بای پس معده و بارداری

بای پس معده و بارداری

فهرست مطالب

با بررسی موضوع بای پس معده و بارداری با شما دوستان عزیز همراه هستیم.

بای پس معده و بارداری از موارد مهمی است که خانم ها به آن توجه دارند. خیلی از خانم ها تلاش می کنند، در ارتباط با جراحی بای پس معده و نکات مرتبط این عمل با بارداری اطلاعات بیشتری داشته باشند تا با اقدامات موثر بتوانند سلامتی خود را حفظ کرده و نتیجه بهتری را از عمل خود به دست آورند.

بای پس معده و بارداری
بای پس معده و بارداری

در ادامه مقاله به سوالاتی که ممکن است در زمینه بای پس معده و بارداری برای شما دوستان عزیز پیش بیاید و ذهنتان را درگیر کند، پاسخ می دهیم. امیدواریم مطالب این مقاله مفید باشند.

دلایل اصلی اضافه وزن و چاقی در افراد به چه مواردی مربوط می شود؟

دلایل انجام دادن عمل بای پس معده کدام موارد هستند؟

منظور از عمل بای پس معده چیست؟ آیا در مورد تاریخچه انجام این عمل اطلاعات کافی دارید؟

کاندیدای عمل بای پس معده چه افرادی هستند؟

روش های انجام عمل بای پس معده کدام موارد هستند؟

مزیت های عمل بای پس معده کدام موارد هستند؟ آیا این روش دارای مزایای زیادی است؟

آیا قبل از بای پس معده انجام دادن آزمایش های خاصی ضرورت دارد؟

نکات مهمی که قبل از انجام دادن عمل بای پس معده باید مد نظر قرار بگیرند، شامل چه مواردی می شوند؟

عمل بای پس معده به چه صورتی در بیمار انجام می شود؟

آیا بعد از عمل بای پس معده در نظر گرفتن رژیم غذایی مناسب اهمیت دارد و در رژیم غذایی بیمار چه موادی باید قرار داشته باشد؟

نکات مهم بعد از انجام دادن عمل بای پس معده کدام موارد هستند؟

خانم ها چه زمانی بعد از عمل بای پس معده می توانند برای بارداری اقدام کنند؟

آیا روش بای پس معده می تواند بارداری را در خانم ها افزایش دهد و آیا بارداری پس از عمل بای پس معده امکانپذیر است؟

آیا در نظر گرفتن نکات مهمی بعد بای پس معده و بارداری اهمیت دارد؟

 

دلایل اصلی اضافه وزن و چاقی در افراد به چه مواردی مربوط می شود؟

عوامل زیادی وجود دارند که در افراد باعث چاقی مفرط می شوند که یکی از این دلایل مهم مربوط به ژنتیک فرد مورد نظر است. در خیلی مواقع اگر در نزدیکان درجه اول فردی به ویژه در والدین، ابتلا به چاقی وجود داشته باشد، ممکن است که افراد دیگر خانواده هم به چاقی مبتلا شوند.

در برخی موارد ممکن است، داروهایی وجود داشته باشند که با استفاده از آن وزن افراد افزایش یابد و عوارض این داروها شامل اضافه وزن بیمار می شود، به طور مثال داروهای افسردگی می توانند متابولیسم بدن بیمار را تغییر داده و اشتهای بیمار را بیشتر کنند.

دلایل اصلی اضافه وزن و چاقی در افراد به چه مواردی مربوط می شود؟
دلایل اصلی اضافه وزن و چاقی در افراد به چه مواردی مربوط می شود؟

در برخی مواقع سن زیاد، افراد را از فعالیت های ورزشی و.. دور می کند و در بیماران اضافه وزن را در پی دارد.

افرادی که خواب منظمی ندارند و در بازه زمانی خاصی نمی توانند خواب مناسبی داشته باشند، با اضافه وزن مواجه می شوند.

پرخوری کردن نیز از دلایل مهم افزایش وزن در افراد است. در مواقعی که فردی مصرف غذایی بیش از حد داشته باشد، بعد از مدت کوتاهی معده این فرد گشاد شده و به دلیل این حالت ارتجاعی معده حجم بیشتری غذا در معده قرار می گیرد که برای اینکه بیمار سیر شود، نیاز به مصرف غذاهای بیشتری است.

دلایل انجام دادن عمل بای پس معده کدام موارد هستند؟

چاقی مشکلات زیادی را به وجود می آورد و خانم ها و آقایان زیادی را درگیر می کند.

بیشتر افراد عمل بای پس معده را انجام می دهند تا از این طریق وزن اضافی بیمار کاهش چشمگیری یابد و بیماری هایی که به دلیل چاقی مفرط ایجاد می شوند را بتوانند کاهش دهند.

در افراد چاق امکان ابتلا به بیماری های قلبی افزایش می یابد و این بیماران درگیر مشکلات شدیدی می شوند.

در افراد چاق فشار خون بالا ایجاد می شود و خطر سکته مغزی و قلبی در بیماران بیشتر شده و خطراتی را ایجاد می کند.

دلایل انجام دادن عمل بای پس معده کدام موارد هستند؟
دلایل انجام دادن عمل بای پس معده کدام موارد هستند؟

در افرادی که چاق هستند، ممکن است، در صورت رعایت نکردن نکات مهم دیابت نوع دوم ایجاد شود و بیماران را درگیر کند.

یکی از مشکلات دیگر مربوط به چاقی مفرط مربوط به آپنه خواب مزمن در این افراد است که در خواب مشکلات زیادی برای آنها ایجاد می شود.

به همین دلایل است که انجام دادن روش خاصی همانند عمل بای پس معده در بیماران توصیه می شود و این شیوه می تواند افراد را از این نوع خطرات و بیماری ها دور کند.

منظور از عمل بای پس معده چیست؟ آیا در مورد تاریخچه انجام این عمل اطلاعات کافی دارید؟

در حال حاضر مشخص شده است که اضافه وزن می تواند تأثیر زیادی را بر بدن افراد بگذارد و بیشترین تأثیر چاقی این است که افراد را درگیر بیماری های زیادی می کند.

افرادی که سبک زندگی مناسبی نداشته باشند و تحرک روزانه این افراد به میزان مناسب نباشد، دچار اضافه وزن می شوند و سلامت این افراد ممکن است، با خطرات زیادی مواجه گردد و خانواده ها و خود بیمار برای دست یافتن به سلامتی خود نیاز دارند، هزینه های بسیار سنگینی را در نظر بگیرند.

چاقی زیبایی افراد را کاهش می دهد و افراد برای دست یافتن به ظاهر ایده آل و وزن مناسب معمولا روش های مختلفی را پیشنهاد می کنند که در نظر گرفتن رژیم های غذایی خاص و انجام دادن ورزش از جمله این روش ها است

منظور از عمل بای پس معده چیست؟ آیا در مورد تاریخچه انجام این عمل اطلاعات کافی دارید؟
منظور از عمل بای پس معده چیست؟ آیا در مورد تاریخچه انجام این عمل اطلاعات کافی دارید؟

اما هر یک از این شیو ها تا مدت زمان خاصی به افراد کمک می کنند و بعد از رعایت نکردن رژیم غذایی یا انجام ندادن ورزش، وزن افراد برمی گردد، به همین دلیل استفاده از روش های مناسبی که به واسطه علم پزشکی به وجود آمده ان،د به افراد کمک می کند تا با این شیوه وزن خود را کاهش دهند.

اندام متعادل

خوشبختانه اندام متعادل داشتن در حد یک رویا نمی باشد و افرادی که به دنبال یک ظاهر مناسب هستند، با استفاده از روش های مختلف می توانند به وزن ایده آل خود دست یابند.

رضایت افراد از ظاهر خود مسلما بر حس اعتماد به نفس این افراد موثر است و داشتن رضایت درونی از وزن و ظاهر به افراد کمک می کند که برای موفقیت بیشتر تلاش کنند و در زندگی شخصی و اجتماعی خود موفق تر پیش روند.

انجام دادن عمل بای پس معده به افراد کمک می کند که با این روش موثر بتوانند وزن خود را کاهش دهند و با این اقدام به وزن ایده آل خود دست یابند.

اندام متعادل
اندام متعادل

عمل بای پس معده به وسیله مکانیزم های خاصی باعث می شود که کاهش وزن در افراد صورت گیرد و در مواقعی که بیمار نکات مهم را بعد از عمل رعایت کند، این وزن قابل برگشت نیست و افراد می توانند تا آخر عمر خود وزن مناسبی داشته باشند و از زندگی لذت ببرند.

روش بای پس معده به این شیوه اقدام می کند که افراد تمایلشان را به استفاده از کالری از دست می دهند و در مصرف کالری برای بیماری که این عمل را انجام داده است، محددویت ایجاد می شود

جذب کالری کمتر

همچنین در عمل بای پس معده به وسیله اختلالاتی که این روش در سوء جذب مواد در بدن به وجود می آورد،

از این طریق می تواند مقدار کالری که به بدن جذب می شود را کاهش داده و همین جذب کمتر کالری ها در مدت کوتاهی برای بیماران کاهش وزن را در پی دارد و این افراد می توانند از ظاهر مناسب خود رضایت داشته باشند.

ذکر این نکته الزامی است که روش عمل بای پس معده فقط به وسیله سوء جذب ، وزن افراد را کاهش نمی دهد، بلکه در این عمل با استفاده از تکنیک های مهم محدود کننده این کار صورت می گیرد، البته بای پس معده در افراد می تواند یک معده کوچک تر را ایجاد کند و از این طریق باعث لاغری و کاهش وزن در افراد شود.

در عمل بای پس معده متخصصان و جراحان تلاش می کنند که قسمت کوچکی از روده باریک را به اضافه بخشی از معده دور بزنند.

جالب این است که عمل بای پس معده را پزشکان از سال های گذشته انجام داده اند و این روش همواره از عمل های مهمی است که در دنیا برای کاهش وزن صورت می گیرد.

عمل بای پس معده در اولین بار در سال 1967 انجام شد و در دانشگاه آیووا این کار صورت گرفت. بعد از اولین عمل بای پس معده که توسط پزشکان و جراحان در دانشگاه آیووا انجام شد، این عمل تغییرات زیادی کرد و با استفاده از علم پیشرفته و به روز جهان، جراحان توانستند این روش را به شکل کنونی در بیاورند و با کمترین آسیب به ناحیه معده بیماران، این عمل جراحی را در نظر بگیرند.

کاندیدای عمل بای پس معده چه افرادی هستند؟

در کل برای افرادی عمل بای پس معده مناسب است که این افراد شاخص توده بدنی خاصی داشته باشند و معمولا اگر این شاخص بین 34 تا 45 باشد، مناسب تر این است که از طریق روش بای پس معده وزن را کاهش داد.

افرادی که مبتلا به بیماری های مختلف هستند و این نوع بیماریها مشکلات جدی را برای سلامتی آنها ایجاد کنند، می توانند عمل بای پس معده را انجام دهند. در مواردی که BMI بیمار در میانه 35 تا 9/39 قرار داشته باشد، می توان با کمک روش جراحی بای پس معده، در این مورد اقداماتی را در نظر گرفت.

افرادی که BMI آنها در حد بالایی می باشد و این میزان از 40 بالاتر است و دچار چاقی شدید هستند، می توانند عمل بای پس معده را انجام دهند.

کاندیدای عمل بای پس معده چه افرادی هستند؟
کاندیدای عمل بای پس معده چه افرادی هستند؟

تشخیص دادن اینکه فرد شرایط کافی را برای عمل بای پس معده دارد، بر عهده پزشک است و با توجه به چاق بودن بیمار و … این کار صورت می گیرد و وضعیت بیمار بررسی می شود.

در مواردی که افراد با روش های مختلفی برای کاهش وزن اقدام می کنند، اما وزنشان کاهش نمی یابد، می توانند از طریق روش عمل بای پس معده این کار را انجام دهند.

روش های انجام عمل بای پس معده کدام موارد هستند؟

در حال حاضر عمل جراحی بای پس معده به دو شیوه شناخته می شود و به وسیله دو روش متفاوت این کار صورت می گیرد که البته با توجه به وضعیت بیمار، پزشک می تواند روش مناسب را پیشنهاد کند تا با این اقدام نتیجه مناسب از عمل دریافت شود.

یکی از روش های انجام عمل جراحی بای پس معده مربوط به شیوه برش باز است که جراحان این عمل خاص را در نظر می گیرند و برای بیماران زیادی روش باز در حال حاضر کاربرد دارد.

روش دیگر انجام دادن عمل بای پس معده مربوط به شیوه لاپاراسکوپی است که در این روش به وسیله برش کوچکی که در ناحیه معده صورت می گیرد، جذب کالری در این قسمت کمتر می شود

البته خیلی از پزشکان ترجیح می دهند که برای بیماران خود روش لاپاراسکوپی را به کار برند، زیرا مزیت های این روش در مقایسه با روش برش باز بیشتر است و بیماران در شرایط بهتری می توانند وزن خود را کاهش دهند.

کم شدن درد بعد از عمل

در روش عمل بای پس معده به شیوه لاپاراسکوپی دردهای بعد از عمل در بیماران کمتر می شود و بهبودی بعد از عمل در این بیماران در مدت زمان کوتاه تری ایجاد می گردد و در بدن بیماران زخم کمتری به وجود می آید.

جراحی بای پس معده یکی از روش های مهم و موثر در دنیا است که برای درمان چاقی بیش از حد در افراد اهمیت دارد و با استفاده از این روش مناسب در مدت زمان خاصی می توان وزن را کاهش داده و افراد به وزن ایده آل دست می یابند.

کم شدن درد بعد از عمل
کم شدن درد بعد از عمل

امروزه روش های مختلفی را برای کاهش دادن وزن در نظر می گیرند، اما هیچ یک از روش های موجود در تایم طولانی نمی توانند تأثیر خاصی همانند روش بای پس معده داشته باشند و ماندگاری بالایی ایجاد کنند.

افراد از روش های مناسبی برای کاهش دادن وزن خود استفاده می کنند و در این مورد نیاز دارند که این روشها بتواناد وزن را به میزان زیادی کاهش دهاد، همچنین این شیوه بتواند در مدت زمان زیادی ماندگاری داشته باشد و بعد از مدت کوتاهی وزن بیمار مجددا افزایش نیابد،

در این مورد روش بای پس معده بسیار عالی می باشد و ایمن بودن این روش در حد بالایی است و در خیلی موارد و با رعایت نکات مهم، بیماران می توانند وزن ایده آل خود را تا آخر عمر حفظ کنند و وزن بیمار مجددا افزایش نیابد.

در حال حاضر روش عمل بای پس معده به هر دو شیوه در کشورهای مختلف انجام می شود و افراد می توانند از این روش مناسب استفاده کنند.

مزیت های عمل بای پس معده کدام موارد هستند؟ آیا این روش دارای مزایای زیادی است؟

در سال های گذشته با انجام دادن آزمایشات مختلفی که در عرصه پزشکی صورت گرفته است، فواید این روش مورد بررسی های زیادی قرار گرفته و مشخص شده است که عمل بای پس معده به عنوان شیوه ای که راه حل مناسبی برای کاهش وزن می باشد، شناخته می شود.

روش عمل بای پس معده بسیار عالی است و در هر فردی که می خواهد چاقی خود را کاهش دهد و از اضافه وزن دور بماند این روش کاربرد دارد.

این روش در گستره تاریخ همواره توانسته است به عنوان یکی از محبوب ترین و بهترین شیوه هایی که برای درمان چاقی وجود دارد، شناخته شود و محبوبیت این روش در دنیا به سرعت افزایش یافته است و در حال حاضر به عنوان بهترین گزینه برای درمان چاقی در نظر گرفته می شود.

مزیت های عمل بای پس معده کدام موارد هستند؟ آیا این روش دارای مزایای زیادی است؟
مزیت های عمل بای پس معده کدام موارد هستند؟ آیا این روش دارای مزایای زیادی است؟

مزیت هایی که عمل جراحی بای پس معده برای افراد دارد، شامل این موارد می شود:

با انجام دادن عمل بای پس معده میزان غذایی که فرد استفاده می کند، با توجه به میزان معده تعیین می شود که بعد از این عمل معده کوچک تر شده و در صورتی که افراد موارد مهم را بعد عمل در ارتباط با رژیم غذایی در نظر بگیرند، بهتر می توانند وزن خود را کاهش دهند و بعد از مدت کوتاهی مشخص می شود که این افراد تمایل کمتری به خوردن غذا دارند.

یکی دیگر از مزیت های مهم انجام عمل بای پس معده این است که مواد غذایی که در روده قابلیت جذب پیدا می کنند، به مرور کاهش می یابد و روده از این طریق کالری کمتری را دریافت خواهد کرد.

مزیت هایی که عمل جراحی بای پس معده برای افراد دارد، شامل این موارد می شود:
مزیت هایی که عمل جراحی بای پس معده برای افراد دارد، شامل این موارد می شود:

در خیلی موارد با استفاده از عمل بای پس معده می توان دیابت نوع دوم را در افراد از بین برد یا در حد خیلی بالایی این نوع دیابت را بهبود بخشید. افرادی که مبتلا به دیابت نوع دوم هستند و به وسیله چاقی بیش از حد، بیماری دیابت در آنها تشدید شده باشد، اگر با پیشنهاد پزشک بتوانند روش بای پس معده را انجام دهند، ممکن است، در یک بازه زمانی محدود دیابت در آنها کنترل شود.

در خیلی مواقع بعد از انجام دادن عمل بای پس معده مشاهده می شود که در زمینه برخی بیماری ها نیاز افراد به مصرف دارو کاهش می یابد. استفاده از دارو برای بیماری هایی همانند فشار خون اهمیت دارد،

اما بیمارانی که عمل بای پس معده را انجام می دهند، بعد از مدت کوتاهی نیازی به استفاده از این دارو برای کنترل کردن بیماری ندارند.

کلسترول بالا

یکی دیگر از بیماری هایی که ممکن است، بعد از انجام عمل بای پس معده نیازی به استفاده از دارو نباشد، مربوط به کلسترول بالا است که در این مورد میزان کلسترول خون بیماران کاهش می یابد و مصرف داروها محدودتر می شود.

در روش بای پس معده وزن مورد نظر بیماران با سرعت زیادی کاهش می یابد و افراد می توانند در حدود یک سال بعد از انجام عمل، به وزن دلخواه خود دست یابند.

در صورتی که وزن افراد کاهش یابد و بعد از عمل بای پس معده کنترل مناسبی در ارتباط با افزایش وزن صورت گیرد، مسلما هورمون های موجود در بدن بهتر می توانند تنظیم شوند و از این طریق سوخت و سازهای بدن بهبود می یابند، یکی از هورمون های مهم که به وسیله عمل بای پس معده در بیماران بهتر می تواند کنترل شود، هورمون تستوسترون است.

کلسترول بالا
کلسترول بالا

مزیت دیگر روش بای پس معده مربوط به نتیجه دراز مدت آن است که این کاهش وزن در طولانی مدت ادامه دارد. بیماران زیادی با این روش مفید می توانند وزن اضافی که دارند را از دست داده و نتیجه مناسب را از عمل بای پس معده بگیرند.

نکته

در این موارد چون وزن بیماران کاهش می یابد، امکان اینکه افراد بتوانند به شکل مناسبی ورزش کنند، فراهم می گردد و با استفاده از انجام دادن ورزش به شکلی منظم و همچنین به وسیله رژیم غذایی سالم، بیماران به مرور زمان قادر هستند که وزن بیشتری را کاهش داده و به شکل ایده آل و وزن مناسب برسند.

نکته
نکته

بعد از عمل بای پس معده بیماران انرژی بیشتری دارند و با این میزان از انرژی بهتر می توانند اعتماد به نفس خود را افزایش دهند و معمولا بعد از انجام دادن عمل جراحی بای پس معده احساس بهتری کسب می کنند.

مطالعات مختلف نشان داده است که بیمارانی که عمل بای پس معده را انجام می دهند، با استفاده از این روش می توانند کیفیت زندگی بهتری داشته باشند و از زندگی سالم خود لذت ببرند.

محبوبیت بالای این روش و کاهش دادن وزن در مدت زمان کوتاهی از مزیت های اصلی این روش است.

عمل بای پس معده خطرات کمی را ایجاد می کند و تغییری در قسمت روده افراد به وجود نمی آورد.

بعد از کاهش دادن وزن، هورمون های موجود در بدن قابلیت تنظیم دارند و سوخت و سازهای این قسمت از بدن افزایش می یابد.

در بازه زمانی هجده سالگی تا سن هفتاد سالگی افراد می توانند این روش را انجام دهند و محدودیتی برای سن در عمل بای پس معده وجود ندارد.

در خیلی موارد که عمل بای پس معده از طریق روش لاپاراسکوپی صورت می گیرد، نیازی به جراحی و … نیست و بیمار درد زیادی را تجربه نمی کند.

در صورتی که بیماران بخواهند سیستم گوارش شان به شکل عادی برگردد و نیاز داشته باشند که نتایج این عمل را از بین ببرند، با عمل بای پس معده این امکان وجود دارد و بیماران می توانند به حالت عادی و اولیه خود برگردند.

آیا قبل از بای پس معده انجام دادن آزمایش های خاصی ضرورت دارد؟

انجام دادن آزمایش های فیزیکی مهمی قبل از عمل بای پس معده پیشنهاد می شود تا از این طریق تمامی جوانب در نظر گرفته و بیمار در معرض خطر قرار نگیرد. آزمایش خون یکی از این آزمایشات مهمی است که باید قبل از عمل بای پس معده صورت گیرد.

آزمایش دیگر مربوط به سونوگرافی از قسمت کیسه صفرا است که لازم می باشد، بررسی های لازم انجام شود تا مشخص گردد که بیمار به اندازه مناسب در شرایط سلامتی قرار دارد.

نکات مهمی که قبل از انجام دادن عمل بای پس معده باید مد نظر قرار بگیرند، شامل چه مواردی می شوند؟

افرادی که قصد انجام دادن عمل بای پس معده را دارند، نیاز می باشد که قبل از این عمل اقدامات مهمی را انجام دهند تا نتیجه مناسب را بتوانند بعد از عمل خود دریافت کنند.

افراد باید قبل از عمل از نظر روانی تحت نظر متخصصان این حرفه مشاوره های مناسب را دریافت کنند تا از این لحاظ مشکلی نداشته باشند و بهتر بتوانند به آرامش دست یابند.

یکی از موارد مهمی که قبل از انجام دادن عمل بای پس معده باید مد نظر قرار بگیرد، مربوط به آزمایش های مهم برای کنترل وضعیت بیمار مربوط می باشد تا از این طریق بررسی گردد که بیمار از نظر سلامت جسمی خود هیچ مشکلی ندارد و برای این عمل آمادگی کامل دارد.

از اقدامات مهم دیگر قبل از عمل بای پس معده مربوط به این است که افراد از متخصص تغذیه یک رژیم غذایی مناسبی را دریافت کنند تا در حین عمل اذیت نشوند. این رژیم مناسب باید از حدود چهارده روز قبل از عمل بای پس معده تنظیم شده و در این رژیم غذایی خاص لازم است که مواد غذایی مناسبی قرار داده شود.

بهتر این است که بیماران هفت روز قبل از عمل از مصرف کردن هر گونه دارویی که ممکن است، مانع خاصی برای لخته شدن خون باشد، خودداری کنند و این داروها را متوقف کرده و با تجویز پزشک در صورت نیاز داروهای دیگری را مصرف کنند، داروهای رقیق کننده خون شامل آسپرین و همچنین ایبوپروفن می باشند.

پرسیدن اینکه استفاده از چه داروهایی قبل عمل منعی ندارد، از موارد مهمی است که از پزشک باید پرسیده شود.

از موارد مهم در این زمینه، مربوط به استفاده از آب به میزان کافی است و نیاز به نوشیدن دو لیتر آب در طول روز، از پیشنهادهای ویژه پزشکان به بیماران است.

بهتر این است که بیماران قبل از عمل بای پس معده مایعات را بیشتر استفاده کنند و مصرف کردن مایعات کافی در 5 تا 7 وعده خاص می تواند جایگزین کاملا مناسبی برای مواد غذایی مضر برای بدن همانند کربوهیدرات ها باشد، البته این مایعات باید در طول روز مصرف شود و در تایم خاصی نباشد.

بعضی از جراحانی که عمل بای پس معده را انجام می دهند، به بیماران خود پیشنهادهای غذایی مناسبی را ارائه داده و از این افراد می خواهند که سبزیجات را به صورت روزانه استفاده کنند.

برای در نظر گرفتن این نوع رژیم غذایی مناسب هدف خاصی وجود دارد و در این زمینه قبل از انجام دادن عمل بای پس معده، باید اندازه کبد بتواند به شکلی کوچک شود تا در حین عمل دسترسی پزشک به معده راحت تر شده و بیمار در این مورد مشکلی نداشته باشند.

رعایت کردن رژیم خاص

مسلما انجام دادن رژیم غذایی قبل از عمل بای پس معده دشوار است، اما رعایت کردن رژیم خاص ضرورت دارد و بهتر این است که بیماران بتوانند رژیم را به شکلی مناسب مد نظر داشته باشند.

در روزهای اول که افراد رژیم غذایی مناسب را در نظر می گیرند و به توصیه های متخصص تغذیه توجه می کنند، ممکن است، احساسات خاصی همانند سرگیجه و گرسنگی شدید در بیماران شکل گیرد و با تجربه این علائم، بیماران کمی اذیت می شوند

اما این نشانه ها بعد از چند روز کاهش می یابد و از روز سوم بدن می تواند چربی های بیمار را در ازای کربوهیدرات مصرف نماید و از این منبع برای انرژی دادن به بدن استفاده کند تا از این طریق نشانه های آزار دهنده در ارتباط با بیماران کاهش یابد.

رعایت کردن رژیم خاص
رعایت کردن رژیم خاص

بیماران شب قبل از اینکه می خواهند عمل جراحی بای پس معده را انجام دهند، لازم است که هیچ نوع غذایی را استفاده نکنند و مصرف تمامی مواد غذایی خود را قطع کرده و در حالت ناشتا بمانند.

اقدام مهم دیگر این است که افراد بتوانند قبل از عمل بای پس معده به میزان مناسب استراحت کنند، همچنین با گرفتن دوش آب گرم بیماران می توانند تمرکزشان را بر این عمل انجام داده و از ورود افکار منفی به ذهن خود جلوگیری کنند و با تمرکز بیشتری عمل را در نظر بگیرند،

عمل بای پس معده به چه صورتی در بیمار انجام می شود؟

بعد از اینکه بیماری قصد انجام عمل بای پس معده را داشته باشد، در محیط بیمارستان بستری می شود و کادر درمانی تلاش می کنند از یک روز قبل از جراحی، موارد مهم را برای اینکه عمل بیمار بهتر پیش برود در نظر بگیرند.

در بیمارستان به فرد مراجعه کننده یک رضایت نامه داده می شود که در این مورد باید بیمار این برگه را امضاء کند. در این مواقع بهتر است، بیمار لباس مناسب پوشیده و برای جلوگیری از آسیب به ناحیه پا و برای اینکه در پاهای بیمار خون لخته نشود، از جوراب های مناسب استفاده نماید.

عمل بای پس معده به چه صورتی در بیمار انجام می شود؟
عمل بای پس معده به چه صورتی در بیمار انجام می شود؟

بعد از اقدامات مهمی که برای بیمار صورت می گیرد، فرد مورد نظر را به اتاق عمل انتقال می دهند و در این مورد پد چسبنده ای را بر قفسه سینه بیمار برای اندازه گیری ضربان قلب قرار داده و از الکترودهای مشخصی برای کنترل کردن نبض بیمار و همچنین میزان اکسیژن به کار می برند و این الکترودها را به انگشت بیمار وصل می کنند.

در این مرحله ماسک اکسیژن را بر صورت بیمار می گذارند و ماده بی هوشی را برای بیمار تزریق می کنند و در مدت زمان خیلی کوتاهی بیمار به خواب می رود.

در این جراحی پزشک مورد نظر تلاش می کند که قسمت زیادی از معده را جدا کرده و همچنین در قسمت روده کوچک نیز تغییراتی ایجاد می شود و روده کوچک را از قسمت مسیر گوارشی کوچک می کنند تا به این وسیله اندازه معده مناسب شده و غذای کمتری را بپذیرد.

زمانی که غذا از این قسمت ها عبور داده نشود، آنزیم های ترشحی که در نواحی معده وجود دارد، دیگر نمی توانند عملکرد خود را انجام دهند و از این طریق غذاهای موجود در بدن کمتر جذب می گردند.

آیا بعد از عمل بای پس معده در نظر گرفتن رژیم غذایی مناسب اهمیت دارد و در رژیم غذایی بیمار چه موادی باید قرار داشته باشد؟

استفاده کردن از مواد غذایی مناسبی که تمامی پروتئین ها و ویتامین های سالم را در بر داشته باشد، اهمیت دارد.

در هفته های اول بعد از عمل بای پس معده نیاز است که بیمار مایعات صاف شده و مناسبی را مصرف کند و از مایعاتی چون آبگوشت هایی که فاقد چربی هستند، یا از مایعات دیگری همانند شیر کم چرب استفاده کند. مصرف ژله بدون قند نیز محدودیتی ندارد و بیمار می تواند از این نوع غذاها بعد از عمل بای پس معده به کار برد.

آیا بعد از عمل بای پس معده در نظر گرفتن رژیم غذایی مناسب اهمیت دارد و در رژیم غذایی بیمار چه موادی باید قرار داشته باشد؟
آیا بعد از عمل بای پس معده در نظر گرفتن رژیم غذایی مناسب اهمیت دارد و در رژیم غذایی بیمار چه موادی باید قرار داشته باشد؟

بیمار با نظر جراحی که عمل بای پس معده را انجام داده است، می تواند غذاهای پوره ای مناسبی را در طول روز چندین بار استفاده کند، البته ذکر این نکته اهمیت دارد که این غذاها باید در یک حجم کم استفاده شوند و بیماران با سرعت غذاها را مصرف نکنند، بلکه با آرامش این کار را انجام دهند.

در زمانی که بیمار قصد دارد، از این نوع غذاها در هفته دوم بعد از عمل نیز به کار برد، لازم است که از غذاهایی که در آن پروتئین کافی وجود دارد، بیشتر استفاده کند و این غذاهای مناسب را در برنامه غذایی خود قرار دهد.

مواد کافئین دار و شکر

بهتر این است که در چند ماه اول بعد از عمل بای پس معده، مصرف کردن چربی های زیاد، شکر یا مواد دیگری همانند کافئین به میزان زیاد کاهش یابد یا بیمار استفاده از نوشابه های گازدار را به حداقل رسانده و این مواد را از برنامه غذایی حذف کند.

در ارتباط با مصرف کردن مایعات نیز باید دقت شود که فاصله ای بین مصرف غذا و نوشیدن آب وجود داشته باشد و پیشنهاد پزشکان این است که هر گونه مایعات نیم ساعت قبل از غذا استفاده شود و در صورتی که بیمار نیاز به مصرف آب بعد از غذا داشته باشد، لازم است که این اقدام را سی دقیقه بعد از مصرف غذا در نظر بگیرد و از نوشیدن آب در فاصله محدودی بعد از غذا خودداری کند.

مواد کافئین دار و شکر
مواد کافئین دار و شکر

بعد از عمل بیماران باید غذاهای نرم را بیشتر استفاده کنند و این غذاها در ماه اول بیشتر مصرف شوند تا به معده بیمار آسیبی وارد نشده و بیمار در شرایط سختی قرار نگیرد.

توصیه های جراح در ارتباط با مصرف غذا ممکن است، کمی متفاوت باشد و برای یک بیمار پزشک در نظر بگیرد که از گوشت هایی بدون چربی به کار برد و در بیمار دیگری استفاده از سبزیجات له شده پیشنهاد می شود.

منظور از غذاهای نرم که برای بیماران بعد از جراحی در نظر گرفته می شود، غذاهایی همانند ماهی و همچنین سفیده تخم مرغ است، البته استفاده از سویا و پنیرهایی که چربی نداشته باشد، ممنوعیتی ندارد. کنسرو ماهی و کنسرو مرغ نیز مصرف آنها مشکلی ندارد.

سبزیجات مناسب

سبزیجات مناسب برای بیماران مواردی چون هویج پخار پز و لوبیا سبز را شامل می شود که کاملا له شده است، البته مصرف کدوی بخار پز هم اهمیت دارد.

در صورتی که بیمار این رژیم غذایی را در چند هفته اول در نظر بگیرد به راحتی می تواند غذاهای جامد را نیز استفاده کند، البته مصرف بیش از حد غذاهای جامد در فاصله کوتاهی به شدت ضرر دارد و برای بیماران حالت هایی چون نفخ و شکم درد را ایجاد می کند.

سبزیجات مناسب
سبزیجات مناسب

پزشکان این برنامه را برای بیمار در نظر می گیرند تا از این طریق بیماران با مواد غذایی سالمی رژیم غذایی خود را شروع می کنند و بعد از این اقدام به تدریج غذاهای دیگر را مصرف کرده و سلامتی خود را حفظ خواهند کرد.

در وعده های غذایی بیمار، میزان کالری باید در حد مناسبی باشد و به آرامی غذاهایی چون گوشت گاو به رژیم غذایی بیمار وارد شود.

در حالت عادی غذایی که استفاده می کنیم در بخش پیلور معده و به وسیله شیره موجود در معده قابلیت تجزیه پیدا می کند و بعد از گذراندن این مرحله وارد روده می شود،

اما بعد از انجام دادن عمل بای پس معده، مواد غذایی از قسمت پیلور عبور نمی کنند و بدون اینکه تجزیه شوند، به قسمت روده وارد می گردند، در این موارد اگر بیمار غذاهای مختلفی را استفاده کند ممکن است، این کار برای بیمار شکم درد شدید و بیشتر شدن ضربان قلب را در پی داشته باشد.

اما در صورتی که بیماران وعده های غذایی مناسبی را استفاده کرده و کربوهیدرات های ساده را کمتر مصرف کنند، به آسانی می تواند این علائم آزار دهنده را در بدن خود کاهش داده و در آرامش زندگی خود را سپری کنند.

با توجه به اینکه بعد از عمل بای پس معده محدودیت های خاصی در استفاده از مواد غذایی برای بیمار ایجاد می شود، جذب کردن بعضی ویتامین ها کمتر می شود و پزشکان برای جبران کردن این میزان از ویتامین ها در خیلی موارد مولتی ویتامین و مکمل های غذایی خاصی را تجویز می کنند.

نکات مهم بعد از انجام دادن عمل بای پس معده کدام موارد هستند؟

زمان بهبود یافتن افراد بعد از انجام دادن عمل بای پس معده، مربوط به برش ها و اندازه هر یک از این برش ها است. در مواردی که عمل بای پس معده به صورت لاپاراسکوپی انجام شود، فرد بیمار می تواند در دو یا سه روز اول در بیمارستان تحت مراقبت مناسب قرار بگیرد،

اما در مواردی که این عمل با شیوه باز صورت می گیرد، ممکن است، بیمار در مدت زمان بیشتری در بیمارستان بماند و مدت زمانی که بیمار در مرکز درمانی تحت نظر پزشک باشد، بیشتر شود.

در خیلی از موارد امکان دارد که بیمار در روزهای اول بعد از انجام عمل در بیمارستان درد زیادی را احساس کند که این مشکلی ایجاد نمی کند و به وسیله دارو می توان این درد را کنترل کرد.

جراحی که عمل بای پس معده را انجام می دهد، برای بیمار در روزهای اول ایستادن و در برخی موارد راه رفتن را نیز پیشنهاد می کند تا از این طریق بیمار در شرایط مناسبی قرار بگیرد و بدن خود را حرکت دهد تا میزان درد وارد شده به شکم و… مشخص گردد.

قبل از اینکه بیمار از محیط بیمارستان ترخیص شود، پزشک موارد مهم و تمامی دستور العمل های لازم را برای بعد از عمل به بیمار آموزش می دهد و اگر نیاز به داروهای مناسب باشد، در نسخه مناسب برای بیمار این داروها را تجویز می کند تا بیمار راحت تر بتواند، دوره نقاهت را در منزل بگذراند و از سلامتی خود مراقبت کند.

کنترل کردن درد بیمار

مسلما کنترل کردن درد بیمار در منزل با استفاده از داروهایی که به کار می برد مشکل است و در برخی از موارد مصرف این مسکن ها، به میزان زیاد در بیماران یبوست را ایجاد می کنند. در این مورد بهتر است که بیمار در طول روز به شکلی مناسب راه برود و فعالیت های محدودی داشته باشد.

اقدام مهم دیگر بعد از عمل بای پس معده مربوط به استفاده از آب به میزان کافی است تا بدن بیمار با خطر کم آبی مواجه نشود و بیمار دردی را تجربه نکند. ذکر این نکته ضرورت دارد که مصرف کردن آب در بیماران باید به آرامی و با جر عه جرعه نوشیدن صورت گیرد تا از این طریق به معده بیمار آسیبی وارد نگردد و در طول روز معده بیمار خشک نشود.

در هفته های اولی که عمل بای پس معده انجام شده است، لازم می باشد که بیمار فقط در منزل استراحت کند و از هر گونه فعالیتی که به بدن بیمار فشار بیاورد خودداری کند، به طور کلی پیشنهاد پزشکان این است که بیماران از انجام دادن فعالیت های مربوط به منزل یا تمامی فعالیت های بدنی خودداری کرده و تا سلامتی کامل خود احتیاط را در نظر بگیرند.

در مدتی که بیمار در حالت استراحت و بازیابی قرار دارد، این شرایط استراحت به بیمار کمک بیشتری می کند و بیمار نیاز دارد که خواب مناسبی را در طول شبانه روز داشته باشد.

پیشنهاد پزشکان این است که در وقت خواب بیمار بتواند بالش های مناسبی را در زیر کتف و سر قرار دهد تا از این طریق سوزش قسمت شکم و درد این ناحیه کاهش یابد.

سرفه کردن

نکته مهم دیگر مربوط به سرفه است که در برخی از موارد این امکان وجود دارد، به بدن بیمار آسیب برساند و برای جلوگیری از این کار پزشکان و جراحان به بیماران پیشنهاد می کنند که در هنگام سرفه به وسیله یک بالش بر قسمت شکم خود فشار بیاورند تا در محل جراحی درد بیشتری احساس نشود و بدن بیمار تکان نخورد.

در دو ماه اول، از بلند کردن هر گونه اجسامی که تقریبا سنگین هستند، باید خودداری کرده و در مواردی که نیاز به بالا رفتن از پله می باشد، بیماران با احتیاط باید این کار را انجام داده و از فشار آوردن به ناحیه شکم پرهیز کنند.

تا زمانی که پزشک مشخص نکرده است، نباید بیمار به حمام برود یا ناحیه برش شکم را خیس کند.

مسلما بعد از یک عمل جراحی قرمز شدن ناحیه زخم کاملا طبیعی است و مشکلی ایجاد نمی کند، اما در مواردی که در اطراف زخم ترشحات چرکی شدیدی خارج شود که بد بو باشند، بهتر این است که بیمار به پزشک مراجعه کرده و در این مورد پیگیری لازم را انجام دهد.

تعویض کردن پانسمان زخم نیز از نکات مهمی است که بیماران باید در نظر داشته باشند و در این مدت لازم است که پانسمان مرتبا تعویض شده و بیماران سلامتی خود را حفظ کنند.

پیگیری وضعیت سلامتی بیمار

برای پیگیری وضعیت سلامتی بیمار نیاز است که اولین مراجعه به پزشک در اولین هفته ای که عمل جراحی بای پس معده انجام شده است، صورت گیرد و در مواردی که بیمار در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد، لازم نیست که فرد بیمار هر هفته به مطب پزشک مراجعه کند و بعد از یک ماه مراجعه به پزشک کافی است.

در خیلی موارد ممکن است، پزشک با بررسی وضعیت سلامتی بیمار و در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد، ویزیت بعدی بیمار را به چند ماه بعد موکول کند و از بیمار بخواهد تا دراین مدت از سلامتی خود بیشتر مراقبت کرده و برای پیگیری های بعدی به ملاقات پزشک برود.

پیگیری وضعیت سلامتی بیمار
پیگیری وضعیت سلامتی بیمار

بیشتر پزشکان برای بیماری که در وضعیت مناسبی به سر می برد بعد از سال اول که جراحی صورت گرفته است، تلاش دارند که ملاقات های سالیانه ای را در نظر بگیرند و در این مدت که بیمار مراجعه خواهد کرد، پزشکان رژیم غذایی بیمار را بررسی می کنند و در صورتی که بیمار مراقبت های لازم را انجام نداده باشد، ممکن است که رژیم خاصی را تجویز کنند.

اگر نیاز به دریافت داروهای جدید باشد، پزشک معمولا این کار را برای بیمار در نظر می گیرند و داروهای جدیدی را تجویز می کنند.

هر گونه مواد غذایی، همانند نوشابه های گازدار یا غذایی که سرشار از فیبر هستند، ممکن است، به بافت های ناحیه معده آسیب برساند و این بافت های حساس را تحت تأثیر قرار دهد.

انجام دادن رژیم غذایی مناسب بعد از عمل بای پس معده ضرورت دارد، زیرا در این مورد معده

بعد از جراحی سایز کوچک تری داشته و این سایز کوچک پذیرای حجم زیاد غذا نیست و برای بهبودی این ناحیه در نظر گرفتن رژیم سخت اهمیت زیادی می یابد.

بهتر این است که قبل از اینکه بیمار حس پر شدن معده را درک کند، غذا خوردن را قطع کرده و این اقدام موثر را برای جلوگیری از آسیب به ناحیه معده انجام دهد.

همان طور که اشاره شد، بهتر این است که قبل از غذا خوردن، آبی مصرف نشود و همچنین بعد از صرف غذا تا نیم ساعت آبی نوشیده نشود.

کاهش استفاده از نوشابه

استفاده از نوشابه یا مایعاتی که گازدار هستند، باید تا میزان زیادی کاهش یابد تا حباب های موجود در این نوشابه ها به بافت های معده آسیبی وارد نکنند.

بهتر است که بیمار غذاها را آهسته استفاده کند و هر لقمه را به میزان زیادی بجود.

برای ثابت ماندن وزن، بعد از طول درمان و کاهش یافتن حجم زیادی از معده می توان با استفاده از غذاهایی که کم حجم، اما مغذی هستند، سبک زندگی را تغییر داده و بیمار وزن خود را حفظ کند، البته پیشنهاد پزشکان انجام دادن ورزش در طول هفته نیز می باشد.

برای حفظ سلامتی و جلوگیری از شل شدن پوست بعد از عمل بای پس معده لازم است که بیمار مایعات را به میزان مناسب استفاده کند و در تایم های مشخص مایعات زیادی را مصرف کند.

بهتر این است که بیمار از ورزش هایی که سبک هستند و عضله را بهتر می سازند به کار برد و در این مورد انجام دادن ورزش هایی چون یوگا اهمیت زیادی دارد و به سلامت جسمی و روحی بیمار بیشتر کمک می کند.

مصرف کردن کرم های ضد آفتاب نیز برای بیماران اهمیت دارد تا پوستشان در معرض خطر قرار نگیرد.

خانم ها چه زمانی بعد از عمل بای پس معده می توانند برای بارداری اقدام کنند؟

خانم هایی که عمل بای پس معده را انجام می دهند، بهتر است که بارداری را مدیریت کرده و بعد از دو سال که عمل بای پس را به کار برده اند می توانند برای بارداری اقدام کنند.

علت این است که عمل بای پس معده در بدن تغییرات خیلی زیادی را به وجود می آورد و خانم ها در این مدت حالت های استرس و درد زیادی را تجربه می کنند و در برخی موارد در این افراد نیاز به انجام دادن تحولات تغذیه ای است که باید اقدامات مهمی صورت گیرد.

خانم ها چه زمانی بعد از عمل بای پس معده می توانند برای بارداری اقدام کنند؟
خانم ها چه زمانی بعد از عمل بای پس معده می توانند برای بارداری اقدام کنند؟

در این مورد برای جنینی که در بدن مادر رشد می کند، این رژیم ها ممکن است، عوارض زیادی به وجود آورد برای جلوگیری از این اقدام، پزشکان برای خانم هایی که عمل بای پس معده را انجام می دهند، توصیه می کند که بارداری را تقریبا بعد از هجده ماه الی دو سال در نظر بگیرند.

مسلما زنان چاق بارداری ضعیف تری داشته و چاقی در این افراد وزن را اضافه می کند و دستگاه تولید مثل خانم ها دچار مشکل می شود و ناباروری در این افراد افزایش می یابد. چاقی بر دستگاه تولید مثل خانم ها تأثیرات زیادی می گذارد و ناباروری در این افراد افزایش می یابد.

بافت های چربی

بافت های چربی باعث می شود که استروژن در بدن بیشتر شده و در اطراف تخمدان های خانم ها چربی افزایش می یابد.

ذکر این نکته ضرورت دارد که هر کدام از هورمون های جنسی که بیشتر شود، اختلالات زیادی را در تخمک گذاری و… ایجاد می کند و این اختلالات موجود در قاعدگی ممکن است، حاملگی را کاهش دهد.

با انجام دادن عمل بای پس معده در خانم ها اندازه BMI کمتر می شود و این مسأله میزان هورمون های خون را کاهش می دهد.

بافت های چربی
بافت های چربی

در خیلی موارد مشاهده شده است که خانم هایی که عمل بای پس معده را انجام می دهند، مراقبت های لازم را برای کنترل بارداری در نظر نمی گیرند و با تصور اینکه این عمل باعث می شود که افراد باردار نشوند دچار مشکلات بیشتری می گردند و با وجود اینکه به تازگی عمل کرده اند باردار می شوند و ممکن است، نتیجه عمل مد نظر نباشد.

بیماران بعد از عمل، باید نکات مهم را برای باردار نشدن انجام دهند، زیرا برای دریافت نتیجه بهتر بعد از عمل، بهتر است که از چند هفته قبل از بای پس معده، قرص های بارداری استفاده نشود تا از این طریق خون در عروق لخته نشده و بیماران در حین عمل دچار مشکلات نگردند.

آیا روش بای پس معده می تواند بارداری را در خانم ها افزایش دهد و آیا بارداری پس از عمل بای پس معده امکانپذیر است؟

همه می دانیم که چاق شدنی که در دوران بارداری به وجود می اید مشکلات بیشتری را برای بیماران ایجاد می کند و در این مدت خانم ها در معرض فشار خون بالا و مشکلات دیگری قرار می گیرند. چاق شدن زیاد بیمار در جنین، نقص عضو را ایجاد کرده و نوزادانی ناقص به دنیا می آیند.

در خیلی از موارد چاق شدن در دوران بارداری، نوزادان چاق را متولد می کند که در این مورد مشکلات جنین و مادر بیشتر می شود.

آیا روش بای پس معده می تواند بارداری را در خانم ها افزایش دهد و آیا بارداری پس از عمل بای پس معده امکانپذیر است؟
آیا روش بای پس معده می تواند بارداری را در خانم ها افزایش دهد و آیا بارداری پس از عمل بای پس معده امکانپذیر است؟

در زمان زایمان مشکلات زیادی برای مادر و نوزاد ایجاد می شود و در برخی موارد مرگ نوزادان را در پی دارد.

مسومیت های دوران حاملگی نیز از موارد مهمی است که بعد از عمل بای پس معده در زمان بارداری برای بیماران ایجاد می شود.

خانم های زیادی هستند که ترجیح می دهند، با انجام دادن عمل های لاغری وزن خود را کاهش داده تا بتواند زندگی سالم تری را با وزن مناسب داشته باشند.

برای خانم هایی که عمل بای پس معده انجام داده اند و بعد از این عمل قصد بارداری دارند، هیچ محدودیتی برای حاملگی وجود ندارد و این خانم ها می توانند با یک سری مراقبت های خاص باردار شوند.

در خانم هایی که مشکلات بارداری دارند و چاقی عاملی برای این مسأله است، با انجام دادن عمل بای پس معده می توانند احتمال بارداری خود را بیشتر کنند تا در جهت بارداری خود تغییر مثبتی را به وجود آورند.

تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده است و نتایج این تحقیقات مشخص کرده که خانم هایی که به دلیل اضافه وزن در بارداری مشکلاتی داشتند، با استفاده از روش عمل بای پس معده تخمک گذاری این افراد طبیعی تر می شود و بارداری در این خانم ها بیشتر می گردد.

آیا در نظر گرفتن نکات مهمی بعد بای پس معده و بارداری اهمیت دارد؟

خانم هایی که بعد از عمل بای پس معده قصد بارداری دارند، لازم است که وزن خود را ثابت کرده و به ثبات در این زمینه برسند و خانم هایی که می خواهند باردار شوند،

باید با پزشک در این باره مشورت کنند و پزشک متخصص با در نظر گرفتن پرونده پزشکی بیمار و وضعیت سلامتی این اقدام را انجام می دهد، همچنین به کار بردن آزمایش های لازم برای این بیماران اهمیت دارد تا در این مورد دکتر تمامی موارد را در نظر بگیرد و تصمیم بیمار را بررسی کند.

آیا در نظر گرفتن نکات مهمی بعد بای پس معده و بارداری اهمیت دارد؟
آیا در نظر گرفتن نکات مهمی بعد بای پس معده و بارداری اهمیت دارد؟

بعد از انجام آزمایش های خاص، پزشک متخصص تمامی این آزمایش ها را بررسی می کند و در صورت نیاز بیمار را به سمت پزشک تغذیه هدایت می کند تا با این اقدام در بیماران تمامی کمبودهای تغذیه ای رفع شود و بیماران دچار مشکلاتی نگردند.

مسلما بعد از عمل بای پس معده مواد مغذی مناسب برای بدن کاهش می یابد و دریافت مواد مغذی و داروهای مناسب برای رساندن این مواد به بدن ضرورت دارد.

سندرم تخمدان

خانم هایی که مبتلا به سندرم تخمدان به ویژه سندرم پلی کیستیک می باشند و عمل بای پس معده را انجام می دهند، در خیلی از موارد میزان باروری افراد بیشتر می شود،

زیرا افرادی که افزیش وزن دارند و عمل بای پس را توسط پزشک به کار ببرند با این اقدام در افراد مشکلات متابولیک برطرف می شود و در این خانم ها اختلالات تولید مثلی به طور کامل از بین می رود.

همان طور که اشاره شد، مناسب تر این است که بعد از عمل بای پس معده اول وزن را تثبیت کرده و با توجه به دستورات پزشک باردار شد.

بعد از عمل ممکن است تا چندین ماه خانم ها کمبودهای تغذیه ای زیادی را تجربه کنند که در این مورد، این نوع رژیم غذایی در زمان بارداری مشکلاتی را به وجود می آورد. این خانم ها خیلی از ویتامین های مناسب برای بدنشان کاهش می یابد و این مشکل برای آنها کمبودهایی را در دوران بارداری از لحاظ تأمین مواد غذایی کافی ایجاد می کند.

خانم های زیادی هستند که در دوران بارداری خود دچار حالت تهوع شدید می شوند و در خیلی از موارد این حالت ها چندین ماه ادامه دارد و رغبت این افراد را برای دریافت مواد مغذی کاهش می دهد. خانم هایی که عمل بای پس معده را انجام داده و بعد از فاصله کوتاهی باردار می شوند،

حالت تهوع در دوران بارداری

اگر در دوران بارداری حالت تهوع داشته باشند، ممکن است، درگیر مشکلات بیشتری شوند. عمل بای پس معده در بیشتر خانم ها حالت تهوع به ویژه در صبحگاه را فراهم می کند و این حالت در خانم ها اشتها را کاهش می دهد و نیاز به مصرف داروهایی برای رفع این تهوع شدید می باشد.

اگر خانم ها به فاصله کوتاهی بعد از عمل خود باردار شوند و کاهش وزن مناسب را به دست نیاورده باشند، ممکن است که بعد از بارداری دچار دیابت دوران بارداری شده و نیاز به نظارت دقیق تر پزشک متخصص بر این خانم ها احساس شود.

حالت تهوع در دوران بارداری
حالت تهوع در دوران بارداری

هر چند بعد از عمل بای پس معده دیابت بارداری در خانم ها کمتر ایجاد می شود، اما این افراد هنوز هم در معرض این آسیب قرار دارند.

همه ما می دانیم که بارداری بر ظاهر خانم ها تأثیر زیادی می گذارد و خانم هایی که در فاصله کوتاهی بعد از عمل بای پس معده باردار می شوند، هنوز به وزن مناسب و ایده آل خود عادت نکرده و مجددا این تصویر زیبا و اندام مناسب از بین می رود

و از لحاظ روحی خانم ها در شرایط سختی قرار می گیرند که انجام عمل بای پس معده برای آنها بدون نتیجه موثر بوده و با این بارداری تمام این زیبایی از بین می رود. در خیلی موارد بارداری باعث می شود که اسکارهایی که در حین عمل بای پس معده ایجاد شده است، متأسفانه کشیده شده و بیمار را درگیر مشکلاتی می کند.

آمادگی روانی

در قسمت های بالا اشاره شد که آمادگی روانی افراد برای پذیرش این عمل و کاهش یافتن وزن اهمیت زیادی دارد و خانم هایی که بعد از عمل بای پس معده و در کمتر از یک سال مجددا باردار می شوند،

ممکن است، ذهن آنها به اندام جدید و مناسب عادت کرده باشد و این ذهن پذیرای افزایش وزن به نسبت زیاد نباشد، البته برخی خانم ها در این زمینه اقدامات اشتباهی را انجام می دهند و بعد از بارداری تلاش دارند که با گرفتن رژیم های سخت، وزن خود را حفظ کنند که این مسأله بر سلامت جنین و وزن کودک به شدت تأثیر می گذارد.

آمادگی روانی
آمادگی روانی

بهتر این است که در صورت بارداری خانم ها در بازه زمانی مناسب و در همان ماه های اول بارداری تحت مراقبت یک پزشک و متخصص قرار بگیرند تا وزنشان کنترل شود و با استفاده از مواد مغذی بتوانند از افزایش یافتن وزن به میزان زیادی جلوگیری کنند

همچنین این افراد بعد از بارداری می توانند ورزش های خاصی که برای دوران بعد از بارداری مناسب می باشد را انجام داده تا از این طریق بتوانند وزن را مدیریت و کاهش دهند.

در موارد زیادی مشاهده شده است که خانم هایی که عمل بای پس معده را انجام داده و باردار می شوند، بیشتر در معرض زایمان سزارین قرار می گیرند.

افزایش توان باروری

کاهش وزن سریع بعد از عمل بای پس معده در خانم ها هورمون های تولید مثل را تنظیم کرده و سطح این هورمون ها به شدت افزایش می یابد و در این زمینه توان باروری خانم ها بیشتر می شود.

در این زمینه لازم است که بیماران بعد از عمل بای پس معده، تحت نظر دکتر، یک داروی ضد بارداری موثر را استفاده کنند که برای بدن بیمار مضر نباشد، همچنین این افراد باید قبل از عمل نیز داروهای خود را تا قبل از هفته آخر به صورت مناسب مصرف کنند تا این احتمال را کاهش دهند.

افزایش توان باروری
افزایش توان باروری

البته در مواقعی مشاهده شده است که آنتی بیوتیک هایی که برای خانم ها بعد از عمل بای پس معده نوشته شده است تا بتواند عفونت را کاهش دهد، بر داروهای ضد بارداری تأثیر می گذارد و اثرات این داروها را به شدت کمتر می کند.

عمل بای پس معده می تواند به بیمار کمک کند که بعد از گذشت دو سال وزن این افراد به میزان هفتاد درصد کاهش یابد.

خانم های باردار نیاز به مصرف ویتامین ها و مواد خاصی دارند و پزشک با انجام دادن آزمایش های مناسب می تواند کمبود ویتامین های خاصی همانند B12 و همچنین D را تعیین کرده و از این طریق کمبودهای تغذیه ای خانم ها را مشخص کند.

بارداری در بدن و مکانیسم های خاص بدن تغییراتی ایجاد می کند. خانمی که در زمان بارداری و بعد از انجام عمل بای پس معده به پزشک تغذیه مراجعه می کند، پزشکان در ارتباط با حالت تهوع بیمار یا علائمی همانند استفراغ خانم ها، سوالات لازم را می پرسند تا اگر بیمار این احساس را به شدت تجربه می کند، بتوانند با استفاده از وعده های غذایی مناسب و به میزان کافی به رفع این حالت های تهوع در این افراد کمک کنند.

برای اینکه در جنین نقایصی ایجاد نشود، لازم است که از داروها و ویتامین های مناسبی استفاده کنند.

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید