بالن معده در قم

بالن معده در قم

فهرست مطالب

در این مقاله قصد داریم بالن معده در قم را برای شما عزیزان مورد بررسی قرار دهیم:

مقدمه

بالن معده در قم
بالن معده در قم

یکی از شایع ترین روش های درمانی برای کاهش وزن بالن معده است، در این روش از طریق تغییراتی که در سیستم گوارشی فرد ایجاد می شود، تسریع در کاهش وزن اضافه بدن ایجاد می شود، این روش درمانی یک روش غیر تهاجمی محسوب می شود

بالن معده در قم
بالن معده در قم

و فرد می تواند به راحتی این عمل را انجام داده و به تناسب اندام و وزن دلخواه خود برسد، در این مقاله می خواهیم به صورت مفصل درباره این روش کاهش وزن صحبت کنیم، لذا برای آشنایی بیشتر با این روش تا پایان مقاله با ما همراه باشید:

هزینه بالن معده در قم چقدر است؟

هزینه بالن معده به عوامل زیر بستگی دارد:

هزینه و قیمت بالون معده در قم به دستمزد جراح و هزینه های بیمارستان بستگی دارد. همچنین به جلسات معاینه پس از عمل جراحی و انجام آزمایشات قبل و بعد از عمل بستگی دارد. 

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

بالن معده چیست و انواع آن کدام است؟

استفاده از روش بالن معده برای چه افرادی مناسب می باشد؟

چرا استفاده از روش بالن معده برای افرادی که دارای وزن بالایی هستند، مناسب است؟

عمل بالن معده چه مزایایی دارد؟

آزمایشاتی که قبل از انجام عمل بالن معده باید انجام شوند، کدام موارد می باشند و هدف از انجام این آزمایشات چیست؟

اقداماتی که می بایست قبل از عمل بالن معده انجام گیرد، کدام است؟

روز عمل بالن معده به چه صورت است؟

عمل بالن معده به چه صورت انجام می شود؟

مراقبت های بعد از عمل بالن معده به چه صورت است؟

رژیم بعد از عمل بالن معده به چه صورت است؟

بالن معده را چه زمانی و چگونه از معده خارج می کنند؟

بعد از خارج نمودن بالن معده آیا وزن همچنان ثابت باقی می ماند؟

برای انجام عمل بالن معده چه سنی مناسب است؟

هزینه بالن معده به چه عواملی بستگی دارد؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بالن معده در قم با ما همراه باشید.

بالن معده چیست و انواع آن کدام است؟

بالن معده یکی از روش های متداول برای رسیدن به لاغری محسوب می شود، در این روش پزشک بالنی را در معده بیمار قرار می دهد و با تزریق نمودن باد به داخل این بالن حجم بالایی از معده را اشغال نموده به گونه ای که فرد دیگر نمی تواند حجم زیادی از مواد غذایی را مصرف نماید و یا به عبارتی به فرد اجازه پرخوری را نمی دهد که در این حالت فرد به مرور وزن اضافه بدن خود را از دست می دهد،

البته ذکر این نکته نیز دارای اهمیت است که این روش به صورت مقطعی می باشد، به این معنا که بعد از گذشت تقریبا 6 ماه که فرد وارد حالت نرمال شد بالن را از طریق آندوسکوپی از معده خارج می کنند. تا اینجای مقاله ی بالن معده در قم با مفهوم اولیه بالون معده آشنا شدید.

پیشنهاد می کنیم مقاله نظرات کسانی که بالن معده گذاشتند نیز مطالعه نمایید.

بالن معده چیست و انواع آن کدام است؟
بالن معده چیست و انواع آن کدام است؟

در ادامه انواع این بالن ها را معرفی می کنیم:

انواع بالن های معده:

در ادامه مقاله بالن معده در قم با بررسی بالن های مخلوط مایع هوا همراه ما باشید.

بالن های مخلوط مایع هوا:

این نوع بالن در مقایسه با انواع دیگر بیشترین ماندگاری را دارند و می توانند به مدت نه ماه در معده فرد بدون این که تغییر کنند، باقی بمانند، یکی از مزیت های این نوع بالن ها پرشدن آن ها با مخلوطی از مایع و هوا می باشد، لذا از این رو بیمار دچار عوارض اولیه آن مانند تهوع و… نمی شود.

همچنین تحمل آن در معده برای بیمار راحت تر بوده و بیمار به آسانی می تواند با آن سازگاری داشته باشد

بالن: spatz

این نوع بالن دارای ماندگاری حدود یک سال در بدن فرد می باشد و پزشک با استفاده از متد آندوسکوپی آن را در بدن بیمار قرار داده و در طول مدت یک سال به توجه به میزان اشتهای فرد اندازه بالن را بررسی کرده و مطابق با عوارضی که ممکن است، فرد تجربه نماید قادر است، اندازه بالن را کم و یا زیاد کند.

از ویژگی های بارز این نوع بالن می توان به حداقل رسیدن میزان درد و تهوع اشاره کرد و موقعی که فرد حس کند که به حجم بالن در معده اش عادت کرده است، می تواند حجم بالن را با اضافه نمودن مایع داخل آن افزایش دهد و یا این که با استفاده از اندوسکوپی آن را دفع کند.

بالن: spatz
بالن: spatz

در ادامه مقاله بالن معده در قم با بررسی بالن هایی با قابلیت تنظیم و از طریق پورت همراه ما باشید.

بالن هایی با قابلیت تنظیم و از طریق پورت:

این بالن ها نیز با استفاده از روش آندوسکوپی در معده قرار می دهند و آن را با هوا پر می کنند، پزشک در زمان قرار دادن بالن در معده یک پورت را برای کنترل افزایش و یا کاهش حجم آن در زیر پوست بیمار قرار می دهد، در این بالن نیز عوارضی مانند تهوع و استفراغ و یا حتی درد به کمترین میزان خود می رسد.

از مزیت های این نوع بالن ها ماندگاری بالای آن است، از این رو بیمار می تواند کاهش وزن بیشتری داشته باشد، کم و زیاد نمودن حجم بالن با توجه به اشتها و استقامت بیمار توسط پزشک انجام می شود.

استفاده از روش بالن معده برای چه افرادی مناسب می باشد؟

عمل بالن معده به دلیل تسریع در کاهش وزن توانسته است، طرفداران زیادی را در تمام دنیا مجذوب خود کند، البته ذکر این نکته نیز لازم است که این جراحی لاغری تنها برای دوره کوتاهی تاثیرگذار است و پس از آن فرد می بایست با پیروی از رژیم صحیح غذایی و ورزش به کاهش وزن ادامه دهد،

استفاده از روش بالن معده برای چه افرادی مناسب می باشد؟
استفاده از روش بالن معده برای چه افرادی مناسب می باشد؟

ولیکن در هر صورت امروزه افراد بسیاری برای انجام این روش درمانی به کلینیک های لاغری مراجعه می کنند و تمایل فراوانی به انجام آن دارند. با این وجود نمی توان گفت که این روش درمانی برای تمامی افراد که در پی کاهش وزن و لاغری هستند، مناسب است.

در واقع این روش درمانی برای افرادی مناسب است که موفق نشده اند از روش های متدوال برای کاهش وزن مانند رژیم غذایی و ورزش به نتیجه دلخواه برسند.

این افراد می توانند از روش بالن معده استفاده کرده و به وزن ایده آل خود برسند و تلاش کنند، پس از گذراندن مدت کوتاه برای کاهش وزن روش و شیوه زندگی خود را تغییر دهند و با اصلاح رژیم غذایی مناسب و ورزش وزن خود را حفظ نمایند.

دیابت و فشارخون

گروهی دیگر از افراد نیز ممکن است، به دلیل اضافه وزن بالا به برخی بیماری ها مانند دیابت و فشارخون مبتلا شوند، این افراد توانایی لازم برای کاهش وزن به سایر روش هایی مانند رعایت رژیم غذایی و ورزش را ندارند و یا این که گروهی دیگر از افراد ممکن است، به دلیل آسیب های جسمانی توانایی انجام حرکات ورزشی را نداشته باشند و یا این که سیستم گوارشی آنها تحمل لازم را برای رژیم غذایی ندارد، این افراد نیز می توانند با مشورت با پزشک تغذیه در خصوص جراحی بالن معده اقدام کنند.

این روش درمان لاغری و کاهش وزن برای این افراد مناسب می باشد، زیرا نمی توانند در شرایط عادی و با استفاده از روش های دیگر بدون جراحی وزن کم کنند، بهتر است، افرادی که از توانایی لازم برای چربی سوزی برخوردارند حتما از روش های معمول کاهش وزن مانند ورزش و رعایت رژیم غذایی استفاده کنند.

لازم است، بدانید که روش درمانی بالن معده فقط برای یک مدت خاص کاربرد دارد، مانند افرادی که به دلیل بیماری می بایست دوره درمانی خاصی را سپری کنند و پس از درمان می توانند رژیم غذایی خود را اصلاح نمایند.

دیابت و فشارخون
دیابت و فشارخون

بالن ها را بعد از گذشت یک سال از معده خارج می کنند

بر همین اساس بالن ها را بعد از گذشت یک سال از معده خارج نموده و بیمار می بایست با استفاده از روش های اصولی در اصلاح رژیم غذایی و ورزش به کاهش وزن ادامه دهد.

افرادی که دارای کبد چرب می باشند و یا این که از اضافه وزن و چاقی رنج می برند در معرض ابتلا به بیماری های زیادی قرار دارند، این افراد نیز نمی توانند از روش های درمانی متداول برای درمان اضافه وزن استفاده نمایند، زیرا که سم تولید شده بر اثر کبد چرب به سرعت وارد خون بدن خواهد شد، لذا این گروه از افراد می توانند با توجه به نظر پزشک خود از روش بالن معده استفاده کنند و تحت نظر پزشک با استفاده از این روش درمانی به اصلاح وضعیت جسمانی خود بپردازند.

گروه دیگری از افراد که برای این روش مناسب هستند، شامل کسانی می شود که دارای سلولیت بیش از اندازه می باشند، به طوری که ورزش و رژیم غذایی هیچگونه تاثیری در اصلاح وضعیت آن ها نداشته و یا این که پس از گذشت مدت طولانی سلامتی آن ها به خطر می افتد.

چرا استفاده از روش بالن معده برای افرادی که دارای وزن بالایی هستند، مناسب است؟

با استفاده از روش بالن معده این افراد می توانند به راحتی وزن خود را کم کنند و با کاهش وزن از خطر ابتلا به بیماری هایی که سلامتی آنن ها را تهدید می کند جلوگیری کنند، از جمله بیماری هایی که با چاقی واضافه وزن ارتباط دارند، می توان به بیماری های قلبی- فشار خون بالا- سکته مغزی- کبد چرب و دیابت نوع 2 اشاره کرد

می توان از ابتلا به این گروه از بیماری ها با استفاده از روش درمانی بالن معده جلوگیری کرد و یا اینکه اگر فردی به هر کدام ار بیماری های ذکر شده مبتلا شده باشد، با استفاده از این روش درمانی از پیشرفت آن ممانعت کرد.

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر از بیماری دیابت و راه های درمان این بیماری، مقاله درمان سریع دیابت را بخوانید.

کاندیدای مناسب برای بالن معده

با توجه به موارد ذکر شده در سطرهای پیش، می توان افراد ذیل را کاندیدای مناسبی برای بالن معده دانست.

 • افرادی که دارای اضافه وزن در حد متوسط هستند و یا به عبارتی BMI آن ها بالای 27 بوده و رعایت رژیم غذایی و ورزش برای آن ها جوابگو نمی باشد.
 • افرادی که دارای اضافه وزن شدید بوده و یا این که شاخص توده بدنی آن ها بالای 40 بوده و تمایلی به انجام سایر جراحی چاقی نمی باشند.
 • افرادی که از اضافه وزن بسیار بالا و شدید رنج می برند و شاخص توده بدنی آن ها بیشتر از 50 می باشد، این افراد قبل از این که سایر عمل های چاقی را انجام دهند، برای این که با خطر عوارض داروهای بیهوشی روبرو نشوند می توانند از بالن معده استفاده کنند.
 • افرادی که از بیماری های نازایی و ارتوپدی و رماتیسمی رنج می برند و برای این که سلامتی خود را به دست آورند می بایست حدود 10 الی 15 کیلو وزن کم کنند و توانایی و تحمل لازم برای ورزش کردن و اصلاح رژیم غذایی ندارند، این افراد می توانند با استفاده از بالن معده تا حد زیادی از مشکلات ناشی از این بیماری ها جلوگیری کنند.

 

در ادامه نوشتار که در ارتباط با بالن معده در قم می باشد با توضیح مزایا و فواید عمل بالن معده همراه ما باشید

عمل بالن معده چه مزایایی دارد؟

یکی از مهم ترین مزیت های بارز و درخور توجه بالن معده جلوگیری از هر گونه جراحی و مواجه با خطرات احتمالی ناشی از آن است، زیرا این عمل فقط 15 دقیقه به طول می انجامد و با استفاده از یک داروی آرامبخش بسیار ضعیف قابل انجام می باشد و بیمار نیاز به بستری نداشته و همان روز می تواند به منزل برگردد،

موارد ذکر شده نشان دهنده این است که عمل بالن معده از هر جهت که آن را با سایر روش های جراحی مقایسه کنید، ارزان تر و عوارض کمتری دارد، ولیکن بالن معده موقتی بوده و در حقیقت می تواند در تسریع کاهش وزن بسیار به شما کمک کند و موجب فعال تر شدن شما نیز می شود.

به طور میانگین افرادی که عمل بالن معده انجام می دهند، در حدود 20 الی 30 درصد وزنشان کاهش پیدا می کند، البته میزان کاهش وزن هر فردی با توجه به شرایطی که دارد، با افراد دیگر فرق دارد.

عمل بالن معده چه مزایایی دارد؟
عمل بالن معده چه مزایایی دارد؟

در ادامه نوشتار ما که در ارتباط با بالن معده در قم می باشد با توضیح میزان تاثیرات عمل بالن معده در خدمت شما مخاطبین عزیز هستیم.

 • سرعت در کاهش وزن

همانطور که گفتیم، مهمترین مزیت این روش لاغری تسریع در کاهش وزن می باشد و یا به عبارتی دیگر سوخت و ساز بدن با سرعت بیشتری انجام می گیرد، در واقع روش بالن معده موجب کاهش اشتها در افراد می شود.

متوسط میزان لاغری در این روش در حدود 20 الی 30 کیلوگرم در یک دوره درمانی 6 ماهه می باشد، در حالی که تمرینات ورزشی و پیروی از رژیم غذایی مناسب حتی برای برخی ممکن است، موجب افزایش وزن نیز شود، البته پزشک نیز با بررسی شرایط جسمانی چگونگی وضعیت بدنی در دوره درمان را مشخص می کند.

اگر چه این روش موجب تسریع کاهش وزن زیادی می شود، ولیکن آنچه که دارای اولویت است، حفظ سلامتی بیمار است، بر همین اساس پزشک با توجه به نیازهای بدن فرد که می بایست از طریق مواد غذایی تامین گردد، رژیم غذایی مناسب را برای وی تجویز می کند.

و ممکن است، میزان مواد غذایی مصرفی مورد نیاز بدن با توجه به شرایط جسمانی در هر دوره بیشتر و یا کمتر شود، این روش موجب حفظ سلامتی بدن از همه نظر می شود.

پیشنهاد می کنیم از پست خواص گشنیز برای لاغری دیدن کنید.

 • قابلیت تکرار در عمل

یکی دیگر از مزیت های بالن معده این است، پس از پایان دوره درمانی اگر نیاز باشد، می توان دوره درمانی را مجددا تکرار کرد و این که در صورت سوراخ شدن و یا خراب شدن بالن می تواند مجدد زیر نظر پزشک بالن دیگری را جایگزین بالن قبلی کرده و اگر چنانچه نیاز باشد، می توان دوره درمانی را مجددا از نو شروع کرد.

لذا بر این اساس می توان گفت که قابلیت تکرار در عمل یکی از مهمترین مزایای بالن معده می باشد که این امکان را برای افراد فراهم می کند بدون این که نگران عوارض ناشی از این عمل باشند، مجددا دوره درمانی را از سر بگیرند و یا اینکه اگر تمایل داشته باشند، نوع بالن را عوض کنند.

ورزش های پرفشار

از جمله عواملی که ممکن است، موجب آسیب دیدن بالن شود، می توان به ورزش های پرفشار و هر گونه سانحه ای از این قبیل اشاره کرد، در برخی موراد نیز ممکن است، بالن حرکت کرده و یا این که سوراخ شود.

تمامی موراد ذکر شده تحت نظر پزشک انجام می گیرد و اگر چنانچه بیمار دچار مشکل شود و اگر پزشک تشخیص دهد، بالن را خارج نموده و بالن جدیدی را مجدد جایگزین آن می کنند.

ورزش های پرفشار
ورزش های پرفشار

سایر جراحی های دیگر مانند اسلیو معده و یا استفاده از حلقه معده ممکن است، بعد از مدتی برگشت پذیر بوده و یا این که ممکن دارای عوارضی باشد که سلامت فرد را با خطر بیاندازد از این رو امروزه عمل بالن معده به دلیل این که عوارض بسیار کمتری داشته و در صورت بروز هر گونه مشکل برای بیمار می توان فورا بالن را خارج نمود بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله عمل اسلیو معده در کرمانشاه مطالعه کنید.

 • سهولت در انجام

از دیگر مزایای بالن معده می توان به سادگی در اجرای آن اشاره کرد، این عمل نیازی به بیهوشی نداشته و فقط از طریق بی حس نمودن به شکل ناحیه ای قابل انجام است و بیمار می تواند بعد از انجام عمل ترخیص شود و این می تواند یک مزیت بسیار بالا در مقایسه با سایر روش های جراحی برای کاهش وزن باشد، زیرا سایر روش ها لازم است که تحت نظر و مراقبت پزشک بوده و این برای بیمار ممکن است، دشوار و سخت باشد.

سایر روش های جراحی به منظور رسیدن به کاهش وزن در روزهای ابتدایی بعد از جراحی دارای محدودیت هایی در انجام امور روزانه می باشند، چه بسا بسیاری از افراد به دلیل مشکلات کاری خود نسبت به انجام عمل لاغری دلسرد و پشیمان شوند.

سهولت در انجام
سهولت در انجام

ولیکن در روشن بالن معده بیمار نه تنها با هیچگونه محدودیتی در خصوص موارد ذکر شده مواجه نیست، بلکه بعد از عمل می تواند با راحتی امورات و فعالیت های روزمره خود را مانند قبل انجام دهد.

در ادامه نوشتار ما که در ارتباط با بالن معده در قم می باشد با توضیح آزمایشاتی که قبل از انجام عمل بالن معده باید انجام شوند در خدمت شما خوانندگان گرامی هستیم.

آزمایشاتی که قبل از انجام عمل بالن معده باید انجام شوند، کدام موارد می باشند و هدف از انجام این آزمایشات چیست؟

جهت انجام عمل بالن معده لازم است، قبل از عمل حتما آزمایشاتی را که پزشک برای شما تجویز می کند، انجام دهید تا از این طریق پزشک بتواند وضعیت جشمانی شما را برای انجام این عمل لاغری بسنجد.

آزمایشاتی که برای قبل از عمل بالن معده می بایست حتما انجام گیرد، شامل موارد ذیل می باشد:

آزمایش خون شامل:

 • نمایش گلبول های خون؛
 • قند خون؛
 • تست انگل؛
 • سدیم و پتاسیم خون
 • کراتینین سرم؛
 • تست‌های انعقادی؛
 • آلبومین؛
 • کلسترول و تری گلیسرید خون؛

تست های قلبی شامل:

 • نوار قلب؛
 • عکس رادیوگرافیک از قفسه سینه؛
 • تست های ریه در بیماران مبتلا به بیماریهای ریوی؛
 • سونوگرافی از شکم

تست های روانشناسی:

 • آندوسکوپی مری؛
 • آندوسکوپی معده؛
 • بررسی میکروب H پیلوری؛

برخی از پزشکان نیز ممکن است، برای بیمار انجام سونوگرافی کامل از شکم و پستان را نیز تجویز کنند، در واقع هدف پزشک از اینجام این سونوگرافی بررسی دقیق کیسه صفرا است.

همچنین عکس برداری دقیق از قفسه سینه و اندوسکوپی معده نیز می بایست حتما انجام گیرد تا پزشک اطمینان لازم را کسب نماید که معده بیمار سالم بوده و هیچگونه مورد مشکوکی که برای اینجام این عمل خطرناک باشد، وجود ندارد و پس از انجام این مورد پزشک تصمیم نهایی را برای انجام عمل بالن معده می گیرد.

تست های روانشناسی:
تست های روانشناسی:

در ادامه متن خود که در رابطه با بالن معده در قم است با تشریح نوارقلب و تست کامل از ریه در خدمت شما خوانندگان محترم هستیم.

نوارقلب و تست کامل از ریه

یکی دیگر از آزمایشات ضروری و واجب قبل از عمل بالن معده انجام نوار قلب و تست کامل از طریقه عملکرد ریه می باشد، همچنین نظر پزشک متخصص قلب و عروق قبل از انجام عمل بسیار مهم می باشد، زیرا وضعیت سلامت قلب برای انجام این عمل بسیار حیاتی می باشد و پزشک می بایست بررسی کند که آیا بدن بیمار توانایی لازم برای گذراندن دوره درمان و تحمل آن را دارد، یا خیر.

اگر چنانچه در این نوع عمل نیاز به استفاده از داروی بیهوشی برای بیمار باشد و یا اینکه نیاز باشد که بیمار نیمه بیهوش باشد، می بایست حتما نظر پزشک بیهوشی نیز ضمیمه پرونده درمانی گردد. در واقع در این مورد لازم است که بررسی شود که آیا بدن فرد توانایی لازم برای بیهوشی و مقابله با عوارض ناشی از داروهای بیهوشی را دارد؟

تمامی موارد ذکر شده می بایست حتما انجام گیرد و قبل از انجام عمل بالن معده در اختیار پزشک معالج قرار گیرد.

در ادامه مقاله خود که در خصوص بالن معده در قم است با بررسی و تشریح هدف از انجام آزمایشات قبل از بالن معده در خدمت شما مخاطبین محترم می باشیم.

هدف از انجام آزمایشات قبل از بالن معده

هدف از انجام آزمایشات ذکر شده این است که سلامت جسمانی فرد مورد بررسی قرار گیرد تا از این طریق پزشک معالج اطمینان کسب نماید که بیمار می تواند بدون اینکه خطری وی را تهدید کند تحت این عمل قرار گیرد، از سوی دیگر این آزمایشات موجب می شود تا از بروز هر گونه عوارض و خطر احتمالی جلوگیری شود.

هدف از انجام آزمایشات قبل از بالن معده
هدف از انجام آزمایشات قبل از بالن معده

از این رو لازم است که حتما تمام موراد ذکر شده برای آزمایشات قبل از عمل انجام شده و توسط پزشک معالج نیز کنترل گردد، مورد دیگری که در آزمایشات قبل از عمل بالن معده بسیار حائز اهمیت می باشد، چگونگی عملکرد غده تیروئید فرد است،

کم کاری تیروئید ممکن است، بعد از انجام این روش درمانی کاهش وزن خطرناک باشد، حتی ممکن است، بیمار را با خطر مرگ نیز مواجه کند، لذا بر این اساس لازم است، حتما از سلامت کامل غده تیروئید آگاهی لازم را داشته باشید.

مطلع ساختن پزشک از مبتلا بودن به دیابت

بیماران مبتلا به دیابت که قصد انجام این عمل را دارند، می بایست حتما پزشک خود را در خصوص این بیماری که به آن مبتلا هستند، مطلع سازند تا پزشک در این مورد بررسی لازم را انجام دهد، زیرا اگر قند خون بیمارانی که این عمل بالن را انجام می دهند، بالا باشد، موجب بالا رفتن فشار قلب می شود و ممکن است، در زمان عمل و در صورتی که نیز به بیهوشی باشد، خطراتی بیمار را تهدید نماید.

در صورتی که فرد دچار مشکلات تنفسی کبدی باشد، توسط این آزمایشات مشخص می شود، لذا با توجه به موارد ذکر شده می توان گفت که انجام این آزمایشات ضروری و لازم می باشد و می بایست حتما قبل از عمل بالن معده انجام شود.

در ادامه مقاله که در زمینه ی بالن معده در قم می باشد با بررسی و تشریح اقدامات قبل از عمل بالن معده با شما مخاطبین گرامی همراهیم.

اقداماتی که می بایست قبل از عمل بالن معده انجام گیرد، کدام است؟

قبل از این که عمل بالن معده انجام شود، علاوه بر آزمایشات قبل از عمل لازم است که فرد اقداماتی را برای آماده شدن برای این نوع عمل انجام دهد و با ذکر نکاتی که پزشک برای وی تجویز می کند خود را برای انجام این روش درمانی کاهش وزن آماده نماید.

اقداماتی که می بایست قبل از عمل بالن معده انجام گیرد، کدام است؟
اقداماتی که می بایست قبل از عمل بالن معده انجام گیرد، کدام است؟

یکی از اقدامات مهم قبل از عمل بالن معده مراجعه به مشاوره تغذیه در خصوص رژیم غذایی مناسب است، البته ممکن است، به شما توصیه کنند، جهت کاهش وزن قبل از عمل برخی حرکات ورزشی را نیز انجام دهید، همچنین می بایست 12 ساعت قبل از جراحی هیچ مواد غذایی مصرف نکنید و از 6 ساعت قبل از جراحی می بایست از نوشیدن مایعات خودداری کند.

در ادامه مقاله که در حوزه بررسی بالن معده در قم می باشد با تشریح کاملی در خصوص اصلاح رژیم غذایی با شما مخاطبین عزیز همراه هستیم.

 • اصلاح رژیم غذایی

یکی از مهم ترین مواردی که قبل از عمل بالن معده می بایست به آن توجه لازم را داشته باشید و آن را رعایت کنید، اصلاح رژیم غذایی می باشد، برای این کار می بایست حداقل از یک ماه قبل از عمل اصلاح رژیم غذایی خود را شروع کنید، برای این امر بهتر است، وعده های غذایی خود را به سه وعده غذایی اصلی با حجم بسیار کم و دو میان وعده کوچک تقسیم نماید،

لازم به ذکر است که می بایست وعده پیش از ظهر آن را به صورت کامل میل نمایید و حتما زمان قبل از خواب با آخرین وعده غذاییتان بایستی 4 ساعت فاصله داشته باشد.

اصلاح رژیم غذایی
اصلاح رژیم غذایی

این کار موجب می شود که رژیم غذایی تاثیرات منفی را بر روی سلامت جسمی شما بر جای نگذارد، بهتر است، در وعده های غذایی خود به میزان بیشتری از میوه و سبزیجات استفاده نمایید با این کار آب مورد نیاز بدنتان را تامین کرده و مواجه شدن به کم آبی آن که دارای تاثیرات مخربی می باشد، جلوگیری کرده اید.

اصلاح رژیم غذایی
اصلاح رژیم غذایی
میزان حجمی که از معده تان باقی می ماند را با مواد غذایی که دارای ارزش غذایی بالایی هستند، پر کنید

حتما به این مورد دقت داشته باشید که بعد از انجام عمل بالون معده میزان حجمی که از معده تان باقی می ماند را با مواد غذایی که دارای ارزش غذایی بالایی هستند، پر کنید تا از این طریق سلامت بدنی خود را حفظ نمایید از این رو بسیار لازم و واجب می باشد که اصلاح رژیم غذایی را قبل از عمل شروع کرده و آن را در الویت برنامه زندگی خود قرار دهید.

مواردی که می بایست از مصرف آن ها به طور حتم پرهیز نمایید شیرینی جات- غذاهای پرچرب- و فست فودها می باشد، زیرا این مواد نه تنها مضر می باشند، بلکه ممکن است، بعد از این عمل، معده را با آسیب جدید روبرو نمایند و مشکلات زیادی برایتان ایجاد کند.

می بایست حتما روزانه حداقل 8 لیوان آب مصرف نمایید و رژیم اصلاحی خود را به صورت جدی ادامه دهید، زیرا هدف اصلی از این رژیم غذایی اصلاح روش و سبک زندگی شما است.

از این رو بهتر است، حتما قبل از عمل بالن معده حتما در این خصوص با پزشک تغذیه مشاوره داشته باشید و رژیم اصلاحی تغذیه خود را مطابق با تجویز و نظر این پزشک تغییر داده و آن را ادامه دهید.

 • به صورت منظم ورزش کنید

یکی دیگر از مهم ترین مواردی که می بایست قبل از عمل بالن معده حتما در برنامه روزانه خود قرار دهید و آن را به صورت منظم انجام دهید، ورزش منظم است، انجام حرکات ورزشی به صورت منظم و روزانه بسیار برای شما دارای منفعت است، در واقع بدن خود را قبل از عمل بالن معده به چالش می کشید.

با ورزش کردن می توانید توانایی بدن خود را مورد ارزیابی قرار دهید که آیا با رژیم غذایی و کاهش وزن به همراه برنامه ورزشی منظم بدنتان می تواند سوخت و ساز بیشتری داشته باشد، یا خیر؟ در حقیقت با این کار می توانید با این کار میزان سوخت و ساز بدنتان را بسنجید و اگر چنانچه مشکلی در فرآیند متابولیسم بدنتان وجود داشته باشد، به راحتی آن را بر طرف می کنید.

زمان معینی در روز را به ورزش کردن اختصاص دهید، بهتر است برای این منظور ورزشی را انجام دهید که به آن علاقه دارید، از انجام آن لذت می برید.

با این کار علاوه بر این که وزن خود را کاهش می دهید، بلکه سوخت و ساز بدن خود را نیز افزایش خواهید داد.

همچنین ورزش کردن به میزان زیادی در روحیه و شادابی بدن می تواند تاثیرگذار باشد، به هر میزان که بتوانید با استفاده از ورزش سوخت و ساز بدنتان را بیشتر کنید، به همان میزان توانسته اید دوره درمانی خود بعد از عمل بالن معده را کاهش دهید، حتی در مورادی نیز از مواجه با عوارض احتمالی ناشی از این عمل ممانعت کرده اید.

از مزیت های ورزش کردن قبل از عمل بالن معده

یکی از مزیت های ورزش کردن قبل از عمل بالن معده این است که می توانید از این طریق کلیه علائم بدنی خود را شناسایی کرده و بر ای برطرف نمودن آن ها قبل از عمل اقدام نمایید،

البته بهتر این است که در این خصوص از مربی های ورزشی کمک بگیرید، زیرا مربیان ورزشی با توجه به تخصصی که دارند و همچنین متناسب با شرایط بدنی شما برنامه ورزشی مناسب را به شما ارائه می دهند. برای این که بتوانید به صورت مداوم به فعالیت های ورزشی خود ادامه دهید، می بایست اراده خود را تقویت نمایید.

اراده بالا در ورزش کردن موجب می شود که نتیجه عالی و در خور توجه ای را از آن دریافت نمایید.

برای این که از ورزش کردن لذت ببرید و در این راه دلسرد و یا خسته نشوید، بهتر است که در باشگاه های ورزشی ثبت نام کنید و گاهی ورزش خود را به صورت گروهی با سایر افراد انجام دهید.

از مزیت های ورزش کردن قبل از عمل بالن معده
از مزیت های ورزش کردن قبل از عمل بالن معده
 • به خودتان متعهد شوید:

اولین گام برای انجام هر کاری در هر زمینه ای تعهد فرد به خودش است، در خصوص عمل بالن معده نیز می بایست شما قبل از این که تحت این عمل قرار بگیرید به خودتان متعهد شوید که دیگر نمی خواهید چاق باشید و یا چاق شوید.

این امر می تواند مهم ترین و اولین گام برای موفقیت در کاهش اضافه وزن و رسیدن به تناسب اندام است، حتما با خودتان عهد ببندید که هرگز و در هیچ شرایطی اجازه نمی دهید، اندامتان از حالت نرمال خارج شود.

تعهد به خود موجب تقویت اراده در افراد می شود

تعهد به خود موجب تقویت اراده در افراد می شود و با این کار می توانند میزان انگیزه خود را افزایش دهند، اگر چنانچه در انجام تعهد خود سست شدید فورا به خود یادآوری کنید که با خودتان چه عهدی بسته اید، فورا به یاد بیاورید که نمی خواهید دیگر چاق شوید، می بایست با تغییر رژیم غذایی خود یک تغییر کلی در سبک و شیوه ی زندگی خود ایجاد کنید.

برای این که بتوانید در این زمینه پیشرفت کنید، می توانید تمامی شرایطی کنونی خود را بر روی کاغذ بنویسید و هر ماه شرایطی را که تغییر کرده است، را نیز مجددا به روی برگه نوشته و تغییرات خود را هر ماه با ماه قبل مقایسه کنید.

تعهد به خود موجب تقویت اراده در افراد می شود
تعهد به خود موجب تقویت اراده در افراد می شود

با این کار علاوه بر این که انگیزه خود را در انجام تعهدتان تقویت کرده اید، بلکه توانسته اید به راحتی از پرخوری دست بکشید و به سمت هدفتان که همان رسیدن به تناسب اندام است، پیش بروید.

به عنوان مثال می توانید وعده ها و میان وعده های غذایی را که مصرف می کنید، بر روی کاغذ یادداشت کنید و هر ماه وزن خود را نیز در کنار آن یادداشت نمایید، با نوشتن تغییرات به راحتی می توانید به صورت جدی تر برنامه خود را ادامه دهید.

بر همین اساس ممکن است، لازم باشد که این تغییرات را همیشه را به همراه خود داشته باشید تا با هر دفعه نگاه کردن به آن بتوانید انرژی بیشتری را برا ادامه مسیری که در پیش گرفته اید دریافت نمایید.

 • مثبت اندیش باشید و از لحاظ سلامت روحی و ذهنی سالم بمانید

قطعا این جمله را شنیده اید که تن سالم در بدن سالم است و لیکن ما می خواهیم در این قسمت از مقاله به عنوان یکی از آمادگی قبل از عمل بالن معده جمله بدنی سالم در کنار ذهنی سالم را مورد بررسی قرار دهیم

بهتر است، قبل از اقدام برای انجام هر کاری ابتدا خود را از نظر ذهنی آماده کرده تا در زمانی که در حال گذراندن دوره درمانی هستید، به مشکلات ذهنی روبرو نشوید.

این که تغییر در رژیم غذایی تا حدی زیادی شما را تحت تاثیر قرا دهد، امری کاملا طبیعی می باشد و یا حتی ممکن است تا حد زیادی موجب تضعیف روحیه شما گردد، لذا بهتر است، برای این دوره از زمانی که با آن روبرو هستید، با استفاده از جملات و فیلم های انگیزشی خود را قوی کنید.

با افرادی که زمانی در شرایط وخیم تر از شما بوده اند و توانسته اند به هدف خود برسند به گفتگو بنشینید و در این خصوص از آن ها راهنمایی بگیرید.

سعی کنید، از مسیری که آن ها در پیش گرفته اند استفاده کنید، با این کار می توانید از نظر ذهنی تا حد بسیار زیادی با سختی های راهی که در پیش گرفته اید تا حد زیادی آشنا شوید و خود را برای مقابله آن ها آماده کنید.

با روحیه ای مثبت در مقابل افکار منفی بایستید

بر همین اساس است که می بایست با روحیه ای مثبت در مقابل افکار منفی بایستید و تلاشی کنید، در این مسیر برای رسیدن به موفقیت بیشتر قدم بردارید.

می توانید برای رسیدن به موفقیت و دست یافتن به تناسب اندام از قدرت بالای ذهن و تلقین خود استفاده نمایید.

با روحیه ای مثبت در مقابل افکار منفی بایستید
با روحیه ای مثبت در مقابل افکار منفی بایستید

پیشنهاد می کنیم، برای این کار در کلاس های انگیزشی شرکت کرده و در این زمینه با افرادی که در این زمینه تجربه دارند و یا مشاوران این کلاس های صحبت کنید و راهنمایی های لازم در این خصوص را از آن ها کسب نمایید.

با این کار متوجه می شوید که در این مسیری که در پیش گرفته اید تنها نیستید و هر زمان که احساس کردید افکار منفی ممکن است، در شما اثر کند فورا از آن ها کمک بگیرید، به عنوان مثال مربیان ورزشی و یا مشاورین تغذیه در این مسیر می توانند راهنمای خوبی برای شما باشند.

 • دخانیات را کنار بگذارید

از دیگر نکاتی که می بایست قبل از عمل بالن معده به آن توجه داشته باشید و سعی در تغییر آن داشته باشید، ترک دخانیات است، اگر چنانچه هر گونه دخانیاتی را مصرف می کنید، لازم است که حداقل 3 ماه قبل از عمل بالون معده آن را ترک کنید، لازم اسیت بدانید که استعمال دخانیات یکی از عوامل چاقی و اضافه وزن در برخی افراد به شمار می آید.

مطابق با تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته چنین نتیجه نشان می دهد که افرادی که سیگار می کشند در حدود 10 کیلوگرم بیش از سایر افراد دارای اضافه وزن بوده و به پرخوری کاذب مبتلا می شوند.

برای این که عملی بهتر و به دور از هر گونه تاثیرات منفی داشته باشید، لازم است که مصرف هر گونه دخانیات مانند قلیان- سیگار و… را کنار بگذارید.

استعمال هر گونه دخانیات می تواند منجر به اضافه وزن و یا سلولیت در افراد گردد، لازم است که بدانید دخانیات موجب ضعیف شدن در انجام فعالیت های ورزشی می شود.

در ادامه ی موضوع مورد بررسی مقاله که در خصوص بالن معده در قم می باشد با توضیح کاملی در مورد اقدامات و اتفاق های روز عمل بالن معده با شما خوانندگان عزیز همراه هستیم.

روز عمل بالن معده به چه صورت است؟

تا این قسمت از مقاله دانستیم که قبل از عمل بالن معده چه اقداماتی می بایست انجام دهیم و برای این که از نتیجه عمل راضی باشیم چه نکاتی را باید رعایت کنیم، حال ممکن است این سوال پیش آید که روز جراحی به چه صورت خواهد بود؟

در ادامه به صورت مفصل به بررسی روز انجام عمل بالن معده می پردازیم:

در روز عمل بالن معده لازم است که بیمار از دو ساعت قبل از انجام عمل در بیمارستان و یا کلینیک حضور داشته باشد تا اقداماتی را که لازم است، قبل از عمل انجام دهد، با در اختیار داشتن زمان لازم به انجام برساند.

روز عمل بالن معده به چه صورت است؟
روز عمل بالن معده به چه صورت است؟

فرد بعد از ورود به بیمارستان لباس و داروهایی که برای این عمل به آن نیاز دارد، را دریافت کرده و شرایط جسمانی وی نیز برای حضور در اتاق عمل مورد بررسی قرار می گیرد.

چنانچه بیمار به بیهوشی نیاز داشته باشد

اگر چنانچه بیمار به بیهوشی نیاز داشته باشد و در این باره نگرانی دارد، می تواند اطلاعات لازم را از متخصص بیهوشی دریافت کرده و با مشاوره با وی خود را از نگرانی قبل از عمل رها سازد، بعد از این که شرایط شما برای ورود به اتاق عمل ارزیابی شد حالا نوبت به بررسی شرایط برای بی حسی و بیهوشی می رسد و پس از آن عمل آغاز می شود.

این عمل ممکن است، 20 الی 30 دقیقه به طول بیانجامد، در واقع مدت زمان عمل بالن معده به شرایط جسممانی بیمار و نوع بالونی که می خواهند برای وی کار بگذارند بستگی دارد.

پس از این که عمل به اتمام رسید بیمار می بایست تحت مراقبت باشد، اگر چنانچه بیمار در زمره افرادی باشد که برای انجام این عمل از داروی بیهوشی استفاده کرده است، می بایست بعد از عمل در اتاق ریکاوری بماند تا کاملا هوشیاری خود را به دست آورد.

چنانچه عمل تحت بی حسی انجام شده باشد

و اگر چنانچه عمل تحت بی حسی انجام شده باشد، می بایست در اتاق مخوصوصی که تحت نظارت پزشک معالج است، قرار گیرد تا شرایط جسمانی وی را تحت کنترل و بررسی داشته باشند و اگر چنانچه بیمار احساس درد و یا ناراحتی داشته باشد، در صورتی که پزشک معالج تجویز کنند، می تواند از داروهای مسکن استفاده کند و درد را کاهش دهد.

ممکن است، بیمار بعد از عمل حالت تهوع و استفراغ به وی دست بدهد در این حالت پزشک می بایست متناسب با شرایط بیمار داروهایی را تجویز نماید تا بیمار از این حالت رهایی پیدا کند.

همانگونه که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم، عمل بالن معده بسیار راحت بوده و فرد می تواند بعد از عمل ترخیص شده و به منزل بازگردد.

اگر چنانچه با عوامل غیر قابل پیش بینی مواجه شدید حتما آن را فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

چنانچه عمل تحت بی حسی انجام شده باشد
چنانچه عمل تحت بی حسی انجام شده باشد

این نوع عمل کاهش وزن، دارای هیچ چگونه عوارض سختی نمی باشد

این نوع عمل کاهش وزن، دارای هیچ چگونه عوارض سختی نمی باشد، تنها ممکن است، در ساعت ها و روزهای اولیه بعد از عمل بیمار احساس درد داشته و یا حالت تهوع و استفراغ به وی دست دهد که این موراد کاملا طبیعی بوده و به مرور و تحت کنترل پزشک از بین می رود.

لذا بهتر است هر گونه اضطراب در خصوص این عمل را از خود دور کرده و با خیالی آسوده به نتایج مثبت آن فکر کنید.

این عمل با استفاده از روش آندوسکوپی انجام می شود

این عمل با استفاده از روش آندوسکوپی انجام می شود و بیمار می تواند در همان روز عمل ترخیص شود و در منزل استراحت کند، بیمار می بایست مطابق با دستورات غذایی که پزشک قبل از ترخیص به وی ارائه می دهد، عمل کند و تمامی نکاتی را که پزشک تاکید می کند به صورت منظم رعایت نماید.

با رعایت این دستورات و نکات عوارض بعد از عمل به حداقل میزان خود می رسد و بیمار به آسانی به بالنی که داخل معده وی کار گذاشته شده می تواند عادت کند.

البته ذکر این نکته نیز لازم است که در روزهای ابتدایی بعد از عمل ممکن است، کمی سخت باشد، به وجود جسم سنگینی درون معده عادت کرد، البته این امر کاملا طبیعی بوده و به مرور زمان عادت کردن به این جسم برای بیمار راحت تر و آسان تر خواهد شد.

در ادامه ی سوژه ی مورد بحث مقاله که درباره بالن معده در قم می باشد با بررسی کاملی در مورد چگونگی عمل بالن معده با شما خوانندگان گرامی همراه می باشیم.

عمل بالن معده به چه صورت انجام می شود؟

عمل بالن معده یک شیوه درمانی برای کاهش وزن بوده که به صورت غیر دارویی و غیر جراحی اقدام به کوچک نمودن معده بیمار می کند، در این روش درمانی بیمار می تواند با پیروی از رژیم غذایی مناسب و قابل کنترل وزن خود را میزان قابل توجهی کاهش داده و به تناسب اندام برسد.

عمل بالن معده به چه صورت انجام می شود؟
عمل بالن معده به چه صورت انجام می شود؟

در این عمل، پزشک یک بالن با قابلیت منبسط شدن را از طریق دهان و مری وارد معده بیمار می کند، پس از این که بالون داخل معده قرار گرفت با استفاده از محلول نمک استریل شده آن را باد می کنند، بالن را در معده به اندازه ای بزرگ می کنند که به صورت آزادانه داخل معده شناور باشد.

حال ممکن است این سوال پیش آید که اگر عمل بالن معده غیر جراحی محسوب می شود، پس چگونه بالن داخل معده قرار می گیرد؟

برای این کار پزشک با استفاده از روش آندوسکوپی از طریق میله ای که دوربینی به آن متصل است، اقدام می کند، ابتدا بالن را به صورت خال داخل معده قرار داده، سپس همانطور که گفتیم با استفاده از نمک استریل اقدام به پر کردن آن می کنند، این بالن قسمت بیشتری از معده را پر می کند بر همین اساس احساس سیری به بیمار دست می دهد.

عمل بالن معده به چه صورت انجام می شود؟
عمل بالن معده به چه صورت انجام می شود؟

عمل بالن معده ممکن است، 20 الی 30 دقیقه به طول بیانجامد

عمل بالن معده ممکن است، 20 الی 30 دقیقه به طول بیانجامد، این عمل توسط پزشک متخصص داخلی انجام می گیرد، در واقع روش بالن معده نوعی روش درمانی برای رسیدن به کاهش وزن به صورت کم تهاجمی می باشد، در این روش بعد از این که دوره درمان به اتمام رسید بالن را از داخل معده خارج می کنند، مطابق تحقیقاتی که در این روش درمانی انجام شده است، افراد توانسته اند با استفاده از آن حدود 30 کیلوگرم وزن خود را از دست بدهند.

بالن معده موجب کاهش میزان گرسنگی در افراد می شود و به بیمار کمک می کند تا با خوردن حجم کمی از مواد غذایی فورا احساس سیری به وی دست بدهد. این روش درمانی که به صورت غیر تهاجمی می باشد، می تواند به بیمار کمک کند بدون این که نیاز به روش های تهاجمی داشته باشد، به راحتی وزن خود را کاهش دهد.

عمل بالن معده ممکن است، 20 الی 30 دقیقه به طول بیانجامد
عمل بالن معده ممکن است، 20 الی 30 دقیقه به طول بیانجامد

در ادامه ی سوژه ی مورد بررسی این نوشتار که درباره بالن معده در قم می باشد با مطالبی در مورد مراقبت های بعد از عمل بالن معده با شما عزیزان همراه می باشیم.

مراقبت های بعد از عمل بالن معده به چه صورت است؟

بعد از عمل بالن معده بیمار به مدت 14 روز می بایست مایعات مصرف نماید، البته مصرف مایعات نیز می بایست مطابق با تجویز پزشک بوده و از مصرف برخی مایعات نیز می بایست پرهیز نمایید، مایعات مجاز برای مصرف بعد از عمل بالن معده شامل آب میوه های طبیعی و نوشیدنی های غیر گازدار و غیر الکلی است.

مراقبت های بعد از عمل بالن معده به چه صورت است؟
مراقبت های بعد از عمل بالن معده به چه صورت است؟

لازم است که در مصرف نوشیدنی ها دقت لازم را داشته باشید و در مصرف آن ها نباید زیاده روی شود، به گونه ای که بیمار احساس تهوع داشته باشد.

در واقع بعد از عمل بالن معده حجم باقی مانده از آن می بایست با موادی که مورد نیاز بدن است، پر شود و اگر بیمار در روزهای ابتدایی بعد از جراحی اشتها و میلی به خوردن نداشته باشد، کاملا طبیعی می باشد.

در طی ماه اول بهتر است که بیمار فقط مواد غذایی بسیار سبک را مصرف نماید، مصرف این دسته از مواد غذایی به مرور معده را برای خوردن سایر مواد غذایی آماده می کند، از تند خوردن غذا پرهیز کرده و لقمه های کوچک بردارید آن ها را قبل از بلعیدن خوب بجویید.

جوییدن کامل لقمه ها ضرروی می باشد

از آنجا که معده بعد از عمل بالن معده حساس شده و توانایی لازم برای هضم مواد غذایی سنگین را ندارد، لذا می بایست از خوردن مواد غذایی که به سختی هضم می شوند و همچنین لقمه های بزرگ پرهیز کنید، در زمان خوردن غذا از نوشیدن مایعات خودداری کنید.

وعده های غذایی خود را در دوره درمانی بعد از عمل بالن معده به تنها در سه وعده اصلی بگنجانید و در این میان نبایستی هیچ وعده ای به نام میان وعده برای خود تعیین کنید، بهتر است، برای تامین مواد مورد نیاز بدن خود از گوشت و مرغ بدون استخوان استفاده کنید، سبزیجات و میوه های متنوع را در برنامه غذایی خود قرار دهید و حتما قبل از مصرف آن ها را خوب بشویید و ضد عفونی کنید.

مواد غذایی مصرف شده نباید به هیچ عنوان آلوده باشد

بعد از این که غذای خود را میل کردید از خوابیدن و دراز کشیدن فوری پس از آن پرهیز کنید، شیرینی جات و مواد غذایی پرچرب را در برنامه غذایی خود حذف کنید، در صورت مصرف مواد لبنی حتما نوع رژیمی و کم چرب آن را استفاده کنید.

زیرا مواد غذایی پرچرب موجب می شوند، معده صدمه ببیند، لذا برای این که دوره درمان را با موفقیت طی کنید، لازم است، موارد ذکر شده را به صورت منظم و دقیق رعایت نمایید.

در صورتی که پزشکتان متناسب با شرایط بدنی تان لازم بداند، مصرف روزانه دو عدد قرص مولتی ویتامین را تجویز می کند با این عمل بدن با کمبود ویتامین مواجه نمی شود.

لازم است، داروهای تجویز شده پزشک را به صورت مرتب مصرف نمایید و همچنین گزارشات رژیم غذایی بعد از عمل را به صورت مرتب به پزشک ارائه دهید، همچنین لازم است که وضعیت بالن جایگزاری شده توسط پزشک معالج به صورت دائم بررسی گردد.

 

اگر چنانچه بعد از عمل با درد زیاد غیر قابل تحمل و یا تهوع بیش از حد مواجه شدید حتما در صورت تجویز پزشک رادیولوژی از معده را انجام دهید تا از سالم بودن بالن داخل معده اطمینان لازم را کسب نمایید.

پیشنهاد می کنیم از پست خرید قرص الیپس دیدن کنید.

پیروی از دستورات پزشک معالج

بهترین مراقبتی که می توانید بعد از عمل بالن انجام دهید، پیروی از دستورات پزشک معالج است که این دستورات مطابق با وضعیت فعلی و جسمانی شما می باشد.

سعی کنید، رژیم غذاییتان را مطابق با آنچه که پزشک برای شما تجویز نموده اجرا کنید و از اضافه نمودن مواد غذایی با میل خود به رژیم غذایی خودداری کنید، همچنین بهتر است که در هنگام خواب در حالت پهلو بخوابید.

بهتر است، از خوابیدن به پشت و حالت دراز کش پرهیز کنید، زیرا ممکن است، معده و بالون جایگزاری شده تحت فشار قرار گرفته و صدمه ببیند.

در ادامه ی عنوان مورد بحث این متن علمی که در مورد بالن معده در قم می باشد با مواردی در خصوص رژیم بعد از عمل بالن معده با شما عزیزان خواننده همراه هستیم.

رژیم بعد از عمل بالن معده به چه صورت است؟

بیمار بعد از اقدام به عمل و مرخص شدن از بیمارستان واجب است به مدت 10 روز الی دو هفته فقط مایعات مصرف نماید، لازم است این مایعات در روزهای ابتدایی بعد از عمل به صورت رقیق باشد و به مرور که معده بیمار آمادگی پیدا کرد این مایعات می تواند کمی غلیظ تر شود.

رژیم بعد از عمل بالن معده به چه صورت است؟
رژیم بعد از عمل بالن معده به چه صورت است؟

مایعاتی که در روزهای ابتدایی بعد از عمل می توان مصرف کرد شامل موارد ذیل می باشد:

 • آب (روزانه حداقل 8 لیوان آب می بایست میل کنید)
 • آب گوشت ( برای این منظور می توانید گوشت قرمز و یا مرغ را با برخی سبزیجات مانند هویج و کرفس پخته، سپس آن را صادف کرده و آب آن را میل کنید)
 • چای بسیار کم رنگ (می توانید برای این مورد چای سبز نیز مصرف کنید، ولی به دلیل این که چای حاوی کافئین می باشد، بهتر است، از خوردن بیش از دو استکان در روز خودداری کنید)
 • شیر کم چرب و یا بدون چرب( اگر بیمار در خوردن شیر کم چرب و یا بدون چربی اذیت شد، می تواند شیر بدون لاکتوز و یا شیر سویا مصرف نماید)
 • دوغ خانگی رقیق شده ( دقت داشته باشید که دوغ مصرفی نباید گازدار باشد)
 • آب میوه های طبیعی کاملا رقیق شده با آب ( آب پرتقال- آب نارنگی- آب هویج و آب کرفس)
 • آب هندوانه ( که نیازی به رقیق کردن ندارد)

در ادامه ی موضوع مورد بررسی این مقاله ی علمی که در زمینه ی بالن معده در قم می باشد با توضیحاتی در خصوص دستورالعمل مصرف مایعات با شما عزیزان مخاطب همراهیم.

دستورالعمل مصرف مایعات

بعد از این از بیمارستان ترخیص شدید می بایست از مایعات تغذیه کنید و می توانید به هر اندازه که تحمل معده در برابر مصرف مایعات بیشتر می شود، میزان مصرف آن را نیز بیشتر کنید، (مصررف 2 لیتر روزانه مصرف مایعات) می بایست میزان مصرف مایعات برای تامین آب مورد نیاز بدن را تحت کنترل داشته باشید،

برای این که بدانید بدنتان با کم آبی مواجه نشده می توانید از طریق ادرارتان متوجه شوید، اگر چنانچه ادرار شما غلیظ با حجم کم و دارای بوی بد باشد، به این معنا است که مایعات را به اندازه لازم میل نمی کنید، اگر ادرار به رنگ زرد روشن و شفاف باشد، آب مورد نیاز بدن تامین شده است.

دستورالعمل مصرف مایعات
دستورالعمل مصرف مایعات

مایعات را نبایستی به یک بار سر بکشید، زیرا موجب تهوع و دل درد می شود، ، بلکه می بایست آن را در طی روز و به صورت جرعه جرعه بنوشید به گونه ای که یک لیوان آب را در حدود 45 دقیقه مصرف نمایید.

روزانه به میزان 60 گرم پروتئین مصرف کنید

لازم است، حتما روزانه به میزان 60 گرم پروتئین مصرف کنید، که البته ممکن است، در روزهای ابتدایی بعد از عمل مصرف این مقدار پروتئین کمی برایتان دشوار باشد،

ولیکن به مرور با اضافه کردن آب گوشت و دوغ خانگی و شیر رقیق شده به برنامه غذایی میزان مورد نیاز پروتئین روزانه بدنتان تامین می شود، می توانید برای این که اطمینان کسب کنید که پروتئین مورد نیاز بدنتان را تامین کرده اید، از پودرهای پروتئین استفاده کنید، (البته مصرف پودرهای پروتئین بایستی با تجویز پزشک باشد)

به این نکته دقت داشته باشید که در روزهای ابتدایی بعد از عمل بالن معده از مصرف مایعات شیرین خودداری کنید، زیرا ممکن است، دارای عوارض سرگیجه- تپش قلب و یا تعریق باشد.

زودتر از زمان موعود نبایستی مصرف مواد غذایی جامد را شروع کنید.

از مصرف مایعات گازدار مانند نوشابه پرهیز کنید

از مصرف مایعات گازدار مانند نوشابه پرهیز کنید، زیرا مصرف این مایعات موجب پدید آمدن ناراحتی های گوارشی می شود.

بعد از عمل بالن معده نیز نبایستی به هیچ عنوان استعمال دخانیات داشته باشید(مانند سیگار و قلیان)، زیرا موجب برگشت غذا به دهان شده و یا حتی در مواردی نیز ممکن است، موجب خونریزی دستگاه گوارش شود.

از مصرف نوشیدنی های دارای الکل بعد از عمل بالن معده به شدت باید پرهیز کنید، مصرف این مایعات به خصوص در 6 ماه اول بعد از جراحی نه تنها خطرناک بوده، بلکه ممکن است، بیمار را با خطر مرگ نیز مواجه کند.

اگر چنانچه پزشک معالج تجویز کند می توانید مولتی ویتامین های ویتامین مینرال ( به صورت جویدنی و یا پاستیلی و شربت) را مصرف نمایید.

نمونه دستورالعمل غذایی برای روز اول و دوم بعد از عمل بالن معده

8 پیش از ظهر : یک لیوان کوچک آب

9 پیش از ظهر : 1 لیوان کوچک چای بسیار کم رنگ بدون قند

10 پیش از ظهر : 1 لیوان کوچک شیر کاملا رقیق شده ( می توانید به جای شیر یک لیوان کوچک دوغ رقیق شده میل کنید)

ساعت 11 پیش از ظهر : نیم لیوان کوچک آب میوه ی با غلظت پایین ( میزان آب میوه و آب باید مساوی باشد)

12 ظهر: 1 لیوان کوچک آب گوشت ( دقت داشته باشید که آب گوشت می بایست بدون چربی باشد، می توانید ادویه و یا هر گونه چاشنی به آن اضافه کنید)

ساعت 13 : نیم لیوان کوچک آب میوه با غلظت کم و به صورت رقیق ( میزان آب میوه و آب باید مساوی باشد)

2 بعد از ظهر: 1 لیوان کوچک آب

3 بعد از ظهر: 1 لیوان کوچک آب

4 بعد از ظهر: 1 لیوان کوچک شیر که کاملا به شکلی رقیق درآمده است ( اگر بیمار قبل از عمل نیز با خوردن شیر دچار مشکل می شده، میتوان شیر را از برنامه غذایی بعد از عمل حذف نماید)

5 بعد از ظهر: 1 لیوان کوچک آب هندوانه

ساعت 18 : یک لیوان کوچک آب گوشت ( می تواند به صورت سوپ پخته شده، سپس کاملا صاف شده باشد)

ساعت 19: 1 لیوان کوچک چای کم رنگ بدون قند

آب میوه رقیق شده که در این مرحله می بایست مصرف نمایید می تواند آب سیب و یا آب انگور باشد.

نمونه دستورالعمل غذایی برای روز دوم تا چهاردهم بعد از عمل بالن معده

این مرحله از برنامه غذایی نیز بر اساس مصرف مایعات می باشد، ولیکن می توان در این مرحله تا حدودی مایعات را به صورت غلیظ مصرف کرد.

 • 8پیش از ظهر :1لیوان کوچک آب
 • ساعت 9 قبل از ظهر: 1 لیوان کوچک شیری که رقیق و بدون چربی می باشد.
 • ساعت 10 پیش از ظهر : 1 لیوان کوچک دوغ رقیق
 • ساعت 11 پیش از ظهر : 1 لیوان کوچک چای کم رنگ
 • راس ساعت 12 ظهر: 1 لیوان کوچک عصاره مرغ
 • راس ساعت 1 بعد از ظهر: 1 لیوان کوچک آب میوه رقیق شده
 • راس ساعت 2 بعد از ظهر: 1 لیوان کوچک آب
 • راس ساعت 3 بعد از ظهر: 1 لیوان کوچک آب
 • راس ساعت 4 بعد از ظهر: 1 لیوان کوچک شیر رقیق شده
 • راس ساعت 5 بعد از ظهر: 1 لیوان کوچک آب سبزیجات مخلوط(کرفس و گوجه فرنگی)
 • راس ساعت 6 بعد از ظهر: 1 لیوان کوچک آب گوشت (سوپ کاملا صاف شده)
 • راس ساعت 7 بعد از ظهر: 1 لیوان کوچک چای کم رنگ بدون قند یا شکر

لازم است که حتما از مصرف این مواد پرهیز کنید:

 • آب میوه طبیعی رقیق نشده
 • آب میوه های صنعتی
 • نوشابه های عادی، رژیمی و نیرو زا
 • نوشابه های الکلی

مرحله دوم-سه الی هفت هفته بعد از عمل بالن معده- رژیم جامد و یا پوره

بعد از گذراندن دو هفته بعد از عمل بالن معده و ورود به هفته سوم می توانید مصرف غذاهای نیمه جامد و یا پوره را شروع کنید،

غذاهای پوره شامل موارد ذیل می باشد:

 • تخم مرغ آب پز رنده شده ( تخم مرغ آب پز بایستی کاملا سفت شده باشد و می توانید همراه با کمی شیر و یا روغن زیتون مصرف کنید، افرادی که کیسه صفر ندارند، می بایست فقط سفیده آن را میل نمایند)
 • سوپ گوشت یا مرغ و یا سویا که بهتر است به همراه مقداری برنج یا عدس و یک هویج، به طور کامل با هم ترکیب شده و آنها را از یک فیلتر و توری صافی رد کنید
 • تن ماهی کاملا له شده
 • ماست کم چرب
 • ماهی آب پز له شده
 • پوره سیس زمینی به همراه هویج و گل کلم
 • میوه پوست کنده و له شده
 • فرنی با آرد برنج بدون شکر
 • حلیم بدون روغن و شکر
غذاهای پوره شامل موارد ذیل می باشد:
غذاهای پوره شامل موارد ذیل می باشد:

اگر چنانچه بعد از خوردن غذا احساس سوزش سر دل- دل درد- حالت تهوع و یا برگشت غذا به داخل دهان را داشتید می تواند به این معنا باشد، که:

 • پرخوری کرده اید.
 • عذا را بدون اینکه کاملا بجویید قورت داده اید
 • غذا را تند تند میل کرده اید
 • خیلی زودتر از موعد تعیین شده خوردن مواد غذایی جامد را شروع کرده اید
 • در کنار غذا آب و یا هر گونه مایعات دیگری مصرف کرده اید.

برای جلوگیری از آن

 • اگر در زمان غذا خوردن احساس تهوع- استفراغ داشتید فورا از خوردن دست بکشید.
 • غذا را خوب جوییده، سپس آن را قورت دهید.
 • غذا با آرامی میل کنید، سعی کنید، وعده های غذاییتان 20 الی 30 دقیه به طول بیانجامد.
 • قبل از شروع هفته ششم خوردن غذاهای جامد را شروع نکنید.
 • یک ساعت قبل و بعد و در زمان خوردن غذا نباید آب یا سایر مایعات مصرف شود.

بهتر است، در این دوره از خوردن مواد غذایی ذیل پرهیز کنید:

 • غذاهای چسبنده و خیلی غلیظ مانند ذرت بو داده
 • نان خامه ای
 • ماکارانی و پاستا
 • انواع مغزها (مانند گردو- بادام- پسته- فندق و…)
 • چیپس
 • پیتزا
 • کره بادام زمینی
 • انواع سبزیجات خام و سرخ شده
 • مایعات گازدار
 • انواع سس ها
 • آب میوه های صنعتی
 • دسرهای شیرین و شکلات
 • نوشابه های الکلی و میوه های اسیدی مثل کیوی

در ادامه ی موضوع اصلی این مقاله ی پزشکی و علمی که در حوزه ی بالن معده در قم می باشد از شما دعوت می شود با بررسی زمان و چگونگی خارج نمودن بالن از معده همراه ما باشید.

 

بالن معده را چه زمانی و چگونه از معده خارج می کنند؟

همانگونه که پیشتر نیز گفتیم، بالن معده دارای چندین نوع مختلف است که مدت ماندگاری آن ها در معده به نوع آن ارتباط دارد، هر کدام از انواع بالن های معده دارای یک دوره درمانی خاص می باشند که هنگامیکه این دوره به پایان برسد با استفاده از روش آندوسکوپی آن را از معده خارج می کنند،

البته گاهی نیز ممکن است، به دلیل برخی تغییرات مانند عدم سازگاری بدن با جسم خارجی و صدمات و آسیب هایی که بر اثر فشار به آن وارد می شود، بالن در داخل معده آسیب ببیند، در این حالت نیز پزشک معالج فورا برای خارج سازی آن اقدام می کند و در مورادی که معده آسیب جدی دیده باشد، ممکن است، روش خارج سازی آن با استفاده از جراحی انجام گیرد.

بالن معده را چه زمانی و چگونه از معده خارج می کنند؟
بالن معده را چه زمانی و چگونه از معده خارج می کنند؟

ولی اگر چنانچه خارج نمودن بالن به دلیل اتمام دوره درمانی باشد، با استفاده از روش آندوسکوپی انجام می شود که روشی راحت و آسان می باشد، فرایند خارج سازی بالن هیچگونه درد و یا نارحتی برای بیمار نداشته و در زمان خروج بالن هیچگونه احساسی را تجربه نمی کند.

بعد از این که بالون را از معده خارج کردند می بایست فرد حتما رژیم غذایی خود را ادامه دهد تا دوباره دچار افزایش وزن نگردد.

در طی دره درمان بالن معده حجم معده بسیار کمتر می شود

البته لازم به ذکر است، در طی دره درمان بالن معده حجم معده بسیار کمتر شده و فرد حتی اگر خودش هم خواهان باشد نمی تواند مانند قبل پرخوری کند، آنچه که بعد از خارج نمودن بالن از معده از اهمیت بالایی برخوردار است، حفظ وزن کاهش یافته با استفاده از ورزش و رژیم غذایی صحیح است که می بایست حتما به صورت منظم رعایت شود.

حداقل مدت زمان 12 ساعت قبل از بیرون آوردن بالن از معده نباید هیچگونه مواد غذایی مصرف نمایید و به مدت 1 شبانه روز بعد از بیرون آوردن بالن از معده نباید مواد غذایی جامد مصرف کنید.

زیرا در دوره درمانی بالن معده و پس از خارج نمودن آن معده به شدت حساس شده و توانایی هضم مواد غذایی جامد را ندارد، مواد غذایی جامد در این دوره درمانی برای معده سنگین بوده و موجب می شود که به معده فشار وارد شود که این امر موجب می شود که فرد را با مشکلات جدی مواجه کند.

در ادامه ی سوژه ی اصلی این مقاله ی پزشکی که در زمینه ی بالن معده در قم می باشد از شما دعوت می نمائیم با تشریح میزان ثابت ماندن وزن بعد از خروج بالن از معده همراه ما باشید.

بعد از خارج نمودن بالن معده آیا وزن همچنان ثابت باقی می ماند؟

هدف اصلی از عمل بالن معده اصلاح رژیم غذایی فرد می باشد، بعد از این که بالن را از معده خارج کردند فرد می بایست کماکان به عادات غذایی که در دوره درمان داشته است، ادامه دهد و آن ها برای همیشه حفظ کند در واقع با استفاده از این روش درمانی فرد روش سلامت غذایی را یاد می گیرد و پی می برد که سلامت غذایی چه تاثیراتی در سلامت جسمانی وی دارد.

بعد از خارج نمودن بالن معده آیا وزن همچنان ثابت باقی می ماند؟
بعد از خارج نمودن بالن معده آیا وزن همچنان ثابت باقی می ماند؟

از این رو فرد می بایست برای این که وزن ایده آل خود را ثابت نگه دارد، تلاش کند و بعد از خارج نمودن بالن با استفاده از روش هایی مانند ورزش کردن سعی در حفظ وزن خود داشته باشد، با استفاده از این روش درمانی فرد می تواند به وزن مناسب و اندامی ایده ال دست پیدا کند.

ولیکن نمی توان به طور دقیق زمان معینی را برای ثابت ماندن وزن بیمار بعد از خارج نمودن بالن ارائه داد، اگر چنانچه فرد بعد از خارج نمودن بالن به عادات غذایی قبل از عمل بر گردد، قطعا نتیجه تلاشی که در دوره درمانی طی نموده به هدر می رود و حتی ممکن است، نتیجه ای عکس نیز در پی داشته باشد.

بعد از خارج نمودن بالن معده آیا وزن همچنان ثابت باقی می ماند؟
بعد از خارج نمودن بالن معده آیا وزن همچنان ثابت باقی می ماند؟

در ادامه ی موضوع مورد بحث این متن پزشکی که در زمینه ی بالن معده در قم می باشد از شما دعوت می نمائیم با زیرعنوان سن مناسب برای عمل بالن معده همراه ما باشید.

 

برای انجام عمل بالن معده چه سنی مناسب است؟

برای انجام عمل بالن معده نیاز به سن خاصی نمی باشد، بلکه افراد در هر گروه سنی می توانند این عمل را انجام دهند و از مزایای آن بهره مند شوند.

در واقع آنچه که برای انجام عمل بالن معده دارای اهمیت است، شرایط لحظه ای و آنی بیمار است که در زمان مشاوره قبل از عمل توسط پزشک مورد بررسی قرار می گیرد.

برای انجام عمل بالن معده چه سنی مناسب است؟
برای انجام عمل بالن معده چه سنی مناسب است؟

در جلسات قبل از عمل پزشک با بررسی آزمایشاتی که برای بیمار تجویز می شود و همچنین شرایط جسمانی وی می تواند تصمیم بگیرد که به جای استفاده از روش های متداول مانند ورزش کردن و رژیم غذایی که در کاهش وزن فرد تاثیری نداشته است، از روش های جایگزین مانند عمل بالن معده استفاده نماید.

شمادر حال مطالعه پست بالن معده در قم هستید.

هزینه بالن معده به چه عواملی بستگی دارد؟

حال که توانسته ایم یک روش درمانی کم تهاجمی بدون جراحی برای کاهش وزن پیدا کنیم، این سوال پیش می آید که هزینه عمل بالن معده چقدر است؟

ممکن است، بیمار با توجه به شرایطی که دارد، نیاز باشد، چندین نوع آزمایش مختلف قبل از عمل را انجام دهد که شامل اقدامات قبل از عمل می باشد و در صورتی که این اقدامات انجام نگیرد ممکن است، بیمار با خطرات جدی مواجه گردد.

لذا هزینه ای که هر فرد ممکن است، برای عمل بالن معده پرداخت نماید به شرایط فعلی او بستگی دارد، از این رو می بایست هزینه اصلی را در زمان مراجعه به پزشک از او نیز بپرسید.

مورد دیگری که در تعیین هزینه عمل بالن معده تاثیرگذار است، نوع بالن و میزان ماندگاری آن در معده بیمار است، به عنوان مثال هزینه بالن معده مایع با بالن های گازی با هم فرق دارد.

یکی دیگر از مواردی که در هزینه عمل بالن معده موثر است، هزینه داروهای تجویزی پزشک بعد از عمل می باشد، برخی کلینیک ها که این نوع عمل را انجام می دهند، با توجه به خدماتی که به بیمار ارائه می دهند، ممکن است، هزینه های متفاوتی را دریافت نمایند.

از اینکه تا پایان مقاله بالن معده در قم با ما همراه بودید متشکریم و امیدواریم از خواندن پست بالن معده در قم نهایت بهره را برده باشید.

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید