اسلیو معده مناسب چه کسانی است

اسلیو معده مناسب چه کسانی است

فهرست مطالب

با ما همراه شوید تا بیشتر پاسخ سوال اسلیو معده مناسب چه کسانی است را بیابید.

در این مقاله سعی داریم در خصوص اسلیو معده مناسب چه کسانی است اطلاعات کامل و جامعی را در اختیار شما قرار دهیم. همچنین درباره اضافه وزن بالا، عوامل موثر در چاقی، جراحی اسلیو معده، افرادی که کاندیدای انجام جراحی لاغری فوق هستند، عوامل تاثیرگذار بر هزینه جراحی، فواید آن، تاثیر جراحی لاغری در باروری آقایان و بانوان و سایر سوالات دیگر که ممکن است در این راستا برای شما مطرح شود نیز مطالب کاملی را ارائه می نمایم.

اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟

 1. اشخاصی که شاخص تودنی بالای 40 هستند
 2. مبتلا به دیابت و فشار خون بالا هستند
 3. اضافه وزنی بالاتر از 45 کیلوگرم هستند
 4. عدم استفاده از نوشیدنی های الکلی و اعتیار هستند
 5. چاقی عصبی دارند 

اینفوگرافیک اسلیو معده مناسب چه کسانی است

اینفوگرافیک اسلیو معده مناسب چه کسانی است
اینفوگرافیک اسلیو معده مناسب چه کسانی است

مقدمه

اسلیو معده مناسب چه کسانی است
اسلیو معده مناسب چه کسانی است

 

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

چاقی چیست؟

عوامل تاثیرگذار در اضافه وزن بالا را نام ببرید؟

جراحی اسلیو معده چیست؟

اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟

چه افرادی نمی توانند از جراحی اسلیو معده جهت از دست دادن وزن استفاده نمایند؟

مراقبت های بعد از جراحی اسلیو معده شامل چه مواردی است توضیح دهید؟

چه فاکتورهای سبب می شود که افراد بعد از جراحی لاغری فوق مجدداً با اضافه وزن بالا همراه شوند توضیح دهید؟

شیوه انجام جراحی اسلیو معده به چه صورت است؟

مزیت های جراحی اسلیو معده را نام ببرید؟

عوامل تاثیرگذار در هزینه جراحی لاغری فوق را بیان نماید؟

تاثیر جراحی اسلیو معده در باروری آقایان را توضیح دهید؟

تاثیرات مثبت جراحی کوچک کننده معده را بر روی بارداری بیان نماید؟

چاقی و اضافه وزن

لازم است قبل از اسلیو معده مناسب چه کسانی است مطالبی درباره چاقی و اضافه وزن نیز در اختیار شما قرار دهیم. در مجموع به تجمع چربی های غیرمعمول در نواحی مختلف بدن چاقی و یا اضافه وزن می گویند که سلامتی فرد را نیز به مخاطره می اندازد.

به طور معمول جهت بدست آوردن میزان وزن اضافی در افراد بزرگسال پزشکان متخصص از بی ام آی که نسبت قد به وزن است استفاده می نمایند. چاقی به طور پیوسته بیشتر بر اثر پرخوری بیش از اندازه نیست، بلکه عواملی که بر روی این عارضه تاثیرگذار است میتواند متغیر باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله چه کسانی عمل اسلیو انجام دادن را مطالعه کنید.

چاقی و اضافه وزن
چاقی و اضافه وزن

در حال حاضر یکی از بزرگترین معضلاتی که سلامت دنیا را به خطر می اندازد اضافه وزن و چاقی است که امراضی نظیر فشارخون بالا، گلوکز خون بالا و یا سندروم متابولیک (ویژگی های لیپید ضعیف خون) را نیز به همراه دارد.

اشخاصی که با سندرم متابولیک همراه هستند در مقابل افرادی که وزن طبیعی دارند به مراتب بیشتر با ریسک گرفتاری به امراضی همچون بیماری های قلبی و عروقی و یا دیابت نوع دو قرار می گیرند. بهتر است بدانید از سال هزار و نهصد و هشتاد میلادی، اضافه وزن و چاقی در تمام دنیا با رشد دو برابری همراه بوده است.

در راستای تکمیل اطلاعات در این زمینه جراحی چاقی و دیابت را مطالعه کنید.

BMI در بزرگسالان

جراحان متخصص به منظور تشخیص جراحی لاغری اسلیو معده مناسب چه کسانی است در گام نخست میزان شاخص توده بدنی آنها را برآورد می نمایند به این صورت که:

–       درصورتیکه شاخص توده بدنی آنها پایین تر از هجده و نیم کیلوگرم باشد براساس این جدول بیماران در محدوده فقدان وزن قرار دارند.

–       درمواردیکه بی ام آی بیمار بین هفده و نیم تا بیست و پنج کیلوگرم باشد، وزن آنها در محدوده طبیعی و نرمال قرار دارد.

–       در حالی که شاخص توده بدنی فرد بین بیست و پنج تا سی کیلوگرم باشد، در منطقه اضافه وزن بالا دسته بندی می شود.

حتما صفحه فرمول محاسبه bmi را مطالعه کنید.

BMI در بزرگسالان
BMI در بزرگسالان

اگر شاخص توده بدنی فرد بالغ بر سی کیلوگرم باشد

–       اگر شاخص توده بدنی فرد بالغ بر سی کیلوگرم باشد، بیمار در قلمرو افراد چاق دسته بندی می گردد.

اما به طور معمول اضافه وزن بالا به سه دسته زیر تقسیم بندی می شوند که:

1)    کلاس یک: شاخص توده بدنی بین سی تا سی و پنج کیلوگرم (30 < 35)

2)    کلاس دو: شاخص توده بدنی بین سی و پنج تا چهل کیلوگرم(35<40 )

3)    کلاسه سه: شاخص توده بدنی بالغ بر چهل کیلوگرم که در گروه اضافه وزن شدید دسته بندی میشوند.

تهیه یک نمودار ساده به منظور چاقی و یا اضافه وزن در رده های سنی کودکان و نوجوانان امری سخت است، زیرا اضافه بر اینکه بدن آنها در حال رشد است، تغییرات فیزیولوژیکی بسیاری در بدن آنها بوجود می آید. با توجه به سن افراد، شیوه های متعددی به منظور سنجش وزن سالم در اختیار است که میتواند در کاهش وزن آنها موثر باشد.

لازم به ذکر است که شاخص توده بدنی بیشترین کاربرد را در شناسایی اضافه وزن بالا در تمامی سنین و همچنین جنسیت ها برعهده دارد. اما بایستی متذکر شد که میزان سنجش بی ام آی روشی قابل اعتماد نیست زیرا مقدار توده چربی بدن در اشخاص متعدد یکسان نبوده است.

عوامل موثر در اضافه وزن

علت اصلی و مهم اضافه وزن، نبود اعتدال انرژی میان کالری دریافتی و همچنین مصرفی است. دلایل اصلی این فقدان اعتدال در جهان بیشتر بر اثر:

–       استفاده بیش از حد از مواد غذایی مملو از انرژی که دارای درصد چربی بسیار بالایی است.

–       نبود تحرک به علت تغییر در شیوه حمل و نقل، کسب و کارهای پشت میز نشین، پیشرفت تکنولوژی و بیشتر شدن شهرسازی است.

تغییر در مدلهای محصولات غذایی و همچنین فیزیکی به طور معمول به علت دگرگونی های زیست محیطی و یا اجتماعی است که سبب گردیده اضافه وزن و یا چاقی در بین افراد روند صعودی داشته باشد.

عوامل موثر در اضافه وزن
عوامل موثر در اضافه وزن

مشکلات رایج اضافه وزن بر سلامتی

قبل از اینکه درباره جراحی اسلیو معده مناسب چه کسانی است بهتر است در خصوص مشکلات متداول با شاخص توده بدنی بالا نیز اطلاعاتی را عرضه داریم.

بالا رفتن بی ام آی، اصلی ترین علت افزایش ریسک امراض غیر واگیردار است که شامل:

 •   مشکلات قلبی و عروقی،که در سال دوهزارو دوازده میلادی اصلی ترین دلیل مرگ و میر به شمار می آمد.
 •   دیابت نوع دو.
 •   مشکلات اسکلتی عضلانی به خصوص آرتروز.
 •   انواع سرطان ها من جمله سرطان پروستات، آندومتر، کلیه، سینه، روده، تخمدان و کیسه صفرا.

از مواردی هستند که ابتلا به این بیماریهای غیر واگیردار را تا حد بسیار زیادی افزایش می دهند. بهتر است بدانید اضافه وزن در دوران کودکی با بالا رفتن درصد چاقی، ناتوانی در بزرگسالی و همچنین مرگ و میرهای زودرس نیز در ارتباط است.

اما اضافه بر بالا رفتن امراضی که ممکن است در آینده فرد به آن مبتلا شود، کودکان دارای اضافه وزن بالا با اختلالاتی نظیر افزایش ریسک شکستگی، سختی در تنفس، افزایش فشارخون و نشانه های زودرس مشکلات قلبی عروقی و پایداری به هورمون انسولین و اثرات روانی را نسبت به افرادی که دارای وزن نرمال و طبیعی هستند را به مراتب بیشتر تجربه خواهند کرد.

البته لازم به ذکر است که آنها با فشار مضاعفی از امراض روبرو خواهند شد، بخصوص اغلب کشورهایی که دارای درآمد پایین و یا متوسطی هستند.

در حالی این کشورها گرفتار رویارویی با امراض عفونی و یا سوء تغذیه هستند، با این حال با بالا رفتن ریسک عوامل اختلالات غیرواگیردار همچون چاقی و یا اضافه وزن نیز مواجه خواهند شد.

امروزه اینکه جمعیت اغلب کشورها را همه افراد چاق و یا مبتلا به سوء تغذیه تشکیل می دهند بسیار متداول شده است که می تواند جای نگرانی برای وضعیت سلامتی جامعه باشد.

به چه صورت میتوان چاقی و یا اضافه وزن را تا حد زیادی کاهش داد؟

این عارضه مانند امراض غیر واگیردار که ممکن است فرد به آن مبتلا شود کاملاً قابل پیشگیری است. پشتیبانی محیط و همچنین جوامع تا حد بسیاری می تواند برای شکل گیری برگزیدن اشخاص تاثیر بسزایی داشته باشد.

یادگیری انتخاب صحیح و همچنین سالم از سوی جوامع به تمامی اشخاص کمک می کند تا حد بسیاری زیادی در میزان درصد اضافه وزن و یا چاقی تقلیل ایجاد نمایند.

به چه صورت میتوان چاقی و یا اضافه وزن را تا حد زیادی کاهش داد؟
به چه صورت میتوان چاقی و یا اضافه وزن را تا حد زیادی کاهش داد؟

از دیگر مواردی که نقش حائز اهمیتی در تقلیل اضافه وزن در افراد دارای شاخص توده بدنی بالا دارد ( صنعت تغذیه ) است. به این صورت که:

 •   تقلیل در میزان گلوکز، چربی و نمک در محصولات غذایی فرآوری شده از موارد مهم در صنعت تغذیه به شمار می آید.
 •   اعتماد و اطمینان داشتن از انتخاب خوراکی های مغذی و سالم که به راحتی در دسترس تمامی رده های سنی قرار دارد.
 •   محصور کردن فروش محصولات غذایی انباشته از چربی، گلوکز و نمک، به خصوص خوراکی های که رده سنی کودکان و یا نوجوانان را بیشتر مورد هدف قرار میدهد.
 •   کسب اطمینان از قابل استفاده بودن مواد غذایی سالم و اضافه بر آن پشتیبانی از فعالیتهای فیزیکی در این راستا مورد دیگری است که میتوان به آن اشاره کرد.

بنابراین افراد به منظور پیشگیری می توانند با محدود نمودن میزان گلوکز و چربی موجود در مواد غذایی و همچنین افزایش استفاده از مواد غذایی سالم و مفید مانند سبزیجات، آجیل، میوه، حبوبات و غلات کامل به همراه انجام تمرینات ورزشی مناسب تا حد زیادی در برخورداری از وزن ایده آل و مناسب مثمرثمر باشند.

بایستی متذکر شد که مسئولیت های فردی فقط هنگامی می تواند در این مسیر اثرگذار و عملی باشد که فرد قادر به تغییر در سبک زندگی خود باشد.

دلایل اضافه وزن بالا

جراحان متخصص به منظور اینکه تشخیص دهند اسلیو معده مناسب چه کسانی است سعی نمودند دلایلی که سبب افزایش وزن در افراد میشود را شناسایی نمایند. این عوامل شامل:

ژنتیک

از مهمترین مواردی که مرتبط با اضافه وزن بالاست ( ژنتیک) است. کودکانی که دارای والدین با اضافه وزن بالا هستند در مقابل کودکانی که والدین لاغرتری دارند به مراتب بیشتر با اضافه وزن بالا همراه هستند. هر خوراکی که شما در طی روز استفاده می نماید نقش مهمی در راندمان ژن ها به همراه دارد که میتواند در بالا بردن شاخص توده بدنی آنها نیز تاثیرگذار باشد.

هنگامی که جامعه غیرصنعتی، شیوه مصرف مواد غذایی غربی را آغاز نمود، تمامی افراد جامعه به شکل پیوسته با افزایش وزن همراه شدند. ژن این گروه از افراد تغییر نکرد، بلکه موردی که سبب افزایش وزن در آنها شد سیگنال ها و همچنین محیط بودند که سبب این تغییرات در سبک شیوه زندگی آنها گردید.

ژنتیک
ژنتیک

بر اساس مطالعات صورت گرفته اجزای ژنتیکی به آسانی می توانند برای بالا رفتن وزن در افراد تاثیرگذار باشند، به عنوان مثال این موضوع بر روی دوقلوهای همسان به وضوح بیانگر این موضوع است.

مواد غذایی فرآوری شده بی خاصیت

خوراکی های بی اثر مهندسی شده در مقابل مواد غذایی تصفیه شده برای افراد اعتیاد آورتر هستند. خوراکی های مهندسی شده علاوه بر طعم و ماندگاری بالا دارای رنج قیمتی کمتری هستند که این عامل سبب گردیده تمامی افراد بتوانند آنها را تهیه نمایند.

این مواد غذایی شباهتی به محصولات غذایی کامل ندارند و فقط به منظور بالا بردن اشتها و همچنین جذب تمامی رده های سنی جهت استفاده از این مواد غذایی در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

عادات غذایی

اغلب مواد غذایی بی اثر، بسیار چرب و همچنین شیرین شده با گلوکز بسیار زیاد مانند مواد مخدری عمل می کنند که تاثیرات زیادی را بر روی مغز فرد ایجاد می نمایند. خوراکی های بی اثر و همچنین مهندسی شده در اشخاص حساس سبب اعتیاد می شود.

اشخاص در مقابل این گروه از موادغذایی هیچ گونه کنترلی نداشته و همانند افرادی که به مواد مخدر و یا مشروبات الکلی اعتیاد دارند.

همانطور که میدانید اعتیاد یک موضوع بسیار سخت و پیچیده است که مقابله با آن امری بسیار سخت است. زمانی که مغز فرد با مصرف این گونه مواد غذایی معتاد می گردد، دیگر نمی تواند تصمیم صحیح و درستی را در مقابل مصرف خوراکی های سالم و مفید داشته باشد و در پی مصرف آنها به تدریج با افزایش وزن بالا همراه میگردد که می تواند دردسرساز باشد.

بازاریابی تعرض آمیز

تولیدکنندگان محصولات غذایی ناسالم مانند غذاهای مهندسی شده و یا تنقلات، بازاریاب های بسیار تعرض آمیز هستند که راهکارهای آنها کاملاً غیراخلاقی است و در این راستا تمام سعی خود را می کنند تا خوراکی های ناسالم را به شکل محصولات سالم استفاده نمایند.

در مجموع این شرکت ها خواسته های عکس واقعیت دارند و هدف کلی آنها از این بازاریابی کودکان است. همانطور که مشاهده می کنید در حال حاضر اکثر کودکان با اضافه وزن بالا همراه هستند که این عامل در ابتلای آنها به بیماری دیابت تاثیرگذار است

زیرا آنها به این خوراکی های بی اثر به مرور زمان عادت کرده اند. متاسفانه تمامی این موارد هنگامی در کودکان رخ میدهد که در خصوص صحت و سالم بودن این خوراکی ها اطلاعات کاملی را ندارند.

بازاریابی تعرض آمیز
بازاریابی تعرض آمیز

انسولین

عامل دیگر در اضافه وزن افراد که منجر به جراحی لاغری در آنها میشود هورمون انسولین است زیرا این هورمون نقش مهمی در ساماندهی ذخایر انرژی در بدن افراد دارد.

یکی از کارکردهای مهم هورمون انسولین ذخیره چربی است. مصرف خوراکی های ناسالم و همچنین فست فودها که بیشتر به سبک موادغذایی غربی است در اغلب افراد دارای اضافه وزن بالا سبب مقاومت به هورمون انسولین می گردد.

این عارضه سبب افزایش میزان سطح انسولین خون در تمام بدن میشود و در نهایت انرژی شروع به انباشته شدن در تمامی سلولهای چربی نیز می گردد تا بتوان در آینده از آنها استفاده نمود.

براساس مطالعات انجام شده میزان بالای هورمون انسولین یکی از عواملی است که سبب افزایش وزن در افراد و همچنین جراحی چاقی بر روی آنها می گردد.

یکی از مناسب ترین شیوه ها جهت تقلیل هورمون انسولین، کاهش و یا قطع استفاده از کربوهیدرات های پاکسازی شده و یا ساده و افزایش دریافت فیبر موجود در مواد غذایی است. این امر به شکل خودکار سبب تقلیل کالری دریافتی و همچنین کاهش وزن در فرد میشود.

مصرف داروهای خاص

اغلب داروها به عنوان پیامدهای جانبی سبب بالا رفتن وزن در فرد میشود. بطور مثال داروهای دیابتی و همچنین ضدافسردگی با اضافه وزن در دراز مدت در ارتباط است. از تاثیرات این داروها بر روی بدن می توان به:

عدم کاهش قدرت اراده 2) تغییر در راندمان مغز و بدن 3) تغییر در سرعت متابولیسم بدن 4) افزایش اشتها اشاره کرد.

مقاومت به هورمون لپتین

هورمون لپتین از دیگر هورمون های است که نقش بسزایی در اضافه وزن بالا را به همراه دارد. تولید این هورمون از طریق سلولهای چربی است که با افزایش توده های چربی در بدن، میزان سطح آن به مراتب بیشتر میشود،

برهمین اساس در افراد دارای شاخص توده بدنی میزان هورمون لپتین به مراتب بیشتر است. در افرادی که دارای وزن نرمال و طبیعی هستند، افزایش این هورمون با تقلیل اشتها در فرد همراه است.

زمانی که هورمون لپتین به درستی کار کند بایستی به مغز فرمان دهد که انباشته های چربی موجود در بخش های مختلف بدن به چه میزان بالاست.

مقاومت به هورمون لپتین
مقاومت به هورمون لپتین

مسئله مهم این است که هورمون فوق در افرادی که دارای شاخص توده بدنی بالایی هستند به درستی عمل نمی کند، زیرا بنا به دلایلی قادر نیست از سد خونی مغز به خوبی عبور نماید که به این موقعیت پایداری در مقابل هورمون لپتین می گویند که باعث اضافه وزن در فرد میشود.

در دسترس بودن انواع مواد غذایی

دسترسی آسان به مواد غذایی، از دیگر دلیلی است که تا حد بسیار برروی میزان میان تنه اشخاص تاثیرگذار بوده و روند صعودی داشته است.

در حال حاضر مواد غذایی بی خاصیت و بی ارزش براحتی در دسترس همه افراد قرار دارد و کلیه سوپرمارکت ها مملو از خوراکی های مهندسی شده مانند نوشابه، چیپس، شکلات، کیک و غیره است و دقیقاً در مکانی های قرار میگیرد که بالاترین جلب مشتری را داراست.

در دسترس بودن انواع مواد غذایی
در دسترس بودن انواع مواد غذایی

براساس مطالعات انجام شده یکی از اصلی ترین مشکلاتی که این مواد غذایی بی خاصیت داراست ارزان بودن آنهاست که سبب گردیده اشخاص با کمترین درآمد بتوانند آنها را جایگزین مواد غذایی سالم مانند سبزیجات و میوه های تازه نمایند تا از این طریق حس گرسنگی را به طور کامل رفع نمایند.

گلوکز

از دیگر مواردی که سبب اضافه وزن بالا در فرد میشود و جراحان متخصص انجام جراحی اسلیو معده مناسب چه کسانی است را به این گروه از بیماران توصیه می نمایند گلوکز اضافه شده است که یکی بدترین موارد در برنامه غذایی امروزی است.

استفاده از گلوکز مازاد بر روی راندمان بیوشیمیایی بدن و همچنین هورمون ها تاثیرات منفی را بر جای میگذارد که نتیجه حاصل از استفاده آن سبب اضافه وزن بالا میشود.

گلوکز اضافه شده تقریباً در حدود پنجاه درصد گلوکز و پنجاه درصد فروکتوز است. اشخاص از مواد غذایی متعدد من جمله نشاسته گلوکز دریافت می نمایند اما در مجموع بالاترین فروکتوز از گلوکز اضافه شده است.

فروکتوز مازاد باعث مقاومت هورمون انسولین می گردد و همچنین میزان انسولین خون را نیز تا حد بسیار زیادی افزایش میدهد و این قند نیز همانند گلوکز در سیر شدن بدن تاثیرگذار نیست. با توجه به تمامی دلایل بیان شده گلوکز باعث افزایش انباشته های چاقی و همچنین انرژی در فرد میشود.

گلوکز
گلوکز

اطلاعات نادرست

تمامی مردم دنیا در معرض ریسک دریافت داده های نادرست در مورد مواد مغذی و همچنین سلامت بدن هستند. دلایلی بسیاری نیز جهت این داده های نادرست موجود است که تا حد بسیار زیادی بسته به منبعی است افراد داده های سلامت و تندرستی خود را از آن دریافت می نمایند.

به عنوان مثال اغلب وب سایت ها داده های نادرست و غیر مرتبط در خصوص سلامت و کاهش وزن انتشار میدهند. البته اکثر کمپانی های موادغذایی در این رابطه بی اثر نبوده اند و بعضی از خوراکی های تقلیل وزن و یا لاغر کنندگی را عرضه می دارند که حاصل از آن دریافت نکردن نتیجه اثربخش آن است.

دستورالعمل های تقلیل وزن بر مبنای داده های اشتباه مانع پیشرفت در از دست دادن وزن است که براین اساس افراد بایستی اطلاعات موجود در کاهش وزن را هوشمندانه انتخاب نمایند تا در این مسیر موفقیت های بسیاری را کسب نمایند.

تمامی مواردی که بیان نمودیم از پارامترهای هستند که سبب افزایش وزن در افراد میشود و شما به راحتی می توانید در خصوص جراحی اسلیو معده مناسب چه کسانی است اطلاعات کاملی را در اختیار داشته باشید.

عمل جراحی اسلیو معده

در ادامه مقاله اسلیو معده مناسب چه کسانی است بهتر است که در خصوص عمل اسلیو معده نیز توضیحاتی را ارائه نمایم. جراح متخصص لاغری به منظور اینکه بتواند فرد دارای شاخص توده بدنی را از وزن اضافی بسیار بالا نجات دهند، دو کار اساسی را در چارچوب عمل چاقی برای بیماران اعمال می نمایند.

به این صورت که یا از ظرفیت معده بیمار تا حد بسیار زیادی می کاهند تا از این طریق بیمار نتواند وعده های غذایی بسیاری را مصرف نماید و یا تغییراتی را در مسیر جذب محصولات غذایی ایجاد می نمایند که این امر سبب می گردد مواد غذایی مصرفی کمتر و یا اصلاً جذب بدن فرد نشود که هر دو متد به تدریج سبب کاهش وزن در فرد میشود.

عمل کوچک کننده معده یکی از همین تکنیک های جراحی لاغری است که جهت معالجه اضافه وزن و صحت اختلالات مربوط با اضافه وزن بالا انجام می گیرد.

هدف کلی از لاغری اسلیو معده تقلیل ظرفیت معده است

اما در مجموع هدف کلی از لاغری اسلیو معده تقلیل ظرفیت معده است. جراحان متخصص با اعمال جراحی لاغری فوق هدف نخست را دنبال می نمایند به عبارتی بخش اعظمی از ظرفیت معده که بالغ بر هفتاد درصد از حجم معده است را حذف می نمایند و به این ترتیب گنجایش معده را تا حد قابل توجهی کاهش می دهند.

برعکس جراحی لاغری بای پس معده که هیچ قسمتی از معده بیمار در طی جراحی از بدن فرد به شیوه لاپاراسکوپی بیرون نمی آید، در جراحی کوچک کننده فوق، جراحان متخصص جهت از دست دادن وزن قابل توجهی در بیماران اقدام به حذف هفتاد درصد از معده بیماران را که در افزایش وزن آنها تاثیرگذار بوده است می نمایند.

از مهمترین مزیت جراحی لاغری فوق میتوان به غیرقابل برگشت بودن عمل چاقی اشاره کرد. بیمار پس از انجام این جراحی، فقط می تواند میزان کمتری از مواد غذایی را در طی روز استفاده نماید زیرا با مصرف آنها سریعتر احساس سیری می نمایند و در نتیجه در کوتاهترین زمان با کاهش وزن چشمگیری نیز همراه خواهند شد.

هدف کلی از لاغری اسلیو معده تقلیل ظرفیت معده است
هدف کلی از لاغری اسلیو معده تقلیل ظرفیت معده است

دلیل نامگذاری جراحی اسلیو معده

پس از حذف بخش اعظمی از معده بیماران در طی جراحی اسلیومعده، تنها بخشی از معده که باقی می ماند شباهت بسیاری به آستین پیراهن و یا موز دارد. این واژه در انگلیسی به معنای اسلیو است، برهمین اساس در کل دنیا به این جراحی کوچک کننده معده، ( جراحی اسلیو معده) می گویند. بیماران با انجام جراحی چاقی، قادرند تا میزان هشتاد درصد از وزن اضافی خود را در طی این عمل جراحی از دست دهند و به وزن نرمالی که سالها آرزو داشتند دست یابند.

اضافه بر علت نامگذاری جراحی بهتر است درباره دلیل انجام جراحی کاهش وزن فوق بیان نمایم که:

بطور قطع انجام عمل جراحی به منظور بازیابی وزن در افراد انجام میگیرد که یک جراحی غیرقابل برگشتی به حساب می آید. اشخاص بسیاری که با شاخص توده بدنی بالا همراه هستند که در حال حاضر در پی شیوه های متعددی از لاغری هستند که جراحی اسلیو معده یکی از معروف ترین جراحی های لاغری در این حیطه است.

دلیل نامگذاری جراحی اسلیو معده
دلیل نامگذاری جراحی اسلیو معده

نشانه نیاز فرد به انجام جراحی لاغری اسلیو معده

همانطور که بیان نمودیم جراحی فوق مناسب افرادی است که به چاقی مفرط مبتلا هستند. برخی از چاقی ها هستند که با پیروی از برنامه رژیم غذایی مناسب و همچنین فعالیت های ورزشی سنگین و اینکه تلفیقی از هر دو میتواند این عارضه را تا حد بسیار زیادی برطرف نماید.

اما زمانی که مقدار شاخص توده بدنی از حد بسیار زیادی افزایش یابد و شخص بعد از مدتی طولانی از آغاز رژیم غذایی و همچنین فعالیت های ورزشی وزن قابل توجهی را از دست بدهد، به عنوان کاندیدای اسلیو معده مناسب چه کسانی است شناخته می شوند.

همانطور که در قسمت دلایل اضافه وزن بالا توضیح دادیم، چاقی مفرط در افراد سبب بروز بیماریهای مرتبط با اضافه وزن بالا میشود. برهمین اساس رفع این عارضه جهت افراد دارای شاخص توده بدنی بالا موضوعی حیاتی و مهم به شمار می آید.

شیوه شناسایی جراحی اسلیو معده

تشخیص این موضوع که آیا شخص دارای شاخص توده بدنی بالا جهت رفع این مشکل به عمل جراحی کوچک کننده معده نیاز دارد یا خیر، بر اساس تشخیص پزشک متخصص مرتبط است. پزشک مربوطه با توجه به تست های صورت گرفته از شخص بیمار، میزان خطر عمل جراحی، اختلالات زمینه ی بیمار و اضافه بر آن مشخصه های بدنی وی ارزیابی های لازم را انجام می دهند.

شیوه شناسایی جراحی اسلیو معده
شیوه شناسایی جراحی اسلیو معده

اسلیو معده مناسب چه کسانی است

این عمل جراحی لاغری یکی از مواردی است که بعد از دست نیافتن به نتیجه مطلوب در راستای صحت و تندرستی وضعیت بدن، برنامه رژیم غذایی و همچنین فعالیت های ورزشی به همراه بکارگیری از داروهای تقلیل وزن بر روی بیماران توسط مجرب ترین جراحان متخصص صورت می گیرد.

اما در مجموع شخص بایستی از معیارهای ویژه ای جهت انجام جراحی لاغری فوق برخوردار باشد تا بتواند تحت این عمل جراحی کوچک کننده معده جهت دستیابی به وزن نرمال و ایده آل قرار بگیرد. برخی از این شرایط شامل:

BMI بالغ بر چهل کیلوگرم :

جهت انجام جراحی لاغری اسلیو معده شخص بایستی بالغ بر چهل کیلوگرم وزن داشته باشد یا به عبارتی دیگری فرد در گروه بیماران دارای چاقی مفرط دسته بندی شده باشد.

مبتلا به دیابت و یا فشار خون بالا:

در صورتی که شخص به امراضی مرتبط با اضافه وزن بالا همچون فشارخون بالا و یا دیابت مبتلا بود و اضافه بر آن با bmi بین سی و پنج تا سی و نه و نهصد کیلوگرم نیز همراه بود، از شرایط دیگر جهت کاندیدای جراحی اسلیو معده به شمار می آید.

پیشنهاد می کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر مقالات زیر را مطالعه کنید:

 1. کدام نوع دیابت خطرناک است
 2. جراحی افراد دیابتی
 3. جراحی معده برای لاغری

اضافه وزن بالغ بر چهل و پنج کیلوگرم:

بیمارانی که با شاخص توده بدنی بالغ بر چهل و پنج کیلوگرم همراه هستند و اضافه وزن بالا سبب عدم انجام فعالیتهای روزانه و یا شغلی آنها شده است نیز از دیگر مواردی است که سبب گردیده جراحی لاغری فوق برروی این گروه از بیماران جهت دستیابی به وزن نرمال و ایده آل معرفی گردد.

عدم استفاده از نوشیدنی های الکلی و همچنین اعتیاد به مواد مخدر:

درمواردیکه بیمار به استفاده از مواد مخدر و همچنین نوشیدنی های الکلی اعتیاد ندارد و از لحاظ ذهنی آمادگی تغییر در رویه زندگی خود را دارد، اضافه بر آن در حالی که از لحاظ روحی و روانی در موقعیت نرمالی نیز قرار دارد و در نهایت از سلامتی و صحت عمومی کاملی برخوردار است کاندیدای مناسب انجام جراحی چاقی اسلیو معده به شمار می آید.

اضافه وزن روانی و عصبی:

از دیگر مواردی که میتوان به اسلیو معده مناسب چه کسانی است اشاره نمایم این است که در صورتی که اضافه وزن شخص ناشی از اختلالات روانشناختی بوده است و یا اضافه وزن بالای فرد بر اثر مشکلاتی همچون روانی و یا عصبی سبب بروز این عارضه شده است، انجام جراحی لاغری اسلیو معده مناسب ترین گزینه جهت رفع این عارضه به شمار می آید.

اضافه وزن روانی و عصبی:
اضافه وزن روانی و عصبی:

کلیه موارد ذکر شده از شرایطی است که اسلیو معده مناسب چه کسانی است، البته بایستی خاطر نشان شد که بیمارانی که دارای bmi بالای سی و دو کیلوگرم هستند با تشخیص جراح متخصص میتوانند جهت رفع مشکل اضافه وزن بالا از جراحی فوق بهرمند شوند.

افرادی که کاندیدای جراحی اسلیو معده نیستند

در ادامه اسلیو معده مناسب چه کسانی است بهتر است درخصوص افرادی که کاندیدای مناسب جهت انجام این عمل جراحی فوق نیستند نیز مطالبی را ارائه نمایم.

بیمارانی که با مشکلات رفلاکس معده همراه هستند توصیه میشود که جهت از دست دادن چربی های انباشته که سبب اضافه وزن آنها شده است از دیگر شیوه های جراحی لاغری به منظور دستیابی به وزن نرمال و ایده آل استفاده نمایند.

اضافه بر این جراحی کاهش وزن فوق جهت بیمارانی که به ریزه خواری و یا پرخوری بسیار زیاد عادت دارند نیز به هیچ عنوان توصیه نمی شود، زیرا بعد از جراحی لاغری فوق با مصرف حجم بسیار بالای از مواد غذایی، ظرفیت معده مجدداً افزایش می یابد و به تدریج اضافه وزن در فرد مجدداً باز می گردد. در ادامه بایستی بیان کرد که:

بیماران مبتلا به عارضه صرع، لازم است از سایر شیوه های درمانی دیگر جهت از دست دادن وزن استفاده نمایند.

بیمارانی که با اختلالات قلبی عروقی نیز همراه هستند

جراحی کوچک کننده معده، جهت بیمارانی که با اختلالات قلبی عروقی نیز همراه هستند پیشنهاد نمی گردد.

اشخاص رده سنی کمتر از هجده سال و همچنین بالای شصت و پنج سال نیز کاندیدای انجام جراحی لاغری فوق نیستند.

افرادی که در گروه بیماران مبتلا به چاقی مفرط قرار ندارند.

جراحی اسلیو معده به بیمارانی که شاخص توده بدنی بسیار بالا و امراض زمینه ای نظیر دیابت رنج می برند به هیچ عنوان توصیه نمی گردد.

اشخاصی که در اثر اعتیاد به مواد مخدر و یا استفاده از نوشیدنی های الکلی به اضافه وزن بالا مبتلا شده اند و قادرند که با تغییر در شیوه زندگی خود وزن قابل توجهی را از دست دهند گزینه ی مناسب جهت انجام جراحی اسلیو معده به حساب نمی آیند.

کلیه موارد ذکر شده از مواردی است که فرد کاندیدای مناسب جهت انجام جراحی لاغری اسلیو معده چیست و جهت دستیابی به وزن ایده آل و نرمال بایستی از سایر شیوه های لاغری استفاده نمایند.

بیمارانی که با اختلالات قلبی عروقی نیز همراه هستند
بیمارانی که با اختلالات قلبی عروقی نیز همراه هستند

شیوه جراحی لاغری اسلیو معده

این متد در درجه نخست قسمتی از نگرشی مرحله ای در عمل های جراحی لاغری است. به این ترتیب که اشخاصی که با بی ام آی بالای و یا اشخاصی که با اختلالات قلبی عروقی و یا ریوی همراه هستند، قادر نخواهند بود در طولانی مدت بیهوش بوده و از این تکنیک کاهش وزن استفاده نمایند.

در بعضی از موارد رویکردهای دو مرحله ای برای جراحی فتق انجام می گیرد که در این صورت جراحی بای پس معده جایگزین اسلیو معده در زمان جراحی میشود.

از موارد دیگری که جراحی کوچک کننده معده جایگزین جراحی بای پس معده در زمان جراحی می گردد، میتوان به بزرگ بودن کبد و یا جای اسکار وسیع اشاره کرد،

زیرا این موارد باعث ناامن شدن و همچنین طولانی بودن جراحی بای پس معده نیز می گردد. جراحی فوق که بر روی معده بیماران انجام می گیرد بطور معمول پیوسته به عنوان شیوه ی کم تهاجمی شناخته می شود که با بکارگیری از لاپاراسکوپ برروی بیماران اعمال می گردد.

در جراحی لاپاراسکوپی جراح ومتخصص بعد از ایجاد چند برش کوچک بر روی ناحیه شکم بیمار به اندازه یک الی سه اینچ لوله بلند و باریکی که دارای نور و دوربین است را به منظور انجام جراحی لاغری داخل شکم بیمار می نمایند و از این طریق به وسیله مانیتوری که در بیرون به لاپاراسکوپ متصل است روند جراحی را در اختیار دارند.

شیوه جراحی لاغری اسلیو معده
شیوه جراحی لاغری اسلیو معده

مزیت های جراحی اسلیو معده

جراحی باریاتریک و یا جراحی لاغری شیوه ی مدرن و تاثیرگذار برای بیمارانی است که با bmi بالای سی وپنج کیلوگرم همراه هستند تا با انجام آن بتوانند زندگی مطلوب تری را تجربه نمایند. اضافه بر اسلیو معده مناسب چه کسانی است بهتر است در مورد مزیت های این جراحی برروی بیماران نیز اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم:

افزایش طول عمر و همچنین تقلیل در میزان مرگ و میر

بیمارانی که از اضافه وزن بالا رنج می برند، اکثراً از طول عمر کمتری برخوردار هستند. یک شخص دارای اضافه وزن بالا در مقابل شخصی که دارای وزن نرمال و طبیعی است، بایستی انتظار دوازده سال طول عمر کمتر از یک شخص سالم را نیز به همراه داشته باشد. جراحی کوچک کننده معده ثابت نموده که فرد با تقلیل وزن، ریسک سکته های قلبی و همچنین مغزی را تا حد بسیار زیادی کاهش میدهد و به افزایش عمر خود کمک بسزایی می نماید.

تقلیل وزن در دراز مدت و ماندگارتر

از دیگر مزیت های مهم جراحی اسلیو معده را میتوان به از دست دادن وزن در بلندمدت و ماندگاری بالای آن اشاره کرد.پژوهش های بسیاری حاکی از آن است که اغلب بیماران دارای اضافه وزن بالا قادرند بالغ بر پنجاه درصد از وزن از دست داده خود را تثبیت نمایند و هیچ نگرانی بابت برگشت وزن بعد از جراحی چاقی فوق نیز نداشته باشند.

همچنین اشخاصی که از اضافه وزن بالا رنج می برند بعد از جراحی چاقی پنجاه تا هشتاد درصد از وزن حذف گردیده را ثابت نگه می دارند که این کاهش وزن بسیار چشمگیر است.

بهبود اغلب بیماری ها

جراحی چاقی میتواند به روش تقلیل وزن چشمگیر، اغلب امراض مرتبط با اضافه وزن بالا را تا حد بسیار زیادی بهبود و یا کاملاً معالجه نماید. اختلالاتی همچون:

1)دیابت نوع دو 2) گرفتگی بسیار رگ ها 3) آسم 4) ترک های پوستی 5) فشار خون بالا 6) کلسترول بالا 7) اختلالات قلبی عروقی 8) قاعدگی نامنظم 9) سوزش سر دل 10) مشکلات تنفسی و آپنه خواب 11) بی اختیاری ادرار ناشی از اضطراب و استرس 12) افسردگی 13) آرتروز، زانو درد و کمر درد مفصل هایی که وزن بسیار بالایی را متحمل می شوند.

و بیش از ده بیماری دیگر از مواردی به شمار می آیند که سبب بهبود بیماریهای مرتبط با شاخص توده بدنی بالا در فرد میشود.

بهبود اغلب بیماری ها
بهبود اغلب بیماری ها
بهبود اغلب بیماری ها
بهبود اغلب بیماری ها

توقف ریفلاکس معده

ریفلاکس و یا برگشت اسیده معده به داخل حلق و مری سبب صدمه رسیدن و سوزش به پوشش مری در بیماران می گردد. چربی های مازاد نواحی شکم به معده بیماران فشار بسیاری را متحمل می شود که این امر سبب بروز رفلاکس معده در بیماران میشود.

تقلیل وزن سبب می گردد فشار قابل توجهی را کم نماید و اکثراً سبب توقف ریفلاکس معده در بیماران می گردد که از مهمترین مزیت جراحی لاغری اسلیو معده مناسب چه کسانی است به شمار می آید.

بالا رفتن قدرت باروری

همانطور اغلب ما در خصوص رابطه اضافه وزن بالا و همچنین باروری اطلاعات کاملی را در اختیار داریم، تقلیل وزن می تواند دوره قاعدگی در بانوان را تا حد بسیار زیادی منظم نماید و همچنین میزان زیاد هورمون آندروژن را تا حد بسیاری تقلیل نماید.

از دست دادن وزن اضافه بر تقلیل نشانه های سندروم تخمدان پلی کیستیک سبب کاهش ناباروری در اغلب بانوان می گردد که از مزیت بارز جراحی اسلیو معده مناسب چه کسانی است به شمار می آید.

افزایش سوخت و ساز بدن

با از دست دادن وزن قابل توجهی، شخص به طور معمول در انجام فعالیتهای فیزیکی بسیاری همچون پیاده روی، دوچرخه سواری و همچنین شنا حضور می آورد که این امر توانایی بدن در از دست دادن چربی های انباشته را تا حد بسیار زیادی افزایش میدهد.

هورمون های همچون کورتیزول که هورمون استرس است و انسولین بعد از جراحی لاغری تقلیل یافته که به کسر انباشته های چربی موجود در بدن نیز کمک بسزایی می نماید.

حفظ بهبود زندگی

از دیگر مزیت های جراحی لاغری فوق را می توان به بهبود کیفیت زندگی در افراد اشاره کرد. جراحی چاقی به شیوه تقلیل وزن شدید، میتواند زندگی بیمار را تا حد بسیار متحول نماید و سبب ارتقای پیشرفت وی در حیطه های متعدد نیز گردد. بعضی از این ترقی ها در زندگی اکثر بیماران یکسان بوده و دیگر آنها جهت هر فرد دیگر نیز متغیر خواهد بود. بعضی از این پیشرفت ها عبارتند از:

1)    بهبود تنگی نفس 2) بالا رفتن حس اعتماد به نفس 3) ایجاد فرصتهای بیشتر شغلی 4) افزایش انرژی 5)  برخورداری از خوابی راحت تر 6) پیدا کردن موقعیت های مناسب تر برای ازدواج 7) حق انتخاب و همچنین تنوع بسیار در تهیه لباس 8) بالا رفتن اثرات فعالیت های ورزشی و همچنین فیزیکی

از مواردی هستند که از اثرات مثبت جراحی اسلیو معده در بیماران به شمار می آید. در مجموع سلامت روانی و جسمی بعد از جراحی کاهش وزن بطور قابل توجهی افزایش می یابد و شخص شاهد تغییرات زیادی در روند کیفیت زندگی خواهد بود.

حفظ بهبود زندگی
حفظ بهبود زندگی

مراقبت های بعد از جراحی لاغری اسلیو معده

بعد از انجام جراحی فوق یکی از اصلی ترین موارد مهم، پیروی کردن از نکات اساسی و کلی در تغذیه و همچنین برخورداری از یک برنامه رژیم غذایی مناسب است.

براساس عمل جراحی فوق شخص و همچنین دستورالعمل های پزشکی جراح متخصص و پزشک تغذیه برنامه رژیم غذایی هر شخص با اندکی تغییرات همراه است. البته پیشنهادات و رژیم روزمرگی وجود دارد که در زیر به آن اشاره می نمایم.

هفته نخست پس از جراحی کوچک کننده معده

در هفت روز نخست بعد از جراحی اسلیو معده بیمار فقط اجازه مصرف نوشیدنی های رقیق شده را دارد که در آن به هیچ وجه از تکه های گوشت، میوه و یا هیچ چیز دیگر در آن استفاده نمی گردد. در این موقعیت بدن فرد به تدریج به شرایط موجود عادت کرده و دیگر با سوزش معده همراه نمی شوند.

هفته دوم پس از جراحی اسلیو معده

در این هفته بیمار می تواند از محصولات غذایی همچون سوپ و سایر نوشیدنی هایی نظیر اسموتی، شیر و سایر آبمیوه های طبیعی نیز استفاده نماید و به هر مقدار که فرد اشتها دارد از این گروه مواد غذایی استفاده نماید.

هفته سوم بعد از لاغری معده

بنابراین از روز بیست و یکم به بعد شرایط بیمار کمی آسانتر میشود و بیمار می تواند در رژیم برنامه غذایی خود، از خوراکی های له شده همچون سبزیجات، میوه ها، پاستا و غذاهایی پوره و یا له شده در این مدت استفاده نمایند.

در هفته سوم و چهارم نخست بیمار بایستی وعده های مصرفی خود را به سه الی شش وعده در روز برساند و در هر وعده تنها از دو قاشق غذاخوری محصولات غذایی مجاز با شرایط فعلی بیمار استفاده نماید و به تدریج به میزان آن بیفزایند. لازم به ذکر است که در این مدت کم کم از مواد غذایی حاوی پروتئین در برنامه رژیم غذایی خود استفاده نمایند.

هفته سوم بعد از لاغری معده
هفته سوم بعد از لاغری معده

هفته پنجم

با ورود به هفته پنجم بعد از جراحی لاغری معده، رژیم برنامه غذایی در این گروه از بیماران مجدداً تغییر می کند و شخص میتواند مصرف خوراکی هایی همچون انواع املت، سبزیجات و گوشت چرخ کرده را در این دوره استفاده نماید.

در مجموع شخص در این هفته اجازه مصرف انواع موادغذایی نرم را دارد و هیچ گونه محدودیتی در این حیطه ندارد. اما مهمترین نکته ی که در این هفته فرد بایستی به آن توجه نماید، تقلیل میزان وعده های غذایی است که بایستی از شش وعده در روز به سه الی چهار وعده فاقد از هیچ نوع میان وعده ی تقلیل یابد.

هفته پنجم
هفته پنجم

هفته ششم پس از جراحی لاغری

بعد از گذشت چهل و دو روز از انجام جراحی اسلیو معده، شخص میتواند به برنامه رژیم غذایی قبل از جراحی لاغری بازگردد و فقط مواردی که در این راستا بایستی بیمار به آن توجه نماید مقدار کالری دریافتی در طی روز است.

کالری ضروری از سوی بیمار نبایستی بیش از هزار تا هزار و دویست کالری در روز باشد زیرا بیش از این میزان سبب بزرگ شدن معده و همچنین افزایش وزن تدریجی در فرد میگردد. لازم به ذکر است که این گروه از بیماران بایستی به صورت ثابت از سه وعده غذایی اصلی استفاده نمایند.

تمامی موارد ذکر شده از تغذیه بیماران بعد از جراحی لاغری اسلیو معده است که می تواند به کاهش وزن سریع افراد نیز کمک بسزایی نماید.

تمرینات ورزشی به منظور بهبود تسریع سلامتی بدن

از دیگر مراقبت های بعد از جراحی لاغری معده میتوان به انجام تمرینات ورزشی اشاره کرد. انجام فعالیتهای همچون پیاده روی و یا تغییر در حالت خواب میتواند در مدت دوران نقاهت جراحی کوچک کننده معده به بالا رفتن جریان خون کمک بسزایی نماید.

بالا رفتن میزان جریان خون درصد بروز لخته های خونی را تا حد بسیار کاهش میدهد و در نهایت سبب تسریع روند بهبودی در فرد میشود. پیاده روی، ایستادن و فعالیتهای ورزشی پس از جراحی اسلیو معده علاوه بر تسریع بهبودی به تقلیل بروز مشکلات بعد از جراحی لاغری نیز کمک زیادی می نماید.

تمریناتی که در زیر به آن اشاره می نمایم در هر ساعت از روز می توانید آنها را چندین بار تکرار نماید. علاوه بر این پیش از جراحی جهت بالا بردن راندمان ریه ها این گروه از بیماران بایستی تمرینات را بصورت مستمر انجام دهند.

شب نخست بعد از جراحی لاغری

–       شب نخست بعد از جراحی لاغری فوق، شما با همراهی پرستار بایستی به آرامی در کنار تخت چند قدمی را راه بروید. این امر شاید برای شما کمی سخت و دشوار باشد اما با تکرار مستمر آن این امر برای شما آسانتر میشود. شما با انجام این کار به تدریج حس خواهید کرد که نیروی جسمانی خود را بدست آورده اید و درد کمتری را حس خواهید کرد.

–       روز بعد از جراحی، جراح متخصص و یا کادر درمانی از شما میخواهند که به راه رفتن آهسته ادامه دهید. بعد از آن بهتر است که با کمک پرستار سه بار در روز این فعالیت را انجام دهید،

همچنین تمرینات تنفسی و پا را بایستی هر ساعت به منظور تسریع در بهبودی انجام دهید. درست است که شما در این مدت در شرایط مطلوبی قرار ندارد اما انجام این فعالیتها بعد از جراحی میتوان به شما در این راستا کمک بسزایی نماید.

سرفه جهت کاهش دردهای شکمی

پرستاران این بخش به شما آموزش میدهند که در زمان سرفه جهت کاهش دردهای شکمی به چه صورت اقدام نماید و تنفس عمیق تری را بکشند. علاوه براین پرستاران اسپیرومتری انگیزشی به منظور ارتقای ریه ها را بطور کامل ارائه می نمایند.

تنفس عمیق و همچنین سرفه به مشکلات جدی که در ناحیه ریه ها و یا حلق بیمار ممکن است ایجاد شود کمک بسزایی می نماید و از بروز ذات الریه نیز پیشگیری می نماید. بهتر است بدانید تنفس عمیق به بالا رفتن گردش خون و همچنین حذف تاثیرات مواد بیهوشی کمک شایانی می نماید.

سرفه جهت کاهش دردهای شکمی
سرفه جهت کاهش دردهای شکمی

کلیه این موارد بلافاصله بعد از جراحی کوچک کننده معده میتواند به بیماران جهت حفظ تسریع بهبودی کمک زیادی نماید.

تنفس عمیق بعد از جراحی لاغری اسلیو معده

1)    دم عمیق گرفتن 2) نگه داشتن نفس به مدت دو ثانیه 3) بازدم( کلیه هوای داخل ریه را خارج نماید) 4) این امر را سه بار در طی روز انجام دهید.

مورد دیگر از مراقبت های بعد از جراحی لاغری اسلیو معده مناسب چه کسانی است. البته متخصصین شیوه سرفه کردن صحیح را به بیماران تحت جراحی فوق آموزش میدهند.

به این صورت که ابتدا بایستی دم عمیقی بگیرید و آنگاه سرفه کنید البته سرفه بایستی از ناحیه شکم باشد نه حلق بیمار. لازم است که به منظور پشتیبانی بیشتر از شکم که تحت جراحی آزرده شده است، بالشتی را بر روی آن قرار دهیم و آنگاه سرفه نمایم.

عوامل تاثیرگذار در هزینه جراحی اسلیو معده

فاکتورهای متعددی در هزینه جراحی لاغری اسلیو معده تاثیرگذار است که عبارتند از:

1)    هزینه بیهوشی بیمار جهت انجام جراحی کوچک کننده معده یکی از پارامترهای است که می تواند برای جراحی فوق تاثیرگذار باشد.

2)    برآورد تجهیزات و همچنین تسهیلات بکار برده شده در حین جراحی معده مانند وسایل ضروری مخصوص عمل نیز مورد دیگری است که بر روی هزینه عمل اثرگذار است.

3)    تخصص و مهارت جراح متخصص میتواند برروی دستمزد جراحی چاقی نیز اثر گذار باشد.

4)    انجام جراحی لاغری در بیمارستان های خصوصی و یا دولتی با توجه به امکانات و تجهیزات پیشرفته ی که جهت درمان بیماران استفاده می نمایند از موارد دیگری است که بر روی هزینه جراحی لاغری فوق تاثیرگذار است.

انجام آزمایشات

5)    انجام آزمایشات و همچنین تصویر برداری رادیولوژی مانند سونوگرافی، اکوی قلب، نوار قلب، آندوسکوپی دوازدهه و ….، از عوامل اثر گذار در جراحی کوچک کننده معده است.

6)    هزینه قرار ملاقات و همچنین ویزیت هایی که بیمار پیش و بعد از جراحی لاغری بایستی پرداخت نماید از جمله موارد دیگر بر روی هزینه جراحی اسلیو معده است.

البته از اصلی ترین پارامترهای اثرگذار دیگر که برروی هزینه جراحی لاغری فوق تاثیرگذار است میتوان به:

1)    انجام محل جراحی 2) نوع بیمه 3) سابقه جراح متخصص، اشاره کرد.

در ادامه فاکتورهای اساسی برای هزینه جراحی لاغری اسلیو معده مناسب چه کسانی است بایستی درباره هزینه های احتمالی که شاید بعد از جراحی برروی بیماران تاثیرگذار باشد نیز متذکر شویم که:

استفاده از مواد معدنی و همچنین ویتامین ها، هزینه مربی ورزشی خصوصی، تحت نظر پزشک متخصص تغذیه قرار گرفتن (بعد و قبل از جراحی) و انجام جراحی زیبایی نیز از نکات دیگری است که بر روی هزینه جراحی اسلیو معده نیز تاثیرگذار است که بیماران قبل از انجام جراحی بایستی دقت نمایند.

نکته در مورد جراحی لاغری اسلیو معده

بهتر است بدانید که این عمل لاغری به صورت سرپایی انجام نمی گیرد و حتماً بایستی بیماران جهت انجام این عمل جراحی در بیمارستان بستری و تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرند.

آیا با انجام جراحی کوچک کننده معده مجدداً با افزایش وزن همراه می شویم یا خیر؟

به طور معمول پیش از تعیین شما جهت انجام جراحی لاغری فوق، تمامی شرایط جسمی و روانی شما مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرد و اطلاعات ضروری و همچنین دستورالعمل های پزشکی کلی و اساسی پیش از عمل از سوی مجرب ترین جراحان متخصص برای شما ارائه می گردد.

بنابراین بیمارانی که به منظور دستیابی سریع تر به وزن ایده آل و طبیعی که سال ها آرزوی آن را داشته اند جراحی اسلیو معده را انتخاب می نمایند و بر روی برنامه رژیم غذایی که جراحان به آنها توصیه نموده اند پایبند نبوده و به ریزه خواری خود در طی روز و همچنین موادغذایی مهندسی شده ادامه می دهند در کوتاهترین زمان با افزایش وزن و یا تجمع چربی های انباشته در ناحیه کمر و شکم همراه می شوند.

افزایش هورمون تستوسترون در آقایان بعد از جراحی اسلیو معده

از دیگر مواردی که اسلیو معده مناسب چه کسانی است بایستی به بالا رفتن میزان سطح هورمون تستوسترون در آقایان پس از انجام جراحی کاهش وزن فوق اشاره کرد.

همانطور که بیان کردیم اضافه وزن بالا علاوه بر اینکه اعتماد به نفس را در فرد کاهش میدهد بر روی پوشش و همچنین ظاهر فرد نیز تاثیرات منفی را برجای می گذارد.

علاوه بر مشکلات متعددی که برای فرد بوجود می آورد میزان درصد ناباروری را نیز تا حد بسیار زیادی افزایش میدهد. در حال حاضر تقلیل ناباروری در آقایان به علت اضافه وزن بالا به بزرگترین مشکلات جدی در تمام دنیا تبدیل شده است.

طبق مطالعات انجام شده بر روی هزار نفر از آقایان، معلوم گردید که میزان هورمون تستوسترون و همچنین بعضی از هورمون های دیگر پس از انجام جراحی کوچک کننده معده (اسلیو معده)، تا حد قابل توجهی افزایش پیدا کرده است و در نهایت میزان سطح هورمون های فوق را تا حد بسیار کاهش میدهد.

زیرا با انجام شیوه های نوین و مدرنی که از طریق جراحی باریاتریک بر روی این گروه از بیماران انجام می گیرد می تواند در کوتاهترین زمان با از دست دادن وزن قابل توجهی در فرد همراه شود.

افزایش هورمون تستوسترون در آقایان بعد از جراحی اسلیو معده
افزایش هورمون تستوسترون در آقایان بعد از جراحی اسلیو معده

تاثیر جراحی اسلیو معده در باروری آقایان

شاید شما بیشتر در خصوص ناباروری در بانوان دارای شاخص توده بدنی بالا مطالبی را شنیده اید اما بایستی متذکر شد که این مشکل در آقایان نیز بسیار شایع شده است.

اغلب آقایان به علت اضافه وزن بالا بعضی از هورمون های موجود در بدن با تقلیل ترشح همراه است که این موضوع سبب تقلیل کیفیت اسپرم ها و کاهش میزان ناباروری در آنها همراه است.

محققین فرانسوی اثبات نموده اند که آقایان دارای اضافه وزن بالا نسبت به آقایانی که وزن نرمال و طبیعی دارند از تعداد اسپرهای کمتر و یا بدون اسپرم زنده برخوردار هستند که براساس آن می توان ثابت نمود که بالا بودن شاخص توده بدنی تاثیر مستقیمی بر روی قدرت باروری و همچنین تولید اسپرم در آقایان دارد.

تاثیر جراحی اسلیو معده در باروری بانوان

از موارد مهم دیگری که جراحی اسلیو معده را مناسب بر می شمارد باروری در بانوان است. همانطور که بیان نمودیم اضافه وزن بالا تاثیرات منفی نیز بر روی باروری بانوان برجای می گذارد. اضافه وزن بالا در بانوان سبب می گردد سیکل قاعدگی در بانوان منظم نباشد و در نهایت آنها را با مشکل تخمک گذاری نیز همراه سازد.

براساس مطالعات انجام شده درصد احتمال بانوان دارای اضافه وزن بالا به کیست های تخمدان و همچنین سندرم پلی کیستیک به مراتب بیشتر است. انجام جراحی لاغری اسلیو معده به از دست دادن وزن در بیماران کمک بسزایی می نماید.

تقلیل وزن سریع در بانوان سبب می گردد که دوران قاعدگی این گروه از بیماران منظم و میزان هورمون آندروژن را تا حد بسیار زیادی تقلیل نماید.

از دست دادن وزن در بانوان سبب تقلیل نشانه های سندرم تخمدان پلی کیستیک و اینکه معالجه آنها به شکل کامل می گردد و در پایان نیز می تواند سبب بالا رفتن میزان سطح باروری در بانوان گردد.

تاثیر جراحی اسلیو معده در باروری بانوان
تاثیر جراحی اسلیو معده در باروری بانوان

در مجموع بانوان تا سن مشخصی با توانایی باروری بسیار بالای همراه هستند و به طور معمول پس از ورود به سن سی و پنج سالگی توانایی باروری آنها تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد که این امر می طلبد آنها به منظور معالجه اضافه وزن اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.

درمان اضافه وزن سبب افزایش توانایی باروری

تقلیل وزن در بیماران مبتلا به اضافه وزن بالا و یا چاقی مفرط میتواند در میزان توانایی باروری در بیماران تاثیرات مثبتی را بر جای گذارد. بر مبنای آخرین نتایج صورت گرفته بر روی بیمارانی که جهت درمان خود جراحی لاغری اسلیو معده را انجام داده اند، درمان اضافه وزن بالا تا حد قابل توجهی سبب معالجه ناباروری در آقایان و بانوان نیز می گردد.

بالا بودن شاخص توده بدنی اضافه بر اینکه سبب افزایش پیامدهای منفی در بارداری می شود، در کودکان دارای اضافه وزن بالا نیز سبب تقلیل قدرت میزان باروری در آینده خواهد شد که بایستی متذکر شد میزان تاثیرات درمان های باروری در این گروه از بیماران بسیار زیاد تقلیل می یابد.

در تحقیقات اخیر به اثبات رسیده است که تقلیل وزن و مدیریت و تغییر در شیوه زندگی افراد می تواند درصد باروری را تا حد قابل توجهی افزایش دهد.

به این ترتیب می توان جهت بیمارانی که به چاقی مفرط مبتلا هستند علاوه بر تغییرات صحیح در سبک زندگی و بکارگیری از برنامه رژیم غذایی مناسب به همراه فعالیتهای ورزشی منظم میتوان از عمل جراحی کوچک کننده معده (اسلیو معده) به منظور از دست دادن وزن سریع نیز بهره برد.

تاثیرات عمل جراحی اسلیو معده در بارداری

انجام جراحی لاغری فوق از طریق از دست دادن وزن نقش حائز اهمیتی در باروری بانوان ایفا می نماید. به این صورت که:

بالا رفتن درصد شانس بارداری

تقلیل وزن در حذف کلیه عواملی که سبب اختلال در مشکلات باروری می شود تاثیرات مثبتی را برجای می گذارد. از سوی دیگر پس از انجام جراحی لاغری اسلیو معده، بانوان قادر خواهند بود که برای نخستین بار در زندگی شاهد راندمان منظم و بسامان تخمدان ها باشند و یا درصورتیکه بیمار از مشکلات سندرم تخمدان پلی کیستیک عذاب می برد، با انجام جراحی فوق تحت نظر مجرب ترین جراحان متخصص درصد شانس بارداری را تا حد بسیار زیادی افزایش دهد.

بالا رفتن درصد شانس زایمان طبیعی

با انجام جراحی کوچک کننده معده بانوانی که مایل به انجام سزارین نیستند، میتوانند میزان درصد شانس زایمان طبیعی را در خود تا حد قابل توجهی افزایش دهند.

با توجه به نقش حائز اهمیت جراحی اسلیو معده در از دست دادن وزن برخی از مشکلات در زمان بارداری مانند سقط جنین و همچنین تجدید آن، علاوه بر این ریسک ابتلا به دیابت بارداری، افزایش فشار خون بالا که میتواند سبب پره اکلامپسی نیز گردد، پیشگیری نماید.

اضافه وزن بالا شاید برای صحت و ایمنی مادر و همچنین جنین حتی بعد از زایمان تاثیرات منفی را بر جای گذارد، و مشکلاتی همچون تولد کودک غیرمتعارف نسبت به کودکان همسالان خود، نقص مادرزادی و یا سندرم متابولیک را به دنبال خواهد داشت که میتواند انجام جراحی فوق گزینه ی مناسب برای این گروه از بیماران باشد و مشکلات بیان شده را تا حد بسیار برطرف نماید.

تمامی موارد بیان شده از تاثیرات مثبت جراحی اسلیو معده در بانوان است.

پیشنهاد می کنیم از پست اسلیو معده برای چه وزنی مناسب است دیدن کنید.

نتیجه گیری

در حال حاضر اضافه وزن و یا چاقی مفرط یکی از بزرگترین معضلاتی است که تمامی جوامع دنیا را به خود درگیر کرده است. مصرف مواد غذایی فرآوری شده و یا توجه نداشتن به میزان کالری دریافتی در طی روز میتواند به این عارضه دامن زند.

بنابراین جراحان متخصص برای رفع این عارضه سعی به انجام جراحی لاغری اسلیو معده در این گروه از بیماران نموده اند تا از این طریق در از دست دادن وزن نتایج مطلوبی را کسب نمایند و علاوه براین کلیه امراضی که با اضافه وزن مرتبط بوده است را تا حد قابل توجهی برطرف نمایند.

نتیجه گیری
نتیجه گیری
drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

3 پاسخ

 1. با سلام من فقط شكمم بزرگه ايا اسليو معده مشكلي براي من ايجاد نميكنه و از مخدر هم استفاده ميكنم ايا مشكلي داره متشكرم از راهنمايي شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید