افتادگی پوست بعد از لاغری

فهرست مطالب

اگر می خواهید در مورد افتادگی پوست بعد از لاغری اطلاعات سودمندی کسب کنید، مطالعه ی این مطلب را از دست ندهید.

در این مقاله سعی داریم تا در خصوص افتادگی پوست بعد از لاغری مطالب جامعی را در اختیار شما قرار دهیم. همچنین درباره علل افتادگی پوست، دلیل شل شدگی پوست، شیوه های مناسب برای رفع افتادگی پوست، تاثیر تغذیه روی افتادگی پوست، تمرینات ورزشی مناسب و ترک های پوستی و … اطلاعات کاملی را ارائه می نماییم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد افتادگی پوست بعد از لاغری می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

افتادگی پوست بعد از لاغری
افتادگی پوست بعد از لاغری

اینفوگرافیک افتادگی پوست بعد از لاغری

اینفوگرافیک افتادگی پوست بعد از لاغری
اینفوگرافیک افتادگی پوست بعد از لاغری

شما با بهره مندی از این متدها می توانید تا حد قابل توجهی میزان افتادگی پوست را کاهش دهید و یا شل شدگی پوست را مجدداً به حالت گذشته خود برگردانید.

دلایل افتادگی پوست بعد از لاغری

زمانی که فرد مقدار زیادی از وزن خود را کم کند پوست اضافی آویزان و افتاده می شود.

بصورت کلی هرچه فرد وزن بیشتری از دست بدهد پوست شل تر شده و افتادگی بیشتری دارد.

به گونه ای که اجزای ارتجاعی پوست نه فقط، لایه‌های چربی را که باعث کشیده شدن آنها روی بدن می‌شود از دست می‌دهند، بلکه همچنین زمان زیادی برای انعطاف‌پذیری نسبت به فرم جدید بدن، ندارند. به همین خاطر نیز پوست آویزان می شود.

دلیل افتادگی پوست بعد از لاغری چیست؟

چه دلایلی سبب بروز افتادگی پوست می شود؟

چه عواملی سبب شل شدگی و یا آویزان شدن پوست در نواحی مختلف بدن می شود؟ توضیح دهید.

تکنیک های مناسب به منظور رفع افتادگی پوست را نام ببرید.

چه مواد غذایی در کاهش افتادگی پوست تاثیرگذار هستند؟

تمرینات ورزشی مناسب برای پیشگیری از افتادگی پوست را نام ببرید.

ترک های پوستی و یا استریا چیست و به چه دلیل روی پوست نمایان می شوند؟ توضیح دهید.

جراحی های مرتبط برای حذف افتادگی پوست پس از تقلیل وزن را ذکر کنید.

نتیجه گیری

 

افتادگی پوست بعد از لاغری

اغلب شل شدگی و یا افتادگی پوست پس از انجام جراحی های لاغری و یا رژیم های کاهش وزن سریع در ناحیه شکم روی می دهد. بعضی از افراد بعد از تقلیل بسیار شاخص توده بدنی با شل شدگی و یا افتادگی سینه ها، بازو، باسن و ران همراه می شوند.

افتادگی پوست بعد از لاغری
افتادگی پوست بعد از لاغری

برای سفت تر شدن و رهایی از افتادگی پوست بعد از لاغری، متدهای درمانی متعددی وجود دارد که سعی داریم در این مقاله، مطالب کاملی را ارائه دهیم.

 

علل افتادگی پوست

پوست مستحکم و مقاوم به آسانی می تواند کشیده شود و به صورت اولیه بازگردد. هنگامی که پوست این قدرت و توانایی را به تدریج از دست می دهد، با افتادگی و یا شل شدگی همراه می شود.

علل افتادگی پوست
علل افتادگی پوست

شل شدگی و یا افتادگی پوست می تواند بر اثر عوامل متعدد به وجود آید. برخی از بخش های بدن مانند غبغب، گلو، پلک ها، چانه، شکم، بالای بازوها بیشتر مستعد شل شدگی و یا افتادگی پوست قرار می گیرند.

دلایل بروز افتادگی پوست

در ادامه موضوع افتادگی پوست بعد از لاغری، به این سوال می رسیم که چه دلایلی سبب بروز افتادگی پوست می شود؟

افزایش سن:

با بالا رفتن سن پوست، کلاژن و الاستین دو پروتئین اساسی تولید شده در درم را به مرور زمان از دست می دهند. خاصیت ارتجاعی پوست حاصل از پروتئین الاستین است که می تواند به محکم تر شدن پوست در زمان کشش مجدد به عقب کمک زیادی کند. تولید کلاژن ها از طریق فیبروبلاست هاست.

تولید این ماده از طریق الیاف محکم است که به حفظ استحکام و ساختار پوست کمک می کند. همان طور که گفتیم، با بالا رفتن سن، تولید این دو پروتئین تقلیل می یابد. علاوه بر این الاستین و کلاژن به مرور زمان در اثر پارامترهای غیر طبیعی نظیر:

قرار گرفتن در برابر نور مستقیم خورشید، آلاینده های محیطی مانند دود سیگار و برخی موارد در شیوه زندگی نظیر تغذیه نامطلوب و مصرف مشروبات الکلی تخریب می شوند. در مجموع عدم مراقبت های پوستی سبب تسریع روند فرآیند پیری در فرد می شود.

پیشنهاد می کنیم از سایر مطالب سایت دکتر سلیمی دیدن کنید.

از دست دادن وزن:

تحمل اضافه وزن بالا در طولانی مدت می تواند به الیاف الاستین و کلاژن موجود در پوست آسیب وارد کند. لذا این امر سبب می گردد تا در زمان از دست دادن وزن و لاغری، پوست به مراتب سخت تر جمع شود.

چنان چه بخش اعظمی از وزن خود را به شیوه های متعدد از دست دهید مثلاً بیش از چهل و پنج کیلوگرم، با درصد قابل توجهی از افتادگی پوست بعد از لاغری همراه می شوید.

اغلب بیمارانی که از جراحی های لاغری برای از دست دادن وزن بهره مند می شوند، نسبت به سایر متدهای درمانی بیشتر با افتادگی پوست به خصوص در ناحیه شکم مواجه می شوند.

با توجه به این که پوست های شاداب و جوانتر، خیلی سریعتر به شکل قبلی خود بر می گردند، سن شخص در هنگام تقلیل وزن می تواند در افتادگی پوست نقش بسیاری داشته باشد.

بارداری:

از دیگر دلایلی که سبب افتادگی پوست بعد از لاغری در افراد به خصوص در بانوان می شود را می توان به دوران بارداری متذکر شد. میزان افتادگی پوست بعد از حاملگی امری متدوال است.

این افتادگی بیشتر در بانوانی که دو یا سه قلو باردار هستند، به مراتب بیشتر مشاهده می شود. البته سن مادران باردار هم در شل شدگی و افتادگی پوست تاثیرگذار است.

بیماری:

برخی از مشکلات در بیماران سبب افتادگی پوست می شود. یکی از این مشکلات کمیاب لنفوم سلول (T) پوستی است که به (پوست شل گرانولوماتوز) مشهور است.

این گروه از بیماران در ناحیه زانو و آرنج با افتادگی بسیار پوستی همراه هستند. به طور معمول بیماران مبتلا به افتادگی پوست شل گرانولوماتوز، بدن آن ها پاسخ مناسبی به درمان نمی دهد.

سندرم اهلرز- دانلوس:

از دیگر اختلالاتی که سبب بروز افتادگی پوست می شود، EDS (سندرم اهلرز- دانلوس) عارضه ارثی کمیاب در بافت همبند است. بیماران مبتلا به EDS با نارسایی تولید پروتئین کلاژن همراه هستند که این موضوع می تواند سبب افتادگی و یا شل شدگی پوست به خصوص در ناحیه صورت شود.

دلیل افتادگی پوست بعد از کاهش وزن

به طور معمول افتادگی پوست در پی لاغری سریع بر اثر پیروی از یک برنامه رژیم غذایی نادرست و یا استفاده از متدهای نوین جراحی چاقی به وجود می آید.

دلیل افتادگی پوست بعد از کاهش وزن
دلیل افتادگی پوست بعد از کاهش وزن

دلیل افتادگی پوست بر اثر رژیم غذایی لاغری:

در برنامه رژیم های غذایی که میزان چربی، کربوهیدرات و پروتئین تا حد قابل توجهی کاهش می یابد و یا شخص اقدام به حذف وعده های اصلی غذایی می کند، شخص براثر پیروی از این برنامه رژیم غذایی نامطلوب و غیراستاندارد در یک بازه زمانی کوتاه، وزن قابل توجهی را از دست می دهد.

بنابراین با تقلیل وزن سریع، توده های چربی زیر پوست به تدریج از بین می روند و در نتیجه پوست خاصیت کشسانی خود را در راستای هماهنگی با موقعیت جدید از دست می دهد و در نتیجه با افتادگی و یا شل شدگی بعد از کاهش وزن همراه می شود.

دلیل افتادگی پوست بر اثر جراحی لاغری:

اغلب افرادی که برای رسیدن به وزن ایده آل و یا طبیعی از جراحی چاقی استفاده می کنند، بعد از مدتی با آویزان شدن پوست به خصوص در ناحیه شکم شاکی هستند.

در حقیقت شل شدگی پوست در هر شخص متفاوت بوده و مقدار آن به پارامترهای متعددی مانند:

1) نوع عمل جراحی چاقی 2) وزن قبلی 3) ژنتیک 4) سن 5) مصرف سیگار

بستگی دارد. در بین تمامی جراحی های کاهش وزن، عمل جراحی اسلیو معده که پروسه کاهش وزن روی بیماران انجام می شود، شخص با افتادگی کمتری نسبت به سایر جراحی های چاقی همراه است. (لطفا از پست  اسلیو معده مناسب چه کسانی است دیدن کنید.)

با توجه به این که اغلب افراد بعد از لاغری با مقداری افتادگی پوست همراه می شوند، لذا امری طبیعی است که با روبرو شدن با این مشکل حس خوشایندی نداشته باشند. اما متخصصین، شیوه های پیشگیرانه و همچنین گزینه های اصلاحی مناسب به منظور این سری از مشکلات را به بیماران توصیه می کنند.

 

دلیل افتادگی پوست بر اثر جراحی لاغری:
دلیل افتادگی پوست بر اثر جراحی لاغری:

عوامل تاثیرگذار در افتادگی پوست پس از تقلیل وزن

پوست، عضوی ارتجاعی و الاستیک است که در زمان رشد و یا حرکت بدن بایستی کشیده شود. اگر عضله و یا بافت های چربی را از دست می دهید، پوست آن بایستی جمع شود.

پوست نیز یک اندام است و همچون سایر اعضای دیگر موجود در بدن از سلول به وجود آمده است. لایه های متعدد پوست دارای سلول های متعددی است.

چنان چه سلول های پوستی اپیدرم یا همان بخش بیرونی پوست به صورت پیوسته حذف گردد و سلول های جدید جایگزین آن شوند، اما بافت های پوستی در بخش تحتانی اپیدرم پوست کمی پایدارتر هستند.

عوامل تاثیرگذار در افتادگی پوست پس از تقلیل وزن
عوامل تاثیرگذار در افتادگی پوست پس از تقلیل وزن

لایه های پوست (درم) و (زیردرم) نام دارند که از فیبرها، بافت های همبند ارتجاعی، رگ های خونی و همچنین سایر اجزای تشکیل دهنده تشکیل شده اند که براساس نوع متد درمانی می توانند به صورت منقبض و یا کشیده باشند.

زمانی که شما در کوتاه ترین زمان با کاهش وزن همراه می شوید، اجزای تشکیل دهنده ارتجاعی پوست علاوه بر از دست دادن لایه های چربی که سبب کشش روی پوست می شود، زمان بسیاری برای انعطاف پذیری در مقابل وضعیت جدید بدن را ندارد.

آیا افتادگی، حاصل شل شدگی پوست است یا بافت های چربی سرسختی است که در زیر پوست باقی مانده است؟

بلافاصله بعد از لاغری، بخش بسیار زیادی از پوست شخص با افتادگی و یا شل شدگی همراه می شود. در حقیقت تنها چربی زیرجلدی و اضافی بدن است که با این اندام بدن (پوست) احاطه شده است. به این ترتیب اگر به وزن ایده آل خود دست یافته باشید، شاید هنوز بخشی از چربی های موجود در بدن به شکل آویزان در زیر پوست باقی مانده باشد.

چربی های زیرجلدی (چربی نرم) نامیده می شوند که به آسانی با پوست افتاده و قدیمی اشتباه در نظر گرفته می شود. این سری از چربی ها بسیار با داوم و سرسخت هستند، به این مفهوم که تا طولانی مدت پس از تقلیل وزن از بین می روند و بایستی بیان کرد که این چربی های سرسخت، چربی واقعی هستند.

آیا افتادگی، حاصل شل شدگی پوست است یا بافت های چربی سرسختی است که در زیر پوست باقی مانده است؟
آیا افتادگی، حاصل شل شدگی پوست است یا بافت های چربی سرسختی است که در زیر پوست باقی مانده است؟

چربی موجود در بدن سرشار از گیرنده های بتا 2 (b-2) و همچنین آلفا 2 (a-2) هستند. این دو گیرنده در تعامل با نورآدرنالین و آدرنالین سبب آزادسازی بافت های چربی انباشته شده در بدن می شوند.

گیرنده های بتا 2 (B-2)

گیرنده های بتا 2 (B-2)، فارغ از دریافت بیش از اندازه بیولوژیکی، در رابطه با چربی راحت هستند که شما قادر خواهید بود تا به آسانی آن ها را از دست بدهید.

گیرنده های آلفا 2 (A-2)

گیرنده های آلفا 2 (A-2) با چربی های سرسخت در تماسند که این امر سبب می گردد تا حذف آ نها سخت تر صورت پذیرد، به خصوص چربی های موجود در ناحیه شکم که دارای نسبت محدودی از آلفا2 و بتا 2 است. این عامل یکی از دلایلی است که سبب گردیده تا چربی اطراف شکم به عنوان آخرین بخش موجود در بدن شناخته شود که تحلیل می گردد.

گیرنده های آلفا 2 (A-2)
گیرنده های آلفا 2 (A-2)

اگر بخشی که دچار افتادگی پوست بعد از لاغری است و ضخامت آن از چند میلیمتر بیشتر باشد، بیانگر این است که در بدن شما هنوز مقداری چربی باقیمانده است.

اگر شیوه زندگی جدید خود را برای از کاهش وزن ادامه دهید

به این معنا که اگر شیوه زندگی جدید خود را برای از کاهش وزن ادامه دهید و پیوسته همانند شخصی باشید که همیشه مراقب وزن ایده آل و طبیعی خود هستید، پوست به سفت و یا جمع شدن خود ادامه می دهد و در نهایت افتادگی پوست حذف می گردد.

اما اگر پوست حالت افتادگی دارد و با کمی فشار متوجه نازک بودن پوست شوید و یا مدتی است که افتادگی پوست شما بدون تغییر و یا با تغییر اندک همراه است، بایستی گفت که این حالت علائم بافت چربی در بدن نیست، بلکه شما با افتادگی پوست همراه هستید نه گیرنده های آلفا 2 که بسیار سرسخت هستند.

جلوگیری از افتادگی پوست بعد از لاغری

رژیم های غذایی نادرست و انجام فعالیت های ورزشی سنگین، می تواند خیلی سریع علاوه بر چربی، عضله ها را نیز از بین ببرد و در نهایت سبب بدتر شدن موقعیت بدن، یعنی شل شدگی و یا افتادگی پوست شود.

به عبارتی شکل عضلانی بخش تحتانی نگهدارنده پوست که روی پوست را پوشش می دهد، به همراه بافت چربی که سبب نگه داشتن محکم پوست می شود، حذف می گردد.

اغلب برنامه های تقلیل وزن، حتی تکنیک هایی که شما در هفته تا یک کیلوگرم وزن از دست می دهید، ممکن است با مشکل شل شدگی پوست مواجه شوند.

 

برخی از افراد تنها ماهانه می توانند بین یک الی یک و نیم کیلوگرم چربی موجود در بدن را از دست دهند. در مجموع هر کاهش وزنی که بالغ بر یک و نیم کیلوگرم درماه باشد، به احتمال بسیار زیاد شامل از دست دادن عضله در بدن است نه بافت های چربی، لذا باید برای کاهش وزن اصولی، این امر را تحت نظر متخصصین تغذیه انجام دهید.

براساس مطالعات صورت گرفته، متخصصین به این نتیجه رسیدند که تغییرات یکپارچه و اندک در برنامه رژیم غذایی و تمرینات فیزیکی، سبب لاغری تدریجی و پایدار در بدن می شود.

این نوع لاغری پیوسته و آهسته از بروز اختلالاتی نظیر افتادگی پوست بعد از لاغری پیشگیری می کند

این نوع لاغری پیوسته و آهسته از بروز اختلالاتی نظیر افتادگی پوست بعد از لاغری پیشگیری می کند. به همراه لاغری تدریجی، بایستی تمرینات مقاومتی در پروسه لاغری شما قرار گیرد تا شما به بهترین نتیجه دست یابید. خاصیت ارتجاعی پوست با بالا رفتن سن تقلیل می یابد.

هر چند شما با برخی از شیوه های پیشگیرانه که بیان نمودیم، می توانید تا حد بسیار زیادی این روند را به تعویق بیندازید، اما گذر زمان را نمی توانید تغییر دهید. خوب خوابیدن، فعال بودن، کاهش استرس و اضطراب و همچنین مصرف مواد غذایی سالم و استاندارد می تواند به وزن طبیعی و پیشگیری از افتادگی پوست بعد از لاغری کمک شایانی کند.

شیوه های رفع افتادگی پوست بعد از لاغری

با توجه به موارد فوق، باید بگوییم که جای هیچ نگرانی نیست زیرا این اندام عضوی زنده است که به مرور زمان به ساختاری تغییر شکل می دهد که با فرم جدید متناسب است.

اما ممکن است این پروسه چندین سال به طول بیانجامد. برهمین اساس سعی داریم تا شیوه های که می تواند در رفع افتادگی و یا شل شدگی پوست به شما کمک کنند را متذکر شویم:

هیدراته نگه داشتن بدن

باید به نیازهای بدن برای مصرف مایعات و آب دقت بسیار داشته باشید یا به عبارتی بدن خود را هیدارته نگه دارید. یکی از مهمترین مایعاتی که می تواند قابلیت ارتجاعی پوست را محافظت کند (آب) است. البته هیدراته نگه داشتن بدن از طریق نوشیدنی ها و سایر مواد غذایی حاصل می گردد.

این عضو زنده از سلول تشکیل شده که به مراقبت های بسیاری برای پیشگیری از افتادگی پوست نیاز دارد. بخش اعظمی از سلول های پوستی همچون کلیه بافت های موجود در بدن، از (آب) تشکیل شده است.

به طور قطع این اندام گسترده در بهترین شکل ممکن بدون آب به درستی عمل نخواهد کرد. در صورتی که پوست بدن شما در طی روز آب کافی دریافت نکند، به تدریج کشش و انعطاف پذیری خود را از دست می دهد و در نتیجه با افتادگی پوست همراه می شود.

هیدراته نگه داشتن بدن
هیدراته نگه داشتن بدن

تغذیه مناسب

الاستین و کلاژن دو ماده ضروری موجود در پوست هستند که باید برای تامین این دو ماده، مواد غذایی مملو از پروتئین را مصرف کنیم. انواع دانه ها، پنیرکوتاژ، حبوبات، شیر، ماهی، لوبیا، آجیل، توفو(پنیر سویا) که همگی از اجزای تشکیل دهنده الاستین و کلاژن هستند و روغن هایی که برای حفظ بهبود سلامت پوست در برنامه رژیم غذایی بایستی استفاده کنیم.

بنابراین شما با پیروی از دستورالعمل های غذایی می توانید تا حد قابل توجهی از افتادگی و یا شل شدگی پوست در نواحی مختلف بدن به خصوص شکم پیشگیری کنید.

مراقبت از پوست

برای پیشگیری از افتادگی و یا شل شدگی پوست علاوه بر تغذیه مناسب، بایستی مراقبت های پوستی را روزانه انجام دهید. لایه برداری های روزانه می تواند تا حد قابل توجهی به حذف سلول های مرده پوست و همچنین بالا بردن جریان گردش خون برای شادابی و سلامت پوست کمک کند.

ترکیبی از مواد معدنی و یا نمک های مخصوص در کنار حمام گرم می تواند سبب بهبود رنگ پوست شود. کرم های حاوی مواد سفت کننده پوست به همراه ترکیبات گیاهی و سایر ترکیبات دیگر نظیر عصاره مخمر، آلوئه ورا، ویتامین C، اسید هیالورونیک، ویتامین A، پروتئین سویا و ویتامین E می تواند به عنوان یک آبرسان اثربخش به بالا بردن تولید دو پروتئین ضروری الاستین و کلاژن در پوست کمک کند.

مراقبت از پوست
مراقبت از پوست

نکات دیگری که در راستای مراقبت از پوست می توان انجام داد:

–   عدم استفاده سیگار و پرهیز از مصرف دخانیات دیگر؛ زیرا این امر می تواند تولید الاستین و کلاژن موجود در پوست را تا حد زیادی کاهش دهد.

–   برای مراقبت های بهداشتی از مصرف صابون، مایعات ظرفشویی، شامپو که حاوی ترکیبات سولفاتی هستند و به عنوان مواد شوینده خشن شناخته می شوند، خودداری کنید.

–  تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید و همچنین شیوه های برنزه و سولاریوم اجتناب کنید.

–  از ارتباط بدن با آب کلردار و یا داغ نیز خودداری نمایید.

کلیه موارد ذکر شده از شیوه های پیشگیرانه به منظور افتادگی پوست بعد از لاغری است که می تواند در این راستا به شما کمک شایانی کند.

افزایش توده های عضلانی بدن

همان طور که متذکر شدیم، پوست بعد از کاهش وزن به تدریج آویزان می شود. به این علت که بافت های چربی که سبب ساختار مناسب پوست می شوند، در حقیقت از بین می روند.

با حذف این توده ها، شما با پوستی لفاف نیمه تهی همراه می شوید که بهتر است برای لفافه و پوشش مناسب تر، آن ها را از طریق توده های عضلانی پر کنیم تا از این طریق از شل شدگی پوست تا حد قابل توجهی پیشگیری کنیم.

انجام بعضی از فعالیت های عضله سازی (هایپرتروفیک)، به خصوص در نواحی که پوست با افتادگی همراه است، می تواند به سفت تر شدن و ظاهر مناسب پوست کمک کند.

افزایش توده های عضلانی بدن
افزایش توده های عضلانی بدن

در چنین شرایطی، در واقع شما با پرکردن بخش های خالی موجود در بدن با عضله، از لحاظ متابولیکی بافت فعال و سالم تری را در پوست خود ایجاد کرده اید و در نهایت شما با پوستی جمع تر و سفت تر همراه خواهید شد.

در مجموع ترکیب فعالیت های تقلیل وزن و تمرینات تقویت کننده سبب بیشتر شدن توده های عضلانی در فرد می شود

در مجموع ترکیب فعالیت های تقلیل وزن و تمرینات تقویت کننده سبب بیشتر شدن توده های عضلانی در فرد می شود. تکنیک های فوق کمک می کند تا کالری سریعتر سوزانده و در نتیجه شخص با کاهش وزن بیشتری همراه شود.

همچنین تمرینات تقویتی نظیر وزنه برداری، اسکوات، پرس شانه به افتادگی پوست، به خصوص پوست ناحیه شکم که درصد بسیاری از لکه های پوستی پس از تقلیل وزن در اطراف آن مشاهده می شود، کمک زیادی می کند.

پیلینگ و لایه برداری

یکی از قدیمی ترین شیوه های معروف برای برطرف نمودن افتادگی پوست، لایه برداری است. پیلینگ (لایه برداری شیمیایی) سبب حذف لایه خارجی پوست یا به عبارتی افتاده ترین بخش پوست می شود که این شیوه درمانی سبب می گردد که پوست زیرین به صورتی شفاف و صاف مشاهده شود.

متخصصین از اسیدهای متعدد برای حذف بافت های مرده پوست و همچنین از بین بردن ناخالصی ها در متد پیلینگ استفاده می کنند.

عملکرد این شیوه درمانی سبب ایجاد پوشش صاف، تشویق تولید کلاژن و تقلیل خطوط ریز و از همه مهمتر افتادگی های پوستی که بر اثر از دست دادن وزن روی پوست ایجاد شده است، می گردد.

بیماران برای دستیابی به بهترین نتیجه، بهتر است در فواصل زمانی مشخص از متد درمانی پیلینگ بهره مند شوند. از مزیت های بارز تکنیک درمانی فوق می توان به پوستی صاف، نرم، جوان، سفت و محکم متذکر شد.

سفت تر شدن پوست از طریق اولتراسوند

این متد به اولتراپی نیز معروف است که عمیق ترین لایه های پوستی را گرم می کند و در نتیجه باعث تشویق تولید کلاژن که به عنوان ضروری ترین پروتئین در پوست است، می شود. متد درمانی فوق، مناسب ترین گزینه برای جمع و سفت تر کردن پوست های آویزان و همچنین افتادگی نواحی اطراف گردن، چشم و چانه است.

(رادیو فرکانسی)

همچون شیوه های اولتراپی، شیوه درمانی آر اف هم برای روند معالجه آخرین لایه خارجی پوست که دچار شل شدگی شده است را گرم می کند تا از این طریق، پوست های آویزان را وادار به تولید کلاژن کنند.

همچنین با حرارت بافت های زیرین پوست به حذف رسوبات چربی موجود در پوست، کمک شایانی می کند. متد فوق برای افتادگی های پوستی بعد از تقلیل وزن می تواند ایده آل ترین گزینه به شمار آید.

در حال حاضر متخصصین برای برطرف نمودن سلولیت ران، بازوها، شکم و باسن، متد درمانی رادیو فرکانسی را موثرترین شیوه معالجه برای بیماران در نظر می گیرند. انرژی حاصل از RF سبب تقلیل بافت های چربی و همچنین فشردگی فیبرهای کلاژن می شود که در این راستا بدن را تشویق به تولید طبیعی کلاژن جدید می کند.

کلاژن های جدید پوست را در جهت ظاهری صاف تر، سالم و محکم تر سفت و سخت می کند. چنین می توان بیان کرد که آر اف مناسب ترین گزینه برای درمان افتادگی های پوستی دور کمر، شکم، باسن، بازو و ران هاست که شخص بر اثر از دست دادن وزن با این مشکل مواجه شده است.

IPL/RF combo

یکی دیگر از متدهای درمانی موثر در افتادگی پوست بعد از لاغری را می توان به IPL/RF combo متذکر شد. شیوه درمانی فوق ترکیبی از RF (رادیو فرکانسی) و IPL (نورپالسی پرقدرت) است. این تکنیک درمانی موثرترین متد برای گرما بخشیدن لایه های عمیق و سطحی پوست است که این امر، تولید کلاژن را به حداکثر می رساند.

ابلیشن (لیزردرمانی تخریبی)

Resurfacing (احیای مجدد پوست) نظیر شیوه های لایه برداری و سفت کردن پوست از طریق اولتراسوند است. با توجه به این که گرمای حاصل از لیزر سبب تولید کلاژن در بخش زیرین پوست می شود، آخرین لایه خارجی پوست شخص حذف می گردد.

سفت شدن پوست به روش لیزر سبب بهبود قابلیت ارتجاعی پوست می شود و علاوه بر این سبب تولید پروتئین ضروری پوست یعنی کلاژن می شود. به این ترتیب پوست کشیده تر و سفت تر می شود.

بایستی متذکر شد که متد درمانی فوق، یکی از موثرترین و پرطرفدارترین متدهای درمانی برای کشش پوست بعد از زایمان، رفع افتادگی براثر کاهش وزن و تغییر رنگ پوست می شود.

مناطقی که از طریق لیزر درمانی تخریبی مورد درمان قرار می گیرد، شامل قفسه سینه، صورت، گردن، باسن، ران، شکم، سینه ها است که براثر از دست دادن وزن با افتادگی و یا شل شدگی همراه گردیده است.

جراحی کانتورینگ بدن

در برخی موارد تمامی شیوه های معالجه در جهان به منظور جمع و یا سفت کردن پوست افتاده و آویزان موثر نخواهد بود. در چنین شرایطی، جراحی فوق می تواند مناسب ترین گزینه برای این گروه از بیماران به شمار آید.

اغلب بانوان بعد از دوران بارداری به دلیل اضافه وزن بالا با افتادگی در نواحی مختلف بدن به خصوص ناحیه شکم همراه می شوند که با پیروی از برخی از دستورالعمل ها می توانند به راحتی پوست خود را مجدداً همچون گذشته سفت کنند.

اما در صورتی که سال ها وزن اضافی را با خود حمل می کنید و بر اثر آن درد و ناراحتی های بسیاری را تجربه می کنید، شاید بتوانید با انجام جراحی پلاستیک به منظور سفت شدن و همچنین لیفت پوست، این عارضه را از بین ببرید.

زیرا همیشه مراقبت های پوستی، تغذیه، عضله سازی، زمان، آبرسانی بدن برای رفع این مشکل کافی نباشد. برای انجام عمل جراحی فوق، جراح متخصص با ایجاد برشی در ناحیه تحت درمان، پوست و چربی مازاد را پیش از دوختن ابتدا برش می زند.

این جراحی یکی از سخت ترین و جدی ترین عمل های جراحی است

این جراحی یکی از سخت ترین و جدی ترین عمل های جراحی است که شخص برای انجام آن نیاز به بستری شدن در بیمارستان و دوران نقاهت کاملی دارد.

در صورتی که با پوستی آویزان در نواحی مختلف بدن همراه هستید و مایل به انجام جراحی کانتورینگ بدن هستید، لازم است تا پیش از جراحی با پزشک معالج در خصوص روند بهبودی و شیوه جراحی گفت و گو و مشورت کنید.

جراحی فوق تنها در موارد حاد روی بیماران صورت می پذیرد و نکته حائز اهمیت این است اشخاصی که برای حذف این عارضه از جراحی فوق بهره مند می شوند، ممکن است در زمان دوران ترمیم مجدد پس از جراحی، چربی مازادی را به دست آورند.

لذا بایستی پیش و بعد از انجام عمل فوق، با جراحان متخصص در خصوص مشکلاتی که ممکن است برای شما به وجود آید، گفت و گو کنید تا بتوانید تا حد زیادی از بروز این عارضه پیشگیری کنید.

این جراحی یکی از سخت ترین و جدی ترین عمل های جراحی است
این جراحی یکی از سخت ترین و جدی ترین عمل های جراحی است

درمان افتادگی پوست از طریق بوتاکس

یکی دیگر از شیوه های که می تواند به افتادگی پوست پس از لاغری کمک کند، تزریق بوتاکس است. انجام این تزریق در نواحی مختلف بدن سبب حذف چین و چروک ها و یا افتادگی پوست می شود و به شادابی و ظاهری جوانتر به پوست، کمک شایانی می کند.

سفت شدن پوست با ورزش

همان طور که متذکر شدیم، افتادگی پوست ناشی از تقلیل وزن و یا بارداری، تا حد بسیاری از طریق انجام تمرینات فیزیکی قابل درمان است. انجام تمریناتی که سبب ایجاد ماهیچه ها و یا توده های عضلانی می شود، سبب محکم و سفت شدن ماهیچه های آویزان می شود.=

تمرینات استقامتی و یا وزنه برداری

استفاده از وزنه ها، باندها و یا  دستگاه های استقامتی می تواند به بالا بردن توده های عضلانی کمک زیادی کند.

پیلاتس

این متد درمانی به عنوان (کنترولوژی) مشهور است. در پیلاتس از تمرینات کنترل شده برای تقویت و سفت کردن مرکز بدن، بازوها، ماهیچه سرینی و پاها استفاده می شود.

مصرف مکمل ها

براساس مطالعات صورت گرفته، مکمل های خوراکی شامل ترکیباتی مانند اسید هیالورونیک و کلاژن هستند که به تقلیل افتادگی های پوستی حاصل از بالا رفتن سن کمک می کند. بعضی از مکمل های فوق عبارتند از:

کلاژن هیدرولیز شده

شما برای برخورداری از پوستی شاداب و جوان به این پروتئین اصلی موجود در پوست یعنی کلاژن نیاز دارید. مکمل های حاوی کلاژن می توانند از پیری پوست تا حد قابل توجهی پیشگیری کنند.

پروتئین

لیزین و پرولین که پروتئین موجود در اسیدهای آمینه هستند، از سازنده ترین واحدهای ضروری برای تولید کلاژن موجود در بدن به شمار می آیند.

ژلاتین

ژلاتین منبع مناسبی از (گلایسین) است که به عنوان اثربخش ترین واحد برای تولید کلاژن موجود در بدن به شمار می آید. در بیشتر موارد در موادی نظیر پاستیل و ژله مصرف می شود.

ویتامین C

مورد دیگری که به کلاژن سازی پوست کمک می کند، مصرف ویتامین سی است.

تمامی این مکمل ها می تواند به تولید کلاژن پوست که مهمترین عامل در پیشگیری از افتادگی پوست است، کمک مهمی کند.

ویتامین C
ویتامین C

رژیم غذایی مناسب برای محکم شدن پوست شکم پس از کاهش وزن

همان طور که متذکر شدیم، یکی از شیوه های پیشگیری از افتادگی پوست بعد از لاغری، استفاده از رژیم غذایی مناسب است. در این بخش، سعی داریم تا موثرترین محصولات غذایی که سبب جمع شدن پوست پس از تقلیل وزن می شود را بیان کنیم. با ما باشید.

روغن زیتون:

این محصول غذایی حاوی یکی از سالم ترین و مطلوب ترین انواع چربی هاست که اثربخشی ضد التهابی بسیاری را روی پوست ایجاد می کند و می تواند علاوه بر کاهش پیامدهای پیری پوست، به درمان شل شدگی پوست پس از کاهش وزن کمک زیادی کند. این روغن اشباع نشده، استحکام پوست و همچنین خاصیت ارتجاعی پوست را بیشتر می کند.

بنابراین امری طبیعی است که استفاده از روغن زیتون سبب سفت تر و محکم شدن پوست به خصوص در ناحیه شکم بعد از لاغری در فرد شود.

چای سبز:

این نوشیدنی حاوی بخش بسیاری از (آنتی اکسیدان فتول) است و علاوه بر اثربخشی مثبتی که در معالجه اغلب مشکلات نظیر دیابت دارد، می تواند به محافظت از کلاژن های موجود در پوست نیز کمک کند.

از اصلی ترین پروتئین مورد نیاز برای پوست، کلاژن ها هستند که می تواند پیامدها و نشانه های افتادگی پوست را تا حد قابل توجهی تقلیل دهد.

البته متخصصین تغذیه به افرادی که تحت برنامه رژیم غذایی مناسب به دنبال کاهش وزن چشمگیری هستند، توصیه می کنند که در طی روز، چای سبز مصرف کنند تا به رفع افتادگی پوست شکم پس از کاهش وزن و حذف توده های چربی کمک شایانی کند.

ماهی چرب:

یکی از موثرترین مواد غذایی که به رفع افتادگی پوست کمک بسیاری می کند، ماهی های چرب است. ماهی های چرب علاوه بر تاثیرات مثبتی که بر معالجه مشکلات روده ای، قلبی و دیگر اختلالات دارد، می تواند به شکل حیرت انگیزی سبب ترمیم و جوانسازی پوست شود.

موادغذایی موجود در ماهی های چرب با بالا بردن آبرسانی و قدرت کشسانی پوست، صدمات حاصل از التهابات پوستی، افتادگی پوست بعد از لاغری، آفتاب سوختگی را تا حد قابل توجهی بهبود می بخشد.

چنان چه از مشکلات افتادگی پوست پس از لاغری رنج می برید، حتماً سعی کنید تا هفته ای دو بار این ماده غذایی با ارزش را در برنامه رژیم غذایی خود قرار دهید.

ماهی چرب:
ماهی چرب:

کاکائو و یا شکلات تیره:

این محصول غذایی بی نظیر، حاوی بهترین آنتی اکسیدان ها هستند. آنتی اکسیدان موجود در شکلات تیره و یا کاکائو از زغال اخته، انواع توت ها و بلوبری نیز قوی تر است. این محصول غذایی در کاهش فشار خون مفید است و حساسیت به هورمون انسولین را تا حد قابل توجهی افزایش می دهد.

در نتیجه کارکرد ارتجاعی و شریانی رگ ها را ارتقا می بخشد. فلاوانول، آنتی اکسیدان موجود در شکلات است که پوست را در برابر مشکلات محیطی حفظ می کند.

البته مقدار این آنتی اکسیدان در شکلات های مختلف متفاوت است. بنابراین در زمان پیروی از برنامه رژیم غذایی برای لاغری، سعی کنید از این محصول به منظور پیشگیری از افتادگی پوست استفاده کنید.

سبزیجات:

این گروه از مواد غذایی مفید و سالم بسیار کم کالری و مغذی هستند. آنتی اکسیدان های موجود در سبزیجات به تقلیل ریسک ابتلا به مشکلات آب مروارید، قلبی، سرطان و اغلب اختلالات کمک بسیاری می کند. اغلب این گروه از محصولات غذایی مملو از بتاکاروتن هستند.

بتاکاروتن موجود در سبزیجات پوست شما را در مقابل رادیکال های آزاد و اشعه آفتاب که هر دو در پیری پوست موثر هستند، محافظت می کند. از بهترین منابع بتاکاروتن می توان به کدو تنبل، هویج، سیب زمینی شیرین متذکر شد. اغلب سبزیجات هم مملو از ویتامین (C) هستند که در کلاژن سازی پوست نقش مهمی دارند.

سبزیجات فوق تاثیرات آنتی اکسیدان بسیاری را به همراه دارند

سبزیجات فوق تاثیرات آنتی اکسیدان بسیاری را به همراه دارند. از سبزیجات حاوی ویتامین C می توان به فلفل دلمه ای، کلم بروکلی، گوجه فرنگی و سبزیجات دارای برگ های تیره اشاره کرد.

افرادی که در برنامه رژیم غذایی خود از سبزیجات زرد و سبز بیشتر استفاده می کنند، با افتادگی پوست کمتری مواجه خواهند شد. متخصصین تغذیه به منظور پیشگیری از افتادگی پوست پس از لاغری و یا برطرف نمودن آن، این گروه از مواد غذایی را در برنامه رژیم غذایی آن ها قرار می دهند.

تخم کتان:

این دانه نباتی دارای مزیت های شگفت انگیزی به منظور حفظ سلامتی است. تخم کتان حاوی (لیگنان) است که مصرف آن، گلوکز خون و کلسترول را تا حد بسیاری کاهش می دهد. این ماده غذایی منبع عالی از ALA (اسیدهای چرب امگا 3) است که پوست شما را در مقابل تابش نور خورشید حفظ می کند.

براساس مطالعات انجام شده، افرادی که در رژیم غذایی خود از تخم کتان استفاده می کنند، با پوستی نرم همراه هستند. بر همین اساس، متخصصین به منظور شادابی بیشتر پوست و پیشگیری از افتادگی پوست بعد از لاغری، مصرف این ماده غذایی را در برنامه رژیم غذایی توصیه می کنند.

انار:

این میوه پرطرفدار، برای ظاهری زیبا و همچنین شل شدگی و حذف پوست اضافی در بدن پس از کاهش وزن، تاثیرات مثبتی را بر جای می گذارد.

لازم به ذکر است که آنتی اکسیدان موجود در میوه انار به مراتب از چای سبز نیز بیشتر بوده است. این میوه مفید سبب تقلیل التهابات و همچنین پیامدهای مضر حاصل از مقدار گلوکز خون بالا را تا حد بسیاری تقلیل می دهد.

همچنین به بهبود نشانه های عارضه در بیمارانی که با مشکل سرطان روده بزرگ همراه هستند، کمک زیادی می کند. همچنین بخش های متعدد موجود در انار برای بازسازی مجدد پوست صدمه دیده و افزایش کلاژن سازی پوست بسیار اثر بخش است. کلاژن ها به منظور محکم و یا سفت تر شدن پوست پس از کاهش وزن نقش بسیاری دارند.

به همین دلیل، مصرف این میوه می تواند تا حد قابل توجهی از افتادگی های پوستی به خصوص در ناحیه شکم کمک شایانی کند و شما را به داشتن پوست و اندامی زیباتر نزدیک کند.

آووکادو:

این میوه سرشار از ویتامین، چربی، فیبر و مواد معدنی است که برای حفظ سلامتی بدن بسیار ضروری است. آووکادو از ترکیبات بی نظیری تشکیل شده است که تا حد بسیاری سبب تقلیل التهابات پوستی می شود و به بازسازی (DNA) صدمه دیده پوست که بر اثر اشعه تابش نور خورشید ایجاد شده است، کمک می کند.

یکی از پیامدهای کاهش وزن، افتادگی و یا شل شدگی پوست در بخش های مختلف بدن مانند شکم، بازوها و یا صورت است. آنتی اکسیدان های زیگزانتین و لوتئین و همچنین چربی های اشباع نشده موجود در این میوه سبب محافظت پوست در برابر افتادگی و یا شل شدگی بعد از کاهش وزن در افراد می شود.

آووکادو:
آووکادو:

گوجه فرنگی:

به دلیل لیکوپن بسیار موجود در این میوه خوش رنگ و لعاب، از فواید بی نظیر در جهت حفظ سلامتی بدن برخوردار است که این امر سبب گردیده تا بیشتر افراد در برنامه رژیم غذایی از آن بهره مند شوند.

براساس مطالعات انجام شده، اشخاصی که در برنامه رژیم غذایی خود از آنتی اکسیدان ها و مواد غذایی حاوی پرلیکوپن استفاده می کنند، بعد از گذشت پانزده هفته کاهش چشمگیری در چین و چروک هایی که به صورت عمقی روی پوست ایجاد شده است، می شوند.

طبخ گوجه فرنگی سبب افزایش جذب قابل توجه (لیکوپن) در بدن می شود. بر همین اساس، اغلب متخصصین تغذیه به منظور پیشگیری از افتادگی های پوست بعد از کاهش وزن، مصرف آن را در برنامه رژیم غذایی توصیه می کنند.

گردو:

یکی از مغزهای خوراکی پرخاصیت که فواید بسیار زیادی دارد (گردو) است که به داشتن پوستی سالم کمک می کند. گردو منبع غذایی مناسبی از اسیدهای چرب مورد نیاز بدن است.

این مغز از نظر میزان اسیدهای چرب امگا (6) و (3) غنی تر از مغزهای دیگر است. این چربی ها سبب تقلیل التهابات موجود در بدن می شود.

همچنین گردو از مواد مغذی تشکیل شده است که به عملکرد بهتر پوست و بهبود آن کمک زیادی می کند. برای برخورداری از یک برنامه رژیم غذایی مناسب و پیشگیری از افتادگی پوست، بهتر است از این ماده غذایی عالی به منظور داشتن پوستی سالم بهره مند شوید.

تخمه آفتابگردان:

تمامی مغزها مناسب ترین منبع برای تقویت مواد مغذی در پوست به شمار می آیند که دانه آفتابگردان از عالی ترین آن هاست. سی گرم تخم آفتابگردان تقریباً در حدود چهل درصد از ویتامین E و سی درصد سلنیوم مورد نیاز روزانه بدن را تامین می کند. به منظور معالجه و پیشگیری از شل شدگی پوست بعد از کاهش وزن بهتر است به صورت منظم در برنامه رژیم غذایی خود از تخمه آفتابگردان استفاده کنید.

فلفل دلمه ای:

این سبزی که در رنگ های متعدد موجود است، عالی ترین منبع بتاکاروتن است که طی فرآیندی بدن آن را تبدیل به ویتامین (A) می کند.

همچنین فلفل دلمه ای، مناسب ترین منبع ویتامین (C) است که در جهت تولید کلاژن و سفت تر کردن پوست بدن، مصرف آن امری ضروری به شمار می آید. شما با مصرف مقدار بسیار زیادی از این سبزی می توانید با تقلیل ریسک ابتلا به افتادگی های پوستی بعد از کاهش وزن همراه شوید.

کلم بروکلی:

این سبزی سرشار از مواد معدنی و ویتامین ها نظیر ویتامین A و C و روی است که در حفظ سلامتی پوست بسیار اثربخش است. کلم بروکلی حاوی کاروتنوئید و لوتئین است که همچون بتاکاروتن عمل می کند.

لوتئین موجود در کلم بروکلی از پوست در مقابل صدمات محیطی و نور خورشید محافظت می کند و این امر سبب می گردد تا روند پیری و خشک شدن پوست به تعویق بیفتد.

سولفورافان ترکیب خاص دیگر موجود در کلم بروکلی است که سبب می گردد تا ماده فوق خاصیت ضد سرطانی داشته باشد و در نتیجه به جمع و سفت کردن پوست پس از کاهش وزن کمک کنند.

در صورتی که به زیبایی و جوانسازی پوست بسیار اهمیت می دهید و مایلید که به همراه برنامه رژیم غذایی از شل شدگی و یا افتادگی پوست پس از لاغری پیشگیری کنید، باید تحت نظر مجرب ترین متخصص تغذیه از برنامه رژیم غذایی مفید و استاندارد بهره مند شوید تا از این طریق درصدی از مشکلات را که بعد از لاغری با آن همراه می شوید را کاهش دهید.

تمرینات ورزشی مناسب برای سفت تر کردن پوست بعد از لاغری

از دست دادن وزن برای هر فرد بهترین رویداد در زندگی است. اما این تقلیل وزن می تواند مشکلاتی نظیر شل شدگی و یا افتادگی پوست را به همراه داشته باشد. بنابراین تمرینات ورزشی مناسب برای بخش های متعدد بدن بعد از لاغری می تواند سبب محکم تر شدن و برطرف شدن افتادگی های پوستی شود.

البته برای اثربخشی بیشتر تمرینات ورزشی بایستی با تغییر در عادات غذایی سالم و تغییر در شیوه زندگی از فواید آن بهره مند شویم. برخی از افراد بعد از تقلیل وزن ممکن است با آویزان شدن پوست همراه شوند که بیشتر در نواحی گردن، بازوها، ران و شکم مشاهده می شود.

امروزه ورزش های مناسبی برای برطرف نمودن افتادگی پوست بعد از لاغری وجود دارد که افراد می توانند تحت نظر مجرب ترین متخصصین تربیت بدنی از عملکرد آن روی بدن بهره مند شوند.

تمرینات ورزشی مناسب علاوه بر سفت تر شدن ماهیچه ها به محکم تر شدن پوست نیز بعد از کاهش وزن کمک می کند. بنابراین شما با انجام مناسب ترین ورزش ها برای رفع افتادگی پوست می توانید به تاثیرات مثبت آن روی پوست پی ببرید.

تمرینات ورزشی مناسب برای افتادگی چانه و گردن

افتادگی پوست بر اثر لاغری در بخش چانه ها، ظاهری ناخوشایندی را برای افراد ایجاد می کند. به این ترتیب تمریناتی که برای رفع این مشکل در این بخش کمک می کند، موثرترین شیوه برای سفت تر کردن پوست در ناحیه گردن و چانه است.

برای این امر باید به صورت ایستاده، بازوها را به بدن بچسبانید و سر را به حدی به عقب بکشید که قادر باشید از پشت به صورت مستقیم سقف را مشاهده کنید.

اما نبایستی گردن را بکشید. با باز و بسته کردن دهان و فشار دادن آرام دندان ها به هم تمرین خود را ادامه دهید. با انجام این تمرینات احتمال دارد که شما در قسمت ماهیچه های شانه کمی کشش را احساس کنید. برای تاثیر بیشتر این تمرینات بهتر است بین پنج الی ده بار در طی روز از این تمرین استفاده کنید.

تمرینات ورزشی مناسب برای افتادگی بازوها

با از دست دادن وزن، پوست موجود در ناحیه بازوها با افتادگی و یا شل شدگی همراه می شود. تمرینات منظم کششی بالای سر به عضلانی شدن این ناحیه کمک می کند.

برای انجام این تمرینات باید با نشستن روی صندلی و صاف قرار دادن کمر، در کنار بدن دمبل ها را قرار دهید. سپس بازوها را به سمت جلو بلند کنید به شکلی که کف دست ها در جهت پایین باشد. به این ترتیب دمبل ها را به صورت کاملاً صاف به بالای سر برده و آرنج های خود را خم کنید.

بایستی دست ها را پشت گوش ها قرار دهید و بین پنج الی ده ثانیه در همان حالت نگه دارید و به آرامی هر دو بازو را پایین آورید. برای دستیابی به بهترین نتیجه باید این تمرین را بین ده الی دوازده مرتبه به صورت منظم به شکل کاملاً صحیح انجام دهید.

تمرینات ورزشی مناسب برای افتادگی بازوها
تمرینات ورزشی مناسب برای افتادگی بازوها

تمرینات ورزشی مناسب برای افتادگی پوست در ناحیه شکم

تمریناتی مانند کرانچ، سبب سفت تر و محکم تر شدن ماهیچه ها و پیشگیری از افتادگی های پوستی می شود. برای انجام این تمرین بایستی به سمت پشت دراز کشیده و زانوها را طوری خم کنید که زاویه نود درجه را تشکیل دهند. با فرو بردن انگشت ها، دست را به سمت بالا برده بدون این که گردن خم شود.

سپس خیلی آرام سر و بخش فوقانی کمر را به سمت بالا بلند کنید. به مدت پنج ثانیه در این حالت قرار بگیرید و مجدداً به حالت اولیه خود برگردید. برای اثربخشی بیشتر، تا بیست بار این تمرین را به صورت منظم تکرار کنید.

تمرین ورزشی مناسب برای افتادگی پوست در ناحیه پاها

بعد از کاهش وزن، پوست اضافی در بخش داخلی ران ها تجمع می یابد. برای سفت تر کردن پوست ران ها باید به پهلوی چپ دراز کشیده، پای چپ (صاف) و پای راست را به شکل نود درجه خم کنید و جلوی پای صاف (چپ) بگذارید.

با انداختن وزن خود روی آرنج، به آرامی پای چپ خود را تا حد امکان از زمین بلند کنید تا از این طریق کشش را در بخش درونی ران ها احساس کنید.

بهتر است به مدت پنج ثانیه در همین حالت قرار گیرید، سپس به حالت نخست خود برگردید. برای تاثیر بهتر، این تمرین را تا ده بار انجام دهید و سپس همین روند را روی پای دیگر اعمال کنید.

تمامی این تمرینات می تواند به روند بهبودی شما برای افتادگی پوست بعد از لاغری کمک کند. البته پیش از انجام هر تمرین جدید، باید با متخصصین این امر مشورت کنید.

با توجه به این که تمرینات ورزشی مناسب برای سفت کردن پوست، شیوه ی بسیار مفید و اثربخش است، اما پیروی از یک برنامه رژیم غذایی مناسب می تواند تا حد زیادی به رفع این عارضه کمک کند.

تمرین ورزشی مناسب برای افتادگی پوست در ناحیه پاها
تمرین ورزشی مناسب برای افتادگی پوست در ناحیه پاها

ترک های پوستی

استریا یا استرچ مارک، نام های دیگر ترک های پوستی هستند که به طور معمول به رنگ قرمز و یا مایل به سفید، بر اثر افتادگی پوست بعد از لاغری در نواحی مختلف بدن به وجود می آیند.

در چنین شرایطی لایه های بیرونی پوست غیرقابل تغییر بوده و لایه هایی که دارای فرورفتگی بیشتر هستند، الاستین و کلاژن که دو پروتئین ضروری پوست به شمار می آیند، سبب کشش و سفت تر شدن پوست شده و در نهایت ترک دار و باریک می شوند. همان طور که بیان کردیم، ترک های پوستی حاصل از عملکرد بیش از حد پوست بعد از کاهش وزن است که این ضایعات بد فرم استریا نام دارد.

شکم، ران، باسن، لگن، پهلو و سینه ها از جمله نواحی هستند که بیشتر تحت تاثیر این ترک ها قرار می گیرند. البته ترک های پوستی هیچ خطر جسمانی را برای فرد به دنبال ندارد، بلکه تنها می تواند در زیبایی ظاهری فرد اخلال ایجاد کرده و سبب استرس و اضطراب برای وی شود.

برای برخی از افراد، استریا می تواند بزرگترین نگرانی برای زیبایی ظاهری آن ها محسوب شود که زندگی روزمره آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

حال بهتر است به نشانه های ترک های پوستی اشاره کنیم:

پیش از نمایان شدن ترک های پوستی که بر اثر کاهش وزن روی بدن ایجاد می شود، پوست شما نمای صورتی و نازکی به خود می گیرد که ممکن است با حساسیت و یا حس خارش همراه شود.

نخست ترک ها به شکل چروک روی پوست نمایان می شوند و افزایش رگه ها می تواند به رنگ بنفش، قهوه ای قرمز یا تیره، قرمز نمایان می شود که به رنگ پوست فرد بستگی دارد.

در نهایت این رگه ها صاف و یا محو می شوند و تغییر رنگ می دهند و به رنگ نقره ای تغییر شکل می دهند. کمرنگ شدن استریا به تدریج صورت می پذیرد و چندین سال زمان نیاز است تا به طور کامل از بین برود.

حال بهتر است به نشانه های ترک های پوستی اشاره کنیم:
حال بهتر است به نشانه های ترک های پوستی اشاره کنیم:

دلیل ایجاد ترک های پوستی (استریا)

در حال حاضر متخصصین عواملی را که سبب بروز ترک های پوستی و یا استریا شده است را براساس مدارک و شواهد موجود به دست آورده اند. تحقیقات گسترده تری نیاز است تا عوامل بروز ترک های پوستی تایید گردد. اما اغلب این ترک ها براثر دوران بارداری بانوان روی پهلو، شکم و سینه ها به وجود می آید.

علت ایجاد این ترک ها در اغلب موارد مشکلات هورمونی است. زیرا در این دوران حساس، هورمون ها نقش نرم تر کردن کلاژن های پوست را بر عهده دارند تا از این طریق بافت ها، حالت کشسانی بهتری را برای زایمان راحت تر نوزاد داشته باشند.

بعضی از بانوان با تولید کلاژن ضعیف تری همراه هستند و برخی دیگر نیز در این مدت با تارچه هایی روی شکم همراه می شوند.

البته افرادی که از طریق بدنسازی و یا تمرینات ورزشی مناسب با کاهش وزن ناگهانی همراه شده اند نیز بیشتر مستعد این عارضه هستند. همچنین استفاده از استروئیدها، درصد بروز این ترک ها را به مراتب بیشتر می کند.

در مجموع عوامل بروز استریا می تواند با عواملی که در زیر به آن اشاره می کنیم، در ارتباط باشد:

1)    سوابق خانوادگی 2) وزن نوازد بدو تولد در بانوان باردار 3) مشکلات مزمن 4) بی ام آی پیش از بارداری

موارد بیان شده می تواند با بیشترین درجه کشش پوست در بانوان دارای شاخص توده بدنی بالا و یا تغییرات مربوط با افزایش سن در بافت های همبند و کلاژن پوست درصد بروز ترک های پوستی و یا استریا را بیشتر تحت تاثیر خود قرار دهد.

در مجموع عوامل بروز استریا می تواند با عواملی که در زیر به آن اشاره می کنیم، در ارتباط باشد:
در مجموع عوامل بروز استریا می تواند با عواملی که در زیر به آن اشاره می کنیم، در ارتباط باشد:

شیوه های پیشگیری از ترک های پوستی

به طور پیوسته استریا قابل پیشگیری نیست اما با مواردی که در زیر به آن اشاره می کنیم، می توانیم تا حد زیادی ترک های پوستی را کاهش دهیم که عبارتند از:

برخورداری از وزنی سالم و ایده آل می تواند تا حد قابل توجهی بروز ترک های پوستی را که می تواند روی زیبایی ظاهری تاثیرگذار باشد را کاهش دهد.

اجتناب از تغییرات بسیار زیاد در برنامه رژیم غذایی می تواند بروز استریا را به تعویق بیندازد.

هیدراته نگه داشتن بدن

هیدراته نگه داشتن بدن و یا به عبارتی مصرف شش الی هشت لیوان آب در طی روز می تواند از بروز استریا پیشگیری کند.

بالا رفتن شاخص توده بدنی آرام و کم کم در زمان بارداری مورد دیگری است که از بروز ترک های پوستی پیشگیری می کند.

بهره مندی از برنامه رژیم غذایی مناسب که حاوی مواد معدنی و ویتامین هاست، می تواند به پیشگیری از استریا کمک کند. استفاده مناسب از ویتامین های (A) و (C) می تواند پوست شما را از بروز این مشکلات محافظت کند. همان طور که سیلیکون و روی که از مواد معدنی هستند و این امر را روی بدن انجام می دهند.

موارد ذکر شده از نکاتی است که می تواند به پیشگیری از ترک های پوستی حاصل از افتادگی پوست بعد از لاغری کمک شایانی کند.

کشیدن پوست بدن بعد از لاغری

کاهش وزن می تواند تا حد قابل توجهی ریسک ابتلا به اختلالات متعدد مرتبط به اضافه وزن بالا را کاهش دهد. اما در چنین شرایطی ممکن است فرد به دلیل تقلیل وزن با پوستی آویزان همراه شود که می تواند تاثیرات منفی روی کیفیت زندگی و ظاهر فرد داشته باشد.

همچنین اشخاصی که برای از دست دادن وزن از جراحی زیبایی لیپوماتیک استفاده می کنند، ممکن است به مرور زمان با افتادگی پوست همراه شوند.

کشیدن پوست بدن بعد از لاغری
کشیدن پوست بدن بعد از لاغری

آویزان شدن پوست بعد از زایمان و یا کاهش وزن بسیار، نگرانی اغلب بیماران دارای اضافه وزن بالاست که در چنین شرایطی ترجیح می دهند که با شاخص توده بدنی بالا همراه باشند و از هیچ روشی برای کاهش وزن استفاده نکنند.

اما بایستی به این گروه از بیماران متذکر شویم که در حال حاضر با پیشرفت علم و تکنولوژی در حوزه پزشکی، شیوه های متعددی اعم از متدهای غیر جراحی و یا جراحی به منظور سفت تر کردن و یا کشیدن پوست بعد از تقلیل وزن وجود دارد که به جوانسازی و ترمیم پوست کمک بسیاری می کند.

به دلیل مشکلات مرتبط به افتادگی پوست بعد از لاغری که در زیر به آن اشاره می کنیم، اغلب بیماران سعی می کنند که از لاغری موضعی از طریق جراحی برای برطرف نمودن مشکلات پوستی استفاده کنند:

1) ناراحتی فیزیکی 2) تقلیل فعالیت بدنی 3) اختلال عملکرد و سوزش پوست 4) اثرات منفی روی احساسات خلق و خو

از جمله مواردی است که ممکن است شخص با مشکلات روحی و یا جسمی همراه شود.

انواع عمل های لاغری موضعی

افرادی که وزن قابل توجهی را از دست داده اند و با افتادگی پوست بعد از لاغری همراه شده اند، می توانند از طریق جراحی باریاتریک و یا دیگر متدهای تقلیل وزن که در بالا به آن اشاره کردیم، نسبت به حذف پوست اضافی در بدن اقدام کنند.

در لاغری موضعی، از طریق جراحی با ایجاد برش بزرگ در ناحیه تحت درمان، چربی و پوست اضافی توسط جراح متخصص حذف می گردد. برای کاهش اسکار، ناحیه برش تحت عمل جراحی توسط بخیه های بسیار ظریف بسته می شود. از انواع کشیدن پوست پس از کاهش وزن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

انواع عمل های لاغری موضعی
انواع عمل های لاغری موضعی

لیفت بازو:

که برای حذف افتادگی و یا شل شدگی بازوها براثر از دست دادن وزن از آن استفاده می شود.

آبدمینوپلاستی (جراحی زیبایی شکم):

متخصصین از این جراحی برای حذف پوست آویزان و اضافی موجود در ناحیه شکم استفاده می کنند.

لیفت پایین تنه:

در این متد جراحی، جراحان متخصص پوست آویزان و یا شل شده ران، شکم، پشت و باسن را حذف می کنند.

لیفت بالا تنه:

بیمارانی که با افتادگی پوست پشت و یا سینه همراه هستند، می توانند از لیفت بالا تنه برای حذف پوست اضافه بهره مند شوند.

لیفت ران داخلی:

کاهش وزن می تواند سبب شل شدگی بخش درونی و بیرونی ران ها شود. به همین منظور متخصصین بهترین عمل جراحی را لیفت ران داخلی برای حذف افتادگی پوست به بیماران توصیه می کنند.

لیفت ران داخلی:
لیفت ران داخلی:

نتیجه گیری

به منظور پیشگیری از افتادگی پوست بعد از لاغری، بهتر است از برنامه رژیم غذایی مناسب تحت نظر متخصصین تغذیه بهره مند شویم تا از این طریق، تمامی گروه های غذایی مورد نیاز بدن تامین شود.

البته انجام تمرینات ورزشی مناسب در بخش های مختلف بدن و همچنین با جراحی های مرتبط، می توان نسبت به حذف افتادگی پوست اقدامات لازم را انجام داد تا به بهترین عملکرد دست یابید.

در انتهای این مقاله شما را دعوت می کنیم به خواندن مقالات زیر:

  1. کلینیک لاغری در سعادت آباد
  2. کلینیک ابدومینوپلاستی
  3. عوارض قرص لاغری
  4. بهترین ویتامین برای چاقی صورت
دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید