اسهال بعد از عمل اسلیو

فهرست مطالب

در این مقاله، موضوع اسهال بعد از عمل اسلیو معده را مورد بررسی قرار می دهیم. همراه شما هستیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اسهال بعد از عمل اسلیو می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

اسلیو معده به یکی از جراحی های پر طرفدار تبدیل شده است. مزایایی که این جراحی دارد، سبب شده تا افراد دارای اضافه وزن، به فکر رهایی همیشگی از مشکل چربی ها بیفتند.

همان طور که می دانید، جراحی اسلیو معده عبارت است از حذف بخش زیادی از معده برای کاهش دریافت کالری که در نتیجه این امر، کاهش وزن و لاغری اتفاق می افتد.

در همین ابتدا اگر عمل بای پس انجام داده اید، به جای این صفحه، صفحه اسهال بعد از عمل بای پس معده را مشاهده کنید.

مقدمه

اسهال بعد از عمل اسلیو
اسهال بعد از عمل اسلیو

اینفوگرافیک اسهال بعد از عمل اسلیو

اینفوگرافیک اسهال بعد از عمل اسلیو
اینفوگرافیک اسهال بعد از عمل اسلیو

کاهش وزن زمانی ممکن می شود که کالری دریافتی بدن از کالری مورد نیاز بدن کمتر باشد. در این صورت بدن برای تامین انرژی خود از بافت چربی ذخیره شده استفاده می کند.

یکی از شرایط جراحی اسلیو معده این است که شما با تمام مراحل این عمل آشنایی کامل پیدا کنید. شناخت عوارض جراحی اسلیو معده به شما کمک می کند تا کنترل بیشتری روی دوره درمان چاقی خود داشته باشید.

شما به عنوان متقاضی انجام عمل اسلیو معده باید با عوارض احتمالی آن آشنا شوید و راه های مقابله با آن را بیاموزید. یکی از عوارض موقتی جراحی اسلیو معده اسهال می باشد. در این راستا از تجربیات دکتر سلیمی نیز بهره مند خواهیم شد.

دکتر سلیمی بهترین جراح معده در تهران می باشند که در خصوص اسهال بعد از عمل اسلیو، اطلاعاتی را در اختیار ما قرار داده اند که در این نوشتار به بیان آن ها پرداخته ایم.

علل اسهال بعد از عمل اسلیو

 1. قهوه
 2. گلوتن در گندم، چاودار، جو
 3. میوه ها، سبزیجات، چای، قهوه، آجیل و ادویه ها
 4. مصرف مواد غذایی از جمله موز، پنیر، بادام زمینی، لبنیات
 5.  تند غذا خوردن و مصرف مواد غذایی مختلف
 6. ویروس، باکتری یا عامل بیماری زای
 7. غذاهای خاصی که مانع جذب آب توسط روده می شود

 

مزایای عمل جراحی اسلیو معده

اسلیو معده یک نوع عمل جراحی به روش لاپاراسکوپی می باشد. طبعا این روش کاهش وزن، مزایای زیادی دارد که سبب محبوبیت آن شده است. جراحی اسلیو معده علاوه بر کاهش وزن، مزایای زیر را برای افراد در پی دارد:

 • کاهش ترشح هورمون گرلین (هورمون گرسنگی) و در نتیجه کاهش اشتها
 • کاهش بیماری های ناشی از چاقی
 • رسیدن به تناسب اندام در مدت زمان بسیار کوتاه
 • داشتن اثرات طولانی مدت و دائمی
 • عدم تحمل گرسنگی برای کاهش وزن
 • امکان انجام عمل به روش لاپاراسکوپی
 • کوتاه بودن دوره نقاهت
 • کمتر بودن جای زخم ها
 • از بین بردن مشکلات روحی و افزایش اعتماد به نفس
 • افزایش طول عمر
 • افزایش تحرک
 • افزایش اعتماد به نفس
 • بهبود روابط زناشویی
 • بهبود روابط اجتماعی

جهت مطالعه کامل تر در این زمینه توصیه میکنیم مقاله مزایای جراحی اسلیو معده را مطالعه نمایید.

مزایای عمل جراحی اسلیو معده
مزایای عمل جراحی اسلیو معده

درمان بیماری های ناشی از چاقی با اسلیو معده

یکی از عوارض چاقی، بروز بیماری های مختلف می باشد. چاقی مشکلات و بیماری های زیادی را همراه خود می آورد که در صورت درمان نشدن چاقی، این بیماری ها تشدید می یابند و جان انسان را به خطر می اندازند.

یکی از مزایای بزرگ جراحی اسلیو معده توسط دکتر سلیمی، درمان بیماری های ناشی از چاقی می باشد. اکثر پزشکان به افراد چاق توصیه می کنند که وزن خود را کاهش دهند تا بیماری های آن ها درمان یابد.

بهترین راه برای درمان بیماری های ناشی از چاقی، کاهش وزن می باشد. گاهی لازم است که فرد، در مدت زمان کوتاهی وزن زیادی را از دست بدهد تا بیماری هر چه سریع تر درمان گردد.

در این شرایط، دکتر سلیمی انواع جراحی های چاقی را توصیه می کند. جراحی های چاقی به چند نوع جراحی دسته بندی می شوند که هر یک از آن ها با اهداف مشخصی انجام می گیرد.

بهترین گزینه برای کاهش وزن سریع، عمل اسلیو معده می باشد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید که عمل اسلیو با بیمه تامین اجتماعی نیز انجام می پذیرد.

با انجام عمل جراحی اسلیو معده، بیماری های زیر بهبود خواهند یافت یا به صورت کلی از بین خواهند رفت.

 • بالا بودن فشار خون
 • بیماری های قلب و عروق
 • بیماری کبد چرب
 • کلسترول بالا
 • آپنه خواب
 • آسم
 • افسردگی
 • میگرن
 • سندروم تخمدان پلی کیستیک
 • انواع سرطان ها
 • مشکلات مفصلی
 • ناباروری

آیا عمل جراحی اسلیو معده ایمن است؟

توضیحی که در خصوص جراحی اسلیو معده باید بدهیم، این است که این عمل جراحی چاقی روشی ایمن بوده و هیچ گونه عوارض طولانی مدتی را در بر ندارد.

شاید تصور کنید که با حذف بخش زیادی از معده که قسمت مهمی در بدن می باشد، مشکلات مختلفی سراغ شما می آیند. باید بگوییم که بخش حذف شده ی معده، مسئول انجام هیچ عملکرد مهمی در بدن نمی باشد.

در واقع بخشی از معده که کارایی خاصی جز افزایش حجم معده را ندارد، حذف می گردد. در بخش حذف شده ی معده، تنها هورمون گرلین (هورمون گرسنگی) تولید می شود که با حذف تولید آن، اشتها کاهش می یابد.

از این رو نتیجه می گیریم که با حذف این بخش از معده، هیچ گونه مشکلی در عملکرد سیستم گوارش پیش نخواهد آمد.

یکی از نکاتی که در مورد جراحی اسلیو معده باید بدانید، این است که فرد متقاضی انجام جراحی اسلیو معده باید به صورت کامل با دستورالعمل های بعد از عمل آشنایی پیدا کرده و به آن ها عمل کند. در غیر این صورت می توان گفت که عمل اسلیو معده برای فرد، نا امن است.

پیشنهاد می کنیم، صفحه علائم عفونت معده را مشاهده کنید.

بسیاری از افراد نگران عوارض بعد از جراحی هستند

بسیاری از افراد نگران عوارض بعد از جراحی هستند. دکتر سلیمی ، معده برش زده را به وسیله منگنه جراحی دوخت می زند.

بخش جدید معده بعد از مدت کوتاهی به صورت کامل به یکدیگر متصل می شود. جراحی نیز با استفاده از تکنیک لاپاراسکوپی انجام می گیرد که دارای زخم و برش بسیار کمتری نسبت به روش جراحی باز می باشد. از این رو متقاضی انجام اسلیو معده هیچ گونه عوارض جدی و خطرناکی را تجربه نمی کند.

بسیاری از افراد نگران عوارض بعد از جراحی هستند
بسیاری از افراد نگران عوارض بعد از جراحی هستند

آمادگی قبل از جراحی اسلیو معده

یکی از نکات مهم برای جلوگیری از بروز عوارض موقتی اسلیو معده، توجه به توصیه های قبل و بعد از عمل می باشد. شما به عنوان متقاضی انجام این عمل باید به این نکات توجه داشته باشید. عمل به این توصیه ها امکان بروز اسهال بعد از عمل اسلیو معده را نیز کاهش می دهد.

2 هفته قبل از انجام جراحی، متخصص تغذیه، برنامه رژیم غذایی مخصوصی را به شما می دهد که باید حتما طبق آن پیش بروید. هدف از این برنامه غذایی، کاهش حجم کبد و دسترسی راحت پزشک به معده می باشد.

شب قبل از انجام عمل، شما باید از خوردن هر گونه مواد غذایی و مایعات خودداری کنید. زیرا لازم است معده به صورت کامل خالی باشد. در غیر این صورت، انجام عمل توسط پزشک لغو خواهد شد. شما حتی باید از جویدن آدامس و مصرف دخانیات نیز خودداری نمایید.

قبل از انجام عمل، شما باید مراحل پزشکی را نیز از جمله انجام آزمایشات و تصویربرداری های مختلف به صورت کاملی بگذرانید. در صورتی که از بیماری خاصی رنج می برید یا دارو مصرف می کنید، حتما به پزشک اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد تا چند روز قبل از عمل، مصرف داروهای خود را قطع کنید.

عوارض جراحی اسلیو معده

جراحی اسلیو معده همانند دیگر جراحی ها دارای عوارضی می باشد. اما باید گفت که عوارض به وجود آمده در اثر این نوع جراحی چاقی موقتی می باشند.

اسهال بعد از عمل اسلیو نیز یک عارضه طبیعی بوده و با رعایت نکاتی از بین می رود. در صورتی که فرد به توصیه های دکتر سلیمی عمل نکند و طبق برنامه رژیم لاغری پیش نرود، عوارض جدیدی در او بروز پیدا می کنند و عوارض جزئی نیز تشدید می یابند.

بنابراین می توان گفت که بروز عوارض عمل اسلیو معده تا حد زیادی بستگی به خود فرد دارد. عوارضی که ممکن است بعد از اسلیو معده آن ها را تجربه کنید، شامل موارد زیر می باشد:

 • درد شکم
 • خونریزی از محل زخم ها
 • لخته شدن خون
 • آناستوموتیک نشتی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • اسهال
 • یبوست

مقایسه جراحی اسلیو معده با دیگر جراحی های چاقی

همان طور که گفته شد، اسلیو معده تنها یکی از جراحی های چاقی می باشد. از دیگر جراحی های چاقی می توان به بای پس معده و رینگ گذاری اشاره کرد.

هر یک از جراحی های چاقی اثرات متفاوتی روی کاهش وزن دارند. میزان کاهش وزن از طریق عمل بای پس معده نسبت به اسلیو معده و حلقه گذاری بیشتر است. از این رو بای پس معده برای افرادی که دچار چاقی مفرط هستند، استفاده می شود.

میزان کاهش وزن با استفاده از حلقه گذاری نیز نسبت به دو روش دیگر کمتر است. پس مناسب افرادی با BMI کمتر می باشد.

تفاوت بزرگ عمل اسلیو معده با عمل بای پس معده و حلقه گذاری در این است که عمل اسلیو معده یک روش دائمی بوده و نیاز به تنظیمات و بررسی های خاصی ندارد.

فرد تا آخر عمر خود می تواند از مزایای جراحی اسلیو معده بهره ببرد. شما تا پایان عمر اشتهای کمی برای خوردن غذا دارید. از این رو احتمال بازگشت چاقی بسیار کم است.

مقایسه جراحی اسلیو معده با دیگر جراحی های چاقی
مقایسه جراحی اسلیو معده با دیگر جراحی های چاقی

علت اسهال بعد از عمل اسلیو معده

طبق نظر دکتر سلیمی معتبرترین متخصص جراحی چاقی، یکی از عوارض موقتی عمل اسلیو معده، اسهال می باشد. به گونه ای که مدفوع به شکل شل و آبکی از بدن در تعداد دفعات زیاد خارج می شود. اسهال بعد از عمل اسلیو معده دلایل مختلفی می تواند داشته باشد.

پیشنهاد می کنیم از سایر مطالب سایت دکتر سلیمی دیدن کنید.

سندروم دامپینگ

سندروم دامپینگ یکی از عوارض جراحی اسلیو معده می باشد. در اثر بروز این سندروم، مواد غذایی به صورت هضم نشده از معده وارد روده می شوند و به شکل اسهال از بدن خارج می گردند.

مطالعه مقاله کامل سندروم دامپینگ چیست به شما توصیه می شود.

وجود ویروس در بدن

یکی از دلایل ایجاد اسهال بعد از عمل اسلیو معده، ویروس، باکتری یا عامل بیماری زای دیگری می باشد که سبب ایجاد اسهال عفونی می شود.

مصرف ملین

یکی دیگر از دلایل بروز اسهال، مصرف ملین ها می باشد. در این شرایط روده ها سرعت زیادی برای جذب چنین ماده هایی را ندارند. از این رو به شکل اسهال آن ها را دفع می کنند.

اسهال اسمزی

مصرف غذاهایی که مانع از جذب آب توسط روده می شوند، یکی دیگر از دلایل بروز اسهال می باشد. این نوع اسهال، اسهال اسمزی نام دارد.از جمله مواد غذایی در بروز چنین اسهالی می توان به لبنیات اشاره کرد.

مصرف قهوه

قهوه یکی از موادی است که سیستم گوارش را تحریک می کند. از این رو افراد با خوردن قهوه ممکن است دچار اسهال شوند. با اضافه کردن مقداری شیر، خامه یا شکر به قهوه، اثر ملین آن بیشتر خواهد شد.

مقاله تغذیه بعد از عمل اسلیو را مطالعه نمایید.

گلوتن

با مصرف زیاد گلوتن که در موادی مانند گندم، چاودار و جو و بسیاری دیگر از مواد غذایی وجود دارد، احتمال ایجاد اسهال وجود دارد.

سالیسیلات ها

سالیسیلات ها نیز که در موادی مانند برخی میوه ها، چای، قهوه، سبزیجات، آجیل و ادویه ها یافت می شود، عاملی بر بروز اسهال می باشد.

هیستامین

هیستامین نوعی آمین است که در بسیاری از غذاها یافت می شود. آمین ها توسط باکتری در طی ذخیره سازی و تخمیر مواد غذایی ایجاد می شوند که انواع مختلفی نیز دارد. هیستامین سیستم گوارش را دچار اختلال می کند که در نتیجه، اسهال بروز پیدا خواهد کرد.

هیستامین
هیستامین

جلوگیری از اسهال بعد از عمل اسلیو

معمولا افرادی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار گرفته اند، اسهال را تجربه خواهند کرد که عمده ترین علت آن نیز سندروم دامپینگ می باشد.

غذاهای بسیار چرب و شیرین نیز می تواند عاملی بر بروز اسهال باشد. افرادی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند، باید آب زیادی مصرف کنند.

همین موضوع می تواند عاملی بر ایجاد اسهال باشد. اسهال ناشی از جراحی اسلیو موقتی بوده و با وفق شدن بدن با شرایط حاضر از بین خواهد رفت.

در ادامه، دکتر سلیمی نکاتی را برای جلوگیری و درمان اسهال بعد از عمل اسلیو بین کرده اند:

 • شما در صورتی که از برنامه غذایی سالم و برنامه ریزی شده ای پیروی کنید، کمتر اسهال را تجربه خواهید کرد.
 • برنامه های غذایی که دارای مقدار زیادی فیبر هستند، برنامه های مناسبی برای کنترل اسهال بعد از عمل اسلیو می باشند.
 • پزشک معالج، بروز اسهال بعد از عمل اسلیو را احتمال می دهد. از این رو توصیه ها و نکاتی را برای جلوگیری و درمان آن گوشزد می کند که عمل به آن ها ضروری است.
 • یکی از عوامل تاثیر گذار در جلوگیری از بروز اسهال، کاهش حجم غذای مصرفی و افزایش وعده ها می باشد.
 • برای جلوگیری و درمان اسهال، بهتر است نیم ساعت قبل و بعد از غذا آب ننوشید.
 • غذاهای چرب و شیرین سبب ایجاد سندروم دامپینگ می شود. پس مصرف غذاهای چرب و شیرین را محدود کنید.
 • سعی کنید غذاهای سالم و خانگی را مصرف کنید.
در ادامه، دکتر سلیمی نکاتی را برای جلوگیری و درمان اسهال بعد از عمل اسلیو بین کرده اند:
در ادامه، دکتر سلیمی نکاتی را برای جلوگیری و درمان اسهال بعد از عمل اسلیو بین کرده اند:

در چه صورت باید با پزشک تماس بگیریم؟

معمولا با رعایت مواردی که گفته شد و عمل به توصیه های دکتر سلیمی، اسهال در مدت زمان کوتاهی از بین می رود. پزشک ممکن است برای رفع اسهال داروهایی را نیز تجویز کند.

اما در صورتی که اسهال ادامه دار بود و با مصرف دارو و عمل به توصیه ها رفع نشد، باید فورا با پزشک خود تماس بگیرید یا به مطب مراجعه کنید. در این شرایط علت اصلی اسهال با انجام آزمایش مشخص می شود.

چرا مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده مهم است؟

بسیاری از افراد تصور می کنند که بعد از عمل اسلیو معده، لازم نیست که هیچ کاری بکنند و فرایند کاهش وزن، خود به خود اتفاق می افتد.

این افراد تصور می کنند بدون هیچ پرهیزی و با پرخوری می توانند لاغر شوند. در این شرایط هیچ گونه کاهش وزنی اتفاق نمی افتد.

زیرا فرد به هیچ کدام از توصیه های بعد از جراحی عمل نکرده است. علاوه بر این، عدم توجه به توصیه ها سبب بروز عوارض احتمالی بعد از عمل خواهد شد.

چرا مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده مهم است؟
چرا مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده مهم است؟

اقدامات مهمی که بعد از عمل اسلیو معده باید به آن ها توجه داشته باشید، شامل موارد زیر است:

 • پیروی از برنامه رژیم غذایی مخصوص
 • ورزش منظم
 • تغییر سبک زندگی و غذا خوردن
 • داشتن حمایت روحی

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده

بعد از عمل اسلیو معده، لازم است از یک برنامه غذایی خاصی که پزشک تجویز می کند، پیروی کنید. مهم ترین نکته در خصوص تغذیه در رو های ابتدایی بعد از عمل، پرهیز از مصرف غذاهای جامد و پرخوری می باشد. تغییرات زیادی در معده شما صورت گرفته است. بنابراین زمان می برد تا بدن به شرایط جدید عادت کند.

از این رو غذاهای جامد را دفع می کند. علاوه بر این، معده هنوز ضعیف است و قادر به تجزیه غذاهای جامد نیست. بنابراین لازم است ابتدا از برنامه غذایی مایعات پیروی کنید. در روزهای ابتدایی، لازم است حجم کمی از غذا را وارد بدن کنید.

زیرا معده جایی برای ذخیره غذا ندارد. بعد از گذشت 6 الی 9 ماه از عمل، معده کمی کش می آید و جای بیشتری برای ورود غذا ایجاد خواهد شد.

در ادامه، برنامه غذایی هفتگی را برای بعد از عمل اسلیو بیان کرده ایم. تغذیه طبق این برنامه غذایی سبب می شود تا جلوی بروز عوارض جراحی گرفته شود. اسهال بعد از عمل اسلیو نیز با رعایت این نکات کاهش می یابد.

هفته اول بعد از اسلیو معده: مصرف مایعات رقیق

شما در هفته اول فقط باید مایعات مصرف کنید. ممکن است نگران گرسنگی خود در این یک هفته شوید. اما نگران نباشید.

زیرا معده هنوز زخم است و شما اشتهای چندانی برای خوردن غذا ندارید. علاوه بر این هورمون گرلین که مسئول ایجاد حس گرسنگی است نیز دیگر وجود ندارد.

باید به این نکته توجه داشته باشید که مایعات مصرفی شما در طی این یک هفته به هیچ وجه نباید قند داشته باشند. مایعات مجاز در طی هفته اول شامل موارد زیر می باشد:

 • آب
 • آب گوشت
 • ژله
 • چای کمرنگ
 • قهوه بدون کافئین
 • بستنی یخی
 • آب سوپ (سوپ باید از سبد رد شود.)

هفته دوم بعد از اسلیو معده : مایعات کامل

در هفته دوم می توانید مایعات کامل را مصرف کنید. منظور از مایعات کامل، مایعات زیر می باشند:

 • آب گوشت بدون محتویات جامد
 • شیر با چربی کم
 • پودینگ بدون قند و چربی
 • بستنی بدون قند
 • آبمیوه های بدون پالپ و رقیق شده با آب
 • شیک های طبیعی بدون قند
 • سوپ بدون محتویات جامد
 • ماست یونانی بدون چربی
 • غلات های صبحانه خرد شده و مخلوط شده با شیر

پیشنهاد می کنیم از پست لیست غذاهای چاق کننده دیدن کنید.

هفته دوم بعد از اسلیو معده : مایعات کامل
هفته دوم بعد از اسلیو معده : مایعات کامل

هفته سوم بعد از اسلیو معده: مصرف غذاهای نرم

در این هفته می توانید غذاهای نرم و پوره ای را به برنامه غذایی خود اضافه کنید. توجه داشته باشید که معده هنوز بیمار است.

بنابراین شروع غذاهای جامد در این هفته زود است. سعی کنید در این هفته غذاهای نرمی را انتخاب کنید که هضم آن ها راحت باشد و فیبر و چربی نیز نداشته باشد.

مصرف پروتئین باید به صورت تدریجی باشد. شروع مصرف ادویه جات نیز به دلیل ایجاد حس سوزش معده هنوز زود است. از جمله غذاهای مجاز در این هفته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انواع غذاهای کودک و سرلاک
 • پنیر نرم
 • ماهی سفید نرم شده
 • تخم مرغ آب پز
 • سوپ رقیق
 • کمپوت
 • میوه های نرم و له شده
 • حمس
 • ماست یونانی بدون چربی

مقاله رژیم غذایی هفته سوم بعد از عمل اسلیو را مطالعه نمایید.

هفته چهارم بعد از اسلیو معده: شروع غذاهای نیمه جامد

در هفته چهارم که تقریبا یک ماه از عمل اسلیو شما گذشته است، می توانید مصرف غذاهای نیمه جامد را آغاز کنید. در هفته چهارم، غذاهای جامد را می توانید مصرف کنید اما بهتر است هنوز مصرف غذاهای جامد که هضم آن ها سنگین است را شروع نکنید. به طور مثال تجزیه مغزیجات در معده و هضم آن ها کمی سنگین است.

در این زمان هنوز باید از مصرف غذاهای چربی دار و حاوی قند زیاد خودداری کنید. مصرف سبزیجات پر فیبر نیز هنوز زود است.

غذاهای سرشار از کربوهیدرات مانند پاستا و سیب زمینی نیز هضم طولانی دارند. از این رو از مصرف آن ها خودداری کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله چه کسانی عمل اسلیو انجام دادن و بهترین جراح اسلیو معده در اهواز را مطالعه کنید.

هفته چهارم بعد از اسلیو معده: شروع غذاهای نیمه جامد
هفته چهارم بعد از اسلیو معده: شروع غذاهای نیمه جامد

غذاهای مجاز در این هفته شامل غذاهای زیر می باشد:

 • مرغ و ماهی آب پز شده
 • سبزیجات پخته شده
 • سیب زمینی شیرین آب پز شده
 • پنیر کم چرب
 • انواع میوه ها بدون پوست
 • غلات صبحانه بدون قند

هفته پنجم به بعد

از این زمان به بعد می توانید هر نوع غذایی را بخورید. اما بهتر است قبل از مصرفف کمی غذا را تست کنید تا تحمل معده را برای هضم آن غذا ارزیابی کنید.

مصرف برخی از غذاهای سنگین ممکن است هنوز سبب ایجاد حالت تهوع و اسهال شود. اما نگران نباشید. این اوضاع به مرور بهبود می یابد. از هفته پنجم به بعد به موارد زیر نیز دقت داشته باشید:

 • مصرف روزی 3 وعده غذا
 • مصرف 2 میان وعده
 • عدم مصرف آب نیم ساعت قبل و بعد از غذا
 • مصرف مکمل های تجویز شده توسط دکتر سلیمی
 • مصرف روزی 60 گرم پروتئین
 • انجام فعالیت های ورزشی
 • خودداری از مصرف نوشیدنی های گازدار و حاوی مقدار زیادی قند

نکات مهم در مورد خوردن و آشامیدن بعد از عمل اسلیو

 • غذا را خوب بجوید تا معده بتواند آن را به راحتی تجزیه کند. این کار سبب ایجاد حس سیری طولانی مدتی می شود.
 • حتما 3 وعده اصلی روزانه را مصرف کنید. حذف یکی از وعده های غذایی بسیار اشتباه است و به بدن آسیب می رساند.
 • حجم غذای خود را کاهش داده اما در مقابل، وعده های روزانه را افزایش دهید. این کار به معده استراحت می دهد و سبب جلوگیری از ورود مقدار زیادی کالری به بدن می گردد. برای اطلاعات کامل تر در زمینه کالری مواد غذایی جدول کامل کالری مواد غذایی را ببنید.
 • مصرف پروتئین را هرگز فراموش نکنید.
 • حتما هر روز میوه و سبزیجات بخورید تا مواد معدنی مورد نیاز بدن تامین شود.
 • پزشک برای جلوگیری از کمبود ویتامین بدن، مکمل هایی را تجویز می کند که مصرف آن ها ضروری است. به دلیل کاهش اشتها و کاهش مصرف غذا، بدن ممکن است با کمبود مواد مغذی مواجه شود که در این صورت خطرات جدی به وجود می آید. از این رو مصرف مکمل ها بسیار مهم است.
 • مصرف کافی آب را فراموش نکنید و روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید. شما باید از دهیدراته شدن بدن جلوگیری نمایید.
نکات مهم در مورد خوردن و آشامیدن بعد از عمل اسلیو
نکات مهم در مورد خوردن و آشامیدن بعد از عمل اسلیو

توصیه های ضروری بعد از عمل اسلیو معده

 • بروز یبوست یا اسهال بعد از عمل اسلیو امری طبیعی می باشد و ممکن است با مصرف داروهای ضد درد تشدید یابند. از پزشک خود برای کاهش اسهال و یبوست کمک بگیرید.
 • در صورتی که احساس درد دارید، داروهای مسکنی که پزشک تجویز کرده است را مصرف نمایید.
 • پزشک برای کاهش اسیدیته معده و از بین رفتن سوزش سر دل، داروهایی را تجویز می کند که مصرف آن ها ضروری است.
 • ورزش منظم و پیاده روی به کوتاه شدن دوره نقاهت کمک زیادی می کند.
 • تا زمان بهبودی زخم های شکم، باید از بلند کردن اجسام سنگین به شدت پرهیز کنید.
 • ممکن است به دلیل کاهش دریافت کالری، احساس خستگی و بی حوصلگی داشته باشید. این موضوع با نرمال شدن تغذیه بعد از 1 ماه از بین خواهد رفت.
 • در مورد زمان استحمام بعد از عمل، از پزشک خود سوال کنید.
 • تا زمان بهبود زخم ها به هیچ وجه در داخل وان آب داغ نشینید و به استخر نروید.
 • در مورد طول دوره نقاهت و برگشتن به محل کار نیز از پزشک خود سوال کنید.
 • در صورت مشاهده هر گونه علائم غیر طبیعی و تشدید اسهال، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

سخن پایانی

همان طور که در بخش های قبلی گفته شد، اسهال بعد از اسلیو معده امری طبیعی است و نباید نگران آن باشید. اما برای درمان و جلوگیری از تشدید آن باید اقداماتی انجام دهید که در این مقاله، به کمک دکتر سلیمی، بهترین متخصص انواع جراحی های چاقی به خصوص اسلیو معده، آن ها را ذکر کردیم. عمل به توصیه های دکتر سلیمی تا حدود زیادی از بروز اسهال جلوگیری می کند.

لطفا پس از مطالعه این مقاله، از پست جراحی لاغری در رشت دیدن کنید.

منبع:

https://bit.ly/3jUcTuN

https://cutt.ly/IF3SYZC

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید