استپ وزن بعد از عمل اسلیو

استپ وزن بعد از عمل اسلیو

فهرست مطالب

در این مقاله از سایت بهترین جراح اسلیو معده در اهواز، قصد داریم موضوعی را با عنوان استپ وزن بعد از عمل اسلیو برای شما دوستان مورد بررسی قرار دهیم.

قبل از هر چیز بهتر است بدانید که استپ وزنی چیست؟

تناسب اندام چیزی است که مردم روز به روز بیشتر به آن اهمیت می دهند، برخی ها با انجام ورزش و برخی دیگر با رعایت رژیم غذایی می خواهند به آن دست پیدا کنند. اما در این میان افرادی نیز وجود دارند که با هیچ یک از این راه ها به نتیجه مطلوب نمی رسند، خوشبختانه عمل های جراحی به وجود آمده اند که این معضل را از میان بر داشته اند.

عمل اسلیو معده یکی از آن هاست که اگر ما را همراهی کنید از آن بیشتر برای شما خواهیم گفت.

اینفوگرافیک استپ وزن بعد از عمل اسلیو

اینفوگرافیک استپ وزن بعد از عمل اسلیو
اینفوگرافیک استپ وزن بعد از عمل اسلیو

استپ وزن بعد از عمل اسلیو به چه معناست؟

استپ وزن به یک برهه ی زمانی خاص گفته می شود که در آن وزن فرد ثبیت پیدا کرده است و دیگر کاهش پیدا نمی کند.

زمانی که فرد برای سه هفته ی مداوم هیچ گونه کاهش وزنی نداشته باشد اصطلاحا می گویند که فرد دچار استپ وزن شده است.

در طول دو هفته ی اول ثبات وزن ممکن است به سبب وجود آب در بدن باشد اما در هفته ی سوم باید کاهش وزن دیده شود که در غیر ان صورت استپ وزن بعد از عمل اسلیو به وجود آمده است.

این که در طول روز به صورت مداوم خود را وزن کنید می تواند برای شما سردرگمی را به همراه داشته باشد، مصرف سدیم و کربوهیدرات در روز به علاوه ی آب کم می تواند اضافه وزن شما را نشان دهد.

نوساناتی که در طول روز به وجود می آید احتمال می رود به سبب کم و زیاد شدن مایعات در بدن باشد پس بهتر است در طول روز چند بار این کار را انجام ندهید تنها یک بار در هفته کفایت می کند.

توصیه می شود برای این که دچار استپ وزن نشوید آب بیشتری بنوشید و ورزش کنید در مقابل کربوهیدرات و سدیم کمتری مصرف کنید.

حتما از دلایل استپ وزنی، مطلع شوید.

استپ وزن بعد از عمل اسلیو به چه معناست؟
استپ وزن بعد از عمل اسلیو به چه معناست؟

حال به نکاتی که لازم است درباره ی استپ وزن بدانید دقت کنید:

 • استپ وزن امری طبیعی تلقی می شود:

چنانچه به وزن دلخواهی که می خواستید رسیده اید و به ایست وزن دچار نگشته اید پس حتما خوش شانس بوده اید. هنگام کاهش وزن استپ می تواند برای هر شخصی به وجود بیاید در نتیجه امری طبیعی محسوب می شود. بدن انسان به نحوی آفریده شده است که در برابر تغییرات از خود استقامت نشان دهد می توان گفت که تقریبا تمامی افرادی که وزن کم می کنند هفته های آخر را با استپ وزن می گذرانند. کاهش وزن همیشه سخت است اگر غیر از این بود همگی به راحتی می توانستند وزن ایده آل خود را به دست آورند.

شما در حال مطالعه مقاله استپ وزن بعد از عمل اسلیو هستید

 • هرچه بیشتر وزن کم کنید کاهش وزن شما کندتر خواهد شد:

حدس می زنیم با خواندن سر تیتر کمی دچار سردرگمی شوید اما نگران نباشید با ذکر یک مثال به آن می پردازیم تا بهتر این موضوع را درک کنید.

فرض کنید که وزن یک شخص 104 کیلوگرم است، بر اساس کارهایی که انجام می دهد یا نکاتی که رعایت می کند در هفته حدود یک درصد از کل وزن خود را از دست می دهد این بدان معناست که هفته ای یک کیلوگرم کاهش وزن دارد، این روند را در نظر داشته باشید تا زمانی که وزن او به 90 کیلوگرم برسد و همچنان همان روال قبلی را برای کاهش وزن داشته باشد اما از آن جایی که وزن قبلی بیشتر از وزنی است که حالا دارد در نتیجه به جای هفته ای یک کیلوگرم این بار هفته ای 900 گرم کم خواهد کرد.

هرچه بیشتر وزن کم کنید کاهش وزن شما کندتر خواهد شد:
هرچه بیشتر وزن کم کنید کاهش وزن شما کندتر خواهد شد:
 • هرچه به وزن ایده آل نزدیک شوید کاهش وزن سخت تر خواهد بود:

می توان گفت که توضیح این قسمت تکمیل کننده ی قسمت قبلی است، هر چه که سرع تر وزن کم کنید روز به روز سرعت کاهش وزن نیز پائین می آید. به بیان دیگر می توان گفت که هر چه به جلو پیش بروید بدن شما بیشتر به ذخیره ی چربی ها تمایل خواهد داشت از این رو توانایی بدن برای کاهش چربی به حداقل خود می رسد کاهش وزن نیز با مشکل مواجه می شود. استپ وزن در روزهای ابتدایی 20 تا 22 درصد از بدن و پس از آن به 12 درصد از وزن بدن می رسد.

 

به منظور مقابله با استپ وزن انجام چه کارهایی پیشنهاد می شود؟

بر اساس توضیحاتی که در بخش های پیشین برای استپ وزن گفته شد انتظار می رود به طور کامل آن را درک کرده باشید، در این قسمت می خواهیم راه کارهایی را به شما پیشنهاد دهیم که به مقابله با آن بپردازید.

مقاله رژیم شوک برای خارج شدن از استپ وزن را مطالعه کنید.

به منظور مقابله با استپ وزن انجام چه کارهایی پیشنهاد می شود؟
به منظور مقابله با استپ وزن انجام چه کارهایی پیشنهاد می شود؟
 • مرحله ی اول: مصرف کالری های خود را بازبینی کنید:

گذشته از آن که کاهش وزن به مرور زمان کاهش یافته و به کندی پیش می رود، در این میان متابولیسم نیز روندی کاهشی را در پیش می گیرد که البته امری طبیعی است. برای هر 4.5 تا 7 کیلوگرم وزنی که کم کنید حتما میزان مصرف کالری های دریافتی را مورد بررسی قرار دهید.

مرحله ی اول: مصرف کالری های خود را بازبینی کنید:
مرحله ی اول: مصرف کالری های خود را بازبینی کنید:
 • مرحله ی دوم: جهش کالری های خود را کنترل کنید:

شاید بریتان جالب باشد که تقریبا 90 درصد از استپ هایی که به وجود می آید در اثر جهش کالری است، جهش کالری به این معناست که میزان مصرف کالری که دریافت کرده اید بیش از پیش بوده است. در صورتی که متابولیسم بدن همزمان با جهش کالری شکل بگیرد منجر به استپ وزن خواهد شد. زمانی جهش کالری رخ می دهد که شخص به صورت نا آگاهانه غذا میل کند. به طور مثال کالری که یک بسته چیپس دارد چیزی در حدود 400 است، راه حل رفع این مشکل این است که در طول روز خوراکی که مصرف می کنید میزان کالری آن را یادداشت کنید.

شما در حال مطالعه مقاله استپ وزن بعد از عمل اسلیو هستید

 • مرحله ی سوم: با بدن خود همراه شوید و آن را سر در گم نکنید:

صحبت های زیادی در خصوص سردرگمی ماهیچه ها وجود دارد. برخی از افراد خود را با تغییر مداوم برنامه های ورزشی سرگرم می کنند. ممکن است که این تغییرات به گیجی بدن شما منجر نشود اما مطمئن باشید که نتایجی که می خواهید را به دست نخواهید آورد.

زمانی که قصد دارید به عضله سازی یا چربی سوزی بپردازید بهتر است که از شاخه ای به شاخه ای دیگر نپرید و یک هدف مشخص را دنبال کنید. ادامه ی یک ورزش خاص از تغییری که قرار است داشته باشید بسیار مهم تر است. شما بدون تداوم نمی توانید به ورزش ها شدت یا افزایش دهید، اگر خیلی به تغییر علاقه مند هستید می توانید هر هفته یک بخش را به بخش های قبلی ورزش خود اضافه کنید اما همگی آن ها باید در یک راستا باشند.

مرحله ی سوم: با بدن خود همراه شوید و آن را سر در گم نکنید:
مرحله ی سوم: با بدن خود همراه شوید و آن را سر در گم نکنید:
استپ وزن بعد از عمل اسلیو
استپ وزن بعد از عمل اسلیو

در ادامه می خواهیم به تعدادی از سوالاتی که شما عزیران در این باره پرسیده بودید پاسخ دهیم:

 1. عمل اسلیو چگونه عملی است؟
 2. آیا می دانید عمل اسلیو چه مزیت هایی می تواند داشته باشد؟
 3. از معایبی که عمل اسلیو می تواند به همراه داشته باشد چیزی می دانید؟
 4. استپ وزن بعد از عمل اسلیو به چه معناست؟
 5. به منظور مقابله با استپ وزن انجام چه کارهایی پیشنهاد می شود؟
 6. آیا از چگونگی انجام عمل اسلیو چیزی می دانید؟
 7. پیش از عمل اسلیو رعایت چه نکاتی ضروری می باشد؟
 8. دوره ی نقاهت پس از عمل اسلیو چگونه است؟
 9. آیا لازم است که بیمار بعد از عمل اسلیو مکمل های دارویی مصرف کند؟
 10. عمل اسلیو چه هزینه هایی را دربر می گیرد؟
 11. اشخاصی که تقاضای عمل اسلیو دارند باید چه شرایطی داشته باشند؟
 12. رژیم غذایی که بیماران پس از عمل اسلیو باید رعایت کنند به چند بخش تقسیم می شود؟

 

عمل اسلیو چگونه عملی است؟

رسیدن به وزن ایده آل و داشتن تناسب اندام رویای هر فردی است، شاید تا چندی پیش رسیدن به این رویا برای برخی ها دست نیافتنی بود اما امروزه پزشکان راهکارهای مختلفی را برای رفع این مشکل به وجود آورد اند یکی از این راهکارها انجام عمل اسلیو معده است. این عمل که روی معده صورت می گیرد به کاهش سایز آن کمک می کند می توان گفت که حجم باقی مانده معده پس از عمل حدودا به 20 درصد می رسد.

عمل اسلیو چگونه عملی است؟
عمل اسلیو چگونه عملی است؟

انتظار می رود با خواندن این مطالب به این موضوع فکر کنید که چگونه ممکن است تنها 20 درصد از معده باقی بماند و روند عادی خود را ادامه دهد؟! اما بهتر است بگوئیم که جراحان و متخصصان پس از سال ها تحقیق به این نتایج رسیده اند . پس جای هیچ نگرانی ندارد.

عمل اسلیو چگونه عملی است؟
عمل اسلیو چگونه عملی است؟

در این عمل قسمتی از معده که مسئول ترشح هورمون گرلین یا همان کنترل کننده ی اشتها است، برش داده شده و حذف می شود در علم پزشکی به آن فوندوس گفته می شود، فوندوس در بخش بالایی معده استقرار یافته است به همین جهت بخش های مهمی مثل آنتروم و پیلور هیچ گونه دست کاری نخواهند شد. پس از خواندن این بخش انتظار می رود که از میزان استرس شما کاسته شده باشد.

پزشکان این عمل را برای تمامی افراد چاق پیشنهاد نمی کنند بلکه تنها کسانی که به صورت روز افزون اضافه وزن پیدا می کنند

اشتهای کاذب بیش از حد دارند یا این که از سایر روش ها نتیجه ای نگرفته اند مجازند تا این عمل را انجام دهند. پس از اینکه عمل انجام شود اندازه ی معده از یک توپ به یک موز تغییر پیدا میکند برای مشکلات گوارشی که ممکن است به وجود بیاید نیز هیچ جای نگرانی وجود ندارد پس عزم خود را برای عمل اسلیو جزم کنید.

آیا می دانید عمل اسلیو چه مزیت هایی می تواند داشته باشد؟

هر عملی می تواند هم مزیت داشته باشد و هم معایب عمل اسلیو نیز از این قاعده مستثنا نیست. حال با هم به مزیت هایی که این عمل به همراه دارد توجه کنید:

 • کاهش احساس گرسنگی
 • ایجاد بی اشتهایی
 • حفظ ساختار روده در مسیر گوارشی
 • مدت زمان این جراحی نسبت به بای پس بسیار کمتر است.
 • عدم بروز مشکلات گوارشی ناشی از نبود قسمتی از روده
 • حفظ پیلور معده
 • عدم نیاز به تنظیمات خاص
 • عدم نیاز جا گذاری به جسم خارجی در بدن
 • کاهش وزن طی بیشتر از 18 ماه بعد از جراحی
 • کاهش وزن پس از عمل اسلیو به صورت چشم گیری قابل مشاهده است.
 • امکان بازگشت وزن در این روش از سایر روش ها کمتر است.
آیا می دانید عمل اسلیو چه مزیت هایی می تواند داشته باشد؟
آیا می دانید عمل اسلیو چه مزیت هایی می تواند داشته باشد؟

از معایبی که عمل اسلیو می تواند به همراه داشته باشد چیزی می دانید؟

این عمل معده از بهترین راه هایی است که از جانب پزشکان به بیماران پیشنهاد می شود، این جراحی به صورت بسیار ساده انجام می شود به همین دلیل عوارض بسیار کمی نیز دارد چنانچه عوارضی نیز داشته باشد طبیعی است که به سرعت رفع می شود. مهم ترین عوارضی که این عمل به همراه دارد به چند روز پس از عمل بر می گردد. با این حال توصیه می کنیم حتما پیش از انجام آن از عوارض یا خطراتی که ممکن است به وجود بیاید اگاهی کامل پیدا کنید سپس اقدامات لازم را انجام دهید.

از معایبی که عمل اسلیو می تواند به همراه داشته باشد چیزی می دانید؟
از معایبی که عمل اسلیو می تواند به همراه داشته باشد چیزی می دانید؟

از جمله نگرانی هایی که می بایست به آن دقت زیادی داشت نشتی از محل بخیه هاست، نشتی حتما حین عمل اتفاق نمی افتد بلکه احتمال آن بعد از عمل بیشتر نیز می شود، چاره ی کار این است که در حین عمل محل های مد نظر یافت شده و نشتی ناشی از آن اصلاح شود.

تا یک ماه پس از جراحی باید به صورت مرتب برای معاینات نزد پزشک مربوطه مراجعه شود زیرا در این زمان امکان نشتی بیش از سایر دوره هاست علت آن عموما مصرف غذاها و خوراکی هایی است که پزشک تجوز نکرده یا غذا بیش از حد مجاز مصرف می شود نتیجه ی آن چیزی جز آسیب به بافت ها و عضلات معده نخواهد بود.

دقت داشته باشید که اگر نشتی ها درمان نشوند می توانند آثار جبران ناپذیری را به وجود آورند حتی گاها دیده شده که منجر به مرگ بیمار می شود البته این اتفاق به ندرت اتفاق می افتد، علاوه بر آن هنگامی که به سایر اجزای داخل شکم نفوذ پیدا کند علائمی همچون افزایش ضربان قلب، تب، احساس درد در قفسه ی سینه و درد شکم را به همراه دارد. از دیگر احتمال هایی که ممکن است پس از عمل برای بیمار به وجود آید کشش بافت معده است البته این مورد با رعایت یکسری نکات قابل حل است . نکاتی که من جمله موارد زیر:

 • نوشیدن آب یک ساعت قبل و یک ساعت بعد از غذا
 • عدم استفاده از نوشیدنی های گازدار
 • مصرف میان وعده های کوچک و مناسب با رژیم غذایی

افرادی که عمل اسلیو معده انجام می دهند به منظور حفظ وزن ایده آل لازم است تا برای همیش در رژیم غذایی خود تغییراتی ایجاد کنند با عدم رعایت رژیم غذایی کم کم وزن به حالت قبلی باز می گردد.

آیا از چگونگی انجام عمل اسلیو چیزی می دانید؟

عمل اسلیو معده نوعی جراحی است که برای کاهش سایز معده انجام می شود، که به بیهوشی عمومی نیز نیاز دارد به دلیل این که بیمار باید ساعت ها در اتاق عمل باشد، روش انجام آن به عمل لاپاراسکوپی شبیه است. به منظور درک بهتر این عمل تمامی مراحل را به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

 • بیهوشی بیمار و ایجاد برش های لازم:

اولین مرحله بعد از انتقال بیمار به اتاق عمل بیهوشی است که باید به منظور آماده شدن برای عمل انجام شود. پزشکی که جراحی را به عهده دارد ابتدا با ایجاد چندین شکاف روی شکم عمل جراحی را آغاز می کند پس از آن دورن شکاف ها وسیله ای نوک تیز که در اصطلاح پزشکی تروکار نامیده می شود قرار داده می شود، مزیت استفاده از تروکار یافتن رگ های خونی و به وجود آوردن شکاف هایی در شکم است.

 • حجیم کردن شکم با استفاده از گاز کربن دی اکسید:

اولین گام در این مرحله پر کردن شکم با استفاده از گاز کربن دی اکسید است، این کار بدین منظور انجام می شود تا به هنگام جراحی بهتر بتوان به اجزای درون شکم دسترسی داشت. پس از اینکه شکم حجیم شد میله ای که به سر آن یک دوربین چراغ دار متصل شده است به داخل شکم فرستاده می شود این ابزار در پزشکی لاپراسکوپ نامیده می شود، به کمک این وسیله بهتر و بیشتر می توان روی عمل دقت کرد. حتی با وجود این ابزار هم ادامه ی عمل به سادگی امکان پذیر نیست به همین خاطر لازم است تا کبد منقبض شود با منقبض کردن کبد کار هر چه بهتر پیش می رود، کبد بخش های بالایی معده و مری را می پوشاند.

 • جدا کردن معده از روده بزرگ و طحال:

در این قسمت رابط میان انحنای روده ی بزرگ و بخشی که ستون فقرات ودیافراگم را به هم مرتبط می سازد را باید از معده جدا کرد تا از طریق جراح قادر باشد که روده بزرگ، طحال و معده را از هم جداسازی کند. البته بخش هایی که در سمت چپ معده قرار دارند در طی این جداسازی ها نه تنها جدا نمی شوند بلکه حتی کوچک ترین آسیب هم نخواهند دید قسمت هایی از قبیل رگ های خونی و عصب های واگ از این قاعده مستثنا نیستند.

شما در حال مطالعه مقاله استپ وزن بعد از عمل اسلیو هستید

 • تقسیم بندی معده به منظور ایجاد معده جدید:

دستگاهی که در این بخش به کار برده می شود بوژی نام دارد که باید در مجاری پیلوریک وارد شود، با ایجاد برش روی شکم حفره هایی ایجاد می کند، چنین کاری در پزشکی آنتروم ضخیم نام دارد. پس از این که برش های لازم داده شد معده جدیدی به وجود می آید که جایگزین معده ی قبلی می شود.

 • دوختن و بستن معده ی جدید:

معده ی جدید حالا حجمی متفاوت از آن چه که قبلا داشته است را دارد، به نحوی که تنها یک کیسه ی آستین شکل از کل حجم آن به جای مانده است کل حجم معده ی جدید چیزی در حدود 150 میلی لیتر ظرفیت دارد. انتظار می رود که از محل دوخت بخیه ها خون به داخل شکم نشت کند اما پزشکان ره کاری برای آن دارند و آن این است که با یک ماده ی مخصوص محل هایی که بخیه دارند را بپوشانند.

 • خارج کردن قسمت اضافی معده

عملیات این قسمت به عهده ی تروکار است در واقع با استفاده از تروکار جراح قسمت های بدون استفاده را از شکم خارج می کند.

 

پیش از عمل اسلیو رعایت چه نکاتی ضروری می باشد؟

رعایت نکاتی که قبل از عمل وجود دارند به منظور پیشگیری از بروز عوارض احتمالی می باشد. پزشک پیش از آن که بخواهد توصیه ی خاصی به بیمار داشته باشد ابتدا به بررسی پرونده و سوابق وی می پردازد از جمله مواردی که در پرونده در خصوص آن ذکر شده است دارو، بیماری، داشتن رژیم غذایی خاص و… است که باید چک شوند.

هر چه در زمان بررسی پرونده و سوابق بیمار دقت بیشتری به خرج داده شود می توان نتیجه ی بهتری را از آن کسب کرد. علاوه بر بازبینی این موارد به منظور اطمینان بیشتر پزشک یکسری آزمایشات خاص را نیز برای بیمار تجویز می کند تا با خاطری آسوده به سراغ عمل برود از جمله این آزمایشات می توان به نوار قلب، اشعه ایکس، آزمایش خون و موارد این چنینی اشاره کرد.

پیش از عمل اسلیو رعایت چه نکاتی ضروری می باشد؟
پیش از عمل اسلیو رعایت چه نکاتی ضروری می باشد؟

از همه این ها گذشته پزشک نکاتی مثل عدم استفاده از شکر و کربوهیدرات را 14 روز پیش از عمل برای تمامی بیماران توصیه می کند.

یا در صورت مصرف کردن باید مقدار آن بسیار ناچیز باشد. در مقابل پیشنهاد می کنند برخی از مواد غذایی را به میزان هر چه بیشتر مصرف کند.

مواد غذایی مثل پروتئین، سبزیجات، مایعات و… بهتر است دو هفته پیش از عمل بیشتر استفاده شوند. اما بیمار در روزهای آخر تنها باید از سوپ، مایعات رقیق شده، شیک های حاوی پروتئین و… تغذیه کند. پرهیزاتی نیز برای او وجود دارد که اصلی ترین آن ها مربوط  به دخانیات می باشد.

رعایت این رژیم به خودی خود می تواند به کاهش وزن کمک کند اگر رعایت نکات به همین شکل پیش رود می توان نتیجه گرفت که عمل با موفقیت انجام خواهد. تاثیرات مثبت معمولا از زمانی آغاز می شود که عمل بیمار به پایان رسیده است و در پی آن تغییرات وزن به خوبی قابل مشاهده خواهد بود.

بدن انسان به گونه ای خلق شده است که می تواند به سرعت خود را با شرایط جدید وفق دهد، پس در خصوص برنامه غذایی که خواهید داشت هیچ گونه نگرانی به خود راه ندهید زیرا به سرعت به آن عادت خواهید کرد. لازم به ذکر است که بیمار به منظور آماده شدن برای عمل می بایست لباس های مخصوص را پوشیده باشد، هیچ گونه زیورآلاتی به همراه نداشته باشد و به توصیه هایی که پزشک دارد به خوبی دقت کند.

 

دوره ی نقاهت پس از عمل اسلیو چگونه است؟

مراحلی که عمل اسلیو معده دارد همانند عمل لاپاراسکوپی انجام می شود، چون عمل باز صورت نگرفته است پس دوره ی نقاهت بلند مدتی ندارد. تنها دو روزبرای این که بیمار پس از انجام عمل در بیمارستان بستری بماند کافیست، یک هفته پس از آن نیز لازم است تا به استراحت مطلق بپردازد همچنین به صورت دقیق تمامی رژیمی که پزشک برای او تجویز کرده است را نیز در نظر داشته و رعایت کند.

همان طور که گفته شد دوره ی نقاهت بسیار کوتاه است یعنی پس از گذشت از این مرحله بیمار محدودیت خاصی به استثنای رژیم غذایی نخواهد داشت این بدان معناست که می تواند مانند یک فرد عادی به زندگی خود ادامه دهد.

دوره ی نقاهت پس از عمل اسلیو چگونه است؟
دوره ی نقاهت پس از عمل اسلیو چگونه است؟

در ادامه چند نکته را متذکر خواهیم شد که رعایت آن ها بد نیست حتی می تواند سرعت بهبودی را نیز بیشتر کند.

 • پرهیز از جابه جایی وسایل سنگین
 • کاهش فعالیت های سخت که پیش از عمل انجام می شده
 • هنگام برخاستن نباید به طور یک مرتبه این کار را انجام داد بلکه می بایست به صورت تدریجی برخاست
 • تا مدتی پس از عمل لازم است که از غذاها آبکی برای تغذیه استفاده کرد، و پس از آن در زمان مناسب به غذاهای جامد روی آورد
 • دقت داشته باشید که پس از عمل بلافاصله خوردن غذا یا هر چیزی دیگری را شروع نکنید

به طور کلی اگر می خواهید نتایج خوبی را به دست آورید بدون این که با مشکلی بر خورد داشته باشید، فقط و فقط باید به تذکرات و توصیه های پزشک خود گوش دهید و به هر یک عمل کنید. در غیر ان صورت باید انتظار هر گونه معضلی را داشته باشید.

در ادامه چند نکته را متذکر خواهیم شد که رعایت آن ها بد نیست حتی می تواند سرعت بهبودی را نیز بیشتر کند.
در ادامه چند نکته را متذکر خواهیم شد که رعایت آن ها بد نیست حتی می تواند سرعت بهبودی را نیز بیشتر کند.

آیا لازم است که بیمار بعد از عمل اسلیو مکمل های دارویی مصرف کند؟

مسلما بله! زندگی پیش از عمل اسلیو بسیار متفاوت از زندگی پس ار عمل خواهد بود چشم گیرترین آن مربوط به خورد و خوراک است. پیش از عمل تمامی ویتامین ها و مواد ضروری به میزان کافی به بدن می رسید اما پس از عمل از آن جایی که در خوردن محدودیت ایجاد شده است به همین خاطر کمبود مواد ضروری امری بدیهی تلقی می شود.

گذشته از آزمایشاتی که قبل از عمل گرفته می شود لازم است تا آزمایشات دیگری پس از آن گرفته شود تا پزشک کمبود های بدن بیمار را بداند و طبق آن نسخه تجویز کند. به طور کلی تمامی ویتامین هایی که یک بیمار پس از انجام عمل اسلیو ممکن است به آن احتیاج داشته باشد در لیست زیر آمده است البته مقدار آن برای هر شخصی می تواند تفاوت داشته باشد.

 • آهن که پزشک باید بگوید دقیقا مصرف آن از چه زمانی آغاز شود.
 • ویتامین ب 12 که در طول هفته تنها باید یک مرتبه مورد استفاده قرار گیرد نحوه ی استفاده آن نیز می تواند زیر زبانی یا تزریقی باشد.
 • مکمل های حاوی پروتئین که مصرف 60 گرم از آن در طول روز جز الزامات است.
 • سیترات کلسیم این مکمل عموما یک ماه پس از عمل مصرف آن مجاز خواهد شد، که باید پس از آهن و در روز سه مرتبه مصرف شود.

شما در حال مطالعه مقاله استپ وزن بعد از عمل اسلیو هستید

عمل اسلیو چه هزینه هایی را دربر می گیرد؟

شاید برخی ها با باور غلطی که دارند فکر کنند که هزینه های یک عمل تنها به بیمارستان مربوط می شود، اما واقعیت چیز دیگری است حتی می توان گفت که عمل های جراحی نظیر اسلیو یک بخش هزینه ی پنهان نیز دارند که بیمار از آن ها اطلاعی ندارد. کل هزینه ی به بخش های زیر تقسیم می شود:

 • دستمزد جراح:

هر پزشک جراحی تعرفه ای را برای خود تعیین کرده است که با میزان مهارت او ارتباط مستقیم دارد، هر چه که جراح مجرب تر و با تجربه تر باشد حق الزحمه ای که دریافت می کند نز بیشتر خواهد بود. البته مطب وی نیز می تواند در روند افزایش هزینه ها تاثیر داشته باشد.

 • مرکزی که جراحی در آن انجام می شود:

بیمارستانی که از تجهیزات بیشتر، کادر متخصص تر، کارکنان باتجربه تر برخوردار است مسلما در برآورد هزینه ها مبلغی بیشتر از سایر مراکز از بیمار می گیرد. محلی که بیمارستان در آن وجود دارد نیز مثل مطب پزشک می تواند هزینه ها را بیش از پیش کند.

 • هزینه متخصصان بیهوشی:

طبق توضیحاتی که در قسمت قبلی گفته شد عمل اسلیو به بیهوشی عمومی نیاز دارد، این بیهوشی باید توسط متخصصان مربوطه انجام شود، در نتیجه هزینه ای بالغ بر هزینه های پرداخت شده برای متخصصان بیهوشی و دستیاران آن ها در نظر گرفته می شود.

 • وسایل و موادی که در طول جراحی مورد استفاده قرار می گیرد:

خرید تمامی وسایل از جمله گاز کربن دی اکسید که در طول عمل استفاده می شوند به عهده ی خود بیمار می باشد و بیمارستان برای تهیه ی آن ها هیچ مسئولیتی به گردن ندارد.

شما در حال مطالعه مقاله استپ وزن بعد از عمل اسلیو هستید

اشخاصی که تقاضای عمل اسلیو دارند باید چه شرایطی داشته باشند؟

اگر تا این قسمت از مقال را به خوبی مطالعه کرده باشید باید به این نتیجه رسیده باشید که عمل اسلیو معده را تنها اشخاصی که چاقی مفرط دارند انجام می دهند. البته دقت داشته باشید که چاق بودن به خودی خود نمی تواند دلیلی باشد تا فرد مجاز به انجام عمل اسلیو شود. تمامی شرایط بیمار از جانب پزشک بررسی می شود پس از تایید بیمار می تواند برای عمل اقدامات لازم را انجام دهد موارد زیر همگی جز آن شرایط محسوب می شوند:

 • فرد باید بیش از 8 سال سن داشته باشد.
 • شاخص توده بدنی یا BMI شخص باید از 30 بیشتر باشد.
 • بیش از 5 سال از چاقی مفرط آن گذشته باشد.
 • از سایر روش هایی که بیمار به منظور کم کردن وزن امتحان کرده است نتیجه ی مطلوب حاصل نشده باشد.
 • به هر مشکلی که عامل اصلی برای چاق شدن می باشد مبتلا نشده باشد.
 • بتواند شرایط جدیدی که پس از عمل در زندگی او به وجود خواهد آمد را بپذیرد و خود را با ان وفق دهد.
 • به مشروبات الکلی اعتیاد نداشته باشد.
 • بتواند در تمامی مراحل درمان با پزشک معالج همکاری های لازم را داشته باشد.
اشخاصی که تقاضای عمل اسلیو دارند باید چه شرایطی داشته باشند؟
اشخاصی که تقاضای عمل اسلیو دارند باید چه شرایطی داشته باشند؟

رژیم غذایی که بیماران پس از عمل اسلیو باید رعایت کنند به چند بخش تقسیم می شود؟

علاوه بر تمامی مواردی که باید برای عمل اسلیو گفته شد و تاکید بر رعایت آن ها جز الزامات بود، موارد دیگری نیز وجود دارند که از تمامی موارد قبلی مهم تر و اساسی تر می باشد آن هم رعایت رژیم غذایی است. به بیان دیگر این رژیم غذایی است که به شما کمک می کند وزن کم کنید. این برنامه غذایی به 4 بخش اصلی تقسیم می شود که آن را شرح داده ایم:

 • بخش اول:

یک هفته پس از عمل بیمار باید تنها مایعات مصرف کند، دلیل استمرار بر این امر این است که بدن نیاز به هیدراته شدن دارد، در واقع با هیدراه شدن بدن می توان از شدت علائمی همچون حالت تهوع و استفراغ کم کرد. رعایت این رژیم به بیان راحت است ولی در عمل می تواند بسیار سخت باشد مخصوصا برای آن دسته از افراد که به پرخوری عادت داشته اند. اما خواستن توانستن است پس اگر قدری به خود سختی دهید نتیجه ی مطلوبی به ثمر می نشیند. بیمار تا مدت زیادی پس از عمل احساس گرسنگی ندارد این شرایط بخاطر نبود هورمون گرلین به وجود آمده است.

در این مدت بیمار از خوراکی هایی همچون: نوشیدنی های کافئین دار مثل: چای، قهوه، نشکافه، نوشیدنی هایی که قند زیادی دارند مثل: آبمیوه های صنعتی و نوشیدنی های گاز دار باید بپرهیزد. آب تنها چیزی است که بیمار مجاز است تا روزانه 8 لیوان از آن استفاده کند.

 • بخش دوم:

در بخش دوم بیمار تا حد کمی احساس گرسنگی دارد به همین جهت خوردن غذاهایی که در بخش قبلی توصیه شده بود دیگر برای او کفایت نمی کند. از حالا به بعد بدن به پروتئین نیاز خواهد داشت تا به رفع گرسنگی کمک شود. پزشک در این مرحله پیشنهاد می کند که بیمار در طول روز 20 گرم از پودرهای پروتئین همراه با 8 لیوان آب مصرف کند. اما مواد غذایی که بیمار مجاز به مصرف آن ها می باشد شامل موارد زیر است:

 • سوپ های رقیق شده
 • آبمیوه های طبیعی رقیق شده
 • پودینگ و بستنی های فاقد قند
 • سوپ هایی که با نودل بسیار نرم درست شده اند
 • ماست های کم چرب یا فاقد چربی
 • بستنی های رژیمی
 • سس سیب رقیق شده که میزان قند بسیار پائینی دارد
 • ماست یونانی
 • بلغور جو دوسر
 • سیب زمینی پوره شده
 • مرغ و تن ماهی پوره شده یا کنسروی
 • اسموتی های فاقد قند
 • تخم مرغ زده شده
 • ماهی سفید پوره شده
 • غذای کودک

دقت داشته باشید که بدن شما هنوز آمادگی دریافت برخی مواد غذایی مثل کربوهیدرات ها یا چربی به میزان زیاد را ندارد. علاوه بر آن هر یک از مواد غذایی که گفته شد باید در روز تنها یک دوم فنجان از آن ها مصرف شود این بدان معناست که روزانه 60 تا 80 گرم پروتئین برای بدن کافی می باشد.

شما در حال مطالعه مقاله استپ وزن بعد از عمل اسلیو هستید

 • بخش سوم:

با رعایت برنامه غذایی گفته شده بدن بیمار کم کم روی روال می افتد به این صورت که می تواند برنامه غذایی آسان تری داشته باشد. در این میان مجاز به استفاده از یکسری دیگر از مواد غذایی خواهد شد که به شرح زیر می باشد:

 • نان
 • غذاهای حاوی قند
 • سبزیجات خام
 • غذاهای چرب
 • کره و روغن
 • پاستا و برنج
 • پنیر کم چرب
 • ماهی که گوشتی نرم دارد
 • تخم مرغ با هر نوع پختی
 • سبزیجات نرم شده
 • سوپ های نسبتا غلیظ

مقدار این مواد غذایی توسط دستوراتی که پزشک دارد باید رعایت شود و اگر بیش از حد مجاز مصرف شوند می تواند دردسر ساز باشد. پس به مقدار های هر یک توجه داشته باشید.

 • بخش چهارم:

می توان گفت که این بخش قول مرحله آخر این بازی است یعنی با گذراندن این قسمت دیگر می توان یک رژیم عادی را ادامه داد و به زندگی عادی برگشت. مواد خوراکی که به این بخش اضافه شده است در دسته جامدات قرار دارند. دقت داشته باشید زمانی می توانید به مصرف مواد غذایی جامد روی بیاورید که یک ماه از عمل شما گذشته باشد. از مواردی که مصرف آن ها پایه ثابت است نوشیدن روزانه دو لیتر آب و 80 گرم پروتئین می باشد.

مواد غذایی که تا این مدت مصرف کرده بودید تنها حاوی مقدار قابل توجهی پروتئین بودند، اما با پروتئین خالی که نمی توان انتظار داشت که بدن سالم بماند. از این رو مواد ضروری دیگر مثل مولتی ویتامین ها نیز باید در لیست مواد غذایی گنجانده شوند. در این مرحله که بیش از یک ماه از عمل شما گذشته است می توان گفت تا حد زیادی به حالت طبیعی رسیده اید که نشان دهنده ی آن است شما باید در طول روز سه وعده ی اصلی و دو میان وعده مصرف کنید البته خجم هر یک باید بسیار کم باشد.

علاوه بر برنامه های قبلی پنیر خامه ای کم چرب، گوشت های کم چرب و میوه ها خوراکی هایی است که می توانید استفاده کنید. پیشنهاداتی که برای مواد غذایی در این قسمت گفته شده است شامل لیست زیر است:

 • نان و غلات سفید
 • میان وعده های حاوی قند
 • غذاهای بسته بندی شده مثل انواع چیپس ها
 • غذاهای سرخ شده و پرکالری
 • روغن های آشپزی
 • انواع دسر و نوشابه

 

از اینکه در خواندن این مقاله صبور بودید نهایت تشکر را داریم. هدف از گردآوری مطالب فوق آشنایی بیشتر شما با مطالب مربوطه بود امیدواریم رضایت کافی داشته باشید.

در پایان مطالعه مقاله جنجالی قلیون کشیدن بعد از عمل اسلیو، به شما توصیه می شود.

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

4 پاسخ

 1. با سلام، بخش مهمی از استپ وزنی عدم تطابق مناسب شناختی رفتاری فرد با دنیای جدید پس از جراحی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید