تنقلات کم کالری

فهرست مطالب

اکنون در این مقاله به بررسی تنقلات کم کالری می‌ پردازیم. ما را تا انتها همراهی نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

09120174510

اکنون در این بخش از مقاله، به بررسی تنقلات کم کالری و این‌ که کالری چیست و برای کاهش وزن و داشتن اندامی ایده‌ آل، تغذیه چه مواد غذایی مؤثر می‌باشد، می‌پردازیم.

برای اطلاعات کامل تر، می توانید مقاله جدول کامل کالری مواد غذایی را مشاهده کنید.

پیشنهاد می کنیم از پست تنقلات لاغر کننده دیدن کنید.

اینفوگرافیک تنقلات کم کالری

اینفوگرافیک تنقلات کم کالری
اینفوگرافیک تنقلات کم کالری

لیست تنقلات کم کالری

  1. مغزها و میوه های خشک
  2. موز شکلات 
  3. شکلات مغزدار
  4. کیک برنج و بادام
  5. بستنی
  6. زردآلو با پنیر آبی
  7. آناناس کبابی
  8. پرتقال ادویه زده شده
  9. پاپ کورن
  10. انگور منجمد شده

عناوین مقاله:

آشنایی با واژه کالری و کالری چیست؟

بدن به چه صورت از غذاها کالری دریافت می‌کند و از آن‌ کالری ها استفاده می‌نماید؟

برای رسیدن به وزن مناسب و تعدیل وزن، چگونه کالری دریافتی را تنظیم کنیم؟

آیا تمام کالری‌ها یکسان هستند؟

آشنایی با تنقلات کم کالری

به چه دلیل باید از تنقلات کم کالری استفاده کرد؟

تنقلات کم کالری کدام ها هستند؟

بهترین تنقلات کم کالری و رژیمی کدام ها هستند؟

تنقلات کم کالری و سالم اما شیرین کدام‌ ها هستند؟

طرز تهیه تعدادی از تنقلات کم کالری شگفت انگیز

چند پیشنهاد شگفت انگیز از تنقلات کم کالری

لیستی از تنقلات کم کالری

انواع تنقلات کم کالری

بررسی کالری تعدادی از تنقلات کم کالری

آشنایی با میزان کالری برخی از تنقلات کم کالری

نکاتی مهم در رابطه با تنقلات کم کالری

معرفی تعدادی از میان وعده، تنقلات کم کالری

آشنایی با تنقلات کم کالری و مفید برای لاغری

معرفی انواع نوشیدنی کم کالری برای کاهش وزن

آیا میوه به کاهش وزن کمک می کند؟

آیا کالری فروکتوز با کالری گلوکز برابر است؟

شاخص سیری چیست؟

میزان کالری تنقلات پر مصرف

کلام آخر

بسیاری از افراد در زمان امروز برای این‌ که از اضافه‌ وزن خود جلوگیری کنند و دچار چاقی نشوند، به مصرف تنقلات کم کالری روی آورده اند. در واقع تنقلاتی که کالری کمتری دارند، می‌توانند برای میان وعده‌ ها گزینه بسیار خوبی باشند.

زیرا بدن در وعده‌ های مختلف، مواد غذایی مورد نیاز خود را دریافت می‌نماید. ما در این مقاله به بررسی تنقلات کم کالری خواهیم پرداخت که برای میان وعده‌ها گزینه مناسبی می‌باشند.

ممکن است سوالاتی برای افراد به وجود بیاید که آیا بدن انسان، انرژی که از تغذیه اسفناج به دست می‌آورد، با انرژی که از طریق خوردن یک شیرینی به دست می‌آورد، به یک اندازه پردازش می‌کند یا خیر؟

طبق تحقیقات انجام‌ شده، نتیجه به‌ دست‌ آمده این می‌باشد که بدن، واکنش یکسانی در دریافت یک غذای کامل با یک غذای فرآوری شده نشان نمی‌دهد و به کنترل انرژی به صورت مختلف می پردازد.

بدن انسان برای پردازش غذاهای کامل، در مقایسه با غذاهای فرآوری شده، انرژی بیشتری را صرف می‌نماید

در واقع می‌توان گفت که بدن انسان برای پردازش غذاهای کامل، در مقایسه با غذاهای فرآوری شده، انرژی بیشتری را صرف می‌نماید.

برای مثال: به منظور هضم پروتئین از کربوهیدرات به انرژی بیشتری نیازمند است.

در واقع می‌توان گفت که شاید یکی از دلایلی که برای کاهش وزن، برنامه‌ های غذایی سرشار از پروتئین ارائه می‌گردد، همین باشد.

زیرا در واقع بدن انسان انرژی که از یک غذای سرشار از پروتئین و انواع ویتامین ها و مواد معدنی دریافت می‌کند را همانند انرژی که از یک غذای سرشار از کربوهیدرات دریافت می‌کند، پردازش نمی‌کند.

افرادی که دارای بی‌ ام آی بالا هستند

لازم به ذکر است افرادی که دارای بی‌ ام آی بالا هستند و از چاقی رنج می‌برند، باید در تغذیه خود و کالری دریافتی بدنشان دقت لازم را به عمل آورند.

از همین رو آقای دکتر سلیمی که یکی از پزشکان ماهر در زمینه جراحی چاقی می‌باشد و به همه انواع جراحی‌ های چاقی تسلط کافی دارد و از تجربه و مهارت و تخصص بالایی برخوردار می‌باشد، پیشنهاد ایشان به افرادی که دارای بی ام آی بالا هستن، و دچار چاقی می باشند، این است که برای حفظ سلامتی خود و به دست آوردن یک اندامی ایده‌آل و سالم، نسبت به شرایط بدنشان، یکی از انواع جراحی‌های چاقی را انجام دهند

و پس‌ از جراحی با توجه به رژیم های غذایی که توسط آقای دکتر سلیمی دریافت می‌کنند، با مصرف غذاهای کم‌ کالری و رعایت بقیه موارد، این کاهش وزن خود را حفظ نمایند و در طولانی‌ مدت در وزنی ایده آل باقی بمانند.

لازم به ذکر است که دکتر سلیمی، معتبرترین متخصص انواع جراحی چاقی در کل کشور به شمار می آید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله جراحی لاغری در رشت و بهترین جراح اسلیو معده در اهواز را مطالعه کنید.

افرادی که دارای بی‌ ام آی بالا هستند
افرادی که دارای بی‌ ام آی بالا هستند

آشنایی با واژه کالری و کالری چیست؟

در سال ۱۸۶۳ برای نخستین‌ بار، برای به دست آوردن انرژی مورد نیاز برای رساندن یک کیلوگرم به یک درجه سلسیوس، از کلمه کالری استفاده شد.

در واقع می‌توان گفت، از کلمه کالری زمانی که مقدار انرژی موجود در غذا را اندازه گیری می کنند، استفاده می‌شود.

یعنی به این معنا می‌باشد، وقتی از کلمه کالری استفاده می‌شود که سعی داریم بدانیم که یک وعده غذایی دارای چه میزان کالری می باشد و انرژی به چه اندازه وارد بدن شخص می‌شود.

آشنایی با واژه کالری و کالری چیست؟
آشنایی با واژه کالری و کالری چیست؟

وقتی افراد می خواهند غذای خود را بخورند، این سوال برایشان ایجاد می گردد که این غذا دارای چقدر کالری است. لازم به ذکر است که روی بسته‌ های غذایی، برچسب‌های اطلاعات تغذیه‌ای، به‌ صورت کیلو کالری نوشته می‌شود. پس می‌توان گفت که یک کیلو کالری برابر با یک هزار کالری کوچک است.3

لطفا از پست آیا چاقی مانع بارداری میشود دیدن کنید.

کلمه کیلو از عبارت کیلو کالری حذف‌ شده، و فقط از کلمه کالری استفاده می‌شود.

با این‌ وجود به‌ طور معمول، کلمه کیلو از عبارت کیلو کالری حذف‌ شده، و فقط از کلمه کالری استفاده می‌شود. در واقع با استفاده از این عبارت (کالری)، می‌توان با کنترل میزان کالری به وزن دلخواه رسید‌.

یعنی به این صورت است که افرادی که قصد کاهش وزن دارند و به متخصصین مراجعه می‌کنند، رژیم‌ های غذایی که دریافت می‌کنند، به این گونه می باشد که کالری‌ های اضافه از برنامه غذایی افراد حذف می گردد که این اصلی‌ ترین کاری است که در قدم اول برای کاهش وزن انجام می‌شود.

کلمه کیلو از عبارت کیلو کالری حذف‌ شده، و فقط از کلمه کالری استفاده می‌شود.
کلمه کیلو از عبارت کیلو کالری حذف‌ شده، و فقط از کلمه کالری استفاده می‌شود.

به‌ طوری‌ که اگر انرژی کافی دریافت نشود، بدن خود به خود، با سوزاندن چربی‌های اضافی، انرژی را به دست خواهد آورد.

افرادی که دارای بی‌ ام‌ آی بالا هستند و از اضافه‌ وزن خود رنج می‌برند و برای حفظ سلامتی خود و به دست آوردن سلامتی و اندام ایده‌ آل و مناسب در تلاش هستند، دکتر سلیمی که دارای فوق‌ تخصص

انواع جراحی‌ های چاقی می‌باشد، می‌تواند با ارائه یک برنامه غذایی مناسب و کم کالری و متناسب با بدن شخصی که دارای اضافه‌ وزن و چاقی می‌باشد، و با مشاوره لازم و ارائه اطلاعات کامل در خصوص انواع جراحی‌ های چاقی، شما را برای به دست آوردن سلامتی و یک اندام مناسب راهنمایی کند.

بدن به چه صورت از غذاها کالری دریافت می‌کند و از آن‌ کالری ها استفاده می‌نماید؟

در این بخش از مقاله، دکتر سلیمی که دارای فوق‌ تخصص انواع جراحی‌ های چاقی می‌باشد، اطلاعاتی را در رابطه با چگونگی استفاده بدن از کالری غذاها در اختیار افراد قرار می‌دهد. لطفاً در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

لازم به ذکر است که انرژی بدن را درشت مغذی‌ها یعنی کربوهیدرات، پروتئین و چربی تامین می‌کند. در واقع می‌توان گفت چربی‌ها در هر گرم ۹ کالری و کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها در هر گرم ۴ کالری دارا می‌باشند که فرد با خوردن غذا، ( ترکیبی از پروتئین، کربوهیدرات و چربی) به بدن خود کالری می‌رساند.

وقتی فرد شروع به تغذیه می‌کند و چیزی می‌خورد یا می‌نوشد، در مرحله اول غذا به مولکول تجزیه شده که این اتفاق در زمان فرایند گوارش رخ می دهد و در طول دیواره روده، تک واحدهای پروتئین، کربوهیدرات و چربی جذب جریان خون شده و در واقع می‌توان گفت این تک واحدها زمانی که وارد جریان خون می‌شوند، بدن انسان آن‌ها را به سلول‌های مختلفی که به آن‌ها نیازمند هستند، منتقل کرده و یا ذخیره می‌نماید.

می‌توان گفت که در جریان خون، با بالا رفتن سطح کربوهیدرات (گلوکز) باعث آزاد شدن انسولین می‌گردد.

انسولین مثل یک نگهبان دروازه‌ای عمل می‌کند

انسولین مثل یک نگهبان دروازه‌ای عمل می‌کند که اجازه می‌دهد گلوکز از جریان خون بیرون رفته و وارد سلول‌های بدن شود.

لازم به ذکر است که همه سلول‌ها نیازمند انرژی غذاها می‌باشند تا بتوانند عملکرد مفیدی داشته باشند. یعنی تمامی سلول‌ها از انرژی، برای انجام کارها از جمله: مسیرهای پیام‌ رسانی، انقباض عضلات، سوخت‌ و ساز، ساخت سلول‌ های جدید استفاده می‌نمایند.

به یاد داشته باشید که بدن، انرژی اضافه را به‌ صورت گلیکوژن یا چربی ذخیره می کند، یعنی وقتی انرژی دریافتی بیشتر از حد باشد، بدن آن را تبدیل به چربی می‌کند و همین امر به‌ مرور زمان باعث اضافه‌ وزن و چاقی در افراد می‌شود.

اما وقتی انرژی دریافتی کم باشد یا به‌ اندازه نباشد، بدن، گلیکوژن ها را می‌شکند تا کربوهیدرات را آماده نماید و همچنین به تجزیه ذخایر چربی می‌پردازد تا انرژی به دست آورد.

بنابراین با داشتن یک پزشک تغذیه مناسب می‌توانید یک برنامه غذایی مناسب برای خود داشته باشید تا دچار اضافه‌ وزن و چاقی نشوید. حتی اگر دارای بی‌ ام آی بالا هستید و دچار اضافه‌ وزن می‌باشید، آقای دکتر سلیمی دارای فوق‌ تخصص جراحی‌ های چاقی می‌باشد که می‌تواند با انجام یکی از انواع جراحی های چاقی روی بدن شما و ارائه یک رژیم غذایی مناسب، شما را در رسیدن به یک اندامی سالم و متناسب، هدایت نماید تا بتوانید به سلامتی دست یابید.

انسولین مثل یک نگهبان دروازه‌ای عمل می‌کند
انسولین مثل یک نگهبان دروازه‌ای عمل می‌کند

برای رسیدن به وزن مناسب و تعدیل وزن، چگونه کالری دریافتی را تنظیم کنیم؟

با کم کردن میزان کالری دریافتی، فرد دچار کاهش وزن خواهد شد.

یعنی هر چه میزان سوخت کمتری وارد بدن شود، بدن مجبور می‌شود که از ذخایر چربی به‌ عنوان منبع انرژی استفاده نماید.

با وجود این‌ که این روش تا حدودی درست می‌باشد، اما سرعت سوخت‌ و ساز بدن با کاهش انرژی دریافتی نیز کمتر شده و پائین می‌آید.

لازم به ذکر است هورمون‌هایی که روی تعدیل وزن تاثیر گذار هستند، همچنین هورمون‌هایی هستند که تنظیم کننده سوخت‌ و ساز بدن می باشند.

برای نمونه اگر انرژی دریافتی بدن خیلی کم باشد، کورتیزول و گرلین که بالا برنده اشتها هستند، امکان دارد که افزایش یابند. می‌توان گفت مقدار انرژی که یک بدن لازم دارد، به موارد مختلفی مانند جنسیت، سایز بدن، فاکتورهای ژنتیک، سن، سطح فعالیت و سطح هورمون بستگی دارد.

یعنی این امکان وجود دارد که با افزایش سن فرد، میزان فعالیت آن شخص کمتر شده و همین امر می‌تواند یکی از عوامل اضافه‌ وزن و چاقی باشد که برای سلامتی مضر می‌باشد و باعث شود که فرد دچار بیماری‌های مختلفی شود. یعنی فردی که دارای بی ام آی بالا می باشد و اضافه‌ وزن دارد، دچار بیماری‌های مختلفی مانند دیابت، میگرن، آپنه خواب و از این قبیل موارد شود.

شما می‌توانید با مراجعه به مطب آقای دکتر سلیمی، یک برنامه غذایی مناسب و کم کالری دریافت نمایید تا از افزایش وزن خود در امان بمانید.

آیا تمام کالری‌ها یکسان هستند؟

این باور که تمام کالری‌ها یکسان هستند، باور نادرستی می‌باشد. این باور در بین برخی افراد رواج دارد، به‌ طوری‌ که برخی از افراد فکر می‌کنند که هیچ فرقی بین 100 کالری شیرینی با 100 کالری بروکلی وجود ندارد و هر دو دارای کالری یکسانی می باشند و یک اثر برابر روی وزن فرد می گذارند.

آیا تمام کالری‌ها یکسان هستند؟
آیا تمام کالری‌ها یکسان هستند؟

در واقع می‌توان گفت بدن انسان دارای یک سیستم بسیار پیچیده بیوشیمیایی می‌باشد که دارای فرایندهای دقیقی است که تنظیم‌ کننده تعادل انرژی نیز هستند.

در واقع وقتی غذاها به مسیرهای بیوشیمیایی مختلف وارد می‌شوند، برخی از این نوع غذاها که فایده ای ندارند، به‌ صورت گرما انرژی ( کالری) از بین می رود و جالب‌تر این‌ که درشت مغذی‌های غذاهای گوناگون روی هورمون‌ها و مراکز مغزی که کنترل کننده عادات غذایی و گرسنگی هستند، تاثیر می‌گذارد.

در واقع غذاهایی که میل می‌کنید، روی فرآیند بیولوژیکی تاثیر فراوانی می‌گذارند.

آشنایی با تنقلات کم کالری

در این بخش از مقاله، با کمک آقای دکتر سلیمی که بهترین پزشک انواع جراحی‌های چاقی می‌باشد، شما را با تنقلات کم کالری آشنا می سازیم و اطلاعاتی در رابطه با تنقلات کم کالری در اختیار شما قرار می‌دهیم تا بتوانید یک برنامه غذایی مناسب برای خود داشته باشید.

آشنایی با تنقلات کم کالری
آشنایی با تنقلات کم کالری

لازم به ذکر است که تنقلات کم کالری در کاهش وزن به افراد کمک شایانی می‌کند. می‌توان گفت تنقلاتی که از فیبر و پروتئین تشکیل‌ شده باشند، باعث می شود که فرد احساس سیری و پر بودن کند که همین امر باعث می شود که فرد در طول روز کالری کمتری مصرف کند. در نتیجه وزن او کاهش یابد.

به خاطر داشته باشید که وقتی به‌ عنوان میان وعده، فردی تنقلات کم کالری و رژیمی استفاده می‌کند، این امر باعث کاهش وزن فرد می‌شود و همین‌ طور اگر فرد از میان وعده‌های نامناسب و پر کالری استفاده کند، تاثیر معکوسی داشته و فرد باعث افزایش وزن می‌شود.

با ورود کالری بیش از اندازه به بدن، بدن فرد این کالری اضافی را به چربی تبدیل می‌کند

یعنی می‌توان گفت با ورود کالری بیش از اندازه به بدن، بدن فرد این کالری اضافی را به چربی تبدیل می‌کند و همین امر باعث افزایش وزن در فرد می‌شود. غذاهایی مانند فست‌ فود، ساندویچ و یا تنقلاتی مانند چیپس و پفک، میان وعده‌ هایی هستند که از هیچ ارزش غذایی برخوردار نمی‌باشند و با خوردن این غذاها و تنقلات باعث می‌شوید که کالری اضافه به بدن وارد شود و دچار اضافه‌ وزن و چاقی شوید.

افرادی که به‌ سلامت خود اهمیت می‌دهند و همیشه توجه شایانی به وزن خود دارند و آن را کنترل می‌کنند، بهتر است میزان کالری مواد غذایی که به‌ صورت میان وعده و تنقلات استفاده می‌کنند را بدانند.

وقتی تنقلات کم‌ کالری و رژیمی را بشناسید، می‌توانید گزینه های مناسبی در انتخاب میان وعده‌ها داشته باشید

بنابراین وقتی تنقلات کم کالری و رژیمی را بشناسید، می‌توانید گزینه های مناسبی در انتخاب میان وعده‌ها داشته باشید.در واقع به یکی از مزایای تنقلات کم‌ کالری و رژیمی می‌توان به این نکته اشاره کرد که از تنوع زیادی برخوردار می‌باشند.

تنقلاتی که با وجود داشتن طعم خوب و با وجود خوشمزگی، همچنین کالری مناسبی هم داشته باشند و همچنین باعث افزایش وزن فرد نشوند. حتی به کاهش وزن او کمک شایانی بکنند. این‌ گونه تنقلات را تنقلات کم کالری و یا همان تنقلات رژیمی می‌نامند.

به‌ طوری‌ که با کمی حوصله و توجه و خلاقیت، می‌توانید یک فهرست از بهترین و خوشمزه‌ترین تنقلات کم کالری و رژیمی برای خود تهیه کرده و با خوردن آن‌ها به‌ جای تنقلات پر کالری و مضر که ارزش غذایی نیز ندارند، سلامت و اندام متناسب خود را حفظ کنید.

ما سعی داریم در ادامه این مقاله و استفاده از تجربیات دکتر سلیمی؛ بهترین و خوشمزه‌ترین انواع تنقلات کم کالری و رژیمی و طرز تهیه آن ها را به شما معرفی کنیم تا انتخاب خوبی داشته باشید. در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

وقتی تنقلات کم‌ کالری و رژیمی را بشناسید، می‌توانید گزینه های مناسبی در انتخاب میان وعده‌ها داشته باشید
وقتی تنقلات کم‌ کالری و رژیمی را بشناسید، می‌توانید گزینه های مناسبی در انتخاب میان وعده‌ها داشته باشید

به چه دلیل باید از تنقلات کم کالری استفاده کرد؟

لازم به ذکر است خوراکی‌هایی که دارای پروتئین و فیبر زیاد هستند، به این دسته از خوراکی‌ها تنقلات کم‌ کالری گفته می‌شود. یعنی هر ماده غذایی دارای درصدی کالری است، یعنی وقتی فعالیتی وجود نداشته باشد، حجم بالایی از کالری که وارد بدن می‌شود، به دلیل نداشتن فعالیت به چربی تبدیل می‌شود.

می‌توان گفت خوراکی‌هایی مانند پفک، چیپس، فست‌ فود و غیره از انواع خوراکی‌های پر کالری می‌باشند و همان‌ طور که گفته شد، این خوراکی‌ها ارزش غذایی ندارند و با خوردن آن‌ها دچار چاقی و اضافه‌ وزن می‌شوید.

حال این سوال به وجود می‌آید که چرا باید از تنقلات کم کالری استفاده کنید. با مصرف تنقلات کم کالری، به عنوان یک میان وعده، فرد می‌تواند همیشه تناسب اندام خود را حفظ کرده و همچنین به کاهش وزن کمک می‌کند.

تنقلات کم کالری و رژیمی از فیبر و پروتئین زیادی برخوردار می‌باشند که وقتی فرد آن‌ها را مصرف می‌کند، احساس سیری می‌کند

تنقلات کم کالری و رژیمی از فیبر و پروتئین زیادی برخوردار می‌باشند که وقتی فرد آن‌ها را مصرف می‌کند، احساس سیری می‌کند. پس به‌ همین دلیل می‌توان گفت که تنقلات کم کالری نقش بسیار مهمی در امر کاهش وزن و تناسب اندام خواهند داشت.

همچنین مصرف این‌ گونه تنقلات از مزایای زیادی برخوردار می‌باشد که به یکی از آن مزایا می‌توان به این امر اشاره کرد که باعث سلامتی و بهبود عملکرد بدن می‌شود. پیشنهاد دکتر سلیمی به شما این است که اگر تاکنون تنقلات پر کالری مصرف می‌کردید، بهتر است که رژیم غذایی خود را تغییر دهید تا از اضافه‌ وزن و چاقی جلوگیری نمایید.

همان‌ طور که می‌دانید، اضافه‌ وزن و چاقی برای سلامتی و بدن از ضررهای زیادی برخوردار است و باعث ایجاد بیماری‌های گوناگونی در بدن فرد می‌شود. پس به‌ همین دلیل از تنقلات کم کالری استفاده کنید تا همیشه سالم بمانید.

همچنین می توانید با مراجعه به یک پزشک متخصص و ماهر مانند آقای دکتر سلیمی، یک جراحی لاغری خوب و با نتیجه عالی داشته باشید و هر چه سریعتر به سلامتی و لاغری دست پیدا کنید.

این فکر که تنقلات کم کالری ممکن است که خوشمزه نباشند، تفکر درستی نیست. زیرا انواع گوناگون تنقلات کم کالری وجود دارند که هم دارای تنوع بسیار بالایی هستند و هم خوشمزه و لذتبخش می‌باشند. در ادامه این مقاله به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

تنقلات کم کالری کدام ها هستند؟

وقتی فرد میان وعده‌های خود را در طول روز و در ساعت مناسب درست و به‌ اندازه مصرف می کند،  در تعادل وزن و تناسب اندام خود تاثیر زیادی می گذارد. یعنی فرد با مصرف تنقلات کم کالری در حفظ سلامتی و تناسب اندام، به خود کمک فراوانی می کند، یعنی میل غذا خوردن در فرد کم می‌شود و احساس گرسنگی نمی‌کند که همه این عوامل یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین دلایل در کاهش وزن هستند.

لازم به ذکر است افرادی که تنقلات و رژیم غذایی پر کالری در وعده‌های غذایی خود دارند، مصرف بیش‌ از حد کالری، مشکلات و بیماری‌های زیادی را مانند بیماری‌های قلبی عروقی، چاقی، جوش‌های چرکی، کبد چرب و غیره را برایشان به وجود می‌آورد.

در واقع مصرف غذاهای پر کالری، باعث افزایش وزن و در نتیجه ایجاد این بیماری‌ها می‌شوند. غذاهای پر کالری مانند: فست‌ فود و چیپس و پفک همه عواملی هستند که باعث اضافه وزن در فرد می‌شو، و فرد به‌ راحتی نمی‌تواند اضافه‌ وزن خود را کنترل کند و به‌ همین دلیل مجبور به انجام جراحی‌های چاقی می‌شود.

بنابراین افراد چاق و افرادی که می خواهند وزن خود را کنترل کنند، باید اهمیت زیادی به این‌ موضوع قائل شوند و اطلاعات خود را در رابطه با تنقلات کم کالری و مقدار کالری مجاز برای بدن افزایش دهند. به‌ همین دلیل آقای دکتر سلیمی در این مقاله اطلاعاتی را در رابطه با تنقلات کم کالری یا رژیمی در اختیار شما قرار می‌دهد.

تنقلات در واقع به‌ معنای خوراکی می‌باشد که در بین وعده‌های اصلی (صبحانه، ناهار، شام ) به‌ صورت کم‌ کم برای رفع موقت گرسنگی مصرف می‌گردد

تنقلات در واقع به‌ معنای خوراکی می‌باشد که در بین وعده‌های اصلی (صبحانه، ناهار، شام ) به‌ صورت کم‌ کم برای رفع موقت گرسنگی مصرف می‌گردد. بسیاری از افراد هم تنقلات را برای خوش‌ گذرانی و تفریح استفاده می‌کنند.

برخی از افراد نیز عادت به خوردن تنقلات در طول روز دارند و برخی در طول روز احساس گرسنگی کاذب دارند. اگر شما هم جزء یکی از این دسته از افراد هستید و می‌خواهید وزنتان را کم کنید و یا می‌خواهید تناسب اندام داشته باشید، باید یک لیست از مواد غدایی و تنقلات کم کالری برای خود تهیه کنید و مطابق با آن میان وعده‌ای برای خود انتخاب نمایید.

همچنین می‌توانید با مراجعه به مطب آقای دکتر سلیمی از یک برنامه غذایی مناسب با تنقلات کم کالری بهره‌مند شوید.

امروزه پزشک های زیادی تاکید فراوانی در راستای استفاده از خوراکی‌های سالم و کم‌ کالری دارند که استفاده از این تنقلات و خوراکی‌های کم‌ کالری، گزینه مناسبی برای حفظ سلامتی و تناسب اندام می‌باشند. در ادامه این مقاله به معرفی و توضیح و بررسی هر یک از تنقلات کم کالری و رژیمی می‌پردازیم.

تنقلات در واقع به‌ معنای خوراکی می‌باشد که در بین وعده‌های اصلی (صبحانه، ناهار، شام ) به‌ صورت کم‌ کم برای رفع موقت گرسنگی مصرف می‌گردد
تنقلات در واقع به‌ معنای خوراکی می‌باشد که در بین وعده‌های اصلی (صبحانه، ناهار، شام ) به‌ صورت کم‌ کم برای رفع موقت گرسنگی مصرف می‌گردد

بهترین تنقلات کم کالری و رژیمی کدام ها هستند؟

مغزها:

همه مغزها یک گزینه بسیار مناسب برای اضافه شدن به برنامه غذایی رژیمی شما می‌باشند. همه مغزها به خصوص مغزهای بادام و پسته دارای فیبر و پروتئین و امگا ۳ هستند و این تنقلات کم کالری باعث ایجاد سیری شده و اشتها را در فرد کم می کند.

مغزها:
مغزها:

لازم به ذکر است بدانید که بهترین تنقلات کم‌ کالری در بین مغزها بادام درختی، پسته و بادام‌ هندی محسوب می شوند.

همچنین می توان گفت که برای کاهش وزن بهتر است که این مغزها را قبل‌ از مصرف تفت ندهید و خام میل کنید. زیرا تفت دادن باعث افزایش میزان چربی ناسالم در آن ها می شود.

میوه های خشک

یکی دیگر از تنقلات کم کالری و در واقع بهترین تنقلات کم‌ کالری، می‌توان به میوه‌های خشک اشاره کرد. از آنجایی‌ که میوه‌ها دارای ویتامین‌ها و مواد معدنی و فیبر بالا هستند، بسیار سالم محسوب می‌شوند.

میوه های خشک
میوه های خشک

در واقع اگر قصد کاهش وزن دارید، می‌توانید آن‌ها را در برنامه رژیمی خود قرار دهید، اما به یاد داشته باشید که از میوه‌های خشکی استفاده کنید که افزودنی مثل شکر نداشته باشند.

به‌ طوری‌ که ترکیب انواع میوه‌های خشک به‌ همراه مغزهای کم‌ کالری، می‌تواند برای شما یک میان وعده سالم باشد. همچنین از آنجایی‌ که این خوراکی ها دارای تعادل کربوهیدرات و پروتئین می‌باشند، می‌توانند بهترین تنقلات رژیمی هم به حساب آیند.

تنقلات کم‌ کالری و سالم اما شیرین کدام‌ها هستند؟

در این بخش از مقاله به معرفی تعدادی از تنقلات کم‌ کالری و سالم می‌پردازیم.

موز شکلات:

این خوراکی شاید به‌ نظر بسیار پر کالری و چاق‌ کننده باشد، اما یکی از پرطرف‌دارترین تنقلات کم‌ کالری به شمار می رود. که به موز در کنار شکلات یا موز شکلات معروف میباشد. ترکیبات این خوراکی از کالری بسیار کمی تشکیل شده‌ است.

موز شکلات:
موز شکلات:

برای تهیه آن نصف موز یخ‌ زده را تکه تکه کنید، و در شکلات تلخ ذوب‌ شده، به اندازه دو قاشق چای خوری غوطه‌ ور کرده و میل کنید. اما این تنقلات شیرین است و در مصرف آن زیاده‌ روی نکنید.

انگور منجمد شده:

به یکی دیگر از تنقلات کم‌ کالری می‌توان به انگور منجمد شده اشاره کرد. این تنقلات کم‌ کالری بسیار خوشمزه و خنک می‌باشد و برای گرمای تابستان گزینه عالی به شمار می‌رود. افرادی که گرمای تابستان برایشان سخت می‌باشد و به‌ دنبال فرار از این گرما هستند، می‌توانند این خوراکی را انتخاب کنند.

برای تهیه این خوراکی کم‌ کالری حدود ۲۸ الی ۳۰ عدد انگور ( تقریباً حدود ۱ فنجان انگور) را در داخل فریزر به مدت ۲ ساعت قرار دهی، و پس‌ از این‌ که منجمد شد، خوراکی شما آماده سرو می‌باشد. می‌توانید این خوراکی کم کالری شیرین را میل کنید.

پاپ‌ کورن:

از انواع تنقلات کم‌ کالری می‌توان به پاپ‌ کورن اشاره کرد، پاپ کورن از مقدار زیادی فیبر و پروتئین تشکیل شده‌ است که برای بدن بسیار مناسب و مفید می‌باشد و از همین‌ رو اگر به میزان لازم و مناسب پاپ‌ کورن را مصرف کنید، می‌تواند کمک شایانی در کاهش وزن و تناسب اندام شما داشته باشد.

پاپ‌ کورن:
پاپ‌ کورن:

لازم به ذکر است که باید بدون نمک و چربی زیاد مصرف کنید، زیرا چربی و نمک بیش‌ از اندازه باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود. همچنین در هنگام استفاده از دیگر چاشنی‌ها، برای طعم دادن به پاپ کورن باید دقت کنید. به‌ خاطر داشته باشید که از مصرف زیاد و نادرست آن جداً خودداری کنید، زیرا تبدیل به یک میان وعده ناسالم و مضر خواهد شد.

پرتقال ادویه زده‌ شده:

این خوراکی کم‌ کالری یک چربی سوز عالی برای رسیدن به تناسب اندام می باشد، برای تهیه آن یک عدد پرتقال متوسط را با مقدار کمی دارچین میل کنید.

آناناس کبابی:

این یک میوه گرمسیری است که میان وعده غذایی بسیار عالی می‌باشد، برای تهیه آناناس کبابی، دو قطعه از آناناس ضخیم را به مدت ۲ دقیقه سرخ‌ کرده یا کباب کنید و سپس این خوراکی شیرین را میل نمایید.

آناناس کبابی:
آناناس کبابی:

زرد آلو با پنیر آبی:

با این میان وعده کم‌ کالری، در طول روز احساس سیری کنید، به طوری که روی ۳ عدد برگه زردآلو خشک‌ شده، مقدار کمی پنیر آبی بپاشید.

زرد آلو با پنیر آبی:
زرد آلو با پنیر آبی:

بستنی یک تنقلات کم‌ کالری و خوشمزه:

در کمال تعجب بستنی جزء تنقلات کم‌ کالری می‌باشد، به‌ طوری‌ که بستنی به مقدار یک دوم فنجان دارای ۱۰۰ کالری است که با خوردن آن مقدار زیادی کلسیم و پروتئین وارد بدن شما می شود که برای شما بسیار سودمند است.

بستنی یک تنقلات کم‌ کالری و خوشمزه:
بستنی یک تنقلات کم‌ کالری و خوشمزه:

از بستنی‌هایی استفاده کنید که از چربی و خامه کمتری برخوردار باشند، به‌ طوری‌ که بستنی‌های کم‌ چرب اغلب دارای کلسترول ۲۰ میلی‌ گرم، سدیم ۴۵ میلی‌ گرم، کربوهیدرات ۱۵ گرم و چربی ۲ گرمی می‌باشند.

کیک برنج و بادام:

یکی دیگر از تنقلات کم‌ کالری و لذیذ که برای همه افراد مناسب می‌باشد، کیک برنج و بادام است.

برای تهیه این کیک برنج که بهتر است از برنج قهوه‌ای استفاده کنید را با دو قاشق چایخوری روغن بادام ترکیب کرده و تهیه کنید.

کیک برنج و بادام:
کیک برنج و بادام:

شکلات مغزدار:

این یک تنقلات کم‌ کالری و خوشمزه می‌باشد. به‌ طوری‌ که یک قاشق غذاخوری کشمش را با ۸ عدد بادام و یک دوم قاشق غذاخوری شکلات چیپسی با هم مخلوط کرده و نوش‌ جان کنید.

شکلات مغزدار:
شکلات مغزدار:

طرز تهیه تعدادی از تنقلات کم کالری شگفت انگیز

کره بادام‌ زمینی به‌ همراه خرما:

چند عدد خرما را با یک قاشق چای‌ خوری کره بادام‌ زمینی بدون نمک پر کرده و میل نمایید.

ماست عسلی:

برای تهیه این خوراکی خوشمزه، یک چوب دارچین و یک قاشق چای‌ خوری عسل و یک دوم فنجان ماست بدون چربی را با هم مخلوط کرده و میل نمایید.

ماست عسلی:
ماست عسلی:

شکلات تلخ:

برای تهیه این تنقلات کم‌ کالری که برای تناسب اندام یک گزینه عالی می باشد، ۱/۲ انس یا ۲ -۳ قطعه کوچک شکلات تلخ میل کنید.

سالاد مرکبات و توت:

یک فنجان مخلوطی از انواع توت‌ها مانند توت‌ فرنگی، تمشک، زغال‌ اخته به همراه کمی آب پرتغال تازه ترکیب کرده و نوش‌ جان کنید.

پوره سیب دارچینی:

برای تهیه این ترکیب، یک فنجان پوره سیب شیرین نشده را به همراه دارچین میل کنید.

توت خامه‌ای:

برای به دست آوردن این خوراکی خوشمزه و شیرین، حدود دو قاشق غذا خوری خامه را با یک فنجان توت میل کنید.

توت خامه‌ای:
توت خامه‌ای:

انجیر شکم پر:

این یک تنقلات با کالری کم و لذیذ است که برای به دست آوردن این خوراکی خوشمزه داخل تعدادی انجیر کوچک خشک را با مقداری پنیر ریکوتا بدون چربی پر کنید و با پاشیدن کمی دارچین روی آن میل کنید.

شیر کاکائو:

200 سی‌ سی شیر بدون چربی را به همراه دو قاشق چای‌ خوری شربت شکلات، ترکیب کنید. نوش جان.

شیر کاکائو:
شیر کاکائو:

توت آجیلی:

برای این‌ که این خوراکی خوشمزه و شیرین را میل کنید، روی دو سوم فنجان توت، مقداری پودر بادام بپاشید.

ماست، کدو حلوایی و شربت افرا:

دو قاشق غذا خوری پوره کدو تنبل، به‌ همراه یک دوم فنجان ماست بدون چربی و یک قاشق چای‌ خوری شربت افرا را ترکیب کرده و این تنقلات کم کالری را به دست آورید.

البته مصرف تنقلات کم کالری برای افرادی که به چاقی یا چاقی مفرط مبتلا هستند، باید تحت نظر دکتر سلیمی صورت بگیرد.

چند پیشنهاد شگفت انگیز از تنقلات کم کالری

انجیر و پنیر بز:

انجیر از فیبر زیادی برخوردار می‌باشد، پنیر بز هم منبع عالی پروتئین می‌باشد. شور بودن پنیر بز خامه‌ای با طعم شیرینی که انجیر دارد و ترکیب آن ها با هم تبدیل به یک میان وعده مغذی و خوش‌ طعم می‌شود.

برای به دست آوردن این میان وعده خوشمزه ۱۰۰ گرم پنیر بز را به همراه روغن زیتون و سرکه و به‌ همراه شش عدد انجیر تازه مخلوط کنید و میل نمایید. به‌ خاطر داشته باشید که یک انجیر بزرگ به‌ همراه ۲۸ گرم پنیر بز، دارای ۱۵۰ کالری می‌باشد.

موز به‌ همراه کره بادام‌ زمینی:

ترکیب موز با کره بادام‌ زمینی که دارای پروتئین و فیبر بسیار زیادی است، می‌تواند یک میان وعده خوش‌ طعم را برای شما به وجود آورد. به طوری که برای تهیه این خوراکی خوشمزه، دو قاشق غذا خوری کره بادام‌ زمینی را با یک عدد موز تکه تکه و خرد شده، ترکیب نمایید و میل کنید. به‌ خاطر داشته باشید که این میان وعده مغذی فقط شامل ۲۸۰ کالری می‌باشد.

پودینگ چیا:

دانه‌های چیا دانه‌های ریز و سیاهی هستند که منبع چربی‌ های سالم، کلسیم، پروتئین، منیزیم و فیبر می‌باشند. وقتی این دانه‌ها را خیس کنید، یک مخلوط ژلاتینی به وجود می‌آید که باعث ایجاد حس سیری، در بین میان وعده‌های غذایی برای شما می‌شود.

پودینگ چیا:
پودینگ چیا:

برای به دست آوردن پودینگ چیا شما می‌توانید یک‌ و نیم فنجان شیر و گردو را به همراه نصف فنجان دانه چیا و یک قاشق غذا خوری شربت افرا، و یک قاشق چای‌ خوری عصاره وانیل مخلوط کرده و میل نمایید.

دانه کدو تنبل تفت‌ داده شده:

کدو تنبل یک وعده خوراکی کم‌ کالری خوشمزه می باشد. برای تهیه آن، دانه‌های کدو تنبل را در روغن، فلفل و نمک قرار دهید و سپس آن را در دمای ۳۰۰ درجه فارنهایت یا ۱۵۰ درجه سانتیگراد به مدت ۴۰ الی ۵۰ دقیقه تا زمانی‌ که رنگ آن قهوه‌ای طلایی شود، قرار داده و به صورت مرتب آن را هم بزنید. (برای حفظ سلامتی و حفظ تناسب اندام بیشتر می‌توانید روغن زیتون یا کنجد را جایگزین کنید.)

تخم کدو تنبل از مواد مغذی مانند منیزیم، پتاسیم، مس، پروتئین، روی و منگنز تشکیل شده است. در واقع همه این موارد برای تقویت و سالم نگه‌ داشتن استخوان‌ها بسیار مفید می‌باشند. به‌ همین دلیل به یک تنقلات کم‌ کالری خوشمزه و مفید تبدیل شده‌ است.

 لیستی از تنقلات کم کالری

ماست‌ با دانه‌های آفتابگردان:

این تنقلات کم‌ کالری فقط دارای ۱۹ کالری می‌باشد که دارای مقدار زیادی پروتئین است. برای تهیه این خوراکی مقداری دانه‌های آفتابگردان را به همراه ماستی که چربی نداشته باشد، مخلوط کنید و میل نمایید. لازم به ذکر است که دانه‌های آفتابگردان حتما خام و غیر شور باشند، در غیر این صورت باعث افزایش میزان کالری می‌شود.

بادام درختی به همراه کاکائوی تلخ:

ترکیب این دو بسیار غنی است و باعث احساس سیری در فرد می‌شود. این ترکیب که پر از منیزیم می‌باشد را به‌ راحتی می‌توانید تهیه کنید. در واقع می‌توان گفت که ترکیب این نوع تنقلات کم‌ کالری خوشمزه، باعث کاهش اشتها و کاهش وزن می‌شود.

این ترکیب اگر حدود ۷۰ درصد حاوی کاکائو باشد، باعث کاهش فشار خون می شود و به‌ علت این که اسیدهای چرب غیر اشباع در بادام درختی وجود دارد، این مورد برای قلب مفید می باشد.

سیب به‌ همراه کره بادام‌ زمینی:

این ترکیب برای دستگاه گوارش و قلب بسیار مفید می‌باشد، زیرا حاوی فیبر و آنتی‌ اکسیدان هستند. لازم به ذکر است که کره‌ی بادام‌ زمینی باعث افزایش کلسترول خوب در بدن و باعث کاهش کلسترول بد در بدن می‌شود.

به یاد داشته باشید که کالری بالای آن باعث اضافه‌ وزن و چاقی در فرد نخواهد شد. به‌ طوری‌ که با یک سیب به‌ همراه یک قاشق غذا خوری کره بادام‌ زمینی، می ‌توانید یک خوراکی کم‌ کالری و رژیمی مناسب تهیه نمایید.

 انواع تنقلات کم کالری

ساندویچ خیار:

برای تهیه این خوراکی، مقداری پنیر کم‌ چرب را با نان جو یا تست ترکیب کنید و برای خود ساندویچ تهیه کنید، به‌ طوری‌ که خیارها و پنیرها را روی‌ هم قرار داده و میل کنید.

ساندویچ خیار:
ساندویچ خیار:

سالاد هویج و کشمش:

این یک ترکیب بسیار کم کالری برای میان وعده به شمار می‌رود، به‌ طوری‌ که یک فنجان هویج را رنده کرده و با یک قاشق غذا خوری کشمش مخلوط کرده و مقداری سرکه بالزامیک به آن اضافه کنید و سپس میل نمایید.

گردو:

این خوراکی کم‌ کالری را می‌توانید با پنیر کم‌ چرب یا خرما و یا سبزی نوش‌ جان کنید. زیرا گردو، یک منبع بسیار عالی برای تامین انرژی محسوب می‌گردد.

گردو:
گردو:

سویا آجیلی:

این یک تنقلات کم‌ کالری بسیار سبکی می‌باشد که حتما در میان وعده خود، آن را قرار دهید.

سبزیجات:

به سبزیجاتی که به‌ صورت خام و نیمه‌ پخته تهیه شده اند، کمی سرکه بالزامیک اضافه کنید و میل نمایید.

سالاد توت‌ فرنگی:

دو لیوان اسفناج را به همراه کمی توت فرنگی مخلوط کنید و با افزودن کمی سرکه بالزامیک به این ترکیب، طعمی عالی را ایجاد کرده و میل کنید.

کنسرو نخود فرنگی:

این خوراکی دارای کالری بسیار کمی است و با استفاده از نمک و فلفل مقداری نخود فرنگی را آب‌ پز کرده و میل نمایید.

کنسرو نخود فرنگی:
کنسرو نخود فرنگی:

سالاد کلم:

مقداری کلم را خرد کنید و با قارچ و سرکه بالزامیک آن را مخلوط کرده و استفاده کنید.

سالاد کلم:
سالاد کلم:

گلابی با کره بادام‌ زمینی:

با خورد کردن یک عدد گلابی و افزودن کمی کره بادام زمینی، ترکیبی به وجود می آورید که بسیار بی نظیر بوده و یک تجربه بسیار عالی برای شما خواهد بود.

شکلات تلخ به همراه توت‌ فرنگی:

توت‌ فرنگی از ویتامین و آنتی‌ اکسیدان زیادی تشکیل شده‌ است و شکلات تلخ یک منبع بسیار عالی برای چربی سوزی و تناسب اندام می‌باشد. ترکیب آن دو با هم می‌تواند انتخاب بسیار عالی برای میان وعده شما باشد.

بررسی کالری تعدادی از تنقلات کم کالری

یک بادام دارای ۷ کالری می‌باشد:

بادام علاوه‌ بر داشتن میزان کالری بسیار کم، از فیبر و پروتئین بسیار زیادی برخوردار می باشد که باعث رفع احساس گرسنگی در فرد می شود. به‌ همین دلیل اگر یک دانش‌ آموز یا یک دانشجو هستید، بادام یک میان وعده خوب در زمینه رفع گرسنگی موقت شما به شمار می‌رود.

ترکیب میوه و ماست دارای ۱۰۰ کالری می‌باشد:

یک روش عالی برای سیری و رفع گرسنگی تکه تکه کردن مقداری میوه و مخلوط کردن آن با یک فنجان ماست می باشد.

کشمش به‌ اندازه یک قاشق غذا خوری، دارای ۶۲ کالری می‌باشد:

کشمش از منگنز و ویتامین‌های فراوانی تشکیل شده‌ است که ارزش غذایی بسیار بالایی دارد. یعنی می‌توان گفت که یک قاشق غذاخوری کشمش دارای مقدار خیلی کمی کالری می‌باشد که باعث احساس سیری در فرد می‌شود.

۶ لیوان پاپ‌ کورن مساوی است با ۱۰۰ کالری:

پاپ‌ کورن، یک جایگزین عالی برای تنقلات پر کالری مانند چیپس و پفک می‌باشد. زیرا که دارای کالری بسیار پایینی است. می‌توان گفت که با داشتن فیبر بسیار بالا، فرد احساس سیری کرده و گرسنگی شخص با خوردن آن از بین می‌رود.

آشنایی با میزان کالری برخی از تنقلات کم‌ کالری

میزان ۹۶ کالری برای ۶ عدد چوب‌ شور:

چوب‌ شور برای اکثر افراد، یک نوستالژی و یاد آور خاطرات کودکی و مدرسه می‌باشد. علاوه‌ بر همه این‌ موارد، چوب‌ شور یک میان وعده فاقد شکر و کاملاً سالم می‌باشد.

ترکیب کراکر با پنیر دارای ۹۸ کالری می‌باشد:

این ترکیب سرشار از پروتئین و کلسیم می‌باشد که یک ایده عالی برای ایجاد احساس سیری در فرد می‌باشد. در واقع سه عدد کراکر را با پنیر کم‌ چرب ترکیب کنید و میل نمایید.

۶۵ کالری برای یک عدد انبه:

میوه‌ها علاوه‌ بر این‌ که از کالری کمی برخوردار هستند، برعکس سرشار از آنتی‌ اکسیدان و فیبر می‌باشند. در واقع می‌تواند یک انتخاب عالی برای میان وعده باشد. از مخلوط میوه‌ها به‌ عنوان سالاد می توانید برای تنوع استفاده نمایید.

یک‌ سوم لیوان غلات از ۷۰ کالری برخوردار می‌باشد:

برای میان وعده به خصوص صبحانه، غلات را انتخاب نمایید. پیشنهاد دکتر سلیمی به شما این است که برای میان وعده حتما آن‌ ها را بدون شیر میل کنید، در واقع شما با مصرف تنقلاتی با کالری کم، وزن خود را تنظیم می‌کنید. می‌توان گفت که غلات، منابع بسیار خوبی برای تامین ویتامین‌ها و تنظیم وزن می‌باشند. علاوه‌ بر این، دارای میزان کالری بسیار کمی نیز هستند.

نکاتی مهم در رابطه با تنقلات کم‌ کالری

مواد غذایی و تنقلات کم‌ کالری از ارزش غذایی بالایی برخوردار هستند و در مقابل پر از مواد مغذی می‌باشند. اما در مصرف تنقلات کم‌ کالری نباید زیاده‌ روی کنید.

برای دستیابی به کاهش وزن، عوامل بسیار زیادی وجود دارد که یکی از آن عوامل، استفاده از غذاها و تنقلات کم‌ کالری می‌باشد. همه این موارد برای لاغری و کاهش وزن دارای اهمیت بوده و موثر هستند.

برای مثال می‌توان گفت که چون از تنقلات و غذاهایی که مورد استفاده ما می باشد دارای کالری کمی هستند، پس در مقابل مشکلی ندارد که ورزش نکنیم. این روش برای لاغر شدن کاملاً اشتباه و نادرست است.

لازم به ذکر است که برای به دست آوردن لاغری، از یک رژیم لاغری که دارای استانداردهایی می‌باشد استفاده کنید، به طوری که فقط روی چند غذای خاص تمرکز نداشته باشید. بدن انسان نیاز دارد که مواد مغذی گوناگونی را دریافت کند.

در واقع می‌توان گفت که هیچ نوع غذایی در دنیا وجود ندارد که برطرف‌ کننده همه نیازهای بدن باشد. باید افراد به برنامه غذایی خود نگاه کلی و کاملی داشته باشند و برای خود یک برنامه غذایی درست بچینند تا این برنامه غذایی نیازهایی که بدن یک فرد لازم دارد را تامین کند.

استفاده از تنقلات کم‌ کالری برای از بین بردن احساس گرسنگی، یک روش بسیار عالی می‌باشد

لازم به ذکر است که استفاده از تنقلات کم‌ کالری برای از بین بردن احساس گرسنگی، یک روش بسیار عالی می‌باشد و معمولاً سبزیجات غیر نشاسته‌ای فاقد کالری هستند. سعی کنید در رژیم غذایی خود از سبزیجات و تنقلات کم‌ کالری به‌ طور بهینه استفاده نمایید.

ما در این مقاله تعداد زیادی از تنقلات کم‌ کالری و خوشمزه را برای شما مورد بررسی و معرفی قرار دادیم. پزشکان و متخصصان تغذیه بهترین گزینه به منظور راهنمایی و مشاوره محسوب می‌شوند.

استفاده از تنقلات کم‌ کالری برای از بین بردن احساس گرسنگی، یک روش بسیار عالی می‌باشد
استفاده از تنقلات کم‌ کالری برای از بین بردن احساس گرسنگی، یک روش بسیار عالی می‌باشد

بنابراین برای حفظ سلامتی و اندام ایده آل و به دست آوردن یک رژیم غذایی مناسب می توانید به پزشکان تغذیه و یا به مطب آقای دکتر سلیمی که دارای فوق‌ تخصص در زمینه انواع جراحی‌های چاقی می باشند، مراجعه کرده و مشاوره های لازم در راستای جراحی‌های چاقی برای رسیدن به لاغری و کاهش وزن را دریافت کنید.

معرفی تعدادی از میان وعده ها در تنقلات کم کالری و سالم

هویج:

از معروف‌ترین و بارزترین خواص هویج می‌توان به تقویت بینایی آن اشاره کرد. یعنی ویتامین‌ A موجود در هویج، باعث تقویت بینایی می‌شود. هر ۱۲۸ گرم هویج دارای ۵۳ کالری است.

هویج:
هویج:

ادویه‌ها:

ادویه‌ها ازنظر درمانی دارای فواید زیادی می‌باشد و همچنین دارای کالری بسیار کمی هستند که باعث خوش‌ طعم‌تر شدن غذاها می‌شوند. یعنی می‌توان گفت که مقدار زیادی از ادویه‌ جات در هر قاشق غذاخوری کمتر از ۵ کالری است. از جمله ادویه‌ جات مشهور و پرکاربرد می‌توان به پودر کاری، دارچین، پودر پاپریکا، فلفل قرمز، فلفل سیاه و زردچوبه اشاره کرد.

قارچ:

در هر ۷۰ گرم قارچ، حدود ۱۵ کالری وجود دارد که شامل فواید تغذیه بسیار زیادی می‌باشد.

قارچ:
قارچ:

سویا:

این یک تنقلات کم‌ کالری می‌باشد که می‌توانید در هر جایی آن را میل کنید و دسترسی به آن آسان است. با خوردن سویا حدود ده‌ درصد از نیاز روزانه شما به آهن برطرف می شود که این میان وعده حاوی ۴۰۵ میلی‌ گرم سدیم، ۰ میلی‌ گرم کلسترول و نیم گرم چربی می‌باشد. در واقع می‌توان گفت که یک‌ سوم فنجان سویا، دارای بیش‌ از ۸ گرم پروتئین و ۴ گرم فیبر می‌باشد.

آشنایی با تنقلات کم کالری و مفید برای لاغری:

ترکیب هویج با کرفس:

اگر جزء افرادی می‌باشید که در طول روز به ریزه‌ خواری عادت دارید، بهتر است این ترکیب را برای خود تهیه کرده و در داخل یخچال قرار دهید و هر زمان که احساس گرسنگی کردید، این ترکیب را میل کنید. برای تهیه این ترکیب، برگ‌های کرفس را جدا کنید، و ساقه آن را به‌ صورت نگینی خرد کنید.

سپس هویج را پوست بگیرید و به شکل مربع‌های کوچک و نگینی برش دهید و آن ها را مخلوط کنید. ترکیب گیاهی و سالم شما برای میل کردن آماده می‌باشد.

آلوئه ورا و خیار:

اگر قصد کاهش وزن دارید، یک نوشیدنی چربی سوز و خنک برای خود درست کنید. در داخل یک مخلوط‌ کن یک عدد خیار که پوست آن گرفته‌ شده است را به همراه نصف آب لیمو ترش و مشتی برگ جعفری و دو قاشق غذا خوری ژل آلوئه ورا بریزید

و سپس به این ترکیب، وقتی کاملاً با هم مخلوط شدند، نصف قاشق چای‌ خوری زنجبیل اضافه کرده و خاصیت چربی سوزی این مخلوط را افزایش دهید. لازم به ذکر است افرادی که به ژل آلوئه ورا حساسیت داشته باشند، این نوشیدنی برای آن‌ها مناسب نمی‌باشد.

قهوه کم کالری:

برای داشتن یک میان وعده عالی و کم‌ کالری، از قهوه‌ی بدون شکر و خامه استفاده کنید. زیرا با استفاده از قهوه بدون شکر و خامه، متابولیسم بدن افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه اشتهای فرد کاهش می‌یابد.

قهوه کم کالری:
قهوه کم کالری:

لازم به ذکر است اگر افرادی که قهوه تلخ دوست ندارند، می‌توانند از مقدار خیلی کمی شیر کم‌چرب و شکر استفاده کنند. به یاد داشته باشید که اگر در کنار قهوه از آب هم استفاده کنید، احساس سیری شما دو برابر خواهد شد.

آب هندوانه:

برای تهیه یک میان وعده کم‌ کالری می‌توانید خلاق باشید، استفاده از میوه‌های آبدار و شیرین تابستانی، گزینه‌های بسیار عالی می‌باشند که هندوانه برای درست کردن اسموتی و آبگیری یک گزینه عالی با کالری پایین می‌باشد. به دلیل وجود داشتن حجم بالای آب در هندوانه، باعث احساس سیری و جلوگیری از پر خوری و مصرف کالری بیشتر و کاهش وزن و تناسب اندام می‌شود.

دسر سیب و شکر قهوه‌ای:

اگر قصد دارید که یک میان وعده کم‌ کالری و شیرین میل کنید، این دسر را برای خود تهیه کنید. ابتدا یک عدد سیب را پوست بگیرید و آن را تکه‌ تکه کنید و سپس روی سیب، یک قاشق غذا خوری شکر قهوه‌ای و مقدار کمی دارچین اضافه کنید. سپس این ترکیب را روی حرارت بسیار کم و ملایمی قرار دهید و آن را بپزید. این دسر برای میل کردن آماده می‌باشد.

سیب‌ زمینی آب‌ پز:

سیب‌ زمینی سرخ‌ شده دارای کالری بسیار زیادی می‌باشد و باعث اضافه‌ وزن و چاقی می‌شود. پس بهتر است برای به دست آوردن یک میان وعده کم‌ کالری، سیب‌ زمینی را آب‌پز کنید. پس‌ از جدا کردن پوست آن، کاملاً له کرده و با اضافه کردن ادویه‌های کاری، فلفل سیاه، فلفل قرمز و نمک به طعم آن بیافزایید و خاصیتش را بیشتر کنید.

لازم به ذکر است که ادویه‌هایی مانند: فلفل سیاه، زیره، فلفل قرمز، زردچوبه، باعث افزایش سوخت‌ و ساز در بدن می‌شوند.

کلم بروکلی:

کلم بروکلی به‌ علت داشتن ویتامین C، سولفورفان، کروم، باعث افزایش چربی سوزی در بدن فرد می‌شود. همچنین به‌ علت داشتن فیبر زیاد و کالری کم، باعث کاهش اشتها شده و به‌ یکی از بهترین گزینه‌ها برای میان وعده و کاهش وزن تبدیل شده است.

تخم‌ مرغ آب‌ پز:

اگر فردی هستید که احساس گرسنگی در طول روز شما را اذیت می‌کند، از تخم‌ مرغ آب‌ پز استفاده کنید. زیرا این خوراکی های کم‌ کالری فقط دارای ۶۰ کالری می‌باشند. اما به دلیل داشتن پروتئین، به شکلی عجیب باعث سیری می‌شوند. برای بهتر شدن طعم تخم‌ مرغ آب‌ پز می‌توانید آن را با کمی نمک، فلفل قرمز و یا فلفل سیاه میل کنید.

سیب‌ زمینی و رزماری:

یک قاشق چای‌ خوری رزماری و روغن زیتون به اندازه یک قاشق چای‌ خوری را با مقداری سیب زمینی به صورت برش ورقه ای مخلوط کنید و یکی دیگر از ترکیبات تنقلات با کالری کم را به وجود آورید.

معرفی انواع نوشیدنی کم کالری برای کاهش وزن

علاوه‌ بر تنقلات و خوراکی‌هایی با کالری کم، نوشیدنی‌هایی نیز وجود دارند که سوخت‌ و ساز بدن را تنظیم کرده و اشتها را کم می کند. اگر می‌خواهید کاهش وزن داشته باشید، به جای مصرف نوشیدنی های چاق کننده مانند: لیموناد، نوشیدنی های انرژی زا، از نوشیدنی‌های کم‌ کالری استفاده کنید. از جمله آن نوشیدنی‌ها عبارتند از:

آب‌ میوه، شیر کم‌ چرب، چای سبز، استفاده از آب سبزیجات برای کاهش وزن واقعی، نوشیدن آب، قهوه تلخ، مخلوط آب‌ میوه (مانند توت‌ فرنگی، موز، زغال‌ اخته).

آیا میوه به کاهش وزن کمک می کند؟

یکی از سالم‌ ترین منابع کربوهیدرات را می‌توان به میوه اشاره کرد. وقتی در کنار تغذیه سالم و ورزش منظم به برنامه غذایی خود میوه را بیفزایید، باعث کاهش وزن شما می‌شود.

به طوری که بر اساس تحقیقات انجام‌ شده، یک فرد در طول روز باید حدود دو فنجان میوه میل کند. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که برای رسیدن و حفظ وزنی متعادل، میوه کمک‌ کننده می‌باشد.

لازم به ذکر است که میوه دارای خواص بسیار مفیدی می‌باشد که از جمله آن‌ها  اثرات ضد چاقی آن می‌باشد که طیف گسترده‌ای از ویتامین‌ها و مواد معدنی را دارا می‌باشند. میوه سرشار از فیبر است.

فیبر باعث احساس سیری در فرد به‌ صورت طولانی‌ مدت در طول روز می‌شود

به‌ همین دلیل پزشکان تغذیه برای کاهش وزن، میوه را پیشنهاد کرده‌ اند. زیرا که فیبر باعث احساس سیری در فرد به‌ صورت طولانی‌ مدت در طول روز می‌شود و همین امر باعث می‌شود که فرد در طول روز کالری کمتری را دریافت کند.

طی مطالعات انجام شده می‌توان گفت که برخی از میوه‌ها مانند ملون ها و توت‌ها از آب زیادی برخوردار هستند. در واقع منبعی سرشار از آب و فیبر به حساب می‌آیند که کمک بسیار زیادی برای احساس سیری در فرد می‌شود.

میوه‌های گرمسیری مانند هندوانه، انبه، آناناس از شاخص گلیسمی متوسط رو به بالایی برخوردار می‌باشند و می‌توانند به‌ عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم در نظر گرفته شوند. همچنین شیرینی طبیعی که در میوه‌ها وجود دارد، به مهار نیاز خوراکی‌های شیرین کمک‌ کننده می‌باشد.

یعنی در واقع به‌ جای کیک و کلوچه، فرد با خوردن میوه می تواند در مصرف کالری و چربی و قندهای افزوده به خود کمک کند. به‌ طوری‌ که میوه حتی ممکن است از یک خوراکی شیرین لذتبخش‌تر باشد.

آیا کالری فروکتوز با کالری گلوکز برابر است؟ 

گلوکز و فروکتوز ۲ قند ساده در رژیم‌های غذایی می‌باشند. در ظاهر هر دو مورد در هر گرم دارای کالری مشابه و یکسانی هستند، اما تفاوت آن‌ها در نحوه سوخت‌ و ساز در بدن می‌باشد. فروکتوز توسط کبد و گلوکز توسط تمام بافت‌های بدن به‌ صورت مقدار قابل‌ توجهی سوخت‌ و ساز می‌گردند.

چند تفاوت ساده بین گلوکز و فروکتوز:

– در واقع می‌توان گفت که مصرف زیاد فروکتوز باعث اضافه شدن چربی‌های شکمی، افزایش کلسترول بد، افزایش چربی، قند خون و مقاومت به انسولین می‌شود. در حالی‌ که گلوکز این تأثیر را ندارد.

– گلوکز در مغز، مراکز سیری را تحریک می‌کند، اما فروکتوز تحریکی ایجاد نمی کند و در نتیجه احساس گرسنگی بیشتری می‌کنید.

– گرلین یک هورمون گرسنگی می‌باشد،که با خوردن غذا کم شده و با احساس گرسنگی، این هورمون افزایش پیدا می‌کند. طی تحقیقات انجام‌ شده، فروکتوز باعث بالا رفتن مقدار گرلین در بدن می‌شود، یعنی احساس گرسنگی بیشتر.

همان‌ طور که گفته شد، با وجود برابر بودن کالری گلوکز و فروکتوز، اما اثراتشان روی گرسنگی، هورمون‌ها و سلامت متابولیک متفاوت است. بنابراین در انتخاب خوراکی‌ها دقت لازم را انجام دهید و بدانید که شیرینی‌ها و قندهای اضافه‌ شده، از بزرگ‌ترین منابع خوراکی فروکتوز می‌باشند.

لازم به ذکر است که میوه زیاد مصرف کنید، با وجود این‌ که میوه دارای فروکتوز می‌باشد، اما از آنجایی‌ که فیبر و آب زیادی دارد، با جویده شدن بسیار زیاد اثرات منفی که در فروکتوز موجود می باشد، از بین می‌رود.

شاخص سیری چیست؟

در این بخش از مقاله به بررسی شاخص سیری می‌پردازیم. غذاهای گوناگون تأثیرات گوناگونی بر احساس سیری فرد دارند. یعنی ممکن است با خوردن بعضی از غذاها حس سیر شدن بیشتری کنید.

همچنین ممکن است که با خوردن برخی از غذاهای دیگر، احساس گرسنگی کرده و نیاز داشته باشید که غذای بیشتری میل کنید. برای نمونه می‌توان گفت که ۵۰۰ کالری بستنی را راحت‌تر از ۵۰۰ کالری تخم‌ مرغ یا بروکلی می‌توان میل کرد.

این یک مثال کامل از نشان‌ دادن تاثیر انتخاب‌های غذایی ما در طول روز بر میزان کالری دریافتی است. در واقع می توان گفت شاخص سیری تعیین‌ کننده ارزش سیر کنندگی غذاها است.

با استفاده از شاخص سیری، در طول یک روز به اندازه‌ گیری افزایش احساس سیری، کاهش گرسنگی و کاهش کالری دریافتی می‌پردازد.

در واقع با استفاده از شاخص سیری، در طول یک روز به اندازه‌ گیری افزایش احساس سیری، کاهش گرسنگی و کاهش کالری دریافتی می‌پردازد. برای مثال اگر به خوردن غذاهایی مانند دونات و کیک‌ها که شاخص سیری پائینی دارند بپردازید، احساس گرسنگی بیشتری خواهید کرد و درنتیجه غذای بیشتری می‌خورید.

ولی اگر از گوشت قرمز و لوبیا، میوه‌ها، سبزیجات، سیب‌ زمینی آب‌ پز و تخم‌ مرغ آب پز و غیره استفاده کنید که دارای شاخص سیری بالایی هستند، در نتیجه در طول روز غذای کمتری خورده و وزنتان کاهش پیدا می‌کند.

پس اگر به‌ دنبال کاهش وزن هستید و برای سلامتی خود ارزش قائل می‌باشید، در طول روز به وعده‌های غذایی دریافتیتان توجه زیادی داشته باشید و از غذاهایی که دارای شاخص سیری بالایی هستند، استفاده کنی. تا در نتیجه هم در طول روز احساس سیری زیاد کنید و هم به حفظ تناسب اندام خود کمک کنید.

در این راستا می توانید از دکتر سلیمی کمک و راهنمایی بگیرید.

میزان کالری تنقلات پر مصرف

در این بخش از مقاله به بررسی میزان کالری تنقلات پر مصرف می‌پردازیم.

میزان کالریمیزان مصرفنام تنقلاتردیف
250 کالری100 گرمبستنی1
450 کالری100 گرمزولبیا2
500 کالری100 گرمسوهان3
500 کالری100 گرمشیرینی4
440 کالری100 گرماسنک5
380 کالری100 گرمآجیل6
300 کالری100 گرمپاستیل7
500 کالری100 گرمچیپس8
500 کالری100 گرمحلوا ارده9
500 کالری100 گرمپفک10
500 کالری100 گرمکلوچه11
500 کالری100 گرمنان خامه ای12
370 کالری100 گرمکورن فلکس13
390 کالری100 گرمژله14
400 کالری100 گرمکیک شکلاتی15
25 کالری1 قاشق غذا خوریشعله زرد16
60 کالری1 قاشق غذا خوریمربا17
500 کالری100 گرمکیت کت18
250 کالری1 لیوانفالوده19
400 کالری100 گرمنبات20
360 کالری100 گرمکارامل21
60 کالری1 قاشق غذا خوریشکر22
250 کالری1 لیوانشیر برنج23
250 کالری1 لیوانفرنی24
590 کالری100 گرمکره بادام زمینی25
400 کالری100 گرمقند26
65 کالری1 قاشق غذا خوریعسل27
180 کالری100 گرملواشک28
12 کالری1 قاشق غذا خوریکاکائو29
500 کالری100 گرمگز30
120 کالری1 لیوانشربت31
180 کالری1 لیوانسمنو32
45 کالری1 لیوانپاپ کورن33
40 کالری1 عددشکلات34
20 کالری1 عددآبنبات35
400 کالری100 گرمبامیه36
5 کالری1 عددآدامس37
500 کالری100 گرمباقلوا38
20 کالری1 عددبیسکوییت39

 

کلام آخر

می‌توان نتیجه گرفت که اگر به‌ دنبال حفظ تناسب اندام و حفظ سلامتی خود هستید و به‌ دنبال کاهش وزن می‌باشید، بهتر است که از تنقلات غیر ضروری مانند چیپس و پفک و انواع فست فودها دوری کنید و از جایگزین‌ های مناسبی برای آن‌ ها استفاده کنید تا هم باعث سیری شما در طول روز باشد و هم برای بدن مفید باشد و مغذی. در این مقاله به بررسی تنقلات کم کالری و طرز تهیه آن ها پرداخته شد.

پس می‌توان نتیجه گرفت که مصرف به‌ اندازه و به‌ موقع تنقلات کم کالری باعث می‌شود که شما در طول روز کمتر احساس گرسنگی کنید.

همچنین با مصرف تنقلات کم‌ کالری به حفظ تناسب اندام و سلامتی خود کمک بزرگی می‌کنید. زیرا تنقلات کم‌ کالری دارای پروتئین، مواد معدنی، ویتامین‌ها و فیبر هستند که سلامتی فرد را بهبود بخشیده و به کاهش وزن کمک می‌کنند.

به یاد داشته باشید که غذاهای با کالری زیاد و انواع فست فودها باعث ایجاد بیماری‌های زیاد و جوش‌ها و چاقی می‌شود

به یاد داشته باشید که غذاهای با کالری زیاد و انواع فست فودها باعث ایجاد بیماری‌های زیاد و جوش‌ها و چاقی می‌شود و همچنین اگر علاقه‌ مند به کالباس و یا از این قبیل مواد غذایی هستید، بهتر است از کالباس خانگی و سالم‌تر به‌ جای کالباس‌های موجود در بازار استفاده نمایید.

در واقع می‌توان گفت که استفاده از تنقلاتی با کالری کم باعث حفظ تناسب اندام، کاهش وزن و حفظ سلامتی می‌شود و همچنین استفاده از تنقلات پر کالری و زیان‌ آور باعث ایجاد مشکلات گوناگونی در فرد می‌شود که از مهم‌ترین آن‌ها اضافه‌ وزن می‌باشد. با وجود همه موارد گفته‌ شده، به یاد داشته باشید که در مصرف تنقلات چه کم کالری و چه دارای کالری بالا، زیاده روی نکنید.

امیدواریم که مطالب این مقاله که از تجربیات آقای دکتر سلیمی بسیار استفاده شده است، باعث ایجاد تغییر در روند زندگیتان شده و برای شما مفید بوده باشد.

در پایان مقاله جنجالی آیا قرص چربی خون باعث لاغری می شود را مطالعه کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید