بهترین صبحانه برای لاغری

فهرست مطالب

در این مقاله، بهترین صبحانه برای لاغری را مورد بررسی قرار می دهیم و بهترین روش کاهش وزن در مدت زمان کوتاه را از زبان دکتر سلیمی معرفی خواهیم کرد.

در صورتی که از مشکل افزایش وزن و چاقی رنج می برید، باید بدانید که وعده صبحانه یکی از مهم ترین وعده هایی است که به روند کاهش وزن شما کمک می کند.

اگر جزو بیماران دیابتی هستید، صفحه نمونه رژیم غذایی برای دیابتی ها را مطالعه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جراحی چاقی می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

برخی از افراد تصور می کنند که هر چقدر کمتر بخورند و وعده های غذایی را حذف کنند، زودتر لاغر می شوند. این بزرگ ترین اشتباهی است که افراد چاق در روند کاهش وزن خود مرتکب می شوند.

بهترین صبحانه برای لاغری
بهترین صبحانه برای لاغری

برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه، با دکتر سلیمی در ارتباط باشید. دکتر سلیمی، معتبرترین پزشک گوارش و بهترین متخصص انواع جراحی لاغری می باشد. در این مقاله به اهمیت صبحانه برای لاغری اشاره خواهیم داشت و بهترین صبحانه برای لاغری را معرفی خواهیم کرد.

اینفوگرافیک بهترین صبحانه برای لاغری

اینفوگرافیک بهترین صبحانه برای لاغری
اینفوگرافیک بهترین صبحانه برای لاغری

برای کاهش وزن می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید که مرسوم ترین آن پیروی از برنامه رژیم غذایی و فعالیت ورزشی می باشد. یک روش های نوین دیگر برای لاغری وجود دارد و آن جراحی چاقی می باشد.

دکتر سلیمی، یکی از متخصصان مجرب و ماهر در این زمینه است و اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار می دهد که در این مقاله به آن ها اشاره خواهیم داشت.

بهترین صبحانه برای لاغری چیست؟

ماست یونانیموزجوانه گندمتخم مرغ
قهوهگریپ فروتانواع توت هااسموتی
دانه چیاچای سبزکیویبلغور جو
سوپ جوارده و شیره انگورآجیل هادانه کتان

 

در این مقاله می خوانیم:

مزایای وعده صبحانه چیست؟

تاثیر صبحانه بر کاهش وزن

بهترین صبحانه برای لاغری

اهمیت میوه ها در صبحانه

آیا مصرف بهترین صبحانه برای لاغری به تنهایی موثر است؟

دلایل چاقی

جراحی چاقی چیست؟

تکنیک جراحی چاقی

سخن پایانی

 

مزایای وعده صبحانه چیست؟

ابتدا شما را در این بخش با مزایای خوردن صبحانه آشنا می کنیم تا بدانید که این وعده چقدر مهم است و چقدر اهمیت دارد. از جمله مزایای خوردن یک صبحانه مقوی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای وعده صبحانه چیست؟
مزایای وعده صبحانه چیست؟

بهبود عملکرد متابولیسم:

معمولا در زمان صبح و زمانی که از خواب بیدار می شوید، میزان سطح قند خونتان کمتر از حد معمول است. زیرا بدن در طی شب، عملیات سوخت و ساز انجام می دهد و برای این کار قند ذخیره شده را مصرف می کند.

اما برای شروع عملیات جدید سوخت و ساز در بدن لازم است تا در ابتدای صبح یک وعده صبحانه سرشار از مواد مغذی میل کنید. در این شرایط ،وضعیت سیستم متابولیسم بدن بهبود می یابد و در طول روز، انرژی مورد نیاز بدن تامین می شود.

پیشنهاد می کنیم از پست دیابتیها صبحانه چه بخورند دیدن کنید.

جلوگیری از افزایش وزن:

در صورتی که در هنگام صبح وعده کامل صبحانه میل کنید، در طول روز احساس گرسنگی کمتری خواهید داشت. علاوه بر این بدن انرژی لازم برای فعالیت های روزانه را خواهد داشت.

افرادی که وعده صبحانه را حذف می کنند، در وعده های بعدی اشتهای بیشتری برای خوردن غذا دارند که در نتیجه با افزایش وزن روبرو می شوند. با توجه به ویژگی هایی که وعده صبحانه برای کاهش وزن دارد، بسیاری از افراد به دنبال پیدا کردن بهترین صبحانه برای لاغری هستند.

بهبود عملکرد مغز:

افرادی که هر روز صبحانه می خورند، در زندگی و شغل خود موفق تر هستند. زیرا میل کردن صبحانه به صورت مستقیم روی عملکرد مغز تاثیر می گذارد و سبب بهبود آن می شود. برای بهبود عملکرد مغز با خوردن صبحانه لازم است مواد مغذی مصرف نمایید.

مصرف صبحانه سبب می شود حافظه نیز تقویت گردد. خوردن صبحانه کمک می کند محاسبات عددی و ریاضی را بهتر بتوانید حل کنید و در درس و شغل خود موفق تر عمل کنید. افرادی که صبحانه نمی خورند، به دلیل کاهش عملکرد مغز در طی روز کسل و خواب آلود هستند.

بهبود خلق و خو:

خوردن صبحانه مغذی سبب می شود در طی روز خلق و خوی بهتری داشته باشید و بتوانید روی امور تمرکز کنید. خوردن صبحانه باعث می شود کمتر احساس گرسنگی داشته باشید و همین موضوع به بهبود خلق و خوی شما کمک می کند. علاوه بر این راحت تر با استرس و مشکلات روحی مبارزه خواهید کرد.

جلوگیری از بروز بیماری های قلبی:

طبق مطالعات صورت گرفته در دانشگاه هاروارد، افرادی که تمایلی به خوردن صبحانه ندارند، 27 درصد بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارند.

در اثر عدم مصرف صبحانه، تغییرات هورمونی زیادی برای حفظ سطح قند خون صورت می گیرد که این موضوع منجربه افزایش وزن می گردد. علاوه بر این، تغییرات هورمونی پلاکت هایی ها را در عروق تشکیل می دهد که منجربه مسدود شدن عروق می گردد.

در این شرایط، بروز سکته قلبی و حملات قلبی افزایش می یابد. بنابراین با خوردن یک صبحانه مغذی، از بروز بیماری های قلبی جلوگیری کنید و عمر مفید خود را افزایش دهید.

جلوگیری از بروز بیماری های قلبی:
جلوگیری از بروز بیماری های قلبی:

جلوگیری از بروز دیابت:

عدم خوردن صبحانه، سطح قند خون را دچار اختلال می کند و تحمل گلوکز در بدن را مختل می سازد. طبق مطالعات صورت گرفته در دانشگاه هاروارد، افرادی که صبحانه نمی خورند، 20 درصد بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به دیابت قرار دارند.

عدم خوردن صبحانه سبب افزایش اشتها در طول روز می شود و میل شما به خوردن شیرینی جات و غذاهای پرکالری افزایش می یابد. یکی از دلایل ایجاد دیابت نوع 2 نیز مصرف زیاد شیرینی جات می باشد.

رفع بوی بد دهان:

در طول شب، باکتری های درون دهان فرصت مناسبی برای رشد دارند. در این صورت معمولا وقتی از خواب بیدار می شوید احساس می کنید دهانتان بوی بدی دارد. خوردن صبحانه سبب می شود تا تولید بزاق دهان افزایش می یابد.

در این صورت باکتری های درون دهان شسته و نابود می شوند. متخصصان تغذیه توصیه می کنند برای رفع بوی بد دهان، در هنگام صبح یک لیوان آب بنوشید و میوه میل کنید.

کاهش استرس:

استرس یک حالت عصبی در انسان ها است که روی بخش های مختلف بدن تاثیر منفی می گذارد. افرادی که اقدام به خوردن صبحانه می کنند، در طی روز آرامش بیشتری دارند و استرس کمتری را تجربه خواهند کرد. طبق تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه کالیفرنیا، زنانی که صبحانه نمی خورند، تولید هورمون کورتیزول و فشار خون در بدن آن ها افزایش می یابد.

کاهش استرس:
کاهش استرس:

کاهش التهابات:

همان طور که بیان شد، در صورت عدم مصرف صبحانه، میزان قند خون در بدن افزایش می یابد. در چنین شرایطی افراد ممکن است دچار انعطاف پذیری متابولیکی شوند. یعنی بدن قادر به تبدیل گلوکز به انرژی و چربی نخواهد بود. در این شرایط زمینه برای ایجاد التهابات مزمن افزایش می یابد. در صورتی که به وعده صبحانه اهمیت دهید، التهابات در بدن شما از بین خواهند رفت.

تامین مواد معدنی مورد نیاز بدن:

سلول های مختلف در بدن برای ادامه حیات و داشتن فعالیت صحیح، به مواد معدنی نیاز دارند. ما در طی روز از طریق مواد غذایی مختلف مواد مورد نیاز سلول ها را تامین می کنیم.

اما باید بدانید که مواد غذایی که در وعده صبحانه میل می شوند، سرشار از مواد مغذی هستند و به تنهایی نیاز سلول ها را برطرف می سازند. افرادی که اقدام به خوردن صبحانه می کنند، مواد معدنی بیشتر و بهتری را وارد بدن می کنند و از این طریق به حفظ سلامت ارگان های مختلف بدن کمک شایانی خواهند کرد. اطلاعات تکمیلی در این خصوص را از دکتر سلیمی کسب نمایید.

تامین مواد معدنی مورد نیاز بدن:
تامین مواد معدنی مورد نیاز بدن:

تاثیر صبحانه بر کاهش وزن

بسیاری از متخصصان تغذیه معتقد هستند که خوردن صبحانه به روند کاهش وزن و رسیدن به وزن و اندام ایده آل کمک می کند. اما سوال مهم اینجاست که خوردن صبحانه چگونه به روند کاهش وزن کمک می کند؟

طبق آمار و شواهدی که وجود دارد، افرادی که صبحانه می خورند، لاغرتر از افرادی هستند که وعده صبحانه را حذف کرده اند. بسیاری از افراد با تصور این که کاهش وزن با حذف وعده های غذایی امکانپذیر است، اقدام به حذف وعده صبحانه و شام می کنند.

البته دیده شده است که افرادی وعده نهار را حذف می کنند. اما طبق نظریه دکتر سلیمی، حذف وعده صبحانه نه تنها سبب لاغری نمی شود، بلکه افزایش وزن را نیز به همراه دارد.

نکته مهم در خصوص وعده صبحانه با هدف کاهش وزن این است که مواد غذایی مورد استفاده در صبح باید هوشمندانه انتخاب شوند تا به روند کاهش وزن کمک شود.

تاثیر صبحانه بر کاهش وزن
تاثیر صبحانه بر کاهش وزن

یعنی شما نمی توانید انتظار داشته باشید با خوردن مقدار زیادی مربا، کره، انواع شیرینی، غلات شیرین و … در وعده صبحانه لاغر شوید. خوردن چنین مواد غذایی سبب می شود اشتهای شما در وعده های بعدی بیشتر نیز بشود.

زیرا بدن، قندها و نشاسته های موجود در این نوع مواد غذایی را به سرعت می سوزاند و بعد از آن قند و نشاسته ی بیشتری درخواست می کند. از این رو اگر قصد کاهش وزن دارید، بهترین صبحانه برای لاغری را انتخاب کرده و با میزان کالری مشخصی میل نمایید.

صبحانه چگونه به روند کاهش وزن کمک می کند؟

مصرف وعده صبحانه سبب ایجاد تغییرانی در بدن می گردد و از این طریق به روند کاهش وزن می کند. مصرف وعده صبحانه از طریق فرایندهای زیر تاثیر خود را بر لاغری می گذارد:

خوردن صبحانه اشتها را سرکوب می کند:

خوردن صبحانه باعث می شود اشتهای شما در طول روز سرکوب گردد. در این صورت کالری کمتری وارد بدن می کنید. در صورتی که یک صبحانه با پروتئین و فیبر بالا میل نمایید، انرژی بدن را تا انتهای شب تامین کرده اید. زیرا پروتئین و فیبر سرعت هضم پایینی دارند.

در این صورت در وعده های ناهار و شام فقط به اندازه نیاز بدن غذا می خورید. یکی از مزایای مصرف صبحانه این است که میل کمتری به مصرف غذاهای ناسالم خواهید داشت. در این شرایط، علاوه بر حفظ سلامت بدن، از افزایش وزن جلوگیری خواهید کرد.

خوردن صبحانه سطح قند خون را تنظیم می کند:

یکی از مزایای مصرف صبحانه همان طور که بیان کردیم، تنظیم سطح قند خون در بدن می باشد. محققان زیادی آزمایش های مختلفی را بر گروه هایی از افراد انجام داده اند و رفتار آن ها را با خوردن وعده صبحانه بررسی کرده اند. همه آن ها به یک نتیجه کلی دست یافتند و آن هم این است که خوردن صبحانه سبب تنظیم قند خون می گردد.

با تنظیم قند خون، عملکرد سیستم متابولیسم بهبود می یابد و همین موضوع کمک شایانی به روند کاهش وزن خواهد داشت. تحقیقات نشان داده است افرادی که اقدام به حذف وعده غذایی می کنند، پاسخ گلیسیمی بدن آن ها افزایش می یابد که رابطه مستقیمی با افزایش وزن و چاقی دارد.

خوردن صبحانه عملکرد ورزشی را تقویت می کند:

همه ما می دانیم که ورزش تاثیر زیادی در کاهش وزن دارد. اما نکته مهم اینجاست که برای داشتن فعالیت های بدنی مفید برای لاغری باید از توان و قدرت بدنی خوبی برخوردار باشیم. خوردن صبحانه باعث می شود تا قدرت بدنی شما افزایش یاید و توان شما برای انجام انواع تمرینات ورزشی افزایش یابد.

دریافت انرژی کافی از وعده صبحانه باعث می شود تا در طول روز فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید و کالری بیشتری بسوزانید. در این صورت شرایط برای کاهش وزن شما فراهم خواهد شد.

مطالعاتی در خصوص تاثیر صبحانه بر کاهش وزن

به نظر شما پژوهشگران و محققان چگونه به مزایای خوردن صبحانه و تاثیر آن بر روند کاهش وزن پی برده اند؟ محققان و پژوهشگران از جمله دکتر سلیمی؛ با آزمایش روی یک گروه از افراد سالم، تاثیر خوردن صبحانه بر بدن را بررسی می کنند.

طی یکی از همین آزمایش ها، گروهی از افراد سالم مورد بررسی قرار گرفتند. طی این آزمایش به گروهی صبحانه مغذی داده شد تا میل کنند. این گروه تا قبل از ساعت 11 حدود 700 کیلوکالری دریافت کردند.

اما به گروه دیگر هیچ گونه مواد غذایی داده نشد و این افراد تا وعده ناهار فقط می توانستند آب بنوشند. نتیجه آزمایش مشخص شد افرادی که صبحانه نخوردند، نه تنها وزنی کم نکردند، بلکه در وعده های بعدی اشتهای زیادی برای خوردن غذا داشتند. دکتر مسئول این تحقیقات، به این نتیجه رسید که حذف وعده ی صبحانه، دریافت کالری بیشتر را در طی روز در پی دارد.

مطالعاتی در خصوص تاثیر صبحانه بر کاهش وزن
مطالعاتی در خصوص تاثیر صبحانه بر کاهش وزن

رفع بی میلی به خوردن صبحانه

بسیاری از افراد در هنگام صبح به خصوص در ساعت های ابتدایی صبح، میلی به خوردن صبحانه ندارند و همین موضوع منجربه افزایش وزن آن ها شده است. اگر شما قصد جلوگیری از افزایش وزن و رسیدن به لاغری را دارید، بهتر است علت بی میلی خود به مصرف صبحانه را پیدا کنید تا بتوانید این مشکل را برطرف سازید

و البته افرادی که لاغر هستند نیز باید علت بی میلی به مصرف صبحانه را پیدا کنند و آن را رفع نمایند. زیرا حذف وعده صبحانه نه تنها سبب افزایش وزن می شود، بلکه سلامت بدن را به خطر می اندازد.

یکی از دلایل بی میلی به خوردن صبحانه این است که وعده شام خود را دیروقت میل کرده اید. برخی از افراد علت عدم تمایل به مصرف صبحانه را جذاب نبودن مواد غذایی در این وعده می دانند. برخی از افراد نیز معتقدند خوردن صبحانه منجربه ایجاد مشکلات معده نظیر رفلاکس معده برای آن ها می شود.

برای افزایش میل به خوردن صبحانه به پیشنهادهای زیر توسط دکتر سلیمی توجه کنید:

  • وعده شام خود را در ساعت های ابتدایی شب میل کنید. علاوه بر این سعی کنید تا حد امکان حجم وعده شام را کاهش دهید و مواد غذایی کم کالری استفاده کنید. در این صورت، صبح روز بعد احساسی گرسنگی خواهید داشت.
  • از مواد غذایی متنوع و سالم در وعده صبحانه استفاده کنید. برای جذاب شدن صبحانه، از میوه های مختلف استفاده نمایید تا میل شما برای خوردن صبحانه افزایش یابد.
  • در صورتی که مشکل معده دارید، بهتر است از موادی استفاده کنید که مشکلات معده را تشدید نکند. افرادی که مشکلات معده دارند، خودشان می دانند که چه مواد غذایی برای آن ها مضر است.
  • حتی اگر با این اقدامات باز هم دچار بی میلی در وعده صبحانه هستید، توصیه می کنیم با یک ماده غذایی مختصر مانند یک میوه یا یک فنجان جوی دوسر و شیر، به حفظ سلامت بدن کمک کنید.
برای افزایش میل به خوردن صبحانه به پیشنهادهای زیر توسط دکتر سلیمی توجه کنید:
برای افزایش میل به خوردن صبحانه به پیشنهادهای زیر توسط دکتر سلیمی توجه کنید:

با ادامه مقاله بهترین صبحانه برای لاغری همراه ما باشید.

برای کاهش وزن با صبحانه چه مقدار کالری مصرف کنیم؟

میزان مصرف صبحانه بستگی به هدف شما از مصرف این وعده دارد. در صورتی که قصد حفظ سلامت بدن و در عین حال جلوگیری از افزایش وزن را دارید، بهتر است میزان کالری مصرف شده در صبحانه بیشتر از 700 کالری نباشد.

برای افزایش قدرت بدنی و ثابت نگه داشتن وزن، مصرف روزانه حدود 700 کالری ضروری است. البته باید به نوع مواد غذایی در وعده صبحانه نیز توجه شود.

به طور مثال 700 کالری کربوهیدرات و غذاهای قندی تاثیر متفاوتی در بدن با 700 کالری پروتئین و چربی سالم دارد. اما اگر قصد کاهش وزن دارید، باید کالری مصرفی شما کمتر از 700 کالری باشد.

کاهش وزن زمانی رخ می دهد که میزان کالری مصرفی از میزان کالری مورد نیاز بدن کمتر باشد. با این حال خوردن صبحانه با مقدار 500 تا 600 کالری نیز قدرت بدن را افزایش می دهد و سوخت و ساز را بهبود می بخشد.

بهترین زمان مصرف صبحانه از نظر متخصصان مختلف متفاوت می باشد. اما اغلب توصیه می شود وعده صبحانه بین ساعت های 7 الی 10 مصرف گردد تا تاثیر خود را بر حفظ سلامت بدن، کاهش وزن و افزایش قدرت بدنی بگذارد.

بهترین صبحانه برای لاغری

اگر در وعده صبحانه مواد غذایی سالم و دارای مواد مغذی مصرف شود، نه تنها منجربه کاهش وزن می گردد، بلکه سبب حفظ سلامت بافت های مختلف بدن نیز خواهد شد. علاوه بر این خوردن یک صبحانه مغذی انرژی لازم برای انجام فعالیت های روزمره را تامین خواهد کرد.

دکتر سلیمی معتقدند که بهترین صبحانه برای لاغری صبحانه ای است که سرشار از ریز مغذی ها، درشت مغذی ها و انواع ویتامین ها باشد. از این رو هر چه صبحانه سالم تر و مغذی تری میل کنید، زودتر به نتایج مطلوب از کاهش وزن دست خواهید یافت.

برای داشتن بهترین صبحانه برای لاغری از مواد غذایی زیر که هر یک با داشتن خواص منحصربه فرد بر کاهش وزن تاثیر می گذارند، استفاده کنید.

بهترین صبحانه برای لاغری
بهترین صبحانه برای لاغری

تخم مرغ:

تخم مرغ همیشه در برنامه های رژیم لاغری حضور دارد و نقش پررنگی را در روند کاهش وزن ایفا می کند. تخم مرغ با داشتن مقدار زیادی پروتئین، شما را در طی روز سیر نگه می دارد و سبب جلوگیری از افزایش اشتها می شود.

علاوه بر این، پروتئین موجود در تخم مرغ کمک زیادی به عضله سازی و حفظ سلامت بدن می کند. تخم مرغ را می توانید به شکل های مختلف مانند آب پز، نیمرو یا هر شکل دیگری مورد استفاده قرار دهید. در کنار تخم مرغ، از سبزیجات معطر نیز استفاده کنید تا مواد معدنی بیشتری وارد بدن گردد.

جوانه گندم:

جوانه گندم که از هسته گندم به وجود می آید، دارای مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی می باشد. جوانه گندم فیبر بالایی دارد به طوری که در هر 28 گرم آن، حدود 4 گرم فیبر موجود است.

فیبر یک ماده دیر هضم بوده و در روند کاهش وزن، نقشی اساسی را ایفا می کند. این ماده مفید در لیست بهترین صبحانه برای لاغری قرار دارد. جوانه گندم را می توانید به صورت مخلوط در اسموتی، ماست یا سالاد استفاده کنید.

موز:

میوه ها به خصوص میوه هایی که فیبر بالایی دارند، در ایجاد اندامی ایده آل بسیار کمک کننده هستند. موز از میوه هایی می باشد که دارای مقدار زیادی فیبر است و کالری بسیار کمی دارد. از این رو افرادی که قصد کاهش وزن دارند، بهتر است در وعده صبحانه و میان وعده ها یک عدد موز میل نمایند.

موز را جایگزین غلات قنددار نمایید تا از افزایش وزن جلوگیری شود. موز همچنین دارای نشاسته مقاوم می باشد و نشاسته مقاوم در معده و روده هضم نمی شود و از این طریق به چربی سوزی به خصوص در نواحی شکم کمک می کند.

ماست یونانی:

ماست از دیگر مواد غذایی تاثیر گذار بر روند کاهش وزن است که می توانید آن را در وعده صبحانه میل کنید و پروتئین زیادی وارد بدن نمایید. ماست یونانی در واقع مانند خامه اما با غلظت پروتئین بیشتر است.

اما نسبت به دیگر مواد غذایی دارای کالری بسیار کمتری می باشد. به طوری که در یک فنجان  ماست یونانی، حدود 25 گرم پروتئین وجود دارد در حالی که کالری آن تنها 149 کیلو می باشد. ماست یونانی نیاز بدن را به موادی چون کلسیم، روی، پتاسیم، فسفر و ویتامین B12 برطرف می سازد. ماست یونانی را با انواع توت، میوه های کم کالری، دانه چیا یا جوانه گندم مصرف کنید تا فیبر و پروتئین بیشتری وارد بدن نمایید.

اسموتی:

انواع اسموتی ها بهترین صبحانه برای لاغری هستند. زیرا خاصیت چربی سوزی دارند و اشتها را در طی روز کاهش می دهند. اسموتی یک ماده غذایی است که به صورت سلیقه ای می توانید آن را تهیه کنید. اما بهتر است در تهیه آن از سبزیجات و میوه های کم کالری استفاده نمایید و تا حد زیاد، مقدار فیبر آن را افزایش دهید.

اسموتی:
اسموتی:

در تهیه اسموتی می توانید از آجیل ها، دانه ها و پودر پروتئین نیز استفاده کنید تا خاصیت آن دو چندان شود و احساس گرسنگی در طی روز برطرف گردد. در صورتی که ترکیبات اسموتی هوشمندانه انتخاب نشود، می تواند به یک ماده غذایی پرکالری تبدیل گردد.

انواع توت ها:

انواع توت ها نظیر توت فرنگی، توت سیاه، زغال اخته، شاه توت، تمشک و بلوبری تاثیر زیادی در روند کاهش وزن ایفا می کنند. در صورتی که توت ها را در وعده صبحانه میل کنید، مقدار زیادی مواد مغذی و فیبر وارد بدن خواهید کرد.

انواع توت ها مقدار زیادی آنتی اکسیدان دارند. به همین دلیل التهابات و بیماری ها را بهبود می بخشند و سبب حفظ سلامت بدن می گردند. انواع توت ها با خاصیتی که دارند، در درمان بیماری های قلبی و برخی از سرطان ها معروف هستند.

انواع توت ها:
انواع توت ها:

گریپ فروت:

گریپ فروت با ترکیبات خاص و ویژه ای که دارد، در لیست بهترین صبحانه برای لاغری قرار گرفته است. گریپ فروت سرشار از فیبر است و مقدار زیادی آب دارد و از این طریق سبب کاهش وزن می گردد.

مصرف یک برش از گریپ فروت در صبحانه اقدامی هوشمندانه برای کاهش وزن می باشد. شما می توانید گریپ فروت را به صورت مخلوط در اسموتی یا سالاد میوه استفاه کنید. باید به این نکته دقت داشته باشید که گریپ فروت سبب ایجاد تداخل با برخی از داروها می شود. از این رو اگر داروی خاصی مصرف می کنید، حتما در مورد مصرف گریپ فروت با دکتر سلیمی مشورت نمایید.

قهوه:

بسیاری از متخصصان تغذیه معتقد هستند که نوشیدن یک فنجان قهوه در ابتدای روز به شما در کاهش وزن کمک می کند. علاوه بر این؛ قهوه هوشیاری، عملکرد ذهنی و فیزیکی را افزایش می دهد و خلق و خو را بهبود می بخشد.

قهوه خاصیت چربی سوزی دارد و عملکرد سیستم متابولیسم را افزایش می دهد. ترکیباتی که قهوه دارد، سبب شده است تا این نوشیدنی محبوب به یک آنتی اکسیدان قوی تبدیل شود که بسیاری از التهابات را درمان کند. دکتر سلیمی توصیه می نمایند که زنان باردار از مصرف قهوه پرهیز کنند.

قهوه:
قهوه:

بلغور جو:

بلغور جو را می توان بهترین صبحانه برای لاغری دانست. زیرا مقدار زیادی فیبر محلول و پروتئین دارد. در این صورت سبب ایجاد احساس سیری طولانی مدت می شود. ترکیباتی که بلغور جو دارد، باعث می شود چربی ها در بدن با سرعت زیادی بسوزند.

بلغور جو نیاز بدن را به آهن، منگنز، منیزیوم، روی، سلنیوم و ویتامین های گروه B تامین می کند. می توانید بلغور جوی دوسر را در صبحانه با شیر مخلوط کرده یا آن را همراه با تخم مرغ میل نمایید.

کیوی:

کیوی در دسته میوه های دارای ویتامین C قرار دارد و دارای مقدار زیادی فیبر از نوع پکتین می باشد. با ایجاد احساس سیری طولانی مدت و کاهش اشتها، به لاغری کمک می کند. کیوی به عنوان یک ملین سبب بهبود عملکرد دستگاه گوارش نیز می شود. می توانید کیوی را به اسموتی اضافه کرده یا آن را همراه ماست یونانی میل نمایید.

چای سبز:

در همه جای دنیا از چای سبز به عنوان یک دمنوش قوی برای چربی سوزی یاد می شود. بسیاری از افرادی که در دوره کاهش وزن به سر می برند، چای سبز را در برنامه روزانه خود جایگذاری کرده اند. طبق آزمایش های مختلف، چای سبز طی 24 ساعت 4 درصد چربی سوزی را افزایش می دهد.

دانه چیا:

دانه چیا در لیست بهترین صبحانه برای لاغری قرار دارد. زیرا با ترکیبات منحصربه فرد خود منجربه چربی سوزی و کاهش وزن خواهد شد. دانه چیا در اثر مخلوط با آب حالتی ژله ای به خود می گیرد و در معده حجم زیادی را اشغال می کند. در این صورت فرد تمایل کمتری به پرخوری پیدا می کند و کاهش وزن اتفاق می افتد.

باید بدانید که دانه چیا علاوه بر داشتن چنین خاصیتی، سرشار از پروتئین نیز می باشد که در نتیجه خیلی دیر هضم می شود. توصیه می شود برای تاثیر دانه چیا بر لاغری در وعده صبحانه، 2 قاشق از آن را با آب مخلوط کرده و میل نمایید. بهتر است 30 دقیقه اجازه دهید تا آب جذب دانه چیا شود و سپس آن را بنوشید. دانه چیا را می توانید به اسموتی یا ماست نیز اضافه کنید.

دانه کتان:

دانه کتان از دیگر مواد غذایی مفید برای لاغری می باشد. این ماده غذایی دارای مقدار زیادی فیبر از نوع ویسکوز است که مانند دانه چیا با جذب آب شکل ژله ای به خود می گیرد و در معده حجم زیادی را اشغال می کند.

دانه کتان:
دانه کتان:

فیبر دانه کتان از نوع فیبر محلول است که به آهستگی هضم می شود. در این صورت می توان دانه کتان را یک ماده غذایی موثر در کاهش اشتها دانست. می توانید دانه کتان را پودر کرده و به اسموتی اضافه کنید یا آن را به صورت مخلوط در آب میل نمایید.

آجیل ها:

از تاثیر آجیل ها بر کاهش وزن غافل نشوید. استفاده از آجیل ها در وعده صبحانه راهکاری هوشمندانه برای کاهش اشتها در طول روز می باشد. آجیل ها سرشار از پروتئین، فیبر و چربی های سالم هستند که مواد معدنی مورد نیاز بدن را تامین می کنند.

در حالی که تاثیر زیادی در روند کاهش وزن نیز دارند. باید بدانید که میزان کالری آجیل ها زیاد است. از این رو باید در مصرف آن ها محتاط باشید تا کالری اضافه وارد بدن نشود.

علاوه بر این، افرادی که قصد کاهش وزن دارند، بهتر است آجیل های دارای کربوهیدرات کم را انتخاب کنند. آجیل ها خاصیت آنتی اکسیدانی نیز دارند و به درمان بسیاری از بیماری ها کمک می کنند. آجیل ها را می توانید به همراه ماست یا مخلوط در اسموتی میل کنید.

ارده و شیره انگور:

دانه های کنجد سرشار از مواد معدنی هستند و با کاهش کلسترول بد در بدن به بهبود بسیاری از بیماری ها کمک می کند. علاوه بر این فشار خون را تنظیم کرده و ترشح هورمون ها را در بدن متعادل می سازد.

اما خاصیت کنجد برای لاغری چیست؟ کنجد دارای مقدار زیادی فیبر، پروتئین، انواع ویتامین ها و مواد معدنی می باشد. در صورتی که کنجد را به صورت ارده و مخلوط با شیره انگور مصرف کنید، از خواص بی نظیر آن بهره زیادی خواهید برد. مخلوط ارده و شیره انگور کمک می کند تا در طی روز انرژی زیادی داشته و احساس سیری طولانی مدت بکنید.

سوپ جو:

سوپ جو در لیست بهترین صبحانه برای لاغری قرار دارد و مصرف یک کاسه از آن مواد مغذی بسیاری را وارد بدن می کند. سوپ جو حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات است و هضم آن به کندی صورت می گیرد. از این رو گزینه خوبی برای داشتن احساس سیری طولانی مدت می باشد. اضافه کردن سبزیجات کم کالری، راه خوبی برای اشغال حجم معده و کمک به کاهش اشتها می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، با دکتر سلیمی در ارتباط باشید.

اهمیت میوه ها در صبحانه

تعجب نکنید که میوه ها در وعده صبحانه جایگاه به خصوصی دارند و در افرادی که در دوره کاهش وزن به سر می برند، بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. میوه ها برای افرادی که در صبح میل زیادی به خوردن صبحانه ندارند، بسیار مفید هستند و سبب اشغال حجم زیادی از معده می شوند. اکثر میوه ها کالری کمی دارند. با این حال باید میوه های پرکالری را شناسایی کرده و از مصرف آن ها پرهیز کنید.

اهمیت میوه ها در صبحانه
اهمیت میوه ها در صبحانه

علاوه بر این، اکثر میوه ها فیبر زیادی داشته و قند ساده دارند. در صورتی که هر روز صبح یک میوه میل کنید، منبع انرژی ثابتی خواهید داشت. میوه ها علاوه بر تاثیر بر لاغری و ایجاد اندامی ایده آل، دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان و پلی فنل می باشند.

از این رو میوه ها نقش موثری در درمان و پیشگیری از بسیاری از بیماری ها نظیر بیماری های قلبی، سرطان، افسردگی، دستگاه گوارش و … خواهند داشت. به همین دلیل سعی کنید در برنامه روزانه خود حتما از انواع میوه ها استفاده کنید.

آیا مصرف بهترین صبحانه برای لاغری به تنهایی موثر است؟

طبیعتا اگر اقدام به مصرف بهترین صبحانه برای لاغری نمایید اما در وعده های دیگر روزانه توجهی به میزان مصرف کالری نداشته باشید، دچار کاهش وزن نخواهید شد. برای رسیدن به وزن ایده آل باید میزان مصرف کالری شما کاهش یابد.

علاوه بر این داشتن فعالیت های بدنی زیاد نقش موثر و پررنگی را در روند کاهش وزن ایفا می کند. بسیاری از متخصصان همچون دکتر سلیمی توصیه می کنند که برای رسیدن به وزن ایده آل باید از برنامه غذایی مخصوصی پیروی کنید و مصرف غذاهای ناسالم را کنار بگذارید.

برای کاهش وزن باید میزان مصرف کالری روزانه شما کاهش یابد و در عین حال مواد معدنی مورد نیاز بدن تامین گردد. از این رو بهترین برنامه رژیم غذایی برنامه ای است که انواع گروه های غذایی را دارا باشد.

بهتر است از پیروی کردن از برنامه های غذایی نامعتبر پرهیز کنید و برای دریافت برنامه رژیم غذایی مخصوص خود به متخصص تغذیه مراجعه نمایید. کمک گرفتن از یک مربی ورزش در کنار پیروی از برنامه رژیم غذایی به شما کمک می کند تا سریع تر به اهداف خود از کاهش وزن دست یابید.

در شرایطی که نتوان از طریق برنامه رژیم غذایی و ورزش اقدام به کاهش وزن نمود، چه باید کرد؟

امروزه روش های زیادی برای کاهش وزن و داشتن اندامی ایده آل وجود دارد که هر یک تاثیر خاصی بر روند کاهش وزن دارند. در میان انواع روش های کاهش وزن، بهتر است به روش جراحی چاقی که یک روش نوین می باشد، اشاره داشته باشیم.

جراحی چاقی برای افرادی که نمی توانند با رژیم غذایی و ورزش، وزن کم کنند یا نیاز دارند تا در مدت زمان کوتاهی لاغر شوند، بسیار مفید و مناسب است. دکتر سلیمی یکی از پزشکانی است که روش نوین لاغری یعنی جراحی چاقی در ایران را به کار می برد و به افراد کمک می کند تا در زمان کوتاهی به وزن ایده آل خود دست یابند.

در شرایطی که نتوان از طریق برنامه رژیم غذایی و ورزش اقدام به کاهش وزن نمود، چه باید کرد؟
در شرایطی که نتوان از طریق برنامه رژیم غذایی و ورزش اقدام به کاهش وزن نمود، چه باید کرد؟

اما آیا تمام افراد چاق، کاندیدای جراحی چاقی هستند و می توانند تحت عمل جراحی چاقی قرار بگیرند؟ در ادامه مقاله همراه ما باشید تا در رابطه با جراحی چاقی توسط مشاوره های دکتر سلیمی، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

دلایل چاقی

در صورتی که شما دچار اضافه وزن و چاقی هستید، باید قبل از اقدام برای کاهش وزن، علت چاقی خود را پیدا کنید. در صورتی که علت دقیق افزایش وزن شما مشخص نشود، مصرف بهترین صبحانه برای لاغری اثر گذار نخواهد بود.

در نتیجه قبل از اقدام به انجام هر کاری با مراجعه به پزشک متخصص نظیر دکتر سلیمی، علت پرخوری و افزایش وزن خود را ریشه یابی کنید و سعی کنید آن را برطرف نمایید. از جمله دلایل چاقی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پرخوری:

پرخوری اصلی ترین و بزرگ ترین علت چاقی می باشد. بسیاری از افراد از روی غریزه و علاقه به مواد غذایی خوشمزه اقدام به پرخوری و مصرف کالری بیشتر از حد نیاز خود می کنند. با پرخوری، معده کش آمده و حجم آن افزایش می یابد.

در این صورت فرد برای داشتن احساس سیری مجبور به مصرف مقدار زیادی غذا می شود. پرخوری می تواند علتی به جز علاقه به مواد غذایی داشته باشد که آن ها را بیان خواهیم کرد.

وراثت:

چاقی در بسیاری از افراد به صورت ژنتیکی است. یعنی ممکن است ژن های شما استعداد چاقی را داشته باشند و شما این ژن را از پدر، مادر، پدربزرگ یا مادربزرگ خود به ارث برده اید.

کم کاری تیروئید:

افرادی که غده تیروئید آن ها کم کار است، معمولا دچار چاقی می شوند. کم کاری غده تیروئید منجر به کاهش سوخت و ساز در بدن می گردد که در نهایت افزایش وزن را به همراه دارد.

سندروم تخمدان پلی کیستیک:

سندروم تخمدان پلی کیستیک یک بیماری شایع در زنان است که با تاثیر بر ترشح هورمون انسولین، منجربه افزایش وزن در زنان می گردد. طی این بیماری، کیست های متعددی در رحم رشد می کنند که سبب اختلال در تولید هورمون های مختلف بدن می گردد.

کم خوابی:

کم خوابی و چاقی رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. افرادی که خواب کمتری دارند، معمولا کالری بیشتری مصرف می کنند که این کالری اضافه به صورت چربی در بخش های مختلف بدن تجمع می یابد.

بیماری های روحی روانی:

بسیاری از افراد برای رهایی از مشکلات روحی خود اقدام به پرخوری و مصرف غذاهای پرکالری می کنند. این کار سبب تسکین روح آن ها خواهد شد. معمولا افرادی که استرس و افسردگی دارند، اقدام به پرخوری می کنند. افرادی نیز که اقدام به ترک سیگار می کنند، به دلیل فشارهای روحی تمایل به پرخوری پیدا می کنند.

مصرف دارو:

برخی از داروها سبب ایجاد اختلال در سوخت و ساز بدن می شوند و در این صورت چاقی را به همراه دارند. بعضی از داروها نیز اشتها را افزایش می دهند. داروهایی نظیر داروهای افسردگی و داروهای غیر استروئیدی، چاق کننده هستند.

سبک زندگی نادرست:

بسیاری از افراد با داشتن سبک زندگی اشتباه، زمینه افزایش وزن را در خود افزایش می دهند. کم تحرکی، سریع غذا خوردن، انجام کاری حین غذا خوردن، خوب نجویدن غذا و مصرف غذاهای ناسالم، همگی منجربه افزایش وزن خواهند شد.

جراحی چاقی چیست؟

همان طور که در بخش های قبلی بیان شد، شما می توانید برای دستیابی به نتایج مطلوبی از کاهش وزن، از روش نوین جراحی چاقی استفاده کنید. جراحی چاقی امروزه با توجه به مزایایی که دارد، در دنیا بسیار پرطرفدار شده است و بسیاری از افراد ترجیح می دهند از طریق جراحی چاقی اقدام به کاهش وزن نمایند.

جراحی چاقی چیست؟
جراحی چاقی چیست؟

جراحی چاقی دارای عوارض بسیار محدود و جزئی می باشد و با توجه به نتایج مطلوبی که در بدن دارد، سبب شده است تا سازمان بهداشت جهانی آن را تایید کند. جراحی چاقی شامل چند روش جراحی شامل اسلیو معده، بای پس معده و حلقه گذاری می باشد.

هر یک از این روش های جراحی دارای ویژگی ها و خصوصیاتی می باشند. برای این که تحت عمل جراحی چاقی قرار بگیرید، باید شرایطی را دارا باشید. برای اطلاع از شرایط انجام هر یک از روش های جراحی چاقی، با دکتر سلیمی تماس حاصل نمایید.

انواع روش های جراحی چاقی شامل موارد زیر می باشد:

جراحی اسلیو معده:

جراحی اسلیو معده در میان روش های جراحی چاقی پرطرفدارترین است. زیرا نتایج آن مطلوب تر بوده و روشی دائمی است. طی این عمل جراحی، حدود 80 درصد از حجم معده از طریق جراحی برش داده شده و حذف می شود. این کار با کاهش حجم معده و کاهش مصرف کالری انجام می گیرد. در جراحی اسلیو معده، آن بخش از معده که خاصیتی جز دریافت بیشتر غذا ندارد، حذف می گردد.

پیشنهاد می کنیم از پست عمل اسلیو معده بهتر است یا بای پس و رژیم غذایی هفته سوم بعد از عمل اسلیو دیدن کنید.

جراحی اسلیو معده:
جراحی اسلیو معده:

از این رو کوچک ترین آسیبی به بافت معده و عملکرد آن وارد نخواهد شد و دستگاه گوارش همانند قبل به کار خود ادامه می دهد. در صورتی که بخش زیادی از معده حذف شود، فرد با خوردن کمترین حجم از غذا احساس سیری خواهد داشت. در این صورت با کاهش مصرف کالری، کاهش وزن رخ می دهد. اسلیو معده یک روش دائمی است و امکان برگشت معده به حالت اولیه وجود ندارد.

جراحی بای پس معده:

در روش جراحی بای پس معده، با اعمال تغییراتی روی معده و روده، کاهش وزن صورت خواهد گرفت. به این طریق که دکتر سلیمی، معده را با استفاده از منگنه جراحی به دو قسمت بزرگ و کوچک تقسیم می کند.

قسمت کوچک تر معده به مری متصل است و مواد مغذایی مستقیما به قسمت کوچک معده منتقل می شوند. با توجه به این که فضای نگهداری مواد غذایی در معده کاهش یافته است، فرد با مصرف کمترین حجم از غذا سیر خواهد شد. در واقع با وارد شدن مقدار کمی غذا، فشار به دیواره های معده وارد می شود و فرد به سرعت احساس سیری پیدا خواهد کرد.

جراحی بای پس معده:
جراحی بای پس معده:

با کاهش مصرف مواد غذایی، لاغری اتفاق می افتد. اما در روش بای پس معده، کار در اینجا ختم نمی شود. دکتر سلیمی قسمتی از روده کوچک را از مسیر اصلی منحرف کرده و به معده کوچک شده متصل می کند. هدف از انجام این تغییر، کاهش جذب مواد غذایی و تبدیل آن به چربی می باشد.

با وجود چنین تغییراتی، فرد در زمان کوتاهی وزن زیادی را از دست خواهد داد. جراحی بای پس معده موقتی بوده و فرد هر زمان که بخواهد، می تواند تغییرات را به حالت اولیه برگرداند.

حلقه گذاری معده:

حلقه گذاری معده آخرین روش در جراحی چاقی می باشد که به دلیل اثرات کمی که در لاغری دارد، طرفداران کمی پیدا کرده است. با این حال کم نیستند افرادی که از روش حلقه گذاری برای کاهش وزن استفاده می کنند.

حلقه گذاری معده:
حلقه گذاری معده:

در این روش، دکتر سلیمی از یک حلقه مخصوص سیلیکونی توخالی استفاده می کند. جراح، حلقه را به دور معده می بندد و آن را با استفاده از لوله مخصوص پر از باد می کند. با باد شدن حلقه، معده به دو بخش تقسیم می شود.

در این صورت فضا برای تجمع مواد غذایی کمتر می گردد و فرد به سرعت سیر می شود. در این صورت کاهش وزن رخ می دهد. حلقه یاد شده قابل تنظیم است. یعنی جراح می تواند باد آن را خالی کند یا مقدار باد آن را بیشتر کند. تغییرات اندازه حلقه روی اشتها تاثیر دارد.

تکنیک جراحی چاقی

بسیاری از افرادی که تمایل دارند از روش جراحی های چاقی استفاده کنند، از تیغ جراحی و دوره نقاهت آن هراس دارند و ترجیح می دهند اکه ز سایر روش ها وزن کم کنند. اما دنیای نوین و تکنولوژی به این افراد کمک شایانی می کند.

جراحی چاقی توسط دکتر سلیمی به کمک تکنیک لاپاراسکوپی انجام می گیرد. در این تکنیک، خبری از برش ها و زخم های عمیق نیست و دوره نقاهت طولانی مدت حذف شده است. در تکنیک نوین لاپاراسکوپی، چند برش بسیار کوچک به اندازه چند میلیمتر روی شکم ایجاد می شود.

سپس جراحی با استفاده از لوله های لاپاراسکوپی و اهرم های مخصوص صورت می گیرد. به این طریق که دکتر سلیمی، وسایل مورد نیاز پزشکی را از طریق لوله ها وارد بدن می کند و جراحی را از طریق اهرم های مخصوص به دست می گیرد.

یکی از لوله ها دارای دوربین و چراغی است که تصاویر را به مانیتور مخصوص اتاق پزشک ارسال می کند و پزشک با استفاده از این تصاویر، مدیریت عمل را در دست می گیرد.

بعد از آن لوله ها از بدن خارج شده و برش های ریز، یک الی دو بخیه خواهند خورد. با استفاده از این تکنیک؛ خونریزی، درد، عفونت، محل زخم و … از بین می رود. همچنین احتمال آسیب دیدگی بافت های مجاور وجود نخواهد داشت.

مزیت بسیار مهم تکنیک لاپاراسکوپی، کوتاه بودن دوره نقاهت است. یعنی بیمار طی مدت حداکثر یک هفته بعد از عمل می تواند به محل کار خود بدون هیچ گونه مشکلی بازگردد.

سخن پایانی

دکتر سلیمی یکی از مجرب ترین و ماهرترین جراحان در حوزه جراحی چاقی می باشد که در مورد هر یک از روش های جراحی چاقی، اطلاعات جامع تر و کامل تری را در اختیار شما قرار می دهد.

کافی است در خصوص بهترین صبحانه برای لاغری و اطلاعات تکمیلی در خصوص جراحی لاغری، با دکتر سلیمی تماس حاصل نمایید.

همچنین توصیه می کنیم صفحه تغذیه بعد از عمل اسلیو را نیز مطالعه کنید.

https://cutt.ly/5XtHuMt

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید