جراحی لاپاراسکوپی چیست

جراحی لاپاراسکوپی چیست

فهرست مطالب

امروز با موضوع جراحی لاپاراسکوپی چیست در خدمت شما هستیم.

امروزه اغلب جراحی‌هایی که بر روی بخش متعددی از بدن صورت می‌گیرد، به واسطه راهکار لاپاراسکوپی می‌باشد. با توجه به این‌که این عملکرد می‌تواند سادگی و راحتی را برای بیمار به ‌دنبال داشته باشد، با استقبال بسیاری از افراد مواجه شده ‌است

و برای عمل‌هایی همانند درآوردن رحم، کیست، تخمدان، عمل‌های لاغری همانند اسلیو معده، عمل بای‌پس معده، عمل آزاد کردن چسبندگی‌ها، بستن لوله‌ها، چک کردن لوله‌های رحمی و دیگر موارد می‌توان از این روش استفاده کرد. این نوع جراحی بسیار پیشرفته می‌باشد و می‌تواند دوران نقاهت بسیار کمی را برای بیمار در نظر داشته باشد.

مقدمه

جراحی لاپاراسکوپی چیست
جراحی لاپاراسکوپی چیست

همین‌طور پزشکانی که از این عملکرد استفاده کرده‌اند، درصد موفقیت بالایی را تجربه کرده‌اند و راهکار لاپاراسکوپی را مهم می‌شمارند. البته لازم به ذکر است قبل‌ از این‌که از این راهکار استفاده شود، به یک متخصص لاپاراسکوپی مراجعه شود تا شرایط موجود برای افراد سنجیده شود، سپس می‌توان از این عملکرد استفاده کرد.

برای این‌که بتوان معاینات داخلی اندام‌های شکم را برعهده گرفت، لاپاراسکوپی اثربخش می‌باشد

به‌ طورکلی برای این‌که بتوان معاینات داخلی اندام‌های شکم را برعهده گرفت، لاپاراسکوپی اثربخش می‌باشد و به‌ عنوان یک راهکار کم‌خطر و کم تهاجم شناخته ‌شده است.

این راهکار با استفاده از برش‌های اندکی بر روی ناحیه شکمی اتفاق می‌افتد. دستگاهی که از طریق آن می‌توان محتویات شکم را بررسی کرد، لاپاراسکوپ به نام دارد که می‌تواند تصویربرداری داخلی بدن بیمار را برعهده بگیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله لاپاراسکوپی معده چیست را مطالعه کنید.

برای این‌که بتوان معاینات داخلی اندام‌های شکم را برعهده گرفت، لاپاراسکوپی اثربخش می‌باشد
برای این‌که بتوان معاینات داخلی اندام‌های شکم را برعهده گرفت، لاپاراسکوپی اثربخش می‌باشد

این دستگاه یک تیوب دراز و بلند می‌باشد که با قرار دادن دوربین بر روی نقطه ابتدایی آن می‌توان تمامی تصاویر موجود درون شکم افراد را بر روی مانیتوری که در اتاق عمل مشاهده می‌شود، بررسی کرد.

دوربین تمامی تصاویر را به مانیتور انتقال می‌دهد و پزشک از این طریق می‌تواند شرایط حال بیمار را متوجه شود و بهترین عملکرد را برای او به دنبال داشته باشد. حال برای این‌که ب آشنایی بیشتری با روش جراحی لاپاراسکوپی داشته باشید، در ادامه قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که جراحی لاپاراسکوپی چیست.

اگر شما در این زمینه نیازمند کسب اطلاعات هستید، بهتر است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا از عملکردهای متعدد جراحی لاپاراسکوپی اطلاعات ارزنده و آموزنده‌ای در اختیار شما بگذاریم.

مزایای جراحی لاپاراسکوپی چیست

مزایای جراحی لاپاراسکوپی چیست
مزایای جراحی لاپاراسکوپی چیست

در رابطه با موضوع جراحی لاپاراسکوپی عنوان‌های زیر را پاسخ خواهیم داد:

آیا می­دانید جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

جراحی باز در گذشته

هدف اصلی از جراحی لاپاراسکوپی

آیا می­دانید ابزار و دستگاه لاپاراسکوپی به چه صورت می باشد؟

ابزارهای انتخابی جراح برای لاپاراسکوپی

آیا می‌دانید به چه دلیل جراحی لاپاراسکوپی انجام می‌گردد؟

آیا می‌دانید مزیت‌ها و فواید جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

مزایای جراحی لاپاراسکوپی

انواع پیشرفته جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

جراحی لاپاراسکوپی به کمک دست

جراحی لاپاراسکوپی به کمک ربات

آیا می­دانید در چه مواقعی می‌توان از جراحی لاپاراسکوپی استفاده مفید داشت؟

آیا می‌دانید نحوه آماده‌سازی بیمار قبل ‌از جراحی لاپاراسکوپی به چه صورت می‌باشد؟

نوع داروهای مصرفی بیمار برای جراحی لاپاراسکوپی

انجام آزمایشات قبل ‌از جراحی لاپاراسکوپی

آیا می‌دانید جراحی لاپاراسکوپی به چه صورت انجام می‌گیرد؟

آیا می‌دانید چه لوازمی در هنگام مراجعه به بیمارستان برای جراحی لاپاراسکوپی نیاز بیمار می‌باشد؟

تغییرات سبک زندگی قبل ‌از جراحی لاپاراسکوپی

بهبودی بعد از انجام جراحی لاپاراسکوپی

مسکن‌ها و التیام‌بخش ها

مراقبت از برش بعد از جراحی لاپاراسکوپی

آیا می‌دانید جراحی لاپاراسکوپی چقدر بدون خطر و ایمن می‌باشد؟

آیا می‌دانید مراقبت‌های بلندمدت بعد از جراحی لاپاراسکوپی به چه صورت است؟

جراحی‌های احتمالی در آینده

تغییر دادن سبک زندگی

به چه دلیل احساس درد در هنگام جراحی لاپاراسکوپی از جراحی باز کمتر می‌باشد؟

آیا همه جراحی‌ها از طریق لاپاراسکوپی امکان‌پذیر می‌باشد؟

آیا می‌دانید چه مراکزی می‌توانند جراحی لاپاراسکوپی انجام دهد؟

تخصص پزشک

آیامی دانید بهبود کامل بعد از جراحی لاپاراسکوپی در چه زمانی حاصل می‌گردد؟

تفسیر نهایی جراحی لاپاراسکوپی

آیا می‌دانید چقدر طول می‌کشد تا بعد از جراحی لاپاراسکوپی بهبودی حاصل شود؟

آیا می‌دانید هزینه جراحی لاپاراسکوپی چه میزان می‌باشد؟

آیا می‌دانید نتیجه جراحی لاپاراسکوپی به چه صورت انجام می‌گیرد؟

گرفتن یک تصمیم درست

درمان ناراحتی‌ها و آثار پس ‌از عمل

جمع بندی مطالب

 

آیا می­دانید جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

برای این‌که بتوان شرح داد جراحی لاپاراسکوپی چیست، بهتر است بگوییم حداقل برش در رابطه با اقدامات جراحی لاپاراسکوپی در بدن بیمار صورت می‌گیرد و در بین تمامی پزشکان و بیماران این راهکار به ‌عنوان راهکاری با کمترین تهاجم شناخته‌ شده است.

به دلیل این‌که هدف اصلی از به وجود آمدن این جراحی بر این است که برش‌های بسیار اندکی در حدود طول یک‌ چهارم تا نیم اینچ بر روی بدن بیمار اتفاق بیفتد و دوران نقاهت آن را بسیار اندک کند.

پیشنهاد می کنیم از پست دوران نقاهت بعد از لاپاراسکوپی دیدن کنید.

وجود چندین حفره اندک بر روی شکم

وجود چندین حفره اندک بر روی شکم سبب می‌شود که دوربین لاپاراسکوپی وارد شکم گردد و بتواند محتویات معده و شکم را کاملاً به نمایش بگذارد تا از این طریق فرآیند عمل جراحی برای بیمار میسر شود. به‌ طورکلی به جراحی لاپاراسکوپی یک جراحی دو کاربردی می‌گویند.

به دلیل این‌که توانایی این عملکرد بر این است که بتواند تشخیص بیماری‌ها را برعهده داشته باشد و به ‌غیر از تشخیص از این راهکار می‌توان درمان مناسبی برای بیماری مدنظر بیمار در نظر گرفت.

به‌ طور کلی به این‌ وسیله جراحی لاپاراسکوپی شرایطی را فراهم می‌کند که دیگر برای انجام عمل‌های جراحی نیاز نباشد از عمل جراحی باز استفاده کرد و پزشک بدون این‌که دسترسی کاملی به باز کردن شکم و محتویات آن داشته باشد، به ‌راحتی بتواند جراحی مدنظر را با توجه به بررسی‌ها و ارزیابی‌های موجود در رابطه با وضعیت بیمار انجام بدهد و برای تشخیص بیماری یا برطرف کردن آن اقدامات لازم صورت بگیرد.

وجود چندین حفره اندک بر روی شکم
وجود چندین حفره اندک بر روی شکم

جراحی باز در گذشته

هنگامی‌که در سال های گذشته برای انواع جراحی‌های شکمی پزشک از جراحی باز استفاده می‌کرد، این عملکرد می‌توانست برش بسیار عمیقی را بر روی شکم بیمار به وجود بیاورد و در نهایت دردها و دوران نقاهت سپری ‌شده برای بیمار بسیار طولانی‌ مدت می‌شد و می‌توانست با مشکلاتی همراه باشد. حال جراحی لاپاراسکوپی تمامی این خطرهای به‌ وجود آمده را برطرف کرده ‌است و با یک راهکار ساده توانسته جایگزین مناسبی برای جراحی باز شناخته شود و از طریق چندین برش اندک بر روی شکم همان عملکرد را با کمترین زخم بر روی نواحی مدنظر انجام می‌دهد.

در ابتدا تصور پزشکان بر این بود که استفاده از جراحی لاپاراسکوپی برای جراحی کیسه صفرا مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌توان از آن برای جراحی‌های زنان نیز استفاده کرد.

اما به ‌مرور زمان تصویب شد که جراحی لاپاراسکوپی به ‌غیر از این‌که برای این موارد مهم شمرده می‌شود، می‌تواند در جراحی‌های کبد، روده، معده و دیگر اندام‌های مختلف بدن کارساز باشد و یک روش بسیار متداول شناخته ‌شده است.

پیشنهاد می کنیم از پست جراحی چاقی لاپاراسکوپی دیدن کنید.

هدف اصلی از جراحی لاپاراسکوپی

موارد زیر به ‌عنوان اهداف اصلی از انجام جراحی لاپاراسکوپی کپی ذکر می‌شوند:

 • نمونه‌برداری از موارد متعدد
 • کنترل کردن رگ خونی خون‌ریزی دهنده
 • از بین بردن لخته خون
 • ترمیم
 • برداشت تومور
 • برداشت کیست
 • برداشت پولیپ یا آبسه
 • رفع انسداد
 • برداشت کیسه صفرا ملتهب
 • مراقبت‌های انتخابی همانند بستن لوله‌های واز کتومی
 • جراحی‌های اکتشافی

آیا می­دانید ابزار و دستگاه لاپاراسکوپی به چه صورت می باشد؟

برای این‌که بتوان شرح داد جراحی لاپاراسکوپی چیست، لازم است بدانید دستگاه لاپاراسکوپی به چه صورت می‌باشد. ابزاری که برای جراحی لاپاراسکوپی مورد استفاده واقع می‌شود، لوله‌ای بسیار باریک و طولانی می‌باشد.

حال مهم‌ترین نکته‌ای که توانسته اهمیت جراحی لاپاراسکوپی را بالا ببرد، تعبیه شدن دوربینی در قسمت ابتدایی این لوله می‌باشد.

این دوربین با نور بسیار بالا و وضوح و کیفیت زیاد می‌تواند دسترسی کاملی به تمامی محتویات داخل شکم داشته باشد و از طریق حفره‌هایی که بر روی شکم ایجاد می‌شود، حرکت می‌کند و در نهایت به قسمت انتخابی پزشک می‌رسد و برای انجام جراحی، تمامی محتویات موجود را به نمایش می‌گذارد.

این لوله باریک و طولانی به به مانیتوری در اتاق عمل اتصال داده‌ شده است و می‌تواند تمامی تصاویر داخلی شکم را بر روی صفحه مانیتور به نمایش بگذارد.

سپس از طریق تصاویر ارسال ‌شده پزشک اهداف بیمار را تعیین می‌کند و تشخیص بیماری را از طریق راهکار لاپاراسکوپی برعهده دارد و می‌تواند درمان را برای او فراهم کند.

بعد از انجام عمل نیز ابزار لاپاراسکوپی که لوله‌ی باریکی می‌باشد، به ‌سادگی از درون شکم خارج می‌شود

بعد از انجام عمل نیز ابزار لاپاراسکوپی که لوله‌ی باریکی می‌باشد، به ‌سادگی از درون شکم خارج می‌شود و چندین برش کوچکی که بر روی محل جراحی وجود دارد به سادگی بخیه می‌شوند و هیچ‌گونه جراحت بسیار عمیقی بر روی بدن بیمار صورت نخواهد گرفت.

نکته مهم این است که برای انجام جراحی لاپاراسکوپی بیمار باید تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرد و پزشک شرایط موجود بیهوشی را برای او فراهم می‌کند. سپس از طریق وجود دوربین لاپاراسکوپی اجزای شکم را از طریق بزرگ‌نمایی مشاهده می‌کند و بررسی‌های لازم به اجزای داخلی شکم بسیار راحت‌تر و با دقت بسیاری انجام می‌گیرد.

پیشنهاد می کنیم از پست بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی دیدن کنید.

دقت کار پزشک

نکته مهمی که برای انجام جراحی لاپاراسکوپی شناخته می‌شود، این است که دقت کار پزشک در استفاده‌ی این دستگاه بالاتر می‌رود و اگر ضایعه بسیار کوچکی در بخش عمل وجود داشته باشد، فورا قابل ‌تشخیص می‌باشد و پزشک می‌تواند درمان لازم را برای آن فراهم فراهم کند. به ‌طور کلی جراحی لاپاراسکوپی به این دلیل محبوب شده است که عوارض بسیار کمی دارد و یک راهکار کم تهاجمی شناخته می‌شود.

همین ‌طور وسایل و ابزاری که برای آن در نظر گرفته می‌شود، بسیار ظریف است و از طریق آن‌ها کمک می‌شود که هیچ‌ گونه آسیبی به بافت‌های داخلی بدن وارد نشود و شرایط جراحی بسیار آسان‌تر می‌شود.

دقت کار پزشک
دقت کار پزشک

ابزارهای انتخابی جراح برای لاپاراسکوپی

برای این‌که عمل جراحی لاپاراسکوپی صورت بگیرد، ابزارهایی مورد نیاز جراح می‌باشد که با توجه به شرایط مخصوص بیمار و نوع عمل می‌تواند متفاوت باشد. اما در حالت کلی برخی از ابزارها لازمه استفاده برای جراحی لاپاراسکوپی می‌باشد. این دسته از ابزار عبارت‌اند از:

 • قیچی و یا دیگر ابزارهایی که برای برش مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • فورسپرس که انبر دستی می‌باشد و برای نگه‌داشتن و گرفتن ابزارها اثربخش است.
 • نگهدارنده سوزن که می‌تواند برای سوزن‌های جراحی و نگه‌داشتن آن مؤثر باشد.
 • الکتروموتور که به ‌عنوان موردی برای کنترل خون‌ریزی صورت می‌گیرد و از طریق استفاده از گرما یا همساز اثربخش است.
 • وجود حسگرهایی که برای شناسایی بافت‌های اندام‌ها و بافت‌ها کمک می‌کند، مؤثر است.

نوع دیگر از جراحی لاپاراسکوپی با عنوان جراحی روباتیک وجود دارد

نوع دیگر از جراحی لاپاراسکوپی با عنوان جراحی روباتیک وجود دارد که تجهیزات متعددی دیگری به‌ عنوان تجهیزات ویژه برای بیشتر شدن میزان دید صورت می‌گیرد و از این طریق دقت جراحی با ابزارهای موجود بالاتر می‌رود و قابل تنظیم می‌باشد. هنگامی‌که جراحی لاپاراسکوپی در شرایط مختلف بیماری‌ها اتفاق می‌افتد، بیمار باید در بیهوشی عمومی به سر ببرد و لازم است کنترل درد برای او صورت بگیرد.

مهم‌ترین نکته برای ترخیص بیمار این است که می‌تواند همان روز فوراً به منزل برود و ترخیص شود. اما با توجه به برخی از شرایط ممکن است چند شب در بیمارستان سپری کند. تمامی این موارد با توجه به شرایط موجود بیمار و بیماری مدنظر او برای انجام جراحی لاپاراسکوپی متغیر می‌باشد.

همان‌طور که ذکر کردیم برای جراحی شکم و لگن لاپاراسکوپی به‌ عنوان یک جراحی با کمترین تهاجم اتفاق می‌افتد و در مناطق دیگر بدن استفاده از این جراحی نمی‌تواند اثربخش باشد و شرایط متعددی برای انجام جراحی لاپاراسکوپی صورت می‌گیرد.

نوع دیگر از جراحی لاپاراسکوپی با عنوان جراحی روباتیک وجود دارد
نوع دیگر از جراحی لاپاراسکوپی با عنوان جراحی روباتیک وجود دارد

شما در حال مطالعه مقاله جراحی لاپاراسکوپی چیست، می­باشید.

آیا می‌دانید به چه دلیل جراحی لاپاراسکوپی انجام می‌گردد؟

در مطالب بالا ذکر کردیم که جراحی لاپاراسکوپی به ‌غیر از این‌که درمان را به دنبال دارد، می‌تواند برای تشخیص و شناسایی منشأ درد شکمی یا لگنی استفاده شود.

البته اغلب پزشکان ممکن است از عملکردهای دیگری همانند روش‌های تصویربرداری استفاده کنند و مواردی همچون سی‌تی‌اسکن، ام آر آی، سونوگرافی تشخیص بیماری مدنظر را داشته باشد.

اما بهتر است بدانید اطلاعات کافی که از طریق روش لاپاراسکوپی صورت می‌گیرد، به نسبت دیگر روش‌ها بسیار زیادتر می‌باشد و از این طریق می‌توان نمونه‌برداری ‌هایی از بافت‌های مدنظر نیز انجام داد.

به‌ طورکلی برای لاپاراسکوپی معاینه و بررسی اندام‌های زیر اثربخش می‌باشد.

معده

 • طحال
 • کبد
 • لوزالمعده
 • روده‌ی کوچک
 • روده‌ی بزرگ
 • کیسه صفرا
 • آپاندیس
 • لگن یا اندام‌های تولید مثل

هنگامی‌که مشاهده این بخش از اندام‌های داخلی بدن اتفاق می‌افتد، ممکن است تشخیص پزشک موارد زیر باشد:

 • بیماری کبد
 • وجود مایعات در حفره شکمی
 • تومور یا توده در بخش در داخل بدن
 • عدم کارایی برخی از بخش‌های بدن
 • درجه پیشرفت سرطان

بعد از این‌که تشخیص پزشک در رابطه با انجام لاپاراسکوپی صورت گرفت، فورا درمان آغاز می‌گردد.

به‌ طورکلی برای لاپاراسکوپی معاینه و بررسی اندام‌های زیر اثربخش می‌باشد.
به‌ طورکلی برای لاپاراسکوپی معاینه و بررسی اندام‌های زیر اثربخش می‌باشد.

شما در حال مطالعه مقاله جراحی لاپاراسکوپی چیست، می­باشید.

آیا می‌دانید مزیت‌ها و فواید جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

قبل ‌از این‌که راهکار جراحی لاپاراسکوپی شروع شود، پزشکان برای این‌که انواع عمل‌های مختلف را انجام بدهد، راهکار جراحی باز استفاده می‌کردند و برش‌هایی به ‌اندازه‌ی ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر در بخش شکم افراد شکل می­گیرد. این برش‌ها به این دلیل ایجاد می‌شد تا بتواند فضای مناسب را برای دید و درمان ناحیه مدنظر به ‌همراه داشته باشد.

اما همان‌طور که ذکر کردیم از طریق عمل جراحی لاپاراسکوپی وجود چندین برش کوچک می‌تواند نیاز پزشک را برای بررسی و درمان افراد به دنبال داشته باشد.

این برش‌ها هرکدام یک‌ونیم سانتی‌متر هستند که از طریق وجود لوله لاپاراسکوپی می‌توانند کارایی داشته باشند. به ‌غیر از این دسته از مسائل فواید و مزایای منحصر به ‌فردی برای جراحی لاپاراسکوپی صورت گرفته ‌است که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

مزایای جراحی لاپاراسکوپی

 • کاهش یافتن جای زخم عمل برای بیمار در این روش فراهم می‌شود.
 • بعد از جراحی بیمار فورا می‌تواند از بیمارستان مرخص شود.
 • بهبودی با سرعت بیشتری برای بیمار اتفاق می‌افتد.
 • میزان درد و احساس ناراحتی در هنگام عمل و دوران نقاهت بسیار اندک می‌باشد.
 • فرد بعد از جراحی لاپاراسکوپی فورا می‌تواند به فعالیت‌های روزانه و شغلی خود بازگردد.
 • جای زخم و برش کمتری در بدن بیمار صورت می‌گیرد.

به‌ عنوان نمونه تصور کنید هنگامی‌که جراح نیاز دارد جراحی لاپاراسکوپی را برای بیمار صورت بدهد، بایستی ۷ روز یا بیشتر در بیمارستان بیمار را بستری کند و بهبودی که بعد از جراحی صورت می‌گیرد، حدوداً ۴ تا ۸ هفته به طول می‌انجامد.

اما اگر همین شخص تحت جراحی اعلام لاپاراسکوپی قرار بگیرد، تنها مدت‌زمان سپری ‌شده برای او در بیمارستان به ۲ تا ۳ شب خواهد رسید و ظرف ۲ تا ۳ هفته برش‌های موجود بر روی شکم او برطرف خواهند شد.

به ‌غیراز تمامی این موارد هزینه‌هایی که برای بیمارستان صورت می‌گیرد، به دلیل این‌که بستری افراد در مدت ‌زمان کمتری اتفاق می‌افتد، بسیار کاهش می‌یابد و عمل لاپاراسکوپی می‌تواند در هزینه‌ها صرفه‌جویی کند.

مزایای جراحی لاپاراسکوپی
مزایای جراحی لاپاراسکوپی

شما در حال مطالعه مقاله جراحی لاپاراسکوپی چیست، می­باشید.

انواع پیشرفته جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

باید بدانید که دو نوع مختلف برای جراحی لاپاراسکوپی صورت می‌گیرد. همان گونه معمول است جراح می‌تواند از طریق سوراخ‌ها و ابزارهای جراحی این عملکرد را سپری کند.

انجام این روش برای جراح اندکی دشوار باشد. به دلیل این‌که سوراخ‌های موجود بر روی بدن بسیار نزدیک به یکدیگر هستند. حال انواع پیشرفته جراحی لاپاراسکوپی عبارت‌اند از:

جراحی لاپاراسکوپی به کمک دست

در شرایطی ممکن است تصمیم پزشک بر این باشد تا ابزارهایی را برای جراحی مورد استفاده قرار بدهد تا بتواند با دست خود نیز شرایط موجود جراحی را فراهم کند که این روش جراحی لاپاراسکوپی به کمک دست نامیده شده است. برای این روش برش‌هایی که در سطح پوست به وجود می‌آید، باید طولانی‌تر باشد.

یعنی ابعاد آن‌ها از یک‌ و نیم سانتی‌متر بلندتر می‌باشد. اما همچنان در مقایسه با جراحی باز برش‌های کوچکی اتفاق می‌افتد. از طریق این روش جراحی برای اندام‌هایی همانند کبد از طریق لاپاراسکوپی امکان‌پذیر می‌باشد.

جراحی لاپاراسکوپی به کمک دست
جراحی لاپاراسکوپی به کمک دست

جراحی لاپاراسکوپی به کمک ربات

امروزه تکنولوژی‌های متعدد در علم پزشکی وجود دارد که می‌تواند دقت درمان‌ها را بالاتر ببرد. جراحی لاپاراسکوپی به کمک ربات هنگامی اتفاق می‌افتد که جراحی همانند قبل می‌باشد و سوراخی در سطح پوست به وجود می‌آید و دوربین وارد بدن بیمار می‌شود.

حال به ‌جای این‌که جراح از ابزار از دست استفاده کند، ابزارهای متعددی را به کار می‌گیرد. در این راهکار بازوهای مکانیکی وجود دارند که به نام ربات شناخته می‌شوند و از طریق کامپیوتر می‌توانند هدایت شوند.

اشخاصی که وزن زیادی دارند، برای استفاده از جراحی لاپاراسکوپی به کمک ربات شناخته می‌شوند و جراحان اعتقاد دارند این دسته از افراد را باید از این طریق جراحی کرد. همین ‌طور برای جراحی اورولوژی زنان این عملکرد اثربخش است. دیده‌شده برای برداشتن پروستات استفاده از جراحی لاپاراسکوپی به کمک ربات تاثیر داشته است.

هنگامی‌که جراحی لاپاراسکوپی از طریق ربات انجام می‌گیرد

هنگامی‌که جراحی لاپاراسکوپی از طریق ربات انجام می‌گیرد، کیفیت بالایی از تصاویر سه ‌بعدی وجود دارند. این دسته از تصاویر به ‌صورت بزرگ نمایش نمایی شده بر روی نمایشگر نشان داده می‌شوند و می ‌توانند دقت و کیفیت عمل را بالاتر ببرند.

هنگامی‌که پزشک این تصاویر را مشاهده می‌کند، به‌ جای این‌که از کنترل دست خود برای انجام عمل استفاده کند، ربات مربوط را به کار می‌گیرد.

دقت عمل جراح از طریق این ربات بسیار بیشتر می‌شود و در نهایت سبب به وجود آمدن هیچ‌گونه عوارضی نمی‌گردد و خون‌ریزی کمتری اتفاق خواهد افتاد. به ‌همین دلیل تجربه بیمار از جراحی لاپاراسکوپی بسیار خوب می‌باشد و ناراحتی کمتری را احساس خواهد کرد.

هنگامی‌که جراحی لاپاراسکوپی از طریق ربات انجام می‌گیرد
هنگامی‌که جراحی لاپاراسکوپی از طریق ربات انجام می‌گیرد

شما در حال مطالعه مقاله جراحی لاپاراسکوپی چیست، می­باشید.

آیا می­دانید در چه مواقعی می‌توان از جراحی لاپاراسکوپی استفاده مفید داشت؟

به ‌طورکلی به دلیل این‌که جراحی لاپاراسکوپی با استقبال بسیاری مواجه شد، پزشکان توانستند از آن در عمل‌های متعدد استفاده کنند. این روش اغلب برای تشخیص منبع دردهای لگنی و شکمی مؤثر و مفید واقع می‌شود.

نکته مهمی که برای انجام جراحی لاپاراسکوپی شناخته می‌شود، این است که این روش توانایی تشخیص بیماری‌ها را دارد و اگر در حین جراحی مشکلات متعددی به وجود آید، از طریق عملکرد بالای پزشک به‌ سرعت می‌توان آن را درمان کرد و همین امر سبب می‌شود که امنیت عمل بالاتر رود و خطر بسیار کمی برای بیمار به ‌دنبال داشته باشد. حال در ادامه در تلاشیم بگوییم چه عمل‌هایی از طریق جراحی لاپاراسکوپی می‌تواند صورت بگیرد.

جراحی‌هایی که از طریق لاپاراسکوپی انجام می‌شود عبارت‌اند از:

 • حذف کردن و یا ترمیم کردن بخش‌های متعددی از روده بزرگ یا معده از طریق جراحی لاپاراسکوپی صورت می‌گیرد. به ‌طورکلی بر روی سیستم گوارش می‌توان این جراحی را انجام داد.
 • برداشتن کامل و یا حذف کردن اندام‌هایی که دچار اختلالات و بیماری‌هایی همانند آپاندیس و کیسه صفرا هستند، از طریق جراحی لاپاراسکوپی امکان‌پذیر می‌باشد.
 • ترمیم مثانه و یا حذف مثانه به‌ صورت کلی و همین‌طور کلیه ‌ها از طریق جراحی لاپاراسکوپی امکان‌پذیر است و می‌تواند سیستم ادراری را تحت تاثیر خود قرار بدهد و به ‌سادگی عمل‌هایی که در این حیطه مربوط می‌باشد را جراحی کند.
 • ترمیم و یا حذف کردن بخش‌هایی از اندام زنان که بر روی تولید مثل تأثیر می‌گذارند. همانند رحم و لوله‌های فالوپی از طریق جراحی لاپاراسکوپی امکان‌پذیر است و بهترین شرایط را فراهم می‌کند.
 • بسیاری از پزشکان برای بستن لوله‌های رحم از جراحی لاپاراسکوپی استفاده می‌کنند.

اگر شخصی قصد اهدای کلیه به شخص دیگری داشته باشد

اگر شخصی قصد اهدای کلیه به شخص دیگری داشته باشد، استفاده از جراحی لاپاراسکوپی این عمل را آسان‌تر می‌کند.

 • اصلاح فتق از طریق جراحی لاپاراسکوپی صورت می‌پذیرد.
 • جراحی لاپاراسکوپی برای انواع روش‌های کاهش وزن همانند اسلیو معده یا بای‌پس معده اثربخش است و می‌تواند مدت ‌زمان عمل را بسیار کاهش دهد.
 • برای این‌که بتوان کبد و پانکراس را مشاهده مشاهده کرد و بررسی‌های متعددی بر روی وجود تومورهای سرطانی انجام داد، جراحی لاپاراسکوپی عملکرد دارد.

مشاهده انواع تومورها در شکم

برای این‌که بتوان انواع تومورها در شکم را مشاهده و بررسی کرد، می‌توان از جراحی لاپاراسکوپی استفاده کرد.

برای مشاهده تمامی اندام‌های شکمی و ارزیابی‌های لازم بر روی علائم بیماری‌های متعدد که شرایط تشخیص آن اندکی دشوار به ‌نظر می‌رسد و به‌ عنوان جراحی اکتشافی نام گرفته ‌است، می‌توان از جراحی لاپاراسکوپی استفاده کرد.

هنگامی‌که شخص دچار دردهای شکمی باشد، برای بررسی منبع درد یا حذف بافت اسکار یا زخم می‌توان از این جراحی استفاده کرد.

برای این‌که بتوان منبع خون‌ریزی داخلی یا خون‌مردگی که بر اثر فشار خون طبیعی در بدن بیمار اتفاق افتاده باشد را جستجو کرد جراحی لاپاراسکوپی می‌تواند تاثیر بسیاری داشته باشد.

همان‌طور که مطالعه کردید در مطالب بالا در رابطه با جراحی‌هایی که از طریق لاپاراسکوپی می‌توانند بهترین عملکرد را از خود ارائه بدهند، صحبت کردیم. به‌ غیر از این دسته از مسائل ممکن است برخی دیگر از جراحی­ها از طریق لاپاراسکوپی صورت بگیرد. حال در ادامه با ما همراه باشید تا بگوییم جراحی لاپاراسکوپی چیست.

مشاهده انواع تومورها در شکم
مشاهده انواع تومورها در شکم

آیا می‌دانید نحوه آماده‌سازی بیمار قبل ‌از جراحی لاپاراسکوپی به چه صورت می‌باشد؟

عموماً پزشک مدنظر شما قبل ‌از این‌که بخواهد جراحی لاپاراسکوپی را برای بیمار صورت بدهد، شرح مختصری در رابطه با اتفاقاتی که قرار است در عمل صورت بگیرد، به بیمار خواهد داد تا آگاهی و اطلاعات لازم در این زمینه برای بیمار فراهم شود و بتواند درک لازم را از اقدامات جراحی لاپاراسکوپی داشته باشد.

همین‌طور پیش‌بینی‌های لازم برای محل‌های برش لاپاراسکوپی اتفاق خواهد افتاد و مواردی همچون مدت ‌زمان بهبودی، تغییرات لازم، محدودیت‌های فعالیتی افراد در طی دوران نقاهت صورت می‌گیرد و پزشک موظف است تمامی این اطلاعات را در اختیار بیمار قرار بدهد.

سنجیدن جسم افراد در رابطه با موارد قلب و عروقی می‌باشد

عموماً نکته‌ حائز اهمیت که به‌ عنوان آمادگی قبل ‌از جراحی فلان به حساب می‌آید، سنجیدن جسم افراد در رابطه با موارد قلب و عروقی می‌باشد و از این نظر پزشک موظف استفاده از آزمایشات و تست‌های لازم را در این رابطه به ‌جا بیاورد.

همین طور برای این‌که بیمار عملکرد بیهوشی را در بهترین حالت ممکن سپری کند، مشاوره بیهوشی و قلب اتفاق خواهد افتاد و آزمایشات متعددی از طریق پزشک صورت می‌گیرد که قبل‌ از انجام جراحی لاپاراسکوپی بیمار موظف است آن‌ها را انجام دهند و امری ضروری شمرده می‌شود.

در برخی مواقع نیز ممکن است آمادگی‌های روده درهنگام جراحی لاپاراسکوپی مهم شمرده شود. از طریق داروها می‌توان شرایط روده‌ها را برای انجام عمل لاپاراسکوپی در بهترین حالت ممکن قرار داد. همین‌طور لازم است رزرو خون برای افراد قبل ‌از جراحی اتفاق بیفتد که در شرایط لزوم بتوان از آن استفاده کرد.

نوع داروهای مصرفی بیمار برای جراحی لاپاراسکوپی

غیر از موارد ذکر شده مهم‌ترین مسئله‌ای که باید در ابتدا با جراح در میان گذاشته شود، نوع داروهایی است که بیمار استفاده می‌کنند و اگر بیمار جراحی‌های قبل از این جراحی انجام داده ‌است، باید پزشک خود را از این جراحی آگاه کنند.

به ‌همین دلیل اگر پزشک آگاهی کافی در این زمینه را داشته باشد، می‌تواند داروهایی را برای بیمار تجویز کند که این داروها شرایط جراحی لاپاراسکوپی را در بهترین حالت ممکن قرار می‌دهند و بر روی نتیجه آن تاثیرگذار هستند.

این دسته از داروها می‌تواند شامل موارد زیر شوند:

 • ویتامین K
 • استفاده از مکمل‌های گیاهی و رژیمی
 • استفاده از انواع ضد انعقاد ها همانند رقیق‌کننده های خون
 • استفاده از داروهای ضد التهاب مانند آسپرین و بروفن

به ‌طورکلی داروهایی که می‌تواند تأثیراتی بر روی لخته شدن خون به دنبال داشته باشد، تحت تاثیر این جراحی قرار می‌گیرد. همین‌طور بیمار باید آزمایشات متعددی انجام بدهد که احتمال بارداری وجود نداشته باشد.

نوع داروهای مصرفی بیمار برای جراحی لاپاراسکوپی
نوع داروهای مصرفی بیمار برای جراحی لاپاراسکوپی

انجام آزمایشات قبل ‌از جراحی لاپاراسکوپی

به ‌غیر از تمامی موارد ذکر شده آزمایشات مهم شمرده می‌شوند. پزشک و جراح مدنظر موظف است از طریق آزمایش خون، ادرار، آزمایش الکتروکاردیوگرام یا رادیوگرافی قفسه‌ی سینه، سلامت بیمار را بسنجد و همین‌طور در برخی مواقع با توجه به شرایط بیمار ممکن است مواردی هم چون تصویربرداری‌ها که شامل سی‌تی‌اسکن، ام آر آی، سونوگرافی می‌شوند، اتفاق بیفتد. کمکی که این دسته از آزمایشات برای پزشک دارد می‌تواند تشخیص ناهنجاری‌های مورد توجه بینایی فرد را صورت بدهد.

نتیجه‌ای که برای این دسته از تصویربرداری‌ها شامل می‌شود، می‌تواند یک راهنمای مؤثر برای انجام عمل لاپاراسکوپی باشد و در نهایت در بهبودی آن اثربخش باشد.

انجام آزمایشات قبل ‌از جراحی لاپاراسکوپی
انجام آزمایشات قبل ‌از جراحی لاپاراسکوپی

شما در حال مطالعه مقاله جراحی لاپاراسکوپی چیست، می­باشید.

آیا می‌دانید جراحی لاپاراسکوپی به چه صورت انجام می‌گیرد؟

در مطالب بالا اطلاعات مفصلی برای شما در رابطه با این جراحی ذکر کردیم و گفتیم جراحی لاپاراسکوپی چیست. حال برای این‌که تصور افراد در رابطه با آگاهی افراد در رابطه با روش انجام لاپاراسکوپی بالا رود، لازم است اطلاعات ارزنده‌ای در رابطه با این‌که این جراحی به چه صورت انجام می‌شود، برای شما داشته ‌باشیم.

لازم به ذکر است بدانید جراحی لاپاراسکوپی از دست جراحی‌های سرپایی به حساب می‌آید. یعنی در بسیاری از موارد مشاهده ‌شده که بیمار بعد از انجام جراحی نیاز به بستری در بیمارستان نداشته و فورا به منزل بازگشته است.

شرایطی که برای جراحی لاپاراسکوپی صورت می‌گیرد، این است که می‌توان آن را در بیمارستان یا در کلینیک‌های جراحی سرپایی انجام داد و با توجه به شرایط موجود شما برای انجام آن اقدامات لازم را فراهم کرد.

بیهوشی

معمولاً انجام جراحی لاپاراسکوپی به صورتی است که بیمار باید در بیهوشی عمومی به سر ببرد. هنگامی‌که بیمار در بیهوشی عمومی می‌باشد، هیچ‌گونه دردی احساس نخواهد کرد و در حالت خواب است و مایع بیهوشی که در اتاق عمل به بیمار تزریق می‌شود یک سرم داخل وریدی می‌باشد و از طریق آن با توجه به تخصص پزشک بیهوشی می‌توان بیمار را در حالت بیهوشی قرار داد.

البته اگر شرایط عمل بسیار ساده باشد، پزشک می‌تواند از طریق بی‌حسی‌های موضعی جراحی لاپاراسکوپی را انجام بدهد. در طی انجام این عمل از طریق جراحی لاپاراسکوپی می‌توان ناحیه مدنظر را به بی‌حسی آغشته کرد و بیمار تمامی فرآیند عمل را احساس نمی‌کند. اما در هوشیاری کامل به سر می‌برد.

بیهوشی
بیهوشی

ایجاد شکاف

برای این‌که جراحی لاپاراسکوپی انجام بگیرد، جراح موظف است که شکاف‌هایی در ناحیه شکمی بیمار به طول ۳ تا ۵ سانتی‌متر ایجاد کند.

این شکاف‌ها در بخش پایین شکم عملکرد دارند. سپس همان‌طور که ذکر کردیم از طریق دستگاه لاپاراسکوپی لوله‌های نازکی که نام کانولا برای آن‌ها در نظر گرفته‌ شده است، به ناحیه داخل شکمی وارد می‌گردد. سپس از طریق گاز کربن دی‌اکسید شکم حجم می‌گیرد و با آن پر می‌شود.

هدف اصلی که برای پر کردن شکم با گاز دی‌اکسیدکربن از طریق پزشک صورت می‌گیرد، این است که اجزا و جوارح داخلی شکم بهتر قابل ‌مشاهده باشند و فرآیند عمل به‌ سادگی انجام بگیرد.

هنگامی‌که پر شدن شکم از طریق گاز دی‌اکسیدکربن به اتمام رسید، دستگاه لاپاراسکوپی از طریق شکاف‌های موجود می‌تواند وارد بدن بیمار گردد. سپس از طریق دوربینی که به مانیتور درون اتاق عمل اتصال داده ‌شده است، تمامی اجزا و جوارح داخلی می‌تواند بر روی مانیتور به نمایش گذاشته شود و به ‌صورت زنده تمامی اجزای شکمی در دسترس پزشک قرار می‌گیرند.

چه تعداد شکاف برای هر بیمار به ‌جهت جراحی لاپاراسکوپی انجام می‌گیرد

این‌که بتوان تشخیص داد چه تعداد شکاف برای هر بیمار به ‌جهت جراحی لاپاراسکوپی انجام می‌گیرد، با توجه به شرایط بیمار و بیماری خاص مدنظر او متفاوت می‌باشد.

در بسیاری از مواقع ممکن است تشخیص پزشک و جراح بر این باشد که 2 تا ۵ شکاف و سوراخ در بدن افراد شکل بگیرد که ابزار جراحی از این طریق بتوانند وارد بدن بیمار شوند.

اما اگر بخواهید به ‌صورت دقیق تشخیص دهید چه تعداد شکاف برای بیماری شما مؤثر می‌باشد، لازم است شرایط مدنظر خود را به جراح بازگو کنید و از طریق مشکل به ‌وجود آمده برای شما تعداد شکاف‌های موجود بررسی می‌شود.

هنگامی‌که مراحل انجام جراحی به پایان رسید، پزشک موظف است شکم را از وجود گاز دی‌اکسیدکربن خالی کند و تمامی ابزارهایی که برای جراحی لاپاراسکوپی در بدن بیمار وارد شده بودند را خارج کند. در نهایت جراحی به اتمام می‌رسد و برش‌هایی که برای وجود ورود دستگاه لاپاراسکوپی در بدن بیمار شکل‌ گرفته است از طریق بخیه و بانداژ بسته می‌شود و با توجه به تشخیص پزشک ترخیص بیمار صورت می‌گیرد.

چه تعداد شکاف برای هر بیمار به ‌جهت جراحی لاپاراسکوپی انجام می‌گیرد
چه تعداد شکاف برای هر بیمار به ‌جهت جراحی لاپاراسکوپی انجام می‌گیرد

شما در حال مطالعه مقاله جراحی لاپاراسکوپی چیست، می­باشید.

آیا می‌دانید چه لوازمی در هنگام مراجعه به بیمارستان برای جراحی لاپاراسکوپی نیاز بیمار می‌باشد؟

هنگامی‌که شخص آمادگی‌های لازم را برای جراحی لاپاراسکوپی صورت می‌دهد و به بیمارستان مراجعه می‌کند، باید تمامی مدارک شناسایی آن اعم از شناسنامه، کارت ملی، اطلاعات بیمه، اطلاعات هویتی و دیگر موارد و سوابق بیماری‌ها و پرونده پزشکی خود را در دست داشته باشد.

اما به‌ غیر از این دسته از مسائل اگر شخصی در کنار شما به ‌عنوان همراه باشد تا بعد از جراحی بتواند شما را به منزل برساند مهم شمرده می‌شود.

تغییرات سبک زندگی قبل ‌از جراحی لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی در انواع مختلفی صورت می‌گیرد و لازم است قبل ‌از این‌که این جراحی برای شما انجام بگیرد، تغییراتی در شیوه زندگی شما انجام شود. به‌ عنوان نمونه اگر اشخاص از جراحی لاپاراسکوپی خوبی برای کاهش وزن و به عمل‌های این‌چنینی استفاده می‌کنند، باید رژیم‌ها و کاهش وزن را قبل از این عمل مهم بشمارند.

همین‌طور برای جراحی لاپاراسکوپی به جهت تسکین انسداد نسبی روده می‌توان از مصرف برخی غذاها خودداری کرد و باید این دسته از تغییرات در زندگی افراد رخ دهد.

بهبودی بعد از انجام جراحی لاپاراسکوپی

با توجه به نوع جراحی لاپاراسکوپی که بیمار انجام داده است بهبودی‌ها متفاوت در نظر گرفته می‌شود. همان‌طور که در تمامی مطالب ذکر شد حداقل تهاجم در راستای این جراحی اتفاق می‌افتد، اما باز هم چندین زخم کوچک بر روی بدن بیمار وجود دارد که نیاز بهبودی دارد.

برای این‌که بهبودی در بهترین حالت ممکن اتفاق بیفتد، بیمار موظف است چندین جلسه ملاقات با جراح خود داشته باشد در این جلسات پزشک بخیه‌ها را مشاهده می‌کند و وضعیت آن‌ها را بررسی می‌کند. در نهایت می‌تواند پانسمان مدنظر آن‌ها را تعویض کند و برای این‌که نظارتی بر بهبودی افراد داشته باشد از آزمایشات تصویربرداری استفاده کند.

مسکن‌ها و التیام‌بخش ها

این‌که فرد بعد از جراحی در هنگام بهبودی اندکی احساس درد داشته باشد، امری طبیعی در نظر گرفته می‌شود. اما پزشک برای این‌که بتوانند میزان دردهای بیمار را در راستای جراحی فلان کنترل کند، باید داروهای ضد دردی را برای شما تجویز کند. دردها در چند روز اولیه به‌ صورت کامل بهبود پیدا می‌کنند.

اما اگر شرایطی غیر از این را تجربه کردید، بهتر است پزشک خود را از این امر آگاه کنید. به ‌غیر از همه این مسائل باید بتوانید محدوده زخم را تمیز و خشک نگه دارید. حتی اگر برش به‌ وجود آمده برای بیمار بسیار کوچک است این‌که بتوان از آن مراقبت کرد تا بهبودی کامل حاصل شود، نکته مهمی شمرده می‌شود.

مسکن‌ها و التیام‌بخش ها
مسکن‌ها و التیام‌بخش ها

مراقبت از برش بعد از جراحی لاپاراسکوپی

در هنگام بهبودی اگر هر کدام از نشانه‌های زیر را مشاهده کردید، بهتر است با جراح مربوطه خود تماس بگیرید و با او مشاوره کنید.

 • خون‌ریزی
 • تراوش مایعات یا عفونت در اطراف زخم
 • دردهای مداوم
 • تورم
 • بزرگ شدن شکم
 • تب
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • عدم ترمیم زخم

حتما می‌دانید که بیمار بلافاصله بعد از جراحی نمی‌تواند راه برود و ممکن است چندین روز طول بکشد تا به ‌صورت مدل متداول و پی‌درپی بتواند راه برود. به ‌غیر از این مسائل فعالیت‌های بدنی سنگین تا چندین هفته بعد از جراحی لاپاراسکوپی برای بیمار در نظر گرفته نمی‌شود.

در برخی مواقع امکان اتفاق افتاده بیمار یبوست هایی را تجربه کرده‌ است

نکته حائز اهمیت در راستای مراقبت از برش بعد از جراحی این است که در برخی مواقع امکان اتفاق افتاده بیمار یبوست هایی را تجربه کرده‌ است و به دلیل این‌که جراحی در بخش دستگاه گوارش اتفاق افتاده ‌است، عارضه‌هایی از داروهای ضد درد برای بیمار اتفاق افتاده که به‌ صورت یبوست خود را نشان داده‌اند.

همین‌طور اگر جراحی در شرایطی اتفاق ‌افتاده باشد که بیمار از رژیم‌های غذایی و نسخه‌های دارویی استفاده کرده باشد، این عملکرد امکان‌پذیر است و پزشک در برطرف نمودن یبوست داروها و نسخه‌های متعددی را برای بیمار در نظر می‌گیرد که این مشکل برطرف گردد.

به‌ غیر از این دسته از موارد ممکن است احساس خستگی و خواب‌آلودگی به ‌جهت داروهای بیهوشی برای افراد میسر شود. این دسته از موارد در طی چندین هفته عادی می‌باشند. اما اگر بعد از گذشت چندین هفته بهبود پیدا نکرد، بیمار لازم است حتما با پزشک جراح خود تماس بگیرد و او را از این موارد آگاه کند.

در برخی مواقع امکان اتفاق افتاده بیمار یبوست هایی را تجربه کرده‌ است
در برخی مواقع امکان اتفاق افتاده بیمار یبوست هایی را تجربه کرده‌ است

شما در حال مطالعه مقاله جراحی لاپاراسکوپی چیست، می­باشید.

آیا می‌دانید جراحی لاپاراسکوپی چقدر بدون خطر و ایمن می‌باشد؟

در تمامی مطالب بالا ذکر کردیم که جراحی لاپاراسکوپی چیست، حال سوال بسیاری از افراد این است که چقدر می‌توان به عمل جراحی لاپاراسکوپی ‌اعتماد کرد و آن را ایمن شمرد. باید بدانیم به اندازه‌ انجام جراحی باز که به‌ عنوان جراحی سنتی شناخته می‌شد و در گذشته انجام می‌شد، جراحی لاپاراسکوپی بسیار  ایمن‌تر و بی‌خطرتر می‌باشد.

هنگامی‌که قرار است عمل لاپاراسکوپی برای بیمار صورت بگیرد، در ابتدای آن از طریق شکاف کوچکی که در نزدیکی ناف وجود دارد وارد بدن می‌شود و از این طریق بررسی‌های موجود برای اندام‌ های شکمی از طریق جراح صورت می‌گیرد و تشخیص داده می‌شود که آیا جراحی لاپاراسکوپی برای بیمار با خطراتی همراه است و یا این‌که بدون خطر و ایمن می‌باشد.

به دلیل این‌که شرایط بدنی برای افراد با یکدیگر متفاوت است و ممکن است هر کدام شرایط مختلفی از جراحی لاپاراسکوپی را تجربه کنند.

اگر شرایط به‌گونه‌ای باشد که تورم اندام ‌ها بیش ‌از اندازه بسیار زیاد باشد

حال اگر شرایط به‌گونه‌ای باشد که تورم اندام ‌ها بیش ‌از اندازه بسیار زیاد باشد و سبب به وجود آمدن عواملی که مشکل ‌ساز می‌باشند، گردد جراح تشخیص می‌دهد که ساختار های بدن فرد برای جراحی لاپاراسکوپی واکنش نشان داده‌اند و از انجام این جراحی جلوگیری می‌کند.

اما در برخی مواقع نیز جراح با توجه به تخصص‌های خود در این زمینه شکاف بزرگ‌تر دیگری در کنار آن به وجود بیاورد تا تعیین کند که جراحی بدون خطر و ایمن برای بیمار در نظر گرفته می‌شود. به ‌طور معمول خطرات ویژه‌ای در هرگونه جراحی وجود دارد و ممکن است افراد عوارضی همچون بیهوشی خون‌ریزی و عفونت را تجربه کنند.

اما در هنگام جراحی لاپاراسکوپی شرایط پزشکی و سلامت عمومی افراد حرف اول را می‌زند و عوامل مؤثر بر روی خطرات هر جراحی ممکن است این دسته از موارد باشند .

حال اگر شرایط موجود شما ویژه و خاص می‌باشد، برای این‌که سلامت شما تضمین گردد می‌توانید با پزشک خود در این حیطه مشورت کنید و شرایط موجود خود را بازگو کنید تا جراحی لاپاراسکوپی بدون ایمن و بدون خطر و ایمن برای شما صورت بگیرد و بتوانید از نتیجه حاصل‌ شده آن رضایت داشته باشید.

اگر شرایط به‌گونه‌ای باشد که تورم اندام ‌ها بیش ‌از اندازه بسیار زیاد باشد
اگر شرایط به‌گونه‌ای باشد که تورم اندام ‌ها بیش ‌از اندازه بسیار زیاد باشد

شما در حال مطالعه مقاله جراحی لاپاراسکوپی چیست، می­باشید.

آیا می‌دانید مراقبت‌های بلندمدت بعد از جراحی لاپاراسکوپی به چه صورت است؟

در بسیاری از مواقع بهبودی که برای بیمار از طریق جراحی لاپاراسکوپی صورت می‌گیرد، بدون هیچ‌گونه عارضه‌ای می‌باشد. در این هنگام نیاز نیست که بیمار عملکرد خاصی را برای مراقبت بعد از جراحی لاپاراسکوپی ‌صورت بدهد و نیاز به استراحت و مراقبت ‌های طولانی ‌مدت نیست.

البته گفتن این مسئله بدین ‌منظور نیست که بیمار نباید مراقب خود باشد، بلکه تا جای ممکن در هنگامی‌که در درمان توسط جراحی لاپاراسکوپی بوده ‌است، باید مراقبت‌های خود را ادامه دهد.

تصور کنید از جراحی لاپاراسکوپی برای برداشت تومور استفاده‌ شده است، این عملکرد سبب می‌شود که فرد مراقبت‌های لازم را بر روی درمان خود داشته باشد و نظارت کند که مجدداً در معرض سرطان نباشد و این بیماری عود نکند.

آیا می‌دانید مراقبت‌های بلندمدت بعد از جراحی لاپاراسکوپی به چه صورت است؟
آیا می‌دانید مراقبت‌های بلندمدت بعد از جراحی لاپاراسکوپی به چه صورت است؟

جراحی‌های احتمالی در آینده

در برخی مواقع با توجه به شرایط موجود افراد امکان دارد، نتیجه‌ای که برای جراحی لاپاراسکوپی صورت می‌گیرد نیاز داشته باشد تا مجدداً روش خاصی از جراحی ‌ها برای افراد صورت بگیرد.

به ‌عنوان نمونه تصور کنید از جراحی لاپاراسکوپی برای برداشته پولیپ در روده بزرگ استفاده‌ شده است. در این هنگام ممکن است انسداد روده به دلیل چسبندگی که بعد از جراحی لاپاراسکوپی صورت بدهد و این عملکرد باعث می‌ شود جراح تصمیم بگیرد در آینده جراحی دیگری بر روی بیمار انجام بدهد که این دسته از جراحی ‌ها نیز لازم است به ‌درستی صورت بگیرد.

تغییر دادن سبک زندگی

اثر چشمگیری که در هنگام انجام جراحی لاپاراسکوپی در زندگی افراد اتفاق می‌افتد، این است که بتوان سبک زندگی خود بعد از جراحی را تغییر داد. تغییراتی که در این روند صورت می‌گیرد، ممکن است شرایطی را ایجاب کند که بیمار قادر به استفاده از داروها باشد و یا این‌که از رژیم غذایی خاصی استفاده کند. در برخی مواقع نیز دیده ‌شده بیماری‌ها که در بدن موجود در بدن افراد وجود دارند، تشدید پیدا می کند.

علی ‌الخصوص بیماری ‌های گوارشی که  می‌تواند با وجود سیگار کشیدن یا الکل صورت ‌گیرد و سبب به وجود آمدن عوارضی می‌گردد. به‌ همین دلیل پزشک توصیه می‌کند تا جای ممکن از این دسته از مسائل خودداری شود و سبک زندگی افراد تغییر کند.

برای این‌که اطلاعات بهتری در زمینه شرایط بیماری خود با جراحی لاپاراسکوپی داشته باشید باید با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین تغییر در شیوه زندگی شما اتفاق بیفتد.

تغییر دادن سبک زندگی
تغییر دادن سبک زندگی

شما در حال مطالعه مقاله جراحی لاپاراسکوپی چیست، می­باشید.

به چه دلیل احساس درد در هنگام جراحی لاپاراسکوپی از جراحی باز کمتر می‌باشد؟

مهم ‌ترین نکته‌ای که سبب می‌شود، بیمار درد را احساس کند آسیب ‌رساندن به اعصاب حسی پوست می‌باشد. در در این هنگام بیمار می ‌تواند دچار مشکلاتی گردد.

هنگامی‌که در گذشته عمل ‌های باز و سنتی انجام می‌شد، برش‌های نسبتاً بزرگ بر روی پوست صورت می‌گرفت و این می‌توانست صدمه‌ای به بسیاری از اعصاب ‌های حسی پوست وارد کند.

به‌ طور کلی باید بگوییم که دو سوم از دردی که از طریق جراحی باز اتفاق می‌افتاد، به ‌علت پاره شدن اعصاب‌های حسی پوست می‌بود.

اما در جراحی لاپاراسکوپی با توجه به این‌که چندین سوراخ اندک بر روی شکم بیمار وجود دارد و قطر آن ‌ها بسیار کم می‌باشد و حداکثر به ۱ سانت می‌رسد، بافت‌های بدن انسان آسیب شدیدی نمی‌بیند و این می‌تواند درد موجود برای جراحی لاپاراسکوپی را به حداقل برساند. به ‌همین دلیل است که در مقایسه با جراحی باز(سنتی) عارضه کمتری دارد.

آیا همه جراحی‌ها از طریق لاپاراسکوپی امکان‌پذیر می‌باشد؟

با توجه به این‌که جراحی لاپاراسکوپی با استقبال بسیاری از افراد رو به رو شده‌ است، اغلب افراد در تلاشند تا از این طریق بتوانند تمامی جراحی‌های خود را انجام بدهند. اما برای این دسته از افراد باید بگوییم به ‌جز زایمان سزارین تمامی جراحی های زنان از طریق لاپاراسکوپی می‌تواند، انجام شود.

اما صلاح ‌دید پزشک شما و همین‌طور انتخاب شما با توجه به شرایط موجود می‌تواند در انجام جراحی لاپاراسکوپی اثر گذار باشد. با توجه به این مطلب لازم است قبل ‌از این‌که این جراحی صورت بگیرد، تمامی اقدامات لازم برای معاینات قلبی و عروقی انجام شود و از لحاظ عوارض بیهوشی شرایط موجود بیمار سنجیده شود. سپس می ‌توان از این طریق جراحی لاپاراسکوپی را انجام داد.

آیا همه جراحی‌ها از طریق لاپاراسکوپی امکان‌پذیر می‌باشد؟
آیا همه جراحی‌ها از طریق لاپاراسکوپی امکان‌پذیر می‌باشد؟

شما در حال مطالعه مقاله جراحی لاپاراسکوپی چیست، می­باشید.

آیا می‌دانید چه مراکزی می‌توانند جراحی لاپاراسکوپی انجام دهد؟

همان‌طور که گفتیم مزیت‌ها و فواید بسیاری در راستای انجام جراحی لاپاراسکوپی صورت می‌گیرد و به‌ عنوان یک جراحی بزرگ به حساب می‌آید. به ‌همین دلیل لازم است در بیمارستان‌ها و مراکزی آن را انجام داد که اعتبار کافی را داشته باشند.

در برخی مواقع مشاهده ‌شده که برخی از کلینیک ‌ها جراحی لاپاراسکوپی انجام می‌دهند. درست است که می‌توان برخی جراحی‌های لاپاراسکوپی را در کلینیک‌ها نیز انجام داد

اما به دلیل این‌که تبحر کافی برای بیهوشی افراد مهم می‌باشد و امکانات منحصر به ‌فردی که در بیمارستان‌ها وجود دارد، بسیار زیاد می‌باشد این‌که شخص بتواند در شرایط بهتری این جراحی را انجام بدهد، تاثیرگذار است.

همان‌ طور که می‌ دانید بیمار لازم است تحت بیهوشی قرار بگیرد و چندین ساعت زیر دستگاه لاپاراسکوپی باشد. به‌ همین دلیل مهارت کافی جراح در هنگامی‌که بتوانند در مراکز معتبر آن را انجام دهد، بیشتر می‌باشد.

به دلیل این‌که این عملکرد تیمی می‌باشد و لازم است یک گروه برای کمک به جراح وجود داشته باشند و شخصی باید دوربین را برای جراح نگه دارد تا عملکرد جراحی به بهترین نحو ممکن سپری شود. همین ‌طور وضعیت ‌های بیمار در هنگام جراحی مهم شمرده می‌شود که باید بر طبق آن ‌ها بهترین تصمیم در حین عمل انجام شود.

تخصص پزشک

با توجه به این موارد هنگامی‌که قصد جراحی لاپاراسکوپی دارید، تخصص‌ها و تجارب پزشک می‌تواند اثربخشی بسیاری در نتیجه جراحی داشته باشد.

به ‌همین دلیل توصیه ما بر این است که هنگامی‌که قصد انجام این جراحی را دارید حتما از پزشکی که در این حیطه تخصص کافی را دارد و تعداد بالایی جراحی لاپاراسکوپی انجام داده است و نتیجه رضایت‌بخشی حاصل ‌شده، استفاده کنید و در کنار آن انتخاب مرکز درمانی را مهم بشمارید و در انتخاب آن دقت کافی را به خرج بدهید.

تخصص پزشک
تخصص پزشک

شما در حال مطالعه مقاله جراحی لاپاراسکوپی چیست، می­باشید.

آیامی دانید بهبود کامل بعد از جراحی لاپاراسکوپی در چه زمانی حاصل می‌گردد؟

بعد از این‌که جراحی لاپاراسکوپی به اتمام رسید، پزشک صلاح می‌داند که بیمار چندین ساعت در بیمارستان یا کلینیک مدنظر حضور داشته باشد تا تمامی علائم حیاتی او سنجیده شود و مواردی همچون تنفس، ضربان قلب و دیگر موارد مورد بررسی قرار بگیرد.

سپس بعد از این‌که دوران ریکاوری فرد به اتمام رسید و عوارض جانبی و مواردی همچون بیهوشی عمل جراحی و احتمال خون‌ریزی‌ های طولانی‌مدت انجام شد، بعد از گذشت چندین ساعت اثرات بیهوشی برای بیمار رفع می‌گردد. با توجه به این مسئله همان‌طور که ذکر کریم بیمار نمی‌تواند رانندگی کند.

احساس درد بیمار بعد از انجام جراحی لاپاراسکوپی در منطقه برش داده‌ شده صورت می‌گیرد که بهبودی این درد ممکن است چند روز به طول بیانجامد.

عموماً پزشک برای ‌اینکه بتواند مدیریت دردهای به ‌وجود آمده در راستای جراحی فلان را برعهده بگیرد، داروهای متعددی برای بیمار تجویز می‌کند. ممکن است در این عملکرد درد شانه نیز بعد از جراحی تجربه شود. به دلیل این‌که ورود گاز دی ‌اکسیدکربن در نواحی شکمی می‌تواند عامل اصلی وجود این درد باشد.

در طی گذشت ۲ روز درد شانه و دردهای بخش دیگر همانند احساس نفخ در شکم برطرف می ‌شود

در طی گذشت ۲ روز درد شانه و دردهای بخش دیگر همانند احساس نفخ در شکم برطرف می ‌شود و بیمار بعد از گذشت یک۱ هفته می‌ تواند فعالیت‌ های روزانه خود را مجدداً آغاز کند.

برای این‌که بهبودی کامل بیمار بعد از جراحی لاپاراسکوپی حاصل گردد، لازم است ۲ هفته بعد برای ویزیت و معاینه به پزشک جراح خود مراجعه کند و بررسی ‌های لازم بر روی بدن او انجام بگیرد تا با اطمینان خاطر نتیجه جراحی لاپاراسکوپی سنجیده شود.

تفسیر نهایی جراحی لاپاراسکوپی

هنگامی شرایط عادی برای جراحی لاپاراسکوپی اتفاق می‌افتد که هیچ‌گونه خون‌ریزی شکمی، فتق، انسداد روده در بدن فرد وجود نداشته باشد و علائم حیاتی فرد مناسب باشد.

این عملکرد سبب می‌شود که پزشک تشخیص بدهد سلامت تمامی اندام‌های بدن بیمار حاصل‌ شده است و هیچ‌گونه نشانه منفی در بدن او دیده نشده ‌است. حال نتایج غیرطبیعی در راستای جراحی لاپاراسکوپی امکان دارد که صورت بگیرد. این دسته از نتایج را در ادامه برای شما شرح خواهیم داد.

نتایج غیرطبیعی لاپاراسکوپی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سرطان
 • فتق
 • آپاندیس
 • کیست یا تومور
 • التهاب کیسه صفرا
 • آسیب یا تروما در اندام مدنظر
 • چسبندگی در حین در زخم‌های جراحی
 • دیپلم یا رشد غیرعادی توده
 • بیماری‌های التهابی لگن
نتایج غیرطبیعی لاپاراسکوپی شامل موارد زیر می‌شوند:
نتایج غیرطبیعی لاپاراسکوپی شامل موارد زیر می‌شوند:

شما در حال مطالعه مقاله جراحی لاپاراسکوپی چیست، می­باشید.

آیا می‌دانید چقدر طول می‌کشد تا بعد از جراحی لاپاراسکوپی بهبودی حاصل شود؟

برای این‌که بهبودی زودتر برای شما فراهم گردد، اقدامات متعددی صورت‌گرفته می‌شود. موارد زیر می‌ تواند به‌ عنوان اقدامات مهم بهبودی برای بعد از جراحی لاپاراسکوپی مؤثر واقع شوند.

 • به‌ محض این‌که شرایط لازم را برای برقراری فعالیت ‌های متعدد دارید، می‌توانید فعالیت‌ های سبک خود را آغاز کنید. به دلیل این‌که این عملکرد سبب می‌شود تا شما راه بروید و این خطر لخته شدن خون در بدن را به حداقل می‌رساند و سبب می‌شود که عوارضی بعد از عمل لاپاراسکوپی اتفاق نیفتد.
 • این‌که فرد برای بهبودی بتواند خواب و استراحت بیشتری داشته باشد تا نیروی از دست ‌رفته خود را بازیابد، مؤثر واقع می‌شود. به‌ همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند استراحت و خواب کافی برای بهبودی بهتر بعد از جراحی مؤثر واقع می‌شود.
 • استفاده از لباس‌های گشاد و راحت می‌تواند، فرایند بهبودی افراد را سرعت ببخشد. لباس‌های تنگ ممکن است به محل زخم‌ها و گیر کند و در نهایت مشکلاتی برای بهبودی افراد به دنبال داشته باشد. به ‌همین دلیل توصیه پزشکان این است که حتی‌الامکان از لباس‌ های آزاد و راحت استفاده کنید.
آیا می‌دانید چقدر طول می‌کشد تا بعد از جراحی لاپاراسکوپی بهبودی حاصل شود؟
آیا می‌دانید چقدر طول می‌کشد تا بعد از جراحی لاپاراسکوپی بهبودی حاصل شود؟

شما در حال مطالعه مقاله جراحی لاپاراسکوپی چیست، می­باشید.

آیا می‌دانید هزینه جراحی لاپاراسکوپی چه میزان می‌باشد؟

یک نکته حائز اهمیت که برای اغلب افراد مهم شمرده می‌شود، این است که بتوانند هزینه‌های جراحی را به حداقل برساند. لازم به ذکر است در رابطه با هزینه جراحی لاپاراسکوپی بدانید که عوامل و پارامترهای متعددی می‌توانند بر روی هزینه‌های موجود آن تاثیرگذار باشند و ممکن است در شرایط متعددی هزینه‌های مختلفی را تجربه کنید. این‌که عمل لاپاراسکوپی برای چه منظوری استفاده شود، در راستای هزینه جراحی لاپاراسکوپی مهم شمرده می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله هزینه عمل لاپاراسکوپی در تهران را مطالعه کنید.

تخصص جراح مدنظر

هنگامی‌که لازم است برآورد هزینه جراحی لاپاراسکوپی صورت بگیرد، باید تخصص جراح مدنظر سنجیده شود. به دلیل این‌که این جراحی حساس می‌باشد پزشک که قصد انجام آن را دارد، باید از تخصص و تبحر کافی برخوردار باشد. به ‌غیر از در نظر گرفتن این موارد، ابزارها و وسایلی که در این حیطه استفاده می شوند، مهم می‌باشد.

تخصص جراح مدنظر
تخصص جراح مدنظر

استفاده از وسایل مورد نیاز

وسایلی که برای جراحی لاپاراسکوپی مورد استفاده واقع می‌شود، تاثیر بسیاری بر روی هزینه جراحی دارد و به ‌عنوان یک عامل مهم برای برآورد هزینه‌ها به حساب می‌آید.

به دلیل این‌که ابزارهای جراحی لاپاراسکوپی بیشتر می‌باشد به نسبت جراحی باز شامل هزینه ‌های بیشتری خواهد بود. اما این عملکرد می‌تواند سلامت شما را تضمین کند و هیچ‌گونه درد و ناراحتی را برای شما به دنبال نداشته باشد.

بیمارستان، مطب و کلینیک مدنظر

مرکزی که قصد جراحی در آن را دارید یک عامل مؤثر برای هزینه جراحی لاپاراسکوپی به حساب می‌آید. به دلیل این‌که ممکن است برخی از افراد ترجیح بدهند در بیمارستان‌های خصوصی جراحی لاپاراسکوپی انجام بدهند که این عملکرد می‌تواند، هزینه آن را بالا ببرد و هر چه که شرایط موجود بیمارستان و خدمات ‌رسانی آن‌ها بیشتر باشد، امکان دارد هزینه ‌های موجود بیشتر شوند. به ‌همین دلیل است که گزینه مرکز درمانی می‌تواند تاثیر بسیاری بر روی هزینه‌ های موجود عمل جراحی لاپاراسکوپی بگذارد.

به‌ غیر از در نظر گرفتن تمامی عوامل مهمی که می‌تواند تعیین‌کننده هزینه جراحی لاپاراسکوپی باشند. به دلیل این‌که این جراحی دارای مزیت و فواید بسیاری برای بیماران می‌باشد، اگر بیمار اقدام به پرداخت هزینه ‌های بیشتری برای جراحی لاپاراسکوپی کند، اما همچنان این جراحی به نفع بیمار شناخته می‌ شود.

به دلیل این‌که تضمین سلامتی او را در نظر دارد. علی‌الخصوص اگر فرد قصد درمان اندومتریوز را داشته باشد، برای این‌که بیماری مجدداً عود نکند و شرایط عود آن به حداقل رسیده شود، انجام جراحی لاپاراسکوپی تاثیر بسیاری می‌گذارد.

خارج نمودن رحم به ‌صورت جراحی باز

تصور کنید شخصی برای خارج نمودن رحم به ‌صورت جراحی باز لازم است به ۳ هفته در بستر بیماری باشد و دوره نقاهت خود را بگذراند.

اما شخصی که از جراحی لاپاراسکوپی استفاده می‌کند و خارج نمودن رحم را انجام می‌دهد، بعد از ۳ روز بهبودی کامل پیدا می‌کند و فعالیت ‌های روزانه‌ی او آغاز می‌گردد. همین‌طور میزان درد به ‌وجود آمده برای او بسیار اندک می‌باشد و جای هیچ‌گونه نگرانی برای این امر وجود ندارد.

با ذکر کردن این عوامل باید بگوییم اگر هزینه عمل لاپاراسکوپی بیشتر از جراحی باز شناخته‌ شده است، اما فواید بسیاری به دنبال دارد و شرایط بهتری را برای بهبود بیمار فراهم خواهد کرد. پیشنهاد ما بر این است که از استفاده جراحی لاپاراسکوپی غافل نشوید و با توجه به صلاح‌دید پزشک مدنظر خود آن را امتحان کنید.

خارج نمودن رحم به ‌صورت جراحی باز
خارج نمودن رحم به ‌صورت جراحی باز

شما در حال مطالعه مقاله جراحی لاپاراسکوپی چیست، می­باشید.

آیا می‌دانید نتیجه جراحی لاپاراسکوپی به چه صورت انجام می‌گیرد؟

در شرایطی که جراحی لاپاراسکوپی برای نمونه‌ برداری انجام‌ شده باشد و قصد درمان نداشته باشد، نتیجه‌ای که برای آن صورت می‌گیرد، این است که نمونه‌ های برداشته‌ شده از بدن بیمار از طریق پاتولوژیست مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد.

به‌ طور معمول مدت‌زمانی در نظر گرفته می‌شود تا گزارشات پاتولوژی حاضر شود و بتواند تفسیر نتیجه عمل لاپاراسکوپی را به دنبال داشته باشد.

هنگامی‌که گزارشات پاتولوژی نرمال بودن و معمولی بودن آن را نشان می‌دهد، بدین‌معنی است که هیچ‌گونه مشکل غیرعادی اعم از خون‌ریزی شکمی، فتق، انسداد روده و دیگر موارد وجود ندارد.

گرفتن یک تصمیم درست

در برخی مواقع افراد بر این باورند که اگر از عمل جراحی به ‌صورت باز استفاده کنند، هزینه‌های آن‌ها به صرفه‌تر می‌باشد و به حداقل می‌رسد و ممکن است از انجام عمل جراحی لاپاراسکوپی به دلیل وجود هزینه‌های آن انصراف بدهند و ترجیح دهند که از طریق جراحی باز درمان برای آن‌ها اتفاق بیفتد.

اما نکته‌ای ارزنده و مفیدی که مهم شمرده می‌شود، این است که این دو عملکرد می‌توانند سبب به وجود آمدن دو هزینه متفاوت با عنوان‌های هزینه‌ای کوتاه‌مدت و بلندمدت باشند.

به دلیل این‌که دوران نقاهت در عمل جراحی لاپاراسکوپی بسیار اندک می‌باشد و با مدت ‌زمان کمی می‌تواند بهبودی برای او حاصل گردد، در هزینه‌های آینده و وقت افراد بسیار صرفه‌جویی می‌شود و اگر شخص یک هزینه اولیه برای درمان با جراحی لاپاراسکوپی پرداخت کند، از هزینه‌های آینده جلوگیری می‌کند .

اگر فرد مجردی اقدام به استفاده از این جراحی کند

یک نکته حائز اهمیت دیگر برای انجام و نتیجه جراحی لاپاراسکوپی بر این مبناست که اگر فرد مجردی اقدام به استفاده از این جراحی کند، می‌تواند میزان روش درمانی میزان ناباروری خود را در راستای دیگر روش‌های درمانی به حداقل برسد. همین‌طور بیماری‌های دیگری همانند چسبندگی برای او اتفاق نخواهد افتاد.

به‌ همین دلیل این‌که شخص هزینه‌های جراحی لاپاراسکوپی را مهم نشمرد و آینده‌نگر باشد تا بتواند شرایط زندگی ایده‌آل‌تری را برای خود فراهم کند، امری مهم شمرده می‌شود. به‌ همین دلیل نتیجه‌ای که برای جراحی لاپاراسکوپی شمرده می‌شود، مهم می‌باشد.

درمان ناراحتی‌ها و آثار پس ‌از عمل

در صورتی که شرایط متعددی بعد از عمل تجربه کردید، پزشک موظف است موارد زیر را برای شما صورت بدهد تا به درمان به بهترین نحو ممکن سپری شود.

 • ممکن است بیمار در محل شکاف احساس اندکی درد داشته باشد که استفاده از مسکن‌ها با توجه به تجویز پزشک مدنظر شما اتفاق خواهد افتاد.
 • در برخی مواقع با توجه به صلاح‌دید پزشک نیاز است که بخیه‌هایی که بر روی شکاف‌ها قرار دارند در طی ۲ هفته کشیده شود که این عملکرد از طریق پزشک شما به صورت می‌گیرد.
 • اعصابی که در شانه‌ها وجود دارد، تحت تاثیر وجود گاز دی‌اکسیدکربن بعد از جراحی لاپاراسکوپی قرار می‌گیرد و به دلیل این‌که این عصب‌ها در دیاگرام وجود دارد، ممکن است دیافراگم را تحریک کند. در مدت ‌زمان تعیین ‌شده این درد از بین خواهد رفت.
 • به دلیل این‌که در طول عمل فشار گاز دی‌اکسیدکربن وجود دارد، ممکن است فرد احساس مکرر و فوری به ادرار داشته باشد که به مرور زمان این امر برطرف می‌گردد.
 • خوردن و آشامیدن فرد از طریق صلاح‌دید پزشک اتفاق می‌افتد و مشخص می‌کند که چه زمانی می‌تواند مواد غذایی مصرف کند.
درمان ناراحتی‌ها و آثار پس ‌از عمل
درمان ناراحتی‌ها و آثار پس ‌از عمل

شما در حال مطالعه مقاله جراحی لاپاراسکوپی چیست، می­باشید.

جمع بندی مطالب

در این مطلب قصد داشتیم به این ‌موضوع بپردازیم که جراحی لاپاراسکوپی چیست. به ‌همین دلیل اطلاعات ارزنده و مفیدی در این ‌باره برای شما داشتیم. به دلیل این‌که این روش راهکاری مؤثر برای انواع عمل‌های جراحی به حساب می‌آید، افراد سؤالات متعددی در رابطه با ابزارها و دستگاه‌هایی که در این شیوه مورد استفاده واقع می‌شود، داشته‌اند.

به‌ همین دلیل لازم دانستیم دلایل انجام جراحی لاپاراسکوپی را ذکر کنیم و از خصوصیات‌ها و فواید متعددی که این راهکار به دنبال دارد، اطلاعات بیشتری بدهیم. انواع مختلفی از این جراحی پیشرفته شناخته‌ شده است که آن‌ها را ذکر کردیم تا بتوانید در صورت نیاز با توجه به شرایط موجود خود و صلاح‌دید پزشک از آن استفاده کنید.

این‌که بتوان در چه مواقعی از جراحی لاپاراسکوپی استفاده کرد تا مفید واقع شود و سلامتی شما را تضمین کند، امری مهم ذکر می‌شود.

لازم است اطلاعاتی در رابطه با نحوه آماده ‌سازی برای ورود به اتاق عمل داشته باشید

قبل‌ از این‌که جراحی لاپاراسکوپی آغاز شود، لازم است اطلاعاتی در رابطه با نحوه آماده ‌سازی برای ورود به اتاق عمل داشته باشید که در مطالب بالا در تلاش بودیم این اطلاعات را در اختیار شما قرار بدهیم و به‌ صورت دقیق شرح دادیم که در اتاق عمل چه شرایطی برای بیمار اتفاق خواهد افتاد.

با عنوان کردن این دسته از مطالب امیدواریم به پاسخ سوال جراحی لاپاراسکوپی چیست، رسیده باشیم و آگاهی شما در این زمینه با ریز نکات مفید که برای شما ذکر کردیم تا با مراقبت‌های بعد از جراحی بتوانید سلامت خود را تضمین کنید، بیشتر شده باشد. امیدواریم که استفاده از این دسته از مطالب برای شما مفید بوده باشد و پاسخ درستی برای تمامی سوالات ذهنی شما بوده باشد.

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید