تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس

تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس

فهرست مطالب

امروز قصد داریم مقاله ای را با عنوان تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس برای شما دوستان مورد بررسی قرار دهیم.

حتما قبل از مطالعه این مقاله، جدیدترین روش جراحی لاغری را مطالعه کنید.

عمل ساسی بای پس نوعی عمل جراحی است که برای رفع چاقی و کاهش وزن توسط پزشکان به بیماران پیشنهاد می شود. این عمل شباهت بسیار زیادی به سایر عمل هایی که در این زمینه صورت می گیرد دارد به این دلیل که با لاپاراسکوپ انجام می شود. در ادامه بیشتر در این باره خواهیم گفت با ما همراه باشید.

تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس
تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس

در ادامه می خواهیم به تعدادی از سوالاتی که ممکن است در این زمینه به ذهنتان خطور کرده باشد پاسخ دهیم:

آیا از عمل ساسی بای پس چیزی می دانید؟

عمل ساسی بای پس چه مزیت هایی دارد؟

علائم تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس چه دلایلی دارد؟

بای پس و اسلیو معده چه تفاوت ها و شباهت هایی با هم دارند؟

چه کسانی می توانند کاندید عمل های لاغری باشند؟

آیا می دانید جراحی بای پس معده چگونه انجام می شود؟

چه عواملی می تواند بر هزینه عمل بای پس تاثیرگذار باشد؟

آیا از هزینه هایی که پس از عمل بای پس وجود دارند اطلاعی دارید؟

تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس شامل چه مواردی می باشد؟

تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس در هفته اول و دوم شامل چه مواردی می باشد؟

تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس در هفته سوم و چهارم شامل چه مواردی می باشد؟

r چه مواردی می باشد؟

چه مکمل های غذایی پس از عمل ساسی بای پس می تواند مصرف شود ?

پس از عمل ساسی بای پس چه نکاتی در رژیم غذایی و دارویی باید رعایت شود؟

کدام رژیم غذایی می تواند پس از عمل ساسی بای پس از شل شدن پوست جلوگیری می کند؟

برای پیشگیری از بازگشت وزن علاوه بر تغذیه مناسب چه اقداماتی لازم است؟

 

آیا از عمل ساسی بای پس چیزی می دانید؟

عمل ساسی بای پس که در اصطلاح پزشکی به آن Single Anastomosis Sleeve ileal Bypass surgery گفته می شود، یکی از عمل هایی می باشد که برای رفع چاقی وجود دارد. همانند سایر عمل هایی که برای کاهش وزن انجام می شود

آیا از عمل ساسی بای پس چیزی می دانید؟
آیا از عمل ساسی بای پس چیزی می دانید؟

این عمل نیز از طریق لاپاراسکوپ و حفره هایی که روی شکم به وجود می آید صورت می گیرد، به این صورت که روی شکم چهار سوراخ به قطر یک سانتی متر ایجاد، سپس ابزار های مربوطه به شکم وارد می شوند در مرحله بعد باید اسلیو معده انجام شود. در ساسی بای پس روده باریک با فاصله ای در حدود 250 سانتی(از سمت انتهای روده باریک) به معده دوخته خواهد شد.

پس از اینکه اسلیو انجام شود معده دو خروجی خواهد داشت که یکی از آن ها بزرگ تر است و طبیعتا غذای بیشتری در این قسمت جا می گیرد، نقطه ی مقابل آن قسمت کوچک تر است که مواد غذایی کمتری از آن عبور خواهد کرد.

لازم به ذکر است که دریچه کوچک تر خروجی طبیعی معده محسوب می شود. ممکن است برخی از افراد فکر کنند که پس از ساسی بای پس بدن با کمبود ویتامین ها مواجه خواهد شد اما اینگونه نیست به این دلیل که تقریبا 30 درصد از مواد خوراکی از خروجی طبیعی معده عبور خواهند کرد در نتیجه ویتامین های مورد نیاز، جذب بدن خواهند شد.

آیا از عمل ساسی بای پس چیزی می دانید؟
آیا از عمل ساسی بای پس چیزی می دانید؟

عمل ساسی بای پس چه مزیت هایی دارد؟

مزیت هایی که عمل ساسی بای پس دارد آن را از دیگر عمل های موجود مجزا نموده است مزیت هایی که برای این جراحی وجود دارد شامل موارد زیر است که در ادامه به آن می پردازیم:

همانطور که در ابتدا درخصوص این جراحی صحبت کردیم، این عمل برای کوچک کردن معده و رسیدن هرچه سریع تر مواد غذایی به قسمت پائینی معده و روده کوچک می باشد. با این کار مواد ضروری مثل کلسیم و آهن به راحتی جذب بدن می شوند.

از دیگر مزیت هایی که می توان برای آن نام برد این است که در جذب مواد ضروری بدن هیچ گونه اختلالی به وجود نخواهد آمد دلیل این کار این است که اجزای معده مثل پیلور، پمپ معده و همچنین مسیر روده تغییری نکرده است در نتیجه مثل قبل به درستی عمل خواهد کرد.

عمل ساسی بای پس چه مزیت هایی دارد؟
عمل ساسی بای پس چه مزیت هایی دارد؟

عمل ساسی بای پس در دسته ی عمل های متابولیک قرار دارد زیرا بیماری هایی مانند:

پرفشاری خون، اختلالات چربی خون و دیابت نوع دو را می تواند درمان کند. طبق آمارهایی که به دست آمده است بیمارانی که عمل اسیلو معده انجام داده اما نتیجه دلخواه را به دست نیاورده اند پس از عمل ساسی بای پس به نتیجه مد نظر خود رسیده اند.

در سایر عمل های جراحی که برای چاقی انجام می شود مثل بای پس معده، اسلیو معده و… امکان مشاهده ی مسیر حرکت مواد غذایی با استفاده از آندوسکوپی وجود ندارد اما در عمل ساسی بای پس این امکان فراهم شده است.

پس از انجام عمل فوق بیمار مجاز است پس از گذشت 24 ساعت مرخص شود، لازم به ذکر است که این مزیت تنها زمانی تحقق پیدا می کند که رژیم غذایی مربوطه رعایت شود همچنین ورزش صحیح به برنامه روزمره اضافه شود.

طبق موارد ذکر شده می توان گفت این عمل برای اشخاصی که در محدوده BMI آن هستند بهترین و مناسب تربن عمل در بین انواع موجود است.

عمل ساسی بای پس در دسته ی عمل های متابولیک قرار دارد زیرا بیماری هایی مانند:
عمل ساسی بای پس در دسته ی عمل های متابولیک قرار دارد زیرا بیماری هایی مانند:

بای پس و اسلیو معده چه تفاوت ها و شباهت هایی با هم دارند؟

همانطور که می دانید عمل بای پس و اسلیو هر دو به منظور کاهش وزن و رفع چاقی انجام می شود اما هر یک از آن ها ویزگی های مربوط به خود را دارند در ادامه به بررسی تفاوت هر دو مورد خواهیم پرداخت.

 • روند جراحی

در عمل بای پس سایز معده به صورت چشم گیری کاهش می یابد علاوه بر آن بخشی از روده نیز برای کاهش جذب مواد غذایی مسدود خواهد شد دلیل این کار این است که غذا از ان قسمت عبور نکند.

اما در جراحی اسلیو معده جراح بخش زیادی از معده را بر می دارد به نحوی که پس از برش شکل معده آستینی شکل می شود لازم به ذکر است که در این جراحی برخلاف بای پس، تغییری در ساختار روده ایجاد نخواهد شد.

 • فواید

مزایایی که اسلیو دارد بیشتر از بای پس معده است از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جراحی ساده تر و ایمن تر صورت می گیرد.
 • بخشی که مربوط به ترشح هورمون گرلین یا همان کنترل اشتها است برداشته می شود.
 • کمبود مواد ضروری و ویتامین ها برای بیمار به وجود نخواهد آمد.
 • در ساختار روده کوچک و دریچه پیلور هیچگونه تغییری به وجود نخواهد آمد.
 • این عمل برای اشخاصی که BMI بالایی دارند یا به بیماری هایی مثل: کرون، آنمی مبتلا هستند یا داروهای ضد التهابی مصرف می کنند بسیار مناسب می باشد.

عمل بای پس معده نیز همانند سایر عمل ها مزایایی دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقدار مواد غذایی که فرد می تواند در هر وعده مصرف کند قابل کنترل است.
 • به علت سو جذب مواد غذایی شخص وزن بیشتری کم می کند.
 • از جذب مواد حاوی قند جلوگیری می شود.
 • نتایج حاصل از کاهش وزن پس از عمل در دراز مدت روند بهتری خواهد داشت.

 

 • معایب

اگر بخواهیم از خون ریزی و عفونت که معمولا پس از جراحی برای شخص به وجود خواهد آمد چشم پوشی کرد، می توان گفت که سندروم دامپینگ از عوارضی است که بای پس معده به همراه دارد، ممکن است برخی از افراد در این خصوص چیزی ندانند، سندروم داپینگ در واقع به تخلیه مواد غذایی از معده به روده کوچک است که در مدت زمان کوتاهی انجام می شود.

این عارضه را نمی توان برای اسلیو معده در نظر گرفت. علاوه بر آن به دلیل اینکه روده کوچک طی عمل بای پس دستکاری خواهد شد در نتیجه مواد ضروری به خوبی جذب بدن نخواهد شد از این رو بیمار می بایست برای جبران ان کمبود ها از مکمل های مربوطه استفاده کند. در اسلیو معده احتمال اینکه شخص به کمبود انواع ویتامین دچار شود بسیار کمتر است.

 • میزان کاهش وزن

وزنی که فرد پس از عمل بای پس معده از دست می دهد چیزی حدود 60 تا 80 درصد است که این میزان کاهش وزن در طول تقریبا دو سال به دست می آید.

این در حالی است که برای عمل اسلیو در این مدت زمان 60 تا 80 درصد پایین آمدن وزن برای شخص خواهد بود از آن جایی که در بای پس معده کاهش وزن بیشتری مشاهده می شود در نتیجه به مناسب افرادی می باشد که BMI بالای 40 دارند.

 • بای پس و اسلیو معده چه شباهت هایی با هم دارند

هر دو عمل از جراحی هایی هستند که برای لاغری و کاهش وزن انجام می گیرد، بدین صورت که با دستکاری سیستم گوارشی این امر انجام پذیر است. به علاوه این، عمل های فوق سبب بهبود و یا رفع بیماری هایی همچون دیابت، فشار خون، کلسترول بالا، آپنه خواب و… شود. دوره ی نقاهتی که برای هر یک از این عمل ها وجود دارد عموما 2 تا 4 هفته است.

درست است که روش هر یک از عمل های فوق با دیگری متفاوت است اما نتیجه ی هر دو کاهش حجم و سایز معده را به دنبال دارد، و به دنبال آن بیمار زودتر احساس سیری می کند.

از مهم ترین عوارضی که می توان برای هر یک نام برد نشتی از جای بخیه ها است، در برخی موارد دیده شده که شیره معده از خطوط بخیه عبور کرده و به سایر قسمت های داخل شکم آسیب وارد کرده است .

بای پس و اسلیو معده چه شباهت هایی با هم دارند
بای پس و اسلیو معده چه شباهت هایی با هم دارند

چه کسانی می توانند کاندید عمل های لاغری باشند؟

چنانچه شما شرایط زیر را داشته باشید می توانید یک کاندید خوب برای هر یک از عمل های چاقی باشید:

 • وزن بالایی دارید و بزرگ سال هستید مخصوصا چنانچه شرایطی دارید که سبب افزایش وزن دو چندان می شود مثل دیابت نوع دو
 • از عوارض و خطرات احتمالی ناشی از هر یک از عمل ها آگاهی کامل دارید.
 • قادرید شرایط ویژه ای مثل رژیم غذایی متناسب که پس از عمل به وجود می آید را تحمل کنید.
 • برای اینکه به تناسب اندام برسید حاضرید که سبک زندگی خود را تغییر دهید.

نمی توان افرادی که در سن نوجوانی به سر می برند را برای عمل های لاغری متناسب دانست، مگر در شرایط خاص، به طور مثال شاخص توده ی بدنی فرد از 35 بیشتر باشد یا اینکه بیماری خاصی داشته باشند که امکان کاهش وزن با سایر روش ها جواب گو نباشد.

اگر جز افراد نام برده هستید و قصد انجام عمل های جراحی برای لاغری را دارید لازم است تا پیش از هر اقدامی ابتدا با پزشک خود مشورت کنید تا مشاوره های لازم به شما داده شود.

 • انتخاب نوع جراحی لاغری

در صورتی که شرایط شما توسط پزشک تایید شد و مجاز به انجام عمل های لاغری شدید بهتر است درباره ی هر یک از روش های موجود اطلاعات کافی داشته باشید سپس شرایط خود را بررسی کرده و پس از آن عمل متناسب را انتخاب کنید. علاوه بر این مورد باید بدانید که بیمه شما کدام یک از عمل ها را تحت پوشش قرار می دهد.

به طور کلی پزشکان افرادی را که از شرایط زیر برخوردار باشند برای عمل های لاغری مناسب می دانند:

 • اشخاصی که شاخص توده بدنی یا BMI آن ها 40 یا بیش از 40 باشد، چنین اشخاصی از اضافه وزن بیش از حد رنج می برند به صورتی که در زنان 36 و در مردان 45 کیلوگرم می باشد.
 • افرادی که با وجود چاقی از توده بدنی زیر 40 برخوردارند، چنین اشخاصی عموما به بیماری های مرتبط با چاقی مبتلا هستند.
 • کسانی که تمامی راه های مربوط به کاهش وزن را امتحان کرده اند اما نتیجه دلخواه به دست نیامده است.
 • بیمارانی که از خطرات ناشی از عمل ها به طور کامل مطلع هستند.

ممکن است که با انجام هر یک از عمل های لاغری به وزن ایده آل خود برسید اما نباید این نکته را فراموش کرد که روند زندگی شما به طور کلی تغییر خواهد کرد این روند می تواند دربرگیرنده ی برنامه ی غذایی و ورزش باشد.

انواع جراحی های کاهش وزن

انواع جراحی های کاهش وزن
انواع جراحی های کاهش وزن
 • جراحی های محدود کننده

جراحان در این دسته از عمل ها با استفاده از کاهش سایز معده و همچنین کاهش هضم مواد غذایی به رفع چاقی کمک می کنند. معده ی یک فرد عادی چیزی نزدیک به 473 میلی لیتر غذا را در خود جای می دهد

اما همین میزان برای اشخاصی که عمل های لاغری انجام می دهند به 56 تا 85 گرم تغییر خواهد کرد. هر چقدر که سایز معده کوچک تر باشد شخص سریع تر احساس سیری دارد، به بیان دیگر هر چه میزان غذای شخص کاهش یابد سریع تر و بهتر وزن کم می کند.

 • جراحی های بدجذبی/محدود کننده

در این عمل ها روند جذب غذا به کل تغییر خواهد کرد، به نحوی که سایز معده از طریق برش دادن کوچک خواهد شد و بخشی از دستگاه گوارش یا بریده می شود یا اینکه به نوعی راه فرعی مبدل خواهد شد.

با انجام چنین کاری بدن به سختی می تواند کالری دریافت کند. لازم به ذکر است که پزشکان این عمل را به صورت کامل برای بیماران انجام نمی دهند به دلیل اینکه معایب و عوارض زیادی دارد. به عمل بد جذبی بای پس روده هم گفته می شود.

 • کاشت یک وسیله ی الکتریکی

می توان گفت که عمل هایی که در این دسته قرار می گیرند جز جدید ترین روش هاست، در این روش سیگنال های عصبی که از سمت مغز برای معده ارسال می شود به طور کلی قطع می شوند، انجام چنین کاری می تواند منجر به کاهش وزن شود.

آیا می دانید جراحی بای پس معده چگونه انجام می شود؟

بای پس معده نیز مانند سایر عمل هاست که پیش از شروع عمل از بیمار آزمایش چکاب گرفته می شود به این خاطر که از وضعیت کلی شخص اطلاعات دقیقی به دست آید.

بعد از اینکه آزمایشات انجام شد بیمار برای انجام عمب به اتاق عمل منتقل خواهد شد، بیهوشی عمومی نیز از راه رگ باز صورت می گیرد که پس از گذشت ده ثانیه تاثیر آن مشخص می شود.

آیا می دانید جراحی بای پس معده چگونه انجام می شود؟
آیا می دانید جراحی بای پس معده چگونه انجام می شود؟

در عمل بای پس معده به دو بخش تقسیم خواهد شد، یک بخش از آن که مری به آن متصل خواهد شد و حجم آن 20 سی سی می باشد توسط دستگاهی به نام استپلر جدا خواهد شد،

با این کار قسمتی بن بست شکل به وجود خواهد آمد که فاصله ی آن با دریچه تحتانی مری تقریبا چند سانتی متر است.

از ابتدای روده ی باریک فاصله ای تقریبا 50 CM به صورت یک قوس جدا و سپس توسط استپلر قطع خواهد شد، که یک سر آن به معده متصل خواهد و سر دیگر به بخش انتهایی روده وصل می شود که در اصل به معده ی کوچک بالایی میرسد. در اصطلاح پزشکی به دوخت و دوزهایی که روی بدن انجام می شود آناستاموز گفته می شود.

در عمل بای پس معده بخش عظیمی از معده جدا خواهد شد، مواد غذایی از قسمت های کوچک تر عبور می کنند از همین رو ترشحاتی که سبب تجزیه غذاها می شوند وجود نخواهند داشت همین امر باعث می شود که جذب بسیار کمتری صورت گیرد.

 

چه عواملی می تواند بر هزینه عمل بای پس تاثیرگذار باشد؟

عمل بای پس نیز مثل هر عمل دیگری هزینه هایی دارد علاوه بر آن مواردی وجود دارند که بر این هزینه تاثیر مستقیم دارند از جمله آن ها می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

 • دستمزد جراح لاغری:

نه تنها در عرصه ی پزشکی بلکه در هر حرفه ی دیگری میزان دستمزد به مهارت فرد بستگی دارد، در نتیجه هر چه جراح خبره تر باشد دستمزد بیشتری را از بیمار دریافت می کند.

 • بیمارستان یا محل جراحی لاغری:

عموما مراکز درمانی که از کادر مجرب تر، تجهیزات پیشرفته تر و پزشکان ماهرتری برخوردار باشد هزینه های بیشتری را برای مراجعه کنندگان دربر خواهد داشت. علاوه بر آن محلی که بیمارستان در آن احداث شده است نیز بی تاثیر نخواهد بود.

 • هزینه متخصصان بیهوشی:

عمل بای پس جز آن دسته از جراحی هایی است که به بیهوشی عمومی احتیاج دارد، در نتیجه بیمار علاوه بر آن که باید هزینه ای برای جراح بپردازد موظف است تا هزینه ای جداگانه برای متخصصان بیهوشی به بیمارستان پرداخت کند.

 • وسایل و موادی که برای جراحی استفاده می شود:

وسایل و موادی که برای عمل مورد استفاده می شود باید توسط بیمار خریداری شود که خود شامل هزینه های دیگری می باشد.

وسایل و موادی که برای جراحی استفاده می شود:
وسایل و موادی که برای جراحی استفاده می شود:

آیا از هزینه هایی که پس از عمل بای پس وجود دارند اطلاعی دارید؟

پس از اینکه شخص از بیمارستان ترخیص شود نیاز می باشد تا برای چکاپ وضعیت خود به پزشک مربوطه مراجعه کند، ملاقات با پزشک نیز مواردی را دربر می گیرد از جمله این موارد می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • هزینه هایی که باید برای ویزیت پرداخت شود( البته گاهی این هزینه برای بیمار رایگان می باشد در برخی موارد نیز بیمه حق ویزیت را می پردازد).
 • عوارضی که ممکن است جراحی به دنبال داشته باشد گاهی می تواند هزینه های اضافی به دنبال داشته باشد، در صورتی که بیمه آن ها را نپردازد بیمار مجبور است برای درمان این عارضه ها هزینه هایی بپردازد.
 • همانطور که می دانید عمل بای پس و سایر عمل های لاغری برای پایین آوردن وزن صورت می گیرد، از همین رو افرادی که این جراحی ها را انجام می دهند مسلما پس از مدتی شاهد تغییر سایز می شوند، این تغییر سایز نیاز به لباس های متناسب دارد از همین رو بیمار مجبور است تا لباس هایی با سایز جدید خریداری کند.

اما این تمام ماجرا نیست بلکه هزینه های دیگری نیز وجود دارند که می توان به آن ها هزینه های بلند مدت گفت، این هزینه ها در واقع برای همیشه با بیمار همراه هستند از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

تغذیه مناسب پس از عمل ساسی بای پس شامل چه مواردی می باشد؟

پس از اینکه بیمار ترخیص شود می بایست تا دو هفته اول تنها مایعات مصرف نماید. این مایعات باید در ابتدا بسیار رقیق باشند و در طول این مدت به تدریج غلیظ تر خواهند شد.

تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس در هفته اول و دوم شامل چه مواردی می باشد؟

 • آب
 • آب گوشت( می توان گوشت قرمز یا گوشت مرغ را به همراه ساقه ی کرفس یا هویج و نمک پخت و پس از صاف کردن آن را میل کرد).
 • چای معمولی بسیار کمرنگ یا چای سبز( بهتر است بیش از دو فنجان در روز مصرف نشود زیرا حاوی مقدار قابل توجهی کافئین هستند).
 • شیر کم چرب یا بدون چربی، در صورت لزوم شیر بدون لاکتوز یا شیر سویا نیز می توان مصرف کرد.
 • دوغ خانگی بدون گاز و بسیار رقیق
 • آب میوه طبیعی که به میزان مساوی با آب ترکیب شده باشد( آب کرفس، آب سیب، آب هویج، آب پرتقال یا نارنگی).
 • آب هندوانه به رقیق کردن نیازی ندارد.

تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس در هفته سوم و چهارم شامل چه مواردی می باشد؟

در این مرحله که بیمار در هفته ی سوم قرار دارد مجاز است تا از خوراکی های نیمه جامد و پوره مانند استفاده کند. از جمله این غذاها می توان به موار زیر اشاره کرد:

 • تخم مرغ آب پز کاملا سفت رنده شده با مقداری شیر یا وغن زیتون( لازم به ذکر است افرادی که کیسه صفرا ندارند تنها باید سفیده تخم مرغ را مصرف کنند).
 • سوپ مرغ، گوشت یا سویا به همراه یک عدد هویج، مقداری برنج یا عدس که با هم میکس شده و از صافی عبور داده شده اند.
 • تن ماهی له شده
 • ماست کم چرب 1 درصد
 • ماهی کبابی یا آب پز له شده
 • پوره سیب زمینی، هویج یا گل کلم
 • کمپوت میوه له شده بدون شکر
 • فرنی با آرد برنج یا نشاسته بدون شکر
 • حلیم بدون روغن و شکر

تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس در هفته پنجم وششم شامل چه مواردی می باشد؟

در این مرحله تقریبا دو ماه است که از جراحی می گذرد، در صورتی که بیمار مراحل قبلی را طبق دستور پیش رفته باشد می تواند رژیم غذایی جدید را شروع کند که مواد غذایی جامد در آن جای دارند، به بیانی دیگر بیمار به روند عادی مصرف مواد غذایی البته با مقدار تعیین شده بر می گردد.

از جمله مواد غذایی که می توان برای این مرحله ذکر کرد شامل موارد زیر است:

بهتر است مواد عذایی سالم را مصرف کنید موادی که شامل: پروتئین، سبزیجات، لبنیات با درصد چربی پائین، میوه و… می باشد. نقطه مقابل این موضوع برای خوراکی های ناسالمی است که حاوی مقدار قابل توجهی قند، چربی، کالری و… می باشند.

توصیه می کنیم پیش از مصرف هر مواد غذایی ابتدا برچسب آن را مطالعه کنید، تا از میزان کالری و چربی آن مطلع شوید. همانطور که می دانید پس از انجام عمل ساسی بای پس حجم معده بسیار کاهش می یابد در نتیجه لازم است بیمار غذاهایی را مصرف کند که ارزش غذایی بیشتری داشته باشند.

علائم تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس چه دلایلی دارد؟

چنانچه پس از مصرف مواد غذایی هرگونه مشکلی اعم از دل درد، سوزش معده، حالت تهوع، احساس ناراحتی و پر بودن معده یا برگشت غذا در دهان داشتید این علائم به سبب وجود موارد زیر به وجود آمده اند:

 • بیش از حجم معده تان غذا خورده اید.
 • غذا به خوبی جویده نشده است.
 • مواد غذایی را به سرعت میل کرده اید.
 • مصرف غذاهای جامد را پیش از موعد مقرر شروع کرده اید.
 • همراه با غذا مایعات و آب مصرف کرده اید.
علائم تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس چه دلایلی دارد؟
علائم تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس چه دلایلی دارد؟

اما راهکارهایی برای جلوگیری از این مشکلات وجود دارند که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

 • پس از اینکه احساس سیری داشتید یا حالت تهوع و استفراغ به شما دست داد دیگر به خوردن ادامه ندهید.
 • تا حد امکان غذا را بجوئید و از بلعیدن غذا خودداری کنید.
 • به آرامی غذا بخورید بهتر است برای هر وعده غذایی چیزی حدود 20 تا 30 زمان بگذارید.
 • از هفته ی ششم به بعد مصرف غذاهای جامد را شروع کنید.
 • یک ساعت قبل و بعد از غذا همچنین در حین خودن غذا از مصرف هرگوه مایعات خودداری کنید.

چه مکمل های غذایی پس از عمل ساسی بای پس می تواند مصرف شود

طبق توضیحاتی که داده شد بیمارانی که عمل بای پس انجام می دهند می بایست مقدار غذای بسیار کمتری مصرف کنند، از همین رو انتظار می رود که شخص با کمبود انواع ویتامین ها روبه رو شود، برای جبران این کمبودها لازم است که انواع مکمل های مورد نیاز خریداری شوند که خود هزینه های جداگانه ای را به همراه دارد.

چه مکمل های غذایی پس از عمل ساسی بای پس می تواند مصرف شود
چه مکمل های غذایی پس از عمل ساسی بای پس می تواند مصرف شود
 • ثبت نام در باشگاه

با کاهش وزن عضلات و ماهیچه های بدن دچار افتادگی می شوند برای حفظ شکل ظاهری بدن می توان در باشگاه ثبت نام کرد، لازم به ذکر است که این مورد ضروری نیست اما می تواند هم به کاهش وزن هم به تناسب اندام رسید.

پس از عمل ساسی بای پس چه نکاتی در رژیم غذایی و دارویی باید رعایت شود؟

عمل جراحی بای پس معده تنها با یک روش انجام نمی شود، چنانچه این عمل با استفاده از لاپاراسکوپی روی فرد صورت گیرد شخص مجاز است تا پس از گذشت دو روز از بیمارستان مرخص شود

پس از عمل ساسی بای پس چه نکاتی در رژیم غذایی و دارویی باید رعایت شود؟
پس از عمل ساسی بای پس چه نکاتی در رژیم غذایی و دارویی باید رعایت شود؟

اما در صورتی که این عمل باز باشد بیمار می بایست تا یک هفته و گاها بیشتر در بیمارستان بستری شود دلیل آن این است که دردی که ناشی از عمل باز است بیشتر ازلاپاراسکوپی است برای تسکین آن با دارو لازم است تا بیمار در بیمارستان بماند.

اکثر داروهای مسکن در فرد یبوست به وجود می آورد به همین دلیل پزشک به بیمار توصیه می کند که برای رهایی از این مشکل پس از عمل اندکی پیاده روی کند هرچند که کار سختی باشد.

نوشیدن آب یکی از ملزومات روزانه است اما خود نکاتی را دربر می گیرد، به طور مثال از خوردن آب سرد بپرهیزید همچنین از خوردن یک دفعه آب خودداری کنید زیرا می تواند مشکلاتی مثل دل درد و حالت تهوع را به دنبال داشته باشد، پس بهتر است یک لیوان آب را در چند سری بنوشید.

تا یک هفته پس از عمل لازم است که بیمار به صورت کامل استراحت داشته باشد، به نحوی که نباید هیچ یک از فعالیت های سنگینی که پیش از عمل انجام می داده را انجام دهد.

بیمار باید مراقب باشد که سرما نخورد زیرا سرما خوردگی با سرفه های مداوم همراه است و این موضوع می تواند باعث ایجاد یکسری مشکلات شود، در صورت سرماخوردگی پیشنهاد پزشکان این است که با یک متکای نرم از تکان هایی که روی شکم وارد می شود جلوگیری کنند. علاوه بر این موارد بیمار نباید تا یک الی دو ماه از برداشتن اجسام سنگین بالای 5 کیلو گرم خودداری کند.

لازم به ذکر است که در صورت مشاهده ی هرگونه ترشح غیر طبیعی از جای جراحی حتما به پزشک مراجعه کنید مواردی غیر طبیعی می تواند شامل سرخی اطراف عمل، ترشحات بد بود، ترشحات رنگی، سوزش، و…باشد.

توصیه می کنیم برای پیشگیری از ایجاد عفونت و مشکلات این چنینی بهتر است که پانسمان زخم به طور منظم تعویض شود. لازم است بیمار تا یک هفته بعد از ترخیص از بیمارستان برای چکاب وضعیت نزد پزشک مراجعه کند، پس از آن اگر نکات بهداشتی به درستی رعایت شوند تا ماه اول و دوم نیازی نسیت که توسط پزشک ویزیت شود.

 • رعایت رژیم بعد از عمل:

مصرف مایعات را پس از عمل نباید فراموش شود اما نکته حائز اهمیت این است که نوشیدن باید به آرامی صورت بگیرد دلیل این امر این است که فشاری به معده وارد نشود. همچنین از مایعات شفافی مثل ژله بدون قند، آّبگوشت بدون چربی و شیر کم چرب استفاده شود.

 • غذاهای پوره شده و پروتئینی:

طبق دستورات پزشک باید ده روز بعد از عمل مصرف غذاهای پوره شده شروع شود، اما این مواد غذایی می بایست با مقدار کم و فاصله زمانی مشخص مصرف شود. معمولا در این بخش پزشک 60 تا 70 گرم پروتئین را در روز برای بیمار تجویز می کند علاوه بر آن تقریبا باید 1.5 لیتر مایعات نیز بنوشد.

مصرف قندها و چربی های غیر طبیعی برای بیمارانی که عمل بای پس انجام داده اند به هبچ عنوان توصیه نمی شود. برای آماده سازی معده به منظور خوردن غذا لازم است که نیم ساعت قبل و بعد از وعده های اصلی مایعات مصرف نشود.

برای دریافت نتایج بهتر تنها کافیست توصیه ها و دستوراتی که پزشک به بیمار دارد رعایت شود. عموما 14 روز پس از عمل پزشک به بیمار توصیه می کند که مصرف مواد غذایی که دارای بافت نرم هستند را شروع کند.

کدام رژیم غذایی می تواند پس از عمل ساسی بای پس از شل شدن پوست جلوگیری می کند؟

همانگونه که می دانید تمام افراد پس از اینکه وزن کم می کنند دچار افتادگی پوست می شوند به منظور پیشگیری از چنین مشکلی رعایت نکات زیر توصیه می شود:

 • مصرف مایعات را فراموش نکنید زیرا بهترین شاداب کننده ی پوست محسوب می شوند.
 • از خشک شدن پوستتان جلوگیری کنید و سعی کنید با مرطوب کننده ها رطوبت پوستتان را حفظ کنید.
 • از انجام ورزش های سبک غافل نشوید.
 • میوه و سبزیجات را در لیست برنامه غذایی خود قرار دهید.
کدام رژیم غذایی می تواند پس از عمل ساسی بای پس از شل شدن پوست جلوگیری می کند؟
کدام رژیم غذایی می تواند پس از عمل ساسی بای پس از شل شدن پوست جلوگیری می کند؟

با پیشرفت هایی که امروزه در عرصه ی پزشکی و تکنولوژی داریم روش هایی برای از بین بردن پوست های اضافی ناشی از لاغر شدن یا افزایش سن وجود دارد که خوشبختانه در برخی موارد به علت هزینه ی بالای عمل حق بیمه به آن تعلق می گیرد.

برای پیشگیری از بازگشت وزن علاوه بر تغذیه مناسب چه اقداماتی لازم است؟

بله! این احتمال همیشه امکان پذیر است که فرد پس از گذشت مدتی به وزن سابق خود باز گردد اما دقت داشته یاشید که این احتمال به عوامل و شرایطی بستگی دارد که در ادامه درخصوص آن صحبت خواهیم کرد:

برای پیشگیری از بازگشت وزن علاوه بر تغذیه مناسب چه اقداماتی لازم است؟
برای پیشگیری از بازگشت وزن علاوه بر تغذیه مناسب چه اقداماتی لازم است؟
 • اعتیاد به الکل یا مواد مخدر

اشخاصی که به مواد مخدر و یا الکل اعتیاد دارند عموما مدتی پس از عمل دوباره به مصرف آن ها روی می آورند از همین رو انتظار می رود که عادات قبلی خود را از سر گیرند، که مصرف هر یک از موارد مذکور می تواند عوارض ناشی از عمل را تشدید کند.

 • نداشتن حامی و پشتیبان

بیمارانی که معمولا در اطراف خود هیچ پشتیبانی ندارند پس از گذشت یک مدت اراده ی قبل را نداشته و دچار افسردگی خواهند شد، که در چنین مواقعی مراجعه به روانشناس می تواند گزینه ی بسیار مناسبی باشد.

 • وضعیت روانی پس از عمل

کاهش احساس شادی همچنین تمایل به خوردن غذا بعد از انجام عمل خود می تواند عاملی برای بازگشت یا افزایش وزن باشد، برخی از افراد به پرخوری عادت دارند که این امر باز هم می تواند سبب افزایش وزن شود. در نتیجه توصیه می کنیم از وضعیت روانی خود غافل نشوید.

برای پیشگیری از بازگشت و افزایش وزن رعایت یکسری از نکات لازم است که در ادامه درباره ی هر یک از آن ها توضیحاتی داده ایم:

 • عادات غذایی سالم

تا مدتی بعد از جراحی بای پس کاهش وزن با سرعت هر چه بیشتر پیش خواهد رفت اما با گذشت زمان این کاهش وزن کم و کمتر می شود از همین رو انتظار می رود برخی از بیماران به اشتباه خوردن یکسری از مواد غذایی ناسالم را شروع کنند. پیروی از برنامه غذایی که پزشک برای بیمار تجویز کرده است بسیار حائز اهمیت است.

 • ملاقات منظم با پزشک

یکی از دلایلی که باید مدنظر قرار داشت ملاقات به صورت مرتب با پزشک است دلیل استمرار بر این امر این است که مراجعه کننده با جدیت بیشتری درمان خود را ادامه دهد. به علاوه ی تیم جراحی و پزشکی که بیمار با آن ملاقات دارد بهتر است با یک دکتر تغذیه نیز در خصوص رژیمی که باید رعایت کند مشورت داشته باشد.

 • تحرک بیش از پیش

داشتن تحرک بیشتر البته به صورت درست می تواتد عاملی برای سلامتی هرچه بیشتر بدن باشد. بهتر است فعالیت هایی مثل انجام ورزش های درست را در امور روزانه خود بگنجانید زیرا هم به سلامتی می شود و هم اینکه به تناسب اندام کمک می کند. پیاده روی برای شروع می تواند بهترین گزینه باشد پس از گذشت یک مدت می توانید به فعالیت های قبلی خود ورزش های استقامتی را اضافه کنید.

برخی ها به اشتباه فکر می کنند که با انجام عمل جراحی بای پس یا سایر عمل لاغری دیگر مسئولیتی نخواهند داشت و کار همین جا خاتمه می یابد، که این باور غلطی است در واقع فرد باید تا آخر عمر به رعایت یکسری از نکات دقت دو چندان داشته باشد.

از اینکه مقاله ما را انتخاب کردید نهایت تشکر را داریم. هدف از گردآوری مطالب فوق آشنایی بیشتر شما عزیزان با موضوع مربوطه است امیدواریم رضایت کافی را داشته باشید.

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

5 پاسخ

 1. سلام
  ممنون از مطالب مفید تان اگر ممکن است در خصوص رژیم بعد از عمل بای پاس بیشتر مطالب بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید