اختلال عملکرد مری پس از جراحی چاقی

فهرست مطالب

امروز از سایت بهترین متخصص سرطان مری با بررسی موضوع اختلال عملکرد مری پس از جراحی چاقی، با شما خواهیم بود.

اختلال عملکرد مری که به نام دیسفاژی نیز شناخته می شود، یک عارضه شایع پس از جراحی چاقی است.
دیسفاژی مشکل در بلع است و ممکن است به دلیل تغییر در آناتومی مری یا به دلیل مشکلاتی در عضلات و اعصاب درگیر در بلع رخ دهد.
این مشکل می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله زخم یا باریک شدن مری، مشکلات عضلات کنترل کننده حرکت غذا از طریق مری یا آسیب به اعصاب کنترل کننده عضلات مری باشد.
دیسفاژی می تواند یک مشکل جدی باشد زیرا می تواند منجر به سوء تغذیه، کم آبی بدن و سایر عوارض شود.

اگر بعد از جراحی چاقی دچار دیسفاژی هستید، حتما با پزشک خود در ارتباط باشید.

برای دریافت مشاوره از دکتر مهدی سلیمی با شماره زیر تماس بگیرید.

مشاوره اختلال مری بعد از جراحی چاقی
مشاوره اختلال مری بعد از جراحی چاقی

 

اختلال عملکرد مری پس از جراحی چاقی

با افزایش شیوع چاقی، جراحی چاقی به ابزاری موثر برای ترویج کاهش وزن و بهبود بیماری‌های پزشکی مرتبط با وزن تبدیل شده است.

در حال حاضر، دو عمل جراحی چاقی که معمولاً انجام می شود عبارتند از Roux-en-Y بای پس معده (RYGB) و لاپاروسکوپی اسلیو گاسترکتومی (LSG).

در حالی که جراحی چاقی مزایای بالقوه قابل توجهی را برای بیماران فراهم می کند و خطرات مربوط به بیماری های همراه با چاقی را کاهش می دهد، عوارض بالقوه مرتبط با جراحی نیز وجود دارد.

عوارض بعد از عمل شامل کمبودهای تغذیه ای (متأثر از نوع جراحی)، تحلیل استخوان، سنگ کلیه، بیماری ریفلاکس معده و اختلالات حرکتی مری (از جمله آشالازی ثانویه) است. ( این عوارض در صورت انجام عمل جراحی توسط پزشک مجرب بسیار کم خواهد بود.)

برای تعریف شیوع دیسفاژی و مشخص کردن اثرات آن بر تحرک مری پس از جراحی چاقی، محققان کلینیک مایو اخیراً یک مرور پایگاه داده گذشته نگر بزرگ انجام دادند.

نتایج آن مطالعه در سال 2020 در مجله آمریکایی گوارش (AJG) منتشر شد. لطفا پس از مطالعه این مقاله، از پست هزینه عمل اسلیو در بیمارستان نیکان دیدن کنید.

مواد و روش ها

با استفاده از یک پایگاه داده رویه‌ای که شامل بیماران تحت درمان در سه مرکز بزرگ مراقبت‌های عالی بود، محققان 137 بیمار را شناسایی کردند که بین ژوئن 2012 و فوریه 2019 تحت LSG یا RYGB قرار گرفتند.

در این گروه، 97 بیمار تحت مانومتری امپدانس با وضوح بالا (HRIM) پس از چاقی قرار گرفتند.

جراحی در میانگین 5.84 سال پس از عمل، و 40 بیمار با چاقی پیچیده پزشکی قبل از عمل تحت HRIM قرار گرفتند.

گروهی از بیمارانی که بعد از عمل تحت HRIM قرار گرفتند شامل 39 (40.1٪) بیمارانی که تحت LSG و 58 (59.8٪) تحت RYGB قرار گرفتند.

تیم تحقیقاتی ویژگی های دموگرافیک و بالینی بیماران را مستند کرد و یک محقق نابینا مطالعات HRIM را با استفاده از طبقه بندی شیکاگو اختلالات حرکتی مری، نسخه 3.0 تفسیر کرد.

محققان همچنین با زیرمجموعه ای از 271 بیمار که بین ژانویه 2014 و آوریل 2015 تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفتند، تماس گرفتند و یک بررسی ارزیابی علائم معتبر برای سنجش شیوع کلی دیسفاژی پس از جراحی انجام دادند.

نتایج

یافته های مطالعه نشان می دهد که دیسفاژی بعد از عمل یک عارضه ناشناخته و طولانی مدت جراحی چاقی است و هر دو RYGB و LSG با اختلال حرکتی قابل توجهی پس از جراحی مری، از جمله آشالازی و وضعیتی که به تازگی توصیف شده است مشابه آشالازی است که آن ها پس از چاقی نامیده اند، مرتبط هستند.

لطفا از پست egfr در آزمایش خون چیست دیدن کنید.

داده های زیر اشکال مختلف دیسفاژی شناسایی شده در بیمارانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته اند را نشان می دهد:

به طور کلی، 12.4٪ از بیماران در گروه HRIM پس از جراحی و 0٪ از بیماران در گروه HRIM قبل از عمل ، آشالازی یا POSED داشتند.

هفت (7.2٪) از بیماران در گروه HRIM پس از جراحی و 0٪ از بیماران در گروه HRIM قبل از عمل دارای الگوی مانومتریک سازگار با آشالازی بودند.

پنج (5.2%) از بیماران در گروه HRIM پس از جراحی و 0% از بیماران در گروه HRIM قبل از عمل دارای یک الگوی آشالازی مانند جداگانه بودند که توسط آپریستالسیس و افزایش فشار داخل معده تعریف شده بود که به عنوان اختلال عملکرد مری پس از جراحی چاقی (POSED) شناخته می‌شود.

افزایش زمان از زمانی که جراحی به طور مستقل با ایجاد آشالازی، POSED و اختلالات حرکتی عمده مرتبط بود.
شیوع دیسفاژی قابل توجه بالینی 13.7 درصد به طور میانگین 3.9 سال پس از جراحی در بین 271 بیمار مورد بررسی پس از جراحی برای ارزیابی علائم بود.
دکتر راوی می گوید: “مطالعات بیشتری برای روشن کردن عوامل خطر و پیش بینی کننده های بالقوه مرتبط با POSED و شناسایی بیمارانی که در معرض خطر ابتلا به این بیماری پس از جراحی معده برای لاغری هستند، مورد نیاز است.” ما همچنین باید روی ایجاد درمان موثر برای بیمارانی که در آنها POSED تشخیص داده شده است تمرکز کنیم.

در پایان توصیه می کنیم، برای چاقی چه ویتامینی مصرف کنیم و داروی تقویتی برای افراد دیابتی را مطالعه کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

به اشتراک بگذارید

پشتیبانی و سئو سایت توسط آلمانت

با یک کلیک تماس بگیرید