اسلیو معده بهتره یا بای پس

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

اسلیو معده بهتره یا بای پس

Table of Contents

در این مقاله قصد داریم مطالبی در رابطه با اسلیو معده بهتره یا بای پس معده برای شما مخاطبان گرامی بیان کنیم، امیدواریم تا پایان این مطالب با ما همراه باشید و از مطالعه آن بهره کافی را ببرید.

اسلیو معده بهتره یا بای پس
اسلیو معده بهتره یا بای پس

سوالاتی در رابطه با موضوع مورد نظر وجود دارد که در این مقاله قصد داریم به برخی از آنها پاسخ دهیم:

آیا می دانید عمل اسلیو معده بهتره یا بای پس معده؟

چه نکاتی در رابطه با عمل اسلیو معده و بای پس معده وجود دارد؟

آیا می دانید عمل اسلیو معده چه مزیت هایی را به دنبال دارد؟

آیا از مزیت های عمل بای پس معده اطلاع دارید؟

قبل از عمل جراحی بای‌ پس معده چه مواردی باید رعایت شود؟

آیا می دانید بعد از عمل بای پس معده چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

برای انجام جراحی اسلیو معده باید به چه نکاتی توجه شود؟

جراحی اسلیو معده باعث بهبود چه بیماری هایی می شود؟

آیا می دانید انجام دادن عمل اسلیو معده و بای پس معده برای چه افرادی مناسب می باشد؟

 

آیا می دانید عمل اسلیو معده بهتره یا بای پس معده؟

اگر شما هم مانند بسیاری از افراد راه های مختلفی از جمله انجام رژیم های سخت و طاقت فرسا و ورزش های سنگین را برای لاغر شدن و کاهش وزن خود انجام داده اید ولی به نتیجه مطلوب و مناسب نرسیده اید، باید در رابطه با این موضوع به شما توصیه کنیم که برای درمان چاقی خود جراحی معده را انجام دهید، زیرا تنها روشی که می تواند به شما کمک کند انجام دادن این کار است.

آیا می دانید عمل اسلیو معده بهتره یا بای پس معده؟
آیا می دانید عمل اسلیو معده بهتره یا بای پس معده؟

در سال های اخیر با پیشرفت علم پزشکی و روش های نوین عمل های گوناگونی را برای لاغر شدن انجام می دهند که از بین این عمل های جراحی دو مورد از آنها طرفداران بیشتری دارد و بیمار می تواند از این طریق به نتیجه مطلوبی برسد. بنابراین در متن پایین به توضیح این دو روش و اینکه کدام یک از آنها بهتر می باشند؛ خواهیم پرداخت:

عمل اسلیو معده

عمل بای پس معده

در روش انجام عمل اسلیو ، متخصص هایی که این جراحی را انجام می دهند معده را برش می زنند و آن را به شکل یک موز کوچک در می آورند، تا به کمک این روش اشتهای شخص کاهش پیدا کرده و بتواند وزن خود را کاهش دهد، عمل اسلیو معده می تواند به دو شیوه مختلف به لاغر شدن و کم کردن وزن بیمار کمک کند:

 1. کم شدن حجم معده در حدود 85 درصد و بر اساس این کاهش وزن مقدار غذای مصرفی توسط بیمار نیز کاهش پیدا می کند و شخص اشتهای کمتری برای تناول غذا دارد.
 1. با انجام عمل اسلیو معده به میزان بسیار زیادی از ترشح هورمون های گرسنگی در بدن جلوگیری می شود و شخص به دفعات کمتری احساس گرسنگی می کند.

در روش بعدی که شامل عمل بای پس معده می باشد و این جراحی به وسیله متخصص در دو مرحله انجام می شود:

 • در مرحله نخستین از انجام بای پس معده، معده بیمار را به دو بخش تقسیم می کنند که اندازه قسمت بالا کوچک تر می باشد و ظرفیت تقریبا 28 گرم مواد غذایی را دارد.
 • در مرحله بعدی، بخشی از روده کوچک را به سوراخ تقریبا کوچکی در قسمت بالایی ( کیسه ) وصل می کنند و دلیل انجام دادن این کار، کم کردن میزان کالری جذب شده از طریق غذا می باشد، در زمانی که غذایی مصرف می شود به وسیله قسمت بالایی به طرف روده کوچک می رود و سبب می شود که انسان به میزان کمی کالری دریافت کند.

در متن بالا به برخی از مواردی که در رابطه با این دو روش جراحی می باشد، اشاره کردیم و در ادامه قصد داریم به توضیح این مسئله بپردازیم که کدام یک از روش های زیر بهتر و نیجه مثبتی را نصیب بیمار می کند. با توجه به این مسئله که هر دو روش جراحی بعد از گذشت 2 سال به بیمار کمک می کنند که به وزن تقریبا یکسانی برسد، اما با توجه به مواردی که در متن زیر به آن اشاره می کنیم شما به این مسئله پی می برید که اسلیو معده بهتره یا بای پس معده:

 • مدت زمانی که برای انجام عمل جراحی و بیهوش شدن بیمار سپری می شود در روش اسلیو معده کمتر از بای پس معده می باشد.
 • انجام دادن عمل اسلیو معده و زمان بیهوشی در این روش به مدت یک ساعت می باشد.
 • زمانی که برای جراحی بای پس معده در نظر گرفته شده است، به مدت دو ساعت یا بیشتر می باشد.
 • بعد از انجام عمل اسلیو معده شخص به میزان کمتری احساس گرسنگی می کند.

چه نکاتی در رابطه با عمل اسلیو معده و بای پس معده وجود دارد؟

در ادامه مطالب می توان به این نکته اشاره کرد که اساسی ترین مزیتی که روش عمل اسلیو معده نسبت به عمل بای پس معده دارد، این است که به دلیل جدا کردن سمت چپ معده در این شیوه ( این قسمت جایی است که هورمون گرلین تولید و ترشح می شود و علائم مربوط به حالت های گرسنگی را به مغز ارسال می کند ) بیمار بعد از عمل به میزان بسیار کمی احساس گرسنگی می کند و به مدت بیشتری احساس سیری دارد.

چه نکاتی در رابطه با عمل اسلیو معده و بای پس معده وجود دارد؟
چه نکاتی در رابطه با عمل اسلیو معده و بای پس معده وجود دارد؟

همچنین بیماران بعد از انجام دادن عمل اسلیو معده با سرعت بسیار کمی وزن آنها کاهش پیدا می کند و همین سرعت کم سبب می شود که در پوست شکم افراد ترک، شل شدگی و افتادگی اتفاق نیفتد و یک روند کاملا طبیعی از کاهش وزن را طی کنند. علاوه بر این مواردی که به آنها اشاره شد، می توان گفت برای افرادی که قصد دارند دیگران از جراحی آنها مطلع نشوند، بهترین روش می باشد.

چه نکاتی در رابطه با عمل اسلیو معده و بای پس معده وجود دارد؟
چه نکاتی در رابطه با عمل اسلیو معده و بای پس معده وجود دارد؟

سندروم دامپینگ

سندروم دامپینگ در اشخاصی که عمل اسلیو معده را انجام داده اند، بروز پیدا نمی کند و این بیماری که به آن خالی شدن سریع معده نیز گفته می شود و حالتی است که خالی شدن سریع غذا و کربوهیدراتی که بدن به آن احتیاج دارد از داخل روده کوچک به سرعت اتفاق می افتد

و علائمی مانند استفراغ، دل پیچه، اسهال، متورم شدن، سر درد، سرگیجه و بالا رفتن ضربان قلب که مربوط به این بیماری می باشد، به مدت 15 الی 45 ( این زمان متغیر است ) پس از مصرف غذا بروز پیدا می کند ولی در بیمارانی که اسلیو معده را انجام داده اند، این علائم ظاهر نمی گردد و اگر در برخی از موارد نیز این علائم بروز پیدا کند این اتفاق به ندرت رخ می دهد و تعداد آنها بسیار کم می باشد.

مدت زمانی که برای بستری شدن و استراحت پس از عمل اسلیو توسط متخصص در نظر گرفته می شود، بسیار کم تر از عمل بای پس معده می باشد و این زمان بین 2 الی 3 روز در بیمارستان و به مدت چند روز نیز در منزل می باشد و این مدت برای اطمینان از بهبودی در روند درمان است.

دوران نقاهت حدود 14 روز می باشد

همچنین مدت زمانی که برای بهبودی کامل و طی شدن دوران نقاهت پس از عمل اسلیو معده در نظر گرفته شده است، در حدود 14 روز می باشد که بعد از گذشت این مدت شما می توانید شروع به فعالیت های ورزشی کنید و انجام آن مشکلی را به وجود نمی آورد.

در صورتی که بعد از جراحی بای پس معده، بیمار باید به مدت 24ساعت  در بیمارستان تحت نظر باشد و پس از آن نیز حداکثر 7  روز استراحت کند.

دوران نقاهت حدود 14 روز می باشد
دوران نقاهت حدود 14 روز می باشد

در زمان انجام عمل اسلیو معده، مسیر هایی که منتهی به دستگاه گوارشی بیمار می باشد، سالم باقی می ماند و هیچ گونه برش یا عملی بر روی آن انجام نمی شود

و پس از عمل جراحی بدن شخص به صورت طبیعی و مانند گذشته می تواند مواد غذایی را به راحتی هضم کند و موادی که برای بدن لازم است جذب می گردد، به این دلیل که در جریان عمل تنها حجم معده کاهش پیدا می کند و قسمت های دیگر دستگاه گوارشی سالم می ماند.

در رابطه با عمل بای پس معده نیز می توان این چنین بیان کرد که  مسیر دستگاه گوارشی در بدن شخص دچار تغییراتی می شود

در این شرایط باید به صورت ماهانه حجم مشخصی از مواد معدنی و ویتامین ها به بدن شخص برسد تا در این روش مشکلاتی برای او به وجود نیاید.

همچنین پس از جراحی اسلیو معده، اگر شخص نیاز به آندوسوپی یا بررسی هایی در رابطه با بخش پایین معده داشته باشد به راحتی می تواند این موارد را انجام دهد و مشکلی برای او به وجود نمی آید.

علاوه بر این مواردی که به آن اشاره شد اگر بیمار بعد از عمل اسلیو به وزن دلخواه خود بعد از طی شدن یک مدت خاص نرسد و پزشک معالج تشخیص دهد که باید به صورت مجدد جراحی را انجام دهد، این امکان برای شخص فراهم می باشد که عمل های لاغری دیگر از جمله سوئیچ دوازدهه یا بای پس را به راحتی انجام دهد.

همچنین به علت اینکه شخص به مقدار قابل توجهی کاهش وزن داشته است، بدن او می تواند در برابر بسیاری از سرطان ها مانند سرطان تخمدان مقاومت کند و میزان ابتلا به آن کاهش چشمگیری پیدا کند.

نکته دیگری که در رابطه با این موضوع وجود دارد، هزینه های جراحی می باشد که با توجه به مواردی که در بالا به آن اشاره شد درمی یابیم که عمل بای پس معده عمل ملندگارتری نسبت به اسلیو بوده و برگشت ان به مراتب بسیار کمتر است.

متاسفانه تعدادی از جراحان عمومی به دلیل عدم توانایی انجام عمل بای پس معده تبلیغات سوئی علیه بای پس معده انجام میدهن

آیا می دانید عمل اسلیو معده چه مزیت هایی را به دنبال دارد؟

در طی عمل اسلیو معده به علت اینکه هیچ گونه شی خارجی در بدن بیمار جایگزین نمی شود، به همین دلیل بعد از عمل امکان مبتلا شدن شخص به انواع عفونت ها و بیماری های ویروسی به کمترین حد ممکن می رسد

آیا می دانید عمل اسلیو معده چه مزیت هایی را به دنبال دارد؟
آیا می دانید عمل اسلیو معده چه مزیت هایی را به دنبال دارد؟

همچنین کم بودن درد بیمار بعد از عمل جراحی، حفظ کردن پیلور معده، سالم ماندن مسیر های دستگاه گوارش سبب می شود که شخص مدت زمان بسیار کمی را در بیمارستان سپری کند و علاوه بر این مزیت هایی که به آن اشاره شد، موارد دیگری نیز وجود دارد که در متن زیر به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

آیا می دانید عمل اسلیو معده چه مزیت هایی را به دنبال دارد؟
آیا می دانید عمل اسلیو معده چه مزیت هایی را به دنبال دارد؟

بعد از عمل اسلیو معده، بیمار به میزان بسیار کم حس گرسنگی دارد و به طور طبیعی در دستگاه گوارش بیمار بی اشتهایی ایجاد می شود.

زمان انجام عمل جراحی کم می باشد و به همین علت خطرات ناشی از بیهوشی از بین می رود.

در طی عمل جراحی قسمتی از روده که در مسیر دستگاه گوارش قرار دارد، به صورت سالم باقی می ماند.

بعد از عمل اسلیو معده مشکلاتی که در اثر نبود قسمتی از روده به وجود می آید، در طی این عمل بروز پیدا نمی کند.

در طی عمل اسلیو، پیلور معده سالم باقی می ماند.

در طی این عمل نیازی به قرار دادن هیچ گونه جسم خارجی در بدن شخص نیست.

کم شدن وزن به صورت تدریجی و در طی تقریبا دو سال اتفاق می افتد.

بعد از عمل اسلیو به علت اینکه ساختار دستگاه گوارش سالم باقی می ماند، فعالیت های معده تغییری پیدا نخواهد کرد.

روش انجام دادن این عمل به صورت لاپاروسکوپی می باشد و به همین دلیل بیمار درد زیادی را تحمل نمی کند.

انجام دادن عمل اسلیو بسیار ساده می باشد و بیشتر پزشکان متخصص می توانند آن را انجام دهند.

مدت زمانی که برای این عمل در نظر گرفه شده است، در حدود 60 دقیقه می باشد که زمان بسیار کمی نسبت به عمل های دیگر می باشد.

مدت زمانی که بیمار در بیمارستان سپری می کند در حد 24 الی 48 ساعت می باشد.

در طی این روش درمانی در معده به صورت طبیعی ایجاد بی اشتهایی می شود و به همین دلیل کاهش وزن برای بیمار به یک مسئله سخت و طاقت فرسا تبدیل نمی شود.

در طی عمل جراحی اسلیو معده، به این دلیل که مسیر های آن باز می ماند، انجام دادن عمل های دیگری که فرد در آینده باید آنها را انجام دهد، برای بیمار میسر می شود.

آیا از مزیت های عمل بای پس معده اطلاع دارید؟

انجام دادن عمل جراحی بای پس معده در میان برخی از افراد از محبوبیت خاصی برخوردار می باشد و در بیشتر کشور های دنیا از این روش برای درمان چاقی مفرط بهره می گیرند. این عمل در طی سال 2011 در بین افراد عادی و متخصصان شهرت پیدا کرد

آیا از مزیت های عمل بای پس معده اطلاع دارید؟
آیا از مزیت های عمل بای پس معده اطلاع دارید؟

و چند سال بعد نیز به عنوان یک روش مناسب شناخته شد که می توانست تا حدودی نتایج مثبتی را به دنبال داشته باشد و با وجود تمامی این مطالب باید این چنین بیان کرد که دلایلی وجود دارد که باعث شده این عمل برای برخی از افراد نتایج مطلوبی را به دنبال داشته باشد و نظر آنها را جلب کند که در متن زیر به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

جراحی بای پس معده به صورتی می باشد که بیمار پس از عمل می تواند با سرعت مطلوبی وزن خود را در طی یک سال و 6 ماه به میزان 70 درصد کاهش دهد.

بعد از عمل جراحی به علت اینکه حجم معده کاهش پیدا می کند، به همین میزان نیز اشتهای شخص کم می شود و این روند باعث می شود که کاهش وزن با سرعت مناسبی پیش رود.

بعد از عمل مقدار کمتری کالری در روده باقی می ماند و این کاهش کالری می تواند سبب لاغری شخص شود.

اگر شخص قبل از عمل بای پس معده به بیماری دیابت نوع 2 دچار شده باشد، بعد از انجام دادن عمل فرد به صورت کامل بهبود پیدا می کند.

بعد از عمل بای پس معده این امکان وجود دارد که میزان مصرف دارو هایی که برای تنظیم فشار خون و یا کنترل کلسترول می باشد، کاهش پیدا کند.

کم شدن وزن در اثر انجام عمل جراحی سبب منظم شدن هورمون‌ های موجود در بدن از قبیل بالا رفتن تستوسترون و بهبود کامل سوخت و ساز در بدن بیمار می گردد.

بیشتر مطالعاتی که در رابطه با عمل بای پس معده صورت گرفته است، این مسئله را نشان می دهد که بیشتر بیمارانی که این عمل را انجام داده اند، بعد از جراحی تقریبا 2/1 وزن خود را از دست می دهند و این کاهش وزن با رعایت برخی از نکاتی که پزشک توصیه می کند، به صورت بلند مدت ادامه خواهد داشت.

اگر قبل از عمل جراحی وزن زیادی داشته اید که باعث مصرف دارو های مختلف و عدم فعالیت های ورزشی دلخواه شده است، بعد از عمل اسلیو این امکان برای شما فراهم می باشد

که در صورت بهبودی بیماری های مرتبط با افزایش وزن، دارو ها را قطع نمایید ( در صورت تجویز پزشک ) و به انجام فعالیت های ورزشی ادامه دهید. همچنین در صورتی که انجام دادن یک ورزش منظم را به همراه رعایت رژیم مناسب به کار بگیرید، این روند می تواند شما را در رسیدن به یک وزن متعادل کمک کند.

افرادی که عمل بای پس معده را انجام می دهند، بعد از عمل انرژی آنها برای انجام فعالیت های روزانه بیشتر شده و همین عامل باعث می شود که فرد احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد و در گزارشی که در رابطه این عمل صورت گرفته است، به این نتیجه رسیده اند که کیفیت زندگی اشخاص بعد از جراحی افزایش پیدا می کند.

قبل از عمل جراحی بای‌ پس معده چه مواردی باید رعایت شود؟

اشخاصی که قصد دارند، عمل بای پس معده را انجام دهند، به این نکته توجه داشته باشند که قبل از عمل باید از لحاظ روانی آمادگی پیدا کنند و لازمه این کار توجه کردن به مشاوره هایی است که در رابطه با این مسئله برای آنها صورت می گیرد.

قبل از عمل جراحی بای‌ پس معده چه مواردی باید رعایت شود؟
قبل از عمل جراحی بای‌ پس معده چه مواردی باید رعایت شود؟

همچنین باید آزمایش هایی که قبل از عمل برای آماده شدن فرد از لحاظ جسمانی صورت می گیرد را به طور کامل انجام دهند و به مدت 7 الی 14 روز قبل از جراحی باید به نکاتی که متخصص تغذیه تجویز می کند، توجه کنند تا بتوانند یک رژیم مناسب را پیش از عمل رعایت کنند. به همین علت در متن پایین به برخی از این موارد اشاره می کنیم:

 • قبل از عمل بای پس معده باید در طی روز به صورت مکرر ( حدود 6 بار ) مایعات مصرف کنید و آن را به صورت یک جایگزین برای غذا های حاوی کربوهیدرات و پروتئین تبدیل نمایید.

 • در طی روز باید به میزان دو لیتر آب مصرف کنید.
 • برخی از پزشکان به این موضوع اعتقاد دارند که باید در طی روز به میزان مشخصی سبزیجات مصرف شود.

انجام دادن این نکات برای تمامی افرادی که بای پس معده را انجام می دهند، الزامی می باشد زیرا هدفی که پزشکان از رعایت این رژیم غذایی برای بیماران در نظر گرفته اند، این است که قبل از انجام عمل باید حجم معده به میزان معینی کاهش پیدا کند تا دسترسی به معده در حین عمل راحت تر باشد و زمان انجام عمل بیشتر نشود

همچنین مشکلاتی که در رابطه با این موضوع وجود دارد، در زمان عمل بروز پیدا نکند. هر چند که رعایت کردن رژیم های قبل از عمل برای بیشتر افراد کاری سخت و طاقت فرسا می باشد ولی رعایت کردن آنها بسیار مهم و اساسی می باشد، زیرا نتایج مثبتی را بعد از عمل به دنبال خواهد داشت.

بعد از عمل جراحی بروز علائمی مانند حس گرسنگی، داشتن سرگیجه و احساس درد در چند روز ابتدایی بسیار رایج است ولی از روز های بعدی و با سپری شدن دو روز اول و شروع شدن مراحل چربی سوزی در بدن شخص، علائمی که برای شخص بسیار آزار دهنده بوده، با گذشت زمان کاهش پیدا می کند.

یک شب قبل از عمل مواد غذایی مصرف نکنید

همچنین یک شب پیش از انجام عمل جراحی شخص باید از مصرف کردن مواد غذایی به صورت جدی خودداری نماید، به اندازه کافی استراحت داشته باشد، با آب گرم دوش بگیرد،

تمام تمرکز خود را بر روی دلایلی بگذارد که برای انجام این عمل جراحی دارد و به زندگی و آرامشی که پس از آن به دست می آورد، فکر کند تا با این روش بتواند بر افکار منفی و اضطراب خود مسلط شود و ترس او باعث این قضیه نشود که عمل نتیجه مطلوبی را به دنبال نداشته باشد.

پیش از بستری شدن در بیمارستان برای جراحی باید فرد در همان روز، رضایت نامه ‌ای را که مبنی بر مطلع بودن بیمار نسبت به مشکل و خطرات احتمالی که برای آن وجود دارد را تکمیل کند.

بعد از طی شدن این مرحله شخص باید لباس مخصوص بیمارستان را بپوشد و به توصیه پزشک برای پوشیدن جوراب واریس به منظور جلوگیری از جمع شدن خودن در پا توجه نماید. همچنین به منظور اینکه داروهای مسکن، آنتی‌ بیوتیک و یا مایعاتی که به داخل رگ ها تزریق می شوند، به راحتی انجام شود و شخص دچار درد زیادی نشود باید، پیش از عمل رگ گیری را برای بیمار انجام دهند.

بنابراین علاوه بر مواردی که در بالا به آن اشاره شد، شخص باید مواردی را در شب قبل از عمل انجام دهد که در متن زیر به آنها اشاره می کنیم:

فرد باید به مدت 7 روز پیش از انجام عمل جراحی سعی کند به میزان 3 الی 5 کیلو گرم از وزن خود را کاهش دهد.

شخص باید دو روز پیش از انجام عمل وسایل مورد نیاز که برای جراحی به آن احتیاج دارد را تهیه نماید.

بیمار باید یک شب قبل از انجام عمل جراحی تا 21 روز پس از جراحی از جوراب طبی مخصوص واریس استفاده کند.

باید قبل از انجام عمل جراحی از غذا های کم حجم استفاده نماید.

شخص باید به مدت حداقل 12 ساعت پیش از عمل از خوردن موارد غذایی خودداری نماید.

افرادی که بیماری دیابت دارند، باید تا شب قبل از عمل دارو های خود را مانند گذشته استفاده کند ولی از ساعت 12 به بعد مصرف دارو های خود را قطع کنند و چند ساعت قبل از عمل باید به بیمارستان مراجعه نمایند تا به وسیله پزشک متخصص قند آنها کنترل شود تا در زمان عمل مشکلی برای آنها به وجود نیاید.

شخص باید در زمان عمل صبح زود در بیمارستان حضور داشته باشد تا کار های پذیرش را انجام دهد و آزمایش ها و بررسی های ضروری توسط پزشکان صورت گیرد

در صورتی که به موقع مراجعه نکنید عمل شما با چند ساعت تاخیر و یا اینکه به روز دیگری موکول می گردد. بنابراین توصیه می شود که حتما به این نکته توجه کنید و در زمان مناسب در بیمارستان حضور پیدا کنید.

در زمان عمل جراحی یکی از نکاتی که باید رعایت کنید این است که از 40 روز قبل، مصرف الکل را به صورت کامل قطع نمایید.

در بیشتر موارد فرد 1 الی 2 روز در بیمارستان بستری می باشد ولی در صورتی که پزشک تشخیص دهد که وضعیت بیمار در حالت مطلوبی قرار ندارد، این مدت زمان افزایش پیدا می کند.

باید روز قبل از جراحی از تمامی مدارک پزشکی که شامل آزمایش های انجام شده برای عمل، برگه های سونوگرافی و اندوسکوپی و برگه رضایت، کپی تهیه نمایید تا در زمان پذیرش تمامی این مدارک در پرونده شما قرار داده شود.

پیش از عمل جراحی توصیه می شود که در مصرف برخی از دارو ها دقت کنید و یا در صورت تشخیص پزشک معالج از مصرف آنها خودداری نمایید:

 1. باید یک هفته پیش از عمل جراحی ، از مصرف دارو هایی که ضد انعقاد خون می باشند مانند: آسپرین، پلاویکس، وارفارین و … بنابر نظر پزشک معالج خودداری شود.
 2. فرد باید به مدت 30 روز پیش از جراحی از مصرف کردن دارو های پیشگیری از بارداری خودداری نماید.
 3. شخص باید به مدت 7 روز پیش از انجام جراحی، مصرف چای سبز را به صورت جدی قطع کند.
 4. فرد باید طبق نظر پزشک تا یک شب قبل از عمل جراحی دارو هایی مانند: فشارخون، چربی خون، تیروئید و دارو های قلبی را که برای سلامتی شخص ضروری می باشد را مصرف نماید.
 5. چنانچه شخص داروی دیگری را مصرف می کند، باید در زمان مراجعه به پزشک متخصص، آنها را گزارش دهد و در رابطه با مصرف دارو های مورد نظر به توصیه های ذکر شده توجه نماید.
 6. اشخاصی که در زمان اندوسکوپی تشخیص داده شده که هلیکو باکتری مثبت دارند (میکروب معده) باید به مدت 5 الی 7 روز پیش از عمل جراحی ( در برخی از موارد تا 14 روز ) تحت نظر پزشک قرار بگیرد.

آیا می دانید بعد از عمل بای پس معده چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

در رابطه با زمان بهبودی عمل بای پس معده باید به این نکته اشاره کرد که این مدت به میزان برشی که بر روی معده انجام شده است، بستگی دارد. اگر عمل شخص به وسیله لاپاروسکوپی صورت گیرد

مدت زمانی که فرد در بیمارستان باید بستری باشد بین 48 الی 72 ساعت است و اگر چنانچه جراحی بیمار به صورت عمل باز باشد، بنابراین به علت اینکه مراقبت بیشتری لازم دارد و باید تحت نظر باشد، مدت زمانی که در بیمارستان سپری می کند به نسبت لاپاروسکوپی بیشتر است.

آیا می دانید بعد از عمل بای پس معده چه اقداماتی باید صورت گیرد؟
آیا می دانید بعد از عمل بای پس معده چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

دردی که در اثر برش های ایجاد شده فرد آنها را احساس می کند، بعد از عمل به وسیله دارو های مسکن در زمان کوتاهی کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین پزشک متخصص به منظور اینکه خون در پا های بیمار لخته نشود به بیمار توصیه می کند که حتما در طول روز به مدت 3 بار بایستد و راه برود.

پیش از اینکه بیمار ترخیص شود پزشک معالج یک سری از فعالیت هایی را که باید انجام دهد و همچنین نسخه دارو های مصرفی را به فرد می دهد تا طبق برنامه پیشنهاد شده در یک مدت زمان خاص به زندگی خود ادامه دهد

همچنین دارو هایی که به فرد داده می شود تا به وسیله آنها درد خود را کنترل کند، در برخی از موارد ممکن است میزان درد را کاهش ندهد و یا اینکه فرد به یبوست دچار شود

بنابراین برای اینکه میزان این عوارض احتمالی را کاهش داد، توصیه می کنیم که در طول حتما مسیر کوتاهی راه بروید، در حدی که موجب خستگی شما نشود.

همچنین به منظور اینکه بدن بیمار به کم آبی دچار نشود و به میزان کافی مایعات به بدن برسد، توصیه می شود که در طول روز حتما خوردن آب را فراموش نکنید، همچنین به منظور اینکه به معده آسیبی وارد نشود و هوا به داخل آن نرود، باید آب را به صورت قطره قطره مصرف کرد و از سر کشیدن آب به صورت یکدفعه به طور جدی خودداری کنید.

به شما توصیه می کنیم تا چند هفته پس از عمل به طور کامل در منزل استراحت کنید و از انجام دادن ورزش های سنگین، انجام دادن امورات منزل و بیرون از آن، بلند کردن اجسام سنگین به طور جدی خودداری کنید.

زیرا انجام دادن این کار ها باعث می شود که به معده آسیب جدی وارد شود و در برخی از موارد عمل نتیجه معکوسی دارد. بنابراین برای جلوگیری از این خطرات حتما موارد بالا را رعایت کنید و به میزان کافی خواب و استراحت را در برنامه روزانه خود داشته باشید و در زمان خواب نیز بهترین کار این است که چند بالش را در زیر کتف و سر قرار دهید تا با رعایت این نکات ساده از سوزش معده و درد آن جلو گیری نمایید.

بعد از عمل بای پس معده باید یک برنامه رژیم غذایی سخت را ادامه دهید و انجام دادن این کار دلایلی مختلفی دارد که شامل این موارد می باشد که حجم معده پس از جراحی بسیار کوچک شده و در حال ترمیم و درمان است

بنابراین اگر از مواد غذایی پر حجم، حاوی فبیر و همچنین نوشابه استفاده کنید، به بافت معده آسیب جدی وارد می شود. به همین دلیل در متن پایین به وعده هایی که باید بیمار تا یک زمان خاص باید مصرف کند، اشاره خواهیم کرد:

مصرف مایعات صاف شده:

بیمار باید در هفته اول بعد از انجام عمل بای پس معده مایعاتی مانند ژله فاقد قند، آبگوشت بدون چربی و شیر را در برنامه غذایی خود داشته باشد.

مصرف مایعات صاف شده:
مصرف مایعات صاف شده:

غذاهای پودر شده و حاوی پروتئین:

در هفته‌ دوم بعد از عمل جراحی شخص باید تحت نظر پزشک معالج غذا های که پودر شده هستند را در طی روز به مدت چندین بار مصرف کند، همچنین این وعده ها را باید در حجم بسیار کم و با حوصله مصرف نماید

تا به معده فشاری وارد نشود و حتی در برخی از موارد باید برای مصرف کردن یک تکه کوچک به مدت 30 دقیقه زمان بگذارید. نکته دیگری که در رابطه با این مرحله وجود دارد این است که باید به میزان معینی پروتئین مصرف شود و در حدود 1 تا 5/1 لیتر مایعات به مصرف برسد.

غذاهای پودر شده و حاوی پروتئین:
غذاهای پودر شده و حاوی پروتئین:

 

مصرف غذا های نرم:

در این قسمت از رژیم غذایی باید پس از عمل بای پس معده وعده های غذایی را باید با وعده های کم و غذا هایی که نرم هستند، شروع نمایید و این مرحله باید در حدود 7 الی 21 روز باشد ( بستگی به نظر پزشک معالج دارد ) و شما در طی این چند روز می توانید گوشت فاقد چربی و سبزیجات استفاده نمایید

مصرف غذا های نرم:
مصرف غذا های نرم:

و غذا های دیگری که توصیه می شود در این مدت مصرف کنید شامل مواردی مانند ماهی، سفیده تخم مرغ، سویا، پنیر فاقد چربی، کنسرو ماهی و یا مرغ تیکه شده است و همچنین سبزیجات مصرفی شامل آووکادو، لوبیا سبز، هویج بخار پز و کدو می باشد.

مصرف غذا های جامد:

در مرحله هایی پایانی و پس از اینکه رژیم های غذایی ساده را انجام دادید، باید با تجویز پزشک معالج، بیمار شروع به مصرف غذا های جامد نماید و در رابطه با این موضوع به این نکته توجه کنید که این غذا ها را با سرعت انجام ندهید

مصرف غذا های جامد:
مصرف غذا های جامد:

زیرا باعث نفخ و درد معده می شود. همچنین بین مصرف غذا های جدید باید به مدت یک روز فاصله قرار دهید و هدفی که از رعایت کردن این مراحل وجود دارد، این است که شخص به صورت آرام به زندگی عادی خود برگردد و مشکلی در رابطه با این موضوع نداشته باشد.

برای انجام جراحی اسلیو معده باید به چه نکاتی توجه شود؟

اگر شما قصد داشته باشید که عمل اسلیو معده را انجام دهید، پزشک معالج در زمان پذیرش، وقت عمل را برای شما تعیین کرده و تقریبا 1 ماه پیش از انجام عمل جراحی وقت ملاقات را مشخص می کند که در طی آن باید یک صفحه به صورت کامل از مشکلات و وضعیت سلامتی خود را تهیه نمایید

برای انجام جراحی اسلیو معده باید به چه نکاتی توجه شود؟
برای انجام جراحی اسلیو معده باید به چه نکاتی توجه شود؟

تا پزشک شما اطمینان پیدا کند که آیا می توانید این عمل را انجام دهید یا خیر و در صورتی که مشکل شما به وسیله برنامه خاص و یا دارویی برطرف نشود، به شما توصیه می کنند که این روند درمانی را انجام دهید و بعد از آن جراحی را انجام دهید.

برای انجام جراحی اسلیو معده باید به چه نکاتی توجه شود؟
برای انجام جراحی اسلیو معده باید به چه نکاتی توجه شود؟

برای اطمینان پیدا کردن نسبت به این موضوع که در جریان عمل جراحی، کبد هیچ آسیبی برای معده به وجود نمی آورد پزشک معالج به شما توصیه می کند که حداقل به میزان 14 روز پیش از عمل جراحی رژیم کبدی بگیرید تا مشکلی برای شما به وجود نیاید و عمل جراحی نتیجه موفقیت آمیزی را به دنبال داشته باشد.

رعایت کردن رژیم غذایی مربوط به کبد یکی از اصلی ترین رژیم ها به حساب می آید و رعایت کردن آن برای بیمار الزامی می باشد، زیرا کم شدن حجم کبد به پزشک معالج کمک می کند تا عمل را به خوبی انجام دهد.

پس از عمل جراحی برای اطمینان از بهبود روند درمان باید به مدت حداقل 48 ساعت را در بیمارستان بستری باشید و پس از آن نیز به مدت 2 سال در زمان های معین برای معاینه به پزشک معالج خود مراجعه نمایید، انجام دادن این کار ها به وسیله یک پرستار و توسط یک برنامه به بیمار داده می شود.

پس از عمل جراحی اسلیو معده در صورتی که نیاز به تخلیه مثانه دارید حتما از یک پرستار برای انجام این کار کمک بگیرید.

اساسی ترین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که بعد از عمل جراحی راه رفتن را فراموش نکنید، زیرا از بروز مشکلاتی مانند لخته شدن خون در پا و عفونت در سینه جلوگیری می کند.

به این نکته نیز توجه کنید که پس از عمل جراحی حتما از جوراب های فشرده و یا کفش های مناسب که فشاری هستند، استفاده نمایید.

به اطرافیان و بستگان نزدیک خود اطلاع دهید که شب اول که جراحی را انجام می دهید، در بخش بستری نمی شوید و این روال کاملا عادی می باشد.

در برخی از موارد بیمار تا زمانی که آزمایش از او گرفته نشود و یا اینکه یک برنامه رژیمی را شروع نکند، در بیمارستان بستری می باشد.

جراحی اسلیو معده باعث بهبود چه بیماری هایی می شود؟

افرادی که عمل اسلیو معده را انجام می دهند، در بیشتر موارد می توانند شاهد کاهش وزن خود در بلند مدت باشند و این روند درمانی بستگی به سبک زندگی و رعایت کردن دستورالعمل های پزشک معالج دارد

جراحی اسلیو معده باعث بهبود چه بیماری هایی می شود؟
جراحی اسلیو معده باعث بهبود چه بیماری هایی می شود؟

با رعایت کردن این موارد به میزان 4/3 ( این میزان متغیر می باشد ) از وزن فرد به مدت 24 ماه کاهش پیدا می کند و این کاهش وزن می تواند به بهبود برخی از بیماری هایی که قبل از عمل اسلیو معده با آن درگیر بوده اید، کمک نماید و یا اینکه آن را به طور کامل درمان کند. بنابراین در متن زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • در برخی از موارد چاقی مفرط سبب وجود بیماری های قلبی می شود و با انجام دادن عمل اسلیو معده و کاهش وزن به صورت تدریجی این بیماری بهبود پیدا می کند.
 • انجام دادن عمل جراحی می تواند فشار خون را در افراد تنظیم نماید.
 • بیشتر افرادی که چاق هستند و کلسترول آنها بالا می باشد، با انجام جراحی اسلیو معده این علائم در آنها کاهش پیدا می کند و یا به بهبودی کامل می رسند.
 • انجام عمل جراحی می تواند به روند خواب به صورت طبیعی کمک کند و گرفتگی تنفس در خواب برای آنها به وجود نیاید.
 • بعد از عمل اسلیو معده بیماری دیابت نوع 2 به صورت کامل درمان می شود.
 • احتمال سکته در افراد با کاهش وزن به صورت چشمگیری کم می شود.
 • با رسیدن به وزن نرمال بعد از عمل امکان ناباروری در اشخاص کاهش پیدا می کند.

آیا می دانید انجام دادن عمل اسلیو معده و بای پس معده برای چه افرادی مناسب می باشد؟

اکثر افرادی که اضافه وزن دارند در بیشتر موارد فکر می کنند که می توانند با عمل بای پس معده به وزن ایده آل خود برسند ولی در رابطه با این موضوع باید به این نکته اشاره کنیم که انجام دادن این عمل تنها برای برخی از افراد مناسب می باشد

آیا می دانید انجام دادن عمل اسلیو معده و بای پس معده برای چه افرادی مناسب می باشد؟
آیا می دانید انجام دادن عمل اسلیو معده و بای پس معده برای چه افرادی مناسب می باشد؟

و برای بقیه افراد نتیجه مطلوبی را به دنبال ندارد، بنابراین به منظور اینکه شما در رابطه با این مسئله اطلاعاتی به دست آورید که آیا این عمل برای شما مناسب است یا خیر. به توضیح مواردی در متن زیر می پردازیم که می تواند این موضوع را برای شما روشن کند:

افرادی که قصد دارند عمل بای پس معده را انجام دهند، در گام اول باید از این موضوع اطمینان پیدا کنند که شاخص توده بدن آنها بیشتر از 40 می باشد یا کمتر، در صورتی که این میزان از عدد تعیین شده بیشتر باشد به فرد توصیه می شود که برای کاهش وزن خود این عمل را انجام دهد.

شاخص توده بدن 35 الی 39.9

همچنین اگر در برخی از موارد شاخص توده بدن فرد میان  35 الی 39.9 تشخیص داده شود و بر اساس همین میزان نیز فرد مشکلاتی در رابطه با اضافه وزن داشته باشد و یا اینکه به صورت همزمان به بیماری هایی از قبیل دیابت نوع 2، بالا بودن فشار خون، مشکلات تنفسی در خوب و یا بیماری های قلبی مبتلا باشد، بنابراین به این افراد توصیه می شود که برای برطرف شدن مشکلات خود این عمل را انجام دهند.

 

برخی از افراد نیز میزان BMI آنها کم تر از عدد تعیین شده می باشد و تقریبا در حدود 30 الی 34 می باشد و مشکلات ذکر شده را که در ارتباط با اضافه وزن می باشد، را دارند، به همین دلیل به این اشخاص نیز توصیه می شود که جراحی بای پس معده را انجام دهند.

ولی همان طور که در مطالب بالا نیز به آن اشاره شد این عمل برای تمام افرادی که به چاقی مفرط مبتلا می باشند، گزینه مناسبی نمی باشد

و به منظور اینکه شرایط شما برای انجام این عمل به حد مطلوب برسد باید برنامه و راهکار هایی را که پزشک معالج برای شما تجویز می کند، به بهترین شکل ممکن انجام دهید و در بیشتر موارد برای اینکه تشخیص داده شود که آیا فرد می تواند این عمل را انجام دهد، آزمایش های متعددی از او گرفته می شود تا صحت این موضوع مورد تایید قرار بگیرد.

هچنین افرادی که شرایط مناسب برای این عمل را داشته باشند و عمل را انجام دهند باید این نکته را در نظر داشته باشند که در صورتی می توانند این تغییرات را به صورت بلند مدت داشته باشند که تمامی برنامه های تعیین شده را بعد از عمل انجام دهند و زندگی عادی خود را با شرایط به وجود آمده وفق دهند.

در پایان این مطالب باید به این نکته اشاره کنیم که انجام هر عمل مزیت های خاص خود را به دنبال دارد ولی با پیشرفت علم پزشکی و راحت شدن برخی از جراحی ها، می توان گفت که بعضی از آنها شرایط بهتری را برای بیمار به وجود می آورند و فرد می تواند با استفاده از آن زندگی با کیفیتی را تجربه نماید

همچنین بر اساس مطالبی که در متن بالا به آن اشاره کردیم و در رابطه با هر کدام از آنها توضیحاتی را ارائه دادیم که شما در رابطه با آنها اطلاعاتی را به دست آورید، ولی موضوعی که وجود دارد این است که عمل اسلیو معده نسبت به بای پس معده بهتر می باشد.

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

error: Content is protected !!
Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید