انواع چاقی و اضافه وزن

انواع چاقی و اضافه وزن

فهرست مطالب

در این مطلب قصد داریم در رابطه با موضوع انواع چاقی و اضافه وزن اطلاعات مفید و ارزنده‌ای برای شما داشته باشیم. حتما این سوال در ذهن شما شکل‌گرفته که چرا روش‌های لاغری برای همه یکسان محاسبه نمی‌گردد و اثربخشی آن‌ها برای افراد به ‌صورت متفاوت می‌باشد.

مقدمه 

انواع چاقی و اضافه وزن
انواع چاقی و اضافه وزن

در واقع این مبحث نشان می‌دهد که انواع متفاوتی از چاقی و اضافه‌وزن وجود دارد که با توجه به تفاوت‌های آن‌ها راهکارهای متعددی برای برطرف نمودن آن‌ها از طریق رژیم‌های لاغری متفاوت در نظر گرفته شده است.

به دلیل این‌که اگر ماهیت اصلی برای لاغری ذکر می شد، تمامی افراد با مشخصات متعدد می‌توانستند از آن استفاده ‌کنند و کاهش وزن داشته باشند.

به‌ همین دلیل شخص باید از نوع چاقی خود اطلاع کافی داشته باشد. هنگامی‌که تشخیص انواع چاقی و اضافه ‌وزن اتفاق می‌افتد، می‌توان راهکار مناسبی برای برطرف نمودن چاقی‌های موضعی انجام داد.

به چه اشخاصی چاق گفته می شود

توجه داشته باشید به اشخاصی چاق گفته می‌شود که میزان بافت‌های چربی زیادی در بدن آن‌ها انباشته‌ شده است و اگر این چربی‌ها در ناحیه شکم آن‌ها اتفاقی افتاده باشد، به ‌عنوان چاقی شناخته می‌شود این‌که افراد بتوانند به اندام دلخواه خود برسند، به‌ عنوان آرزویی شبانه ‌روزی آن‌ها شناخته می‌شود و درصددند با شناخت انواع چاقی و اضافه‌وزن به کاهش وزن مناسبی برسند.

چربی‌هایی که در بدن وجود دارند، از طریق رژیم‌های غذایی غلط و عدم فعالیت به وجود آمده‌اند. به دلیل این‌که این ۲ نکته از عوامل مؤثر اضافه ‌وزن می‌باشد، چاقی در بخش‌های متعدد بدن علت‌های مختلفی دارد.

اما به ‌هرحال اگر نیاز دارید تا بدانید چاقی به ‌وجود آمده در بدن شما از کدام یک از چاقی‌ها می‌باشد و اطلاعاتی در رابطه با انواع چاقی و اضافه ‌وزن پیدا کنید، بهتر است در ادامه این مبحث با ما همراه باشید تا از طریق شناسایی انواع چاقی و اضافه‌ وزن کاهش وزن از طریق روش مناسب برای بدن شما اتفاق بیفتد.

انواع چاقی و اضافه وزن با توجه به شاخص توده بدنی

انواع چاقی و اضافه وزن با توجه به شاخص توده بدنی
انواع چاقی و اضافه وزن با توجه به شاخص توده بدنی

در ادامه این مبحث به‌ عنوان های زیر پاسخ خواهیم داد:

چاقی چیست؟

راه تشخیص چاقی

تفاوت بین اضافه‌ وزن و چاقی

چه کسی چاق می‌باشد؟

انواع چاقی به چه صورت دسته‌بندی می‌گردد؟

آیا وجود ۵۹ نوع چاقی صحت دارد؟

شرایط شرکت کنندگان در این پژوهش

چه افرادی شرایط شاخص توده بدنی بالای ۳۰ را دارند؟

نتیجه تحقیقات و پژوهش ها

عملکردی متفاوت برای کاهش وزن

چاقی شما از کدام نوع می‌باشد؟

چه کسی چاق‌تر است

علت به وجود آمدن چاقی در اندام شما برای چیست؟

شناخت انواع چاقی و اضافه ‌وزن در بدن چگونه اتفاق می افتد؟

شناخت نوع چاقی

آیا می‌دانید دلایل چاقی شکمی و انواع آن به چه صورت می‌باشد؟

انواع چاقی و اضافه وزن چگونگی بردن چربی‌ها به چه صورت می‌باشد؟

هر نوع چاقی چگونه باید درمان شود؟

برای چه نوع چاقی هایی لازم است از جراح لاغری کمک گرفت؟

جمع ‌بندی مطالب

چاقی چیست؟

با توجه به این‌که مبحث اصلی این مقاله در رابطه با انواع چاقی و اضافه ‌وزن می‌باشد، اما قبل‌ از این‌که بتوانیم انواع آن را ذکر کنیم، بهتر است اطلاعات مفیدی در رابطه با چاقی و علل به وجود آمدن آن داشته باشید.

چاقی چیست؟
چاقی چیست؟

هنگامی‌که بیش ‌از حد ممکن چربی‌ها در بدن انباشته می‌شوند، به ‌عنوان بیماری چاقی شناخته می‌شود که یک بیماری پیچیده می‌باشد و به ‌غیر از این‌که در ظاهر افراد سبب به وجود آمدن مشکلاتی می‌گردد، از طریق مشکلات پزشکی می‌تواند مبتلا شدن به بسیاری از بیماری‌ها را برای افراد فراهم کند.

چاقی می تواند سبب به وجود آمدن بیماری‌های مختلفی شود

چاقی می تواند سبب به وجود آمدن بیماری‌هایی همانند دیابت، فشار خون، برخی از سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی شود. به‌ طور کلی علت‌ها و دلایل مختلفی وجود دارد تا بتوان تشخیص داد که چرا افراد به چاقی مبتلا شده‌اند و برای جلوگیری از چاقی ها می‌توان آن‌ها را مهم شمرد. لطفا از پست پکیج درمان دیابت دیدن کنید.

عموماً در تمامی تحقیقات نشان‌ داده ‌شده و این نتیجه حاصل‌ شده که دلیل اصلی چاقی ترکیبی از عوامل ژنتیکی و مواردی همچون عدم فعالیت و رژیم‌های غذایی نادرست بوده است.

یک نکته مهم که برای برطرف نمودن چاقی‌ها عنوان می‌شود، این است که هر گاه کاهش وزن اتفاق می‌افتد، مشکلاتی که از طریق چاقی در رابطه با سلامتی افراد رخ داده ‌است نیز برطرف می‌گردد یا می‌توان از این طریق از آن‌ها پیشگیری کرد.

نکته مهمی که می‌تواند در کاهش وزن کمک کند، تغییر دادن سبک زندگی افراد می‌باشد و استفاده از رژیم‌های غذایی مناسب در کنار بیشتر شدن فعالیت‌های بدنی به کاهش وزن کمک می‌کند. به ‌غیر از این مواقع موارد ممکن است پزشک داروهایی برای بیمار تجویز کند که برای درمان چاقی‌ها گزینه مناسبی هستند. لطفا از پست قرص لاغری ساپلکس دیدن کنید.

چاقی می تواند سبب به وجود آمدن بیماری‌های مختلفی شود
چاقی می تواند سبب به وجود آمدن بیماری‌های مختلفی شود

راه تشخیص چاقی

به ‌طورکلی معیار مشخص ‌شده­ای برای اضافه ‌وزن و چاقی‌ها وجود دارد که با عنوان شاخص توده بدنی MBI شناخته می‌شود و از طریق وزن و قد افراد می‌توان عدد حاصل ‌شده برای شاخص توده بدنی را اندازه‌گیری کرد.

مراکزی که برای کنترل و پیشگیری از بیماری‌های خاص در نظر گرفته‌ شده‌اند، اعلام کرده‌اند برای بزرگسالان اگر شاخص توده بدنی ۳۰ یا بیشتر از آن تعریف شو،د به‌ عنوان چاقی و اضافه ‌وزن به حساب می‌آید.

اما به‌ غیر از این‌که شاخص توده بدنی MBI مهم شمرده می‌شود، نکات دیگری تأثیرگذار هستند و همه‌چیز بر اساس شاخص توده بدنی شناخته نمی‌شود و به ‌عنوان یک معیار دارای محدودیت‌هایی نیز می‌باشد.

بر اساس گفته‌های که مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری در نظر گرفته‌اند، عوامل متعددی همانند جنس، سن، قومیت، توده‌های عضلانی رابطه مستقیمی بر روی عدد به دست‌آمده برای شاخص توده بدنی دارد و بر روی چربی‌های بدن اثربخش است.

شاخص توده بدنی نمی‌تواند تفاوتی بین چربی‌های اضافی عضله و یا توده استخوان در بدن قائل شود

نکته مهمی که باعث می‌شود تمامی معیار چاقی براساس شاخص توده بدنی تعریف نشود، این است که شاخص توده بدنی نمی‌تواند تفاوتی بین چربی‌های اضافی عضله و یا توده استخوان در بدن قائل شود و توضیح دقیقی در رابطه با چربی‌های موجود در بدن افراد نمی‌دهد.

اما به‌ غیر از تمامی محدودیت‌ های به‌ وجود آمده راهکار عدد شاخص توده بدنی برای سنجش اندازه بدن تعیین می‌شود و از این طریق می‌توان چاقی‌ها را تشخیص داد.

تفاوت بین اضافه‌ وزن و چاقی

با توجه به این‌که انواع چاقی و اضافه ‌وزن بسیار زیاد می‌باشد، ممکن است افراد این دو را با یکدیگر اشتباه بگیرند اما تفاوت‌هایی بین اضافه‌وزن و چاقی وجود دارد. در مطالب بالا ذکر کردیم که اگر فقط از طریق شاخص توده بدنی تعریف چاقی‌ها را داشته ‌باشیم، باید عنوان کنیم که تفاوت‌هایی که برای اضافه ‌وزن و چاقی بیان می‌شود، بسیار زیاد است.

برای درک بهتر این ‌موضوع باید بگوییم اشخاصی که دارای MBI عدد ۲۵ تا 9/29 هستند، به ‌عنوان افراد با اضافه ‌وزن شناخته می‌شوند.

حال برای این‌ که یک فرد در دسته‌بندی چاق قرار بگیرد، لازم است شاخص توده بدنی او بالاتر از ۳۰ باشد. عددی که برای شاخص توده بدنی برای افراد با تناسب طبیعی در نظر گرفته می‌شود، عددی بین 5/18 تا ۲۴ نیز شناخته‌ شده است.

با توجه به این توضیحات اگر شخصی دارای شاخص توده بدنی بالاتر از ۴۰ باشد، دچار بیماری چاقی می‌باشند و این افراد برای این‌که بتوانند به تناسب اندام برسند، هنگامی‌که به متخصص مراجعه می‌کنند تنها راهکار جراحی برای آن‌ها پیشنهاد می‌شود تا بتوانند کاهش وزن داشته باشند.

تفاوت بین اضافه‌ وزن و چاقی
تفاوت بین اضافه‌ وزن و چاقی

حال با توجه به این گروه‌بندی هایی که بر اساس شاخص توده بدنی صورت‌ گرفته است، اغلب متخصصان بر این باورند که از طریق راهکار دیگری به ‌جز شاخص توده بدنی چاقی‌ها را تعریف کنند و روند درمان و چگونگی آن را از این طریق آغاز کنند. حال در ادامه با ما همراه بیشتر چاقی و اضافه‌ وزن صحبت کنیم.

چه کسی چاق می‌باشد؟

تعریف علمی که برای افراد چاق در نظر گرفته می‌شود با تعریف عام آن تفاوت‌هایی دارد. تعریف علمی همان‌طور که در مطالب بالا ذکر کردیم بدین‌گونه است که افراد دارای چربی بدن بالا می‌باشند و به ‌عنوان چاق شناخته می‌شوند.

اما بر اساس شکل ظاهری که کاملاً متعادل است ترکیبات بدنی آن‌ها مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد و اگر فرد دارای چربی بالاتر از حد طبیعی باشد به او چاق گفته می‌شود. به‌ همین دلیل وزن بالا به ‌تنهایی عامل مؤثری برای شناختن افراد چاق نمی‌باشد.

مثلاً تصور کنید ورزشکاران حرفه‌ای وزن بسیار بالایی دارند، اما توده چربی که در بدن آن‌ها وجود دارد، اندک می‌باشد. به‌ همین دلیل این دسته از افراد در گروه افراد چاق نمی‌باشند.

توصیه‌های جهانی که برای افراد چاق وجود دارد، این است که سلامتی آن‌ها از این طریق به خطر می‌افتد. اما ممکن است افراد تصور کنند که خطر تمامی این چاقی‌ها به یک اندازه می‌باشد.

جواب این سوال منفی است. هنگامی‌که افزایش چربی در بدن اتفاق می‌افتد کدام نواحی می‌تواند تأثیرات بیشتری را در بدن به دنبال داشته باشند، تاثیری بر روی بیماری ها دارد. به ‌همین دلیل در ادامه بیشتر در رابطه با انواع چاقی و اضافه‌ وزن صحبت می‌کنیم.

چه کسی چاق می‌باشد؟
چه کسی چاق می‌باشد؟

انواع چاقی به چه صورت دسته‌بندی می‌گردد؟

به ‌طورکلی بخش‌بندی های متعددی برای انواع چاقی‌ها وجود دارد و می‌تواند از لحاظ موقعیت چربی براساس بیماری و میزان سلول‌ های چربی آن‌ها را تقسیم‌بندی کرد. در کل کلاس‌بندی انواع چاقی و براساس موارد زیر است:

 • با توجه به موقعیت چربی
 • با توجه به داشتن بیماری مرتبط با چاقی
 • با توجه به میزان سلول‌های

حال در ادامه به توضیح این دسته از کلاس‌بندی چاقی‌ها خواهیم پرداخت.

پیشنهاد می کنیم از پست چاقی ثانویه چیست دیدن کنید.

دسته‌بندی چاقی با توجه به موقعیت چربی

برای ‌اینکه درک بهتری از انواع چاقی و اضافه‌ وزن داشته باشید، بهتر است بگوییم بر اساس موقعیت چربی ۳ دسته‌بندی متعدد برای چاقی‌ها در نظر گرفته می‌شود که عبارت‌اند از:

چاقی محیطی:

این چاقی میزان چربی پرحجمی در بخش باسن و ران‌ها دارد که به‌ عنوان چاقی محیطی شناخته می‌شود.

چاقی مرکزی:

مشخصه اصلی که برای این نوع چاقی وجود دارد تجمع چربی‌ها در شکم و پهلوها می‌باشد.

چاقی ترکیبی:

مشخصه اصلی برای چاقی ترکیبی به گونه‌ای است که تمام چربی‌ها در مناطق باسن، ران و شکم به‌ صورت ترکیبی تجمع کرده‌اند.

با توجه به دسته‌بندی این دسته از چاقی‌ها به دلیل این‌که حفره شکم مهم شمرده می‌شود، چاقی‌های مرکزی که در این ناحیه قرار دارند و بر روی ارگان‌های حیاتی افراد تاثیرگذار هستند، با عنوان خطرناک‌ترین نوع چاقی شناخته‌ شده است که لازم است پیشگیری های لازم متعددی برای وجود این دسته از چاقی‌ها صورت بگیرد.

چاقی ترکیبی:
چاقی ترکیبی:

دسته‌بندی انواع چاقی با توجه به بیماری

در برخی مواقع بیماری‌های خاص می‌تواند سبب به وجود آمدن انواع چاقی و اضافه ‌وزن باشد. به ‌همین دلیل دسته‌بندی دیگری برای این نوع چاقی در نظر گرفته می‌شود تا بتوان تشخیص داد که آیا بیماری‌های چاق‌ کننده می‌توانند در این عملکرد تأثیرگذار باشند یا خیر. در ادامه مطالعه میکنید که دسته‌بندی انواع چاقی با توجه به بیماری به چه صورت می باشد. آنها به گروه‌های متعدد زیر تقسیم شده­اند:

چاقی مرتبط با بیماری:

این‌دست از چاقی‌ها بر اساس بیماری‌های ضمیمه‌ای به وجود می‌آیند. بیماری‌هایی همانند سندروم تخمدان پلی کیستیک، مقاومت به انسولین، کم‌کاری غده تیروئید، سندرم کوشینگ می‌تواند عامل اصلی برای افزایش وزن و چاقی باشند.

چاقی غیر مرتبط با بیماری:

هنگامی‌که نام این چاقی به میان می­آید هیچ‌گونه بیماری سبب به وجود آمدن انواع چاقی‌ها و اضافه ‌وزن نشده ‌است و بیماری‌ها دخالتی برای چاقی ندارند. این دسته از افراد از طریق دریافت میزان زیادی کالری دچار چاقی ها شده­اند و از این طریق میزان ذخیره‌سازی کالری‌ها در بدن افزایش ‌یافته و تجمع چشمگیر چربی‌ها وجود دارد.

دسته‌بندی با توجه به میزان سلول‌های چربی

یک دسته‌بندی دیگر با توجه به این‌که در بدن هر فرد و بافت‌های چربی چه تعداد سلول‌های چربی وجود دارند. برای این‌که این موضوع را بهتر درک کنید، دسته‌بندی‌های آن را برای شما ذکر خواهیم کرد.

چاقی کودکان:

در برخی مواقع به دلیل این‌که میزان ساخت‌ و ساز سلول‌های چربی در کودکان بیشتر از حد ممکن می‌شود، ممکن است چاقی در کودکان به وجود آید. اما تعداد مشخص ‌شده­ای برای این دسته از چربی‌ها صورت نگرفته ‌است.

چاقی بزرگسالان:

در برخی مواقع روند ساخت سلول‌های چربی در افراد طی دوره میان‌سالی بدین‌گونه است که بسیار زیادتر از حد معمول می‌شود و در نهایت چاقی‌ها را به ‌دنبال دارد.

چاقی بزرگسالان:
چاقی بزرگسالان:

آیا وجود ۵۹ نوع چاقی صحت دارد؟

به دلیل این‌که انواع چاقی و اضافه‌ وزن مهم شمرده می‌شوند و برای کاهش وزن باید تشخیص داد که کدام یک از اضافه‌ وزن تنها برای افراد اتفاق افتاده ‌است، متخصصان بر این باورند که هرکدام از انواع چاقی بر روی اضافه ‌وزن افراد تاثیرگذار است.

اما توافقاتی که بین متخصصین چاقی اتفاق افتاده ‌است بر این است که برای همه افراد با چاقوهای متعدد یک نوع رژیم خاص وجود ندارد.

آیا وجود ۵۹ نوع چاقی صحت دارد؟
آیا وجود ۵۹ نوع چاقی صحت دارد؟

یکی از متخصصان چاقی که با نام دکتر لی کاپلان شناخته می‌شود، تحقیقات و مطالعاتی در سال 2016 داشته است. بر این اساس اعلام کرده ‌است که 59 چاقی با توجه به تحقیقات و مطالعات او شناسایی‌ شده است.

نکته مهمی که در آن وجود دارد این است که به دلیل این‌که ژن‌های مرتبط با چاقی حدوداً فراتر از ۲۵ عدد می‌باشد و شناسایی این ۲۵ ژن از طریق متخصصان متعدد اتفاق‌ افتاده است، هیچ‌گونه جای تعجبی وجود ندارد که اگر ۵۹ چاقی از طریق تحقیقات دکتر لی کاپلان پدیدار شده باشد و ممکن است این فرضیه به اثبات برسد که تمامی این انواع چاقی وجود دارند.

یکی از رایج‌ترین و مشهورترین ژن‌هایی که به‌ عنوان ژن چاقی شناخته می‌شود، ژن FTO می‌باشد که در چندین سال گذشته از طریق متخصصان و مطالعات انجام ‌گرفته آن ‌ها شناسایی‌ شده است.

متخصصین چاقی دریافتند که بیشترین ارتباط از طریق ژن FTO وجود دارد

متخصصین چاقی دریافتند که بیشترین ارتباط از طریق ژن FTO وجود دارد. اما به‌ غیر از این ژن تشخیص داده‌ شده که ژن‌های دیگری در راستای اضافه‌ وزن و چاقی تاثیرگذار هستند و نقش عمده‌ای را ایفا می‌کنند.

به‌ غیر از این‌ دسته از مسائل یکی دیگر از ژن‌هایی که به ‌عنوان ژن اضافه‌ وزن و چاقی شناخته‌ شده است، اختلالات پرخوری می‌باشد. به دلیل این‌که در سال 2016 پژوهشاتی بر روی این دسته از انواع چاقی و اضافه وزن صورت گرفت و توانست تعیین کند که به ‌صورت حداقل ۶ نوع دسته اصلی چاقی وجود دارد.

هنگامی‌که این پژوهش و تحقیق انجام شد از طریق مطالعات در رابطه با سلامت یورکشایر که در سال‌های 2010 تا 2012 انجام ‌شده بود اقدامات لازم را انجام دادند و از طریق این تحقیقات به این نتیجه و ۶ گروه‌بندی متعدد از چاقی‌ها رسیده‌اند.

شرایط شرکت کنندگان در این پژوهش

برای این‌که شرکت‌کنندگان در این پژوهش بتوانند عملکرد داشته باشند و از طریق نتایج به ‌دست‌آمده پزشکان به انواع چاقی‌ها برسانند، پرسش‌نامه‌هایی برای این دسته از افراد وجود داشت. در این پژوهش اطلاعاتی از 806/27 نفر گرفته شد که تمامی این اطلاعات تعریف پزشکی چاقی از طریق شاخص توده بدنی با بالاتر از عدد ۳۰ شناخته شد و حدوداً 144/4 نفر توانستند، بر اساس این دسته از اطلاعات چاق شناخته شوند.

از مهم‌ترین نکاتی که در این پرسش‌نامه شکل‌ گرفته مواردی همچون سن، جنسیت، قومیت، وضعیت اقتصادی، مزیت اجتماعی، وضعیت سلامتی افراد بود و در این رابطه سوالات متعددی از آن‌ها پرسیده شده بود.

به ‌غیر از این موارد ارزیابی‌ها و بررسی ‌هایی در رابطه با کیفیت زندگی افراد و موارد سلامتی آن ‌ها انجام شد و برخی دیگر از سوالاتی که در این پرسش‌نامه از شرکت‌کنندگان شده بود، در رابطه با وضعیت فعالیت‌های فیزیکی آن‌ها، استفاده از الکل و سیگار بود.

هدف اصلی محققان بر این بود تا از این اطلاعات بتواند به نتیجه درستی در رابطه با انواع چاقی و اضافه ‌وزن برسند و عنوان شد که از طریق شاخص توده بدنی گروه‌های متفاوتی برای افراد چاق وجود دارد که هر کدام خصوصیات و ویژگی ‌های متعددی دارد.

نتیجه‌ی اصلی که معنای این تحقیق و پژوهش صورت گرفت، این است که مدارک ارائه‌ شده از این تعداد پرسش‌نامه توانست افراد با شاخص توده بدنی بالاتر از ۳۰ را نشان بدهد که درکل به ۶ گروه تقسیم‌بندی شدند و توانستند تشکیل‌ دهنده ۶ گروه برای انواع چاقی و اضافه‌ وزن باشند.

چه افرادی شرایط شاخص توده بدنی بالای ۳۰ را دارند؟

با توجه به این‌که اشخاصی که دارای شاخص توده بدنی بالای 30 می‌باشند، به ‌عنوان افراد چاق شناخته می‌شود و افرادی که شرایط زیر را دارند می‌توانند متشکل شده ‌است افراد چاق باشند.

چه افرادی شرایط شاخص توده بدنی بالای ۳۰ را دارند؟
چه افرادی شرایط شاخص توده بدنی بالای ۳۰ را دارند؟
 • آقایانی که استفاده‌ی بسیار زیادی از الکل دارند.
 • بانوانی که جوان و سالم می‌باشند.
 • اشخاصی که مسن هستند و در سلامت کامل هستند.
 • اشخاصی که از نظر فیزیکی بیمارند اما از لحاظ سنی مسن هستند و افراد شادی می‌باشند.
 • اشخاص میان‌سالی که دارای اختلالات هستند و مضطرب و ناراحت می‌باشند.
 • اشخاصی که دچار بدترین وضعیت سلامتی می‌باشند.

نتیجه تحقیقات و پژوهش ها

مهم‌ترین نتیجه‌ای که برای تحقیق و پژوهش در نظر گرفته‌ شده است، این است که دسته‌بندی‌ها و گروه‌بندی‌های مختلفی برای افراد چاق عنوان می‌شود که باید به تفاوت‌های این دسته از گروه‌ها اهمیت داد.

هنگامی‌که این گروه‌بندی برای افراد چاق عنوان می‌شود، راهکار مناسبی را برای کاهش وزن این دسته از افراد نشان می‌دهد و در نهایت کمک بسیاری برای کاهش وزن آن‌ ها دارد. به ‌غیر از این ‌دست از مسائل سیاست‌هایی که برای مقابله و پیشگیری با چاقی به در این ‌باره ذکر می‌شود و در سطح جامعه قابل‌اجرا است، از طریق انواع چاقی‌ ها مؤثر شناخته می‌شود.

نتیجه تحقیقات و پژوهش ها
نتیجه تحقیقات و پژوهش ها

عملکردی متفاوت برای کاهش وزن

با توجه به تحقیقات پژوهشگران وجود چاقی‌ها و اضافه ‌وزن های مختلف تایید شده و عملکردهای متعددی برای این‌که بتوان از چاقی‌ها پیشگیری کرد و یا با آن‌ها مقابله کرد، وجود دارد.

ممکن است شما که در حال مطالعه این مقاله هستید نیز به اضافه ‌وزن یا چاقی مبتلا باشید و درصددید تا بتوانید انواع چاقی خود را تشخیص بدهید.

حتما تا به امروز از راهکارهای متنوعی برای این‌که بتوانید کاهش وزن داشته باشید را امتحان کرده‌اید، اما به دلیل این‌که از راهکار درستی برای اندام خود استفاده نکرده و از طریق توصیه‌ها و روش‌هایی که از طریق دوستان اتفاقی افتاده است، پیش رفته‌اید ممکن است نتیجه مهمی نگرفته باشید.

دلیل این امر بر این است که رژیم‌ها و مواردی که برای هر شخص تعیین می‌گردد، با توجه به انو ع چاقی و اضافه‌ وزن او تعیین‌ شده است و ممکن است برای اشخاص دیگر با نوع دیگر از چاقی کارساز نباشد. اگر تمامی تلاش شما در این عملکرد گرفته‌ شده باشد، باز هم نمی‌توان کاهش وزن داشت.

حال به‌ جای این‌که نگران این ‌موضوع باشید که چرا کاهش وزن ندارید، بهتر است اول طی تشخیص یک پزشک متخصص انواع چاقی و اضافه‌ وزن خود را تشخیص دهید، سپس می‌توانید نتیجه منحصر به‌ فردی از کاهش وزن بگیرید. این عملکرد طبیعی است که راهکارهایی که برای افراد دیگر جواب داده‌ است، با توجه به نوع چاقی شما عملکرد نداشته باشد.

چاقی شما از کدام نوع می‌باشد؟

با توجه به مطالبی که ذکر کردیم انواع چاقی و اضافه ‌وزن در۶ گروه های متعدد دسته‌بندی شده اند. در ادامه به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت تا بتوان تشخیص دهید چاقی شما از کدام نوع می‌باشد.

چاقی شما از کدام نوع می‌باشد؟
چاقی شما از کدام نوع می‌باشد؟

چاقی عمومی

هنگامی‌که شخصی دچار چاقی عمومی می‌باشد، یعنی میزان اضافه ‌وزن در بدن او به‌ صورت یکنواخت می‌باشد. این نوع چاقی برای هر دو جنسیت یعنی مؤنث و مذکر می‌تواند اتفاق بیفتد و ربطی به جنسیت افراد ندارد.

عوامل مؤثری که می‌تواند سبب به وجود آمدن چاقی عمومی گردد، مصرف بیش ‌از اندازه غذاها و عدم تحرک و فعالیت می‌باشد. محاسبه این دسته از چاقی ها از طریق شاخص توده بدنی می‌تواند، اتفاق بیفتد.

بهتر است بدانید که درمان برای چاقی‌های عمومی به نسبت دیگر چاقی‌ها آسان‌تر و راحت‌تر به ‌نظر می‌رسد. به دلیل این‌که تمامی چاقی در مناطق بدن افراد به ‌صورت یکنواخت پخش ‌شده است، اگر شخص از رژیم غذایی سالم و درستی پیروی کند و در کنار آن ورزش کافی را داشته باشد و به فعالیت بپردازد، برطرف نمودن این دسته از چاقی‌ها اتفاق می‌افتد و سبب کاهش وزن می‌شود.

چاقی موضعی

یکی دیگر از انواع چاقی‌ها با نام چاقی موضعی شناخته می‌شود. همان‌طور که می‌دانید ساختار بدنی هر شخص متفاوت می‌باشد و تمامی افراد دارای یک ساختار نیستند. این چاقی برخلاف چاقی عمومی می‌باشد و در تمامی نواحی بدن به‌ صورت یکنواخت تجمع نیافته ‌است. بلکه در برخی از مناطق بدن اتفاق افتاده‌ است.

این چربی توانسته در برخی مناطق سبب به وجود آمدن چاقی‌ها گردد و با توجه به این‌که محل تجمع چربی در کدام یک از مناطق بدن بوده‌ است، چاقی‌های متفاوتی شکل‌گرفته است. نکته حائز اهمیتی که می‌تواند در چاقی‌های موضعی اثربخش باشد، خصوصیات ژنتیکی افراد می‌باشد که می‌تواند عامل مؤثری برای تشخیص انواع چاقی موضعی باشد.

چاقی موضعی
چاقی موضعی

چاقی با بدن سیب شکل

در برخی اشخاص مشاهده می‌شود که چاقی‌ها همانند میوه سیب شکل‌گرفته است. این افراد بدنی با ظاهر قلبی دارند و اسکلت‌هایی که برای بدن آنها صورت‌گرفته شانه‌های پهن و اندام عضلانی و قفسه‌ی سینه بزرگ است و به نسبت دیگر اندام‌های آن‌ها یعنی باسن و لگن ابعاد بزرگ‌تری دارند.

این فرم در نظر گرفته‌ شده برای ظاهر این دسته از افراد از هر گونه منحنی‌های معمول خالی می‌باشد. این دسته از افراد ممکن است گودی کمر آن‌چنانی نداشته باشند و اغلب دارای باسن تخت و صاف می‌باشند. بانوانی که دارای هیکل و چاقی‌های مدل سیبی هستند، ظاهرشان به‌گونه‌ای است که می‌توان حدس زد در دسته‌بندی بدنی مردان نیرومند فعالیت دارند.

این دسته از اشخاص اگر ورزش‌هایی همانند دوومیدانی، بدن‌سازی، شنا را انتخاب کنند، به دلیل این‌که در آن‌ها قدرت بدنی بالایی نیاز دارد، می‌توانند موفق‌تر باشند.

در نگاه اول امکان دارد این دسته از بانوان همانند مردها دیده شوند

در نگاه اول امکان دارد این دسته از بانوان همانند مردها دیده شوند و اغلب آن‌ها را با برادران و پدران‌شان اشتباه بگیرند. اما سلامت بدنی که برای بانوانی که دارای هیکل سیب می‌باشند، وجود دارد بسیار بالا می‌باشد.

استخوان‌بندی دست و پاهای آن‌ها بزرگ می‌باشد و به نسبت دیگر زنان دارای توده عضلانی بزرگ‌تری می‌باشند. این دسته از بانوان به نسبت دیگر به ‌جای این‌که دارای بافت چربی باشند، توده‌ی عضلانی دارند. مگر این‌که اضافه‌وزن و چاقی برای آن‌ها رخ دهد که بافت‌های چربی در بدن آن‌ها غلبه گردد.

این دسته از افراد اگر دچار اضافه ‌وزن شوند، اغلب بالاتنه آن‌ها تحت تاثیر انواع چاقی و اضافه‌ وزن قرار می‌گیرد. مشکلات پوستی اغلب برای بانوانی رخ می‌دهد که دارای بدنی با فرم سیب هستند.

همین‌طور ممکن است مواردی هم چون رویش موهای زائد مردان در بدن و صورت آن‌ها اتفاق بیفتد و مواردی همچون ریزش مو و آکنه را با الگوی مردانه تجربه کنند.

ترشح بالای هورمون‌های مردانه

مهم‌ترین نکته‌ای که برای این دسته از چاقی‌ها و فرم بدن وجود دارد ترشح بالای هورمون‌های مردانه در بدن آن‌ها ذکر شده ‌است. پزشکان در رابطه با مواد غذایی آن‌ها در طول روز توصیه می‌کنند که چربی‌های اشباع‌شده و نمک در غذای آن‌ها باید با دقت بالایی استفاده شود.

نکته حائز اهمیتی که برای اشخاص با هیکل سیب شناخته می‌شود، این است که باید از خوردن برخی خوراکی‌ها پرهیز کنند. این دسته از خوراکی‌ها شامل فرآورده‌های لبنی پرچرب و بستنی، خامه، کره، پنیر، غذاهای سرخ‌شده، گوشت چرب، شکلات می‌باشد.

ترشح بالای هورمون‌های مردانه
ترشح بالای هورمون‌های مردانه

راه‌حل برای اندام سیب

برای این‌که بتوان اندامی زیبا برای اشخاص که دارای فرم ظاهری سیب هستند، در نظر گرفت باید در رابطه با هوس‌های اشتها به خوردن و خواب رعایت مقرراتی تعیین گردد. این دسته از افراد دارای مشکلاتی همچون سوخت ‌و ساز بدن می‌باشند و به دلیل این‌که هورمون‌های آن‌ها در بدن متعادل نمی‌باشد، عملکردهای مختلفی از آن‌ها رخ می‌دهد.

حال برای این‌که میزان سطح انرژی آن‌ها در این روابط بالاتر برود، بدن تمامی نیازهای غذایی خود را از طریق موارد موجود کسب می‌کند و احساس گرسنگی بسیار ندارد.

پرخوری و زیاده‌روی برای افرادی که دچار اندام سیب شکل هستند، هیچ‌گاه دیده نشده ‌است. اما این دسته از افراد به دلیل شرایط داخلی بدن که مانند عدم تعادل فعالیت ‌های کبد، تیروئید، تخمدان هستند، به ‌عنوان اشخاصی به حساب می‌آیند که دارای انواع چاقی و اضافه‌وزن هستند و این دسته از افراد در هنگام کاهش وزن با مشکلاتی نیز مواجه هستند.

شرایطی همانند خواب ناآرام که از طریق افکار مزاحم و یا استرس اتفاق می‌افتد که افراد با این اندام را در حالتی بد قرار می‌دهد

شرایطی همانند خواب ناآرام که از طریق افکار مزاحم و یا استرس اتفاق می‌افتد که افراد با این اندام را در حالتی بد قرار می‌دهد و نه‌ تنها سبب می‌شود که انرژی موجود بدن آن‌ها بسیار اندک شود، بلکه تمامی چربی‌هایی که در بدن وجود دارد همانند بافت‌های اسفنجی در زیر پوست آن‌ها ذخیره می‌گردد.

حال راه‌حلی که برای این دسته از افراد پیشنهاد می‌شود تا بتوانند سلامتی خود را بازگردانند زهر زدایی می‌باشد و می‌توانند با مراجعه به متخصصین کلیوی در راستای عملکرد غدد فوق کلیوی خود و شرایط سلامتی آن اطمینان حاصل کنند.

یک نکته دیگر برای برطرف نمودن مشکلات این دسته از افراد استفاده بسیار زیاد آب در طول روز می‌باشد. همین‌ طور این افراد باید تحرکات ملایمی همانند نیم‌ساعت پیاده‌روی در طول روز داشته باشند و مصرف غذاهای ناسالم و پرچرب را به حداقل برسانند.

به ‌غیر از این مسائل این‌که افراد در فضایی دور از استرس و اضطراب زندگی کنند و آرامش در محیط زندگی آن‌ها فراهم باشد، می‌تواند در برطرف‌شدن اندام آن‌ها اثربخش باشد.

شرایطی همانند خواب ناآرام که از طریق افکار مزاحم و یا استرس اتفاق می‌افتد که افراد با این اندام را در حالتی بد قرار می‌دهد
شرایطی همانند خواب ناآرام که از طریق افکار مزاحم و یا استرس اتفاق می‌افتد که افراد با این اندام را در حالتی بد قرار می‌دهد

چاقی با بدن گلابی شکل

عمدتاً بدن‌هایی همانند گلابی شکل می‌گیرند که چاقی و اضافه‌ وزن در ناحیه پایین بدن آن‌ها اجتماع دارد و اغلب در ناحیه باسن و ران‌ها دچار اضافه ‌وزن می‌باشند.

تنها چیزی که از نام این مدل چاقی برداشت می‌شود این است که بین بالاتنه و پایین‌تنه اندازه اختلافی بسیار زیاد و قابل رؤیتی وجود دارد. این دسته از افراد در بخش دست ‌و پا استخوان‌های کاملاً زنانه‌ای دارند و دست آن‌ها در قسمت مچ باریک و لاغر می‌باشند.

در بسیاری از مواقع که دچار اضافه‌ وزن می شوند، هیچ‌گونه تغییری در بخش مچ یا ساعد و ساق دست یا پای آن‌ها رخ نخواهد داد و به همان شکل قبل لاغر باقی خواهد ماند. این دسته از افراد اغلب انواع چربی‌ها را در بخش ران سینه، شکم، باسن انباشته می‌کنند.

میوه‌ها منبع مؤثری از فیبر دارند

به دلیل این‌که میوه‌ها منبع مؤثری از فیبر دارند و همین‌طور سبزیجات دارای پروتئین بسیار بالایی می‌باشد، این دسته از افراد در کنار استفاده از این موارد احساس سیری بسیاری دارند و استفاده از میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند کمک کند تا بررسی اوضاع ولع و اشتهای بیش ‌از اندازه آن‌ها برطرف گردد.

این نکته مهم شمرده می‌شود که در هر وعده غذایی باید پروتئین‌ها مهم شمرده شود تا از این طریق هورمون‌های انسولین و گلیکوژن در بدن به تعادل برسند و بتوانند میزان قند خون افراد را در حالت طبیعی نگه دارند.

نکته مهمی که برای افراد با بدنی گلابی شکل ذکر می‌شود این است که علاقه بسیار زیادی به استفاده از مواد غذایی که دارای قند و چربی هستند، دارند. همان‌طور که می‌دانید وجود چربی و قند در بدن میزان ترشح استروژن را افزایش می‌دهد و در نهایت سبب انواع چاقی و اضافه‌ وزن می‌گردد. به ‌غیر از این مسئله احتمال ایجاد سلولیت در بخش باسن، کنار پاها و ران‌ها را به حداکثر می‌رساند.

راه‌حل برای اندام گلابی

افرادی که دارای بدنه هایی با شکل گلابی هستند، اغلب از طریق ورزش می‌تواند در تناسب اندام خود اثربخش باشند. به دلیل این‌که از این طریق سمومی که در بدن راکت می‌باشد و کاهش سوخت ‌و ساز چربی‌های طبیعی در بدن را به دنبال دارد، از بین می‌رود.

حال اگر شما از دسته افرادی هستید که فرم بدن گلابی شکل برای شما آزاردهنده می‌باشد، بهتر است ورزش را جدی بگیرید. به دلیل این‌که این مسئله برای شما امری حیاتی و مهم شمرده می‌شود و هیچ نکته‌ای دیگری نمی‌تواند جایگزین آن باشد.

به‌ غیر از این‌که لازم است تغییر سبک زندگی را در کنار ورزش داشته باشید و باید در راستای زندگی پرتحرک تلاش کنید. ورزش حداقل در ۳ روز از هفته را مهم بشمارید.

ورزش‌های همانند کوهنوردی، پیاده‌روی‌های طولانی‌مدت، دوچرخه ثابت و متحرک و تردمیل می‌تواند راه‌حل مناسبی برای برطرف نمودن اندام گلابی شکل باشد. به دلیل این‌که این دسته از ورزش‌ها تمرکز بالایی بر روی نواحی پایینی بدن دارد و در راستای برطرف نمودن این اندام مؤثر است.

راه‌حل برای اندام گلابی
راه‌حل برای اندام گلابی

چاقی با بدن پرتقالی شکل

در برخی مواقع دیده‌ شده افراد دارای چاقی‌های مدل پرتقالی هستند. این افراد دارای دست ‌و پای پف‌کرده هستند که وجه تمایز آن‌ها با دیگر افراد می‌باشد. این افراد دارای شانه‌هایی سینه و قفسه‌ی سینه کوچک یا متوسطی هستند، اما مچ دست‌ها و پاهای پف‌آلود و ضخیمی دارند.

شکم این دسته از افراد به نسبت بدن آن‌ها اندکی جلوتر می‌باشد. نرمال بودن استخوان‌های اسکلت و ماهیچه‌ها ظاهر آن‌ها را قابل‌تشخیص نمی‌دهد. به دلیل این‌که توده چربی و مایعات زیر پوست آن‌ها پوشیده شده می‌باشد، این دسته از افراد دارای سوخت ‌و ساز بسیار اندکی بین بدن می‌باشند و سیستم لنفاوی آن‌ها ناکارآمد است.

در نهایت افزایش وزن برای آن‌ها با سرعت بالاتری پیدا شده است. ویژگی که در بدن این دسته از افراد وجود دارد این است که می‌تواند مایعات را حبس کند. به همین دلیل زنانی که دارای چاقی پرتقالی هستند منبع بسیاری آب در بدن خود دارند.

نکته‌ حائز اهمیتی که در بدن این دسته از افراد وجود دارد این است که ذخیره‌ای چربی متورم از طریق مایع لنفاوی صورت‌ گرفته است و برای این‌که بتوان آن را کنترل کرد، باید از خوردن خوردن لبنیات و گندم پرهیز شود.

راه‌ حل برای چاقی مدل پرتقالی

برای این‌که بتوانیم این چاقی را برطرف کرد باید سموم موجود از بدن حذف گردد تا سلامتی کامل حاصل شود. سپس در طی مدت ‌زمان تعیین ‌شده از طریق برنامه‌هایی که پزشکان در نظر می‌گیرند، می‌توان به کاهش وزن رسید. این‌که این افراد بتوانند در طول روز ۸ لیوان آب استفاده کنند، اثربخش می‌باشد.

نوشیدن آب در این موارد به این دلیل توصیه می‌شود که سبب عملکرد درست سوخت‌ و ساز بدن می‌شود و دفع سموم از طریق نوشیدن آب امکان‌پذیر می‌باشد. به ‌غیر از این مسئله استفاده از ورزش‌هایی که پرتحرک می‌باشند، اما فشار بسیاری بر روی بدن وارد نمی‌کنند، مثل زومبا که در نهایت سوزاندن چربی‌های ذخیره‌ شده را به دنبال دارد، اثربخش است.

راه‌ حل برای چاقی مدل پرتقالی
راه‌ حل برای چاقی مدل پرتقالی

چاقی با بدن موزی شکل

اشخاصی که دچار تیروئید می‌باشند با اندام موزی شکل مواجهه هستند. این دسته از افراد دست‌ها و پاهای بلند و کشیده برخوردار اند. اغلب صورت این افراد استخوانی لاغر و کشیده می‌باشد و دارای قفسه سینه‌ای کوچک هستند.

استخوان‌بندی در نظر گرفته ‌شده برای این دسته از افراد ریز یا متوسط می‌باشد و لایه نازکی از چربی‌ها در زیر پوست و عضلات آن‌ها دیده می‌شود که در نهایت می‌تواند اضافه ‌وزن را در بخش اولیه بدن آن‌ها صورت بدهند.

این افراد هنگامی‌که دچار چاقی می‌شوند، اولین منطقه بدن انها که چاقی را تجربه می‌کند ران‌ها و اطراف باسن می‌باشد، اما همچنان دارای بالاتنه لاغر می‌باشند.

نکته مهمی که برای افراد با چاقی‌های مدل موذی وجود دارد این است که سرعت سوخت‌وساز بدن آن‌ها بالا می‌باشد به‌همین دلیل این افراد اجازه دارند هر مقدار از هر غذا را میل کنند و نگرانی در رابطه با افزایش و کاهش وزن ندارند اما در برخی مواقع که اضافه‌وزن اتفاق می‌افتد تجمع چربی‌ها بر روی پشت ران و باسن وجود دارد و احتمال وجود سلولیت در بدن این افراد بسیار اندک است

راه‌حل برای چاقی مدل موزی

به‌ طورکلی این دسته از افراد از اندام مناسب و خوبی برخوردار هستند و نیاز به استفاده از راه‌حلی برای رسیدن به تناسب اندام ندارند. این دسته از افراد می‌توانند به ‌آسانی تمامی مواد غذایی را استفاده کنند و استراحت کنند. اما این‌که بتوانند سبک سالمی از غذاها را انتخاب کنند، در روند زندگی آن‌ها اثر گذار است.

به دلیل این‌که نباید دچار اضافه‌وزن شوند. این نکته مهم شمرده می‌شود که ورزش کردن فقط برای برطرف نمودن انواع چاقی و اضافه ‌وزن شناخته نشده ‌است، بلکه اول از همه سلامتی افراد را به دنبال دارد و اشخاص با اندام‌ های موزی نیز موظف هستند ورزش‌های متعدد را انجام بدهند.

راه‌حل برای چاقی مدل موزی
راه‌حل برای چاقی مدل موزی

چه کسی چاق‌تر است

 • تحقیقات بسیاری برای وجود چاقی‌ها اتفاق ‌افتاده است و نشان داده که چربی‌ها و محل انباشته شدن آن‌ها با توجه به جنسیت افراد متفاوت می‌باشد. همین‌طور گروه‌های قومی می‌توانند برای توزیع چربی متفاوت باشند.
 • چربی که در بدن خانم‌ها می‌باشد، به نسبت چربی که در بدن آقایان است ۱ درصد بیشتر می‌باشد. البته این بدان معنی نیست که مردان دارای تناسب اندام هستند و لاغرتر می‌باشند.
 • بانوان آسیایی بیشتر در معرض چاقی‌های مرکزی بدن هستند و به نسبت بانوان اروپای شرقی مستعد چاقی‌ها می‌باشند.
 • افزایش چربی در ران خارجی اغلب برای بانوان مدیترانه‌ای بیشتر اتفاق می‌افتد.

علت به وجود آمدن چاقی در اندام شما برای چیست؟

با توجه به این‌که مبحث انواع چاقی و اضافه ‌وزن مهم شمرده می‌شود، اما علل به وجود آمدن آن نیز می‌تواند در برطرف نمودن آن تاثیرگذار باشد و این‌که بتوان تشخیص داد چه مواردی همانند تأثیرات ژنتیکی، رفتاری، متابولیکی و هورمونی بر روی افزایش وزن تاثیرگذار می‌باشد، در راستای کاهش آن مؤثر است.

با توجه به این مسئله چاقی‌ها هنگامی می‌توانند برای افراد وجود داشته باشد که شخص به نسبت کالری‌های دریافتی در طول روز فعالیت کمتری داشته باشد و میزان سوزاندن کالری‌ها از طریق ورزش اتفاق نمی‌افتد.

به‌ همین دلیل هنگامی‌که مواد غذایی در طول روز مصرف می‌شوند، تمامی آن‌ها به ‌عنوان چربی در بدن افراد ذخیره می‌شوند و هیچ کدام از آن‌ کالری ها سوزانده نمی شود.

مهم‌ترین علتی که سبب وجود انواع چاقی و اضافه ‌وزن می‌شود، این است که فرد بعد از این ‌که احساس سیری داشت، همچنان به مصرف غذاها ادامه می‌دهد.

در برخی مواقع مشاهده شده استرس و اضطراب تاثیر بسیاری بر روی روند مواد مصرفی افراد در طول روز گذاشته ‌است و این دسته از افراد زودتر احساس گرسنگی دارند و ممکن است در طول روز میزان زیادی کالری مصرف کنند.

علت به وجود آمدن چاقی در اندام شما برای چیست؟
علت به وجود آمدن چاقی در اندام شما برای چیست؟

شناخت انواع چاقی و اضافه ‌وزن در بدن چگونه اتفاق می افتد؟

در تمامی مطالب بالا ذکر کردیم که انواع چاقی و اضافه‌ وزن بسیارند و اگر فرد بتواند آگاهی کامل در رابطه با نوع آنان داشته باشد، شرایط برطرف نمودن انوع چاقی‌ و اضافه‌ وزن ها بهتر اتفاق می‌افتد.

برای این‌که فرد بتواند انواع چاقی و اضافه ‌وزن را بشناسد، مسایل مختلف برای شناخت آن وجود دارد. همان‌طور که می‌دانید دلایل مختلفی می‌تواند عامل اصلی به وجود آمدن چاقی باشد که در مطالب بالا برخی از آن دلایل را ذکر کردیم. اختلالات متعددی اعم از اختلالات درونی و بیرونی که می‌تواند تعادلات انرژی وارد شده به بدن را تغییر بدهد.

مواردی همچون جذب و دفع مایعات و مواد مصرفی می‌تواند، بر روی افزایش وزن تاثیرگذار باشد و پیشرفت و افزایش وزن در این موارد بسیار زیاد می‌باشد و می‌تواند فعالیت ‌های بافت‌ ها و اندام بدن را بالاتر ببرد و دیگر موارد تحت تاثیر خود قرار بدهد. با توجه به این‌که علت به وجود آمدن چاقی‌ها بسیار زیاد می‌باشد، درمان آن‌ها از طریق رژیم‌های غذائی به تنهایی حاصل نمی‌گردد.

به‌ همین دلیل هر شخصی برای این‌که بتواند به کاهش وزن مناسب خود برسد، از روش‌های کاهش دادن مواد غذایی استفاده کرده است. این‌که فرد بتواند نوع چاقی خود را بشناسند، مهم شمرده می‌شود. به‌ همین دلیل شناخت نوع چاقی مهم است که در ادامه عوامل مختلف چاقی را ذکر خواهیم کرد.

شناخت نوع چاقی

بر اساس توزیع چربی در بدن و میزان چربی‌های موجود می‌توان ۴ گروه متعدد در رابطه با چاقی ذکر کرد که عبارت‌اند از:

چاقی نوع اول

در این نوع چاقی میزان توده‌های بدن با درصد چربی بسیار بالا می‌باشد. چاقی نوع یک بدین‌ صورت می‌باشد که تمامی اضافه ‌وزن و چاقی در قسمت‌های مختلف بدن وجود دارد که در برخی مواقع به نسبت دیگر اندام‌ ها به ‌عنوان بهترین فرم چاقی به حساب می‌آید. در برخی مواقع مشاهده شده این نوع چاقی به ‌عنوان چاقی تخم‌مرغی نام‌گذاری شده است.

چاقی نوع دوم

چاقی نوع دوم بدین‌گونه است که چربی‌ها اغلب در اطراف شکم و تنه هستند. این نوع چاقی اغلب برای مردان قابل ‌مشاهده می‌باشد. تجمع چربی‌هایی که در این چاقی وجود دارد، در اطراف شکم و تنه است و در برخی مواقع به ‌عنوان چاقی مقاوم در مقابل انسولین شناخته می‌شود.

چاقی نوع سوم

این نوع چاقی دارای چربی‌های مازادی در ناحیه شکمی می‌باشد. این نوع چاقی خطر مبتلا شدن به دیابت، فشار خون بالا و چربی خون بالا را بیشتر می‌کند.

لطفا از پست درمان دیابت در 30 روز دیدن کنید.

چاقی نوع چهارم

این نوع چاقی اغلب وجود چربی‌ها در قسمت ران‌ها می‌باشد که اغلب در زنان تداول بیشتری دارد. این نوع چاقی دارای هیچ‌گونه عارضه خاصی نمی‌باشد.

اما ممکن است در برخی مواقع افزایش قند، چربی خون و دیگر موارد را به دنبال داشته باشد. افزایش تعداد سلول‌های چربی و افزایش وزن می‌تواند مواردی باشند که در نوع چاقی نوع چهارم مهم شمرده می‌شوند و تلفیقی از این ۲ مورد در اغلب چاقی‌ها و سلول‌های آن‌ها وجود دارد.

اصولاً میزان سلول‌های چربی در فرایند رشد افراد در زمان کودکی و نوجوانی بیشتر می‌شود و هنگامی‌که این دسته از چربی‌ها بیشتر می‌شود، بعد از گرفتن رژیم حالت طبیعی خود را حفظ می‌کنند.

اما اگر میزان آن‌ها مجدداً افزایش یابد کاهش وزن از طریق عملکردهای طبیعی نمی‌تواند اتفاق بیافتد و نیازمند استفاده از جراحی ‌های لاغری می‌باشد.

هنگامی‌که افراد در بلوغ به سر می‌برند، میزان چربی‌هایی که در دوران کودکی مشاهده کرده‌اند، بیشتر می‌شود و این می‌تواند روند چاق شدن کودکان را ‌سرعت ببخشد. بعد از دوران بلوغ میزان چربی‌های بدن از طریق اندازه سلول‌های چربی افزایش می‌یابد که در نهایت می‌تواند سبب چاقی های نوع چهارم گردد.

چاقی نوع چهارم
چاقی نوع چهارم

شما در حال مطالعه مقاله انواع چاقی و اضافه ‌وزن هستید.

آیا می‌دانید دلایل چاقی شکمی و انواع آن به چه صورت می‌باشد؟

یکی از مهم‌ترین و ناراحت کننده ترین دلیل وجود چاقی‌ این است که می‌تواند سبب به وجود آمدن مشکلاتی در بدن بیمارگردد و این نکته در چاقی‌های شکم می‌باشد. این دسته از چاقی‌ها از طریق تحرک و فعالیت و استفاده از سبک غذایی مناسب ممکن است از بین نرود.

به‌ همین دلیل اگر شناخت کافی از انواع چاقی شکم داشته باشید، از این طریق علت به وجود آمدن آن را پیدا می‌کنید و درمان آن به ‌صورت اساسی اتفاق خواهد افتاد. در ادامه با ما همراه باشید تا از انواع چاقی شکمی برای شما اطلاعاتی داشته باشید.

چاقی در قسمت پایین سینه و اطراف شکم

در برخی مواقع دیده‌ شده که اشخاص در ناحیه پایین‌تر از سینه و اطراف شکم دچار چاقی‌های شکمی شده‌اند و بافت‌های چربی در این نواحی تجمع کرده‌اند. این دسته از افراد دارای بافت شل و افتاده‌ای نمی‌باشند. مهم‌ترین علتی که سبب به وجود آمدن این چاقی‌ها می‌گردد، استرس می‌باشد.

در برخی مواقع تصور افراد در رابطه با استرس غلط می‌باشد. به دلیل این‌که بر این باورند که استرس سبب لاغری می‌شود. اما باید بدانید هنگامی‌که بدن در حالت اضطراب و استرس قرار دارد هورمونی به نام کورتیزول یا همان هورمون استرس ترشح می‌گردد. در نهایت هنگامی‌که این هورمون در بدن ترشح می‌شود، سبب می‌شود که قند در جریان خون آزاد گردد.

در این شرایط بدن توانایی این‌که بتواند با استرس مقابله کند و آن را تحت مدیریت خود بگیرد، ندارد. به‌ همین دلیل این می‌تواند سبب به وجود آمدن چربی‌هایی در بخش پائین شکم گردد که با عنوان چاقی‌های استرسی آن را می‌شناسند.

هنگامی‌که افراد دچار استرس می‌شوند

هنگامی‌که افراد دچار استرس می‌شوند، مهم‌ترین خوراکی که نظر آن‌ها را جلب می‌کنند، انواع تنقلات، قهوه، غذاهای فست‌فود می‌باشند. این دسته از غذاها همان‌طور که می ‌دانید می‌ تواند میزان بیشتری از چربی را در بدن انباشته کند. به ‌غیر از این مسئله سندرم روده تحریک‌پذیر یک عاملی است که ممکن است برخی از افراد به آن دچار باشند.

حال برای این‌که بتوان این دسته از چاقی هایی که اعم از استرس می‌باشد را برطرف کرد، مهم‌ترین نکته این است که شخص در فضایی دور از استرس قرار بگیرد و مواردی همچون داشتن ورزش روزانه، تنظیم بودن خواب‌، حذف کردن غذاهای فست فودی، تنظیم رژیم غذایی، انجام ریلکسشن قبل ‌از خواب را مهم شمرد تا بتواند در برطرف نمودن چاقی در قسمت پایین سینه و اطراف شکم موفق شد.

هنگامی‌که افراد دچار استرس می‌شوند
هنگامی‌که افراد دچار استرس می‌شوند

چاقی همانند بزرگ شدن شکم به شکل یک توپ

یکی دیگر از انواع چاقی شکمی به گونه‌ای است که شکم همانند توپ می‌شود و بسیار بزرگ می‌باشد. این دسته از چاقی‌های شکمی ممکن است عوارض استفاده از الکل باشد. به دلیل این‌که الکل مانع می‌شود تا هضم کامل مواد غذایی اتفاق بیفتد.

به دلیل این‌که دارای کالری بسیار زیادی می‌باشد و در نهایت این کالری به چربی‌های شکمی تبدیل خواهد شد به ‌غیر از این دسته از مسائل و این‌که الکل می‌تواند سبب بزرگ شدن شکم به شکل یک توپ گردد، می‌تواند خطر التهابات بیماری‌های کبدی و دیگر بیماری‌های متعدد را بیشتر کند. حال برای این‌که بتوان از این نوع چاقی جلوگیری کرد و یا آن را رفع کرد، حذف کردن نوشیدنی‌های الکلی مؤثر واقع می‌شود.

این‌که شما بتوانید در طول روز به ‌جای استفاده از نوشیدنی ‌های الکل از سبزیجات و میوه‌ها استفاده کنید، به‌ مرور زمان این چاقی‌ها را از بین می‌برد و یا از وجود آن‌ها پیشگیری می‌کند.

چاقی در بخش پائینی شکم

یکی از خوشایندترین چاقی هایی که در لیست انواع چاقی‌های شکمی شناخته می‌شود، در هنگام بارداری و زایمان به وجود می‌آید. همان‌طور که می‌دانید یک بانوی باردار به دلیل داشتن جنین در شکم خود دچار شکم بزرگ می‌شود. این بانو هنگامی‌که نوزاد خود را به دنیا می‌آورد، ممکن است شکم او به حالت قبلی باز نگردد.

این دسته از چاقی را به ‌عنوان چاقی‌های بخش پائینی شکم اتفاق می‌افتد. به دلیل این‌که رحم بعد از زایمان سنگین‌تر می‌شود، پایین‌تر می‌آید و سبب به وجود آمدن چاقی در ناحیه پایین شکم می‌گردد.

هنگامی‌که جنین رو به رشد می‌باشد، پوست شکم کشیده می‌شود

یکی دیگر از دلایلی که سبب به وجود آمدن این نوع چاقی می‌شود این است که در هنگام بارداری هنگامی‌که جنین رو به رشد می‌باشد، پوست شکم کشیده می‌شود و سبب می‌شود که ماهیچه‌های دیواره شکم دچار فاصله شوند.

در نهایت بزرگی شکم در این نواحی بیشتر می‌شود. هنگامی‌که مادران قصد برطرف نمودن این دسته از چاقی‌ها را دارند، باید در زمان شیردهی به نوزاد خود ورزش را نکته مهمی در زندگی بدانند.

به دلیل این‌که انقباض ماهیچه‌ها می‌تواند سبب کاهش حجم شکم شود و در نهایت چاقی هایی که در بخش قسمت پائین آن‌ها اتفاق افتاده ‌است، برطرف می‌گردد.

این دسته از افراد نیز در رژیم غذایی خود باید موادی همچون فیبر، غلات، سبزیجات را مهم بشمارند و به‌ غیر از این دسته از مسائل تحت نظارت پزشک تغذیه باشند تا حرکت‌های اصلاح‌ شده ای برای آن‌ها صورت بگیرد و همین‌طور حرکات ورزشی که سبب منقبض شدن عضلات می‌گردد اثربخش دارد.

چاقی ناشی از جلو آمدن شکم بعد از غذا خوردن

معمولاً افراد هنگامی‌که هر روز صبح به شکم خود نگاه می‌کنند، شکمی تخت دارند اما بعد از این‌که صبحانه مصرف می‌کنند، سبب بزرگ شدن شکم آن‌ها می شود.

این دسته از چاقی‌ها، چاقی می‌باشد که از طریق نفخ و هضم نشدن غذا اتفاق می‌افتد. این دسته از افراد مشکلات متعددی در روده و حساسیت‌های غذایی دارند و دچار یبوست نیز هستند. بهترین راهی که می‌تواند کاهش سایز شکم را برای این دسته از افراد به دنبال داشته باشد، این است که سبک غذایی خود را تغییر بدهند و با تغییر رژیم در کاهش شکم خود تلاش کنند.

استفاده از مواردی همچون شیرینی‌جات، لبنیات، حبوبات بهتر است برای این دسته از افراد کمتر صورت بگیرد و می‌توان برای جایگزین آن‌ها از سبزیجات، گوشت، مرغ و ماهی استفاده کرد. به‌ غیر از این دسته از موارد غذاهایی که دارای پروبوتیک هستند، در رژیم غذایی این افراد می‌تواند کمک کند تا حجم شکم آن‌ها بعد از مصرف غذا کنترل شود.

بهتر است بدانید در ساعات اولیه روز، شرایط هضم کردن غذا مناسب می‌باشد. به ‌همین دلیل هیچ‌گاه تلاش نکنید تا وعده صبحانه را از وعده‌های غذایی خود حذف کنید. در جایگزین آن برای جلوگیری از جلو آمدن شکم می‌توانید وعده‌های شب غذاهای کمتری استفاده کنید.

وجود چربی در کمر و عمق شکم

تحقیقاتی که در رابطه با چربی‌های کمر و عمق شکم صورت‌گرفته است، مشخص کرده ارتباط مستقیمی بین استفاده از قند زیاد و چاقی در این ناحیه وجود دارد.

به دلیل این‌که نوشیدن انواع شکر و نوشیدنی‌های شیرین دارای فروکتوز می‌باشند، در نهایت می‌تواند چاقی را به ‌دنبال داشته باشند. کالری بسیاری که برای مایعات شیرین در نظر گرفته می‌شود، وجود چربی در این نواحی را به دنبال دارد، اما به ‌عنوان مواد غذایی سیر کننده به حساب نمی‌آیند.

به‌ همین دلیل هنگامی‌که افراد این مایعات را استفاده می‌کنند بعد از آن غذا مصرف می‌کنند و این باعث می‌شود کالری بیشتری به نسبت کالری‌های روزانه آن‌ها به بدن برسد. در نهایت چاقی را به‌ دنبال دارد. برای این‌که چاقی در کمر و عمق شکم برطرف گردد، باید نوشینی صنعتی که از طریق شکر شیرین شده‌اند به حداقل برسد.

وجود چربی در کمر و عمق شکم
وجود چربی در کمر و عمق شکم

وجود چاقی در اطراف ران و باسن

چاقی هایی که در اطراف باسن و ران اتفاق می‌افتدف می‌تواند از طریق عواملی همچون یائسگی باشد. به دلیل این‌که یائسگی مواردی همچون چاقی شکم، گر گرفتگی، تغییرات حالات روحی و دیگر موارد را به‌ دنبال دارد.

به دلیل این‌که در این مواقع میزان هورمون استروژن در بدن کاهش می‌یابد، چربی بسیاری در ناحیه شکم اطراف ران و باسن جمع می‌گردد.

هنگامی‌که فرد یائسه می‌گردد کاهش سوخت ‌و ساز بدن اتفاق می‌افتد و دلیل اصلی آن تغییرات هورمونی است که در بدن افراد وجود دارد و سبب تحریک سلول‌های چربی می‌شود و در نهایت کورتیزول ترشح می‌شود و می ‌تواند چربی‌های اطراف شکم را به دنبال داشته باشد.

برای این‌که بتوان از این چاقی‌ها جلوگیری کرد، بهترین راه برای بانوان پیاده‌روی می‌باشد تا از چربی‌هایی که در دوره شکم وجود دارند، خلاص شوند.

چاقی کلی شکم به دلیل ژنتیک

در برخی مواقع پزشکان بر این معتقدند که چاقی‌های شکمی از نظر وراثت نیز تاثیر گذار هستند و ژن افراد می‌تواند نقش مهمی در رابطه با این موارد ایفا کند.

اگر شخصی دارای پدر و مادر چاق می‌باشد، باید را در زندگی خود رعایت کند. به دلیل این‌که او نیز در معرض چاقی می‌باشد. این ژن‌ها در تنظیم کورتیزول و گیرنده ‌های لپتین نقش عمده و اساسی دارند.

به ‌همین دلیل والدینی که دارای اضافه‌ وزن هستند، بهتر است از دوران کودکی برای رژیم کودک خود کالری‌های مناسبی را بشمرند تا در آینده به اضافه ‌وزن و چاقی دچار نشود

در این مطالب در رابطه با چاقی هایی که در نواحی شکمی اتفاق می‌افتد، صحبت کردیم و دلایل وجود آن‌ها را گفتیم. به ‌غیر از این دسته از موارد انواع چاقی و اضافه‌ وزن مهم شمرده می‌شود که در ادامه در حیطه این‌ موضوع نیز صحبت صحبت خواهیم کرد.

چاقی کلی شکم به دلیل ژنتیک
چاقی کلی شکم به دلیل ژنتیک

شما در حال مطالعه مقاله انواع چاقی و اضافه ‌وزن هستید.

انواع چاقی و اضافه وزن چگونگی بردن چربی‌ها به چه صورت می‌باشد؟

فاکتوری که تعیین‌کننده انواع چاقی و اضافه ‌وزن هستند، چربی ‌های بدن از طریق وجود رژیم‌های غذایی غلط و عدم تحرک می‌باشد. اما فقط این دو فاکتور به‌ عنوان عامل‌های اصلی برای چاقی به حساب نمی‌آیند. بلکه در هر بخش از بدن چاقی­های متفاوتی وجود دارد که از طریق علل‌های مختلفی به‌ وجود آمده است.

انواع چاقی و اضافه وزن چگونگی بردن چربی‌ها به چه صورت می‌باشد؟
انواع چاقی و اضافه وزن چگونگی بردن چربی‌ها به چه صورت می‌باشد؟

به همین دلیل انواع چاقی و اضافه ‌وزن وجود دارد. حال برای این‌که بتوان تشخیص درستی از انواع چاقی و اضافه‌ وزن داشت و راه‌حل‌هایی برای آن‌ها سنجید تا بتوان آن‌ها را برطرف کرد، علت‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند تغییر سایز در بدن را به دنبال داشته باشند. حال در ادامه علت‌هایی که می‌تواند تغییر سایز در بدن را از طریق انواع چاقی و اضافه ‌وزن بدنبال داشته باشد، ذکر خواهیم کرد.

اضافه ‌وزن براساس پرخوری

این نوع یکی از چاقی‌ها و اضافه‌ وزن هایی است که به دلیل پرخوری زیاد اتفاق می‌افتد و به ‌عنوان یکی از انواع چاقی های رایج به حساب می‌آید. رژیم‌های نادرستی که در این چاقی وجود دارد، سبب اضافه ‌وزن می‌شود و اغلب مواد غذایی که در طول روز استفاده می‌شوند، حاوی شکر و چربی هستند.

برای این‌که بتوان کاهش اضافه‌ وزن را در این موارد به دنبال داشت، لازم است رژیم غذایی افراد به ‌صورت متعادل برای آن‌ها صورت بگیرد و اگر شخص به‌ صورت روزانه ۳۰ دقیقه ورزش داشته باشد، نتیجه خوبی برای کاهش وزنی که از طریق خوردن زیاد حاصل‌ شده است، خواهد گرفت.

چاقی حاصل ‌شده از اعصاب

یکی دیگر از انواع چاقی‌ها بر اساس عصبی بودن افراد پدیدار می‌شود و افسردگی و استرس و عصبانیت ۳ عامل مهمی هستند که می‌تواند چاقی را به‌ دنبال داشته باشد. این دسته از افراد در این موارد علاقه دارند تا شیرینی زیادی مصرف کند که اضافه ‌وزن در این موارد در یک نقطه خاص از بدن جمع نمی‌شود، بلکه در تمامی نقاط ممکن است چربی تجمع گردد.

برای این‌که بتوان چاقی هایی که بر اثر اعصاب به وجود می‌آید را کنترل کرد، استفاده از ورزش‌هایی همانند یوگا می‌باشد که عملکرد بسیاری برای کاهش وزن در این موارد دارد. اغلب افراد در مدت زمان‌های اندک از طریق ورزش یوگا برای چاقی‌های عصبی نتیجه گرفته‌اند.

چاقی بر اثر گردش خون

یکی دیگر از انواع چاقی‌ها که می‌تواند اضافه ‌وزن را به ‌دنبال داشته باشد، چاقی بر اثر گردش خون می‌باشد. این دسته از چاقی‌ها ریشه ژنتیکی دارند و اغلب افراد در هنگام جنینی آن را تجربه کرده اند.

افرادی که دچار چاقی‌های گردش خون می‌شوند، از جنینی و بچگی پاهای باد کرده و تپلی دارند که این می‌تواند به ‌عنوان یک عامل مؤثر و قابل ‌تشخیص برای ورود چاقی بر اثر گردش خون باشد.

بهترین عملکردی که می‌توان برای برطرف نمودن این دسته از چاقی که بر اثر گردش خون حاصل می‌گردد، صورت داد این است که از گردش خون مراقبت شود. در این‌ راستا ورزش‌های متعددی وجود دارند که می‌توانند مراقبت از گردش خون را به دنبال داشته باشد. ای ورزش‌هایی همانند دو و پرش در این مورد اثر ندارد.

حتما می‌دانید که وجود این چاقی می‌تواند مشکلات و معضلات بسیاری به ‌دنبال داشته باشد. برای همین پزشکان تغذیه توصیه می‌کنند در هنگام وجود چاقی براثر گردش خون در طول روز میزان زیادی آب مصرف کنید. ورزش شنا برای این چاقی می‌تواند مفید باشد و لازم است مراقبت‌ های بسیاری از پاهای خود داشته باشید.

چاقی در نواحی باسن

اصولاً مهم‌ترین نکته‌ای که می‌تواند سبب وجود چاقی‌ها در بخش باسن شود، تغییرات هورمونی است که اغلب در بانوان اتفاق می‌افتد. در برخی مواقع در کپل ها تجمع چربی دیده می‌شود که اغلب نوجوانان و یا بانوان یائسه توانسته‌اند آن را تجربه کنند.

البته در بسیاری از سن مشاهده ‌شده که افراد در نواحی باسن چاقی داشته‌اند و این شامل تغییرات هورمون در بدن آن‌ها می‌باشد و ممکن است برای برخی از افراد رابطه مستقیم با وراثت و ژنتیک آن‌ها داشته باشد.

برای این‌که بتوان این چربی‌ها در ناحیه باسن را برطرف کرد، افراد باید دست از استراحت بکشند و زمان طولانی را در یک جا ثابت ننشیند.

استفاده از ورزش همانند ایروبیک، دو و ورزش‌هایی که از طریق وزن عملکرد دارد، می‌تواند برای افرادی که دچار چاقی در بخش باسن هستن مهم شمرده شود. به ‌غیر از این دسته از مسائل استفاده از سیگار و الکل باید قطع شود تا افراد بتوانند چاقی در این ناحیه را برطرف کنند.

چاقی بر اثر بی‌تحرکی

نکته مهمی که می‌تواند عامل اصلی به وجود آمدن چاقی باشد، بی‌تحرکی می‌باشد. برخی از افراد مدت ‌زمان طولانی در یکجا سپری می‌کنند و فعالیت ‌های فیزیکی بسیاری ندارند.

این چاقی اغلب در آقایان دیده‌ شده است و تعداد آقایان مبتلا شده به این چاقی به نسبت بانوان بیشتر بوده‌ است. راه‌حلی که برای این چاقی در نظر گرفته می‌شود، این نیست که افراد خوردن مواد غذایی را فراموش کنند.

بلکه به دلیل این‌که عدم تحرک برای آن‌ها وجود دارد، بهتر است در طول روز زمان مشخص ‌شده همانند ۳۰ دقیقه را برای انجام فعالیت‌ های ورزشی و تحرک بگذارند. همین‌طور نوشیدن آب در طول روز می‌تواند در برطرف کردن این دسته از چاقی مؤثر باشد.

چاقی بر اثر بی‌تحرکی
چاقی بر اثر بی‌تحرکی

شما در حال مطالعه مقاله انواع چاقی و اضافه ‌وزن هستید.

هر نوع چاقی چگونه باید درمان شود؟

همان‌طور که مطالعه کردید در رابطه با انواع چاقی و اضافه ‌وزن اطلاعاتی داشتیم، حال تاکید ما در ادامه این مطلب بر این است که درمان هر نوع چاقی با توجه به مشخصه‌های موردنظر آن چگونه باید اتفاق بیفتد. اگر شخص منبع و ریشه اصلی چاقی و اضافه ‌وزن را پیدا نکند، نمی‌تواند کاهش وزن را تجربه کند.

حال برای این‌که چاقی‌ها درمان شود، اصول متعددی در نظر گرفته می شود تا مسیر درستی برای کاهش وزن سپری گردد. پیشنهاد اصلی ما بر این است تا از تخصص‌های یک پزشک حاذق در این زمینه مشورت بگیرید.

به ‌غیر از این عملکرد لازم است موارد زیر را در اولویت قرار بدهید تا درمان چاقی‌ها برای شما اتفاق بیفتد.

 • وجود یک رژیم لاغری مناسب برای درمان چاقی مؤثر است.
 • استفاده از ورزش و داشتن فعالیت‌های بدنی بالا توصیه می‌گردد.
 • داشتن خواب کافی و آرام برای کاهش وزن مناسب است.
 • برای کاهش وزن برطرف نمودن مشکلات پزشکی و بیماری‌ها اثربخش است.
 • این‌که فرد روحیه و امید بالایی داشته باشد و با انگیزه کافی قدم به سمت کاهش وزن بردارد اثربخش است.
 • این‌که تحت نظارت یک متخصص و جراح لاغری در صورت لازم باشید، می‌تواند کمک کند.

پیشنهاد می کنیم از پست جراحی چاقی لاپاراسکوپی دیدن کنید.

برای چه نوع چاقی هایی لازم است از جراح لاغری کمک گرفت؟

جراحی‌های لاغری اغلب برای اشخاص اتفاق می‌افتد که دارای انواع چاقی و اضافه‌ وزن با شاخص توده بدنی بالای بالا می‌باشند .اما شرایطی که در ادامه برای شما ذکر می‌کنیم باعث می‌شود تا در صورت لزوم به یک جراح لاغری مراجعه کنید.

 • اشخاصی که دارای شاخص توده بدنی بالای ۴۰ می‌باشند.
 • اشخاصی که شاخص توده بدنی ۳۵ دارند، اما بیماری‌های ضمیمه‌ای نیز در کنار چاقی دارند.
 • اشخاصی که از طریق راه‌حل های متعدد کاهش وزن نداشته اند.
 • اشخاصی که از طریق اضافه‌وزن ممکن است جان آن‌ها در خطر باشد.
برای چه نوع چاقی هایی لازم است از جراح لاغری کمک گرفت؟
برای چه نوع چاقی هایی لازم است از جراح لاغری کمک گرفت؟

جمع ‌بندی مطالب

در تمامی این مطالب قصد داشتیم به نکته اصلی که در رابطه با انواع چاقی و اضافه ‌وزن می‌بود، بپردازیم و اطلاعات ارزنده‌ای در این رابطه برای شما داشته ‌باشیم.

برای این‌که بتوان چاقی‌ها را کنترل کرد، لازم است مصرف قند به حداقل برسد. به دلیل این‌که هیچ کدام از موارد غذایی همانند قندها نمی‌توانند عامل مؤثری برای افزایش وزن باشد، استفاده از میوه و سبزیجات به‌ جای استفاده از غذاهای نامرغوب چرب برای افراد توصیه می‌شود.

به‌ طور کلی مسائل مختلفی می‌تواند در راستای افزایش وزن تاثیر گذار باشند. مواردی همچون تأثیرات خانوادگی، انتخاب‌های سبک زندگی نادرست، بیماری‌های خاص و داروها، مسائل اجتماعی و اقتصادی، سن و دیگر عوامل نقش عمده و اساسی در راستای انواع چاقی و اضافه ‌وزن دارند.

پیشنهاد می کنیم از پست جراحی لاپاراسکوپی چیست دیدن کنید.

عوارض جانبی برای چاقی

همان‌طور که می‌دانید عوارض جانبی برای چاقی در نظر گرفته می‌شود که افراد موظف‌اند با توجه به شناخت نوع چاقی و اضافه ‌وزن خود اقدامات لازم را برای برطرف نمودن افزایش وزن داشته باشند و به ‌مرور زمان کاهش وزن را تجربه کنند.

به ‌غیر از تمامی مسائل ذکر شده نکته‌ای که بر روی آن تاکید داریم، این است که اگر شما به انواع چاقی و اضافه ‌وزن دچار هستید، برای این‌که بتوانید این وضعیت را تغییر بدهید و شاهد کاهش وزن خود باشید، بهتر است به یک کارشناس و متخصص تغذیه مراجعه کنید تا اول از همه نوع چاقی و اضافه ‌وزن شما تشخیص داده شود.

سپس فرآیند کاهش وزن با توجه به شرایط خاص بدنی شما اتفاق بیفتد و بتوانید تناسب اندام را تجربه کنید. امیدواریم که استفاده از این مسائل برای شما مفید و اثربخش بوده باشد.

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید