تنقلات لاغر کننده

فهرست مطالب

در این مقاله، سعی داریم به بررسی مبحث تنقلات لاغر کننده بپردازیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

چنان چه شما نیز از جمله افرادی می باشید که دچار مشکل چاقی می باشید و یا تمایل به حفظ اندام خود دارید، خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم.

تنقلات لاغر کننده شامل خوراکی های کم کالری و پر فیبر هستند که می توانند به کاهش اشتها و افزایش متابولیسم بدن کمک کنند. برخی از نمونه های تنقلات لاغر کننده عبارتند از: میوه ها و سبزیجات، آجیل ها، لبنیات کم چرب، تخم مرغ آب پز، و غلات کامل.

 

اگر به دنبال این هستید که چگونه لاغر شویم این صفحه را مطالعه کنید.

همچنین از طریق این صفحه می توانید با لاغر کننده ترین ورزش آشنا شوید.

مقدمه

تنقلات لاغر کننده
تنقلات لاغر کننده

در این مقاله می خوانیم:

 • تنقلات لاغر کننده چیست؟
 • معرفی برخی تنقلات لاغر کننده و فواید آن ها
 • سخن پایانی

 

همه افراد در طول روز، از تنقلات متفاوتی استفاده می کنند. در بسیاری از موارد، افراد به دلیل کمبود وقت و یا هر دلیل دیگر، به جای وعده روزانه خود نیز، از تنقلات استفاده می کنند.

اینفوگرافیک تنقلات لاغر کننده

اینفوگرافیک تنقلات لاغر کننده
اینفوگرافیک تنقلات لاغر کننده

البته از لحاظ پزشکی، این کار به هیچ عنوان توصیه نمی شود. به صورت کلی، تنقلات به هیچ عنوان نمی توانند جایگزین مناسبی برای یک وعده غذایی به شمار روند.

همچنین در مورد کودکان، مصرف تنقلات به جای یک وعده اصلی غذایی، اکیداً ممنوع عنوان می شود.

9 تا از بهترین تنقلات لاغر کننده 

9 تا از بهترین تنقلات لاغر کننده 
9 تا از بهترین تنقلات لاغر کننده

به طور کلی، تنقلات به دو دسته تقسیم می شوند.

این دو دسته شامل:

 • تنقلات چاق کننده از نوع پرضرر
 • تنقلات چاق کننده از نوع مفید

می باشند.

خوردن تنقلات چاق کننده از نوع مفید و سالم آن، بیشتر به افرادی توصیه می شود که اندامی لاغر داشته و دارای فعالیت های جسمانی بالایی می باشند. در بسیاری از موارد، این افراد تمایل دارند که وزن خود را تا حد نرمالی افزایش دهند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله تنقلات کم کالری را مطالعه کنید.

به طور کلی، تنقلات به دو دسته تقسیم می شوند.
به طور کلی، تنقلات به دو دسته تقسیم می شوند.

از همین رو، تنقلاتی که به این افراد پیشنهاد می شود، می بایست دارای میزان بسیار بالایی کالری باشد تا سبب افزایش وزن در فرد گردد. شایان ذکر است که خوردن تنقلات پر کالری، به هیچ عنوان برای افراد چاق، توصیه نمی شود. زیرا این تنقلات به سبب میزان بالای کالری که در خود دارند، سبب می گردند که افراد چاق، چاق تر شوند.

البته این نوع از تنقلات، برای افرادی که فعالیت بدنی کمی نیز دارند، مفید نمی باشد. زیرا چنان چه فرد لاغر باشد و فعالیت بدنی کمی داشته باشد، با خوردن تنقلات پر کالری، دچار اضافه وزن ناخواسته خواهد شد.

تنقلات نا سالم به هیچ عنوان توصیه نمی شود

از طرف دیگر، همان طور که گفته شد، تنقلات نا سالم، نه برای افراد چاق و نه برای افراد لاغر، به هیچ عنوان توصیه نمی شود. بدون تردید، نمک، روغن، قند و چربی های اشباع شده و موادی از این قبیل، اثرات ناخوشایندی را بر روی بدن انسان می گذارند.

در تنقلات ناسالم، عموماً این مواد وجود دارند. وجود این مواد و مصرف آنها به عنوان تنقلات، می تواند باعث بروز بیماری هایی از قبیل، دیابت، فشار خون، کبد چرب و بسیاری از انواع سرطان ها و بیماری های پوستی شود.

بیماری هایی که به آنها، در زمینه مصرف تنقلات ناسالم اشاره کردیم، تنها برخی از هزاران بیماری می باشند که می توانند انسان را به خود مبتلا سازند.

تنقلات نا سالم به هیچ عنوان توصیه نمی شود
تنقلات نا سالم به هیچ عنوان توصیه نمی شود

در این مقاله، سعی داریم به بررسی موضوع ” تنقلات لاغر کننده ” بپردازیم.

در این راستا، به معرفی برخی از تنقلات کم کالری و خوشمزه پرداخته ایم.

با ما همچنان تا پایان این مقاله همراه باشید.

پیشنهاد می کنیم از پست درمان دیابت بارداری با انسولین دیدن کنید.

تنقلات لاغر کننده چیست؟

تنقلات لاغر کننده، نوعی از انواع تنقلات می باشند که میزان بسیار کمی کالری دارند. این تنقلات را می توان به عنوان تنقلات کم کالری نیز، ذکر کرد. تنقلاتی با کمترین میزان کالری را می توان به عنوان بهترین و منطقی ترین راه برای لاغر شدن افراد چاق، در نظر گرفت.

در این نوع از تنقلات، میزان قابل توجهی از فیبر و پروتئین وجود دارد. این مواد، باعث می گردند که فرد احساس سیری کرده و احساس گرسنگی کمتری نماید. این امر سبب می شود، فرد از خوردن غذای زیاد پرهیز کرده و به بیان دیگر، پرخوری را کنار بگذارد. با این کار، فرد به تدریج به تناسب اندام دست خواهد یافت.

تنقلات لاغر کننده، نوعی از انواع خوراکی های خوشمزه و سالم می باشند که تاثیرات به سزایی را بر کاهش وزن و تناسب اندام در افراد، به همراه دارند. یکی از مهم ترین محاسن تنقلات، خوشمزه بودن آن است.

تنقلات لاغر کننده چیست؟
تنقلات لاغر کننده چیست؟

حال اگر یک نوع از تنقلات هم خوشمزه باشد و هم سبب تناسب اندام شود، یک تیر و دو نشان می باشد. بزرگترین هدیه یک نوع خوراکی به فرد مصرف کننده، می تواند، حفظ سلامتی فرد و تناسب اندام وی باشد.

نکته حائز اهمیت در این زمینه این است که، خوراکی هایی که دارای میزان بسیار بالایی از کالری می باشند، عموماً تاثیرات نامطلوبی را بر بدن می گذارند. چنان چه، بدن انسان، میزان بالایی از کالری را دریافت نماید، این کالری اضافه، در بدن، به چربی تبدیل می شود.

چربی اضافه در بدن، سبب می گردد که فرد، دچار افزایش وزن شود

چربی اضافه در بدن، سبب می گردد که فرد، دچار افزایش وزن شود. افزایش وزن غیر قابل کنترل، خود عاملی بر چاقی و یا در مراحل پیشرفته تر، چاقی مفرد می باشد.

از جمله اسنک های چاق کننده که میزان بسیار بالایی از کالری را در خود دارند و هیچ نوع ارزش غذایی برای فرد به دنبال ندارند، می توان به انواع فست فود اشاره کرد.

فست فودها و اسنک هایی مانند پفک و یا چیپس، از جمله مواردی می باشند که هیچ گونه ارزش غذایی نداشته و دارای میزان بسیار بالایی از کالری می باشند که مصرف مداوم این نوع از تنقلات سبب چاقی و از دست دادن تناسب اندام می گردد.

 

این کالری اضافه، به چربی غیر مفید در بدن تبدیل می شود

این کالری اضافه، همان طور که به آن اشاره شد، به چربی غیر مفید در بدن تبدیل می شود. این نوع از چربی، برای سلامتی انسان، خطرات بسیاری را به دنبال خواهد داشت. از جمله بیماری هایی که به سبب افزایش میزان چربی در بدن، بوجود می آیند، می توان به، انواع بیماری های قلبی و عروقی، اشاره کرد.

اضافه وزن و چاقی مفرد را می توان از مهم ترین دلایل این نوع از بیماری ها به شمار آورد. از همین رو، دانستن این امر که چه تنقلاتی برای بدن مفید می باشند، بسیار حائز اهمیت می باشد.

این کالری اضافه، به چربی غیر مفید در بدن تبدیل می شود
این کالری اضافه، به چربی غیر مفید در بدن تبدیل می شود

در این مقاله، سعی داریم به بررسی موضوع ” تنقلات لاغر کننده ” بپردازیم.

چنان چه شما نیز از طرفداران تنقلات می باشید و به دنبال تنقلاتی سالم و بی ضرر می باشید،

خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم.

معرفی برخی تنقلات لاغر کننده و فواید آن ها

تنقلات بسیاری وجود دارند که علاوه بر مزه دلچسبی که دارند، برای بدن نیز، بسیار مفید می باشند. از همین رو، به معرفی و ذکر برخی از این موارد می پردازیم:

پرتقال و دارچین

ترکیب پرتقال و دارچین، عموماً به صورت دمنوش مصرف می گردد. این دمنوش، یکی از دمنوش های خوشمزه و طبیعی می باشد که هم عطر بسیار مطبوعی دارد و هم بسیار خوش طعم می باشد.

این دمنوش خوشمزه و سالم را می توان با آب پرتقال و یا کنستانتره آن و یا حتی با پوست پرتقال درست کرد. دمنوش پرتقال و دارچین، خواص بسیار زیادی را برای سلامتی انسان به همراه دارد.

در این دمنوش، مواد مغذی بسیاری نظیر:

 • ویتامین C
 • فولات
 • تیامین
 • پتاسیم
 • ویتامین A
 • کلسیم

وجود دارد. پرتقال، همچنین دارای انواع آنتی اکسیدان و ترکیبات گیاهی دیگری نظیر، فلاوونون های مرکباتی مانند هرپریدین و آنتو سیانین ها و سایر ترکیبات پلی فنول نیز، می باشد.

ترکیبی از تمامی این مواد، خاصیت ضد التهاب و ضد سرطان و ضد دیابت و نیز ضد کلسترول به پرتقال می دهد. اما جالب است بدانیم که ترکیب پرتقال و دارچین، تنقلاتی را به وجود می آورد که سبب چربی سوزی و کاهش وزن می شود.

در این دمنوش، مواد مغذی بسیاری نظیر:
در این دمنوش، مواد مغذی بسیاری نظیر:

برای تهیه دمنوش پرتقال و دارچین می بایست ابتدا مواد لازم آن را تهیه نمود

برای تهیه دمنوش پرتقال و دارچین می بایست ابتدا مواد لازم آن را تهیه نمود. مواد لازم برای تهیه دمنوش پرتقال و دارچین، در زیر لیست شده اند:

 • سه پیمانه و نصف از آب
 • سه عدد از چوب دارچین
 • یک عدد پرتقال و یا پوست پرتقال و یا آب پرتقال
 • دو قاشق غذاخوری شکر
 • نصف پیمانه نعناع ( بهتر است که از نعناع تازه استفاده شود)

برای تهیه این معجون استثنایی، می بایست مراحل زیر، انجام گیرند:

 • تمامی مواد را همگی با هم، داخل یک روغن دان ریخته و اجازه بدهید تا به جوش آید.
 • سپس می بایست روغن دان را از روی شعله کنار بگذارید
 • درب ظرف را بگذارید و به دمنوش زمان بدهید تا به صورت کامل دم بکشد
 • صبر کنید تا دمنوش خنک شود
 • دمنوش را به وسیله یک صافی، صاف کنید
 • مجددا دمنوش را بر روی حرارت قرار دهید
 • دمنوش آماده برای مصرف می باشد

دمنوش پرتقال و دارچین را می توان به صورت سرد نیز مصرف نمود. البته این دمنوش را تنها می توان به مدت یک هفته، در یخچال نگهداری کرد.

برای تهیه این معجون استثنایی، می بایست مراحل زیر، انجام گیرند:
برای تهیه این معجون استثنایی، می بایست مراحل زیر، انجام گیرند:

در این مقاله، به بررسی موضوع ” تنقلات لاغر کننده ” پرداخته ایم. اگر شما نیز به خوردن تنقلات علاقمند می باشید و به دنبال تنقلاتی سالم و مفید می باشید،

ما را تا انتهای این مبحث، همراهی کنید.

پاپ کورن

پاپ کورن یا همان ذرت بوداده، دارای میزان قابل توجهی فیبر می باشد. پاپ کورن یک خوراکی کاملاً سالم می باشد. میزان بسیار کم کالری که در این تنقلات خوشمزه وجود دارد، آن را به یک میان وعده رژیمی سالم، تبدیل کرده است. پاپ کورن را می توان به عنوان یکی از سالم ترین تنقلات لاغر کننده به شمار آورد.

در پاپ کورن علاوه بر فیبر، آنتی اکسیدان های بسیاری نیز، وجود دارد. این آنتی اکسیدان موجود در پاپ کورن، به نسبت خیلی از میوه ها و سبزیجات، بیشتر می باشد. همچنین، خوردن پاپ کورن می تواند در جلوگیری از سرطان، بسیار مؤثر عمل کند.

پاپ کورن دارای میزان بسیار ناچیزی از کالری می باشد. در هر فنجان از پاپ کورن، 30 کالری وجود دارد. البته پاپ کورن هایی که در خارج از منزل تهیه می شوند، مقداری چربی نیز دارند. می توان در تهیه پاپ کورن در منزل، از میزان کمتری روغن استفاده کرد تا میزان کالری موجود در آن و چربی آن، به میزان قابل توجهی کاهش یافته و آن را بسیار سالم تر میل نمود.

همچنین همان طور که به آن اشاره شد، پاپ کورن به عنوان یک نوع تنقلات لاغر کننده، حتی می تواند از مصرف میوه ها و سبزیجات نیز، مفیدتر باشد.

پاپ کورن، از پلی فنول ها تشکیل شده است

پاپ کورن، از پلی فنول ها تشکیل شده است. این ماده در گیاهان به وفور یافت می شود و خاصیت آنتی اکسیدان دارد.

همچنین پلی فنول، خاصیت کاهش التهابی دارد. این ماده در میوه ها و سبزیجات به صورت رقیق شده، موجود می باشد. همان طور که می دانیم، تقریباً 90 درصد میوه ها و سبزیجات از آب تشکیل شده است.

اما در پاپ کورن، آب به میزان حدودی 4 درصد موجود می باشد. این امر سبب می گردد که در حجم کوچکی از پاپ کورن، میزان قابل توجی از پلی فنول یافت شود. البته لازم به ذکر است که در پاپ کورن، بسیاری از ویتامین ها و مواد مفید دیگر، یافت نمی شود.

از همین رو، نمی توان پاپ کورن را به عنوان جایگزینی برای میوه ها و سبزیجات در نظر گرفت. لذا بهتر است از پاپ کورن به عنوان یک تنقلات لاغر کننده استفاده شود نه جایگزینی برای میوه ها و سبزیجات!

همچنین پاپ کورن را می توان به عنوان یک میان وعده کامل در رژیم غذایی، ذکر کرد. در پاپ کورن، فیبر بسیاری وجود دارد. غذاهایی که دارای میزان بیشتری فیبر می باشند، مدت زمان بیشتری را برای هضم غذا به نسبت غذاهای غیرفیبری، نیاز دارند.

بدن به مدت زمان بیشتری برای هضم پاپ کورن، نیاز دارد

این بدین معناسب که بدن به مدت زمان بیشتری برای هضم پاپ کورن، نیاز دارد. پس در نتیجه، بدن مدت زمان بیشتری، احساس سیری کرده و احساس گرسنگی نمی کند. در پاپ کورن میزان بسیاری هوا وجود دارد، این هوا، سبب پرکردن حجم معده شده و تمایل فرد را به خورد شیرینی جات و غذاهای چرب از بین می برد.

البته بسیار مهم است که در هنگام درست کردن پاپ کورن، از کره و نمک استفاده نشود. تمامی موارد ذکر شده در بالا، نشانگر فواید بسیار پاپ کورن بوده و این موارد، پاپ کورن را به یک تنقلات لاغر کننده و مفید، مبدل ساخته است.

بدن به مدت زمان بیشتری برای هضم پاپ کورن، نیاز دارد
بدن به مدت زمان بیشتری برای هضم پاپ کورن، نیاز دارد

در مقاله ای که پیش روی شماست به بررسی موضوع ” تنقلات لاغر کننده ” پرداخته ایم. در این راستا، به معرفی برخی از این تنقلات و ارائه توضیحاتی در مورد هر یک از این مواد، می پردازیم.

چنان چه شما نیز از علاقمندان به مصرف تنقلات می باشید و به دنبال تنقلاتی سالم و لاغر کننده می باشید، ما را تا انتهای این مبحث همراهی نمایید.

پسته

پسته را می توان به عنوان یکی از بهترین انواع تنقلات لاغر کننده به شمار آورد. پسته نقش بسیار قابل توجهی در کاهش وزن و چربی سوزی بر عهده دارد. برخی از افراد تصور می کنند که با خوردن پسته، دچار افزایش وزن می شوند. در این بخش به توضیح در این زمینه خواهیم پرداخت.

پسته از جمله آجیل ها و خشکباری به شمار می رود که سبب کاهش وزن در افراد می گردد. پسته حاوی میزان قابل توجهی پروتئین و چربی های سالم و مفید برای بدن انسان می باشد. خوردن پسته سبب می گردد که برای مدت طولانی، فرد احساس سیری داشته و به هیچ عنوان احساس گرسنگی نداشته باشد.

پسته
پسته

پسته حاوی میزان بسیاری کمی کالری می باشد. این ماده از بسیاری از انواع آجیل، همچون فندوق، تخمه و گردو، میزان کمتری از کالری را در خود ذخیره دارد. با توجه به میزان کم کالری موجود در پسته و احساس سیری پس از خوردن این تنقلات لاغر کننده، می توان پسته را به عنوان یکی از بهترین نوع آجیل و تنقلات، برای کاهش وزن توصیه کرد.

همچنین در پسته، میزان قابل توجهی فیبر وجود دارد. این امر سبب می گردد که پروسه گوارش بهتر انجام گرفته و فرد به مشکل یبوست دچار نشود. پسته باعث بهبود عملکرد روده شده و این امر سبب می گردد که خروج مواد زائد از بدن، راحت تر انجام گیرد.

پسته دارای پروتئین و فیبر بسیاری است

پسته دارای پروتئین و فیبر بسیاری است. این مواد سبب می گردند که فرد، در نتیجه مصرف پسته، دیرتر احساس گرسنگی کرده و برای مدت طولانی پس از مصرف پسته، احساس سیری کند.

این امر سبب می گردد که فرد اشتهایش کمتر شده و در نتیجه، لاغر گردد. همچنین گفتیم که پسته سبب بهبود عملکرد روده می شود. هنگامی که عمل دفع با سرعت بیشتری انجام گیرد، پروسه کاهش وزن، با سرعت بیشتری انجام می گیرد و در نتیجه کاهش وزن، فرد لاغر می گردد.

البته در این مورد، مصرف پسته خام، بسیار توصیه می شود. زیرا پسته خام می تواند چربی های اضافی را از بدن خارج کرده و سبب سرعت بخشیدن به عملکرد کاهش وزن گردد. مصرف پسته خام، به عنوان تنقلات و میان وعده، می تواند سبب کاهش اشتها شده و میل به پرخوری را در فرد کاهش دهد.

در پسته خام، میزان قابل توجهی از ویتامین ها و چربی های مفید برای بدن به همراه امگا برای لاغری، موجود می باشد که با خوردن پسته خام، دیگر نیازی به مصرف سایر مواد غذایی حاوی این مواد، وجود نخواهد داشت.

پسته خام، سبب جذب بهتر ویتامین های E و K می گردد

پسته خام، سبب جذب بهتر ویتامین های E و K می گردد. در رژیم های غذایی، عموماً این دو ویتامین در بدن به حد قابل توجهی کاهش می یابند. مصرف پسته خام، می تواند این کمبود را در بدن فرد، جبران نماید. در زمینه مصرف پسته، بهتر است که پسته تازه خورده شود.

زیرا خواص واقع در پسته خام و تازه، بیشتر از سایر انواع پسته می باشد. طبق بررسی های انجام شده توسط محققان، مصرف پسته در یک بازه زمانی سه ماهه، می تواند منجر به کاهش وزن فاحشی گردد.

پسته خام، سبب جذب بهتر ویتامین های E و K می گردد
پسته خام، سبب جذب بهتر ویتامین های E و K می گردد

در مقاله تنقلات لاغر کننده به بررسی برخی از انواع تنقلات و میان وعده های پرداخته ایم که سبب لاغری و کاهش وزن می گردند.

چنان چه تا به اینجای مقاله برای شما مفید بوده است،

از شما دعوت می کنیم تا انتهای این مقاله، با ما همراه شوید.

کره بادام زمینی به همراه موز

اسموتی موز و کره بادام زمینی، یک ترکیب بی نظیر و تاثیرگذار، برای کاهش وزن می باشد. تهیه این اسموتی در منزل، کاری بسیار ساده است. می توان به راحتی این معجون را در منزل تهیه و مصرف نمود. مصرف این معجون در صبح، بسیار بهتر می باشد.

بیشتر مواد غذایی که به عنوان صبحانه مصرف می شوند همچون گوشت و تخم مرغ، دارای میزان قابل توجهی کربوهیدرات می باشند. این مواد غذایی، عموماً در فرد، احساس سنگینی و یا نفخ بوجود می آورند.

کره بادام زمینی به همراه موز
کره بادام زمینی به همراه موز

در حالی که مصرف یک اسموتی مقوی، همچون اسموتی موز و کره بادام زمینی، سرشار از پروتئین می باشد که سبب افزایش انرژی در بدن می شوند. همچنین، مصرف این معجون، سبب کاهش وزن نیز می گردد. به صورت کلی، اسموتی ها عموماً سبب کاهش وزن می شوند.

همچنین همان طور که به آن اشاره کردیم، بهتر است که اسموتی در صبح مصرف شود تا سبب ارائه انرژی به بدن شود. این اسموتی می تواند، تمامی پروتئین های لازم برای بدن را تامین کند و همچنین، سبب می گردد که فرد احساس سیری کرده و احساس گرسنگی کمتری را در طول روز، داشته باشد.

در ادامه، به روش تهیه اسموتی موز و کره بادام زمینی، اشاره کرده ایم. مواد مورد نیاز برای تهیه این اسموتی، به صورت زیر می باشد:
 • نصف فنجان شیر کم چرب یا بدون چربی
 • نصف فنجان ماست کم چرب یا بدون چربی
 • دو قاشق غذاخوری کره بادام زمینی
 • دو قاشق غذاخوری خامه طبیعی
 • یک چهارم از موزی که به صورت کامل رسیده باشد
 • یک قاشق غذاخوری عسل

مواد غذایی موجود در این اسموتی به صورت زیر لیست شده است:

 • 366 کالری
 • 18 گرم پروتئین
 • 17 گرم چربی
 • 5 گرم چربی اشباع شده
 • 32 گرم کربوهیدرات
 • 151 میلی گرم سدیم
 • 3 گرم فیبر
مواد غذایی موجود در این اسموتی به صورت زیر لیست شده است:
مواد غذایی موجود در این اسموتی به صورت زیر لیست شده است:

روش تهیه این اسموتی به این صورت می باشد که ابتدا، نصف فنجان شیر و ماست را داخل مخلوط کن ریخته و سپس موز را به صورت تکه تکه شده، به آن می بایست اضافه نمود. سپس کره بادام زمینی و خامه به مواد اضافه می شوند و در آخر عسل را اضافه باید کرد. پس از مخلوط شدن این مواد با هم، می توان آن را مصرف نمود.

هر یک از مواد موجود در این اسموتی، دارای خواص مثبتی می باشند که به بررسی آن ها می پردازیم:

موز سبب تولید انرژی به صورت کاملاً طبیعی می شود. این میوه مفید، دارای میزان قابل توجهی از قندهای طبیعی همانند گلوکز، ساکارز و فروکتوز می باشد. این مواد سبب می گردد که فرد پس از مصرف موز، به مدت طولانی احساس سیری کند. این امر باعث کاهش میل به پرخوری می شود.

موز سبب تقویت انرژی شده و منبعی سرشار از مواد مغذی می باشد. همچنین موز دارای آنتی اکسیدان بوده که سبب افزایش متابولیسم در بدن می شود.

شیر کم چرب و یا بدون چربی، دارای مواد مغذی بسیاری برای بدن می باشد

شیر کم چرب و یا بدون چربی، دارای مواد مغذی بسیاری برای بدن می باشد. از جمله این مواد می توان به پروتئین و فسفر، کلسیم، روی و منیزم، سدیم و پتاسیم اشاره کرد. عموماً یک فنجان شیر بدون چربی، شامل 8 گرم پروتئین مفید می باشد.

همچنین آمینو اسیدهای موجود در شیر بدون چربی، تاثیر بسیاری زیادی بر رشد دارند. این نوع شیر، دارای میزان بسیار کمی کالری و کلسترول و چربی می باشد که این امر، در کاهش وزن بسیار مؤثر است. از فواید شیر بدون چربی می توان به کم کردن خطر ابتلا به پوکی استخوان و تقویت دندان ها اشاره کرد.

ماست کم چرب شامل میزان قابل توجهی کلسیم می باشد. از طرفی این ماده خوراکی، دارای پروتئین، ریبوفلاوین و ویتامین B12 و بسیاری از انواع دیگر از مواد معدنی است. ماست دارای پروبیوتیک است که سبب هضم بهتر غذا شده و علائم آنفولانزا را کاهش می دهد.

شیر کم چرب و یا بدون چربی، دارای مواد مغذی بسیاری برای بدن می باشد
شیر کم چرب و یا بدون چربی، دارای مواد مغذی بسیاری برای بدن می باشد

در این مقاله سعی داریم به بررسی موضوع ” تنقلات لاغر کننده ” بپردازیم.

از همین رو، به معرفی برخی از اسموتی هایی که می توان به عنوان تنقلات لاغر کننده مصرف نمود، خواهیم پرداخت.

چنان چه شما نیز به دنبال یک نوع تنقلات سالم و لاغر کننده می باشید، ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

انواع اسموتی های لاغر کننده

اسموتی ها ترکیبی خارق العاده می باشند که مصرف آن ها می تواند به اهداف مختلفی، از جمله چاقی و یا لاغری، انجام گیرد. بسیاری از اسموتی ها را می توان به عنوان تنقلات لاغر کننده مصرف نمود.

با مصرف اسموتی های لاغر کننده، می توان از شر چربی های اضافی که در ناحیه شکم و پهلو تجمع کرده اند، خلاصی یابید. در زیر، برخی از انواع اسموتی را به همراه روش تهیه آنها، مطرح کرده ایم:

اسموتی پرتقال

اسموتی پرتقال یک نوع اسموتی خوشمزه و در عین حال لاغر کننده می باشد. برای تهیه این معجون خارق العاده شما به یک عدد پرتقال، یک فنجان ماست بدون چربی، یک چهارم قاشق غذاخوری وانیل و چند تکه یخ، نیاز دارید.

برای تهیه اسموتی پرتقال، می بایست تمامی این مواد را با یکدیگر مخلوط و میکس کرده و مصرف نمود. بهتر است این اسموتی، پس از ورزش کردن مصرف شود تا تاثیر بیشتری بر لاغری داشته باشد.

اسموتی لیمو جعفری

مواد لازم برای تهیه این اسموتی، جعفری تازه و لیمو و مقداری آب می باشد. ابتدا می بایست جعفری را خرد کرده و با لیمو و آب به خوبی میکس نمود. مصرف این نوشیدنی برای مدت پنج روز و در هنگام گرسنگی، سبب کاهش وزن شدید می گردد.

اسموتی لیمو جعفری تاثیر شایانی بر چربی سوزی داشته و در عین حال می تواند ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را به آن انتقال دهد. خاصیت چربی سوزی و لاغر کنندگی این اسموتی تا به آنجاست که کاهش وزنی سه کیلویی را در طول 5 روز، برای فرد به همراه خواهد داشت.

البته مصرف این اسموتی به صورت دائمی توصیه نمی شود. بهتر است پس از 5 روز مصرف پی در پی این اسموتی، زمانی دوهفته ای را به بدن خود، استراحت دهید و دوباره 5 روز دیگر به مصرف این اسموتی ادامه دهید.

اسموتی لیمو جعفری
اسموتی لیمو جعفری

اسموتی موز، توت فرنگی، کیوی

این اسموتی دارای میزان بسیار بالایی فیبر می باشد. تنقلاتی که در آن ها میزان قابل توجهی از فیبر باشد، سبب کاهش وزن در افراد می گردند. فیبر خاصیت سیرکنندگی بالایی داشته و فرد با مصرف آن، احساس سیری می کند.

این اسموتی می تواند یک عامل بازدارنده ریزه خواری نیز به شمار رود. همچنین تمایل خوردن شیرینی جات را در فرد به میزان قابل توجهی، کاهش می دهد. برای تهیه این اسموتی خشمزه و مفید، به 5 عدد توت فرنگی منجمد شده، یک عدد موز، یک عدد کیوی، یک لیوان آب سیب سرد شده و یک قاشق عسل، نیاز است.

روش تهیه این اسموتی بسیار ساده است، تنها کافی است که تمامی این مواد را با یکدیگر مخلوط کرده تا کاملاً یکدست شوند و سپس مصرف نمود.

اسموتی انبه

اسموتی انبه، یک ترکیب بسیار خوش طعم و مطبوع می باشد که علاوه بر مزه دلنشینی که دارد، سبب کاهش وزن نیز می گردد. برای تهیه این نوع از اسموتی، می بایست، نیمی از یک انبه کاملا رسیده را با نصف لیوان آب آناناس که تکه های آناناس در آن موجود می باشد، مخلوط نمود.

سپس به معجون خود یک عدد موز را می بایست اضافه نمود. در پایان نصف فنجان از ماست منجمد شده و مقدار بسیار کمی آب یخ زده را به مواد خود می بایست افزود. پس از میکس کردن تمامی این مواد، می توان آن را میل نمود.

تمامی موارد ذکر شده در این اسموتی، خاصیت چربی سوزی داشته و علاوه بر آنکه طعمی بسیار دلنشین دارد، می تواند به رهایی از چربی های اضافی بدن، کمک نماید.

اسموتی سبز

این نوع از اسموتی، از ترکیب نصف پرتقال و نیمی سیب سبز، به همراه اسفناج و نصف کیوی درست می شود. پس از مخلوط کردن این مواد، می توان نیمی موز و مقداری آناناس تکه تکه شده را به معجون سبز خود، اضافه نمود.

اسموتی سبز
اسموتی سبز

سپس نصف لیوان آب و یا آب سیب به همراه چند تکه یخ، به محلول خود اضافه می کنیم. معجون حاصله شکلی شبیه به پوره داشته و می بایست کاملاً یکدست و یکنواخت شود.

در مقاله ای که در حال خواندن آن می باشید، موضوع ” تنقلات لاغر کننده ” مورد بررسی قرار گرفته است.

چنان چه شما نیز به دنبال راهی برای کاهش وزن و تناسب اندام می باشید،

خواندن این مقاله برای شما، مفید خواهد بود.

اسموتی تمشک به همراه شکلات

ارزش غذایی این اسموتی به صورت زیر، لیست شده است:

 

 • 462 کاری
 • 16 گرم پروتئین
 • 77 گرم کربوهیدرات
 • 10 گرم فیبر
 • 64 گرم قند
 • 13.5 گرم چربی
 • 7.5 گرم چربی اشباع شده
 • 174 میلی گرم سدیم

برای تهیه این اسموتی، به چند عدد تمشک یخ زده و چند عدد تمشک تازه نیاز است. به تمشک ها می بایست تقریبا 200 گرم ماست وانیلی را با کمی چیپس شکلات و نصف فنجان از شیر سویا، مخلوط نمود. پس از مخلوط کردن این مواد، می توان آن را در ظرف و یا لیوان ریخته و به کمک قاشق میل نمود.

اسموتی تمشک به همراه شکلات
اسموتی تمشک به همراه شکلات

اسموتی هلو

ارزش غذایی موجود در این اسموتی، به صورت زیر، لیست شده است:

 • 213 کالری
 • 9 گرم پروتئین
 • 26 گرم کربوهیدرات
 • 2 گرم فیبر
 • 22 گرم قند
 • 9 گرم چربی
 • 1 گرم چربی اشباع
 • 103 میلی گرم سدیم

برای تهیه این اسموتی می بایست، یک فنجان هلوی یخ زده را با یک فنجان شیر بدون خامه مخلوط کرده و به آن به اندازه دو قاشق چایخوری روغن کتان ارگانیک به آن اضافه نمود.

اسموتی هلو
اسموتی هلو

اسموتی سیب

ارزش غذایی موجود در اسموتی سیب به صورت زیر می باشد:

 • 482 کالری
 • 19 گرم پروتئین
 • 71 گرم کربوهیدرات
 • 5 گرم فیبر
 • 57 گرم قند
 • 16.5 گرم چربی
 • 3.5 گرم چربی اشباع
 • 300 میلی گرم سدیم

این اسموتی یکی دیگر از تنقلات لاغر کننده می باشد که در آن از یک عدد سیب پوست کنده و خورد شده به همراه ادویه پای سیب استفاده می شود. سپس به این ترکیب، شیر بدون خامه و کره بادام هندی را اضافه باید کرد.

اسموتی سیب
اسموتی سیب

در پایان ماست وانیلی و یخ را به اسموتی سیب اضافه می کنیم. این معجون خشمزه، تاثیر شایانی در تناسب دارد. این معجون را می بایست با قاشق میل کرد.

در این مقاله به بررسی موضوع ” تنقلات لاغر کننده ” پرداخته ایم.

از تمامی علاقمندان به این موضوع، دعوت می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه شوند.

تا به اینجا به برخی از انواع اسموتی که می توانند به عنوان تنقلات لاغر کننده مصرف شوند، اشاره کردیم.

در این بخش تنها به ذکر نام برخی دیگر از انواع این اسموتی ها، بسنده می کنیم:

 • اسموتی چیکو و دانه چیا و شیر بادام
 • اسموتی سیب و انجیر خشک و لیمو
 • اسموتی پرتقال و لیمو و تخم کتان
 • اسموتی کرفس و گلابی و سرکه سیب
 • اسموتی هویج و هندوانه و زیره سبز
 • اسموتی گوجه فرنگی و انگور و لیمو
 • اسموتی گریپ فروت و آناناس و فلفل سیاه
 • اسموتی بلوبری و جوی دو سر و دانه چیا
 • اسموتی خیار و آلو و زیر سبز
 • اسموتی هلو و میوه گل ساعتی و تخم کتان
 • اسموتی سیب سبز و کاهو و عسل
 • اسموتی توت فرنگی و انگور سیاه و زنجبیل
 • اسموتی کیوی و زرد آلو و خربزه
 • اسموتی تمشک و چیا و آب نارگیل
 • اسموتی کدو و خیار و لیمو
 • اسموتی چغندر و انگور سیاه و نعناع
 • اسموتی اسفناج و توت فرنگی و دارچین
 • اسموتی موز و بادام و شکلات تلخ
 • اسموتی پاپایا و لیمو و فلفل کاین
 • اسموتی انار و نارنگی و زنجبیل
 • اسموتی انبه و ماست و جوز هندی
 • اسموتی زغال اخته و ماست وانیلی

هر یک از این اسموتی ها، از موادی تشکیل شده اند که خواص خاصی را به همراه داشته و در از بین بردن چربی های اضافه بدن، نقش مهمی را ایفا می نمایند. به عنوان نمونه، موز به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده در انواع اسموتی های لاغری، به شمار می رود.

در این بخش تنها به ذکر نام برخی دیگر از انواع این اسموتی ها، بسنده می کنیم:
در این بخش تنها به ذکر نام برخی دیگر از انواع این اسموتی ها، بسنده می کنیم:

موز، یک عامل انرژی زا برای بدن می باشد. این میوه مغذی، حاوی میزان بالایی آنتی اکسیدان می باشد که در افزایش متابولیسم بدن و نیز در بهبود کارکرد سیستم گوارشی، تاثیر بسیاری دارد.

موز، حاوی ویتامین، پتاسیم و کلسیم، آهن و فولات، منیزم و نیاسین و نیز ریبوفلاوین می باشد

موز، حاوی ویتامین، پتاسیم و کلسیم، آهن و فولات، منیزم و نیاسین و نیز ریبوفلاوین می باشد. این مواد علاوه بر آنکه سبب انرژی زایی در بدن می شوند، در سلامت بدن نیز، تاثیر بسیاری دارند. موز، علاوه بر آنکه نقش اساسی به عنوان یک نوع تنقلات لاغر کننده ایفا می نماید، در کنترل میزان فشار خون و نیز تنظیم ضربان قلب نیز، بسیار مؤثر می باشد.

از دیگر مواردی که تقریباً در تمامی اسموتی های لاغری کاربرد دارد، می توان به عسل، اشاره نمود. عسل را می توان به جای شکر مصرف نمود. همچنین برای شیرین کردن غذاها و خوراکی ها نیز می توان از عسل استفاده کرد.

استفاده از عسل، نیاز به مصرف شکر را که حاوی میزان فراوانی از کالری غیر مفید  می باشد را، از بین می برد. همچنین عسل تاثیر شایانی در دفع سموم بدن دارد. عسل حاوی میزان بالایی از پروتئین می باشد که علاوه بر انرژی زایی آن، در کاهش وزن بسیار مؤثر می باشد.

موز، حاوی ویتامین، پتاسیم و کلسیم، آهن و فولات، منیزم و نیاسین و نیز ریبوفلاوین می باشد
موز، حاوی ویتامین، پتاسیم و کلسیم، آهن و فولات، منیزم و نیاسین و نیز ریبوفلاوین می باشد

موضوع مورد بررسی در این مقاله ” تنقلات لاغر کننده ” می باشد.

چنان چه شما نیز علاقمند به تناسب اندام می باشید و به دنبال یک میان وعده سالم و چربی سوز می باشید، این مقاله را تا به انتها، دنبال کنید.

سالاد کلم

کلم علاوه بر آنکه یک سبزی خشمزه می باشد، تاثیر بسیار زیادی بر کاهش وزن و تناسب اندام دارد. کلم دارای میزان بسیار کمی کالری می باشد. به طوری که در هر فنجان از کلم، کمی بیش از 30 کالری وجود دارد.

از همین رو، مصرف کلم، به افرادی که تمایل به گرفتن رژیم غذایی و کاهش وزن دارند، توصیه می شود. کلم دارای مقدار بسیار زیادی فیبر می باشد. همان طور که به آن اشاره کردیم، فیبر توانایی سیر نگه داشتن انسان را تا طولانی مدت دارد و  از آنجا که سبب از بین رفتن اشتهای کاذب می گردد، باعث می شود که فرد پرخوری و یا ریزه خواری نکند.

سالاد کلم
سالاد کلم
کلم حاوی مقدار بسیار زیادی مواد معدنی و انواع ویتامین ها می باشد. از جمله ویتامین های موجود در کلم، می توان به موارد زیر، اشاره کرد:
 • کلسیم
 • منیزم
 • فولات
 • پتاسیم
 • ویتامین K
 • ویتامین C

در بسیاری از موارد مشاهده می شود که فرد به جهت گرفتن رژیم های غذایی نادرست، میزان قابل توجهی از ویتامین ها و مواد معدنی بدن خود را از دست می دهد. کمبود این ویتامین ها، بیشتر در ریزش مو و شل شدن پوست بدن، خود را نمایان می کنند.

مصرف کلم، تا حد بسیار بالایی، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز پوست و مو را تولید می کند. کلم را می توان به تنهایی یک وعده غذایی کامل به حساب آورد. زیرا می تواند تمامی ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین کرده و همچنین سبب سیر شدن می شود.

از طرفی، نقش مهم کلم در حفظ لاغری و یا کاهش وزن، از مهم ترین محاسن کلم می باشد. کلم ها در انواع مختلفی موجود می باشند، مانند:
 • کلم قرمز
 • کلم بنفش
 • کلم سفید
 • کلم سبز

اما در این میان، تاثیر کلم بروکلی در لاغری، بسیار فاحش می باشد. به همین عموماً در رژیم های غذایی مختلف، از کلم بروکلی استفاده می شود. در کلم بروکلی، در هر 100 گرم، فقط 34 کالری وجود دارد.

اگر کلم به صورت پخته باشد، این میزان کالری به 60 کالری افزایش می یابد. با توجه به میزان کم کالری موجود در کلم بروکلی، می توان از آن به عنوان یک میان وعده و تنقلات لاغر کننده، استفاده کرد.

همان طور که به آن اشاره شد، در کلم بروکلی، میزان بسیار زیادی فیبر و آب وجود دارد که وجود این موارد در آن، سبب می گردد که پس از مصرف کلم بروکلی، فرد کاملا احساس سیری طولانی مدت را تجربه خواهد کرد.

علاوه بر این، در کلم بروکلی، میزان قابل توجهی کلسیم وجود دارد. کلسیم خود عاملی چربی سوز بوده و باعث کاهش وزن می گردد. لذا می توان از کلم بروکلی بدون نگرانی از اضافه وزن و به عنوان یک عامل تناسب اندام، در میان وعده های خودمان، مصرف کنیم.

کلم قرمز، نیز از دیگر مواردی است که می توان به عنوان یک نوع تنقلات از آن بهره گرفت و لاغر شد. این کلم قرمز، میزان قابل ویتامین D دارد. وجود ویتامین D عاملی مؤثر در استحکام استخوان ها و دندان ها می باشد. لذا مصرف آن به عنوان یک میان وعده بسیار توصیه می شود.

از طرفی، نقش مهم کلم در حفظ لاغری و یا کاهش وزن، از مهم ترین محاسن کلم می باشد. کلم ها در انواع مختلفی موجود می باشند، مانند:
از طرفی، نقش مهم کلم در حفظ لاغری و یا کاهش وزن، از مهم ترین محاسن کلم می باشد. کلم ها در انواع مختلفی موجود می باشند، مانند:

در مقاله ای که پیش روی شماست، به بررسی موضوع ” تنقلات لاغر کننده ” پرداخته ایم.

از تمامی علاقمندان به این موضوع، دعوت می کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشند.

دانه چیا

یکی از سالم ترین انواع دانه های خوراکی، دانه چیا می باشد. دانه چیا دارای ارزش غذایی بسیار بالایی می باشد. این دانه، منبع غنی پروتئین و فیبر و نیز انواع چربی های سالم می باشد. علاوه بر موارد ذکر شده، در دانه چیا، مقدار قابل توجهی از منیزم و کلسیم وجود دارد.

دانه چیا، هنگامی که با آب ترکیب می شود، یک ترکیب ژله ای درست می شود که این ترکیب، سبب می گردد که فرد پس از خوردن این دانه، احساس سیری می کند.

اگر به اندازه نصف فنجان دانه چیا را با یک فنجان و نیم شیر گردو ترکیب کرده و به آن یک قاشق غذاخوری شربت افرا و یک قاشق چای خوری از وانیل به آن اضافه کنیم، یک پودینگ بسیار خشمزه تولید می شود که می توان آن را به عنوان یک تنقلات لاغر کننده و در میان وعده های غذایی، مصرف نمود.

میوه سیب

سیب یکی از خشمزه ترین و پرطرفدارترین میوه ها در سرتاسر جهان محسوب می شود. سیب در علائم بین المللی به عنوان نشان سلامت شناخته می شود. بدون تردید، سیب می تواند به عنوان یک میان وعده مناسب که سبب لاغری می شود، مورد استفاده قرار گیرد.

میوه سیب
میوه سیب

سیب دارای مقدار بسیار کمی کالری می باشد ولی در عین حال، دارای مواد مغذی بسیاری می باشد که می تواند به عنوان یک تنقلات لاغر کننده مورد استفاده قرار گیرد.

ترکیب دو میوه آناناس و انبه

آناناس و انبه دو میوه گرمسیری بسیار خشمزه می باشند. ترکیب این دو میوه با یکدیگر، طعمی بسیار مطبوع و دلپذیر را تشکیل می دهد.

علاوه بر مزه آن، به سبب میزان کم کالری که در این دو میوه وجود دارد، می توانند به عنوان یک تنقلات لاغر کننده و کم کالری در میان وعده ها، استفاده شوند.

آناناس و انبه دارای مواد غذایی بسیار مفیدی برای بدن می باشند و جایگزین مناسبی برای انواع تنقلات ناسالم می باشند.

ترکیب دو میوه آناناس و انبه
ترکیب دو میوه آناناس و انبه

این مقاله در زمینه موضوع ” تنقلات لاغر کننده ” نگاشته شده است.

اگر شما نیز عاشق تنقلات می باشید و در عین حال تمایل به حفظ اندام خود دارید،

خواندن این مقاله برای شما مفید خواهد بود.

قارچ

قارچ حاوی مقدار بسیار زیادی از انواع ویتامین ها و مواد معدنی می باشد. قارچ حاوی درصد بالایی از پروتئین گیاهی می باشد. پروتئین گیاهی، دیر هضم می باشد و سبب سیری طولانی مدت در فرد می شود.

برای هضم این پروتئین گیاهی، بدن می بایست سوخت و ساز زیادی داشته باشد. لذا احساس گرسنگی به سراغ فرد نیامده و فواصل خوردن زیاد می شود. این امر سبب لاغری فرد می شود.

لذا برای افرادی که تمایل به لاغر شدن دارند و در حال گرفتن رژیم غذایی می باشند، می توانند از قارچ به عنوان یک میان وعده مقوی، مصرف نمایند.

میوه های خشک شده

میوه های خشک شده، علاوه بر آن که طعم خوبی دارند، بلکه دارای مقدار زیادی فیبر می باشند. در بخش های پیشین به اثر فیبر بر بدن انسان اشاره کردیم. فیبر سبب می گردد تا فرد احساس سیری طولانی مدت داشته باشد.

میوه های خشک شده
میوه های خشک شده

از طرفی میوه های خشک شده دارای انواع گوناگونی از ویتامین ها و مواد معدنی می باشند. ذکر این نکته مهم می باشد که نمی توان از میوه های خشک شده به عنوان رژیم کامل استفاده نمود. اما به عنوان یک میان وعده لاغر کننده، میوه های خشک شده، گزینه مناسبی می باشند.

ماست و عسل و دارچین

از دیگر تنقلات لاغر کننده، ترکیبی از ماست و عسل و چوب دارچین می باشد که تاثیر شایانی در کاهش وزن و چربی سوزی دارد.

سیب زمینی و روغ زیتون و رز ماری

از دیگر تنقلات کم کالری و لاغر کننده، ترکیبی از سیب زمینی به همراه روغن زیتون و رز ماری می باشد.

تمامی مواردی که در بالا ذکر شد، می توانند میان وعده هایی مناسب و چربی سوز بوده و سبب کاهش وزن و تناسب اندام شوند.

لطفا پس از مطالعه این مقاله، از های زیر دیدن کنید:

 1. بهترین روش لاغری پهلو
 2. اسلیو معده مناسب چه کسانی است

سخن پایانی

تنقلات کم کالری و یا بدون کالری، شامل مواد مغذی می باشند که دارای ارزش غذایی بالایی هستند. البته نکته مهم در زمینه تنقلات لاغر کننده این است که، به هیچ عنوان نباید در مصرف این نوع از تنقلات زیاده روی کرد و یا از این تنقلات به عنوان یک وعده اصلی استفاده نمود.

مصرف تنقلات کم کالری، زمانی مفید خواهد بود که همراه با یک رژیم غذایی مناسب و ورزش همراه شود. بدون تردید، بدن انسان به انواع گروه های غذایی نیازمند می باشد.

بهتر است رژیم غذایی و تنقلات کم کالری به صورتی با یکدیگر هماهنگ شوند که تمامی کاستی های بدن از لحاظ انواع ویتامین ها و پروتئین ها،  تامین شده و بدن تنها به هدف چربی سوزی، سایر مواد لازم برای خود را از دست ندهد.

در این راستا و به هدف رسیدن به تناسب اندام به صورت صحیح و اصولی، صحبت با یک پزشک تغذیه مناسب به هدف اخذ یک برنامه غذایی استاندارد، ضروری به نظر می رسد.

در این مقاله سعی کردیم به بررسی موضوع ” تنقلات لاغر کننده ” بپردازیم.

امید است که اطلاعات ذکر شده در این مقاله، برای علاقمندان به این موضوع، مفید واقع شده باشد.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید