 5 درصد از وزن بدن خود در حدود 20 دقیقه میزان خواب آن ها افزایش خواهد یافت.

کاهش وزن باعث می شود که افراد در هنگام خواب بهتر نفس بکشند و همچنین اطرافیان او از شر خر و پف های آزار دهنده رهایی می یابند. به این ترتیب افراد با کاهش وزن خواب راحت تری را خواهند داشت.

 • بهبود وضعیت بینایی

افرادی که از رژیم های بسیار محدود استفاده می کنند، به دلیل محدودیت دریافت کالری و همچنین کمبود مواد مغذی ممکن است تا بینایی آن ها دچار اختلال شود.

برای بسیاری از افراد، کاهش وزن اصولی و با رعایت نکات تغذیه ای چشم های آن ها از آسیب های ناشی از چاقی که شامل آسیب حاصل از دیابت نوع دو است، در امان خواهد بود.

تحقیقات نشان داده است که درصد بالایی از چربی بدن با سطح پایین آنتی اکسیدان لوتئین و زئاگزانتین در بافت شبکیه در ارتباط است. به این ترتیب چاقی ممکن است شبکیه چشم را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی انواع عمل های جراحی معده برای لاغری پرداختیم. در ابتدای مقاله از ضر های چاقی و تأثیرات منفی آن بر سلامتی بدن افرد نام بردیم.

سپس به بررسی برخی از اصطلاحات رایج در این زمینه پرداختیم و همچنین انواع روش های عمل جراحی معده برای لاغری را برای شما نام بردیم و فواید و طریقه ی انجام هر کدام از آن ها را نام بردیم.

جمع بندی
جمع بندی

در ادامه ی بحث به برخی از نکات که باید پس از انجام این عمل های جراحی معده برای لاغری به آن ها دقت کنید، پرداختیم. بررسی کردیم که کدام یک از عمل های جراحی معده برای لاغری، مناسب کدام دسته از افراد می باشد و آن ها را با هم مقایسه کردیم.

در آخر بحث نیز درباره ی فواید کاهش وزن و تأثیر آن بر سلامتی و افزایش طول عمر افراد اشاره کردیم. امیدواریم که با خواندن این مقاله به خوبی با روش های مختلف عمل جراحی معده برای لاغری آشنا شده باشید و توانسته باشید که بهترین تصمیم را برای کاهش وزن خود اخذ کنید. با تشکر از دقت و صبر شما برای خواندن مقاله جراحی معده برای لاغری.

شما را به مطالعه مقالات زیر دعوت می کنیم :

 1. جراحی لاغری در رشت
 2. بهترین جراح اسلیو معده در کرمان
 3. بهترین جراح اسلیو معده در اهواز
drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید