اسلیو معده مناسب چه کسانی است

فهرست مطالب

با ما همراه شوید تا بیشتر پاسخ سوال اسلیو معده مناسب چه کسانی است را بیابید.

در این مقاله سعی داریم در خصوص اسلیو معده مناسب چه کسانی است اطلاعات کامل و جامعی را در اختیار شما قرار دهیم. همچنین درباره اضافه وزن بالا، عوامل موثر در چاقی، اسلیو معده ، افرادی که کاندیدای انجام جراحی لاغری فوق هستند، عوامل تاثیرگذار بر هزینه جراحی، فواید آن، تاثیر جراحی لاغری در باروری آقایان و بانوان و سایر سوالات دیگر که ممکن است در این راستا برای شما مطرح شود نیز مطالب کاملی را ارائه می نمایم.

اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟

  1. اشخاصی که شاخص تودنی بالای 40 هستند
  2. مبتلا به دیابت و فشار خون بالا هستند حتی اگر bmi آنها بالای 40 نباشد.
  3. افرادی که دارای اضافه وزنی بالاتر از 45 کیلوگرم هستند.
  4. عدم استفاده از نوشیدنی های الکلی و اعتیار هستند
  5. چاقی عصبی دارند 

اینفوگرافیک اسلیو معده مناسب چه کسانی است

اینفوگرافیک اسلیو معده مناسب چه کسانی است
اینفوگرافیک اسلیو معده مناسب چه کسانی است

مقدمه

اسلیو معده مناسب چه کسانی است
اسلیو معده مناسب چه کسانی است

 

چاقی و اضافه وزن

لازم است قبل از اسلیو معده مناسب چه کسانی است مطالبی درباره چاقی و اضافه وزن نیز در اختیار شما قرار دهیم. در مجموع به تجمع چربی های غیرمعمول در نواحی مختلف بدن چاقی و یا اضافه وزن می گویند که سلامتی فرد را نیز به مخاطره می اندازد.

به طور معمول جهت بدست آوردن میزان وزن اضافی در افراد بزرگسال پزشکان متخصص از بی ام آی که نسبت قد به وزن است استفاده می نمایند. چاقی به طور پیوسته بیشتر بر اثر پرخوری بیش از اندازه نیست، بلکه عواملی که بر روی این عارضه تاثیرگذار است میتواند متغیر باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله چه کسانی عمل اسلیو انجام دادن را مطالعه کنید.

چاقی و اضافه وزن
چاقی و اضافه وزن

در حال حاضر یکی از بزرگترین معضلاتی که سلامت دنیا را به خطر می اندازد اضافه وزن و چاقی است که امراضی نظیر فشارخون بالا، گلوکز خون بالا و یا سندروم متابولیک (ویژگی های لیپید ضعیف خون) را نیز به همراه دارد.

اشخاصی که با سندرم متابولیک همراه هستند در مقابل افرادی که وزن طبیعی دارند به مراتب بیشتر با ریسک گرفتاری به امراضی همچون بیماری های قلبی و عروقی و یا دیابت نوع دو قرار می گیرند. بهتر است بدانید از سال هزار و نهصد و هشتاد میلادی، اضافه وزن و چاقی در تمام دنیا با رشد دو برابری همراه بوده است.

در راستای تکمیل اطلاعات در این زمینه جراحی چاقی و دیابت را مطالعه کنید.

BMI در بزرگسالان

جراحان متخصص به منظور تشخیص جراحی چاقی اسلیو معده مناسب چه کسانی است در گام نخست میزان شاخص توده بدنی آنها را برآورد می نمایند به این صورت که:

–       درصورتیکه شاخص توده بدنی آنها پایین تر از هجده و نیم کیلوگرم باشد براساس این جدول بیماران در محدوده فقدان وزن قرار دارند.

–       درمواردیکه بی ام آی بیمار بین هفده و نیم تا بیست و پنج کیلوگرم باشد، وزن آنها در محدوده طبیعی و نرمال قرار دارد.

–       در حالی که شاخص توده بدنی فرد بین بیست و پنج تا سی کیلوگرم باشد، در منطقه اضافه وزن بالا دسته بندی می شود.

حتما صفحه فرمول محاسبه bmi را مطالعه کنید.

BMI در بزرگسالان
BMI در بزرگسالان

اگر شاخص توده بدنی فرد بالغ بر سی کیلوگرم باشد

–       اگر شاخص توده بدنی فرد بالغ بر سی کیلوگرم باشد، بیمار در قلمرو افراد چاق دسته بندی می گردد.

اما به طور معمول اضافه وزن بالا به سه دسته زیر تقسیم بندی می شوند که:

1)    کلاس یک: شاخص توده بدنی بین سی تا سی و پنج کیلوگرم (30 < 35)

2)    کلاس دو: شاخص توده بدنی بین سی و پنج تا چهل کیلوگرم(35<40 )

3)    کلاسه سه: شاخص توده بدنی بالغ بر چهل کیلوگرم که در گروه اضافه وزن شدید دسته بندی میشوند.

تهیه یک نمودار ساده به منظور چاقی و یا اضافه وزن در رده های سنی کودکان و نوجوانان امری سخت است، زیرا اضافه بر اینکه بدن آنها در حال رشد است، تغییرات فیزیولوژیکی بسیاری در بدن آنها بوجود می آید. با توجه به سن افراد، شیوه های متعددی به منظور سنجش وزن سالم در اختیار است که میتواند در کاهش وزن آنها موثر باشد.

لازم به ذکر است که شاخص توده بدنی بیشترین کاربرد را در شناسایی اضافه وزن بالا در تمامی سنین و همچنین جنسیت ها برعهده دارد. اما بایستی متذکر شد که میزان سنجش بی ام آی روشی قابل اعتماد نیست زیرا مقدار توده چربی بدن در اشخاص متعدد یکسان نبوده است.

هدف کلی از لاغری اسلیو معده تقلیل ظرفیت معده است

اما در مجموع هدف کلی از لاغری اسلیو معده تقلیل ظرفیت معده است. جراحان متخصص با اعمال جراحی لاغری فوق هدف نخست را دنبال می نمایند به عبارتی بخش اعظمی از ظرفیت معده که بالغ بر هفتاد درصد از حجم معده است را حذف می نمایند و به این ترتیب گنجایش معده را تا حد قابل توجهی کاهش می دهند.

برعکس جراحی لاغری بای پس معده که هیچ قسمتی از معده بیمار در طی جراحی از بدن فرد به شیوه لاپاراسکوپی بیرون نمی آید، در جراحی کوچک کننده فوق، جراحان متخصص جهت از دست دادن وزن قابل توجهی در بیماران اقدام به حذف هفتاد درصد از معده بیماران را که در افزایش وزن آنها تاثیرگذار بوده است می نمایند.

از مهمترین مزیت جراحی چاقی فوق میتوان به غیرقابل برگشت بودن عمل چاقی اشاره کرد. بیمار پس از انجام این جراحی، فقط می تواند میزان کمتری از مواد غذایی را در طی روز استفاده نماید زیرا با مصرف آنها سریعتر احساس سیری می نمایند و در نتیجه در کوتاهترین زمان با کاهش وزن چشمگیری نیز همراه خواهند شد.

هدف کلی از لاغری اسلیو معده تقلیل ظرفیت معده است
هدف کلی از لاغری اسلیو معده تقلیل ظرفیت معده است

نشانه نیاز فرد به انجام جراحی لاغری اسلیو معده

همانطور که بیان نمودیم جراحی فوق مناسب افرادی است که به چاقی مفرط مبتلا هستند. برخی از چاقی ها هستند که با پیروی از برنامه رژیم غذایی مناسب و همچنین فعالیت های ورزشی سنگین و اینکه تلفیقی از هر دو میتواند این عارضه را تا حد بسیار زیادی برطرف نماید.

اما زمانی که مقدار شاخص توده بدنی از حد بسیار زیادی افزایش یابد و شخص بعد از مدتی طولانی از آغاز رژیم غذایی و همچنین فعالیت های ورزشی وزن قابل توجهی را از دست بدهد، به عنوان کاندیدای اسلیو معده مناسب چه کسانی است شناخته می شوند.

همانطور که در قسمت دلایل اضافه وزن بالا توضیح دادیم، چاقی مفرط در افراد سبب بروز بیماریهای مرتبط با اضافه وزن بالا میشود. برهمین اساس رفع این عارضه جهت افراد دارای شاخص توده بدنی بالا موضوعی حیاتی و مهم به شمار می آید.

اسلیو معده مناسب چه کسانی است

این عمل جراحی لاغری یکی از مواردی است که بعد از دست نیافتن به نتیجه مطلوب در راستای صحت و تندرستی وضعیت بدن، برنامه رژیم غذایی و همچنین فعالیت های ورزشی به همراه بکارگیری از داروهای تقلیل وزن بر روی بیماران توسط مجرب ترین جراحان متخصص صورت می گیرد.

اما در مجموع شخص بایستی از معیارهای ویژه ای جهت انجام جراحی لاغری فوق برخوردار باشد تا بتواند تحت این عمل جراحی کوچک کننده معده جهت دستیابی به وزن نرمال و ایده آل قرار بگیرد. برخی از این شرایط شامل:

BMI بالغ بر چهل کیلوگرم :

جهت انجام جراحی لاغری اسلیو معده شخص بایستی بالغ بر چهل کیلوگرم وزن داشته باشد یا به عبارتی دیگری فرد در گروه بیماران دارای چاقی مفرط دسته بندی شده باشد.

مبتلا به دیابت و یا فشار خون بالا:

در صورتی که شخص به امراضی مرتبط با اضافه وزن بالا همچون فشارخون بالا و یا دیابت مبتلا بود و اضافه بر آن با bmi بین سی و پنج تا سی و نه و نهصد کیلوگرم نیز همراه بود، از شرایط دیگر جهت کاندیدای جراحی اسلیو معده به شمار می آید.

پیشنهاد می کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر مقالات زیر را مطالعه کنید:

  1. کدام نوع دیابت خطرناک است
  2. جراحی افراد دیابتی
  3. جراحی معده برای لاغری

اضافه وزن بالغ بر چهل و پنج کیلوگرم:

بیمارانی که با شاخص توده بدنی بالغ بر چهل و پنج کیلوگرم همراه هستند و اضافه وزن بالا سبب عدم انجام فعالیتهای روزانه و یا شغلی آنها شده است نیز از دیگر مواردی است که سبب گردیده جراحی لاغری فوق برروی این گروه از بیماران جهت دستیابی به وزن نرمال و ایده آل معرفی گردد.

عدم استفاده از نوشیدنی های الکلی و همچنین اعتیاد به مواد مخدر:

درمواردیکه بیمار به استفاده از مواد مخدر و همچنین نوشیدنی های الکلی اعتیاد ندارد و از لحاظ ذهنی آمادگی تغییر در رویه زندگی خود را دارد، اضافه بر آن در حالی که از لحاظ روحی و روانی در موقعیت نرمالی نیز قرار دارد و در نهایت از سلامتی و صحت عمومی کاملی برخوردار است کاندیدای مناسب انجام جراحی چاقی اسلیو معده به شمار می آید.

اضافه وزن روانی و عصبی:

از دیگر مواردی که میتوان به اسلیو معده مناسب چه کسانی است اشاره نمایم این است که در صورتی که اضافه وزن شخص ناشی از اختلالات روانشناختی بوده است و یا اضافه وزن بالای فرد بر اثر مشکلاتی همچون روانی و یا عصبی سبب بروز این عارضه شده است، انجام جراحی لاغری اسلیو معده مناسب ترین گزینه جهت رفع این عارضه به شمار می آید.

اضافه وزن روانی و عصبی:
اضافه وزن روانی و عصبی:

کلیه موارد ذکر شده از شرایطی است که اسلیو معده مناسب چه کسانی است، البته بایستی خاطر نشان شد که بیمارانی که دارای bmi بالای سی و دو کیلوگرم هستند با تشخیص جراح متخصص میتوانند جهت رفع مشکل اضافه وزن بالا از جراحی فوق بهرمند شوند.

افرادی که کاندیدای جراحی اسلیو معده نیستند

در ادامه اسلیو معده مناسب چه کسانی است بهتر است درخصوص افرادی که کاندیدای مناسب جهت انجام این عمل جراحی فوق نیستند نیز مطالبی را ارائه نمایم.

بیمارانی که با مشکلات رفلاکس معده همراه هستند توصیه میشود که جهت از دست دادن چربی های انباشته که سبب اضافه وزن آنها شده است از دیگر شیوه های جراحی لاغری به منظور دستیابی به وزن نرمال و ایده آل استفاده نمایند.

اضافه بر این جراحی کاهش وزن فوق جهت بیمارانی که به ریزه خواری و یا پرخوری بسیار زیاد عادت دارند نیز به هیچ عنوان توصیه نمی شود، زیرا بعد از جراحی لاغری فوق با مصرف حجم بسیار بالای از مواد غذایی، ظرفیت معده مجدداً افزایش می یابد و به تدریج اضافه وزن در فرد مجدداً باز می گردد. در ادامه بایستی بیان کرد که:

بیماران مبتلا به عارضه صرع، لازم است از سایر شیوه های درمانی دیگر جهت از دست دادن وزن استفاده نمایند.

بیمارانی که با اختلالات قلبی عروقی نیز همراه هستند

جراحی کوچک کننده معده، جهت بیمارانی که با اختلالات قلبی عروقی نیز همراه هستند پیشنهاد نمی گردد.

اشخاص رده سنی کمتر از هجده سال و همچنین بالای شصت و پنج سال نیز کاندیدای انجام جراحی لاغری فوق نیستند.

افرادی که در گروه بیماران مبتلا به چاقی مفرط قرار ندارند.

جراحی اسلیو معده به بیمارانی که شاخص توده بدنی بسیار بالا و امراض زمینه ای نظیر دیابت رنج می برند به هیچ عنوان توصیه نمی گردد.

اشخاصی که در اثر اعتیاد به مواد مخدر و یا استفاده از نوشیدنی های الکلی به اضافه وزن بالا مبتلا شده اند و قادرند که با تغییر در شیوه زندگی خود وزن قابل توجهی را از دست دهند گزینه ی مناسب جهت انجام جراحی اسلیو معده به حساب نمی آیند.

کلیه موارد ذکر شده از مواردی است که فرد کاندیدای مناسب جهت انجام جراحی لاغری اسلیو معده چیست و جهت دستیابی به وزن ایده آل و نرمال بایستی از سایر شیوه های لاغری استفاده نمایند.

بیمارانی که با اختلالات قلبی عروقی نیز همراه هستند
بیمارانی که با اختلالات قلبی عروقی نیز همراه هستند

پیشنهاد می کنیم از پست اسلیو معده برای چه وزنی مناسب است دیدن کنید.

نتیجه گیری

در حال حاضر اضافه وزن و یا چاقی مفرط یکی از بزرگترین معضلاتی است که تمامی جوامع دنیا را به خود درگیر کرده است. مصرف مواد غذایی فرآوری شده و یا توجه نداشتن به میزان کالری دریافتی در طی روز میتواند به این عارضه دامن زند.

بنابراین جراحان متخصص برای رفع این عارضه سعی به انجام جراحی لاغری اسلیو معده در این گروه از بیماران نموده اند تا از این طریق در از دست دادن وزن نتایج مطلوبی را کسب نمایند و علاوه براین کلیه امراضی که با اضافه وزن مرتبط بوده است را تا حد قابل توجهی برطرف نمایند.

نتیجه گیری
نتیجه گیری
دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سعيد صفوي
سعيد صفوي
2 سال قبل

با سلام من فقط شكمم بزرگه ايا اسليو معده مشكلي براي من ايجاد نميكنه و از مخدر هم استفاده ميكنم ايا مشكلي داره متشكرم از راهنمايي شما

سینا
سینا
2 سال قبل

من چند ماه پیش این عمل رو انجام دادم 🙂

خداوردی
خداوردی
2 سال قبل

من یک سال پیش عمل اسلیو انجام دادم 🙂

مهسا افتخاری
مهسا افتخاری
9 ماه قبل

سپاس فراوان از مطالب بسیار خوب شما. مطالب بسیار جذاب، علمی و کاربردی بود. متشکرم .

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید