آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است

آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است

فهرست مطالب

پرسش هایی مانند آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است ، بعد از انجام این عمل چه میزان از وزن کاهش پیدا می کند، آیا عمل بای پس معده می تواند باعث بیماری شود و… از جمله رایج ترین سوالاتی هستند که بیماران در جلسات مشاوره پیش از عمل جراحی معده از پزشک می پرسند.

در میان این پرسش ها، برگشت پذیری جراحی و اینکه آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است جز اصلی ترینهاست. در واقع افراد همواره این دغدغه را دارند که بعد از انجام جراحی و پرداخت هزینه برای اینکار نیز امکان بازگشت وزن و برگشت به شرایط سابق را داشته باشند.

مقدمه

آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است
آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است

در این مقاله علاوه بر پاسخ به پرسش آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است در مورد این روش، مزایا و ویژگی های آن نیز توضیحاتی را ارائه خواهیم داد. بنابراین اگر متقاضی انجام این جراحی هستید تا انتهای مقاله همراه باشید.

اینفوگرافیک آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است

اینفوگرافیک آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است
اینفوگرافیک آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است

آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است

بله؛ از جمله دلایلی که بجز عدم رعایت رژیم غذایی است می توان موارد زیر را نیز جزو دلایل اصلی از بازگشت وزن بعد از عمل بای پس دانست:

 1. ورزش نکردن قبل و بعد از عمل
 2. مواد مخدر و الکل
 3. سبک زندگی
 4. حالات روحی و روانی (میل به پرخوری)

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله مراقبت بعد از عمل بای پس معده را مطالعه کنید.

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

 • چرا افراد به چاقی مبتلا می شوند؟
 • آیا چاقی انواع مختلفی دارد؟
 • بیماری های ناشی از چاقی چه مواردی هستند؟
 • افراد معمولا برای لاغری و کاهش وزن، چه روش هایی را انتخاب می کنند؟
 • بهترین روش برای لاغری چه ویژگی هایی دارد؟
 • موانع لاغری چیست؟
 • مزایای لاغری و کاهش وزن چیست؟
 • جراحی لاغری چه روشی است؟
 • جراحی لاغری چند نوع دارد؟
 • بای پس معده چگونه روشی است؟
 • مزایای بای پس معده چیست؟
 • فرآیند جراحی بای پس معده به چه صورت است؟
 • دوران نقاهت بعد از بای پس معده به چه صورت سپری می شود؟
 • چه افرادی بیش از سایرین به بای پس معده نیاز دارند؟
 • قبل از جراحی بای پس معده چه آمادگی هایی باید کسب شود؟
 • آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است ؟
 • آیا بعد از عمل بای پس معده نیاز به یک رژیم به خصوص است؟
 • بعد از عمل بای پس معده، چه مقدار از وزن و در چه مدتی کاهش پیدا می کند؟
 • بای پس معده به کدام روش های جراحی معده مشابهت دارد؟
 • آیا ممکن است بعد از بای پس معده فرد دچار ناباروری شود؟
 • برای تثبیت وزن و مانع از برگشت وزن بعد از عمل بای پس چه اقداماتی باید انجام شود؟
 • بهترین پزشک برای انجام عمل بای پس معده چه ویژگی هایی دارد؟

چرا افراد به چاقی مبتلا می شوند؟

چاقی یا فربگی، مشکلی است که از گذشته وجود داشته و صنعتی شدن زندگی و استفاده از ماشین ها به جای نیروی انسانی به افزایش و رشد بی رویه آن دامن زده است.

مطالعات و آمارها در زمینه چاقی نشان دهنده این است که این معضل در کشورهای بزرگ نسبت به دهه اخیر رشد 2 برابری داشته و با تغییر سبک زندگی و سبک تغذیه افراد از غذاهای سالم به غذاهای فست فودی و نیمه آماده این میزان بیشتر نیز خواهد شد.

چرا افراد به چاقی مبتلا می شوند؟
چرا افراد به چاقی مبتلا می شوند؟

ابتلا افراد به چاقی به دلایل مختلفی رخ می دهد که در اولین بخش مقاله آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است به بررسی برخی از آن ها می پردازیم.

ژنتیک

اولین عامل موثر در ابتلای افراد به چاقی ژنتیک است. ساختار ژن ها به گونه ای است که در تعیین بسیاری از ویژگی های بدن مانند رنگ چشم، رنگ پوست و جنس و حالت مو تاثیر گذار هستند همچنین ژنتیک می‌تواند در چاقی نیز تجربه بسیار زیادی داشته باشد.

بیشتر افرادی که هر دو والد یا یکی از والدین آنها به چاقی به خصوص چاقی مفرط مبتلا باشد چاقی بیشتر رخ می دهد. در واقع استعداد و ژن چاقی از والدین به فرزند رسیده و ایجاد تغییراتی در ساختار بدن موجب چاقی و اضافه وزن می شود.

تغذیه نادرست

دیگر عاملی که در در ابتلای افراد به چاقی موثر می باشد تغذیه است. رایج ترین تاثیر تغذیه در چاقی زمانی است که فرد مصرف غذای بیش از حد نیاز داشته باشد به خصوص وقتی که این غذاها بیشتر از مواد غذایی مضر مانند چربی ها شیرین جات تشکیل شده باشند احتمال چاقی افزایش پیدا میکند.

البته تنها خوردن بیش از حد غذای ناسالم عامل چاقی نیست بلکه حتی خوردن مواد غذایی ناهماهنگ با یکدیگر نیز ممکن است موجب ایجاد تغییرات در بدن شده و در نهایت به چاقی منجر شود.

به عنوان مثال مصرف ماست با گوشت قرمز باعث دیر هضم شدن غذا میشود که این عامل می تواند در ابتلا به چاقی موثر باشد.

همچنین تغذیه از جنبه دیگری در ابتلا به چاقی موثر است و آن زمانی است که تغذیه به حالت غیر عادی انجام شود به عبارت دیگر مصرف غذا در ساعات انتهایی شب یا حذف یکی از وعده های اصلی غذایی می توانند در ابتلا به چاقی تاثیر زیادی داشته باشند.

کم تحرکی

غذای مصرفی بدن معمولاً با انجام فعالیت ها در فرآیند سوخت و ساز شرکت کرده و به طور کامل حذف می شود حال در صورتی که فرد به هر دلیلی از حد نرمال فعالیت کمتری داشته باشد غذای مصرفی به جای سوخته شدن به شکل چربی در بدن ذخیره می شود.

کم تحرکی
کم تحرکی

به عنوان مثال افرادی که شغل آنها به گونه ای است که بیشتر ساعات شبانه روز را پشت میز می نشینند یا افرادی که تحرک بدنی آنها بسیار پایین بوده و اهل ورزش نیستند معمولاً بیشتر به چاقی مبتلا می شوند.

پیشنهاد می کنیم از پست بای پس معده و بارداری دیدن کنید.

مصرف داروهای خاص

مصرف برخی داروهای خاص می‌تواند سیستم داخلی بدن را دچار تغییر کرده و در نتیجه این تغییر فرد به چاقی مبتلا شود. از جمله داروهایی که چنین تاثیری در بدن دارند می توان به داروهای ضدبارداری اشاره کرد این داروها دارای هورمون های به خصوصی هستند که با تغییر در وضعیت بدن مانع بارداری فرد می‌شوند

این تغییر می تواند در هورمون های هضم غذا و سوخت و ساز بدن نیز ایجاد تغییراتی کند که در نهایت به چاقی و اضافه وزن منجر شود. به طور کلی بیشتر داروهای هورمونی با تغییر در میزان ترشح هورمون ها در بدن تاثیر زیادی در چاقی دارند.

بیماری ها

از دیگر عواملی که در چاقی موثر است و می تواند عامل مهم آن حساب شود بیماری ها می باشند. همانطور که گفته شد با تغییرات داخلی بدن هورمونها نیز دستخوش تغییر می شوند که این تغییرات ممکن است به چاقی فرد منتهی شوند. بیماریهای از جمله کم کاری تیروئید و بیماریهای هورمونی مانند آن در ابتلای فرد به چاقی تاثیر بسیار زیادی دارند.

برای درمان چاقی اولین رکن آشنایی با عواملی است که در ابتلای آن تاثیر دارند این آشنایی باعث می شود که بعد از درمان از بروز مجدد چاقی ساعت زیادی جلوگیری کرد، درمان های مختلفی برای چاقی وجود دارد که بهترین آن استفاده از جراحی های لاغری است، یکی از پزشکان خوب در زمینه انجام جراحی های لاغری به خصوص بای پس معده دکتر سلیمی میباشند.

آیا چاقی انواع مختلفی دارد؟

علیرغم پیشرفت زیاد در زمینه پزشکی و معالجه بیماری های مختلف برخی بیماری ها هنوز به طور صددرصد شناخته شده نیستند، از جمله این مشکلات و بیماری ها می توان چاقی را می سازد که هنوز دانش در مورد آن به طور قطع کامل نشده به خصوص در مورد انواع چاقی دانشمندان هنوز به تعداد مشخصی برای آن نرسیده اند، با این حال تمام پزشکان و دانشمندان در این زمینه اتفاق نظر دارند که بیش از یک نوع چاقی وجود دارد که افراد به آن مبتلا می شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله عمل اسلیو معده بهتر است یا بای پس را مطالعه کنید.

آیا چاقی انواع مختلفی دارد؟
آیا چاقی انواع مختلفی دارد؟

انواع چاقی

هنگامی که صحبت از انواع چاقی میشود می توان دسته بندی های مختلفی را برای آن مثال زد. چای را می‌توان بر اساس موقعیت چربی یا بر اساس داشتن بیماری پیش زمینه ای که فرد را به چاقی مبتلا کند یا حتی با توجه به تعداد سلول های چربی در دسته بندی های مختلفی قرار داد، همچنین از نظر نوع ابتلاء و دلیلی که منجر به چاقی شده یا شکلی که چاقی در بدن ایجاد می کند نیز می توان چاقی را در دسته بندی های مختلفی تقسیم بندی کرد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.

موقعیت چربی ها

یکی از انواع چاقی، شکلی است که تجمع چربی ها برای بدن ایجاد می کند‌. تجمع چربی ها در تمام افراد یکسان نیست و عوامل مانند میزان تحرک یا ابتلا به بیماری ها می تواند محل تجمع چربی را در هر فرد متفاوت با فرد دیگر کند.

با این حال بیشتر چربی ها در سه حالت در بدن افراد تجمع پیدا می کنند که اولین حالت آن چاقی محیطی می باشد، چاقی محیطی زمانی است که توده های چربی بیش از هر قسمتی در باسن و ران ها در جمع پیدا کنند هرچند سایر قسمتها نیز ممکن است محل تجمع بافت چربی باشد اما چربی باسن و ران بارزتر است سایر قسمت هاست.

چاقی مرکزی یا همان تجمع چربی در قسمت های مرکزی بدن مانند شکم و پهلو از دیگر انواع چاقی بر اساس موقعیت تجمع چربی هاست به علاوه ممکن است به صورت ترکیبی اتفاق افتاده یا به عبارت دیگر در تمام قسمت های بدن مانند شکم، باسن و ران تجمع پیدا کند.

چاقی بر اثر بیماری

همانطور که در بخش قبل گفته شد ابتلا به برخی از بیماری ها ممکن است باعث ایجاد تغییرات بدنی شده که در نهایت فرد به چاقی اضافه وزن و چاقی می شود از جمله این بیماری ها می توان به کم کاری تیروئید یا مشکلاتی مانند تخمدان پلی کیستیک در زنان اشاره کرد،

البته ممکن است بیماری به طور مستقیم در چاقی تاثیر نداشته باشد و با ایجاد تغییرات در سبک زندگی فرد منجر به چاقی شود به عنوان مثال بیماری افسردگی باعث کاهش انرژی فرد شده و مصرف غذا را بیشتر می کند که در نهایت فرد به چاقی مبتلا میشود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله جراحی معده برای لاغری را مطالعه کنید.

تعداد سلولها

عزیز از دسته بندی های چاقی چاقی بر اساس تعداد سلول هاست. سلول‌های چربی معمولا از مواد غذایی دریافت و ساخته می شوند در واقع ممکن است غذا خود دارای سلول چربی بوده یا با ماندگاری در معده و هضم دیر تر در فرآیندی خاص تبدیل به سلول چربی شود. هر چقدر تعداد سلول‌های چربی افزایش پیدا کند فرد به چاقی بیشتری مبتلا میشود.

آشنایی با نوع چاقی بیش از هرچیز در انتخاب روش درمان آن موثر می باشد، با مراجعه به پزشکان خوبی مانند دکتر سلیمی می توان بهترین شیوه درمان چاقی جراحی لاغری را با آسودگی خاطر کامل انجام داد.

تعداد سلولها
تعداد سلولها

بیماری های ناشی از چاقی چه مواردی هستند؟

همانطور که چاقی می تواند از بیماری نشات گرفته شده باشد ممکن است باعث بروز بیماری‌هایی نیز در بدن شود. یکی از بحث های جدی دانشمندان در زمینه چاقی این مسئله است که چاقی یک معضل است یا بیماری، هرچند هنوز نتیجه گیری قطعی در این مورد نشده اما حتی اگر چاقی به عنوان یک معضل نیز قطعی شود در اینکه می تواند بیماری های مختلفی را در بدن ایجاد کند هیچ جای شکی نیست.

سکته قلبی

هرچقدر اضافه وزن بیشتر شده و فرد به چاقیه خطرناک ترین مبتلا شود احتمال بروز بیماری های قلبی به خصوص سکته قلبی بیشتر می شود. چاقی در بدن موجب افزایش کلسترول می شود که این افزایش نیز در نهایت به بیماری‌های قلبی و در انتها سکته قلبی منجر می شود. البته همان قدر که چاقی در بروز بیماری های قلبی موثر است کاهش وزن نیز می تواند خطر ابتلا به سکته قلبی را کاهش دهد.

دیابت نوع دو

برخلاف دیابت نوع یک که مادرزادی است و فرد از زمان تولد به آن مبتلا می باشد دیابت نوع دو تا حد زیادی وابسته به تغذیه اشتباه است و چاقی می تواند در ابتلا به آن تاثیر دو چندان داشته باشد.

دیابت نوع دو یک بیماری مادام العمر است به این معنی که درمان قطعی برای آن وجود نداشته و تا آخر عمر با فرد همراه می باشد در نتیجه کنترل کردن آن برای حفظ سلامت بدن ضروری است حال در صورتی که فرد علاوه بر دیابت به چاقی نیز مبتلا باشد احتمال مشکلات جدی ناشی از دیابت بیشتر می‌شود به عنوان مثال بیماران چاق دیابتی بیشتر در معرض سکته قلبی هستند یا بیشتر به کمای دیابتی مبتلا می شوند.

رفلاکس معده

بیشتر افرادی که به چاقی مبتلا هستند با مرور زمان دارای معده حساس می شوند. این افراد معمولاً بعد از تغذیه دچار رفلاکس اسید معده، حتی در ناحیه گلو می شوند. این مشکل نیست با کاهش وزن قابل درمان می باشد.

سرطان

مطالعاتی که در زمینه سرطان ها انجام می شود نشان دهنده این است که یکی از علل ابتلا به سرطان به خصوص سرطان معده یا سرطان پروستات در مردان و سرطان رحم در زنان چاقی و اضافه وزن است و هر چقدر این اضافه وزن بیشتر باشد احتمال بروز سرطان نیز افزایش پیدا می‌کند.

به خصوص در زنان در دوران یائسگی به دلیل تغییرات هورمونی در صورتی که فرد به چاقی نیز مبتلا باشد احتمال بروز سرطان هایی مانند سرطان پستان یا سرطان دهانه رحم بسیار افزایش پیدا می کند.

بیماری های مرتبط با کیسه صفرا

یکی از دیگر مشکلاتی که بیشتر افراد چاق به آن مبتلا می‌باشند سنگ صفرا است. سنگ صفرا معمولاً باعث دردهای شدید در ناحیه شکمی می شود که گاهی اوقات حتی ایجاد خلل در زندگی روزانه فرد می کند، هرچند تنها راه حل درمانی سنگ صفرا عمل جراحی اما با کاهش وزن می توان مشکلات مرتبط با آن را تا حد زیادی کنترل کرد.

دردهای مفصلی

رایج ترین مشکل و بیماری افراد چاق ما دردهای مفصلی است. بیشتر افراد چاق معمولاً توانایی راه رفتن به مدت طولانی را نداشته یا بعد از ایستادن طولانی مدت دچار سوزش یا درد کمر می شوند، این مشکلات به علت سایش استخوان ها در ناحیه مفصل است که ناشی از از بین رفتن غضروف های بین آنها می باشد.

بسیاری از بیماری هایی که چاقی زمینه ساز آنهاست حتی در صورتی که پیش از ابتلای فرد به چاقی در بدن وجود داشته باشند با چاقی و اضافه وزن خیلی زود به مراحل حاد خود میرسند، به همین دلیل معالجه و درمان چاقی به خصوص از روش هایی مانند جراحی که کاهش وزن را سریعتر و راحت تر می کند ضروری است. انجام جراحی ها توسط پزشک حرفه‌ای مانند دکتر سلیمی باعث درمان سریعتر فرد میشود.

دردهای مفصلی
دردهای مفصلی

افراد معمولا برای لاغری و کاهش وزن، چه روش هایی را انتخاب می کنند؟

با بروز اولین علائم و نشانه های چاقی یا با بروز بیماری های ناشی از آن افراد معمولاً به فکر درمان چاقی می‌افتند. برای درمان چاقی روش های مختلفی وجود دارد که برخی از آنها دائمی بوده و نتیجه موثر تری دارند و برخی از آنها تنها برای یک مقطع خاص باعث لاغری فرد می شوند. در این قسمت از مقاله آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است به بررسی برخی از روش‌های متداولی که افراد برای کاهش وزن انتخاب می کنند می پردازیم.

کنترل تغذیه

بیشتر افراد در اولین قدم برای کاهش وزن و لاغری به سراغ تغییر در شیوه تغذیه خود می‌روند. برخی افراد برای ایجاد این تغییر از رژیم های غذایی استفاده می‌کنند و برخی دیگر با تغییر خودسرانه در حجم یا نوع غذاهای مصرفی برای لاغری و کاهش وزن تلاش می کنند.

این روشها در ابتدا مفید است و حتی گاهی باعث کاهش وزن سریع می شود اما با برگشت به شیوه تغذیه قبلی وزن مجدداً به مقدار سابق بازگشت و حتی بیشتر از قبل می شود.

حذف وعده های اصلی غذایی که از جمله رایج ترین اقدامات برای لاغری و کاهش وزن سریع است معمولاً موجب مصرف غذای بیشتر در وعده های بعدی می شود و همچنین با ایجاد اختلال در روند سوخت و ساز نه‌تنها باعث لاغری نشده بلکه تجمع و ایجاد چربی ها را بیشتر میکند.

حتی با گرفتن یک رژیم اصولی نیز کاهش وزن به خصوص در مقادیر زیاد امکان پذیر نیست و بعد از گذشت مدتی فرد دچار مشکلاتی مانند استپ وزنی و حتی برگشت وزن میشود.

ورزش کردن

برخی افراد نیز برای درمان چاقی خود به سراغ تمرینات ورزشی می روند. تمرینات ورزشی برای درمان چاقی معمولاً به دو صورت انجام می شود یا تمرینات هوازی مانند پیاده روی و یا انجام تمرینات ورزشی در باشگاه ها. فرقی نمی کند که ورزش کردن در چه نوع و به چه میزانی انجام شود، در صورتی که فرد از یک رژیم غذایی مناسب در کنار تمرینات ورزشی پیروی نکند لاغری و کاهش وزن اتفاق نمی‌افتد.

همچنین برای نتیجه گیری از ورزش کردن باید انجام این کار مستمر باشد و بدون هیچ وقفه ای روزانه زمانی را برای ورزش اختصاص داد. این شرایط سخت در بسیاری افراد باعث نیمه کاره رها کردن کاهش وزن می شود و با برگشت به سبک سابق زندگی وزن از دست رفته مجدداً باز میگردد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله ورزش بعد از عمل بای پس معده را مطالعه کنید.

استفاده از روش‌های مکمل

ممکن است با ورزش یا رژیم غذایی افراد از روش های مکمل لاغری استفاده کنند به عنوان مثال اقدام به مصرف داروهای لاغری یا دمنوش ها کرده یا با کمربندهای لاغری و دیگر مواردی از این دست برای کاهش وزن تلاش کنند،

اما نکته مهمی که در مورد تمام این روش ها وجود دارد این است که با مدت کوتاهی عدم کنترل سبک تغذیه و زندگی وزن به سرعت به مقدار ثابت باز می گردد همچنین روش هایی مانند دارو درمانی برای لاغری ممکن است به مشکلات جدی مانند زخم معده منتهی شوند.

جراحی لاغری

اما افرادی که به دنبال یک روش قطعی برای لاغری هستند و تمایل دارند وزن خود را در مدت زمان کوتاه از دست داده اما بازگشت وزن را به میزان کمتر تجربه کنند از جراحی های لاغری استفاده می کنند. جراحی های لاغری انواع مختلفی داشته و به شیوه‌های متفاوتی قابل انجام می باشند که تمام آن ها فرد را در مدت زمان کوتاه به وزن ایده آل می رسانند.

برای تجربه یک جراحی لاغری موفق انتخاب پزشک با تجربه ضروری است، از جمله پزشکان خوب و مجرب در این زمینه می توان دکتر سلیمی را معرفی کرد.

موانع لاغری چیست؟

با انجام جراحی لاغری فرد مقدار زیادی از وزن خود را از دست می دهد اما کاهش تمام وزن اضافه منوط به ایجاد تغییراتی در سبک زندگی است. بیشتر پزشکان در اولین جلسات مراجعه بیمار برای جراحی لاغری معمولا ابتدا سبک زندگی بیمار را بررسی می کنند تا در کنار جراحی با برداشتن موانع کاهش وزن، به روند لاغری بیمار سرعت بیشتری ببخشند.

اشتباهات تغذیه

رایج ترین مانع در کاهش وزن حتی در انجام سخت ترین روش ها اشتباهات تغذیه است که انواع مختلفی دارند. کنترل نکردن میزان کالری و دریافت کالری بیش از حد نیاز بدن یا مصرف غذاهای با کالری زیاد در زمان اشتباه مانند نزدیک به زمان استراحت از مشکلات تغذیه است که حتی در صورت جراحی لاغری نیز می تواند از کاهش وزن مطلوب جلوگیری کند. همچنین حذف وعده های اصلی یا یک گروه غذایی به طور کامل به امید لاغری و کاهش وزن نیز ممکن است در روند کاهش وزن ایجاد مانع کند.

کمبود خواب

بخش زیادی از تنظیم و تعادل هورمونی بدن در زمان خواب اتفاق می افتد. به خصوص خواب شبانه بیشترین تاثیر را در تعادل هورمونی دارد به همین دلیل افرادی که بجای خواب و استراحت در شب به انجام فعالیت می پردازند معمولا با مشکلات بیشتری در روند کاهش وزن روبرو می شوند. در زمان کم خوابی بدن برای جبران انرژی از حداکثر توان خود استفاده کند و بسیاری از فعالیت ها مانند سوخت و ساز کاهش پیدا می کند.

استرس

استرس عاملی مهم در جلوگیری از کاهش وزن است. در زمان استرس معمولا کنترل میزان تغذیه با مشکل مواجه می شود و غذا بیشتر از نیاز مصرف می شود، همچنین هورمون های گرسنگی در زمان استرس به مقدار بیشتری ترشح می شوند و ایجاد اشتهای کاذب می کنند. به همین دلیل داشتن استرس در روند کاهش وزن می تواند باعث اختلالات شدید شده و این روند را با مشکل مواجه کند.

فعالیت بدنی نامناسب

از دیگر موانع لاغری فعالیت بدنی نامناسب است. برخی افراد با تصور اینکه ورزش شدید باعث لاغری می شود اقدام به اینکار می کنند که در دراز مدت با بروز مشکلات دیگر نه تنها باعث لاغری نشده بلکه نیاز به مصرف دارو و تغذیه را بیشتر کرده و موجب چاقی فرد می شود.

فعالیت بدنی نامناسب
فعالیت بدنی نامناسب

بهترین روش برای لاغری چه ویژگی هایی دارد؟

همان طور که در چند قسمت قبل مقاله آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است گفته شد، هنگامی که چاقی به مرحله خطرناک می رسد یا بیماری هایی ناشی از آن بروز می کنند افراد به دنبال لاغری و کاهش وزن از طریق روش های مختلف می روند.

تنوع روش های کاهش وزن به حدی زیاد است که گاهی افراد ابتدا روشی نامناسب را انتخاب کرده که این مسئله باعث بروز مشکلاتی مانند ایجاد مقاومت بدنی و… می شود.

برای انتخاب بهترین روش لاغری فاکتورهای مختلفی را باید مد نظر قرار داد، در واقع بعد از در نظر گرفتن میزان اضافه وزن، باید به این نکته توجه کرد که روش لاغری نیز باید ویژگی های به خصوصی داشته باشد.

کاهش وزن سریع

یکی از ویژگی های یک روش لاغری خوب کاهش وزن سریع است. البته معمولا در کاهش وزن های با سرعت و مقدار بالا احتمال بازگشت وزن بیشتر می شود اما در صورتی که این کاهش وزن سریع به دلیل کنترل حجم معده اتفاق بیفتد، برگشت وزن اتفاق نیفتاده یا در صورت اضافه وزن این مقدار بسیار اندک خواهد بود.

ذکر این نکته نیز الزامی است که، در بیشتر روش های لاغری کاهش وزن در ابتدا سرعت بالایی داشته و با گذشت زمان این روند با سرعت کمتری رخ می دهد اما یک روش خوب حتی بعد از دوره کاهش وزن سریع نیز بدون توقف وزن را کاهش می دهد.

کم دردسر

کم دردسر بودن روش لاغری از دیگر ویژگی های انتخاب آن به عنوان برترین روش می باشد. بسیاری از روش های لاغری نه تنها نیاز به تغییر اساسی در سبک زندگی افراد دارند بلکه باید برای انجام آن ها وقت مشخصی را به طور روزانه تعیین کرد، این مسئله در دراز مدت باعث سختی و خستگی می شود که در نهایت به نیمه کاره گذاشتن لاغری منجر می شود. یک روش خوب، بدون کمترین دردسری باید وزن بدن را کاهش دهد.

دارای هزینه مشخص

روش هایی مانند رژیم غذایی هزینه مشخصی ندارند، در واقع بخشی از هزینه آن ها مانند ویزیت دکتر مشخص و دیگر هزینه ها مانند خرید مکمل های دارویی، مواد غذایی به خصوص، آزمایشات دوره ای و… بسته به زمان و نوع آن ها متفاوت خواهد بود. چنین وضعیتی باعث می شود که فرد برنامه ریزی درستی برای هزینه های لاغری نداشته باشد. در یک روش خوب فرد باید از همان ابتدا برآورد کاملی برای هزینه های درمان داشته باشد.

احتمال بازگشت کم

بهترین روش لاغری، روشی است که احتمال بازگشت وزن بعد از لاغری در آن کمتر باشد، حتی در صورتی که فرد به طور 100 درصد نیز در سبک تغذیه خود تغییر ایجاد نکند یک روش خوب مانع از بازگشت وزن حداقل به مقدار زیاد می شود.

جراحی لاغری، با برخورداری از تمام ویژگی های ذکر شده بهترین روش لاغری و کاهش وزن به خصوص برای افراد با اضافه وزن بسیار زیاد است، اما اینکه چه پزشکی جراحی را انجام دهد در نتیجه کار تاثیر زیادی دارد، به عنوان یکی از بهترین پزشکان در زمینه جراحی هایی مانند بای پس و اسلیو معده می توان از دکتر سلیمی نام برد.

احتمال بازگشت کم
احتمال بازگشت کم

مزایای لاغری و کاهش وزن چیست؟

تصور اکثر افراد از لاغری زیبایی و تناسب اندام است در حالیکه کاهش چند کیلو از وزن اضافه می تواند تاثیرات زیادی در روحیات و اعتماد به نفس افراد داشته باشد، همچنین بسیاری از بیماری ها با کاهش وزن کنترل می شوند، مزایایی که در ادامه گفته می شوند تنها بخشی از مزایای کاهش وزن و لاغری می باشند.

افزایش انرژی

معمولا در روند کاهش وزن چربی ها سوزانده می شوند، سوختن چربی ها بیش از هر سوخت و ساز دیگری تولید انرژی می کند به همین دلیل افرادی که در حال کاهش وزن هستند معمولا بیش از سایرین انرژی داشته و حتی خواب منظم تری  نیز دارند. افزایش انرژی تنها به دلیل سوزاندن چربی ها نیست، با کاهش وزن فرد حس بهتری نسبت به خود پیدا کرده و این حس بهتر نیز در بهبود انرژی و انگیزه فرد تاثیرگذار می باشد.

افزایش راندمان کاری

چاقی باعث خستگی می شود. درد مفاصل به خصوص در زانوها باعث می شود که افراد چاق توانایی بسیاری از کارها مانند پیاده روی های طولانی را نداشته باشند،

همچنین انجام برخی کارها برای افراد چاق سخت تر از افراد لاغر است، به همین دلیل با کاهش وزن این مشکلات نیز برطرف می شود. مطالعات نشان دهنده این است که افرادی که دارای وزن نرمال هستند به دلیل راندمان کاری و انرژی و توانمندی بیشتر در انجام کارها موفق تر از افراد هم رده با وزن بالاتر عمل می کنند.

بهبود حافظه

عملکرد مغز با چاقی ارتباط زیادی دارد. برای حیات مغز و کارایی صحیح آن نیاز است که اکسیژن از طریق خون به آن برسد، در افراد چاق که گردش خون به دلیل وجود سلول های چربی در مسیر آن با اختلال مواجه است معمولا میزان اکسیژن رسانی به مغز نیز متغیر می باشد،

همچنین فعالیت مغزی زمانی که فرد به چاقی مبتلا باشد کمتر می شود که این مشکلات با کاهش وزن برطرف خواهند شد. افرادی که وزن اضافه خود را کاهش می دهند معمولا با بهبود حافظه، افزایش میزان یادگیری و دیگر مزایایی از این دست روبرو می شوند.

بهبود اعتماد به نفس

بهبود اعتماد به نفس از بارزترین مزایای چاقی است که به علت ظاهر جدید و تغییراتی است که در سبک زندگی رخ می دهد. بهبود اعتماد به نفس مزایای زیادی نیز دارد. با افزایش عزت نفس و رضایت از خود افراد بیشتر و بهتر در جامعه حضور پیدا می کنند که این حضور بهتر منجر به ایجاد روابط بیشتر و بهبود روابط قبلی می شود.

به خصوص در روابط زناشویی که به دلیل عدم اعتماد به نفس ناشی از چاقی با مشکل مواجه شده است، لاغری و کاهش وزن می تواند به بهبود آن ها کمک کند. با بهبود اعتماد به نفس فرد در روابط کاری خود نیز موفق تر ظاهر می شود که این مورد به پیشرفت و ارتقای سطح درآمد منجر می شود.

کاهش خطر بیماری ها

بسیاری از بیماری هایی که پیش از این از آن ها نام برده شد در اثر چاقی خیلی زود به مراحل خود رسیده و فرد را با خطرات جدی مواجه می کنند. این بیماری ها با کاهش وزن تا حد زیادی قابل کنترل می باشند،

به عنوان مثال بیشتر افرادی که به بیماری های قلبی مبتلا هستند با کاهش وزن دیگر نیازی مصرف به داروهای خاص ندارند، یا بیماری دیابت در اثر لاغری و کاهش وزن به خوبی کنترل می شود و فرد را از مصرف داروهای متعدد بی نیاز می کند.

برای کسب زود هنگام و راحت این مزایا انجام جراحی لاغری روش مناسبی است، اما اگر شما نیز در مورد جراحی های لاغری نگرانی هایی مانند آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است یا این جراحی ها خطراتی دارد، دارید می توانید با مراجعه به پزشکان مجربی همچون دکتر سلیمی علاوه بر دریافت پاسخ سوالات خود، جراحی ایمن و کم خطری را تجربه کنید.

کاهش خطر بیماری ها
کاهش خطر بیماری ها

جراحی لاغری چه روشی است؟

پیش از بررسی این پرسش که آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است یا نه، بد نیست در مورد این روش توضیحاتی ارائه شود، هرچند جراحی لاغری بهترین روش برای کاهش وزن و درمان چاقی است اما هنوز هم توسط بسیاری از افراد ناشناخته است و هستند افرادی که به دلیل ترس از عوارض جراحی به جای انتخاب ساده ترین روش، به سراغ روش های سخت و طولانی مدت می روند. جراحی لاغری، به خصوص به شیوه انجام امروزی نه تنها عارضه ای نداشته بلکه دوران نقاهت بسیار کوتاهی نیز دارد.

جراحی لاغری، محبوب ترین روش کاهش وزن

به طور کل، جراحی بیش از هر روش دیگری در درمان بیماری موثر است. در جراحی معمولا درمان به طور مستقیم انجام می شود به همین دلیل اثرگذاری بیشتر بوده و فرآیند آن با سرعت بیشتری انجام می شود. هرچند در بسیاری از بیماری ها، جراحی به عنوان آخرین راه درمان مورد استفاده قرار می گیرد اما در چاقی و درمان آن جراحی می تواند اولین روش درمان نیز باشد. جراحی چاقی یا جراحی لاغری، همانند سایر جراحی ها دارای فرآیند خاصی قبل و بعد از عمل است.

در واقع مراقبت های معمول جراحی ها، بعد از جراحی چاقی نیز مورد نیاز است و اقدامات قبل از عمل مانند انجام آزمایشات و… قبل از جراحی های اینچنینی نیز انجام می شود.

بیشترین تاثیر از جراحی چاقی زمانی است که توسط یک پزشک حرفه ای و با تجربه انجام شود. از جمله پزشکان خوب در زمینه جراحی های لاغری به خصوص عمل های اسلیو معده و بای پس می توان دکتر سلیمی را معرفی کرد.

جراحی لاغری، محبوب ترین روش کاهش وزن
جراحی لاغری، محبوب ترین روش کاهش وزن

جراحی لاغری چند نوع دارد؟

در یک تقسیم بندی کلی، جراحی لاغری به دو نوع تهاجمی و غیر تهاجمی تقسیم می شود. اما بسته به شیوه انجام و نحوه اثرگذاری هر کدام از این روش ها نیز ممکن است به دسته بندی های مختلفی تقسیم شوند.

دسته بندی کلی

به طور کل جراحی چاقی دارای دو نوع تهاجمی و غیر تهاجمی یا کم تهاجمی است. تهاجمی بودن جراحی به معنی انجام جراحی با بیهوشی یا بیحسی، بستری بیمار حداقل برای چند ساعت در بیمارستان و انجام فرآیند عمل و تغییرات توسط پزشک به طور مستقیم است. به عنوان مثال تخریب و تخلیه چربی ها از بدن یا روش های کوچک کردن معده جز روش های تهاجمی به شمار می آیند. در مقابل برخی روش ها نیز وجود دارند که فرآیندی نسبتا مشابه داشته و نیاز به بیحسی دارند اما فرآیند عمل و اثرگذاری به طور غیر مستقیم انجام می شود، مثلا با لیزر یا پرتو درمانی.

بهترین نوع جراحی

طبیعی است که فرآیند غیر مستقیم نیاز به مدت زمان طولانی برای نشان دادن نتیجه و تلاش های جانبی مانند ورزش کردن و… دارد. همچنین تخلیه و تخریب چربی ها هرچند در ابتدا باعث ایجاد اندام متناسب برای فرد می شوند اما به دلیل اینکه معده کماکان حجم سابق را دارد، با کوچکترین عدم کنترل غذایی و… فرد مجددا به چاقی مبتلا می شود. بهترین روش جراحی لاغری، روشی است که در آن معده کوچک تر شده و اشتهای فرد به دلیل این تغییر اندازه کاهش پیدا می کند.

مثال هایی از روش های جراحی

جراحی های لاغری به روش های مختلفی قابل انجام و اثرگذاری هستند.  همان طور که گفته شد بهترین روش برای لاغری و کاهش وزن قطعی، روشی است که در آن حجم معده فرد تغییر کند. از جمله روش هایی که به این شیوه باعث لاغری و کاهش وزن می شوند می توان روش اسلیو معده، عمل بای پس، عمل رینگ یا حلقه معده و… را مثال زد.

جراحی های لاغری امروزه توسط پزشکان زیادی انجام می شوند. از جمله پزشکان خوب در زمینه انجام جراحی چاقی می توان از دکتر سلیمی نام برد.

مثال هایی از روش های جراحی
مثال هایی از روش های جراحی

بای پس معده چگونه روشی است؟

در این قسمت مقاله آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است در مورد این روش توضیحاتی را ارائه می دهیم تا افرادی که قصد انتخاب این روش را داشته و در انتخاب خود تردید دارند با دیدی باز و اطلاعات کامل اقدام به انتخاب روش مناسب برای جراحی لاغری خود کنند.

بای پس

در روش بای پس معده پزشک بخشی از معده را از طریق جراحی لاپاراسکوپی حذف کرده و برمیدارد. بخش باقیمانده معده به حدی است که مصرف غذا کمتر شده، فرد زودتر سیر و دیرتر گرسنه می شود. مقدار حذف شده از معده به میزان چاقی فرد بستگی دارد و بعد از استفاده از روش هایی مانند شاخص توده بدنی و… که میزان چاقی و مقدار مناسب کاهش وزن مشخص می شود درصد حذف شده از معده تعیین می شود.

همچنین در این جراحی مسیر گوارش و هضم غذا تغییر می کند که این مسئله نیز در لاغری و کاهش وزن سریع تر و بیشتر تاثیر می گذارد. در بای پس مسیر ورود غذا به روده و هضم آن کوتاه تر می شود تا با ماندگاری کمتر در مسیر هضم بعد از خروج از معده، امکان تبدیل غذا به چربی کمتر شود.

تاریخچه بای پس

عمل بای پس معده نخستین بار در سال 1960 میلادی به عنوان روشی برای لاغری معرفی شد. اساس و علت معرفی این روش به عنوان جراحی لاغری زمانی بود که بیماران به دلیل زخم معده ناچار بودند بخشی از معده خود را جراحی کنند.

در اثر این کار افراد با کاهش وزنی قابل توجه روربرو می شدند، مشاهده این امر این جرقه را در ذهن پزشکان زد که می توان از این روش برای لاغری و کاهش وزن استفاده کرد.

بای پس معده خیلی زود توانست به عنوان یک جراحی لاغری محبوب انتخاب شود چون میزان کاهش وزن در این روش بسیار بالا بود و نیازی به اقدام خاص به جهت کاهش وزن در این روش وجود نداشت. ابداع روش بای پس باعث به وجود آمدن روش های متعدد دیگری مشابه و با اندکی تغییرات از بای پس بود.

تاریخچه بای پس
تاریخچه بای پس

مزایای بای پس معده چیست؟

بای پس معده مزایای زیادی دارد که یکی از دلایل محبوبیت این روش همین مزایا است. به عنوان یک روش لاغری سریع، بای پس انتخاب مناسبی برای افرادی است که اضافه وزن بسیار بالایی داشته و با انجام دیگر روش ها باید مدت زمان طولانی را صرف کاهش وزن خود کنند. برخی از مزایای بای پس معده در ادامه معرفی شده اند.

عوارض کم

یکی از مزایای عمل بای پس معده عوارض کم این روش است. برخلاف روش هایی مانند رینگ یا بالن معده که برای کاهش حجم معده نیاز به قرار دادن یک وسیله خارجی داخل بدن است، در روش بای پس هیچ وسیله ای در بدن قرار نمی گیرد که این مسئله موجب کاهش مشکلاتی مانند رفلاکس معده، درد یا واکنش بدن به ابزار خارجی می شود.

همچنین به دلیل اینکه بای پس با روش لاپاراسکوپی انجام می شود عوارض و مشکلات جراحی های باز و معمولی مانند عفونت بخیه، درد و سوزش در ناحیه بخیه ها و… نیز در آن وجود ندارد.

کاهش وزن سریع

کاهش وزن در جراحی بای پس بسیار سریع است. بیشتر افرادی که این روش را برای لاغری انتخاب می کنند 50 درصد وزن اضافه خود را در همان ماه های ابتدایی از دست می دهند. به خصوص در روزهای اول بعد از این جراحی فرد ممکن است تا 10 کیلو نیز کاهش وزن را تجربه کند. به طور کل بعد از انجام بای پس شش ماه تا یک سال زمان می برد تا فرد به وزن ایده آل خود برسد.

دوران نقاهت کوتاه

به دلیل روش انجام و نوع این عمل، دوران نقاهت آن بسیار کوتاه است که این ویژگی به خصوص برای افرادی که شاغل بوده یا زنانی که مسئولیت زندگی را به عهده دارند کمک می کند که خیلی زود به زندگی روزمره خود بازگردند. اصلی ترین مراقبت های بعد از بای پس فقط تا 2 هفته ابتدایی زمان می برد و بعد از آن مراقبت های کمتری نیاز است.

درمان بیماری ها

به دلیل روند سریع کاهش وزن در عمل بای پس معده، در صورتی که فرد به بیماری خاصی مبتلا باشد این بیماری ها به سرعت درمان می شوند. حتی در صورت ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت نوع 2 که امکان درمان آن ها کمتر است نیز بای پس می تواند بیماری را تا حد زیادی کنترل کرده و از مشکلات آن جلوگیری کند.

این مزایا زمانی که عمل بای پس معده توسط یک پزشک مجرب انجام شود دوچندان می شود، از جمله پزشکان خوب در این زمینه می توان از دکتر سلیمی نام برد.

درمان بیماری ها
درمان بیماری ها

فرآیند جراحی بای پس معده به چه صورت است؟

تا اینجای مقاله آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است مفصلا در مورد چاقی، مشکلات آن و روش های درمانی این مشکل صحبت شد. طبق صحبت هایی که تا این جا گفته شد، چاقی با استفاده از جراحی لاغری به خصوص جراحی بای پس، با سرعت بیشتر و به شکل راحتتری درمان می شود. در این قسمت در مورد فرآیند انجام عمل بای پس معده توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

انجام آزمایشات لازم و معاینه اولیه

در اولین قدم به منظور انجام عمل بای پس معده نیاز است که به پزشک متخصص مراجعه شود، در این مراجعه بیمار می تواند تمام سوالات خود در مورد عمل را پرسیده و نگرانی هایی که در این زمینه دارد را برطرف کند. همچنین پزشک آزمایشاتی را برای بیمار مشخص می کند که نیاز است قبل از عمل انجام شود. نتیجه این آزمایشات مشخص کننده موارد مختلفی مانند نوع بیهوشی، رژیم مناسب و… است.

اقدامات پیش از عمل

بعد از انجام آزمایشات بیمار باید به چند پزشک دیگر مراجعه کند. ارجاع بیمار به این پزشکان از طریق پزشک اصلی اتفاق می افتد. روانشناس، متخصص غدد، متخصص بیهوشی از جمله پزشکانی هستند که یک متقاضی جراحی بای پس باید به آن ها مراجعه کرده و به جهت انجام عمل تاییدیه های لازم را از آن ها دریافت کند. در صورت نیاز ممکن است بیمار موظف به تغییر رژیم غذایی بوده یا نیاز به قطع مصرف برخی داروها یا شروع به مصرف بعضی داروها داشته باشد.

انجام جراحی

بعد از دریافت تاییدیه ها و انجام آزمایشات، زمان جراحی توسط پزشک مشخص می شود. بیمار باید از صبح زود در بیمارستان حضور داشته باشد تا علاوه بر انجام آزمایشات نهایی، برای بیهوشی و انجام عمل آماده شود. عمل بای پس معده از روش لاپاراسکوپی انجام می شود.

این روش بسیار ساده است و طی آن چند برش کوچک در سطح شکم ایجاد می شود که از طریق آن تغییرات لازم روی معده صورت گرفته و فرآیند جراحی انجام می شود. در نهایت بعد از انجام فرآیند عمل و خارج کردن دستگاه لاپاراسکوپ، محل برش ها بخیه زده می شود و بیمار برای ریکاوری به بخش منتقل می شود.

با مراجعه به پزشکان مجربی مانند دکتر سلیمی، علاوه بر طی کردن روند عادی آمادگی عمل، به تمام سوالات در زمینه این جراحی و جراحی های دیگر نظیر اسلیو نیز پاسخ داده می شود.

انجام جراحی
انجام جراحی

دوران نقاهت بعد از بای پس معده به چه صورت سپری می شود؟

جراحی لاغری مانند هر جراحی دیگری نیاز به سپری کردن دوران نقاهت و انجام مراقبت هایی در این دوران دارد. بعد از سپری کردن ساعات اولیه بستری در بیمارستان و ترخیص بیمار دوران نقاهت آغاز می شود.

رژیم غذایی

اولین مراقبت در دوران نقاهت بعد از عمل رعایت یک رژیم غذایی مناسب تا مدتی بعد از جراحی است. به خصوص در روزهای ابتدایی بعد از عمل رعایت یک رژیم حاوی مایعات سبک برای حفظ سلامتی بدن الزامی می باشد.

بعد از این دوران با اضافه کردن غذاهای نرم و در اصطلاح پوره می توان مواد غذایی معمول را به رژیم غذایی اضافه کرد. معمولا بسته به وضعیت بدنی بیماران رژیم غذایی روزمره از یک تا دو ماه بعد از عمل بای پس معده آغاز می شود.

استراحت مطلق

بهتر است بعد از عمل بای پس معده حداقل تا 48 ساعت فرد در استراحت مطلق به سر ببرد. استراحت مطلق به این دلیل مورد نیاز است که فرد در روزهای ابتدایی بعد از جراحی به علت تغییرات داخلی بدن انرژی کمتری داشته و تا زمان تعادل هورمون ها و وضعیت بدنی انجام فعالیت ها ممکن است ایجاد خطر کند.

انجام فعالیت های سبک

بعد از گذراندن دوران استراحت مطلق فرد باید تا مدتی از انجام هرگونه فعالیت سنگین جلوگیری کند. حتی اگر شغل فرد به گونه ای باشد که نیاز به فعالیت های سنگین برای انجام کار باشد نیز بهتر است تا یک هفته بعد از جراحی مرخصی گرفته شود. این مورد به خصوص در هفته اول که فرد تنها مجاز به مصرف مایعات است به حفظ انرژی بدن و جلوگیری از بروز مشکل جلوگیری می کند.

ویزیت پزشک

برای اطمینان بیشتر از مثبت طی شدن روند درمان نیاز است که بیمار به طور منظم و در زمان های مشخص شده به پزشک مراجعه کند. در مراجعه و ویزیت پزشک، وزن فرد، شرایط بدنی و… بررسی می شود.

گاهی اوقات به دلیل شرایط خاص بیمار ممکن است نیاز به درمان دارویی بعد از عمل برای بهبودی سریع تر باشد، در این صورت پزشک برای بیمار داروی مناسب را تجویز می کند که روند مصرف آن باید مطابق با دستور پزشک انجام شود. پزشکان خوب و با تجربه، مانند دکتر سلیمی، معمولا تمام نکات لازم برای سپری کردن دوران نقاهت خوب و بی خطر را پیش از انجام جراحی به بیمار گوشزد می کنند.

ویزیت پزشک
ویزیت پزشک

چه افرادی بیش از سایرین به بای پس معده نیاز دارند؟

پیش از انجام عمل بای پس معده، پزشک وضعیت بدنی فرد و میزان چاقی را توسط روشی به نام شاخص توده بدنی محاسبه می کند. برای اینکه فرد مجاز به عمل بای پس معده باشد، شاخص توده بدنی باید از حد مشخصی بیشتر باشد.

اما این شاخص در برخی افراد به گونه ای است که نیاز به جراحی را بیشتر می کند و در واقع در موقعیت اورژانسی انجام جراحی قرار می گیرند. اولین گروه با این شرایط افرادی هستند که شاخص توده بدنی آن ها 40 و بالاتر است.

این شاخص توده بدنی بسیار خطرناک است و هم احتمال بروز بیماری را در فرد افزایش می دهد و هم در صورت بیماری وضعیت فرد را به سرعت حاد و خطرناک می کند. همچنین بیمارانی که شاخص توده بدنی آن ها 30 و بالاتر است و به بیماری مبتلا هستند چون امکان شدت گیری بیماری در اثر چاقی برای آن ها وجود دارند نیز باید با استفاده از جراحی لاغری وزن اضافه خود را به سرعت کاهش دهند.

آخرین گروه که نیاز به انجام اورژانسی جراحی لاغری دارند افرادی هستند که پیش از این روش های دیگر مانند رژیم یا دیگر جراحی ها را امتحان کرده و بی نتیجه مانده اند.

چه افرادی بیش از سایرین به بای پس معده نیاز دارند؟
چه افرادی بیش از سایرین به بای پس معده نیاز دارند؟

قبل از جراحی بای پس معده چه آمادگی هایی باید کسب شود؟

پیش از انجام جراحی بای پس معده مهم ترین کار انجام آزمایشاتی برای مشخص کردن وضعیت داخلی بدن است. در صورتی که فرد به مشکلاتی مانند کمبود ویتامین و… مبتلا باشد ابتدا نیاز است که این مشکلات برطرف شوند تا جراحی ایمن تر شود.

همچنین ممکن است نیاز به مصرف داروهای به خصوص یا قطع مصرف برخی داروها باشد که این کار نیز از مدتی پیش از عمل زیر نظر پزشک انجام می شود.

به عنوان مثال بیمارانی که داروی ضد انعقاد خون مصرف می کنند پیش از انجام جراحی باید مصرف این داروها را متوقف کنند. مشاوره با متخصصین روان پزشک، غدد، بیهوشی به منظور آمادگی کامل برای عمل بای پس معده ضروری است.

به عنوان مثال با مشاوره با روانشناس بیمار به طور کامل برای عمل آماده شده و آماده تغییراتی که بعد از عمل در سبک زندگی وی ایجاد می شود نیز خواهد شد.

قبل از جراحی بای پس معده چه آمادگی هایی باید کسب شود؟
قبل از جراحی بای پس معده چه آمادگی هایی باید کسب شود؟

لازمه یک جراحی موفق، مراجعه به پزشک خوب است. یکی از بهترین پزشکان در زمینه جراحی های لاغری مانند اسلیو و بای پس معده دکتر سلیمی می باشند.

آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است ؟

یکی از دغدغه های مهم بیمارانی که متقاضی انجام عمل بای پس معده می باشند این است که آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است یا نه، در واقع این مسئله که آیا بعد از انجام روند جراحی که هزینه بر و نیازمند آمادگی هایی است امکان دارد که خیلی زود فرد به وزن سابق خود بازگردد یا نه. در پاسخ به این سوال باید گفت که بله. علی رغم اینکه عمل بای پس معده با کم کردن حجم معده همراه است

اما به دلیل انعطاف پذیر بودن معده، در صورت تغذیه نادرست و مصرف بیش از حد برخی مواد غذایی امکان بازگشت آن به حالت عادی وجود دارد. به همین دلیل بهتر است بعد از انجام این جراحی از مصرف بیش از حد غذا و به خصوص مصرف غذاهای مضر جلوگیری شود.

آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است ؟
آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است ؟

آیا بعد از عمل بای پس معده نیاز به یک رژیم به خصوص است؟

تغییرات معده چه از نظر حجم و چه از نظر مسیر عبور غذا در بدن باعث می شود که فرد بعد از عمل با کمبود انرژی اولیه روبرو شود. همچنین معده مانند قبل گنجایش مصرف غذای زیاد را نخواهد داشت به همین دلیل باید مصرف غذا متناسب با یک برنامه غذایی مناسب کاهش پیدا کرده و محدود تر شود. این محدودیت به خصوص در روزها و هفته های ابتدایی جراحی بای پس معده هم در نوع غذاهای مصرفی و هم در حجم آن هاست.

به عنوان مثال بعد از عمل بای پس معده در هفته اول باید تنها از مایعات استفاده شود، این مایعات شامل آب، آبمیوه های سبک و طبیعی در روزهای اول و آب گوشت و آب میوه و سبزی در روزهای بعدی است. ترتیب اضافه کردن غذاهای دیگر به برنامه به این صورت است که ابتدا پوره و مواد غذایی نرم و سپس سایر مواد می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

آیا بعد از عمل بای پس معده نیاز به یک رژیم به خصوص است؟
آیا بعد از عمل بای پس معده نیاز به یک رژیم به خصوص است؟

بعد از عمل بای پس معده، چه مقدار از وزن و در چه مدتی کاهش پیدا می کند؟

میزان کاهش وزن در افراد مختلف متفاوت است. این مسئله به آمادگی بدنی فرد و مقاومت بدنی بستگی دارد. افرادی که پیش از انجام عمل بای پس معده از طریق رژیم های غذایی و… نوسانات وزنی زیادی داشته اند معمولا بعد از بای پس کاهش وزن را با سرعت کمتری تجربه می کنند.

با این حال تمام افرادی که جراحی بای پس معده را انجام می دهند در طول 6 ماه اول بعد از عمل از 30 تا 50 درصد وزن اضافه خود را از دست می دهند و بعد از سال اول جراحی نیز چیزی حدود 90 درصد وزن اضافه آن ها کاهش پیدا می کند.

بعد از عمل بای پس معده، چه مقدار از وزن و در چه مدتی کاهش پیدا می کند؟
بعد از عمل بای پس معده، چه مقدار از وزن و در چه مدتی کاهش پیدا می کند؟

بای پس معده به کدام روش های جراحی معده مشابهت دارد؟

عمل بای پس معده از نظر حذف بخشی از معده تا حد زیادی به جراحی اسلیو شبیه است. در جراحی اسلیو معده نیز قسمتی از معده مشخص شده و طی عمل لاپاراسکوپی از بدن خارج می شود.

با این تفاوت که در این جراحی مسیر هضم غذا تغییری نمی کند و تنها معده است که کوچک تر شده و باعث لاغری می شود. هرچند اسلیو نیز می تواند مانند بای پس باعث کاهش وزن سریع و چشمگیر فرد شود اما به دلیل اینکه مسیر هضم غذا کماکان مانند سابق است در صورت برگشت حجم معده به میزان سابق فرد خیلی زود به وزن قبل از جراحی باز می گردد.

بای پس معده به کدام روش های جراحی معده مشابهت دارد؟
بای پس معده به کدام روش های جراحی معده مشابهت دارد؟

یکی از بهترین پزشکان در زمینه انجام جراحی های اسلیو و بای پس معده دکتر سلیمی می باشند.

آیا ممکن است بعد از بای پس معده فرد دچار ناباروری شود؟

چاقی و گسترش سلول های چربی در بدن باعث مشکلات زیادی مانند برهم خوردن تعادل و میزان ترشح هورمون ها می شود. به همین دلیل زنانی که به چاقی مبتلا هستند توانایی کمتری در بارداری دارند که نه تنها ناشی از ترشح نامنظم هورمون ها بلکه به دلیل مشکلاتی است که چاقی برای دستگاه تولید مثل نیز ایجاد می کند.

با کاهش وزن تعادل هورمون ها بیشتر می شود، عملکرد اندام های داخلی با از بین رفتن بافت چربی بهتر می شود و به دلیل افزایش اعتماد به نفس فرد روحیه و مشکلات روانی فرد نیز کمتر می شود که در نهایت موجب بهبود روابط زناشویی شده و در نتیجه باروری با احتمال بیشتری اتفاق می افتد.

آیا ممکن است بعد از بای پس معده فرد دچار ناباروری شود؟
آیا ممکن است بعد از بای پس معده فرد دچار ناباروری شود؟

برای تثبیت وزن و مانع از برگشت وزن بعد از عمل بای پس چه اقداماتی باید انجام شود؟

هنگامی که بیمار با این پرسش که آیا عمل بای پس معده برگشت پذیر است به پزشک مراجعه می کند، معمولا با مجموعه ای از راهکارها روبرو می شود که با رعایت آن ها وزن بدن ثابت مانده و بازگشت وزن اتفاق نمی افتد.

یکی از روش هایی که از طریق آن می توان به تثبیت وزن بعد از عمل بای پس کمک کرد رعایت یک رژیم غذایی سالم است. مواد غذایی قابل استفاده برای افراد، در یک هرم غذایی طبقه بندی شده اند.

مطابق این هرم غذاهایی مانند غلات و سبزیجات که در طبقات پایین هرم قرار دارد سالم تر بوده و باید بیشتر مصرف شوند و به همان نسبت مصرف چربی و شیرینیجات باید محدود تر شود. با رعایت مصرف غذاها مطابق با هرم غذایی و دریافت یک رژیم سالم توسط پزشک می توان به تثبیت وزن بعد از عمل بای پس کمک کرد.

برای تثبیت وزن و مانع از برگشت وزن بعد از عمل بای پس چه اقداماتی باید انجام شود؟
برای تثبیت وزن و مانع از برگشت وزن بعد از عمل بای پس چه اقداماتی باید انجام شود؟

بهترین پزشک برای انجام عمل بای پس معده چه ویژگی هایی دارد؟

برای انجام عمل بای پس معده، مراجعه به پزشک خوب ضروری می باشد. از جمله ویژگی های پزشک خوب برای انجام عمل بای پس معده تجربه بالای پزشک در زمینه انجام این جراحی می باشد. تجربه به پزشک کمک می کند که با عوارض و مشکلات احتمالی بعد از عمل آشنایی داشته و مراقبت هایی که برای تسریع کاهش وزن الزامی است را به طور کامل برای بیمار تشریح کند.

بهترین پزشک برای انجام عمل بای پس معده چه ویژگی هایی دارد؟
بهترین پزشک برای انجام عمل بای پس معده چه ویژگی هایی دارد؟

همچنین در بیماران با شرایط خاص مانند بیماران با مشکل قلبی، دیابتی و دیگر بیماری هایی از این دست که عمل جراحی برای آن ها خطرات خاص خود را داشته و باید با دقت بیشتری انجام شود یک پزشک خوب می تواند عمل را به شکل کاملا ایمن انجام دهد. توانایی ارتباط گیری با هر نوع بیمار، از دیگر ویژگی های یک پزشک خوب در زمینه جراحی بای پس معده می باشد.

دکتر سلیمی را می توان به عنوان یکی از پزشکان خوب و با تجربه در زمینه جراحی اسلیو و بای پس معده نام برد.

drsalimi

drsalimi

دکتر سلیمی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته و جراحی چاقی و متابولیک. عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی(IFSO) شماره نظام پزشکی 100674 دکتر مهدی سلیمی جراح چاقی با سال ها تجربه در کنار شماست تا به راحتی به وزن دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید تلاش شما در جراحی های چاقی نیز بسیار موثر است.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید

٠٩١٢٠١٧٤٥١٠

آخرین مقالات

تو اینستاگرام منتظرتونیم.

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید