بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی

فهرست مطالب

در این مقاله قصد داریم تا موضوع بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی را مورد بررسی قرار دهیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی، زمانی است که پزشک تشخیص دهد که بدن شما توانایی بارداری و نگهداری جنین را دارد.

اگر نمی دانید جراحی لاپاراسکوپی چیست این صفحه را مطالعه کنید.

 

بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی
بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی

عمل لاپاراسکوپی در زنان می تواند تا حد زیادی مشکلات شکمی و لگنی را حل نموده و به باروری کمک کند.در این راستا می توانید از تجربیات دکتر سلیمی جراح چاقی نیز بهره مند شوید.

دکتر سلیمی، معتبرترین متخصص جراحی و دارای مدرک فلوشیپ لاپاراسکوپی می باشد.

اینفوگرافیک بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی

اینفوگرافیک بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی
اینفوگرافیک بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی

در این مقاله در رابطه با لاپاراسکوپی در زنان و باروری بیشتر می خوانیم. با ما باشید.

عناوین مقاله:

چه بیماری هایی در زنان باعث ناباروری می شوند؟

لاپاراسکوپی چیست؟

در چه مواردی لاپاراسکوپی توصیه می شود؟

چه بیماری هایی در زنان با لاپاراسکوپی درمان می شود؟

مراقبت های بعد از عمل لاپاراسکوپی به چه شکل است؟

تغذیه بعد از عمل لاپاراسکوپی به چه شکل است؟

لاپاراسکوپی برای چه افرادی مناسب نیست؟

تفاوت بین لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی چیست؟

کدام پزشک برای انجام لاپاراسکوپی بهتر است؟

بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی چه زمانی است؟

آیا بعد از عمل لاپاراسکوپی می توان آی وی اف کرد؟

آیا لاپاراسکوپی در زمان بارداری امکانپذیر است؟

آیا بارداری بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان و آندومتریوزامکان دارد؟

نوع زایمان خانم هایی که لاپاراسکوپی انجام داده اند، چیست؟

آیا در بارداری خارج از رحمی، لاپاراسکوپی انجام می شود؟

تفاوت بین لاپاراسکوپی و لاپاراتومی در چیست؟

هزینه انجام لاپاراسکوپی چقدر است؟

سخن پایانی

 

چه بیماری هایی در زنان باعث ناباروری می شوند؟

بیماری های مختلفی وجود دارند که می توانند شانس بارداری خانم را به شدت کاهش دهند و در صورت عدم رسیدگی و پیشرفت بیماری، باعث نازایی شوند. این بیماری ها عبارتند از:

چه بیماری هایی در زنان باعث ناباروری می شوند؟
چه بیماری هایی در زنان باعث ناباروری می شوند؟

چرخه نامرتب پریودی

یکی از علائمی که می تواند زمینه ساز ناباروری باشد، چرخه نامنظم پریودی است. به این صورت که پریودی خیلی نامرتب است و تعداد روزهای دوره، کم و یا زیاد می شود. البته با خواندن این مسئله نگران نباشید و برای اطمینان بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

گاهی تحت تاثیر شرایط مختلف مانند تغییر فصل، بیماری، چاقی و یا لاغری و استرس ممکن است دوره به هم بریزد که این مورد جای نگرانی ندارد اما چنان چه این مشکل ادامه دار بود، بهتر است به پزشک مراجعه شود.

پیشنهاد می کنیم از پست دوران نقاهت بعد از لاپاراسکوپی دیدن کنید.

قاعدگی های دردناک

معمولا دردهای پریودی قابل تحمل هستند و با مصرف مسکن التیام می یابند. اما اگر دچار قاعدگی های خیلی دردناک شده اید که با مصرف مسکن های قوی و استراحت بهبود نمی یابند، یک سونوگرافی انجام دهید تا علت را بیابید.

کیست تخمدان

یکی از بیماری های نسبتا شایع، کیست تخمدان است که اگر به موقع درمان نشود، می تواند باعث ناباروری شود.

چسبندگی لوله های رحمی

چسبندگی لوله های رحمی یکی دیگر از مشکلاتی است که گریبانگیر تعدادی از خانم ها شده است. چسبندگی لوله های رحمی عمدتا خطر حاملگی خارج از رحمی را به دنبال دارد.

عفونت های قارچی

یکی دیگر از بیماری های خطرناک که اگر به موقع درمان نشود می تواند عواقب خیلی جدی مانند ناباروری داشته باشد، عفونت های قارچی است. عفونت ها اگر درمان نشوند، به مرور تخمدان ها و رحم را درگیر می کند و باعث کاهش قدرت باروری می شود.

چاقی

یکی دیگر از مشکلاتی که برخی از خانم ها با آن دست و پنجه نرم می کنند، معضل چاقی است. بافت های چربی، اطراف رحم و تخمدان را می گیرد و مانع از کارکرد صحیح این اندام ها می شود.

وجود غده های سرطانی

متاسفانه غده های سرطانی در قسمت تولید مثل، کارکرد این قسمت ها را به شدت دچار اختلال می کند و باعث ناباروری می شود.

با این که بیماری ها بالا جدی و خطرناک هستند اما اگر به موقع و توسط یک پزشک خوب و مجرب همچون دکتر سلیمی درمان شوند، می توانند قدرت باروری را بالا ببرند.

یکی از درمان ها با بازدهی بالا، انجام عمل لاپاراسکوپی است که می تواند تا حد زیادی فرد را برای بارداری آماده کند. بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی چیزی حدود 3 ماه بعد از عمل است.

وجود غده های سرطانی
وجود غده های سرطانی

لاپاراسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپی یک روش شناسایی و درمانی غیر تهاجمی لگنی است. پزشک با ایجاد چند برش کوچک روی نقاط شکم، دوربین مخصوص لاپاراسکوپ و سایز ابزارهای پزشکی که عمدتا لوله ای شکل و باریک هستند را وارد فضای شکمی می کند.

این دوربین ها به مانیتورهایی وصل هستند که فضای داخل شکم و لگن را نشان می دهند و پزشک می تواند بدون جراحی باز و فقط با ایجاد چند برش کوچک در ناحیه شکم، مشکل و بیماری را شناسایی کند و با توجه به نتایج، بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی را به شما بدهد.

اگر مشکل بیمار قابل حل باشد و شرایط و امکان درمان وجود داشته باشد، پزشک در همان جا روند درمان بیماری را آغاز می کند و یا اگر مشکوک به وجود کیست، فیبروز و … باشد، نمونه برداری را برای بررسی بیشتر انجام می دهد.

برای اطلاعات کامل تر در این زمینه صفحه لاپاراسکوپی معده چیست را مطالعه کنید.

معمولا لاپاراسکوپی تحت بیهوشی صورت می گیرد

معمولا لاپاراسکوپی تحت بیهوشی صورت می گیرد ولی در برخی از شرایط ممکن است پزشک تشخیص دهد که بی حسی موضوعی کفایت می کند. اما در هر حال نگران نباشید چرا که قرار نیست دردی را حس کنید.

اگر عمل جراحی لاپاراسکوپی تحت بی حسی صورت گرفت، بهتر است که استرس و اضطراب را از خود دور کنید و نفس های عمیق بکشید. آرامش خود را حفظ کنید تا پزشک بتواند با دقت بیشتری روند درمانی را پیگیری کند.

با این که در طی عمل، دردی را حس نمی کنید، ممکن است بعد از عمل در جای برش ها کمی احساس درد و سوزش داشته باشید. حتی ممکن است تکرر ادرار پیدا کنید که با مرور زمان بهتر می شود. بهتر است نگران نباشید و برای اطمینان بیشتر، مشکلات خود را با دکتر سلیمی در میان بگذارید.

مدت زمان زیادی را احتیاج نیست که در بیمارستان بمانید و به محض این که علائم بهبودی در شما دیده شد و پزشک ترخیص شما را تایید کرد، می توانید از بیمارستان خارج شوید ولی ممکن است در همان روز نتوانید رانندگی کنید.

پس بهتر است که یک همراه داشته باشید تا شما را به خانه ببرد. بهتر است بعد از انجام عمل، در خانه بمانید و یکی دو روزی را استراحت کنید.

در چه مواردی لاپاراسکوپی توصیه می شود؟

لاپاراسکوپی یکی از روش های درمانی است که در خانم ها و آقایان کاربرد دارد و برای بررسی مشکلات در ناحیه شکم و لگن، استفاده می شود.

بیشتر مواقع، جراحی لاپاراسکوپی برای شناسایی، تشخیص و درمان بیماری ها و مشکلات شکمی انجام می شود.

البته زمانی این روش درمانی توصیه می شود که از طریق روش های دیگر شناسایی مثل سونوگرافی، سی تی اسکن، ام آر آی و …، امکان پیش بینی مشکل بیمار وجود نداشته باشد و پزشک لازم بداند که بدون جراحی باز، داخل بدن بیمار را ببیند و یا نیاز به نمونه برداری باشد.

با این که معمولا لاپاراسکوپی برای مشاهده اندام های لگنی درخواست می شود، اما برای بررسی و معاینه سایر اندام های بدن مانند معده، طحال، کبد، لوزالمعده، کیسه صفرا، روده بزرگ و کوچک، آپاندیس نیز روشی کاربردی خواهد بود.

پزشک درخواست این عمل جراحی را می دهد تا وجود تومور یا توده و بیماری های مربوط به کبد و وجود مایعات در حفره شکمی و یا پیشرفت یا عدم پیشرفت سرطان و روند درمان بیماری را بررسی کند.

دکتر مهدی سلیمی معمولا از لاپاراسکوپی در زمینه انجام عمل اسلیو معده و بای پس معده بهره می برند.

لاپاراسکوپی به صورت درمان ناباروری نیز در خانم ها کاربرد دارد

البته لاپاراسکوپی به صورت درمان ناباروری نیز در خانم ها کاربرد دارد. ممکن است مشکلاتی در درون رحم خانم وجود داشته باشد که مانع از باروری می شود. در این شرایط پزشک برای بررسی شرایط بدنی و در صورت امکان، رفع آن، لاپاراسکوپی را پیشنهاد می دهد.

بیشتر خانم هایی که مشکل باروری داشته اند و جراحی لاپاراسکوپی را انجام داده اند و بعد از انجام لاپاراسکوپی، سایر روش های درمانی برای بارداری را انجام داده اند، به نتیجه رسیده اند و حس خوب مادر شدن را تجربه کرده اند.

بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی، بسته به شرایط بیمار و همچنین نوع بیماری، بازه زمانی متفاوت از 3 ماه تا یک سال را خواهد داشت.

لاپاراسکوپی به صورت درمان ناباروری نیز در خانم ها کاربرد دارد
لاپاراسکوپی به صورت درمان ناباروری نیز در خانم ها کاربرد دارد

چه بیماری هایی در زنان با لاپاراسکوپی درمان می شود؟

لاپاراسکوپی یکی از روش های درمانی کم تهاجم است که برای درمان بیماری های مختلف زنان در ناحیه مربوط به اندام های جنسی کاربرد ویژه ای دارد و عمدتا با هدف درمان ناباروری انجام می شود. لاپاراسکوپی در زنان با هدف درمان بیماری های زیر انجام می شود:

درمان ناباروری

کاشت جنین یکی از اقداماتی است که به کمک لاپاراسکوپی انجام می شود. در بیمارانی که دارای لوله های رحمی چسبنده هستند و امکان انتقال تخمک از این طریق وجود نداشته باشد، به وسیله لاپاراسکوپی و لوله لاپاراسکوپ انتقال تخمک انجام می شود. بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپارسکوپی و کاشت جنین، توسط پزشک به شما اعلام می شود.

بازکردن لوله های رحمی

لوله های رحمی چسبنده باعث نازایی و مانع از لانه گزینی جنین می شود. چنان چه باز کردن لوله ها با سایر روش های موجود ممکن نباشد، لاپاراسکوپی توصیه می شود.

معمولا افرادی که به چسبندگی لوله رحمی مبتلا هستند، عمل آی وی اف را انجام می دهند. انجام عمل لاپاراسکوپی شانس موفقیت آی وی اف را بالاتر می برد.

تخمدان پلی کیستیک

یکی دیگر از بیماری هایی که خانم ها با آن روبرو می شوند و شانس بارداری را پایین می آورد، تخمدان پلی کیستیک است. در صورتی که دارو درمانی جوابگو نباشد، دکتر سلیمی، لاپاراسکوپی را پیشنهاد می کند.

با انجام لاپاراسکوپی، تخمک های نابارور سطح تخمدان از بین می روند و شانس بارداری بالاتر می رود و به علاوه میزان هورمون های بدن و همچنین چرخه پریودی تنظیم می شود.

آندومتریوز

آندومتریوز که یکی دیگر از بیماری های رحمی است، به رشد نا به جای بافت های رحم گفته می شود. در طی عمل لاپاراسکوپی، این بافت ها از بین برده می شوند و رحم دوباره به حالت اولیه خود بازگردانده می شود.

علاوه بر درمان بیماری هایی که گفته شد، گاهی مشکلاتی برای خانم ها به وجود می آید که هیچ آزمایش و تصویربرداری، قادر به تشخیص نخواهد بود. در این مواقع نیز لاپاراسکوپی برای برداشتن نمونه از رحم تجویز می شود.

با این که لاپاراسکوپی روش درمان با بازدهی بالا است، اما همچنان ممکن است که فرد بعد از انجام لاپاراسکوپی احتیاج به دارو درمانی داشته باشد.

آندومتریوز
آندومتریوز

مراقبت های بعد از عمل لاپاراسکوپی به چه شکل است؟

عمل لاپاراسکوپی مانند هر عمل جراحی دیگری نیاز به مراقبت دارد. بهتر است روش های مراقبتی که دکتر سلیمی به شما توصیه می کند را رعایت کنید تا از به وجود آمدن مشکلات بعدی جلوگیری کنید:

استفاده از مسکن

ممکن است به دلیل وجود جای برش های شکمی، احساس درد داشته باشید. داشتن احساس درد طبیعی است و جایی برای نگرانی وجود نخواهد داشت. بهتر است از مسکن هایی مانند دیکلوفناک مقعدی استفاده کنید.

ممنوعیت رانندگی

تا دو هفته بعد از عمل به دلیل وجود اثرات داروی بیهوشی، رانندگی ممنوع است.

استراحت کافی

بهتر است چند روزی را در خانه بمانید و به استراحت بپردازید. یکی دو روز بعد از عمل می توانید انجام فعالیت های سبک را شروع کنید ولی برای انجام فعالیت های روزانه به طور کامل بهتر است که مدتی را صبر کنید.

استفاده از کمپرس

استفاده از کمپرس سرد و یا گرم برای کاهش درد توصیه می شود.

دوش گرفتن

دوش گرفتن مانعی ندارد ولی رطوبت می تواند باعث ایجاد عفونت شود. بعد از دوش گرفتن، زخم ها را با باد سشوار خشک کنید.

لباس گشاد بپوشید

بعد از عمل لاپاراسکوپی، لباس گشاد و آزاد بپوشید تا روی زخم ها فشاری وارد نشود.

کارهای سنگین ممنوع

یکی دو هفته بعد از عمل از انجام ورزش هایی که فشار زیادی به بدن وارد می کند و یا از بلند کردن اجسامی که سنگین است، به شدت خود داری کنید.

جوراب واریس

بعد از عمل به مدت یک ماه جوراب واریس بلند تا بالای ران پا بپوشید تا به بهبود جریان گردش خون کمک کنید و مانع از لخته شدن خون بشوید.

تحت نظر پزشک باشید

همچنان بعد از عمل تحت نظر پزشک باشید تا بدانید بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی، در زنانی که این عمل را به قصد درمان ناباروری انجام داده اند، چه زمانی است. دکتر سلیمی از مرحله اول بیماری تا بهبودی کامل و چکاپ های سالیانه همراه شما خواهد بود.

مجموعه عوامل بالا به شما کمک می کنند تا دوران نقاهت بعد از عمل را سریعتر و بدون وجود هیچ مشکلی سپری کنید.

چنان چه دچار دردهای شدید شکمی شدید و یا استفراغ و تهوع شدیدی را تجربه کردید، یا در محل زخم ها عفونت را مشاهده کردید، فورا و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

تحت نظر پزشک باشید
تحت نظر پزشک باشید

تغذیه بعد از عمل لاپاراسکوپی به چه شکل است؟

تغذیه مناسب بعد از عمل لاپاراسکوپی بسیار مهم و ضروری است. با انجام عمل لاپاراسکوپی همه چیز تمام نشده است و شما باید مراقب تغذیه خود باشید تا دوران نقاهت هر چه سریعتر به پایان برسد.

به خانم هایی که به دنبال بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی هستند، توصیه می شود تا علاوه بر پیدا کردن مناسب ترین زمان بارداری، به دنبال مناسب ترین رژیم غذایی هم باشند.

در ادامه موارد تغذیه ای که باید بعد از عمل لاپاراسکوپی رعایت شود، بیان شده است:

شب قبل از عمل

سعی کنید غذاهای سبک بخورید و به قدر کافی مایعات بنوشید. از حدود 12 شب به بعد، مصرف مایعات و غذا ممنوع است.

در روز عمل

در روز عمل باید ناشتا باشید و از خوردن و آشامیدن بپرهیزید. چرا که اگر معده خالی نباشد، ممکن است بعد از بیهوشی و در حین عمل، غذاها به سمت مری و نای حرکت کنند و راه تنفسی را ببندند.

مصرف مایعات فراوان

در روز بعد از عمل، هر چقدر که می توانید مایعات سالم بخورید. نوشیدن آب، آب سیب و لیموناد زنجبیلی به شدت توصیه می شود.

از نوشیدن قهوه، نوشابه، آبمیوه های دارای قند مصنوعی به شدت بپرهیزید. مصرف آب مرکبات مانند آب پرتقال و یا آب گوجه فرنگی به هیچ وجه توصیه نمی شود.

مصرف غذاهای سبک

به دلیل دریافت داروی آرامبخش و یا بیهوشی، ممکن است که حالت تهوع داشته باشید. می توانید از غذاهای سبک، کم چرب و کم ادویه استفاده کنید. مصرف سوپ، نان قندی و نان تست، توصیه می شود.

مصرف فیبر

از آنجایی که داروهای تجویز شده باعث یبوست می شود، بهتر است فیبر را در برنامه غذایی خود جا دهید. مصرف سبزیجات، میوه ، نان سبوس دار و غلات توصیه می شود. مصرف مایعات زیاد نیز به کاهش یبوست کمک خواهد کرد.

خوردن روزانه میوه

میوه یکی از بهترین خوراکی های بی ضرری است که فرد می تواند بخورد. روزانه حداقل 5 عدد میوه مصرف کنید.

مصرف سبزیجات نفاخ ممنوع

مصرف سبزیجات نفاخی چون کلم، کلم بروکلی، پیاز و تربچه و … را محدود کنید.

نوشیدنی های الکلی ممنوع

نوشیدنی های الکلی و سیگار ممنوع است.

تغذیه مناسب بعد از عمل برای بهبود هر چه سریعتر بسیار مهم و ضروری است و نباید از اهمیت آن غافل شد. برای کسب آگاهی بیشتر، با دکتر سلیمی در ارتباط باشید.

نوشیدنی های الکلی ممنوع
نوشیدنی های الکلی ممنوع

لاپاراسکوپی برای چه افرادی مناسب نیست؟

با پیشرفت علم و افزایش مهارت پزشکان و همچنین پیشرفت ابزارهای پزشکی، روش های درمان بیماری هم پیشرفته تر شد. تا جایی که امروزه پزشکان برای بررسی مشکلات اندام های داخلی بدن، در موارد غیر ضرور از تکنیک هایی استفاده می کنند که احتیاج به جراحی باز نباشد.

یکی از این تکنیک هایی که اخیرا تحت توجه قرار گرفته است و بسیار پرکاربرد می باشد، تکنیک لاپاراسکوپی است. در این روش درمانی، فقط با ایجاد چند شکاف کوچک روی شکم، فرایند درمان آغاز می شود.

این روش درمانی کاربرد بسیار زیادی در درمان بیشتر بیماری های شکمی دارد و در زنان، بیشتر با هدف افزایش شانس باروری در زوجینی که با مشکل بارداری روبرو هستند، انجام می شود. بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی، بهترین زمانی است که بدن خانم توانایی حمل و نگهداری جنین را داشته باشد.

با انجام این روش درمانی و سایر روش های درمانی دیگر، خیلی از زوجین به آرزوی خود که همان بچه دار شدن است، رسیده اند.

کاربرد لاپاراسکوپی گسترده است و فقط به زمینه بارداری ختم نمی شود. اما انجام این عمل نیز به داشتن فاکتورهایی نیازمند است و شاید برخی از افراد شرایط انجام این عمل جراحی را نداشته باشند. در ادامه و با مشاوره از دکتر سلیمی، به بررسی چند مشکلی می پردازیم که مانع از انجام لاپاراسکوپی می شود:

چاقی

چاقی باعث می شود که چربی ها دور اندام های داخلی شکمی را گرفته باشند و تشخیص و درمان به راحتی وجود نداشته باشد و احتمال آسیب دیدن عضو در طی جراحی بالاتر رود. بنابراین از روش های جایگزین درمانی در این گونه از افراد استفاده می شود.

بیماری های قلب و عروق

اگر شخص دچار بیماری های قلب و عروق باشد، به دلیل وجود خونریزی در طی عمل، از روش های دارویی و یا سایر روش های جایگزین استفاده می شود.

خانم هایی که یائسه شده اند

در خانم هایی که یائسه شده اند، از روش های جایگزین درمانی استفاده می شود.

افرادی که دارای سابقه عمل جراحی در ناحیه شکم هستند

بنابراین همه افراد نمی توانند عمل لاپاراسکوپی را انجام دهند، اما موارد استثناء هم وجود دارد که پزشک مجبور به استفاده از لاپاراسکوپی می شود. در اینگ ونه موارد حتما سود جراحی بیشتر از زیان بوده است. بنابراین بهتر است که به پزشک اعتماد کنید.

افرادی که دارای سابقه عمل جراحی در ناحیه شکم هستند
افرادی که دارای سابقه عمل جراحی در ناحیه شکم هستند

تفاوت بین لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپی یک روش درمانی کم تهاجم است که در طی آن برش های کوچکی روی قسمت شکم ایجاد شده و دوربینی وارد شکم می شود.

از طریق این دوربین، پزشک داخل شکم بیمار را بررسی می کند و مشکل را شناسایی کرده و چنان چه رفع مشکل ممکن باشد، درمان را در همان لحظه انجام می دهد. بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی چیزی در حدود 3 ماه بعد از عمل است.

هیستروسکوپی روش درمانی است که زخمی روی بدن ایجاد نم یشود و دوربین از طریق واژن به داخل رحم بیمار فرستاده می شود و برای بررسی مشکلات رحمی، از این روش درمانی استفاده می شود.

مشکلاتی از قبیل خونریزی غیر طبیعی، دردهای شدید و غیر طبیعی رحم، از بین بردن پولیپ های رحمی و همچنین برخی از فیبروم ها، قاعدگی های نامنظم، از طریق هیستروسکوپی درمان می شوند.

هیستروسکوپی و لاپاراسکوپی دارای تفاوت هایی هستند:

نوع عمل

در لاپاراسکوپی، شکاف هایی روی بدن ایجاد می شود ولی در هیستروسکوپی از طریق واژن، مراحل عمل صورت می گیرد.

کاربرد عمل

در هیستروسکوپی فقط به بررسی و درمان بیماری های رحم پرداخته می شود. در صورتی که در لاپاراسکوپی، طیف وسیع تری از بیماری های شکمی مورد بررسی و درمان قرار می گیرد و در زنان و مردان کاربرد دارد.

بیهوشی

در لاپاراسکوپی بیمار ممکن است بیهوش شده باشد و یا تحت بی حسی قرار بگیرد اما بیمارانی که قرار است تحت عمل هیستروسکوپی قرار بگیرند، بیهوش نمی شوند.

هزینه عمل

از آنجایی که در عمل لاپاراسکوپی طیف وسیع تری از بیماری ها مورد بررسی قرار می گیرد، هزینه عمل بیشتر از هیستروسکوپی خواهد بود.

اگر پزشک به شما لاپاراسکوپی و یا هیستروسکوپی را پیشنهاد کرد، نگران نباشید و اصرار برای انجام عمل خاصی نداشته باشید. پزشک با توجه به شرایط و نوع بیماری، نوع عمل را مشخص می کند.

بهترین پزشک، پزشکی است که مشکل شما را زود متوجه شود و بهترین راهکار درمانی را ارائه دهد. دکتر سلیمی یکی از پزشکان متخصص در این زمینه است که می توانید برای تشخیص و درمان بیماری، به ایشان مراجعه کنید.

هزینه عمل
هزینه عمل

کدام پزشک برای انجام لاپاراسکوپی بهتر است؟

انجام لاپاراسکوپی برای درمان و شناسایی بیماری های شکمی، بسیار مهم است. این موضوع برای خانم ها اهمیت بیشتری دارد. چرا که می تواند قدم مهمی برای باردار شدن آن ها باشد.

خانم هایی که با مشکل باروری روبرو هستند، به این امید دارند که بعد از لاپاراسکوپی، بارداری و مادر شدن را تجربه کنند. بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی با توجه به عوامل مختلفی و توسط پزشک تعیین می شود.

انتخاب یک پزشک خوب می تواند در نتیجه عمل بسیار تاثیرگذار باشد. اگر پزشکی که در روند درمان انتخاب می کنید، از مهارت کافی برای انجام عمل برخوردار نباشد، نتیجه عمل به خوبی پیش نخواهد رفت و مشکلات زیادی را برای فرد به وجود می آورد و حتی ممکن است فرد را دلسرد کند.

بهترین پزشک، پزشکی است که در ابتدا تمام علائم را بررسی کند و آزمایشات اولیه را انجام دهد. تا حاضر شدن جواب آزمایشات، دارو درمانی برای کاهش علائم را آغاز کند و با حاضر شدن جواب آزمایشات، روند درمانی را آغاز کند.

کدام پزشک برای انجام لاپاراسکوپی بهتر است؟
کدام پزشک برای انجام لاپاراسکوپی بهتر است؟

روند درمانی در ابتدا همان دارو درمانی خواهد بود. چنان چه نتیجه آزمایشات نشان دهد و یا بدن بیمار به دارو جواب ندهد، مرحله دارو درمانی حذف می شود و به بیمار انجام عمل لاپاراسکوپی توصیه میشود.

دکتر سلیمی یکی از بهترین پزشکان در زمینه شناسایی بیماری های شکمی و یکی از بهترین و با مهارت ترین جراحان در زمینه لاپاراسکوپی است.

بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی چه زمانی است؟

اگر عمل لاپاراسکوپی را انجام داده اید و برای شما سوال است که چه زمانی می توانید برای بارداری اقدام کنید، در پاسخ نمی توان مدت زمان مشخصی را اعلام کرد. چرا که شرایط بدنی هر خانم نسبت به خانم دیگر متفاوت است.

بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی وابسته به چند علت در هر شخص به نسبت شخص دیگر متفاوت است:

دلیل انجام لاپاراسکوپی چه بوده است

اول باید مشخص شود که لاپاراسکوپی به چه علتی انجام گرفته است و آیا خطرات وجود بیماری به طور کامل رفع شده است یا نه؟ آیا انجام مجدد لاپاراسکوپی نیاز است یا خیر؟ همه این موارد با مشورت با دکتر سلیمی قابل تشخیص خواهد بود.

شرایط بدنی بانو

مورد مهم دیگر، پیگیری شرایط بدنی خانم خواهد بود. باید بررسی شود که آیا خانم توانایی باردار شدن و یا حمل جنین را خواهد داشت یا خیر؟

روند درمان بیماری

برخی از بیماری ها هستند که در همان جلسه لاپاراسکوپی بهبودی کامل حاصل نمی شود و روند درمانی همچنان بعد از عمل ادامه دار خواهد بود. باید بررسی کرد که آیا خانمی که همچنان تحت درمان بیماری است، می تواند باردار شود و یا بارداری برای وی و جنین مشکل ساز نباشد.

مشورت با پزشک

مطمئن ترین راه قابل اعتماد، مشورت با پزشک است. پزشک با بررسی سابقه بیماری و شرایط جسمانی، بهترین زمان بارداری برای خانم را اعلام می کند.

چنان چه با بررسی پزشک مشخص شود که بیمار توانایی بارداری و حمل جنین را دارد و شرایط بسیار مساعد است، معمولا بین دو تا سه ماه بعد از عمل لاپاراسکوپی می توان برای بارداری اقدام کرد.

مشورت با پزشک
مشورت با پزشک

آیا بعد از عمل لاپاراسکوپی می توان آی وی اف کرد؟

Ivf همان لقاح خارج از شکمی است. در زوج هایی که مشکلاتی نظیر آندومتریوز وخیم، تعداد کم اسپرم، مشکلات تخمدان، مشکلات رحم و لوله های رحمی و … وجود دارد، باروری به روش آی وی اف توصیه می شود.

در واقع در آی وی اف چهار مرحله صورت می گیرد:

تحریک تخمدان

در مرحله اول و به منظور باروری و نتیجه گرفتن زوجین، سعی می شود تا با دارو تخمک گذاری را تحریک کرد.

گرفتن تخمک

این مرحله که در بیمارستان انجام می شود و نوعی عمل سرپایی محسوب می شود، بیمار می تواند در همان روز به خانه برود. از طریق دستگاه های مخصوص، تخمک خانم گرفته شده و برای لقاح به آزمایشگاه برده می شود.

لقاح مصنوعی

در این مرحله، تخمک های خوب و با کیفیت از بین سایر تخمک ها جدا می شود و با اسپرم و در آزمایشگاه، لقاح مصنوعی صورت می گیرد.

انتقال جنین

در این مرحله که دوباره در بیمارستان صورت می گیرد، جنین به رحم مادر منتقل می شود. در این مرحله آرامش و استراحت مادر بسیار مهم است تا جنین ها بتوانند به خوبی رشد کنند. معمولا در مرحله کاشت جنین در رحم، چند جنین کاشت می شود.

در واقع لاپاراسکوپی به منظور از بین بردن ایرادات و اشکال رحم و لگن انجام می شود و مادر را آماده بارداری می کند. در واقع بعد از عمل لاپاراسکوپی می توان برای آی وی اف اقدام کرد.

بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی و اقدام برای بارداری، معمولا دو ماه بعد از عمل است. البته پزشک می تواند تاریخ دقیق تری برای اقدام به بارداری تعیین کند.

از آنجایی که عمل آی وی اف یک عمل پرهزینه است، بهتر است برای گرفتن نتیجه و مادر شدن به یکی از پزشکان خوب در این زمینه مراجعه کرد. دکتر سلیمی یکی از پزشکان با اخلاق و دارای مهارت بالای پزشکی است که عمل های جراحی موفقی را پشت سر گذاشته است.

انتقال جنین
انتقال جنین

آیا لاپاراسکوپی در دوران بارداری امکانپذیر است؟

معمولا مادران به دنبال بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی می گردند اما مواردی پیش می آید که مجبور می شوند تا در حین بارداری، لاپاراسکوپی را تجربه کنند.

از بین صدها مادر، تعداد انگشت شماری هستند که به بیماری های مرتبط با بارداری و غیر مرتبط با بارداری دچار می شوند و برای آن ها لاپاراسکوپی تجویز می شود. به محض تجویز این عمل، مادران باردار دچار نگرانی از بابت سلامت جنین در حین عمل می شوند.

در گذشته  که امکانات پزشکی تا این حد پیشرفته نبود، این نگرانی از سمت پزشکان نیز وجود داشت. اما امروزه با بالاتر رفتن مهارت پزشکان و پیشرفته تر شدن امکانات، این جراحی برای بانوان باردار صورت می گیرد.

چنان چه مادران به وضعیت سلامتی خود توجه کافی داشته باشند و از کنار نشانه ها و علائم بیماری به سادگی رد نشوند، امکان شناسایی و درمان بیماری با روش هایی مانند سونوگرافی، ام آر آی و سی تی اسکن نیز وجود خواهد داشت.

سونوگرافی ایمن ترین روش تشخیصی در بارداری می باشد

سونوگرافی ایمن ترین روش تشخیصی در بارداری می باشد. دقت سونوگرافی چیزی در حدود 96 درصد است که در طی سونوگرافی می توان بیماری هایی مرتبط با بارداری مانند بارداری خارج از رحمی، پیچ خوردگی تخمدان و جدا شدن جفت، همچنین بیماری های غیر مرتبط با بارداری مانند آپاندیسیت، سنگ های صفراوی و … را شناسایی کرد.

سی تی اسکن روش دیگر شناسایی بیماری است که فقط در موارد ضروری و در مواردی که تشخیص از طریق سونوگرافی ممکن نبوده است، تجویز می شود.

اگر بیماری در مرحله پیشرفته قرار گرفته باشد و یا تشخیص از سایر راه ها ممکن نباشد، لاپاراسکوپی تجویز می شود.

لاپاراسکوپی در زمان بارداری باید توسط پزشک ماهر صورت بگیرد تا کوچکترین مشکلی برای مادر و جنین پیش نیاید.

سونوگرافی ایمن ترین روش تشخیصی در بارداری می باشد
سونوگرافی ایمن ترین روش تشخیصی در بارداری می باشد

دکتر سلیمی یکی از جراحانی است که می توانید برای این امر به ایشان مراجعه کنید و عمل لاپاراسکوپی خود را بدون هیچ دغدغه ای انجام دهید.

با توجه به دلیل شرایط سقط خود به خودی در سه ماهه اول و ایجاد خطر زایمان زودرس در سه ماهه سوم، معمولا عمل لاپاراسکوپی در سه ماهه دوم انجام می شود.

آیا بارداری بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان و آندومتریوز امکان دارد؟

بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی، رفع مشکلات کیست تخمدان و آندومتریوز است.

تخمدان ها که غده هایی بیضوی شکل هستند و به وسیله لوله ای به نام لوله فالوپ به هم وصل شده و اندام جنسی زنان را تشکیل می دهند، بسیار مهم هستند و هر تغییر و مشکلی در کارکرد آن ها روی ناباروری اثر گذار است.

کیست تخمدان یکی از مشکلاتی است که هر خانم به طور معمول یک بار در زندگی تجربه می کند. این بیماری در اکثر خانم ها به خودی خود درمان می شود اما در بعضی از خانم ها این بیماری به معضل اساسی تبدیل می شود و آن وقت است که باید برای درمان آن اقدام کرد. این بیماری اگر به موقع درمان نشود، باعث مشکلاتی مثل ناباروی می شود.

آندومتریوز یکی از بیماری های شایع در بین زنان است

آندومتریوز یکی از بیماری های شایع در بین زنان است که حدود 10 تا 15 درصد خانم ها آن را تجربه می کنند. به بافت داخلی رحم آندومتر می گویند. هنگامی که این بافت رحمی به صورت نا به جا روی تخمدان ها یا بافت لگنی رشد کند، به آن آندومتریوز می گویند. این بیماری نیز باعث کاهش قدرت باروری می شود.

دکتر سلیمی می گوید که اگر هر کدام از بیماری های زنان در مرحله ابتدایی بیماری شناسایی و درمان شود، مشکلی برای باروری پیش نخواهد آمد اما اگر در درمان بیماری سهل انگاری شود، مراحل درمان سخت تر شده و شانس بارداری کمتر می شود.

لاپاراسکوپی یکی از درمان هایی است که برای درمان کیست تخمدان و آندومتریوز در نظر گرفته می شود. لاپاراسکوپی درمانی کم تهاجمی است و می تواند مشکلات رحمی را تا حد زیادی برطرف کند و شانس بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی را بالاتر ببرد.

آندومتریوز یکی از بیماری های شایع در بین زنان است
آندومتریوز یکی از بیماری های شایع در بین زنان است

نوع زایمان خانم هایی که لاپاراسکوپی انجام داده اند، چیست؟

خانم هایی که متوجه شدند بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی چه زمانی است و برای بارداری اقدام کردند و یا در طول بارداری مجبور به انجام جراحی لاپاراسکوپی شده اند؛ نگران نوع زایمان خود هستند و برایشان سوال است که آیا می توانند به صورت طبیعی زایمان کنند یا خیر؟

به طور کلی خانم هایی که عمل لاپاراسکوپی را انجام داده اند، می توانند زایمان طبیعی انجام دهند اما انجام زایمان طبیعی به عوامل مختلفی بستگی دارد:

مدت زمان گذشته از عمل لاپاراسکوپی

یکی از عوامل مهم، مدت زمان بعد از عمل است. برای این که بدانید می توانید به صورت طبیعی زایمان کنید یا خیر، باید بررسی کرد که چه زمانی از انجام عمل لاپاراسکوپی گذشته است. اگر اخیرا عمل لاپاراسکوپی انجام داده اید، باید به انجام عمل سزارین فکر کنید.

وضعیت بهبود بیماری

ممکن است که خانم باردار بعد از عمل لاپاراسکوپی هنوز بهبودی کامل را پیدا نکرده باشد و انجام زایمان طبیعی خطرناک باشد.

وضعیت لگن

گاهی لگن خانم بسیار کوچک است و با توجه به سابقه لاپاراسکوپی، انجام زایمان طبیعی دشوار به نظر می رسد و این دسته از خانم ها نیز سزارین می شوند.

وضعیت جسمانی

اگر خانم باردار وضعیت جسمانی مناسب نداشته باشد و به قولی توان انجام زایمان طبیعی را نداشته باشد، سزارین می شود.

بنابراین هیچ منعی برای انجام زایمان طبیعی وجود ندارد، به شرطی که خانم باردار شرایط انجام زایمان طبیعی را داشته باشد. با این که توصیه می شود خانم ها زایمان طبیعی انجام دهند و بر مزایای زایمان طبیعی تاکید می شود، اما در شرایط خاص، انجام زایمان سزارین بهتر خواهد بود و محافظ جان مادر و نوزاد خواهد بود.

پزشک با بررسی شرایط مادر و نوزاد و همچنین پیگیری روند بیماری، بهترین نوع زایمانی که می توانید داشته باشید را به شما توصیه می کند. دکتر سلیمی یکی از پزشکانی است که تا بهبودی کامل و پس از زایمان نیز همراه شما خواهد بود.

وضعیت جسمانی
وضعیت جسمانی

آیا در بارداری خارج از رحم، لاپاراسکوپی انجام می شود؟

بارداری خارج از رحمی یکی از مشکلاتی است که از حدود هر 50 خانم، یکی از آن ها به این بیماری دچار می شود.

در مسیر حرکت تخمک به رحم، تخمک در یکی از لوله های رحمی بارور می شود و به جای آن که به دیواره رحم بچسبد، به دیواره لوله می چسبد و رشد جنین آغاز می شود.

مادر باردار ممکن است در ابتدا هیچ نشانه و علائمی مبنی بر رشد خارج از رحمی نداشته باشد، اما در ادامه ممکن است با نشانه هایی روبرو شود:

  • وجود درد شدید در شکم و لگن
  • وجود لکه بینی و یا خونریزی
  • احساس گرفتگی عضلات
  • سرگیجه و ضعف

چنان چه مادر با این نشانه ها روبرو باشد، سریعا اقدامات پزشکی مانند آزمایش خون، سونوگرافی واژینال و سایر روش های تشخیصی انجام شده و به محض ثابت شدن بارداری خارج از رحمی، درمان دارویی آغاز می شود.

اگر درمان دارویی موثر نباشد، دکتر سلیمی لاپاراسکوپی را پیشنهاد می کند

اگر درمان دارویی موثر نباشد، دکتر سلیمی لاپاراسکوپی را پیشنهاد می کند. در طی لاپاراسکوپی، لوله ای که دارای مشکل بوده است، خارج می شود. چنان چه جنین بزرگ شده باشد و یا مقدار خونریزی زیاد باشد، جراحی باز صورت می گیرد.

در انتخاب پزشک خود برای لاپاراسکوپی بارداری خارج از رحمی، دقت کنید. از آنجایی که ریسک عمل کمی بالاست، هر پزشکی از عهده انجام این عمل بر نمی آید. دکتر سلیمی یکی از پزشکانی است که برای انجام این عمل می توانید به ایشان مراجعه کنید. ایشان بعد از عمل، بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی را به شما می گوید.

طبق زمانی که پزشک به شما می گوید، برای بارداری اقدام کنید و به اتفاق تلخ گذشته فکر نکنید. لاپاراسکوپی انجام شده به شما کمک می کند که دوران بارداری بهتر و مطمئن تری را پشت سر بگذارید.

اگر درمان دارویی موثر نباشد، دکتر سلیمی لاپاراسکوپی را پیشنهاد می کند
اگر درمان دارویی موثر نباشد، دکتر سلیمی لاپاراسکوپی را پیشنهاد می کند

تفاوت بین لاپاراسکوپی و لاپاراتومی چیست؟

لاپاراتومی نوعی از عمل جراحی است که در طی عمل، شکاف بزرگی روی شکم ایجاد می شود. لاپاراتومی برای طیف وسیع تری از بیماری های شکمی کاربرد دارد. خط برش هایی که روی شکم ایجاد می شود، انواع مختلفی دارد و در نقاط مختلف شکم انجام می شود.

پر کاربردترین خط برش شکمی، برش در وسط شکم است که پزشک می تواند به همه اندام های داخل شکم دسترسی داشته باشد ولی گاهی فقط دسترسی به یک اندام لازم است که در این صورت، خط برش کوچکتر خواهد شد.

لاپاراتومی در افرادی با مشکل عفونت شکم، خونریزی یک عضو، سوراخ شدن و یا آسیب دیدن جدی عضو، گسترش بیماری هایی مانند سرطان رحم و درد شکمی غیر معمول، به کار می رود.

لاپاراسکوپی یکی دیگر از روش های درمانی است که برای رفع مشکلات شکمی استفاده می شود. لاپاراسکوپی همچنین برای درمان ناباروری استفاده می شود. بنابراین بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی، زمانی است که پزشک برای اقدام به بارداری تعیین می کند.

در طی لاپاراسکوپی، چند برش خیلی کوچک در حد یک سانتیمتر تا دو سانتیمتر روی شکم ایجاد می شود که از طریق این برش ها ابزارهای جراحی و دوربین وارد حفره شکمی می شود.

لاپاراتومی و لاپاراسکوپی نیز با هم تفاوت هایی دارند:

سایز برش شکمی

همان طور که گفته شد، در لاپاراتومی برش بزرگی روی شکم ایجاد می شود تا دسترسی به همه اندام های شکمی میسر گردد اما در لاپاراسکوپی، چند برش کوچک روی شکم ایجاد می شود.

نوع درمان

در مشکلاتی که با روش لاپاراسکوپی قابل حل شدن نباشد و پزشک باید به اندام های داخلی به راحتی دسترسی داشته باشد، لاپاراتومی تجویز می شود.

مدت زمان عمل

از آن جایی که عمل لاپاراتومی پیچیده تر از لاپاراسکوپی است، بنابراین عمل جراحی لاپاراتومی مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید.

نوع بیهوشی

لاپاراسکوپی تحت بیهوشی و یا بی حسی موضعی صورت می گیرد، در حالی که بیشتر جراحی های لاپاراتومی تحت بیهوشی صورت می گیرد.

مدت زمان بهبودی

معمولا مدت زمان بهبودی بعد از عمل در لاپاراتومی طولانی تر از لاپاراسکوپی خواهد بود و به مراقبت های بیسشتری بعد از عمل احتیاج خواهد بود.

تصمیم برای این که بیمار از جراحی لاپاراتومی استفاده کند و یا لاپاراسکوپی، بسته به نوع بیماری، مهارت پزشک در هر تکنیک و حال جسمانی بیمار، متغییر خواهد بود.

مدت زمان بهبودی
مدت زمان بهبودی

هزینه انجام لاپاراسکوپی چقدر است؟

لاپاراسکوپی یکی از روش های جراحی با بازده بالا است که در زنان، بیشتر با هدف از بین بردن مشکلات دستگاه جنسی و افزایش قدرت باروری انجام می شود.

بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی چیزی در حدود 2 تا 3 ماه بعد از عمل جراحی است که البته با توجه به شرایط جسمانی می تواند بیشتر از 2 یا 3 ماه طول بکشد و حتی در گاهی از موارد، می تواند به بیش از یک سال به طول بینجامد.

لاپاراسکوپی با این که به نوعی عمل سر پایی محسوب می شود و بیمار معمولا در همان روز عمل می تواند به خانه برود، ولی حتما باید در بیمارستان و در اتاق عمل صورت بگیرد.

اگر در این زمینه اطلاعات کامل تر نیاز دارید صفحه مربوط به هزینه عمل لاپاراسکوپی در تهران را بخوانید.

هزینه انجام لاپاراسکوپی، تحت تاثیر عوامل مختلفی متغییر است:

نوع بیمارستان

این که عمل جراحی لاپاراسکوپی در بیمارستان دولتی و یا خصوصی انجام بگیرد، عامل مهمی است که روی قیمت و هزینه تاثی گذار است. هزینه انجام جراحی در بیمارستان خصوصی بیشتر است.

نوع بیهوشی

این که فرد در طی عمل بیهوش شود ویا بی حسی موضعی بگیرد، روی قیمت اثرگذار است.

مدت زمان بستری

با این که بیشتر افراد بعد از عمل لاپاراسکوپی، در همان روز می توانند به خانه بروند، ولی هستند افرادی که بهتر است حداقل یک شب را تحت نظارت پزشک در بیمارستان بمانند. این که فرد چه مدت در بیمارستان بستری می شود، روی هزینه لاپاراسکوپی اثرگذار است.

نوع بیماری

یکی دیگر از عواملی که روی هزینه لاپاراسکوپی تاثیر گذار است، نوع بیماری است. گاهی هدف از انجام لاپاراسکوپی یک نمونه برداری ساده است اما گاهی روند درمان در همان جلسه لاپاراسکوپی انجام می شود.

دستمزد جراح

دستمزد جراح یکی دیگر از عواملی است که روی هزینه درمان با لاپاراسکوپی، اثرگذار است. هر چقدر جراح در کار خود ماهرتر باشد، هزینه جراحی بالاتر خواهد رفت.

هزینه عمل جراحی لاپاراسکوپی تحت تاثیر عوامل مختلفی متغیر است و نمی توان برای آن عدد خاصی مطرح کرد.

برای اطلاع از هزینه عمل بهتر است به بخش حسابداری بیمارستان مراجعه کنید.

دستمزد جراح
دستمزد جراح

سخن پایانی

لاپاراسکوپی که یکی از روش های درمانی کم تهاجم و پر کاربرد در زنان و مردان برای بررسی مشکلات حفره شکمی است، در خانم ها با هدف کمک به باروری نیز انجام می شود.

برای خانم هایی که در ناحیه دستگاه تولید مثلی خود دچار مشکلاتی از قبیل کیست تخمدان، لوله های رحمی چسبنده، فیبروم، درد شکمی و … هستند، لاپاراسکوپی تجویز می شود.

بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی، از دو ماه تا یک سال متغیر خواهد بود و بنا به تشخیص پزشک و با توجه به شرایط مادر، زمان اقدام به بارداری تعیین می شود. در فاصله بین لاپاراسکوپی تا زمان اقدام به بارداری، بهتر است که مادر تحت نظر پزشک باشد و توصیه های پزشک را جدی بگیرد تا برای بارداری دچار مشکل نشود.

چنان چه شما هم لاپاراسکوپی را تحت نظر دکتر سلیمی انجام داده اید و برای مادر شدن در حال اقدام هستید، نظرات ارزنده خود را با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

https://tinyurl.com/yrvju3tr

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید